27.11
23.11
28.11
27.11
27.11
8.8
26.11
20.11
27.11
27.11
27.11
27.11
24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8

SM-rekord





Män
100 m
100 m
10.26
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Karlstad
30.8.19
 
w 10.14
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Eskilstuna
24.8.18
200 m
200 m
20.54
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Sollentuna
16.7.06
400 m
400 m
45.68
Jimisola Laursen, Malmö77Malmö AI
Uppsala
19.8.00
800 m
800 m
1:45.53
Andreas Kramer, Sävedalen97Sävedalens AIK
Uppsala
16.8.20
1500 m
1500 m
3:40.93
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Karlstad
31.8.19
5000 m
5000 m
13:34.05
Jonny Danielson, Kvarnsveden64Kvarnsvedens GoIF
Gävle
2.8.87
10 000 m
10 000 m
28:40.37
Mats Erixon, Mölndal58Mölndals AIK
Stockholm/S
29.9.84
10 km
10 km
28:31
Samuel Tsegay, Hälle88Hälle IF
Anderstorp
10.10.20
Halvmaraton
H-maraton
1:02:03
Samuel Tsegay, Hälle88Hälle IF
Göteborg
11.9.21
Maraton
Maraton
2:12:33
Kjell-Erik Ståhl, Enhörna46Enhörna IF
Stockholm
7.6.86
100 km
100 km
6:38:44
Elov Olsson, Ockelbo89Ockelbo SK
Ljungskile
6.7.19
24 timmar
24 timmar
222.482
Bill Öster, Karlshamn SK95Karlshamn SK
Skövde
24.7.21
3000 m hinder
3000 m H
8:22.33
Dan Glans, Helsingborg47IFK Helsingborg
Skellefteå
20.8.77
110 m häck
110 m häck
13.45
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Växjö
24.8.01
400 m häck
400 m häck
49.26
Sven Nylander, IF Göta62IF Göta
Gävle
31.12.87
Höjd
Höjd
2.32
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Gävle
18.8.02
 
2.32
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Västerås
2.8.08
Stav
Stav
5.80
Patrik Kristiansson, KA277KA 2 IF
Norrtälje
3.8.03
Längd
Längd
8.15
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Uppsala
16.8.20
 
w 8.18
Mattias Sunneborn, Lidingö70IFK Lidingö
Sundsvall
19.7.97
Tresteg
Tresteg
17.54
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Norrtälje
1.8.03
Kula
Kula
20.60
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Uppsala
16.8.20
Diskus
Diskus
69.72
Daniel Ståhl, Spårvägen92Spårvägens FK
Eskilstuna
26.8.18
Slägga
Slägga
78.70
Tore Gustafsson, Mölndal62Mölndals AIK
Borås
30.7.89
Spjut
Spjut
86.24
Patrik Bodén, IF Göta67IF Göta
Göteborg/U
30.7.94
Tiokamp
Tiokamp
8.246
Sten Ekberg, Heleneholm64Heleneholms IF
Värnamo
5.7.92
 11.07/-0.9  7.18/+1.2  14.46  2.09  49.27  
14.80/+0.6  49.76  4.60  61.64  4:27.86
4x100 m
4x100 m
39.35
Malmö AI
Uddevalla
18.6.94
  Mikael Wennolf 71,
Matias Ghansah 74,
Lars Hedner 67,
Thomas Leandersson 66
4x400 m
4x400 m
3:06.67
Malmö AI
Västerås
14.6.98
  Mikael Wennolf 71,
Rikard Rasmusson 74,
Niklas Eriksson 69,
Jimisola Laursen 77
4x800 m
4x800 m
7:19.44
Malmö AI
Huddinge
8.6.96
  Tobias Andersson 73,
Joel Johansson 72,
Torbjörn Johansson 70,
Jörgen Zaki 72
4x1500 m
4x1500 m
15:09.3m
Mälarhöjdens IK
Värnamo
12.6.83
  Jan Persson 61,
Lars Ericsson 57,
Antero Rinne 59,
Juha Moilanen 61
Kvinnor
100 m
100 m
11.24
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Skövde
7.8.81
200 m
200 m
23.11
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Malmö/S
13.8.79
400 m
400 m
51.58
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Gävle
13.8.11
800 m
800 m
2:00.68
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Malmö/He
7.8.99
1500 m
1500 m
4:09.65
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Stockholm/S
26.7.98
5000 m
5000 m
15:32.46
Sarah Lahti, Hässelby95Hässelby SK
Sollentuna
28.8.16
10 000 m
10 000 m
32:45.26
Midde Hamrin, IK Vikingen57IK Vikingen
Karlstad
5.8.90
10 km
10 km
32:02
Meraf Bahta, Hälle89Hälle IF
Anderstorp
10.10.20
Halvmaraton
H-maraton
1:10:30
Isabellah Andersson, Hässelby80Hässelby SK
Göteborg
12.5.12
Maraton
Maraton
2:29:56
Carolina Wikström, Roslagen93LK Roslagen
Stockholm
9.10.21
100 km
100 km
7:40:51
Kajsa Berg, Huddinge79Huddinge AIS
Stockholm
4.8.13
24 timmar
24 timmar
210.051
Elin Hartelius, Kville82IF Kville
Skövde
24.7.21
3000 m hinder
3000 m H
9:42.14
Charlotta Fougberg, Ullevi85Ullevi FK
Eskilstuna
25.8.18
100 m häck
100 m häck
12.68
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Karlskrona
10.8.96
 
w 12.52
Ludmila Engquist, Lidingö64IFK Lidingö
Karlskrona
10.8.96
400 m häck
400 m häck
55.45
Monica Westén, IF Göta66IF Göta
Karlstad
5.8.90
Höjd
Höjd
2.04
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Sollentuna
16.7.06
Stav
Stav
4.71
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Uppsala
15.8.20
Längd
Längd
6.93
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Borås
28.8.21
Tresteg
Tresteg
14.14
Camilla Johansson, IFK Växjö76IFK Växjö
Uppsala
19.8.00
Kula
Kula
18.59
Fanny Roos, Malmö95Malmö AI
Uppsala
14.8.20
Diskus
Diskus
61.79
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Stockholm/S
26.7.98
Slägga
Slägga
69.22
Marinda Petersson, Malmö95Malmö AI
Sollentuna
26.8.16
Spjut
Spjut
58.88
Sofi Flink, Västerås95Västerås FK
Eskilstuna
24.8.18
Sjukamp
Sjukamp
6.101
Bianca Salming, Tureberg98Turebergs FK
Ljungby
8.8.21
 14.35w/+2.3  1.85  14.13  26.35/-0.6  
5.67/+0.9  50.11  2:11.08
4x100 m
4x100 m
44.44
Malmö AI
Kil
24.5.14
  Irene Ekelund 97,
Linnea Killander 93,
Daniella Busk 93,
Pernilla Nilsson 92
4x400 m
4x400 m
3:38.22
Ullevi FK
Huddinge
1.8.21
  Alice Svantesson 97,
Lovisa Lindh 91,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93
4x800 m
4x800 m
8:33.69
Turebergs Fk
Stockholm/S
25.5.19
  Hanna Hermansson 89,
Bianca Salming 98,
Yolanda Ngarambe 91,
Andrea Claeson 98
3x1500 m
3x1500 m
13:18.16
Hälle IF
Kil
25.5.14
  Lisa Öhberg 88,
Linn Nilsson 90,
Meraf Bahta 89
SM inne
 
Män
60 m
60 m
6.60
Henrik Larsson, IF Göta99IF Göta Karlstad
Norrköping
16.2.19
200 m
200 m
20.66
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Göteborg/FH
22.2.04
400 m
400 m
46.59
Carl Bengtström, Örgryte00Örgryte IS
Malmö/A
21.2.21
800 m
800 m
1:47.61
Andreas Kramer, Sävedalen97Sävedalens AIK
Växjö
26.2.17
1500 m
1500 m
3:43.60
Kalle Berglund, Spårvägen96Spårvägens FK
Gävle
18.2.18
3000 m
3000 m
7:48.34
Andreas Almgren, Tureberg95Turebergs FK
Växjö
22.2.20
60 m häck
60 m häck
7.59
Robert Kronberg, Kville76IF Kville
Göteborg/FH
25.2.07
Höjd
Höjd
2.38
Stefan Holm, Kil76Kils AIK
Göteborg/FH
25.2.07
 
2.38
Linus Thörnblad, Malmö85Malmö AI
Göteborg/FH
25.2.07
Stav
Stav
5.70
Alhaji Jeng, Örgryte81Örgryte IS
Malmö/A
23.2.08
 
$ 5.72
Martin Voss, Århus 190067Århus 1900
Malmö/A
25.2.95
Längd
Längd
8.22
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Växjö
23.2.20
Tresteg
Tresteg
17.60
Christian Olsson, Örgryte80Örgryte IS
Malmö/A
16.2.02
Kula
Kula
21.13
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Malmö/A
19.2.21
Vikt
Vikt
23.24
Ragnar Carlsson, Hässelby00Hässelby SK
Malmö/A
20.2.21
Sjukamp
Sjukamp
6.018
Fredrik Samuelsson, Hässelby95Hässelby SK
Uppsala
3.2.19
 7.14  7.43  14.42  2.07  8.16  4.85  2:43.19
4x200 m
4x200 m
1:26.10
IF Göta
Göteborg/FH
25.2.07
  Johan Engberg 81,
Simon Johansson 87,
Fredrik Johansson 86,
Christian Sjöberg 84
Kvinnor
60 m
60 m
7.17
Linda Haglund, Hanviken56Hanvikens SK
Falun
11.2.78
200 m
200 m
23.15
Irene Ekelund, Kil97Kils AIK
Norrköping
17.2.13
400 m
400 m
53.02
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Örebro
19.2.12
800 m
800 m
2:03.36
Anna Silvander, Lidingö93IFK Lidingö
Sätra
22.2.15
1500 m
1500 m
4:10.86
Malin Ewerlöf, Spårvägen72Spårvägens FK
Eskilstuna
15.2.98
3000 m
3000 m
9:00.94
Sara Wedlund, Hässelby75Hässelby SK
Borlänge
16.2.96
60 m häck
60 m häck
7.96
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Göteborg/FH
22.2.04
Höjd
Höjd
2.00
Kajsa Bergqvist, Tureberg76Turebergs FK
Sätra
2.3.03
Stav
Stav
4.74
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Växjö
22.2.20
Längd
Längd
6.85
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Gävle
17.2.18
Tresteg
Tresteg
13.95
Camilla Johansson, IFK Växjö76IFK Växjö
Göteborg/FH
22.2.04
Kula
Kula
18.61
Fanny Roos, Athletics 24Seven95Athletics 24Seven SK
Norrköping
17.2.19
Vikt
Vikt
23.72
Ida Storm, Malmö91Malmö AI
Gävle
18.2.18
Femkamp
Femkamp
4.476
Jessica Samuelsson, Hässelby85Hässelby SK
Sätra
7.3.10
 8.61  1.71  14.77  6.05  2:14.04
4x200 m
4x200 m
1:37.99
Malmö AI
Malmö/A
28.2.16
  Pernilla Nilsson 92,
Pernilla Tornemark 85,
Linnea Killander 93,
Josefin Magnusson 89
Lag-SM
 
Män
100 m
100 m
10.34
Dennis Otieno, Hammarby91Hammarby IF
Halmstad
29.6.21
200 m
200 m
20.87
Johan Wissman, Hässelby82Hässelby SK
Sundsvall
1.7.15
400 m
400 m
46.43
Johan Wissman, Helsingborg82IFK Helsingborg
Växjö
4.7.02
800 m
800 m
1:47.34
Rizak Dirshe, Hälle72Hälle IF
Göteborg/S
26.7.00
1500 m
1500 m
3:43.97
Gustav Berlin, Hässelby95Hässelby SK
Halmstad
29.6.21
5000 m
5000 m
14:03.61
Kari Niemelä, Västerås62Västerås FK
Sollentuna
11.7.90
3000 m hinder
3000 m H
8:38.86
Henrik Skoog, Spårvägen79Spårvägens FK
Huddinge
16.8.01
110 m häck
110 m häck
13.73
Claes Albihn, Spårvägen71Spårvägens FK
Stockholm
15.8.95
400 m häck
400 m häck
50.66
Carl Bengtström, Örgryte00Örgryte IS
Halmstad
29.6.21
Höjd
Höjd
2.25
Staffan Strand, Hässelby76Hässelby SK
Sollentuna
2.7.97
Stav
Stav
5.51
Oscar Janson, Ullevi75Ullevi FK
Stockholm/S
31.8.10
 
5.51
Armand Duplantis, Upsala IF99Upsala IF
Norrköping
13.7.16
Längd
Längd
8.07
Thobias Montler, Malmö96Malmö AI
Halmstad
29.6.21
Tresteg
Tresteg
16.37
Jesper Hellström, Hässelby95Hässelby SK
Göteborg/S
6.8.20
Kula
Kula
20.93
Wictor Petersson, Malmö98Malmö AI
Halmstad
29.6.21
Diskus
Diskus
69.89
Daniel Ståhl, Spårvägen92Spårvägens FK
Helsingborg
26.6.19
Slägga
Slägga
73.97
Mattias Jons, Hässelby82Hässelby SK
Göteborg/S
20.6.12
Spjut
Spjut
85.15
Patrik Bodén, IF Göta67IF Göta
Karlstad
15.7.98
4x100 m
4x100 m
39.99
Ullevi FK
Sundsvall
1.7.15
  Emil von Barth 96,
Sulayman Bah 86,
David Sennung 91,
Patrik Andersson 91
Kvinnor
100 m
100 m
11.53
Annika Amundin, Ullevi77Ullevi FK
Huddinge
16.8.01
 
w 11.50
Irene Ekelund, Spårvägen97Spårvägens FK
Helsingborg
6.7.18
200 m
200 m
23.28
Carolina Klüft, IFK Växjö83IFK Växjö
Karlstad
22.6.05
400 m
400 m
53.34
Moa Hjelmer, Spårvägen90Spårvägens FK
Sollentuna
22.6.11
800 m
800 m
2:04.51
Monica Lundgren, Täby73Täby IS
Karlstad
15.7.98
1500 m
1500 m
4:19.47
Lisa Haglund, Hässelby81Hässelby SK
Stockholm/S
14.6.07
5000 m
5000 m
16:15.25
Malin Öhrn, IFK Växjö69IFK Växjö
Växjö
4.7.02
3000 m hinder
3000 m H
10:27.65
Emilia Lillemo, Täby00Täby IS
Huddinge
29.5.21
100 m häck
100 m häck
13.24
Susanna Kallur, Falun81Falu IK
Göteborg/S
26.7.00
 
w 13.22
Elin Westerlund, Spårvägen90Spårvägens FK
Helsingborg
6.7.18
400 m häck
400 m häck
56.62
Monica Westén, IF Göta66IF Göta
Karlstad
7.7.94
Höjd
Höjd
1.96
Maja Nilsson, Örgryte99Örgryte IS
Halmstad
29.6.21
Stav
Stav
4.70
Angelica Bengtsson, Hässelby93Hässelby SK
Göteborg/S
6.8.20
Längd
Längd
6.71
Khaddi Sagnia, Ullevi94Ullevi FK
Sundsvall
1.7.15
Tresteg
Tresteg
13.78
Camilla Johansson, IFK Växjö76IFK Växjö
Västerås
10.7.03
Kula
Kula
17.92
Axelina Johansson, Hässelby00Hässelby SK
Halmstad
29.6.21
Diskus
Diskus
64.30
Anna Söderberg, Ullevi73Ullevi FK
Gävle
14.7.99
Slägga
Slägga
68.07
Tracey Andersson, Ullevi84Ullevi FK
Borås
5.7.14
Spjut
Spjut
58.14
Ásdís Hjálmsdóttir Annerud, Spårvägen85Spårvägens FK
Göteborg/S
6.8.20
4x100 m
4x100 m
45.16
Ullevi FK
Halmstad
29.6.21
  Ebba Magnusson 01,
Lisa Lilja 96,
Matilda Hellqvist 93,
Elvira Tanderud 04

© 2021 Friidrottsstatistik