0

10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2

Svenska rekord














Svenska rekord
 
# = Ännu inte officiellt godkänt rekord.
% = Stipulationsgräns. Första bättre godkända resultat blir det första svenska rekordet i grenen.
Män
100 m
100 m
10.13
Henrik Larsson 99, IF Göta99IF Göta Karlstad
Söderhamn
28.7.23
+0.9
200 m
200 m
20.30
Johan Wissman 82, IFK Helsingborg 82IFK Helsingborg
Stuttgart, GER
23.9.07
+1.3
400 m
400 m
44.56
Johan Wissman 82, IFK Helsingborg 82IFK Helsingborg
Osaka, JPN
29.8.07
800 m
800 m
1:44.47
Andreas Kramer 97, Sävedalen97Sävedalens AIK
Ostrava, CZE
8.9.20
1000 m
1000 m
2:16.96
Andreas Kramer 97, Ullevi97Ullevi FK
Göteborg/S
18.6.23
1500 m
1500 m
3:32.00
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Oslo, NOR
15.6.23
1 mile
1 mile
3:53.83
Kalle Berglund 96, Spårvägen96Spårvägens FK
Oslo, NOR
13.6.19
2000 m
2000 m
4:59.71
Kalle Berglund 96, Spårvägen96Spårvägens FK
Sollentuna
10.8.20
3000 m
3000 m
7:37.05
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Doha, QAT
5.5.23
5000 m
5000 m
13:01.70
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Bruxelles, BEL
2.9.22
10 000 m
10 000 m
27:55.74
Jonny Danielson 64, Kvarnsveden64Kvarnsvedens GoIF
Södertälje
7.6.89
 
26:52.87
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
San Juan Capistrano, CA
16.3.24
1 timme
1 timme
20.128
Emil Millán de la Oliva 01, Eskilstuna FI01Eskilstuna FI
Bruxelles, BEL
4.9.20
5 km väg
5 km väg
13:32
Jonas Glans 91, Malmö91Malmö AI
Rīga, LAT
1.10.23
10 km väg
10 km väg
27:57
Jonas Glans 91, Malmö91Malmö AI
Valencia, ESP
15.1.23
 
27:20
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Valencia, ESP
14.1.24
Halvmaraton
H-maraton
1:01:17
Napoleon Solomon 94, Tureberg94Turebergs FK
Barcelona, ESP
10.2.19
 
59:23
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Barcelona, ESP
11.2.24
Maraton
Maraton
2:08:41
Samuel Tsegay 88, Hälle88Hälle IF
Amsterdam, NED
15.10.23
 
2:07:36
Suldan Hassan 98, Ullevi98Ullevi FK
Sevilla, ESP
18.2.24
100 km
100 km
6:22:44
Jonas Buud 74, IFK Mora74IFK Mora
Winschoten, NED
12.9.15
24 timmar
24 timmar
272.086
Torbjörn Gyllebring 81, Umara81Umara SC
Växjö
30.4.23
3000 m hinder
3000 m H
8:05.75
Mustafa Mohamed 79, Hälle79Hälle IF
Heusden, BEL
28.7.07
110 m häck
110 m häck
13.35
Robert Kronberg 76, Kville76IF Kville
Lausanne, SUI
4.7.01
+1.7
400 m häck
400 m häck
47.98
Sven Nylander 62, Malmö62Malmö AI
Atlanta, GA
1.8.96
Höjd
Höjd
2.42
Patrik Sjöberg 65, Örgryte65Örgryte IS
Stockholm/S
30.6.87
Stav
Stav
6.23
Armand Duplantis 99, Upsala IF99Upsala IF
Eugene, OR
17.9.23
Längd
Längd
8.44
Michel Tornéus 86, Hammarby86Hammarby IF
Sierra Nevada, ESP
10.7.16
+1.8
Tresteg
Tresteg
17.79
Christian Olsson 80, Örgryte80Örgryte IS
Athína, GRE
22.8.04
+1.4
Kula
Kula
21.33
Hans Höglund 52, Mölndals AIK 52Mölndals AIK
Provo, UT
6.6.75
Diskus
Diskus
71.86
Daniel Ståhl 92, Spårvägen92Spårvägens FK
Bottnaryd
29.6.19
Slägga
Slägga
80.14
Tore Gustafsson 62, Mölndal62Mölndals AIK
Lappeenranta, FIN
4.7.89
Spjut
Spjut
89.10
Patrik Bodén 67, IF Göta 67IF Göta
Austin, TX
24.3.90
Tiokamp
Tiokamp
8.406
Nicklas Wiberg 85, Kalmarsund85FI Kalmarsund
Berlin, GER
20.8.09
 10.96/-0.4  7.25/-0.4  14.99  2.05  48.73  14.75/+0.3  42.28  4.50  75.02  4:17.05
4x100 m
4x100 m
38.63
Landslag
Atlanta, GA
2.8.96
  Peter Karlsson 70,
Torbjörn Mårtensson 72,
Lars Hedner 67,
Patrik Strenius 72
 
39.35
Malmö AI
Uddevalla
18.6.94
  Mikael Wennolf 71,
Matias Ghansah 74,
Lars Hedner 67,
Thomas Leandersson 66
4x200 m
4x200 m
1:26.43
Malmö AI
Walnut, CA
24.4.88
  Lars Sjölin 58,
Tomas Avebäck 60,
Ulf Söderman 63,
Lars Hedner 67
4x400 m
4x400 m
3:02.57
Landslag
München, FRG
10.9.72
  Erik Carlgren 46,
Anders Faager 47,
Kenth Öhman 50,
Ulf Rönner 46
 
3:06.67
Malmö AI
Västerås
14.6.98
  Magnus Hansson 72,
Rikard Rasmusson 74,
Niklas Eriksson 69,
Jimisola Laursen 77
4x800 m
4x800 m
7:19.44
Malmö AI
Huddinge
8.6.96
  Tobias Andersson 73,
Joel Johansson 72,
Torbjörn Johansson 70,
Jörgen Zaki 72
4x1500 m
4x1500 m
15:09.3m
Mälarhöjdens IK
Värnamo
12.6.83
  Jan Persson 61,
Lars Ericsson 57,
Antero Rinne 59,
Juha Moilanen 61
Kvinnor
100 m
100 m
11.16
Linda Haglund 56, Hanviken56Hanvikens SK
Moskva, URS
26.7.80
+1.0
200 m
200 m
22.82
Linda Haglund 56, Hanviken56Hanvikens SK
Sittard, NED
1.7.79
+1.3
400 m
400 m
51.13
Moa Hjelmer 90, Spårvägen90Spårvägens FK
Helsinki, FIN
29.6.12
800 m
800 m
1:58.77
Lovisa Lindh 91, Ullevi91Ullevi FK
Lausanne, SUI
6.7.17
1000 m
1000 m
2:35.15
Lovisa Lindh 91, Ullevi91Ullevi FK
Göteborg/S
11.7.17
1500 m
1500 m
3:56.60
Abeba Aregawi 90, Hammarby90Hammarby IF
Doha, QAT
10.5.13
1 mile
1 mile
4:23.07
Abeba Aregawi 90, Hammarby90Hammarby IF
Bruxelles, BEL
11.9.15
2000 m
2000 m
5:47.17
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Zagreb, CRO
14.9.21
3000 m
3000 m
8:37.50
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Monaco, MON
21.7.17
5000 m
5000 m
14:49.95
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Rabat, MAR
22.5.16
10 000 m
10 000 m
31:08.05
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Stockholm/S
4.5.21
1 timme
1 timme
17.955
Sarah Lahti 95, Hässelby95Hässelby SK
Bruxelles, BEL
4.9.20
5 km väg
5 km väg
15:04
Meraf Bahta 89, Ullevi89Ullevi FK
Barcelona, ESP
31.12.21
10 km väg
10 km väg
31:22
Meraf Bahta 89, Ullevi89Ullevi FK
Valencia, ESP
9.1.22
Halvmaraton
H-maraton
1:08:19
Sarah Lahti 95, Hässelby95Hässelby SK
Valencia, ESP
24.10.21
Maraton
Maraton
2:23:41
Isabellah Andersson 80, Hässelby80Hässelby SK
Dubai, UAE
21.1.11
100 km
100 km
7:20:48
Kajsa Berg 79, Huddinge AIS 79Huddinge AIS
Winschoten, NED
12.9.15
24 timmar
24 timmar
250.647
Maria Jansson 85, Kvarnsveden85Kvarnsvedens GoIF
Albi, FRA
23.10.16
3000 m hinder
3000 m H
9:23.96
Charlotta Fougberg 85, Ullevi85Ullevi FK
Glasgow, GBR
12.7.14
100 m häck
100 m häck
12.47
Ludmila Engquist 64, Lidingö64IFK Lidingö
Atlanta, GA
29.7.96
+1.4
 
12.47
Ludmila Engquist 64, Lidingö64IFK Lidingö
Sevilla, ESP
28.8.99
+0.7
400 m häck
400 m häck
54.15
Ann-Louise Skoglund 62, IF Göta62IF Göta
Stuttgart, FRG
30.8.86
Höjd
Höjd
2.06
Kajsa Bergqvist 76, Tureberg76Turebergs FK
Eberstadt, GER
26.7.03
Stav
Stav
4.83
Michaela Meijer 93, Örgryte93Örgryte IS
Norrköping
1.8.20
Längd
Längd
6.99
Erica Johansson 74, Mölndal74Mölndals AIK
Lausanne, SUI
5.7.00
+1.9
Tresteg
Tresteg
14.29
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Växjö
8.6.08
+0.7
Kula
Kula
19.54
Axelina Johansson 00, Hässelby00Hässelby SK
Bloomington, IN
13.5.23
Diskus
Diskus
64.54
Anna Söderberg 73, Ullevi73Ullevi FK
Aremark, NOR
31.7.99
Slägga
Slägga
71.52
Ida Storm 91, Malmö91Malmö AI
Fränkisch-Crumbach, GER
4.6.17
Spjut
Spjut
61.96
Sofi Flink 95, Västerås FK 95Västerås FK
Moskva, RUS
16.8.13
Sjukamp
Sjukamp
7.032
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Osaka, JPN
26.8.07
 13.15/+0.1  1.95  14.81  23.38/+0.3  6.85/+1.0  47.98  2:12.56
4x100 m
4x100 m
43.61
Landslag
Göteborg/U
27.8.05
  Emma Rienas 82,
Carolina Klüft 83,
Jenny Kallur 81,
Susanna Kallur 81
 
44.44
Malmö AI
Kil
24.5.14
  Irene Ekelund 97,
Linnea Killander 93,
Daniella Busk 93,
Pernilla Nilsson 92
4x200 m
4x200 m
1:36.11
Malmö AI
Malmö
13.6.82
  Kristine Tånnander 55,
Helena Johnsson 63,
Lena Wallin 58,
Lena Möller 57
4x400 m
4x400 m
3:31.28
Landslag
Gävle
19.6.05
  Emma Björkman 86,
Carolina Klüft 83,
Ellinor Stuhrmann 77,
Lena Aruhn 70
 
3:38.22
Ullevi FK
Huddinge
1.8.21
  Alice Svantesson 97,
Lovisa Lindh 91,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93
4x800 m
4x800 m
8:30.51
Täby IS
Antony, FRA
1.7.00
  Cilla Pettersson 75,
Lena Nilsson 80,
Linda Olsson 72,
Monica Lundgren 73
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
2000 m
2000 m
5:37.12
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Montreuil, FRA
19.6.18
 
5:46.7m+
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Rabat, MAR
22.5.16
 
5:47.1m+
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Doha, QAT
6.5.16
10 km väg
10 km väg
31:09
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Schoorl, NED
10.2.19
 
31:18
Sarah Lahti 95, Hässelby95Hässelby SK
Ibiza, ESP
16.1.22
Mixat
4x400 m mixat
4x400 m mixat
3:17.93
Chorzów, POL
25.6.23
  Kasper Kadestål 99,
Lisa Lilja 96,
Emil Johansson 02,
Moa Granat 04
 
Män inne
50 m
50 m
5.83
Stefan Nilsson 54, KA 2 IF 54KA 2 IF
Grenoble, FRA
21.2.81
60 m
60 m
6.53
Henrik Larsson 99, IF Göta99IF Göta Karlstad
Istanbul, TUR
4.3.23
200 m
200 m
20.65
Johan Wissman 82, Helsingborg82IFK Helsingborg
Liévin, FRA
28.2.04
400 m
400 m
45.33
Carl Bengtström 00, Örgryte00Örgryte IS
Beograd, SRB
19.3.22
800 m
800 m
1:45.09
Andreas Kramer 97, Ullevi97Ullevi FK
Toruń, POL
17.2.21
1000 m
1000 m
2:20.56
Torbjörn Johansson 70, Malmö70Malmö AI
Stockholm/G
25.2.96
1500 m
1500 m
3:36.63
Kalle Berglund 96, Spårvägens FK 96Spårvägens FK
Toruń, POL
6.2.19
 
3:35.47
Samuel Pihlström 01, Hälle01Hälle IF
Ostrava, CZE
30.1.24
1 mile
1 mile
3:57.28
Emil Danielsson 97, Spårvägen97Spårvägens FK
Ostrava, CZE
2.2.23
 
3:57.03
Jonathan Grahn 04, Mölndal04Mölndals AIK
Val-de-Reuil, FRA
28.1.24
3000 m
3000 m
7:34.31
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Liévin, FRA
17.2.22
5000 m
5000 m
13:39.71
Mustafa Mohamed 79, Hälle79Hälle IF
Stockholm/G
2.2.06
50 m häck
50 m häck
6.46
Robert Kronberg 76, IF Kville 76IF Kville
Sindelfingen, GER
4.3.01
60 m häck
60 m häck
7.54
Robert Kronberg 76, IF Kville 76IF Kville
Lisboa, POR
9.3.01
Höjd
Höjd
2.41
Patrik Sjöberg 65, Örgryte IS 65Örgryte IS
Pireás, GRE
1.2.87
Stav
Stav
6.22
Armand Duplantis 99, Upsala IF99Upsala IF
Clermont-Ferrand, FRA
25.2.23
Längd
Längd
8.38
Thobias Montler 96, Ullevi96Ullevi FK
Beograd, SRB
18.3.22
Tresteg
Tresteg
17.83
Christian Olsson 80, Örgryte80Örgryte IS
Budapest, HUN
7.3.04
Kula
Kula
21.24
Sören Tallhem 64, Matteuspojkarna64UIF Matteuspojkarna
Syracuse, NY
9.3.85
Vikt
Vikt
% 23.52
Sjukamp
Sjukamp
6.142
Henrik Dagård 69, Hässelby69Hässelby SK
Barcelona, ESP
12.3.95
 6.84  7.32  15.27  1.98  7.87  4.80  2:41.60
4x200 m
4x200 m
1:25.26
Landslag
Glasgow, GBR
29.1.05
  Johan Wissman 82,
Johan Engberg 81,
Alexander Ljunggren 81,
Andreas Mokdasi 84
 
1:26.10
IF Göta
Göteborg/FH
25.2.07
  Johan Engberg 81,
Simon Johansson 87,
Fredrik Johansson 86,
Christian Sjöberg 84
4x400 m
4x400 m
3:07.10
Landslag
Moskva, RUS
12.3.06
  Joni Jaako 86,
Johan Wissman 82,
Andreas Mokdasi 84,
Mattias Claesson 86
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
1000 m
1000 m
2:20.55
Viktor Idhammar 03, Hälle03Hälle IF
Blacksburg, VA
19.1.24
60 m häck
60 m häck
7.54
Robert Kronberg 76, IF Kville 76IF Kville
Glasgow, GBR
18.3.01
4x200 m
4x200 m
1:25.10
Landslag
Umeå
24.2.01
  Jimisola Laursen 77,
Mattias Sunneborn 70,
Johan Wissman 82,
Christofer Sandin 79
Kvinnor inne
50 m
50 m
6.17
Linda Haglund 56, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Grenoble, FRA
22.2.81
 
6.17
Linda Haglund 56, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Grenoble, FRA
22.2.81
60 m
60 m
7.13
Linda Haglund 56, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Milano, ITA
12.3.78
 
7.13
Linda Haglund 56, Hanvikens SK 56Hanvikens SK
Turku, FIN
31.1.81
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund 97, Kil97Kils AIK
Norrköping
17.2.13
 
23.03
Julia Henriksson 00, Malmö00Malmö AI
Karlstad
18.2.24
 
23.06
Julia Henriksson 00, Malmö00Malmö AI
Bærum, NOR
11.2.24
400 m
400 m
52.04
Moa Hjelmer 90, Spårvägens FK 90Spårvägens FK
Göteborg/Sc
3.3.13
800 m
800 m
2:00.01
Maria Akraka 66, Rånäs66Rånäs 4H
Stockholm/G
19.2.98
1000 m
1000 m
2:38.11
Malin Ewerlöf 72, Spårvägen72Spårvägens FK
Stockholm/G
25.2.99
1500 m
1500 m
3:57.91
Abeba Aregawi 90, Hammarby IF 90Hammarby IF
Stockholm/G
6.2.14
1 mile
1 mile
4:28.30
Yolanda Ngarambe 91, Turebergs FK 91Turebergs FK
Boston, MA
26.1.19
 
4:23.68
Yolanda Ngarambe 91, Tureberg91Turebergs FK
New York, NY
11.2.24
3000 m
3000 m
8:42.46
Meraf Bahta 89, Hälle89Hälle IF
Madrid, ESP
8.2.18
5000 m
5000 m
15:06.49
Sara Wedlund 75, Hässelby SK 75Hässelby SK
Stockholm/G
25.2.96
50 m häck
50 m häck
6.67+
Susanna Kallur 81, Falu IK 81Falu IK
Stockholm/G
21.2.08
60 m häck
60 m häck
7.68
Susanna Kallur 81, Falu IK 81Falu IK
Karlsruhe, GER
10.2.08
Höjd
Höjd
2.08
Kajsa Bergqvist 76, Tureberg76Turebergs FK
Arnstadt, GER
4.2.06
Stav
Stav
4.81
Angelica Bengtsson 93, Hässelby93Hässelby SK
Clermont-Ferrand, FRA
24.2.19
Längd
Längd
6.92
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Budapest, HUN
7.3.04
 
6.92
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Budapest, HUN
7.3.04
 
6.92
Khaddi Sagnia 94, Ullevi94Ullevi FK
Glasgow, GBR
25.2.18
Tresteg
Tresteg
14.12
Camilla Johansson 76, IFK Växjö76IFK Växjö
Gent, BEL
26.2.00
Kula
Kula
19.30
Axelina Johansson 00, Hässelby00Hässelby SK
Lincoln, NE
4.2.23
Vikt
Vikt
% 23.73
Femkamp
Femkamp
4.948
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Madrid, ESP
4.3.05
 8.19  1.93  13.29  6.65  2:13.47
4x200 m
4x200 m
1:36.86
Landslag
Växjö
13.2.16
  Pernilla Nilsson 92,
Moa Hjelmer 90,
Isabelle Eurenius 89,
Josefin Magnusson 89
 
1:37.77
Malmö AI
Malmö
16.1.94
  Gunilla Ascard 66,
Jessica Larsson 75,
Helena Fernström 69,
Maria Staafgård 69
4x400 m
4x400 m
3:34.71
Landslag
Budapest, HUN
7.3.04
  Beatrice Dahlgren 79,
Ellinor Stuhrmann 77,
Erica Mårtensson 79,
Louise Gundert 80
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
4x200 m
4x200 m
1:36.36
Landslag
Umeå
24.2.01
  Annika Amundin 77,
Helene Nordquist 80,
Jenny Ljunggren 84,
Linda Hansson 75
 
Manliga juniorer (-19 år)
100 m
100 m
10.22
Henrik Larsson 99, IF Göta99IF Göta Karlstad
Tampere, FIN
11.7.18
+1.4
200 m
200 m
20.75
Johan Engberg 81, Finspångs AIK 81Finspångs AIK
Malmö/S
7.8.00
+2.0
400 m
400 m
46.07
Rikard Rasmusson 74, Heleneholm74Heleneholms IF
Seoul, KOR
18.9.92
800 m
800 m
1:45.65
Andreas Almgren 95, Tureberg95Turebergs FK
Eugene, OR
27.7.14
1000 m
1000 m
2:20.63
Kalle Berglund 96, Spårvägen96Spårvägens FK
Göteborg/S
5.9.15
1500 m
1500 m
3:37.06
Jonathan Grahn 04, Mölndal04Mölndals AIK
Söderhamn
29.7.23
1 mile
1 mile
4:01.9m
Anders Gärderud 46, Lidingö46IFK Lidingö
Västerås
8.8.65
3000 m
3000 m
7:43.38
Jonathan Grahn 04, Mölndal04Mölndals AIK
Zagreb, CRO
10.9.23
5000 m
5000 m
13:29.59
Emil Millán de la Oliva 01, Eskilstuna FI01Eskilstuna FI
Göteborg/S
29.8.20
10 000 m
10 000 m
28:23.21
Emil Millán de la Oliva 01, Eskilstuna FI01Eskilstuna FI
Leiden, NED
19.9.20
3000 m hinder
3000 m H
8:34.84
Anders Carlson 59, IK Orient 59IK Orient
Stockholm/S
5.8.78
110 m häck (99.1)
110 m h (99.1)
13.39
Philip Nossmy 82, Malmö82Malmö AI
Stockholm/S
16.9.00
+0.4
400 m häck
400 m häck
50.15
Oskar Edlund 02, Täby02Täby IS
Uppsala
16.8.20
Höjd
Höjd
2.33
Patrik Sjöberg 65, Örgryte65Örgryte IS
Oslo, NOR
9.7.83
 
2.33
Patrik Sjöberg 65, Örgryte65Örgryte IS
Eberstadt, FRG
10.6.84
 
2.33
Patrik Sjöberg 65, Örgryte65Örgryte IS
Los Angeles, CA
11.8.84
Stav
Stav
6.05
Armand Duplantis 99, Upsala IF99Upsala IF
Berlin, GER
12.8.18
Längd
Längd
7.95
Matias Ghansah 74, Malmö74Malmö AI
Belfast, GBR
21.6.91
+0.5
Tresteg
Tresteg
16.43
Gabriel Wallmark 02, Örgryte02Örgryte IS
Nairobi, KEN
22.8.21
+1.1
Kula (6.0)
Kula (6.0)
21.11
Magnus Lohse 84, Mölndal84Mölndals AIK
Lerum
19.6.03
Diskus (1.75)
Diskus (1.75)
62.58
Jakob Gardenkrans 97, Malmö97Malmö AI
Bottnaryd
18.6.16
Slägga (6.0)
Slägga (6.0)
77.62
Ragnar Carlsson 00, Falun00Falu IK
Tampere, FIN
13.7.18
Spjut
Spjut
78.73
Simon Litzell 97, Hässelby97Hässelby SK
Bålsta
23.5.15
Tiokamp (P19)
Tiokamp (P19)
7.823
Jacob Thelander 03, Ljungby03Ljungby FIK
Ljungby
22.5.22
 10.94/0.0  7.17/0.0  12.56  2.10  49.67  14.69/-2.0  45.51  4.30  57.58  4:42.86
4x100 m
4x100 m
39.73
Landslag
Eskilstuna
19.7.15
  Emil von Barth 96,
Austin Hamilton 97,
Thobias Nilsson Montler 96,
Gustav Kjell 96
 
40.81
Hammarby IF
Huddinge
1.8.21
  David Thid 03,
Alexander Pilgrim 03,
Jonatan Borg 03,
Viktor Wall 03
4x400 m
4x400 m
3:09.76
Landslag
Skien, NOR
22.8.93
  Tobias Karlsson 74,
David Bergdahl 74,
Mathias Sundin 74,
Rikard Rasmusson 74
 
3:18.15
Malmö AI
Göteborg
24.5.08
  Viktor Ekelund 89,
Martin Nilson 89,
Dennis Karanda 89,
Robin Rohlén 90
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
Diskus (1.75)
Diskus (1.75)
63.71
Niklas Arrhenius 82, Spårvägen82Spårvägens FK
Provo, UT
28.10.00
Kvinnliga juniorer (-19 år)
100 m
100 m
11.35
Linda Haglund 56, Hanviken56Hanvikens SK
Sofia, BUL
12.7.75
+0.4
 
11.35
Irene Ekelund 97, Kil97Kils AIK
Kil
8.6.13
+1.7
200 m
200 m
22.92
Irene Ekelund 97, Kil97Kils AIK
Donetsk, UKR
14.7.13
-0.1
400 m
400 m
52.23
Ann-Louise Skoglund 62, IF Göta62IF Göta
Malmö/S
13.8.81
800 m
800 m
2:03.9m
Lena Nilsson 80, Vallentuna FK 80Vallentuna FK
Imperia, ITA
26.6.98
1000 m
1000 m
2:47.11
Saga Provci 04, IFK Göteborg04IFK Göteborg
Göteborg/S
10.9.22
1500 m
1500 m
4:07.47
Inger Knutsson 55, Nynäshamns IF 55Nynäshamns IF
Duisburg, FRG
26.8.73
1 mile
1 mile
4:43.29
Saga Provci 04, IFK Göteborg04IFK Göteborg
Stirling, GBR
26.8.23
3000 m
3000 m
8:58.36
Inger Knutsson 55, Nynäshamns IF55Nynäshamns IF
Stockholm/S
1.9.73
5000 m
5000 m
15:46.58
Tilda Månsson 04, Fredrikshof04Fredrikshofs FIF
Stockholm/S
18.5.23
10 000 m
10 000 m
35:05.30
Charlotte Sinclair 88, IS Göta88IS Göta
Eskilstuna
10.8.07
3000 m hinder
3000 m H
9:56.50
Maria Larsson 94, Örgryte94Örgryte IS
Manchester, GBR
1.6.13
100 m häck
100 m häck
13.02
Susanna Kallur 81, Falun81Falu IK
Santiago de Chile, CHI
19.10.00
-1.7
400 m häck
400 m häck
56.00
Ann-Louise Skoglund 62, IF Göta62IF Göta
Göteborg/S
11.8.81
Höjd
Höjd
1.92
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Kingston, JAM
19.7.02
Stav
Stav
4.60
Lisa Gunnarsson 99, Hässelby99Hässelby SK
Austin, TX
31.3.18
Längd
Längd
6.73
Tilde Johansson 01, Falkenberg01Falkenbergs IK
Karlstad
3.7.19
+1.3
Tresteg
Tresteg
14.05
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne02Råby-Rekarne FIF
Tallinn, EST
16.7.21
+0.8
Kula
Kula
16.29
Fanny Roos 95, Ljungby95Ljungby FIK
Eugene, OR
25.7.14
Diskus
Diskus
59.70
Emma Sralla 04, Spårvägen04Spårvägens FK
Ramona, OK
15.4.23
Slägga
Slägga
66.19
Eleni Larsson 93, Huddinge93Huddinge AIS
Växjö
19.8.12
Spjut
Spjut
61.96
Sofi Flink 95, Västerås FK95Västerås FK
Moskva, RUS
16.8.13
Sjukamp
Sjukamp
6.542
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
München, GER
10.8.02
 13.33/-0.3  1.89  13.16  23.71/-0.3  6.36/+1.1  47.61  2:17.99
4x100 m
4x100 m
44.78
Landslag
Santiago de Chile, CHI
22.10.00
  Emma Rienas 82,
Jenny Kallur 81,
Susanna Kallur 81,
Linda Fernström 81
 
45.83
Malmö AI
Göteborg/S
13.9.20
  Filippa Sivnert 01,
Nikki Anderberg 02,
Freja Andersdotter 01,
Wilma Rosenquist 01
4x400 m
4x400 m
3:39.77
Landslag
Kaunas, LTU
24.7.05
  Louise Martin 87,
Emma Björkman 86,
Jenny Holmroos 86,
Sofie Persson 87
 
3:47.9m
Göteborgs KIK
Helsingborg
7.7.73
  Ewa Carlsson 58,
Birgitta Blomqvist 58,
Angelicka Blomquist 55,
Ann Larsson 55
 
Manliga juniorer (-19 år) inne
60 m
60 m
6.71
Patrik Lövgren 75, Heleneholm75Heleneholms IF
Växjö
6.3.94
200 m
200 m
20.99
Erik Erlandsson 04, Lund04IFK Lund
Karlstad
12.2.23
400 m
400 m
47.17
Carl Bengtström 00, Örgryte00Örgryte IS
Bærum, NOR
10.2.19
 
47.04
William Trulsson 06, Malmö06Malmö AI
Växjö
3.2.24
800 m
800 m
1:47.85
Andreas Kramer 97, Sävedalen97Sävedalens AIK
Stockholm/G
17.2.16
1500 m
1500 m
3:40.55
Jonathan Grahn 04, Mölndal04Mölndals AIK
Sätra
29.1.23
3000 m
3000 m
7:54.66
Jonathan Grahn 04, Mölndal04Mölndals AIK
Uppsala
13.2.22
60 m häck (99.1)
60 m h (99.1)
7.64
Max Hrelja 98, Linköpings GIF98Linköpings GIF
Göteborg/FH
18.2.17
Höjd
Höjd
2.27
Patrik Sjöberg 65, Örgryte65Örgryte IS
Berlin, FRG
24.2.84
Stav
Stav
5.88
Armand Duplantis 99, Upsala IF99Upsala IF
Clermont-Ferrand, FRA
25.2.18
Längd
Längd
7.78
Matias Ghansah 74, Malmö74Malmö AI
Stockholm/G
9.2.93
Tresteg
Tresteg
16.22
Claes Rahm 64, Gefle64Gefle IF
Malmö
18.2.83
Kula (6.0)
Kula (6.0)
20.47
Wictor Petersson 98, Malmö98Malmö AI
Växjö
3.3.17
Vikt
Vikt
% 21.00
Sjukamp (P19)
Sjukamp (P19)
5.788
Fredrick Ekholm 94, Huddinge94Huddinge AIS
Växjö
10.2.13
 7.13  6.94  14.35  2.09  7.95  4.62  2:53.88
Kvinnliga juniorer (-19 år) inne
60 m
60 m
7.26
Irene Ekelund 97, Malmö97Malmö AI
Sätra
21.2.15
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund 97, Kil97Kils AIK
Norrköping
17.2.13
400 m
400 m
53.78
Moa Granat 04, Vallentuna04Vallentuna FK
Karlstad
26.2.23
800 m
800 m
2:04.38
Lova Perman 03, IF Göta03IF Göta Karlstad
Uppsala
13.2.22
1500 m
1500 m
4:11.70
Malin Ewerlöf 72, Södertälje IF72Södertälje IF
Den Haag, NED
19.2.89
3000 m
3000 m
9:08.85
Tilda Månsson 04, Fredrikshof04Fredrikshofs FIF
Sollentuna
28.1.23
60 m häck
60 m häck
8.10
Susanna Kallur 81, Falun81Falu IK
Gent, BEL
26.2.00
Höjd
Höjd
1.92
Kajsa Bergqvist 76, Turebergs IF76Turebergs IF
Malmö/A
25.2.95
Stav
Stav
4.63
Angelica Bengtsson 93, Hässelby93Hässelby SK
Stockholm/G
22.2.11
Längd
Längd
6.78
Erica Johansson 74, Mölndal74Mölndals AIK
Malmö/A
21.2.93
Tresteg
Tresteg
13.67
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne02Råby-Rekarne FIF
Malmö/A
21.2.21
Kula
Kula
15.87
Fanny Roos 95, Ljungby95Ljungby FIK
Sätra
15.2.14
Vikt
Vikt
21.25
Patricia Kamga 06, Upsala IF06Upsala IF
Uppsala
17.12.23
 
21.28
Patricia Kamga 06, Upsala IF06Upsala IF
Växjö/Ti
3.2.24
Femkamp
Femkamp
4.535
Carolina Klüft 83, IFK Växjö83IFK Växjö
Wien, AUT
1.3.02
 8.49  1.81  12.71  6.24  2:14.95
GÅNG
 
Svenska rekord
Män
Gång 5000 m
Gång 5000 m
18:32.56
Perseus Karlström 90, Eskilstuna FI90Eskilstuna FI
Melbourne, AUS
8.3.19
Gång 10 000 m
Gång 10 000 m
37:57.02
Perseus Karlström 90, Eskilstuna FI90Eskilstuna FI
Dublin, IRL
26.6.22
Gång 20 000 m
Gång 20 000 m
1:18:35.2m
Stefan Johansson 67, Krogsered67Krogsereds IK
Fana, NOR
15.5.92
Gång 50 000 m
Gång 50 000 m
3:54:59.7m
Bo Gustafsson 54, IFK Göteborg54IFK Göteborg
Fana, NOR
26.5.90
Gång 20 km
Gång 20 km
1:17:39
Perseus Karlström 90, Eskilstuna FI90Eskilstuna FI
Budapest, HUN
19.8.23
Gång 50 km
Gång 50 km
3:44:49
Bo Gustafsson 54, IFK Göteborg54IFK Göteborg
Seoul, KOR
30.9.88
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
Gång 50 km
Gång 50 km
3:44:35
Perseus Karlström 90, Eskilstuna FI90Eskilstuna FI
Melbourne, AUS
17.12.17
Män inne
Gång 5000 m
Gång 5000 m
18:27.95
Stefan Johansson 67, Krogsered67Krogsereds IK
Genova, ITA
28.2.92
Manliga juniorer (-19 år)
Gång 5000 m
Gång 5000 m
20:00.2m
Tobias Persson 75, Brunflo75Brunflo IF
Strömstad
18.7.93
Gång 10 000 m
Gång 10 000 m
41:12.6m
Stefan Johansson 67, Krogsered67Krogsereds IK
Brunflo
8.1.86
Gång 20 000 m
Gång 20 000 m
1:27:17.9m
Stefan Johansson 67, Krogsered67Krogsereds IK
Fana, NOR
26.4.86
Manliga juniorer (-19 år) inne
Gång 5000 m
Gång 5000 m
21:30.7m
Anders Hansson 92, Svängen92SK Svängen
Borås
19.11.11
Kvinnor
Gång 3000 m
Gång 3000 m
12:25.1m
Madelein Svensson 69, Forsmo IF69Forsmo IF
Strömstad
18.7.93
Gång 5000 m
Gång 5000 m
21:09.26
Madelein Svensson 69, Forsmo IF69Forsmo IF
København, DEN
25.8.92
Gång 10 000 m
Gång 10 000 m
42:13.70
Madelein Svensson 69, Forsmo IF69Forsmo IF
Fana, NOR
15.5.92
Gång 20 km
Gång 20 km
1:33:37
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
København, DEN
9.10.04
 
Resultat som ej kan bli aktuellt för officiellt rekordgodkännande
Gång 20 km
Gång 20 km
1:31:20
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Vallensbæk, DEN
5.5.07
 
1:32:51
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Malungfors
15.7.06
Gång 50 km
Gång 50 km
4:10:59
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
21.10.07
 
4:14:38
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
18.10.09
 
4:17:29
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
15.10.06
 
4:22:20
Monica Svensson 78, Växjö AIS78Växjö AIS
Scanzorosciate, ITA
19.10.08
Kvinnor inne
Gång 3000 m
Gång 3000 m
12:14.01
Madelein Svensson 69, Forsmo IF69Forsmo IF
Liévin, FRA
25.1.92
Kvinnliga juniorer (-19 år)
Gång 5000 m
Gång 5000 m
23:01.1m
Monica Gunnarsson 65, Svängen65SK Svängen
Borås
27.9.84
Gång 10 000 m
Gång 10 000 m
47:58.0m
Monica Gunnarsson 65, Svängen65SK Svängen
Norrköping
28.4.84
Kvinnliga juniorer (-19 år) inne
Gång 3000 m
Gång 3000 m
14:06.8m
Jessica Franzén 76, Svängen76SK Svängen
Solna
11.2.95

© 2024 Friidrottsstatistik