0

Sverige resultat

2.2 Canberra, AUS
M Gång 10 000 m: 2) Perseus Karlström Eskilstuna FI 38:35.43
31.1 Nehvizdy, CZE, Inne
M Kula: 7) Wictor Petersson Malmö 20.06;
K Kula: 3) Fanny Roos Malmö 18.51
30.1 Apex, NC
F 500 m: 12) Wilma Hallsten KA2 1:36.38;
F Längd: 9) Wilma Hallsten KA2 4.03;
F Tresteg: 8) Wilma Hallsten KA2 6.08
28.1 Apeldoorn, NED, Inne
K 1500 m: 1) Julia Samuelsson Högby 4:27.55
27‐28.1 Grand Forks, ND, Inne
K Femkamp (27.1): 2) Tiffanie Magnusson Upsala IF 3.565 (9.15  1.51  10.74  5.74  2:29.07)
29.1 Osaka, JPN
M Halvmaraton: 10) David Nilsson Högby 1:02:00
29.1 Sevilla, ESP
K Halvmaraton: 7) Hanna Lindholm Högby 1:12:31
29.1 Ibiza, ESP
M 10 km väg: 11) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 29:20;
K 10 km väg: 4) Sarah Lahti Hässelby 32:29
28.1 Vilnius, LTU, Inne
K Tresteg: 1) Aina Griksaite* Spårvägen 13.54
29.1 München, GER, Inne
F15 60 m: 1) Nike Lydén 7.86, Heat 1: 1) Nike Lydén 7.86
28‐29.1 Magglingen, SUI, Inne
M 1000 m (29.1): 2) Petter Oster IS Göta 2:34.64;
K 1000 m Final B (29.1): 5) Emelie Jonsson 3:14.93;
K Stav (29.1):  Lovisa Hermansson NH
28‐29.1 Aubière, FRA, Inne
K Femkamp (29.1): 6) Bianca Salming Tureberg 4.318 (8.91  1.79  13.86  5.62  2:14.31)
27.1 Lake Charles, LA, Inne
M 600 m: 2) Kevin Bodén KFUM Örebro 1:24.34
27‐28.1 Lexington, VA, Inne
M 60 m häck Heat 3 (27.1): 4) Philip Stömne Spårvägen 8.86;
M Höjd (28.1): 12) Philip Stömne Spårvägen 1.80;
M Längd (28.1): 15) Philip Stömne Spårvägen 6.34
27‐28.1 Clemson, SC, Inne
K Höjd (28.1): 6) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.65;
K Stav (27.1): 3) Filippa Miller Hovslätt 4.21;
K Längd (27.1): 12) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 5.76;
K Tresteg (28.1): 10) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 11.72
27‐28.1 Minneapolis, MN, Inne
M 1 mile (28.1): 9) Yared Kidane* Eskilstuna FI 4:25.55
27‐28.1 New York, NY, Inne
K 800 m Final C (28.1): 1) Elvira Bredin Tureberg 2:13.22;
K 1000 m (28.1): 3) Wilma Nielsen Örgryte 2:38.95
27‐28.1 Louisville, KY, Inne
K Stav (27.1): 28) Myra Eriksson Stocksäter 3.58
28.1 Springfield, OH, Inne
K Höjd: 3) Kim Rodén Orient 1.56
28.1 Grinnell, IA, Inne
M Höjd: 2) Fabian Steene Kville 1.91
26‐28.1 Lubbock, TX, Inne
M 200 m Final M (28.1): 1) Joel Bengtsson Malmö 21.61;
M 600 m Final A (27.1): 4) Oskar Edlund Täby 1:17.56;
M 60 m häck (27.1): 2) Joel Bengtsson Malmö 7.70, Heat 3 (27.1): 1) Joel Bengtsson Malmö 7.81;
M Sjukamp (27.1): 8) Emil Uhlin Falun 5.710 (7.38  6.75  12.74  2.07  8.51  5.20  2:41.76);
K 60 m Prelim 8 (27.1): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 7.85;
K Kula (28.1): 2) Axelina Johansson Hässelby 17.69;
K Vikt Final B (27.1): 4) Hillevi Carlsson Hässelby 18.67
28.1 Kladno, CZE, Inne
M Kula: 6) Wictor Petersson Malmö 19.83
28.1 Manchester, GBR, Inne
M 3000 m: 1) Emil Danielsson Spårvägen 7:48.23, 3) Simon Sundström Lidingö 7:54.13
28.1 Oulu, FIN, Inne, överlång bana
M 200 m Final C: 2) Ville Makslahti Luleå 24.23;
M Längd: 2) Ville Makslahti Luleå 5.76
27.1 Houston, TX, Inne
M Höjd:  Simon Thor Hässelby NH;
M Kula: 21) Simon Thor Hässelby 12.93;
K Tresteg: 3) Lisa Warfvinge Varberg 12.43
27‐28.1 Fayetteville, AR, Inne
K Stav (28.1): 14) Johanna Duplantis Upsala IF 3.84;
K Kula (27.1): 3) Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 15.78
27‐28.1 Albuquerque, NM, Inne
M Vikt  (27.1): 4) Ivar Moisander Spårvägen 19.07;
K 60 m häck Heat 4 (28.1): 6) Ella Hagman Huddinge 9.16;
K Längd (27.1): 4) Emilia Sjöstrand Hellas 5.89;
K Tresteg (28.1): 1) Emilia Sjöstrand Hellas 13.37
27‐28.1 Boston, MA, Inne
K 1 mile Final A (28.1): 6) Andrea Claeson Tureberg 4:36.51, Final B (28.1): 5) Vera Sjöberg Täby 4:43.05
27‐28.1 Chicago, IL, Inne
M 60 m Heat 3 (27.1): 2) Tim Singmandeewised Västerås FK 7.29;
M 200 m Final A (27.1): 1) Tim Singmandeewised Västerås FK 24.31;
K 200 m Final F (28.1): 1) Thea Ädling Ring IFK Mora 26.43;
K 60 m häck (28.1): 6) Thea Ädling Ring IFK Mora 9.44, Heat 1 (28.1): 3) Thea Ädling Ring IFK Mora 9.60;
K Längd (28.1): 41) Thea Ädling Ring IFK Mora 3.80
27‐28.1 Bloomington, IN, Inne
K 800 m Final A (28.1): 1) Julia Nielsen Örgryte 2:06.81;
K 60 m häck Final A (27.1): 7) Lisa Fröberg Lidingö 9.57, Final C (27.1): 3) Clara Billing Tureberg 9.21;
K Stav (28.1): 4) Clara Billing Tureberg 3.78
27‐28.1 Boston, MA, Inne
K Vikt (27.1): 6) Isabella Wiklund Västerås FK 16.09
27‐28.1 Seattle, WA, Inne, överlång bana
M 200 m Final A (27.1): 1) William Frobe Täby 21.70;
K 1 mile Final D (28.1): 4) Stina Pettersson Sävedalen 4:59.09, Final E (28.1): 4) Elsa Wallenius Västerås FK 5:03.00;
K 3000 m Final E (28.1): 4) Saga Hagelin Mölndal 9:49.64, 7) Stina Johansson Tranås 9:59.06;
K Höjd (27.1): 6) Christina Stevenson IFK Växjö 1.60
26‐27.1 Gainesville, FL, Inne
M 200 m Final C (26.1): 1) Adam Landén Helsingborg 22.00;
M 600 m Final D (26.1): 4) Erik Albin Helsingborg 1:29.32;
M 1000 m Final B (27.1): 5) Erik Albin Helsingborg 2:39.22
27.1 Birmingham, AL, Inne
F 800 m Final D: 7) Ebba Wetterberg 2:38.58
27.1 Spokane, WA, Inne
K 1500 m: 5) Hanna Hermansson Tureberg 4:15.97
27.1 Karlsruhe, GER, Inne
K Kula: 5) Fanny Roos Malmö 18.66
National Events K 1500 m: 1) Amélie Svensson Sävedalen 4:26.13
25.1 Valencia, ESP, Inne
K Längd: 4) Kaiza Karlén IF Göta 5.98
21.1 Joplin, MO, Inne
HS F 200 m Final B: 5) Helen Hesselgren Sisu 27.24;
HS F 800 m: 1) Helen Hesselgren Sisu 2:25.19;
HS F 1 mile: 15) Emelia Hesselgren Sisu 6:00.46
25.1 Aarhus, DEN, Inne
M 60 m Final B: 6) Thomas Jones IFK Växjö 6.91, Heat 2: 5) Thomas Jones IFK Växjö 6.97;
M 60 m häck: 2) Max Hrelja Malmö 7.72, 6) James Gaudiello Malmö 8.36, Heat 1: 2) Max Hrelja Malmö 7.72, 6) James Gaudiello Malmö 8.40;
K 60 m Final A: 6) Filippa Sivnert Malmö 7.53, Heat 2: 4) Filippa Sivnert Malmö 7.55;
K 60 m häck Final B: 2) Elin Lindeblad Kalmar SK 8.30, Heat 1: 4) Elin Lindeblad Kalmar SK 8.41
22.1 Funchal, POR, VEM
M50 Maraton: 26) Martin Larsson IKJ Haninge 4:44:21;
K45 Maraton: 2) Karima Makrof Majorna 3:18:35
K50 Maraton: 7) Paula Wass Kville 3:52:42
K55 Maraton: 5) Maria Ionice Jonsson 3:31:23
K60 Maraton: 1) Karin Schön Kville 3:14:13
22.1 Funchal, POR
K Maraton: 1) Lisa Ring Nocout.se 3:06:02
22.1 Hannut, BEL, Terräng
K 8 km terräng: 2) Sarah Lahti Hässelby 28:45
22.1 Kerkrade, NED, Terräng
M 10.5 km terräng: 1) David Nilsson Högby 34:43
20‐21.1 Lubbock, TX, Inne
HS P 400 m Heat 8 (20.1): 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 52.46;
HS P 60 m häck (99.1 cm) Heat 5 (20.1): 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 8.90;
HS P Längd (21.1): 44) Benjamin Blomqvist Örgryte 5.64;
HS P Kula (5.44 kg) (21.1): 22) Benjamin Blomqvist Örgryte 12.37
22.1 München, GER, Inne
F15 60 m: 2) Nike Lydén 8.02, Heat 8: 1) Nike Lydén 7.98
21.1 Ludwigshafen am Rhein, GER, Inne
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m): 3) Benita Bandel 11.41
22.1 Santa Pola, ESP
M Halvmaraton: 80) Héctor de Pedro Domingo Hässelby 1:14:18, 108) Jens Ljunggren 1:16:23, 119) Vidar Johansson Ullevi 1:17:00,  Axel Karlsson Hälle 1:21:10,  Ola Söderblom Studenterna 1:22:56,  Emil Söderberg 1:23:38;
K Halvmaraton: 7) Sanna Mustonen Hässelby 1:13:42, 13) Linn Söderholm Sävedalen 1:16:59
21‐22.1 Eaubonne, FRA, Inne
K 60 m (21.1): 6) Maja Almgren Täby 7.93, Heat 6 (21.1): 2) Maja Almgren Täby 7.83
21‐22.1 Nantes, FRA, Inne
K 400 m (22.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 55.43
22.1 Birmingham, AL, Inne
M 3000 m: 4) Anton Lindberg IS Göta 8:42.86
21.1 Colorado Springs, CO, Inne
K Kula: 6) Kajsa Borrman 12.23;
K Vikt: 3) Kajsa Borrman 17.63
21.1 Bloomington, IL, Inne
M 60 m Heat 2: 3) Tim Singmandeewised Västerås FK 7.34;
M 200 m Final H: 3) Tim Singmandeewised Västerås FK 26.05;
K 200 m Final D: 3) Thea Ädling Ring IFK Mora 27.36;
K 60 m häck: 5) Thea Ädling Ring IFK Mora 9.88, Heat 2: 3) Thea Ädling Ring IFK Mora 10.07;
K Längd: 2) Thea Ädling Ring IFK Mora 5.34
21.1 Staten Island, NY, Inne
K 1 mile Final C: 1) Elvira Bredin Tureberg 5:02.87;
K Längd: 10) Anja Olsson Malmö 5.10
21.1 Lincoln, NE, Inne
K Vikt: 3) Axelina Johansson Hässelby 19.77, 5) Hillevi Carlsson Hässelby 18.83
21.1 Brookings, SD, Inne, överlång bana
M 1000 m: 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 2:32.96;
K Kula: 16) Amanda Pettersson IFK Växjö 12.21
20.1 Staten Island, NY, Inne
K Längd: 7) Anja Olsson Malmö 5.18;
K Tresteg: 13) Anja Olsson Malmö 10.13
20‐21.1 Salem, VA, Inne
M 400 m Final I (21.1): 2) Philip Stömne Spårvägen 52.53;
M 60 m häck (21.1): 3) Philip Stömne Spårvägen 8.69, Heat 2 (20.1): 1) Philip Stömne Spårvägen 8.78;
M Stav (20.1): 4) Philip Stömne Spårvägen 4.05;
K Höjd (20.1): 4) Kim Rodén Orient 1.53
20‐21.1 Manhattan, KS, Inne
M 60 m häck (20.1): 1) Emil Uhlin Falun 8.67;
M Stav (20.1): 2) Emil Uhlin Falun 4.90
20‐21.1 Terre Haute, IN, Inne
K 60 m häck Heat 1 (21.1): 6) Clara Billing Tureberg 9.24;
K Stav (21.1): 1) Clara Billing Tureberg 3.96
20‐21.1 Columbia, SC, Inne
K 60 m häck Prelim 1 (20.1): 3) Emma Söderström Göteborgs KIK 9.09;
K Höjd (21.1): 3) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.65
20‐21.1 Annapolis, MD, Inne
K 400 m (21.1): 3) Ebba Åhman Ymer 57.82;
K 60 m häck (21.1): 2) Ebba Åhman Ymer 8.70, Heat 2 (21.1): 3) Ebba Åhman Ymer 8.87;
K Längd (21.1): 1) Emilia Sjöstrand Hellas 6.07
19‐20.1 Birmingham, AL, Inne
K Femkamp (19.1): 3) Laura Fodor Hässelby 3.231 (9.60  9.60  1.50  10.48  4.99  2:29.22)
19‐21.1 Lynchburg, VA, Inne
K Längd (20.1): 5) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 5.58;
K Tresteg (21.1): 4) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 11.76
22.1 Luxembourg, LUX, Inne
K 60 m häck Heat 1: 6) Julia Wennersten Ymer 8.33
21.1 Ames, IA, Inne, överlång bana
K 200 m Final C: 1) Maja Maunsbach Lund 25.40;
K 60 m häck: 6) Maja Maunsbach Lund 8.56, Heat 4: 2) Maja Maunsbach Lund 8.44
21.1 Boston, MA, Inne
K Vikt: 9) Isabella Wiklund Västerås FK 16.92
21.1 Norman, OK, Inne
M 60 m Heat 6: 2) Joel Bengtsson Malmö 6.90;
M 60 m häck Final A: 1) Joel Bengtsson Malmö 7.80, Heat 6: 1) Joel Bengtsson Malmö 7.92;
K 60 m häck Heat 2: 4) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 9.40
20.1 Winston Salem, NC, Inne
F Höjd: 5) Wilma Hallsten KA2 1.32;
F Tresteg: 6) Wilma Hallsten KA2 9.00
18.1 Birmingham, AL, Inne
F 800 m Final D: 6) Ebba Wetterberg 2:42.98
20‐21.1 Iowa City, IA, Inne
K 800 m (21.1): 3) Wilma Nielsen Örgryte 2:03.46, 6) Julia Nielsen Örgryte 2:07.28
20.1 Birmingham, AL, Inne
M Kula: 3) Sebastian Löschner Spårvägen 16.52;
K Stav: 15) Ina Edström IFK Umeå 3.28
20.1 Houston, TX, Inne
K 60 m häck Heat 5: 3) Angel Richmore Malmö 9.20;
K Höjd: 1) Angel Richmore Malmö 1.75;
K Kula: 4) Angel Richmore Malmö 14.32, 11) Hannah Hilding Spårvägen 12.21;
K Vikt: 12) Hannah Hilding Spårvägen 15.28
20.1 Cedar Falls, IA, Inne
M Höjd: 3) Fabian Steene Kville 1.85
20.1 Lubbock, TX, Inne
M 60 m häck Heat 3: 8) Simon Thor Hässelby 8.83;
M Stav: 10) Simon Thor Hässelby 5.08;
K Stav: 3) Johanna Duplantis Upsala IF 4.00
20.1 Brookings, SD, Inne, överlång bana
M 800 m: 3) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:52.33
20‐21.1 Bloomington, IN, Inne
K 60 m häck Heat 4 (20.1): 6) Lisa Fröberg Lidingö 9.64;
K Höjd (21.1): 6) Lisa Fröberg Lidingö 1.53
20‐21.1 Blacksburg, VA, Inne
M 1 mile Final A (20.1): 6) Viktor Idhammar 4:03.15;
K 1 mile Final A (20.1): 4) Andrea Claeson Tureberg 4:43.91
20‐21.1 Nashville, TN, Inne, överlång bana
K Stav Final B (21.1):  Myra Eriksson Stocksäter NH;
K Längd (20.1): 15) Lisa Warfvinge Varberg 5.70;
K Tresteg (21.1): 12) Lisa Warfvinge Varberg 12.27
19‐20.1 Gainesville, FL, Inne
M 400 m Final E (20.1): 1) Adam Landén Helsingborg 49.44;
M Stav (20.1): 1) Emil Carlsson IFK Växjö 5.10
15.1 San Vittore Olona, ITA, Terräng
M 10.2 km terräng: 6) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 30:08
14.1 San Sebastián, ESP, Inne
K Stav: 1) Sandra Alvero IFK Växjö 4.00
14.1 Fayetteville, AR, Inne
P 400 m Heat 17: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 52.67;
P 60 m häck (99.1 cm) Heat 8: 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 8.87;
P Höjd: 17) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.73;
F 400 m: 1) Helen Hesselgren Sisu 58.79;
F 800 m: 8) Helen Hesselgren Sisu 2:21.97;
F 1 mile Final D: 19) Emelia Hesselgren Sisu 6:06.91;
F 3000 m Final B: 15) Emelia Hesselgren Sisu 11:35.23
15.1 Boston, MA, Inne
K Vikt: 10) Isabella Wiklund Västerås FK 15.79
15.1 München, GER, Inne
F17 60 m: 3) Nike Lydén 7.99, Semi 3: 1) Nike Lydén 7.98, Heat 2: 1) Nike Lydén 8.01
14‐15.1 Saint-Brieuc, FRA, Inne
K 200 m Heat 1 (15.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.40;
K 400 m (14.1): 2) Marie Kimumba Spårvägen 55.52
15.1 Valencia, ESP
M 5 km väg: 1) Olle Ahlberg Hälle 14:07;
M 10 km väg: 15) Jonas Glans Malmö 27:57, 56) Oliver Löfqvist Spårvägen 29:10, 67) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 29:30, 83) Archibald Casteel Spårvägen 29:57, 132) Estifanos Faid Asked Spårvägen 30:50, 394) Adam Brandt Hälle 33:30, 467) Jens Ljunggren 34:04,  Vidar Johansson Ullevi DNF;
K 10 km väg: 31) Sanna Mustonen Hässelby 34:12, 55) Frida Michold Akele 36:24, 71) Lisa Havell Spårvägen 37:12,  Sarah Lahti Hässelby DNF,  Sara Christiansson Sävedalen DNF
14.1 Waverly, IA, Inne
M Höjd: 3) Fabian Steene Kville 2.00
14.1 Cape Girardeau, MO, Inne
K 55 m häck: 1) Clara Billing Tureberg 8.41, Heat 2: 1) Clara Billing Tureberg 8.49;
K Stav: 1) Clara Billing Tureberg 3.75
14.1 University Park, PA, Inne
K 3000 m Final B: 12) Elvira Bredin Tureberg 10:21.36
14.1 Winston-Salem, NC, Inne
K Längd: 3) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 5.42;
K Tresteg: 1) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 11.79
14.1 Fargo, ND, Inne
K 200 m Final D: 1) Tiffanie Magnusson Upsala IF 26.76;
K 60 m häck: 5) Tiffanie Magnusson Upsala IF 9.21, Heat 3: 2) Tiffanie Magnusson Upsala IF 9.15;
K Höjd: 8) Tiffanie Magnusson Upsala IF 1.55;
K Längd: 3) Tiffanie Magnusson Upsala IF 5.76;
K Kula: 12) Amanda Pettersson IFK Växjö 12.22
14.1 Iowa City, IA, Inne
K 600 m Final A: 1) Wilma Nielsen Örgryte 1:29.78, 4) Julia Nielsen Örgryte 1:32.01
14.1 Seattle, WA, Inne, överlång bana
K 1 mile Final C: 4) Stina Pettersson Sävedalen 4:58.11;
K Höjd: 8) Christina Stevenson IFK Växjö 1.60
14.1 Kenosha, WI, Inne
M 55 m Heat 4: 2) Tim Singmandeewised Västerås FK 6.86;
K 200 m: 2) Thea Ädling Ring IFK Mora 27.18;
K 1 mile Final B: 4) Johanna Södergård 6:24.58;
K Längd: 1) Thea Ädling Ring IFK Mora 5.31
13.1 Houston, TX, Inne
K 200 m Final D: 3) Maja Maunsbach Lund 25.65;
K 60 m häck: 3) Maja Maunsbach Lund 8.64, Heat 2: 1) Maja Maunsbach Lund 8.57
13.1 Gainesville, FL, Inne
M 800 m Final E: 2) Erik Albin Helsingborg 2:05.76;
M 1 mile Final D: 1) Erik Albin Helsingborg 4:40.84;
M Stav: 2) Emil Carlsson IFK Växjö 5.05;
K Stav: 1) Filippa Miller Hovslätt 4.05
13‐14.1 Spokane, WA, Inne
K Tresteg (14.1): 1) Emilia Sjöstrand Hellas 12.66
13‐14.1 Lubbock, TX, Inne
M 60 m häck Prelim 3 (14.1): 7) Simon Thor Hässelby 8.85;
M Stav Final B (13.1): 1) Simon Thor Hässelby 5.02;
M Kula (14.1): 22) Simon Thor Hässelby 12.86;
K 60 m Prelim 9 (14.1): 4) Gabriella Holmström Upsala IF 8.01
B-section K 200 m Final G (13.1):  Gabriella Holmström Upsala IF DQ
13‐14.1 Boulder, CO, Inne, överlång bana
K Kula (13.1): 7) Kajsa Borrman 12.69;
K Vikt (13.1): 6) Kajsa Borrman 17.07
13‐14.1 Lincoln, NE, Inne
K Vikt (13.1): 4) Hillevi Carlsson Hässelby 18.32
12‐14.1 Provo, UT, Inne, överlång bana
K 3000 m Final A (14.1): 1) Saga Hagelin Mölndal 10:13.05
14.1 Bærum, NOR, Inne
P17 60 m Final A: 2) Andrei Popa Mariestads AIF 7.24, 3) Leo Bergman Hälle 7.26, Final B: 5) Ali Diakite Wilske 7.64, 6) Anton Grentzelius Stenungsunds FI 8.22;
P17 200 m Final A: 2) Leo Bergman Hälle 22.55, Final B: 3) Eskil Ekström Trollhättan FIK 23.90, Final C: 2) Ali Diakite Wilske 24.67, 3) Sebastian Sjöholm Hälle 24.76;
P17 1500 m: 7) Albin Freiholtz Trollhättan FIK 4:34.34, 8) Alwin Andrée Trollhättan FIK 4:36.56, 9) Samuel Högblom Hälle 5:03.71, 10) Joel Holgersson Tyft Arena 6:53.01;
P17 60 m häck (91.4 cm) Final A: 4) Eskil Ekström Trollhättan FIK 9.43, 5) Lucas Andersson Halmstad 10.01, Final B: 2) Albin Freiholtz Trollhättan FIK 8.85, 5) Anton Andersson Hälle 11.97;
P17 Höjd: 1) Andrei Popa Mariestads AIF 1.90, 2) Albin Freiholtz Trollhättan FIK 1.87, 6) Anton Andersson Hälle 1.70, 9) Lucas Andersson Halmstad 1.65;
P17 Stav: 4) Hubert Drapella Trollhättan FIK 2.00, 5) Ludvig Svefors Hagen 2.12, 7) Lukas Leo Hagen 2.00, 8) Victor Hansson Rigor 2.12, 10) Anton Söderberg Halmstad 1.76, 12) Alve Weber Halmstad 1.64;
P17 Längd: 1) Andrei Popa Mariestads AIF 6.26, 6) Anton Grentzelius Stenungsunds FI 5.49, 7) Sebastian Sjöholm Hälle 5.48, 9) Eskil Ekström Trollhättan FIK 5.23;
P17 Kula (5.0 kg): 2) Joel Holgersson Tyft Arena 13.63, 6) Lucas Andersson Halmstad 11.31, 8) Ali Diakite Wilske 8.37
P15 60 m Final A: 1) Eric Nilsson Struck Istrum 7.24, 5) Alvin Sjöfält Hälle 8.31, Final B: 2) Algot Flodmark Ymer 7.84, 5) Elis Pauli Stenungsunds FI 8.32;
P15 200 m Final A: 3) Alvin Sjöfält Hälle 27.10, Final B: 1) Vincent Almqvist Trollhättan FIK 24.92, Final C: 2) Algot Flodmark Ymer 25.33;
P15 1000 m: 4) Vincent Almqvist Trollhättan FIK 3:02.65, 5) Viktor Jernberg Hälle 3:06.98, 6) Alvin Mether Hälle 3:07.49, 8) Linus Pålsson Trollhättan FIK 3:15.52;
P15 60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) Final A: 3) Vincent Almqvist Trollhättan FIK 9.79, 4) Vincent Folkseger Dreikant Rigor 9.94, Final B: 3) Albin Påfvelsson Alingsås 10.48, 4) Victor Hansson Rigor 10.87;
P15 Höjd: 2) Eric Nilsson Struck Istrum 1.65, 4) Melvin Ewoldt Halmstad 1.55, 6) Vincent Folkseger Dreikant Rigor 1.55, 10) Linus Pålsson Trollhättan FIK 1.30;
P15 Längd: 1) Eric Nilsson Struck Istrum 5.94, 3) Elvis Koszinowski Lidköpings IS 5.39, 5) Alvin Sjöfält Hälle 5.20, 9) Vincent Folkseger Dreikant Rigor 4.39;
P15 Kula (4.0 kg): 3) Peter Gustavsson Tyft Arena 10.59, 5) Melvin Ewoldt Halmstad 9.99, 7) Albin Påfvelsson Alingsås 9.82, 8) Elvis Koszinowski Lidköpings IS 9.20
P13 60 m Final A: 1) Isac Sehlstedt Falkenberg 8.07, Final B: 1) Anton Söderberg Halmstad 8.62, 4) Ludvig Svefors Hagen 8.86;
P13 200 m Final A: 2) Isac Sehlstedt Falkenberg 26.79, 3) Wilhelm Hallander Trollhättan FIK 33.30, Final C: 1) Anton Söderberg Halmstad 28.16, 4) Hubert Drapella Trollhättan FIK 29.89;
P13 800 m: 1) Silas Andersson Falkenberg 2:20.22, 7) Hubert Drapella Trollhättan FIK 2:35.63, 8) Noel Henriksson Falkenberg 2:46.01, 9) Lukas Leo Hagen 2:48.85;
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m) Final A: 2) Noel Henriksson Falkenberg 10.98, 4) Ludvig Svefors Hagen 11.64, Final B: 1) Silas Andersson Falkenberg 10.51, 3) Sigge Gustavsson Trollhättan FIK 11.64;
P13 Höjd: 1) Silas Andersson Falkenberg 1.44, 3) Lukas Leo Hagen 1.38, 4) Alve Weber Halmstad 1.38, 5) Sigge Gustavsson Trollhättan FIK 1.35;
P13 Längd (zon): 1) Isac Sehlstedt Falkenberg 5.33, 4) Ludvig Svefors Hagen 4.58, 5) Alve Weber Halmstad 4.57, 10) Hubert Drapella Trollhättan FIK 4.17;
P13 Kula (3.0 kg): 2) William Revenhäll Falkenberg 9.22, 4) Wilhelm Hallander Trollhättan FIK 8.47, 8) Walter Nilsson Stenungsunds FI 7.19, 10) Lukas Leo Hagen 6.90;
F17 60 m Final A: 2) Tilde Dahlberg Hälle 7.87, 5) Maja Andersson Hagen 8.76, Final B: 3) Emilia Blomdahl Lidköpings IS 8.10, 5) Ellen Perman Stenungsunds FI 8.30;
F17 200 m Final A: 3) Sara Barndik Lidköpings IS 27.31, Final B: 1) Nelly Elned Hälle 25.77, Final C: 1) Nicolina Sinclair Stenungsunds FI 27.13, 3) Maja Andersson Hagen 28.81;
F17 1500 m: 4) Agnes Knauer Hälle 4:57.24, 5) Ester Strand Hälle 5:00.33, 8) Lovisa Nilsson Trollhättan FIK 5:12.66, 9) Natalie Persson Mariestads AIF 5:17.76;
F17 60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) Final A: 3) Elin Giebat Orient 9.42, 4) Emilia Blomdahl Lidköpings IS 10.35, 5) Alma Ivarsson 10.94, Final B: 2) Alice Bredström Brattås 9.41, 4) Astrid Milding Trollhättan FIK 11.89;
F17 Höjd: 1) Linnea Hallsten Dals Södra 1.60, 2) Alice Bredström Brattås 1.55, 7) Astrid Milding Trollhättan FIK 1.35, 8) Ella Friberg Lidköpings IS 1.25;
F17 Stav: 1) Naomi Ohron Istrum 2.84, 2) Alice Bredström Brattås 3.08, 5) Ella Bredström Brattås 2.24, 6) Hannia Börjeson Lidköpings IS 2.36, 9) Alma Olsson Bokenäs 2.12;
F17 Längd: 1) Tilde Dahlberg Hälle 5.67, 2) Elin Andersson Brattås 5.59, 4) Emilia Blomdahl Lidköpings IS 5.17, 6) Sara Barndik Lidköpings IS 4.82;
F17 Kula (3.0 kg): 2) Linnea Fohlén Gladh Trollhättan FIK 13.38, 5) Elin Giebat Orient 10.76, 7) Linnea Hallsten Dals Södra 10.34, 9) Ella Friberg Lidköpings IS 8.62
F15 60 m Final A: 1) Astrid Fakelius Brattås 7.96, 3) Saga Andersson Ymer 8.21, Final B: 4) Alva Eurenius Orient 8.59, 5) Isabell Persson Ymer 8.87;
F15 200 m Final A: 1) Astrid Fakelius Brattås 26.43, Final B: 3) Agnes Ramhult Ymer 27.73, Final C: 1) Saga Andersson Ymer 27.17, 3) Noomi Bergman Hälle 28.00;
F15 1000 m: 1) Hanna Strand Hälle 2:56.73, 7) Ella Svensson Mariestads AIF 3:27.30, 9) Agnes Ramhult Ymer 3:40.42, 10) Alma Olsson Bokenäs 3:44.00;
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m) Final A: 2) Saga Drottz Orient 9.42, 3) Hannia Börjeson Lidköpings IS 9.75,  Isabelle Blomdahl Lidköpings IS DQ, Final B: 1) Astrid Fakelius Brattås 9.48;
F15 Höjd: 2) Hannia Börjeson Lidköpings IS 1.50, 3) Maja Barndik Lidköpings IS 1.45, 3) Saga Drottz Orient 1.45, 5) Emma Reuterberg Orient 1.45;
F15 Längd: 2) Saga Drottz Orient 4.92, 4) Noomi Bergman Hälle 4.82, 6) Siri Bjurén Hagen 4.73, 9) Isabell Persson Ymer 4.49;
F15 Kula (3.0 kg): 1) Alma Olsson Bokenäs 11.99, 2) Isabelle Blomdahl Lidköpings IS 10.29, 5) Vera Svedung Trollhättan FIK 8.84, 7) Emma Reuterberg Orient 8.55
F13 60 m Final A: 2) Tilda Nilsson Rigor 8.53, 5) Molly Rickardsson Lidköpings IS 9.63, Final B: 1) Karla Ramström Rigor 8.74, 4) Thowa Dahl Hagen 9.11;
F13 200 m Final A: 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 26.51, Final B: 3) Emelie Mars Trollhättan FIK 33.25, Final C: 2) Tilda Nilsson Rigor 28.38, 4) Leia Johannesson Trollhättan FIK 34.38;
F13 800 m: 5) Ellen Bernhardsson Hälle 2:48.55, 8) Ruth Strand Hälle 2:50.97, 9) Molly Rickardsson Lidköpings IS 2:56.78, 10) Emelie Mars Trollhättan FIK 3:17.60;
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m) Final A: 1) Olivia Ståhl Halmstad 10.55, Final B: 1) Maja Karlsson Orient 10.90, 4) Molly Rickardsson Lidköpings IS 12.51, 5) Leia Johannesson Trollhättan FIK 14.23;
F13 Höjd: 2) Novali Gustafsson Brattås 1.47, 3) Olivia Ståhl Halmstad 1.44, 4) Linnea Stenborg Lidköpings IS 1.38, 6) Thowa Dahl Hagen 1.30;
F13 Längd (zon): 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 5.43, 2) Linnea Stenborg Lidköpings IS 4.69, 3) Nova Siljan Halmstad 4.67, 10) Emelie Mars Trollhättan FIK 3.81;
F13 Kula (2.0 kg): 1) Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 13.20, 4) Stella Hagberg Orient 9.65, 8) Linnea Stenborg Lidköpings IS 8.16, 10) Leia Johannesson Trollhättan FIK 6.85
14‐15.1 Jyväskylä, FIN, Inne
M35 Längd (14.1):  Jesper Hellström Hässelby 7.04
13.1 Fayetteville, AR, Inne
M 60 m häck: 3) Joel Bengtsson Malmö 7.86, Heat 3: 2) Joel Bengtsson Malmö 7.90;
K Kula: 12) Angel Richmore Malmö 13.27
13.1 Topeka, KS, Inne
M 60 m häck: 7) Emil Uhlin Falun 8.51;
M Stav: 3) Emil Uhlin Falun 5.05;
M Längd: 4) Carl af Forselles Hässelby 7.00;
M Kula: 4) Emil Uhlin Falun 13.25
13.1 Spokane, WA, Inne
K 60 m Heat 4: 4) Ella Hagman Huddinge 7.95;
K 60 m häck Heat 1: 3) Ella Hagman Huddinge 9.19
13.1 Birmingham, AL, Inne
M Kula: 1) Sebastian Löschner Spårvägen 16.48;
K Stav:  Ina Edström IFK Umeå NH
13.1 Baton Rouge, LA, Inne
M 600 m Final B: 3) Kevin Bodén KFUM Örebro 1:24.75;
K Stav: 2) Johanna Duplantis Upsala IF 3.80;
K Längd: 7) Lisa Warfvinge Varberg 5.56;
K Tresteg: 2) Lisa Warfvinge Varberg 11.79
13‐14.1 Blacksburg, VA, Inne
M 1000 m Final A (13.1): 1) Viktor Idhammar 2:23.46;
K 200 m Final E (14.1): 3) Ebba Åhman Ymer 26.38;
K 300 m Final A (13.1): 4) Ebba Åhman Ymer 41.62;
K 400 m Final B (14.1): 2) Ebba Åhman Ymer 57.86;
K 60 m häck Heat 3 (13.1): 3) Ebba Åhman Ymer 8.83
7.1 Zaragoza, ESP, Inne
K Stav: 3) Sandra Alvero IFK Växjö 3.90
7.1 London, GBR
M Halvmaraton: 47) Mattias Ekman Apladalen 1:24:21
7.1 Pittsburg, KS, Inne, överlång bana
HS F 800 m: 2) Helen Hesselgren Sisu 2:18.72;
HS F 1 mile: 22) Emelia Hesselgren Sisu 5:44.68;
HS F 3000 m: 12) Emelia Hesselgren Sisu 11:49.42
8.1 Tamesna, MAR
M Halvmaraton: 4) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 1:03:30
8.1 Nice, FRA
M 10 km väg: 8) David Nilsson Högby 29:18, 100) Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:12,  Tomas Kobayashi Domnarvet 38:56;
K 10 km väg:  Ebba Larsson Regnström 45:15
7.1 Cary, NC
F 500 m: 7) Wilma Hallsten KA2 1:38.06;
F Höjd: 5) Wilma Hallsten KA2 1.27;
F Tresteg: 2) Wilma Hallsten KA2 8.97
6.1 Staten Island, NY, Inne
K Längd: 15) Anja Olsson Malmö 4.70;
K Tresteg: 12) Anja Olsson Malmö 9.91
6.1 San Giorgio S.L., ITA, Terräng
M 10 km terräng: 9) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 29:46
2022

31.12 Peuerbach, AUT
K 5.1 km: 10) Julia Samuelsson Högby 17:54
31.12 København, DEN
M 5 km väg: 22) Jakob Lööf Västerviks OK 16:43;
K Halvmaraton: 15) Magdalena Fredlund Husby 1:37:12
31.12 Soest, NED, Terräng
M 10.4 km terräng: 2) David Nilsson Högby 35:26;
K 6 km terräng: 1) Sarah Lahti Hässelby 21:54
18.12 Taipei, TPE
K Maraton: 5) Hanna Lindholm Högby 2:33:35
18.12 Houilles, FRA
M 10 km väg: 6) Jonas Glans Malmö 27:58, 16) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 28:51, 134) Daniel Gleimar Spårvägen 31:35
18.12 Dublin, IRL, NC
M Gång 35 km:  Perseus Karlström Eskilstuna FI DNF
18.12 Pisa, ITA
M Maraton: 11) Rasmus Svenningsson 2:38:55, 67) Andreas Bergström Handelsbanken 2:58:38
17.12 Birmingham, AL, Inne
F14 60 m Final I: 1) Helen Hesselgren Sisu 8.48;
F14 400 m Final A: 5) Helen Hesselgren Sisu 59.80, Final H: 2) Emelia Hesselgren Sisu 1:06.12;
F14 800 m: 1) Helen Hesselgren Sisu 2:25.59, 5) Emelia Hesselgren Sisu 2:35.11;
F14 Tresteg:  Emelia Hesselgren Sisu NM
17.12 Austin, TX
HS F 3200 m: 6) Svea Jones Upsala IF 12:41.31
11.12 Venaria Reale, ITA, Terräng, EM
M Terräng lag: 9) Sverige Sverige ;
M 9.6 km terräng: 28) Emil Danielsson Spårvägen 30:49, 39) Max Peter Bejmer Hälle 31:12, 45) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 31:22
M22 7.7 km terräng:  Samuel Pihlström Hälle DNS
P19 5.7 km terräng: 38) Karl Ottfalk Lidingö 18:41;
K Terräng lag: 6) Sverige Sverige ;
K 8 km terräng: 7) Samrawit Mengsteab Hälle 27:27, 19) Sarah Lahti Hässelby 28:05, 45) Sara Christiansson Sävedalen 29:12, 51) Anastasia Denisova Thor Keep Up 29:32
K22 6 km terräng: 21) Emilia Lillemo Täby 21:23, 46) Wilma Nielsen Örgryte 22:31
F19 4 km terräng: 40) Elsa Sundqvist Upsala IF 14:09
11.12 Málaga, ESP
M Maraton: 22) Lukas Segersten Enköping 2:32:22;
K Maraton: 10) Emilia Brangefält Västerås FK 2:46:38, 11) Emma Hedbäck Studenterna 2:47:08, 15) Elmina Saksi Tjalve FIF 2:52:35
11.12 Houston, TX, Inne
P18 400 m Final A: 5) Benjamin Blomqvist Örgryte 52.32;
P18 60 m häck (99.1 cm): 5) Benjamin Blomqvist Örgryte 8.75;
P18 Höjd: 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.72
11.12 Telford, GBR
M 10 km väg: 8) Archibald Casteel Spårvägen 29:15, 28) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 29:45
10‐11.12 Rennes, FRA, Inne
K 60 m (11.12): 1) Marie Kimumba Spårvägen 7.64, Heat 1 (11.12): 2) Marie Kimumba Spårvägen 7.79;
K 200 m Heat 1 (10.12): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.39
10.12 Manhattan, KS, Inne
M Kula: 5) Emil Uhlin Falun 13.28, 7) Carl af Forselles Hässelby 11.53
10.12 West Lafayette, IN, Inne
K 200 m Final E: 1) Clara Billing Tureberg 27.12;
K Stav: 1) Filippa Miller Hovslätt 4.09, 7) Clara Billing Tureberg 3.59
10.12 Jupiter, FL
M Stav: 2) Emil Carlsson IFK Växjö 4.55
10.12 Austin, TX
HS F 1600 m: 11) Svea Jones Upsala IF 5:57.91
9.12 Boston, MA, Inne
K Vikt: 8) Isabella Wiklund Västerås FK 16.76
9.12 Staten Island, NY, Inne
K Längd: 23) Anja Olsson Malmö 4.61
9‐10.12 Salem, VA, Inne
M Sjukamp (10.12): 3) Philip Stömne Spårvägen 4.621 (7.26  5.97  10.62  1.75  8.73  4.10  2:57.43)
9‐10.12 Minneapolis, MN, Inne
K 200 m Final B (9.12): 1) Maja Maunsbach Lund 25.81;
K 60 m häck (9.12): 1) Maja Maunsbach Lund 8.39, Heat 2 (9.12): 2) Maja Maunsbach Lund 8.49
9‐10.12 Lincoln, NE, Inne
K Vikt (9.12): 2) Hillevi Carlsson Hässelby 17.27
8.12 Cary, NC, Inne
F 300 m: 29) Wilma Hallsten KA2 52.9m;
F 500 m: 22) Wilma Hallsten KA2 1:36.8m;
F Höjd: 4) Wilma Hallsten KA2 1.32
4.12 Valencia, ESP
M Maraton: 27) Samuel Russom* Hässelby 2:10:38, 34) Linus Rosdahl Hässelby 2:12:48, 74) Kristofer Låås Keep Up 2:19:04, 192) Martin Öhman Hässelby 2:26:14, 193) Andreas Lundegård Studenterna 2:26:04, 230) Tony Hatefnejad Hälle 2:27:20, 271) Henrik Skoog Spårvägen 2:28:27, 297) Simon Karlsson Tisdagsklubben 2:29:08, 307) Molle Olson Källbotten 2:29:23, 357) Jonas Nilsson Örebro AIK 2:30:15, 363) David Hartman Björnstorp 2:30:24, 365) Niklas Sjöblom Terrible Tuesday 2:30:26, 369) Araz Mohideen Hälle 2:30:33, 384) Pontus Albertsson Hälle 2:30:51, 389) Gustaf Leonardsson Hälle 2:30:59, 416) Andreas Ingberg Örebro AIK 2:31:47, 439) Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:32:17, 457) Kristoffer Linna 2:32:31, 470) Héctor de Pedro Domingo Hässelby 2:32:49, 557) Johannes Bogren Hälle 2:34:29, 570) Anders Österlund Västerås SOK 2:34:39,  Oskar Grip Fredrikshof 2:35:18,  Oskar Jönsson Örgryte 2:35:31,  Anders Bergman Hälle 2:36:27,  Johan Schager Studenterna 2:38:14,  Daniel Westergren Mantra Sport 2:38:25,  David Vegborn Umara 2:38:38,  Lars Ljungquist 2:39:54,  Alexander Sebastian Solnör 2:39:57,  Björn Eriksson Tisdagsklubben 2:42:41,  Paul Krochak* Studenterna 2:42:43,  Martin Duberg Örebro AIK 2:43:37,  Patrik Jansson Örebro AIK 2:43:50,  Elias Zika Start 2:44:24,  Anders Holmén Studenterna 2:44:34,  Fredrik Härdfeldt Örebro AIK 2:44:36,  Daniel Bränholm Hälle 2:44:45,  Emil Gribbling IS Göta 2:45:02,  Mikael Lundberg Studenterna 2:45:06,  Johan Forsstedt Fredrikshof 2:45:33,  Ola Krikström IS Göta 2:45:41,  Fredrik Rådström Hällefors LK 2:46:27,  Marcus Bokedal 2:46:31,  Björn Lindqvist 2:47:59,  Oskar Larsson Örebro AIK 2:48:01,  Fredrik Liw Vallentuna 2:48:04,  Bert Pohlak Vallentuna 2:48:23,  Mikael Andersson IS Göta 2:49:02,  Simon Sörlin 2:49:05,  Kristoffer Loo Högby 2:49:18,  Aron Tesfaghebriel 2:49:28,  Victor Mill 2:49:42,  Johannes Erlandsson Täby 2:52:19,  Ola Söderblom Studenterna 2:52:27,  Henrik Mollwing 2:52:51,  Max Lundberg Björnstorp 2:53:54,  Ludwing Franquiz Studenterna 2:54:40,  Mikael Näslund Öbacka 2:54:48,  Max Henningsson 2:55:08,  William Linnefell 2:55:12,  Adam Gustafsson 2:55:35,  Thomas Rödin Hulth IS Göta 2:55:56,  Emil Nilsson IS Göta 2:55:57,  Linus Therén Kville 2:56:02,  Mikael Waldenborg Örebro AIK 2:56:14,  Viktor Medén Åsarna 2:56:22,  Tomas Näsström Vallentuna 2:56:56,  Daniel Hägerlöf 2:57:30,  Julius Bjällhage 2:57:37,  Erik Högkvist IF Göta 2:57:38,  Joakim Nielsen 2:58:16,  Erik Pettersson 2:58:18,  Fredrik Carlson 2:58:20,  Martin Knaust 2:58:21,  David Roos Eslövs AI 2:58:24,  Karl Avedal Runacademy 2:59:18,  Vilhelm Öström Studenterna 2:59:47,  Erik Michaëlsson Majorna 3:00:30,  Adam Lindberg Spårvägen 3:01:12,  Klas Håkansson 3:01:50,  Johan Eriksson Kopparberg 3:02:23,  Niklas Cornelius 3:02:37,  Andreas Tjellander IS Göta 3:02:51,  Jan Öhman 3:04:13,  Pierre Andersson 3:04:40,  Richard Wennberg 3:05:14,  Leonard Drake 3:05:46,  Fredrik Zeitelberg Örebro AIK 3:05:50,  Michael Johansson Terrible Tuesday 3:06:00,  Justin Brown 3:06:03,  Henrik Grossby Umara 3:06:12,  Adam Mattsson 3:06:34,  Kristofer Björkman Örebro AIK 3:06:51,  Håkan Reistad IS Göta 3:06:57,  Patrick Lindberg IS Göta 3:07:21,  Markus Selin 3:08:15,  Fredrik Stoltz IS Göta 3:08:21,  Viktor Svensson Hälle 3:08:39,  Jesper Damström Örebro AIK 3:10:01,  Johan Wåhlander 3:10:16,  Viktor Degerman 3:10:29,  Olof Plan Studenterna 3:11:11,  Niklas Magnfält Axa SC 3:12:08,  Emil Bogren Rydö 3:12:20,  Mikael Engström 3:14:44,  Jesper Liljegren 3:14:51,  Erik Desmeules Falun 3:15:02,  Fredrik Hansell 3:15:11,  Marcus Österberg Hässelby 3:15:15,  Anders Matsson 3:15:59,  Christopher Falk Kesti 3:16:00,  Daniel Bjurhamn Nocout.se 3:18:24,  David Bodiroza Falkenbergs RR 3:19:13,  Pär Muhr Västerås LK 3:19:56,  Paul Bredhe IS Göta 3:20:47,  Mattias Larsson Östansjö SK 3:21:02,  Anders Lindquist 3:23:01,  David Castenfors 3:24:19,  Per Olsson IS Göta 3:25:26,  Samuel Tsegay Hälle DNF,  Olle Walleräng Spårvägen DNF;
K Maraton: 19) Carolina Wikström Upsala IF 2:26:14, 43) Erica Lech Örebro AIK 2:39:39, 49) Fanny Schulstad KFUM Örebro 2:41:51, 50) Emilia Siltanen Studenterna 2:41:58, 62) Moa Gustafsson Studenterna 2:44:51, 62) Anna Bjurman IS Göta 2:45:04, 82) Weronika Brzuchalska Studenterna 2:49:58, 120) Helena Bjälkemo Terrible Tuesday 2:55:09, 173) Emeli Söderberg IFK Skövde 2:58:38,  Marie Dasler Start 3:04:17,  Ida Almén Lagerwall Studenterna 3:08:53,  Sofie Lindevall 3:11:16,  Patricia Langenheim Linnéa 3:11:19,  Tina Bergman Bredaryd 3:12:41,  Diane Sadik* Studenterna 3:15:17,  Madeleine Bokedal Studenterna 3:15:32,  Helena Kvapil Hagen 3:16:17,  Maria Bratt Börjesson Mälarö 3:21:45,  Maja Falk Ulricehamns OK 3:22:12,  Anna-Karin Wikström Uppsala LK 3:22:24,  Therese Munthe 3:24:24,  Sigrid Andersson Hunflen 3:24:38,  Pernilla Dahle 3:26:33,  Michaela Bergman 3:27:54,  Robin Watts 3:28:39,  Eva Erlandsson Täby 3:28:53,  Jennie Gjerde Ong 3:29:10,  Anna Jonsson Studenterna 3:29:11,  Johanna Michaëlsson Majorna 3:29:22,  Josefine Carlberg IS Göta 3:29:25,  Emma Holfve 3:31:16,  Johanna Ingberg Örebro AIK 3:33:55,  Helena Göransson 3:37:21,  Jeanette Olofsson IS Göta 3:39:36,  Emma Råman 3:39:43,  Lovisa Josefsson 3:40:48,  Katarina Woxnerud 3:41:32,  Ida Karlsson Sunna 3:42:36,  Charlotta Bennrup 3:43:26,  Golli Pirzadeh 3:44:51,  Beata Rystedt 3:46:05,  Iuliia Sivashova 3:46:34,  Theres Sundell 3:48:21,  Elisabeth Waldener 3:48:23,  Marie Åberg Heleneholm 3:52:47,  Hanna Lindholm Högby DNF
4.12 Tunis, TUN
K Maraton: 6) Frida Södermark Tjalve FIF 3:13:48
3.12 Mankato, MN, Inne
M Höjd: 7) Fabian Steene Kville 1.80
3.12 Bourbonnais, IL, Inne
M 60 m Heat 1: 4) Tim Singmandeewised Västerås FK 7.33;
M 200 m Final C: 6) Tim Singmandeewised Västerås FK 24.90;
M Kula: 7) Rikard Throgen-Hedin IF Göta 12.37;
K 60 m Heat 4: 5) Thea Ädling Ring IFK Mora 8.31;
K 200 m Final D: 1) Thea Ädling Ring IFK Mora 26.94
3.12 Winston-Salem, NC, Inne
K Längd: 5) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 5.33
3.12 Boston, MA, Inne
K 5000 m Final E:  Elsa Wallenius Västerås FK DNF
3.12 Staten Island, NY, Inne
K 60 m Heat 3: 6) Anja Olsson Malmö 8.66
2.12 Winston Salem, NC, Inne
F 500 m: 17) Wilma Hallsten KA2 1:38.74;
F Höjd: 5) Wilma Hallsten KA2 1.32
2.12 Birmingham, AL, Inne
K Stav: 2) Myra Eriksson Stocksäter 3.70
2.12 Air Force Academy, CO, Inne
K Kula: 11) Kajsa Borrman 11.25;
K Vikt: 14) Kajsa Borrman 14.18
2‐3.12 Brookings, SD, Inne, överlång bana
K Kula (2.12): 7) Amanda Pettersson IFK Växjö 13.06;
K Diskus (3.12): 13) Amanda Pettersson IFK Växjö 38.04
2‐3.12 Boone, NC, Inne, överlång bana
M 55 m häck Final B (3.12): 2) Philip Stömne Spårvägen 7.90, Heat 5 (3.12): 1) Philip Stömne Spårvägen 8.01
1‐2.12 Lynchburg, VA, Inne
K 400 m Final A (2.12): 3) Ebba Åhman Ymer 58.12;
K 60 m häck (2.12): 5) Ebba Åhman Ymer 8.83, Heat 2 (2.12): 3) Ebba Åhman Ymer 8.81
27.11 Tilburg, NED, Terräng
M 10 km terräng: 19) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 30:27
P19 6.2 km terräng: 9) Albin Gezelius IFK Mora 19:17;
K 8 km terräng: 1) Sarah Lahti Hässelby 26:40, 9) Julia Samuelsson Högby 29:02
27.11 San Sebastián, ESP
M 10 km väg: 1) Oliver Löfqvist Spårvägen 29:53;
M Maraton: 198) Mattias Krantz 2:57:14, 501) Karl Hägg 3:13:25;
K Maraton: 6) Johanna Bäcklund Runacademy 2:39:49, 60) Jenny Helldén Runacademy 3:46:17
27.11 La Rochelle, FRA
M Maraton: 36) Sylvain Glos* Studenterna 2:38:55
27.11 Boulogne-Billancourt, FRA
M Halvmaraton: 138) Jens Ljunggren 1:13:39, 345) David Norlin 1:19:17, 1158) Martin Törnqvist Tureberg 1:30:53;
K Halvmaraton: 6) Sanna Mustonen Hässelby 1:13:28
26.11 Sorø, DEN
M Gång 5 km: 3) Christer Svensson Växjö AIS 25:42;
M Gång 10 km: 1) Christer Svensson Växjö AIS 50:46
26.11 San Antonio, TX
P18 Kula (5.44 kg): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 11.73;
P18 Diskus (1.6 kg): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 30.33;
P18 Spjut: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 50.80
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.86;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 47.13
26.11 Löningen, GER, Terräng, NC
M 9.8 km terräng: 11) Karsten Meier* IFK Umeå 31:17;
K 6.35 km terräng:  Amélie Svensson Sävedalen 23:44
26.11 Athína, GRE
K Tresteg: 3) Linn Hertz Saebbö Göteborgs KIK 10.74
20.11 Maspalomas, ESP
M Maraton: 76) Jörgen Kjellsson Brittatorp 3:24:16, 144) Marcus Waller Ran 3:43:21, 261) Stefan Kimming 4:09:43, 308) Bengt Olof Jorinder 4:26:24, 321) Åke Jonson Malmö 4:29:50, 440) Staffan Wikström Vattudalen 5:13:00, 469) Stig Samuelsson Tjalve FIF 5:36:45, 477) Sören Remar Borås LK 5:48:58, 478) Jan Paraniak Borås LK 5:48:59, 491) Anders Wahlberg Glasriket 5:59:27, 498) Leif Franzén LK Nyköping 6:21:27, 502) Stig Hörberg 6:26:38, 503) Kjell Millton Istrum 6:33:56
20.11 St Neots, GBR
M Halvmaraton: 6) Fredrik Krylander 1:14:39
19.11 Lakeland, FL, Terräng
M 10 km terräng: 87) Anton Lindberg IS Göta 34:40
19.11 Nijmegen, NED
K 7 km: 2) Julia Samuelsson Högby 24:13
15.11 Tallahassee, FL, JUCO
M Halvmaraton: 20) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:11:51
13.11 Athína, GRE
M Maraton:  Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 3:16:50;
K Maraton:  Maria Sandström 3:10:11
13.11 Brasov, ROU
K 5 km väg: 5) Linn Söderholm Sävedalen 16:18
12.11 Eaubonne, FRA, Inne
P19 400 m: 2) Elias Mulot Malmö 53.18
12.11 Tallahassee, FL, Terräng, JUCO
M 8 km terräng: 19) Yared Kidane* Eskilstuna FI 25:34
11.11 State College, PA, Terräng
K 6 km terräng: 50) Elvira Bredin Tureberg 21:43
11.11 Louisville, KY, Terräng
M 10 km terräng: 74) Viktor Idhammar 31:26
11.11 Columbia, MO, Terräng
K 6 km terräng: 23) Wilma Nielsen Örgryte 20:45
11.11 Albuquerque, NM, Terräng
M 10 km terräng: 53) Awet Mengsteab Örgryte 29:20;
K 6 km terräng: 88) Saga Hagelin Mölndal 22:08
11.11 Bronx, NY, Terräng
K 6 km terräng: 44) Vera Sjöberg Täby 21:30
11.11 University Place, WA, Terräng
K 6 km terräng: 94) Stina Johansson Tranås 20:50, 128) Klara Frih Åsbro 21:20
6.11 Kristiansand, NOR, Terräng, NordicC
M 9 km terräng: 1) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 31:33, 2) Max Peter Bejmer Hälle 31:41, 7) Arvid Öhrn Hälle 32:14
P19 6 km terräng: 5) Karl Ottfalk Lidingö 21:24, 6) Gabriel Claesson IKHP Huskvarna 21:37, 12) Albin Gezelius IFK Mora 22:46, 15) Hugo Unosson Högby 23:29,  Jonathan Grahn Mölndal DNF;
K 9 km terräng: 6) Sara Christiansson Sävedalen 37:48, 10) Johanna Larsson Örgryte 39:04, 12) Charlotte Andersson IFK Umeå 40:33, 13) Elin Brink Mölndal 41:18
F19 6 km terräng: 4) Elsa Sundqvist Upsala IF 25:00, 7) My Rundgren Luleå 25:21, 9) Ebba Broms Breven 25:41, 10) Nova Ojutkangas Västerås FK 26:08, 11) Paulina Hultberg Alingsås 26:17
6.11 Kristiansand, NOR, Terräng
F19 6 km terräng:  Saga Provci IFK Göteborg DNF
6.11 Porto, POR
M Maraton: 50) Daniel Hunnes 2:48:44, 535) Lars-Åke Ekman IFK Umeå 3:27:16, 636) Michael Ober 3:29:52
6.11 Istanbul, TUR
M Maraton: 32) Philip Otterdahl 2:54:59, 44) Victor Jacobson Backman 3:02:51
6.11 New York, NY
M Maraton: 36) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:33:51, 46) Patrik Eklund Handelsbanken 2:36:55, 53) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:37:48,  Jacob Söderstjerna 2:56:00,  Oscar Claeson 2:59:36,  Jakob Elgåhs 2:59:45,  Jesper Pettersson Pite Runners 3:04:55,  Johan Alfvén Björnstorp 3:05:40,  Simon Berglund 3:07:04,  Daniel Hägerlöf 3:08:27,  Ragnar Fahlin Strömberg Studenterna 3:10:20,  Marcus Pettersson 3:12:18,  Ted Andersson Hälle 3:12:21,  David Roos Triathlon Syd 3:13:10,  Andreas Åkesson Saltsjöbaden 3:13:23,  John Kärrbrink 3:14:42,  Erik Ulin 3:14:55,  Thomas Jansson Löparnas vänner 3:17:48,  Anders Olausson Ludvika 3:18:10,  Magnus Wennberg Ericsson IK 3:19:39,  Henrik Bergman 3:21:48,  Martin Strümpel Ocab 3:24:04,  Magnus Högfeldt Terrible Tuesday 3:28:56,  Håkan Westerblad Spårvägen 3:30:44,  Fredrik Olausson 3:31:17,  Johan Saks 3:31:54,  John Elliot Täby 3:33:30,  Mats Johansson Örebro AIK 3:36:31,  Jan Levholm Kongahälla 3:41:03,  Ulf Janzon 4:16:33,  Johan Alsén 4:34:27;
K Maraton:  Caroline Carlander Heleneholm 3:11:22,  Åsa Synnerholm Löparnas vänner 3:31:59,  Madelaine Örtengren Studenterna 3:39:42,  Louise Berlin Studenterna 3:39:42,  Maria Sander 3:40:15,  Cecilia Humble 3:41:11,  Petra Henriksson Nousiainen Ekerö Runners 3:52:41,  Karin Frydenlund Malmö 3:59:10,  Ylva Ekmark 4:02:38,  Ann-Sofia Mattsson 4:04:26,  Maria Nelsson 4:08:35,  Mona Helsing Linnéa 4:08:46,  Christine Librell Wageborn 4:08:47,  Anneli Bjönness 4:11:20,  Gabriella Lundgren 4:13:03,  Carina Berntsson Kongahälla 4:25:10,  Karin Arvidsson 4:26:01,  Elisabeth Westerlund Granit 4:31:31
6.11 Morlaix, FRA
M 10 km väg: 560) Tristan Ojutkangas Västerås FK 40:23
5.11 Gueugnon, FRA
M Maraton: 62) Erik Dahlberg Vattudalen 4:06:18
5.11 Eaubonne, FRA, Inne
P19 60 m Final C: 4) Elias Mulot Malmö 7.91, Heat 2: 5) Elias Mulot Malmö 7.83
5.11 Montevallo, AL, Terräng
M 8 km terräng: 54) Anton Lindberg IS Göta 26:45
5.11 Salisbury, NC, Terräng
K 6 km terräng: 43) Elvira Fredin Spårvägen 26:36
5.11 Hardeeville, SC, Terräng
M 8 km terräng: 60) Erik Albin Helsingborg 31:10
4‐6.11 Chiang Mai, THA, VM
Long Trail Race M 78 km trail (5.11): 22) Simen Wästlund Västerås LK 8:11:54
Short Trail Race M 38 km trail (5.11):  Sebastian Ljungdahl Hälle DNF;
Long Trail Race K 78 km trail (5.11): 2) Ida Nilsson Högby 8:34:59
Short Trail Race K 38 km trail (5.11): 3) Emilia Brangefält Västerås FK 3:54:52, 24) Johanna Gelfgren Örgryte 4:17:25, 43) Lina El Kott Helander Trångsviken 4:39:14,  Sanna El Kott Helander Trångsviken DNF
Uphill Mountain Race K Mountain running (4.11): 29) Lina El Kott Helander Trångsviken 1:04:57.00, 43) Sanna El Kott Helander Trångsviken 1:11:55.00
30.10 Mol, BEL, Terräng
K 6.2 km terräng: 1) Sarah Lahti Hässelby 21:38
30.10 Frankfurt, GER
M Maraton: 33) Henrik Zeffer Kungsholmen 2:29:54, 70) Mattias Jonsson Bålsta 2:35:45, 98) Olof Simann Majorna 2:38:20, 191) Mikael Tisjö Bålsta 2:44:54, 212) Johan Forsman Fredrikshof 2:46:49, 269) Fredrick Lee-Ohlsson Studenterna 2:49:46, 311) Stefan Åberg IFK Umeå 2:52:05, 313) Marcus Dynevall Rånäs 2:52:06, 332) Emil Luusua 2:53:28, 366) Henrik Ågren 2:54:10, 369) Christian Dahlmann Uppsala LK 2:53:58, 422) Magnus Magnusson Lerum 2:56:36, 436) Martin Flensén Lidköpings VSK 2:57:02, 586) Nicklas Rylin 3:00:31, 844) Andreas Bergström Handelsbanken 3:09:57, 891) Jacob Ryder Lerum 3:10:00, 902) Jonatan Hägerström 3:10:52, 978) Mattias Forssell 3:13:03, 1085) Tim Nielsen 3:15:42;
K Maraton: 104) Anna Ullberg 3:20:25, 117) Theresé Flensén Lidköpings VSK 3:24:14
30.10 Fort Dodge, IA, Terräng
M 8 km terräng: 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 24:55
30.10 Nice, FRA
M Maraton: 16) Niklas Ravenna Vernersson 2:42:41, 150) Johan Malk 3:09:41, 160) Nils Larsén 3:13:12, 318) Mikael Bodne Trångsviken 3:20:33;
K Maraton: 3) Hanna Lindholm Högby 2:39:57, 6) Karin Spjuth IKHP Huskvarna 2:55:39, 299) Alice Simu Skellefteå OK 3:22:22, 696) Wilma Nordstrom 3:39:24, 717) Marie Robertsson Sävedalen 3:40:05, 746) Elsa Sollbe 3:41:09, 2166) Therese Rudmalm 4:19:49
29.10 Botoşani, ROU, Terräng, NC
M 10 km terräng: 4) Daniel Cont* Upsala IF 30:33
29.10 Riverside, CA, Terräng, Big West
K 6 km terräng: 20) Stina Johansson Tranås 20:54
29.10 London, GBR
M 5 km väg: 2) Joacim Larsson Lekeryd-Svarttorp 18:40;
K 5 km väg: 1) Madeleine Larsson IKHP Huskvarna 18:07
28.10 Terre Haute, IN, Terräng, MVC
K 6 km terräng: 5) Wilma Nielsen Örgryte 21:20, 28) Julia Nielsen Örgryte 22:37
28.10 Laramie, WY, Terräng, MWC
M 8 km terräng: 50) Awet Mengsteab Örgryte 25:25
28.10 Cheney, WA, Terräng, Big Sky
K 5 km terräng: 29) Saga Hagelin Mölndal 17:49
28.10 Portland, OR, Terräng
K 6 km terräng: 47) Klara Frih Åsbro 22:18, 53) Stina Pettersson Sävedalen 22:34
28.10 Thibodaux, LA, Terräng, Southland
M 8 km terräng: 69) Kevin Bodén KFUM Örebro 27:47
28.10 Tulsa, OK, Terräng, American
K 6 km terräng: 21) Elvira Bredin Tureberg 21:54
23.10 Ljubljana, SLO
M Maraton: 11) Alexander Söderberg Spårvägen 2:38:38
23.10 Valencia, ESP
M Halvmaraton: 26) David Nilsson Högby 1:03:28, 55) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 1:06:07,  Tony Hatefnejad Hälle 1:11:49,  Christofer Salmén Spårvägen 1:14:33,  Alexander Lidberg Lidköpings VSK 1:17:44,  Daniel Svensson 1:19:32,  Patrik Persson Ystad 1:24:26,  David Abotor 1:24:28,  Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI DNF;
K Halvmaraton: 18) Carolina Wikström Upsala IF 1:12:16,  Nathalie Dahlqvist Vegan Runners 1:34:50,  Sarah Lahti Hässelby DNF
23.10 Linz, AUT
M Halvmaraton: 30) Kristoffer Linna 1:14:05
23.10 Fort Lauderdale, FL
K Diskus: 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.17;
K Slägga: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 32.36;
K Spjut: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.31
22.10 Røyse, NOR
M 10 km väg: 11) Tim Robertson* Tjalve FIF 29:26,  Gustav Josefinsson Hälle 33:18,  Jens Ljunggren 33:35,  Edvin Karlström Rehn 34:04,  Anders Soovik Kongahälla 34:56,  Pierre Andersson 40:48,  Mathias Johansson Solvikingarna 44:29,  Jens Sandahl Hälle 45:20;
K 10 km väg: 5) Sanna Mustonen Hässelby 33:13, 34) Jessica Gunnarsson IFK Växjö 36:24, 37) Emma Stokland Hälle 36:38,  Annica Hernes 40:26
16.10 Amsterdam, NED
M Halvmaraton: 141) Henrik Sparrnäs Tjalve FIF 1:21:06, 149) Olle Staaf Linköpings GIF 1:21:04, 270) Christian Stålhammar IS Göta 1:25:17;
M Maraton: 57) Niklas Henningsson Sundbyberg 2:29:04, 131) Albin Ingmarsson Kyrkhult 2:38:01, 132) Markus Vall Fredrikshof 2:38:04, 442) Marcus Sandberg 2:52:52, 497) Jens Hermansson 2:54:15, 562) Fredrik Filipsson Tjalve FIF 2:55:36, 568) Filip Malm 2:55:47, 598) Toni Österholm* Hälle 2:56:51, 669) Alexander Blom 2:58:15, 739) Magnus Sandström Tjalve FIF 2:59:16, 846) Oscar Wachtmeister 3:00:39, 857) Johan Malmqvist 3:00:43, 1040) Thomas Warenius Stockholm LDK 3:04:42, 1097) Christofer Eliasson 3:06:14, 1179) Rasmus Blom Torsby 3:08:12, 1233) Patric Astrén Ryssberget 3:09:32, 1244) Johan Solbreck 3:09:44;
K Maraton: 10) Leonie Balter* Studenterna 2:37:41, 29) Elmina Saksi Tjalve FIF 2:56:09, 72) Frida Södermark Tjalve FIF 3:12:01, 81) Madelene Höglund 3:14:07, 84) Karin Lagerström Oskarshamn RC 3:14:35, 91) Jenny Bolander Tjalve FIF 3:15:38, 162) Kristina Hellström 3:27:43, 178) Emma Skygebjerg Runacademy 3:29:33, 186) Jessica Hagenius Runacademy 3:30:13, 187) Sofia Eriksson 3:30:14, 214) Sanna Nilsson 3:32:42, 278) Anneli Ritzén Oskarshamns SK 3:39:14, 315) Petra Werlemar 3:42:11, NC: 1) Leonie Balter* Studenterna 2:37:41
16.10 Poznań, POL
K Maraton: 3) Hanna Lindholm Högby 2:41:00
16.10 Eidsvoll, NOR
M Halvmaraton: 9) Joacim Carlsson Åsbro 1:21:49
16.10 Albi, FRA, NC
P19 5 km väg: 7) Tristan Ojutkangas Västerås FK 16:16;
K 5 km väg: 23) Nova Ojutkangas Västerås FK 17:36
16.10 Cambridge, GBR
M 10 km väg: 8) Fredrik Krylander 33:00
16.10 Lachine, CAN
M Halvmaraton: 10) Mats Gedin 1:22:26
15.10 Provo, UT
M Castorama: 1) Leif Arrhenius Spårvägen 3.305 (17.55  47.80  54.01  51.65)
15.10 Sunnyvale, CA, Terräng
K 6 km terräng: 73) Emma Dunmire 21:32, 147) Klara Frih Åsbro 22:35
15.10 West Salem, WI, Terräng
M 8 km terräng: 4) Yared Kidane* Eskilstuna FI 24:48
15.10 Stillwater, OK, Terräng
K 6 km terräng: 89) Stina Johansson Tranås 22:17, 127) Saga Hagelin Mölndal 22:46
15.10 College Station, TX, Terräng
M 8 km terräng: 326) Kevin Bodén KFUM Örebro 28:50
15.10 Earlysville, VA, Terräng
M 8 km terräng: 65) Viktor Idhammar 24:25, 169) Anton Idhammar 27:03
15.10 Marble Falls, TX
P18 400 m häck: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 57.29;
P18 Kula (5.44 kg): 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 13.33;
P18 Diskus (1.6 kg): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 33.19
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 15.69;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 52.71
15.10 Lincoln, NE
K Castorama: 1) Axelina Johansson Hässelby 3.016 (17.78  12.67  45.40  50.86), 2) Hillevi Carlsson Hässelby 2.950 (11.23  27.57  39.40  56.56)
15.10 Portsmouth, GBR
M 5 km väg: 2) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 15:05
14.10 Madison, WI, Terräng
M 8 km terräng: 153) Awet Mengsteab Örgryte 24:25;
K 6 km terräng: 60) Elsa Wallenius Västerås FK 22:11, 258) Stina Pettersson Sävedalen 22:56
14.10 State College, PA, Terräng
K 6 km terräng: 49) Elvira Bredin Tureberg 21:55
13.10 Round Rock, TX, Terräng
HS F 5 km terräng: 2) Svea Jones Upsala IF 20:16
12‐13.10 Beja, POR, Terräng, CISM
M 10 km terräng (12.10): 80) Jens Thorold 36:57, 90) Andreas Magnusson Mariestads AIF 37:41, 94) Axel Olsson Lerum 38:11, 105) Claes Alkert 40:10;
K 8 km terräng (12.10): 46) Jonna Hedbys Holmberg 32:51, 53) Louise Jernberg Mantra Sport 33:26, 66) Hanna Aho Navåsen 34:52, 81) Anna Lundin 37:31
9.10 Lisboa, POR
Open M Maraton: 1) Henrik Jannborg Västerås FK 2:36:36, 89) Fabian Wennergren 2:59:26, 121) Nils Ekeroth 3:04:00, 134) Sebastian Zettergren 3:05:10, 158) Oscar Fredriksson 3:07:59, 232) Nils Arvidsson 3:13:40;
Open K Maraton: 5) Camilla Ahlberg Borås LK 3:08:00, 19) Petra Uvesten 3:22:42, 87) Gabriella Frykbo Enhörna 3:41:55, 116) Karin Karlsson Örebro AIK 3:46:29
9.10 München, GER
M 10 km väg: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:58, 22) Filip Ainouz Fredrikshof 35:40, 26) Fredrik Sohlberg Fredrikshof 35:53;
M Halvmaraton: 4) Tony Hatefnejad Hälle 1:10:20, 19) Suldan Hassan Ullevi 1:15:24, 150) Christian Bystedt 1:28:56, 163) Max Lindqvist 1:28:22, 277) Elias Drakenberg 1:34:10;
M Maraton: 14) Philip Seweling Fredrikshof 2:32:59, 35) Albin Larsson 2:44:54, 39) Oscar Lindskogen Fredrikshof 2:45:56, 47) Björn Hummerdal Fredrikshof 2:48:02, 54) André Hermansson Fredrikshof 2:49:26, 87) Anders Nordlander Fredrikshof 2:55:32, 150) Ludde Edgren 3:00:05, 169) Carl-Ola Danielsson 3:03:40, 301) Rickard Jacobsson 3:14:33;
K 10 km väg: 6) Lovisa Lindh Ullevi 37:51, 19) Gaël De Coninck Sävedalen 42:41;
K Halvmaraton: 17) Albina Ulvegren Fredrikshof 1:29:21;
K Maraton: 24) Linnéa Isaksson TTGU 3:14:21, 44) Maria Alin Hammarby 3:26:59
9.10 Chicago, IL
M Maraton: 263) Marcus Johansson Örgryte 2:37:13, 706) Daniel Nyström 2:48:11, 856) Sören Forsberg Örebro AIK 2:50:36, 884) Ola Krikström IS Göta 2:51:08, 1055) Robin Isaksson Vivungi 2:53:09, 1147) Karl-Martin Nordling IF Göta 2:54:12, 1701) Johan Roos 2:58:47, 1756) Mikael Norrestam Mantra Sport 2:59:06, 1933) Eric Johansson Östervåla 3:00:28, 2119) Adam Burström Ljusdal 3:02:55, 2538) Stefan Lindblom Runacademy 3:06:48, 2811) Johan Svanholm Örebro AIK 3:09:18, 3040) Kim Charlie Strandberg 3:11:19, 3269) Aloke Sarnobat 3:13:26, 3319) Victor Nordenson 3:13:50, 3470) Stefan Sager Örebro AIK 3:14:59;
K Maraton: 342) Nikita Steiner Hässelby 3:09:04, 474) Lisa Abrahamsson 3:13:20, 529) Emma Holstad Lidingö 3:14:42, 677) Maria Göransson Myran 3:18:17, 1647) Malin Olofsson 3:31:36, 2373) Hanna Seamer 3:40:30, 2777) Annika Callerud 3:44:52, 2811) Rebeca Ehrnrooth 3:45:08
9.10 Bregenz, AUT
M Maraton: 48) Marcus Elleström 3:10:34
9‐10.10 Paris, FRA
M 20 km (9.10): 12) David Nilsson Högby 58:53
9.10 Palma de Mallorca, ESP
M Maraton: 25) William Jeirud 3:05:51, 30) Mattis Sundqvist 3:09:43, 45) Marcus Zethraeus 3:16:46
8.10 San Antonio, TX
M Castorama: 1) Simon Thor Hässelby 2.522 (12.39  50.62  37.45  37.86), 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 2.002 (11.06  43.02  33.52  24.23), 3) Noah Blomqvist Örgryte 1.755 (11.23  30.28  30.95  24.19)
8.10 Cockeysville, MD, Terräng
HS F 5 km terräng: 54) Fredrika Rosén Lidingö 18:38
8.10 Belmont, CA, Terräng
HS P 4.8 km terräng: 34) Max Dunmire 16:41
8.10 Garnes, NOR
K Halvmaraton: 13) Linda Gröning Genarp 1:31:21
2.10 Breda, NED
M Halvmaraton: 5) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 1:03:28
2.10 San Sebastián, ESP
M Halvmaraton: 7) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:10:13
2.10 London, GBR
Open M Maraton: 390) Markus Liljenroth Örebro AIK 2:42:01, 420) Anders Österlund Västerås SOK 2:42:55, 843) Martin Larvia 2:50:37, 950) Kenneth Boman Lulekamraterna 2:52:06, 980) Daniel Larsson Nilivaara 2:52:34, 1108) Anders Larvia IFK Umeå 2:54:27, 1138) Mikael Näslund Öbacka 2:54:46, 1337) Stefan Silfver 2:56:40, 1354) Alfons Passgård 2:56:51, 1850) Niklas Magnfält Axa SC 3:01:04, 1928) Roger Altgenug 3:02:08, 1980) Anders Olausson Ludvika 3:02:50, 2149) Carl Westling 3:04:48, 2343) Peter Persson Lidköpings VSK 3:07:20, 2351) Joakim Nielsen 3:07:25, 2364) Björn Wimnell 3:07:33, 2512) Björn Högberg Ragnarsson 3:09:22;
Open K Maraton: 429) Therése Carlsson Roslagen 3:16:41, 493) Annika Lantto 3:19:09, 515) Elin Wilson 3:19:54, 541) Sofia Gruvberger Saal 3:20:39, 655) Mikaela Maillefer 3:23:42, 818) Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:26:53, 825) Alice Lindquist 3:27:04, 842) Karin Ahlstedt Björnstorp 3:27:24, 881) Susanna Fritzson 3:28:21, 897) Ann-Sofie Werneberg 3:28:46, 1139) Mikaela Hedin 3:33:14, 1272) Rose-Marie Amini Uppsala LK 3:35:32, 1388) Arja Taaveniku 3:37:39, 1441) Therese Rudmalm 3:38:29, 1712) Sofie Hernqvist 3:42:30, 1784) Katarina Woxnerud 3:43:40, 1791) Maria Andersson IS Göta 3:43:42
2.10 Windsor GBR, GBR
K Halvmaraton: 30) Tina Bergman Bredaryd 1:37:40
2.10 Inverness, GBR
M 10 km väg: 173) Anders Toll Uppsala LK 46:13
1.10 Salem, OR, Terräng
K 5 km terräng: 16) Stina Pettersson Sävedalen 18:38
1.10 København, DEN, NC
M Gång 35 km: 1) Christer Svensson Växjö AIS 3:34:01, 2) Hans Dahlén Mälarhöjden 3:35:26
M65 Gång 10 km: 2) Per Månsson Malmö 1:11:46;
K Gång 20 km: 1) Monica Svensson Växjö AIS 1:44:06, 2) Ellinor Hogrell Runacademy 2:25:22
1.10 Jessheim, NOR
K Halvmaraton: 1) Jessica Gunnarsson IFK Växjö 1:21:20
30.9 Tårnby, DEN
F19 300 m: 1) Filippa Zäll Ängelholm 44.90
30.9 Lodi, CA, Terräng
K 6 km terräng: 4) Klara Frih Åsbro 22:08
30.9 Fayetteville, AR, Terräng
M 8 km terräng Final A: 36) Yared Kidane* Eskilstuna FI 24:40, Final B: 23) Anton Lindberg IS Göta 26:19
30.9 Bethlehem, PA, Terräng
M 8 km terräng Final D: 63) Anton Idhammar 25:05;
K 6 km terräng: 120) Vera Sjöberg Täby 20:59, 205) Emma Dunmire 21:33
30.9 Columbia, MO, Terräng
K 6 km terräng: 84) Saga Hagelin Mölndal 22:06
30.9 Notre Dame, IN, Terräng
M 8 km terräng: 127) Awet Mengsteab Örgryte 24:57;
K 5 km terräng Final A: 78) Stina Johansson Tranås 17:23, 113) Wilma Nielsen Örgryte 17:49, 146) Julia Nielsen Örgryte 18:09, Final C: 11) Elsa Wallenius Västerås FK 17:55
30.9‐1.10 The Woodlands, TX, Terräng
HS F 5 km terräng Final B (1.10): 60) Svea Jones Upsala IF 20:54
30.9 Papenburg, GER
F17 800 m: 2) Sophia Schüttert Lund 2:31.39
28.9 Rjukan, NOR
P18 600 m: 1) Hussein Hussein Ullevi 1:42.10
25.9 Berlin, GER, BMW
M Maraton: 20) Samuel Russom* Hässelby 2:12:16, 40) Jesper Lundberg Hunflen 2:17:54, 51) Daniel Lundgren Tureberg 2:20:24, 97) Patrik Eklund Handelsbanken 2:27:16, 102) Karl Normelli Umara 2:27:28, 116) Simon Karlsson Tisdagsklubben 2:27:59, 153) Niklas Ahlund 2:30:07, 186) Klas Johansson Vegan Runners 2:31:42, 195) Robin Pino Uppsala LK 2:32:21, 214) Juan Negreira* Malmö 2:33:06, 302) Claes Theander HiQ 2:36:27, 396) Joakim Svederman Hässelby 2:38:45, 405) Markus Living Falun 2:38:44, 429) Oscar Gustavsson 2:39:23, 502) Daniel Westergren Mantra Sport 2:41:23, 532) Per-Åke Sigbrandt 2:42:30, 644) Fredrik Uhrbom Spårvägen 2:43:53, 660) Christoffer Lundgren Björnqvist Katrineholm 2:43:59, 766) Johan Säfström Linnéa 2:45:50, 770) Olof Rooth Brittatorp 2:46:07, 815) Daniel Pärmenäs 2:46:34, 880) Joakim Bäckström IFK Umeå 2:47:41, 1010) Oskar Höstlund 2:50:40, 1025) Anders Szalkai Spårvägen 2:49:59, 1074) Kent Melin Linnéa 2:49:16, 1124) Jonathan Groop Västerås LK 2:50:54, 1135) Philip Kristoffersson Hudiksvall 2:51:16, 1169) Daniel Hägerlöf 2:52:12, 1182) Aron Tesfaghebriel 2:52:10, 1221) Mikael Johansson 2:53:37, 1509) Rickard Andersson Heleneholm 2:55:53, 1513) Anders Olausson Ludvika 2:55:49, 1691) Henrik Huhta 3:07:11, 1723) Fredrik Grimborg Linden 2:58:13, 1776) Sebastian Thuns 2:59:20, 1828) Adam Lindberg Hanviken 3:02:45, 2019) Henrik Ågren 2:59:49, 2204) Matias Godin 3:03:39, 2311) Niklas Mylfalk Studenterna 3:02:17, 2342) Mazdak Mozakka 3:02:46, 2421) Jonas Reinhammar 3:03:42, 2512) Martin Richardsson 3:05:36, 2656) Peter Olsson 3:09:58, 2764) Alexander Moberg 3:07:28, 2845) Henrik Fallenius Keep Up 3:10:09, 2874) Rickard Löpare 3:09:24, 2882) Jesper Cronsioe 3:08:31, 2956) Anders Nordin Lulekamraterna 3:12:58, 2966) Gustav Eklöf Akele 3:09:24, 2999) David Fjellström 3:13:48, 3006) Carl Bengtsson 3:11:53, 3020) Per Sundholm IFK Mora 3:10:10, 3027) Jan Öhman 3:16:05, 3136) Tommy Swing Linnéa 3:11:16, 3187) Johan Lundgren Helsingborgs LK 3:12:06, 3252) Anders Örnhed 3:12:20, 3745) Stefan Lautmann 3:18:36, 3787) Göran Nilsson Studenterna 3:14:38, 3886) Thomas Madesten 3:16:17, 3891) Carl Borg 3:17:16;
K Maraton: 82) Olivia Lindh 2:53:17, 131) Louise Davidsson Simlångsdalen 2:58:41, 327) Linda Gistedt 3:21:03, 329) Therese Allbäck 3:11:17, 409) Helena Kvapil Hagen 3:16:20, 540) Sara Kvarfordh Linnéa 3:23:46, 706) Jonna Asp 3:36:08, 737) Nina Ellmark 3:28:06, 793) Elin Hognert Strömstad LK 3:30:21, 897) Elisabet Karlsson Keep Up 3:27:33, 1172) Jenny Klingberg 3:40:42, 1218) Linda Landén 3:37:18, 1230) Jennie Gjerde Ong 3:43:05, 1270) Christina Terner Solvikingarna 3:46:37, 1357) Amanda Pehrson 3:43:16, 1440) Pernilla Thunholm 3:49:12, 1495) Ingela Gahne Hässelby 3:41:36, 1580) Carolina Stenfeldt 3:41:55, 1645) Emelie Blomberg 3:44:42
25.9 Chicago, IL
M Halvmaraton: 2) Amaury Gouverneur* Spårvägen 1:05:14
25.9 Montréal, CAN
M Maraton: 25) Mats Gedin 2:57:39
25.9 Odense, DEN
M Maraton: 14) Niklas Gröning Vegan Runners 2:46:16, 51) Tomas Brattberg 2:59:17, 101) Martin Flygare 3:13:07;
K Maraton: 17) Sarah Camejo Hurt 3:29:47
25.9 Balloch, GBR
M Halvmaraton: 40) Elias Girma 1:37:39
25.9 Bristol, GBR
M Halvmaraton: 34) Paul Schindler 1:19:32;
K Halvmaraton: 29) Sofie Lindevall 1:34:05
25.9 Verden, GER
F19 800 m: 5) Sophia Schüttert Lund 2:31.24
24.9 Genève, SUI
P15 1000 m: 3) Petter Oster IS Göta 2:37.32
24‐25.9 Hochdorf, SUI
F13 60 m Final C (25.9): 6) Emelie Jonsson 9.34;
F13 1000 m (25.9): 1) Emelie Jonsson 3:09.59;
F13 Höjd (25.9): 16) Emelie Jonsson 1.20;
F13 Längd (25.9): 18) Emelie Jonsson 4.00;
F13 Kula (3.0 kg) (25.9): 22) Emelie Jonsson 5.47
24.9 Leesburg, VA, Terräng
HS F 5 km terräng: 296) Fredrika Rosén Lidingö 22:47
24.9 Round Rock, TX, Terräng
HS F 5 km terräng Final B: 82) Svea Jones Upsala IF 20:50
24.9 Petaluma, CA, Terräng
HS P 4.8 km terräng Final B: 2) Max Dunmire 16:04
23‐25.9 Greve, DEN
P17 800 m (24.9): 2) Mikel Månsson Åhus 2:03.96
23.9 Baton Rouge, LA, Terräng
M 6 km terräng: 19) Kevin Bodén KFUM Örebro 20:30
23.9 Boston, MA, Terräng
K 5 km terräng: 37) Vera Sjöberg Täby 18:18
23.9 Minneapolis, MN, Terräng
K 6 km terräng: 47) Elvira Bredin Tureberg 21:53
18.9 København, DEN
M Halvmaraton: 44) Linus Rosdahl Akele 1:03:55, 55) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 1:05:27, 59) John Foitzik Spårvägen 1:05:36, 60) Amaury Gouverneur* Spårvägen 1:05:39, 96) Olof Simann Majorna 1:08:15, 104) Richard Bäckström Hälle 1:08:37, 108) Kalle Berglund Spårvägen 1:08:51, 111) Hugo Lindell Akele 1:09:03, 113) Tony Hatefnejad Hälle 1:09:08, 115) Isak Eriksson Hälle 1:09:08, 121) Hjalmar Selskog IKHP Huskvarna 1:09:29, 136) Marcus Åberg Tjalve FIF 1:09:55, 155) Martin Adolfsson Hälle 1:10:44, 157) Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 1:10:54, 180) Niklas Wiberg Hälle 1:11:49, 185) Markus Bengtsson Umara 1:12:01, 186) Per Wangel N Triathlon&Endurance 1:12:02, 188) Victor Dahlgren Brattås 1:12:08, 194) Oscar Hellström 1:12:29, 204) Gustaf Leonardsson Örebro AIK 1:12:47, 220) Joel Persson 1:13:14, 223) Ahmed Hamid IS Göta 1:13:28, 235) Tore Glas Akele 1:13:37, 236) Erik Landström Björnstorp 1:13:38, 241) Johannes Bogren Hälle 1:13:45, 261) Marcus Johansson Örgryte 1:14:13, 269) Adam Brandt Hälle 1:14:21, 277) Jesper Junhamn Hälle 1:14:36, 283) Robert Wingren Akele 1:14:46, 290) Emil Jansson Tjalve FIF 1:14:58, 299) Emil Jönsson Eslövs AI 1:15:19, 301) Björn Englund Högby 1:15:19, 311) Andreas Thell Ystad 1:15:30, 334) Joakim Edvardsson Hässleholm Freeflow 1:15:53, 369) Jonatan Bengtsson Warberg 1:16:28, 374) Fredrik Seppas 1:16:31, 377) Max Henningsson 1:16:33, 379) Jawad Feizi Hälle 1:16:38, 384) Kristoffer Loo Högby 1:16:46, 389) Pontus Albertsson Hälle 1:16:50, 401) Carl Toller Hälle 1:16:56, 438) Andreas Klingebrant IS Göta 1:17:46, 443) Ted Andersson Hälle 1:17:52, 447) Ola Cederfeldt Malmö Löp 1:17:57, 450) Henrik Engström Fredrikshof 1:18:02, 456) Henrik Karlborg Stöcke 1:18:04, 466) Markus Edmonds 1:18:10, 467) Gustav Ferrand-Drake Del Castillo Hälle 1:18:10, 486) Tor Leander 1:18:20, 489) Karl Nygren 1:18:22, 534) Emanuel Mattsson Segell Hälle 1:18:56, 544) Christoffer Nilsson 1:19:01, 547) Edvard Lundberg Fredrikshof 1:19:03, 555) Mikael Andersson IS Göta 1:19:07, 583) Christian Klingebrant GF Idrott 1:19:28, 585) David Abotor 1:19:31, 590) Mattias Svensson Runnershigh 1:19:34, 599) Tim Hämälainen Knallen 1:19:39, 600) Daniel Ottosen 1:19:40, 616) Simon Hedman Malmö Löp 1:19:51, 617) Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 1:19:51, 629) Axel Karlsson Hälle 1:20:01, 637) Mikael Lipschütz Hälle 1:20:06, 661) Axel Mårtensson 1:20:28, 669) Robin Olsson KFUM Örebro 1:20:36, 681) Tobias Thorsson Tjalve FIF 1:20:44, 697) Gunnar Granlund 1:20:55, 714) Joel Thorén Örgryte 1:21:10, 719) Elias Ceder 1:21:17, 731) Anders Persson Ystad 1:21:25, 737) Lars Björklund Vallsta 1:21:27, 764) Bo Torstensson Falkenberg Allstars 1:21:47, 766) Kristoffer Sideby Ullevi 1:21:48, 775) Sebastian Borring Malmö Löp 1:21:51, 798) Mattias Gränfors Brittatorp 1:22:06, 803) Jonas Bergman Majorna 1:22:10, 805) Andreas Tjellander IS Göta 1:22:11, 823) Johan Hilmersson Härlöv 1:22:24, 846) Oskar Josefson 1:22:45, 861) Viktor Johansson 1:22:55, 866) Daniel Hägerlöf 1:22:57, 873) Oliver Hedborg 1:23:02, 880) Erik Högkvist IF Göta 1:23:06, 886) Fredrik Altberg 1:23:08, 914) Ivan Cvetkovic 1:23:17, 918) Linus Boström IS Göta 1:23:18, 925) Jonas Thomander Falkenbergs RR 1:23:20, 933) Ludvig Svanström 1:23:25, 936) Peter Velin Hälle 1:23:27, 942) Fredrik Nilsson 1:23:30, 948) Henrik Nyström Triathlon Väst 1:23:33, 950) Jonas Håkansson 1:23:33, 964) Daniel Jalker 1:23:41, 967) Magnus Forhammar 1:23:42, 978) Harald Haglund Härlöv 1:23:51, 986) Christian Stålhammar IS Göta 1:23:55, 987) Rickard Johnsson IS Göta 1:23:55, 989) Simon Gustafsson Ullevi 1:23:56, 996) Mattias Killander 1:23:59, 1004) Anders Nilsson Växjö LK 1:24:02, 1020) Bo-Göran Nilensjö IS Göta 1:24:11, 1035) Mikko Mallo 1:24:21, 1047) Felix Paljak 1:24:29, 1060) Johannes Besker Solvikingarna 1:24:34, 1072) Daniel Ahlgren 1:24:42, 1081) Hampus Ekfeldt 1:24:49, 1111) Anders Sjögren Nocout.se 1:25:00, 1113) Niklas Eriksson 1:25:02, 1122) Jesper Delgård IS Göta 1:25:07, 1128) Thomas Svanström Lidköpings VSK 1:25:09, 1129) Johan Olofsson Helsingborgs LK 1:25:11, 1139) Mikael Svensson IS Göta 1:25:16, 1187) Javier Cabello Tureberg 1:25:43, 1189) Gustav Bladh IS Göta 1:25:44, 1200) Thomas Rödin Hulth IS Göta 1:25:49, 1210) Erik Almqvist Runacademy 1:25:56, 1346) Erik Michaëlsson Majorna 1:27:14, 1392) Håkan Ekfors Björnstorp 1:27:39, 1411) Dino Pjanic 1:27:48, 1424) Anton Lundqvist 1:27:56, 1445) Mikael Zachrisson Lerum 1:28:07, 1488) Stefan Jansson 1:28:31, 1559) Håkan Reistad IS Göta 1:28:58, 1580) Mauricio Caroca 1:29:05, 1605) Stefan Gustafsson Solvikingarna 1:29:22, 1691) Erik Månsson Åhus 1:29:59, 1873) Jens Webster Falkenberg Roadrunners 1:31:09, 2072) Björn Fröding 1:32:16, 2154) Jan Paulsen 1:33:00, 2304) Paul Bredhe IS Göta 1:34:08, 4294) Dick Jansson LK Nyköping 1:45:46, 11951) Ola Lindstrand Start 2:37:09,  Olle Walleräng Spårvägen DNF;
K Halvmaraton: 18) Carolina Wikström Upsala IF 1:11:34, 21) Samrawit Mengsteab Hälle 1:12:36, 32) Johanna Larsson Örgryte 1:15:49, 33) Louise Ringström Spårvägen 1:16:00, 35) Emilia Siltanen Studenterna 1:16:42, 42) Anna Bjurman IS Göta 1:18:21, 44) Fanny Schulstad KFUM Örebro 1:18:29, 58) Helena Bjälkemo Terrible Tuesday 1:19:34, 82) Camilla Lindholm Borg Björnstorp 1:21:51, 90) Caroline Almkvist 1:22:39, 117) Emma Stokland Hälle 1:24:55, 120) Nicole Pelin Warberg 1:25:02, 137) Sara Dädeby Mölndal 1:25:38, 159) Caroline Carlander Heleneholm 1:26:59, 183) Camilla Zethraeus 1:28:07, 185) Hanna Seppas Runacademy 1:28:13, 194) Maja Svanå Hälle 1:28:44, 195) Lisa Heurlin Ullevi 1:28:45, 208) Stina Persson Alingsås 1:29:09, 214) Therese Ranch 1:29:26, 218) Erika Lindeblad Högby 1:29:31, 239) Alexandra Mbye Lerum 1:30:36, 303) Katarina Södgren IS Göta 1:32:59, 329) Karima Makrof Majorna 1:34:11, 333) Erika Ingelström Gråmanstorp 1:34:25, 344) Kajsa Norin 1:34:48, 372) Moa Nyberg 1:35:58, 520) Jessica Didrikson Runday 1:40:29, 524) Johanna Bjurström 1:40:31, 546) Josefin Udén 1:40:53, 576) Anna Nystedt Scania RR 1:41:32, 588) Sara Nkwe Assarsson Malmö Löp 1:41:46, 593) Sylvia Kupfernagel 1:41:52, 601) Lina Jogeland Ymer 1:42:08, 672) Amina Djemili 1:43:50, 701) Halima Younis Knallen 1:44:09, 726) Carola Netterlid 1:44:30, 729) Caroline Hammargren Täby 1:44:35, 842) Lotta Mörck Hässleholms AIS 1:46:43, 867) Sofia Bidö 1:47:11, 951) Annika Farazdaghi 1:48:41, 1004) Yasemin Arhan Modéer 1:49:40, 1520) Margareta Borring 1:57:16, 1769) Katja Leibe Bergstedt Solvikingarna 2:00:00, 1979) Pia Lindberg 2:02:02, 2017) Marie Olsson Björnstorp 2:02:18, 2063) Ewa Praetorius Solvikingarna 2:02:46, 2131) Slobodanka Bozinova 2:03:36, 2264) Lena Holmberg 2:05:05, 2772) Kristina N Mörnstam 2:09:14, 2970) Marie Åberg Heleneholm 2:10:44, 3513) Paula Wallmon 2:15:41, 3817) Pernilla Bjørnberg 2:18:34, 3951) Susanne Fredriksson 2:19:36, 6982) Inger Jogerheim 2:54:14
18.9 Saarbrücken, GER, NC
M 10 km väg: 25) Karsten Meier* IFK Umeå 30:31
18.9 Bronx, NY
M 10 Miles: 14) Johan Rogestedt Stenungsunds FI 53:33
17‐18.9 Talence, FRA, Décastar
M Tiokamp (18.9): 8) Marcus Nilsson Högby 7.908 (11.38/+1.5  6.73/-1.1  14.53  1.93  50.94  15.09/-0.7  45.99  5.10  60.87  4:23.35);
K Sjukamp (18.9): 3) Bianca Salming Tureberg 6.028 (14.50/-1.6  1.86  14.41  26.05/+1.2  5.41/-1.3  50.10  2:13.41)
17.9 Oderzo, ITA
M 10 km väg:  Mustafa Mohamed Hälle DNF
P19 10 km väg: 15) Albin Gezelius IFK Mora 31:35, 20) Samuel Berhane Hässelby 32:05;
F19 5 km väg: 7) Saga Provci IFK Göteborg 17:16, 15) Alva Malmsten Nilsson Upsala IF 17:29, 23) Meija Peterson IF Göta 17:55
17.9 Luxembourg, LUX
K 100 m (+2.3): 1) Nora Lindahl Hässelby 11.98w;
K 200 m (+3.4): 1) Nora Lindahl Hässelby 24.98w
17.9 Colombier, SUI, Club Ch
M 1500 m Final B: 8) Petter Oster IS Göta 4:18.10
17.9 Merdrignac, FRA
M 3000 m: 8) Tristan Ojutkangas Västerås FK 9:22.11;
K 3000 m: 1) Nova Ojutkangas Västerås FK 10:17.45
17.9 Verona, ITA, IAU EC
M 24 timmar: 13) Emir Halalkic Kville 261.615, 24) Torbjörn Gyllebring Umara 251.665, 35) Martin Scharp Scania RR 242.974, 58) Bill Öster Karlshamns SK 218.173, 94) Christian Malmström T Blekinge 167.903, 103) Erik Olofsson Mantra Sport 138.919;
K 24 timmar: 17) Elin Hartelius Kville 229.392, 39) Louise Kjellson Umara 208.663
17.9 Lubbock, TX, Terräng
M 8 km terräng: 3) Awet Mengsteab Örgryte 24:52
17.9 Parkton, MD, Terräng
HS F 4.8 km terräng: 52) Fredrika Rosén Lidingö 22:20
17.9 Concord, CA, Terräng
HS P 4.8 km terräng: 35) Max Dunmire 16:31
17.9 Lincoln, NE, Terräng
M 8 km terräng: 72) Yared Kidane* Eskilstuna FI 25:58
17.9 Memphis, TN, Terräng
M 8 km terräng: 9) Anton Lindberg IS Göta 26:21
17.9 Bozeman, MT, Terräng
K 4.8 km terräng: 34) Saga Hagelin Mölndal 18:54
17.9 Riverside, CA, Terräng
K 6 km terräng: 45) Stina Johansson Tranås 21:21, 69) Emma Dunmire 21:36
17.9 Oslo, NOR
M 10 km väg: 107) Anton Gustafsson Axa SC 35:43;
M Halvmaraton: 23) Anton Gustafsson Axa SC 1:16:08, 263) Andreas Börjesson 1:26:44, 344) Pierre Andersson 1:28:53;
M Maraton: 3) Anton Gustafsson Axa SC 2:26:25, 18) Robert Olsson 2:40:47, 82) Samuel Johansson Växjö LK 2:59:06, 160) Joakim Löf 3:10:35, 165) Erik Gross 3:11:22, 211) Gustav Orbring 3:14:54;
K 10 km väg: 8) Jessica Gunnarsson IFK Växjö 36:22;
K Maraton: 44) Johanna Thyselius Nilsson Umara 3:29:57, 50) Åsa Svensson 3:32:27, 59) Malin Åhs 3:34:06, 74) Anna Samuelsson IFK Skövde 3:40:03, 82) Johanna Hartman 3:42:28, 83) Camilla Rundqvist Upsala IF 3:42:41, 87) Karolina Viktorsson 3:42:51
16.9 Provo, UT
M Castorama: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 3.384 (18.01  46.56  62.48  46.84)
16.9 Haverford, PA, Terräng
M 6.4 km terräng: 24) Anton Idhammar 20:37
12.9 Bellinzona, SUI
K 800 m: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:05.75
11.9 Beckum, GER
K Stav: 3) Michaela Meijer Örgryte 4.35
11.9 Vannes, FRA
M 5 km väg: 18) Tristan Ojutkangas Västerås FK 16:25;
K 5 km väg: 35) Nova Ojutkangas Västerås FK 17:33
11.9 Newcastle, GBR
M Halvmaraton: 16) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 1:04:57
10‐11.9 Tallinn, EST
M Halvmaraton (10.9): 8) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:12:11, 9) Markus Vall Fredrikshof 1:12:14, 13) Alexander Söderberg Spårvägen 1:12:57, 226) Gabriel Juutinen 1:32:59, 286) Dag Nilsson Växjö LK 1:35:02;
M Maraton (11.9): 36) Adam Dennis 2:51:35, 75) Christoffer Bjäreborn 2:59:46
10‐11.9 Lebbeke, BEL, NC-j
F17 2000 m hinder (11.9): 2) Maud De Coninck IFK Göteborg 7:18.42
10.9 Cedar Park, TX, Terräng
HS F 5 km terräng: 30) Svea Jones Upsala IF 20:39
10.9 Bronx, NY, Terräng
K 5 km terräng: 1) Elvira Bredin Tureberg 19:04
10.9 Lockhart, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 14.39;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 53.38;
P14 Slägga (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 36.88;
P14 Spjut (600 g): 1) Noah Blomqvist Örgryte 33.75
10.9 Aachen, GER
K Stav: 1) Michaela Meijer Örgryte 4.10
9‐11.9 Zagreb, CRO, Hanžeković
M 3000 m (11.9): 5) Andreas Almgren Tureberg 7:39.44, 8) Emil Danielsson Spårvägen 7:46.95;
M 2000 m hinder (11.9): 4) Emil Blomberg Hässelby 5:26.93, 6) Simon Sundström Lidingö 5:28.70;
M Tresteg (11.9): 5) Jesper Hellström Hässelby 15.96 (-1.4);
M Diskus (11.9): 3) Simon Pettersson Hässelby 66.93, 5) Daniel Ståhl Spårvägen 64.93;
K 1 mile (11.9): 10) Hanna Hermansson Tureberg 4:28.59;
K 1500 m mellantider (11.9): 12) Hanna Hermansson Tureberg 4:11.24
9.9 Torrance, CA, Terräng
K 6 km terräng: 3) Klara Frih Åsbro 22:49
7‐8.9 Zürich, SUI, WK
M 800 m (8.9): 6) Andreas Kramer Ullevi 1:44.94;
M Stav (8.9): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.07;
M Längd (8.9): 4) Thobias Montler Ullevi 8.01 (+0.1);
M Diskus (8.9): 5) Daniel Ståhl Spårvägen 65.16;
K Längd (8.9): 2) Khaddi Sagnia Ullevi 6.55 (-0.5);
K Kula (7.9): 6) Fanny Roos Malmö 18.37
7.9 Pfungstadt, GER
K 5000 m: 1) Amélie Svensson Sävedalen 16:43.02
7.9 Stavanger, NOR
M45 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 12.78;
M45 Diskus: 1) Daniel Korhonen Kville 41.03
6.9 Pápa, HUN
K 800 m: 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.49
4.9 Helsinki, FIN
P17 Gång 3000 m: 3) Alexander Lodin Ärla IF 17:16.50,  Mikola Ahlgren Västerås FK DQ
4.9 Helsinki, FIN, vFIN
M Gång 10 000 m: 1) Perseus Karlström Eskilstuna FI 39:28.54, 5) Ato Alm Ibáñez Eskilstuna FI 42:49.63, 6) Christer Svensson Växjö AIS 49:58.35
P17 Gång 3000 m: 3) Alexander Lodin Ärla IF 17:16.50,  Mikola Ahlgren Västerås FK DQ;
K Gång 5000 m: 4) Monica Svensson Växjö AIS 24:20.44, 5) Helena Sandmer Svängen 28:47.50, 6) Linda-Louise Köld Johansson Svängen 30:03.70
F17 Gång 3000 m: 3) Lova Wingren 19:30.80, 4) Julia Nordahl 19:39.25
4.9 Greve, DEN
M 400 m Final C:  Marie-Louise Levy Paez Malmö 1:26.93;
K Längd Final B:  Marie-Louise Levy Paez Malmö 3.81w (+2.7)
4.9 Wien, AUT
M Halvmaraton: 4) Kristoffer Linna 1:14:25
4.9 Drammen, NOR
M Halvmaraton: 32) Tom Skjæråsen Villstad 1:11:55, 52) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 1:13:23, 161) Fredrick Lee-Ohlsson Studenterna 1:19:07, 179) Emil Jönsson Eslövs AI 1:19:50;
K Halvmaraton: 9) Petra Jacoby 1:24:18
4.9 Viseu, POR
M Halvmaraton: 27) Martin Jansson Rehn 1:21:04
3‐4.9 Helsinki, FIN, vFIN
M 100 m (3.9, +0.7): 1) Henrik Larsson IF Göta 10.34, 4) Desmond Rogo Upsala IF 10.56, 6) Viktor Thor Strand 10.68;
M 200 m (4.9, +0.7): 1) Henrik Larsson IF Göta 20.80, 4) Erik Erlandsson Lund 21.22, 6) Desmond Rogo Upsala IF 21.44;
M 400 m (3.9): 2) Kasper Kadestål Malmö 47.31, 3) Alexander Nyström Rehn 47.69, 4) Mattias Waernulf Västerås FK 47.77;
M 800 m (3.9): 1) Andreas Kramer Ullevi 1:48.25, 5) Felix Francois Örgryte 1:49.30, 6) Benjamin Åberg Hälle 1:51.92;
M 1500 m (4.9): 1) Andreas Almgren Tureberg 3:39.56, 4) Samuel Pihlström Hälle 3:42.49, 5) Jonathan Grahn Mölndal 3:43.11;
M 5000 m (4.9): 1) Simon Sundström Lidingö 13:48.45, 3) Emil Danielsson Spårvägen 13:53.30, 4) Olle Ahlberg Hälle 13:53.52;
M 10 km väg (3.9): 1) Jonas Glans Malmö 29:50, 2) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 29:50, 3) Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI 29:50;
M 3000 m hinder (3.9): 1) Vidar Johansson Ullevi 8:52.22, 2) Emil Blomberg Hässelby 8:52.35, 3) Simon Sundström Lidingö 8:53.97;
M 110 m häck (4.9, +1.0): 2) Max Hrelja Malmö 13.79, 4) Anton Levin Malmö 13.89, 6) Elias Martinsson Mölndal 14.17;
M 400 m häck (3.9): 1) Isak Andersson Upsala IF 51.78, 2) Anton Bertilsson IFK Växjö 51.83, 6) Samuel Jönsson Åhus 56.71;
M Höjd (3.9): 2) Melwin Lycke Holm Kil 2.12, 3) Oliver Ericsson-Sotterman Upsala IF 2.09, 5) Simon Wiklund Mölndal 2.01;
M Stav (4.9): 3) Marcus Nilsson Högby 5.07, 4) Robin Jacobsson Ullevi 5.07, 6) William Asker Örgryte 4.77;
M Längd (3.9): 1) Thobias Montler Ullevi 7.75 (+0.5), 5) Jonatan Hirsh Örgryte 7.18 (+0.4), 6) Joakim Hellbratt Huddinge 7.03 (+0.4);
M Tresteg (4.9): 1) Jesper Hellström Hässelby 16.16 (-0.6), 5) Erik Ehrlin Hammarby 15.06 (+0.2), 6) Lukas Edqvist Örgryte 15.01 (-0.3);
M Kula (4.9): 1) Jesper Arbinge Spårvägen 19.42, 3) Viktor Gardenkrans Upsala IF 18.19, 4) Daniel Ståhl Spårvägen 18.14;
M Diskus (3.9): 1) Daniel Ståhl Spårvägen 65.34, 2) Simon Pettersson Hässelby 63.76, 6) Sebastian Löschner Spårvägen 51.55;
M Slägga (3.9): 1) Ragnar Carlsson Hässelby 76.12, 5) Hugo Sörby Upsala IF 62.32, 6) Alfons Haals Västerås FK 62.15;
M Spjut (4.9): 2) Jakob Samuelsson Hässelby 78.64, 5) Jakob Rahm Sävedalen 68.81, 6) Jakob Eriksson IF Göta 65.10;
M Trekamp (3.9): 1) Jacob Thelander Ljungby 2.342, 3) Emil Uhlin Falun 2.243, 5) Elliot Duvert Tureberg 2.014;
M Gång 10 000 m (4.9): 1) Perseus Karlström Eskilstuna FI 39:28.54, 6) Christer Svensson Växjö AIS 49:58.35;
M 4x100 m (3.9): 2) Sverige Sverige 39.87 (Jean-Christian  Zirignon,  Viktor  Thor,  Erik  Erlandsson,  Desmond  Rogo);
M 4x400 m (4.9): 1) Sverige Sverige 3:07.78 (Alexander  Nyström,  Mattias  Waernulf,  Kasper  Kadestål,  William  Trulsson);
K 100 m (3.9, -0.6): 1) Julia Henriksson Helsingborg 11.52, 2) Filippa Sivnert Malmö 11.62, 5) Elvira Tanderud Ullevi 11.85;
K 200 m (4.9, -0.7): 1) Julia Henriksson Helsingborg 23.15, 2) Lisa Lilja Ullevi 23.49, 3) Elvira Tanderud Ullevi 23.66;
K 400 m (3.9): 3) Linnéa Frobe Täby 53.53, 4) Moa Granat Vallentuna 53.88, 6) Klara Helander Upsala IF 55.36;
K 800 m (3.9): 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:03.26, 3) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.94, 4) Wilma Nielsen Örgryte 2:03.95;
K 1500 m (4.9): 2) Hanna Hermansson Tureberg 4:14.64, 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:15.89, 5) Olivia Weslien IF Göta 4:20.05;
K 5000 m (4.9): 1) Samrawit Mengsteab Hälle 16:01.30, 2) Sara Christiansson Sävedalen 16:01.40, 3) Anastasia Denisova Thor Keep Up 16:10.34;
K 10 km väg (3.9): 1) Meraf Bahta Ullevi 33:21, 2) Samrawit Mengsteab Hälle 33:22, 3) Anastasia Denisova Thor Keep Up 33:22;
K 3000 m hinder (3.9): 1) Linn Söderholm Sävedalen 10:20.74, 2) Amélie Svensson Sävedalen 10:20.77, 3) Julia Samuelsson Högby 10:20.80;
K 100 m häck (4.9, +0.3): 2) Hanna Palmqvist Mölndal 13.41, 4) Elin Lindeblad Kalmar SK 13.55, 6) Jonna Lindéen Kalmar SK 13.94;
K 400 m häck (3.9): 3) Moa Granat Vallentuna 57.72, 4) Hanna Karlsson IF Göta 58.16, 6) Ebba Svantesson Upsala IF 1:00.46;
K Höjd (4.9): 1) Maja Nilsson Örgryte 1.84, 4) Matilda Nilsson Lund 1.76, 6) Bianca Salming Tureberg 1.76;
K Stav (3.9): 2) Michaela Meijer Örgryte 4.31, 3) Gabriella Jönsson Helsingborg 4.05, 4) Linnea Jönsson Helsingborg 3.90;
K Längd (4.9): 1) Maja Åskag Råby-Rekarne 6.32 (+1.4), 2) Tilde Johansson Falkenberg 6.21 (+0.2), 4) Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.04 (+0.2);
K Tresteg (3.9): 3) Maja Åskag Råby-Rekarne 13.49 (+0.1), 4) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.40 (-0.1), 6) Emelie Nyman Wänseth Östersunds GIF 12.91 (-0.3);
K Kula (3.9): 1) Fanny Roos Malmö 18.38, 2) Sara Lennman Spårvägen 17.26, 4) Frida Åkerström Hässelby 16.84;
K Diskus (4.9): 2) Mathilda Eriksson Malmö 56.34, 4) Vanessa Kamga Hässelby 55.35, 5) Emma Ljungberg Spårvägen 54.07;
K Slägga (4.9): 1) Grete Ahlberg Hammarby 69.30, 5) Sara Forssell Motala 63.92, 6) Kajsa Wennberg Upsala IF 63.79;
K Spjut (3.9): 4) Carolin Näslund IF Göta 49.61, 5) Matilda Elfgaard IFK Växjö 48.07, 6) Beatrice Lantz Hässelby 47.38;
K Trekamp (3.9): 2) Lovisa Karlsson Högby 2.396, 4) Tuvalisa Rosenquist Tjalve FIF 2.158, 6) Katharina Gråman Spårvägen 2.095;
K Gång 5000 m (4.9): 4) Monica Svensson Växjö AIS 24:20.44, 5) Helena Sandmer Svängen 28:47.50, 6) Linda-Louise Köld Johansson Svängen 30:03.70;
K 4x100 m (3.9): 2) Sverige Sverige 44.42 (Julia  Henriksson,  Daniella  Busk,  Filippa  Sivnert,  Moa  Hjelmer);
K 4x400 m (4.9): 2) Sverige Sverige 3:35.21 (Moa  Granat,  Linnéa  Frobe,  Lisa  Lilja,  Hanna  Karlsson)
3.9 Helsinki, FIN
M50 1000 m stafett: 1) Sverige Sverige 2:08.18 (Peter  Johansson,  Mårten  Skogman,  Stefan  Engelbrektsson,  Mattias  Sunneborn)
M60 1000 m stafett: 2) Sverige Sverige 2:31.65 (Olov  Åslund,  Magnus  Angenfelt,  Roger  Reinhold,  Bobbie  Baars);
K40 1000 m stafett: 1) Sverige Sverige 2:20.74 (Emma  Ljungnér,  Anna  Björkstedt,  Sara  Liljegren,  Paulina  Orell  Sahlberg)
K50 1000 m stafett: 2) Sverige Sverige 2:35.04 (Charlotta  Häggström,  Linda  Åkerman,  Görel  Manners,  Jenny  Åkervall)
3‐4.9 Helsinki, FIN, vFIN
P17 100 m (3.9, -0.3): 1) Isak Hughes IFK Växjö 10.71, 2) Alexander Oliver IF Göta 11.00;
P17 200 m (4.9, -2.0): 1) Jeroen Persson Lund 21.79, 3) Isak Gamst Lund 21.91;
P17 400 m (3.9): 1) William Trulsson Malmö 47.62, 2) Lucas Törnström Danderyd 49.34;
P17 800 m (4.9): 1) Oliver Fehrlund Persson Ystad 1:58.22, 3) Erik Nederheim Täby 1:59.51;
P17 1500 m (3.9): 1) Erik Nederheim Täby 4:37.25, 3) Samuel Berhane Hässelby 4:39.18;
P17 3000 m (4.9): 1) Karl Ottfalk Lidingö 8:33.81, 2) Adam Sörqvist Mölndal 8:40.76;
P17 2000 m hinder (83.8 cm) (3.9): 1) Marcus Asker Malmö 6:02.85, 3) Simon Bratt Triangeln 6:18.06;
P17 110 m häck (91.4 cm) (4.9, -0.1): 2) Joel Enander Täby 14.32, 3) Theodor Johner Lerum 14.38;
P17 400 m häck (83.8 cm) (3.9): 2) Samuel Jönsson Åhus 55.30, 3) Babu Badjie Bromma 55.33;
P17 Höjd (4.9): 2) Julius Wiklund Wilske 1.92, 4) Gustav Källström Tureberg 1.81;
P17 Stav (3.9): 1) Linus Jönsson Tjalve FIF 5.21, 2) Viktor Rahm Västerås FK 5.00;
P17 Längd (4.9): 2) William Brändeborn Råby-Rekarne 6.78 (+0.6), 4) Erik Larripa Taxell Hässelby 6.61 (+0.8);
P17 Tresteg (3.9): 2) Rasmus Berg Gefle 14.23 (+0.9), 4) Jonas Gustén Ullevi 13.78 (-0.6);
P17 Kula (5.0 kg) (4.9): 2) Gustav Rydåker Upsala IF 18.64, 4) Jesper Lindqvist Boden FI 16.54;
P17 Diskus (1.5 kg) (3.9): 2) Ludvig Fredman Märsta 52.11, 4) Jacob Nilsson Spårvägen 47.30;
P17 Slägga (5.0 kg) (4.9): 3) Niklas Lundahl Väsby 56.44, 4) Anton Strömberg Luleå 54.33;
P17 Spjut (700 g) (3.9): 2) Viktor Lögdahl Råby-Rekarne 65.08, 3) Leon Bodén KFUM Örebro 64.62;
P17 Trekamp (3.9): 1) Leo Göransson Klippan 2.466, 2) Victor Törnström Danderyd 2.247;
P17 4x100 m (3.9): 1) Sverige Sverige 40.77 (Noah  Karlberg,  William  Trulsson,  Isak  Gamst,  Isak  Hughes);
P17 4x400 m (4.9): 1) Sverige Sverige 3:16.27 (Victor  Törnström,  Jeroen  Persson,  Oliver  Fehrlund  Persson,  Lucas  Törnström);
F17 100 m (3.9, +1.4): 2) Emma Carlsson Tureberg 12.36, 3) Helmi Hjortbäck Ullevi 12.38;
F17 200 m (4.9, -0.4): 1) Linnea Englund Malmö 24.23, 4) Lovisa Ulvenstam Östersunds GIF 25.34;
F17 400 m (3.9): 1) Elna Wester Örgryte 55.97, 4) Elin Pihlström Malmö 58.81;
F17 800 m (4.9): 1) Hannah Kinane Hässelby 2:11.11, 3) Ella Holmqvist IF Göta 2:15.63;
F17 1500 m (3.9): 1) Ebba Cronholm Ljungby 4:39.44, 2) Wilma Ehrnborg Mölndal 4:41.84;
F17 3000 m (4.9): 1) Elsa Sundqvist Upsala IF 10:11.33, 2) Ida Kraft Hälle 10:20.27;
F17 2000 m hinder (3.9): 1) Lowa Branth Upsala IF 6:59.12, 2) Astrid Baunge Mölndal 7:00.92;
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (4.9, -0.3): 2) Ebba Eklund Hagen 13.85,  Esther Sahlqvist Hammarby DNS;
F17 400 m häck (3.9): 2) Lathifa Afrah IF Göta 1:01.34, 4) Elenie Carlsson IFK Växjö 1:02.49;
F17 Höjd (3.9): 1) Engla Nilsson Örgryte 1.70, 4) Lina Bjerkestam Huddinge 1.66;
F17 Stav (4.9): 2) Ella Uddenäs Malmö 3.66, 3) Kajsa Roth IFK Göteborg 3.50;
F17 Längd (4.9): 1) Tilde Dahlberg Hälle 5.67 (-0.5), 4) Doris Theander Varberg 5.51 (+0.1);
F17 Tresteg (3.9): 1) Alice Lindgren Engelblom Lidingö 12.12 (-1.0), 2) Matilda Halfwordson Bromma 11.70 (-1.3);
F17 Kula (3.0 kg) (4.9): 2) Kajsa Cabanas Andersson Tureberg 15.59, 4) Beatrice Pettersson Mölndal 14.37;
F17 Diskus (3.9): 2) Edvina Norberg Ransäter 43.24, 4) Anna Askencrantz IFK Växjö 38.46;
F17 Slägga (3.0 kg) (4.9): 1) Malin Garbell Upsala IF 65.82, 4) Patricia Kamga Upsala IF 59.02;
F17 Spjut (500 g) (3.9): 3) Emelie Olsson Säffle 50.77, 4) Alva Back Tureberg 47.71;
F17 Trekamp (3.9): 2) Lisa Mårtensson Huddinge 2.106, 4) Doris Theander Varberg 1.523;
F17 4x100 m (3.9): 1) Sverige Sverige 45.87 (Helmi  Hjortbäck,  Linnea  Englund,  Esther  Sahlqvist,  Ayla  Hallberg  Hossain);
F17 4x400 m (4.9): 2) Sverige Sverige 3:46.59 (Elna  Wester,  Elin  Pihlström,  Lathifa  Afrah,  Elenie  Carlsson)
3‐4.9 Odense, DEN
M 400 m Final A (3.9): 2) Nick Ekelund-Arenander Malmö 48.49;
M 110 m häck (3.9, -2.4): 8) Nick Ekelund-Arenander Malmö 21.09;
K Kula (3.9): 6) Caroline Bredsten Henriksen* Lidingö 9.12;
K Spjut (3.9): 2) Caroline Bredsten Henriksen* Lidingö 41.93
3‐4.9 Tromsø, NOR
M 100 m (3.9, +1.3): 4) Robin Blomgren Riviera 11.80, 6) Ville Makslahti Luleå 11.96;
M 200 m (4.9, 0.0): 1) Felix Ridderstråle Piteå IF 22.93, 6) Ville Makslahti Luleå 24.27;
M 400 m (3.9): 2) Felix Ridderstråle Piteå IF 50.73, 6) Tobias Backeström Umedalen 53.59;
M 800 m (4.9): 2) Felix Ridderstråle Piteå IF 2:00.28, 6) Liam Jakobsson Kalix 2:08.74;
M 1500 m (3.9): 4) Victor Majbäck Kiruna Skidor 4:39.67, 6) Liam Jakobsson Kalix 4:41.96;
M 5000 m (3.9): 4) Victor Majbäck Kiruna Skidor 16:59.79, 6) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 21:34.40;
M 110 m häck (4.9, -0.9): 1) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 18.06, 2) Felix Ridderstråle Piteå IF 21.29;
M 400 m häck (3.9): 1) Felix Ridderstråle Piteå IF 59.37, 5) Tobias Backeström Umedalen 1:08.04;
M Höjd (3.9): 1) Felix Ridderstråle Piteå IF 1.90, 3) Olle Bång Umedalen 1.85;
M Stav (3.9): 2) Olle Bång Umedalen 3.00;
M Längd (3.9): 1) Jonathan Marklund Skellefteå AIK 6.47 (+0.6), 3) Ville Makslahti Luleå 6.04 (+1.9);
M Tresteg (4.9): 1) Jonathan Marklund Skellefteå AIK 13.09 (0.0), 4) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 10.96 (0.0);
M Kula (4.9): 4) Albert Ottander IFK Umeå 10.87, 6) Jonathan Marklund Skellefteå AIK 8.20;
M Diskus (3.9): 4) Albert Ottander IFK Umeå 25.03, 5) Jonathan Marklund Skellefteå AIK 20.71;
M Slägga (3.9): 3) Albert Ottander IFK Umeå 24.54, 4) Jonathan Marklund Skellefteå AIK 19.67;
M Spjut (4.9): 1) Albert Ottander IFK Umeå 59.59, 6) Olle Bång Umedalen 42.64;
M 4x100 m (3.9): 3) Sverige Sverige 44.43 (Jonathan  Marklund,  Felix  Ridderstråle,  Robin  Blomgren,  Ville  Makslahti);
M 4x400 m (4.9): 3) Sverige Sverige 3:38.58 (Felix  Ridderstråle,  Tobias  Backeström,  Liam  Jakobsson,  Victor  Majbäck);
K 100 m (3.9, +1.3): 1) Nellie Wartanian IFK Umeå 12.54, 2) Fia Viklund Skellefteå AIK 12.85;
K 200 m (4.9, -0.3): 1) Amanda Isaksson Boden FI 25.79, 2) Nellie Wartanian IFK Umeå 25.98;
K 400 m (3.9): 2) Thea Norlund Skellefteå AIK 1:01.06, 5) Emmy Erlandsson Luleå 1:10.86;
K 800 m (4.9): 2) Thea Norlund Skellefteå AIK 2:20.53, 4) Evelina Henriksson IFK Umeå 2:32.78;
K 1500 m (3.9): 2) Evelina Henriksson IFK Umeå 4:49.56, 3) Ida Esperi Haparanda SKT 4:50.71;
K 3000 m (4.9): 1) Ida Esperi Haparanda SKT 10:05.33, 2) Evelina Henriksson IFK Umeå 10:23.02;
K 100 m häck (4.9, -0.8): 1) Stella Sällström IFK Umeå 15.65, 4) Emmy Erlandsson Luleå 18.34;
K 400 m häck (3.9): 2) Thea Norlund Skellefteå AIK 1:08.67, 3) Stella Sällström IFK Umeå 1:11.54;
K Höjd (4.9): 1) Ally Robertsson Holmberg Skellefteå AIK 1.62, 4) Cajsa Edelbro Luleå 1.59;
K Stav (3.9): 3) Ellinor Hannerfors Haparanda SKT 3.20, 4) Tuva Weiland Piteå IF 2.80;
K Längd (3.9): 2) Amanda Isaksson Boden FI 5.37w (+2.1), 6) Cajsa Edelbro Luleå 4.90 (+0.4);
K Tresteg (4.9): 1) Cornelia Nilsson Skellefteå AIK 12.06 (-1.0), 4) Fia Viklund Skellefteå AIK 10.95 (-1.2);
K Kula (3.9): 2) Ally Robertsson Holmberg Skellefteå AIK 10.55, 5) Linda Hedlund Boden FI 9.60;
K Diskus (4.9): 3) Amanda Rask IFK Umeå 29.17, 6) Thea Norlund Skellefteå AIK 19.27;
K Slägga (4.9): 2) Linda Hedlund Boden FI 47.09, 5) Wilma Makslahti Luleå 37.29;
K Spjut (3.9): 3) Amanda Rask IFK Umeå 40.02, 4) Amanda Isaksson Boden FI 35.67;
K 4x100 m (3.9): 1) Sverige Sverige 49.08 (Nellie  Wartanian,  Amanda  Isaksson,  Fia  Viklund,  Cornelia  Nilsson);
K 4x400 m (4.9): 2) Sverige Sverige 4:10.27 (Thea  Norlund,  Fia  Viklund,  Ally  Robertsson  Holmberg,  Cornelia  Nilsson)
3.9 Vaasa, FIN
M Maraton: 6) Fredrik Lindholm 3:10:05
3.9 Trondheim, NOR
M 10 km väg: 37) Max Bergström 38:19;
M Halvmaraton: 6) Alexander Sebastian Solnör 1:14:21, 71) David Berg 1:22:45, 113) Fredrik Engen Svärd 1:25:54, 149) Peter Svensson 1:28:20, 173) Andreas Åslund 1:29:25;
M Maraton: 1) Oskar Andrén Offerdal 2:26:44;
K Halvmaraton: 17) Josefin Doverlid 1:32:06
3.9 Santa Barbara, CA, Terräng
K 5 km terräng: 4) Stina Johansson Tranås 18:10
3.9 Selma, TX, Terräng
HS F 5 km terräng: 49) Svea Jones Upsala IF 19:43
3.9 Memphis, TN, Terräng
M 6.4 km terräng: 17) Anton Lindberg IS Göta 21:06
3.9 West Palm Beach, FL, Terräng
M 5 km terräng:  Erik Albin Helsingborg DNF
3.9 San Francisco, CA, Terräng
K 6 km terräng: 47) Klara Frih Åsbro 23:01
2.9 Bethlehem, PA, Terräng
K 6 km terräng: 4) Elvira Bredin Tureberg 21:58
2.9 New Orleans, LA, Terräng
M 5 km terräng: 34) Kevin Bodén KFUM Örebro 16:18
2.9 Iowa City, IA, Terräng
M 6 km terräng: 9) Yared Kidane* Eskilstuna FI 19:01
2.9 Boston, MA, Terräng
K 3.1 km terräng: 7) Vera Sjöberg Täby 11:07
1‐2.9 Bruxelles, BEL, VD
M 5000 m (2.9): 8) Andreas Almgren Tureberg 13:01.70;
M Stav (2.9): 2) Armand Duplantis Upsala IF 5.81
31.8 Walldorf, GER
K 800 m: 1) Amélie Svensson Sävedalen 2:14.72
30.8 Holbæk, DEN
M 1500 m: 1) Henrik Petersson Malmö 4:11.09,  Mattias Jonsson Malmö DNF
30.8 Rovereto, ITA
M 5000 m:  Jonas Glans Malmö DNF;
M Höjd: 8) Melwin Lycke Holm Kil 2.09;
K Stav: 4) Michaela Meijer Örgryte 4.23
30.8 Luzern, SUI
K 1500 m: 12) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:13.53
28.8 Leverkusen, GER
K 1500 m: 3) Hanna Hermansson Tureberg 4:08.43
28.8 Klagenfurt, AUT
M Halvmaraton: 26) Kristoffer Linna 1:15:20
28.8 Kimbolton, GBR
M Halvmaraton: 2) Fredrik Krylander 1:16:11
27‐28.8 Riehen, SUI, NC-j
P17 800 m Heat 2 (27.8): 6) Axel Oster 2:04.80;
F15 Stav (28.8): 6) Lovisa Hermansson 2.90
27.8 Loughborough, GBR, BMC
M 1500 m Final A: 2) Samuel Pihlström Hälle 3:39.58, 6) Gustav Berlin Hässelby 3:42.30, Final B: 1) Olof Silvander Lidingö 3:48.02
27.8 Bernau, GER, VM
M 100 km: 7) Elov Olsson Ockelbo 6:30:14, 15) Linus Wirén Hälle 6:39:24;
K 100 km: 25) Sofia Smedman Billingen 7:58:51, 36) Nikita Steiner Hässelby 8:11:42, 39) Lina Karlsson En av Tre 8:19:22, 58) Jessica Svärd Hälle 8:52:47
27‐28.8 Ballerup, DEN, NC-vet
M65 Gång 3000 m (27.8): 1) Per Månsson Malmö 20:33.10;
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (27.8, +0.6): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 14.36;
K40 Längd (27.8): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 3.35 (0.0)
27.8 Fort Lauderdale, FL
K Diskus: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.77;
K Slägga: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 30.71;
K Spjut: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 29.30
26.8 Woodlands, TX, Terräng
K 4 km terräng Final B: 1) Svea Jones Upsala IF 16:40
25‐26.8 Lausanne, SUI, Athletissima
M Stav (25.8): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.10
25.8 Tornio, FIN
M 5000 m: 6) Ali Rahmati Kalix 20:05.69, 7) Anders Grahn Kalix 20:16.96;
F13 100 m (-1.4): 1) Nea Kylmämaa Haparanda SKT 15.89
25.8 Oslo, NOR
M 1500 m: 2) Tom Skjæråsen Villstad 3:59.16
24.8 Lappeenranta, FIN
M 1500 m Final A: 3) Samuel Pihlström Hälle 3:41.66, 4) Emil Danielsson Spårvägen 3:41.97, 11) Alexander Nilsson Mölndal 3:48.29;
M 5000 m: 4) Olle Ahlberg Hälle 13:59.72;
K Tresteg: 2) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.34 (-0.9)
23.8 Frederiksberg, DEN
M 200 m Final B (-0.5): 2) Nick Ekelund-Arenander Malmö 22.16;
M 400 m Final A: 1) Nick Ekelund-Arenander Malmö 48.37
23.8 Stretford, GBR
K 800 m Final A: 1) Josefin Heier 2:10.69
21.8 York, GBR
K 1500 m: 4) Therese Jansson Ludvika 5:14.19
21.8 Grangemouth, GBR
K Kula: 1) Karolina Wamsler Lund 11.17;
K Diskus: 2) Karolina Wamsler Lund 38.19
21.8 Helsinki, FIN
M Halvmaraton: 22) Henrik Franklin 1:26:20;
K Halvmaraton: 13) Eleonora Hård Af Segerstad 1:39:31
20.8 Sarpsborg, NOR
F15 100 m (+2.4): 2) Alma Ivarsson 13.97w
20.8 Ii, FIN
M 100 m (-2.6): 4) Ville Makslahti Luleå 12.46;
M Längd: 1) Ville Makslahti Luleå 5.94
20.8 Yate, GBR
M Slägga: 1) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 54.81;
K Kula: 2) Mia Callenberg Lerum 10.06, 3) Frida Engström Lidingö 8.88;
K Diskus: 2) Mia Callenberg Lerum 34.99, 3) Frida Engström Lidingö 33.10;
K Slägga: 4) Mia Callenberg Lerum 38.34, 5) Frida Engström Lidingö 32.33;
K Spjut: 3) Mia Callenberg Lerum 28.05, 5) Frida Engström Lidingö 22.21
20.8 Helsinki, FIN
M Maraton: 17) Filip Malm 3:08:11, 27) Johan Ekenstierna 3:15:03, 43) Karl Fredin 3:23:40
20.8 Nittedal, NOR
M 800 m: 1) Benjamin Åberg Hälle 1:52.65
19‐21.8 Mariehamn, FIN, SFI
K 100 m (21.8, -0.7): 2) Sara Wiss Upsala IF 12.32, Heat 1 (21.8, -0.3): 1) Sara Wiss Upsala IF 12.42;
K 200 m (20.8, +1.0): 1) Nora Lindahl Hässelby 24.18, 5) Sara Wiss Upsala IF 25.31, Heat 1 (20.8, +2.2): 1) Nora Lindahl Hässelby 24.15w, Heat 2 (20.8, +1.7): 3) Sara Wiss Upsala IF 25.10
19.8 Reykjavik, ISL
M 100 m (+1.2): 2) Ívar Kristinn Jasonarson* Spårvägen 11.59
17‐18.8 Selfoss, ISL
M 100 m (17.8, +3.6): 5) þOrvaldur Gauti Hafsteinsson Helsingborg 12.56w;
M 200 m (18.8, 0.0): 4) þOrvaldur Gauti Hafsteinsson Helsingborg 25.69;
M 400 m (17.8): 1) þOrvaldur Gauti Hafsteinsson Helsingborg 54.87;
K 100 m (17.8, +2.4): 4) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 14.02w;
K 200 m (18.8, -0.7): 3) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 29.33;
K Höjd (17.8): 7) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 1.30;
K Längd (18.8): 12) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 4.03 (0.0);
K Spjut (17.8): 5) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 20.58
16.8 Tårnby, DEN
M 100 m Final A (-0.8): 4) Nick Ekelund-Arenander Malmö 11.30;
M 300 m: 1) Nick Ekelund-Arenander Malmö 34.51;
M 1500 m Final A: 3) Marcus Asker Malmö 4:01.09, 5) Henrik Petersson Malmö 4:02.58
Extra Events M 100 m (-0.4): 4) Nick Ekelund-Arenander Malmö 11.30
15‐21.8 München, GER, EM
M 100 m Semi 1 (16.8, 0.0): 6) Henrik Larsson IF Göta 10.28, Heat 1 (15.8, +0.7): 2) Henrik Larsson IF Göta 10.31;
M 200 m Heat 3 (18.8, +0.3): 6) Felix Svensson^ Mölndal 20.90;
M 800 m (21.8): 4) Andreas Kramer Ullevi 1:45.38, Semi 1 (19.8): 1) Andreas Kramer Ullevi 1:48.37, Heat 1 (18.8): 5) Andreas Kramer Ullevi 1:46.50;
M 1500 m Heat 1 (15.8): 8) Samuel Pihlström Hälle 3:40.70;
M 5000 m (16.8): 4) Andreas Almgren Tureberg 13:26.48, 10) Jonas Glans Malmö 13:32.71;
M Maraton (15.8): 28) Jonas Leandersson IF Göta 2:16:54, 29) Linus Rosdahl Akele 2:17:09, 31) Archibald Casteel Spårvägen 2:17:44, 45) Mustafa Mohamed Hälle 2:19:52, 54) Ebba Tulu Chala Keep Up 2:23:04,  Samuel Tsegay Hälle DNF;
M 3000 m hinder (19.8): 10) Emil Blomberg Hässelby 8:33.09, Heat 1 (16.8): 8) Emil Blomberg Hässelby 8:35.22, 9) Vidar Johansson Ullevi 8:38.42, Heat 2 (16.8): 12) Simon Sundström Lidingö 8:50.30;
M 110 m häck Semi 2 (17.8, -0.1): 5) Joel Bengtsson Helsingborg 13.67, Heat 1 (16.8, -0.5): 2) Joel Bengtsson Helsingborg 13.84, Heat 3 (16.8, -0.2): 7) Max Hrelja Malmö 13.80;
M 400 m häck Semi 3 (18.8): 4) Carl Bengtström Örgryte 49.52;
M Stav (20.8): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.06, Kval (18.8): 6) Armand Duplantis Upsala IF 5.65;
M Längd (16.8): 2) Thobias Montler Ullevi 8.06 (-0.5), Kval (15.8): 1) Thobias Montler Ullevi 8.06 (-1.4);
M Tresteg (17.8): 10) Jesper Hellström Hässelby 16.23 (-0.5), Kval (15.8): 12) Jesper Hellström Hässelby 16.07 (+0.6);
M Diskus (19.8): 4) Simon Pettersson Hässelby 67.12, 5) Daniel Ståhl Spårvägen 66.39, Kval (17.8): 3) Daniel Ståhl Spårvägen 66.39, 10) Simon Pettersson Hässelby 62.39;
M Slägga (18.8): 9) Ragnar Carlsson Hässelby 74.00, Kval (17.8): 10) Ragnar Carlsson Hässelby 74.65;
M Spjut Kval (19.8): 23) Jakob Samuelsson Hässelby 70.39;
M Tiokamp (16.8): 4) Marcus Nilsson Högby 8.327 (11.39/-0.2  7.00/+2.0  15.69  1.99  49.77  14.88/0.0  46.06  5.20  66.69  4:18.51), 13) Fredrik Samuelsson Hässelby 7.757 (11.17/-0.8  6.91/+1.4  14.18  1.96  50.70  14.83/-0.1  41.38  4.80  63.53  4:44.94);
M Gång 20 km (20.8): 2) Perseus Karlström Eskilstuna FI 1:19:23;
M Gång 35 km (16.8):  Perseus Karlström Eskilstuna FI DNF;
K 200 m Semi 1 (18.8, -0.3): 8) Lisa Lilja Ullevi 23.96, Heat 2 (18.8, +0.9): 6) Julia Henriksson Helsingborg 23.62, Heat 3 (18.8, +0.5): 4) Lisa Lilja Ullevi 23.20;
K 800 m Heat 4 (18.8): 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:03.48;
K 1500 m (19.8): 7) Hanna Hermansson Tureberg 4:05.76, Heat 1 (16.8): 3) Hanna Hermansson Tureberg 4:07.08, Heat 2 (16.8): 9) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:05.68;
K 10 000 m (15.8): 14) Sarah Lahti Hässelby 32:42.27;
K Maraton (15.8): 30) Hanna Lindholm Högby 2:38:44, 41) Sanna Mustonen Hässelby 2:43:23, 44) Camilla Elofsson Terrible Tuesday 2:45:34;
K 3000 m hinder Heat 1 (18.8): 10) Linn Söderholm Sävedalen 9:57.53, Heat 2 (18.8): 13) Emilia Lillemo Täby 10:09.18;
K Höjd Kval (19.8): 15) Maja Nilsson Örgryte 1.83;
K Stav Kval (15.8): 24) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.10;
K Längd (18.8): 6) Khaddi Sagnia Ullevi 6.61 (-1.3), Kval (16.8): 7) Khaddi Sagnia Ullevi 6.59 (-0.9);
K Tresteg Kval (17.8): 15) Aina Griksaite* Spårvägen 13.62 (-1.4), 20) Maja Åskag Råby-Rekarne 13.23 (-0.5);
K Kula (15.8): 4) Fanny Roos Malmö 18.55, 7) Axelina Johansson Hässelby 18.04, Kval (15.8): 6) Axelina Johansson Hässelby 17.97, 8) Fanny Roos Malmö 17.79, 18) Sara Lennman Spårvägen 16.95;
K Diskus Kval (15.8): 25) Vanessa Kamga Hässelby 51.66;
K Slägga (17.8): 9) Grete Ahlberg Hammarby 67.29, Kval (16.8): 5) Grete Ahlberg Hammarby 68.73;
K Sjukamp (18.8): 8) Bianca Salming Tureberg 6.185 (14.37/-0.1  1.86  14.26  26.04/+0.2  5.83/+0.1  50.15  2:11.85);
K 4x100 m Heat 1 (19.8): 5) Sverige Sverige 44.10 (Julia  Henriksson,  Daniella  Busk,  Filippa  Sivnert,  Elvira  Tanderud)
15.8 München, GER
K 10 km väg: 1) Julia Samuelsson Högby 35:32, 3) Olivia Weslien IF Göta 36:01
13.8 Trondheim, NOR
F16 Slägga (3.0 kg): 5) Emma Pontén Fredman 34.39
13‐14.8 København, DEN
M 400 m (13.8): 1) Nick Ekelund-Arenander Malmö 47.83, 2) Niels Hampus Jensen Malmö 55.18
13.8 Regensdorf, SUI
M 100 m Final A (+0.5): 4) Lion Martinez Upsala IF 10.78;
M 1500 m Final A: 5) Albert Hellman Stenungsunds FI 4:21.92, Final C: 12) Petter Oster IS Göta 4:14.26
M Nationell 100 m Final A (-0.5): 3) Lion Martinez Upsala IF 10.91;
K 400 m Final B: 1) Maria Freij Malmö 55.56
13.8 Reykjavik, ISL
M 800 m: 4) þOrvaldur Gauti Hafsteinsson Helsingborg 2:04.96;
K 800 m: 3) Thórhildur Lilja Hafsteinsdóttir Helsingborg 2:35.97
13.8 Aldershot, GBR
M Kula: 2) Christer Hagberg Ullevi 12.62;
M Diskus: 1) Christer Hagberg Ullevi 38.58;
M Slägga: 1) Christer Hagberg Ullevi 43.28;
M Spjut: 2) Christer Hagberg Ullevi 41.82
13‐14.8 Aberdeen, GBR, Scot Ch
K Kula (13.8): 4) Karolina Wamsler Lund 10.46;
K Diskus (13.8): 3) Karolina Wamsler Lund 37.56
13.8 Chrystal Springs, MS
M 5 km väg: 1) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 14:53
13‐14.8 Boulder, CO
M50 Kastfemkamp M50 (14.8): 1) Mattias Borrman Västerås FK 3.567 (NM  13.66  51.34  49.32  19.46)
12.8 Colchester, GBR
M 5 km väg: 11) Fredrik Krylander 15:51
10.8 Monaco, MON, Herc
M Längd: 5) Thobias Montler Ullevi 7.96 (+0.1)
10.8 Fana, NOR
M 1500 m Final B: 2) Tom Skjæråsen Villstad 3:59.35
9.8 Eisenstadt, AUT
K 200 m (+1.6):  Mellanie Neudinger Nellmer Bromma 26.05;
K Längd:  Mellanie Neudinger Nellmer Bromma 5.43w (+2.8)
8.8 Székesfehérvár, HUN, Gyulai
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 5.80;
M Diskus: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 67.01, 5) Simon Pettersson Hässelby 64.08
6.8 Chorzów, POL, Skolimowska
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.10;
K Kula: 4) Fanny Roos Malmö 19.42
6.8 Sheffield, GBR
K 800 m Final B: 2) Therese Jansson Ludvika 2:28.93;
K 1500 m: 3) Therese Jansson Ludvika 5:21.51
6‐7.8 Eisenstadt, AUT
M70 100 m (6.8, +3.1): 1) Lennart Offrell KA2 14.70w;
M70 Höjd (6.8): 1) Lennart Offrell KA2 1.35
5‐7.8 Jessheim, NOR
M 200 m Heat 2 (5.8, +0.7): 2) Sean Bloom 23.76;
M 1500 m (6.8): 1) Tom Skjæråsen Villstad 4:01.77;
M 3000 m Final B (5.8): 16) Eric Westberg KFUM Örebro 8:42.18;
K 800 m Heat 3 (5.8): 8) Josefin Heier 2:11.41
4‐7.8 Joensuu, FIN, NC
K 10 000 m (5.8): 8) Emilia Siltanen Studenterna 36:22.28
4.8 Tornio, FIN
M 600 m: 1) Liam Jakobsson Kalix 1:33.27, 3) Mats Olsson Morjärv 1:34.67, 5) Melker Tuvemyr Kalix 1:49.63, 6) Anders Grahn Kalix 1:55.67, 7) Arvid Lundblom Kalix 1:56.67;
M 5000 m:  Ali Rahmati Kalix 19:40.57,  Anders Grahn Kalix 20:21.90;
F13 100 m (-1.4): 2) Nea Kylmämaa Haparanda SKT 15.79
4.8 Olten, SUI
M 1500 m: 3) Albert Hellman Stenungsunds FI 4:22.09
3.8 London, GBR
K 5 km väg: 137) Lena Karlsson Runacademy 36:18
1‐6.8 Cali, COL, JVM
P19 100 m Heat 7 (1.8, -2.9): 6) Erik Erlandsson Lund 10.81;
P19 200 m Semi 2 (3.8, -1.2): 5) Erik Erlandsson Lund 21.03, Heat 1 (3.8, -1.4): 1) Erik Erlandsson Lund 21.06;
P19 1500 m (3.8): 9) Jonathan Grahn Mölndal 3:43.96, Heat 1 (1.8): 4) Jonathan Grahn Mölndal 3:45.58;
P19 110 m häck (99.1 cm) Semi 1 (2.8, +0.3): 5) Markus Moberg Hammarby 13.76, Heat 2 (1.8, +0.2): 3) Markus Moberg Hammarby 13.83;
P19 Stav Kval B (2.8):  William Asker Örgryte NH;
P19 Kula (6.0 kg) (2.8): 7) Jesper Ahlin Tureberg 18.62, 9) Leo Zikovic Örgryte 18.37, Kval 1 (1.8): 1) Leo Zikovic Örgryte 18.88, Kval 2 (1.8): 6) Jesper Ahlin Tureberg 18.66;
P19 Slägga (6.0 kg) Kval B (2.8): 8) Leo Bystedt Västerås FK 70.93;
P19 Tiokamp (P19) (2.8): 2) Jacob Thelander Ljungby 7.770 (10.90/+0.9  7.53/-0.9  12.53  2.08  49.24  14.83/+0.4  40.89  4.40  57.02  4:52.92), 3) Elliot Duvert Tureberg 7.622 (11.34/-1.9  7.25/+0.2  13.94  1.99  51.05  14.34/+0.4  40.81  4.90  49.97  4:53.71);
F19 100 m Semi 2 (3.8, -0.1): 7) Elvira Tanderud Ullevi 11.74, Heat 4 (2.8, +0.1): 3) Elvira Tanderud Ullevi 11.69, Heat 5 (2.8, -0.9): 5) Nora Lindahl Hässelby 11.77;
F19 200 m Semi 1 (4.8, +0.4): 7) Nora Lindahl Hässelby 23.74, Semi 2 (4.8, +0.2): 4) Elvira Tanderud Ullevi 23.44, Heat 2 (4.8, -0.3): 2) Elvira Tanderud Ullevi 23.89, Heat 4 (4.8, +0.5): 3) Nora Lindahl Hässelby 23.80;
F19 800 m Semi 2 (2.8): 5) Lova Perman IF Göta 2:04.92, Heat 5 (1.8): 3) Lova Perman IF Göta 2:09.92;
F19 1500 m Heat 2 (4.8): 10) Saga Provci IFK Göteborg 4:31.47;
F19 400 m häck (4.8): 2) Hanna Karlsson IF Göta 56.71, Semi 1 (3.8): 2) Hanna Karlsson IF Göta 57.34, Heat 5 (2.8): 1) Hanna Karlsson IF Göta 59.38;
F19 Stav (4.8): 10) Sara Winberg Täby 4.10, Kval 2 (1.8): 1) Sara Winberg Täby 4.05;
F19 Längd Kval A (3.8): 10) Katharina Gråman Spårvägen 6.07 (-0.8);
F19 Diskus (3.8): 1) Emma Sralla Spårvägen 56.15, Kval 1 (1.8): 1) Emma Sralla Spårvägen 54.51, Kval 2 (1.8): 14) Ebba Salomonsson Lind Hanviken 42.39;
F19 Slägga Kval A (3.8):  Saga Berg Upsala IF NM, Kval B (3.8):  Thea Löfman Malmö NM;
F19 4x400 m Heat 3 (5.8):  Sverige Sverige DNS
30.7 Kemi, FIN
M 100 m (+0.6): 1) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 12.20;
M 200 m (+1.3): 1) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 25.11
30‐31.7 Kitzingen, GER
F14 100 m (31.7, +1.0): 6) Nike Lydén 12.99, Heat 4 (31.7, -1.2): 1) Nike Lydén 13.04
30.7 Berlin, GER
K 10 km väg: 14) Sanna Mustonen Hässelby 35:34, 15) Johanna Bäcklund Runacademy 35:34
30.7 Graz, AUT
M 200 m Final C (-0.2): 2) Lucas Törnström Danderyd 22.40;
K 200 m Final B (-0.5): 3) Mellanie Neudinger Nellmer Bromma 26.97;
K Längd: 5) Mellanie Neudinger Nellmer Bromma 5.31 (+1.2)
30.7‐6.8 Greensboro, NC
P16 Tiokamp (High school) (31.7): 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 6.618 (11.58/+1.7  6.08/-1.5  13.24  1.85  49.99  15.76/-0.1  34.13  3.80  45.68  4:34.15), 3) Henrik Rosario Örgryte 5.649 (11.73w/+2.3  6.44/-1.2  9.98  1.70  54.84  17.45/+0.2  29.76  3.50  43.25  4:50.12)
P14 Kula (4.0 kg) (1.8): 2) Noah Blomqvist Örgryte 15.03;
P14 Diskus (1.0 kg) (3.8): 6) Noah Blomqvist Örgryte 41.97;
P14 Spjut (600 g) (3.8): 26) Noah Blomqvist Örgryte 33.52
30.7 Taupo, NZL, Terräng, NC
M 10 km terräng: 3) Tim Robertson* Tjalve FIF 31:44
30.7 Hendon, GBR
P16 100 m (-1.5): 2) Milton Cooper 11.84;
P16 Längd: 7) Milton Cooper 4.17
29.7 Provo, UT
M Kula: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 17.85;
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 61.80
29‐30.7 Valmiera, LAT
K Tresteg (30.7): 2) Aina Griksaite* Spårvägen 13.33 (-1.7)
29.7 Fort Lauderdale, FL
M Höjd: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 1.50;
M Stav: 2) Petrus Sundevall Kalmar SK 2.90;
M Längd: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 4.53;
M Slägga: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 34.98;
K Kula: 5) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.17;
K Diskus: 6) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.81;
K Slägga: 6) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.52;
K Spjut: 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.51
27.7 Mariehamn, FIN
M 100 m (-2.3): 2) Mats Holmberg Spårvägen 12.70;
M 400 m: 1) Mats Holmberg Spårvägen 54.89
26.7 Jyväskylä, FIN
M 110 m häck (-0.5): 4) Max Hrelja Malmö 13.86, Heat 2 (+0.4): 2) Max Hrelja Malmö 13.79;
K 1500 m Final B: 9) Emilia Siltanen Studenterna 4:50.58;
K 3000 m hinder: 2) Amélie Svensson Sävedalen 9:58.22, 4) Julia Samuelsson Högby 9:58.84, 5) Linn Söderholm Sävedalen 10:03.29
26.7 Castelbuono, ITA
M 11.27 km:  Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI DNF
25‐30.7 Banská Bystrica, SVK, EYOF
P16 200 m (29.7, +1.4): 1) William Trulsson Malmö 21.07, Heat 1 (28.7, -1.4): 1) William Trulsson Malmö 21.68;
P16 3000 m (29.7): 1) Karl Ottfalk Lidingö 8:23.80;
P16 400 m häck (83.8 cm) (29.7): 2) Samuel Jönsson Åhus 52.95, Heat 2 (26.7): 2) Samuel Jönsson Åhus 55.86;
P16 Stav (29.7): 4) Jacob Semb-Josefson Tureberg 4.50;
F16 200 m (28.7, -0.8): 5) Linnea Englund Malmö 24.58, Semi 2 (28.7, +1.3): 2) Linnea Englund Malmö 24.64, Heat 2 (27.7, -0.6): 2) Linnea Englund Malmö 24.80;
F16 1500 m (30.7): 8) Wilma Ehrnborg Mölndal 4:30.95, Heat 1 (27.7): 3) Wilma Ehrnborg Mölndal 4:31.78;
F16 2000 m hinder (28.7): 11) Ester Mägi Theorin Örgryte 7:12.02;
F16 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (29.7, -0.2): 2) Esther Sahlqvist Hammarby 13.56, Heat 2 (28.7, +1.2): 1) Esther Sahlqvist Hammarby 13.49;
F16 Slägga (3.0 kg) (28.7): 1) Patricia Kamga Upsala IF 65.92
25‐31.7 Sacramento, CA
P18 Diskus (1.6 kg) (31.7): 5) David Thilén Kville 50.47;
P18 Slägga (5.44 kg) (31.7): 5) David Thilén Kville 51.89
24.7 Kemi, FIN
F15 100 m (-0.5):  Nea Kylmämaa Haparanda SKT 15.34
24.7 Linwood, GBR
K Kula: 3) Karolina Wamsler Lund 10.66;
K Diskus: 2) Karolina Wamsler Lund 39.73
23.7 Vaasa, FIN
M 1500 m: 3) Mikkel Knif IFK Umeå 4:22.38
23.7 Rovaniemi, FIN
F15 Höjd: 1) Felicia Bojang Haparanda SKT 1.45;
F15 Längd: 3) Felicia Bojang Haparanda SKT 4.63 (+1.4);
F15 Kula (3.0 kg): 1) Felicia Bojang Haparanda SKT 9.63
23‐24.7 Epinal, FRA
K 400 m Final A (24.7): 1) Marie Kimumba Spårvägen 53.41, Heat 1 (23.7): 1) Marie Kimumba Spårvägen 54.16
23.7 Stretford, GBR, BMC
M 1500 m Final A: 10) Gustav Berlin Hässelby 3:41.82
23.7 London, GBR
M Slägga: 5) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 47.51
22.7 Oslo, NOR
K 1500 m: 2) Olivia Weslien IF Göta 4:18.57
22.7 Fort Lauderdale, FL
M Diskus: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 38.55;
M Vikt : 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 11.42;
M Slägga: 2) Petrus Sundevall Kalmar SK 34.90;
K Diskus: 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 30.03;
K Slägga: 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 30.02;
K Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.60
21‐24.7 Corpus Christi, TX
P14 Kula (4.0 kg) (22.7): 1) Noah Blomqvist Örgryte 15.44;
P14 Diskus (1.0 kg) (22.7): 1) Noah Blomqvist Örgryte 47.65
20.7 Pietarsaari, FIN
M Halvmaraton: 7) Pontus Nordström Östervåla 1:26:45
19.7 Ilmajoki, FIN
M Diskus: 5) Andreas Winborg Vallentuna 35.75
16.7 Ninove, BEL
K 200 m Final A (+1.3): 4) Moa Hjelmer Spårvägen 23.50;
K 400 m Final A: 5) Moa Hjelmer Spårvägen 54.34;
K 3000 m hinder: 3) Amélie Svensson Sävedalen 9:58.03, 5) Julia Samuelsson Högby 10:03.00
16.7 Horspath, GBR
M Kula: 2) Christer Hagberg Ullevi 12.18;
M Diskus: 2) Christer Hagberg Ullevi 41.20;
M Slägga: 1) Christer Hagberg Ullevi 44.41;
M Spjut: 1) Christer Hagberg Ullevi 40.56
15‐24.7 Eugene, OR, VM
M 800 m Semi 2 (21.7): 7) Andreas Kramer Ullevi 1:46.71, Heat 5 (20.7): 6) Andreas Kramer Ullevi 1:45.77;
M Maraton (17.7):  David Nilsson Högby DNF;
M 3000 m hinder Heat 3 (15.7): 10) Vidar Johansson Ullevi 8:33.51;
M 400 m häck Semi 2 (17.7): 4) Carl Bengtström Örgryte 48.75, Heat 5 (16.7): 3) Carl Bengtström Örgryte 49.64;
M Stav (24.7): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.21, Kval (22.7): 1) Armand Duplantis Upsala IF 5.75;
M Längd (16.7): 11) Thobias Montler Ullevi 7.81 (-0.7), Kval (15.7): 4) Thobias Montler Ullevi 8.09 (-0.7);
M Diskus (19.7): 4) Daniel Ståhl Spårvägen 67.10, 5) Simon Pettersson Hässelby 67.00, Kval (17.7): 3) Simon Pettersson Hässelby 68.11, 7) Daniel Ståhl Spårvägen 65.95;
M Slägga Kval (15.7): 20) Ragnar Carlsson Hässelby 73.45;
M Tiokamp (24.7):  Marcus Nilsson Högby DNF (11.46/-0.2  5.90/+0.7  DNF);
M Gång 20 km (15.7): 3) Perseus Karlström Eskilstuna FI 1:19:18;
M Gång 35 km (24.7): 3) Perseus Karlström Eskilstuna FI 2:23:44;
K 1500 m Semi 1 (16.7): 10) Hanna Hermansson Tureberg 4:06.70, Heat 1 (15.7): 8) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:09.15, Heat 2 (15.7): 9) Hanna Hermansson Tureberg 4:06.30;
K 5000 m Heat 1 (20.7): 10) Sarah Lahti Hässelby 15:26.05;
K Maraton (18.7): 24) Hanna Lindholm Högby 2:32:08, 25) Carolina Wikström Upsala IF 2:32:24;
K Höjd Kval (16.7): 15) Maja Nilsson Örgryte 1.90;
K Stav Kval (15.7): 16) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.35;
K Längd (24.7): 6) Khaddi Sagnia Ullevi 6.87w (+2.7), Kval (23.7): 5) Khaddi Sagnia Ullevi 6.78 (+1.4);
K Kula (16.7): 11) Fanny Roos Malmö 18.27, 12) Axelina Johansson Hässelby 17.60, Kval (15.7): 11) Fanny Roos Malmö 18.72, 12) Axelina Johansson Hässelby 18.57;
K Slägga (17.7): 9) Grete Ahlberg Hammarby 70.11, Kval (15.7): 12) Grete Ahlberg Hammarby 70.87
15‐17.7 Mulhouse, FRA, NC-j
F19 3000 m (16.7): 9) Nova Ojutkangas Västerås FK 10:11.96
14.7 Provo, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 62.32
14.7 Tornio, FIN
M 800 m: 1) Liam Jakobsson Kalix 2:08.51, 2) Mats Olsson Morjärv 2:08.84, 3) Melker Tuvemyr Kalix 2:35.67
P13 800 m: 1) Arvid Lundblom Kalix 2:50.47
13.7 Korsør , DEN
P15 800 m: 1) Mattias Embretzen Motala 2:51.05;
P15 Längd: 1) Mattias Embretzen Motala 4.65w (+3.5);
F15 80 m (+3.5): 1) Tuva Lindstedt Motala 10.70w, 2) Alina Halenius Motala 11.60w, 3) Karin Eckerbom Motala 11.86w;
F15 800 m: 1) Matilda Käck Motala 2:55.65;
F15 Längd: 1) Tuva Lindstedt Motala 4.93w (+2.9), 2) Alina Halenius Motala 4.62w (+3.3), 3) Karin Eckerbom Motala 4.26w (+3.3);
F15 Kula (3.0 kg): 1) Tuva Lindstedt Motala 10.35, 2) Matilda Käck Motala 10.00;
F15 Spjut (500 g): 2) Lova Slänsby Motala 15.96, 3) Matilda Käck Motala 14.55
13.7 London, GBR
M 3000 m Final C: 17) Damian Nevins* Studenterna 8:54.93
13.7 Oslo, NOR
M 1500 m Final A: 7) Daniel Gleimar Spårvägen 4:02.68;
M 5000 m Final A:  Suldan Hassan Ullevi DNF;
K 200 m (-2.3): 3) Linnea Gateman Strömstads IF 27.10;
K 1500 m: 4) Olivia Weslien IF Göta 4:22.62
10.7 Kuopio, FIN
M Spjut: 3) Joni Kaartinen Örgryte 68.24
10.7 Porvoo, FIN
M 100 m Final A (+0.6): 5) William Thor Strand 10.72, Final B (+2.2): 1) Tarley Allison Mölndal 10.72w, 3) Carl Narup IFK Göteborg 10.86w, Heat 2 (+2.5): 3) William Thor Strand 10.68w, Heat 3 (+1.1): 3) Tarley Allison Mölndal 10.78, 4) Carl Narup IFK Göteborg 10.85
10.7 Wakefield, GBR
K 800 m Final B: 3) Therese Jansson Ludvika 3:01.38;
K 1500 m Final B: 2) Therese Jansson Ludvika 5:45.65
9.7 Kortrijk, BEL
M 400 m Final B: 6) Kasper Kadestål Malmö 46.93;
M 110 m häck Final B (+1.1): 3) Max Hrelja Malmö 13.80, 5) Anton Levin Malmö 13.92, Heat 2 (+2.9): 1) Max Hrelja Malmö 13.73w, 2) Anton Levin Malmö 13.78w
M Nationell 200 m Final A (+2.2): 4) Erik Erlandsson Lund 21.32w;
K 200 m Final B (+2.6): 6) Nora Lindahl Hässelby 23.98w
9.7 Rovaniemi, FIN
M Diskus: 1) Andreas Winborg Vallentuna 35.45
9.7 Eagle Rock, CA
K 800 m Final A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.52, Final B: 7) Hanna Hermansson Tureberg 2:01.78
9.7 Montfort sur Meu, FRA
K 200 m (+2.6): 1) Marie Kimumba Spårvägen 23.98w
9‐10.7 Angers, FRA
F19 2000 m (9.7): 1) Nova Ojutkangas Västerås FK 6:30.26
9.7 Milton Keynes, GBR
M 5000 m Final A: 4) Tim Robertson* Tjalve FIF 13:54.41
9.7 Baltimore, MD
K 200 m: 6) Mia Callenberg Lerum 28.22;
K Kula: 1) Mia Callenberg Lerum 8.66
8.7 Utrecht, NED
K 3000 m Final A: 1) Sarah Lahti Hässelby 8:50.27
8‐9.7 Manchester, GBR, School Ch
P14 300 m Semi 2 (8.7): 2) Milton Cooper 37.25, Heat 4 (8.7): 1) Milton Cooper 36.91
8.7 Boerne, TX
P18 Stav: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 3.65
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 15.32;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 47.40
8.7 Dülmen-Rorup, GER
M 10 km väg: 1) Oliver Wykman Högby 33:34;
K 10 km väg: 4) Linda Brännlund Högby 45:44
7‐10.7 Rock Hill, SC
P18 Kula (5.44 kg) (10.7): 1) David Thilén Kville 12.79;
P18 Diskus (1.6 kg) (10.7): 1) David Thilén Kville 49.32;
P18 Slägga (5.44 kg) (10.7): 1) David Thilén Kville 47.54
6.7 Helsinki, FIN
M60 Höjd: 1) Mats Nagle KFUM Örebro 1.48
5.7 Barcelona, ESP
K Tresteg: 3) Aina Griksaite* Spårvägen 13.55 (0.0);
K Slägga: 2) Grete Ahlberg Hammarby 68.39
5.7 Stavanger, NOR
M45 Kula: 1) Daniel Korhonen Kville 12.35;
M45 Diskus: 1) Daniel Korhonen Kville 40.38;
M45 Vikt : 1) Daniel Korhonen Kville 16.17;
M45 Slägga: 1) Daniel Korhonen Kville 50.04
4‐7.7 Jerusalem, ISR, EY
P17 100 m (5.7, +0.6): 2) Isak Hughes IFK Växjö 10.36, Semi 2 (5.7, +1.2): 1) Isak Hughes IFK Växjö 10.39, Heat 5 (4.7, +0.7): 1) Isak Hughes IFK Växjö 10.44;
P17 200 m Semi 1 (6.7, +1.2): 7) Isak Gamst Lund 21.97, Heat 2 (5.7, +2.6): 5) Isak Gamst Lund 21.84w;
P17 400 m (6.7): 5) Lucas Törnström Danderyd 48.61, 7) Jeroen Persson Lund 48.81, Heat 2 (4.7): 2) Jeroen Persson Lund 49.07, Heat 3 (4.7): 3) Lucas Törnström Danderyd 48.34;
P17 800 m Heat 1 (4.7): 6) Hugo Nordlander Sundsvall 1:58.44;
P17 1500 m Heat 1 (4.7): 11) Samuel Berhane Hässelby 4:05.36;
P17 2000 m hinder (83.8 cm) (7.7): 14) Marcus Asker Malmö 5:59.65, Heat 2 (5.7): 7) Marcus Asker Malmö 5:58.64;
P17 110 m häck (91.4 cm) Semi 2 (5.7, +0.4): 6) Joel Enander Täby 14.12, Heat 1 (4.7, +1.3): 4) Joel Enander Täby 14.00;
P17 Stav (6.7): 3) Linus Jönsson Tjalve FIF 5.10, 6) Viktor Rahm Västerås FK 4.85, Kval (4.7): 1) Viktor Rahm Västerås FK 4.75, 1) Linus Jönsson Tjalve FIF 4.75;
P17 Längd (5.7): 12) Filip Olsson Bromma 6.76 (+1.1), Kval (4.7): 8) Filip Olsson Bromma 7.20 (+0.9);
P17 Kula (5.0 kg) (6.7): 5) Gustav Rydåker Upsala IF 18.27, Kval (5.7): 8) Gustav Rydåker Upsala IF 18.04;
P17 Spjut (700 g) (6.7): 5) Viktor Lögdahl Råby-Rekarne 67.63, Kval (4.7): 3) Viktor Lögdahl Råby-Rekarne 70.59;
P17 Tiokamp (P17) (7.7): 2) Leo Göransson Klippan 7.609 (11.10w/+2.1  7.05/+1.6  14.67  1.93  50.87  15.19/-0.9  43.99  3.90  62.83  4:34.21), 4) Victor Törnström Danderyd 7.460 (10.90/+1.2  7.43/+1.1  13.60  1.78  48.91  14.76/-1.6  37.03  4.30  47.92  4:31.30);
F17 400 m Semi 2 (5.7): 7) Elna Wester Örgryte 56.35, Heat 3 (4.7): 4) Elna Wester Örgryte 56.06;
F17 3000 m (6.7): 7) Sofia Wallén Ärla IF 9:56.01;
F17 2000 m hinder (6.7): 6) Ebba Cronholm Ljungby 6:47.97, 7) Agnes Thundal IFK Göteborg 6:49.45, 14) Maud De Coninck IFK Göteborg 7:08.15, Heat 1 (4.7): 4) Ebba Cronholm Ljungby 6:49.67, 7) Maud De Coninck IFK Göteborg 6:56.39, Heat 2 (4.7): 3) Agnes Thundal IFK Göteborg 6:56.95;
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (5.7, +1.8): 8) Ebba Eklund Hagen 13.55, Semi 3 (5.7, +2.1): 3) Ebba Eklund Hagen 13.52w, Heat 1 (4.7, +2.1): 2) Ebba Eklund Hagen 13.50w;
F17 400 m häck Semi 2 (6.7): 7) Lathifa Afrah IF Göta 1:02.68, Heat 4 (5.7): 2) Lathifa Afrah IF Göta 1:00.58;
F17 Höjd Kval (4.7): 18) Lina Bjerkestam Huddinge 1.74;
F17 Stav (7.7): 3) Ella Uddenäs Malmö 3.85, Kval (5.7): 11) Ella Uddenäs Malmö 3.80, 17) Alvah Lind Tureberg 3.70;
F17 Längd (7.7): 1) Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.39 (+1.0), Kval (6.7): 1) Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.35 (+0.6);
F17 Tresteg Kval (4.7): 17) Melina Lidberg Bromma 12.09 (+1.1);
F17 Kula (3.0 kg) (5.7): 10) Kajsa Cabanas Andersson Tureberg 15.09, Kval (4.7): 7) Kajsa Cabanas Andersson Tureberg 15.30;
F17 Diskus (7.7): 4) Edvina Norberg Ransäter 46.06, Kval (6.7): 6) Edvina Norberg Ransäter 42.32, 17) Beatrice Pettersson Mölndal 38.67;
F17 Slägga (3.0 kg) (5.7): 5) Malin Garbell Upsala IF 64.48, 12) Norah Lind Tureberg 56.47, Kval (4.7): 2) Malin Garbell Upsala IF 67.65, 12) Norah Lind Tureberg 59.80;
F17 Sjukamp (F17) (5.7): 8) Alva Back Tureberg 5.289 (14.67/-0.8  1.57  12.19  26.67/+0.8  5.37/+0.7  47.86  2:21.27), 14) Doris Theander Varberg 5.065 (16.59/+0.1  1.66  12.93  25.79/+0.8  5.61/+2.0  40.80  2:32.60)
3.7 La Chaux-de-Fonds, SUI, Résisprint
M 100 m Heat 8 (-0.7): 3) Desmond Rogo Upsala IF 10.56
M Nationell 200 m Final A (+0.9): 4) Desmond Rogo Upsala IF 20.94
3.7 Pihtipudas, FIN
M Spjut Final B: 2) Esa Hiltunen Ullevi 70.62
3.7 Somero, FIN
M Stav Final B: 8) Carl-Einar Söderström Eskonniemi Hellas 4.47
3.7 Karlsruhe, GER
K 1500 m:  Amélie Svensson Sävedalen DNF
3.7 Tenby, GBR
M Maraton: 9) Marcus Hultgren 3:02:09
2.7 Heusden, BEL
M 5000 m Final A: 10) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 13:30.05, 15) Simon Sundström Lidingö 13:35.93
2.7 Marietta, GA
K 800 m: 3) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:03.05
2.7 Provo, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 64.24
2.7 Meilen, SUI
M 800 m Final C: 5) Axel Oster 2:02.67;
M 1500 m Final B: 1) Petter Oster IS Göta 4:02.38
2‐3.7 Mannheim, GER
P19 Kula (6.0 kg) (2.7): 6) Leo Zikovic Örgryte 18.48
2‐3.7 Redon, FRA
K 200 m (3.7, +1.3): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.00, Heat 1 (3.7, +1.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.19
2.7 Mount Pleasant, SC
P18 Spjut (600 g): 3) David Thilén Kville 35.22;
P18 Spjut: 3) David Thilén Kville 35.20
2.7 Los Angeles, CA
K 800 m: 2) Hanna Hermansson Tureberg 2:04.11
2.7 Stavanger, NOR
M45 Diskus: 1) Daniel Korhonen Kville 40.91;
M45 Vikt : 1) Daniel Korhonen Kville 15.80;
M45 Slägga: 1) Daniel Korhonen Kville 48.72
1.7 Angers, FRA
K 400 m: 1) Marie Kimumba Spårvägen 54.40
1‐3.7 El Paso, ESP, EM
M 47.4 km trail (2.7): 21) Carl Johan Sörman Genarp 4:06:47, 27) Patrik Lindegårdh Hälle 4:23:33, 35) Sebastian Ljungdahl Hälle 4:58:49
30.6 Oslo, NOR
M 100 m (+3.0): 3) Tarley Allison Mölndal 10.69w, 6) Carl Narup IFK Göteborg 10.82w, Heat 1 (+1.5): 3) Tarley Allison Mölndal 10.83, 5) Carl Narup IFK Göteborg 10.88;
M 200 m Final B (+1.2): 3) Carl Narup IFK Göteborg 22.57;
M 400 m Final A: 2) Kasper Kadestål Malmö 47.14;
M 800 m Final A: 8) Benjamin Åberg Hälle 1:50.42;
M 5000 m Final A: 1) Mohammadreza Abootorabi Keep Up 13:33.41, 6) Miguel Palm Mölndal 14:02.28,  John Kingstedt Hässelby DNF,  Simon Sundström Lidingö DNF, Final B: 7) Melker Tillenius Sävedalen 15:04.72;
M Stav: 3) Felix Steene Ullevi 4.60,  William Asker Örgryte NH;
M Längd: 5) Erik Johansson Ullevi 7.12w (+2.7);
K 200 m (+0.6): 3) Denise Eriksson Örgryte 24.41;
K 400 m Final A: 5) Matilda Hellqvist Ullevi 54.64, 7) Alice Svantesson Ullevi 56.50;
K 800 m: 1) Julia Nielsen Örgryte 2:04.07, 8) Josefin Heier 2:10.69;
K 3000 m hinder: 1) Julia Samuelsson Högby 9:54.94, 2) Amélie Svensson Sävedalen 9:57.97, 3) Linn Söderholm Sävedalen 10:08.69, 6) Angelica Strandberg Spårvägen 10:35.35;
K 400 m häck: 6) Hanna Palmqvist Mölndal 58.31;
K Tresteg: 2) Rebecka Abrahamsson Örgryte 12.95 (+0.7)
30.6 Kaustinen, FIN
M22 Slägga: 3) Karl Ludvik Tureberg 60.80
P15 Slägga (4.0 kg): 2) Ludvig Ellgren Tureberg 54.99;
F19 Slägga: 4) Vilma Damberg Tureberg 49.11
F17 Slägga (3.0 kg): 1) Norah Lind Tureberg 61.02
F15 Slägga (3.0 kg): 2) Elin Runemar Tureberg 52.75
30.6 Pihtipudas, FIN
P17 Spjut (700 g): 6) Albin Friberg Sävedalen 52.88, 12) Edvin Friberg Sävedalen 35.05
30.6 Provo, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 62.40
29.6‐10.7 Tampere, FIN, WC-vet
M35 100 m (30.6, +2.1): 3) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.84w, Heat 3 (29.6, +0.2): 1) Stefan Tärnhuvud Sundsvall 10.93, Heat 4 (29.6, +1.8): 3) Mehdi Alipour Malmö 11.43;
M35 1500 m (7.7): 12) Simon Gustafsson Tureberg 4:27.62;
M35 5000 m (2.7): 4) Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 15:35.24
M40 100 m (30.6, +2.9): 1) Lion Martinez Upsala IF 10.65w, Semi 1 (30.6, +0.4): 1) Lion Martinez Upsala IF 10.88, Heat 1 (29.6, +1.9): 1) Lion Martinez Upsala IF 11.20;
M40 200 m Heat 3 (2.7, +0.4): 6) Martin Skeppstedt Hammarby 25.73;
M40 400 m Semi 2 (6.7): 5) Roy Doss Umeå TFC 53.79, Heat 4 (5.7): 3) Roy Doss Umeå TFC 53.70;
M40 800 m (1.7): 8) Daniel Norberg Spårvägen 2:00.96, 10) Karl Dannestam Björnstorp 2:05.11, Heat 3 (30.6): 3) Daniel Norberg Spårvägen 2:03.87, 4) Karl Dannestam Björnstorp 2:05.63;
M40 5000 m (2.7): 8) Christofer Salmén Spårvägen 16:09.87;
M40 Diskus (3.7): 1) Matt Brown* Hammarby 47.72;
M40 Spjut (5.7): 14) Juhan Nöps Upsala IF 30.44
M45 400 m (5.7): 4) Anders Logg Hälle 51.53, 6) Hjalmar Didrikson Spårvägen 53.45, Semi 1 (6.7): 1) Anders Logg Hälle 51.83, 5) Hjalmar Didrikson Spårvägen 54.04, Heat 2 (5.7): 2) Anders Logg Hälle 53.76, Heat 3 (5.7): 3) Hjalmar Didrikson Spårvägen 54.32;
M45 800 m (1.7): 6) Stefan Lingmerth 2:01.10, Heat 1 (30.6): 3) Stefan Lingmerth 2:03.89;
M45 1500 m (7.7):  Stefan Lingmerth DNF, Heat 2 (5.7): 3) Stefan Lingmerth 4:19.33;
M45 5000 m Final 2 (2.7): 12) Erik Diding Warberg 16:56.10;
M45 400 m häck (5.7): 4) Mats Holmberg Spårvägen 59.93, Heat 2 (1.7): 3) Mats Holmberg Spårvägen 1:02.48;
M45 Stav (5.7): 1) Jonas Asplund Tureberg 4.60, 2) Fredrik Dymén Kongahälla 4.20;
M45 Längd (6.7): 6) Daniel Berr Västerås FK 6.06 (+0.6);
M45 Diskus (3.7): 5) Christer Hagberg Ullevi 41.17;
M45 Vikt  (2.7): 2) Christer Hagberg Ullevi 16.53;
M45 Spjut (5.7): 9) Petrus Sundewall Kalmar SK 48.91;
M45 Kastfemkamp M45 (7.7): 5) Petrus Sundewall Kalmar SK 3.433 (36.09  11.22  36.67  49.19  12.21), 8) Tony Karlsson Huddinge 3.201 (34.80  11.00  36.49  40.26  11.76), 9) Daniel Hedström Valbo 3.137 (35.77  11.65  33.17  42.65  10.41);
M45 Tiokamp M50 (2.7): 4) Jonas Asplund Tureberg 6.078 (12.09w/+2.5  5.60/+1.1  8.38  1.60  58.04  17.26/+1.8  25.25  4.00  32.51  6:08.97), 4) Jonas Asplund Tureberg 6.078 (12.09w/+2.5  5.60/+1.1  8.38  1.60  58.04  17.26/+1.8  25.25  4.00  32.51  6:08.97), 8) Mattias Sandström Falun 4.586 (12.96w/+3.6  4.60/-0.5  9.19  1.45  1:04.00  19.69/+1.2  21.12  2.70  29.60  6:08.97), 8) Mattias Sandström Falun 4.586 (12.96w/+3.6  4.60/-0.5  9.19  1.45  1:04.00  19.69/+1.2  21.12  2.70  29.60  6:08.97)
M50 100 m Heat 1 (29.6, +0.3): 5) Fredrik Lindgren Spårvägen 13.07, Heat 5 (29.6, +2.0): 7) Julian Benitez Lidingö 15.29;
M50 200 m (3.7, -1.4): 7) Mårten Skogman Spårvägen 24.87, Semi 1 (3.7, -1.5): 8) Henrik Tegnér Spårvägen 25.80, Semi 2 (3.7, -1.3): 4) Mårten Skogman Spårvägen 24.67, Heat 1 (2.7, 0.0): 2) Mårten Skogman Spårvägen 24.41, Heat 2 (2.7, +1.8): 3) Henrik Tegnér Spårvägen 25.45;
M50 400 m (8.7): 6) Mårten Skogman Spårvägen 55.93, Semi 1 (6.7): 4) Mårten Skogman Spårvägen 55.73, Heat 2 (5.7): 2) Mårten Skogman Spårvägen 56.87;
M50 800 m Heat 1 (30.6):  Fredrik Eckerström Spårvägen DNF;
M50 5000 m (2.7): 20) Martin Larsson IKJ Haninge 24:57.23;
M50 10 km väg (8.7): 2) Göran Jonsson IFK Umeå 33:08;
M50 Halvmaraton (10.7): 3) Göran Jonsson IFK Umeå 1:12:47, 16) Kamal Davidsun Märsta 1:23:30, 23) Johan Lindblom Fredrikshof 1:25:22, 36) Carl Carling 1:52:06;
M50 3000 m hinder (9.7): 1) Fredrik Sohlberg Fredrikshof 10:46.88;
M50 400 m häck (83.8 cm) (5.7): 1) Mattias Sunneborn Spårvägen 57.97, Heat 2 (1.7): 2) Mattias Sunneborn Spårvägen 59.01;
M50 Höjd (3.7): 7) Henrik Marcusson Upsala IF 1.60;
M50 Stav (5.7): 4) Hunter S Mabon Tureberg 3.40;
M50 Kula (6.0 kg) (29.6): 14) Johan Jergander Ösmo Nynäs 11.16;
M50 Diskus (1.5 kg) (6.7): 1) Mattias Borrman Västerås FK 55.79, 11) Axel Bernhult Spårvägen 39.05;
M50 Vikt (11.34 kg) (2.7): 3) Mattias Borrman Västerås FK 20.54;
M50 Slägga (6.0 kg) (30.6): 4) Mattias Borrman Västerås FK 58.81, 15) Johan Jergander Ösmo Nynäs 32.70;
M50 Gång 5000 m (30.6): 2) Christer Svensson Växjö AIS 25:31.35;
M50 Gång 10 km (3.7): 3) Christer Svensson Växjö AIS 53:43;
M50 Gång 20 km (6.7): 2) Christer Svensson Växjö AIS 1:44:46;
M50 Kastfemkamp M50 (8.7): 1) Mattias Borrman Västerås FK 4.673 (59.48  13.66  55.10  52.18  18.68), 15) Johan Jergander Ösmo Nynäs 2.526 (33.76  10.66  28.68  26.45  11.91);
M50 8 km terräng (30.6): 20) Martin Larsson IKJ Haninge 38:34;
M50 Tiokamp M60 (2.7): 3) Hunter S Mabon Tureberg 6.357 (12.69/+0.6  12.69/+0.6  5.23/-0.4  12.80  1.58  1:01.32  1:01.32  DNF  16.26/-0.5  36.12  3.50  30.08  6:32.73), 6) Christian Josefsson Tureberg 6.049 (13.24/+0.3  13.24/+0.3  5.16/+0.9  9.99  1.40  1:00.25  1:00.25  DNF  16.55/+0.5  28.93  2.90  47.33  5:43.95)
M55 200 m (3.7, -1.0): 7) Jörgen Åberg Halmstad 25.24, Semi 1 (3.7, -1.2): 4) Jörgen Åberg Halmstad 25.18, Heat 4 (2.7, +0.9): 2) Jörgen Åberg Halmstad 24.93, Heat 5 (2.7, +1.6): 8) Martin Danerud Sävedalen 29.87;
M55 400 m Heat 3 (5.7): 5) Martin Danerud Sävedalen 1:11.62;
M55 800 m (29.6): 7) Sören Persson IF Göta 2:10.43, 9) Mats Olsson Morjärv 2:11.14, Heat 1 (29.6): 3) Mats Olsson Morjärv 2:13.22, Heat 3 (29.6): 3) Sören Persson IF Göta 2:12.48, 7) Ola Bäckström Stål 2:46.80;
M55 1500 m (7.7): 10) Mats Olsson Morjärv 4:30.52, Heat 1 (5.7): 5) Mats Olsson Morjärv 4:40.32;
M55 5000 m Final 1 (2.7): 8) Johan Skäringer Hemlingby 19:56.63, Final 2 (2.7): 11) Sören Persson IF Göta 17:30.06;
M55 Höjd (3.7): 4) Anders Silén Strand 1.60, 9) Mikael Runsten IFK Göteborg 1.50;
M55 Stav (5.7): 6) Anders Silén Strand 3.40, 7) Panagiotis Avramidis Hanviken 3.25;
M55 Längd (6.7): 10) Anders Silén Strand 5.04 (+1.0);
M55 Kula (6.0 kg) (29.6): 3) Anders Larsson Gefle 14.61;
M55 Diskus (1.5 kg) (6.7): 2) Anders Larsson Gefle 46.32, 7) Panagiotis Avramidis Hanviken 37.71, 17) Per-Jonas Trollsås Danderyd 26.99;
M55 Vikt (11.34 kg) (2.7): 16) Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.65;
M55 Spjut (700 g) (7.7): 4) Stefan Petersson Tureberg 52.48;
M55 Kastfemkamp M55 (8.7): 13) Per-Jonas Trollsås Danderyd 2.538 (24.73  8.79  31.04  25.04  9.94);
M55 8 km terräng (30.6): 22) Ola Bäckström Stål 33:33
M60 400 m Heat 1 (5.7): 4) Anders Toll Uppsala LK 1:04.37;
M60 800 m (1.7): 7) Anders Toll Uppsala LK 2:24.11, 8) Roger Reinhold Spårvägen 2:25.20, Heat 2 (30.6): 2) Anders Toll Uppsala LK 2:26.11, Heat 3 (30.6): 2) Roger Reinhold Spårvägen 2:24.93;
M60 1500 m (7.7): 10) Roger Reinhold Spårvägen 4:54.15, 14) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 5:04.63, Heat 1 (5.7): 6) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 4:58.44, Heat 3 (5.7): 4) Roger Reinhold Spårvägen 4:52.47;
M60 5000 m Final 1 (2.7): 12) Göran Lindqvist Hemlingby 22:59.1m, Final 2 (2.7): 9) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 18:47.03;
M60 10 km väg (8.7): 7) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 38:52;
M60 2000 m hinder (76.2 cm) Final 1 (8.7): 2) Roger Reinhold Spårvägen 7:58.13, Final 2 (8.7): 5) Anders Toll Uppsala LK 7:34.07;
M60 300 m häck (76.2 cm) (5.7): 7) Anders Toll Uppsala LK 48.65, Heat 1 (1.7): 2) Anders Toll Uppsala LK 47.61;
M60 Höjd (5.7): 9) Mats Nagle KFUM Örebro 1.45;
M60 Tresteg (10.7): 11) Anders Toll Uppsala LK 9.20 (+0.2);
M60 Kula (5.0 kg) (1.7): 6) Rolf Österholm Timrå 12.76;
M60 Diskus (1.0 kg) (7.7): 10) Per Östlund Hässelby 40.65;
M60 Kastfemkamp M60 (9.7): 8) Per Östlund Hässelby 3.081 (33.19  11.98  36.52  31.75  11.67);
M60 Tiokamp M80 (30.6): 9) Lars Frison Mölndal 5.174 (15.24/+0.7  4.41w/+2.3  10.31  1.45  1:16.20  20.27/+1.0  23.92  2.60  32.67  6:56.17)
M65 800 m (1.7): 7) Hans Tove Spårvägen 2:30.51, 11) Per Jacobsson Kungshamn 2:37.45, Heat 1 (30.6): 4) Hans Tove Spårvägen 2:34.66, Heat 3 (30.6): 5) Per Jacobsson Kungshamn 2:38.76;
M65 1500 m Heat 1 (5.7): 8) Björn Lindqvist LK Nyköping 5:30.01, 10) Birger Forsberg Tureberg 5:58.21, Heat 2 (5.7): 10) Nils-Göran Hasselkvist Högbo GIF 6:19.82, 11) Nils Nestor Tureberg 6:25.44;
M65 5000 m Final 1 (2.7): 2) Björn Lindqvist LK Nyköping 20:21.62, 6) Mikael Karlsson Björnstorp 22:57.55;
M65 10 km väg (8.7): 24) Henrik Westerlind 1:02:55;
M65 Höjd (5.7): 15) Henrik Westerlind 1.20;
M65 Längd (2.7): 4) Bengt Aikdahl Lidköpings IS 4.83w (+2.8),  Sture Åhs Roma  (+0.6)NM;
M65 Diskus (1.0 kg) (7.7): 4) Åke Ruus Spårvägen 43.78;
M65 Slägga (5.0 kg) (30.6): 11) Evert Kvist Alvesta 35.33;
M65 Kastfemkamp M65 (9.7): 5) Åke Ruus Spårvägen 3.746 (38.14  11.04  42.31  29.98  14.24);
M65 8 km terräng (30.6): 9) Björn Lindqvist LK Nyköping 31:02, 24) Håkan Steen Värmdö 41:16
M70 100 m Heat 4 (29.6, +0.4): 5) Torsten Hedbom Falun 15.89;
M70 800 m (1.7): 8) Lars Söderberg Vallentuna 3:00.89, 10) Torvald Pääjärvi Järvsö 3:01.73, Heat 2 (30.6): 4) Lars Söderberg Vallentuna 3:02.50, 5) Torvald Pääjärvi Järvsö 3:03.66;
M70 1500 m Heat 1 (5.7): 10) Torvald Pääjärvi Järvsö 6:08.44,  Bo Larsson Järvsö DNF;
M70 5000 m Final 1 (3.7): 4) Bo Larsson 24:57.90;
M70 Stav (6.7): 5) Björn Bratt Tureberg 2.70;
M70 Längd (2.7): 1) Sture Holmberg Huddinge 4.91 (+1.6), 3) Olle Borg Arvika 4.49 (+1.5);
M70 Tresteg (7.7): 3) Olle Borg Arvika 9.85w (+2.1), 4) Matti Hirvi Spårvägen 9.69 (+0.8);
M70 6 km terräng (30.6): 22) Bo Larsson 27:01
M75 200 m Semi 3 (3.7, -1.5): 7) Kjell Widelund Järvsö 52.64;
M75 Höjd (5.7): 3) John Östlund Hässelby 1.20;
M75 Tresteg (7.7): 6) John Östlund Hässelby 6.85 (+2.0);
M75 Diskus (1.0 kg) (8.7): 9) John Östlund Hässelby 29.41, 11) Michael Hazlewood Bålsta 26.83;
M75 Vikt (7.26 kg) (2.7): 6) Ambjörn Martinsson Stensjön 13.99;
M75 Slägga (4.0 kg) (30.6): 5) Ambjörn Martinsson Stensjön 39.48;
M75 Spjut (500 g) (9.7): 7) Michael Hazlewood Bålsta 29.85;
M75 Kastfemkamp M75 (10.7): 5) Ambjörn Martinsson Stensjön 3.239,  John Östlund Hässelby DNF;
M75 Sjukamp K60-70 (30.6): 3) Thomas Lindberg Lidingö 3.444 (18.45/+1.9  3.16/+0.7  7.46  1.01  1:48.58  DNF/+0.5  20.37  2.20  15.66  10:00.85), 3) Thomas Lindberg Lidingö 3.444 (18.45/+1.9  3.16/+0.7  7.46  1.01  1:48.58  DNF/+0.5  20.37  2.20  15.66  10:00.85)
M80 400 m (8.7): 6) Åke Jonson Malmö 1:23.55, Heat 2 (6.7): 3) Åke Jonson Malmö 1:25.91;
M80 800 m (1.7): 3) Åke Jonson Malmö 3:13.46;
M80 1500 m (7.7): 3) Åke Jonson Malmö 7:10.01;
M80 5000 m (3.7): 3) Åke Jonson Malmö 25:12.26;
M80 10 km väg (8.7): 3) Åke Jonson Malmö 54:53;
M80 80 m häck (68.6 cm) (9.7, +1.2): 5) Åke Jonson Malmö 20.55;
M80 200 m häck (68.6 cm) (5.7, -1.0): 2) Åke Jonson Malmö 43.90;
M80 6 km terräng (30.6): 3) Åke Jonson Malmö 27:08
M85 Kula (3.0 kg) (1.7): 1) Östen Edlund Ragunda 11.63;
M85 Vikt (5.45 kg) (2.7): 2) Östen Edlund Ragunda 13.52;
M85 Slägga (3.0 kg) (30.6): 3) Östen Edlund Ragunda 32.56;
K35 100 m (30.6, +1.0): 1) Sara Wiss Upsala IF 11.95, Heat 1 (30.6, -0.3): 1) Sara Wiss Upsala IF 12.04, Heat 2 (30.6, +2.0): 4) Elin Bjerre Spårvägen 12.98;
K35 5000 m (3.7): 2) Sara Trané Fredrikshof 18:08.90;
K35 Stav (3.7): 3) Jenny Östlund Hässelby 2.90;
K35 Kula (2.7): 3) Martina Efraimsson Motala 10.98;
K35 Slägga (29.6): 2) Rebecka Kvist Alvesta 48.09;
K35 Spjut (3.7): 3) Martina Efraimsson Motala 36.52
K40 100 m (30.6, +0.6): 8) Anna Björkstedt Spårvägen 12.82, Semi 2 (30.6, +2.5): 4) Anna Björkstedt Spårvägen 12.56w, Heat 2 (29.6, +2.8): 2) Anna Björkstedt Spårvägen 12.57w;
K40 200 m (3.7, -2.1): 4) Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.20, 8) Anna Björkstedt Spårvägen 26.86, Semi 1 (3.7, -2.2): 1) Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.23, Semi 2 (3.7, -1.8): 3) Anna Björkstedt Spårvägen 26.25, Heat 1 (2.7, +0.6): 2) Paulina Orell Sahlberg Lerum 25.76, Heat 3 (2.7, +0.2): 2) Anna Björkstedt Spårvägen 26.51;
K40 400 m (8.7): 2) Paulina Orell Sahlberg Lerum 57.86, Semi 1 (6.7): 1) Paulina Orell Sahlberg Lerum 59.70;
K40 800 m (1.7): 4) Sara Liljegren IS Göta 2:10.49;
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (9.7, +1.2): 6) Marie-Louise Levy Paez Malmö 14.08;
K40 Stav (3.7): 4) Malin Forséll Enköping 2.60;
K40 Diskus (5.7): 6) Angelica Kela Hälle 28.64;
K40 Spjut (3.7): 5) Malin Fröier Hässleholms AIS 33.33;
K40 Kastfemkamp K40 (6.7): 7) Angelica Kela Hälle 2.357 (31.80  8.43  23.45  14.38  9.94)
K45 100 m Semi 1 (29.6, +0.3): 5) Hanna Palmestål Sävedalen 13.85, 7) Charlotte Cederberg Åkersberga 14.78, Semi 2 (29.6, +0.9): 7) Denise Cruz Spårvägen 15.99;
K45 200 m Heat 2 (2.7, -0.9): 6) Denise Cruz Spårvägen 32.91;
K45 800 m (1.7): 7) Florentina Stojakovic Helsingborg 2:28.66;
K45 5000 m (3.7): 6) Maria Nagle Start 20:21.09;
K45 Stav (3.7): 1) Malin Weiland Piteå IF 2.60;
K45 Längd (5.7): 13) Agneta Larsson IFK Göteborg 3.91 (-0.7);
K45 Diskus (5.7): 2) Lena Björk Lidingö 38.78, 7) Anna Ek IKHP Huskvarna 31.25;
K45 Vikt (1.7): 6) Camilla Mattson Kil 13.02, 9) Anna Ek IKHP Huskvarna 11.88;
K45 Slägga (29.6): 6) Camilla Mattson Kil 40.58, 9) Anna Ek IKHP Huskvarna 37.44;
K45 Spjut (3.7): 11) Cecilia Nesser Mölndal 26.26;
K45 Kastfemkamp K45 (6.7): 3) Anna Ek IKHP Huskvarna 3.592 (38.34  10.34  32.58  24.11  12.62)
K50 100 m Semi 2 (29.6, +2.0): 6) Charlotta Häggström Tureberg 14.44;
K50 200 m Heat 3 (2.7, 0.0): 6) Charlotta Häggström Tureberg 30.03;
K50 Längd (5.7): 6) Annica Sandström Spårvägen 4.60 (-1.4), 8) Linda Åkerman Halmstad 4.54 (-0.9);
K50 Tresteg (9.7): 2) Annica Sandström Spårvägen 10.56 (-0.4);
K50 Kula (3.0 kg) (2.7): 10) Linda Åkerman Halmstad 10.28;
K50 Vikt (7.26 kg) (1.7): 11) Annelie Schöldström Tureberg 11.31;
K50 Slägga (3.0 kg) (29.6): 13) Annelie Schöldström Tureberg 38.45;
K50 Spjut (500 g) (3.7): 3) Linda Åkerman Halmstad 32.18
K55 200 m Heat 2 (2.7, +1.7): 4) Görel Manners Spårvägen 29.10;
K55 400 m (8.7): 5) Görel Manners Spårvägen 1:05.35, Semi 2 (6.7): 3) Görel Manners Spårvägen 1:06.73;
K55 Höjd (6.7): 10) Eva-Lena Bergkvist Piteå IF 1.20;
K55 Stav (3.7): 4) Carin Thornander Tureberg 2.20;
K55 Kula (3.0 kg) (30.6): 11) Carin Thornander Tureberg 8.84;
K55 Vikt (7.26 kg) (1.7): 8) Carin Thornander Tureberg 10.40, 12) Ann-Christin Olsson IKHP Huskvarna 6.73;
K55 Slägga (3.0 kg) (29.6): 4) Carin Thornander Tureberg 34.91, 6) Ann-Christin Olsson IKHP Huskvarna 23.44;
K55 Spjut (500 g) (3.7): 4) Maria Sundqvist Spårvägen 28.03, 8) Eva-Lena Bergkvist Piteå IF 24.42;
K55 Gång 5000 m (29.6): 6) Diana Forsgren Ottosson Sala 33:13.57;
K55 Kastfemkamp K55 (6.7): 8) Maria Sundqvist Spårvägen 2.991 (29.92  8.40  21.17  21.91  9.46)
K60 100 m Semi 1 (30.6, +1.4): 5) Yvonne Wiberg Spårvägen 16.04;
K60 200 m Semi 1 (3.7, -0.7): 4) Yvonne Wiberg Spårvägen 33.98;
K60 5000 m (3.7): 5) Karin Schön Kville 20:14.92, 13) Ann-Britt Nilseng Hemlingby 24:50.27;
K60 Halvmaraton (10.7): 11) Charlotta Thomasson Spårvägen 1:57:53;
K60 Spjut (400 g) (3.7): 9) Kristina Trollsås Danderyd 19.77;
K60 Spjut (500 g) (3.7): 9) Kristina Trollsås Danderyd 19.77
K65 100 m (30.6, +0.9): 7) Ulla Karnebäck Tureberg 15.90, Semi 1 (30.6, +1.8): 4) Ulla Karnebäck Tureberg 15.81;
K65 200 m (3.7, -2.5): 4) Ulla Karnebäck Tureberg 33.19, 7) Kerstin Sjöqvist Uppsala LK 38.21, Semi 1 (3.7, -0.4): 3) Ulla Karnebäck Tureberg 33.14, 4) Kerstin Sjöqvist Uppsala LK 37.59, Semi 2 (3.7, -1.6): 5) Ewa Wahlberg Uppsala LK 47.83;
K65 400 m (8.7): 3) Ulla Karnebäck Tureberg 1:14.05, Semi 1 (6.7): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 1:16.47, Semi 2 (6.7): 3) Lilly Wizén Roma 1:19.49;
K65 800 m (1.7): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 2:58.97, 4) Kerstin Sjöqvist Uppsala LK 3:18.54, 7) Ewa Wahlberg Uppsala LK 4:16.33,  Lilly Wizén Roma DNF;
K65 Halvmaraton (10.7): 8) Edith Hult Solvikingarna 2:01:59, 15) Christina Forslund Skellefteå AIK 2:36:46;
K65 300 m häck (68.6 cm) (5.7): 3) Ulla Karnebäck Tureberg 1:01.68;
K65 Längd (5.7): 3) Ulla Karnebäck Tureberg 3.61 (-2.5);
K65 Sjukamp K65 (2.7): 5) Karin Björin Tureberg 3.414 (19.79/-0.4  1.05  6.71  40.13/+1.1  2.59/+0.1  11.84  3:41.24)
K70 100 m (30.6, +0.5): 6) Maria Björkman Tureberg 17.89, Semi 2 (30.6, +0.7): 4) Maria Björkman Tureberg 17.61;
K70 200 m Semi 1 (3.7, -2.0): 5) Maria Björkman Tureberg 39.51
K75 100 m (30.6, -0.4): 1) Barbro Bobäck Säter 16.64;
K75 200 m (3.7, -2.7): 1) Barbro Bobäck Säter 36.09;
K75 400 m (8.7): 2) Eva Widelund Järvsö 1:38.26;
K75 800 m (1.7): 3) Eva Widelund Järvsö 3:38.32;
K75 1500 m (7.7): 3) Eva Widelund Järvsö 7:34.38;
K75 5000 m (3.7): 6) Eva Widelund Järvsö 27:40.21;
K75 Diskus (0.75 kg) (5.7): 6) Ingegerd Björk Hofors AIF 20.26
K80 400 m (8.7): 2) Viveka Rüffel LK Nyköping 1:59.11;
K80 800 m (1.7): 1) Viveka Rüffel LK Nyköping 4:16.52;
K80 1500 m (7.7): 1) Viveka Rüffel LK Nyköping 8:49.52;
K80 Höjd (7.7): 1) Barbro Gadle Upsala IF 1.11;
K80 Längd (5.7): 1) Barbro Gadle Upsala IF 3.10 (-1.7)
29.6 Liège, BEL
M 200 m (-0.5): 4) Erik Erlandsson Lund 21.33
27.6 Mariehamn, FIN
M 200 m (+2.2): 1) Mats Holmberg Spårvägen 25.00w
27.6 Kingston, GBR
M35 Slägga: 1) Christer Hagberg Ullevi 44.50
26.6 Boston, MA
M 10 km väg: 14) David Nilsson Högby 28:58
25‐26.6 Dublin, IRL, NC
M Gång 10 000 m (26.6): 1) Perseus Karlström Eskilstuna FI 37:57.02
25‐26.6 Šiauliai, LTU, NC
K Tresteg (26.6): 1) Aina Griksaite* Spårvägen 13.98 (-1.0)
25‐26.6 Ingolstadt, GER
F14 100 m (25.6, 0.0): 3) Nike Lydén 12.70, Heat 4 (25.6, 0.0): 1) Nike Lydén 12.81
24.6 Los Gatos, CA
M50 Kula (6.0 kg): 1) Michael Hoffer Lidingö 12.83;
M50 Diskus (1.5 kg): 1) Michael Hoffer Lidingö 40.74
24‐26.6 Aalborg, DEN, NC
M 400 m Final A (25.6): 3) Nick Ekelund-Arenander Malmö 47.90;
K Spjut (25.6): 3) Caroline Bredsten Henriksen* Lidingö 41.01
24‐26.6 Berlin, GER, NC
K 3000 m hinder (25.6): 4) Amélie Svensson Sävedalen 10:02.99
24.6 Quimper, FRA
M 1500 m: 6) Tristan Ojutkangas Västerås FK 4:20.30;
K 1500 m: 2) Nova Ojutkangas Västerås FK 4:43.67
24‐26.6 Stjørdal, NOR, NC
K 800 m (26.6): 6) Josefin Heier 2:11.04, Heat 2 (26.6): 3) Josefin Heier 2:13.92;
K 1500 m Heat 2 (24.6): 8) Josefin Heier 4:37.63;
K Diskus (26.6): 7) Freja Olofsson Contact 39.43
24‐26.6 Maidla, EST, NC
K Kula (24.6):  Fanny Roos Malmö 18.93
24.6 Fort Lauderdale, FL
M Kula: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 11.64;
M Diskus: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 36.39;
M Vikt : 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 11.38;
M Slägga: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 36.39;
M Spjut: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 45.20
23.6 Tornio, FIN
M 800 m: 1) Liam Jakobsson Kalix 2:09.31, 2) Mats Olsson Morjärv 2:12.66, 3) Juhani Laakkonen Haparanda SKT 2:29.18
P15 800 m: 1) Melker Tuvemyr Kalix 2:27.85
P13 800 m: 1) Arvid Lundblom Kalix 2:57.45;
F15 800 m: 1) Märta Hovila 2:46.20
19.6 Nottingham, GBR
M 5 km väg: 5) Otto Linderborg 17:31
18.6 Røyken, NOR
K22 Diskus: 2) Freja Olofsson Contact 39.92
18.6 Madrid, ESP
M Höjd: 10) Fabian Delryd Täby 2.12;
K 3000 m hinder: 8) Linn Söderholm Sävedalen 10:58.55
18.6 Kuortane, FIN
M 100 m Heat 2 (+1.8): 6) William Thor Strand 10.72;
M 1500 m Final A: 1) Samuel Pihlström Hälle 3:38.46;
M 110 m häck (+0.9): 6) Joel Bengtsson Helsingborg 13.96;
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 66.26, 2) Simon Pettersson Hässelby 62.92;
M Spjut: 7) Kim Amb Bålsta 72.68;
K 200 m Final A (+2.2): 1) Julia Henriksson Helsingborg 23.51w;
K 800 m Final A: 3) Wilma Nielsen Örgryte 2:04.09;
K Stav: 6) Michaela Meijer Örgryte 4.20;
K Tresteg: 8) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.04 (+0.7)
18.6 Paris, FRA
M 800 m: 7) Andreas Kramer Ullevi 1:44.75
18‐19.6 Jelgava, LAT
K Tresteg (19.6): 1) Aina Griksaite* Spårvägen 13.84 (+0.8)
18.6 Pfungstadt, GER
K 800 m Final A: 3) Maria Freij Malmö 2:06.31;
K 1500 m Final A: 4) Amélie Svensson Sävedalen 4:24.59
18‐19.6 Schaan, LIE
F15 Stav (18.6): 3) Lovisa Hermansson 2.80
18‐19.6 Lamballe, FRA
M 3000 m (16.6): 5) Tristan Ojutkangas Västerås FK 9:20.30
18‐19.6 Orlando, FL
K Tresteg (18.6): 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.91
F16 Diskus (19.6): 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.88;
F16 Slägga (19.6): 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.30;
F16 Spjut (19.6): 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.28
18.6 Tromsø, NOR
K Maraton: 14) Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:28:02, 21) Andrea Franzén Wallberg IF Göta 3:36:45, 30) Åsa Emanuelsson 3:43:34
17‐19.6 Rock Hill, SC
P18 Kula (5.44 kg) (19.6): 1) David Thilén Kville 13.28;
P18 Diskus (1.6 kg) (19.6): 1) David Thilén Kville 44.82;
P18 Slägga (5.44 kg) (19.6): 1) David Thilén Kville 45.65
16.6 Eugene, OR
M Kula (4.0 kg): 2) Noah Blomqvist Örgryte 14.49
16.6 Victoria, CAN
K 800 m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.86
16.6 Oslo, NOR, Bislett
M 400 m häck: 4) Carl Bengtström Örgryte 49.31;
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.02;
M Längd: 2) Thobias Montler Ullevi 8.05 (+0.9);
K 800 m: 11) Lovisa Lindh Ullevi 2:04.74;
K Kula: 5) Fanny Roos Malmö 18.99, 8) Axelina Johansson Hässelby 18.02;
K 4x400 m: 4) Sverige Sverige 3:40.13 (Marie  Kimumba,  Moa  Hjelmer,  Matilda  Hellqvist,  Klara  Helander)
National Events K 200 m (-0.1): 3) Moa Hjelmer Spårvägen 23.72, 7) Matilda Hellqvist Ullevi 24.49, 8) Klara Helander Upsala IF 25.10;
National Events K 1500 m: 12) Saga Provci IFK Göteborg 4:22.97
16.6 København, DEN, CoAG
M 100 m (+2.1): 8) Emmanuel Dawlson Malmö 10.67w, Heat 2 (+0.6): 5) Emmanuel Dawlson Malmö 10.72;
M 400 m: 5) Kasper Kadestål Malmö 47.20;
M 800 m: 3) Felix Francois Örgryte 1:47.43, 4) Alexander Lundskog Ullevi 1:48.66, 5) Joakim Andersson Spårvägen 1:48.68;
M 1500 m: 4) Emil Danielsson Spårvägen 3:38.96, 5) Jonathan Grahn Mölndal 3:41.20, 12) Alexander Nilsson Mölndal 3:45.13;
M Spjut: 5) Theodor Thor Eskilstuna FI 66.11;
K 100 m (+0.7): 3) Daniella Busk Malmö 11.70, Heat 2 (+0.7): 1) Daniella Busk Malmö 11.75;
K 200 m (-0.2): 2) Julia Henriksson Helsingborg 23.51, 3) Lisa Lilja Ullevi 23.91, 4) Elvira Tanderud Ullevi 24.02;
K 100 m häck (+1.2): 7) Julia Wennersten Ymer 13.83, Heat 1 (+2.3): 6) Johanna Carlsson Helsingborg 14.25w, Heat 2 (+1.1): 4) Julia Wennersten Ymer 13.60;
K 400 m häck: 4) Hanna Palmqvist Mölndal 58.39;
K Stav: 2) Gabriella Jönsson Helsingborg 4.26, 4) Linnea Jönsson Helsingborg 4.01;
K Diskus: 4) Daniella Persson Spårvägen 53.91, 7) Jennifer Rudberg IFK Växjö 48.90;
K Slägga: 3) Grete Ahlberg Hammarby 68.38, 4) Kajsa Wennberg Upsala IF 64.93, 5) Sara Forssell Motala 64.26
16‐19.6 Eugene, OR
Championship M Tiokamp (High school) (17.6): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 6.439 (11.64/+0.7  5.91/+0.4  13.32  1.80  50.69  15.48/+0.2  37.69  3.60  42.75  4:44.69), 13) Henrik Rosario Örgryte 5.780 (11.92/+0.2  6.43/+1.2  11.68  1.74  55.35  17.89/+0.2  39.02  3.60  34.41  4:48.03)
16‐18.6 Provo, UT
M Diskus (18.6): 2) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 61.90
15.6 Aremark, NOR
K Kula: 2) Freja Olofsson Contact 9.56
15.6 Freienbach, SUI
M 1000 m: 2) Albert Hellman Stenungsunds FI 2:51.40
15.6 Vilnius, LTU
K Tresteg: 1) Aina Griksaite* Spårvägen 13.63 (+1.2)
15.6 Košice, SVK
Open M Tresteg: 6) Markus Lundborg Ullevi 14.72 (-0.8);
Open K Tresteg: 1) Fatima Koné Mölndal 12.60 (-1.3)
14.6 Turku, FIN, PNG
M 100 m (-0.2): 5) Viktor Thor Strand 10.53, Heat 2 (-1.7): 2) Viktor Thor Strand 10.69;
M 800 m Final A: 5) Andreas Kramer Ullevi 1:44.75;
M 3000 m hinder: 4) Vidar Johansson Ullevi 8:19.57,  Simon Sundström Lidingö DNF;
M Tresteg: 9) Gabriel Wallmark Örgryte 15.00 (-1.1);
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 70.62, 5) Simon Pettersson Hässelby 65.14;
K Höjd: 6) Maja Nilsson Örgryte 1.92;
K Stav: 3) Michaela Meijer Örgryte 4.40
14.6 Celle Ligure, ITA
M Kula: 2) Viktor Gardenkrans Upsala IF 18.41;
K 100 m häck (-0.5): 3) Alva von Gerber Huddinge 14.38;
K 400 m häck Final B: 2) Elwira Ripsweden Huddinge 1:05.76;
K Höjd: 2) Emma Häggblom Upsala IF 1.70;
K Längd: 1) Karolina Svensson Upsala IF 6.19 (+0.6)
14.6 Bern, SUI
M 200 m (-0.4): 1) Felix Svensson^ Mölndal 20.52;
National Events K 800 m Final A: 6) Maria Freij Malmö 2:11.58
14.6 Brugg, SUI
M 1500 m: 2) Petter Oster IS Göta 4:14.16
13.6 Burnaby, CAN
K 1500 m: 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:07.60, 2) Hanna Hermansson Tureberg 4:07.85
12.6 Randalls Island, NY
Open K 800 m Final A: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:02.82
12.6 Essen, GER
F19 Höjd: 7) Engla Nilsson Örgryte 1.66
12.6 Zweibrücken, GER
M22 Stav: 3) William Asker Örgryte 5.10
12.6 Derby, GBR
M45 Kula: 2) Christer Hagberg Ullevi 12.98;
M45 Diskus: 1) Christer Hagberg Ullevi 38.45;
M45 Slägga: 1) Christer Hagberg Ullevi 46.41
12.6 Sheffield, GBR
K 800 m Final B: 2) Therese Jansson Ludvika 2:34.36;
K 1500 m: 3) Therese Jansson Ludvika 5:26.39
12.6 Shoeburyness, GBR
M Halvmaraton: 2) Fredrik Krylander 1:12:50
11.6 Genève, SUI
M Tresteg: 3) Jesper Hellström Hässelby 16.14 (+0.2);
K 100 m Final B (+1.0): 6) Julia Henriksson Helsingborg 11.58, Final E (+0.1): 5) Elvira Tanderud Ullevi 11.74, Final F (+0.3): 4) Nora Lindahl Hässelby 11.83, Final H (+2.7): 6) Emilia Franzén Klippan 12.02w;
K 4x100 m Final 1: 1) Sverige Sverige 44.83 (Emilia  Franzén,  Elvira  Tanderud,  Julia  Henriksson,  Nora  Lindahl)
11.6 Watford, GBR, BMC
K 3000 m hinder: 6) Linn Söderholm Sävedalen 10:14.81
11.6 Tornio, FIN
M 100 m (-0.7): 1) Abdihamiid Nur HaparandaTornio 12.38, 2) Yonas Mehari* HaparandaTornio 12.65;
M 800 m: 3) Liam Jakobsson Kalix 2:07.29, 5) Mats Olsson Morjärv 2:12.97, 6) Juhani Laakkonen Haparanda SKT 2:26.48;
M 3000 m: 6) Abdale Omar* Haparanda SKT 9:56.32;
M Längd: 1) Abdale Omar* Haparanda SKT 5.49w (+2.3)
P15 100 m (-0.7): 1) Carl Eriksson Luleå 12.73;
P15 Höjd: 1) Carl Eriksson Luleå 1.43;
P15 Längd: 1) Carl Eriksson Luleå 4.51 (+1.4);
K 100 m (-2.2): 5) Ida Albrecktsson Haparanda SKT 14.14;
K Höjd: 1) Ida Albrecktsson Haparanda SKT 1.25;
K Längd: 1) Ida Albrecktsson Haparanda SKT 4.84w (+3.1)
F15 100 m (-0.2): 2) Tindra Strandberg Luleå 14.01, 3) Olivia Uvemo Luleå 14.14, 4) Maja Stridsman Luleå 14.78;
F15 800 m: 1) Maja Stridsman Luleå 2:43.56;
F15 Höjd: 2) Elina Nyström Luleå 1.25;
F15 Längd: 1) Tindra Strandberg Luleå 4.56 (+1.6), 2) Maja Stridsman Luleå 4.47 (+1.8), 3) Elina Nyström Luleå 3.80w (+2.1), 4) Olivia Uvemo Luleå 3.67 (0.0);
F15 Kula (3.0 kg): 1) Tindra Strandberg Luleå 8.38, 2) Maja Stridsman Luleå 7.78
F13 100 m (-2.6): 2) Tyra Alldén Gällivare SK 14.73, 3) Nea Perttula Haparanda SKT 14.88, 4) Nelli Kumpula Haparanda SKT 15.99;
F13 800 m: 1) Nelli Kumpula Haparanda SKT 3:15.02;
F13 Höjd: 1) Tyra Alldén Gällivare SK 1.30;
F13 Längd: 1) Nea Perttula Haparanda SKT 4.31w (+3.0), 2) Tyra Alldén Gällivare SK 4.04w (+4.5), 4) Nelli Kumpula Haparanda SKT 3.62w (+2.5)
11.6 Zweibrücken, GER
K Stav: 2) Michaela Meijer Örgryte 4.25
11.6 Décines-Charpieu, FRA
M 1500 m Final 8: 16) Oliver Langselius Spårvägen 4:13.26;
K 3000 m hinder: 4) Julia Samuelsson Högby 10:02.02
11.6 Carquefou, FRA
K 400 m: 2) Marie Kimumba Spårvägen 53.76
11‐12.6 Seinäjoki, FIN, NordicC
M Tiokamp (12.6): 6) Andreas Gustafsson Upsala IF 7.046 (11.24w/+2.1  6.63/+0.7  12.63  1.83  52.61  14.81/+1.8  35.87  4.40  53.93  4:39.51)
P19 Tiokamp (P19) (12.6): 2) Malte Fuchs Edberg Bromma 7.091 (11.35w/+2.4  6.61/+1.5  13.15  1.86  51.11  14.29w/+3.7  42.25  4.30  43.87  4:50.08), 3) Viktor Rydåker Upsala IF 6.936 (11.54w/+2.4  6.44w/+2.8  14.12  1.80  52.41  15.64w/+3.7  42.08  4.50  43.53  4:36.31),  Vincent Arousell Hässelby DNF (11.13/+1.0  6.66w/+3.8  13.51  1.95  51.48  16.05w/+3.7  NM)
P17 Tiokamp (P17) (12.6): 1) Leo Göransson Klippan 7.371 (11.36/+1.9  6.93w/+2.7  15.18  1.87  51.69  15.19w/+2.2  43.76  4.00  55.61  4:35.49), 2) Victor Törnström Danderyd 7.295 (10.94/+1.9  6.98w/+2.5  13.42  1.75  49.13  14.64w/+2.8  37.22  4.40  45.15  4:32.32), 3) Erik Larripa Taxell Hässelby 7.099 (11.64/+1.9  6.77w/+2.9  13.47  1.90  52.42  14.62w/+2.2  40.09  4.20  49.38  4:39.14), 8) Joel Enander Täby 5.777 (11.22/+1.9  6.37/+1.4  12.04  1.75  51.02  14.38w/+2.8  33.55  4.40  18.62  DNF);
K Sjukamp (12.6): 2) Erika Wärff Malmö 5.514 (14.48w/+2.1  1.72  12.34  26.05/-1.5  5.63w/+3.8  44.96  2:25.91), 3) Angel Richmore Malmö 5.324 (14.84w/+2.1  1.66  12.49  26.60/-1.5  5.68/+1.5  45.50  2:30.22)
F19 Sjukamp (12.6): 6) Justina Esangbedo Kvarnsveden 4.938 (14.79/+1.5  1.54  13.02  26.53/-3.8  5.75/+1.5  37.80  2:44.43), 10) Laura Fodor Hässelby 4.648 (15.44/+1.1  1.57  9.98  27.05/-3.8  5.45w/+2.6  28.19  2:21.81),  Ebba Hedberg Kvarnsveden DNF (15.22/+1.5  1.69  11.15  DNF/-1.4)
F17 Sjukamp (F17) (12.6): 1) Doris Theander Varberg 5.293 (14.42/+1.4  1.66  12.77  26.61/-1.7  5.67/+1.6  39.57  2:29.33), 2) Alva Back Tureberg 5.251 (14.69/+1.4  1.66  12.63  26.91/-1.7  5.18/-0.3  40.73  2:18.06), 10) Lisa Mårtensson Huddinge 4.760 (14.73/+0.9  1.60  11.54  26.75/-2.2  20.07  2:22.11), 11) Wilma Nilsson Klippan 4.735 (15.60/+0.9  1.54  13.70  28.02/-1.7  5.27w/+2.7  39.78  2:37.24)
11.6 Merzig, GER
M22 Stav: 4) William Asker Örgryte 5.00
11‐12.6 Wohlen, SUI
F15 Stav (12.6): 2) Lovisa Hermansson 3.00
11‐12.6 Athína, GRE
M 100 m (12.6, -0.2): 2) Grigorios Kyriakoudis Spårvägen 10.95
11‐12.6 Hvidovre, DEN
P17 400 m häck (83.8 cm) (12.6): 1) Elias Mulot Malmö 59.57
P15 200 m Final A (12.6, +1.6): 5) Nino Kusljic Malmö 24.36;
K 200 m Final A (12.6, +1.6): 1) Angelina Hooks Malmö 26.42;
K Stav (12.6): 1) Gabriella Jönsson Helsingborg 4.22, 3) Linnea Jönsson Helsingborg 3.82
F17 Tresteg (12.6): 1) Celia Parmatow Malmö 10.94w (+3.5);
F17 Kula (3.0 kg) (12.6): 1) Alice Hultberg Malmö 11.77;
F17 Diskus (12.6): 2) Alice Hultberg Malmö 29.16;
F17 Slägga (3.0 kg) (11.6): 3) Amanda Rönn Malmö 39.73;
F17 Spjut (500 g) (11.6): 5) Amanda Rönn Malmö 31.10
F13 80 m (12.6, +1.5): 1) Seoyul Choi Lund 10.74;
F13 200 m (12.6, +3.1): 3) Seoyul Choi Lund 28.33w;
F13 Diskus (0.75 kg) (12.6): 1) Sarah Berkani Malmö 30.66
F12 80 m (12.6, +2.9): 3) Sarah Berkani Malmö 10.88w, Heat 1 (12.6, +1.3): 2) Sarah Berkani Malmö 10.91;
F12 Kula (2.0 kg) (12.6): 1) Sarah Berkani Malmö 14.03
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (12.6, -0.5): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 14.93
11.6 New York, NY
K 10 km väg: 11) Sarah Lahti Hässelby 31:44
11.6 Helsinki, FIN
M Halvmaraton: 41) Henrik Franklin 1:26:41
11.6 Alexandria, VA
K Diskus: 1) Mia Callenberg Lerum 31.13
11.6 Columbia, SC
P18 Kula (5.44 kg): 3) David Thilén Kville 12.56;
P18 Diskus (1.6 kg): 1) David Thilén Kville 49.65
10‐11.6 Portland, OR
K 1500 m Final B (11.6): 4) Hanna Hermansson Tureberg 4:11.19
10.6 Fort Lauderdale, FL
M Diskus: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 40.00;
M Slägga: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 36.88;
K Diskus:  Rowan Sundevall Kalmar SK NM;
K Slägga: 6) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.32;
K Spjut: 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.35
9.6 Šamorín, SVK, PTS
K 800 m: 7) Lovisa Lindh Ullevi 2:05.34
9.6 Roma, ITA, GGala
M Diskus: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 65.87, 7) Simon Pettersson Hässelby 63.73;
K Längd: 6) Khaddi Sagnia Ullevi 6.66 (-0.3)
8.6 Fana, NOR
M 3000 m hinder: 1) Vidar Johansson Ullevi 8:24.98, 3) Simon Sundström Lidingö 8:26.59;
M Slägga: 3) Ragnar Carlsson Hässelby 73.28;
K 800 m: 3) Wilma Nielsen Örgryte 2:04.97, 6) Julia Nielsen Örgryte 2:06.59;
K 100 m häck (-1.7): 6) Julia Wennersten Ymer 14.04;
K Tresteg: 4) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.18 (+1.8)
8‐11.6 Eugene, OR, NCAA
M 110 m häck Semi 3 (8.6, +0.4): 3) Joel Bengtsson Helsingborg 13.65;
M Slägga (8.6): 20) Ivar Moisander Spårvägen 65.70;
M Tiokamp (9.6): 12) Emil Uhlin Falun 7.546 (11.61/0.0  6.94/+1.3  13.18  1.98  50.24  15.29/-0.6  40.96  4.81  51.73  4:23.85);
K Höjd (11.6): 23) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.72;
K Stav (9.6): 3) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.55, 14) Filippa Miller Hovslätt 4.20;
K Kula (9.6): 3) Axelina Johansson Hässelby 18.06
8.6 Espoo, FIN
M 800 m Final A:  Erik Martinsson Upsala IF DNF;
M 110 m häck (+1.9): 3) Max Hrelja Malmö 13.76;
M Tresteg: 1) Gabriel Wallmark Örgryte 15.78w (+2.5);
K 200 m Final A (+1.7): 3) Lisa Lilja Ullevi 23.74;
K 400 m Final A: 6) Matilda Hellqvist Ullevi 54.32;
K 5000 m:  Emilia Siltanen Studenterna DNF,  Samrawit Mengsteab Hälle DNF;
K Diskus: 4) Vanessa Kamga Hässelby 54.84, 7) Mathilda Eriksson Malmö 53.19;
K Slägga: 2) Grete Ahlberg Hammarby 68.49, 6) Sara Forssell Motala 66.10
8.6 München, GER
M 800 m: 2) Ethan Langselius 1:59.37;
F15 100 m (+0.1): 2) Nike Lydén 12.87
8.6 Greve, DEN
K Längd Final B: 2) Marie-Louise Levy Paez Malmö 3.92 (+2.0)
7.6 København, DEN
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (+0.9): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 14.26
6.6 Hengelo, NED, FBKG
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.01;
K 10 000 m: 19) Meraf Bahta Ullevi 31:51.53;
K Kula: 5) Fanny Roos Malmö 18.57
5.6 Nashville, TN
K 1500 m Final A: 9) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:08.71
5.6 Rehlingen, GER
K 3000 m hinder: 6) Amélie Svensson Sävedalen 10:12.39
5.6 Rabat, MAR
M Längd: 4) Thobias Montler Ullevi 8.04 (-0.5);
M Diskus: 2) Daniel Ståhl Spårvägen 67.16, 9) Simon Pettersson Hässelby 62.34;
K Höjd: 7) Maja Nilsson Örgryte 1.85
4‐5.6 Arona, ESP, Mångkamp
M Tiokamp (5.6): 1) Marcus Nilsson Högby 8.115 (11.43/+0.2  6.83/+0.1  15.37  1.98  50.47  14.73/+0.4  47.61  5.10  59.28  4:19.83)
4.6 Andújar, ESP
M Slägga: 7) Ragnar Carlsson Hässelby 69.90
4.6 Zofingen, SUI
M 200 m Final A (+1.4): 1) Felix Svensson^ Mölndal 20.43;
M 800 m Final D: 8) Albert Hellman Stenungsunds FI 2:08.17
M Nationell 400 m: 3) Axel Oster 53.46
4.6 Oordegem, BEL
M 400 m Final A: 1) Kasper Kadestål Malmö 46.61;
M 800 m Final A: 5) Felix Francois Örgryte 1:48.21;
M 110 m häck (-0.5): 1) Max Hrelja Malmö 13.72, Heat 2 (+1.8): 1) Max Hrelja Malmö 13.69;
K 400 m Final A: 4) Matilda Hellqvist Ullevi 54.22, 5) Linnéa Frobe Täby 55.32;
K 800 m Final B: 4) Greta Graziani Täby 2:12.79
4‐6.6 Fränkisch-Crumbach, GER
P19 Slägga (6.0 kg) (4.6): 2) Leo Bystedt Västerås FK 68.39
4‐5.6 Myrtle Beach, SC
P18 Kula (5.44 kg) (5.6): 2) David Thilén Kville 12.03;
P18 Diskus (1.6 kg) (5.6): 2) David Thilén Kville 46.49;
P18 Slägga (5.44 kg) (5.6): 2) David Thilén Kville 40.68
4.6 Milton Keynes, GBR, BMC
M 1500 m Final B: 3) Samuel Berhane Hässelby 4:02.90, Final C: 7) Alexander Hägg Hässelby 4:19.27
4.6 Trondheim, NOR
K 400 m: 3) Linnea Gateman Strömstads IF 59.28
4.6 Portsmouth, GBR
M Diskus:  James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro NM;
M Slägga: 2) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 51.92
4.6 Kingston, GBR
M 3000 m: 9) Damian Nevins* Högby 8:49.60;
K 400 m Final A: 1) Linnea Killander Malmö 55.30
4.6 Boerne, TX
M Diskus (1.6 kg): 5) Henrik Rosario Örgryte 37.82
P16 100 m: 2) Henrik Rosario Örgryte 11.96;
P16 1500 m Final B: 3) Henrik Rosario Örgryte 4:47.62
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.47;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 46.76;
P14 Spjut (600 g): 1) Noah Blomqvist Örgryte 31.95
3.6 Bydgoszcz, POL, Szewinska
M 800 m: 3) Andreas Kramer Ullevi 1:44.59
3.6 Manchester, GBR
M 800 m Final A: 7) Erik Martinsson Upsala IF 1:49.66, 8) Alexander Lundskog Ullevi 1:49.83;
M 5000 m: 9) Simon Sundström Lidingö 13:41.75,  Suldan Hassan Ullevi DNF;
K 3000 m hinder: 7) Emilia Lillemo Täby 9:53.61
3‐5.6 Nashville, TN
K 1500 m Final A (5.6): 9) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:08.71, 10) Hanna Hermansson Tureberg 4:09.27
3‐4.6 Palanga, LTU
K Tresteg (4.6): 2) Aina Griksaite* Spårvägen 13.41 (-0.4)
2.6 Vári, GRE
M 100 m Final C (+2.3): 7) Grigorios Kyriakoudis Spårvägen 10.86w
2.6 Oslo, NOR
M 10 000 m Heat 2: 9) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 33:21.32
2.6 Jessheim, NOR
M 1500 m Final A: 5) Emil Danielsson Spårvägen 3:38.18, 8) Samuel Pihlström Hälle 3:41.61, Final C: 3) Daniel Gleimar Spårvägen 3:55.71, Final D:  Tom Skjæråsen Villstad DNF (pace), Final E: 15) Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:34.16;
K 1500 m Final A: 12) Olivia Weslien IF Göta 4:22.30, 17) Saga Provci IFK Göteborg 4:26.18, 19) Elin Brink Mölndal 4:30.80, Final B: 6) Elvira Bredin Tureberg 4:28.85, 11) Josefin Heier 4:36.54, 16) Maud De Coninck IFK Göteborg 4:40.43, Final C: 3) Hannah Kinane Hässelby 4:40.44
2.6 Montreuil, FRA
K 800 m: 5) Lovisa Lindh Ullevi 2:02.24;
K 5000 m: 3) Meraf Bahta Ullevi 15:06.48, 6) Sarah Lahti Hässelby 15:18.39
2.6 Bedford, GBR
M Slägga Final B: 3) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 54.16
2.6 St. Louis, MO
K 1 mile: 4) Hanna Hermansson Tureberg 4:35.66;
K 1500 m mellantider: 6) Hanna Hermansson Tureberg 4:17.20
1.6 Athína, GRE
K Längd: 5) Tilde Johansson Falkenberg 6.39w (+2.7)
1.6 Tampere, FIN
M 100 m (+0.8): 2) Viktor Thor Strand 10.47, 4) Desmond Rogo Upsala IF 10.57, Heat 1 (+0.7): 1) Desmond Rogo Upsala IF 10.53, Heat 2 (+0.3): 2) Viktor Thor Strand 10.64;
M 4x400 m: 1) Sverige Sverige 3:07.82 (Alexander  Nyström,  Felix  Francois,  Mattias  Waernulf,  Nick  Ekelund-Arenander);
K 200 m Final A (+1.2): 2) Moa Hjelmer Spårvägen 23.65, Final B (+2.2): 1) Hanna Karlsson IF Göta 24.21w;
K 800 m Final A: 1) Lova Perman IF Göta 2:05.68;
K Längd: 2) Kaiza Karlén IF Göta 6.18 (+1.2);
K 4x400 m: 2) Sverige Sverige 3:34.63 (Moa  Hjelmer,  Hanna  Karlsson,  Matilda  Hellqvist,  Linnea  Killander)
1.6 Lamballe, FRA
P17 2000 m hinder (83.8 cm): 9) Tristan Ojutkangas Västerås FK 6:56.33;
K 2000 m hinder: 5) Nova Ojutkangas Västerås FK 7:31.87
1.6 Ylitornio, FIN
M 800 m: 2) Juhani Laakkonen Haparanda SKT 2:26.12
31.5 Trondheim, NOR
F16 Diskus: 2) Emma Pontén Fredman 19.14;
F16 Spjut (500 g): 1) Emma Pontén Fredman 19.13
31.5 Ostrava, CZE, GSpike
M 800 m Final A: 10) Andreas Kramer Ullevi 1:45.95;
M 3000 m hinder: 11) Vidar Johansson Ullevi 8:32.84,  Otmane Nait Hammou* Tjust DNF;
M Höjd: 11) Melwin Lycke Holm Kil 2.10;
M Längd: 4) Thobias Montler Ullevi 7.89 (+0.1);
K Stav: 6) Michaela Meijer Örgryte 4.40
29.5 München, GER
M 400 m Final C: 2) Ethan Langselius 52.11;
M 3000 m: 2) Oliver Langselius Spårvägen 8:54.16
29.5 Langensteinbach, GER
K 800 m: 7) Gesa Brockmann Lidingö 2:43.43
29.5 München, GER
F15 100 m (+0.6): 2) Nike Lydén 12.87;
F15 Längd: 11) Nike Lydén 4.16 (0.0)
29.5 L'Aquila, ITA
K Stav: 3) Michaela Meijer Örgryte 4.40
28.5 Oordegem, BEL, IFAM
M 3000 m hinder Final B: 17) Olof Silvander Lidingö 8:55.08
M Nationell 800 m Final E: 8) Axel Alness Borg Lidingö 1:53.73;
M Nationell 1500 m Final G: 10) Ludvig Johansson Lidingö 4:04.44;
K 3000 m hinder: 5) Julia Samuelsson Högby 10:08.84
National Events K 800 m Final A: 7) Anna Silvander Hässelby 2:09.09
28.5 Pace, FRA, ECp
M 10 000 m Final A: 28) David Nilsson Högby 29:20.93
28.5 Selfoss, ISL
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 69.27, 2) Simon Pettersson Hässelby 65.94;
M Slägga: 1) Ragnar Carlsson Hässelby 77.00;
K Slägga: 1) Grete Ahlberg Hammarby 69.63
28.5 Genève, SUI
M 100 m Final A (-0.5): 2) Felix Svensson^ Mölndal 10.52;
M 200 m Final A (+1.0): 4) Felix Svensson^ Mölndal 22.27
28‐29.5 Bedford, GBR, Eng Ch
K Sjukamp (29.5): 5) Klara Rådbo Hässelby 5.422 (14.44/+0.2  1.71  13.07  25.83/-2.4  5.89/-0.1  38.60  2:34.46)
28.5 Hvidovre, DEN
M 100 m Final A (+4.9): 2) Omar Chaaban Helsingborg 10.64w, Heat 1 (+2.2): 5) Omar Chaaban Helsingborg 10.90w;
M 400 m Final A: 1) Nick Ekelund-Arenander Malmö 47.79, 2) Marcus Tornée Helsingborg 48.06;
K 100 m Final A (+0.7): 1) Julia Henriksson Helsingborg 11.82, Final B (+2.3): 1) Tilda Lilja Helsingborg 12.66w, Heat 1 (+3.1): 1) Julia Henriksson Helsingborg 11.33w, 8) Tilda Lilja Helsingborg 12.55w;
K 200 m Final A (+2.2): 1) Alva Bengtsson Helsingborg 25.84w, Final B (-1.0): 1) Julia Henriksson Helsingborg 23.93;
K 400 m Final B: 1) Josephine Risberg Thoor Helsingborg 55.52;
K 100 m häck (+1.2): 5) Johanna Carlsson Helsingborg 14.78, 6) Tilda Lilja Helsingborg 16.79;
K Kula: 1) Frida Åkerström Hässelby 16.13;
K Diskus: 2) Daniella Persson Spårvägen 54.51, 4) Jennifer Rudberg IFK Växjö 49.31
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (+2.1): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 13.76w
28.5 Marble Falls, TX
P18 100 m (+2.3):  Benjamin Blomqvist Örgryte 11.69w;
P18 110 m häck (99.1 cm) (+1.5):  Benjamin Blomqvist Örgryte 16.89;
P18 Stav:  Benjamin Blomqvist Örgryte 3.35;
P18 Längd:  Benjamin Blomqvist Örgryte 5.95
P16 Höjd: 2) Henrik Rosario Örgryte 1.78;
P16 Längd: 2) Henrik Rosario Örgryte 6.30;
P16 Spjut (600 g): 2) Noah Blomqvist Örgryte 34.90
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.74;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 50.46
27.5 Rjukan, NOR
P18 400 m: 1) Hussein Hussein Ullevi 1:05.7m
27‐28.5 Eugene, OR, Pre
M 400 m häck (28.5): 4) Carl Bengtström Örgryte 48.52;
M Stav (27.5): 1) Armand Duplantis Upsala IF 5.91;
K Längd (28.5): 1) Khaddi Sagnia Ullevi 6.95 (+1.0)
27‐28.5 Thum, GER
K Slägga (27.5): 7) Kajsa Wennberg Upsala IF 60.32
27.5 Recklinghausen, GER
M Stav:  William Asker Örgryte NH;
K Stav: 3) Michaela Meijer Örgryte 4.20
27‐28.5 Clovis, CA
F 1600 m Heat ? (27.5): 15) Emma Dunmire 4:59.00
27‐29.5 Gräfelfing, GER
M Stav Final B (29.5): 2) William Asker Örgryte 4.70, 5) Axel Rogö IFK Göteborg 4.00, 6) Felix Steene Ullevi 4.00;
K Stav Final B (29.5): 1) Kajsa Roth IFK Göteborg 3.40,  Hanna Jansson Ullevi NH,  Ebba Holmén IFK Göteborg NH
F17 Stav Final B (29.5):  Kajsa Roth IFK Göteborg NH
F13 Stav (29.5): 5) Ebba Holmén IFK Göteborg 3.22, 7) Elsa Skager Lerum 3.02
27‐28.5 Kuressaare, EST
M Diskus (1.5 kg) (28.5): 11) Rome Löuke Hammarby 31.69
26.5 Kreuzlingen, SUI
M 600 m: 5) Albert Hellman Stenungsunds FI 1:35.29
26‐28.5 Allendale, MI, NCAA-II
M 400 m häck (28.5): 9) William Frobe Täby 1:29.62, Heat 1 (26.5): 2) William Frobe Täby 50.65;
M Tiokamp (27.5): 7) Philip Stömne Spårvägen 7.057 (11.00w/+3.2  6.52/+1.2  10.38  1.84  49.46  15.00/+1.5  34.48  4.35  53.44  4:32.79);
K 400 m häck (28.5): 1) Minna Svärd IF Göta 57.33, Heat 1 (26.5): 1) Minna Svärd IF Göta 57.75;
K Stav (28.5): 9) Minna Svärd IF Göta 4.05
26.5 Tergnier, FRA
K 3000 m: 1) Nova Ojutkangas Västerås FK 10:01.89
26.5 Nerja, ESP
M 100 m Heat 1 (0.0): 4) Joakim Hellbratt Huddinge 11.38, Heat 2 (-1.0): 4) Hampus Hassel Orient 12.12;
M Höjd: 2) Agustin Hilmersson Orient 1.91, 3) Anton Andersson Varberg 1.52;
M Längd: 1) Joakim Hellbratt Huddinge 7.11 (+0.6), 4) Hampus Hassel Orient 5.67 (0.0);
M Tresteg: 1) Jesper Hellström Hässelby 15.46 (+2.0), 4) Markus Lundborg Ullevi 14.41 (+0.7), 5) Agustin Hilmersson Orient 13.31 (+0.3), 6) Anton Andersson Varberg 10.14 (+1.6);
K 200 m Heat 1 (0.0): 4) Kim Rodén Orient 28.38, 6) Ida Larsson KFUM Örebro 30.25;
K Höjd: 2) Alice Bredström Brattås 1.56, 2) Kim Rodén Orient 1.56, 4) Nicole Hoffman Orient 1.53, 5) Elin Giebat Orient 1.49, 6) Ida Larsson Stenungsunds FI 1.39, 7) Wilma Zetterström Orient 1.34;
K Längd: 1) Kaiza Karlén IF Göta 6.14 (0.0), 3) Katharina Gråman Spårvägen 5.88 (+1.3), 8) Wilma Zetterström Orient 4.24 (0.0), 9) Alice Bredström Brattås 3.61 (-1.3)
26.5 Ballerup, DEN
P19 Diskus (1.75 kg): 3) Alexander Karlsson Skruv 36.87;
P19 Slägga (6.0 kg): 3) Alexander Karlsson Skruv 45.96;
P19 Spjut: 1) Hugo Karsamo Skruv 56.39;
K Kula: 1) Frida Åkerström Hässelby 16.04;
K Diskus: 3) Daniella Persson Spårvägen 53.99, 4) Jennifer Rudberg IFK Växjö 52.06;
K Spjut: 1) Matilda Elfgaard IFK Växjö 52.20
F19 Kula: 1) Jonna Lundgren Skruv 12.65;
F19 Slägga: 1) Thea Löfman Malmö 58.92, 3) Tilde Grönwall Finish 43.53
25.5 Huelva, ESP
M 800 m Final A: 7) Alexander Lundskog Ullevi 1:48.54;
M 3000 m hinder: 11) Simon Sundström Lidingö 8:38.65
25.5 Dessau, GER, Anhalt
M 1500 m: 5) Samuel Pihlström Hälle 3:39.85;
M Spjut: 5) Kim Amb Bålsta 78.01
25.5 Lahti, FIN
K 800 m Final A: 3) Lova Perman IF Göta 2:05.08;
K Slägga: 4) Sara Forssell Motala 65.26
25.5 Athína, GRE
M Höjd: 1) Fabian Delryd Täby 2.21;
M Längd: 2) Thobias Montler Ullevi 8.27 (+1.4);
M Tresteg: 5) Gabriel Wallmark Örgryte 15.78 (+0.6);
K Höjd: 3) Maja Nilsson Örgryte 1.91;
K Tresteg: 6) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.42 (+1.4)
25‐28.5 Fayetteville, AR, West
M 3000 m hinder Heat 1 (27.5): 8) Awet Mengsteab Örgryte 8:55.47;
M 110 m häck Kval 2 (27.5, -0.4): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 13.65, Heat 2 (25.5, +0.7): 2) Joel Bengtsson Helsingborg 13.78;
M 400 m häck Kval 3 (27.5): 7) Oskar Edlund Täby 51.64, Heat 1 (25.5): 4) Oskar Edlund Täby 51.47;
M Stav Kval (25.5): 32) Simon Thor Hässelby 5.04;
M Slägga Kval (25.5): 9) Ivar Moisander Spårvägen 65.35;
M Spjut Kval (25.5): 42) Simon Thor Hässelby 57.88;
K 800 m Kval 3 (28.5): 7) Wilma Nielsen Örgryte 2:06.08, 8) Julia Nielsen Örgryte 2:12.15, Heat 2 (26.5): 3) Wilma Nielsen Örgryte 2:06.07, 4) Julia Nielsen Örgryte 2:06.75;
K Tresteg Kval (28.5): 46) Emilia Sjöstrand Hellas 11.29 (+1.7);
K Kula Kval (26.5): 2) Axelina Johansson Hässelby 17.87
25‐28.5 Bloomington, IN, East
M Kula Kval (25.5): 41) Sebastian Löschner Spårvägen 16.35;
M Diskus Kval (27.5): 39) Sebastian Löschner Spårvägen 51.09;
K 5000 m Heat 1 (28.5): 8) Andrea Claeson Tureberg 16:06.47;
K Höjd Kval (28.5): 1) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.84;
K Stav Kval (26.5): 9) Filippa Miller Hovslätt 4.31, 10) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.31;
K Slägga Kval (26.5): 29) Jessica Mattsson Spårvägen 58.09
24.5 Taylorsville, UT
M Diskus: 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 63.00
24.5 Oslo, NOR
M 400 m: 2) Sean Bloom 52.90
23.5 Ewell, GBR
M35 Kula: 1) Christer Hagberg Ullevi 11.96;
M35 Spjut: 1) Christer Hagberg Ullevi 37.40
22.5 Kokkola, FIN
K 24 timmar: 5) Maria Jansson Kvarnsveden 162
22.5 Oldenburg, GER
F17 800 m: 5) Sophia Schüttert Lund 2:32.27
22.5 Reims, FRA
K 400 m Final A: 1) Marie Kimumba Spårvägen 53.81
22.5 Dinan, FRA
M 3000 m: 6) Tristan Ojutkangas Västerås FK 9:30.55;
K 1500 m: 1) Nova Ojutkangas Västerås FK 4:43.24
22.5 Manchester, GBR
M 10 km väg: 12) David Nilsson Högby 29:16
21.5 Lakewood, CO
HS F Kula: 4) Kajsa Borrman 11.65
21.5 Tucson, AZ
K Diskus: 7) Emma Ljungberg Spårvägen 54.31
21.5 Birmingham, GBR
M Diskus: 3) Daniel Ståhl Spårvägen 65.97, 8) Simon Pettersson Hässelby 56.82;
K 5000 m: 7) Sarah Lahti Hässelby 15:04.87;
K Stav:  Michaela Meijer Örgryte NH;
K Längd: 7) Khaddi Sagnia Ullevi 6.46 (0.0)
21.5 Karlsruhe, GER
M 800 m Final A: 4) Alexander Lundskog Ullevi 1:49.83;
M 5000 m Final C: 4) Oliver Langselius Spårvägen 14:56.81;
K 5000 m Final A: 9) Sara Christiansson Sävedalen 16:14.31;
K 3000 m hinder: 1) Amélie Svensson Sävedalen 10:03.61
21.5 Kalamáta, GRE
M Längd: 2) Thobias Montler Ullevi 8.10 (+0.6), 9) Erik Johansson Ullevi 7.04 (+1.7);
M Tresteg: 4) Gabriel Wallmark Örgryte 15.55 (+0.7);
K 100 m Final B (+0.6): 4) Tilde Johansson Falkenberg 12.37;
K Höjd: 2) Maja Nilsson Örgryte 1.88
21‐22.5 Halle, GER
M Kula (21.5): 5) Viktor Gardenkrans Upsala IF 19.13;
M Slägga (21.5): 2) Ragnar Carlsson Hässelby 74.16
M22 Slägga (22.5): 2) Hugo Sörby Upsala IF 67.17, 9) Alfons Haals Västerås FK 57.91;
M22 Spjut (22.5): 1) Jakob Rahm Sävedalen 71.23
P19 Kula (6.0 kg) (21.5): 7) Leo Zikovic Örgryte 18.20, 12) Elias Lind Hässelby 16.30;
P19 Diskus (1.75 kg) (21.5): 9) Adam Hellbom Falun 46.69;
P19 Slägga (6.0 kg) (21.5): 3) Leo Bystedt Västerås FK 68.23
P17 Kula (5.0 kg) (22.5): 3) Gustav Rydåker Upsala IF 18.01;
P17 Slägga (5.0 kg) (22.5): 1) Gustav Rydåker Upsala IF 66.59;
K Kula (21.5): 3) Fanny Roos Malmö 18.72, Final B (21.5): 3) Frida Åkerström Hässelby 16.14;
K Diskus (21.5): 7) Vanessa Kamga Hässelby 55.09, Final B (21.5): 4) Mathilda Eriksson Malmö 53.22, 12) Jennifer Rudberg IFK Växjö 45.81, 14) Ellen Pettersson Upsala IF 45.29;
K Slägga (21.5): 3) Grete Ahlberg Hammarby 69.15, 6) Kajsa Wennberg Upsala IF 63.71;
K Spjut (21.5): 11) Carolin Näslund IF Göta 48.32
K22 Kula (22.5): 7) Emilia Malmehed IF Göta 13.97;
K22 Diskus (22.5): 4) Molly Broback Upsala IF 45.08, 8) Daniella Persson Spårvägen 50.82;
K22 Slägga (22.5): 2) Sara Forssell Motala 65.68, 8) Hillevi Carlsson Hässelby 55.76
F19 Kula (21.5): 8) Jonna Lundgren Skruv 12.93;
F19 Slägga (21.5): 5) Saga Berg Upsala IF 58.44
F17 Slägga (3.0 kg) (22.5): 1) Patricia Kamga Upsala IF 62.62
21.5 Regensdorf, SUI
P15 1000 m: 1) Petter Oster IS Göta 2:34.85
21‐22.5 København, DEN
P15 Höjd (22.5): 1) Vilmer Vik Gnistan 1.72;
P15 Längd (21.5): 1) Vilmer Vik Gnistan 5.78 (-1.9);
F17 200 m Final B (22.5, +0.5): 3) Izabella Olofsson KA2 27.32;
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (21.5, +1.9): 1) Izabella Olofsson KA2 14.79
F15 300 m (21.5): 1) Lilly Loggner KA2 42.70;
F15 300 m häck (21.5): 1) Lilly Loggner KA2 47.48
21.5 Tønsberg, NOR
M 800 m Final A: 6) Benjamin Åberg Hälle 1:52.19, Final B: 1) Jonas Magnusson Hälle 1:54.89, 5) Vilmer Andersson Hälle 1:57.84
P16 1500 m: 1) Filip Jonsson Hälle 4:15.68;
K 800 m: 6) Josefin Heier 2:11.99
21.5 London, GBR
P14 100 m (+0.8): 2) Milton Cooper 11.53;
P14 200 m (+2.6): 1) Milton Cooper 23.77w;
P14 Längd: 2) Milton Cooper 5.31
21.5 Bradenton, FL
K Tresteg: 30) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.60;
K Diskus: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.42;
K Spjut: 3) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.01
20.5 Randalls Island, NY
K 1500 m: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:07.86
20‐21.5 Walnut, CA
K 3000 m hinder (21.5): 1) Stina Johansson Tranås 10:58.75
20‐21.5 Dublin, CA
HS F 800 m (21.5): 12) Emma Dunmire 2:29.96;
HS F 1600 m (21.5): 2) Emma Dunmire 4:51.73
F 800 m Heat ? (20.5): 7) Emma Dunmire 2:19.51;
F 1600 m Heat ? (20.5): 4) Emma Dunmire 5:12.17
20‐21.5 San Antonio, TX
HS P Spjut (20.5): 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 36.75
20.5 Wageningen, NED
K 1500 m: 2) Julia Samuelsson Högby 4:27.58
20.5 West Columbia, SC
P Diskus (1.6 kg): 7) David Thilén Kville 44.78
20.5 København, DEN
M 5 km väg: 44) Victor Luján 20:36
19.5 Lakewood, CO
HS F Diskus: 1) Kajsa Borrman 44.52
19‐21.5 Hutchinson, KS, JUCO
M 800 m Heat 4 (20.5): 4) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:58.61;
M 1500 m (21.5): 2) Yared Kidane* Eskilstuna FI 3:57.28, Heat 1 (20.5): 3) Yared Kidane* Eskilstuna FI 3:58.01
19.5 Tucson, AZ
K Diskus: 9) Emma Ljungberg Spårvägen 51.73
18.5 Loughborough, GBR, BMC
M 1500 m Final A: 7) Samuel Berhane Hässelby 4:05.86, Final B: 5) Alexander Hägg Hässelby 4:18.77;
K 800 m: 3) Hannah Kinane Hässelby 2:12.89
18‐19.5 Gaithersburg, MD
F 3200 m (19.5): 11) Fredrika Rosén Lidingö 12:46.56
16.5 Madrid, ESP
M Gång 10 km: 1) Perseus Karlström Eskilstuna FI 38:42
16‐17.5 Rockville, MD
HS F 100 m häck (16.5, nwi): 1) Tyra Holst AIK 17.96;
HS F 300 m häck (16.5): 2) Tyra Holst AIK 51.39;
HS F Längd (16.5): 2) Tyra Holst AIK 4.68 (nwi);
HS F Tresteg (17.5): 2) Tyra Holst AIK 9.83 (nwi)
15.5 Fevik, NOR
K35 5000 m: 1) Angelina Rosales Stenbäck 23:45.3m
15.5 Montgeron, FRA
K 400 m: 6) Marie Kimumba Spårvägen 54.47
15.5 Hayward, CA
K 800 m:  Klara Frih Åsbro DNF;
K 1500 m: 5) Klara Frih Åsbro 4:33.16
15.5 Mount Olive, NC
K 400 m häck Final B: 4) Ebba Åhman Ymer 1:01.83
15.5 Richmond, VA
M 1500 m: 2) Viktor Idhammar 3:50.29
15.5 Rīga, LAT
M Maraton: 24) Erik Olsson Nocout.se 2:49:36, 30) Amaru Ubillus 2:55:59, 38) Per Åhlin Nocout.se 2:57:09, 52) Patrik Ljungemyr Nocout.se 2:59:14, 53) Mattias Danielsson Nocout.se 2:59:22, 72) Mikael Ceder Nocout.se 3:07:32;
K Maraton: 14) Renée Luks 3:33:18, 25) Catharina Österman Nocout.se 3:41:46, 27) Monica Ringström 3:42:07, 28) Tina Åstrand Nocout.se 3:43:44, 37) Malin Brännlund Märsta 3:45:59
15.5 København, DEN
M Maraton: 4) Samuel Russom* Hässelby 2:09:36, 24) Niklas Henningsson Sundbyberg 2:26:21, 34) Kim Andersson Umara 2:29:23, 43) Molle Olson Källbotten 2:32:19, 47) Oscar Hellström 2:34:11, 51) Gustav Myrberg Lidköpings VSK 2:35:07, 59) Anders Torstensson 3:05:00, 71) Simon Karlsson Tisdagsklubben 2:38:20, 73) Eskil Persson Hammarby 2:39:06, 75) Max Harris IS Göta 2:39:51, 78) Daniel Oltegen Lidköpings VSK 2:40:07, 81) Fredrik Källström Malmö Löp 2:40:27, 84) Markus Smed Fredrikshof 2:40:43, 88) Mikael Tisjö Bålsta 2:40:59, 91) Klas Johansson Vegan Runners 2:41:12, 98) Björn Englund Högby 2:42:48, 100) Per Jemth Roslagen 2:42:49, 111) Erik-Joel Billström 2:43:32, 133) Erik Johansson Katrineholm 2:44:45, 138) Jonatan Bengtsson Warberg 2:45:27, 140) Calle Andersson IS Göta 2:45:30, 157) David Abotor 2:46:47, 165) Erik Landström Björnstorp 2:47:29, 192) Sebastian Weidenhielm-Linden 2:49:42, 213) Niklas Ravenna Vernersson 2:51:20, 255) Robert Stig-Jacobsson 2:53:20, 278) Viktor Backemar 2:54:38, 283) Emil Gribbling IS Göta 2:54:47, 295) Måns Modéer Heleneholm 2:55:23, 301) Sebastian Andrén 2:55:37, 323) Johan Vallon-Christersson Malmö Löp 2:56:22, 337) Jens Frick IS Göta 2:56:43, 349) Sebastian Borring Malmö Löp 2:57:10, 378) Barnabas Nyesiga 2:57:58, 383) Sebastian Haglund 2:58:06, 387) Jesper Jönsson 2:58:14, 403) Magnus Lövgren Oskarshamn RC 2:58:41, 410) Sebastian Thuns 2:59:06, 419) Andreas Olsson 2:59:23, 423) Oscar Maturana 2:59:25, 436) Andreas Wahlberg IS Göta 2:59:40, 457) Manne Bergström 3:00:03, 461) Christoffer Nilsson 3:00:04, 483) Morgan Wildmark IS Göta 3:00:11, 501) Lucas Brandt IS Göta 3:00:44, 513) Dino Pjanic 3:01:28, 515) Mårten Reveny 3:01:29, 516) Patrik Gustafsson 3:01:32, 530) Lars Hansson Björnstorp 3:01:59, 537) Rasmus Hofwimmer Majorna 3:02:44, 542) Mattias Jonsson Bohus 3:02:56, 560) Mattias Gustafsson Nocout.se 3:03:52, 570) Markus Brink 3:04:13, 605) Johan Bergström 3:05:27, 609) Christopher Alteblad 3:05:38, 612) Niklas Karlsson IFK Mora 3:05:44, 613) Emil Nilsson IS Göta 3:05:44, 647) Christoffer Lundgren Björnqvist Katrineholm 3:06:50, 651) Anders Erlandsson 3:07:02, 661) Rickard Norberg 3:07:22, 662) Rikard Lindkvist 3:07:24, 696) Magnus Forhammar 3:08:23, 701) David Mucchiano 3:08:35, 711) Alec Chamberlain 3:08:59, 717) Mattias Bäckström 3:09:05, 722) Robin Adolfsson 3:09:15, 726) Niklas Magnfält Axa SC 3:09:20, 727) Lucas Dietrichson 3:09:28, 728) Erik Nilsson Örebro AIK 3:09:30, 729) Daniel Roth Sävedalen 3:09:31, 734) Richard Adolfsson 3:09:42, 750) Gustav Lindner 3:10:05, 753) Håkan Reistad IS Göta 3:10:07, 763) Anders Hinn 3:10:19, 774) Marcus Andersson 3:10:24, 777) Fredrik Lindblom 3:10:27, 782) Jacob Soelberg Jensen Bålsta 3:10:30, 802) Henrik Dahlström Vegan Runners 3:11:23, 805) Gustaf Tunhammar 3:11:30, 817) Patrik Landström Nocout.se 3:11:57, 824) Jens Lundberg Heleneholm 3:12:10, 839) Martin Ohlsson Rödön 3:12:32, 846) Magnus Qvint 3:12:50, 849) Christofer Eliasson 3:13:00, 865) Björn Fröding 3:13:36, 867) Karl Bertil Wiborg 3:13:39, 881) Karl-Fredrik Holgersson 3:13:59, 896) Daniel Lundqvist Hovslätt 3:14:22, 908) Jonas Zachrisson 3:14:46, 909) Magnus Sjöberg Landehof 3:14:47, 999) Niclas Sjögren 3:17:12, 1363) Dan Welin Hässelby 3:26:24, 1415) Per Olsson IS Göta 3:27:48, 1530) Anders Östman Genarp 3:30:19, 3046) Stefan Alsved 3:56:02, 3700) Robert Oldén Solvikingarna 4:05:17, 4122) Patrick Bjurström Linnéa 4:14:21, 4145) Mats Wallén Fredrikshof 4:14:43;
K Maraton: 11) Malin Starfelt Runacademy 2:41:12, 13) Johanna Bäcklund Runacademy 2:43:38, 33) Ida Burrows Akele 3:05:37, 34) Frida Öh 3:43:04, 47) Ella Von Schewelov Wallén 3:10:10, 60) Janette Persson Falkenberg Allstars 3:14:23, 69) Malin Rentner Björnstorp 3:16:28, 82) Maria Göransson Myran 3:19:24, 96) Annelie Hedenus Heleneholm 3:21:48, 98) Vilma Engbe 3:21:55, 104) Arina Ljung Majorna 3:23:35, 106) Theresa Skog Genarp 3:24:00, 121) Alice Petersson Kalmarsund 3:25:12, 124) Karima Makrof Majorna 3:25:27, 128) Karin Ahlstedt Björnstorp 3:25:59, 151) Anna Nystedt Scania RR 3:28:39, 169) Sanna Nilsson 3:30:36, 171) Anette Ottosson Falkenbergs RR 3:30:44, 178) Jennie Lorentzon IS Göta 3:31:05, 185) Sara Nkwe Assarsson Malmö Löp 3:31:34, 221) Madelaine Svantesson 3:35:16, 223) Moa Andersson IF Göta 3:35:50, 243) Julia Jönsson 3:37:23, 255) Karin Rydle 3:38:24, 265) Camilla Jonsson 3:38:43, 267) Jenny Tolander 3:38:48, 282) Viktoria Johnsson Kalmar RC 3:39:55, 304) Caroline Hammargren Täby 3:41:11, 326) Anna Mattsson Axa SC 3:42:37, 333) Hanna Hagström 3:42:48, 362) Malin Hellqvist 3:44:42, 363) Jonna Andersson 3:44:44, 376) Lotta Mörck Hässleholms AIS 3:45:51, 437) Lena Kinberg 3:49:51, 512) Carina Berntsson Kongahälla 3:53:41, 785) Marie Åberg Heleneholm 4:05:29, 883) Karin Larsson 4:09:46, 994) Ingrid Persson 4:14:56, 1127) Barbro Liljequist Heleneholm 4:21:12
15.5 Venlo, NED, NC
K 10 km väg: 3) Leonie Balter* Studenterna 34:22
15.5 London, GBR
P14 200 m (+0.7): 1) Milton Cooper 23.16, Heat 1 (+1.4): 1) Milton Cooper 23.63;
P14 300 m: 1) Milton Cooper 38.27
14.5 London, GBR
M 10 000 m Final A: 16) David Nilsson Högby 28:39.96, 17) Mohammadreza Abootorabi* Keep Up 28:45.44,  Suldan Hassan Ullevi DNF, Final B:  Victor Urquhart Smångs Spårvägen DNF, Final D:  Fredrik Uhrbom Spårvägen DNF;
K 10 000 m Final A:  Sarah Lahti Hässelby DNF
14.5 Princeton, NJ
K 1500 m Final A: 3) Andrea Claeson Tureberg 4:20.07;
K 5000 m:  Andrea Claeson Tureberg DNF
14.5 Cleveland, TN
K 1500 m Final A: 7) Stina Pettersson Sävedalen 4:32.42
14.5 Birmingham, GBR, BMC
K 800 m Final B: 6) Hannah Kinane Hässelby 2:12.93
14.5 Dortmund, GER
K 2000 m hinder:  Julia Samuelsson Högby 6:52.77
14.5 Germering, GER
F14 100 m (+0.6): 3) Nike Lydén 12.94
14.5 Nordhorn, GER
P14 100 m (0.0): 3) Christian Schüttert Lund 14.26, Heat 1 (+0.8): 3) Christian Schüttert Lund 14.26;
P14 300 m:  Christian Schüttert Lund DNF;
P14 Höjd: 3) Christian Schüttert Lund 1.48;
P14 Längd: 4) Christian Schüttert Lund 4.52 (0.0)
14.5 Austin, TX
6A K Kula: 3) Emma Sralla Spårvägen 13.50;
6A K Diskus: 1) Emma Sralla Spårvägen 53.11
14‐15.5 Kingston, GBR
M Kula (14.5): 1) Christer Hagberg Ullevi 12.62;
M Diskus (14.5): 2) Christer Hagberg Ullevi 41.59;
M Slägga (14.5): 5) Christer Hagberg Ullevi 42.86
14.5 Vilseck, GER
P 800 m: 1) Ethan Langselius 2:01.41;
P 1600 m: 1) Ethan Langselius 4:33.20
14.5 Mount Pleasant, SC
HS P Kula (5.44 kg):  David Thilén Kville NM
14.5 Petaluma, CA
P 800 m: 15) Max Dunmire 2:07.86;
F 800 m: 3) Emma Dunmire 2:20.64;
F 1600 m: 3) Emma Dunmire 4:54.31;
F 3200 m: 7) Emma Dunmire 11:37.34
14.5 Mt Pleasant, SC
P Diskus (1.6 kg): 5) David Thilén Kville 46.58
14‐15.5 Horspath, GBR
M Slägga (14.5): 1) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 51.31
14‐15.5 Cudworth, GBR
K 800 m (14.5): 6) Therese Jansson Ludvika 2:36.78
14.5 Helsinki, FIN
M Halvmaraton: 63) Erik Hedman Trångsviken 1:25:48;
M Maraton: 49) Fredrik Lindholm 3:06:43, 65) Daniel Wikberg 3:12:18, 94) Ivan Bretan Stockholm LDK 3:19:53
13‐14.5 Doha, QAT
M Stav (14.5): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.02;
M Spjut (13.5): 8) Kim Amb Bålsta 65.70;
K Kula (13.5): 4) Fanny Roos Malmö 18.85
13‐14.5 Azusa, CA
M Kula (14.5): 7) Arvid Mägi Theorin Malmö 15.06
13‐14.5 Smithfield, RI, NEICAAA
K Tresteg (14.5): 8) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.44 (-3.4)
13‐15.5 Des Moines, IA, MVC
K 800 m (15.5): 1) Julia Nielsen Örgryte 2:04.79, 2) Wilma Nielsen Örgryte 2:06.82, Heat 2 (14.5): 1) Wilma Nielsen Örgryte 2:13.16, Heat 3 (14.5): 1) Julia Nielsen Örgryte 2:12.51;
K 1500 m (15.5): 1) Wilma Nielsen Örgryte 4:23.60, Heat 1 (13.5): 2) Wilma Nielsen Örgryte 4:33.54
13‐15.5 Minneapolis, MN, Big 10
K 100 m häck Heat 3 (14.5, +3.1): 4) Maja Maunsbach Lund 13.75w;
K Kula (15.5): 2) Axelina Johansson Hässelby 18.39
13‐15.5 Eugene, OR, Pac 12
M Slägga (14.5): 3) Ivar Moisander Spårvägen 68.18
13‐15.5 Lubbock, TX, Big 12
M 400 m häck (15.5): 5) Oskar Edlund Täby 50.60, Heat 3 (14.5): 2) Oskar Edlund Täby 50.97;
M Tiokamp (14.5): 4) Emil Uhlin Falun 7.587 (11.29w/+2.8  6.95w/+2.1  13.30  2.02  50.56  16.86/+1.3  43.22  4.91  57.89  4:31.75)
13‐15.5 Williamsburg, VA, IC4A/ECAC
K Tresteg (15.5): 7) Lisa Warfvinge Varberg 12.02 (0.0);
K Diskus (15.5): 9) Nina Björkman Västerås FK 44.19;
K Slägga (14.5): 15) Nina Björkman Västerås FK 45.32
13.5 Baden, SUI
M 600 m: 3) Axel Oster 1:29.32
P15 600 m: 1) Petter Oster IS Göta 1:25.24
13‐14.5 Overton, NV
HS F 400 m Final B (14.5): 5) Linn Engelgren Danderyd 1:06.92
2A K 800 m (14.5): 5) Linn Engelgren Danderyd 2:34.10
13‐15.5 Grosseto, ITA, VEM
M50 5 km väg (14.5): 33) Martin Larsson IKJ Haninge 24:36
M80 5 km väg (14.5): 1) Åke Jonson Malmö 25:37;
M80 10 km väg (13.5): 1) Åke Jonson Malmö 52:04;
M80 Halvmaraton (15.5): 1) Åke Jonson Malmö 2:08:40;
K70 10 km väg (13.5): 4) Britt Hellmark Lidköpings IS 58:31;
K70 Halvmaraton (15.5): 2) Britt Hellmark Lidköpings IS 2:06:58
13.5 Longmont, CO
F Kula: 2) Kajsa Borrman 11.29;
F Diskus: 1) Kajsa Borrman 43.58
12.5 Ponce, PUR
K 1500 m: 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:07.23
12.5 Roma, ITA
M 100 m (0.0): 4) Thomas Jones IFK Växjö 10.78
12‐14.5 Lafayette, LA, Sun Belt
M 110 m häck (14.5, +2.5): 3) Joel Bengtsson Helsingborg 13.80w, Heat 2 (13.5, +1.3): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 14.02;
M Stav (14.5): 6) Simon Thor Hässelby 4.83;
M Kula (13.5): 1) Sebastian Löschner Spårvägen 17.63;
M Diskus (14.5): 3) Sebastian Löschner Spårvägen 52.82;
M Tiokamp (13.5): 3) Simon Thor Hässelby 6.863 (11.96/+0.2  6.35/+0.2  13.24  1.93  54.20  16.40/-0.3  39.72  4.95  56.22  4:59.18);
K Stav (12.5): 8) Ina Edström IFK Umeå 3.57
12‐14.5 Kalamazoo, MI, MAC
K Sjukamp (13.5): 7) Lisa Fröberg Lidingö 4.255 (16.42/-1.3  1.55  9.93  27.32/+0.4  5.06/+1.4  24.40  2:25.08)
12‐14.5 Oxford, MS, SEC
K Stav (14.5): 2) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.45
12‐14.5 Durham, NC, ACC
M 1500 m Heat 2 (12.5): 4) Viktor Idhammar 3:49.73;
K Höjd (14.5): 4) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.76
12‐13.5 Mount Olive, NC
M Tiokamp (13.5): 1) Philip Stömne Spårvägen 6.988 (11.10w/+2.5  6.24/+0.4  11.13  1.89  50.02  15.15/+1.1  34.40  4.40  47.99  4:26.86)
12‐14.5 Seattle, WA, WAC
K Höjd (14.5): 5) Angel Richmore Malmö 1.70;
K Längd (14.5): 21) Angel Richmore Malmö 5.06 (-0.1);
K Spjut (14.5): 11) Angel Richmore Malmö 38.33;
K Sjukamp (13.5): 2) Angel Richmore Malmö 5.042 (15.20/-0.1  1.67  12.62  27.87/-0.4  5.34/-0.8  43.76  2:31.68)
12‐15.5 San Antonio, TX, Conf USA
K 800 m Heat 3 (14.5): 5) Johanna Bülow Hovslätt 2:13.96;
K Stav (15.5): 2) Filippa Miller Hovslätt 4.18, 14) Celina Johannsen Malmö 3.43
11‐13.5 Murray, KY, OVC
K Kula (13.5): 7) Jessica Mattsson Spårvägen 12.50;
K Slägga (12.5): 1) Jessica Mattsson Spårvägen 65.84
11‐14.5 Clovis, CA, MWC
M 5000 m (14.5): 17) Awet Mengsteab Örgryte 14:35.02;
M 3000 m hinder (14.5): 2) Awet Mengsteab Örgryte 8:42.02;
K 100 m Heat 1 (13.5, +2.1): 6) Gabriella Holmström Upsala IF 12.05w;
K 200 m Heat 3 (13.5, +0.8): 6) Gabriella Holmström Upsala IF 24.93;
K 1500 m Heat 2 (13.5): 6) Elsa Wallenius Västerås FK 4:32.07;
K 5000 m (14.5): 26) Elsa Wallenius Västerås FK 17:11.49;
K 400 m häck Heat 1 (13.5): 8) Caroline Larsson Täby 1:03.37;
K Längd (14.5): 9) Emilia Sjöstrand Hellas 5.69 (+0.7);
K Tresteg (14.5): 2) Emilia Sjöstrand Hellas 12.77 (0.0)
11.5 Germantown, MD
F 800 m: 19) Fredrika Rosén Lidingö 2:37.93
11‐13.5 Kirkland, WA
HS P Kula (5.44 kg) Final C (13.5): 5) Viking Bergfast 10.75;
HS P Diskus (1.6 kg) Final C (12.5): 6) Viking Bergfast 28.62;
HS P Spjut Final C (11.5): 5) Viking Bergfast 28.77
11.5 Hillerød, DEN
K Längd Final A: 2) Marie-Louise Levy Paez Malmö 3.34 (-0.3)
10.5 Fort Lauderdale, FL
K Höjd: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 1.25
9‐11.5 High Point, NC
K 400 m häck (11.5): 6) Ebba Åhman Ymer 1:01.35, Heat 2 (9.5): 4) Ebba Åhman Ymer 1:01.53;
K Höjd (11.5): 4) Ebba Åhman Ymer 1.66
8.5 Barcelona, ESP
M Maraton: 148) David Nordqvist Enhörna 2:54:49
8.5 Praha, CZE
M Maraton: 547) Torbjörn Westman Oskarshamn RC 3:27:05
8.5 Herzogenaurach, GER
F15 100 m (+1.5): 2) Nike Lydén 12.83;
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (+0.9): 4) Nike Lydén 12.88
8.5 Pliezhausen, GER
K 2000 m hinder: 2) Amélie Svensson Sävedalen 6:30.54
8.5 Saint-Brieuc, FRA
M 1500 m: 8) Tristan Ojutkangas Västerås FK 4:25.01;
M Kula: 8) Tristan Ojutkangas Västerås FK 5.82;
K 1500 m: 2) Nova Ojutkangas Västerås FK 4:52.74
8.5 Montfort sur Meu, FRA
K 200 m (+1.3): 1) Marie Kimumba Spårvägen 23.93
8.5 Lima, PER, CISM
M Maraton: 32) Andreas Magnusson Mariestads AIF 2:37:52, 38) Peter Fagerström Nocout.se 2:44:18, 39) Jens Thorold 2:44:18, 44) Claes Alkert 2:54:33;
K Maraton: 12) Jonna Hedbys Holmberg 3:01:27, 13) Louise Jernberg Mantra Sport 3:04:17
8.5 London, GBR
P14 200 m (+1.1): 2) Milton Cooper 23.46;
P14 300 m: 1) Milton Cooper 36.91;
P14 Längd: 6) Milton Cooper 3.94
8.5 København, DEN
K Slägga Final A: 3) Hanna Grönwall Malmö 44.52
F17 Slägga (3.0 kg): 1) Linnea Fohlén Gladh Trollhättan FIK 54.56
F15 Slägga (3.0 kg): 2) Wilma Backström Trollhättan FIK 34.54
8.5 Vallensbæk, DEN, NC
M Gång 20 km:  Christer Svensson Växjö AIS 1:46:56
8.5 Vallensbæk, DEN
M50 Gång 5 km: 2) Christer Svensson Växjö AIS 33:42
7‐8.5 Ratingen, GER, Mångkamp
M Tiokamp (8.5): 4) Marcus Nilsson Högby 7.927 (11.46/-0.5  6.79/+0.3  14.80  1.95  51.31  15.40/-1.1  46.88  5.00  62.98  4:20.02);
K Sjukamp (8.5): 7) Lovisa Karlsson Högby 5.680 (14.02/-1.5  1.68  11.63  25.16/-0.1  6.27/+0.8  39.46  2:23.68)
7.5 Eagle Rock, CA
M Kula: 1) Wictor Petersson Malmö 18.92
7‐8.5 Tårnby, DEN
P17 200 m Final A (8.5, +0.6): 1) Samuel Jönsson Åhus 22.80;
P17 110 m häck (91.4 cm) (7.5, +1.4): 2) Leo Göransson Klippan 15.54;
P17 Höjd (7.5): 1) Leo Göransson Klippan 1.80;
P17 Diskus (1.5 kg) (7.5): 3) Leo Göransson Klippan 43.58;
P17 Spjut (700 g) (7.5): 1) Leo Göransson Klippan 55.23
P15 200 m Final C (8.5, +0.2): 2) Jonathan Eklund Klippan 26.49;
P15 800 m (7.5): 3) Mikel Månsson Åhus 2:08.99;
P15 Kula (4.0 kg) (8.5): 1) Jonathan Eklund Klippan 11.34;
P15 Spjut (600 g) (7.5): 1) Felix Nilsson Klippan 44.32, 2) Jonathan Eklund Klippan 43.58;
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (7.5, +4.0): 1) Linnéa Säfström Klippan 15.27w;
F17 Höjd (7.5): 5) Linnéa Säfström Klippan 1.50;
F17 Kula (3.0 kg) (8.5): 1) Linnea Fohlén Gladh Trollhättan FIK 13.15;
F17 Diskus (7.5): 5) Moa Persson Kongahälla 24.95;
F17 Spjut (500 g) (7.5): 3) Moa Persson Kongahälla 31.47, 6) Linnéa Säfström Klippan 30.12
7‐8.5 New Haven, CT, Ivy League
M 800 m Final C (7.5): 5) Anton Idhammar 1:56.64
7‐8.5 Council Bluffs, IA
M 800 m (8.5): 2) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:53.67;
M 1500 m (8.5): 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 3:49.92
7‐8.5 Emmitsburg, MD
K Längd (8.5): 3) Lisa Warfvinge Varberg 5.26 (-1.6), 19) Anja Olsson Malmö 4.50 (-1.1);
K Tresteg (8.5): 3) Lisa Warfvinge Varberg 11.91 (-1.9),  Anja Olsson Malmö NM
7‐8.5 Lawrenceville, NJ
K 100 m (8.5, +1.4): 7) Elise Legzdins Mälarhöjden 12.42, Heat 1 (7.5, +5.5): 1) Elise Legzdins Mälarhöjden 12.36w;
K 200 m Heat 5 (7.5, +1.3): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.70;
K Kula (8.5): 10) Nina Björkman Västerås FK 12.27;
K Diskus (8.5): 1) Nina Björkman Västerås FK 49.95;
K Slägga (8.5): 1) Nina Björkman Västerås FK 50.90
7.5 Lingen, GER
K 800 m: 3) Sophia Schüttert Lund 2:34.05
7.5 Neubrandenburg, GER
P15 100 m (+1.9): 4) Joel Pettersson IFK Göteborg 12.62, 5) Måns Eklund IFK Göteborg 12.73, 6) Markus Eklund IFK Göteborg 13.90,  Axel Rogö IFK Göteborg 12.27,  Rasmus Arnell IFK Göteborg 12.89, Heat 1 (+2.8): 4) Joel Pettersson IFK Göteborg 12.33w, 6) Måns Eklund IFK Göteborg 12.58w, 7) Markus Eklund IFK Göteborg 13.72w;
P15 800 m: 1) Måns Eklund IFK Göteborg 2:16.65;
P15 80 m häck (83.8 cm) (+1.9): 2) Markus Eklund IFK Göteborg 13.63,  Axel Rogö IFK Göteborg 11.02w,  Rasmus Arnell IFK Göteborg 12.30w;
P15 Höjd:  Axel Rogö IFK Göteborg 1.65,  Rasmus Arnell IFK Göteborg 1.60;
P15 Längd: 2) Joel Pettersson IFK Göteborg 5.66 (+1.8), 4) Måns Eklund IFK Göteborg 5.12 (+1.6), 5) Fingal Schollin Reidy IFK Göteborg 5.10 (+0.7), 6) Markus Eklund IFK Göteborg 4.58 (+0.4),  Axel Rogö IFK Göteborg 5.37 (+1.3),  Rasmus Arnell IFK Göteborg 5.49 (+1.9);
P15 Kula (4.0 kg): 3) Noah Tholson IFK Göteborg 10.64,  Samuel Rasmuson IFK Göteborg 12.30;
P15 Diskus (1.0 kg): 2) Noah Tholson IFK Göteborg 29.69, 3) Fingal Schollin Reidy IFK Göteborg 25.40;
P15 Spjut (600 g):  Axel Rogö IFK Göteborg 33.53,  Samuel Rasmuson IFK Göteborg 38.98,  Rasmus Arnell IFK Göteborg 34.49
P14 100 m Final A (+1.7):  Sebastian Siering IFK Göteborg 13.43,  Edvin Örnborg IFK Göteborg 13.79, Final B (+1.7):  Edvin Örnborg IFK Göteborg 13.79;
P14 80 m häck (83.8 cm) Final A (+2.8):  Sebastian Siering IFK Göteborg 12.95w, Final B (+1.4):  Edvin Örnborg IFK Göteborg 14.30;
P14 Höjd:  Edvin Örnborg IFK Göteborg 1.35,  Sebastian Siering IFK Göteborg 1.45;
P14 Längd:  Edvin Örnborg IFK Göteborg 4.26 (+1.2),  Sebastian Siering IFK Göteborg  (+0.8)NM;
P14 Spjut (600 g):  Edvin Örnborg IFK Göteborg 16.62,  Sebastian Siering IFK Göteborg 19.35;
F15 100 m (+1.7):  Lisa Erkfeldt IFK Göteborg 13.83,  Vera Thiringer Coster IFK Göteborg 14.06;
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (+1.8):  Lisa Erkfeldt IFK Göteborg 12.16,  Vera Thiringer Coster IFK Göteborg 13.54;
F15 Höjd:  Lisa Erkfeldt IFK Göteborg 1.30,  Vera Thiringer Coster IFK Göteborg NH;
F15 Längd: 1) Klara Uveborn IFK Göteborg 4.35 (+1.5),  Lisa Erkfeldt IFK Göteborg 4.70 (+0.7),  Vera Thiringer Coster IFK Göteborg 4.20 (+0.2);
F15 Spjut (500 g):  Lisa Erkfeldt IFK Göteborg 13.19,  Vera Thiringer Coster IFK Göteborg 15.24
F14 100 m (+1.2):  Ebba Holmén IFK Göteborg 13.79;
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (+0.8):  Ebba Holmén IFK Göteborg 13.63;
F14 Höjd:  Ebba Holmén IFK Göteborg 1.30;
F14 Längd:  Ebba Holmén IFK Göteborg 4.72 (+1.4);
F14 Spjut (500 g):  Ebba Holmén IFK Göteborg NM
F13  Final A (+0.9): 2) Isabella Siering IFK Göteborg 10.58, Final B (+0.5): 5) Emma Rogö IFK Göteborg 11.52;
F13 800 m Final B: 3) Isabella Siering IFK Göteborg 2:40.92, 6) Emma Rogö IFK Göteborg 3:07.98;
F13 60 m häck (76.2 cm, 7.5 m) Final A: 3) Isabella Siering IFK Göteborg 10.88, Final B: 2) Emma Rogö IFK Göteborg 10.81;
F13 Längd: 12) Emma Rogö IFK Göteborg 4.18, 16) Isabella Siering IFK Göteborg 3.48;
F13 Längd (zon): 16) Isabella Siering IFK Göteborg 3.48;
F13 : 9) Isabella Siering IFK Göteborg 29.00, 17) Emma Rogö IFK Göteborg 21.00
7.5 Milton Keynes, GBR
M Slägga: 2) James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro 51.52;
K Kula: 2) Frida Engström Lidingö 8.48;
K Diskus: 2) Frida Engström Lidingö 25.80;
K Slägga: 3) Frida Engström Lidingö 36.42
7‐15.5 Caxias do Sul, BRA
M 100 m Semi 2 (8.5, -1.4): 6) Simon Sharapo KFUM Örebro 11.09, Heat 2 (7.5, 0.0): 3) Simon Sharapo KFUM Örebro 10.96, Heat 3 (7.5, -0.3): 7) Stefan Franzén KFUM Örebro 11.49, Prelim 1 (7.5, -0.1): 3) Stefan Franzén KFUM Örebro 11.47, Prelim 9 (7.5, -0.2): 2) Simon Sharapo KFUM Örebro 11.03;
M 200 m (13.5, +0.1): 5) Simon Sharapo KFUM Örebro 22.13, Semi 2 (13.5, +0.2): 2) Simon Sharapo KFUM Örebro 22.15, Heat 3 (12.5, -0.2): 5) Stefan Franzén KFUM Örebro 23.34, Heat 4 (12.5, -0.2): 2) Simon Sharapo KFUM Örebro 22.30, Prelim 2 (12.5, -1.6): 4) Stefan Franzén KFUM Örebro 23.35, Prelim 4 (12.5, -1.0): 2) Simon Sharapo KFUM Örebro 22.50;
M 5000 m (14.5): 3) Otto Kingstedt Hässelby 14:44.19, Semi 2 (12.5): 2) Otto Kingstedt Hässelby 15:02.32;
M 10 000 m (8.5): 4) Otto Kingstedt Hässelby 30:54.61
7.5 London, GBR
K 10 km väg: 26) Sara Lindgren 43:01
7.5 Cardiff, GBR
K 200 m Final B (-0.6): 1) Linnea Killander Malmö 24.55
7.5 Manor, TX
P18 100 m: 7) Benjamin Blomqvist Örgryte 12.26;
P18 110 m häck (99.1 cm): 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 16.41
P14 Kula (5.44 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 11.81;
P14 Diskus (1.6 kg): 2) Noah Blomqvist Örgryte 36.47
7.5 Appenzell, SUI
P15 1000 m Heat 1: 1) Petter Oster IS Göta 2:36.89
7.5 Leander, TX
K 1600 m Final D: 11) Svea Jones Upsala IF 6:03.13
7.5 Kristiansand, NOR
M 10 000 m: 10) Tom Skjæråsen Villstad 32:52.86
6.5 Fayetteville, AR
M 400 m Final B: 3) Adam Landén Helsingborg 48.50
6.5 Bloomington, IN
K 100 m häck Heat 2 (+0.8): 6) Lisa Fröberg Lidingö 16.53;
K Längd: 11) Lisa Fröberg Lidingö 4.90 (+1.0)
6.5 San Juan Capistrano, CA
M 1500 m Final C:  Emil Blomberg Hässelby DNF;
K 1500 m Final B: 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:10.50, 4) Hanna Hermansson Tureberg 4:12.00
6‐7.5 Manhattan, KS
M Höjd (7.5): 2) Emil Uhlin Falun 2.06
6‐7.5 Annapolis, MD
K 1500 m (7.5): 1) Andrea Claeson Tureberg 4:29.12, Heat 2 (6.5): 1) Andrea Claeson Tureberg 4:36.91;
K 5000 m (7.5): 1) Andrea Claeson Tureberg 16:20.92;
K Tresteg (7.5):  Lisa Weyhenmeyer Upsala IF NM
6‐8.5 Rochester, MI
K 100 m Heat 1 (7.5, +2.7): 7) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 12.36w;
K 200 m Heat 3 (7.5, +0.7): 5) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 25.62
6‐13.5 Moorpark, CA
K 5000 m (13.5):  Stina Johansson Tranås DNF;
K 10 000 m (6.5): 3) Stina Johansson Tranås 38:50.95;
K 3000 m hinder (13.5): 1) Stina Johansson Tranås 11:21.22
6‐7.5 Provo, UT
M Diskus (13.5): 1) Niklas Arrhenius^ Spårvägen 60.16
6.5 Boulder City, NV
HS F 400 m: 3) Linn Engelgren Danderyd 1:08.58;
HS F 800 m: 4) Linn Engelgren Danderyd 2:46.47
6.5 Fort Lauderdale, FL
K 100 m häck (+1.6): 5) Rowan Sundevall Kalmar SK 20.23;
K 200 m häck (+1.9): 5) Rowan Sundevall Kalmar SK 37.11;
K Tresteg: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 9.00;
K Kula: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.64;
K Slägga: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 31.10
5‐6.5 Anderson, SC
M 110 m häck (6.5, +2.7): 5) Philip Stömne Spårvägen 14.88w, Heat 2 (5.5, +1.2): 4) Philip Stömne Spårvägen 15.15;
M 400 m häck (6.5): 3) Philip Stömne Spårvägen 54.03, Heat 1 (5.5): 3) Philip Stömne Spårvägen 55.29;
M Stav (6.5): 6) Philip Stömne Spårvägen 4.30;
M Spjut (6.5): 12) Philip Stömne Spårvägen 46.15;
K 800 m (6.5): 2) Stina Pettersson Sävedalen 2:16.64, Heat 2 (5.5): 1) Stina Pettersson Sävedalen 2:16.83
5‐7.5 Kingsville, TX
M 400 m häck (7.5): 2) William Frobe Täby 51.42, Heat 1 (6.5): 1) William Frobe Täby 54.33;
K 100 m häck (7.5, +2.7):  Julia Seigerroth IKHP Huskvarna wDNF, Heat 1 (6.5, +1.7): 1) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.25;
K 400 m häck (7.5): 1) Minna Svärd IF Göta 1:00.02, Heat 3 (6.5): 1) Minna Svärd IF Göta 59.66;
K Stav (7.5): 2) Minna Svärd IF Göta 3.96
5‐7.5 Novato, CA
P 800 m (7.5): 9) Max Dunmire 2:08.00, Heat ? (6.5): 11) Max Dunmire 2:09.84;
F 800 m (7.5): 3) Emma Dunmire 2:23.57, Heat ? (6.5): 1) Emma Dunmire 2:28.18;
F 1600 m (7.5): 2) Emma Dunmire 4:56.01, Heat ? (6.5): 3) Emma Dunmire 5:34.23;
F 3200 m (7.5): 2) Emma Dunmire 11:37.01
5‐6.5 Fort Collins, CO
F Kula (6.5): 3) Kajsa Borrman 10.83;
F Diskus (6.5): 1) Kajsa Borrman 41.55
4.5 Lynchburg, VA
M 800 m Final A: 4) Viktor Idhammar 1:51.40
4.5 Pfungstadt, GER
K 1500 m: 2) Amélie Svensson Sävedalen 4:33.34
4.5 York, GBR
K 800 m: 1) Therese Jansson Ludvika 2:37.76
4‐5.5 Summerville, SC
P Kula (5.44 kg) (5.5): 2) David Thilén Kville 13.34;
P Diskus (1.6 kg) (5.5): 1) David Thilén Kville 45.59;
P Spjut (5.5): 7) David Thilén Kville 36.60
4.5 Nerja, ESP
M 110 m häck (0.0): 4) Max Hrelja Malmö 14.00;
K Höjd: 1) Ellen Ekholm Ullevi 1.73
4‐5.5 Apex, NC
F Höjd (5.5): 13) Wilma Hallsten KA2 1.37;
F Kula (5.5): 14) Wilma Hallsten KA2 7.20;
F Diskus (5.5): 12) Wilma Hallsten KA2 19.27
4.5 Burien, WA
HS P Höjd:  Viking Bergfast 1.55;
HS P Kula (5.44 kg): 6) Viking Bergfast 9.65;
HS P Spjut: 10) Viking Bergfast 27.91
2.5 London, GBR
M 10 km väg: 301) Fabian Olsson Hässelby 36:44
1.5 Gilching, GER
M 300 m Final B: 4) Ethan Langselius 37.48
1.5 Bar, MNE
M Höjd: 1) Fabian Delryd Täby 2.20;
M Slägga: 1) Ragnar Carlsson Hässelby 73.18;
K Kula: 2) Sara Lennman Spårvägen 17.09;
K Slägga: 1) Grete Ahlberg Hammarby 67.06, 2) Hillevi Carlsson Hässelby 53.77
1.5 Birmingham, GBR
M Halvmaraton: 18) Pär Uggla Högbo GIF 1:16:13
30.4 Tucson, AZ
M 5000 m:  Erik Barr Zeilon Örgryte DNF;
K 400 m Final B: 2) Linnea Killander Malmö 54.92;
K Stav: 7) Celina Johannsen Malmö 3.70;
K Diskus: 5) Emma Ljungberg Spårvägen 52.25
30.4 Palo Alto, CA
M Slägga: 1) Ivar Moisander Spårvägen 65.59;
M Spjut: 3) Ivar Moisander Spårvägen 43.46
30.4 College Station, TX
M Stav: 2) Simon Thor Hässelby 5.10;
M Diskus: 18) Simon Thor Hässelby 40.61
30.4 Draževina, MNE
P19 Kula (6.0 kg): 1) Leo Zikovic Örgryte 18.75
30.4 Herzogenaurach, GER
M Halvmaraton: 10) Samuel Tsegay* Hälle 1:02:32
30.4 London, GBR
M 600 m: 2) Victor Barck Dahlberg IFK Göteborg 1:52.28
30.4 Oakland, CA
F 3200 m: 1) Emma Dunmire 11:08.02
30.4 Novato, CA
Frosh/Soph P 1600 m: 2) Max Dunmire 4:41.80
30.4 Fulton, MD
Gator K 800 m: 32) Fredrika Rosén Lidingö 2:37.08
30.4‐2.5 Chelmsford, GBR, Univ Ch
K Kula (2.5): 12) Karolina Wamsler Lund 11.02, Kval 1 (2.5): 7) Karolina Wamsler Lund 11.24;
K Diskus (2.5): 10) Karolina Wamsler Lund 33.87, Kval 2 (1.5): 5) Karolina Wamsler Lund 37.10
30.4 York, GBR
K 1500 m: 4) Therese Jansson Ludvika 5:16.48
30.4 San Marino, CA
HS P 400 m: 13) Max Dunmire 1:01.95
29.4 Santa Monica, CA
M Kula: 24) Leif Adolfsson 8.78
29‐30.4 Memphis, TN
M Kula (30.4): 7) Måns Roos Mölndal 15.32;
M Diskus (30.4): 4) Måns Roos Mölndal 46.50
29.4 Palo Alto, CA, Jordan
M 5000 m Final A: 1) Emil Danielsson Spårvägen 13:25.62;
M 3000 m hinder Final A: 2) Emil Blomberg Hässelby 8:24.84, 5) Simon Sundström Lidingö 8:27.93;
K 1500 m Final A: 7) Hanna Hermansson Tureberg 4:12.14
29‐30.4 Jacksonville, FL
K Stav (29.4): 1) Filippa Miller Hovslätt 4.20
29‐30.4 Kalamazoo, MI
K 100 m (30.4, -0.3): 5) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 12.67
29‐30.4 Ewing, NJ
K Längd (30.4): 6) Anja Olsson Malmö 5.15w (+3.8);
K Diskus (30.4): 1) Nina Björkman Västerås FK 46.76
29‐30.4 Ashland, OH
K 100 m häck Heat 1 (30.4, +1.2): 6) Lisa Fröberg Lidingö 16.62;
K Höjd (30.4): 15) Lisa Fröberg Lidingö 1.45;
K Längd (30.4): 15) Lisa Fröberg Lidingö 4.88 (0.0)
29‐30.4 Nashville, TN
K Kula (30.4): 15) Jessica Mattsson Spårvägen 12.40;
K Slägga (30.4): 2) Jessica Mattsson Spårvägen 61.62
29‐30.4 Lubbock, TX
M Stav (30.4): 7) Emil Uhlin Falun 4.73;
M Diskus Final B (29.4): 7) Emil Uhlin Falun 38.73
29‐30.4 Arlington, TX
F Kula (29.4): 1) Emma Sralla Spårvägen 13.29
I-6A K Diskus (30.4): 1) Emma Sralla Spårvägen 54.10
29‐30.4 Fresno, CA
Invitational M 3000 m hinder (30.4): 1) Awet Mengsteab Örgryte 8:44.68;
K 100 m Final B (30.4, +1.3): 6) Gabriella Holmström Upsala IF 12.11;
K 200 m Final B (30.4, +2.9): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 24.68w;
K 1500 m Final C (30.4): 4) Klara Frih Åsbro 4:35.33;
K 5000 m (30.4): 2) Elsa Wallenius Västerås FK 17:03.02;
K 400 m häck Final B (30.4): 3) Caroline Larsson Täby 1:04.18;
K Tresteg (30.4): 1) Emilia Sjöstrand Hellas 13.19 (+1.5)
29‐30.4 Starkville, MS
M Kula (30.4): 3) Sebastian Löschner Spårvägen 16.91;
M Diskus (30.4): 1) Sebastian Löschner Spårvägen 53.55;
K Stav (30.4):  Ina Edström IFK Umeå NH
29.4 London, GBR
K 5 km väg: 11) Hanna Bergström Tureberg 17:20
29.4 Bar, MNE
M Stav: 4) Jacob Thelander Ljungby 4.20
28.4 Commerce, TX
K 100 m häck (+3.5): 1) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.23w
28.4 Arlington, TX
M 100 m Final A (+2.7): 5) Joel Bengtsson Helsingborg 10.50w;
M 110 m häck Final A (+2.3): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 13.72w
28.4 Abilene, TX
K 200 m Final B (+2.1): 5) Angel Richmore Malmö 26.34w;
K 100 m häck Final B (+3.3): 1) Angel Richmore Malmö 14.69w;
K Höjd: 2) Angel Richmore Malmö 1.71;
K Kula: 7) Angel Richmore Malmö 13.29
28‐30.4 Philadelphia, PA, PennR
K Slägga (28.4): 20) Nina Björkman Västerås FK 47.06
Olympic Developement K 1500 m (30.4):  Senna Ohlsson Sävedalen DNF
27‐30.4 Des Moines, IA, DrakeR
M 800 m Final A (28.4): 6) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:51.62;
K 1500 m Final A (29.4): 4) Julia Nielsen Örgryte 4:21.70;
K 100 m häck Heat 2 (29.4, -2.3): 3) Maja Maunsbach Lund 14.22;
K Kula (29.4): 1) Axelina Johansson Hässelby 17.36
Invitational K 1500 m (30.4): 4) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:12.23
27.4 Summerville, SC
HS P Diskus (1.6 kg): 3) David Thilén Kville 46.68
26.4 Bethesda, MD
HS F 100 m häck (nwi): 1) Tyra Holst AIK 18.32
F Längd: 4) Tyra Holst AIK 4.19
25.4 Bethesda, MD
F 800 m: 4) Fredrika Rosén Lidingö 2:38.92;
F 1600 m: 7) Fredrika Rosén Lidingö 5:53.48
24.4 Málaga, ESP
M 10 km väg: 12) Napoleon Solomon Tureberg 30:04
Open M 5 km väg: 3) Jesper Lundberg Hunflen 14:33, 12) Hugo Lindell Akele 15:17, 19) Olof Silvander Lidingö 15:29;
K 10 km väg: 2) Sarah Lahti Hässelby 31:55
24.4 Wien, AUT
M Maraton: 70) Kristoffer Linna 2:43:47;
K Halvmaraton: 34) Caroline Larsson 1:30:30
24.4 Hamburg, GER
M Maraton: 18) Jonas Leandersson IF Göta 2:13:58, 25) Kristofer Låås Keep Up 2:17:18, 31) Richard Bäckström Hälle 2:26:47, 45) Andreas Ingberg Örebro AIK 2:31:36, 46) Erik Landström Björnstorp 2:31:58, 57) Daniel Parheden Hälle 2:36:02, 102) Kristoffer Loo Scania RR 2:43:26, 106) Martin Duberg Örebro AIK 2:44:28, 116) Emil Bäcklund Uppsala LK 2:45:10, 128) Paul Krochak* Studenterna 2:45:56, 132) Martin Larvia 2:46:37, 145) Daniel Westergren Mantra Sport 2:47:52, 154) Max Lundberg Björnstorp 2:48:43, 156) Jens Eriksson Wibring 2:49:05, 157) Niklas Gröning Vegan Runners 2:49:23, 168) Henrik Ågren 2:50:46, 183) Erik Olsson Nocout.se 2:52:02, 204) Martin Johansen 2:53:39, 215) Daniel Nyström 2:54:24, 222) Svend Jacobsen Linnéa 2:54:51, 232) Kenth Pettersson Nocout.se 2:55:40, 250) David Lunde LK Nyköping 2:56:09, 287) Henrik Orre Björnstorp 2:57:25, 349) Jacob Gold 2:59:56, 462) Petter Sallnäs Nocout.se 3:05:38, 488) Fredrik Härdfeldt Örebro AIK 3:06:46, 541) Patrik Henriksson 3:09:29, 549) Per-Åke Häggblom 3:09:59;
K Maraton: 11) Camilla Elofsson Terrible Tuesday 2:35:09, 15) Fanny Schulstad KFUM Örebro 2:41:00, 21) Frida Michold Akele 2:54:55, 25) Anna Bjurman IS Göta 2:55:52, 60) Patricia Langenheim Linnéa 3:15:50, 245) Fanny Ericson Hållén 3:43:51
23.4 Baton Rouge, LA
K 200 m Final D (+2.5): 7) Maja Maunsbach Lund 26.14w;
K 100 m häck Final A (+3.6): 5) Maja Maunsbach Lund 13.66w
23.4 Natchitoches, LA
K Längd: 3) Angel Richmore Malmö 5.84 (+1.1);
K Spjut: 6) Angel Richmore Malmö 40.70
23.4 Hickory, NC
M 110 m häck (+0.6): 1) Philip Stömne Spårvägen 14.99;
M 400 m häck Final B: 2) Philip Stömne Spårvägen 56.95;
M Diskus: 17) Philip Stömne Spårvägen 32.18;
K 800 m:  Stina Pettersson Sävedalen DNF;
K 3000 m hinder: 4) Stina Pettersson Sävedalen 11:51.87
23.4 Lawrenceville, NJ
K Kula: 4) Nina Björkman Västerås FK 13.03;
K Diskus: 2) Nina Björkman Västerås FK 48.15;
K Slägga: 2) Nina Björkman Västerås FK 51.43
23.4 Columbia, SC
K Höjd:  Emma Söderström Göteborgs KIK NH
23.4 Santa Rosa, CA
Open M 1600 m: 3) Max Dunmire 4:43.94;
Invitational K 800 m: 3) Emma Dunmire 2:22.61;
Invitational K 1600 m: 4) Emma Dunmire 5:00.84
23‐24.4 Miramar, FL
M Längd (24.4): 7) David Århammar Lidingö 6.48 (-3.1)
23.4 Summerville, SC
P Diskus (1.6 kg): 3) David Thilén Kville 46.22
23.4 Oslo, NOR
M 10 km väg: 1) Samuel Tsegay* Hälle 29:56;
K 10 km väg: 2) Sanna Mustonen Hässelby 34:50
23.4 Grangemouth, GBR
K Kula: 1) Karolina Wamsler Lund 11.30;
K Diskus: 2) Karolina Wamsler Lund 38.28
22‐23.4 Bloomington, IN
K 100 m häck Heat 1 (23.4, +1.9): 5) Lisa Fröberg Lidingö 16.39;
K Längd (23.4): 24) Lisa Fröberg Lidingö 5.18 (-2.3);
K Spjut (23.4): 21) Lisa Fröberg Lidingö 25.07
22‐23.4 Las Vegas, NV
HS F 400 m Final D (23.4): 5) Linn Engelgren Danderyd 1:09.93;
HS F 800 m Final B (23.4): 5) Linn Engelgren Danderyd 2:43.50
22‐23.4 Eugene, OR
M 3000 m hinder (22.4): 3) Emil Blomberg Hässelby 8:25.55, 7) Simon Sundström Lidingö 8:31.26
22.4 Mesa, AZ
M 1500 m: 4) Erik Barr Zeilon Örgryte 4:07.70
22‐23.4 Tuscaloosa, AL
M Kula (23.4): 11) Sebastian Löschner Spårvägen 17.32
Invitational M Diskus (23.4): 7) Sebastian Löschner Spårvägen 53.08;
K Stav (23.4):  Ina Edström IFK Umeå NH
22‐23.4 Tempe, AZ
K 200 m Final A (22.4, +0.2): 5) Linnea Killander Malmö 24.32;
K 400 m Final A (23.4): 5) Linnea Killander Malmö 55.04;
K 100 m häck (23.4, +0.5): 9) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.89, Heat 1 (22.4, 0.0): 6) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.60;
K 400 m häck (22.4): 1) Minna Svärd IF Göta 57.47;
K Stav (22.4): 2) Minna Svärd IF Göta 3.91
22‐23.4 Atlanta, GA
K 800 m Final A (23.4): 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 2:04.02;
K Kula (23.4): 29) Jessica Mattsson Spårvägen 11.27;
K Slägga (22.4): 1) Jessica Mattsson Spårvägen 62.07
22‐23.4 Greensboro, NC
K Längd (22.4): 8) Lisa Warfvinge Varberg 5.38 (+0.5);
K Tresteg (23.4): 5) Lisa Warfvinge Varberg 11.79 (+0.6)
22‐23.4 Hobbs, NM
M 200 m Heat 2 (23.4, +4.7): 2) William Frobe Täby 21.39w
22‐23.4 Norman, OK, Jacobs
M 110 m häck Final D (23.4, +0.1): 5) Emil Uhlin Falun 15.34;
M Höjd (23.4): 11) Emil Uhlin Falun 1.95;
M Kula (22.4): 17) Emil Uhlin Falun 12.67
22‐23.4 Waco, TX, Johnson
M 110 m häck Final A (23.4, +3.7): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 13.59w;
M Stav (23.4): 7) Simon Thor Hässelby 4.91;
M Spjut (23.4): 5) Simon Thor Hässelby 61.45;
K Kula (23.4): 1) Axelina Johansson Hässelby 17.78
22‐29.4 Valencia, CA
K 800 m (29.4): 1) Stina Johansson Tranås 2:22.14, Heat 3 (22.4): 1) Stina Johansson Tranås 2:25.16, 6) Malin Höijer 2:52.53;
K 1500 m (29.4): 1) Stina Johansson Tranås 4:50.57, 11) Malin Höijer 5:56.36, Heat 2 (22.4): 4) Stina Johansson Tranås 4:59.25;
K 5000 m (29.4): 1) Stina Johansson Tranås 18:35.37;
K 10 000 m (22.4): 1) Stina Johansson Tranås 38:06.56;
K 3000 m hinder (29.4): 1) Stina Johansson Tranås 11:44.56;
K Höjd (22.4):  Wilma Björkman NH;
K Längd (22.4): 11) Wilma Björkman 4.53
22.4 Fort Lauderdale, FL
K 200 m (+2.0): 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 38.05;
K Höjd: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 1.22;
K Tresteg: 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.61;
K Slägga (3.0 kg): 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 34.32;
K Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.70
21.4 Charleston, SC
HS P Kula (5.44 kg): 7) David Thilén Kville 12.70;
HS P Diskus (1.6 kg): 2) David Thilén Kville 44.80
21.4 Albuquerque, NM
Invitational M 800 m:  Awet Mengsteab Örgryte DNF
21.4 McKinney, TX
F Kula: 2) Emma Sralla Spårvägen 12.26;
F Diskus: 1) Emma Sralla Spårvägen 56.38
21‐23.4 Charlottesville, VA
M 5000 m (22.4): 17) Viktor Idhammar 14:36.55;
K 100 m häck Final D (23.4, +2.5):  Ebba Åhman Ymer wDNF;
K 400 m häck Final A (23.4): 2) Ebba Åhman Ymer 1:01.99
Invitational K Stav (22.4): 8) Filippa Miller Hovslätt 3.91
21‐23.4 Terre Haute, IN
K 200 m Final B (23.4, +6.1): 4) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 25.74w
21.4 Mill Valley, CA
HS P 1600 m Final B: 3) Linus Törnqvist 5:00.39
P 1600 m: 1) Max Dunmire 4:52.04;
F 800 m: 2) Emma Dunmire 2:24.17;
F 1600 m: 2) Emma Dunmire 5:06.96
21.4 Cary, NC
HS F 200 m Final B (nwi): 4) Wilma Hallsten KA2 32.8m;
HS F 100 m häck (nwi): 3) Wilma Hallsten KA2 19.1m;
HS F Kula: 2) Wilma Hallsten KA2 7.50;
HS F Diskus: 4) Wilma Hallsten KA2 17.88
20.4 Bethesda, MD
F 800 m: 8) Fredrika Rosén Lidingö 2:42.01
20‐23.4 Provo, UT
K 100 m Final A (23.4, +2.2): 4) Gabriella Holmström Upsala IF 12.14w;
K 200 m Final A (23.4, +4.2): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 24.61w
20.4 New Braunfels, TX
HS P 400 m: 6) Benjamin Blomqvist Örgryte 51.01;
HS P 110 m häck (99.1 cm) (nwi): 6) Benjamin Blomqvist Örgryte 15.28
18.4 Boston, MA, BAA
Open M Maraton: 283) Fredrik Überbacher Triathlon Väst 2:36:15, 459) Niklas Ahlund 2:40:04, 527) Daniel Elinder Fredrikshof 2:41:16, 633) Ashkan Fivrin Hälle 2:43:01, 741) Marcus Johansson Örgryte 2:44:30, 751) Ruben Larsson 2:44:58, 835) Andreas Höye Ullevi 2:45:34, 1085) Johan Säfström Linnéa 2:48:51, 1356) Markus Romeis 2:51:42, 1538) Axel Lönnqvist Hässelby 2:51:57, 1566) Claes Winterfeldt Spårvägen 2:53:39, 1604) David Reveman 2:52:17, 1801) Anders Szalkai Spårvägen 2:54:24, 1869) Andreas Åkesson Saltsjöbaden 2:54:12, 2981) Fredrik Hallsten 3:05:56, 3191) Erik Ulin 3:02:39, 3915) Christoffer Bjäreborn 3:11:42, 4062) William Bjureland 3:12:51, 4328) Henrik Stark 3:11:09, 4359) Roger Altgenug 3:11:03, 5311) David Ho 3:14:28;
K Maraton: 314) Frida Falk Skellefteå AIK 3:08:04, 1201) Emma Skygebjerg Runacademy 3:21:14, 2099) Susanna Fritzson 3:30:20, 2151) Kristin Eklöf Sätra 3:33:10, 2437) Carolina Stenfeldt 3:30:00, 2790) Sofia Gruvberger Saal 3:35:20, 2792) Karin Ahlstedt Björnstorp 3:35:20, 3097) Karin Gunnelin F&S Falun 3:40:03, 3476) Tanja Isaksson 3:40:21, 3709) Ann-Sofie Werneberg 3:42:25
18.4 London, GBR
M 10 km väg: 3) Fabian Olsson Hässelby 36:35
16.4 Walnut, CA
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 67.65, 5) Simon Pettersson Hässelby 62.36;
M Slägga: 2) Ragnar Carlsson Hässelby 76.18;
K Kula: 4) Fanny Roos Malmö 18.28;
K Diskus: 9) Emma Ljungberg Spårvägen 50.65
16.4 Anderson, SC
K 1500 m: 3) Stina Pettersson Sävedalen 4:40.09
16.4 Amherst, MA
K Tresteg: 2) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.36w (+2.7)
16.4 Glendale, AZ
K 200 m: 1) Linnea Killander Malmö 24.33
16‐17.4 Annecy, FRA
K Maraton (17.4):  Karima Makrof Majorna 3:18:37
16.4 London, GBR
M 200 m Final A (+0.8): 5) Milton Cooper 23.93;
M 300 m: 2) Milton Cooper 37.90
16.4 Boston, MA
K Mile väg: 6) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:42
16.4 Houston, TX
15-16 M 100 m: 17) Henrik Rosario Örgryte 12.29;
15-16 M 400 m: 6) Henrik Rosario Örgryte 53.38;
15-16 M 800 m: 4) Henrik Rosario Örgryte 2:13.31;
15-16 M Höjd: 1) Henrik Rosario Örgryte 1.72
15.4 Warrensburg, MO
M 800 m Final A: 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:52.97;
M 1500 m Final A: 2) Yared Kidane* Eskilstuna FI 3:51.72
15.4 Nacogdoches, TX
K 100 m häck Heat 2 (+1.5): 3) Angel Richmore Malmö 15.02;
K Höjd: 3) Angel Richmore Malmö 1.60;
K Kula:  Angel Richmore Malmö NM;
K Spjut: 3) Angel Richmore Malmö 41.71
15‐16.4 Auburn, AL
K 800 m Final A (16.4): 10) Johanna Bülow Hovslätt 2:12.15
15‐16.4 Long Beach, CA
K 100 m Final E (16.4, +0.7): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 12.46;
K 200 m Final F (16.4, +0.5): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 25.36;
K 400 m häck Final E (16.4): 6) Caroline Larsson Täby 1:07.43;
K Tresteg (16.4): 3) Emilia Sjöstrand Hellas 12.50 (+0.1)
15‐16.4 Gainesville, FL, Jones
M 400 m häck Final A (15.4):  Oskar Edlund Täby DNF
15‐16.4 High Point, NC
K 100 m häck Final B (16.4, +0.9): 1) Ebba Åhman Ymer 14.80;
K 400 m häck Final C (16.4):  Ebba Åhman Ymer DNF
15‐16.4 Princeton, NJ, Ellis
M 800 m Final F (16.4): 5) Anton Idhammar 1:54.11;
K 100 m Final D (16.4, +1.8): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 12.41;
K 1500 m Final D (16.4): 7) Senna Ohlsson Sävedalen 4:20.85;
K Tresteg (16.4): 6) Lisa Warfvinge Varberg 11.98 (+1.3)
15‐16.4 San Marcos, TX
M Tiokamp (16.4): 3) Simon Thor Hässelby 6.959 (12.07/+0.6  6.59w/+2.1  12.95  1.86  55.72  16.15/+1.4  41.36  5.05  62.89  4:57.27)
15.4 Salford, GBR
M 10 km väg: 1) Victor Urquhart Smångs Spårvägen 29:51
15‐16.4 Lakewood, CO
F Diskus (16.4): 2) Kajsa Borrman 44.55
14.4 Alexandria, VA
HS F 100 m häck (nwi): 1) Tyra Holst AIK 18.59;
HS F 300 m häck: 1) Tyra Holst AIK 54.19
F 100 m: 9) Tyra Holst AIK 14.89;
F Längd: 4) Tyra Holst AIK 4.49;
F Kula: 5) Tyra Holst AIK 6.88
13.4 Oslo, NOR
M 10 000 m Final A: 7) John Kingstedt Hässelby 29:27.08,  Otto Kingstedt Hässelby DNF
13‐15.4 Azusa, CA, Clay
M 3000 m hinder Final A (13.4): 7) Awet Mengsteab Örgryte 8:56.62
Invitational M 1500 m Final G (15.4): 9) Awet Mengsteab Örgryte 3:44.93;
K 800 m Final A (14.4): 6) Hanna Hermansson Tureberg 2:02.84, 9) Wilma Nielsen Örgryte 2:05.47, Final L (14.4): 2) Klara Frih Åsbro 2:11.87;
K 1500 m Final E (15.4): 2) Elsa Wallenius Västerås FK 4:33.57;
K Stav (15.4): 10) Celina Johannsen Malmö 3.51
13‐16.4 Walnut, CA, MSR
M Slägga (16.4): 7) Ivar Moisander Spårvägen 65.95, Kval (15.4): 6) Ivar Moisander Spårvägen 66.07
Elite M 10 000 m (14.4): 23) Emil Danielsson Spårvägen 28:58.61;
K 5000 m Final A (15.4): 6) Andrea Claeson Tureberg 16:03.53;
K Tresteg (15.4): 9) Emilia Sjöstrand Hellas 12.46 (0.0)
Elite K 1500 m (16.4):  Hanna Hermansson Tureberg DNF
13‐14.4 Fort Worth, TX
HS F 100 m häck Final B (13.4, nwi): 9) Edith Petersson Rigor 20.40;
HS F 300 m häck Final B (13.4): 11) Edith Petersson Rigor 1:00.19
F Höjd (14.4): 3) Edith Petersson Rigor 1.27
13‐14.4 Plano, TX
F Kula (13.4): 2) Emma Sralla Spårvägen 13.09;
F Diskus (14.4): 1) Emma Sralla Spårvägen 51.63
12.4 Fort Lauderdale, FL
F Kula: 6) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.70;
F Diskus: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.88;
F Spjut: 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.48
12‐13.4 Hutto, TX
HS F 1600 m Final B (13.4): 2) Svea Jones Upsala IF 5:57.04;
HS F 3200 m Final B (12.4): 1) Svea Jones Upsala IF 12:46.58
12‐13.4 New Braunfels, TX
HS P 400 m (13.4): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 50.98, Heat 2 (12.4): 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 51.09;
HS P 110 m häck (99.1 cm) (13.4, nwi): 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 15.24, Heat 1 (12.4, nwi): 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 15.52;
HS P Höjd (12.4): 7) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.82;
HS P Längd (12.4): 15) Benjamin Blomqvist Örgryte 5.98 (nwi)
10.4 Rotterdam, NED
M Maraton: 88) Anders Österlund Västerås SOK 2:31:53, 111) Johannes Bogren Hälle 2:35:04, 120) Victor Dahlgren Brattås 2:35:48, 125) Alexander Lindskog Upsala IF 2:36:44, 129) Marcus Åberg Tjalve FIF 2:37:02, 171) Marcus Bokedal 2:40:21, 687) Peter Hansson Björnstorp 2:59:16, 1091) Björn Åsén Alingsås 3:09:55;
K Maraton: 6) Carolina Wikström Upsala IF 2:29:51, 108) Carolina Höij Kristinehamns MSK 3:19:20, 174) Matilda Leepel 3:30:52
10.4 Zürich, SUI
M Maraton: 62) Lars Ljungquist 2:44:56, 119) Jonas Johansson 2:52:29, 338) Oscar Gustavsson 3:06:44;
K Maraton: 82) Caroline Staudt 3:27:28, 154) Frida Bragvad Eriksson 3:40:23
10.4 Poing, GER
M 2000 m: 1) Ethan Langselius 6:05.05
10.4 Brighton, GBR
M Maraton: 4) Damian Nevins* Högby 2:32:34
9.4 Baton Rouge, LA
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.41
9.4 Greensboro, NC
K 100 m häck Heat 1 (+2.0): 2) Ebba Åhman Ymer 14.46;
K 400 m häck Final C: 1) Ebba Åhman Ymer 1:03.26
9.4 Fairfax, VA
K 200 m Final D (-0.1): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.83
9.4 Berkeley, CA
M Slägga: 1) Ivar Moisander Spårvägen 66.40
9.4 Commerce, TX
K 100 m häck (+3.5): 1) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.61w;
K 400 m häck Final B: 1) Minna Svärd IF Göta 58.30;
K Stav: 1) Minna Svärd IF Göta 4.05
9.4 Boulogne-sur-Mer, FRA, NC
M 10 km väg Final B: 107) Tristan Ojutkangas Västerås FK 33:52;
K 10 km väg Final A: 17) Nova Ojutkangas Västerås FK 35:36
9.4 Melbourne, AUS
M 5000 m: 13) Samuel Eriksson Lidbrink Spårvägen 15:08.3m
9.4 Lockhart, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.75;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 42.10
8‐9.4 Arcadia, CA
Open K 1 mile (9.4): 27) Emma Dunmire 5:09.41
8‐9.4 Boulder, CO
M50 Slägga (6.0 kg) (9.4): 1) Mattias Borrman Västerås FK 59.25;
K 400 m häck Final C (9.4): 5) Caroline Larsson Täby 1:05.13
8‐9.4 Tampa, FL
M Längd (8.4): 9) David Århammar Lidingö 6.53w (+3.0);
M Tresteg (8.4):  David Århammar Lidingö NM
8‐9.4 Coral Gables, FL
K Stav (8.4): 3) Filippa Miller Hovslätt 3.92
8‐9.4 Rochester, MI
K 100 m (9.4, +1.7): 4) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 12.94, Heat 3 (9.4, -1.1): 2) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 13.10
8‐9.4 Oxford, MS
M Kula (9.4): 13) Måns Roos Mölndal 15.46;
M Diskus (9.4): 9) Måns Roos Mölndal 48.05;
K 800 m Final A (9.4): 4) Julia Nielsen Örgryte 2:05.58, 5) Wilma Nielsen Örgryte 2:06.26;
K Slägga (8.4): 7) Jessica Mattsson Spårvägen 60.54
8‐9.4 New York, NY
K Längd (9.4): 3) Lisa Warfvinge Varberg 5.35 (+2.0), 11) Anja Olsson Malmö 5.01 (+0.4);
K Tresteg (9.4): 5) Anja Olsson Malmö 10.17 (+1.3);
K Kula (9.4): 2) Nina Björkman Västerås FK 12.71;
K Diskus (9.4): 3) Nina Björkman Västerås FK 44.52;
K Slägga (9.4): 1) Nina Björkman Västerås FK 49.41
8‐9.4 Nacogdoches, TX
K 100 m häck Heat 3 (9.4, +2.1): 5) Angel Richmore Malmö 15.18w;
K Längd (8.4): 2) Angel Richmore Malmö 5.87 (+2.0);
K Kula (8.4): 8) Angel Richmore Malmö 12.37
8‐10.4 Hickory, NC
M Tiokamp (10.4): 1) Philip Stömne Spårvägen 6.512 (11.42/0.0  6.30/+1.7  10.73  1.70  50.62  15.14/+1.3  31.31  4.00  46.87  4:29.31)
8‐9.4 La Jolla, CA
M Kula (9.4): 8) Sebastian Löschner Spårvägen 16.97
Invitational M Diskus (9.4): 1) Daniel Ståhl Spårvägen 68.44, 4) Simon Pettersson Hässelby 64.21
Open M Diskus (9.4): 4) Sebastian Löschner Spårvägen 53.40;
K Kula (9.4): 1) Fanny Roos Malmö 18.99
Invitational K Diskus (8.4): 11) Vanessa Kamga Hässelby 51.89
8‐9.4 Glendale, CA
K Höjd (9.4): 3) Wilma Björkman 1.50;
K Längd (9.4): 2) Wilma Björkman 5.15
8‐9.4 Amarillo, TX
M 800 m (8.4):  William Frobe Täby DNF
8.4 Flower Mound, TX
F Kula: 2) Emma Sralla Spårvägen 12.92;
F Diskus: 2) Emma Sralla Spårvägen 38.15
8‐9.4 Spring Valley, SC
P Kula (5.44 kg) (9.4): 58) David Thilén Kville 11.53;
P Diskus (1.6 kg) (9.4): 19) David Thilén Kville 41.19
7.4 Chula Vista, CA
M Diskus: 1) Daniel Ståhl Spårvägen 69.11, 3) Simon Pettersson Hässelby 65.02, 14) Sebastian Löschner Spårvägen 53.43;
K Diskus: 5) Vanessa Kamga Hässelby 56.41
7‐8.4 Fayetteville, AR
M 200 m Final D (8.4, +1.1): 2) Adam Landén Helsingborg 22.20;
M 800 m Final A (8.4): 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:51.71
7‐9.4 Birmingham, AL
K Stav (9.4): 8) Ina Edström IFK Umeå 3.56
7‐9.4 Tempe, AZ
K Stav (8.4): 14) Celina Johannsen Malmö 3.70
7‐9.4 Durham, NC
K 5000 m Final A (8.4):  Andrea Claeson Tureberg DNF;
K Höjd (9.4): 1) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.77;
K Tresteg (9.4): 10) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.71 (+0.9)
Invitational K 1500 m Final A (8.4): 5) Andrea Claeson Tureberg 4:21.72
7‐9.4 Knoxville, TN
M 1500 m Final B (8.4): 2) Viktor Idhammar 3:55.46;
K 200 m Final F (8.4, +3.9): 5) Maja Maunsbach Lund 27.06w;
K 800 m Final C (8.4): 1) Johanna Bülow Hovslätt 2:15.95;
K 100 m häck Final B (8.4, +5.6): 3) Maja Maunsbach Lund 13.81w
7.4 Cary, NC
HS F 200 m Final C (nwi): 5) Wilma Hallsten KA2 33.1m;
HS F 100 m häck Final B (nwi): 2) Wilma Hallsten KA2 19.4m;
HS F Kula: 1) Wilma Hallsten KA2 7.13;
HS F Diskus: 2) Wilma Hallsten KA2 21.21
5.4 Rockville, MD
F 100 m: 5) Tyra Holst AIK 14.96;
F Längd: 4) Tyra Holst AIK 3.40;
F Tresteg: 1) Tyra Holst AIK 8.83;
F Kula: 2) Tyra Holst AIK 6.62
3.4 Paris, FRA
M Maraton: 159) Adam Stenman Terrible Tuesday 2:38:12
Open M Maraton: 4) Andreas McConville Studenterna 2:24:40, 23) Karl Normelli Umara 2:31:56, 49) Mathias Ösmark Fredrikshof 2:34:12, 233) Henrik Olsson Terrible Tuesday 2:42:15, 356) Martin Olsson 2:46:09, 497) Toni Österholm* Hälle 2:49:02, 769) Linus Brohult Hammarby 2:53:56, 827) Kristofer Forsell 3:00:12, 1118) Linus Therén Kville 3:03:34, 1887) Rasmus Hofwimmer Majorna 3:06:21, 2091) Jonas Bergström Fredrikshof 3:06:12, 3002) Claes Ohlsson 3:26:34, 3060) Claes Rasmuson 3:21:10;
Open K Maraton: 7) Annelie Johansson Hälle 2:46:42, 109) Karin Schön Kville 3:22:28
3.4 Milano, ITA
M Maraton: 30) Niklas Sjöblom Terrible Tuesday 2:30:03, 173) Markus Smed Fredrikshof 2:51:33, 282) Thomas Nygårds Vallentuna 2:57:24
3.4 Barcelona, ESP
M Halvmaraton: 17) Gabriel Steffensen Ullevi 1:04:55, 53) Niklas Henningsson Sundbyberg 1:09:18, 278) Mattias Ung Studenterna 1:18:08, 597) Tomas Kobayashi Domnarvet 1:23:26,  Emil Millán de la Oliva Eskilstuna FI DNF;
K Halvmaraton: 7) Linnéa Sennström Hässelby 1:13:34, 9) Leonie Balter* Studenterna 1:14:12, 15) Charlotte Andersson IFK Umeå 1:15:35, 18) Emilia Siltanen Studenterna 1:18:20, 20) Anna Jonsson Studenterna 1:19:34, 22) Weronika Brzuchalska Studenterna 1:20:13, 88) Robin Watts 1:33:33
3.4 Hannover, GER
M 10 km väg: 24) Markus Andersson Västerås FK 35:50;
M Halvmaraton: 11) Kim Rörvik Studenterna 1:13:45;
M Maraton: 9) Archibald Casteel Spårvägen 2:15:22, 39) Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:31:50, 99) Elias Rapp Västerås FK 2:47:59;
K Halvmaraton: 5) Emilia Brangefält Västerås FK 1:21:48
3.4 Berlin, GER
M Halvmaraton: 11) David Nilsson Högby 1:01:56, 27) Kristofer Låås Keep Up 1:03:48, 28) Daniel Lundgren Tureberg 1:03:53, 52) Adelegn Zewdu Keep Up 1:06:30, 53) Heshlu Andemariam* Keep Up 1:06:45, 124) Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 1:11:53, 127) Jan Troeng Linné 1:11:53, 140) Ted Armgren Dalasjö 1:12:26, 161) Sylvain Glos* Studenterna 1:12:59, 171) Markus Living Falun 1:13:13, 188) Christofer Salmén Spårvägen 1:13:46, 335) Daniel Arvidsson Spårvägen 1:17:32, 476) Fredrik Eriksson Akele 1:19:52, 479) Martin Johansson IFK Mora 1:20:14, 529) Robin Isaksson Vivungi 1:20:55, 549) Henrik Ågren 1:21:10, 574) Gustav Orbring 1:21:52, 626) Jonas Johansson 1:22:49, 630) Oskar Höstlund 1:24:07,  Olle Walleräng Spårvägen DNF,  Ebba Tulu Chala* Keep Up DNF;
K Halvmaraton: 12) Hanna Lindholm Högby 1:11:15, 14) Sanna Mustonen Hässelby 1:13:18, 23) Johanna Larsson Örgryte 1:15:49, 26) Johanna Bäcklund Runacademy 1:16:32, 39) Jessie Ross Skärvad Täby 1:19:06, 40) Sara Trané Fredrikshof 1:19:08, 56) Elmina Saksi Tjalve FIF 1:21:21, 87) Rebecca Axelsson Keep Up 1:24:26, 118) Sofia Norgren Ludvika 1:26:45, 156) Sofie Lindevall 1:30:11, 219) Linnea Troeng Linné 1:32:58, 224) Patricia Langenheim Linnéa 1:33:21
3.4 Manchester, GBR
M Maraton: 171) Fredrik Krylander 2:38:22
2.4 Tule Springs, NV
HS F 400 m Final C: 4) Linn Engelgren Danderyd 1:08.45
2.4 Podébrady, CZE
M Gång 20 km: 2) Perseus Karlström Eskilstuna FI 1:19:42
2.4 Praha, CZE
M Halvmaraton: 190) Andreas Åkesson Örgryte 1:22:33
2.4 Colorado Springs, CO
K 200 m (+1.8): 5) Caroline Larsson Täby 26.38
2.4 Storrs, CT
K Längd: 23) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 4.96w (+2.7);
K Tresteg: 3) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.67w (+2.6)
2.4 Princeton, NJ
K Längd: 5) Lisa Warfvinge Varberg 5.29 (-0.4);
K Tresteg: 1) Lisa Warfvinge Varberg 11.87 (0.0)
2.4 Philadelphia, PA
M 800 m Final A: 4) Anton Idhammar 1:52.54
2.4 Waco, TX
M 100 m Final C (+2.8): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 10.44w;
M 110 m häck Final A (+2.6): 2) Joel Bengtsson Helsingborg 13.75w
2.4 Baton Rouge, LA
M Längd: 13) Simon Thor Hässelby 3.79 (+0.2);
M Spjut: 3) Simon Thor Hässelby 57.12;
K Stav:  Johanna Duplantis Upsala IF NH
2.4 Vermillion, SD
M 400 m Final B: 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 48.81
2.4 Greeley, CO
F Kula: 1) Kajsa Borrman 10.71;
F Diskus: 1) Kajsa Borrman 43.40
2.4 Summerville, SC
P Kula (5.44 kg): 10) David Thilén Kville 12.29;
P Diskus (1.6 kg): 2) David Thilén Kville 44.11;
P Spjut: 9) David Thilén Kville 36.34
1.4 Daytona Beach, FL
M Längd: 9) David Århammar Lidingö 6.26 (+0.5)
1.4 San Luis Obispo, CA
M Spjut: 7) Emil Larsson 33.48;
K 800 m: 1) Stina Johansson Tranås 2:23.50;
K 1500 m: 1) Stina Johansson Tranås 4:55.87;
K 3000 m: 1) Stina Johansson Tranås 10:30.32;
K Höjd: 2) Wilma Björkman 1.55;
K Längd: 1) Wilma Björkman 5.19;
K Spjut: 7) Emma Sidwall Danderyd 22.56
1.4 Bakersfield, CA
M Kula: 9) Leif Adolfsson 9.71;
K 800 m: 7) Malin Höijer 2:53.71;
K 1500 m: 13) Malin Höijer 5:59.95
1‐2.4 Palo Alto, CA
Invitational M Slägga (2.4): 3) Ivar Moisander Spårvägen 61.98;
K 1500 m Final E (1.4): 10) Elsa Wallenius Västerås FK 4:39.34;
K Längd (1.4): 8) Emilia Sjöstrand Hellas 5.51 (-1.3)
Invitational K Tresteg (2.4): 6) Emilia Sjöstrand Hellas 12.40 (+0.5)
1‐2.4 Normal, IL
K 800 m Final A (2.4): 1) Wilma Nielsen Örgryte 2:11.23,  Julia Nielsen Örgryte DNF
1‐2.4 Bowling Green, KY
K 100 m Final M (2.4, +1.4): 1) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 12.68;
K 200 m Final F (2.4, +2.4): 2) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 26.53w;
K Kula (2.4): 8) Jessica Mattsson Spårvägen 12.00;
K Slägga (2.4): 2) Jessica Mattsson Spårvägen 57.31
1‐2.4 Towson, MD
K 100 m Heat 7 (2.4, +4.0): 2) Elise Legzdins Mälarhöjden 12.17w;
K 200 m Final B (2.4, +0.2): 7) Elise Legzdins Mälarhöjden 26.14
1‐2.4 Cape Girardeau, MO
M Kula (2.4): 10) Måns Roos Mölndal 15.22;
M Diskus (2.4): 8) Måns Roos Mölndal 48.19
1‐2.4 Hattiesburg, MS
M Kula (2.4): 3) Sebastian Löschner Spårvägen 16.26;
M Diskus (2.4): 1) Sebastian Löschner Spårvägen 52.05
1‐2.4 High Point, NC
M 400 m Final 4 (2.4): 1) Philip Stömne Spårvägen 49.91;
M 110 m häck Final 2 (2.4, +1.2): 5) Philip Stömne Spårvägen 15.30;
K 100 m häck Final A (2.4, +2.7): 3) Ebba Åhman Ymer 14.26w;
K 400 m häck Final A (2.4): 2) Ebba Åhman Ymer 1:02.14
1‐2.4 Cincinnati, OH
K 100 m häck Final D (2.4, +0.4): 2) Lisa Fröberg Lidingö 16.85
1‐2.4 Lubbock, TX
M 3000 m hinder (2.4): 1) Awet Mengsteab Örgryte 9:13.98
1.4 Cary, NC
HS F 200 m Final C (nwi): 4) Wilma Hallsten KA2 33.7m;
HS F 100 m häck (nwi): 3) Wilma Hallsten KA2 18.8m;
HS F Kula: 4) Wilma Hallsten KA2 7.21;
HS F Diskus: 6) Wilma Hallsten KA2 19.58
31.3 Lewisville, TX
F Diskus: 1) Emma Sralla Spårvägen 51.91
31.3‐2.4 San Francisco, CA
K 800 m Final A (2.4): 7) Klara Frih Åsbro 2:13.41
31.3‐2.4 San Angelo, TX
K 100 m häck (2.4, -0.2): 6) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 15.02, Heat 3 (2.4, +0.4): 1) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.55;
K 400 m häck (2.4): 1) Minna Svärd IF Göta 58.24, Heat 1 (2.4): 1) Minna Svärd IF Göta 57.91;
K Stav (2.4): 4) Minna Svärd IF Göta 3.61
31.3‐2.4 Williamsburg, VA
K Längd (1.4): 25) Anja Olsson Malmö 5.08 (-1.8);
K Tresteg (2.4): 30) Anja Olsson Malmö 10.28 (0.0)
31.3‐1.4 Orem, UT
K 100 m (31.3, -0.8): 4) Gabriella Holmström Upsala IF 12.13, Heat 2 (31.3, -1.5): 2) Gabriella Holmström Upsala IF 12.40
31.3 Mill Valley, CA
HS P 1600 m Final B: 5) Linus Törnqvist 5:01.48;
HS P 3200 m Final B: 2) Linus Törnqvist 11:21.10
P 800 m: 2) Max Dunmire 2:16.40;
P 1600 m: 1) Max Dunmire 4:46.15;
F 800 m: 2) Emma Dunmire 2:21.55;
F 3200 m: 3) Emma Dunmire 11:52.69
31.3 New Braunfels, TX
HS P 110 m häck (99.1 cm) (nwi):  Henrik Rosario Örgryte 18.01;
HS P Höjd: 8) Henrik Rosario Örgryte 1.67;
HS P Längd: 4) Henrik Rosario Örgryte 6.12 (nwi)
30.3 Kerrville, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 14.52;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 42.54
30.3 Haltom City, TX
HS F 100 m häck (nwi): 3) Edith Petersson Rigor 20.61;
HS F 300 m häck: 8) Edith Petersson Rigor 1:00.26
30.3 North Las Vegas, NV
HS F 400 m Final B: 5) Linn Engelgren Danderyd 1:09.77
F 800 m: 3) Linn Engelgren Danderyd 2:48.70
30.3 London, GBR
M 10 km väg: 12) Fabian Olsson Hässelby 34:46
30.3 Mount Pleasant, SC
HS P Kula (5.44 kg): 2) David Thilén Kville 13.03;
HS P Diskus (1.6 kg): 1) David Thilén Kville 45.64;
HS P Spjut: 5) David Thilén Kville 34.69
27.3 Roma, ITA
M Maraton: 43) Mikael Bodne Trångsviken 2:45:10
27.3 Birchington, GBR
M 10 km väg: 3) Henrik Wahlberg Linnéa 37:47
26.3 Coral Gables, FL
K Stav: 1) Filippa Miller Hovslätt 4.15
26.3 Lawrenceville, NJ
K 100 m (+1.7): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 12.47;
K 200 m (+2.4): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 26.32w;
K Längd: 6) Lisa Warfvinge Varberg 5.04 (+1.6);
K Tresteg: 1) Lisa Warfvinge Varberg 12.20 (+0.8)
26.3 Regensburg, GER
M 10 000 m: 8) Oliver Langselius Spårvägen 31:33.57
P19 5000 m: 1) Ethan Langselius 16:32.03
26.3 Washington, DC
M Halvmaraton: 3) John Börjesson Spårvägen 1:05:50
26.3 Woodland, SC
P Diskus (1.6 kg): 3) David Thilén Kville 46.45
25‐26.3 Tempe, AZ
K 200 m Final D (26.3, -0.3): 5) Maja Maunsbach Lund 25.34;
K 100 m häck (26.3, +0.5): 3) Maja Maunsbach Lund 14.02, Heat 2 (26.3, -0.3): 3) Maja Maunsbach Lund 14.25
25‐26.3 San Luis Obispo, CA
K 800 m (26.3): 3) Klara Frih Åsbro 2:13.39
25‐26.3 Pueblo, CO
K 200 m Final F (26.3, +1.5): 1) Caroline Larsson Täby 26.74
25‐26.3 Wichita, KS
M 800 m (26.3): 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:50.79
25‐26.3 Columbia, SC
M 200 m Final L (26.3, +3.7): 4) Philip Stömne Spårvägen 22.90w;
M 110 m häck Final C (26.3, +2.4): 1) Philip Stömne Spårvägen 15.02w
25‐26.3 Oxford, MS
Invitational K Slägga (26.3): 8) Jessica Mattsson Spårvägen 61.66
25.3 Berthoud, CO
F Kula: 1) Kajsa Borrman 10.46;
F Diskus: 1) Kajsa Borrman 41.78
25.3 Raleigh, NC
HS F 100 m häck: 4) Wilma Hallsten KA2 20.65;
HS F Kula: 15) Wilma Hallsten KA2 6.71;
HS F Diskus: 13) Wilma Hallsten KA2 19.07
24.3 West Palm Beach, FL
HS F 100 m häck Final B (-1.4): 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 22.53;
HS F Diskus: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 25.50;
HS F Spjut: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 29.30
24‐26.3 Raleigh, NC, RaleighR
M 800 m Final J (26.3): 7) Anton Idhammar 1:54.70;
M 5000 m Final J (24.3): 6) Viktor Idhammar 14:33.62;
K 800 m Final B (26.3): 2) Julia Nielsen Örgryte 2:06.83, Final M (26.3): 3) Stina Pettersson Sävedalen 2:15.02;
K 1500 m Final A (25.3):  Senna Ohlsson Sävedalen DNF, Final B (25.3): 3) Andrea Claeson Tureberg 4:18.21;
K 100 m häck Final E (25.3, +0.9): 8) Ebba Åhman Ymer 15.28;
K 400 m häck Final A (26.3): 4) Ebba Åhman Ymer 1:02.93;
K Diskus (25.3): 26) Nina Björkman Västerås FK 41.77;
K Slägga (26.3): 28) Nina Björkman Västerås FK 51.73
24‐26.3 San Marcos, TX
M 110 m häck Final D (26.3, +3.7): 4) Simon Thor Hässelby 18.08w;
M Höjd (26.3): 15) Simon Thor Hässelby 1.85;
M Stav (26.3): 5) Simon Thor Hässelby 5.05;
M Diskus (26.3): 25) Simon Thor Hässelby 39.93;
K 100 m häck Final E (26.3, +2.7): 5) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.62w
24.3 Springtown, TX
K 100 m häck Final F: 2) Edith Petersson Rigor 20.68;
K 300 m häck Final E: 2) Edith Petersson Rigor 59.30;
K Höjd Final B: 4) Edith Petersson Rigor 1.37
23.3 Bethesda, MD
F 3200 m: 2) Fredrika Rosén Lidingö 12:47.92
23‐26.3 Austin, TX, TexasR
University M 110 m häck (26.3, +2.6): 5) Joel Bengtsson Helsingborg 13.62w, Heat 1 (25.3, +1.2): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 13.54;
University M 400 m häck Heat 3 (24.3): 2) William Frobe Täby 51.46;
University M Diskus (25.3): 12) Sebastian Löschner Spårvägen 52.65;
Invitational K Stav (24.3): 4) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.65
HS F Diskus (25.3): 1) Emma Sralla Spårvägen 52.00
Coll K 100 m häck Final G (25.3, +1.3): 6) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 14.91
23.3 Fredericksburg, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.89;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 45.89
22.3 Rockville, MD
HS F 100 m (nwi): 3) Tyra Holst AIK 14.2m;
HS F 300 m häck: 1) Tyra Holst AIK 54.0m;
HS F Längd: 1) Tyra Holst AIK 4.28 (nwi);
HS F Kula: 2) Tyra Holst AIK 6.35
22.3 Fort Lauderdale, FL
HS F 100 m häck (+1.0): 7) Rowan Sundevall Kalmar SK 24.48;
HS F Kula: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.43;
HS F Diskus: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 25.53;
HS F Slägga: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 32.39;
HS F Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 30.00
20.3 La Rochelle, FRA
M Halvmaraton: 350) Hugo Melin 1:33:43
20.3 Gijón, ESP
K 10 km väg: 2) Weronika Brzuchalska Studenterna 36:50
19.3 Leiria, POR
K Diskus: 4) Emma Ljungberg Spårvägen 51.79, 6) Frida Åkerström Hässelby 48.91, 7) Jennifer Rudberg IFK Växjö 47.92
19.3 Hickory, NC
M 400 m: 2) Philip Stömne Spårvägen 51.88;
M 110 m häck (+0.2): 1) Philip Stömne Spårvägen 16.27
19.3 Azusa, CA
M Kula: 27) Leif Adolfsson 9.65;
K 5000 m: 9) Stina Johansson Tranås 18:13.68;
K 3000 m hinder: 2) Stina Johansson Tranås 11:33.48
19.3 Emporia, KS
M 1500 m Final A: 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 3:53.08
19.3 Amarillo, TX
M 400 m häck Final A: 2) William Frobe Täby 52.27
19.3 Palo Alto, CA
M Slägga: 1) Ivar Moisander Spårvägen 62.74;
K Längd: 5) Emilia Sjöstrand Hellas 5.67 (0.0);
K Tresteg: 2) Emilia Sjöstrand Hellas 12.51 (+0.4)
19.3 Windsor, CO
F Kula: 2) Kajsa Borrman 11.48;
F Diskus: 1) Kajsa Borrman 41.78
19‐20.3 London, GBR, Inne
P14 200 m (19.3): 1) Milton Cooper 23.77, Heat 2 (19.3): 1) Milton Cooper 24.39;
P14 300 m (20.3): 1) Milton Cooper 38.03
18‐20.3 Beograd, SRB, Inne, IVM
M 400 m (19.3): 3) Carl Bengtström Örgryte 45.33, Semi 2 (18.3): 1) Carl Bengtström Örgryte 45.92, Heat 5 (18.3): 1) Carl Bengtström Örgryte 46.45;
M 800 m (19.3): 5) Andreas Kramer Ullevi 1:46.76, Heat 2 (18.3): 2) Andreas Kramer Ullevi 1:48.25;
M Stav (20.3): 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.20;
M Längd (18.3): 2) Thobias Montler Ullevi 8.38;
M Kula (19.3): 12) Wictor Petersson Malmö 20.33;
M 4x400 m Heat 1 (20.3): 3) Sverige Sverige 3:09.48 (Kasper  Kadestål,  Nick  Ekelund-Arenander,  Karl  Wållgren,  Erik  Martinsson);
K 60 m Semi 3 (18.3):  Claudia Payton Ullevi DQ, Heat 1 (18.3): 3) Claudia Payton Ullevi 7.21;
K 3000 m (18.3): 17) Meraf Bahta Ullevi 8:58.68;
K 60 m häck Semi 2 (19.3): 7) Julia Wennersten Ymer 8.21, Heat 5 (19.3): 3) Julia Wennersten Ymer 8.17;
K Längd (20.3): 12) Khaddi Sagnia Ullevi 6.42;
K Kula (18.3): 4) Fanny Roos Malmö 19.22
18.3 Costa Mesa, CA
K 800 m Final B: 3) Malin Höijer 2:52.89;
K Höjd: 4) Wilma Björkman 1.55;
K Längd: 6) Wilma Björkman 4.77
18.3 West Point, NY
K Diskus: 3) Nina Björkman Västerås FK 47.85;
K Slägga: 5) Nina Björkman Västerås FK 52.59
18.3 Oxford, OH
K 100 m Final E (-2.2): 1) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 13.06;
K 100 m häck Final B (-0.8): 7) Lisa Fröberg Lidingö 16.94;
K Längd: 16) Lisa Fröberg Lidingö 4.84 (+0.3)
18‐19.3 High Point, NC
K 100 m häck Final A (19.3, +3.1): 6) Ebba Åhman Ymer 14.42w;
K 400 m häck Final B (19.3): 4) Ebba Åhman Ymer 1:02.68
18‐19.3 Auburn, AL
M Kula (19.3): 10) Sebastian Löschner Spårvägen 16.11;
M Diskus (19.3): 5) Sebastian Löschner Spårvägen 50.96;
K 800 m Final B (19.3): 1) Johanna Bülow Hovslätt 2:15.25
18‐19.3 Tucson, AZ
M 5000 m (19.3): 7) Erik Barr Zeilon Örgryte 14:59.83;
K 100 m Final A (19.3, +0.1): 2) Gabriella Holmström Upsala IF 12.09;
K 200 m Final B (19.3, +1.1): 3) Gabriella Holmström Upsala IF 24.71
18‐19.3 Orlando, FL
K 100 m Final G (19.3, +4.2): 1) Maja Maunsbach Lund 12.30w;
K 200 m Final K (19.3, +2.3): 3) Maja Maunsbach Lund 25.19w
18‐19.3 Coral Gables, FL
K Stav (18.3):  Filippa Miller Hovslätt NH;
K Längd (19.3): 15) Lisa Warfvinge Varberg 5.53 (+1.3);
K Tresteg (19.3): 5) Lisa Warfvinge Varberg 12.15 (+1.8)
18‐19.3 Memphis, TN
M 1 mile (19.3): 7) Anton Lindberg IS Göta 4:33.03;
M 5000 m (19.3): 25) Anton Lindberg IS Göta 15:57.04;
M Kula (19.3): 3) Måns Roos Mölndal 15.48;
M Diskus (19.3): 3) Måns Roos Mölndal 45.92
18‐19.3 Fort Worth, TX
M 110 m häck Final A (19.3, +2.3): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 13.76w
18‐19.3 Dublin, CA
P 800 m (19.3):  Max Dunmire 2:15.24;
P 1600 m (19.3):  Max Dunmire 4:54.72;
F 1600 m (19.3): 19) Emma Dunmire 5:05.17
18‐19.3 San Antonio, TX
M 110 m häck Final B (19.3, -1.7): 6) Simon Thor Hässelby 16.53;
M Diskus (19.3): 10) Simon Thor Hässelby 41.85;
M Spjut (19.3): 5) Simon Thor Hässelby 57.36;
K Höjd (19.3): 6) Angel Richmore Malmö 1.57;
K Kula (19.3): 13) Angel Richmore Malmö 13.07;
K Spjut (19.3): 5) Angel Richmore Malmö 38.67
18.3 Fort Lauderdale, FL
F Kula: 17) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.14;
F Diskus: 5) Rowan Sundevall Kalmar SK 23.92;
F Slägga: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 27.62;
F Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 31.45
18‐20.3 Virginia Beach, VA, Inne
P14 Kula (4.0 kg) (19.3): 2) Noah Blomqvist Örgryte 14.48
18‐20.3 New York, NY, Inne
M60 800 m (20.3): 3) Håkan Eriksson Malungs SoFK 2:17.06;
M60 1 mile (19.3): 1) Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:51.92
18.3 Apex, NC
HS F Kula: 17) Wilma Hallsten KA2 7.02;
HS F Diskus: 19) Wilma Hallsten KA2 18.34
17.3 San Angelo, TX
HS P Höjd: 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.78;
HS P Spjut: 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 28.55
17‐19.3 Charlotte, NC
M Tiokamp (18.3): 5) Teodor Sobczyk Hovslätt 2.205 (DNF/+1.7  4.39/+0.7  11.97  1.31  DNF  DNF/0.0  29.33  2.20  40.01  DNF);
K 1500 m Final A (19.3): 5) Stina Pettersson Sävedalen 4:35.45
17.3 Apex, NC
HS F 200 m Final B (nwi): 4) Wilma Hallsten KA2 33.52;
HS F 100 m häck (nwi): 5) Wilma Hallsten KA2 21.06;
HS F Kula: 5) Wilma Hallsten KA2 7.31;
HS F Diskus: 4) Wilma Hallsten KA2 16.25
16.3 Greenbrae, CA
P 1600 m: 1) Max Dunmire 4:49.45;
F 800 m: 2) Emma Dunmire 2:32.98;
F 1600 m: 6) Emma Dunmire 5:09.05
16.3 Kentfield, CA
HS P 1600 m Final C: 1) Max Dunmire 4:49.45;
HS F 1600 m Final B: 1) Emma Dunmire 5:33.91
13.3 Berlin, GER
M 10 km väg Final A: 8) David Nilsson Högby 28:52, 21) John Kingstedt Hässelby 29:43, 27) Otto Kingstedt Hässelby 30:05;
K 10 km väg Final A:  Sarah Lahti Hässelby DNF
13.3 Les Mureaux, FRA, Terräng, NC
P17 5.87 km terräng: 288) Tristan Ojutkangas Västerås FK 22:31;
F19 5.87 km terräng: 9) Nova Ojutkangas Västerås FK 23:04
13.3 Avilés, ESP
K Halvmaraton: 1) Weronika Brzuchalska Studenterna 1:23:57
13.3 Gent, BEL
M Halvmaraton: 49) Tim Sundström KFUM Örebro 1:10:47, 66) Tomas Bjurström KFUM Örebro 1:12:01
12.3 Helsingør, DEN, Inne
K22 Stav Final B: 1) Gabriella Jönsson Helsingborg 3.90
12‐13.3 Leiria, POR, ECp
M Diskus (12.3): 2) Daniel Ståhl Spårvägen 65.95, 3) Simon Pettersson Hässelby 63.80;
M Slägga (12.3): 3) Ragnar Carlsson Hässelby 75.26
M22 Slägga (12.3): 10) Hugo Sörby Upsala IF 64.93;
K Kula (12.3): 3) Fanny Roos Malmö 18.64, Final B (12.3): 2) Frida Åkerström Hässelby 15.58;
K Diskus Final B (13.3): 6) Vanessa Kamga Hässelby 52.06, 7) Emma Ljungberg Spårvägen 52.06;
K Slägga Final B (13.3): 2) Grete Ahlberg Hammarby 68.77
K22 Kula Final B (12.3): 8) Emilia Malmehed IF Göta 12.80;
K22 Slägga (13.3): 7) Sara Forssell Motala 60.98
12.3 Martinez, CA
HS P 1600 m: 9) Linus Törnqvist 5:11.48
Frosh/Soph P 1600 m: 2) Max Dunmire 4:56.02;
F 1600 m: 4) Emma Dunmire 5:12.62
12.3 Summerville, SC
P Kula (5.44 kg): 14) David Thilén Kville 11.58;
P Diskus (1.6 kg): 3) David Thilén Kville 45.72
12.3 München, GER, Inne
P19 800 m: 1) Ethan Langselius 2:04.35;
F14 60 m: 1) Nike Lydén 8.11, 1) Nike Lydén 8.15;
F14 60 m häck (76.2 cm, 8 m): 3) Nike Lydén 10.07
12.3 Austin, TX
HS F 3200 m: 5) Svea Jones Upsala IF 12:36.42
11‐12.3 Birmingham, AL, NCAA
K Stav (11.3): 5) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.41;
K Kula (12.3): 11) Axelina Johansson Hässelby 16.52
11‐12.3 Pittsburg, KS, Inne, överlång bana, NCAA-II
K 400 m Final B (12.3): 2) Minna Svärd IF Göta 54.52, Heat 1 (11.3): 2) Minna Svärd IF Göta 55.59;
K Stav (11.3): 7) Minna Svärd IF Göta 3.95
11.3 Santa Barbara, CA
K 3000 m hinder: 1) Stina Johansson Tranås 11:07.96
11‐12.3 Mobile, AL
M Diskus (12.3): 2) Sebastian Löschner Spårvägen 56.83;
K Stav (12.3): 5) Ina Edström IFK Umeå 3.35
11‐12.3 Davis, CA
K 800 m (12.3): 2) Klara Frih Åsbro 2:12.60
11‐12.3 Myrtle Beach, SC
K 100 m Final B (12.3, +1.1): 2) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 13.11
11‐12.3 Bakersfield, CA
K 800 m (11.3): 2) Malin Höijer 2:49.56
11.3 Fort Lauderdale, FL
K Längd: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 3.85;
K Kula: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.57;
K Diskus: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 23.25;
K Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 33.75
11.3 Mesquite, NV
HS F 400 m: 2) Linn Engelgren Danderyd 1:08.05
10.3 Aledo, TX
K 200 m Final B: 15) Edith Petersson Rigor 31.28;
K 100 m häck Final B: 12) Edith Petersson Rigor 20.39;
K Höjd Final B:  Edith Petersson Rigor NH
10.3 Apex, NC
F 200 m Final A: 5) Wilma Hallsten KA2 34.9m;
F 400 m: 5) Wilma Hallsten KA2 1:17.7m
10.3 Lewisville, TX
F Kula: 1) Emma Sralla Spårvägen 12.92;
F Diskus: 1) Emma Sralla Spårvägen 50.13
10.3 Buda, TX
HS P 300 m häck: 5) Henrik Rosario Örgryte 41.76
P 110 m häck (99.1 cm): 10) Henrik Rosario Örgryte 17.83;
P Längd: 4) Henrik Rosario Örgryte 6.15
10.3 Austin, TX
HS F 1600 m Final B: 2) Svea Jones Upsala IF 5:57.09
9.3 Converse, TX
HS P 400 m: 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 51.31;
HS P 110 m häck (99.1 cm): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 15.54;
HS P Höjd: 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.78;
HS P Längd: 11) Benjamin Blomqvist Örgryte 5.79 (nwi)
7.3 Beograd, SRB, Inne
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.19;
M Längd: 2) Thobias Montler Ullevi 8.23;
M Kula: 5) Wictor Petersson Malmö 19.81;
K Höjd: 5) Maja Nilsson Örgryte 1.80;
K Längd: 4) Tilde Johansson Falkenberg 6.55
6.3 Paris, FRA, Inne
K 60 m: 6) Claudia Payton Ullevi 7.34, Heat 2: 4) Claudia Payton Ullevi 7.32
6.3 Ostia, ITA
M Halvmaraton: 22) Olle Walleräng Spårvägen 1:03:52, 52) Robert Alexandersson Hälle 1:10:57,  Bertil Gunnarson 2:12:56;
K Halvmaraton: 9) Charlotte Andersson IFK Umeå 1:14:30
6.3 Nuneaton, GBR
M Slägga:  James Ericsson-Nicholls KFUM Örebro NM
6.3 Cannes, FRA
M Halvmaraton: 139) Alexander Dahlmann Täby 1:26:38;
K Halvmaraton: 550) Camilla Nelker Lidingö 1:47:53
6.3 Paris, FRA
M Halvmaraton: 39) Henrik Zeffer 1:10:22;
K Halvmaraton: 5) Carolina Wikström Upsala IF 1:11:01
6.3 Cambridge, GBR
M Halvmaraton: 59) Fredrik Krylander 1:13:38
6.3 Antalya, TUR
K Maraton: 1) Elmina Saksi Tjalve FIF 2:59:06
6.3 Lockhart, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.96;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 42.99;
P14 Spjut (600 g): 1) Noah Blomqvist Örgryte 30.28
5.3 Hayward, CA
K 800 m: 2) Klara Frih Åsbro 2:12.36
5.3 Berkeley, CA
K Tresteg: 2) Emilia Sjöstrand Hellas 12.26 (+0.2)
5.3 Clinton, MS
M 1500 m: 5) Anton Lindberg IS Göta 4:05.01
5.3 Charleston, SC
P Diskus (1.6 kg): 3) David Thilén Kville 40.91
5.3 Coppell, TX
F Kula: 1) Emma Sralla Spårvägen 13.03;
F Diskus: 1) Emma Sralla Spårvägen 50.29
5.3 Smithson Valley, TX
P 300 m häck (83.8 cm): 5) Henrik Rosario Örgryte 41.42;
P Längd: 5) Henrik Rosario Örgryte 6.32
5.3 Hayward, CA
HS P 1500 m Final B: 1) Max Dunmire 4:39.91;
HS P 3000 m: 12) Linus Törnqvist 10:30.05;
HS F 600 m: 2) Emma Dunmire 1:42.44;
HS F 1500 m: 2) Emma Dunmire 4:53.50;
HS F Höjd: 14) Ida Törnqvist 1.11
4‐5.3 Muscat, OMA, WTC
M Gång 35 km (5.3): 1) Perseus Karlström Eskilstuna FI 2:36:14
4‐5.3 Mobile, AL
K Stav (5.3): 2) Ina Edström IFK Umeå 3.66
4‐5.3 Pittsburg, KS, Inne, överlång bana, JUCO
M 600 m Final A (5.3): 4) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:20.74, Heat 1 (4.3): 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:19.05;
M 1000 m Heat 3 (4.3): 2) Yared Kidane* Eskilstuna FI 2:28.87
4‐6.3 Boston, MA, Inne, IC4A/ECAC
K 60 m Heat 4 (5.3): 5) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.91;
K 200 m Heat 4 (5.3): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.50;
K Kula (6.3): 10) Nina Björkman Västerås FK 13.01;
K Vikt (5.3): 17) Nina Björkman Västerås FK 16.03
3.3 Weatherford, TX
HS F 100 m häck Final B (nwi): 8) Edith Petersson Rigor 21.00;
HS F Höjd Final B: 1) Edith Petersson Rigor 1.42
3.3 Boerne, TX
P 400 m: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 52.44;
P 110 m häck (99.1 cm): 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 15.53;
P Höjd: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.77
3.3 Fort Lauderdale, FL
HS F Kula: 8) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.10;
HS F Diskus: 6) Rowan Sundevall Kalmar SK 21.38;
HS F Slägga: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 26.48;
HS F Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 29.19
3.3 Apex, NC
HS F 200 m Final C (nwi): 4) Wilma Hallsten KA2 33.80;
HS F Kula: 5) Wilma Hallsten KA2 7.16;
HS F Diskus: 5) Wilma Hallsten KA2 18.39
2.3 Aarhus, DEN, Inne
K 60 m Final B: 2) Lisa Lilja Ullevi 7.57, Heat 1: 4) Lisa Lilja Ullevi 7.55;
K Tresteg: 5) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.12
2.3 Madrid, ESP, Inne
M 800 m: 6) Andreas Kramer Ullevi 1:46.72;
K 1500 m: 8) Meraf Bahta Ullevi 4:11.84
27.2 Loughborough, GBR, NC-w
K Diskus: 8) Emilia Wamsler Heleneholm 43.27
27.2 Split, CRO
M Maraton: 4) Fredrik Källström Malmö Löp 2:34:28
27‐28.2 Chicago, IL, Inne, MVC
K 800 m (28.2): 2) Julia Nielsen Örgryte 2:08.68, Heat 3 (27.2): 1) Julia Nielsen Örgryte 2:17.60
27.2 Las Vegas, NV
M Halvmaraton: 2) John Börjesson Spårvägen 1:06:24, 5) Tim Robertson* Tjalve FIF 1:07:36
26‐27.2 Helsinki, FIN, Inne, NC-j
F19 200 m (27.2): 2) Nora Lindahl Hässelby 24.39, Heat 6 (27.2): 1) Nora Lindahl Hässelby 24.91
26‐27.2 Miramas, FRA, Inne, NC
K 200 m Heat 3 (27.2): 4) Marie Kimumba Spårvägen 24.84
26‐27.2 Magglingen, SUI, Inne, NC
M 200 m (27.2): 1) Felix Svensson^ Mölndal 20.96, Heat 3 (27.2): 1) Felix Svensson^ Mölndal 21.15
26‐27.2 New York, NY, Inne, Ivy League
M 1000 m Heat 2 (26.2): 6) Anton Idhammar 2:26.26
26‐27.2 Lewisburg, PA, Inne, Patriot
K 1 mile (27.2): 1) Andrea Claeson Tureberg 4:45.19, Heat 2 (26.2): 1) Andrea Claeson Tureberg 4:55.30;
K 3000 m Final A (27.2): 1) Andrea Claeson Tureberg 9:38.83;
K Tresteg (27.2): 7) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.72
26‐27.2 Klaipeda, LTU, Inne, NC
K Tresteg (27.2): 3) Aina Griksaite* Spårvägen 13.54
26‐27.2 Winston-Salem, NC, Inne
M Höjd (27.2): 11) Philip Stömne Spårvägen 1.82;
M Stav (26.2): 9) Teodor Sobczyk Hovslätt 4.13;
M Sjukamp (27.2): 2) Philip Stömne Spårvägen 4.996 (7.21  6.42  11.26  1.87  8.89  4.40  2:50.73), 5) Teodor Sobczyk Hovslätt 4.535 (7.61  6.33  11.74  1.66  9.12  4.00  2:50.77);
K 800 m (27.2): 5) Stina Pettersson Sävedalen 2:19.15, Heat 2 (26.2): 2) Stina Pettersson Sävedalen 2:19.80;
K 1 mile (27.2): 5) Stina Pettersson Sävedalen 5:11.09, Heat 2 (26.2): 2) Stina Pettersson Sävedalen 5:07.29
25.2 Staten Island, NY, Inne
K Stav: 2) Filippa Miller Hovslätt 4.12
25.2 Bakersfield, CA
M Spjut: 7) Emil Larsson 30.14;
K 1500 m: 1) Stina Johansson Tranås 4:44.30;
K 3000 m: 1) Stina Johansson Tranås 10:07.46
25‐26.2 Geneva, OH, Inne, överlång bana, Big 10
K 60 m häck Heat 2 (25.2): 2) Maja Maunsbach Lund 8.46;
K Kula (25.2): 3) Axelina Johansson Hässelby 17.27;
K Vikt (26.2): 21) Axelina Johansson Hässelby 17.30
25‐26.2 Lubbock, TX, Inne, Lone Star
M 200 m Final A (26.2): 3) William Frobe Täby 21.78, Heat 3 (25.2): 2) William Frobe Täby 21.52;
K 400 m Final A (26.2): 1) Minna Svärd IF Göta 54.30, Heat 2 (25.2): 1) Minna Svärd IF Göta 55.60;
K 60 m häck (26.2): 4) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.79, Heat 2 (25.2): 3) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.93;
K Stav (25.2): 1) Minna Svärd IF Göta 4.05
25‐26.2 Ames, IA, Inne, överlång bana, Big 12
M 600y Heat 2 (25.2): 2) Oskar Edlund Täby 1:10.37;
M Sjukamp (26.2): 3) Emil Uhlin Falun 5.639 (7.42  6.84  13.14  2.05  8.42  4.77  2:39.51), 4) Carl af Forselles Hässelby 5.586 (7.04  7.35  11.94  1.93  8.83  5.07  2:50.43)
24‐26.2 Blacksburg, VA, Inne, ACC
K Höjd (25.2): 3) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.78
24‐26.2 Albuquerque, NM, Inne, MWC
M 3000 m Final B (26.2):  Awet Mengsteab Örgryte DNF;
K 60 m Heat 3 (25.2): 5) Gabriella Holmström Upsala IF 7.71;
K 200 m Heat 6 (25.2): 2) Gabriella Holmström Upsala IF 24.46;
K 800 m Heat 3 (25.2): 6) Elsa Wallenius Västerås FK 2:24.32;
K 3000 m Final B (26.2): 26) Elsa Wallenius Västerås FK 10:35.98;
K Längd (25.2): 21) Emilia Sjöstrand Hellas 5.48;
K Tresteg (26.2): 6) Emilia Sjöstrand Hellas 12.38
23‐24.2 Birmingham, AL, Inne, OVC
K Vikt (23.2): 2) Jessica Mattsson Spårvägen 18.38
22.2 Toruń, POL, Inne, Orlen
M 800 m: 2) Andreas Kramer Ullevi 1:45.71;
K Längd: 1) Khaddi Sagnia Ullevi 6.70
21‐22.2 Birmingham, AL, Inne, Sun Belt
M 200 m Final B (22.2): 3) Joel Bengtsson Helsingborg 21.55, Heat 5 (21.2): 2) Joel Bengtsson Helsingborg 21.58;
M 60 m häck (22.2):  Joel Bengtsson Helsingborg DQ, Heat 1 (21.2): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.81;
M Stav (21.2): 5) Simon Thor Hässelby 5.02;
M Kula (22.2): 3) Sebastian Löschner Spårvägen 16.75;
M Vikt  (21.2): 10) Sebastian Löschner Spårvägen 15.41;
M Sjukamp (22.2): 5) Simon Thor Hässelby 5.086 (7.68  6.27  13.16  1.90  8.88  5.07  2:57.49);
K Stav (22.2): 11) Ina Edström IFK Umeå 3.51
20.2 Düsseldorf, GER, Inne, ISTAF
M 60 m häck Heat 1: 4) Max Hrelja Malmö 7.75
20‐27.2 Braga, POR, Inne, IVEM
M35 3000 m Final A (24.2): 7) Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 8:55.21;
M35 8 km terräng (20.2): 6) Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 26:59
M40 800 m (23.2):  Daniel Norberg Spårvägen DNF, Heat 1 (22.2): 3) Daniel Arvidsson Spårvägen 2:05.66, Heat 2 (22.2): 3) Daniel Norberg Spårvägen 2:03.03;
M40 3000 m (24.2): 6) Christofer Salmén Spårvägen 9:18.52,  Daniel Arvidsson Spårvägen DNF,  Fredrik Uhrbom Spårvägen DNF;
M40 8 km terräng (20.2): 2) Fredrik Uhrbom Spårvägen 26:25, 6) Christofer Salmén Spårvägen 28:26
M45 200 m Semi 1 (25.2):  Anders Logg Hälle DNF, Heat 3 (25.2): 2) Anders Logg Hälle 25.10;
M45 400 m (22.2): 2) Anders Logg Hälle 52.74, 4) Hjalmar Didrikson Spårvägen 53.81, Semi 1 (21.2): 1) Hjalmar Didrikson Spårvägen 53.75, Semi 2 (21.2): 2) Anders Logg Hälle 53.74, Heat 1 (21.2): 2) Anders Logg Hälle 55.04, Heat 2 (21.2): 1) Hjalmar Didrikson Spårvägen 53.76;
M45 Kula (23.2): 5) Christer Hagberg Ullevi 12.60;
M45 Diskus (24.2): 2) Christer Hagberg Ullevi 40.84;
M45 Vikt  (25.2): 1) Christer Hagberg Ullevi 15.87;
M45 Slägga (21.2): 4) Christer Hagberg Ullevi 44.92
M50 60 m Semi 1 (23.2): 7) Mårten Skogman Spårvägen 7.70, Heat 3 (23.2): 5) Henrik Tegnér Spårvägen 8.14, Heat 5 (23.2): 3) Mårten Skogman Spårvägen 7.77;
M50 200 m (26.2): 4) Mårten Skogman Spårvägen 24.39, Semi 2 (25.2): 3) Henrik Tegnér Spårvägen 25.55, Semi 3 (25.2): 1) Mårten Skogman Spårvägen 24.21, Heat 1 (25.2): 3) Henrik Tegnér Spårvägen 25.41, Heat 4 (25.2): 1) Mårten Skogman Spårvägen 24.35;
M50 400 m (22.2): 5) Henrik Tegnér Spårvägen 1:00.03, Semi 1 (21.2): 3) Henrik Tegnér Spårvägen 58.2m, Heat 3 (21.2): 2) Henrik Tegnér Spårvägen 57.88;
M50 Vikt (11.34 kg) (25.2): 6) Mikael Nyström Ösmo Nynäs 16.10;
M50 Spjut (700 g) (26.2): 2) Christian Josefsson Tureberg 51.92, 5) Anders Bäckman Danderyd 48.51, 9) Bengt Rilegård Spårvägen 42.04;
M50 Femkamp M50 inne (25.2): 7) Christian Josefsson Tureberg 3.273 (9.81  4.99  9.73  1.51  3:16.43)
M55 60 m (24.2): 6) Jörgen Åberg Halmstad 7.79, Semi 2 (23.2): 5) Jörgen Åberg Halmstad 7.86, Heat 1 (23.2): 2) Jörgen Åberg Halmstad 7.74, Heat 3 (23.2): 8) Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.67;
M55 200 m (26.2): 2) Jörgen Åberg Halmstad 24.74, Semi 1 (25.2): 1) Jörgen Åberg Halmstad 24.73, Heat 4 (24.2): 1) Jörgen Åberg Halmstad 24.89, Heat 6 (24.2): 5) Per-Jonas Trollsås Danderyd 33.32;
M55 60 m häck (91.4 cm, 8.5 m) (26.2): 4) Panagiotis Avramidis Hanviken 10.23;
M55 60 m häck (91.4 cm) Heat 2 (25.2): 3) Panagiotis Avramidis Hanviken 10.53;
M55 Kula (6.0 kg) (23.2): 11) Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.02;
M55 Diskus (1.5 kg) (24.2): 8) Per-Jonas Trollsås Danderyd 29.79;
M55 Vikt (11.34 kg) (25.2): 10) Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.37;
M55 Femkamp M55 inne (26.2): 4) Panagiotis Avramidis Hanviken 3.092 (4.49  11.83  1.54  4:22.47)
M60 400 m (22.2): 6) Anders Toll Uppsala LK 1:01.73, Heat 3 (21.2): 2) Anders Toll Uppsala LK 1:01.18;
M60 800 m (23.2): 9) Anders Toll Uppsala LK 2:53.12, Heat 1 (22.2): 3) Roger Reinhold Spårvägen 2:25.93, Heat 2 (22.2): 5) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 2:29.90, Heat 3 (22.2): 2) Anders Toll Uppsala LK 2:24.38;
M60 1500 m Final B (26.2): 5) Roger Reinhold Spårvägen 4:57.94, Final C (26.2): 1) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 4:56.61;
M60 3000 m Final B (24.2): 1) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 10:25.69;
M60 Höjd (21.2): 6) Mats Nagle KFUM Örebro 1.50;
M60 8 km terräng (20.2): 10) Jonas Hellström Terrible Tuesdays TC 32:34, 15) Roger Reinhold Spårvägen 34:12, 17) Anders Toll Uppsala LK 34:33
M65 800 m (23.2): 7) Per Jacobsson Kungshamn 2:35.71, Heat 2 (22.2): 3) Per Jacobsson Kungshamn 2:41.16
M70 60 m Heat 2 (22.2): 6) Matti Hirvi Hammarby 9.69;
M70 Längd (22.2): 1) Olle Borg Arvika 4.64;
M70 Tresteg (24.2): 1) Olle Borg Arvika 10.11, 4) Matti Hirvi Hammarby 9.50;
M70 Femkamp M75 inne (26.2): 2) Olle Borg Arvika 4.416 (11.02  4.73  9.68  1.30  4:29.22)
M75 Stav (23.2): 3) Thomas Lindberg Lidingö 1.80
M80 400 m (22.2): 1) Åke Jonson Malmö 1:24.39;
M80 800 m (23.2): 1) Åke Jonson Malmö 3:28.45;
M80 1500 m (26.2): 1) Åke Jonson Malmö 6:52.95;
M80 3000 m (23.2): 1) Åke Jonson Malmö 14:55.53;
M80 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 1) Åke Jonson Malmö 15.04;
M80 Stav (23.2): 3) Åke Jonson Malmö 1.80;
M80 Vikt (5.45 kg) (25.2): 4) Åke Jonson Malmö 8.87;
M80 Slägga (3.0 kg) (21.2): 5) Åke Jonson Malmö 20.77;
M80 Gång 3000 m (21.2): 3) Åke Jonson Malmö 25:53.70;
M80 Femkamp M80 inne (26.2): 2) Åke Jonson Malmö 3.042 (14.72  2.92  8.15  1.09  4:17.41);
M80 8 km terräng (20.2): 1) Åke Jonson Malmö 37:48
M85 Kula (3.0 kg) (23.2): 1) Östen Edlund Ragunda 11.20;
M85 Diskus (1.0 kg) (24.2): 1) Östen Edlund Ragunda 30.16;
M85 Vikt (5.45 kg) (25.2): 1) Östen Edlund Ragunda 13.47;
M85 Slägga (3.0 kg) (21.2): 1) Östen Edlund Ragunda 34.86;
K35 Höjd (22.2): 2) Christina Stevenson IFK Växjö 1.58;
K35 Längd (21.2): 4) Christina Stevenson IFK Växjö 4.93;
K35 Spjut (27.2): 2) Carina Lindblom Bollnäs 19.25
K40 200 m (26.2): 1) Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.06, Semi 2 (25.2): 2) Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.22, Heat 3 (25.2): 1) Paulina Orell Sahlberg Lerum 25.85;
K40 60 m häck (76.2 cm, 8 m) Heat 2 (25.2): 5) Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.76;
K40 Kula (24.2): 8) Anna Logg Hälle 8.30;
K40 Vikt (26.2): 9) Carina Lindblom Bollnäs 7.53
K45 60 m (24.2): 1) Helen Hermundstad Spårvägen 8.06,  Jenny Åkervall Spårvägen DNS, Heat 1 (23.2): 1) Helen Hermundstad Spårvägen 8.14, Heat 2 (23.2): 4) Jenny Åkervall Spårvägen 8.50;
K45 200 m (26.2): 1) Helen Hermundstad Spårvägen 25.73, 3) Jenny Åkervall Spårvägen 27.29, Semi 1 (25.2): 1) Helen Hermundstad Spårvägen 26.15, Semi 2 (25.2): 2) Jenny Åkervall Spårvägen 27.61, Heat 1 (25.2): 1) Helen Hermundstad Spårvägen 25.79, Heat 4 (25.2): 1) Jenny Åkervall Spårvägen 27.87;
K45 400 m (22.2): 3) Jenny Åkervall Spårvägen 1:01.82, Heat 1 (21.2): 1) Jenny Åkervall Spårvägen 1:03.39
K50 Kula (3.0 kg) (24.2): 16) Annelie Schöldström Tureberg 8.31;
K50 Slägga (3.0 kg) (22.2): 3) Annelie Schöldström Tureberg 35.72
K55 1500 m (26.2): 3) Karin Schön Kville 5:27.87;
K55 3000 m (24.2): 3) Karin Schön Kville 11:48.61
K60 60 m (24.2): 7) Gunnel Tolfes Tureberg 9.80, Heat 1 (23.2): 4) Gunnel Tolfes Tureberg 9.89;
K60 200 m (26.2): 3) Gunnel Tolfes Tureberg 32.20, Heat 2 (24.2): 1) Gunnel Tolfes Tureberg 32.14;
K60 400 m (22.2): 1) Gunnel Tolfes Tureberg 1:12.18;
K60 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 5) Gunnel Tolfes Tureberg 12.24;
K60 Kula (3.0 kg) (24.2): 11) Kristina Trollsås Danderyd 7.36;
K60 Spjut (500 g) (27.2): 4) Kristina Trollsås Danderyd 20.81
K65 400 m (22.2): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 1:15.12;
K65 800 m (23.2): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 3:00.41;
K65 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 11.87;
K65 Längd (21.2): 2) Ulla Karnebäck Tureberg 3.46;
K65 Femkamp K65 inne (27.2): 1) Ulla Karnebäck Tureberg 3.782 (11.74  3.56  6.94  1.04  3:06.60)
20.2 Sevilla, ESP
M Maraton: 30) Ebba Tulu Chala* Keep Up 2:11:27, 67) Mohammadreza Abootorabi* Spårvägen 2:17:36, 85) Isak Hellström Studenterna 2:23:59, 92) Nuray Yassin* Hälle 2:25:40, 115) Andreas Lundegård Studenterna 2:28:56, 133) Alexander Berg Rendahl Studenterna 2:30:50, 188) Joakim Frisk Västerås FK 2:36:04, 204) Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:37:01, 387) Joakim Thelin Upsala IF 2:45:23, 484) James Aslin Studenterna 2:48:44, 515) Rickard Andersson Linnéa 2:49:31, 655) Sebastian Hollaus Västerås FK 2:53:07, 769) Christian Klingebrant T Blekinge 2:55:28, 801) Christian Bengtzelius Studenterna 2:56:09, 1402) Anders Burman Trångsviken 3:07:30,  Martin Holm Studenterna DNF,  Fred Grönwall Studenterna DNF;
K Maraton: 28) Leonie Balter* Studenterna 2:37:00, 46) Weronika Brzuchalska Studenterna 2:51:19, 49) Moa Gustafsson Studenterna 2:52:30, 54) Malin Gibrand Studenterna 2:54:49, 68) Kajsa Lutti Uppsala LK 3:00:03, 114) Hanna De Sousa 3:17:45, 158) Cecilia Humble 3:28:53,  Anna Jonsson Studenterna DNF
20‐21.2 Staten Island, NY, Inne, NEC
K Längd (21.2): 1) Lisa Warfvinge Varberg 5.40, 7) Anja Olsson Malmö 5.12;
K Tresteg (21.2): 3) Lisa Warfvinge Varberg 11.52, 17) Anja Olsson Malmö 10.14
19.2 Birmingham, GBR, Müller
M 400 m: 4) Carl Bengtström Örgryte 46.18;
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.05;
K Längd: 1) Khaddi Sagnia Ullevi 6.70
19‐20.2 Kuopio, FIN, Inne, överlång bana, NC
M 60 m (19.2): 3) William Thor Strand 6.78, 6) Viktor Thor Strand 6.82, Semi 2 (19.2): 2) Viktor Thor Strand 6.83, Semi 3 (19.2): 2) William Thor Strand 6.83, Heat 2 (19.2): 2) William Thor Strand 6.85, Heat 5 (19.2): 1) Viktor Thor Strand 6.90;
M 200 m (20.2): 5) Viktor Thor Strand 22.12, Heat 2 (20.2): 2) Viktor Thor Strand 21.97;
K 3000 m (20.2): 15) Emilia Siltanen Studenterna 10:10.41
19.2 Terre Haute, IN, Inne
K 60 m: 8) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 8.23, Heat 1: 4) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 8.27
19‐20.2 Birmingham, AL, Inne, Conf USA
K 400 m Heat 8 (19.2): 4) Johanna Bülow Hovslätt 1:00.80;
K Stav (19.2): 7) Filippa Miller Hovslätt 3.96,  Celina Johannsen Malmö NH
19‐20.2 New York, NY, Inne
K 60 m (20.2): 7) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.91, Heat 2 (19.2): 2) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.83;
K 200 m Final B (20.2): 4) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.84, Heat 4 (19.2): 1) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.91;
K Kula (20.2): 11) Nina Björkman Västerås FK 12.11;
K Vikt (20.2): 3) Nina Björkman Västerås FK 17.33
19‐20.2 St. Gallen, SUI, Inne, NC-j
P15 1000 m (20.2): 2) Petter Oster 2:47.54, Heat 1 (19.2): 5) Petter Oster 2:59.69
19.2 Berkeley, CA
K 1500 m: 6) Klara Frih Åsbro 4:46.61
18.2 Lancaster, CA
M Spjut: 14) Emil Larsson 26.90;
K 5000 m: 1) Stina Johansson Tranås 18:08.25
18.2 Manhattan, KS, Inne
M Stav: 1) Carl af Forselles Hässelby 5.00,  Emil Uhlin Falun NH
18.2 Baton Rouge, LA, Inne
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.31, 2) Johanna Duplantis Upsala IF 3.66
18.2 Cape Girardeau, MO, Inne
M Kula: 9) Måns Roos Mölndal 14.34
18.2 Lincoln, NE, Inne
K Vikt: 3) Axelina Johansson Hässelby 19.41
18.2 Columbia, SC, Inne
M Tresteg: 8) David Århammar Lidingö 13.36
18.2 Lubbock, TX, Inne
K 200 m Final B: 3) Minna Svärd IF Göta 24.97;
K 60 m häck: 2) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.89, Heat 2: 1) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.94;
K Stav:  Minna Svärd IF Göta NH
18‐19.2 Storm Lake, IA, Inne
M 600 m (19.2):  Yared Kidane* Eskilstuna FI DQ
18‐19.2 Albuquerque, NM, Inne, WAC
K Höjd (19.2): 4) Angel Richmore Malmö 1.72;
K Kula (19.2): 5) Angel Richmore Malmö 14.22
18.2 Fort Lauderdale, FL
F Kula: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 7.39;
F Diskus: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 23.42;
F Slägga: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.75;
F Spjut: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.95
18‐20.2 Sheffield, GBR, Inne, BUCS Ch
K Kula (20.2): 7) Karolina Wamsler Lund 11.47, Kval 2 (18.2): 7) Karolina Wamsler Lund 11.29
17.2 Liévin, FRA, Inne
M 800 m Final A: 3) Andreas Kramer Ullevi 1:47.61;
M 3000 m: 5) Andreas Almgren Tureberg 7:34.31;
K 1 mile: 13) Hanna Hermansson Tureberg 4:35.47
17.2 Vilnius, LTU, Inne
K Längd: 1) Aina Griksaite* Spårvägen 5.78
17.2 San Antonio, TX
HS P 400 m: 3) Benjamin Blomqvist Örgryte 53.30;
HS P 110 m häck: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 16.79;
HS P Höjd: 1) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.72
17.2 Weatherford, TX
HS F 100 m häck Final B (nwi): 7) Edith Petersson Rigor 21.10;
HS F 300 m häck Final B: 6) Edith Petersson Rigor 1:00.38
17.2 New Braunfels, TX
HS P 110 m häck (99.1 cm) (nwi): 1) Henrik Rosario Örgryte 17.75;
HS P 300 m häck: 3) Henrik Rosario Örgryte 51.68;
HS P Längd: 4) Henrik Rosario Örgryte 6.36 (nwi)
15‐16.2 Birmingham, AL, Inne
M 1 mile (16.2): 12) Anton Lindberg IS Göta 4:18.76;
M 3000 m Final B (16.2):  Anton Lindberg IS Göta DNF
14.2 Val-de-Reuil, FRA, Inne
National Events K 1500 m: 6) Julia Samuelsson Högby 4:35.74
13.2 Tampere, FIN
K 1500 m: 11) Emilia Siltanen Studenterna 4:56.61
13.2 Monaco, MON
M 5 km väg: 3) Vidar Johansson Ullevi 13:46
13.2 München, GER, Inne
M 400 m Final D: 1) Ethan Langselius 54.20;
M 1500 m: 7) Oliver Langselius Spårvägen 4:08.73;
F15 60 m: 3) Nike Lydén 8.12, Heat 3: 1) Nike Lydén 8.20;
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m) Final B: 1) Nike Lydén 9.93
13.2 Pamplona, ESP, NC
Extra Events M Gång 20 km:  Perseus Karlström Eskilstuna FI 1:22:48
12.2 Metz, FRA, Inne
K 800 m Final A:  Lovisa Lindh Ullevi DNF
12.2 Birmingham, AL, Inne
K Vikt: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 17.87
12.2 Sindelfingen, GER, Inne
K 3000 m: 5) Amélie Svensson Sävedalen 10:01.49
12.2 Round Rock, TX
P Längd: 4) Henrik Rosario Örgryte 6.16
12‐13.2 Magglingen, SUI, Inne
M 60 m Final A (12.2): 6) Felix Svensson^ Mölndal 6.85, Heat 1 (12.2): 7) Felix Svensson^ Mölndal 6.92;
M 200 m Final A (12.2): 1) Felix Svensson^ Mölndal 21.28
12‐13.2 Sheffield, GBR, Inne, Eng Ch
P14 300 m (13.2): 1) Milton Cooper 37.70, Heat 1 (12.2): 1) Milton Cooper 38.37
12‐13.2 Lyon, FRA, Inne
K 200 m (13.2): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.28, Heat 3 (13.2): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.35
12.2 Toruń, POL, Inne
M 200 m Final H: 1) Mårten Skogman Spårvägen 24.87;
M 400 m Final I: 1) Mårten Skogman Spårvägen 56.26;
K 60 m Final D: 1) Helen Hermundstad Spårvägen 8.12;
K 200 m Final F: 1) Helen Hermundstad Spårvägen 26.03, 3) Jenny Åkervall Spårvägen 27.11;
K 400 m Final C: 1) Jenny Åkervall Spårvägen 1:02.09
12.2 Ourense, ESP, Inne
K Stav: 1) Lisa Forsberg Spårvägen 3.53
11.2 Łódź, POL, Inne, Orlen
M Kula: 5) Wictor Petersson Malmö 19.53;
K 60 m: 3) Claudia Payton Ullevi 7.24, Heat 1: 2) Claudia Payton Ullevi 7.33
11.2 Allendale, MI, Inne, överlång bana
K 800 m Final D: 1) Stina Pettersson Sävedalen 2:13.51
11.2 Houston, TX, Inne
M 60 m häck: 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.95, Heat 2: 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.93
11‐12.2 Fayetteville, AR, Inne
Open M 60 m Heat 1 (11.2): 3) Adam Landén Helsingborg 7.78;
K 60 m häck Heat 2 (11.2): 7) Maja Maunsbach Lund 8.58, Prelim 2 (11.2): 2) Maja Maunsbach Lund 8.51;
K Stav (11.2):  Johanna Duplantis Upsala IF NH;
K Kula (12.2): 1) Axelina Johansson Hässelby 17.69
11‐12.2 Boston, MA, Inne
K 1 mile Final A (11.2): 5) Hanna Hermansson Tureberg 4:29.81, Final B (11.2): 7) Andrea Claeson Tureberg 4:39.22;
K Längd (11.2): 8) Anja Olsson Malmö 5.42, 25) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 5.11;
K Tresteg (11.2): 6) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.64;
K 1500 m mellantider Final A (11.2): 5) Hanna Hermansson Tureberg 4:12.24, Final B (11.2): 8) Andrea Claeson Tureberg 4:20.52
11‐12.2 Nashville, TN, Inne, överlång bana
K 60 m häck Heat 5 (12.2): 7) Lisa Fröberg Lidingö 9.93
Unseeded K Höjd (11.2): 6) Lisa Fröberg Lidingö 1.57
11‐12.2 Seattle, WA, Inne, överlång bana
K 1 mile Final I (12.2): 10) Elsa Wallenius Västerås FK 5:14.42;
K Längd (12.2): 12) Christina Stevenson IFK Växjö 4.57
11‐12.2 Mesa, AZ
M 3000 m (12.2): 1) Erik Barr Zeilon Örgryte 8:36.78
11‐12.2 Ames, IA, Inne, överlång bana
M 60 m häck Heat 3 (11.2): 5) Emil Uhlin Falun 8.56;
M Höjd (12.2): 5) Emil Uhlin Falun 2.04;
K 800 m Final A (12.2): 6) Julia Nielsen Örgryte 2:08.71;
K Vikt (11.2): 15) Mathilda Björklund Bålsta 17.09
11‐12.2 Albuquerque, NM, Inne
M 3000 m Final A (11.2):  Awet Mengsteab Örgryte DNF;
K 60 m (12.2): 7) Gabriella Holmström Upsala IF 7.79;
K Stav (12.2): 26) Celina Johannsen Malmö 3.67;
K Tresteg (12.2): 6) Emilia Sjöstrand Hellas 12.38
Invitational K 200 m Final F (11.2): 2) Gabriella Holmström Upsala IF 24.47
11‐12.2 New York, NY, Inne
K 60 m Heat 2 (11.2): 4) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.88;
K 200 m Final I (12.2): 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 26.08;
K Längd (11.2): 7) Lisa Warfvinge Varberg 5.50;
K Tresteg (12.2): 5) Lisa Warfvinge Varberg 11.76;
K Kula (12.2):  Nina Björkman Västerås FK NM
11‐12.2 Brookings, SD, Inne, överlång bana
M 600 m (12.2): 1) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:18.58
11‐12.2 Lubbock, TX, Inne
M 60 m häck Prelim 2 (11.2): 6) Simon Thor Hässelby 9.07;
M Stav (12.2): 3) Simon Thor Hässelby 4.76;
K 400 m Final J (11.2): 2) Minna Svärd IF Göta 56.09;
K 60 m häck Prelim 5 (11.2): 3) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.95;
K Stav (11.2): 12) Minna Svärd IF Göta 3.85
11‐12.2 Lynchburg, VA, Inne
M 1000 m Final A (12.2): 3) Anton Idhammar 2:25.21;
K Höjd (12.2): 1) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.74;
K Längd (11.2): 9) Emma Söderström Göteborgs KIK 5.54
10.2 Winston-Salem, NC, Inne
K 200 m Final E: 2) Elsa Hallsten KA2 29.93;
K Höjd: 6) Elsa Hallsten KA2 1.44;
K Tresteg: 7) Elsa Hallsten KA2 9.37
7.2 Birmingham, AL, Inne
M Längd: 6) David Århammar Lidingö 6.51;
M Tresteg: 1) David Århammar Lidingö 13.09
7‐8.2 Winston-Salem, NC, Inne
M Sjukamp (8.2): 7) Teodor Sobczyk Hovslätt 4.659 (7.48  6.49  11.86  1.70  9.27  4.20  2:52.13)
6.2 Birmingham, AL, Inne
M 1 mile Final D: 1) Anton Lindberg IS Göta 4:21.23;
M Kula: 6) Sebastian Löschner Spårvägen 16.82;
M Vikt : 14) Sebastian Löschner Spårvägen 15.97;
K Stav: 1) Filippa Miller Hovslätt 4.15,  Ina Edström IFK Umeå NH
6.2 Rovereto, ITA, Terräng
M 9 km terräng: 9) David Nilsson Högby 27:54
6.2 Oeiras, POR, Terräng
M 10 km terräng: 4) Mohammadreza Abootorabi* Spårvägen 29:53, 28) Oliver Löfqvist Spårvägen 31:33, 40) Tim Robertson* Tjalve FIF 32:07, 42) Emil Danielsson Spårvägen 32:11, 50) Erik Djurberg Hässelby 32:34, 56) Axel Djurberg Hässelby 32:48, 58) Johan Fagerberg Spårvägen 32:51, 97) Elmar Engholm Hässelby 36:50
6.2 New Orleans, LA
M Halvmaraton: 2) John Börjesson Spårvägen 1:05:03
6.2 Murcia, ESP
M Halvmaraton: 6) Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:13:08, 11) Molle Olson Källbotten 1:15:59;
M Maraton: 6) Hannes Bjernhagen Fredrikshof 2:35:19;
K Maraton: 2) Jessie Ross Skärvad Täby 2:55:39
5.2 Jyväskylä, FIN
K 3000 m: 4) Emilia Siltanen Studenterna 10:27.66
5.2 Hustopeče, CZE, Inne
M Höjd: 12) Fabian Delryd Täby 2.16
5.2 Boston, MA, Inne
K 800 m Final A: 4) Andrea Claeson Tureberg 2:07.77
5.2 Logan, UT, Inne
K 60 m: 1) Gabriella Holmström Upsala IF 7.59, Heat 2: 1) Gabriella Holmström Upsala IF 7.61
5.2 Coolidge, AZ
M 3000 m:  Erik Barr Zeilon Örgryte DNF
5.2 Fort Lauderdale, FL
M Kula: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 11.70;
M Diskus: 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 37.35;
M Vikt : 1) Petrus Sundevall Kalmar SK 12.60;
M Slägga: 2) Petrus Sundevall Kalmar SK 37.35;
K Kula: 5) Rowan Sundevall Kalmar SK 6.86;
K Diskus: 7) Rowan Sundevall Kalmar SK 23.08;
K Vikt: 1) Rowan Sundevall Kalmar SK 8.50;
K Slägga: 2) Rowan Sundevall Kalmar SK 24.74;
K Spjut: 4) Rowan Sundevall Kalmar SK 28.10
5‐6.2 Randers, DEN, Inne
K40 60 m häck (76.2 cm, 8 m) (6.2): 1) Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.63
5‐6.2 London, GBR, Inne
K Stav (6.2): 4) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 3.80
5‐6.2 Houston, TX, Inne
P16 60 m (5.2): 8) Henrik Rosario Örgryte 7.80, Heat 3 (5.2): 3) Henrik Rosario Örgryte 7.88;
P16 Längd (5.2): 3) Henrik Rosario Örgryte 5.75;
P16 Kula (5.44 kg) (5.2): 1) Henrik Rosario Örgryte 11.29
P14 Kula (4.0 kg) (6.2): 1) Noah Blomqvist Örgryte 14.04
4.2 Berlin, GER, Inne, ISTAF
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.03;
K 60 m häck Heat 2: 5) Julia Wennersten Ymer 8.25;
K Längd: 1) Khaddi Sagnia Ullevi 6.68
4.2 Miramas, FRA, Inne
M Tresteg: 9) Gabriel Wallmark Örgryte 15.34;
K 3000 m: 3) Sara Christiansson Sävedalen 8:59.10;
K Tresteg: 9) Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.30
4.2 Louisville, KY, Inne
K Vikt: 2) Jessica Mattsson Spårvägen 17.36
4.2 Baton Rouge, LA, Inne
K Stav: 1) Lisa Gunnarsson Hässelby 4.51, 3) Johanna Duplantis Upsala IF 3.60
4.2 Cambridge, MA, Inne
K Tresteg: 2) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.67
4.2 Staten Island, NY, Inne
K Längd: 1) Lisa Warfvinge Varberg 5.67, 4) Anja Olsson Malmö 5.34;
K Tresteg: 1) Lisa Warfvinge Varberg 11.79, 9) Anja Olsson Malmö 10.42;
K Kula: 2) Nina Björkman Västerås FK 12.78;
K Vikt: 2) Nina Björkman Västerås FK 16.49
4‐5.2 Winston-Salem, NC, Inne
K 800 m Final B (5.2): 3) Stina Pettersson Sävedalen 2:18.19
4‐5.2 Albuquerque, NM, Inne
M 5000 m (4.2):  Awet Mengsteab Örgryte DNF;
K Vikt (4.2): 4) Mathilda Björklund Bålsta 17.33
4‐5.2 New York, NY, Inne
Invitational K 1 mile (5.2): 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:32.92
K 1500 m mellantider (5.2): 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:14.33
4‐5.2 Ashland, OH, Inne
K 60 m häck Heat 5 (5.2): 5) Lisa Fröberg Lidingö 10.03;
K Höjd (5.2): 16) Lisa Fröberg Lidingö 1.50
4‐5.2 College Station, TX, Inne
M 200 m Final I (5.2): 3) Joel Bengtsson Helsingborg 21.78;
M 60 m häck (5.2): 2) Joel Bengtsson Helsingborg 7.85, Heat 5 (5.2): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.92;
M Kula (5.2): 30) Simon Thor Hässelby 12.65;
K Höjd (5.2): 6) Angel Richmore Malmö 1.68;
K Längd (5.2): 18) Angel Richmore Malmö 5.44
4‐5.2 Blacksburg, VA, Inne
M 3000 m Final B (4.2): 3) Viktor Idhammar 8:28.05
4‐5.2 Lincoln, NE, Inne
M 600 m Final B (4.2):  Yared Kidane* Eskilstuna FI DQ;
M 800 m Final A (5.2): 3) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:54.51;
K Kula (5.2): 1) Axelina Johansson Hässelby 18.23
3.2 Ostrava, CZE, Inne
M 400 m Final A: 1) Carl Bengtström Örgryte 46.42;
M Längd: 1) Thobias Montler Ullevi 8.21;
National Events K Längd: 1) Tilde Johansson Falkenberg 6.29
3‐5.2 Spokane, WA, Inne
M Vikt  (5.2): 6) Ivar Moisander Spårvägen 18.47;
K 1 mile Final A (5.2): 8) Elsa Wallenius Västerås FK 5:01.07
30.1 Nehvizdy, CZE, Inne
K Kula: 4) Fanny Roos Malmö 18.44
30.1 Sevilla, ESP
K Halvmaraton: 3) Carolina Wikström Upsala IF 1:11:10
30.1 Magglingen, SUI, Inne
M 1000 m Final A: 7) Petter Oster 2:45.48, Final B: 5) Axel Oster 2:44.86;
K Stav: 12) Lovisa Hermansson 2.80
29.1 Lockhart, TX
P14 Kula (4.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 13.88;
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Noah Blomqvist Örgryte 38.17;
P14 Spjut (600 g): 1) Noah Blomqvist Örgryte 33.35
29.1 Louisville, KY, Inne
K 400 m Final H: 1) Johanna Bülow Hovslätt 59.81
29.1 Albuquerque, NM, Inne
M 3000 m Final B:  Awet Mengsteab Örgryte DNF;
K Stav: 12) Celina Johannsen Malmö 3.68;
K Längd: 19) Emilia Sjöstrand Hellas 5.36
29.1 University Park, PA, Inne
M 800 m Final B: 6) Anton Idhammar 1:51.22
29‐30.1 München, GER, Inne
M 3000 m (29.1): 10) Oliver Langselius Spårvägen 9:03.13
P19 800 m (29.1):  Ethan Langselius 2:06.44
29.1 Magglingen, SUI, Inne
M 60 m Heat 1: 4) Felix Svensson^ Mölndal 6.96;
M 400 m Final A: 1) Felix Svensson^ Mölndal 48.53
29‐30.1 London, GBR, Inne
P14 200 m Final B (30.1): 2) Milton Cooper 24.56
29.1 Berkeley, CA
K 1000 m: 2) Klara Frih Åsbro 2:58.34
28.1 Karlsruhe, GER, Inne
M 800 m: 2) Andreas Kramer Ullevi 1:46.83;
M Stav: 1) Armand Duplantis Upsala IF 6.02;
M Längd: 1) Thobias Montler Ullevi 8.02;
K 800 m: 6) Lovisa Lindh Ullevi 2:09.08
National Events K 1500 m: 2) Amélie Svensson Sävedalen 4:32.57
28‐29.1 Fayetteville, AR, Inne
K Stav (29.1): 13) Johanna Duplantis Upsala IF 3.45
28‐29.1 Boston, MA, Inne
K 200 m Final I (28.1): 2) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.42;
K 1 mile Final A (28.1): 2) Yolanda Ngarambe Tureberg 4:32.82, 11) Andrea Claeson Tureberg 4:40.23;
K Längd (28.1): 7) Anja Olsson Malmö 5.28;
K Tresteg (28.1): 3) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.60
Invitational K 60 m Heat 1 (28.1): 5) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.98
28‐29.1 Seattle, WA, Inne, överlång bana
K 800 m Final B (29.1): 4) Julia Nielsen Örgryte 2:10.14;
K 1 mile Final A (29.1): 1) Hanna Hermansson Tureberg 4:33.67, Final C (29.1): 6) Elsa Wallenius Västerås FK 5:03.56
28‐29.1 Pocatello, ID, Inne
K 200 m (29.1): 1) Gabriella Holmström Upsala IF 24.87
28‐29.1 Topeka, KS, Inne
K 60 m häck (29.1): 4) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.92, Heat 1 (29.1): 2) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 8.96
28‐29.1 Lexington, KY, Inne, överlång bana
K 60 m häck Semi 1 (29.1): 5) Maja Maunsbach Lund 8.53, Heat 2 (28.1): 5) Maja Maunsbach Lund 8.72
28‐29.1 Minneapolis, MN, Inne
K Stav (29.1): 1) Filippa Miller Hovslätt 4.09
28‐29.1 Lincoln, NE, Inne
M Sjukamp (29.1): 4) Simon Thor Hässelby 4.884 (7.62  6.43  13.29  1.84  9.08  4.83  3:07.34);
K Kula (29.1): 1) Axelina Johansson Hässelby 17.17
28‐29.1 Youngstown, OH, Inne, överlång bana
K 60 m Final C (29.1): 6) Josefin Wikfeldt Mälarhöjden 8.31
28‐29.1 Clemson, SC, Inne
K Femkamp (28.1): 4) Emma Söderström Göteborgs KIK 3.971 (8.94  1.82  10.60  5.30  2:19.20)
28‐29.1 Columbia, SC, Inne
M 60 m häck Prelim 1 (28.1): 5) Philip Stömne Spårvägen 8.54, Prelim 5 (28.1): 5) Teodor Sobczyk Hovslätt 9.12;
M Höjd (29.1): 22) Teodor Sobczyk Hovslätt 1.65;
K 200 m Final E (29.1): 2) Ebba Åhman Ymer 26.04;
K 800 m Final C (29.1): 3) Stina Pettersson Sävedalen 2:15.27;
K 60 m häck Heat 2 (28.1): 6) Ebba Åhman Ymer 8.88, Prelim 1 (28.1): 4) Ebba Åhman Ymer 8.95
28‐29.1 Lubbock, TX, Inne
M 200 m Final D (29.1): 2) William Frobe Täby 21.47;
M 600 m Final A (28.1): 2) Oskar Edlund Täby 1:17.55;
M 60 m häck (29.1): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.78, Semi 2 (29.1): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.79, Heat 2 (29.1): 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.83, Heat 3 (29.1): 8) Emil Uhlin Falun 8.55;
M Längd (29.1): 20) Emil Uhlin Falun 6.48;
K Femkamp (28.1): 6) Angel Richmore Malmö 3.781 (9.03  1.71  13.19  5.58  2:42.25)
27.1 Kladno, CZE, Inne
K Kula: 1) Fanny Roos Malmö 18.74
27‐29.1 New York, NY, Inne
K Vikt (27.1): 9) Nina Björkman Västerås FK 15.86
25.1 Karlsruhe, GER, Inne
K 800 m Final B: 1) Amélie Svensson Sävedalen 2:18.22
23.1 Santa Pola, ESP
M Halvmaraton: 60) Markus Candell IS Göta 1:12:24, 125) Mikael Tisjö Bålsta 1:16:25
23.1 Birmingham, AL, Inne
M 3000 m: 9) Anton Lindberg IS Göta 8:49.26
23.1 Winston-Salem, NC, Inne
M 60 m häck Heat 1: 3) Philip Stömne Spårvägen 8.46;
M Stav: 6) Philip Stömne Spårvägen 4.05;
M Längd: 13) Philip Stömne Spårvägen 6.24
22.1 Manchester, GBR, Inne
M Höjd:  Fabian Delryd Täby NH;
K 3000 m: 5) Meraf Bahta Ullevi 8:56.51;
K Stav: 4) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 4.00;
K Kula: 3) Fanny Roos Malmö 18.48
22.1 Ames, IA, Inne, överlång bana
K 800 m Final A: 2) Julia Nielsen Örgryte 2:11.06;
K 60 m häck: 5) Maja Maunsbach Lund 8.92, Heat 2: 3) Maja Maunsbach Lund 8.72
22.1 Boston, MA, Inne
K 3000 m Final B: 1) Andrea Claeson Tureberg 9:20.33;
K Tresteg: 8) Lisa Weyhenmeyer Upsala IF 11.43
22.1 Lincoln, NE, Inne
K 60 m: 3) Gabriella Holmström Upsala IF 7.66, Heat 1: 1) Gabriella Holmström Upsala IF 7.68;
K 200 m Final A: 4) Gabriella Holmström Upsala IF 25.31
22.1 Albuquerque, NM, Inne
M 200 m Final C: 1) William Frobe Täby 21.45;
M 800 m Final C:  Awet Mengsteab Örgryte DNF;
M Vikt : 4) Ivar Moisander Spårvägen 18.45;
K Stav: 3) Celina Johannsen Malmö 3.83
22.1 Staten Island, NY, Inne
M 1 mile Final A: 2) Anton Idhammar 4:11.06;
K Längd: 4) Anja Olsson Malmö 5.34
22.1 Brookings, SD, Inne, överlång bana
M 800 m Final A: 4) Yared Kidane* Eskilstuna FI 1:54.78
22.1 Houston, TX, Inne
K 60 m häck Heat 4: 5) Angel Richmore Malmö 9.33;
K Längd: 6) Angel Richmore Malmö 5.54;
K Kula: 6) Angel Richmore Malmö 13.40
22.1 College Station, TX, Inne
M 200 m Final H: 1) Joel Bengtsson Helsingborg 21.81;
M 60 m häck: 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.87, Heat 1: 2) Joel Bengtsson Helsingborg 7.97
22.1 Ann Arbor, MI, Inne
K 60 m häck Heat 2: 6) Lisa Fröberg Lidingö 9.87;
K Höjd: 6) Lisa Fröberg Lidingö 1.53
22‐23.1 München, GER, Inne
M 3000 m (23.1): 4) Oliver Langselius Spårvägen 9:01.03
P19 400 m (23.1): 1) Ethan Langselius 55.63;
P19 800 m (22.1): 4) Ethan Langselius 2:06.15
22‐23.1 Rennes, FRA, Inne
K 200 m (23.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.23, Heat 2 (23.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 24.36;
K 1500 m (22.1): 5) Nova Ojutkangas Västerås FK 4:51.68
21.1 Birmingham, AL, Inne
M Kula: 5) Sebastian Löschner Spårvägen 16.18;
M Vikt : 5) Sebastian Löschner Spårvägen 16.19;
K Stav: 11) Ina Edström IFK Umeå 3.56
21.1 Pittsburg, KS, Inne, överlång bana
K 600y: 1) Minna Svärd IF Göta 1:23.62;
K 60 m häck: 6) Julia Seigerroth IKHP Huskvarna 9.05;
K Stav: 2) Minna Svärd IF Göta 3.83
21.1 Staten Island, NY, Inne
K 60 m Final B: 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.94;
K 200 m Final B: 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 25.94;
K 400 m Final B: 1) Lisa Warfvinge Varberg 1:01.23;
K Längd: 3) Lisa Warfvinge Varberg 5.27, 9) Anja Olsson Malmö 5.05;
K Tresteg: 5) Lisa Warfvinge Varberg 11.09, 13) Anja Olsson Malmö 10.23;
K Kula: 4) Nina Björkman Västerås FK 12.49;
K Vikt: 3) Nina Björkman Västerås FK 15.63
21‐22.1 Manhattan, KS, Inne
M Sjukamp (22.1): 2) Emil Uhlin Falun 3.561 (7.54  NM  13.04  1.69  8.59  NH  2:45.29), 3) Carl af Forselles Hässelby 3.099 (7.09  NM  12.27  NH  8.38  NH  2:52.80)
21‐22.1 Columbia, SC, Inne
M 60 m häck Heat 2 (22.1): 3) Teodor Sobczyk Hovslätt 9.12;
M Stav (22.1): 9) Teodor Sobczyk Hovslätt 3.70;
M Längd (22.1): 16) Teodor Sobczyk Hovslätt 6.42;
K 400 m Final B (22.1): 3) Stina Pettersson Sävedalen 1:04.26;
K 1 mile Final B (22.1): 10) Stina Pettersson Sävedalen 5:12.89
21‐22.1 Nashville, TN, Inne, överlång bana
K 800 m Final C (22.1): 3) Johanna Bülow Hovslätt 2:19.21;
K 3000 m Final B (22.1): 1) Yolanda Ngarambe Tureberg 9:05.18;
K Vikt (21.1): 13) Jessica Mattsson Spårvägen 17.59
21‐22.1 Blacksburg, VA, Inne
K 60 m häck Heat 2 (21.1): 5) Emma Söderström Göteborgs KIK 8.94;
K Höjd (22.1): 1) Emma Söderström Göteborgs KIK 1.79
20‐22.1 Lynchburg, VA, Inne
K 400 m Final F (22.1): 3) Ebba Åhman Ymer 59.28;
K 60 m häck (22.1): 8) Ebba Åhman Ymer 9.03, Heat 1 (22.1): 2) Ebba Åhman Ymer 8.84
19.1 Bethesda, MD
F 800 m: 10) Fredrika Rosén Lidingö 2:52.34;
F 1600 m: 17) Fredrika Rosén Lidingö 6:21.27
17.1 Staten Island, NY, Inne
K Kula: 5) Nina Björkman Västerås FK 13.07;
K Vikt: 3) Nina Björkman Västerås FK 15.79
16.1 Ibiza, ESP
K 10 km väg: 1) Sarah Lahti Hässelby 31:18
16.1 Faro, POR
M 800 m: 5) Per Jacobsson Kungshamn 2:41.56
16.1 Sitges, ESP
K Halvmaraton: 1) Elisabet Karlsson Keep Up 1:22:58
15.1 Birmingham, AL, Inne
K Stav: 1) Filippa Miller Hovslätt 4.02
15.1 Chicago, IL, Inne
K 60 m häck: 2) Maja Maunsbach Lund 8.66, Heat 1: 2) Maja Maunsbach Lund 8.66
15.1 Staten Island, NY, Inne
M 800 m Final A: 6) Anton Idhammar 1:52.81;
K Längd: 3) Lisa Warfvinge Varberg 5.36
15.1 College Station, TX, Inne
M 60 m häck: 2) Joel Bengtsson Helsingborg 7.92, Heat 1: 1) Joel Bengtsson Helsingborg 7.94;
K 60 m häck Heat 3: 5) Angel Richmore Malmö 9.28;
K Höjd: 5) Angel Richmore Malmö 1.63;
K Kula: 6) Angel Richmore Malmö 13.05
15.1 Seattle, WA, Inne, överlång bana
K 1 mile Final B: 6) Elsa Wallenius Västerås FK 5:03.81
15.1 Fayetteville, AR, Inne
HS P 400 m Heat ?: 2) Benjamin Blomqvist Örgryte 53.32;
HS P Höjd: 7) Benjamin Blomqvist Örgryte 1.78;
HS P Kula (5.44 kg): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 12.57
15‐16.1 Loughborough, GBR, Inne
K Stav (16.1): 3) Emma Kiviniemi Andersson Spårvägen 4.01
14.1 Birmingham, AL, Inne
M Kula: 12) Sebastian Löschner Spårvägen 16.04;
M Vikt : 14) Sebastian Löschner Spårvägen 15.34;
K Stav: 11) Filippa Miller Hovslätt 3.81, 16) Ina Edström IFK Umeå 3.51
14.1 Lawrence, KS, Inne
M Stav: 4) Carl af Forselles Hässelby 4.62, 4) Emil Uhlin Falun 4.62
14.1 Staten Island, NY, Inne
K 60 m: 2) Elise Legzdins Mälarhöjden 7.92;
K 200 m: 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 26.52
14‐15.1 Lincoln, NE, Inne
K Vikt (14.1): 4) Axelina Johansson Hässelby 18.01
14‐15.1 Nashville, TN, Inne, överlång bana
K 300 m Final G (14.1): 4) Johanna Bülow Hovslätt 44.37;
K Vikt (15.1):  Jessica Mattsson Spårvägen NM
14‐15.1 Lubbock, TX, Inne
M 60 m häck Prelim 1 (15.1): 6) Simon Thor Hässelby 8.99;
M Höjd (15.1):  Simon Thor Hässelby NH;
M Kula (15.1): 10) Simon Thor Hässelby 13.19
14‐15.1 Blacksburg, VA, Inne
K 400 m Final B (15.1): 2) Ebba Åhman Ymer 58.55;
K 60 m häck Heat 2 (14.1): 5) Ebba Åhman Ymer 8.88
13.1 Bethesda, MD
F 800 m: 11) Fredrika Rosén Lidingö 3:04.50;
F 1600 m: 14) Fredrika Rosén Lidingö 6:20.68
9.1 Valencia, ESP
M 10 km väg: 15) Suldan Hassan Ullevi 28:20, 28) Vidar Johansson Ullevi 28:40, 68) Sharmarke Ahmed Hälle 29:43, 81) Samuel Pihlström Hälle 29:52, 115) Petter Svensson Hälle 30:36, 120) Sebastian Ljungdahl Hälle 30:42;
K 10 km väg: 5) Meraf Bahta Ullevi 31:22, 16) Hanna Lindholm Huddinge 33:35
9.1 Saint-Brieuc, FRA, Inne
K 800 m: 8) Nova Ojutkangas Västerås FK 2:29.77
9.1 London, GBR
K Halvmaraton: 5) Sofie Lindevall 1:31:42
8.1 Minneapolis, MN, Inne
K 60 m häck: 2) Maja Maunsbach Lund 8.63, Heat 1: 2) Maja Maunsbach Lund 8.69
8.1 West Point, NY, Inne
K 400 m Final C: 3) Lisa Warfvinge Varberg 1:01.76;
K Längd: 1) Lisa Warfvinge Varberg 5.50
8‐9.1 Rennes, FRA, Inne
K 60 m Final B (9.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 7.80, Heat 3 (9.1): 1) Marie Kimumba Spårvägen 7.89;
K 200 m Heat 1 (8.1): 2) Marie Kimumba Spårvägen 24.87
7.1 Staten Island, NY, Inne
K 60 m Heat 4: 3) Elise Legzdins Mälarhöjden 8.08, 5) Anja Olsson Malmö 8.55;
K 200 m Final B: 2) Elise Legzdins Mälarhöjden 26.32;
K Tresteg: 6) Anja Olsson Malmö 10.55
7‐8.1 College Station, TX, Inne
HS P 200 m (7.1): 3) Henrik Rosario Örgryte 24.70;
HS P 400 m Heat 7 (7.1): 4) Benjamin Blomqvist Örgryte 53.92;
HS P 60 m häck (99.1 cm) Heat 9 (8.1): 6) Henrik Rosario Örgryte 10.37;
HS P Längd (8.1): 25) Henrik Rosario Örgryte 6.03;
HS P Kula (5.44 kg) (7.1): 22) Benjamin Blomqvist Örgryte 11.85

resultat

1. Välj år   2. Välj tävling
Välj år
Sverige
Svenskar utomlands