Jeroen Persson

Född: 10 mars 2005

Ålder: 17 år 204 dagar

Förening:
IFK Lund
Förening:
 IFK Lund
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (3)
7.21i
PB  LundLund16.1.22
7.21i
=PB  LundLund16.1.22
7.28i
  Malmö/AMalmö/A30.1.22
100 m (1)
11.16
PB  MölndalMölndal13.8.220.0
200 m (6)
22.47i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
22.32
SB  SkaraSkara6.6.22+0.5
22.07
PB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22+1.0
22.30
  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22+0.3
21.86
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna28.8.22-1.4
21.79
PB  (86) vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22-2.0
400 m (11)
49.59i
PB  (16) VäxjöVäxjö23.1.22
50.54i
  VäxjöVäxjö5.2.22
51.02i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå5.3.22
50.76i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
49.63
PB  EslövEslöv21.5.22
48.77
PB  SollentunaSollentuna10.6.22
49.60
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
49.07
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR4.7.22
48.81
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR6.7.22
52.11
  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.22
48.50
PB  (67) USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22
4x100 m (2)
41.89
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 IFK Lund
Elias Wennolf, Jeroen Persson
Erik Erlandsson, Isak Holgersson
42.28
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 IFK Lund
Elias Wennolf, Jeroen Persson
Erik Erlandsson, Isak Holgersson
4x400 m (1)
3:16.27
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
 Sweden
Victor Törnström, Jeroen Persson
Oliver Fehrlund Persson, Lucas Törnström
1000 m stafett (2)
1:58.49
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 IFK Lund
Elias Wennolf, Isak Holgersson
Jeroen Persson, Nils Ekström
1:55.18
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 IFK Lund
Elias Wennolf, Isak Holgersson
Jeroen Persson, Erik Erlandsson

2021

100 m (1)
11.29
PB  HögbyHögby17.7.21+0.7
200 m (6)
22.65
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+1.2
22.33w
  HögbyHögby17.7.21+3.7
22.37w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+2.2
22.17w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21+2.7
22.24
PB  LerumLerum5.9.21-0.3
22.23
PB  KristianstadKristianstad11.9.21+0.8
400 m (1)
51.61
PB  KristianstadKristianstad25.7.21
4x100 m (3)
43.07
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 IFK Lund
Jeroen Persson, Isak Holgersson
Erik Erlandsson, Isak Gamst
42.35
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 IFK Lund
Jeroen Persson, Isak Holgersson
Erik Erlandsson, Isak Gamst
42.87
  KristianstadKristianstad11.9.21
 IFK Lund
Elias Wennolf, Erik Erlandsson
Jeroen Persson, Ludvig Axelsson
1000 m stafett (2)
2:00.83
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 IFK Lund
Kalel Mudingay, Isak Holgersson
Jeroen Persson, Erik Erlandsson
1:58.02
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 IFK Lund
Kalel Mudingay, Isak Holgersson
Jeroen Persson, Erik Erlandsson

2020

60 m (8)
7.82i
PB  ÖllsjöÖllsjö2.2.20
7.79i
PB  ÖllsjöÖllsjö2.2.20
7.84i
  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.82i
  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.73i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
7.68i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
7.71i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
7.70i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
80 m (5)
9.79
PB  LundLund7.6.20-1.4
9.63w
  TrelleborgTrelleborg4.7.20+3.7
9.82
  KristianstadKristianstad12.7.20-0.9
9.73
PB  KristianstadKristianstad12.7.20+2.0
10.28
  LandskronaLandskrona25.7.20-4.0
200 m (1)
23.47
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN2.8.20-0.7
300 m (4)
38.1m
  LundLund24.5.20
40.80
SB  Malmö/HeMalmö/He17.6.20
37.98
PB  KristianstadKristianstad28.6.20
36.90
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
Längd (9)
5.81
PB  LundLund5.6.20+1.5
 
5.30
+1.3
5.81
+1.5
5.75
  LundLund7.6.200.0
 
5.47
-0.8
5.75
0.0
5.46
0.0
5.65
+0.2
5.58
0.0
X
0.0
5.47
  LundLund23.6.20+2.0
5.48w
  LundLund23.6.20+2.6
 
4.99
+2.0
5.48
+2.6
5.43
+1.1
5.35
+2.1
5.26
+1.3
5.47
+2.0
5.93
PB  KristianstadKristianstad12.7.20+1.7
 
5.52
+2.6
X
0.0
5.46
+2.3
5.93
+1.7
5.94
PB  LandskronaLandskrona25.7.20+2.0
 
5.94
+2.0
X
0.0
5.49
+2.4
X
0.0
5.74
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN1.8.200.0
5.65
  LundLund6.8.200.0
 
5.32
-0.3
X5.65
0.0
5.59
-0.9
5.43
0.0
5.37
0.0
6.02
PB  LandskronaLandskrona8.8.20+1.4
5.77
  USMSollentunaUSM, Sollentuna22.8.20+1.3
 
5.75
+1.7
5.77
+1.3
X
+1.2
1000 m stafett (2)
2:02.15
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Lund
Jeroen Persson, Isak Holgersson
Elias Wennolf, Erik Erlandsson
2:02.11
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Lund
Jeroen Persson, Isak Holgersson
Elias Wennolf, Erik Erlandsson

2019

80 m (2)
10.15
PB  HalmstadHalmstad15.6.19+0.8
10.29
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.2
300 m (2)
40.11
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
39.36
PB  KungsbackaKungsbacka24.8.19
Längd (3)
5.32
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+2.0
5.18
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+1.7
5.34
PB  KalmarKalmar7.9.190.0
4x80 m (1)
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Lund
Elias Toth, Jeroen Persson
Erik Erlandsson, Isak Holgersson

2018

60 m (6)
8.80i
PB  LundLund13.1.18
8.93i
  VäxjöVäxjö21.1.18
8.89i
  VäxjöVäxjö21.1.18
8.81i
  Malmö/AMalmö/A28.1.18
8.89i
  Malmö/AMalmö/A28.1.18
8.87i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
200 m (2)
28.52i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
28.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
Längd (zon) (3)
4.31i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
4.46i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
4.50i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.21
Lund16.1.22
80 m
Ute
9.73
Kristianstad12.7.20+2.0
100 m
Ute
11.16
Mölndal13.8.220.0
200 m
Ute
21.79
Helsinki, FIN4.9.22-2.0
Inne
22.47
Malmö/A30.1.22
300 m
Ute
36.90
Norrköping30.8.20
400 m
Ute
48.50
Sollentuna27.8.22
Inne
49.59
Växjö23.1.22
Längd
Ute
6.02
Landskrona8.8.20+1.4

Junior-ungdom
Längd (zon)
Inne
4.50
Göteborg/FH4.2.18
60 m
7.21i
1
17
h1
Lund16.1.22
7.21i
2
17
Lund16.1.22
7.28i
1
B
Malmö/A30.1.22
7.68i
4
15
Göteborg/FH23.2.20
7.70i
7
15
s3
IUSMÖrebro7.3.20
7.71i
4
15
h1
IUSMÖrebro7.3.20
7.73i
3
15
h2
Göteborg/FH23.2.20
7.79i
4
15
Öllsjö2.2.20
7.82i
2
15
h2
Öllsjö2.2.20
7.82i
6
15
Malmö/A8.2.20
Visa/dölj alla resultat
7.84i
3
15
h2
Malmö/A8.2.20
8.80i
3
13
r1
Lund13.1.18
8.81i
2
13
h3
Malmö/A28.1.18
8.87i
4
13
Göteborg/FH4.2.18
8.89i
6
13
Växjö21.1.18
8.89i
7
13
Malmö/A28.1.18
8.93i
2
13
h3
Växjö21.1.18
10-bästasnitt: 7.595
200 m
21.79
1
17
vFINHelsinki, FIN4.9.22-2.0
21.86
1
17
USMSollentuna28.8.22-1.4
22.07
4
17
Göteborg/U19.6.22+1.0
22.23
1
Kristianstad11.9.21+0.8
22.24
1
17
Lerum5.9.21-0.3
22.30
1
17
h1
USMSollentuna27.8.22+0.3
22.32
3
B
Skara6.6.22+0.5
22.47i
2
Malmö/A30.1.22
22.65
1
17
B
VUSGöteborg/U10.7.21+1.2
23.47
2
15
Hvidovre, DEN2.8.20-0.7
Visa/dölj alla resultat
28.10i
1
13
C
Göteborg/FH3.2.18
28.52i
2
13
C
Växjö20.1.18
10-bästasnitt: 22.34
400 m
48.50
2
17
USMSollentuna27.8.22
48.77
3
Sollentuna10.6.22
48.81
7
17
UEMJerusalem, ISR6.7.22
49.07
2
17
h2
UEMJerusalem, ISR4.7.22
49.59i
2
17
B
Växjö23.1.22
49.60
3
17
Göteborg/U18.6.22
49.63
1
17
Eslöv21.5.22
50.54i
3
Växjö5.2.22
50.76i
3
17
IUSMSkellefteå6.3.22
51.02i
1
17
h3
IUSMSkellefteå5.3.22
Visa/dölj alla resultat
51.61
2
C
Kristianstad25.7.21
52.11
1
17
h2
USMSollentuna26.8.22
10-bästasnitt: 49.629
Längd
6.02
2
15
B
Landskrona8.8.20+1.4
5.94
6
Landskrona25.7.20+2.0
5.93
5
17
Kristianstad12.7.20+1.7
5.81
1
16
Lund5.6.20+1.5
5.77
13
15
USMSollentuna22.8.20+1.3
5.75
1
15
Lund7.6.200.0
5.74
3
15
Hvidovre, DEN1.8.200.0
5.65
1
15
Lund6.8.200.0
5.47
+
15
Lund23.6.20+2.0
5.34
3
14
Kalmar7.9.190.0
Visa/dölj alla resultat
5.32
8
15
QB
VUSGöteborg/U28.6.19+2.0
5.18
13
15
VUSGöteborg/U28.6.19+1.7
10-bästasnitt: 5.742

Total results in database: 88
By event:
60 m:17
80 m:7
100 m:2
200 m:15
300 m:6
400 m:12
Längd:13
Längd (zon):3
4x100 m:5
4x80 m:1
4x400 m:1
1000 m stafett:6
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.80
 3r1-13
Lund
13.1
 
8.81
2h3-13
Malmö/A
28.1
 
8.87
4-13
Göteborg/FH
4.2
 
8.89
6-13
Växjö
21.1
 
8.89
7-13
Malmö/A
28.1
 
8.93
2h3-13
Växjö
21.1
 
2020
7.68
 4-15
Göteborg/FH
23.2
 
7.70
7s3-15
Örebro
7.3
 
7.71
4h1-15
Örebro
7.3
 
7.73
3h2-15
Göteborg/FH
23.2
 
7.79
4-15
Öllsjö
2.2
 
7.82
2h2-15
Öllsjö
2.2
 
7.82
6-15
Malmö/A
8.2
 
7.84
3h2-15
Malmö/A
8.2
 
2022
7.21
1h1-17
Lund
16.1
 
2022
7.21
2-17
Lund
16.1
 
7.28
1rB
Malmö/A
30.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.15
 1h1-15
Halmstad
15.6
 +0.8
10.29
3h7-14
Göteborg/U
29.6
 +0.2
2020
9.73
6-15
Kristianstad
12.7
 +2.0
9.79
1-15
Lund
7.6
-1.4
9.82
6h1-15
Kristianstad
12.7
-0.9
10.28
2h3-15
Landskrona
25.7
-4.0
9.63w
 3-15
Trelleborg
4.7
 +3.7
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11.29
 1-17
Högby
17.7
 +0.7
2022
11.16
2rD
Mölndal
13.8
 0.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
23.47
 2-15
Hvidovre, DEN
2.8
-0.7
2021
22.23
 1
Kristianstad
11.9
 +0.8
22.24
1-17
Lerum
5.9
-0.3
22.65
1rB-17
Göteborg/U
10.7
 +1.2
22.17w
 5-16
Norrköping
15.8
 +2.7
22.33w
 1rA
Högby
17.7
 +3.7
22.37w
 1h3-16
Norrköping
14.8
 +2.2
2022
21.79
1-17
Helsinki, FIN
4.9
-2.0
21.86
1-17
Sollentuna
28.8
-1.4
22.07
4-17
Göteborg/U
19.6
 +1.0
22.30
1h1-17
Sollentuna
27.8
 +0.3
22.32
3rB
Skara
6.6
 +0.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
28.10
 1rC-13
Göteborg/FH
3.2
 
28.52
2rC-13
Växjö
20.1
 
2022
22.47
2
Malmö/A
30.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
39.36
 1
Kungsbacka
24.8
 
40.11
2rB-14
Göteborg/U
30.6
 
2020
36.90
3-15
Norrköping
30.8
 
37.98
3-15
Kristianstad
28.6
 
40.80
2-15
Malmö/He
17.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
51.61
 2rC
Kristianstad
25.7
 
2022
48.50
2-17
Sollentuna
27.8
 
48.77
3
Sollentuna
10.6
 
48.81
7-17
Jerusalem, ISR
6.7
 
49.07
2h2-17
Jerusalem, ISR
4.7
 
49.60
3-17
Göteborg/U
18.6
 
49.63
1-17
Eslöv
21.5
 
52.11
1h2-17
Sollentuna
26.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
49.59
2rB-17
Växjö
23.1
 
50.54
3
Växjö
5.2
 
50.76
3-17
Skellefteå
6.3
 
51.02
1h3-17
Skellefteå
5.3
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5.34
 3-14
Kalmar
7.9
 0.0
5.32
8qB-15
Göteborg/U
28.6
 +2.0
5.18
13-15
Göteborg/U
28.6
 +1.7
2020
6.02
2cB-15
Landskrona
8.8
 +1.4
5.94
6
Landskrona
25.7
 +2.0
5.93
5-17
Kristianstad
12.7
 +1.7
5.81
1-16
Lund
5.6
 +1.5
5.77
13-15
Sollentuna
22.8
 +1.3
5.75
1-15
Lund
7.6
 0.0
5.74
3-15
Hvidovre, DEN
1.8
 0.0
5.65
1-15
Lund
6.8
 0.0
5.47
--15
Lund
23.6
 +2.0
5.48w
 4-15
Lund
23.6
 +2.6

Junior-ungdom
Längd (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.50
6-13
Göteborg/FH
4.2
 
4.46
4-13
Malmö/A
27.1
 
4.31
7-13
Växjö
21.1
 

Ute
200 m
USM 2021 5
16
22.17w
1
16
h3
22.37w
USM 2022 1
17
21.86
1
17
h1
22.30
300 m
USM 2020 3
15
36.90
400 m
USM 2022 2
17
48.50
1
17
h2
52.11
Längd
USM 2020 13
15
5.77
4x80 m
USM 2019
15
h1
DQ
4x100 m
USM 2021 1
17
42.35
1
17
h1
43.07
JSM 2022 2
19
42.28
1
19
h2
41.89
1000 m stafett
USM 2020 4
17
2:02.11
3
17
h1
2:02.15
USM 2021 2
17
1:58.02
2
17
h1
2:00.83
JSM 2022 1
19
1:55.18
1
19
h2
1:58.49
Inne
60 m
IUSM 2020
7
15
s3
7.70
4
15
h1
7.71
400 m
IUSM 2022 3
17
50.76
1
17
h3
51.02

Junior-ungdom
Ute
400 m
UEM 2022 7
17
48.81
2
17
h2
49.07