0



William Trulsson

Född: 19 februari 2006

Ålder: 18 år 54 dagar

Förening:
 Malmö AI
Förening:
 Malmö AI
 

  •  1 SM‐guld
  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

60 m (2)
7.01i
SB  Malmö/AMalmö/A27.1.24
6.86i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.24
200 m (2)
21.39i
PB  ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
21.08i
PB  (12) ISMKarlstadISM, Karlstad18.2.24
400 m (3)
47.99i
PB  VäxjöVäxjö20.1.24
47.04i
SJIR PB  (14) VäxjöVäxjö3.2.24
47.85i
  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24

2023

100 m (4)
10.77
SB  HalmstadHalmstad17.6.23+0.8
DNS
  HalmstadHalmstad17.6.23+1.6
10.72w
  LundLund21.6.23+2.6
10.65w
  LundLund21.6.23+3.5
200 m (10)
21.51i
WU18L PB  (48) (5) VäxjöVäxjö20.1.23
21.29
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23+0.8
21.47
  Ninove, BELNinove, BEL22.7.230.0
21.39
  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23-0.3
21.27
SB  SMSöderhamnSM, Söderhamn30.7.23-0.3
DQ
  JEM19Jerusalem, ISRJEM19, Jerusalem, ISR8.8.23+3.4
22.26
  USMHelsingborgUSM, Helsingborg12.8.23-0.9
21.71
  USMHelsingborgUSM, Helsingborg13.8.23-2.5
21.15
SB  (32) NorrköpingNorrköping27.8.23+1.7
21.21
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.23-0.1
4x100 m (2)
39.59
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.23
 Sweden
Jean-Christian Zirignon, William Trulsson
Linus Pihl, Simon Plesse
40.05
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.23
 Malmö AI
Jean-Christian Zirignon, William Trulsson
Joel Bengtsson, Max Hrelja
4x400 m (2)
3:15.62
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.23
 Sweden
William Trulsson, Elias Kapell
Filip Herre, Leon Ölmerud Kjellman
3:11.34
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje10.9.23
 Malmö AI
Nick Ekelund-Arenander, Joel Bengtsson
Viktor Bondesson, William Trulsson

2022

60 m (7)
7.16i
PB  Malmö/AMalmö/A9.1.22
7.07i
PB  Malmö/AMalmö/A9.1.22
7.05i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
7.08i
  Malmö/AMalmö/A6.3.22
6.96i
PB  Malmö/AMalmö/A6.3.22
7.08i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.22
6.90i
PB  (27) IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.22
100 m (7)
10.77
PB  SkaraSkara6.6.22+0.4
10.71
PB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22+1.0
10.58w
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22+2.5
10.68
PB  LundLund29.6.22+0.7
10.47
PB  (25) LundLund29.6.22+2.0
10.99
  USMUppsalaUSM, Uppsala26.8.22+0.8
10.71
  USMUppsalaUSM, Uppsala26.8.22+0.9
200 m (9)
21.89i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
21.72i
PB  (65) (7) VäxjöVäxjö5.2.22
21.12
PB  SkaraSkara6.6.22+1.6
21.39
  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22+1.7
20.86
PB  (44) (4) HalmstadHalmstad3.7.22+1.9
21.68
  EYOF (17 år)Banská Bystrica, SVKEYOF (17 år), Banská Bystrica, SVK28.7.22-1.4
21.07
  EYOF (17 år)Banská Bystrica, SVKEYOF (17 år), Banská Bystrica, SVK29.7.22+1.4
21.26
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+2.0
20.95
  SMNorrköpingSM, Norrköping7.8.22+0.7
400 m (6)
49.03i
PB  VäxjöVäxjö23.1.22
49.97i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.22
48.75i
PB  (87) (8) IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.22
52.80
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala26.8.22
47.29
PB  (15) USMUppsalaUSM, Uppsala27.8.22
47.62
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
4x100 m (2)
41.36
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Malmö AI
Måns Bergström, Noah Karlberg
Melvin Vala Tefre, William Trulsson
40.77
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
 Sweden
Noah Karlberg, William Trulsson
Isak Gamst, Isak Hughes
4x400 m (2)
3:11.11
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 Malmö AI
Simon Martinsson, Viktor Bondesson
William Trulsson, Nick Ekelund-Arenander
3:07.78
SB  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
 Sweden
Alexander Nyström, Mattias Waernulf
Kasper Kadestål, William Trulsson
1000 m stafett (2)
2:01.26
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Malmö AI
Måns Bergström, Noah Karlberg
Melker Jensfelt, William Trulsson
1:55.58
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Malmö AI
Måns Bergström, Noah Karlberg
Melker Jensfelt, William Trulsson

2021

80 m (7)
9.04w
  VellingeVellinge19.6.21+2.1
8.92w
  VellingeVellinge19.6.21+2.2
9.23
PB  VarbergVarberg7.8.21-0.4
9.02
PB  VarbergVarberg7.8.21-0.3
9.65
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21-0.8
9.24
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21+0.4
9.05
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21-2.0
100 m (1)
10.99
PB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21+1.3
200 m (2)
22.34w
  Malmö/SMalmö/S29.5.21+2.8
23.06
PB  HöörHöör14.7.210.0
300 m (3)
36.27
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
36.60
  USMLinköpingUSM, Linköping21.8.21
35.07
PB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21
800 m (1)
2:23.78
PB  TäbyTäby5.9.21
Höjd (1)
1.52
SB  Malmö/HeMalmö/He20.6.21
 
1.52
O
       
Längd (2)
6.02
PB  Malmö/HeMalmö/He20.6.21+1.6
6.33w
  Malmö/HeMalmö/He20.6.21+4.1
 
6.02
+1.6
6.33
+4.1
6.55
PB  TäbyTäby4.9.21-1.0
 
6.55
-1.0
X
0.0
Kula (4.0 kg) (1)
10.07
PB  Malmö/HeMalmö/He20.6.21
 
9.4910.0110.07
Spjut (600 g) (2)
34.05
PB  Malmö/HeMalmö/He20.6.21
 
30.8832.2334.05
33.05
  TäbyTäby4.9.21
 
33.0522.5232.55
4x100 m (1)
42.69
  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21
 Malmö AI
Melker Jensfelt, Noah Karlberg
Melvin Vala Tefre, William Trulsson
4x80 m (2)
36.89
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Eric Segnon, William Trulsson
Melker Jensfelt, Linus Eriksson
36.45
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Eric Segnon, William Trulsson
Melker Jensfelt, Linus Eriksson

2020

Spjut (600 g) (1)
31.65
PB  Malmö/S-KMalmö/S-K15.6.20
 
28.2525.2629.3329.9827.0731.65

2019

60 m (2)
7.68i
PB  VäxjöVäxjö16.3.19
7.95
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.3
Höjd (1)
1.68
PB  KalmarKalmar8.9.19
Längd (1)
5.19w
  HelsingborgHelsingborg6.6.19+3.1

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
7.95
Göteborg/U29.6.19+0.3
Inne
6.86
Malmö/A27.1.24
80 m
Ute
9.02
Varberg7.8.21-0.3
100 m
Ute
10.47
Lund29.6.22+2.041
200 m
Ute
20.86
Halmstad3.7.22+1.912
Inne
21.08
Karlstad18.2.24
300 m
Ute
35.07
Linköping22.8.21
400 m
Ute
47.29
Uppsala27.8.2250
Inne
47.04
SJRVäxjö3.2.248
800 m
Ute
2:23.78
Täby5.9.21
Höjd
Ute
1.68
Kalmar8.9.19
Längd
Ute
6.55
Täby4.9.21-1.0

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute
10.07
Malmö/He20.6.21
Spjut (600 g)
Ute
34.05
Malmö/He20.6.21
60 m
6.86i
1
19
Malmö/A27.1.24
6.90i
1
16
IUSMGöteborg/FH13.3.22
6.96i
1
Malmö/A6.3.22
7.01i
1
19
h1
Malmö/A27.1.24
7.05i
2
Malmö/A30.1.22
7.07i
1
A
Malmö/A9.1.22
7.08i
1
h1
Malmö/A6.3.22
7.08i
1
16
h1
IUSMGöteborg/FH13.3.22
7.16i
1
h2
Malmö/A9.1.22
7.68i
2
13
Växjö16.3.19
Visa/dölj alla resultat
7.95
2
13
h5
VUSGöteborg/U29.6.19+0.3
10-bästasnitt: 7.085
200 m
20.86
1
Halmstad3.7.22+1.9
20.95
1
SMNorrköping7.8.22+0.7
21.07
1
16
EYOF (17 år)Banská Bystrica, SVK29.7.22+1.4
21.08i
3
ISMKarlstad18.2.24
21.12
1
Skara6.6.22+1.6
21.15
1
Norrköping27.8.23+1.7
21.21
1
17
vFINStockholm/S3.9.23-0.1
21.26
1
h1
SMNorrköping6.8.22+2.0
21.27
4
SMSöderhamn30.7.23-0.3
21.29
4
Karlstad5.7.23+0.8
Visa/dölj alla resultat
21.39
1
16
Göteborg/U19.6.22+1.7
21.39
1
h1
SMSöderhamn29.7.23-0.3
21.39i
1
h2
ISMKarlstad17.2.24
21.47
3
Ninove, BEL22.7.230.0
21.51i
1
D
Växjö20.1.23
21.68
1
16
h1
EYOF (17 år)Banská Bystrica, SVK28.7.22-1.4
21.71
1
17
USMHelsingborg13.8.23-2.5
21.72i
3
Växjö5.2.22
21.89i
2
B
Malmö/A30.1.22
22.26
1
17
h3
USMHelsingborg12.8.23-0.9
23.06
3
B
Höör14.7.210.0
10-bästasnitt: 21.126

Total results in database: 89
By event:
60 m:11
80 m:7
100 m:12
200 m:23
300 m:3
400 m:9
800 m:1
Höjd:2
Längd:4
Kula (4.0 kg):1
Spjut (600 g):3
4x100 m:5
4x80 m:2
4x400 m:4
1000 m stafett:2
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
7.95
2h5-13
Göteborg/U
29.6
 +0.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
7.68
 2-13
Växjö
16.3
 
2022
6.90
 1-16
Göteborg/FH
13.3
 
6.96
1
Malmö/A
6.3
 
7.05
2
Malmö/A
30.1
 
7.07
1rA
Malmö/A
9.1
 
7.08
1h1
Malmö/A
6.3
 
7.08
1h1-16
Göteborg/FH
13.3
 
7.16
1h2
Malmö/A
9.1
 
2024
6.86
1-19
Malmö/A
27.1
 
7.01
1h1-19
Malmö/A
27.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9.02
1-15
Varberg
7.8
-0.3
9.05
2-15
Linköping
22.8
-2.0
9.23
1h2-15
Varberg
7.8
-0.4
9.24
1s2-15
Linköping
22.8
 +0.4
9.65
1h4-15
Linköping
22.8
-0.8
8.92w
 1-15
Vellinge
19.6
 +2.2
9.04w
 1h2-15
Vellinge
19.6
 +2.1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10.99
 1rB-17
Gävle
12.9
 +1.3
2022
10.47
2
Lund
29.6
 +2.0
10.68
1h3
Lund
29.6
 +0.7
10.71
1h4-16
Göteborg/U
18.6
 +1.0
10.71
1-16
Uppsala
26.8
 +0.9
10.77
1h7
Skara
6.6
 +0.4
10.99
1h1-16
Uppsala
26.8
 +0.8
10.58w
 1-16
Göteborg/U
18.6
 +2.5
2023
10.77
 2h2
Halmstad
17.6
 +0.8
10.65w
 3
Lund
21.6
 +3.5
10.72w
 2h2
Lund
21.6
 +2.6
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
23.06
 3rB
Höör
14.7
 0.0
22.34w
 1
Malmö/S
29.5
 +2.8
2022
20.86
1
Halmstad
3.7
 +1.9
20.95
1
Norrköping
7.8
 +0.7
21.07
1-16
Banská Bystrica, SVK
29.7
 +1.4
21.12
1
Skara
6.6
 +1.6
21.26
1h1
Norrköping
6.8
 +2.0
21.39
1-16
Göteborg/U
19.6
 +1.7
21.68
1h1-16
Banská Bystrica, SVK
28.7
-1.4
2023
21.15
 1
Norrköping
27.8
 +1.7
21.21
1-17
Stockholm/S
3.9
-0.1
21.27
4
Söderhamn
30.7
-0.3
21.29
4
Karlstad
5.7
 +0.8
21.39
1h1
Söderhamn
29.7
-0.3
21.47
3
Ninove, BEL
22.7
 0.0
21.71
1-17
Helsingborg
13.8
-2.5
22.26
1h3-17
Helsingborg
12.8
-0.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
21.72
 3
Växjö
5.2
 
21.89
2rB
Malmö/A
30.1
 
2023
21.51
 1rD
Växjö
20.1
 
2024
21.08
3
Karlstad
18.2
 
21.39
1h2
Karlstad
17.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
35.07
1-15
Linköping
22.8
 
36.27
1rD-15
Göteborg/U
11.7
 
36.60
1h2-15
Linköping
21.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
47.29
1-16
Uppsala
27.8
 
47.62
1-17
Helsinki, FIN
3.9
 
52.80
1h1-16
Uppsala
26.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
48.75
 1-16
Göteborg/FH
13.3
 
49.03
1rB-17
Växjö
23.1
 
49.97
1h5-16
Göteborg/FH
12.3
 
2024
47.04
1rA
Växjö
3.2
 
47.85
4
Bærum, NOR
11.2
 
47.99
1rA
Växjö
20.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
2:23.78
3rH-15
Täby
5.9
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1.68
3-13
Kalmar
8.9
 
2021
1.52
 6-15
Malmö/He
20.6
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5.19w
 6-15
Helsingborg
6.6
 +3.1
2021
6.55
1-15
Täby
4.9
-1.0
6.02
--15
Malmö/He
20.6
 +1.6
6.33w
 2-15
Malmö/He
20.6
 +4.1

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10.07
5-15
Malmö/He
20.6
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
31.65
 1-14
Malmö/S-K
15.6
 
2021
34.05
3-15
Malmö/He
20.6
 
33.05
9-15
Täby
4.9
 

Ute
200 m
SM 2022 1
20.95
1
h1
21.26
SM 2023 4
21.27
1
h1
21.39
4x100 m
SM 2023 1
40.05
4x400 m
SM 2022 1
3:11.11
SM 2023 1
3:11.34
Inne
200 m
ISM 2024 3
21.08
1
h2
21.39

Junior-ungdom
Ute
80 m
USM 2021 2
15
9.05
1
15
s2
9.24
1
15
h4
9.65
100 m
USM 2022 1
16
10.71
1
16
h1
10.99
200 m
USM 2023 1
17
21.71
1
17
h3
22.26
300 m
USM 2021 1
15
35.07
1
15
h2
36.60
400 m
USM 2022 1
16
47.29
1
16
h1
52.80
4x80 m
USM 2021 3
15
36.45
3
15
h2
36.89
4x100 m
USM 2022 1
17
41.36
1000 m stafett
USM 2022 1
17
1:55.58
1
17
h3
2:01.26
Inne
60 m
IUSM 2022 1
16
6.90
1
16
h1
7.08
400 m
IUSM 2022 1
16
48.75
1
16
h5
49.97

Junior-ungdom
Ute
200 m
EYOF (17 år) 2022 1
16
21.07
1
16
h1
21.68
JEM19 2023
-
19
h3
DQw