Axel Alness-Borg

Född: 25 augusti 1998

Ålder: 22 år 299 dagar

Förening:
 IFK Lidingö
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (3)
1:59.20
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
1:52.99
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
1:52.93
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1500 m (2)
DNFi
  SätraSätra6.2.21
3:57.84
PB  Málaga, ESPMálaga, ESP23.5.21
3000 m (2)
DNFi
  SollentunaSollentuna13.2.21
DNFi
  SollentunaSollentuna13.2.21

2020

800 m (7)
1:58.17i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
1:57.58i
PB  HuddingeHuddinge25.1.20
1:57.92i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
1:57.79
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
2:00.27
  HuddingeHuddinge8.7.20
2:00.00
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1:54.53
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1500 m (3)
4:08.54i
SB  HuddingeHuddinge26.1.20
4:06.58
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
3:59.52
PB  HuddingeHuddinge26.9.20
8 km terräng (1)
29:08
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

400 m (1)
52.43
SB  SollentunaSollentuna7.6.19
800 m (6)
1:55.58
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:56.88
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:56.52
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:00.41
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:58.43
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1:57.85
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1500 m (2)
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
4:18.97
SB  SollentunaSollentuna9.6.19
3x400 m (1)
2:37.07
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Lidingö
3x800 m (1)
6:11.50
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 IFK Lidingö

2018

400 m (1)
52.42
PB  SätraSätra20.5.18
800 m (5)
1:56.85
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:55.18
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
1:57.57
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
2:04.20
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1:55.29
  MölndalMölndal11.8.18
1500 m (2)
4:05.03i
PB  SätraSätra3.2.18
4:01.69
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
3x800 m (1)
6:00.43
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 IFK Lidingö

2017

400 m (2)
53.18i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
53.01
SB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17
800 m (3)
1:59.59i
PB  (24)SätraSätra4.2.17
1:59.99
SB  HuddingeHuddinge20.5.17
2:07.13
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1500 m (1)
4:10.67
PB  Huddinge/JHuddinge/J21.5.17

2016

400 m (1)
52.95
PB  Stockholm/SStockholm/S18.8.16
800 m (2)
1:59.20
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
1:59.93
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1500 m (2)
4:18.99i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
4:20.62
SB  Sollentuna/ESollentuna/E5.6.16
3x800 m (1)
5:57.65
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 IFK Lidingö

2015

400 m (1)
54.41
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
800 m (2)
2:02.39
PB  Sollentuna/ESollentuna/E6.6.15
2:11.61
  USMKalmarUSM, Kalmar22.8.15
1500 m (3)
4:29.46i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH28.2.15
4:18.17
PB  SollentunaSollentuna7.6.15
4:19.34
  USMKalmarUSM, Kalmar22.8.15
3000 m (1)
DNF
  USMKalmarUSM, Kalmar23.8.15
4x100 m (1)
48.30
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 IFK Lidingö
Axel Alness-Borg, Ernesto Turro Herrera
Albin Andersson, Simon Sundström
3x800 m (1)
6:10.44
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 IFK Lidingö

2014

14:08
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (1)
2:10.27
PB  Stockholm/SStockholm/S23.8.14
1500 m (1)
4:34.00
PB  Stockholm/SStockholm/S24.8.14
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
7:09.62
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
2000 m hinder (1)
7:08.0m
PB  LidingöLidingö11.6.14
3x800 m (1)
6:24.20
  USMKilUSM, Kil25.5.14
 IFK Lidingö

2013

2000 m (1)
6:40.34
SB  Huddinge/JHuddinge/J16.6.13
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:04.17
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.13
3x800 m (1)
6:31.11
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 IFK Lidingö

2012

2000 m (1)
6:38.90
PB  Göteborg/UGöteborg/U8.7.12
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:14.86
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.12

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277950.Eventname AS Eventeng, alltat277950.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277950.Date),'.',MONTH(alltat277950.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277950.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277950 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277950.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277950.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277950.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat277950.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277950.Eventname AS Eventeng, alltat277950.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277950.Date),'.',MONTH(alltat277950.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277950.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277950 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277950.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277950.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277950.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277950.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat277950.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277950.Eventname AS Eventeng, alltat277950.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277950.Date),'.',MONTH(alltat277950.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277950.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277950 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277950.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277950.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277950.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277950.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat277950.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
52.42
Sätra20.5.18
Inne
53.18
Göteborg/FH18.2.17
800 m
Ute
1:52.93
Sollentuna13.6.21
Inne
1:57.58
Huddinge25.1.20
1500 m
Ute
3:57.84
Málaga, ESP23.5.21
Inne
4:05.03
Sätra3.2.18
2000 m
Ute
6:38.90
Göteborg/U8.7.12
2000 m hinder
Ute
7:08.0m
Lidingö11.6.14

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
7:09.62
Söderhamn10.8.14
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
5:04.17
Göteborg/U28.6.13
800 m
1:52.93
5
B
Sollentuna13.6.21
1:52.99
6
B
Göteborg/S2.6.21
1:54.53
1
C
Göteborg/S29.8.20
1:55.18
1
B
VUSGöteborg/U1.7.18
1:55.29
2
B
Mölndal11.8.18
1:55.58
1
D
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:56.52
4
D
Karlstad3.7.19
1:56.85
3
D
Sollentuna28.6.18
1:56.88
2
B
VUSGöteborg/U30.6.19
1:57.57
3
22
h1
JSMHuddinge4.8.18
Visa/dölj alla resultat
1:57.58i
5
Huddinge25.1.20
1:57.79
1
B
Sollentuna28.6.20
1:57.85
7
C
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
1:57.92i
4
B
Folksam GPSätra11.2.20
1:58.17i
3
Västerås19.1.20
1:58.43
8
22
JSMGöteborg/S11.8.19
1:59.20
2
C
Göteborg/U3.7.16
1:59.20
3
Huddinge29.5.21
1:59.59i
4
B
Sätra4.2.17
1:59.93
2
19
h2
JSMHässleholm6.8.16
1:59.99
7
C
Huddinge20.5.17
2:00.00
2
22
B
JSMLinköping23.8.20
2:00.27
1
Huddinge8.7.20
2:00.41
4
22
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
2:02.39
3
17
Sollentuna/E6.6.15
2:04.20
7
22
JSMHuddinge5.8.18
2:07.13
8
E
Folksam GPSollentuna29.6.17
2:10.27
7
16
Stockholm/S23.8.14
2:11.61
8
17
h2
USMKalmar22.8.15
10-bästasnitt: 1:55.432
1500 m
3:57.84
1
Málaga, ESP23.5.21
3:59.52
1
Huddinge26.9.20
4:01.69
14
VUSGöteborg/U30.6.18
4:05.03i
5
B
Sätra3.2.18
4:06.58
5
Sollentuna14.6.20
4:08.54i
1
B
Huddinge26.1.20
4:10.67
3
Huddinge/J21.5.17
4:18.17
1
17
Sollentuna7.6.15
4:18.97
1
Sollentuna9.6.19
4:18.99i
7
19
h2
IJSMVäxjö20.2.16
Visa/dölj alla resultat
4:19.34
13
17
USMKalmar22.8.15
4:20.62
5
C
Sollentuna/E5.6.16
4:29.46i
7
17
h1
IUSMGöteborg/FH28.2.15
4:34.00
5
16
Stockholm/S24.8.14
10-bästasnitt: 4:08.6

Total results in database: 71
By event:
400 m:6
800 m:29
1500 m:16
2000 m:2
3000 m:3
2000 m hinder (83.8 cm):1
1500 m hinder (76.2 cm):2
2000 m hinder:1
4x100 m:1
3x400 m:1
3x800 m:6
Terräng lagresultat:1
8 km terräng:1
km terräng:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
54.41
 3 rC-17
Enskede
29.8
 
2016
52.95
 1rB
Stockholm/S
18.8
 
2017
53.01
 4rC
Göteborg/U
1.7
 
2018
52.42
2
Sätra
20.5
 
2019
52.43
 8
Sollentuna
7.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
53.18
3h2-19
Göteborg/FH
18.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:10.27
 7-16
Stockholm/S
23.8
 
2015
2:02.39
 3-17
Sollentuna/E
6.6
 
2:11.61
8h2-17
Kalmar
22.8
 
2016
1:59.20
 2rC
Göteborg/U
3.7
 
1:59.93
2h2-19
Hässleholm
6.8
 
2017
1:59.99
 7rC
Huddinge
20.5
 
2:07.13
8rE
Sollentuna
29.6
 
2018
1:55.18
 1rB
Göteborg/U
1.7
 
1:55.29
2rB
Mölndal
11.8
 
1:56.85
3rD
Sollentuna
28.6
 
1:57.57
3 h1-22
Huddinge
4.8
 
2:04.20
7 -22
Huddinge
5.8
 
2019
1:55.58
 1rD
Sollentuna
18.6
 
1:56.52
4rD
Karlstad
3.7
 
1:56.88
2rB
Göteborg/U
30.6
 
1:57.85
7rC
Göteborg/S
16.8
 
1:58.43
8 -22
Göteborg/S
11.8
 
2:00.41
4 h2-22
Göteborg/S
10.8
 
2020
1:54.53
 1rC
Göteborg/S
29.8
 
1:57.79
1rB
Sollentuna
28.6
 
2:00.00
2rB-22
Linköping
23.8
 
2:00.27
1
Huddinge
8.7
 
2021
1:52.93
5rB
Sollentuna
13.6
 
1:52.99
6rB
Göteborg/S
2.6
 
1:59.20
3
Huddinge
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1:59.59
 4rB
Sätra
4.2
 
2020
1:57.58
5
Huddinge
25.1
 
1:57.92
4rB
Sätra
11.2
 
1:58.17
3
Västerås
19.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
4:34.00
 5-16
Stockholm/S
24.8
 
2015
4:18.17
 1-17
Sollentuna
7.6
 
4:19.34
13-17
Kalmar
22.8
 
2016
4:20.62
 5rC
Sollentuna/E
5.6
 
2017
4:10.67
 3
Huddinge/J
21.5
 
2018
4:01.69
 14
Göteborg/U
30.6
 
2019
4:18.97
 1
Sollentuna
9.6
 
2020
3:59.52
 1
Huddinge
26.9
 
4:06.58
5
Sollentuna
14.6
 
2021
3:57.84
1
Málaga, ESP
23.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
4:29.46
 7 h1-17
Göteborg/FH
28.2
 
2016
4:18.99
 7h2-19
Växjö
20.2
 
2018
4:05.03
5rB
Sätra
3.2
 
2020
4:08.54
 1rB
Huddinge
26.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
6:38.90
1rB
Göteborg/U
8.7
 
2013
6:40.34
 3-15
Huddinge/J
16.6
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
7:08.0m
4
Lidingö
11.6
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
5:14.86
 1-15
Göteborg/U
9.7
 
2013
5:04.17
1
Göteborg/U
28.6
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
7:09.62
8-16
Söderhamn
10.8
 

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2015
8
17
h2
2:11.61
JSM 2016
2
19
h2
1:59.93
JSM 2018 7
22
2:04.20
3
22
h1
1:57.57
JSM 2019 8
22
1:58.43
4
22
h2
2:00.41
JSM 2020 7
22
2:00.00
1500 m
USM 2015 13
17
4:19.34
3000 m
USM 2015
17
DNF
3x400 m
JSM 2019 5
22
2:37.07
3x800 m
USM 2013 2
15
6:31.11
USM 2014 6
17
6:24.20
USM 2015 4
17
6:10.44
JSM 2016 4
19
5:57.65
JSM 2018 2
22
6:00.43
JSM 2019 4
22
6:11.50
Terräng lagresultat
JSM 2020 2
22
4 km terräng
USM 2014 33
17
14:08
8 km terräng
JSM 2020 27
22
29:08
Inne
400 m
IJSM 2017
3
19
h2
53.18
1500 m
IUSM 2015
7
17
h1
4:29.46
IJSM 2016
7
19
h2
4:18.99