Henrik Larsson

Född: 30 september 1999

Ålder: 22 år 22 dagar

Förening:
 IF Göta Karlstad
 

  •  7 SM‐guld, 1 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  1 ISM‐guld, 1 ISM‐silver

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (5)
6.86i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
6.69i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
6.76i
  KarlstadKarlstad24.1.21
6.71i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
6.74i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
100 m (11)
10.51
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21-0.1
10.36
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+1.8
10.32
SB  SkaraSkara19.6.21+2.0
10.39
  SkaraSkara19.6.21+1.7
10.29
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21+1.3
10.39
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21-0.8
10.33
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21+1.3
10.36
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST9.7.21-0.3
10.82
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-3.5
10.43
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-1.1
10.48
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21-0.7
200 m (3)
21.48
SB  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.6
20.80
SB  SMBoråsSM, Borås29.8.21-2.3
20.88
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21

2020

60 m (7)
6.74i
SB  KarlstadKarlstad25.1.20
6.72i
SB  KarlstadKarlstad25.1.20
6.78i
  Paris, FRAParis, FRA2.2.20
6.74i
  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
6.74i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.68i
SB  (1)FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.75i
  MüllerGlasgow, GBRMüller, Glasgow, GBR15.2.20
100 m (5)
10.41w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20+2.5
10.37
SB  SkaraSkara11.7.20+1.2
10.48
  SkaraSkara11.7.20+1.3
10.39w
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+2.2
10.37
=SB  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20-0.5
200 m (1)
21.24
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20-0.7

2019

60 m (14)
6.80i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.19
6.71i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.19
6.70i
PB  NorrköpingNorrköping26.1.19
6.68i
PB  NorrköpingNorrköping26.1.19
6.80i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
6.68i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
6.68i
=PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
6.70i
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
6.72i
  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
6.84i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.73i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.60i
PB (29) (1)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.72i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR2.3.19
6.69i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR2.3.19
100 m (15)
10.57
SB  HuddingeHuddinge2.6.19+0.7
10.17w
  SkaraSkara6.6.19+2.2
10.20
PB  (1)SkaraSkara6.6.19+1.1
10.25
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN11.6.19+1.4
10.35
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN11.6.19+1.3
10.36
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+1.3
10.58
  KarlstadKarlstad3.7.19+1.6
10.45
  JEM22GävleJEM22, Gävle11.7.19-1.0
10.50
  JEM22GävleJEM22, Gävle11.7.19-1.4
10.23w
  JEM22GävleJEM22, Gävle12.7.19+2.2
10.56
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL9.8.19+0.5
10.48
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19-0.3
10.24
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19+0.3
10.38
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.6
10.26
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.1
200 m (6)
20.81
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19+1.0
21.58
  HuddingeHuddinge2.6.190.0
21.28
  JEM22GävleJEM22, Gävle12.7.19+1.1
20.54w
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19+2.2
21.36
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19+1.2
20.78
PB  (1)SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19+0.4
4x100 m (1)
40.01
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
 Sweden
Joel Groth, Emmanuel Dawlson
Marcus Torneé, Henrik Larsson

2018

60 m (2)
6.86i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
6.85i
PB  (70) (11)ÖrebroÖrebro14.1.18
100 m (15)
10.47
SB  KarlstadKarlstad19.5.18+1.3
10.28
SJR PB  SkaraSkara6.6.18+2.0
10.31
  SkaraSkara6.6.18+0.9
10.48
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18+0.8
10.53
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.180.0
10.33w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18+2.1
10.49
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN10.7.18-1.0
10.22
SJR PB  (10) (1)JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN11.7.18+1.4
10.28
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN11.7.18+1.2
10.42w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18+2.1
10.62
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER6.8.18+0.1
10.28w
  NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN11.8.18+3.6
10.35
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18+1.3
10.14w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18+4.8
10.40
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18+0.8
200 m (8)
21.87i
SB  (87) (9)ÖrebroÖrebro13.1.18
21.44
SB  KarlstadKarlstad19.5.18+1.5
20.85
PB  (29) (2)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18+0.9
20.97
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+1.0
20.88
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN12.7.18+0.2
20.85
=PB  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN12.7.18-0.6
DNS
  JVMTampere, FINJVM, Tampere, FIN13.7.18-0.1
21.12
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.180.0

2017

60 m (2)
6.91i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
DNSi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
100 m (17)
10.55
SB  SkaraSkara6.6.17+1.5
10.94
  SkaraSkara6.6.17+0.9
10.65
  Bærum, NORBærum, NOR17.6.17+1.0
10.86
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17-0.5
10.84
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+0.3
10.60
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.6
10.65
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA20.7.17-0.3
10.57
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA20.7.17-1.8
10.98
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA21.7.17-4.3
10.76
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17-0.6
10.39w
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+4.4
10.39w
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+3.2
10.32w
  NMUmeåNM, Umeå19.8.17+2.4
10.35
SJR PB  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+1.6
10.31
SJR PB  (16) (1)SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+1.9
10.21w
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+2.2
10.59
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17-1.2
200 m (13)
21.40
SB  Bærum, NORBærum, NOR17.6.17+2.0
21.88
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17-1.3
21.24
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17-1.0
21.54
  Göteborg/SGöteborg/S11.7.17-0.9
21.53
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA21.7.17-1.7
21.44
  JEM19Grosseto, ITAJEM19, Grosseto, ITA22.7.17+0.4
21.87w
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17+2.5
21.25
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17+0.7
20.94
PB  (39) (2)NMUmeåNM, Umeå20.8.17+0.1
21.80
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-3.2
21.22
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17+0.4
20.71w
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17+3.2
21.38
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17-2.4
4x100 m (1)
41.72
  NMUmeåNM, Umeå19.8.17
 Sweden
Max Hrelja, Henrik Larsson
Victor Koch, Joel Bengtsson

2016

60 m (9)
6.99i
PB  ÖIGÖrebroÖIG, Örebro10.1.16
6.7mi
  ÖIGÖrebroÖIG, Örebro10.1.16
7.00i
  KarlstadKarlstad30.1.16
6.98i
PB  KarlstadKarlstad30.1.16
6.92i
PB  (27) (16)Bærum, NORBærum, NOR6.2.16
6.93i
  Bærum, NORBærum, NOR6.2.16
7.08i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
6.99i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
6.99i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
100 m (16)
10.83
SB  EnskedeEnskede14.5.16+0.1
10.68
PB  SkaraSkara6.6.16+1.5
10.80
  SkaraSkara6.6.16+0.2
10.73
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16+1.5
10.88
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16+1.0
10.83
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16-0.9
10.73
  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO14.7.16+0.1
10.71
  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO14.7.16+0.2
10.57
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO15.7.16+0.3
10.83
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16-0.3
10.99
  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16+1.2
10.73
  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16+1.2
10.61
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.8
10.51
PB  (25) SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.7
10.59w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+2.9
10.63
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16+0.6
200 m (15)
21.78i
PB  (69) (10) (5)Bærum, NORBærum, NOR7.2.16
DQi
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
21.85
PB  EnskedeEnskede14.5.16+1.1
21.88
  SkaraSkara6.6.16+0.7
21.49
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16-0.7
22.17
  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO15.7.16-0.8
21.36
PB  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO16.7.16+1.0
21.30
PB  (32) (8)UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO16.7.16+1.0
21.61w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16+2.1
21.75w
  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16+2.5
21.32
  USMHässleholmUSM, Hässleholm7.8.16+1.6
21.60
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16-0.3
21.65
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+0.8
21.34
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+0.6
21.51
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16-1.1
Kula (5.0 kg) (1)
14.14
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
 
13.1614.1414.1013.70
4x100 m (3)
44.12
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 IF Göta Karlstad
Melker Gustavsson, Victor Thunström
Olle Wahlström, Henrik Larsson
43.74
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 IF Göta Karlstad
Melker Gustavsson, Victor Thunström
Olle Wahlström, Henrik Larsson
41.04
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
 Sweden
Kasper Kadestål, Michael Nyabako
Henrik Larsson, Linus Kapstad
1000 m stafett (1)
2:03.31
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 IF Göta Karlstad
Melker Gustavsson, Victor Thunström
Henrik Larsson, Olle Wahlström

2015

60 m (5)
7.08i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.15
7.21i
  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
7.21i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
7.14i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
7.12i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.15
100 m (8)
10.83
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+1.2
10.87w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15+2.8
10.82
PB  EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO27.7.150.0
10.72
PB  (22)EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO28.7.15+1.0
11.04
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15-0.3
10.83
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona21.8.15+0.5
10.84
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15+1.8
10.85
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15+0.1
200 m (5)
22.13
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+1.9
22.20w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15+2.8
23.16
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15-1.5
22.73
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15-1.1
22.34
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15+0.2
Kula (5.0 kg) (1)
12.00i
PB  ÖrebroÖrebro10.1.15
4x100 m (2)
44.59
=SB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 IF Göta Karlstad
Melker Gustavsson, Mattias Heinemann
Tobias Söderberg, Henrik Larsson
41.46
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
 Sweden
Lukas Nordèn, Max Hrelja
Marcus Torneé, Henrik Larsson

2014

60 m (3)
7.59i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
7.53i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
7.62i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
80 m (2)
9.40
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14+0.5
9.48
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14+1.5
100 m (1)
11.80
PB  TorsbyTorsby17.5.14+0.1
200 m (1)
23.49
PB  KarlstadKarlstad23.8.14+1.5
300 m (2)
37.30
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
36.96
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
80 m häck (83.8 cm) (1)
12.50
PB  LinköpingLinköping30.8.140.0
Kula (4.0 kg) (3)
11.50i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
 
10.4010.6411.50
12.21
PB  SollentunaSollentuna7.6.14
11.66
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
 
11.6611.30X
4x80 m (2)
38.09
PB  USMKilUSM, Kil25.5.14
 IF Göta Karlstad
Daniel Grenegård, Henrik Larsson
Victor Thunström, Linus Brunzell
37.94
PB  USMKilUSM, Kil25.5.14
 IF Göta Karlstad
Daniel Grenegård, Henrik Larsson
Victor Thunström, Linus Brunzell

2013

100 m (1)
11.87
PB  GlanshammarGlanshammar14.9.130.0
300 m (1)
40.91
PB  KilKil4.8.13
Längd (1)
5.34i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.13
4x100 m (2)
49.29
  USMHuddingeUSM, Huddinge26.5.13
 IF Göta Karlstad
Henrik Larsson, Mattias Heinemann
Tobias Söderberg, Henrik Nordlander
48.73
  USMHuddingeUSM, Huddinge26.5.13
 IF Göta Karlstad
Henrik Larsson, Mattias Heinemann
Tobias Söderberg, Henrik Nordlander

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat180672.Eventname AS Eventeng, alltat180672.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat180672.Date),'.',MONTH(alltat180672.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat180672.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat180672 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat180672.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat180672.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat180672.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat180672.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat180672.Eventname AS Eventeng, alltat180672.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat180672.Date),'.',MONTH(alltat180672.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat180672.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat180672 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat180672.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat180672.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat180672.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat180672.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat180672.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat180672.Eventname AS Eventeng, alltat180672.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat180672.Date),'.',MONTH(alltat180672.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat180672.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat180672 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat180672.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat180672.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat180672.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat180672.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat180672.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.60
Norrköping16.2.193
80 m
Ute
9.40
Söderhamn8.8.14+0.5
100 m
Ute
10.20
Skara6.6.19+1.12
200 m
Ute
20.78
Karlstad1.9.19+0.48
Inne
21.78
Bærum, NOR7.2.16
300 m
Ute
36.96
Söderhamn10.8.14
Längd
Inne
5.34
Örebro13.1.13

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute
12.50
Linköping30.8.140.0
Kula (4.0 kg)
Ute
12.21
Sollentuna7.6.14
Inne
11.50
Växjö9.3.14
Kula (5.0 kg)
Ute
14.14
Huddinge20.8.16
Inne
12.00
Örebro10.1.15
60 m
6.60i
1
ISMNorrköping16.2.19
6.68i
1
Norrköping26.1.19
6.68i
1
Göteborg/FH2.2.19
6.68i
2
h1
Folksam GPSätra4.2.19
6.68i
3
Folksam GPSätra11.2.20
6.69i
3
s3
IEMGlasgow, GBR2.3.19
6.69i
1
Göteborg/FH17.1.21
6.70i
1
h1
Norrköping26.1.19
6.70i
3
Folksam GPSätra4.2.19
6.71i
1
Örebro13.1.19
Visa/dölj alla resultat
6.71i
1
h2
ISMMalmö/A20.2.21
6.72i
1
v3NatBærum, NOR10.2.19
6.72i
2
h6
IEMGlasgow, GBR2.3.19
6.72i
1
Karlstad25.1.20
6.73i
1
s1
ISMNorrköping16.2.19
6.74i
1
h3
Karlstad25.1.20
6.74i
1
r1
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
6.74i
1
h1
Folksam GPSätra11.2.20
6.74i
2
ISMMalmö/A20.2.21
6.75i
5
h1
MüllerGlasgow, GBR15.2.20
6.76i
1
Karlstad24.1.21
6.78i
4
h2
Paris, FRA2.2.20
6.80i
1
h2
Örebro13.1.19
6.80i
1
h4
Göteborg/FH2.2.19
6.84i
1
h1
ISMNorrköping16.2.19
6.85i
1
Örebro14.1.18
6.86i
1
h2
Örebro14.1.18
6.86i
1
h1
Göteborg/FH17.1.21
6.91i
1
19
h1
IJSMGöteborg/FH19.2.17
6.92i
2
h4
Bærum, NOR6.2.16
6.93i
7
Bærum, NOR6.2.16
6.98i
1
19
Karlstad30.1.16
6.99i
2
h2
ÖIGÖrebro10.1.16
6.99i
1
17
IUSMVäxjö21.2.16
6.99i
4
h1
ISMMalmö/A27.2.16
7.00i
1
19
h2
Karlstad30.1.16
7.08i
1
Örebro11.1.15
7.08i
1
17
h1
IUSMVäxjö21.2.16
7.12i
2
16
NC-yÖrebro8.3.15
7.14i
2
16
s1
NC-yÖrebro8.3.15
7.21i
5
h2
ISMSätra21.2.15
7.21i
1
16
h4
NC-yÖrebro8.3.15
7.53i
3
15
s1
NC-yVäxjö8.3.14
7.59i
3
15
h2
NC-yVäxjö8.3.14
7.62i
5
15
NC-yVäxjö8.3.14
10-bästasnitt: 6.681
100 m
10.20
1
Skara6.6.19+1.1
10.22
1
19
s2
JVMTampere, FIN11.7.18+1.4
10.24
1
vFINStockholm/S24.8.19+0.3
10.25
3
h2
PNGTurku, FIN11.6.19+1.4
10.26
1
SMKarlstad30.8.19+1.1
10.28
1
h10
Skara6.6.18+2.0
10.28
6
19
JVMTampere, FIN11.7.18+1.2
10.29
2
Karlstad22.6.21+1.3
10.31
1
s1
SMHelsingborg25.8.17+1.9
10.31
1
Skara6.6.18+0.9
Visa/dölj alla resultat
10.32
1
h3
Skara19.6.21+2.0
10.33
1
22
h1
JEM22Tallinn, EST8.7.21+1.3
10.35
1
h4
SMHelsingborg25.8.17+1.6
10.35
1
h3
SMEskilstuna24.8.18+1.3
10.35
5
PNGTurku, FIN11.6.19+1.3
10.36
4
Folksam GPSollentuna18.6.19+1.3
10.36
1
Sollentuna13.6.21+1.8
10.36
2
22
JEM22Tallinn, EST9.7.21-0.3
10.37
1
Skara11.7.20+1.2
10.37
1
SMUppsala14.8.20-0.5
10.38
1
h1
SMKarlstad30.8.19+1.6
10.39
1
A
Skara19.6.21+1.7
10.39
8
BauhausStockholm/S4.7.21-0.8
10.40
1
vFINTampere, FIN31.8.18+0.8
10.43
1
SMBorås27.8.21-1.1
10.45
1
22
h3
JEM22Gävle11.7.19-1.0
10.47
1
Karlstad19.5.18+1.3
10.48
5
Sollentuna28.6.18+0.8
10.48
2
Folksam GPGöteborg/S16.8.19-0.3
10.48
1
Skara11.7.20+1.3
10.48
2
vFINStockholm/S4.9.21-0.7
10.49
2
19
h5
JVMTampere, FIN10.7.18-1.0
10.50
1
22
s2
JEM22Gävle11.7.19-1.4
10.51
2
s2
SMSollentuna26.8.16+1.7
10.51
1
Norrköping29.5.21-0.1
10.53
1
h5
VUSGöteborg/U30.6.180.0
10.55
4
h2
Skara6.6.17+1.5
10.56
5
h1
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL9.8.19+0.5
10.57
2
17
UEMTbilisi, GEO15.7.16+0.3
10.57
1
19
s2
JEM19Grosseto, ITA20.7.17-1.8
10.57
1
Huddinge2.6.19+0.7
10.58
1
B
Karlstad3.7.19+1.6
10.59
3
vFINStockholm/S2.9.17-1.2
10.60
1
19
VUSGöteborg/U1.7.17+1.6
10.61
2
h2
SMSollentuna26.8.16+1.8
10.62
8
h2
EMBerlin, GER6.8.18+0.1
10.63
2
17
vFINTampere, FIN3.9.16+0.6
10.65
3
Bærum, NOR17.6.17+1.0
10.65
1
19
h1
JEM19Grosseto, ITA20.7.17-0.3
10.68
4
h15
Skara6.6.16+1.5
10.71
1
17
s3
UEMTbilisi, GEO14.7.16+0.2
10.72
1
16
EYOFTbilisi, GEO28.7.15+1.0
10.73
7
Folksam GPSollentuna28.6.16+1.5
10.73
1
17
h2
UEMTbilisi, GEO14.7.16+0.1
10.73
1
17
USMHässleholm5.8.16+1.2
10.76
5
Karlstad25.7.17-0.6
10.80
5
C
Skara6.6.16+0.2
10.82
1
16
h2
EYOFTbilisi, GEO27.7.150.0
10.82
1
h3
SMBorås27.8.21-3.5
10.83
1
17
VUSGöteborg/U4.7.15+1.2
10.83
1
16
NC-yKarlskrona21.8.15+0.5
10.83
1
Enskede14.5.16+0.1
10.83
1
17
VUSGöteborg/U2.7.16-0.9
10.83
4
Folksam GPKarlstad27.7.16-0.3
10.84
1
17
teamNCEnskede29.8.15+1.8
10.84
1
19
h1
VUSGöteborg/U1.7.17+0.3
10.85
1
17
vFINStockholm/S12.9.15+0.1
10.86
7
Folksam GPSollentuna29.6.17-0.5
10.88
1
17
h3
VUSGöteborg/U2.7.16+1.0
10.94
6
B
Skara6.6.17+0.9
10.98
6
19
JEM19Grosseto, ITA21.7.17-4.3
10.99
1
17
h1
USMHässleholm5.8.16+1.2
11.04
1
16
h1
NC-yKarlskrona21.8.15-0.3
11.80
1
Torsby17.5.14+0.1
11.87
1
14
Glanshammar14.9.130.0
10-bästasnitt: 10.264
200 m
20.78
1
SMKarlstad1.9.19+0.4
20.80
1
SMBorås29.8.21-2.3
20.81
6
BauhausStockholm/S30.5.19+1.0
20.85
7
BauhausStockholm/S10.6.18+0.9
20.85
3
19
s1
JVMTampere, FIN12.7.18-0.6
20.88
2
19
h5
JVMTampere, FIN12.7.18+0.2
20.88
2
vFINStockholm/S5.9.21
20.94
1
19
NMUmeå20.8.17+0.1
20.97
1
VUSGöteborg/U1.7.18+1.0
21.12
3
vFINTampere, FIN1.9.180.0
Visa/dölj alla resultat
21.22
1
s2
SMHelsingborg27.8.17+0.4
21.24
1
19
VUSGöteborg/U2.7.17-1.0
21.24
1
Sollentuna10.8.20-0.7
21.25
1
19
JSMGävle13.8.17+0.7
21.28
4
22
h3
JEM22Gävle12.7.19+1.1
21.30
4
17
UEMTbilisi, GEO16.7.16+1.0
21.32
1
17
USMHässleholm7.8.16+1.6
21.34
3
SMSollentuna27.8.16+0.6
21.36
1
17
s1
UEMTbilisi, GEO16.7.16+1.0
21.36
1
h1
SMKarlstad31.8.19+1.2
21.38
2
vFINStockholm/S3.9.17-2.4
21.40
4
Bærum, NOR17.6.17+2.0
21.44
4
19
s3
JEM19Grosseto, ITA22.7.17+0.4
21.44
1
Karlstad19.5.18+1.5
21.48
1
h1
SMBorås29.8.21-0.6
21.49
1
17
VUSGöteborg/U3.7.16-0.7
21.51
1
17
vFINTampere, FIN4.9.16-1.1
21.53
1
19
h2
JEM19Grosseto, ITA21.7.17-1.7
21.54
2
B
Göteborg/S11.7.17-0.9
21.58
1
Huddinge2.6.190.0
21.60
2
h4
SMSollentuna27.8.16-0.3
21.65
3
s2
SMSollentuna27.8.16+0.8
21.78i
1
D
Bærum, NOR7.2.16
21.80
1
h3
SMHelsingborg26.8.17-3.2
21.85
2
Enskede14.5.16+1.1
21.87i
1
Örebro13.1.18
21.88
3
C
Skara6.6.16+0.7
21.88
5
Folksam GPSollentuna29.6.17-1.3
22.13
2
D
Folksam GPSollentuna25.6.15+1.9
22.17
3
17
h5
UEMTbilisi, GEO15.7.16-0.8
22.34
1
16
NC-yKarlskrona23.8.15+0.2
22.73
1
16
s1
NC-yKarlskrona23.8.15-1.1
23.16
1
16
h3
NC-yKarlskrona22.8.15-1.5
23.49
2
Karlstad23.8.14+1.5
10-bästasnitt: 20.888

Total results in database: 212
By event:
60 m:47
80 m:2
100 m:89
200 m:52
300 m:3
80 m häck (83.8 cm):1
Längd:1
Kula (4.0 kg):3
Kula (5.0 kg):2
4x100 m:9
4x80 m:2
1000 m stafett:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
7.53
 3s1-15
Växjö
8.3
 
7.59
3h2-15
Växjö
8.3
 
7.62
5-15
Växjö
8.3
 
2015
7.08
 1
Örebro
11.1
 
7.12
2-16
Örebro
8.3
 
7.14
2s1-16
Örebro
8.3
 
7.21
5h2
Sätra
21.2
 
7.21
1h4-16
Örebro
8.3
 
2016
6.92
 2h4
Bærum, NOR
6.2
 
6.93
7
Bærum, NOR
6.2
 
6.98
1-19
Karlstad
30.1
 
6.99
2h2
Örebro
10.1
 
6.99
1-17
Växjö
21.2
 
6.99
4h1
Malmö/A
27.2
 
7.00
1h2-19
Karlstad
30.1
 
7.08
1h1-17
Växjö
21.2
 
2017
6.91
 1h1-19
Göteborg/FH
19.2
 
2018
6.85
 1
Örebro
14.1
 
6.86
1h2
Örebro
14.1
 
2019
6.60
1
Norrköping
16.2
 
6.68
1
Norrköping
26.1
 
6.68
1
Göteborg/FH
2.2
 
6.68
2h1
Sätra
4.2
 
6.69
3s3
Glasgow, GBR
2.3
 
6.70
1h1
Norrköping
26.1
 
6.70
3
Sätra
4.2
 
6.71
1
Örebro
13.1
 
6.72
1
Bærum, NOR
10.2
 
6.72
2h6
Glasgow, GBR
2.3
 
6.73
1s1
Norrköping
16.2
 
6.80
1h2
Örebro
13.1
 
6.80
1h4
Göteborg/FH
2.2
 
6.84
1h1
Norrköping
16.2
 
2020
6.68
 3
Sätra
11.2
 
6.72
1
Karlstad
25.1
 
6.74
1h3
Karlstad
25.1
 
6.74
1r1
Helsinki, FIN
9.2
 
6.74
1h1
Sätra
11.2
 
6.75
5h1
Glasgow, GBR
15.2
 
6.78
4h2
Paris, FRA
2.2
 
2021
6.69
 1
Göteborg/FH
17.1
 
6.71
1h2
Malmö/A
20.2
 
6.74
2
Malmö/A
20.2
 
6.76
1
Karlstad
24.1
 
6.86
1h1
Göteborg/FH
17.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
9.40
3h2-15
Söderhamn
8.8
 +0.5
9.48
5-15
Söderhamn
8.8
 +1.5
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
11.87
 1-14
Glanshammar
14.9
 0.0
2014
11.80
 1
Torsby
17.5
 +0.1
2015
10.72
 1-16
Tbilisi, GEO
28.7
 +1.0
10.82
1h2-16
Tbilisi, GEO
27.7
 0.0
10.83
1-17
Göteborg/U
4.7
 +1.2
10.83
1-16
Karlskrona
21.8
 +0.5
10.84
1 -17
Enskede
29.8
 +1.8
10.85
1-17
Stockholm/S
12.9
 +0.1
11.04
1h1-16
Karlskrona
21.8
-0.3
10.87w
 1rB
Karlstad
22.7
 +2.8
2016
10.51
 2s2
Sollentuna
26.8
 +1.7
10.57
2-17
Tbilisi, GEO
15.7
 +0.3
10.61
2h2
Sollentuna
26.8
 +1.8
10.63
2-17
Tampere, FIN
3.9
 +0.6
10.68
4h15
Skara
6.6
 +1.5
10.71
1s3-17
Tbilisi, GEO
14.7
 +0.2
10.73
7
Sollentuna
28.6
 +1.5
10.73
1h2-17
Tbilisi, GEO
14.7
 +0.1
10.73
1-17
Hässleholm
5.8
 +1.2
10.80
5rC
Skara
6.6
 +0.2
10.83
1
Enskede
14.5
 +0.1
10.83
1-17
Göteborg/U
2.7
-0.9
10.83
4
Karlstad
27.7
-0.3
10.88
1h3-17
Göteborg/U
2.7
 +1.0
10.99
1h1-17
Hässleholm
5.8
 +1.2
10.59w
 5
Sollentuna
26.8
 +2.9
2017
10.31
 1s1
Helsingborg
25.8
 +1.9
10.35
1h4
Helsingborg
25.8
 +1.6
10.55
4h2
Skara
6.6
 +1.5
10.57
1s2-19
Grosseto, ITA
20.7
-1.8
10.59
3
Stockholm/S
2.9
-1.2
10.60
1-19
Göteborg/U
1.7
 +1.6
10.65
3
Bærum, NOR
17.6
 +1.0
10.65
1h1-19
Grosseto, ITA
20.7
-0.3
10.76
5
Karlstad
25.7
-0.6
10.84
1h1-19
Göteborg/U
1.7
 +0.3
10.86
7
Sollentuna
29.6
-0.5
10.94
6rB
Skara
6.6
 +0.9
10.98
6-19
Grosseto, ITA
21.7
-4.3
10.21w
 2
Helsingborg
25.8
 +2.2
10.32w
 1-19
Umeå
19.8
 +2.4
10.39w
 1h2-19
Gävle
11.8
 +4.4
10.39w
 1-19
Gävle
11.8
 +3.2
2018
10.22
 1s2-19
Tampere, FIN
11.7
 +1.4
10.28
1h10
Skara
6.6
 +2.0
10.28
6-19
Tampere, FIN
11.7
 +1.2
10.31
1
Skara
6.6
 +0.9
10.35
1h3
Eskilstuna
24.8
 +1.3
10.40
1
Tampere, FIN
31.8
 +0.8
10.47
1
Karlstad
19.5
 +1.3
10.48
5
Sollentuna
28.6
 +0.8
10.49
2h5-19
Tampere, FIN
10.7
-1.0
10.53
1h5
Göteborg/U
30.6
 0.0
10.62
8h2
Berlin, GER
6.8
 +0.1
10.14w
 1
Eskilstuna
24.8
 +4.8
10.28w
 1-19
Hvidovre, DEN
11.8
 +3.6
10.33w
 1
Göteborg/U
30.6
 +2.1
10.42w
 5
Karlstad
25.7
 +2.1
2019
10.20
1
Skara
6.6
 +1.1
10.24
1
Stockholm/S
24.8
 +0.3
10.25
3h2
Turku, FIN
11.6
 +1.4
10.26
1
Karlstad
30.8
 +1.1
10.35
5
Turku, FIN
11.6
 +1.3
10.36
4
Sollentuna
18.6
 +1.3
10.38
1h1
Karlstad
30.8
 +1.6
10.45
1h3-22
Gävle
11.7
-1.0
10.48
2
Göteborg/S
16.8
-0.3
10.50
1s2-22
Gävle
11.7
-1.4
10.56
5h1
Bydgoszcz, POL
9.8
 +0.5
10.57
1
Huddinge
2.6
 +0.7
10.58
1rB
Karlstad
3.7
 +1.6
10.17w
 1h14
Skara
6.6
 +2.2
10.23w
 1-22
Gävle
12.7
 +2.2
2020
10.37
 1
Skara
11.7
 +1.2
10.37
1
Uppsala
14.8
-0.5
10.48
1
Skara
11.7
 +1.3
10.39w
 1h1
Uppsala
14.8
 +2.2
10.41w
 1
Karlstad
8.7
 +2.5
2021
10.29
 2
Karlstad
22.6
 +1.3
10.32
1h3
Skara
19.6
 +2.0
10.33
1h1-22
Tallinn, EST
8.7
 +1.3
10.36
1
Sollentuna
13.6
 +1.8
10.36
2-22
Tallinn, EST
9.7
-0.3
10.39
1rA
Skara
19.6
 +1.7
10.39
8
Stockholm/S
4.7
-0.8
10.43
1
Borås
27.8
-1.1
10.48
2
Stockholm/S
4.9
-0.7
10.51
1
Norrköping
29.5
-0.1
10.82
1h3
Borås
27.8
-3.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
23.49
 2
Karlstad
23.8
 +1.5
2015
22.13
 2rD
Sollentuna
25.6
 +1.9
22.34
1-16
Karlskrona
23.8
 +0.2
22.73
1s1-16
Karlskrona
23.8
-1.1
23.16
1h3-16
Karlskrona
22.8
-1.5
22.20w
 5rB
Karlstad
22.7
 +2.8
2016
21.30
 4-17
Tbilisi, GEO
16.7
 +1.0
21.32
1-17
Hässleholm
7.8
 +1.6
21.34
3
Sollentuna
27.8
 +0.6
21.36
1s1-17
Tbilisi, GEO
16.7
 +1.0
21.49
1-17
Göteborg/U
3.7
-0.7
21.51
1-17
Tampere, FIN
4.9
-1.1
21.60
2h4
Sollentuna
27.8
-0.3
21.65
3s2
Sollentuna
27.8
 +0.8
21.85
2
Enskede
14.5
 +1.1
21.88
3rC
Skara
6.6
 +0.7
22.17
3h5-17
Tbilisi, GEO
15.7
-0.8
21.61w
 1
Karlstad
27.7
 +2.1
21.75w
 1h1-17
Hässleholm
6.8
 +2.5
2017
20.94
 1-19
Umeå
20.8
 +0.1
21.22
1s2
Helsingborg
27.8
 +0.4
21.24
1-19
Göteborg/U
2.7
-1.0
21.25
1-19
Gävle
13.8
 +0.7
21.38
2
Stockholm/S
3.9
-2.4
21.40
4
Bærum, NOR
17.6
 +2.0
21.44
4s3-19
Grosseto, ITA
22.7
 +0.4
21.53
1h2-19
Grosseto, ITA
21.7
-1.7
21.54
2rB
Göteborg/S
11.7
-0.9
21.80
1h3
Helsingborg
26.8
-3.2
21.88
5
Sollentuna
29.6
-1.3
20.71w
 1
Helsingborg
27.8
 +3.2
21.87w
 1h3-19
Gävle
12.8
 +2.5
2018
20.85
 7
Stockholm/S
10.6
 +0.9
20.85
3s1-19
Tampere, FIN
12.7
-0.6
20.88
2h5-19
Tampere, FIN
12.7
 +0.2
20.97
1
Göteborg/U
1.7
 +1.0
21.12
3
Tampere, FIN
1.9
 0.0
21.44
1
Karlstad
19.5
 +1.5
2019
20.78
1
Karlstad
1.9
 +0.4
20.81
6
Stockholm/S
30.5
 +1.0
21.28
4h3-22
Gävle
12.7
 +1.1
21.36
1h1
Karlstad
31.8
 +1.2
21.58
1
Huddinge
2.6
 0.0
20.54w
 1
Stockholm/S
25.8
 +2.2
2020
21.24
 1
Sollentuna
10.8
-0.7
2021
20.80
 1
Borås
29.8
-2.3
20.88
2
Stockholm/S
5.9
 
21.48
1h1
Borås
29.8
-0.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
21.78
1rD
Bærum, NOR
7.2
 
2018
21.87
 1
Örebro
13.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
40.91
 1-14
Kil
4.8
 
2014
36.96
2-15
Söderhamn
10.8
 
37.30
1h2-15
Söderhamn
9.8
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
5.34
3-15
Örebro
13.1
 

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
12.50
1I-15
Linköping
30.8
 0.0
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
12.21
3-15
Sollentuna
7.6
 
11.66
11-15
Söderhamn
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
11.50
10-15
Växjö
9.3
 
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
14.14
3 -17
Huddinge
20.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
12.00
3-17
Örebro
10.1
 

Ute
100 m
SM 2016 5
10.59w
2
s2
10.51
2
h2
10.61
SM 2017 2
10.21w
1
s1
10.31
1
h4
10.35
SM 2018 1
10.14w
1
h3
10.35
SM 2019 1
10.26
1
h1
10.38
SM 2020 1
10.37
1
h1
10.39w
SM 2021 1
10.43
1
h3
10.82
200 m
SM 2016 3
21.34
3
s2
21.65
2
h4
21.60
SM 2017 1
20.71w
1
s2
21.22
1
h3
21.80
SM 2019 1
20.78
1
h1
21.36
SM 2021 1
20.80
1
h1
21.48
Inne
60 m
ISM 2015
5
h2
7.21
ISM 2016
4
h1
6.99
ISM 2019 1
6.60
1
s1
6.73
1
h1
6.84
ISM 2021 2
6.74
1
h2
6.71
200 m
ISM 2016
h4
DQ

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2016 1
17
10.73
1
17
h1
10.99
JSM 2017 1
19
10.39w
1
19
h2
10.39w
200 m
USM 2016 1
17
21.32
1
17
h1
21.75w
JSM 2017 1
19
21.25
1
19
h3
21.87w
4x80 m
USM 2014 3
15
37.94
1
15
h1
38.09
4x100 m
USM 2013 7
15
48.73
3
15
h2
49.29
USM 2016 4
17
A
43.74
2
17
h1
44.12
1000 m stafett
USM 2016 4
17
2:03.31
Inne
60 m
IUSM 2016 1
17
6.99
1
17
h1
7.08
IJSM 2017
1
19
h1
6.91
19
DNS
Ute
100 m
EM 2018 44
8
h2
10.62
Inne
60 m
IEM 2019 9
3
s3
6.69
2
h6
6.72

Lag-EM och Europacupen
100 m
Super L 2019 9
10.56
4x100 m
Super L 2019 9
40.01

Junior-ungdom
100 m
EYOF 2015 1
16
10.72
1
16
h2
10.82
UEM 2016 2
17
10.57
1
17
s3
10.71
1
17
h2
10.73
JEM19 2017 6
19
10.98
1
19
s2
10.57
1
19
h1
10.65
JVM 2018 6
19
10.28
1
19
s2
10.22
2
19
h5
10.49
JEM22 2019 1
22
10.23w
1
22
s2
10.50
1
22
h3
10.45
JEM22 2021 2
22
10.36
1
22
h1
10.33
200 m
UEM 2016 4
17
21.30
1
17
s1
21.36
3
17
h5
22.17
JEM19 2017 9
4
19
s3
21.44
1
19
h2
21.53
JVM 2018
3
19
s1
20.85
2
19
h5
20.88
-
19
DNS
JEM22 2019 24
4
22
h3
21.28