Wilma Ehrnborg

Född: 14 maj 2006

Ålder: 16 år 91 dagar

Förening:
Mölndals AIK
Förening:
 Mölndals AIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (3)
8.63i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.21
8.66i
  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.21
8.65i
  UddevallaUddevalla18.12.21
200 m (1)
28.56i
PB  UddevallaUddevalla18.12.21
400 m (2)
59.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
1:00.30i
  Göteborg/FHGöteborg/FH26.2.22
500 m (1)
1:17.32
PB  (2) Göteborg/SGöteborg/S23.5.22
800 m (4)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
2:15.23
SB  JönköpingJönköping15.5.22
2:10.08mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S7.6.22
2:13.37
  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22
1500 m (10)
4:48.14i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.21
4:35.37i
PB  (32) Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
4:39.31i
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.22
4:54.88i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.22
4:37.88i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.22
4:33.06
PB  BoråsBorås4.6.22
4:36.22
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
4:30.98
PB  Göteborg/SGöteborg/S26.6.22
4:31.78
  EYOFBanská Bystrica, SVKEYOF, Banská Bystrica, SVK27.7.22
4:30.95
PB  EYOFBanská Bystrica, SVKEYOF, Banská Bystrica, SVK30.7.22
3x800 m (1)
6:53.73
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Mölndals AIK
1000 m stafett (2)
2:23.55
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Mölndals AIK
Ane Torine Iversen, Olivia Lundberg
Elin Hagelin, Wilma Ehrnborg
2:21.94
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Mölndals AIK
Ane Torine Iversen, Olivia Lundberg
Elin Hagelin, Wilma Ehrnborg

2021

80 m (2)
11.26
PB  MölndalMölndal10.6.210.0
11.20
PB  KungsbackaKungsbacka29.8.21+1.9
300 m (3)
43.96
PB  MölndalMölndal10.6.21
44.75
  KungsbackaKungsbacka28.8.21
43.48
PB  LerumLerum5.9.21
400 m (1)
1:00.13
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
800 m (6)
2:16.86
PB  LerumLerum23.6.21
2:16.69
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
DNF
  UddevallaUddevalla6.7.21
2:16.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
2:23.06
  USMLinköpingUSM, Linköping20.8.21
2:14.60
PB  USMLinköpingUSM, Linköping21.8.21
1000 m (4)
3:07.21i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.21
2:58.27i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.21
3:03.11i
  Göteborg/FHGöteborg/FH28.2.21
3:06.40
PB  MölndalMölndal22.5.21
1500 m (2)
4:39.79
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:38.59
PB  Göteborg/SGöteborg/S1.9.21
2000 m (2)
6:33.24
PB  (15) MölndalMölndal7.8.21
6:43.36
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21
3x800 m (1)
7:20.89
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK
3 km terräng (1)
11:50
  TuveTuve27.11.21
3.3 km terräng (1)
15:09
  GöteborgGöteborg11.12.21
3.64 km terräng (1)
12:57
  USMHöganäsUSM, Höganäs23.10.21
5.3 km terräng (1)
19:51
  GöteborgGöteborg6.11.21

2020

60 m (2)
9.12i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
9.17i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
80 m (3)
11.46w
  MölndalMölndal14.6.20+2.1
11.70
PB  UddevallaUddevalla30.6.20-0.6
11.72
  Göteborg/SGöteborg/S19.9.20+0.6
200 m (1)
29.39
PB  MölndalMölndal14.6.20+0.7
800 m (5)
2:21.73
PB  MölndalMölndal30.5.20
2:25.85
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:21.91
  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
2:19.25
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
2:24.52
  Göteborg/SGöteborg/S20.9.20
1000 m (6)
3:15.13i
WL WU20L WU18L PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.11.19
3:16.63i
  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
3:12.53i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
3:14.02i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
3:11.29i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
3:07.52i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
1500 m (3)
5:06.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
4:59.78
PB  StenungsundStenungsund1.6.20
4:50.37
PB  MölndalMölndal8.8.20
2000 m (4)
7:04.47mx
PB  MölndalMölndal6.6.20
6:43.87
PB  Göteborg/SGöteborg/S21.6.20
6:43.18
PB  (15) Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
7:00.66
  Göteborg/SGöteborg/S19.9.20
3x800 m (1)
7:16.85
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Elin Hagelin, Emilia Lundstedt, Wilma Ehrnborg,
8 km terräng (1)
32:55
  GöteborgGöteborg14.3.20

2019

600 m (1)
1:53.14
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
800 m (1)
2:34.98
PB  MölndalMölndal3.8.19
1500 m (2)
5:14.85
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
5:11.46
PB  KalmarKalmar8.9.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.63
Göteborg/FH5.12.21
200 m
Ute
29.39
Mölndal14.6.20+0.7
Inne
28.56
Uddevalla18.12.21
300 m
Ute
43.48
Lerum5.9.21
400 m
Ute
1:00.13
Uddevalla6.7.21
Inne
59.66
Göteborg/FH15.1.22
600 m
Ute
1:53.14
Göteborg/U28.6.19
800 m
Ute
2:10.08mx
Göteborg/S7.6.22
1000 m
Ute
3:06.40
Mölndal22.5.21
Inne
2:58.27
Göteborg/FH14.2.21
1500 m
Ute
4:30.95
Banská Bystrica, SVK30.7.22
Inne
4:35.37
Göteborg/FH12.2.22
2000 m
Ute
6:33.24
Mölndal7.8.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
11.20
Kungsbacka29.8.21+1.9
800 m
2:13.37
4
Göteborg/U19.6.22
2:14.60
2
15
USMLinköping21.8.21
2:15.23
1
Jönköping15.5.22
2:16.69
1
B
Göteborg/S27.6.21
2:16.86
1
Lerum23.6.21
2:16.92
5
15
VUSGöteborg/U11.7.21
2:19.25
3
15
Göteborg/S18.7.20
2:21.73
3
15
Mölndal30.5.20
2:21.91
2
C
Göteborg/S10.7.20
2:23.06
2
15
h2
USMLinköping20.8.21
Visa/dölj alla resultat
2:24.52
1
15
Göteborg/S20.9.20
2:25.85
6
D
Göteborg/S27.6.20
2:34.98
4
15
Mölndal3.8.19
10-bästasnitt: 2:17.962
1000 m
2:58.27i
1
15
Göteborg/FH14.2.21
3:03.11i
1
16
Göteborg/FH28.2.21
3:06.40
1
Mölndal22.5.21
3:07.21i
1
15
Göteborg/FH31.1.21
3:07.52i
1
14
Göteborg/FH2.2.20
3:11.29i
1
14
Växjö18.1.20
3:12.53i
2
14
Göteborg/FH14.12.19
3:14.02i
1
14
Göteborg/FH11.1.20
3:15.13i
1
14
Göteborg/FH16.11.19
3:16.63i
1
14
Göteborg/FH30.11.19
10-bästasnitt: 3:09.211
1500 m
4:30.95
8
16
EYOFBanská Bystrica, SVK30.7.22
4:30.98
4
Göteborg/S26.6.22
4:31.78
3
16
h1
EYOFBanská Bystrica, SVK27.7.22
4:33.06
1
17
Borås4.6.22
4:35.37i
7
Göteborg/FH12.2.22
4:36.22
1
17
Göteborg/U18.6.22
4:37.88i
1
16
IUSMGöteborg/FH13.3.22
4:38.59
3
Göteborg/S1.9.21
4:39.31i
1
17
Göteborg/FH27.2.22
4:39.79
5
B
Göteborg/S2.6.21
Visa/dölj alla resultat
4:48.14i
1
16
Göteborg/FH4.12.21
4:50.37
1
15
Mölndal8.8.20
4:54.88i
2
16
h2
IUSMGöteborg/FH12.3.22
4:59.78
2
15
Stenungsund1.6.20
5:06.31i
6
17
Göteborg/FH23.2.20
5:11.46
4
13
Kalmar8.9.19
5:14.85
4
13
B
VUSGöteborg/U29.6.19
10-bästasnitt: 4:35.393

Total results in database: 79
By event:
60 m:5
80 m:5
200 m:2
300 m:3
400 m:3
500 m:1
600 m:1
800 m:16
1000 m:10
1500 m:17
2000 m:6
3x800 m:3
1000 m stafett:2
terräng:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
9.12
 4h5-14
Göteborg/FH
1.12
 
9.17
4h1-14
Göteborg/FH
22.2
 
2022
8.63
4h1-16
Göteborg/FH
5.12
 
8.65
2
Uddevalla
18.12
 
8.66
5rB-16
Göteborg/FH
5.12
 
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
29.39
3-14
Mölndal
14.6
 +0.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
28.56
2-17
Uddevalla
18.12
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
43.48
1-15
Lerum
5.9
 
43.96
1rB-15
Mölndal
10.6
 
44.75
2-15
Kungsbacka
28.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:00.13
1
Uddevalla
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
59.66
2
Göteborg/FH
15.1
 
1:00.30
1
Göteborg/FH
26.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:53.14
4rD-13
Göteborg/U
28.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:34.98
 4-15
Mölndal
3.8
 
2020
2:19.25
 3-15
Göteborg/S
18.7
 
2:21.73
3-15
Mölndal
30.5
 
2:21.91
2rC
Göteborg/S
10.7
 
2:24.52
1-15
Göteborg/S
20.9
 
2:25.85
6rD
Göteborg/S
27.6
 
2021
2:14.60
 2-15
Linköping
21.8
 
2:16.69
1rB
Göteborg/S
27.6
 
2:16.86
1
Lerum
23.6
 
2:16.92
5-15
Göteborg/U
11.7
 
2:23.06
2h2-15
Linköping
20.8
 
2022
2:13.37
41
Göteborg/U
19.6
 
2:15.23
1
Jönköping
15.5
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
3:06.40
1
Mölndal
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3:07.52
 1-14
Göteborg/FH
2.2
 
3:11.29
1-14
Växjö
18.1
 
3:12.53
2-14
Göteborg/FH
14.12
 
3:14.02
1-14
Göteborg/FH
11.1
 
3:15.13
1-14
Göteborg/FH
16.11
 
3:16.63
1-14
Göteborg/FH
30.11
 
2021
2:58.27
1-15
Göteborg/FH
14.2
 
3:03.11
1-16
Göteborg/FH
28.2
 
3:07.21
1-15
Göteborg/FH
31.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5:11.46
 4-13
Kalmar
8.9
 
5:14.85
4rB-13
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:50.37
 1-15
Mölndal
8.8
 
4:59.78
2-15
Stenungsund
1.6
 
2021
4:38.59
 3
Göteborg/S
1.9
 
4:39.79
5rB
Göteborg/S
2.6
 
2022
4:30.95
8-16
Banská Bystrica, SVK
30.7
 
4:30.98
4
Göteborg/S
26.6
 
4:31.78
3h1-16
Banská Bystrica, SVK
27.7
 
4:33.06
1-17
Borås
4.6
 
4:36.22
1-17
Göteborg/U
18.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
5:06.31
 6-17
Göteborg/FH
23.2
 
2022
4:35.37
7
Göteborg/FH
12.2
 
4:37.88
1-16
Göteborg/FH
13.3
 
4:39.31
1-17
Göteborg/FH
27.2
 
4:48.14
1-16
Göteborg/FH
4.12
 
4:54.88
2h2-16
Göteborg/FH
12.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6:43.18
 5-15
Göteborg/S
25.7
 
6:43.87
3-15
Göteborg/S
21.6
 
7:00.66
1-15
Göteborg/S
19.9
 
2021
6:33.24
1-15
Mölndal
7.8
 
6:43.36
1-15
Linköping
22.8
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.70
 6
Uddevalla
30.6
-0.6
11.72
7-15
Göteborg/S
19.9
 +0.6
11.46w
 3-14
Mölndal
14.6
 +2.1
2021
11.20
2h4-15
Kungsbacka
29.8
 +1.9
11.26
2-15
Mölndal
10.6
 0.0

Ute
800 m
USM 2021 2
15
2:14.60
2000 m
USM 2021 1
15
6:43.36
1000 m stafett
USM 2022 6
17
2:21.94
3x800 m
USM 2020 4
15
7:16.85
USM 2021 2
15
7:20.89
USM 2022 1
17
6:53.73
3.64 km terräng
USM 2021 1
15
12:57
Inne
1500 m
IUSM 2022 1
16
4:37.88
Ute
800 m
USM 2021
2
15
h2
2:23.06
1000 m stafett
USM 2022
3
17
h1
2:23.55
Inne
1500 m
IUSM 2022
2
16
h2
4:54.88

Junior-ungdom
Ute
1500 m
EYOF 2022 8
16
4:30.95
3
16
h1
4:31.78