SELECT results24.ID as IDreal, 'yearswe' AS swetable, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+results24.RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, results24.*, comp.*, comp.Lastupdated AS lastu, round.*, pos.*, ag.*, IF(results24.CID=0, DATE_FORMAT(date, '%e.%c'), CASE WHEN EndDate IS NULL THEN DATE_FORMAT(COALESCE(StartDate, Date), '%e.%c') ELSE CASE WHEN MONTH(StartDate)=MONTH(EndDate) THEN CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) ELSE CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e.%c'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) END END) AS Deiti, IF(results24.CID>0,StartDate, Date) AS startti, comp.CID AS cidi, results24.AGO AS agi, 1 AS Sexxi, sweevents2.EventName AS Eventswe, 'M' AS Sexs, 'Men' AS Sexi, results24.Country AS RealCountry, CONCAT(DAY(results24.Date),'.',MONTH(results24.Date)) AS RealDay, posswe.PosName AS posswe, events.TF FROM results24 LEFT JOIN results.Round ON results24.Round = Round.Ro LEFT JOIN Pos ON Pos.orderi=results24.Posorderg LEFT JOIN ag ON results24.AGO=ag.AGO LEFT JOIN posswe ON results24.Posorderg=posswe.Orderi INNER JOIN EVENTS ON events.orderi=CAST(results24.EventN AS UNSIGNED) INNER JOIN comp ON results24.CID=comp.CID INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON sweevents2.enumber=CAST(results24.EventN AS UNSIGNED) WHERE (results24.secondarypos not rlike ('K|F') or results24.secondarypos is null) AND COALESCE(AGName,'') NOT IN ('U12','U11','U10','U9','U8','Multievents') AND IID IN(SELECT IID FROM world.yearswe2024b WHERE VenCo<>'SWE')
UNION
SELECT results24.ID as IDreal, 'yearwswe' AS swetable, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+results24.RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, results24.*, comp.*, comp.Lastupdated AS lastu, round.*, pos.*, ag.*, IF(results24.CID=0, DATE_FORMAT(date, '%e.%c'), CASE WHEN EndDate IS NULL THEN DATE_FORMAT(COALESCE(StartDate, Date), '%e.%c') ELSE CASE WHEN MONTH(StartDate)=MONTH(EndDate) THEN CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) ELSE CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e.%c'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) END END) AS Deiti, IF(results24.CID>0,StartDate, Date) AS startti, comp.CID AS cidi, results24.AGO AS agi, 2 AS Sexxi, sweevents2w.EventName AS Eventswe, CASE WHEN results24.secondarypos rlike ('K|F') THEN 'M' ELSE 'W' END AS Sexs, CASE WHEN results24.secondarypos rlike ('K|F') THEN 'Men' ELSE 'Women' END AS Sexi, results24.Country AS RealCountry, CONCAT(DAY(results24.Date),'.',MONTH(results24.Date)) AS RealDay, posswe.PosName AS posswe, events.TF FROM results24 LEFT JOIN results.Round ON results24.Round = Round.Ro LEFT JOIN Pos ON Pos.orderi=results24.Posorderg LEFT JOIN ag ON results24.AGO=ag.AGO LEFT JOIN posswe ON results24.Posorderg=posswe.Orderi INNER JOIN EVENTS ON events.orderi=CAST(results24.EventN AS UNSIGNED) INNER JOIN comp ON results24.CID=comp.CID INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON sweevents2w.enumber=CAST(results24.EventN AS UNSIGNED) WHERE COALESCE(AGName,'') NOT IN ('U12','U11','U10','U9','U8','Multievents') AND IID IN(SELECT IID FROM world.yearwswe2024b WHERE VenCo<>'SWE')
ORDER BY COALESCE(lastu, Date) DESC, startti DESC, cidi, Venue, sexxi, agi, RealEventN, EventN, Ro, Posorderg, Remarks, CASE WHEN Pos1>0 THEN Pos1 ELSE 99999 END, SortResult
20‐21.4 Wien, AUT M Maraton (21.4): 103)
Mikael Tisjö Bålsta 2:42:53, 163)
Andreas Andersson Oskarshamn RC 2:48:11, 187)
Fredrik Olsson 2:50:16, 202)
Fredrik Broman Springresor IF 2:51:22, 521)
Mikael Sondéll Linnéa 3:03:43, 591)
Håkan Wiman Linnéa 3:06:17, 609)
Daniel Pantzar 3:06:08, 668)
Hjalmar Hylén 3:08:48, 822)
Erik Bolund 3:13:42, 2088)
Oscar Larsen 3:39:45, 2729)
Oskar Boström 3:40:06, 2961)
Björn Katzmann 3:51:51, 3223)
Tage Berntsson 4:02:02;
K Halvmaraton (21.4): 11)
Linda Morin Terrible Tuesday 1:26:00;
K Maraton (21.4): 52)
Tina Ekenkrantz 3:13:40, 110)
Sara Kvarfordh Linnéa 3:26:48, 352)
Carina Berntsson Kongahälla 3:49:33, 441)
Anna Samuelsson IFK Skövde 3:52:55
21.4 London, GBROpen M Maraton: 780)
Sebastian Backman 2:40:21, 1338)
Johan Ewald Heleneholm 2:46:46, 1504)
Marcus Sandberg 2:48:19, 1669)
Kim Charlie Strandberg 2:49:37, 2076)
Per Stefan Jonsson 2:52:55, 2752)
Mark Richardson IFK Göteborg 2:57:13, 3056)
Josef Szotten 2:58:36, 3372)
Mikael Näslund Öbacka 2:59:51, 4117)
Mattias Rönngård 3:05:58, 4408)
Per Lundin Istrum 3:08:10, 4443)
Victor Nordenson 3:08:26, 4503)
Christopher Strandell 3:08:53, 5436)
Tyron Turner 3:14:51, 5785)
Christian Boëthius Kongahälla 3:17:09, 6309)
Anton Wickberg 3:20:33, 6485)
Lars Söderfjäll 3:21:37;
Open K Maraton: 64)
Linda Gistedt Uddevalla SK 2:51:37, 227)
Rebecca Miller Linnéa 2:59:18, 248)
Antonia Herhold 3:00:13, 283)
Tina Bergman Bredaryd 3:01:53, 368)
Mikaela Maillefer 3:04:43, 426)
Maria Alin Hammarby 3:06:05, 438)
Sofie Lindevall 3:06:22, 759)
Amelie Karlsson 3:13:35, 1016)
Suzanne Uhlén 3:18:06, 1411)
Pauline Österlund 3:24:06, 1562)
Klara Lyne 3:25:54, 2905)
Annah Dusenlund 3:38:41, 2921)
Fiona Mueller 3:38:48, 3167)
Marie Naisby 3:41:03, 3258)
Charlotte Gormley 3:41:43, 3699)
Karolina Swedblom Hässelby 3:45:30, 3700)
Marie Augustsson Hässelby 3:45:30, 4562)
Sabina Spence 3:51:55, 4784)
Linda Palm 3:53:41, 5002)
Hanna Seamer 3:55:09, 6196)
Anna Ullberg 4:03:31, 6348)
Sofia Friberg 4:04:44, 6639)
Farahnaz Sundell 4:07:19, 11319)
Johanna Gustafsson Billingen 4:42:00
20.4 Glostrup, DENP17 100 m (+2.2): 3)
Anyaba Kouakou Heleneholm 13.25w
P13 80 m Final A (+2.8): 8)
Mattis Rhodin Heleneholm 12.32w, Heat 1 (+0.6): 4)
Mattis Rhodin Heleneholm 12.36;
P13 200 m Final A (+2.9): 2)
Mattis Rhodin Heleneholm 32.30w;
P13 Höjd: 1)
Oscar Carlström Heleneholm 1.35;
P13 Kula (3.0 kg): 1)
Oscar Carlström Heleneholm 9.52;
F17 100 m (+1.0): 2)
Selma Ford Heleneholm 14.23;
F17 Kula (3.0 kg): 3)
Alice Nilsson Heleneholm 10.14
F15 100 m (-0.9): 5)
Kathii Bennekov Heleneholm 14.07, 8)
Adrianna Kowalska Heleneholm 14.54;
F15 300 m: 3)
Kathii Bennekov Heleneholm 47.85;
F15 800 m: 6)
Hedvig Götegård Heleneholm 2:51.35;
F15 Höjd: 3)
Smilla Koeck Heleneholm 1.45;
F15 Längd: 6)
Adrianna Kowalska Heleneholm 3.95 (-1.2), 9)
Saga l Lundborg Heleneholm 3.11 (-0.7);
F15 Kula (3.0 kg): 4)
Smilla Koeck Heleneholm 7.95, 6)
Adrianna Kowalska Heleneholm 6.35;
F15 Spjut (500 g): 4)
Tove Olsson Heleneholm 15.91
F13 80 m Final A (+1.6): 1)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 11.46, 2)
Lärke Lantz Lund Heleneholm 11.73, 3)
Olivia Lindstrand Heleneholm 11.73, 8)
Vera Malm Heleneholm 12.18, Heat 1 (+2.6): 1)
Olivia Lindstrand Heleneholm 11.56w, 3)
Lärke Lantz Lund Heleneholm 11.76w, Heat 2 (+0.9): 1)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 11.18, 3)
Vera Malm Heleneholm 12.17;
F13 200 m Final B (+1.7): 1)
Lärke Lantz Lund Heleneholm 30.39, 3)
Olivia Lindstrand Heleneholm 31.21;
F13 Längd (zon): 2)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 4.50, 4)
Olivia Lindstrand Heleneholm 4.29, 8)
Lärke Lantz Lund Heleneholm 4.03;
F13 Kula (2.0 kg): 1)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 7.88, 4)
Filippa Pode Oreby Heleneholm 6.11;
F13 Boll (145 g): 1)
Filippa Pode Oreby Heleneholm 22.79
15.4 Boston, MA M Maraton: 114)
David Nilsson Högby 2:30:58, 936)
Albin Alsiö Wilske 2:50:32, 962)
Daniel Pärmenäs Keep Up 2:47:51, 1390)
Emil Luusua 2:53:32, 1476)
David Reveman 2:54:16, 2174)
Johannes Erlandsson Täby 2:59:36, 2435)
Jörgen Lindh Roslagen 3:07:54, 2524)
Anders Szalkai Spårvägen 3:00:10, 3013)
David Ho 3:04:41, 3378)
Patrick Carlsson Ljungby 3:12:31, 4070)
Jan Öhman 3:15:53, 4369)
Johan Roos 3:16:54, 4445)
Nicklas Rylin 3:17:20, 4595)
Alexander Wigsten Täby 3:13:34, 4894)
Daniel Hägerlöf 3:17:28, 5142)
Hugo Wernhoff 3:23:05, 5311)
Stefan Lautmann 3:20:15, 5498)
Hans Larsson Malmö 3:22:13, 6002)
Håkan Lius Skavsåret 3:25:57, 6200)
Stefan Lindblom Runacademy 3:24:48, 6472)
Oskar Karlsson 3:27:24;
K Maraton: 28)
Johanna Bäcklund Runacademy 2:43:01, 628)
Gloria Vinstedt Studenterna 3:13:29, 827)
Kristin Eklöf Sätra 3:19:55, 1231)
Lisa Abrahamsson 3:21:48, 1889)
Karin Schön Kville 3:27:01, 2627)
Jonna Asp 3:34:49, 2683)
Live Lindemark 3:33:56, 2757)
Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:36:54, 2911)
Carolina Stenfeldt 3:33:56, 3002)
Petra Henriksson Nousiainen Ekerö Runners 3:36:42, 3531)
Paula Wass Kville 3:47:28, 4223)
Annika Callerud 3:49:45
14.4 Hannover, GER M Halvmaraton: 12)
Leo Teissl Karlsson 1:11:47, 123)
Niclas Jacobsson Vännäs 1:23:57, 480)
Svante Svensson-Frey T Nordic Trail 1:35:01;
M Maraton: 63)
Marcus Johansson Örgryte 2:39:45, 68)
Philip Arvidson Fredrikshof 2:41:21, 79)
Herman Degselius Fredrikshof 2:42:32, 97)
André Hermansson Fredrikshof 2:44:25, 98)
Björn Hummerdal Fredrikshof 2:44:25, 125)
Jacob Lapidus Fredrikshof 2:48:47, 174)
Mikael Waldenborg Örebro AIK 2:55:01, 220)
Fredrik Zeitelberg Örebro AIK 2:58:43, 310)
Fredrik Edelvik Mölndal 3:04:11, 416)
Fredrik Hartman Örebro AIK 3:13:55, 602)
Jonas Svensson Örebro AIK 3:27:41, 758)
Peter Persson Lidköpings VSK 3:36:02,
Samuel Tsegay Hälle DNF;
K Halvmaraton: 24)
Marie Dasler Start 1:28:42, 111)
Charlotte Sörman 1:39:39
7.4 Drammen, NOR M 10 km väg: 4)
Jesper Lundberg Hunflen 29:49, 5)
Otto Kingstedt Hässelby 29:49, 6)
Axel Djurberg Hässelby 30:13, 8)
Yohannes Kiflay* Hässelby 30:22, 9)
Petter Svensson Hälle 30:23, 10)
Sharmarke Ahmed Hälle 30:35, 14)
Wilhelm Bergentz Hälle 31:00,
Erik Djurberg Hässelby 32:09,
Henok Ande Hälle 33:44,
Simen Wästlund Västerås LK 33:49,
Max Andersson Hälle 33:51,
Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 34:10,
Joel Ingemyr 34:31,
Axel Karlsson Hälle 34:55,
Peter Marcus Hoffmann 34:57,
Roine Karlsson Finnskogarna 35:21,
Janne Strömbom Mölndal 40:38;
K 10 km väg:
Malin Skoog IFK Umeå 36:41,
Tilda Knauer Hälle 39:37,
Lina Broström Skellefteå AIK 40:37,
Felicia Andreasson 42:54
7.4 Paris, FRA M Maraton:
Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 2:37:02,
Toni Österholm* Hälle 2:51:26,
Marcus Oscarsson Finspångs SOK 2:54:29,
Daniel Sandvik IFK Mora FIK 2:57:08,
Kristoffer Georgsson Lönashult 2:59:05,
Jesper Cronsioe 3:05:09,
Emil Larsson 3:06:46,
Tim Hämäläinen Knallen 3:08:50,
Fredrik Reis 3:10:15,
Claes Rasmuson 3:23:37,
Olof Thimfors Huddinge 3:25:49,
Niklas Hedborn Stenungsunds FI 3:30:07,
Ola Hafström Solvikingarna 3:30:59;
K Maraton:
Sofia Norgren Ludvika 3:18:11,
Sanna Nilsson 3:37:38,
Isabella Österlund 3:37:53
7.4 Berlin, GER M Halvmaraton: 42)
Kristofer Låås Keep Up 1:07:29, 66)
Hugo Lindell Akele 1:09:51, 70)
Albin Lillieström Akele 1:09:58, 74)
Andreas Lundegård Studenterna 1:10:13, 84)
Fred Grönwall Studenterna 1:10:51, 98)
Erik Hellström Strand 1:11:48, 103)
Tony Hatefnejad Hälle 1:11:49, 104)
Niklas Wiberg Hälle 1:11:51, 110)
Erik Nero Mullsjö 1:12:28, 112)
Martin Jarbeck Studenterna 1:12:15, 115)
Vladislav Shchukin* Studenterna 1:12:24, 117)
Hjalmar Selskog IKHP Huskvarna 1:12:27, 124)
Alexander Berg Rendahl Studenterna 1:12:44, 135)
Marcus Hallbäck Yo RC 1:13:37, 136)
Albin Larsson Better RC 1:13:39, 137)
Martin Svanborg Bromma 1:13:13, 138)
Björn Morén Akele 1:13:12, 146)
Oskar Jönsson Örgryte 1:13:44, 150)
Fredrik Skoglund Örgryte 1:13:49, 187)
Martin Andersson Better RC 1:15:08, 192)
Per Wimmerkranz 1:15:32, 203)
Christoffer Lundgren Björnqvist Katrineholm 1:15:45, 230)
Bert Pohlak Vallentuna 1:16:40, 265)
Andreas Magnusson Solvikingarna 1:17:10, 269)
Robert Wingren Akele 1:17:10, 283)
David Norlin Studenterna 1:17:44, 292)
Niklas Serrander Better RC 1:18:11, 299)
Jesper Evervall Örgryte 1:17:54, 307)
Pontus Buskas Katrineholm 1:18:19, 321)
Emil Öhlund IKHP Huskvarna 1:23:49, 322)
Erik Johansson Katrineholm 1:18:33, 328)
Fredrik Liw Vallentuna 1:18:45, 332)
Mathias Sandstedt IKHP Huskvarna 1:18:52, 356)
Johan Forsstedt Fredrikshof 1:19:27, 370)
Oskar Hidén Akele 1:19:24, 382)
Mikael Lundberg Studenterna 1:20:27, 394)
Jonathan Kvist Studenterna 1:20:35, 417)
Tim Sundström KFUM Örebro 1:19:55, 422)
Viktor Högberg Katrineholm 1:20:17, 424)
Pierre Andersson 1:20:01, 426)
Tomas Näsström Vallentuna 1:20:26, 449)
Christian Klingebrant GF Idrott 1:20:33, 461)
Joar Hertin IKHP Huskvarna 1:21:52, 477)
Oskar Höstlund 1:21:08, 486)
Aron Tesfaghebriel 1:21:23, 495)
Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 1:21:39, 525)
Alexander Winter 1:22:09, 538)
Axel Bojrup Studenterna 1:22:55, 558)
Sebastian Weidenhielm-Linden Enhörna 1:22:32, 607)
Robert Stig Jacobsson 1:23:15, 623)
Mattias Paliouras Falkenberg Allstars 1:23:33, 627)
Daniel Andersson 1:24:04, 636)
Gunnar Holmgren IFK Umeå 1:24:20, 696)
Henrik Ågren 1:24:15, 712)
Bo Torstensson Falkenberg Allstars 1:24:29, 715)
Timmy Karlsson Studenterna 1:24:37, 738)
Victor Dahlgren Brattås 1:24:28, 754)
Simon Wahlström Studenterna 1:25:30, 776)
Thomas Sandin Studenterna 1:25:36, 794)
Joakim Nielsen Runnershigh 1:25:15, 797)
Emil Bogren Rydö 1:25:02, 914)
Oskar Lindahl Studenterna 1:27:01, 985)
Erik Björk Strindlund Studenterna 1:29:34, 999)
Anders Holmén Studenterna 1:27:49, 1060)
Thomas Olesen IKHP Huskvarna 1:27:50, 1068)
Andreas Huss Studenterna 1:28:36, 1075)
Johannes Wikström 1:30:26, 1528)
Marcus Österberg Hässelby 1:32:43, 1599)
Niklas Mylfalk Studenterna 1:31:38, 1799)
Fredrik Engholm IS Göta 1:34:46, 1803)
Tobias Nygren 1:34:45, 2132)
Jens Sandahl Hälle 1:36:06, 2444)
Wojciech Szymanski Hässleholm Freeflow 1:38:37;
K Halvmaraton: 23)
Johanna Larsson Örgryte 1:17:26, 29)
Frida Michold Akele 1:18:55, 37)
Filipa Rodrigues* Studenterna 1:26:17, 40)
Annika Andersson Keep Up 1:21:00, 60)
Anna Jonsson Studenterna 1:23:59, 63)
Elmina Saksi Tjalve FIF 1:24:40, 67)
Michelle Schnellbacher Hälle 1:24:25, 77)
Malin Gibrand Studenterna 1:25:40, 89)
Kristin Nyström Akele 1:27:12, 135)
Ella Von Schewelov Wallén Better RC 1:30:18, 147)
Helena Kvapil IF Hagen 1:31:57, 155)
Jenny Bolander Tjalve FIF 1:31:59, 163)
Frida Södermark Tjalve FIF 1:31:26, 205)
Nina Ellmark 1:33:49, 216)
Erika Forsberg Studenterna 1:36:01, 226)
Ebba Stenbeck Studenterna 1:37:51, 247)
Anna Forsberg Söderköping 1:40:05, 250)
Patricia Langenheim Linnéa 1:35:16, 263)
Madeleine Bokedal Studenterna 1:35:33, 267)
Parissa Keyassa Studenterna 1:37:05, 271)
Julia Elf 1:38:04, 281)
Isa Ericsson Studenterna 1:38:23, 318)
Eva Öhlund IKHP Huskvarna 1:37:32, 356)
Lisa Lönegård Linnéa 1:39:34, 378)
Terese Segerström Better RC 1:39:08, 424)
Ida Wissling IKHP Huskvarna 1:40:57, 650)
Lovisa Hammarlund Göteborgs KIK 1:51:43, 664)
Diane Sadik* Studenterna 1:46:35, 677)
Maria Persson Malmö 1:49:24, 857)
Ingrid Bäckström 2:04:34, 920)
Stina Haglund 2:05:23
17‐23.3 Toruń, POL, Inne, IVEMM40 400 m Heat 2 (17.3): 3)
Kit Johnny Eklöf Enköping 54.48
M45 200 m (22.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.43, 4)
Anders Logg Hälle 23.45, Semi 1 (21.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.82, Semi 2 (21.3): 2)
Anders Logg Hälle 23.13, Heat 1 (21.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.69, Heat 5 (21.3): 1)
Anders Logg Hälle 22.96;
M45 Vikt (17.3): 4)
Daniel Korhonen Kville 13.09
M50 60 m Semi 1 (19.3):
Pether Askestam Wärnamo DNS, Heat 1 (18.3): 7)
Erik Åhlin Tureberg 9.35, Heat 3 (18.3): 4)
Pether Askestam Wärnamo 7.97;
M50 200 m Semi 2 (21.3): 5)
Jonas Boijertz Malmö 25.24, Heat 2 (21.3): 3)
Jonas Boijertz Malmö 24.91, Heat 7 (21.3): 3)
Henrik Tegnér Spårvägen 25.87, 4)
Pether Askestam Wärnamo 26.46;
M50 400 m (19.3): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 54.30, 3)
Peter Wallin Märsta 55.11, Semi 1 (18.3): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 54.62, 2)
Peter Wallin Märsta 54.98, Heat 3 (17.3): 1)
Peter Wallin Märsta 55.08, Heat 4 (17.3): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 55.71;
M50 800 m Heat 1 (20.3): 4)
Fredrik Nybäck Spårvägen 2:10.71, Heat 2 (20.3): 4)
Niclas Pettersson Akele 2:11.79;
M50 1500 m (23.3): 4)
Fredrik Nybäck Spårvägen 4:24.83, 8)
Niclas Pettersson Akele 4:29.85, Heat 1 (22.3): 4)
Fredrik Nybäck Spårvägen 4:30.63, Heat 2 (22.3): 1)
Niclas Pettersson Akele 4:35.53;
M50 Maraton (23.3): 16)
Kamal Davidsun Märsta 2:59:23, 76)
Martin Larsson IKJ Haninge 4:53:49;
M50 Stav (21.3): 1)
Jonas Asplund Tureberg 4.20, 7)
Sergej Nikolajev Hässelby 3.30;
M50 Tresteg (23.3): 2)
Mattias Sunneborn Spårvägen 12.64;
M50 Kula (6.0 kg) (18.3): 9)
David Gustafsson Spårvägen 11.24;
M50 Vikt (11.34 kg) (17.3): 8)
David Gustafsson Spårvägen 14.69;
M50 Slägga (6.0 kg) (20.3): 6)
David Gustafsson Spårvägen 46.00;
M50 Spjut (700 g) (19.3): 5)
Pether Askestam Wärnamo 44.86;
M50 Gång 5 km (22.3): 8)
Christer Svensson Växjö AIS 24:48;
M50 Femkamp M50 inne (20.3): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 4.101 (8.95 5.92 13.10 1.66 3:14.00)
M55 200 m (22.3): 4)
Mårten Skogman Spårvägen 24.89, Semi 3 (21.3): 2)
Mårten Skogman Spårvägen 24.73, Heat 5 (21.3): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 24.68;
M55 60 m häck (91.4 cm) (22.3): 3)
Christian Josefsson Tureberg 9.61, 6)
Hunter S Mabon Tureberg 9.74;
M55 Stav (22.3): 4)
Hunter S Mabon Tureberg 3.45,
Panagiotis Avramidis Hanviken DNS;
M55 Diskus (1.5 kg) (21.3): 16)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 27.82;
M55 Vikt (11.34 kg) (17.3): 16)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.84;
M55 Spjut (700 g) (19.3): 2)
Christian Josefsson Tureberg 47.13;
M55 Femkamp M55 inne (20.3): 2)
Christian Josefsson Tureberg 3.791 (9.51 5.57 9.78 1.48 3:18.95), 4)
Hunter S Mabon Tureberg 3.640 (9.55 5.08 11.90 1.51 3:40.62)
M60 200 m (22.3): 3)
Jörgen Åberg Halmstad 25.27, Semi 1 (21.3): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 25.57, Heat 1 (21.3): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 25.34;
M60 800 m Heat 2 (20.3): 4)
Roger Reinhold Spårvägen 2:25.96, Heat 3 (20.3): 5)
Johan Engholm Hässelby 2:23.43, Heat 4 (20.3): 5)
Jonas Hellström Fredrikshof 2:32.79;
M60 1500 m Heat 1 (22.3): 9)
Jonas Hellström Fredrikshof 5:11.63, Heat 2 (22.3): 9)
Roger Reinhold Spårvägen 5:12.76, 10)
Johan Engholm Hässelby 5:20.71, 12)
Anders Hansson Solvikingarna 5:50.01;
M60 Maraton (23.3): 21)
Anders Hansson Solvikingarna 3:54:09;
M60 Höjd (17.3): 10)
Lars Frison Mölndal 1.40;
M60 Kula (5.0 kg) (18.3): 1)
Bengt Petersson Spårvägen 14.91, 6)
Rolf Österholm Timrå 12.20;
M60 Femkamp M60 inne (21.3): 4)
Johan Ansén Löparnas vänner 3.097 (11.04 4.07 9.76 1.36 3:25.21), 6)
Lars Frison Mölndal 3.012 (11.58 4.43 10.90 1.45 4:02.29);
M60 8 km terräng (19.3): 11)
Jonas Hellström Fredrikshof 33:33
M65 200 m Semi 1 (21.3): 4)
Bobbie Baars Tureberg 28.56, Heat 1 (21.3): 2)
Bobbie Baars Tureberg 28.02;
M65 400 m (19.3): 4)
Bobbie Baars Tureberg 1:01.70, Semi 1 (18.3): 2)
Bobbie Baars Tureberg 1:02.37, Heat 1 (17.3): 4)
Bo-Lennart Henningsson Åkersberga 1:09.27, Heat 4 (17.3): 2)
Bobbie Baars Tureberg 1:03.95;
M65 800 m (21.3): 7)
Hans Tove Spårvägen 2:33.10, 8)
Bo-Lennart Henningsson Åkersberga 2:37.10, Heat 2 (20.3): 3)
Hans Tove Spårvägen 2:37.61, 5)
Bo-Lennart Henningsson Åkersberga 2:39.94;
M65 Höjd (17.3): 2)
Bertil Ljungqvist Orient 1.45;
M65 Längd (19.3): 2)
Anders Olsson Tureberg 5.06, 5)
Michael Cocke Spårvägen 4.76;
M65 Kula (5.0 kg) (18.3): 18)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 6.68;
M65 Diskus (1.0 kg) (20.3): 19)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 19.73;
M65 Vikt (9.08 kg) (19.3): 16)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 8.76;
M65 Slägga (5.0 kg) (21.3): 17)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 21.11;
M65 Femkamp M65 inne (21.3): 2)
Michael Cocke Spårvägen 3.981 (10.65 4.92 11.06 1.47 3:38.10);
M65 8 km terräng (19.3): 15)
Nils-Göran Hasselkvist Högbo GIF 47:21
M70 800 m Heat 2 (20.3): 5)
Nils Nestor Tureberg 3:02.85;
M70 1500 m (23.3): 8)
Nils Nestor Tureberg 6:46.76;
M70 3000 m (17.3):
Nils Nestor Tureberg DNF;
M70 Maraton (23.3): 4)
Bo Andersson Genarp 3:48:40;
M70 Kula (4.0 kg) (18.3): 4)
Åke Ruus Spårvägen 12.19;
M70 Diskus (1.0 kg) (20.3): 1)
Åke Ruus Spårvägen 43.56;
M70 Vikt (7.26 kg) (19.3): 2)
Åke Ruus Spårvägen 17.24;
M70 Slägga (4.0 kg) (21.3): 4)
Åke Ruus Spårvägen 40.61
M75 60 m Heat 2 (19.3): 5)
Krzysztof Furmaniuk Hellas 10.86;
M75 200 m Heat 1 (21.3):
Kjell Widelund Järvsö DNF, Heat 3 (21.3): 3)
Krzysztof Furmaniuk Hellas 37.34;
M75 400 m Heat 2 (18.3): 5)
Krzysztof Furmaniuk Hellas 1:27.03;
M75 60 m häck (76.2 cm, 7 m) (22.3): 1)
Olle Borg Arvika 10.78;
M75 Längd (19.3): 1)
Olle Borg Arvika 4.65;
M75 Tresteg (20.3): 1)
Olle Borg Arvika 9.94;
M75 Femkamp M75 inne (21.3): 1)
Olle Borg Arvika 3.731 (11.02 4.49 9.03 1.24 4:26.22)
M80 200 m Heat 2 (21.3):
Åke Jonson Malmö DNS;
M80 400 m (19.3): 2)
Åke Jonson Malmö 1:25.73;
M80 3000 m (17.3): 1)
Åke Jonson Malmö 14:36.51;
M80 Maraton (23.3): 1)
Åke Jonson Malmö 4:55:05;
M80 Diskus (1.0 kg) (20.3): 2)
Peter Hackenschmidt IKHP Huskvarna 30.45;
M80 Vikt (5.45 kg) (18.3): 2)
Peter Hackenschmidt IKHP Huskvarna 17.77;
M80 Gång 3000 m (18.3):
Åke Jonson Malmö DQ;
M80 Femkamp M80 inne (21.3): 7)
Åke Jonson Malmö 2.464 (15.16 2.75 8.02 1.00 4:25.07);
M80 6 km terräng (19.3): 1)
Åke Jonson Malmö 34:17;
K35 800 m (21.3): 8)
Sofia Turesson Hässelby 2:24.76, Heat 1 (20.3): 5)
Sofia Turesson Hässelby 2:24.84;
K35 Kula (19.3): 2)
Martina Efraimsson Motala 11.72
K40 200 m Heat 3 (21.3): 6)
Paulina Orell Sahlberg IFK Växjö 45.18;
K40 60 m häck (76.2 cm, 8 m) (23.3): 2)
Malin Forséll Enköping 9.04, 8)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.59;
K40 Stav (20.3): 1)
Malin Forséll Enköping 3.50;
K40 Kula (19.3): 6)
Angelica Kela Hälle 8.94;
K40 Diskus (17.3): 2)
Angelica Kela Hälle 31.07;
K40 Vikt (20.3): 4)
Angelica Kela Hälle 11.09;
K40 Slägga (18.3): 5)
Angelica Kela Hälle 33.47;
K40 Spjut (22.3): 2)
Malin Fröier Hässleholms AIS 35.42
K45 60 m (20.3): 2)
Anna Björkstedt Spårvägen 8.10, Heat 2 (19.3): 2)
Anna Björkstedt Spårvägen 8.16;
K45 200 m (22.3): 5)
Anna Björkstedt Spårvägen 26.97, Semi 3 (21.3): 1)
Anna Björkstedt Spårvägen 26.60, Heat 5 (21.3): 1)
Anna Björkstedt Spårvägen 26.93;
K45 400 m (19.3): 6)
Linda Pimmeshofer Spårvägen 1:07.66, Heat 3 (18.3): 3)
Linda Pimmeshofer Spårvägen 1:06.97;
K45 800 m Heat 1 (20.3): 6)
Anna Logg Hälle 2:53.90;
K45 Maraton (23.3): 12)
Karima Makrof Majorna 3:51:28
K50 60 m (20.3): 1)
Helen Hermundstad Spårvägen 8.20, Semi 1 (19.3): 1)
Helen Hermundstad Spårvägen 8.23, Heat 2 (19.3): 7)
Denise Cruz Spårvägen 9.80, Heat 3 (19.3): 1)
Helen Hermundstad Spårvägen 8.26;
K50 200 m (22.3): 2)
Helen Hermundstad Spårvägen 26.62, 3)
Jenny Åkervall Spårvägen 27.36, Semi 1 (21.3): 1)
Helen Hermundstad Spårvägen 27.24, Semi 2 (21.3): 2)
Jenny Åkervall Spårvägen 27.54, Heat 2 (21.3): 1)
Helen Hermundstad Spårvägen 26.85, Heat 4 (21.3): 1)
Jenny Åkervall Spårvägen 27.87, Heat 5 (21.3):
Denise Cruz Spårvägen DNS;
K50 400 m (19.3): 4)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:03.99, Heat 1 (18.3): 5)
Denise Cruz Spårvägen 1:13.47, Heat 3 (18.3): 1)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:03.78;
K50 800 m (21.3): 9)
Denise Cruz Spårvägen 2:54.09, Heat 1 (20.3): 4)
Denise Cruz Spårvägen 2:57.32;
K50 Stav (20.3): 1)
Jenny Rosén Nyköpings BIS 2.80;
K50 Tresteg (21.3):
Denise Cruz Spårvägen DNS;
K50 Spjut (500 g) (22.3): 4)
Linda Åkerman Halmstad 32.91;
K50 Femkamp K50 inne (22.3): 1)
Catrine Eriksson Linköpings GIF 3.926 (10.14 4.58 12.03 1.42 2:49.46), 2)
Jenny Rosén Nyköpings BIS 3.680 (10.21 4.58 8.87 1.36 2:42.01)
K55 60 m (20.3): 5)
Maria Jonasson Wärnamo 8.73, Heat 1 (19.3): 3)
Maria Jonasson Wärnamo 8.62;
K55 200 m (22.3): 3)
Maria Jonasson Wärnamo 27.71, Semi 2 (21.3): 2)
Maria Jonasson Wärnamo 27.84, Heat 2 (21.3): 1)
Maria Jonasson Wärnamo 28.32;
K55 400 m Heat 1 (18.3): 5)
Ann Wiborgh Haraldsson Tureberg 1:20.38;
K55 Längd (18.3): 1)
Annica Sandström Spårvägen 4.93;
K55 Tresteg (21.3): 1)
Annica Sandström Spårvägen 10.66;
K55 Kula (3.0 kg) (19.3): 10)
Marie Grahn KA2 9.01;
K55 Vikt (7.26 kg) (20.3): 3)
Annelie Schöldström Tureberg 13.44, 10)
Marie Grahn KA2 9.32;
K55 Slägga (3.0 kg) (22.3): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 36.17;
K55 Spjut (500 g) (18.3): 8)
Marie Grahn KA2 22.26;
K55 Gång 3000 m (19.3): 8)
Diana Forsgren Ottosson Växjö AIS 18:22.24;
K55 Femkamp K55 inne (22.3): 2)
Annica Sandström Spårvägen 4.092 (10.75 4.94 9.65 1.39 2:56.78), 10)
Annelie Schöldström Tureberg 2.143 (12.74 3.39 8.49 1.21 DNF)
K60 800 m (21.3): 2)
Karin Wåhlstedt Järvsö 2:37.25;
K60 1500 m (23.3): 2)
Karin Wåhlstedt Järvsö 5:24.59;
K60 3000 m (17.3): 6)
Karin Schön Kville 12:06.52;
K60 Stav (20.3): 3)
Carin Thornander Tureberg 2.40;
K60 Kula (3.0 kg) (19.3): 8)
Kristina Trollsås Danderyd 7.41;
K60 Slägga (3.0 kg) (22.3): 4)
Carin Thornander Tureberg 29.94;
K60 Spjut (500 g) (18.3): 8)
Kristina Trollsås Danderyd 20.32;
K60 8 km terräng (19.3): 9)
Karin Schön Kville 36:48
K65 60 m Heat 2 (19.3): 4)
Lilly Wizén Roma 9.93;
K65 200 m (22.3): 3)
Lilly Wizén Roma 31.99, Heat 3 (21.3): 1)
Lilly Wizén Roma 32.44;
K65 400 m (19.3): 2)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:12.21, 3)
Lilly Wizén Roma 1:12.97, Heat 1 (18.3): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:14.04, Heat 2 (18.3): 1)
Lilly Wizén Roma 1:16.18;
K65 800 m (21.3): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 2:50.74, 2)
Lilly Wizén Roma 2:54.54
K75 400 m (19.3): 2)
Eva Widelund Järvsö 1:42.87;
K75 800 m (21.3): 4)
Eva Widelund Järvsö 3:51.88;
K75 1500 m (23.3): 3)
Eva Widelund Järvsö 8:08.50;
K75 3000 m (17.3): 2)
Eva Widelund Järvsö 17:01.88;
K75 Kula (2.0 kg) (20.3): 7)
Kerstin Blidstam Arvika 6.57
K80 Höjd (18.3): 2)
Barbro Gadle Tureberg 1.04;
K80 Längd (17.3): 2)
Barbro Gadle Tureberg 2.61;
K80 Vikt (4.0 kg) (19.3): 3)
Anita Vestlund Tureberg 6.74;
K80 Femkamp K80 inne (22.3): 3)
Anita Vestlund Tureberg 954 (26.96 1.05 0.82 DNF)
17.3 Lisboa, POR M Halvmaraton: 43)
John Börjesson Spårvägen 1:18:02, 172)
Jesper Evervall Örgryte 1:20:25, 380)
Jens Lundberg 1:25:23, 492)
Fredrik Engholm IS Göta 1:27:17, 511)
Joacim Carlsson Åsbro 1:27:34;
K Halvmaraton: 17)
Johanna Larsson Örgryte 1:18:13, 182)
Carolina Diez 1:40:08, 199)
Ebba Jeppsson 1:40:42, 278)
Johanna Svensson Rigor 1:44:00, 909)
Lena Klasson 1:55:27, 2189)
Lena Gartmark 2:10:56, 3049)
Eva Löfberg 2:21:46, 3233)
Monica Segelsjö 2:24:30, 4487)
Inga-Lill Strand 3:07:34
10.3 Málaga, ESP M Halvmaraton: 4)
Jonas Glans Malmö 1:02:44, 16)
Tony Hatefnejad Hälle 1:10:37, 17)
Andreas Lundegård Studenterna 1:10:41, 18)
Martin Holm Studenterna 1:10:57, 23)
Edvin Karlström Studenterna 1:12:05, 63)
Fredrick Lee-Ohlsson Studenterna 1:18:44, 113)
Joakim Röstlund Studenterna 1:21:31, 141)
Carl Stadig Istrum 1:22:38, 325)
Ivan Marceta 1:28:40, 332)
Martin Olsson Runacademy 1:28:50, 359)
Pontus Fjällman 1:29:21, 621)
Andreas Hedberg 1:35:22;
K Halvmaraton: 11)
Malin Gibrand Studenterna 1:24:50, 12)
Mikaela Maillefer 1:27:02, 24)
Sofie Lindevall 1:30:38, 58)
Pernilla Nilsson 1:39:18,
Carolina Johnson Linköpings GIF DNF
10.3 Barcelona, ESP M Maraton: 10)
Olle Meijer Hälle 2:19:28, 19)
Anders Grahl Hälle 2:25:00, 55)
Yury Leonenko Finspång 2:31:28, 145)
Björn Eriksson Tisdagsklubben 2:39:37, 226)
Viktor Törneke 2:43:21, 321)
Lars Ljungquist 2:46:31, 866)
Hannes Bjernhagen Piteå IF 2:58:15, 902)
Max Thorwalls 2:58:37, 986)
Axel Granbom 2:59:18, 1222)
Filip Lidrot Malm 3:01:36, 1301)
David Andersson Knallen 3:02:58, 1334)
Eric Crona 3:03:25, 1501)
Mikael Eriksson 3:06:15, 1504)
Mikael Eriksson 3:06:15, 1510)
Kristofer Forsell Umara 3:06:26, 2071)
Mattias Nyman 3:13:16, 2220)
Jonas Bergqvison 3:14:50, 2357)
Ronny Lundström 3:16:16, 2433)
Henrik Lindblom 3:16:58, 2726)
Carl Lernberg Runacademy 3:19:45, 3078)
Eric Jonsson 3:23:08, 3085)
Dan Welin Runacademy 3:23:14, 3258)
Jens Sandahl Hälle 3:25:01, 3465)
Jens Borgström 3:26:51, 3537)
Johan Vallström 3:27:32, 3547)
Patric Bengtsson 3:27:36;
K Maraton: 29)
Evelina Beramand Mölndal 2:58:14, 275)
Sara Wallman 3:29:39, 475)
Jenny Rådde Kalmar RC 3:39:50
3.3 Tokyo, JPN M Maraton: 577)
Johan Säfström Linnéa 2:45:34, 861)
Alfons Passgård 2:50:32, 1036)
Gustav Axelson 2:53:23, 1306)
Johan Roos 2:57:21, 1401)
Martin Lindström 2:58:08, 1508)
Sebastian Thuns 2:58:45, 1672)
Anders Kjellen 3:00:11, 2067)
Karl Nygren 3:04:57;
K Maraton: 382)
Helena Olmås 3:19:50, 453)
Emma Skygebjerg Triathlon Väst 3:23:24, 560)
Karin Ahlstedt Björnstorp 3:27:36, 746)
Jenny Andersson 3:33:19, 1117)
Carolina Stenfeldt 3:44:36
25.2 Albufeira, POR, Terräng M 9.13 km terräng: 18)
Oliver Löfqvist Spårvägen 28:41, 38)
Otto Kingstedt Hässelby 29:41, 39)
Yohannes Kiflay* Hässelby 29:46, 40)
John Börjesson Spårvägen 29:47, 42)
Axel Djurberg Hässelby 29:54, 48)
Johan Fagerberg Spårvägen 30:02, 61)
Emil Danielsson Spårvägen 30:44, 65)
Erik Djurberg Hässelby 30:59;
K 9.13 km terräng: 35)
Leonie Balter* Studenterna 35:04, 43)
Anna Jonsson Studenterna 36:01, 49)
Johanna Salminen Studenterna 36:41
18.2 Sevilla, ESP M Maraton: 9)
Suldan Hassan Ullevi 2:07:36, 12)
Samuel Russom* Hässelby 2:07:57, 27)
Ebba Tulu Chala Keep Up 2:09:06, 51)
Linus Rosdahl Hässelby 2:11:30, 177)
Emil Kalered Denseln 2:26:11, 364)
Sylvain Glos* Studenterna 2:36:12, 380)
Viktor Larsson Hagaby 2:36:55, 620)
Patrik Ujlaki 2:44:33, 643)
Jon Emil Jonsson 2:44:52, 1833)
Anders Burman Trångsviken 3:05:09, 1870)
Staffan Olsson 3:05:38, 2202)
Fredrik Angel 3:10:57, 2353)
Joan Larsson 3:13:36, 2751)
Henrik Johansson 3:19:35, 3637)
Fredrik Wallin 3:31:18,
Archibald Casteel Spårvägen DNF;
K Maraton: 9)
Carolina Wikström Upsala IF 2:24:30, 32)
Hanna Lindholm Högby 2:31:18, 260)
Therése Carlsson Roslagen 3:26:52
11.2 Barcelona, ESP M Halvmaraton: 2)
Andreas Almgren Tureberg 59:23, 19)
Simon Sundström Lidingö 1:03:57, 29)
Olle Ahlberg Hälle 1:04:50, 78)
Hjalmar Selskog IKHP Huskvarna 1:08:04, 86)
Hugo Lillieström Malungs OK 1:08:25, 91)
Albin Lillieström Akele 1:08:40, 109)
Nils Hammaräng Grip Högby 1:09:26, 130)
Tony Hatefnejad Hälle 1:10:10, 158)
Martin Holm Studenterna 1:11:27, 220)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:12:38, 244)
Fredrik Pettersson 1:12:57, 305)
Henrik Huhta 1:14:05, 322)
Alexander Söderberg Spårvägen 1:14:26, 374)
Alexander Holmblad Spårvägen 1:15:08, 404)
Jonas Gustafsson Örgryte 1:15:24, 478)
David Lundström Tisdagsklubben 1:16:19, 548)
Jonatan Bengtsson Warberg 1:17:07, 634)
Paul Krochak* Studenterna 1:18:00, 655)
George Ellem 1:18:15, 694)
Erik Diding Warberg 1:18:45, 732)
Fredrik Huhta 1:19:10, 812)
Daniel Arvidsson Spårvägen 1:19:42, 848)
Ragnar Fahlin Strömberg Studenterna 1:19:57, 899)
Nils Spetz Spårvägen 1:20:18, 949)
Joakim Thelin Upsala IF 1:20:34;
K Halvmaraton: 24)
Emma Hedbäck Spårvägen 1:16:04, 38)
Fanny Schulstad KFUM Örebro 1:17:34, 41)
Weronika Brzuchalska Studenterna 1:18:30, 47)
Malin Skoog IFK Umeå 1:19:04, 67)
Karin Spjuth IKHP Huskvarna 1:21:12, 76)
Frida Falk Skellefteå AIK 1:22:49, 89)
Malin Gibrand Studenterna 1:23:35, 94)
Sarah Persson Åtvidaberg 1:24:07, 134)
Emma Stokland Hälle 1:27:41, 167)
Lina Broström Skellefteå AIK 1:29:17, 262)
Robin Watts 1:32:42, 325)
Megan Wilson 1:34:32
11.2 Bærum, NOR, Inne, v3Nat M 60 m: 3)
Simon Plesse Upsala IF 6.83, 5)
Johan Sjölander Täby 6.84;
M 200 m Final A: 1)
Kasper Kadestål Malmö 21.13, Final B: 1)
Linus Pihl Lerum 21.22;
M 400 m Final A: 4)
William Trulsson Malmö 47.85, Final B: 1)
Carl Bengtström Örgryte 46.38;
M 800 m: 3)
Alexander Lundskog Ullevi 1:49.69, 5)
Benjamin Åberg Hälle 1:50.83;
M 1500 m: 1)
Jonathan Grahn Mölndal 3:41.36, 6)
Leo Magnusson Sävedalen 3:45.44;
M 3000 m: 3)
Vidar Johansson Ullevi 7:57.51, 4)
Oliver Löfqvist Spårvägen 7:57.66;
M 60 m häck: 3)
Sidrak Afework Spårvägen 8.00, 5)
Ludvig All Täby 8.13;
M Höjd: 1)
Melwin Lycke Holm Kil 2.16, 7)
Svante Svensson Sävedalen 1.96;
M Stav: 2)
Robin Jacobsson Ullevi 5.18, 6)
William Asker Örgryte 5.03;
M Längd: 2)
Joakim Hellbratt Huddinge 7.61, 5)
Elias Kapell Hammarby 7.30;
M Tresteg: 1)
Gabriel Wallmark Örgryte 15.90, 6)
Marcus Eklund Täby 15.00;
M Kula: 1)
Wictor Petersson Malmö 19.90, 2)
Jesper Arbinge Spårvägen 19.24;
K 60 m: 1)
Olivia Lundberg Mölndal 7.39, 3)
Michelle De Silva Mölndal 7.49;
K 200 m Final A: 1)
Julia Henriksson Malmö 23.06, Final B: 4)
Josefin Nilsson Kalmar SK 24.19;
K 400 m Final A: 1)
Lisa Lilja Örgryte 54.01, Final B: 1)
Moa Granat Tureberg 54.15;
K 800 m: 2)
Julia Nielsen Örgryte 2:04.95, 4)
Lovisa Lindh Ullevi 2:05.75;
K 1500 m: 6)
Elin Brink Mölndal 4:20.13, 7)
Saga Provci IFK Göteborg 4:22.95;
K 3000 m: 2)
Emilia Lillemo Täby 9:05.59, 7)
Julia Samuelsson Högby 9:35.38;
K 60 m häck: 4)
Hanna Palmqvist Mölndal 8.42, 7)
Alva von Gerber Huddinge 8.52;
K Höjd: 1)
Ellen Ekholm Ullevi 1.83, 2)
Engla Nilsson Örgryte 1.80;
K Stav: 5)
Kajsa Roth IFK Göteborg 4.15, 7)
Gabriella Jönsson Helsingborg 3.75;
K Längd: 2)
Tilde Johansson Falkenberg 6.39, 3)
Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.38;
K Tresteg: 2)
Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.34, 3)
Fatima Koné Mölndal 12.88;
K Kula: 1)
Fanny Roos Malmö 18.28, 2)
Sara Lennman Spårvägen 17.98
8.2 Armagh, GBR M 5 km väg: 4)
Vidar Johansson Ullevi 13:51, 5)
Oliver Löfqvist Spårvägen 13:51, 12)
Axel Djurberg Hässelby 13:57;
M 3 km: 4)
Simon Berhane Hässelby 8:40;
K 3 km: 10)
Linn Söderholm Sävedalen 9:30, 38)
Carolina Johnson Linköpings GIF 9:48, 40)
Fanny Szalkai Spårvägen 9:50, 48)
Johanna Larsson Örgryte 9:56, 69)
Hannah Kinane Hässelby 10:11, 86)
Olivia Grahn Hammarby 10:26, 89)
Cajsa Alenius Nyköpings BIS 10:29, 90)
Anastasia Nilsson Spårvägen 10:31, 94)
Linn Adolfsson Hässelby 10:37
28.1 Marrakech, MAR M Halvmaraton:
Bo-Göran Nilensjö IS Göta 1:27:21,
Mikael Grip Tjalve FIF 1:33:05,
Bengt Wallin Björkfors 1:33:07,
Fredrik Hartman Örebro AIK 1:41:49,
Björn Bjärestrand Tjalve FIF 1:48:16,
Lars-Eric Andersson 1:59:13,
Farzad Pakzad Björnstorp 1:59:16,
Pål Nilsson Tjalve FIF 2:02:18;
M Maraton:
Mikael Waldenborg Örebro AIK 3:03:18,
Niclas Westerberg IF Hagen 3:18:27,
Magnus Lundberg Nocout.se 5:55:51;
K Halvmaraton:
Margareta Marjeta Gagnef 1:41:12,
Natalia Wälitalo 1:51:25,
Therese Persson Örebro AIK 1:53:23,
Christina Bovin Nocout.se 2:12:07,
Helen Lagerblad Borlänge LK 4:17:56;
K Maraton: 8)
Elmina Saksi Tjalve FIF 3:00:37, 10)
Frida Södermark Tjalve FIF 3:06:15
23.1 Aarhus, DEN, Inne M 60 m Final B: 5)
Thomas Jones Malmö 6.81, Heat 2: 4)
Thomas Jones Malmö 6.77;
M 60 m häck: 1)
Max Hrelja Malmö 7.70, 4)
James Gaudiello Malmö 8.17, 6)
Edvin Assarsson Malmö 8.21, Heat 1: 1)
Max Hrelja Malmö 7.74, 4)
Max Rosquist-Larsson Malmö 8.41, Heat 2: 2)
Edvin Assarsson Malmö 8.23, 3)
James Gaudiello Malmö 8.31;
K 60 m Final B: 1)
Filippa Sivnert Malmö 7.53, Heat 2: 5)
Filippa Sivnert Malmö 7.58;
K 60 m häck Heat 2: 5)
Elin Lindeblad IFK Växjö 9.10;
K Längd:
Emilia Kjellberg IF Göta NM;
K Tresteg:
Rebecka Abrahamsson Örgryte NM
14.1 Valencia, ESP M 10 km väg: 6)
Andreas Almgren Tureberg 27:20, 27)
Mohammadreza Abootorabi Keep Up 28:16, 36)
Oliver Löfqvist Spårvägen 28:34, 50)
Emil Danielsson Spårvägen 29:14, 56)
Leo Magnusson Sävedalen 29:23, 76)
Emil Blomberg Hässelby 29:53, 85)
Arvid Öhrn Hälle 30:00, 610)
Archibald Casteel Spårvägen 35:24,
Petter Svensson Hälle DNF;
K 10 km väg: 23)
Meraf Bahta Ullevi 32:07, 30)
Carolina Johnson Linköpings GIF 32:45, 47)
Emilia Lillemo Täby 34:29, 51)
Nova Ojutkangas Västerås FK 34:56, 101)
Kristin Nyström Akele 38:34
2023
SELECT results23.ID as IDreal, 'yearswe' AS swetable, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+results23.RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, results23.*, comp.*, comp.Lastupdated AS lastu, round.*, pos.*, ag.*, IF(results23.CID=0, DATE_FORMAT(date, '%e.%c'), CASE WHEN EndDate IS NULL THEN DATE_FORMAT(COALESCE(StartDate, Date), '%e.%c') ELSE CASE WHEN MONTH(StartDate)=MONTH(EndDate) THEN CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) ELSE CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e.%c'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) END END) AS Deiti, IF(results23.CID>0,StartDate, Date) AS startti, comp.CID AS cidi, results23.AGO AS agi, 1 AS Sexxi, sweevents2.EventName AS Eventswe, 'M' AS Sexs, 'Men' AS Sexi, results23.Country AS RealCountry, CONCAT(DAY(results23.Date),'.',MONTH(results23.Date)) AS RealDay, posswe.PosName AS posswe, events.TF FROM results23 LEFT JOIN results.Round ON results23.Round = Round.Ro LEFT JOIN Pos ON Pos.orderi=results23.Posorderg LEFT JOIN ag ON results23.AGO=ag.AGO LEFT JOIN posswe ON results23.Posorderg=posswe.Orderi INNER JOIN EVENTS ON events.orderi=CAST(results23.EventN AS UNSIGNED) INNER JOIN comp ON results23.CID=comp.CID INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON sweevents2.enumber=CAST(results23.EventN AS UNSIGNED) WHERE (results23.secondarypos not rlike ('K|F') or results23.secondarypos is null) AND COALESCE(AGName,'') NOT IN ('U12','U11','U10','U9','U8','Multievents') AND IID IN(SELECT IID FROM world.yearswe2023b WHERE VenCo<>'SWE')
UNION
SELECT results23.ID as IDreal, 'yearwswe' AS swetable, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+results23.RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, results23.*, comp.*, comp.Lastupdated AS lastu, round.*, pos.*, ag.*, IF(results23.CID=0, DATE_FORMAT(date, '%e.%c'), CASE WHEN EndDate IS NULL THEN DATE_FORMAT(COALESCE(StartDate, Date), '%e.%c') ELSE CASE WHEN MONTH(StartDate)=MONTH(EndDate) THEN CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) ELSE CONCAT(DATE_FORMAT(StartDate, '%e.%c'),'‐',DATE_FORMAT(EndDate, '%e.%c')) END END) AS Deiti, IF(results23.CID>0,StartDate, Date) AS startti, comp.CID AS cidi, results23.AGO AS agi, 2 AS Sexxi, sweevents2w.EventName AS Eventswe, CASE WHEN results23.secondarypos rlike ('K|F') THEN 'M' ELSE 'W' END AS Sexs, CASE WHEN results23.secondarypos rlike ('K|F') THEN 'Men' ELSE 'Women' END AS Sexi, results23.Country AS RealCountry, CONCAT(DAY(results23.Date),'.',MONTH(results23.Date)) AS RealDay, posswe.PosName AS posswe, events.TF FROM results23 LEFT JOIN results.Round ON results23.Round = Round.Ro LEFT JOIN Pos ON Pos.orderi=results23.Posorderg LEFT JOIN ag ON results23.AGO=ag.AGO LEFT JOIN posswe ON results23.Posorderg=posswe.Orderi INNER JOIN EVENTS ON events.orderi=CAST(results23.EventN AS UNSIGNED) INNER JOIN comp ON results23.CID=comp.CID INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON sweevents2w.enumber=CAST(results23.EventN AS UNSIGNED) WHERE COALESCE(AGName,'') NOT IN ('U12','U11','U10','U9','U8','Multievents') AND IID IN(SELECT IID FROM world.yearwswe2023b WHERE VenCo<>'SWE')
ORDER BY startti DESC, cidi, Venue, sexxi, agi, RealEventN, EventN, Ro, Posorderg, Remarks, CASE WHEN Pos1>0 THEN Pos1 ELSE 99999 END, SortResult
10.12 Bruxelles, BEL, Terräng, EM M 9 km terräng: 19)
Oliver Löfqvist Spårvägen 30:56, 45)
Emil Danielsson Spårvägen 31:47, 46)
Leo Magnusson Sävedalen 31:47, 56)
Mohammadreza Abootorabi Keep Up 32:12
P19 5 km terräng: 4)
Karl Ottfalk Lidingö 16:39;
K 9 km terräng:
Sarah Lahti Hässelby DNF
K22 7 km terräng: 55)
Vera Sjöberg Täby 29:45
F19 5 km terräng: 5)
Elsa Sundqvist Upsala IF 19:10, 14)
Ebba Broms Spårvägen 19:51, 18)
Tilda Månsson Fredrikshof 19:54, 44)
Towa Nilsson Högby 20:34, 58)
Hannah Kinane Hässelby 20:57,
Majken Söderlund Larsson Hälle DNF
10.12 Málaga, ESP M Halvmaraton: 3)
David Nilsson Högby 1:06:31, 9)
Mikael Seger IS Göta 1:09:52, 10)
Ahmed Abdelhamid IS Göta 1:09:55, 19)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:12:01, 22)
Markus Vall Fredrikshof 1:12:19, 59)
Mattias Larsson IS Göta 1:16:23, 161)
Andreas Tjellander IS Göta 1:23:26, 202)
David Gustafsson 1:25:26, 225)
Fredrik Lidefelt 1:26:23, 238)
Samuel Johansson Växjö LK 1:26:56, 251)
Terje Augdal* IS Göta 1:27:34, 254)
Mattias Stenström IS Göta 1:27:38, 261)
Sven-Inge Lindeberg IS Göta 1:27:50, 402)
David Gunnarsson IKHP Huskvarna 1:32:33, 413)
Victor Luján 1:33:03, 434)
Svante Svensson-Frey T Nordic Trail 1:33:34;
M Maraton: 31)
Ludwig Hultin Akele 2:35:48, 35)
Loke Östangård 2:37:14, 44)
Jimmy Voxek Falkenberg Allstars 2:39:07, 52)
Emil Gribbling IS Göta 2:40:40, 98)
Sebastian Pokorny Uptown 2:46:45, 155)
Jesper Pettersson Pite Runners 2:51:42, 169)
Emil Nilsson IS Göta 2:53:35, 236)
Mattias Hall 2:57:30, 237)
Lars Björklund Springresor IF 2:57:30, 297)
Jonathan Kvist Studenterna 2:59:10, 320)
Mikael Kallhed Sisu 3:00:31, 356)
Max Örnberg 3:02:58, 363)
Mikael Engström 3:03:46, 382)
Peter Andreasson 3:04:53, 436)
Bo-Göran Nilensjö IS Göta 3:08:08, 530)
Patrick Carlsson Ljungby 3:12:51, 547)
Björn Resare 3:13:13, 553)
Johan Larsson IF Hagen 3:13:28, 588)
Rex Grip 3:14:32, 620)
Bujar Bega IS Göta 3:16:05, 630)
Karl Lindstedt 3:16:23, 643)
Mattias Rönngård 3:16:55, 647)
Mikael Waldenborg Örebro AIK 3:17:04, 650)
Fredrik Aplander Rosencrantz IS Göta 3:17:14, 654)
Patrik Olsson IS Göta 3:17:28, 676)
Roland Ljungh 3:18:10, 692)
Paul Bredhe IS Göta 3:19:28, 742)
Mathias Jonasson 3:21:05, 760)
Henrik Johansson Lidköpings VSK 3:21:48, 775)
Adam Johansson-Qvick 3:22:26, 795)
Erik Holmbom 3:23:16, 819)
Oscar Folkesson 3:24:08, 851)
Björn Kjellberg Djurgården 3:25:19, 938)
Philip Lingebrant Helsingborgs LK 3:28:26;
K Halvmaraton: 43)
Arina Thorén Linnéa 1:33:24, 93)
Joanna Snell 1:40:56, 188)
Erika Sjöström 1:47:34, 195)
Tina Reimer IS Göta 1:48:01;
K Maraton: 3)
Hanna Lindholm Högby 2:34:50, 6)
Anna Bjurman IFK Umeå 2:47:07, 43)
Johanna Svalstedt Sundbyberg 3:21:17, 59)
Josefine Carlberg IS Göta 3:27:15, 91)
Katarina Södgren IS Göta 3:33:56, 104)
Emma Nilsson Malmö 3:38:32, 175)
Lova Kallhed 3:51:59, 241)
Karin Holst Lidköpings VSK 4:00:58
3.12 Valencia, ESP M Maraton: 94)
John Börjesson Spårvägen 2:17:32, 208)
Simon Karlsson Tisdagsklubben 2:23:49, 211)
Andreas Lundegård Studenterna 2:23:53, 224)
Jonas Nilsson Örebro AIK 2:24:22, 233)
Isak Hellström Studenterna 2:24:36, 291)
Niklas Wiberg Hälle 2:26:07, 307)
Vladislav Shchukin* Studenterna 2:26:38, 334)
Alexander Söderberg Spårvägen 2:27:20, 401)
Tony Hatefnejad Hälle 2:28:10, 422)
Anders Österlund Västerås SOK 2:28:33, 437)
Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:28:45, 439)
Markus Living Falun 2:28:47, 485)
Martin Holm Studenterna 2:29:34, 491)
Erik Anfält Örebro AIK 2:29:38, 499)
Victor Dahlgren Brattås 2:29:43, 503)
Robert Olsson 2:29:47, 505)
Martin Jarbeck Studenterna 2:29:50, 516)
Fredrik Krylander 2:30:00, 536)
Kristoffer Linna 2:30:30, 635)
Francois Tornier 2:32:27, 655)
Andreas Ingberg Örebro AIK 2:32:46, 710)
Alexander Berg Rendahl Studenterna 2:33:36, 1008)
Johannes Bogren Hälle 2:37:47, 1061)
Oscar Agrell 2:38:20, 1078)
Ludvig Börjesson Örebro AIK 2:38:32, 1144)
Gustav Wiking 2:39:11, 1219)
Filip Jonsson 2:39:45, 1284)
David Vegborn Axa SC 2:40:22, 1447)
Ashkan Fivrin Hälle 2:42:03, 1517)
Christoffer Lundgren Björnqvist Katrineholm 2:42:46, 1883)
Erik Johansson Katrineholm 2:45:26, 1912)
Roine Karlsson Finnskogarna 2:45:38, 1985)
Marcus Oskarsson 2:46:16, 2006)
Niklas Gröning Vegan Runners 2:46:24, 2042)
Adam Mattsson 2:46:40, 2073)
Mattias Svensson Runnershigh 2:46:50, 2267)
Viktor Medén Åsarna 2:48:05, 2297)
Daniel Wärnelid Örebro AIK 2:48:20, 2334)
Nicklas Gustafsson Aktivitus 2:48:32, 2350)
Philip Seweling Fredrikshof 2:48:39, 2440)
Sebastian Zettergren 2:49:02, 2462)
Aron Tesfaghebriel 2:49:10, 2485)
Ragnar Fahlin Strömberg Studenterna 2:49:19, 2624)
Daniel Arvidsson Spårvägen 2:49:56, 2703)
Mattias Gränfors Brittatorp 2:50:25, 2750)
Erik Graffner Terrible Tuesday 2:50:46, 2780)
Andreas Bergström Handelsbanken 2:50:58, 2888)
Robin Isaksson Vivungi 2:51:56, 2999)
Daniel Andersson 2:52:35, 3042)
Ludwing Franquiz Studenterna 2:52:51, 3095)
David Howding 2:53:13, 3335)
Villem Raudsepp Örebro AIK 2:54:35, 3340)
Pär Boqvist Mölndal Outdoor 2:54:35, 3578)
Magnus Andersson Stockholm LDK 2:55:52, 3590)
Kristoffer Avci Nåmark 2:55:57, 3600)
Oliver Nilsson Hälle 2:56:00, 3668)
Jesper Cronsioe 2:56:20, 3793)
Robert Pölder 2:56:50, 3795)
Simone Sella 2:56:51, 3796)
Andreas Borg Åsbro 2:56:52, 3857)
Daniel Eklund Sthlm Frontrunners 2:57:05, 3868)
Erik Karnehed Axa SC 2:57:07, 3901)
Joakim Nielsen Runnershigh 2:57:16, 3922)
Dennis Wernersson Yo RC 2:57:20, 3927)
Erik Högkvist IF Göta 2:57:20, 3933)
Martin Köling 2:57:22, 4015)
Jonas Löfgren Järla 2:57:41, 4048)
Rickard Orrebrant Ullevi 2:57:49, 4050)
Niklas Andersson Hässelby 2:57:49, 4094)
Jack Lundstedt Titi 2:57:57, 4132)
Axel Bojrup Studenterna 2:58:04, 4175)
Jonas Rodriguez Terrible Tuesday 2:58:11, 4325)
Henrik Nilsson 2:58:38, 4645)
William Bjureland 2:59:30, 4683)
Mattias Krantz Terrible Tuesday 2:59:35, 4698)
Oscar Maturana 2:59:37, 4775)
Justin Brown 2:59:50, 4843)
Erik Michaëlsson Majorna 3:00:01, 5357)
Viktor Svensson Hälle 3:03:04, 5388)
Tony Loord 3:03:16, 5409)
Thomas Jonsson 3:03:24, 5430)
Vilhelm Öström Studenterna 3:03:35, 5555)
Andreas Nilsson IS Göta 3:04:25, 5572)
Tobias Axelsson Sävedalen 3:04:37, 5701)
Göran Strömstedt Linnéa 3:05:23, 5749)
Henrik Vikström Täby 3:05:43, 6014)
Christoffer Ahlqvist 3:07:14, 6106)
Claes Rasmuson 3:07:47, 6252)
Joakim Flinckman 3:08:30, 6346)
Jon Alkskog 3:08:56, 6372)
Henrik Lilja Katrineholm 3:09:02, 6703)
Nils Gorthon 3:10:36, 6902)
Fredrik Hansell 3:11:42, 6970)
Joakim Löf 3:11:58, 6996)
Mikael Näslund Öbacka 3:12:08, 7151)
Stefan Boman 3:13:00, 7218)
Stefan Gustafsson Solvikingarna 3:13:21, 7564)
Oscar Rosdahl 3:15:01, 7629)
Magnus Vikström 3:15:22, 7675)
Marcus Forsman 3:15:36, 7758)
David Hedlund Örebro AIK 3:16:07, 7947)
Anders Jönzon IS Göta 3:17:13, 8160)
Claes Bartoldsson 3:18:21, 8218)
Carl Titusson 3:18:42, 8360)
Alexander Dyberg 3:19:25, 8417)
Max Lundblom 3:19:44, 8421)
Henrik Nitare 3:19:44, 8466)
Mikael Videfors Fredrikshof 3:19:59, 8498)
Ivan Marceta 3:20:10, 8718)
Björn Nilsen 3:21:18, 8898)
David Nielsen 3:22:18, 8926)
Johan Lundgren Helsingborgs LK 3:22:26, 9044)
Arian Chalak 3:23:07, 9178)
Pontus Siggelin 3:23:52, 9213)
William Edenström 3:24:04, 9234)
Johannes Reinikainen Lindström 3:24:09, 9261)
Jonas Axelsson 3:24:16, 9349)
Mattias Karlsson Stockholm LDK 3:24:47, 9367)
Markus Lindblom 3:24:54, 9434)
Pontus Nyman 3:25:15, 9469)
Peder Blomgren 3:25:24, 9962)
Torbjörn Sjölander Örebro AIK 3:27:43, 10105)
Per Joakim Agrell 3:28:19, 11590)
Janne Lundgren 3:35:42,
Magnus Orrebrant 3:44:28,
Jesper Lundberg Hunflen DNF;
K Maraton: 76)
Erica Lech Örebro AIK 2:39:48, 80)
Moa Gustafsson Studenterna 2:40:26, 101)
Anna Jonsson Studenterna 2:44:36, 126)
Elisabet Karlsson Keep Up 2:49:54, 135)
Beata Falk Falun 2:51:00, 162)
Frida Michold Akele 2:53:54, 276)
Gunilla Jansson Studenterna 2:59:11, 351)
Tina Bergman Bredaryd 3:02:43, 372)
Hanna Kumlin Örgryte 3:04:07, 441)
Caroline Wiberg Helsingborgs LK 3:07:19, 456)
Linda Morin Terrible Tuesday 3:08:18, 479)
Marie-Louise Olsson Finnskogarna 3:09:18, 590)
Arina Ljung Majorna 3:13:42, 613)
Therese Munthe Linnéa 3:14:29, 659)
Jenny Gustafsson 3:16:19, 760)
Märta Hallstedt 3:19:55, 908)
Stella Friberg 3:24:44, 1011)
Johanna Michaëlsson Majorna 3:27:12, 1361)
Maria Ionice Jonsson Kville 3:36:18, 1445)
Jenny Andersson 3:38:20, 1531)
Katarina Woxnerud 3:39:58, 1716)
Malin Svensson 3:43:49, 1738)
Anna Hillinge 3:44:20, 2038)
Marie Dyberg Lidingö 3:49:28, 2109)
Maria Bratt Börjesson Spårvägen 3:50:39, 2116)
Rebecca Löfdahl 3:50:43, 2175)
Ulrika Kallenberg 3:51:35,
Sara Hagström 3:53:30,
Sigrid Andersson Hunflen 3:57:41,
Manuela Hjelseth 4:08:10,
Annika Lindén Lidköpings VSK 4:10:57,
Susanna Rystedt 4:19:10,
Märta Sjölander Örebro AIK 4:19:37
5.11 Reykjavik, ISL, Terräng, NordicC M Terräng lag: 3)
Sverige Sverige 27;
M 9 km terräng: 7)
Leo Magnusson Sävedalen 28:16, 9)
Mohammadreza Abootorabi Keep Up 28:18, 11)
Martin Regborn KFUM Örebro 28:30
P19 Terräng lag: 2)
Sverige Sverige 18;
P19 6 km terräng: 1)
Karl Ottfalk Lidingö 19:06, 6)
Gabriel Claesson IKHP Huskvarna 19:35, 12)
Milian Hentschke Tullinge FI 20:43;
K Terräng lag: 2)
Sverige Sverige 19;
K 9 km terräng: 4)
Emilia Lillemo Täby 32:59, 6)
Johanna Larsson Örgryte 33:11, 9)
Lisa Risby Hälle 34:28
F19 Terräng lag: 1)
Sverige Sverige 11;
F19 6 km terräng: 2)
Elsa Sundqvist Upsala IF 22:25, 3)
Majken Söderlund Larsson Hälle 22:35, 6)
Towa Nilsson Högby 22:44, 7)
Ebba Broms Spårvägen 22:44
5.11 Nice, FRA M Maraton: 133)
Nils Larsén 3:02:42, 174)
Jesper Fuhr 3:06:25, 295)
Johan Malk 3:14:17, 304)
Gustav Forslid 3:14:36, 310)
Markus Jondelius Hederos 3:14:48, 312)
Sebastian Westberg 3:14:50, 413)
Asklund Johan 3:18:56, 448)
Daniel Nilsson Eslövs AI 3:20:21;
K Maraton: 3)
Elmina Saksi Tjalve FIF 2:58:45, 247)
Johanna Nordblad Lulekamraterna 3:11:15, 1402)
Carmen Wargborn 3:45:51, 1408)
Katarina Rönngren Öbacka 3:45:55, 1443)
Ellen Rothsberg 3:46:39, 2238)
Unni Sollbe 4:00:48
5.11 New York, NY M Maraton:
Marcus Johansson Örgryte 2:43:31,
Joakim Svederman Hässelby 2:48:27,
Henrik Andersson 2:53:23,
Peter Hagelin 2:55:41,
Anders Szalkai Spårvägen 2:56:58,
Kent Melin Linnéa 3:01:34,
Christopher Grundberg 3:03:15,
Peter Björk 3:04:23,
Markus Kalén 3:04:32,
Hannes Svensson Umara 3:07:03,
Erik Ulin 3:08:37,
Joakim Lundback 3:14:41,
Andreas Movin Lidingö 3:15:39,
Patrick Lindberg IS Göta 3:16:02,
Johan Öhman 3:16:24,
Stefan Lindblom Runacademy 3:16:37,
Kristian Nordström 3:17:09,
Per Jonasson Ericsson IF 3:26:02;
K Maraton:
Fanny Fredriksson Thor 3:04:34,
Maria Alin Hammarby 3:18:14,
Sofie Lindevall 3:22:36,
Alexandra Mbye Lerum 3:25:09,
Linnea Jungnelius 3:28:02,
Maria Sander 3:29:43,
Helena Jonasson 3:41:01,
Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:43:51
29.10 Frankfurt, GER M Maraton: 19)
Archibald Casteel Spårvägen 2:21:36, 29)
Richard Bäckström Hälle 2:26:41, 32)
Henrik Zeffer Kungsholmen 2:27:07, 73)
Kim Oskarsson Enhörna 2:32:49, 76)
Per Liv IFK Umeå 2:33:15, 216)
Joakim Ekström 2:43:58, 353)
Erik Jansson Spring Åmål 2:49:09, 501)
Patrik Gustafsson 2:53:52, 539)
Mattias Gustafsson Nocout.se 2:54:41, 603)
Anders Karnebäck F&S Sollentuna 2:56:01, 609)
Pontus Linderoth Örebro AIK 2:56:10, 622)
Bo Nilsson 2:56:28, 673)
Erik Toivanen Karlskoga LCK 2:57:24, 765)
Henrik Svedestig 2:58:46, 816)
Carl-Ola Danielsson 2:59:22, 923)
Kristofer Linder 3:01:06, 1039)
Ludde Edgren Trångsviken 3:03:50, 1059)
Fredrik Persson 3:04:12, 1165)
Mikael Ceder Nocout.se 3:06:51, 1184)
Karl Teurneau-Hermansson 3:07:22, 1198)
Niclas Sjögren 3:07:45, 1199)
Joakim Andersson 3:07:49, 1201)
Mikael Zachrisson Lerum 3:07:52, 1202)
Can Pettersen 3:07:57, 1254)
Magnus Bergh 3:08:57, 1406)
Karl Bertil Wiborg 3:11:48, 1496)
Jonas Khan 3:13:21, 1510)
Henric Höglind Åhus 3:13:29, 1553)
Gustav Karnebäck Tureberg 3:14:06, 1583)
Marcus Österberg Hässelby 3:14:32, 1677)
Gustav Peper 3:16:18, 1721)
David Berg Start 3:17:11, 1736)
Martin Eriksson Peper Lund 3:17:30, 1954)
Sixten Melander 3:21:15, 2003)
Wilmer Grelsson 3:22:02, 2024)
Matias Lundmark 3:22:27, 2104)
Sam Lööf 3:23:47, 2264)
Per-Åke Häggblom 3:26:35, 2298)
Jesper Arnshed 3:27:11, 2710)
Anders Karnfält Studenterna 3:32:52, 5079)
Bengt Håkansson IS Göta 4:05:48, 5196)
Tage Berntsson 4:08:04;
K Maraton: 146)
Elin Stjernlöf Linköpings LK 3:18:05, 332)
Sara Wallman 3:35:53, 344)
Maria Jonsson 3:36:36, 547)
Carina Berntsson Kongahälla 3:47:50
22.10 Valencia, ESP M Halvmaraton: 161)
Tony Hatefnejad Hälle 1:10:38,
David Abotor 1:19:56,
Jack Niemi-Impola Torsby 1:22:05,
Stefan Jansson 1:25:58,
Nikolaus Kostulas 1:27:38,
Mikael Börjesson Mölndal 1:28:56,
Victor Luján 1:30:58,
Lars Emanuelsson Axa SC 1:33:19;
K Halvmaraton: 9)
Carolina Wikström Upsala IF 1:09:39,
Karima Makrof Majorna 1:35:18,
Anna-Karin Wikström Uppsala LK 1:36:21,
Josefine Krantz 1:43:39,
Suzanne Astudillo Viklund Huddinge 1:44:07,
Lena Gartmark 2:00:18,
Monica Segelsjö 2:03:15,
Sonja Ulrika Blomqvist 2:08:21,
Marie Hessleryd 2:10:10,
Inga-Lill Strand 2:57:19
15.10 Amsterdam, NED M Maraton: 11)
Samuel Tsegay Hälle 2:08:41, 80)
Oskar Jönsson Örgryte 2:30:48, 85)
Emil Kalered Denseln 2:31:13, 89)
Molle Olson Källbotten 2:31:56, 105)
Hannes Bjernhagen Piteå IF 2:34:32, 139)
Henrik Brattander Huddinge 2:36:29, 261)
Johan Säfström Linnéa 2:43:40, 284)
Daniel Fahlander Trångsviken 2:44:24, 401)
Josef Bexell Terrible Tuesday 2:48:27, 447)
Oscar Claeson 2:49:45, 463)
Edvard Lundberg Fredrikshof 2:50:13, 516)
Albin Jonsson Fjällby 2:51:34, 526)
John Harrison Runacademy 2:51:47, 580)
Anders Torstensson 2:53:10, 678)
Kent Melin Linnéa 2:55:36, 760)
Carl Hamnesjö 2:57:21, 774)
Magnus Carnwall 2:57:31, 867)
Christofer Eliasson 2:58:54, 869)
John Kärrbrink 2:58:55, 944)
Samuel Johansson Växjö LK 2:59:36, 947)
Daniel Andersson 2:59:37, 1160)
Mikael Waldenborg Örebro AIK 3:01:37, 1161)
Björn Wimnell 3:01:37, 1184)
Daniel Linder Örebro AIK 3:01:53, 1198)
Stefan Milenkovic 3:02:03, 1257)
Erik Hedman Trångsviken 3:03:06, 1356)
Johnny Sellvén Örebro AIK 3:05:11, 1401)
Fredrik Hartman Örebro AIK 3:06:12, 1416)
Linus Ekdahl 3:06:38, 1535)
Rasmus Blom Torsby 3:08:47, 1636)
Jonas Zachrisson 3:10:33, 1682)
Esbjörn Wahlberg 3:11:11, 1699)
Johan Blomstrand 3:11:29, 1742)
Javier Cabello Tureberg 3:12:03, 1835)
Stefan Jensen Linnéa 3:13:51;
K Maraton: 19)
Hanna Lindholm Högby 2:37:50, 37)
Marie Dasler Start 2:57:01, 38)
Antonia Herhold 2:57:43, 157)
Therése Carlsson Roslagen 3:20:59, 172)
Caroline Lidebjer Akele 3:22:56, 358)
Katarina Johnsson Linnéa 3:37:05, 478)
Karin Lundström 3:45:14, 479)
Ellinor Malmros 3:45:15
8.10 Chicago, IL M Maraton: 420)
Magnus Åhsberg Apladalen 2:39:48, 565)
Dan Stjärnström 2:42:59, 1260)
David Ho 2:55:18, 1343)
Anders Szalkai Spårvägen 2:52:12, 1479)
Jens Eriksson Wibring 2:53:30, 1658)
Erik Ulin 2:58:51, 1692)
Daniel Larsson Nilivaara 2:54:57, 1788)
Andreas Kjellin 2:58:36, 2059)
Stefan Silfver 2:57:26, 2863)
Joakim Nielsen Runnershigh 3:04:13, 2884)
Sebastian Koldeus 3:01:04, 2978)
Peter Boudrie 3:09:10, 3167)
Jan Öhman 3:03:47, 3249)
Alexander Dahlmann Täby 3:03:50, 3631)
Hui Zhao Täby 3:10:18, 3740)
Carl Westling 3:12:40, 3809)
Karl-Martin Nordling IF Göta 3:07:49, 4835)
David Fjellström 3:18:00, 4990)
Jesper Ejresund Hammarby 3:22:53, 5075)
Thim Andersson Mölndal 3:24:54, 5204)
John Elliot Täby 3:26:21, 5339)
Christian Boëthius Kongahälla 3:26:12, 6144)
Michael Niklasson Roslagen 3:30:21, 6227)
Carl-Johan Ostblom 3:35:17, 6389)
Peder Blomgren 3:37:57, 6403)
Håkan Westerblad Spårvägen 3:30:58, 6519)
Stefan Lautmann 3:27:56, 6646)
Christian Lanefjord 3:36:16, 6931)
Anders Lindquist 3:32:57, 7096)
Björn Söderström IKHP Huskvarna 3:42:28, 7223)
Christian Nilsson 3:40:16, 7528)
Jan Thorsson Halmstad Gar 3:41:47, 7960)
Fredrik Samuelsson 3:49:27, 8734)
Hans Lindgren 3:49:07, 9657)
Johan Echardt Studenterna 3:41:02;
K Maraton: 367)
Therese Allbäck 3:07:17, 1044)
Arina Ljung Majorna 3:23:06, 1264)
Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:32:51, 1569)
Anna Ullberg 3:32:44, 1677)
Ylva Ekmark 3:46:20, 1754)
Carolina Stenfeldt 3:34:58, 1999)
Katarina Persson 3:35:57, 2182)
Karin Gunnelin F&S Falun 3:41:41, 2565)
Rose-Marie Amini Uppsala LK 3:44:44, 2961)
Anna Seim 3:55:00, 2965)
Beatrice Lundell 3:48:32, 3075)
Sofie Hernqvist 4:02:28, 3386)
Therese Rudmalm 4:12:03, 4575)
Marie Augustsson Hässelby 4:18:06, 4579)
Karolina Swedblom Hässelby 4:18:07, 4645)
Monica Ringström 4:18:09, 7159)
Anna Samuelsson IFK Skövde 4:28:28, 9399)
Liss Kerstin Sylvén 4:48:48, 11179)
Elisabeth Westerlund Granit 5:01:54, 13685)
Agneta Jonsson Skavsåret 5:52:54
8.10 München, GER M 10 km väg: 1)
Suldan Hassan Ullevi 28:52;
M Halvmaraton: 10)
Tony Hatefnejad Hälle 1:12:28, 147)
Sebastian Bauer 1:28:39;
M Maraton: 47)
Mikael Johansson 2:53:45, 79)
Christoffer von Wachenfeldt 2:57:43, 407)
Carl Kristian Gomér Torp 3:20:19, 595)
Pontus Svensson 3:29:47, 596)
Fredrik Danielsson 3:29:47;
K Halvmaraton: 108)
Majken Skärvad 1:41:17;
K Maraton: 57)
Gabriella Andersson 3:31:58, 109)
Nathalie Kalivas Jönsson 3:43:05, 145)
Mariette Abrahamsson 3:49:38, 170)
Josefine Swärm Motala 3:52:43, 172)
Emma Stenqvist 3:52:43
24.9 Berlin, GER M Maraton: 25)
Samuel Russom* Hässelby 2:10:29, 26)
Ebba Tulu Chala Keep Up 2:11:09, 90)
Simon Karlsson Tisdagsklubben 2:23:43, 258)
Marcus Johansson Örgryte 2:32:18, 261)
Araz Mohideen Hälle 2:32:27, 314)
Maximilian Lohm Isberg Studenterna 2:33:49, 344)
Robin Pino Uppsala LK 2:34:40, 397)
Mattias Wellermark Akele 2:35:26, 510)
Daniel Westergren Mantra Sport 2:37:54, 569)
Andreas Söderstedt Sundsvall 2:38:38, 638)
Anders Söderlund Nacka Värmdö 2:40:42, 652)
Martin Kjäll-Ohlsson Hälle 2:39:53, 681)
Marcus Bokedal 2:40:35, 695)
Daniel Pärmenäs Keep Up 2:42:30, 757)
Philip Arvidson Fredrikshof 2:42:12, 903)
Henrik Huhta 2:45:11, 1030)
Joakim Thelin Upsala IF 2:45:28, 1061)
Markus Liljenroth Örebro AIK 2:45:29, 1139)
Johan Cajdert 2:46:59, 1284)
Marcus Sandberg 2:48:51, 1316)
Nebiu Assefa 2:49:33, 1377)
Kenneth Boman Lulekamraterna 2:49:34, 1499)
Jonas Wallström 2:51:55, 1500)
Benny Eriksson 2:51:15, 1620)
Sten Marcus William Nordahl 2:52:58, 1666)
Magnus Norman 2:52:49, 1672)
Anders Karlsson 2:55:42, 1705)
Markus Smed Fredrikshof 2:52:54, 1762)
Ola Krikström IS Göta 2:53:43, 1842)
Martin Knaust 2:55:50, 1861)
Filip Lidrot Malm 2:54:45, 1915)
Aron Tesfaghebriel 2:56:19, 2220)
Jens Lundberg 2:58:15, 2293)
Andre Jakobsson Trångsviken 3:05:46, 2568)
Eric Johansson Östervåla 3:01:37, 2586)
Marco Ronning 3:03:37, 2589)
Alexander Winter 3:10:21, 2656)
Sava Iancovici* Solvikingarna 3:02:09, 2725)
Julian Read 3:02:21, 2749)
David Fransson 3:00:04, 2822)
Daniel Hägerlöf 3:01:43, 2827)
Andreas Klujber 3:01:55, 2953)
Linus Brohult Hammarby 3:01:22, 3039)
Måns Modéer Heleneholm 3:03:24, 3305)
Håkan Ekfors Björnstorp 3:07:48, 3363)
Anton Alm 3:10:03, 3403)
Sebastian Thuns 3:06:57, 3419)
Fredrik Huhta 3:11:00, 3482)
Henrik Fallenius Keep Up 3:11:13, 3559)
Gustaf Tunhammar 3:09:40, 3668)
Per Sundholm IFK Mora FIK 3:09:00, 3934)
Pierre Depruneaux 3:13:58, 3949)
Niclas Sjögren 3:14:35, 4142)
Henrik Ågren 3:11:05, 4477)
Robert Pölder 3:12:40, 4697)
Bruno Anthony Wisniewski 3:13:41, 4804)
Henrik Bergman 3:18:13, 5168)
Daniel Lundqvist Hovslätt 3:20:51, 5335)
Lars Söderfjäll 3:20:59;
K Maraton: 50)
Johanna Bäcklund Runacademy 2:41:32, 465)
Mikaela Bulliard 3:12:48, 488)
Madeleine Bokedal Studenterna 3:14:00, 555)
Kerstin Thiele 3:23:09, 696)
Lisa Abrahamsson 3:23:57, 737)
Anna Westman Runacademy 3:32:32, 912)
Sara Jakobsson Trångsviken 3:34:24, 916)
Elin Wilson 3:34:31, 936)
Sofia Gruvberger Saal 3:32:48, 1042)
Emilie Dawrin 3:35:11, 1405)
Kristine Wiklund Mälarhöjden 3:38:20, 1450)
Charlott Alexandersson 3:42:15, 1569)
Helena Kvapil IF Hagen 3:35:19, 1988)
Jenny Helldén Runacademy 3:38:30, 2261)
Emma Karlsson 3:44:18, 2269)
Ingrid Gustafsson Nordin 3:43:43, 2376)
Nina Hansson Kalmar RC 3:45:41, 2479)
Anna Jonsson 3:44:43, 2513)
Louise Lundberg 3:44:35, 2705)
Karin Frydenlund Malmö 3:54:22, 4140)
Maria Nelsson 4:08:35
21.9‐1.10 Pescara, ITA, VEMM35 10 km väg (28.9): 8)
Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 33:28
M40 5000 m (26.9): 6)
Christofer Salmén Spårvägen 16:44.29;
M40 10 km väg (28.9): 7)
Christofer Salmén Spårvägen 34:49
M45 100 m (22.9, +0.7): 1)
Lion Martinez Upsala IF 10.73, Semi 2 (22.9, +0.1): 1)
Lion Martinez Upsala IF 10.95, Heat 1 (21.9, +1.0): 1)
Lion Martinez Upsala IF 11.83;
M45 200 m (24.9, +0.2): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.14, Semi 2 (24.9, -0.1): 1)
Lion Martinez Upsala IF 23.69, Heat 1 (23.9, +1.7): 1)
Lion Martinez Upsala IF 23.92;
M45 400 m (26.9): 3)
Anders Logg Hälle 51.63, Semi 2 (26.9): 1)
Anders Logg Hälle 52.89, Heat 3 (25.9): 1)
Anders Logg Hälle 54.77;
M45 800 m (29.9): 8)
Daniel Norberg Spårvägen 2:02.66, Heat 4 (28.9): 3)
Daniel Norberg Spårvägen 2:05.62;
M45 5000 m Final A (26.9): 3)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 15:25.10;
M45 10 km väg (28.9): 2)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:12;
M45 Längd (28.9): 11)
Mattias Olsborg Sävedalen 5.54 (+0.6)
M50 200 m Semi 1 (24.9, -0.4): 7)
Jonas Asplund Tureberg 25.58, Semi 2 (24.9, +1.1): 4)
Mattias Sunneborn Spårvägen 24.65, Semi 3 (24.9, +0.5): 5)
Henrik Tegnér Spårvägen 25.59, Heat 1 (23.9, +3.4): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 24.72w, Heat 3 (23.9, +0.1): 3)
Henrik Tegnér Spårvägen 25.51, Heat 4 (23.9, +0.8): 4)
Jonas Asplund Tureberg 25.64;
M50 400 m (26.9): 3)
Mattias Sunneborn Spårvägen 53.97, Semi 1 (26.9): 2)
Mattias Sunneborn Spårvägen 54.42, Heat 1 (25.9): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 56.39, 3)
Henrik Nord Ystad 58.32, Heat 5 (25.9): 5)
Henrik Tegnér Spårvägen 58.29;
M50 800 m (29.9): 10)
Henrik Nord Ystad 2:08.64, Heat 1 (28.9):
Fredrik Eckerström Spårvägen DNF, Heat 2 (28.9): 4)
Henrik Nord Ystad 2:06.14;
M50 1500 m (23.9): 3)
Henrik Nord Ystad 4:20.23, 10)
Fredrik Nybäck Spårvägen 4:29.98, Heat 2 (22.9): 2)
Henrik Nord Ystad 4:38.21, 4)
Fredrik Nybäck Spårvägen 4:39.24;
M50 5000 m Final A (26.9): 5)
Fredrik Nybäck Spårvägen 16:56.64;
M50 Halvmaraton (1.10): 33)
Martin Larsson IKJ Haninge 1:58:35;
M50 Höjd (25.9): 2)
Henrik Marcusson Upsala IF 1.70;
M50 Stav (28.9): 1)
Jonas Asplund Tureberg 4.62;
M50 Längd (28.9): 2)
Mattias Sunneborn Spårvägen 6.18 (+0.9), 11)
Martin Eriksson Åkersberga 5.31 (+1.2);
M50 Tresteg (30.9): 6)
Martin Eriksson Åkersberga 11.02 (+0.5);
M50 Vikt (11.34 kg) (26.9): 9)
Daniel Hedström Valbo 15.77,
Mikael Nyström Spårvägen NM;
M50 Slägga (6.0 kg) (22.9): 11)
Roger Karlsson Tumba 29.34;
M50 4x100 m (26.9): 3)
Sverige Sverige 48.85 (Jörgen Åberg, Henrik Tegnér, Mats Olsson, Jonas Asplund);
M50 Kastfemkamp M50 (29.9): 6)
Daniel Hedström Valbo 3.392 (38.76 12.83 36.85 43.52 16.04);
M50 Tiokamp M50 (22.9): 8)
Hunter S Mabon Tureberg 5.961 (12.86/-0.1 5.03/+1.5 11.95 1.55 1:01.56 16.22/+0.3 31.93 3.60 28.41 6:38.42), 15)
Henrik Larsson Bålsta 4.429 (13.96/-0.1 4.48/+0.8 11.77 1.46 1:11.99 20.92/-1.0 30.05 2.60 34.66 7:03.57)
M55 100 m Heat 6 (21.9, -0.8): 7)
Hans Bengtsson 18.06;
M55 200 m (24.9, 0.0): 2)
Mårten Skogman Spårvägen 24.60, Semi 3 (24.9, +1.8): 2)
Mårten Skogman Spårvägen 24.90, Heat 5 (23.9, +0.3): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 25.90;
M55 400 m (26.9): 3)
Mårten Skogman Spårvägen 57.01, Semi 1 (26.9): 6)
Mats Olsson Morjärv 58.61, Semi 2 (26.9): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 56.64, Heat 3 (25.9): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 57.29, 4)
Mats Olsson Morjärv 57.47;
M55 800 m (29.9): 11)
Mats Olsson Morjärv 2:15.84, Heat 1 (28.9): 3)
Mats Olsson Morjärv 2:13.92;
M55 Stav (28.9): 9)
Panagiotis Avramidis Hanviken 3.25;
M55 Kula (6.0 kg) (21.9): 15)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 8.60;
M55 Diskus (1.5 kg) (24.9): 17)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 28.35;
M55 Vikt (11.34 kg) (26.9): 11)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 10.26;
M55 Slägga (6.0 kg) (22.9): 2)
Per Karlsson Högby 54.88;
M55 Kastfemkamp M55 (30.9): 10)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 2.326 (24.11 8.95 31.00 28.00 9.78)
M60 100 m (22.9, +1.5): 2)
Jörgen Åberg Halmstad 12.32, Semi 1 (22.9, -0.4): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 12.66, Heat 4 (21.9, +2.6): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 12.37w;
M60 200 m (24.9, +0.5): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 25.36, Semi 1 (24.9, +1.2): 2)
Jörgen Åberg Halmstad 26.25, 5)
Hans Säll Tureberg 27.91, Heat 1 (23.9, +0.7): 2)
Hans Säll Tureberg 27.76, Heat 2 (23.9, +0.2): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 26.24;
M60 400 m (26.9): 7)
Hans Säll Tureberg 1:00.81, Semi 1 (26.9): 3)
Hans Säll Tureberg 1:00.51, Heat 5 (25.9): 1)
Hans Säll Tureberg 1:01.73;
M60 800 m Heat 1 (28.9): 5)
Johan Engholm Hässelby 2:22.22, Heat 2 (28.9): 5)
Roger Reinhold Spårvägen 2:25.54;
M60 1500 m (23.9): 2)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:31.18, 14)
Johan Engholm Hässelby 5:12.70, Heat 1 (22.9): 6)
Johan Engholm Hässelby 4:59.05, 11)
Roger Reinhold Spårvägen 5:03.72, Heat 2 (22.9): 3)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:50.87;
M60 Höjd (26.9): 11)
Mikael Runsten IFK Göteborg 1.45;
M60 Stav (28.9): 15)
Mikael Runsten IFK Göteborg 2.45;
M60 Kula (5.0 kg) (21.9): 9)
Bengt Petersson Spårvägen 12.37, 11)
Rolf Österholm Timrå 12.12;
M60 8 km terräng (24.9): 1)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 25:55
M65 400 m (26.9): 4)
Bobbie Baars Tureberg 1:02.09, Semi 1 (26.9): 2)
Bobbie Baars Tureberg 1:01.82, Semi 2 (26.9): 5)
Per Jacobsson Hälle 1:06.40, Heat 1 (25.9): 5)
Jan Sjölund Spårvägen 1:10.18, Heat 4 (25.9): 1)
Bobbie Baars Tureberg 1:03.47, Heat 5 (25.9): 2)
Per Jacobsson Hälle 1:07.50, 5)
Bo-Lennart Henningsson Åkersberga 1:12.38;
M65 800 m Heat 3 (28.9): 8)
Bo-Lennart Henningsson Åkersberga 2:52.59;
M65 1500 m Heat 1 (22.9): 10)
Anders Kristensson Tureberg 5:55.31;
M65 5000 m Final B (26.9): 8)
Anders Kristensson Tureberg 23:15.00;
M65 10 km väg (28.9): 16)
Nils-Göran Hasselkvist Högbo GIF 54:59;
M65 Halvmaraton (1.10): 14)
Anders Kristensson Tureberg 1:49:13;
M65 300 m häck (76.2 cm) Heat 2 (21.9): 7)
Jan Sjölund Spårvägen 58.10;
M65 Höjd (26.9): 2)
Bertil Ljungqvist Orient 1.50;
M65 Kula (5.0 kg) (23.9): 18)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 6.88;
M65 Diskus (1.0 kg) Final B (24.9): 6)
Jan Sjölund Spårvägen 24.75, 11)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 19.69;
M65 Vikt (9.08 kg) (26.9): 15)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 8.00;
M65 4x100 m (26.9): 7)
Sverige Sverige 59.53 (Jan Sjölund, Bertil Ljungqvist, Per Jacobsson, Michael Cocke);
M65 4x400 m mixat (30.9): 2)
Sverige Sverige 4:45.04;
M65 Kastfemkamp M65 (30.9): 15)
Bengt Evertsson Trollhättan FIK 1.777 (22.46 6.75 21.32 18.15 8.49);
M65 Tiokamp M65 (23.9): 4)
Michael Cocke Spårvägen 6.098 (14.08/+0.2 4.37/+0.2 10.32 1.39 1:08.33 20.27/-0.9 35.25 2.30 29.42 6:29.31)
M70 800 m (28.9): 8)
Bo Larsson Järvsö 3:17.72;
M70 1500 m (23.9): 12)
Bo Larsson Järvsö 6:26.43;
M70 5000 m (26.9): 10)
Bo Larsson Järvsö 24:21.75;
M70 80 m häck (76.2 cm, 7 m) (28.9, -0.3): 4)
Lennart Offrell KA2 15.72;
M70 Höjd (26.9): 5)
Lennart Offrell KA2 1.35;
M70 Längd (29.9): 7)
Lennart Offrell KA2 4.19 (-0.1);
M70 Tresteg (1.10): 3)
Matti Hirvi Spårvägen 9.79 (-0.7), 12)
Lennart Offrell KA2 7.95 (-1.9);
M70 Diskus (1.0 kg) (26.9): 2)
Åke Ruus Spårvägen 41.88;
M70 Kastfemkamp M70 (29.9): 1)
Åke Ruus Spårvägen 3.771 (41.72 11.66 41.40 29.77 16.33);
M70 6 km terräng (24.9): 23)
Bo Larsson Järvsö 26:28
M75 200 m Heat 3 (24.9, +1.3): 5)
Kjell Widelund Järvsö 49.14;
M75 400 m Heat 1 (26.9): 5)
Torvald Pääjärvi Järvsö 1:21.69;
M75 800 m (29.9): 9)
Torvald Pääjärvi Järvsö 3:08.72, Heat 1 (28.9): 4)
Torvald Pääjärvi Järvsö 3:12.67, Heat 2 (28.9): 9)
Sven-Åke Persson Akele 3:33.86;
M75 1500 m (23.9): 14)
Sven-Åke Persson Akele 7:19.17, Heat 2 (22.9): 7)
Sven-Åke Persson Akele 7:00.76;
M75 5000 m (26.9): 9)
Sven-Åke Persson Akele 28:17.58;
M75 Längd (29.9): 1)
Olle Borg Arvika 4.37 (-1.7);
M75 Tresteg (1.10): 1)
Olle Borg Arvika 9.70 (+0.9)
M80 200 m (24.9, -0.5): 6)
Åke Jonson Malmö 36.58;
M80 400 m (26.9): 2)
Åke Jonson Malmö 1:24.15;
M80 800 m (29.9): 3)
Åke Jonson Malmö 3:27.53;
M80 10 000 m (21.9): 2)
Åke Jonson Malmö 54:56.53;
M80 10 km väg (28.9): 1)
Åke Jonson Malmö 52:29;
M80 Halvmaraton (1.10): 2)
Åke Jonson Malmö 2:01:13;
M80 2000 m hinder (76.2 cm) (25.9): 1)
Åke Jonson Malmö 10:53.57;
M80 200 m häck (68.6 cm) (22.9, -1.7): 2)
Åke Jonson Malmö 44.55,
Nils Bäck Lund DNF;
M80 80 m häck (76.2 cm, 7 m) (29.9, +2.0): 1)
Nils Bäck Lund 19.38;
M80 Gång 5000 m (23.9):
Åke Jonson Malmö DQ;
M80 6 km terräng (24.9): 2)
Åke Jonson Malmö 28:03;
M80 Tiokamp M80 (24.9): 1)
Nils Bäck Lund 4.576 (17.66/-0.5 2.98/-0.3 9.80 1.09 1:35.62 19.40/+0.1 21.04 1.50 21.88 8:37.50);
K35 100 m Heat 1 (22.9, +0.5): 6)
Sanne Lopez Åkersberga 14.52;
K35 5000 m (25.9): 1)
Sara Trané Fredrikshof 17:53.83;
K35 10 km väg (28.9): 1)
Sara Trané Fredrikshof 37:09
K40 100 m Heat 3 (22.9, -1.5): 4)
Annika Nilsson Spårvägen 14.22;
K40 200 m Heat 1 (23.9, +0.1): 6)
Annika Nilsson Spårvägen 29.09, Heat 2 (23.9): 7)
Linda Cato Upsala IF 31.07;
K40 400 m (26.9): 1)
Paulina Orell Sahlberg IFK Växjö 57.97, Heat 1 (25.9): 1)
Paulina Orell Sahlberg IFK Växjö 1:01.10, 7)
Linda Cato Upsala IF 1:10.79;
K40 400 m häck (22.9): 1)
Paulina Orell Sahlberg IFK Växjö 1:02.50;
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (29.9, +1.3): 5)
Petra Thulin IFK Göteborg 12.89, Heat 1 (28.9, +1.0): 3)
Petra Thulin IFK Göteborg 13.07, Heat 2 (28.9, +0.2): 4)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 13.92;
K40 Tresteg (28.9): 5)
Petra Thulin IFK Göteborg 10.18 (-2.2);
K40 Diskus (25.9): 7)
Angelica Kela Hälle 30.80;
K40 Vikt (24.9): 7)
Angelica Kela Hälle 10.74;
K40 Slägga (23.9): 8)
Angelica Kela Hälle 36.59;
K40 4x100 m Final B (25.9): 4)
Sverige Sverige 58.13 (Angelica Kela, Malin Weiland, Anna Logg, Bim Paulsson);
K40 Kastfemkamp K40 (28.9): 8)
Angelica Kela Hälle 2.360 (35.36 8.57 31.54 15.90 10.31)
K45 100 m (22.9, +1.1): 7)
Anna Björkstedt Spårvägen 13.07, 8)
Lisa Maidell Tureberg 13.26, Semi 1 (22.9, 0.0): 3)
Anna Björkstedt Spårvägen 13.15, Semi 2 (22.9, +0.3): 4)
Lisa Maidell Tureberg 13.22, 7)
Bim Paulsson Orient 13.69, Heat 1 (21.9, +0.2): 3)
Bim Paulsson Orient 13.54, 6)
Charlotte Cederberg Åkersberga 14.89, Heat 2 (21.9, -0.2): 3)
Lisa Maidell Tureberg 13.34, Heat 3 (21.9, -1.2): 2)
Anna Björkstedt Spårvägen 13.40;
K45 200 m (24.9, +1.6): 8)
Lisa Maidell Tureberg 28.26, Semi 1 (24.9, +2.5): 5)
Lisa Maidell Tureberg 27.42w, Semi 2 (24.9, +1.6): 4)
Anna Björkstedt Spårvägen 27.51, 7)
Bim Paulsson Orient 28.70, Heat 1 (23.9, +1.8): 3)
Lisa Maidell Tureberg 27.57, 4)
Bim Paulsson Orient 28.01, 7)
Linda Hjertzell Upsala IF 30.31, Heat 4 (23.9, +1.3): 3)
Anna Björkstedt Spårvägen 27.23;
K45 400 m Heat 1 (25.9): 6)
Linda Hjertzell Upsala IF 1:09.58;
K45 800 m Heat 2 (28.9): 10)
Anna Logg Hälle 2:47.26;
K45 400 m häck (22.9): 3)
Anna Wiklund Tureberg 1:06.19;
K45 Stav (29.9): 1)
Malin Weiland Piteå IF 3.41;
K45 Längd (25.9): 10)
Bim Paulsson Orient 4.32 (-0.3), 12)
Charlotte Cederberg Åkersberga 3.95 (0.0);
K45 Tresteg (28.9): 5)
Desirée Lindén Ullevi 10.05 (-0.7);
K45 Diskus (25.9): 1)
Lena Björk Lidingö 40.22;
K45 Sjukamp K45 (24.9): 4)
Malin Weiland Piteå IF 4.561 (13.87/+0.8 1.40 9.54 29.53/-0.6 4.60/-2.4 21.25 2:41.00)
K50 200 m Heat 4 (23.9, +0.7): 6)
Denise Cruz Spårvägen 33.71;
K50 400 m (26.9): 3)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:03.33, Semi 1 (26.9): 3)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:06.02, Heat 2 (25.9): 1)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:05.26, Heat 4 (25.9): 6)
Denise Cruz Spårvägen 1:12.87;
K50 800 m Heat 2 (28.9): 7)
Denise Cruz Spårvägen 2:57.42;
K50 300 m häck Heat 2 (21.9): 6)
Denise Cruz Spårvägen 1:02.11;
K50 Kula (3.0 kg) (22.9): 10)
Linda Åkerman Halmstad 10.23;
K50 Diskus (25.9): 3)
Isabell Fagerström Udd 35.73;
K50 Spjut (500 g) (21.9): 4)
Linda Åkerman Halmstad 33.49;
K50 Kastfemkamp K50 (28.9): 3)
Anna Ek IKHP Huskvarna 3.487 (45.51 11.62 31.63 24.26 14.42);
K50 Sjukamp K50 (24.9): 2)
Linda Åkerman Halmstad 4.468 (14.53/0.0 1.12 10.76 30.68/+1.1 4.25/+0.5 30.62 2:52.40), 5)
Anna Ek IKHP Huskvarna 4.279 (15.76/0.0 1.39 10.95 31.60/+1.1 4.36/+0.2 24.02 3:13.69), 9)
Vanessa De Luca Malmö 4.079 (14.95/0.0 1.27 9.14 31.06/+1.1 4.13/-0.4 18.83 2:57.17)
K55 100 m Semi 2 (22.9, -1.3): 4)
Charlotta Häggström Tureberg 14.88, Heat 4 (21.9, -0.4): 4)
Charlotta Häggström Tureberg 14.64;
K55 200 m Semi 2 (24.9, -0.4): 6)
Charlotta Häggström Tureberg 30.74, Heat 1 (23.9, +0.4): 3)
Charlotta Häggström Tureberg 30.61;
K55 400 m Heat 1 (26.9): 3)
Charlotta Häggström Tureberg 1:12.98;
K55 Stav (29.9): 3)
Carin Thornander Tureberg 2.20;
K55 Längd (25.9): 2)
Annica Sandström Spårvägen 4.99w (+2.6);
K55 Tresteg (28.9): 1)
Annica Sandström Spårvägen 10.39 (-0.2);
K55 Vikt (7.26 kg) (24.9): 3)
Annelie Schöldström Tureberg 12.20, 9)
Marie Grahn KA2 9.82;
K55 Slägga (3.0 kg) (23.9): 4)
Annelie Schöldström Tureberg 36.27, 6)
Carin Thornander Tureberg 32.13, Final B (23.9): 2)
Marie Grahn KA2 28.88;
K55 Gång 5000 m (24.9): 8)
Diana Forsgren Ottosson Växjö AIS 31:43.52;
K55 Kastfemkamp K55 (28.9): 9)
Eva-Lena Bergkvist Piteå IF 2.473 (26.08 7.77 19.89 21.76 10.21);
K55 Sjukamp K55 (24.9): 7)
Eva-Lena Bergkvist Piteå IF 3.174 (18.54/-0.9 1.24 8.00 38.93/-0.6 3.85/+0.4 21.48 3:42.78)
K60 100 m Heat 1 (22.9, -1.9): 6)
Yvonne Wiberg Spårvägen 16.14;
K60 200 m (24.9, +0.4): 4)
Görel Manners Spårvägen 29.83, Heat 2 (24.9, +0.3): 4)
Yvonne Wiberg Spårvägen 34.36, Heat 3 (24.9, -0.4): 2)
Görel Manners Spårvägen 30.17;
K60 400 m (26.9): 4)
Görel Manners Spårvägen 1:07.38, Heat 2 (26.9): 1)
Görel Manners Spårvägen 1:08.44;
K60 5000 m (25.9):
Karin Schön Kville DNF;
K60 10 km väg (28.9): 5)
Karin Schön Kville 43:40;
K60 Kula (3.0 kg) (22.9): 10)
Kristina Trollsås Danderyd 7.25;
K60 Spjut (500 g) (21.9): 9)
Kristina Trollsås Danderyd 21.79
K65 200 m (24.9, -0.5): 4)
Gunnel Tolfes Tureberg 32.41, Heat 2 (24.9, +1.2): 2)
Gunnel Tolfes Tureberg 32.91;
K65 400 m (26.9): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:11.32, 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:21.80;
K65 800 m (29.9): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 2:50.37;
K65 300 m häck (68.6 cm) (22.9): 3)
Gunnel Tolfes Tureberg 56.50
K70 100 m (22.9, -0.2): 5)
Maria Björkman Tureberg 18.13, Heat 2 (22.9, -0.9): 3)
Maria Björkman Tureberg 18.11;
K70 200 m (24.9, -1.0): 8)
Maria Björkman Tureberg 40.45, Heat 2 (24.9, -0.2): 5)
Maria Björkman Tureberg 40.62;
K70 400 m (26.9): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 1:20.22, 3)
Ulla Karnebäck Tureberg 1:19.15;
K70 800 m (29.9): 2)
Ulla Karnebäck Tureberg 3:11.24;
K70 80 m häck (68.6 cm) (29.9, +1.8): 3)
Ulla Karnebäck Tureberg 18.06;
K70 200 m häck (68.6 cm) (22.9, -1.7): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 40.01, 3)
Karin Björin Tureberg 43.17;
K70 Längd (25.9): 2)
Ulla Karnebäck Tureberg 3.53 (+1.6), 11)
Maria Björkman Tureberg 2.34 (+1.4);
K70 4x100 m (25.9): 4)
Sverige Sverige 1:14.52 (Ing-Marie Persson, Maria Björkman, Karin Björin, Ulla Karnebäck);
K70 Sjukamp K70 (24.9): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 4.525 (17.94/-0.9 1.10 6.48 35.84w/+2.2 3.45/-0.1 10.70 3:14.90), 3)
Karin Björin Tureberg 3.880 (18.62/-0.9 1.10 6.57 39.21w/+2.2 3.21/+1.5 11.23 3:49.13)
K75 100 m (22.9, +0.7): 4)
Ing-Marie Persson Akele 20.71;
K75 200 m (24.9, +0.2): 6)
Ing-Marie Persson Akele 46.08;
K75 400 m (26.9): 2)
Eva Widelund Järvsö 1:36.01;
K75 800 m (29.9): 3)
Eva Widelund Järvsö 3:43.62;
K75 1500 m (23.9): 3)
Eva Widelund Järvsö 7:37.76
K80 Diskus (0.75 kg) (25.9): 3)
Ingegerd Björk Hofors AIF 20.38
17.9 København, DEN M Halvmaraton: 32)
Jesper Lundberg Hunflen 1:04:51, 45)
Victor Urquhart Smångs Spårvägen 1:06:37, 75)
Olof Simann Majorna 1:08:39, 82)
Johan Gustafsson IS Göta 1:09:15, 93)
Hugo Lindell Akele 1:09:38, 94)
Vincent Weir* Fredrikshof 1:09:44, 103)
Richard Bäckström Hälle 1:10:20, 116)
Victor Dahl Nordic T&E C 1:10:38, 126)
Per Wangel Nordic T&E C 1:10:54, 149)
Tony Hatefnejad Hälle 1:11:45, 178)
Markus Bengtsson Hälle 1:12:44, 180)
Martin Holm Studenterna 1:12:58, 182)
Niklas Wassberg IF Göta 1:13:03, 202)
Hannes Bjernhagen Piteå IF 1:13:31, 203)
Joakim Frisk Västerås FK 1:13:28, 206)
Victor Dahlgren Brattås 1:13:42, 229)
Emil Roos Lund 1:14:23, 233)
Sebastian Björklund Malmö Löp 1:14:34, 246)
Isak Eriksson Hälle 1:14:36, 272)
Ahmed Abdelhamid IS Göta 1:15:27, 274)
Martin Lönnfält Hälle 1:15:43, 278)
Daniel Parheden Hälle 1:15:45, 285)
Neil Lowrie IS Göta 1:15:45, 289)
Fredrik Überbacher Triathlon Väst 1:16:24, 290)
Petter Åström Hälle 1:15:48, 322)
Fredrik Härdfeldt Örebro AIK 1:16:38, 327)
Isak Visti Lund 1:16:53, 331)
Anton Nordek 1:17:17, 357)
Oliver Thorsson Hälle 1:17:54, 369)
Carl Backman 1:17:11, 398)
Elias Zika Start 1:17:46, 411)
Filip Hallin Tjalve FIF 1:18:52, 413)
Johannes Bogren Hälle 1:18:12, 430)
Ludwig Hultin Akele 1:18:53, 457)
Anders Nordlander Fredrikshof 1:19:13, 471)
Jakob Ekelund Heleneholm 1:19:38, 473)
Mattias Svensson Runnershigh 1:19:56, 479)
Max Henningsson 1:19:57, 483)
Philip Järpehag Halmstad 1:19:32, 498)
Johan Gustafsson Tjalve FIF 1:19:38, 520)
Erik Fagius Genarp 1:20:03, 521)
Edvard Lundberg Fredrikshof 1:20:00, 590)
Johannes Brunegård 1:21:59, 598)
Max Kaing 1:21:11, 599)
Johan Säfström Linnéa 1:21:28, 625)
Björn Hummerdal Fredrikshof 1:21:13, 626)
Carl Hofvendahl IS Göta 1:21:43, 636)
David Abotor 1:20:55, 644)
Björn Engqvist Örebro AIK 1:21:17, 661)
Tore Glas Akele 1:21:17, 667)
Gabriel Hamidi Hälle 1:22:00, 669)
Johan Boström Fredrikshof 1:21:14, 671)
Jonathan Åström Hälle 1:22:08, 685)
Thomas Pickelner 1:21:50, 689)
Gustav Ferrand-Drake Del Castillo Hälle 1:22:23, 694)
Mikael Lipschütz Hälle 1:22:05, 700)
Fredrik Olsson 1:22:07, 737)
Johan Alfvén Björnstorp 1:22:21, 751)
Magnus Forhammar 1:23:03, 778)
Emil Bogren Rydö 1:23:44, 784)
Christian Östman 1:23:24, 801)
Karl-Martin Nordling IF Göta 1:23:34, 838)
Fredrik Nilsson 1:23:37, 854)
Alexander Israelsson 1:24:57, 881)
Jens Eriksson Wibring 1:24:07, 948)
Viktor Medén Åsarna 1:23:52, 958)
Ola Cederfeldt Malmö Löp 1:24:13, 987)
Kent Melin Linnéa 1:25:14, 995)
Joel Bergkvist 1:25:43, 1010)
Gianluca Rota 1:25:23, 1014)
Andreas Härjefors 1:25:02, 1021)
Carl Malina 1:25:40, 1027)
Antonio Navarro 1:24:43, 1078)
Pär Börjeson 1:25:46, 1091)
Jakob Nilsson Örebro AIK 1:25:48, 1092)
Anders Persson Ystad 1:26:02, 1108)
Dino Pjanic 1:25:17, 1114)
Måns Andersson 1:25:54, 1292)
Fredrik Engholm IS Göta 1:27:50, 1363)
Anders Szalkai Spårvägen 1:27:30, 1577)
Tomas Eriksson 1:34:04, 1619)
Fredrik Löwegren IFK Göteborg 1:29:04, 1758)
Philip Berglöf Terrible Tuesday 1:30:00, 1827)
Michael Johansson Terrible Tuesday 1:33:34, 1956)
Göran Strömstedt Linnéa 1:34:26, 2330)
Paul Bredhe IS Göta 1:34:19, 2447)
Johan Kesten IS Göta 1:33:48, 8486)
Kenth Svensson Ryssberget 2:24:12;
K Halvmaraton: 32)
Johanna Larsson Örgryte 1:15:59, 45)
Johanna Salminen Studenterna 1:17:46, 51)
Louise Wiker Hässelby 1:18:39, 52)
Emma Hedbäck Spårvägen 1:18:40, 57)
Frida Michold Akele 1:19:49, 65)
Lemuela Wutz* Örgryte 1:21:03, 80)
Nicole Pelin Warberg 1:23:20, 89)
Sara Liljegren IS Göta 1:23:46, 96)
Hanna Kumlin Örgryte 1:23:30, 98)
Malin Gibrand Studenterna 1:24:22, 99)
Linn Nilsson Hälle 1:25:01, 154)
Camilla Zethraeus IFK Växjö 1:28:34, 165)
Jennie Lorentsson IS Göta 1:28:41, 181)
Helga Gudný Elíasdóttir* Örgryte 1:30:44, 192)
Annelie Hedenus Heleneholm 1:31:48, 194)
Sandra Södergren Gnistan 1:30:10, 198)
Smilla Szalkai Spårvägen 1:29:37, 200)
Annika Lilja 1:32:34, 214)
Haley Quantz 1:31:42, 218)
Sofie Lindevall 1:34:25, 229)
Caroline Carlander Heleneholm 1:31:03, 241)
Jenny Bolander Tjalve FIF 1:37:26, 271)
Lisen Götze 1:33:57, 395)
Kerstin Thiele 1:44:29, 413)
Ewa Pressfeldt 1:38:46, 502)
Arina Thorén Linnéa 1:43:03, 504)
Karima Makrof Majorna 1:39:35, 554)
Sylvia Kupfernagel 1:42:52, 567)
Patricia Langenheim Linnéa 1:43:22, 587)
Magdalena Fredlund Husby 1:42:29, 621)
Louise Bärjesson 1:42:11, 633)
Moa Nyberg IS Göta 1:41:50, 3313)
Catarina Petersson IS Göta 2:29:01, 6681)
Åse Gillmert 3:06:25
16.9 Oslo, NOR M Maraton: 9)
Robert Olsson 2:33:33, 11)
Jimmy Voxek Falkenberg Allstars 2:35:04, 22)
Johan Fries Gbg-Majorna 2:41:05,
Roine Karlsson Finnskogarna 2:56:01,
Jonas Resare 2:56:37,
Micael Lindqvist Apladalen 2:59:46,
Anders Nilsson 2:59:55,
Peter Marcus Hoffmann 3:00:14,
Niclas Hägglund 3:00:19,
Erik Jansson Palmer IFK Kiruna 3:01:19,
Kim Charlie Strandberg 3:02:23,
Martin Fagerli 3:07:09,
Sebastian Koldeus 3:07:12,
Gustav Orbring 3:07:58;
K Maraton: 9)
Antonia Herhold 3:03:36
21‐26.8 Szczecin, POL M 100 m (22.8, -0.7): 2)
Simon Sharapo KFUM Örebro 10.95, 6)
Stefan Franzén KFUM Örebro 11.16, Heat 2 (22.8, -1.0): 1)
Simon Sharapo KFUM Örebro 10.75, 3)
Stefan Franzén KFUM Örebro 11.04;
M 200 m (25.8, +1.0): 2)
Simon Sharapo KFUM Örebro 21.60, 7)
Stefan Franzén KFUM Örebro 22.51, Heat 1 (24.8, +0.9): 2)
Simon Sharapo KFUM Örebro 22.29, Heat 2 (24.8, +0.8): 5)
Stefan Franzén KFUM Örebro 22.38;
M 5000 m (24.8): 1)
Otto Kingstedt Hässelby 14:51.92;
M 10 000 m (21.8): 1)
Otto Kingstedt Hässelby 30:33.45;
M Spjut (25.8): 1)
Theodor Thor Eskilstuna FI 71.00
19‐27.8 Budapest, HUN, VM M 100 m Semi 3 (20.8, -0.3): 6)
Henrik Larsson IF Göta 10.20, Heat 5 (19.8, 0.0): 3)
Henrik Larsson IF Göta 10.16;
M 400 m Heat 4 (20.8):
Carl Bengtström Örgryte DQ;
M 800 m Semi 3 (24.8): 6)
Andreas Kramer Ullevi 1:44.57, Heat 6 (22.8): 2)
Andreas Kramer Ullevi 1:45.42;
M 1500 m Semi 1 (20.8): 12)
Emil Danielsson Spårvägen 3:34.16, Heat 1 (19.8): 15)
Emil Danielsson Spårvägen 3:57.70;
M 5000 m Heat 1 (24.8): 9)
Andreas Almgren Tureberg 13:36.57, Heat 2 (24.8): 18)
Emil Danielsson Spårvägen 13:54.35;
M 3000 m hinder (22.8): 15)
Simon Sundström Lidingö 8:27.68, Heat 1 (19.8): 9)
Vidar Johansson Ullevi 8:27.21, Heat 2 (19.8): 12)
Emil Blomberg Hässelby 8:42.33, Heat 3 (19.8): 5)
Simon Sundström Lidingö 8:20.10;
M 110 m häck Semi 1 (21.8, -0.2): 6)
Max Hrelja Malmö 13.60, Heat 1 (20.8, -0.3): 6)
Joel Bengtsson Malmö 13.68, Heat 5 (20.8, -0.9): 4)
Max Hrelja Malmö 13.42;
M Stav (26.8): 1)
Armand Duplantis Upsala IF 6.10, Kval (23.8): 1)
Armand Duplantis Upsala IF 5.75;
M Längd (24.8): 6)
Thobias Montler Ullevi 8.00 (+0.1), Kval (23.8): 11)
Thobias Montler Ullevi 8.03 (+0.2);
M Diskus (21.8): 1)
Daniel Ståhl Spårvägen 71.46, Kval (19.8): 1)
Daniel Ståhl Spårvägen 66.25, 21)
Simon Pettersson Hässelby 62.53;
M Slägga Kval (19.8): 24)
Ragnar Carlsson Hässelby 72.02;
M Spjut Kval (25.8): 26)
Jakob Samuelsson Hässelby 75.50;
M Tiokamp (26.8):
Marcus Nilsson Högby DNF (11.43/-0.1 7.00/+0.1 14.49 1.93 51.36 15.06/+0.2 45.04 NH);
M Gång 20 km (19.8): 2)
Perseus Karlström Eskilstuna FI 1:17:39;
M Gång 35 km (24.8): 8)
Perseus Karlström Eskilstuna FI 2:27:03;
K 200 m Heat 4 (23.8, -0.4): 6)
Julia Henriksson Malmö 23.55;
K 1500 m Heat 2 (19.8): 10)
Hanna Hermansson Tureberg 4:06.42;
K 10 000 m (19.8): 18)
Sarah Lahti Hässelby 33:09.22;
K 400 m häck Heat 3 (21.8): 7)
Moa Granat Vallentuna 56.61;
K Stav Kval (21.8): 17)
Michaela Meijer Örgryte 4.50;
K Längd Kval (19.8): 20)
Maja Åskag Råby-Rekarne 6.47 (+0.5), 28)
Khaddi Sagnia Ullevi 6.35 (-0.6), 34)
Tilde Johansson Falkenberg 5.99 (+0.6);
K Tresteg Kval (23.8): 16)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.98 (-0.8), 33)
Aina Grikšaitė* Spårvägen 13.36 (+0.8);
K Kula Kval (26.8): 13)
Axelina Johansson Hässelby 18.57, 14)
Fanny Roos Malmö 18.41, 18)
Sara Lennman Spårvägen 18.05;
K Diskus Kval (20.8): 13)
Vanessa Kamga Hässelby 60.02, 32)
Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 54.54;
K Slägga Kval (23.8): 22)
Grete Ahlberg Hammarby 69.05
11‐13.8 Jessheim, NOR M 100 m Final A (13.8, +0.9): 1)
Jean-Christian Zirignon Malmö 10.58, Heat 7 (13.8, +1.6): 2)
Jean-Christian Zirignon Malmö 10.62;
M 800 m Final A (11.8): 6)
Jonas Magnusson Hälle 1:54.00;
M 3000 m Final A (11.8): 5)
Oliver Löfqvist Spårvägen 8:00.05, Final B (11.8): 19)
Eric Westberg KFUM Örebro 8:37.81;
M Tresteg (13.8): 1)
Markus Lundborg Ullevi 14.40w (+2.7);
M Spjut (12.8): 6)
Theodor Thor Eskilstuna FI 68.53
P14 60 m Final B (13.8, 0.0): 1)
Audun Ludvig Sjöström-Johnsen NOR 7.99;
K 400 m Final A (12.8): 2)
Jeanine Nygård* Sävedalen 54.12, Final B (12.8): 1)
Josefin Heier Spårvägen 58.72;
K 800 m Final A (11.8): 1)
Josefin Heier Spårvägen 2:09.34;
K 1500 m Final A (12.8): 3)
Olivia Weslien IF Göta 4:24.23, 5)
Caroline Högardh Hässelby 4:25.26, 7)
Emilia Lillemo Täby 4:28.35, 12)
Elin Brink Mölndal 4:37.68;
K 5000 m (12.8): 1)
Carolina Johnson Linköpings GIF 16:22.19;
K 3000 m hinder (12.8): 4)
Angelica Strandberg Spårvägen 10:44.07;
K 100 m häck (11.8, +2.2): 3)
Hanna Palmqvist Mölndal 13.51w;
K Diskus (13.8): 2)
Daniella Persson Spårvägen 52.86, 3)
Jennifer Rudberg IFK Växjö 49.12
F19 Spjut (12.8): 1)
Tilda Bernhult KFUM Örebro 45.48
7‐10.8 Jerusalem, ISR, JEMP19 100 m (8.8, +0.6): 2)
Isak Hughes IFK Växjö 10.31, Semi 1 (7.8, +1.8): 1)
Isak Hughes IFK Växjö 10.27, Heat 3 (7.8, +1.5): 1)
Isak Hughes IFK Växjö 10.28;
P19 200 m Heat 3 (8.8, +3.4):
William Trulsson Malmö wDQ, Heat 4 (8.8, -1.2): 4)
Alexander Oliver IF Göta 21.73;
P19 400 m Heat 1 (7.8): 6)
Jeroen Persson Lund 48.67;
P19 3000 m (9.8): 1)
Jonathan Grahn Mölndal 8:44.67, 4)
Karl Ottfalk Lidingö 8:49.34, Heat 1 (7.8): 3)
Jonathan Grahn Mölndal 8:32.25, Heat 2 (7.8): 6)
Karl Ottfalk Lidingö 8:22.74;
P19 5000 m (10.8): 2)
Jonathan Grahn Mölndal 14:12.73,
Karl Ottfalk Lidingö DNS;
P19 3000 m hinder Heat 1 (8.8):
Samuel Berhane Hässelby DNF, Heat 2 (8.8): 10)
Markus Andersson Västerås FK 9:21.26;
P19 110 m häck (99.1 cm) Heat 3 (7.8, +1.2): 5)
Edvin Assarsson Malmö 13.79;
P19 Höjd (10.8): 1)
Melwin Lycke Holm Kil 2.18, Kval (8.8): 1)
Melwin Lycke Holm Kil 2.11;
P19 Stav (9.8): 6)
Linus Jönsson Tjalve FIF 5.20,
William Asker Örgryte NH, Kval (7.8): 7)
Linus Jönsson Tjalve FIF 5.15, 9)
William Asker Örgryte 5.05, 22)
Viktor Rahm Västerås FK 4.85;
P19 Kula (6.0 kg) (9.8): 9)
Leo Zikovic Örgryte 18.05, Kval (8.8): 8)
Leo Zikovic Örgryte 18.33;
P19 Diskus (1.75 kg) Kval (7.8): 17)
Adam Hellbom Falun 52.77;
P19 Slägga (6.0 kg) Kval (8.8): 17)
Adam Hellbom Falun 65.25;
P19 Spjut Kval (7.8): 20)
Leon Bodén KFUM Örebro 61.43;
P19 Tiokamp (P19) (10.8): 7)
Leo Göransson Klippan 7.578 (11.10/-0.8 7.24/-2.3 14.45 1.80 50.12 14.91/-0.6 44.23 4.30 56.44 4:40.01);
F19 100 m Heat 2 (7.8, +2.6): 5)
Esther Sahlqvist Hammarby 11.74w;
F19 200 m (9.8, +1.5): 1)
Nora Lindahl Hässelby 23.26, Heat 2 (8.8, +2.0): 1)
Nora Lindahl Hässelby 23.35;
F19 1500 m Heat 1 (7.8): 9)
Saga Provci IFK Göteborg 4:34.76;
F19 3000 m (9.8): 4)
Elsa Sundqvist Upsala IF 9:31.08;
F19 5000 m (10.8): 23)
Nova Ojutkangas Västerås FK 17:38.35, 25)
Paulina Hultberg Mölndal 18:19.29,
Ebba Broms Spårvägen DNF;
F19 3000 m hinder (9.8): 11)
Ebba Cronholm Ljungby 10:36.14, 12)
Lowa Branth Upsala IF 10:38.21, Heat 1 (7.8): 5)
Ebba Cronholm Ljungby 10:33.30, Heat 2 (7.8): 5)
Lowa Branth Upsala IF 10:38.30;
F19 400 m häck (10.8): 1)
Moa Granat Vallentuna 56.58, Semi 2 (9.8): 2)
Moa Granat Vallentuna 57.00, Heat 1 (8.8): 5)
Tilde Bjerager Höör 1:02.01, Heat 2 (8.8): 6)
Elenie Carlsson IFK Växjö 1:00.33, Heat 4 (8.8): 1)
Moa Granat Vallentuna 57.79;
F19 Höjd (9.8): 5)
Engla Nilsson Örgryte 1.86, Kval (7.8): 10)
Engla Nilsson Örgryte 1.80, 21)
Alvah Lind Tureberg 1.72;
F19 Stav (10.8): 1)
Sara Winberg Täby 4.25, 8)
Kajsa Roth IFK Göteborg 3.90, Kval (8.8): 7)
Kajsa Roth IFK Göteborg 4.00, 9)
Sara Winberg Täby 4.00;
F19 Längd (10.8): 4)
Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.50 (-0.1), Kval (9.8): 10)
Ayla Hallberg Hossain Tureberg 6.34 (+0.7);
F19 Kula Kval (7.8): 13)
Beatrice Pettersson Mölndal 14.06, 14)
Jonna Lundgren Skruv 13.90;
F19 Diskus (10.8): 9)
Ebba Salomonsson Lind Hanviken 48.18, Kval (9.8): 9)
Ebba Salomonsson Lind Hanviken 48.99,
Emma Sralla Spårvägen NM;
F19 Slägga Kval (7.8): 14)
Saga Berg Upsala IF 57.73, 22)
Linda Hedlund Boden FI 51.69;
F19 Spjut (10.8): 9)
Emelie Olsson Säffle 46.12, Kval (9.8): 5)
Emelie Olsson Säffle 50.20;
F19 Sjukamp (8.8):
Linnéa Svanhall Högby DNF (14.37/+0.5 1.65 11.75 25.34/+1.7 5.23/+1.3 36.28);
F19 4x100 m (10.8): 6)
Sverige Sverige 45.92 (Emilia Franzén, Esther Sahlqvist, Helmi Hjortbäck, Emma Carlsson), Heat 1 (10.8): 4)
Sverige Sverige 45.93 (Emilia Franzén, Esther Sahlqvist, Helmi Hjortbäck, Emma Carlsson)
28.7 Rønne, DEN M 10 km väg: 3)
Karsten Meier* IFK Umeå 31:52, 30)
Jonatan Ingelström Gråmanstorp 37:01, 34)
Rasmus Nilsson IFK Umeå 37:21, 59)
Johan Nordström Runday 39:12, 140)
Mikael Hansson Start 43:24, 162)
Michael Gilmore* IFK Umeå 44:56, 199)
Dan-Åke Johansson Trollhättans IF 45:31, 219)
Leif Larsson Genarp 46:05, 297)
Viktor Johansson Trollhättans IF 48:31, 299)
Bo Andersson Genarp 49:09, 377)
Bengt Pedersen Pallas 51:15;
K 10 km väg: 8)
Gloria Vinstedt Studenterna 40:26, 11)
Ida Gudmundson Studenterna 41:51, 31)
Erika Ingelström Gråmanstorp 45:28
22‐23.7 Oslo, NOR, v3NatP19 100 m (22.7, -0.8): 1)
Isak Hughes IFK Växjö 10.52, 6)
Alex Apelgrim Örgryte 10.95;
P19 200 m (23.7, +1.6): 2)
Alexander Oliver IF Göta 21.46, 4)
Jeroen Persson Lund 21.63;
P19 400 m (22.7): 3)
Jeroen Persson Lund 48.04, 4)
Lucas Törnström Danderyd 48.07;
P19 800 m (23.7): 1)
Erik Skoglund Danderyd 1:56.06, 4)
Valter Kjellberg Tureberg 1:56.44;
P19 1500 m (22.7): 4)
Jonas Magnusson Hälle 3:57.16, 7)
Samuel Berhane Hässelby 4:03.24;
P19 5000 m (23.7): 3)
Gabriel Claesson IKHP Huskvarna 15:16.30, 7)
Milian Hentschke Tullinge FI 15:43.76;
P19 3000 m hinder (22.7): 2)
Marcus Asker Malmö 9:13.91, 4)
Markus Andersson Västerås FK 9:29.61;
P19 110 m häck (99.1 cm) (22.7, +1.6): 2)
Edvin Assarsson Malmö 13.94, 5)
Linus Jonsson Hässelby 14.61;
P19 400 m häck (23.7): 4)
Lucas Törnström Danderyd 55.15, 5)
Isak Stieberth Siljedahl Tureberg 55.19;
P19 Höjd (22.7): 1)
Melwin Lycke Holm Kil 2.10, 7)
Felix Ridderstråle Piteå IF 1.85;
P19 Stav (23.7): 1)
Linus Jönsson Tjalve FIF 5.40, 3)
Viktor Rahm Västerås FK 5.00;
P19 Längd (23.7): 1)
Melwin Lycke Holm Kil 7.51 (+1.3), 2)
Kristoffer Andersson Falun 7.23 (+0.7);
P19 Tresteg (22.7): 1)
Marcus Eklund Täby 14.38 (+0.2), 2)
Oden Grahm Goles IFK Göteborg 14.34 (+0.6);
P19 Kula (6.0 kg) (22.7): 2)
Leo Zikovic Örgryte 17.33, 6)
Jesper Lindqvist Boden FI 15.05;
P19 Diskus (1.75 kg) (23.7): 5)
Adam Hellbom Falun 50.41, 7)
Jesper Lindqvist Boden FI 48.16;
P19 Slägga (6.0 kg) (23.7): 2)
Adam Hellbom Falun 67.63, 4)
Gustav Rydåker Upsala IF 63.45;
P19 Spjut (22.7): 2)
Leon Bodén KFUM Örebro 63.73, 4)
Filip Sundin IF Göta 58.11;
P19 4x100 m (22.7):
Sverige Sverige DNF (Noah Karlberg, Alex Apelgrim, Erik Erlandsson, Isak Hughes);
P19 4x400 m (23.7):
Sverige Sverige DQ (Isak Stieberth Siljedahl, Alexander Oliver, Erik Skoglund, Felix Ridderstråle);
F19 100 m (22.7, +1.3): 2)
Emilia Franzén IFK Växjö 12.07, 4)
Helmi Hjortbäck Ullevi 12.11;
F19 200 m (23.7, +1.1): 3)
Helmi Hjortbäck Ullevi 24.49, 4)
Emilia Franzén IFK Växjö 24.59;
F19 400 m (22.7): 2)
Elenie Carlsson IFK Växjö 55.90, 4)
Elna Wester Örgryte 56.49;
F19 800 m (23.7): 3)
Ebba Cronholm Ljungby 2:12.37, 4)
Emilia Mandl Malmö 2:13.23;
F19 1500 m (22.7): 1)
Saga Provci IFK Göteborg 4:21.01, 2)
Elsa Sundqvist Upsala IF 4:24.62;
F19 3000 m (23.7): 1)
Elsa Sundqvist Upsala IF 9:28.51, 2)
Ebba Broms Spårvägen 9:31.57;
F19 3000 m hinder (22.7): 1)
Ebba Cronholm Ljungby 10:14.89, 3)
Lowa Branth Upsala IF 10:20.86;
F19 100 m häck (22.7, +0.3): 4)
Linnéa Svanhall Högby 13.92, 6)
Tilde Bjerager Höör 14.17;
F19 400 m häck (23.7): 3)
Tilde Bjerager Höör 1:00.85, 5)
Elenie Carlsson IFK Växjö 1:01.44;
F19 Höjd (23.7): 2)
Alvah Lind Tureberg 1.80, 3)
Engla Nilsson Örgryte 1.77;
F19 Stav (22.7): 1)
Sara Winberg Täby 3.95, 2)
Ella Uddenäs Malmö 3.85;
F19 Längd (23.7): 3)
Lina Ånstad Tureberg 6.01 (+1.9), 4)
Sydney Karström Kristianstad 5.91w (+2.6);
F19 Tresteg (22.7): 2)
Matilda Halfwordson Bromma 12.03 (-0.3), 3)
Nora Jolbäck Ullevi 12.00 (-0.2);
F19 Kula (23.7): 2)
Jonna Lundgren Skruv 14.69, 3)
Beatrice Pettersson Mölndal 14.10;
F19 Diskus (22.7): 3)
Edvina Norberg Ransäter 44.21, 4)
Ebba Salomonsson Lind Hanviken 44.04;
F19 Slägga (22.7): 2)
Saga Berg Upsala IF 58.48, 4)
Linda Hedlund Boden FI 55.40;
F19 Spjut (23.7): 3)
Tilda Bernhult KFUM Örebro 47.59, 8)
Linn Svedberg Jarlhage Falkenberg 42.16;
F19 4x100 m (22.7): 1)
Sverige Sverige 46.11 (Lina Ånstad, Emma Carlsson, Helmi Hjortbäck, Emilia Franzén);
F19 4x400 m (23.7): 2)
Sverige Sverige 3:47.12 (Elna Wester, Lia Cederberg, Tilde Bjerager, Elenie Carlsson)
12‐16.7 Espoo, FIN, JEMM22 200 m Heat 1 (15.7, +0.4): 5)
Linus Pihl Lerum 21.27;
M22 400 m Heat 2 (13.7): 5)
Emil Johansson Tureberg 47.18;
M22 1500 m (15.7): 3)
Samuel Pihlström Hälle 3:43.73, 10)
Viktor Idhammar Hälle 3:46.33, Heat 1 (13.7): 6)
Viktor Idhammar Hälle 3:46.31, Heat 2 (13.7): 3)
Samuel Pihlström Hälle 3:49.02;
M22 3000 m hinder Heat 1 (15.7): 11)
Nils Bredin Hälle 9:16.68;
M22 110 m häck Heat 2 (14.7, -2.3): 5)
Sidrak Afework Spårvägen 14.48;
M22 400 m häck (16.7): 3)
Oskar Edlund Täby 49.57, 6)
David Thid Spårvägen 51.10, Semi 1 (15.7): 4)
David Thid Spårvägen 50.63, 6)
Karl Wållgren Örgryte 50.92, Semi 2 (15.7): 2)
Oskar Edlund Täby 50.28, Heat 2 (14.7): 3)
David Thid Spårvägen 51.55, Heat 3 (14.7): 2)
Karl Wållgren Örgryte 51.30, Heat 4 (14.7): 2)
Oskar Edlund Täby 50.75;
M22 Tresteg (15.7): 2)
Gabriel Wallmark Örgryte 16.24 (+0.4), Kval (14.7): 3)
Gabriel Wallmark Örgryte 15.90 (-1.0);
M22 Kula (15.7): 10)
Jesper Ahlin Tureberg 18.23;
M22 Spjut (15.7): 9)
Jakob Rahm Sävedalen 73.91;
M22 Tiokamp (16.7): 11)
Elliot Duvert Hässelby 7.522 (11.26/+1.3 7.10/+1.3 13.63 2.00 51.24 15.33/-2.7 39.25 4.80 49.58 4:33.38),
Carl af Forselles Hässelby DNF (10.80/+1.2 7.28/+1.4 11.42 1.91);
M22 4x100 m Heat 1 (15.7):
Sverige Sverige DNF (Thomas Jones, Linus Pihl, Rafael Tejada De Leon, Milo Wahlgren);
M22 4x400 m Heat 2 (15.7): 5)
Sverige Sverige 3:09.12 (Alexander Nyström, Emil Johansson, Gustav Gahne, Mattias Waernulf);
K22 100 m Heat 4 (13.7, -1.1): 5)
Filippa Sivnert Malmö 11.73;
K22 200 m Heat 1 (15.7, +2.4): 5)
Wilma Svenson IFK Växjö 24.15w;
K22 800 m (14.7): 6)
Wilma Nielsen Örgryte 2:04.66, Heat 1 (13.7): 8)
Julia Nielsen Örgryte 2:08.65, Heat 2 (13.7): 3)
Wilma Nielsen Örgryte 2:04.71;
K22 1500 m (16.7): 8)
Wilma Nielsen Örgryte 4:12.15, Heat 1 (15.7): 4)
Wilma Nielsen Örgryte 4:19.25, Heat 3 (15.7): 5)
Julia Nielsen Örgryte 4:22.86;
K22 5000 m (13.7): 4)
Vera Sjöberg Täby 15:52.47;
K22 100 m häck Heat 3 (14.7, +1.5): 5)
Maja Maunsbach Lund 13.72;
K22 400 m häck Semi 2 (15.7): 6)
Hanna Karlsson IF Göta 58.86, Heat 1 (14.7): 6)
Ebba Åhman Ymer 59.59, Heat 4 (14.7): 6)
Tyra Landin Upsala IF 1:01.24, Heat 5 (14.7): 3)
Hanna Karlsson IF Göta 57.97;
K22 Stav Kval (13.7): 17)
Gabriella Jönsson Helsingborg 3.85;
K22 Längd (16.7): 2)
Maja Åskag Råby-Rekarne 6.73 (+0.9), 5)
Tilde Johansson Falkenberg 6.56 (+1.4), Kval (15.7): 2)
Maja Åskag Råby-Rekarne 6.59 (+1.5), 6)
Tilde Johansson Falkenberg 6.45 (+0.4), 17)
Emilia Sjöstrand Hellas 6.13 (+0.8);
K22 Tresteg (14.7): 2)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.76 (-0.3), Kval (13.7): 1)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.81 (-1.1), 13)
Emilia Sjöstrand Hellas 12.95 (-1.6);
K22 Kula (13.7): 6)
Emilia Malmehed IF Göta 15.17, 10)
Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 14.17, Kval (13.7): 7)
Emilia Malmehed IF Göta 15.34, 13)
Linn Gabrielli Gustafsson Råby-Rekarne 14.33, 18)
Victoria Wickman Upsala IF 14.03;
K22 Diskus (16.7): 12)
Molly Broback Upsala IF 48.13, Kval (14.7): 10)
Molly Broback Upsala IF 51.18;
K22 Slägga (14.7): 12)
Thea Löfman Malmö 60.43, Kval (13.7): 9)
Thea Löfman Malmö 63.49, 18)
Hillevi Carlsson Hässelby 59.57, 19)
Emma Holmgren Löf Upsala IF 58.41;
K22 Sjukamp (14.7):
Angel Richmore Malmö DNF (DNF/-1.3 1.77 12.88);
K22 4x100 m Heat 1 (15.7): 5)
Sverige Sverige 59.73 (Wilma Svenson, Filippa Sivnert, Ida Staafgård, Famke Persson)
9‐16.7 St. Peter Port, GBR, IslandG M 100 m Semi 2 (10.7, -1.4): 8)
Rafael Vikic Visby 11.54, Heat 2 (9.7, -1.8): 4)
Rafael Vikic Visby 11.57;
M 200 m Semi 2 (11.7, -1.7): 5)
Gabriel Vikic Visby 23.10, Heat 2 (11.7, -2.6): 5)
Rafael Vikic Visby 23.76, Heat 3 (11.7, -2.7): 2)
Gabriel Vikic Visby 23.34;
M 400 m (10.7): 4)
Gabriel Vikic Visby 48.79, Heat 3 (9.7): 2)
Gabriel Vikic Visby 49.24;
M 400 m häck (11.7):
Mats Holmberg Spårvägen DNS;
M Höjd (9.7): 7)
Thomas Wallentin Visby 1.70;
M Längd (12.7): 9)
Rafael Vikic Visby 6.01 (+0.5);
M Tresteg (14.7): 6)
Rafael Vikic Visby 12.35 (-1.4);
M Diskus (13.7): 7)
Thomas Wallentin Visby 26.37;
M Spjut (11.7): 6)
Rafael Vikic Visby 39.26, 7)
Sebastian Gustavsson Visby 38.82;
K 100 m (10.7, +0.6): 1)
Sara Wiss Upsala IF 11.86, 6)
Maja Almgren Täby 12.51, Heat 1 (9.7, -2.6): 2)
Maja Almgren Täby 12.86, Heat 2 (9.7, -2.3): 6)
Angelica Vinberg Visby 13.40, Heat 3 (9.7, -1.9): 1)
Sara Wiss Upsala IF 12.26;
K 200 m Semi 1 (11.7, -2.1): 6)
Angelica Vinberg Visby 27.03, Heat 1 (11.7, -2.7): 4)
Angelica Vinberg Visby 27.14;
K 400 m Heat 2 (9.7): 6)
Anni Nylund* Upsala IF 1:01.86;
K Höjd (14.7): 7)
Hilda Östergren Visby 1.55;
K Längd (12.7): 7)
Angelica Vinberg Visby 5.05 (+1.4);
K Tresteg (9.7): 3)
Hilda Östergren Visby 10.91 (+0.6), 5)
Angelica Vinberg Visby 10.21 (0.0);
K Kula (11.7): 9)
Annie Gardell Visby 8.24, 14)
Anna Östergren Visby 7.22;
K Diskus (12.7): 12)
Annie Gardell Visby 23.73, 13)
Anna Östergren Visby 21.32;
K Slägga (13.7): 6)
Annie Gardell Visby 36.41, 8)
Hilda Östergren Visby 34.07
8‐9.7 Turnhout, BEL M 100 m Final D (8.7, +0.6): 1)
Anders Toll Uppsala LK 15.59;
M 200 m Final C (9.7, -0.3): 4)
Anders Toll Uppsala LK 31.92;
M 400 m Final B (8.7): 4)
Anders Toll Uppsala LK 1:11.34;
M 800 m Final B (8.7): 1)
Anders Toll Uppsala LK 2:44.85;
M 1500 m (9.7): 5)
Anders Toll Uppsala LK 5:46.84;
M 3000 m (9.7): 20)
Anders Toll Uppsala LK 12:36.10;
M 5000 m (8.7): 21)
Anders Toll Uppsala LK 21:31.94;
M 10 000 m (9.7): 21)
Anders Toll Uppsala LK 48:52.64;
M 3000 m hinder (76.2 cm) (8.7): 3)
Anders Toll Uppsala LK 13:48.43;
M 200 m häck Final B (8.7, +0.5): 2)
Anders Toll Uppsala LK 38.57;
M 110m Hurdles (84cm) Final B (9.7, +0.1): 1)
Anders Toll Uppsala LK 23.11;
M 400 m häck (76.2 cm) (9.7): 1)
Anders Toll Uppsala LK 1:17.75;
M Höjd (8.7): 26)
Anders Toll Uppsala LK 1.32;
M Stav (9.7): 24)
Anders Toll Uppsala LK 2.10;
M Längd (8.7): 35)
Anders Toll Uppsala LK 3.68 (-0.9);
M Tresteg (9.7): 25)
Anders Toll Uppsala LK 8.12 (-0.3);
M Kula (5.0 kg) (8.7): 36)
Anders Toll Uppsala LK 7.27;
M Diskus (1.0 kg) (9.7): 28)
Anders Toll Uppsala LK 20.74;
M Slägga (5.0 kg) (8.7): 24)
Anders Toll Uppsala LK 17.06;
M Spjut (600 g) (9.7): 33)
Anders Toll Uppsala LK 19.25;
K 100 m (9.7, -0.1): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 18.15;
K 200 m Final C (8.7, -0.1): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 38.37;
K 400 m Final C (9.7): 6)
Annelie Schöldström Tureberg 1:34.21;
K 800 m Final B (9.7): 10)
Annelie Schöldström Tureberg 3:55.41;
K 1500 m (8.7): 18)
Annelie Schöldström Tureberg 9:00.82;
K 3000 m (9.7): 18)
Annelie Schöldström Tureberg 19:41.21;
K 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (8.7, -0.1): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 23.88;
K 200 m häck Final C (9.7, +0.1): 4)
Annelie Schöldström Tureberg 50.83;
K 400 m häck Final C (8.7): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 1:49.82;
K Höjd (8.7): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 1.19;
K Längd (9.7): 7)
Annelie Schöldström Tureberg 3.28 (+0.9);
K Kula (3.0 kg) (8.7): 2)
Annelie Schöldström Tureberg 8.61;
K Diskus (9.7): 3)
Annelie Schöldström Tureberg 19.15;
K Spjut (500 g) (9.7): 8)
Annelie Schöldström Tureberg 15.12
28.6 Oslo, NOR, Boysen M 100 m Final A (+1.6): 2)
Zion Eriksson Falun 10.41, 5)
Thomas Jones IFK Växjö 10.51, Final B (+0.9): 8)
Milo Wahlgren Täby 10.76;
M 400 m Final B: 1)
Gustav Gahne Hässelby 47.98,
Nick Ekelund-Arenander Malmö DNF;
M 800 m Final A: 7)
Samuel Pihlström Hälle 1:48.32, Final B: 4)
Benjamin Åberg Hälle 1:53.17, 5)
Kevin Bodén KFUM Örebro 1:54.68, 8)
Victor Wahlgren Mölndal 1:57.08, Final C: 3)
Walid Oussalah Spårvägen 1:54.17;
M 5000 m Final A: 1)
Oliver Löfqvist Spårvägen 13:48.59, 3)
Arvid Öhrn Hälle 13:53.44, 14)
Sharmarke Ahmed Hälle 14:35.45;
M Stav: 4)
Teodor Borgius Hammarby 5.10;
M Slägga: 7)
Ragnar Carlsson Hässelby 71.54;
K 400 m: 3)
Linnéa Frobe Täby 54.49;
K 800 m Final B: 7)
Lova Perman IF Göta 2:10.75;
K 5000 m: 7)
Elin Brink Mölndal 16:41.11;
K 100 m häck Final A (+1.5): 4)
Elin Lindeblad IFK Växjö 13.89;
K 400 m häck Final B: 1)
Hanna Karlsson IF Göta 59.09;
K Tresteg: 4)
Emelie Nyman Wänseth Östersunds GIF 13.53 (+0.7), 5)
Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.32 (+1.7);
K Spjut: 4)
Matilda Elfgaard IFK Växjö 48.67, 6)
Caroline Bredsten Henriksen* Lidingö 43.28
24‐25.6 Mannheim, GERP19 100 m Final A (24.6, -1.2): 2)
Isak Hughes IFK Växjö 10.48, Heat 2 (24.6, -1.4): 2)
Isak Hughes IFK Växjö 10.57, Heat 4 (24.6, +0.6): 6)
Henrik Silva Skoog Västerås FK 11.01;
P19 400 m Final B (24.6): 4)
Markus Brodin Danderyd 48.01, Final D (24.6): 3)
Jeroen Persson Lund 47.99;
P19 800 m Final A (25.6): 6)
Markus Brodin Danderyd 1:54.29;
P19 110 m häck (99.1 cm) Heat 1 (25.6, +0.6): 5)
Edvin Assarsson Malmö 14.70;
P19 Längd (25.6): 7)
Henrik Silva Skoog Västerås FK 7.24w (+2.2);
P19 Kula (6.0 kg) (24.6): 5)
Leo Zikovic Örgryte 17.79, 9)
Gustav Rydåker Upsala IF 14.99;
P19 Diskus (1.75 kg) (25.6): 10)
Gustav Rydåker Upsala IF 49.04, 11)
Adam Hellbom Falun 47.40;
P19 Slägga (6.0 kg) (24.6): 3)
Adam Hellbom Falun 64.84, 5)
Gustav Rydåker Upsala IF 62.36;
F19 100 m Heat 3 (24.6, -1.6): 4)
Emilia Franzén IFK Växjö 12.08;
F19 200 m Final D (25.6, -2.4): 1)
Emilia Franzén IFK Växjö 24.67;
F19 800 m (25.6): 7)
Ebba Cronholm Ljungby 2:10.80;
F19 1500 m (24.6): 2)
Ebba Cronholm Ljungby 4:28.13;
F19 3000 m (24.6): 3)
Ebba Broms Spårvägen 9:43.01;
F19 400 m häck Final A (24.6): 5)
Tilde Bjerager Höör 1:01.56, Final C (24.6): 2)
Elenie Carlsson IFK Växjö 1:00.65;
F19 Höjd (25.6): 8)
Lina Bjerkestam Huddinge 1.70;
F19 Längd (25.6): 14)
Ida Jexe Ek Halmstad 5.64 (+0.9);
F19 Kula (24.6): 7)
Beatrice Pettersson Mölndal 12.84;
F19 Diskus (25.6): 2)
Emma Sralla Spårvägen 51.67, 12)
Beatrice Pettersson Mölndal 35.43
23‐25.6 Chorzów, POL, Lag-EM M 100 m Final B (23.6, -0.5): 7)
Desmond Rogo Upsala IF 10.55;
M 200 m Final B (25.6, -0.4): 8)
Desmond Rogo Upsala IF 21.46;
M 400 m Final B (23.6): 7)
Kasper Kadestål Malmö 47.27;
M 800 m Final A (23.6): 1)
Andreas Kramer Ullevi 1:46.92;
M 1500 m (24.6): 6)
Emil Danielsson Spårvägen 3:38.34;
M 5000 m (25.6): 2)
Andreas Almgren Tureberg 13:25.70;
M 3000 m hinder (23.6): 2)
Emil Blomberg Hässelby 8:26.27;
M 110 m häck Final A (24.6, +0.4): 6)
Max Hrelja Malmö 13.62;
M 400 m häck Final B (24.6): 3)
Karl Wållgren Örgryte 50.18;
M Höjd (25.6): 11)
Fabian Delryd Täby 2.13;
M Stav (23.6): 15)
William Asker Örgryte 5.10;
M Längd (24.6): 4)
Thobias Montler Ullevi 7.82 (-0.8);
M Tresteg (23.6): 10)
Gabriel Wallmark Örgryte 15.57 (-0.9);
M Kula (25.6): 10)
Wictor Petersson Malmö 19.06;
M Diskus (24.6): 1)
Daniel Ståhl Spårvägen 67.25;
M Slägga (24.6): 9)
Ragnar Carlsson Hässelby 69.61;
M Spjut (25.6): 6)
Jakob Samuelsson Hässelby 78.68;
M 4x100 m Final B (24.6): 6)
Sverige Sverige 39.99 (Jean-Christian Zirignon, Desmond Rogo, Zion Eriksson, Linus Pihl);
M 4x400 m mixat Final B (25.6): 5)
Sverige Sverige 3:17.93 (Kasper Kadestål, Lisa Lilja, Emil Johansson, Moa Granat);
K 100 m Final B (23.6, +0.1): 6)
Julia Henriksson Malmö 11.52;
K 200 m Final B (25.6, -0.3): 2)
Julia Henriksson Malmö 23.22;
K 400 m Final B (23.6): 5)
Lisa Lilja Örgryte 53.00;
K 800 m Final B (24.6): 3)
Wilma Nielsen Örgryte 2:02.60;
K 1500 m (25.6): 9)
Hanna Hermansson Tureberg 4:13.73;
K 5000 m (23.6): 11)
Vera Sjöberg Täby 15:53.81;
K 3000 m hinder (25.6): 11)
Linn Söderholm Sävedalen 10:07.72;
K 100 m häck Final B (24.6, +1.4): 7)
Maja Maunsbach Lund 13.81;
K 400 m häck Final B (24.6): 2)
Moa Granat Vallentuna 56.61;
K Höjd (25.6): 14)
Bianca Salming Tureberg 1.80;
K Stav Final A (24.6): 14)
Michaela Meijer Örgryte 4.10;
K Längd (25.6): 7)
Tilde Johansson Falkenberg 6.39 (-0.1);
K Tresteg (24.6): 3)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.88 (-0.6);
K Kula (23.6): 3)
Axelina Johansson Hässelby 18.32;
K Diskus (23.6): 5)
Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 58.16;
K Slägga (23.6): 5)
Grete Ahlberg Hammarby 69.49;
K Spjut (25.6): 13)
Beatrice Lantz Hässelby 50.22;
K 4x100 m Final B (24.6):
Sverige Sverige DQ (Elvira Tanderud, Nora Lindahl, Julia Henriksson, Filippa Sivnert)
16‐18.6 Nadderud, NOR M 3000 m hinder (18.6): 2)
Nils Bredin Hälle 9:19.27
P14 60 m (16.6, +0.3): 1)
Oliver Hedin IFK Göteborg 7.62, 4)
Oliver Hedin IFK Göteborg 7.55, Heat 3 (16.6, -0.2): 3)
Adrian Krantz IFK Göteborg 8.17;
P14 200 m Final B (16.6, +2.2): 1)
Oliver Hedin IFK Göteborg 24.69w, Final D (16.6, +3.6): 8)
George Cederqvist IFK Göteborg 29.19w;
P14 80 m häck (83.8 cm) Final A (17.6, +0.5): 5)
Adrian Krantz IFK Göteborg 12.96, Final B (17.6, +1.5): 2)
Herman Ryding IFK Göteborg 13.59;
P14 Längd (16.6): 1)
Oliver Hedin IFK Göteborg 6.01 (+1.8), 8)
Adrian Krantz IFK Göteborg 4.98 (+0.8), 16)
Herman Ryding IFK Göteborg 4.43 (+1.7), 27)
Kevin Turan IFK Göteborg 2.70w (+2.4);
P14 Kula (4.0 kg) (16.6): 1)
George Cederqvist IFK Göteborg 13.01;
P14 Diskus (1.0 kg) (17.6): 1)
George Cederqvist IFK Göteborg 36.12;
P14 Spjut (600 g) (16.6): 3)
Herman Ryding IFK Göteborg 29.16;
K Spjut (17.6): 2)
Amanda Olsson Säffle 49.21, 2)
Amanda Olsson Säffle 49.21, 3)
Emelie Olsson Säffle 47.86, 3)
Emelie Olsson Säffle 47.86
F15 800 m (17.6): 3)
Nike Emanuelsson IFK Göteborg 2:22.76;
F15 2000 m (16.6): 1)
Nike Emanuelsson IFK Göteborg 6:39.29, 5)
Alice Lindblad IFK Göteborg 7:01.16, 8)
Athina Ringfeldt IFK Göteborg 7:23.24;
F15 1500 m hinder (18.6): 1)
Nike Emanuelsson IFK Göteborg 5:10.56, 5)
Athina Ringfeldt IFK Göteborg 5:42.45;
F15 Höjd (17.6): 5)
Frida Ahnér IFK Göteborg 1.35;
F15 Kula (3.0 kg) (17.6): 5)
Noomi Emanuelsson IFK Göteborg 9.55;
F15 Diskus (0.75 kg) (17.6): 5)
Noomi Emanuelsson IFK Göteborg 25.42, 7)
Frida Ahnér IFK Göteborg 17.09;
F15 Spjut (500 g) (16.6): 7)
Noomi Emanuelsson IFK Göteborg 31.04, 12)
Frida Ahnér IFK Göteborg 18.70
F14 60 m Heat 6 (16.6, -0.8): 4)
Tindra Nyman IFK Göteborg 9.17, Heat 7 (16.6, -1.5): 3)
Gabriella Larsson IFK Göteborg 8.72;
F14 200 m Final A (16.6, +2.8): 1)
Isabella Siering IFK Göteborg 27.48w, Final B (16.6, +0.8): 8)
Tindra Nyman IFK Göteborg 30.20;
F14 600 m Final B (16.6): 3)
Ellen Bäckman IFK Göteborg 1:47.62, 9)
Ebba Wikström IFK Göteborg 2:02.62;
F14 1500 m (17.6): 6)
Alice Lindblad IFK Göteborg 5:01.11, 11)
Ellen Bäckman IFK Göteborg 5:27.96;
F14 60 m häck (76.2 cm, 8 m) Final A (17.6, +0.4): 5)
Isabella Siering IFK Göteborg 10.39, Final B (17.6, -0.4): 2)
Felicia Thorén IFK Göteborg 10.54, Final C (17.6, -0.8): 5)
Paulina Pappi IFK Göteborg 10.88;
F14 200 m häck Final B (16.6, +0.9): 6)
Linnea Holmén IFK Göteborg 39.39;
F14 200 m häck (68.6 cm) (16.6, +0.7): 3)
Felicia Thorén IFK Göteborg 35.68;
F14 Höjd (16.6): 1)
Paulina Pappi IFK Göteborg 1.45, 7)
Ellen Bäckman IFK Göteborg 1.40, 9)
Felicia Thorén IFK Göteborg 1.35, 13)
Ebba Wikström IFK Göteborg 1.35, 15)
Athina Ringfeldt IFK Göteborg 1.30;
F14 Stav (16.6): 4)
Isabella Siering IFK Göteborg 2.60, 5)
Linnea Holmén IFK Göteborg 2.40, 6)
Liv Holm IFK Göteborg 2.40, 7)
Alice Lindblad IFK Göteborg 2.20;
F14 Längd Final B (16.6): 9)
Paulina Pappi IFK Göteborg 4.11 (-1.4), 12)
Tindra Nyman IFK Göteborg 3.84 (-1.0), 16)
Ebba Wikström IFK Göteborg 3.65 (-2.7),
Gabriella Larsson IFK Göteborg NM;
F14 Kula (3.0 kg) (16.6): 4)
Liv Holm IFK Göteborg 8.83;
F14 Spjut (500 g) (16.6): 20)
Felicia Thorén IFK Göteborg 9.43
10‐11.6 Hvidovre, DEN M 100 m Final B (10.6, +1.6): 2)
Noah Karlberg Malmö 10.75, Final C (10.6, +2.9): 7)
Elias Hedner Malmö 11.17w, Final D (10.6, +4.1): 2)
Benjamin Kadestål Malmö 11.44w, Heat 2 (10.6, +5.8): 8)
Benjamin Kadestål Malmö 11.58w, Heat 3 (10.6, +3.1): 3)
Noah Karlberg Malmö 10.69w, Heat 4 (10.6, +4.5): 8)
Elias Hedner Malmö 11.09w;
M 200 m Final D (11.6, +3.7): 2)
Melvin Vala Tefre Malmö 22.10w;
M 400 m Final B (10.6): 4)
Andreas Jönsson Malmö 53.00;
M 400 m häck (11.6): 4)
Morgan Lindstedt Malmö 1:01.88
P17 100 m Final A (10.6, +2.5): 2)
Emil Cimander Malmö 10.86w, Final B (10.6, +3.3): 1)
Eric Segnon Malmö 11.24w, Heat 1 (10.6, +2.7): 1)
Emil Cimander Malmö 10.89w, Heat 2 (10.6, +2.8): 4)
Eric Segnon Malmö 11.42w;
K 400 m Final A (10.6): 6)
Lily Bosemark Lund 57.35;
K 400 m häck (11.6): 1)
Felicia Ascard Malmö 1:07.39;
K Stav (11.6): 1)
Gabriella Jönsson Helsingborg 3.90, 2)
Linnea Jönsson Helsingborg 3.80
F17 200 m Final A (11.6, +2.8): 2)
Xana Baxter Malmö 25.90w
F13 80 m (11.6, +2.8): 1)
Sarah Berkani Malmö 10.26w, Heat 1 (11.6, +2.6): 1)
Sarah Berkani Malmö 10.35w;
F13 Kula (2.0 kg) (11.6): 1)
Sarah Berkani Malmö 15.68;
F13 Diskus (0.75 kg) (11.6): 1)
Sarah Berkani Malmö 43.62
K40 80 m häck (76.2 cm, 8 m) (11.6, -2.0): 1)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 14.43
9‐11.6 Narvik, NORP16 100 m (10.6, +1.8): 2)
Hugo Lejon Nedre Soppero 14.04;
P16 800 m Heat 1 (11.6): 1)
Hugo Lejon Nedre Soppero 2:45.77;
P16 Höjd (10.6): 1)
Hugo Lejon Nedre Soppero 1.45;
P16 Längd (10.6): 2)
Hugo Lejon Nedre Soppero 4.33 (0.0);
P16 Kula (5.0 kg) (10.6): 1)
Hugo Lejon Nedre Soppero 7.44
P13 60 m (10.6, +0.6): 1)
Wilmer Lantto Nedre Soppero 8.80, 2)
Gustav Oja Nedre Soppero 9.08, 3)
Isak Tjikkom Nedre Soppero 9.78, 4)
Daniel Spets Nedre Soppero 10.22;
P13 200 m (11.6): 1)
Wilmer Lantto Nedre Soppero 29.73, 2)
Gustav Oja Nedre Soppero 31.96, 3)
Daniel Spets Nedre Soppero 33.64, 4)
Isak Tjikkom Nedre Soppero 34.83;
P13 600 m (11.6): 2)
Daniel Spets Nedre Soppero 2:02.39, 3)
Gustav Oja Nedre Soppero 2:10.30;
P13 1500 m Heat 1 (10.6): 2)
Daniel Spets Nedre Soppero 6:09.20;
P13 Höjd (10.6):
Wilmer Lantto Nedre Soppero 1.35;
P13 Längd (zon) (10.6): 1)
Wilmer Lantto Nedre Soppero 4.26, 2)
Gustav Oja Nedre Soppero 4.22, 4)
Isak Tjikkom Nedre Soppero 3.19;
P13 Tresteg (zon) (10.6): 1)
Wilmer Lantto Nedre Soppero 8.74, 2)
Gustav Oja Nedre Soppero 8.52;
P13 Kula (3.0 kg) (10.6): 1)
Daniel Spets Nedre Soppero 7.10, 2)
Gustav Oja Nedre Soppero 7.07, 4)
Isak Tjikkom Nedre Soppero 6.15
P12 60 m Heat 2 (10.6, +0.9): 5)
Svante Ylivainio Nedre Soppero 10.87;
P12 600 m (11.6): 3)
Svante Ylivainio Nedre Soppero 2:27.59;
P12 Längd (zon) (10.6): 6)
Svante Ylivainio Nedre Soppero 2.93;
P12 Kula (3.0 kg) (10.6): 4)
Svante Ylivainio Nedre Soppero 5.35;
F14 150 m Heat 1 (10.6): 1)
Elsa Åström Nedre Soppero 6:18.95;
F14 200 m Heat 1 (11.6, -3.3): 2)
Elsa Åström Nedre Soppero 34.02, Heat 2 (11.6, -1.1): 6)
Elsa Åström Nedre Soppero 34.02;
F14 Längd (11.6): 4)
Elsa Åström Nedre Soppero 3.44w (+2.4);
F14 Tresteg (10.6): 6)
Elsa Åström Nedre Soppero 7.78 (-1.1);
F14 Kula (3.0 kg) (11.6): 4)
Elsa Åström Nedre Soppero 6.10
F13 60 m (10.6, +1.5): 2)
Maja Emanuelsson Nedre Soppero 8.93, 3)
Alice Lundström Nedre Soppero 9.24;
F13 200 m Heat 1 (11.6, -3.1): 2)
Alice Lundström Nedre Soppero 31.73, Heat 2 (11.6, +2.3): 5)
Maja Emanuelsson Nedre Soppero 30.76w, 6)
Alice Lundström Nedre Soppero 31.73w;
F13 Höjd (10.6): 1)
Maja Emanuelsson Nedre Soppero 1.40;
F13 Längd (zon) (11.6): 3)
Maja Emanuelsson Nedre Soppero 4.14w, 7)
Alice Lundström Nedre Soppero 3.34;
F13 Kula (2.0 kg) (11.6): 3)
Alice Lundström Nedre Soppero 7.84
8.6 Jessheim, NOR M 1500 m Final A: 1)
Emil Danielsson Spårvägen 3:37.01, Final B: 14)
Daniel Gleimar Spårvägen 3:55.85;
K 1500 m Final A: 4)
Wilma Nielsen Örgryte 4:13.97, 5)
Linn Söderholm Sävedalen 4:14.09, 10)
Olivia Weslien IF Göta 4:17.13, 14)
Elin Brink Mölndal 4:21.17, 18)
Saga Provci IFK Göteborg 4:26.81, Final B: 3)
Ebba Cronholm Ljungby 4:26.21, 8)
Josefin Heier Spårvägen 4:30.36, 10)
Ebba Broms Spårvägen 4:34.00, 12)
Wilma Ehrnborg Mölndal 4:34.61
7.6 København, DEN M 100 m Final A:
Thomas Jones IFK Växjö DNS, Heat 1 (+2.4): 1)
Thomas Jones IFK Växjö 10.43w, Heat 2 (-1.1): 5)
Omar Chaaban Malmö 11.05;
M 400 m: 5)
Kasper Kadestål Malmö 47.31;
M 1500 m Final A: 5)
Jonathan Grahn Mölndal 3:41.28, 8)
Yohannes Kiflay* Hässelby 3:43.40, 11)
Alexander Nilsson Mölndal 3:47.07
Para M 1500 m: 4)
Anton Lindberg IS Göta 4:01.99;
K 100 m (+0.7): 3)
Filippa Sivnert Malmö 11.62, Heat 1 (+2.4): 6)
Ida Staafgård Malmö 11.90w, Heat 2 (+1.6): 2)
Filippa Sivnert Malmö 11.68;
K 200 m (-1.5): 4)
Julia Henriksson Malmö 23.62;
K 800 m: 8)
Lovisa Lindh Ullevi 2:07.27;
K 100 m häck (+0.8): 6)
Elin Lindeblad IFK Växjö 13.82, Heat 2 (+1.8): 4)
Elin Lindeblad IFK Växjö 13.73;
K Stav: 5)
Linnea Jönsson Helsingborg 3.91, 6)
Gabriella Jönsson Helsingborg 3.76;
K Längd: 1)
Maja Åskag Råby-Rekarne 6.70w (+2.5);
K Diskus: 5)
Emma Ljungberg Spårvägen 56.82, 11)
Daniella Persson Spårvägen 49.07;
K Slägga: 6)
Grete Ahlberg Hammarby 66.34, 7)
Sara Forssell IF Göta 64.24
27‐28.5 København, DEN, NordicC M 100 m (27.5, +2.4): 1)
Henrik Larsson IF Göta 10.09w, 6)
Simon Plesse Upsala IF 10.50w, 7)
William Thor Strand 10.52w, Heat 1 (27.5, +0.1): 1)
Henrik Larsson IF Göta 10.30, 5)
Simon Plesse Upsala IF 10.62, Heat 2 (27.5, -2.9): 3)
William Thor Strand 10.73, 5)
Viktor Thor Strand 10.76;
M 200 m Final A (28.5, +0.8): 1)
Henrik Larsson IF Göta 20.44;
M 400 m Final A (27.5): 6)
Kasper Kadestål Malmö 47.20, Final B (27.5): 4)
Emil Johansson Tureberg 47.68, 5)
Mattias Waernulf Västerås FK 47.94, 6)
Alexander Nyström Rehn 49.18;
M 800 m (28.5): 3)
Erik Martinsson Upsala IF 1:49.08, 4)
Alexander Lundskog Ullevi 1:49.51;
M 1500 m (27.5): 1)
Emil Danielsson Spårvägen 3:39.01, 4)
Samuel Pihlström Hälle 3:41.49, 11)
Suldan Hassan Ullevi 3:51.39,
Leo Magnusson Sävedalen DNF;
M 5000 m (27.5): 2)
Mohammadreza Abootorabi Keep Up 13:51.26, 4)
Oliver Löfqvist Spårvägen 14:03.55, 5)
Olle Ahlberg Hälle 14:05.34;
M 3000 m hinder (28.5): 1)
Axel Djurberg Hässelby 8:45.93, 4)
Miguel Palm Hässelby 8:54.93, 5)
Olof Silvander Lidingö 9:00.59;
M 110 m häck (28.5, +1.9): 1)
Max Hrelja Malmö 13.50, 2)
Joel Bengtsson Malmö 13.74, 4)
Anton Levin Malmö 14.15;
M 400 m häck (27.5): 2)
Karl Wållgren Örgryte 51.49, 4)
Anton Bertilsson IFK Växjö 52.96;
M Höjd (27.5): 1)
Melwin Lycke Holm Kil 2.18;
M Stav (28.5): 2)
William Asker Örgryte 5.20, 5)
Robin Jacobsson Ullevi 5.00, 8)
Viktor Rahm Västerås FK 4.70,
Oscar Janson Ullevi NH;
M Längd (28.5): 6)
Melwin Lycke Holm Kil 7.35 (+2.0), 9)
Jesper Hellström Hässelby 6.92 (-1.4);
M Tresteg (27.5): 4)
Lukas Edqvist Örgryte 14.45 (+0.1),
Jesper Hellström Hässelby NM;
M Kula (27.5): 1)
Wictor Petersson Malmö 19.74, 2)
Jesper Ahlin Tureberg 17.91, 4)
Leo Zikovic Örgryte 16.72, 5)
Gabriel Heen Hässelby 16.38;
M Diskus (28.5): 6)
Oskar Antonsson Trångsviken 51.98, 7)
Jussi Kiviniemi Södertälje IF 51.12;
M Slägga (27.5): 5)
Ragnar Carlsson Hässelby 70.69, 8)
Karl Ludvik Tureberg 61.84, 9)
Alfons Haals Västerås FK 61.04;
M Spjut (28.5): 3)
Jakob Samuelsson Hässelby 75.08;
M 4x100 m (28.5): 1)
Sverige Sverige 40.02 (Thomas Jones, Milo Wahlgren, Alexander Pilgrim, Emil Johansson);
M 4x400 m (28.5): 1)
Sverige Sverige 3:09.99 (Gustav Gahne, Mattias Waernulf, Alexander Nyström, Emil Johansson)
Extra Events M 110 m häck (28.5, +1.1): 1)
Joel Bengtsson Malmö 13.78, 3)
Anton Levin Malmö 14.09;
K 100 m (27.5, +0.8): 2)
Julia Henriksson Malmö 11.56, 6)
Nora Lindahl Hässelby 11.84, 8)
Filippa Sivnert Malmö 11.93, Heat 2 (27.5, -1.2): 1)
Julia Henriksson Malmö 11.64, 3)
Nora Lindahl Hässelby 11.90, 4)
Filippa Sivnert Malmö 11.92;
K 200 m Final A (28.5, +2.0): 1)
Julia Henriksson Malmö 23.32, 3)
Lisa Lilja Örgryte 23.79;
K 400 m (27.5): 8)
Linnéa Frobe Täby 55.73;
K 800 m (28.5): 2)
Julia Nielsen Örgryte 2:05.46, 3)
Maria Freij Malmö 2:05.95;
K 1500 m (27.5): 2)
Olivia Weslien IF Göta 4:18.38, 6)
Julia Nielsen Örgryte 4:21.02, 8)
Saga Provci IFK Göteborg 4:25.16;
K 5000 m (27.5): 8)
Elin Brink Mölndal 16:44.46,
Sara Christiansson Sävedalen DNF;
K 3000 m hinder (28.5): 2)
Linn Söderholm Sävedalen 9:57.94, 4)
Amélie Svensson Sävedalen 10:17.39,
Julia Samuelsson Högby DNF;
K 100 m häck (28.5, +0.7): 8)
Elin Lindeblad IFK Växjö 13.69, Heat 1 (28.5, +1.6): 4)
Elin Lindeblad IFK Växjö 13.67, 7)
Johanna Carlsson Malmö 14.14;
K 400 m häck Final B (27.5): 4)
Hanna Karlsson IF Göta 1:00.54;
K Höjd (28.5): 1)
Ellen Ekholm Ullevi 1.85, 2)
Louise Ekman Gefle 1.82, 2)
Bianca Salming Tureberg 1.82, 4)
Matilda Nilsson Lund 1.82;
K Stav (27.5): 4)
Sara Winberg Täby 3.90,
Gabriella Jönsson Helsingborg NH;
K Längd (27.5): 1)
Kaiza Karlén IF Göta 6.39 (+1.1), 2)
Jenny Lestander Örgryte 6.29 (+0.2), 3)
Karolina Svensson Upsala IF 6.29w (+2.5);
K Tresteg (28.5): 1)
Maja Åskag Råby-Rekarne 14.00 (+1.7), 2)
Rebecka Abrahamsson Örgryte 13.59w (+2.2), 6)
Kajsa Lindqvist Upsala IF 12.79w (+2.8), 8)
Jenny Lestander Örgryte 12.26 (0.0);
K Kula (28.5): 2)
Sara Lennman Spårvägen 17.41, 4)
Emilia Malmehed IF Göta 15.10, 6)
Victoria Wickman Upsala IF 14.27;
K Diskus (27.5): 1)
Vanessa Kamga Hässelby 57.39, 4)
Mathilda Eriksson Malmö 54.56, 7)
Emma Ljungberg Spårvägen 53.49, 8)
Daniella Persson Spårvägen 50.35;
K Slägga (28.5): 4)
Grete Ahlberg Hammarby 67.60, 5)
Rebecka Hallerth Spårvägen 65.51, 6)
Sara Forssell IF Göta 64.99;
K Spjut (27.5): 2)
Amanda Olsson Säffle 49.82, 3)
Beatrice Lantz Hässelby 47.91, 4)
Matilda Elfgaard IFK Växjö 46.64, 5)
Emelie Olsson Säffle 46.11;
K 4x100 m (28.5): 2)
Sverige Sverige 45.83 (Filippa Sivnert, Julia Henriksson, Nora Lindahl, Wilma Svenson)
20‐21.5 København, DEN M 1000 m (21.5): 8)
Emil Aronsson KA2 2:49.47, 13)
Emil Jacobsson KA2 3:17.31;
M 3000 m (20.5): 11)
Emil Aronsson KA2 10:04.42, 13)
Emil Jacobsson KA2 11:05.38;
M Tresteg (20.5): 2)
Oliver Mostert KA2 12.81 (0.0)
P17 100 m (20.5, +2.7): 3)
Ture Lindell KA2 10.99w, Heat 2 (20.5, +2.1): 2)
Ture Lindell KA2 11.19w;
P17 200 m Final A (21.5, +0.3): 2)
Ture Lindell KA2 22.63, Final B (21.5, +0.7): 1)
Nino Kusljic Malmö 22.78, 5)
Oliver Mostert KA2 24.75, Final C (21.5, -0.6): 5)
Nemo Nerg KA2 26.15;
P17 400 m Final A (20.5): 1)
Wilmer Ahlberg Malmö 54.36, Final B (20.5): 2)
Nemo Nerg KA2 55.69;
P17 Höjd (21.5): 2)
Vilmer Vik KA2 1.71;
P17 Längd (20.5): 2)
Vilmer Vik KA2 6.08 (-0.4), 3)
Oliver Mostert KA2 5.82 (-1.5), 4)
Nemo Nerg KA2 5.01 (-0.2)
P15 100 m (20.5, +1.3): 5)
Wilmer Ahlberg Malmö 11.97, Heat 1 (20.5, +0.8): 2)
Wilmer Ahlberg Malmö 11.95;
K 3000 m (20.5): 1)
Freja Bjerström Björnstorp 10:08.96
F17 100 m (20.5, +1.6): 3)
Milene Rosberg Malmö 12.87, Heat 2 (20.5, +0.9): 3)
Milene Rosberg Malmö 12.79, 5)
Leia Tuvesson Malmö 13.93;
F17 200 m Final B (21.5, +0.5): 1)
Lilly Loggner KA2 25.88, 5)
Seoyul Choi Lund 28.42, Final C (21.5, -0.4): 1)
Enya Johannisson KA2 28.56, 3)
Louice Holgersson KA2 30.12;
F17 400 m (20.5): 1)
Lilly Loggner KA2 57.82, 5)
Louice Holgersson KA2 1:09.69;
F17 Stav (20.5): 2)
Freja Strenius KA2 3.20;
F17 Längd (20.5): 5)
Enya Johannisson KA2 4.83 (-0.2), 6)
Siri Zetterdahl KA2 4.56 (0.0)
F13 80 m (20.5, -0.2): 1)
Sarah Berkani Malmö 10.49, Heat 3 (20.5, -0.8): 1)
Sarah Berkani Malmö 10.62;
F13 200 m Final C (21.5, -1.3): 1)
Sarah Berkani Malmö 26.79;
F13 Kula (2.0 kg) (21.5): 1)
Sarah Berkani Malmö 15.49;
F13 Diskus (0.75 kg) (21.5): 1)
Sarah Berkani Malmö 41.03;
F13 Spjut (400 g) (20.5): 1)
Sarah Berkani Malmö 36.66
20‐21.5 Halle, GER M Kula (20.5): 6)
Wictor Petersson Malmö 19.00;
M Diskus (20.5): 10)
Simon Pettersson Hässelby 60.68;
M Slägga (20.5): 1)
Ragnar Carlsson Hässelby 75.27
M22 Kula (21.5): 4)
Jesper Ahlin Tureberg 16.89;
M22 Diskus (21.5): 8)
Teo Paganus Tureberg 49.60,
Jesper Ahlin Tureberg NM;
M22 Slägga (21.5): 3)
Karl Ludvik Tureberg 64.39, 5)
Alfons Haals Västerås FK 64.19, 11)
Leo Bystedt Västerås FK 58.15
P19 Kula (6.0 kg) (20.5): 3)
Leo Zikovic Örgryte 18.49;
P19 Diskus (1.75 kg) (20.5): 8)
Adam Hellbom Falun 50.18
P17 Kula (5.0 kg) (21.5): 4)
Ludvig Fredman Märsta 16.90, 6)
Ludvig Ellgren Tureberg 15.97;
P17 Diskus (1.5 kg) (21.5): 4)
Ludvig Fredman Märsta 54.96, 6)
Ludvig Ellgren Tureberg 51.15;
K Kula (20.5): 6)
Fanny Roos Malmö 18.23;
K Diskus Final B (20.5): 9)
Mathilda Eriksson Malmö 50.67, 11)
Emma Ljungberg Spårvägen 48.93, 14)
Ellen Pettersson Upsala IF 44.47, 15)
Daniella Persson Spårvägen 40.60;
K Slägga (20.5): 5)
Grete Ahlberg Hammarby 68.03, 8)
Sara Forssell IF Göta 63.74, 11)
Kajsa Wennberg Upsala IF 61.06
K22 Kula (21.5): 7)
Emilia Malmehed IF Göta 14.43, 9)
Victoria Wickman Upsala IF 14.02;
K22 Diskus (21.5): 5)
Molly Broback Upsala IF 52.41;
K22 Slägga (21.5): 3)
Thea Löfman Malmö 66.74
F19 Kula (20.5): 4)
Beatrice Pettersson Mölndal 14.60, 7)
Jonna Lundgren Skruv 13.47,
Ebba Salomonsson Lind Hanviken NM;
F19 Diskus (20.5): 7)
Ebba Salomonsson Lind Hanviken 44.66, 10)
Edvina Norberg Ransäter 43.02, 12)
Beatrice Pettersson Mölndal 41.83;
F19 Slägga (20.5): 5)
Saga Berg Upsala IF 59.55, 15)
Edvina Norberg Ransäter 49.63
F17 Slägga (3.0 kg) (21.5): 14)
Elin Runemar Tureberg 43.21
14.5 København, DEN M Maraton: 45)
Christian Malmström T Blekinge 2:33:18, 76)
Neil Lowrie IS Göta 2:39:12, 95)
Ludwig Hultin Akele 2:40:52, 98)
Niklas Hadorn 2:41:17, 99)
Nils Hernström IS Göta 2:41:19, 107)
Henrik Olsson Terrible Tuesday 2:42:37, 116)
David Abotor 2:43:11, 132)
Jeppe Skov-Andersen* Spårvägen 2:44:46, 150)
Tommy Carlsson Finn 2:46:06, 157)
Jonatan Bengtsson Warberg 2:47:00, 168)
Sebastian Weidenhielm-Linden 2:48:08, 183)
Jesper Jönsson 2:49:08, 190)
Peter Filiptsev Björnstorp 2:49:39, 193)
Martin Ullström Studenterna 2:49:55, 195)
Mattias Bäckström 2:49:57, 202)
Jonas Hansson 2:50:25, 209)
Eskil Petersson Malmö 2:50:51, 215)
Emil Tostrup 2:50:56, 219)
Gustav Larson 2:51:02, 228)
Paul Krochak* Studenterna 2:51:37, 232)
Sebastian Borring Malmö Löp 2:51:49, 234)
Martin Theander 2:52:00, 254)
Daniel Strandberg Malmö 2:52:36, 257)
Fredrik Broman Edsbyn 2:52:40, 262)
Sebastian Haglund 2:52:58, 272)
Aron Wohlström Malmö Löp 2:53:30, 292)
Barnabas Nyesiga 2:54:17, 302)
Erik Diding Warberg 2:55:00, 305)
Anders Torstensson 2:55:12, 309)
Alexander Berggren 2:55:21, 310)
Mats Aaman Pallas 2:55:24, 325)
Daniel Jansson 2:56:04, 357)
Fredrik Lindblom 2:57:11, 382)
Niclas Gällentoft Sweden Runners 2:57:52, 388)
Ola Söderblom Studenterna 2:58:02, 394)
Christoffer Nilsson Hässleholm Freeflow 2:58:15, 402)
Max Harris IS Göta 2:58:22, 403)
Johan Book IS Göta 2:58:23, 414)
Jonas Thomander Falkenbersg RR 2:58:35, 419)
Fredrik Ekman Lund 2:58:46, 422)
Andreas Nilsson IS Göta 2:58:50, 435)
Andreas Klingebrant GF Idrott 2:59:00, 438)
Martin Stigmar Hässleholm Freeflow 2:59:04, 448)
Niklas Olsson Akele 2:59:18, 457)
Robin Adolfsson 2:59:33, 466)
Daniel Nilsson Lidingö 2:59:36, 477)
Pontus Rutgersson 2:59:48, 496)
Andreas Olsson 2:59:57, 499)
Carl Finnander 2:59:57, 509)
Max Örnberg 3:00:02, 519)
Lars Björklund Springresor IF 3:00:12, 520)
Fredrik Wirenmark Nocout.se 3:00:13, 523)
Dino Pjanic 3:00:21, 526)
Christofer Eliasson 3:00:24, 528)
Christopher Alteblad 3:00:35, 535)
Håkan Ekfors Björnstorp 3:00:55, 565)
Anders Nilsson Växjö LK 3:02:01, 566)
Micael Lindqvist Apladalen 3:02:01, 581)
Ola Cederfeldt Malmö Löp 3:02:30, 582)
Marcus Lindberg Lerum 3:02:31, 593)
Jesper Bokefors Malmö 3:02:59, 601)
Måns Herlogsson 3:03:13, 602)
Karl Teurneau-Hermansson 3:03:15, 603)
Andreas Tjellander IS Göta 3:03:15, 605)
Daniel Zettervall 3:03:21, 630)
Erik Mellerstedt 3:04:19, 642)
Josef Bexell Terrible Tuesday 3:04:43, 643)
Kim Soléus 3:04:44, 661)
Emil Bogren Rydö 3:05:25, 665)
Tomas Persson Huddinge 3:05:34, 668)
Magnus Forhammar 3:05:40, 672)
Johan Vallon-Christersson Malmö Löp 3:05:47, 682)
Kim Charlie Strandberg 3:06:05, 688)
Anton Lundqvist 3:06:16, 689)
Tobias Jönson Löparnas vänner 3:06:17, 699)
Eric Crona 3:06:42, 708)
Sebastian Hansen 3:06:52, 728)
Andreas Engblom Kristianstad 3:07:28, 729)
Johan Arvas 3:07:28, 733)
Richard Adolfsson 3:07:39, 743)
Rasmus Knutsson 3:07:55, 751)
Kristian Kornhag Scania RR 3:08:10, 764)
Sebastian Thuns 3:08:32, 765)
Mattias Ljunggren 3:08:34, 770)
Simone Sella 3:08:46, 783)
Per Henrik Johnson 3:08:59, 794)
Marcus Österberg Hässelby 3:09:12, 832)
Christian Stålhammar IS Göta 3:09:57, 840)
Filip Lindström 3:10:10, 846)
Anton Persson 3:10:13, 850)
Fredrik Karlsson 3:10:16, 859)
Johan Andrén 3:10:32, 872)
Bujar Bega IS Göta 3:10:44, 906)
Daniel Herstedt Heleneholm 3:11:45, 921)
Joakim Rosell Falkenbersg RR 3:12:06, 927)
Pontus Ossian 3:12:14, 928)
Christopher Strandell 3:12:16, 930)
Patrick Joost 3:12:17, 942)
Oskar Lundqvist Malungs OK 3:12:43, 955)
Per Johansson Warberg 3:13:00, 956)
Mattias Höjman Halmstad T&M 3:13:01, 963)
Håkan Carlberg Malmö 3:13:08, 970)
Kristian Rosengren 3:13:16, 1021)
Douglas Jacobsson 3:14:30, 1023)
Daniel Olsson 3:14:34, 1026)
Sebastian Lindén 3:14:45, 1031)
Christian Gerdén 3:14:49, 1054)
Mattias Rönngård 3:15:16, 1136)
Patrik Landström Akele 3:17:09, 1150)
Niclas Sjögren 3:17:27, 1187)
Zlatan Basic 3:18:11, 1400)
Marcus Berglund Vallentuna 3:22:46, 1429)
Kaj Lahti 3:23:34, 1434)
Johan Lundgren Helsingborgs LK 3:23:39, 1452)
Paul Bredhe IS Göta 3:24:00, 1503)
Håkan Andersson Falkenbersg RR 3:25:19, 1532)
Leif Larsson Genarp 3:25:48, 1569)
Jan Paulsen 3:26:26, 1587)
Björn Fröding 3:26:44, 1766)
Hans Broomé Helsingborgs LK 3:29:52, 2057)
Torbjörn Sjölander Örebro AIK 3:33:53, 3037)
Anders Eriksson IF Göta 3:49:47, 3494)
Stefan Alsved 3:55:59, 5537)
Nils H Persson Heleneholm 4:26:48;
K Maraton: 38)
Helena Hallgren Simlångsdalen 3:01:32, 56)
Camilla Zethraeus 3:08:47, 58)
Caroline Wiberg Helsingborgs LK 3:09:37, 86)
Sofia Olofsson 3:16:36, 87)
Jessie Ross Skärvad Täby 3:16:51, 104)
Camilla Bloss IFK Växjö 3:19:43, 115)
Maria Talja Majorna 3:21:33, 131)
Märta Hallstedt 3:23:57, 134)
Thea Emilsson 3:24:22, 166)
Alice Greberg Mölndal 3:27:40, 180)
Madelaine Svantesson Axa SC 3:29:11, 182)
Karin Ahlstedt Björnstorp 3:29:21, 184)
Hedvig Orvenholt 3:29:43, 191)
Caroline Hammargren Täby 3:31:02, 194)
Sara Nkwe Assarsson Malmö Löp 3:31:10, 201)
Christina Terner Lerum 3:31:31, 216)
Anna Nystedt Scania RR 3:32:26, 234)
Karolina Tjernberg Helsingborgs LK 3:33:29, 269)
Liselott Johansen 3:36:18, 276)
Lovisa Danielsson Dala-Järna 3:36:44, 278)
Elsa Henriksson 3:36:53, 288)
Charlotta Stig-Jacobsson 3:37:30, 294)
Caroline Lillrud 3:38:13, 295)
Isabelle Burström 3:38:14, 303)
Anna Ekström 3:39:04, 308)
Isabelle Orsimo 3:39:13, 322)
Emelie Lindström 3:40:27, 326)
Minna Lönnstedt 3:41:01, 336)
Ellen Rothsberg 3:41:39, 337)
Carolina Olsson 3:41:40, 345)
Isabelle Granlund 3:42:02, 362)
Sandra Påhlman 3:42:59, 365)
Alvina Ahlkvist 3:43:13, 395)
Johanna Englund 3:44:53, 522)
Helena Roxtorp 3:52:06, 578)
Jennie Sandberg Roslagen 3:54:31, 770)
Margareta Marjeta Gagnef 4:01:26, 1274)
Ingrid Persson 4:19:30, 1389)
Barbro Liljequist Heleneholm 4:24:14, 2496)
Agneta Österman Lindquist 6:05:42
6.5 Barcelona, ESP K 4x100 m: 1)
* Spanien 46.50 (Ines Pascual, Elena Guiu, Carmen Marco, Kaiza Karlén)
29.4 Glostrup, DEN M 400 m: 1)
Nick Ekelund-Arenander Malmö 48.58
P17 100 m (+0.5): 3)
Anyaba Kouakou Heleneholm 12.78
P13 80 m (-1.5): 1)
Anton Ford Heleneholm 11.03, Heat 2 (+0.3): 1)
Anton Ford Heleneholm 11.04;
P13 200 m Final A (+0.3): 1)
Anton Ford Heleneholm 29.17, 2)
Oskar Carlström Heleneholm 32.07;
P13 Höjd: 1)
Oskar Carlström Heleneholm 1.40;
P13 Längd (zon): 2)
Anton Ford Heleneholm 4.22;
F17 100 m (-1.0): 3)
Selma Ford Heleneholm 14.06, 4)
Lovis Olsson Heleneholm 14.17;
F17 Längd: 2)
Lovis Olsson Heleneholm 4.08 (+0.3);
F17 Kula (3.0 kg): 3)
Alice Nilsson Heleneholm 9.36
F13 80 m (+0.9): 1)
Ella Thümmel Lund 10.93, 8)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 11.91, Heat 2 (+0.6): 3)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 11.68, Heat 3 (+1.0): 1)
Ella Thümmel Lund 10.99;
F13 200 m Final A (-0.5): 3)
Ella Thümmel Lund 29.02, Final B (0.0): 2)
Filippa Pode Oreby Heleneholm 32.32, Final C (+0.6): 1)
Hedvig Götegård Heleneholm 31.69, 2)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 32.51, 4)
Adrianna Kowalska Heleneholm 32.62;
F13 Höjd: 6)
Smilla Koeck Heleneholm 1.30;
F13 Längd (zon): 6)
Tove Olsson Heleneholm 4.25, 8)
Hedvig Götegård Heleneholm 4.07, 9)
Noor af Wetterstedt Heleneholm 4.03, 15)
Adrianna Kowalska Heleneholm 3.75;
F13 Kula (2.0 kg): 6)
Smilla Koeck Heleneholm 8.29, 8)
Tove Olsson Heleneholm 7.75, 10)
Adrianna Kowalska Heleneholm 6.36;
F13 Boll (145 g): 2)
Smilla Koeck Heleneholm 31.06, 3)
Tove Olsson Heleneholm 23.69
23.4 Hamburg, GER M Maraton: 53)
Erik Landström Björnstorp 2:32:21, 70)
Axel Smith Björnstorp 2:34:58, 159)
Johan Säfström Linnéa 2:45:02, 163)
Anders Larvia IFK Umeå 2:45:15, 237)
Sebastian Mauritsson 2:51:16, 285)
Kent Melin Linnéa 2:54:35, 289)
Oskar Höstlund 2:54:44, 302)
Adam Liljeroos 2:55:27, 310)
Rickard Andersson Linnéa 2:55:37, 317)
Klas Johansson IS Göta 2:55:59, 323)
Sava Iancovici* Solvikingarna 2:56:21, 325)
Martin Larvia 2:56:09, 377)
Lars Marklund Kalmar RC 2:58:08, 385)
Peter Wallfors 2:58:21, 471)
Håkan Wiman Linnéa 2:59:53, 516)
Tariq Al Ameli 3:01:45, 587)
Fredrik Edelvik Mölndal 3:05:10, 616)
Fredrik Dahlberg 3:06:39, 664)
Ivan Bretan Stockholm LDK 3:09:07, 675)
Mikael Sondéll Linnéa 3:08:56, 718)
Joel Edholm Terrible Tuesday 3:10:15, 759)
Bo Sundström Kalmar RC 3:11:44, 762)
Jonas Edqvist 3:13:36, 781)
Sebastian Lindén 3:12:28, 786)
Patrik Nyqvist 3:12:19, 814)
Alexander Dahlmann Täby 3:13:04, 821)
Tobias Lidving Studenterna 3:13:13, 825)
Johan Wrede Huddinge 3:13:15, 852)
Magnus Jedar 3:14:34, 1260)
Jürgen von Rosen Telia 3:26:23;
K Maraton: 37)
Karin Lagerström Oskarshamn RC 3:00:40, 67)
Karima Makrof Majorna 3:13:14, 103)
Sofia Gruvberger Saal 3:23:53, 105)
Karin Ahlstedt Björnstorp 3:24:59, 167)
Carolina Höij Kristinehamns MSK 3:32:33, 201)
Frida Borgen 3:37:02, 644)
Marie Olsson IS Göta 4:04:21
23.4 London, GBR M Maraton: 483)
Daniel Westergren Mantra Sport 2:38:27, 600)
Daniel Elinder Fredrikshof 2:39:58, 610)
Oskar Jönsson Örgryte 2:40:09, 835)
Stefan Ritte* Tumba 2:43:32, 2210)
Joel Lundblad Fredrikshof 2:56:54, 2384)
Mikael Näslund Öbacka 2:57:50, 2543)
Anders Olausson Ludvika 2:58:38, 2779)
Carl Ljunggren 2:59:50, 2892)
Petter Östman 3:00:46, 3050)
Daniel Martinsson Bjerke 3:02:18, 3089)
Dag Åstrom 3:02:42, 3113)
Peter Axeborn 3:03:03, 3155)
Oscar Rydén 3:03:28, 3321)
Rickard Löpare 3:04:59, 3668)
Michael Johansson Terrible Tuesday 3:07:48, 3691)
Jonathan Magnusson 3:07:57, 3692)
Erik Tullberg 3:07:58, 3776)
Mattias Rönngård 3:08:32, 4100)
Stefan Lindblom Runacademy 3:11:09, 4201)
Jesper Holvandus Tjalve FIF 3:12:01, 4260)
Alexander Wigsten 3:12:27, 4458)
Thim Andersson Mölndal 3:13:52, 4465)
Martin Hidefjäll Linnéa 3:13:53, 4495)
Mikael Tjärnberg 3:14:03, 4555)
Krister Holm 3:14:29, 4569)
Andreas Jansson IS Göta 3:14:34, 4608)
Pablo Sanchez 3:14:45, 5885)
John Elliot Täby 3:23:52, 10756)
Rolf Östman 3:49:44;
K Maraton: 180)
Ella Von Schewelov Wallén 2:59:28, 489)
Lisa Abrahamsson 3:11:08, 571)
Maria Alin Hammarby 3:12:54, 690)
Jonna Asp 3:16:08, 718)
Emma Holstad Lidingö 3:16:41, 893)
Sara Kvarfordh Linnéa 3:19:59, 1108)
Isabella Österlund 3:24:10, 1431)
Theresa Skog Genarp 3:28:38, 1667)
Carolina Stenfeldt 3:31:23, 1669)
Johanna Rydén 3:31:23, 1852)
Isabelle Johansson 3:33:34, 2198)
Ylva Ekmark 3:37:13, 2340)
Yen-yi Tang 3:38:45, 2553)
Sofia Landin 3:40:38, 2715)
Marie Naisby 3:42:25, 2921)
Helena Lundkvist 3:44:08, 2995)
Jenny Hedblom 3:44:52, 3007)
Tanja Isaksson 3:44:59, 3401)
Maria Westin 3:48:47, 3772)
Arja Taaveniku 3:52:04, 5360)
Charlotte Sörquist Lerum 4:04:11, 5479)
Annika Åström 4:05:17
17.4 Boston, MA M Maraton: 52)
Mustafa Mohamed Hälle 2:26:03
Open M Maraton: 79)
Niklas Ahlund 2:29:28, 304)
Tobias Andersson 2:35:59, 900)
Magnus Åhsberg Apladalen 2:44:00, 1148)
Ruben Larsson IFK Växjö 2:46:32, 1218)
Björn Wärn Terrible Tuesday 2:47:17, 1228)
Jonatan Luther-Bergquist 2:47:39, 1892)
Alfons Passgård 2:53:41, 1905)
Björn Lindqvist 2:51:39, 1924)
David Reveman 2:52:15, 2168)
Anders Szalkai Spårvägen 2:53:32, 2401)
Sebastian Borring Malmö Löp 2:56:33, 2490)
Josef Szotten 2:57:02, 2491)
Marcus Sandberg 2:55:27, 3445)
Rickard Strand Terrible Tuesday 3:02:47, 3634)
David Ho 3:01:12, 3721)
Rauno Halonen 3:01:19, 3850)
Viktor Backemar 3:00:56, 5343)
René Dahl Sandegren Täby 3:10:41, 5602)
Fredrik Larsson 3:09:37, 6089)
Johan Beckman 3:14:03, 6103)
Daniel Östlund 3:12:44, 6115)
Christopher Grundberg 3:16:28, 6509)
Johan Lundbäck Kalmar RC 3:15:49, 6705)
Anders Lindquist 3:17:57, 6754)
Björn Söderström IKHP Huskvarna 3:20:31, 6930)
Gunnar Engblom 3:19:09, 7293)
Stefan Höglander 3:21:43, 7342)
Johan Sävenstrand 3:23:27, 7749)
Daniel Hägerlöf 3:24:18, 7803)
Daniel Lindström 3:22:24, 7806)
Niklas Magnfält Axa SC 3:26:38, 7830)
Kenth Svensson 3:25:34, 7908)
Peter Borg 3:25:34, 8155)
Kent Westerberg 3:28:53, 8357)
Tommy Swing Linnéa 3:26:46, 8379)
Niclas Georgsson 3:29:13, 8675)
Christian Boëthius Kongahälla 3:31:28, 9382)
Hans Lindgren 3:35:12, 11934)
Robert Lilja 4:07:16;
K Maraton: 36)
Hanna Lindholm Högby 2:39:16
Open K Maraton: 977)
Sofie Lindevall 3:14:20, 1238)
Katarina Persson 3:20:02, 1597)
Sanna Nilsson 3:19:29, 2363)
Kristin Eklöf Sätra 3:24:45, 4749)
Maria René Solvikingarna 3:43:06, 5108)
Anna Seim 3:44:11, 5366)
Petra Henriksson Nousiainen Ekerö Runners 3:45:01, 5981)
Therese Rudmalm 3:54:17, 6543)
Margareta Borring 3:57:33, 8376)
Cecilia Ganslandt 4:18:58, 8566)
Charlotta Thomasson Spårvägen 4:16:00, 11269)
Anita Mueller 5:53:08
16.4 Rotterdam, NED M Maraton: 22)
Jesper Lundberg Hunflen 2:14:53, 51)
Joacim Lantz Ockelbo 2:21:40, 77)
David Nilsson Högby 2:26:53, 78)
Elov Olsson Ockelbo 2:26:53, 116)
Anders Österlund Västerås SOK 2:30:33, 138)
Andreas Ingberg Örebro AIK 2:32:38, 156)
Albin Ingmarsson Kyrkhult 2:33:59, 380)
Daniel Oltegen Lidköpings VSK 2:44:46, 452)
Patrik Persson 2:46:33, 521)
Per Lindblom F&S Sollentuna 2:48:32, 539)
Nils Ipsen 2:48:56, 616)
Björn Engqvist Örebro AIK 2:50:50, 1126)
Erik Taber 2:58:47, 1255)
Jonas Nilsson Lidköpings IS 2:59:38, 1453)
Björn Resare 3:01:39, 1774)
David Hedlund Örebro AIK 3:07:41, 2019)
Erik Desmeules Dalregementet 3:10:48, 2307)
Tony Loord 3:14:54;
K Maraton: 32)
Liduina van Sitteren Örebro AIK 2:48:57, 105)
Sofia Norgren Ludvika 3:06:26, 210)
Sigrid Andersson Hunflen 3:19:23, 362)
Anna Ullberg 3:29:21, 386)
Jenny Gustafsson 3:31:15
2.4 Berlin, GER M Halvmaraton: 17)
David Nilsson Högby 1:02:41, 23)
Linus Rosdahl Hässelby 1:03:49, 30)
Ebba Tulu Chala Keep Up 1:04:30, 36)
Kristofer Låås Keep Up 1:05:12, 56)
Isak Hellström Studenterna 1:07:09, 69)
Heshlu Andemariam* Keep Up 1:08:17, 78)
Fred Grönwall Studenterna 1:08:54, 82)
Andreas Lundegård Studenterna 1:09:18, 93)
Victor Dahl Nordic T&E C 1:09:37, 112)
Marcus Åberg Tjalve FIF 1:10:37, 123)
Martin Holm Studenterna 1:11:05, 126)
Martin Jarbeck Studenterna 1:11:09, 129)
Victor Dahlgren Brattås 1:11:17, 135)
Edvin Karlström Rehn 1:11:34, 136)
Vladislav Shchukin* Studenterna 1:11:36, 136)
Daniel Parheden Hälle 1:17:37, 137)
Per Wangel Nordic T&E C 1:11:40, 146)
Sylvain Glos* Studenterna 1:11:57, 182)
Jens Ljunggren 1:12:59, 187)
Oskar Åhrén Motala 1:13:08, 194)
Petter Åström 1:13:50, 220)
Emil Jansson Tjalve FIF 1:14:06, 228)
Niklas Wiberg Hälle 1:14:17, 229)
Mattias Jonsson Bålsta 1:14:26, 234)
Niklas Serrander 1:14:38, 237)
Oskar Höstlund 1:15:11, 260)
Christoffer Lundgren Björnqvist Katrineholm 1:15:12, 288)
Erik Johansson Katrineholm 1:15:45, 323)
Daniel Strandberg Malmö 1:16:17, 340)
Andreas Lundblad Falkenberg Allstars 1:16:38, 389)
Simon Wahlström Studenterna 1:19:49, 520)
Petter More Studenterna 1:19:10, 567)
Mattias Krantz Terrible Tuesday 1:20:02, 580)
Julius Bjällhage 1:20:34, 591)
Ragnar Fahlin Strömberg Studenterna 1:20:27, 619)
Andreas Huss Studenterna 1:20:29, 660)
Fredrik Lindblom 1:21:44, 671)
Christoffer Larsson IFK Umeå 1:21:15, 755)
Peter Forsberg Mälarhöjden 1:22:40, 779)
Robert Pölder 1:22:53, 820)
Henrik Ågren 1:22:47, 841)
Tobias Thorsson Tjalve FIF 1:22:56, 1089)
Erik Almqvist Runacademy 1:25:24, 1408)
Marcus Österberg Hässelby 1:29:34, 2102)
Wojtek Szymanski Hässleholm Freeflow 1:33:39, 2430)
Jens Sandahl Hälle 1:35:15, 2582)
Håkan Larsson Trelleborg 1:37:21, 2663)
Michael Manske Runacademy 1:35:56, 2790)
Stefan Jensen Linnéa 1:37:20, 3073)
Jan Lundgren Katrineholm 1:40:58, 3348)
David Lindquist 1:41:08;
K Halvmaraton: 9)
Carolina Wikström Upsala IF 1:11:07, 15)
Leonie Balter* Studenterna 1:12:34, 38)
Anna Jonsson Studenterna 1:16:57, 52)
Moa Gustafsson Studenterna 1:18:47, 53)
Rebecca Axelsson Keep Up 1:18:49, 84)
Jonna Hedbys Holmberg 1:22:42, 114)
Emma Granström Olofsson 1:25:58, 159)
Linda Morin Terrible Tuesday 1:28:53, 211)
Karin Frimodt Linnéa 1:31:00, 212)
Madeleine Bokedal Studenterna 1:31:47, 216)
Linnea Troeng Linné 1:31:36, 225)
Vanessa Werkelin 1:34:06, 244)
Åsa Nylander Studenterna 1:32:55, 256)
Erica Thorsson 1:36:10, 262)
Madelaine Örtengren Studenterna 1:33:41, 418)
Sara Kvarfordh Linnéa 1:37:20, 989)
Lotta Mörk Hässleholms AIS 1:51:01, 1087)
Helen Ragnarsson 1:52:41, 2005)
Caroline Claar Delin 2:24:24, 4416)
Christina Andersson Skog Udd 2:21:44
2.4 Paris, FRA M Maraton: 9)
Samuel Tsegay Hälle 2:09:47, 331)
Andreas Höye Hälle 2:41:18, 376)
Joakim Thelin Upsala IF 2:42:20, 1191)
Fabian Wennergren 2:55:34, 1454)
Marcus Oskarsson 2:55:53, 1468)
Stefan Silfver 2:55:46, 1525)
Carl William Svensson 3:05:40, 1837)
Johan Malk 3:02:31, 2220)
Gabriel Hamidi Hälle 3:01:57, 3168)
Fredrik Ståhlberg Högbo GIF 3:10:30, 3781)
Anders Olausson Ludvika 3:09:35, 6535)
Claes Rasmuson 3:29:34;
K Maraton: 240)
Haley Quantz 3:36:43
26.3‐1.4 Toruń, POL, Inne, WC-vetM35 60 m Heat 2 (27.3): 3)
Julian Gabert Upsala IF 7.55, Heat 5 (27.3): 3)
Mehdi Alipour Malmö 7.54;
M35 3000 m (26.3): 5)
Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 9:02.31;
M35 10 km väg (29.3): 4)
Mathias Stjernlöf Eskilstuna FI 32:30
M40 800 m Heat 1 (29.3): 3)
Daniel Norberg Spårvägen 2:02.22;
M40 3000 m Final A (26.3): 7)
Christofer Salmén Spårvägen 9:15.26, 10)
Daniel Norberg Spårvägen 9:42.01, 12)
Anders Hallberg Hemlingby 10:52.32;
M40 10 km väg (29.3): 6)
Christofer Salmén Spårvägen 34:05
M45 60 m (29.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 6.95, Semi 2 (28.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 6.96, Heat 4 (27.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 7.26;
M45 200 m (31.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.42, Semi 1 (31.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 22.23, Heat 2 (30.3): 1)
Lion Martinez Upsala IF 23.52;
M45 800 m (30.3): 10)
Daniel Arvidsson Spårvägen 2:04.70, Heat 2 (29.3): 2)
Daniel Arvidsson Spårvägen 2:04.73;
M45 3000 m (26.3): 3)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 8:57.45;
M45 10 km väg (29.3): 4)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 32:00;
M45 60 m häck (99.1 cm) (31.3): 8)
Joacim Kämpe Linköpings GIF 10.04, Heat 1 (31.3): 3)
Joacim Kämpe Linköpings GIF 10.08;
M45 Stav (29.3): 1)
Fredrik Dymén Kongahälla 4.05;
M45 Vikt (29.3): 1)
Daniel Korhonen Kville 15.88;
M45 Femkamp M45 inne (30.3): 11)
Joacim Kämpe Linköpings GIF 2.939 (10.10 5.23 10.29 1.42 3:18.84)
M50 60 m Semi 1 (28.3): 6)
Erik Åhlin Tureberg 7.82, Heat 4 (27.3): 3)
Erik Åhlin Tureberg 7.99;
M50 200 m Heat 1 (30.3): 3)
Jonas Asplund Tureberg 25.45, Heat 2 (30.3): 3)
Henrik Tegnér Spårvägen 25.77, Heat 11 (30.3): 3)
Sergej Nikolajev Hässelby 25.77;
M50 400 m Heat 5 (26.3): 3)
Henrik Tegnér Spårvägen 58.27;
M50 800 m Heat 2 (29.3): 4)
Fredrik Eckerström Spårvägen 2:15.69, Heat 3 (29.3): 5)
Fredrik Nybäck Spårvägen 2:12.42;
M50 1500 m Heat 2 (31.3):
Fredrik Eckerström Spårvägen DNF, Heat 4 (31.3): 3)
Fredrik Nybäck Spårvägen 4:29.97;
M50 Halvmaraton (1.4): 21)
Kamal Davidsun Märsta 1:25:58;
M50 60 m häck (91.4 cm) Heat 1 (31.3): 3)
Christian Albing Gröndin Nyköpings BIS 9.35, 4)
Jonas Asplund Tureberg 9.39, Heat 3 (31.3): 2)
Christian Josefsson Tureberg 9.50, Heat 4 (31.3): 5)
Hunter S Mabon Tureberg 9.71;
M50 Stav (30.3): 1)
Jonas Asplund Tureberg 4.50, 8)
Hunter S Mabon Tureberg 3.60, 9)
Sergej Nikolajev Hässelby 3.45;
M50 Längd (26.3): 6)
Erik Åhlin Tureberg 5.49;
M50 Tresteg (28.3): 2)
Mattias Sunneborn Spårvägen 12.97;
M50 Kula (5.0 kg) (31.3): 8)
Per Östlund Hässelby 12.57;
M50 Spjut (700 g) (26.3): 10)
Anders Bäckman Danderyd 40.09;
M50 Femkamp M50 inne (30.3): 1)
Mattias Sunneborn Spårvägen 4.072 (9.01 5.86 12.55 1.66 3:09.46), 15)
Christian Albing Gröndin Nyköpings BIS 3.074 (9.50 5.45 8.58 1.42 3:39.44), 18)
Hunter S Mabon Tureberg 2.780 (9.64 5.10 12.34 1.51 DNF), 19)
Jonas Asplund Tureberg 2.767 (9.30 5.21 9.00 1.63 DNF), 20)
Christian Josefsson Tureberg 2.703 (9.67 5.21 9.66 NH 3:18.89)
M55 60 m Heat 5 (27.3): 7)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 10.13;
M55 200 m (31.3): 4)
Mårten Skogman Spårvägen 24.78, Semi 3 (31.3): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 24.34, Heat 3 (30.3): 1)
Mårten Skogman Spårvägen 24.57;
M55 800 m (30.3): 8)
Sören Persson IF Göta 2:12.09, 9)
Mats Olsson Morjärv 2:16.59, Heat 4 (29.3): 1)
Sören Persson IF Göta 2:10.02, 3)
Mats Olsson Morjärv 2:10.78;
M55 1500 m (1.4): 9)
Sören Persson IF Göta 4:27.91, Heat 1 (31.3): 4)
Sören Persson IF Göta 4:29.97, Heat 4 (31.3): 7)
Mats Olsson Morjärv 4:52.21;
M55 10 km väg (29.3): 13)
Anders Hansson Solvikingarna 40:07;
M55 60 m häck (91.4 cm) Heat 3 (31.3): 6)
Panagiotis Avramidis Hanviken 10.59;
M55 Stav (30.3): 9)
Panagiotis Avramidis Hanviken 3.15;
M55 Kula (6.0 kg) (31.3): 14)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 8.25;
M55 Diskus (1.5 kg) (29.3): 14)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 30.29;
M55 Vikt (11.34 kg) (30.3): 19)
Per-Jonas Trollsås Danderyd 9.45, 20)
Mikael Magnusson Tumba 9.18;
M55 Slägga (6.0 kg) (27.3): 17)
Mikael Magnusson Tumba 24.04;
M55 Femkamp M55 inne (29.3): 11)
Panagiotis Avramidis Hanviken 2.819 (10.83 4.42 11.04 1.49 4:24.18);
M55 8 km terräng (27.3): 27)
Anders Hansson Solvikingarna 35:14
M60 200 m (31.3): 3)
Jörgen Åberg Halmstad 25.35, Semi 2 (31.3): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 25.19, Heat 2 (30.3): 4)
Bobbie Baars Tureberg 28.07, Heat 5 (30.3): 1)
Jörgen Åberg Halmstad 25.41;
M60 400 m Semi 3 (27.3): 5)
Bobbie Baars Tureberg 1:02.03, Heat 3 (26.3): 4)
Bobbie Baars Tureberg 1:01.87;
M60 800 m (30.3): 8)
Roger Reinhold Spårvägen 2:24.49, Heat 3 (29.3): 3)
Roger Reinhold Spårvägen 2:23.76, Heat 4 (29.3): 2)
Johan Engholm Hässelby 2:27.45;
M60 1500 m (1.4): 2)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:34.31, 11)
Johan Engholm Hässelby 4:59.26, Heat 1 (31.3): 1)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 4:48.25, 4)
Johan Engholm Hässelby 4:50.43, Heat 2 (31.3): 5)
Roger Reinhold Spårvägen 5:03.25;
M60 3000 m (26.3): 2)
Håkan Eriksson Malungs SoFK 9:47.79;
M60 10 km väg (29.3): 8)
Jonas Hellström Fredrikshof 38:29;
M60 Halvmaraton (1.4): 13)
Jonas Hellström Fredrikshof 1:25:42;
M60 Höjd (27.3): 16)
Mats Nagle KFUM Örebro 1.40;
M60 Diskus (1.0 kg) (30.3): 13)
Per Östlund Hässelby 37.60
M65 800 m Heat 1 (29.3): 4)
Hans Tove Spårvägen 2:32.29, Heat 2 (29.3): 5)
Per Jacobsson Kungshamn 2:34.64;
M65 1500 m Heat 1 (31.3): 9)
Hans Tove Spårvägen 5:26.08;
M65 60 m häck (83.8 cm, 8 m) (31.3):
Michael Cocke Spårvägen DNF, Heat 1 (31.3): 3)
Michael Cocke Spårvägen 10.50;
M65 Höjd (27.3): 4)
Bertil Ljungqvist Orient 1.50;
M65 Längd (26.3): 4)
Michael Cocke Spårvägen 4.69, 9)
Bengt Aikdahl Lidköpings IS 4.24;
M65 Tresteg (1.4): 9)
Michael Cocke Spårvägen 9.21;
M65 Kula (5.0 kg) (30.3): 14)
Åke Ruus Spårvägen 10.51;
M65 Diskus (1.0 kg) (29.3): 4)
Åke Ruus Spårvägen 44.13;
M65 Spjut (600 g) (27.3): 10)
Bengt Aikdahl Lidköpings IS 32.75;
M65 Femkamp M65 inne (29.3): 3)
Michael Cocke Spårvägen 3.820 (10.38 4.60 10.58 1.42 3:37.88)
M70 800 m Heat 1 (29.3): 4)
Nils Nestor Tureberg 2:56.92, Heat 2 (29.3): 5)
Bo Larsson Järvsö 3:24.27;
M70 1500 m (1.4): 8)
Nils Nestor Tureberg 6:07.57, 11)
Bo Larsson Järvsö 6:39.53;
M70 3000 m (26.3): 8)
Nils Nestor Tureberg 13:09.29, 13)
Bo Larsson Järvsö 13:55.02;
M70 Halvmaraton (1.4): 6)
Bo Andersson Genarp 1:40:44;
M70 6 km terräng (27.3): 11)
Bo Andersson Genarp 29:20, 25)
Bo Larsson Järvsö 32:01
M75 60 m Heat 1 (28.3): 4)
Tage Isaksson Ymer 9.43;
M75 200 m Heat 5 (30.3): 4)
Kjell Widelund Järvsö 52.16;
M75 400 m (28.3): 6)
Tage Isaksson Ymer 1:19.79, Heat 2 (27.3): 3)
Tage Isaksson Ymer 1:19.63;
M75 Längd (27.3): 1)
Olle Borg Arvika 4.46;
M75 Tresteg (1.4): 1)
Olle Borg Arvika 9.79;
M75 Vikt (7.26 kg) (26.3): 4)
Peter Hackenschmidt IKHP Huskvarna 16.03
M80 60 m (29.3): 4)
Leif Karlsson Alvesta 10.19, Heat 1 (28.3): 2)
Leif Karlsson Alvesta 10.05;
M80 200 m (31.3): 2)
Leif Karlsson Alvesta 34.33, 5)
Åke Jonson Malmö 35.72, Heat 1 (31.3): 2)
Åke Jonson Malmö 35.24, Heat 2 (31.3): 2)
Leif Karlsson Alvesta 34.22;
M80 400 m (28.3): 2)
Åke Jonson Malmö 1:19.86, Heat 2 (27.3): 1)
Åke Jonson Malmö 1:28.52;
M80 800 m (30.3): 2)
Paul Simonsson Simrishamn 3:10.69, 5)
Lars-Göran Carlsson Hovslätt 3:21.92;
M80 1500 m (1.4): 5)
Åke Jonson Malmö 6:51.01;
M80 3000 m (26.3): 2)
Paul Simonsson Simrishamn 13:49.44,
Åke Jonson Malmö DNF;
M80 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (31.3): 1)
Nils Bäck Lund 13.86;
M80 Femkamp M80 inne (29.3): 1)
Nils Bäck Lund 2.828 (14.27 3.06 10.58 1.12 5:04.63), 2)
Åke Jonson Malmö 2.613 (15.23 2.67 8.46 1.09 4:20.72)
M85 Höjd (26.3): 1)
Carl-Erik Särndal Ystad 1.27;
M85 Kula (3.0 kg) (30.3): 1)
Östen Edlund Ragunda 10.90;
M85 Diskus (1.0 kg) (29.3): 1)
Östen Edlund Ragunda 30.06;
M85 Slägga (3.0 kg) (28.3): 2)
Östen Edlund Ragunda 34.22;
K35 60 m (29.3): 1)
Sara Wiss Upsala IF 7.62, Heat 3 (28.3): 1)
Sara Wiss Upsala IF 7.72;
K35 200 m (31.3): 1)
Sara Wiss Upsala IF 25.15, Heat 4 (31.3): 1)
Sara Wiss Upsala IF 25.15;
K35 Stav (1.4): 3)
Jenny Östlund Kalmar SK 2.90;
K35 Kula (26.3): 3)
Martina Efraimsson Motala 11.75;
K35 Spjut (28.3): 2)
Martina Efraimsson Motala 37.94
K40 60 m (29.3): 7)
Anna Björkstedt Spårvägen 8.15, Heat 3 (28.3): 1)
Anna Björkstedt Spårvägen 8.11;
K40 200 m Semi 1 (31.3): 4)
Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.33, Semi 2 (31.3): 4)
Anna Björkstedt Spårvägen 26.91, Heat 2 (30.3): 2)
Paulina Orell Sahlberg Lerum 26.09, Heat 4 (30.3): 1)
Anna Björkstedt Spårvägen 27.03;
K40 400 m (28.3): 2)
Paulina Orell Sahlberg Lerum 59.78, Heat 1 (27.3): 1)
Paulina Orell Sahlberg Lerum 1:02.07;
K40 60 m häck (76.2 cm, 8 m) (1.4): 2)
Malin Forséll Enköping 8.97, 8)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.96, Heat 2 (1.4): 2)
Malin Forséll Enköping 9.12, 5)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.40;
K40 Stav (1.4): 2)
Malin Forséll Enköping 3.00;
K40 Diskus (31.3): 3)
Angelica Kela Hälle 33.46;
K40 Vikt (27.3): 2)
Angelica Kela Hälle 11.89;
K40 Slägga (30.3): 4)
Angelica Kela Hälle 33.96
K45 60 m Semi 2 (28.3): 6)
Cecilia Nesser Mölndal 8.55, Heat 4 (28.3): 2)
Cecilia Nesser Mölndal 8.60;
K45 10 km väg (29.3): 6)
Maria Nagle Start 42:23;
K45 8 km terräng (27.3): 9)
Maria Nagle Start 36:35
K50 60 m Heat 2 (28.3): 2)
Anneli Virenius Bergsjö Vallentuna 8.79;
K50 200 m (31.3): 4)
Jenny Åkervall Spårvägen 28.48, Semi 1 (31.3): 2)
Jenny Åkervall Spårvägen 28.20, Semi 2 (31.3): 6)
Anneli Virenius Bergsjö Vallentuna 29.93, Heat 3 (30.3): 2)
Anneli Virenius Bergsjö Vallentuna 29.61, Heat 5 (30.3): 1)
Jenny Åkervall Spårvägen 29.07;
K50 60 m häck (76.2 cm, 7 m) (1.4): 7)
Jenny Rosén Nyköpings BIS 10.40, Heat 1 (1.4): 2)
Jenny Rosén Nyköpings BIS 10.18;
K50 Längd (27.3): 9)
Linda Åkerman Halmstad 4.27;
K50 Vikt (7.26 kg) (27.3): 10)
Linda Åkerman Halmstad 10.28;
K50 Spjut (500 g) (28.3): 4)
Linda Åkerman Halmstad 30.51;
K50 Femkamp K50 inne (31.3): 2)
Jenny Rosén Nyköpings BIS 3.495 (10.22 4.43 8.69 1.36 2:52.33)
K55 200 m Heat 5 (30.3): 5)
Ann Wiborgh Haraldsson Tureberg 33.15;
K55 400 m Heat 1 (27.3): 5)
Ann Wiborgh Haraldsson Tureberg 1:20.71;
K55 Stav (1.4): 3)
Carin Thornander Tureberg 2.30;
K55 Längd (27.3): 3)
Annica Sandström Spårvägen 4.81;
K55 Tresteg (30.3): 1)
Annica Sandström Spårvägen 10.96;
K55 Vikt (28.3): 5)
Annelie Schöldström Tureberg 12.53, 10)
Carin Thornander Tureberg 9.92;
K55 Slägga (3.0 kg) (31.3): 4)
Annelie Schöldström Tureberg 36.81, 8)
Carin Thornander Tureberg 29.91
K60 60 m Heat 2 (28.3): 6)
Barbara Bondesson Tumba 10.61;
K60 400 m Heat 1 (27.3):
Barbara Bondesson Tumba DNF;
K60 3000 m (26.3): 4)
Karin Schön Kville 11:58.60;
K60 10 km väg (29.3): 4)
Karin Schön Kville 41:58;
K60 Halvmaraton (1.4): 3)
Karin Schön Kville 1:32:50;
K60 Höjd (26.3): 15)
Barbara Bondesson Tumba 1.10;
K60 Längd (28.3): 12)
Barbara Bondesson Tumba 3.32;
K60 Kula (3.0 kg) (27.3): 14)
Kristina Trollsås Danderyd 7.49;
K60 Spjut (500 g) (29.3): 7)
Barbara Bondesson Tumba 20.73, 10)
Kristina Trollsås Danderyd 18.59;
K60 Femkamp K60 inne (31.3):
Barbara Bondesson Tumba DNF
K65 60 m (29.3): 5)
Lilly Wizén Roma 9.84, Heat 1 (28.3): 2)
Lilly Wizén Roma 9.78;
K65 200 m (31.3): 3)
Lilly Wizén Roma 32.14, 5)
Gunnel Tolfes Tureberg 33.05, Heat 1 (30.3): 2)
Lilly Wizén Roma 32.13, Heat 2 (30.3): 2)
Ulla Karnebäck Tureberg 33.52, Heat 3 (30.3): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 32.07;
K65 400 m (28.3): 2)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:11.58, 3)
Lilly Wizén Roma 1:13.45, 4)
Ulla Karnebäck Tureberg 1:16.48, Heat 1 (27.3): 2)
Lilly Wizén Roma 1:12.43, Heat 2 (27.3): 2)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:13.36, 3)
Ulla Karnebäck Tureberg 1:16.04;
K65 800 m (30.3): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 2:51.13, 3)
Lilly Wizén Roma 2:54.40, 4)
Ulla Karnebäck Tureberg 2:59.27;
K65 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (1.4): 2)
Ulla Karnebäck Tureberg 11.97;
K65 Längd (28.3): 6)
Ulla Karnebäck Tureberg 3.54;
K65 Femkamp K65 inne (31.3): 2)
Ulla Karnebäck Tureberg 3.024 (12.55 3.07 6.46 1.05 3:06.25)
K75 60 m (29.3): 2)
Barbro Bobäck Säter 10.59, Heat 2 (28.3): 1)
Barbro Bobäck Säter 10.30;
K75 400 m (28.3): 1)
Eva Widelund Järvsö 1:38.68, Heat 1 (27.3): 1)
Eva Widelund Järvsö 1:51.08;
K75 800 m (30.3): 1)
Eva Widelund Järvsö 3:43.56;
K75 1500 m (1.4): 1)
Eva Widelund Järvsö 7:41.13;
K75 3000 m (26.3): 1)
Eva Widelund Järvsö 16:16.57
K80 Höjd (26.3): 2)
Barbro Gadle Tureberg 1.13;
K80 Längd (28.3): 1)
Barbro Gadle Tureberg 3.08;
K80 Tresteg (30.3): 2)
Barbro Gadle Tureberg 5.78
19.3 Barcelona, ESP M Maraton: 17)
Adhanom Abraha Eskilstuna FI 2:17:47, 34)
Håkan Emilsson Offerdal 2:34:39, 43)
Jimmy Voxek Falkenberg Allstars 2:35:40, 238)
Hans Richard Nordenankar Gotlands Bro 2:52:03, 285)
Henrik Bengtsson Falkenberg Allstars 2:53:34, 403)
Filip Jonsson 2:57:37, 519)
Sebastian Zettergren 2:59:18, 587)
Henrik Kindgren Yo RC 3:00:14, 593)
Stefan Kindgren 3:00:18, 705)
Ulf Tjernström 3:03:55, 789)
Andreas Borg Åsbro 3:06:26, 831)
Bo Torstensson Falkenberg Allstars 3:07:28, 959)
Thomas Jonsson 3:09:54, 999)
Anders Kadmark Solvikingarna 3:10:48, 1097)
Christian Bengtzelius Studenterna 3:12:48, 2249)
Örjan Eriksson Ed 3:29:29
12.3 Den Haag, NED M Halvmaraton: 36)
Albin Lillieström Akele 1:09:50, 41)
Hugo Lindell Akele 1:10:04, 50)
Philip Seweling Fredrikshof 1:11:28, 51)
Hannes Bjernhagen Piteå IF 1:11:31, 66)
Robert Wingren Akele 1:12:42, 69)
Fredrik Uhrbom Spårvägen 1:13:06, 74)
Oscar Lindskogen Fredrikshof 1:13:26, 149)
Filip Ainouz Fredrikshof 1:16:47, 229)
Joel Lundblad Fredrikshof 1:19:11, 267)
Anders Nordlander Fredrikshof 1:20:21, 391)
Andreas Åkesson 1:23:52, 443)
Jimmy Mårdell Fredrikshof 1:24:56;
K Halvmaraton: 8)
Leonie Balter* Studenterna 1:12:49
5.3 Tokyo, JPN M Maraton: 709)
Daniel Nyström 2:47:56, 1661)
Jan Öhman 2:59:46, 2003)
David Lenneman 3:03:44, 2384)
Alexander Dahlmann Täby 3:08:23, 2575)
Karl Johansson 3:10:03, 4444)
Rolf Kjärsgård 3:26:34, 4631)
Ulf Christiansson 3:27:43, 6789)
Ulf Janzon 3:44:45, 6809)
Johan Echardt Studenterna 3:44:54, 23503)
Uno Steiner Trosabygden 5:52:40;
K Maraton: 62)
Frida Falk Skellefteå AIK 2:51:55, 260)
Karin Schön Kville 3:12:08, 300)
Nikita Steiner Hässelby 3:14:25, 373)
Therése Carlsson Roslagen 3:18:40, 454)
Annette Nilsson Springare Gellivare EC 3:22:33, 588)
Susanna Fritzson 3:28:47, 819)
Ann-Sofie Werneberg 3:37:25, 5725)
Agneta Jonsson Skavsåret 5:30:46
2‐5.3 Istanbul, TUR, Inne, IEM M 60 m (4.3): 3)
Henrik Larsson IF Göta 6.53, Semi 2 (4.3): 1)
Henrik Larsson IF Göta 6.56, Heat 4 (4.3): 1)
Henrik Larsson IF Göta 6.62;
M 400 m (4.3): 3)
Carl Bengtström Örgryte 45.77, Semi 1 (3.3): 1)
Carl Bengtström Örgryte 45.77, Heat 1 (3.3): 2)
Carl Bengtström Örgryte 46.55;
M 800 m (5.3): 5)
Andreas Kramer Ullevi 1:48.15, Semi 2 (4.3): 3)
Andreas Kramer Ullevi 1:47.11, Heat 3 (2.3): 2)
Andreas Kramer Ullevi 1:47.86;
M 1500 m Heat 1 (2.3): 7)
Emil Danielsson Spårvägen 3:53.89;
M 3000 m (5.3): 13)
Simon Sundström Lidingö 7:52.54,
Emil Danielsson Spårvägen DQ 7:51.64, Heat 1 (4.3): 6)
Emil Danielsson Spårvägen 7:57.45, Heat 2 (4.3): 6)
Simon Sundström Lidingö 7:51.30;
M 60 m häck Heat 3 (4.3): 6)
Max Hrelja Malmö 7.84;
M Längd (5.3): 2)
Thobias Montler Ullevi 8.19, Kval (3.3): 1)
Thobias Montler Ullevi 8.14;
M Tresteg Kval (2.3): 13)
Jesper Hellström Hässelby 15.95;
M Sjukamp (5.3): 8)
Marcus Nilsson Högby 5.677 (7.39 6.82 14.77 1.95 8.56 5.10 2:43.39);
K 60 m Semi 3 (3.3): 7)
Julia Henriksson Malmö 7.34, Heat 1 (3.3): 5)
Julia Henriksson Malmö 7.33;
K 800 m Heat 4 (2.3): 4)
Wilma Nielsen Örgryte 2:06.79, Heat 5 (2.3): 6)
Julia Nielsen Örgryte 2:06.33;
K 1500 m (4.3): 10)
Hanna Hermansson Tureberg 4:10.48, Heat 1 (3.3): 6)
Hanna Hermansson Tureberg 4:09.32;
K 3000 m Heat 1 (2.3):
Sara Christiansson Sävedalen DNF;
K Stav (4.3): 7)
Michaela Meijer Örgryte 4.45, Kval (3.3): 4)
Michaela Meijer Örgryte 4.55;
K Längd (5.3): 7)
Khaddi Sagnia Ullevi 6.57, Kval (4.3): 3)
Khaddi Sagnia Ullevi 6.74;
K Tresteg (4.3): 8)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.64, Kval (3.3): 8)
Maja Åskag Råby-Rekarne 13.82, 12)
Aina Grikšaitė* Spårvägen 13.50;
K Kula (3.3): 3)
Fanny Roos Malmö 18.42, Kval (2.3): 3)
Fanny Roos Malmö 18.35, 9)
Sara Lennman Spårvägen 17.82;
K Femkamp (3.3): 11)
Bianca Salming Tureberg 4.191 (9.04 1.77 13.74 5.48 2:16.12)
24‐26.2 Reykjavik, ISL, Inne, NordicC-vetM45 Kula (25.2): 1)
Christer Hagberg Ullevi 12.59;
M45 Vikt (25.2): 1)
Christer Hagberg Ullevi 15.24
M50 800 m (24.2): 2)
Henrik Nord Ystad 2:08.37, 3)
Fredrik Eckerström Spårvägen 2:15.78, 4)
Mattias Sunneborn Spårvägen 2:16.49;
M50 1500 m (26.2): 2)
Henrik Nord Ystad 4:20.39, 4)
Fredrik Eckerström Spårvägen 4:53.70;
M50 3000 m (25.2): 3)
Henrik Nord Ystad 9:40.53;
M50 Kula (6.0 kg) (25.2): 4)
Roger Karlsson Tumba 7.64;
M50 Vikt (11.34 kg) (25.2): 3)
Roger Karlsson Tumba 10.77;
M50 4x200 m (25.2): 1)
Sverige Sverige 1:48.71 (Henrik Nord, Mattias Sunneborn, Anders Toll, Fredrik Eckerström)
M55 800 m (24.2): 1)
Sören Persson IF Göta 2:14.67;
M55 1500 m (26.2): 1)
Sören Persson IF Göta 4:40.81;
M55 3000 m (25.2): 1)
Sören Persson IF Göta 10:04.56;
M55 Höjd (25.2): 3)
Hans Pohl Spårvägen 1.44;
M55 Längd (26.2): 2)
Hans Pohl Spårvägen 4.76;
M55 Tresteg (24.2): 1)
Hans Pohl Spårvägen 9.88;
M55 Kula (6.0 kg) (25.2): 2)
Magnus Bernholtz Spårvägen 11.56
M60 60 m (24.2): 1)
Mikael Runsten IFK Göteborg 8.37;
M60 400 m (26.2): 2)
Anders Toll Uppsala LK 1:04.15;
M60 800 m (24.2): 2)
Roger Reinhold Spårvägen 2:27.61, 3)
Anders Toll Uppsala LK 2:28.88;
M60 1500 m (26.2): 2)
Roger Reinhold Spårvägen 5:03.04;
M60 60 m häck (83.8 cm, 8 m) (26.2): 4)
Anders Toll Uppsala LK 11.42;
M60 Höjd (25.2): 2)
Mikael Runsten IFK Göteborg 1.48, 6)
Tomas Bengtsson Märsta 1.38;
M60 Stav (25.2): 1)
Mikael Runsten IFK Göteborg 2.70, 6)
Tomas Bengtsson Märsta 2.20;
M60 Längd (26.2): 3)
Mikael Runsten IFK Göteborg 4.53, 6)
Tomas Bengtsson Märsta 2.72;
M60 Tresteg (24.2): 3)
Mikael Runsten IFK Göteborg 9.43;
M60 Kula (5.0 kg) (25.2): 1)
Rolf Österholm Timrå 12.35, 3)
Tomas Bengtsson Märsta 10.37;
M60 Vikt (9.08 kg) (26.2): 2)
Tomas Bengtsson Märsta 12.70, 4)
Mikael Runsten IFK Göteborg 12.37
M65 60 m (24.2): 2)
Peter Danneman Stensjön 10.27;
M65 400 m (26.2): 2)
Hans Tove Spårvägen 1:04.59, 3)
Per Jacobsson Kungshamn 1:06.13;
M65 800 m (24.2): 2)
Hans Tove Spårvägen 2:31.38, 4)
Per Jacobsson Kungshamn 2:35.86;
M65 60 m häck (83.8 cm, 8 m) (26.2): 2)
Peter Danneman Stensjön 12.67;
M65 Höjd (25.2): 1)
Håkan Josefsson Stensjön 1.52;
M65 Kula (5.0 kg) (25.2): 1)
Håkan Josefsson Stensjön 10.58
M70 400 m (26.2): 1)
Nils Nestor Tureberg 1:21.54, 2)
Henrik Westerlind Luleå 1:37.60;
M70 800 m (24.2): 2)
Nils Nestor Tureberg 3:02.51, 4)
Henrik Westerlind Luleå 3:42.22;
M70 1500 m (26.2): 2)
Nils Nestor Tureberg 6:14.48;
M70 3000 m (25.2): 2)
Nils Nestor Tureberg 13:55.38;
M70 Höjd (25.2): 1)
Henrik Westerlind Luleå 1.28
M75 60 m (24.2): 1)
Olle Borg Arvika 9.46, 3)
Leif Gödecke Nyköpings BIS 9.91, 4)
Krzysztof Furmaniuk Tureberg 10.35;
M75 200 m (25.2): 3)
Krzysztof Furmaniuk Tureberg 36.68;
M75 400 m (26.2): 3)
Krzysztof Furmaniuk Tureberg 1:23.70;
M75 800 m (24.2): 2)
Krzysztof Furmaniuk Tureberg 3:43.60;
M75 60 m häck (76.2 cm, 7 m) (26.2): 1)
Olle Borg Arvika 11.80, 2)
Leif Gödecke Nyköpings BIS 11.89;
M75 Höjd (25.2): 1)
Leif Gödecke Nyköpings BIS 1.22;
M75 Längd (26.2): 1)
Olle Borg Arvika 4.48;
M75 Tresteg (24.2): 1)
Olle Borg Arvika 9.78
M80 60 m (24.2): 2)
Åke Jonson Malmö 11.28;
M80 200 m (25.2): 2)
Åke Jonson Malmö 36.33;
M80 400 m (26.2): 2)
Åke Jonson Malmö 1:24.72;
M80 800 m (24.2): 2)
Åke Jonson Malmö 3:26.67;
M80 1500 m (26.2): 1)
Åke Jonson Malmö 7:14.58;
M80 3000 m (25.2): 1)
Åke Jonson Malmö 15:15.89;
M80 Höjd (25.2): 5)
Åke Jonson Malmö 1.00;
M80 Stav (25.2): 2)
Åke Jonson Malmö 1.50;
M80 Tresteg (24.2): 3)
Åke Jonson Malmö 5.08;
M80 Kula (3.0 kg) (25.2): 2)
Åke Jonson Malmö 7.41;
M80 Vikt (5.45 kg) (26.2): 2)
Åke Jonson Malmö 7.73;
M80 Gång 3000 m (24.2):
Åke Jonson Malmö DQ;
K40 60 m (24.2): 1)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 9.27;
K40 60 m häck (76.2 cm, 8 m) (26.2): 1)
Marie-Louise Levy Paez Malmö 10.28;
K40 Höjd (26.2): 1)
Christina Stevenson IFK Växjö 1.55;
K40 Kula (24.2): 3)
Carina Lindblom Bollnäs 7.97;
K40 Vikt (25.2): 2)
Ida-Maria Rigoll Kyrkhult 12.05, 4)
Carina Lindblom Bollnäs 7.09
K45 200 m (25.2): 2)
Martina Gidlöf Lidingö 30.23;
K45 Längd (25.2): 1)
Martina Gidlöf Lidingö 3.91
K50 60 m (24.2): 3)
Jenny Åkervall Spårvägen 8.68;
K50 200 m (25.2): 2)
Jenny Åkervall Spårvägen 28.43;
K50 400 m (26.2): 2)
Jenny Åkervall Spårvägen 1:04.32;
K50 Längd (25.2): 2)
Anna Ek IKHP Huskvarna 4.21, 4)
Monika Callenberg Varberg 3.91;
K50 Tresteg (24.2): 2)
Anna Ek IKHP Huskvarna 8.85;
K50 Kula (3.0 kg) (24.2): 2)
Anna Ek IKHP Huskvarna 11.22;
K50 Vikt (7.26 kg) (25.2): 1)
Anna Ek IKHP Huskvarna 13.66;
K50 4x200 m (25.2): 1)
Sverige Sverige 2:08.42 (Annica Sandström, Gunnel Tolfes, Monika Callenberg, Charlotta Häggström)
K55 60 m (24.2): 1)
Annica Sandström Spårvägen 8.78;
K55 200 m (25.2): 1)
Charlotta Häggström Tureberg 31.21;
K55 400 m (26.2): 1)
Charlotta Häggström Tureberg 1:16.05;
K55 60 m häck (76.2 cm, 7 m) (26.2): 1)
Annica Sandström Spårvägen 10.18, 2)
Annelie Schöldström Tureberg 15.29;
K55 Höjd (26.2): 1)
Annelie Schöldström Tureberg 1.14;
K55 Längd (25.2): 1)
Annica Sandström Spårvägen 4.55, 3)
Annelie Schöldström Tureberg 3.21;
K55 Tresteg (24.2): 1)
Annica Sandström Spårvägen 10.66, 2)
Annelie Schöldström Tureberg 7.21;
K55 Kula (3.0 kg) (24.2): 2)
Annelie Schöldström Tureberg 9.16, 3)
Charlotta Häggström Tureberg 8.40;
K55 Vikt (7.26 kg) (25.2): 1)
Annelie Schöldström Tureberg 11.97
K60 60 m (24.2): 3)
Yvonne Wiberg Spårvägen 10.06;
K60 200 m (25.2): 3)
Yvonne Wiberg Spårvägen 34.55;
K60 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 1)
Yvonne Wiberg Spårvägen 13.49
K65 60 m (24.2): 4)
Edith Hult 13.10;
K65 200 m (25.2): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 32.74;
K65 400 m (26.2): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 1:17.44, 2)
Edith Hult 1:38.97;
K65 800 m (24.2): 1)
Gunnel Tolfes Tureberg 2:56.49;
K65 Längd (25.2): 3)
Edith Hult 2.66
K70 60 m (24.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 10.07;
K70 200 m (25.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 33.77;
K70 400 m (26.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 1:17.16;
K70 800 m (24.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 3:02.52, 3)
Britt Hellmark Lidköpings IS 3:58.25;
K70 1500 m (26.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 6:37.35, 3)
Britt Hellmark Lidköpings IS 8:00.69;
K70 3000 m (25.2): 2)
Britt Hellmark Lidköpings IS 15:55.29;
K70 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 12.30;
K70 Längd (25.2): 1)
Ulla Karnebäck Tureberg 3.49;
K70 Kula (3.0 kg) (24.2): 3)
Eva Franklin IFK Växjö 6.70, 4)
Elisabet Ekborg Höör 6.66;
K70 Vikt (5.45 kg) (25.2): 4)
Elisabet Ekborg Höör 7.62
K80 60 m häck (68.6 cm, 7 m) (26.2): 1)
Anita Vestlund Tureberg 25.51;
K80 Höjd (26.2): 2)
Anita Vestlund Tureberg 0.80;
K80 Kula (2.0 kg) (24.2): 1)
Anita Vestlund Tureberg 5.49;
K80 Vikt (4.0 kg) (25.2): 1)
Anita Vestlund Tureberg 7.00
19.2 Sevilla, ESP M Maraton: 31)
Archibald Casteel Spårvägen 2:10:49, 58)
Ebba Tulu Chala Keep Up 2:15:38, 114)
Linus Wirén Hälle 2:24:48, 180)
David Nilsson Högby 2:31:20, 232)
Olle Meijer Högby 2:35:06, 259)
Adam Stenman Terrible Tuesday 2:36:54, 334)
Mikael Nelker Terrible Tuesday 2:40:38, 362)
Gustav Bodin Hässelby 2:41:32, 621)
Christian Klingebrant GF Idrott 2:50:33, 760)
Sebastian Borring Malmö Löp 2:54:09, 1025)
Edward Lunqe 2:58:24, 1560)
Sebastian Lindén 3:07:55, 1577)
Patrik Lindfors Lulekamraterna 3:08:15, 2507)
Anders Lindquist 3:23:51, 3805)
Jyrki Elo 3:41:47, 4936)
Fredrik Andersson Alingsås 3:58:58,
Samuel Tsegay Hälle DNF;
K Maraton: 31)
Linn Bengtsson Spårvägen 2:36:41, 173)
Maria Finnved Terrible Tuesday 3:25:28, 199)
Lotta Alexandersson Terrible Tuesday 3:29:00, 211)
Camilla Ahlberg Borås LK 3:29:52, 253)
Camilla Landén Terrible Tuesday 3:34:43, 297)
Susanne Stenman 3:40:09, 553)
Margareta Borring 4:01:56
5.2 Oropesa del Mar, ESP, Terräng, ECCC M 8.7 km terräng: 9)
Mohammadreza Abootorabi Keep Up 24:45, 32)
Yohannes Kiflay* Hässelby 25:48, 33)
Otto Kingstedt Hässelby 25:49, 39)
Tom Honig Keep Up 26:06, 40)
Kristofer Låås Keep Up 26:06, 44)
Erik Djurberg Hässelby 26:20, 52)
Axel Djurberg Hässelby 26:37, 64)
Heshlu Andemariam* Keep Up 27:19
22.1 Santa Pola, ESP M Halvmaraton: 80)
Héctor de Pedro Domingo Hässelby 1:14:18, 108)
Jens Ljunggren 1:16:23, 119)
Vidar Johansson Ullevi 1:17:00,
Axel Karlsson Hälle 1:21:10,
Ola Söderblom Studenterna 1:22:56,
Emil Söderberg 1:23:38,
Marcus Österberg Hässelby 1:29:36,
Magnus Bengtsson Falkenbersg RR 1:36:16,
Leif Andersson Borlänge LK 1:45:15;
K Halvmaraton: 7)
Sanna Mustonen Hässelby 1:13:42, 13)
Linn Söderholm Sävedalen 1:16:59
15.1 Valencia, ESP M 5 km väg: 1)
Olle Ahlberg Hälle 14:07;
M 10 km väg: 15)
Jonas Glans Malmö 27:57, 56)
Oliver Löfqvist Spårvägen 29:10, 67)
Victor Urquhart Smångs Spårvägen 29:30, 83)
Archibald Casteel Spårvägen 29:57, 132)
Estifanos Faid Asked Spårvägen 30:50, 394)
Adam Brandt Hälle 33:30, 467)
Jens Ljunggren 34:04,
Vidar Johansson Ullevi DNF;
K 10 km väg: 31)
Sanna Mustonen Hässelby 34:12, 55)
Frida Michold Akele 36:24, 71)
Lisa Havell Spårvägen 37:12,
Sara Christiansson Sävedalen DNF,
Sarah Lahti Hässelby DNF
14.1 Bærum, NOR, InneP17 60 m Final A: 2)
Andrei Popa Mariestads AIF 7.24, 3)
Leo Bergman Hälle 7.26, Final B: 5)
Ali Diakite Wilske 7.64, 6)
Anton Grentzelius Stenungsunds FI 8.22;
P17 200 m Final A: 2)
Leo Bergman Hälle 22.55, Final B: 3)
Eskil Ekström Trollhättan FIK 23.90, Final C: 2)
Ali Diakite Wilske 24.67, 3)
Sebastian Sjöholm Hälle 24.76;
P17 1500 m: 7)
Albin Freiholtz Trollhättan FIK 4:34.34, 8)
Alwin Andrée Trollhättan FIK 4:36.56, 9)
Samuel Högblom Hälle 5:03.71, 10)
Joel Holgersson Tyft Arena 6:53.01;
P17 60 m häck (91.4 cm) Final A: 4)
Eskil Ekström Trollhättan FIK 9.43, 5)
Lucas Andersson Halmstad 10.01, Final B: 2)
Albin Freiholtz Trollhättan FIK 8.85, 5)
Anton Andersson Hälle 11.97;
P17 Höjd: 1)
Andrei Popa Mariestads AIF 1.90, 2)
Albin Freiholtz Trollhättan FIK 1.87, 6)
Anton Andersson Hälle 1.70, 9)
Lucas Andersson Halmstad 1.65;
P17 Stav: 4)
Hubert Drapella Trollhättan FIK 2.00, 5)
Ludvig Svefors IF Hagen 2.12, 7)
Lukas Leo IF Hagen 2.00, 8)
Victor Hansson Rigor 2.12, 10)
Anton Söderberg Halmstad 1.76, 12)
Alve Weber Halmstad 1.64;
P17 Längd: 1)
Andrei Popa Mariestads AIF 6.26, 6)
Anton Grentzelius Stenungsunds FI 5.49, 7)
Sebastian Sjöholm Hälle 5.48, 9)
Eskil Ekström Trollhättan FIK 5.23;
P17 Kula (5.0 kg): 2)
Joel Holgersson Tyft Arena 13.63, 6)
Lucas Andersson Halmstad 11.31, 8)
Ali Diakite Wilske 8.37
P15 60 m Final A: 1)
Eric Nilsson Struck Istrum 7.24, 5)
Alvin Sjöfält Hälle 8.31, Final B: 2)
Algot Flodmark Ymer 7.84, 5)
Elis Pauli Stenungsunds FI 8.32;
P15 200 m Final A: 3)
Alvin Sjöfält Hälle 27.10, Final B: 1)
Vincent Almqvist Trollhättan FIK 24.92, Final C: 2)
Algot Flodmark Ymer 25.33;
P15 1000 m: 4)
Vincent Almqvist Trollhättan FIK 3:02.65, 5)
Viktor Jernberg Hälle 3:06.98, 6)
Alvin Mether Hälle 3:07.49, 8)
Linus Pålsson Trollhättan FIK 3:15.52;
P15 60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) Final A: 3)
Vincent Almqvist Trollhättan FIK 9.79, 4)
Vincent Folkseger Dreikant Rigor 9.94, Final B: 3)
Albin Påfvelsson Alingsås 10.48, 4)
Victor Hansson Rigor 10.87;
P15 Höjd: 2)
Eric Nilsson Struck Istrum 1.65, 4)
Melvin Ewoldt Halmstad 1.55, 6)
Vincent Folkseger Dreikant Rigor 1.55, 10)
Linus Pålsson Trollhättan FIK 1.30;
P15 Längd: 1)
Eric Nilsson Struck Istrum 5.94, 3)
Elvis Koszinowski Lidköpings IS 5.39, 5)
Alvin Sjöfält Hälle 5.20, 9)
Vincent Folkseger Dreikant Rigor 4.39;
P15 Kula (4.0 kg): 3)
Peter Gustavsson Tyft Arena 10.59, 5)
Melvin Ewoldt Halmstad 9.99, 7)
Albin Påfvelsson Alingsås 9.82, 8)
Elvis Koszinowski Lidköpings IS 9.20
P13 60 m Final A: 1)
Isac Sehlstedt Falkenberg 8.07, Final B: 1)
Anton Söderberg Halmstad 8.62, 4)
Ludvig Svefors IF Hagen 8.86;
P13 200 m Final A: 2)
Isac Sehlstedt Falkenberg 26.79, 3)
Wilhelm Hallander Trollhättan FIK 33.30, Final C: 1)
Anton Söderberg Halmstad 28.16, 4)
Hubert Drapella Trollhättan FIK 29.89;
P13 800 m: 1)
Silas Andersson Falkenberg 2:20.22, 7)
Hubert Drapella Trollhättan FIK 2:35.63, 8)
Noel Henriksson Falkenberg 2:46.01, 9)
Lukas Leo IF Hagen 2:48.85;
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m) Final A: 2)
Noel Henriksson Falkenberg 10.98, 4)
Ludvig Svefors IF Hagen 11.64, Final B: 1)
Silas Andersson Falkenberg 10.51, 3)
Sigge Gustavsson Trollhättan FIK 11.64;
P13 Höjd: 1)
Silas Andersson Falkenberg 1.44, 3)
Lukas Leo IF Hagen 1.38, 4)
Alve Weber Halmstad 1.38, 5)
Sigge Gustavsson Trollhättan FIK 1.35;
P13 Längd (zon): 1)
Isac Sehlstedt Falkenberg 5.33, 4)
Ludvig Svefors IF Hagen 4.58, 5)
Alve Weber Halmstad 4.57, 10)
Hubert Drapella Trollhättan FIK 4.17;
P13 Kula (3.0 kg): 2)
William Revenhäll Falkenberg 9.22, 4)
Wilhelm Hallander Trollhättan FIK 8.47, 8)
Walter Nilsson Stenungsunds FI 7.19, 10)
Lukas Leo IF Hagen 6.90;
F17 60 m Final A: 2)
Tilde Dahlberg Hälle 7.87, 5)
Maja Andersson IF Hagen 8.76, Final B: 3)
Emilia Blomdahl Lidköpings IS 8.10, 5)
Ellen Perman Stenungsunds FI 8.30;
F17 200 m Final A: 3)
Sara Barndik Lidköpings IS 27.31, Final B: 1)
Nelly Elned Hälle 25.77, Final C: 1)
Nicolina Sinclair Stenungsunds FI 27.13, 3)
Maja Andersson IF Hagen 28.81;
F17 1500 m: 4)
Agnes Knauer Hälle 4:57.24, 5)
Ester Strand Hälle 5:00.33, 8)
Lovisa Nilsson Trollhättan FIK 5:12.66, 9)
Natalie Persson Mariestads AIF 5:17.76;
F17 60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) Final A: 3)
Elin Giebat Orient 9.42, 4)
Emilia Blomdahl Lidköpings IS 10.35, 5)
Alma Ivarsson NOR 10.94, Final B: 2)
Alice Bredström Brattås 9.41, 4)
Astrid Milding Trollhättan FIK 11.89;
F17 Höjd: 1)
Linnea Hallsten Dals Södra 1.60, 2)
Alice Bredström Brattås 1.55, 7)
Astrid Milding Trollhättan FIK 1.35, 8)
Ella Friberg Lidköpings IS 1.25;
F17 Stav: 1)
Naomi Ohron Istrum 2.84, 2)
Alice Bredström Brattås 3.08, 5)
Ella Bredström Brattås 2.24, 6)
Hannia Börjeson Lidköpings IS 2.36, 9)
Alma Olsson Bokenäs 2.12;
F17 Längd: 1)
Tilde Dahlberg Hälle 5.67, 2)
Elin Andersson Brattås 5.59, 4)
Emilia Blomdahl Lidköpings IS 5.17, 6)
Sara Barndik Lidköpings IS 4.82;
F17 Kula (3.0 kg): 2)
Linnea Fohlén Gladh Trollhättan FIK 13.38, 5)
Elin Giebat Orient 10.76, 7)
Linnea Hallsten Dals Södra 10.34, 9)
Ella Friberg Lidköpings IS 8.62
F15 60 m Final A: 1)
Astrid Fakelius Brattås 7.96, 3)
Saga Andersson Ymer 8.21, Final B: 4)
Alva Eurenius Orient 8.59, 5)
Isabell Persson Ymer 8.87;
F15 200 m Final A: 1)
Astrid Fakelius Brattås 26.43, Final B: 3)
Agnes Ramhult Ymer 27.73, Final C: 1)
Saga Andersson Ymer 27.17, 3)
Noomi Bergman Hälle 28.00;
F15 1000 m: 1)
Hanna Strand Hälle 2:56.73, 7)
Ella Svensson Mariestads AIF 3:27.30, 9)
Agnes Ramhult Ymer 3:40.42, 10)
Alma Olsson Bokenäs 3:44.00;
F15 60 m häck (76.2 cm, 8 m) Final A: 2)
Saga Drottz Orient 9.42, 3)
Hannia Börjeson Lidköpings IS 9.75,
Isabelle Blomdahl Lidköpings IS DQ, Final B: 1)
Astrid Fakelius Brattås 9.48;
F15 Höjd: 2)
Hannia Börjeson Lidköpings IS 1.50, 3)
Saga Drottz Orient 1.45, 3)
Maja Barndik Lidköpings IS 1.45, 5)
Emma Reuterberg Orient 1.45;
F15 Längd: 2)
Saga Drottz Orient 4.92, 4)
Noomi Bergman Hälle 4.82, 6)
Siri Bjurén IF Hagen 4.73, 9)
Isabell Persson Ymer 4.49;
F15 Kula (3.0 kg): 1)
Alma Olsson Bokenäs 11.99, 2)
Isabelle Blomdahl Lidköpings IS 10.29, 5)
Vera Svedung Trollhättan FIK 8.84, 7)
Emma Reuterberg Orient 8.55
F13 60 m Final A: 2)
Tilda Nilsson Rigor 8.53, 5)
Molly Rickardsson Lidköpings IS 9.63, Final B: 1)
Karla Ramström Rigor 8.74, 4)
Thowa Dahl IF Hagen 9.11;
F13 200 m Final A: 1)
Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 26.51, Final B: 3)
Emelie Mars Trollhättan FIK 33.25, Final C: 2)
Tilda Nilsson Rigor 28.38, 4)
Leia Johannesson Trollhättan FIK 34.38;
F13 800 m: 5)
Ellen Bernhardsson Hälle 2:48.55, 8)
Ruth Strand Hälle 2:50.97, 9)
Molly Rickardsson Lidköpings IS 2:56.78, 10)
Emelie Mars Trollhättan FIK 3:17.60;
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m) Final A: 1)
Olivia Ståhl Halmstad 10.55, Final B: 1)
Maja Karlsson Orient 10.90, 4)
Molly Rickardsson Lidköpings IS 12.51, 5)
Leia Johannesson Trollhättan FIK 14.23;
F13 Höjd: 2)
Novali Gustafsson Brattås 1.47, 3)
Olivia Ståhl Halmstad 1.44, 4)
Linnea Stenborg Lidköpings IS 1.38, 6)
Thowa Dahl IF Hagen 1.30;
F13 Längd (zon): 1)
Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 5.43, 2)
Linnea Stenborg Lidköpings IS 4.69, 3)
Nova Siljan Halmstad 4.67, 10)
Emelie Mars Trollhättan FIK 3.81;
F13 Kula (2.0 kg): 1)
Marika Söderlund Larsson Stenungsunds FI 13.20, 4)
Stella Hagberg Orient 9.65, 8)
Linnea Stenborg Lidköpings IS 8.16, 10)
Leia Johannesson Trollhättan FIK 6.85