Emilia Lillemo

Född: 5 januari 2000

Ålder: 21 år 289 dagar

Tidigare namn: Bentayeb

Förening:
 Täby IS
 

  •  1 SM‐silver

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (1)
2:12.97
PB  EnskedeEnskede5.6.21
1500 m (1)
4:27.29
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3000 m (1)
9:41.64
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
2000 m hinder (1)
6:23.35
PB (15) JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (6)
10:27.65
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
10:08.33
PB  Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
10:12.70
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21
10:26.34
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST10.7.21
9:49.36
PB  SMBoråsSM, Borås28.8.21
9:54.24
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21

2020

800 m (1)
2:16.47
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1500 m (3)
4:34.03mx
PB  TäbyTäby5.8.20
4:37.69
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:36.26
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
10 km (1)
37:16
PB  StockholmStockholm4.4.20
2000 m hinder (2)
6:47.84
SB (39) SöderhamnSöderhamn8.8.20
6:58.46
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (1)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20

2019

1500 m (5)
4:37.41i
PB  (18)IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
4:37.77
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
4:43.14
  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19
4:34.13
PB  (21)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
4:34.70
  VästeråsVästerås4.8.19
3000 m (4)
9:55.61i
PB  (76) (15)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
9:50.51
PB  SollentunaSollentuna7.6.19
9:49.84
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
10:08.40
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
5000 m (1)
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2000 m hinder (1)
6:37.30
PB (24) (5) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
3000 m hinder (4)
10:26.74
SB  HuddingeHuddinge2.6.19
10:22.90
PB  JEM19BoråsJEM19, Borås20.7.19
10:21.09
PB  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
10:16.56
PB  (18) (3)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
3x800 m (1)
7:13.04
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
4 km terräng (1)
14:30
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
4.5 km terräng (1)
16:02
  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19

2018

1500 m (5)
4:50.60i
PB  SätraSätra3.2.18
4:47.79i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:39.01
PB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18
4:43.17
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
4:42.25
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (3)
9:59.18
PB  SollentunaSollentuna1.6.18
9:56.28
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
10:01.36
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
1500 m hinder (1)
4:59.76
PB  SätraSätra20.5.18
2000 m hinder (2)
6:51.68
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
6:47.54
PB (54) (31) JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
3000 m hinder (2)
10:26.51
PB  (57) (6)NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN12.8.18
10:27.47
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4x800 m (1)
8:54.78
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Täby IS
Emilia Lillemo, Ida Holm
Greta Graziani, Lovisa Linde
4 km terräng (1)
14:41
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18
4.5 km terräng (1)
17:26
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat223160.Eventname AS Eventeng, alltwat223160.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat223160.Date),'.',MONTH(alltwat223160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat223160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat223160 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat223160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat223160.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat223160.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat223160.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat223160.Eventname AS Eventeng, alltwat223160.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat223160.Date),'.',MONTH(alltwat223160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat223160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat223160 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat223160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat223160.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat223160.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat223160.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat223160.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat223160.Eventname AS Eventeng, alltwat223160.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat223160.Date),'.',MONTH(alltwat223160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat223160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat223160 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat223160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat223160.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat223160.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat223160.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat223160.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
2:12.97
Enskede5.6.21
1500 m
Ute
4:27.29
Sollentuna13.6.21
Inne
4:37.41
Växjö24.2.19
3000 m
Ute
9:41.64
Stockholm/S22.5.21
Inne
9:55.61
Norrköping16.2.19
10 km
Ute
37:16
Stockholm4.4.20
1500 m hinder
Ute
4:59.76
Sätra20.5.18
2000 m hinder
Ute
6:23.35
Linköping20.8.21
3000 m hinder
Ute
9:49.36
Borås28.8.218
1500 m
4:27.29
2
B
Sollentuna13.6.21
4:34.13
13
Folksam GPSollentuna18.6.19
4:34.70
3
Västerås4.8.19
4:36.26
1
22
JSMLinköping22.8.20
4:37.41i
3
19
IJSMVäxjö24.2.19
4:37.69
5
h1
SMUppsala14.8.20
4:37.77
13
BauhausStockholm/S30.5.19
4:39.01
1
Huddinge/J17.6.18
4:42.25
7
Göteborg/S18.8.18
4:43.14
2
Sollentuna/E8.6.19
Visa/dölj alla resultat
4:43.17
1
19
VUSGöteborg/U30.6.18
4:47.79i
7
19
IJSMUppsala25.2.18
4:50.60i
6
B
Sätra3.2.18
10-bästasnitt: 4:36.965
3000 m hinder
9:49.36
2
SMBorås28.8.21
9:54.24
1
vFINStockholm/S4.9.21
10:08.33
2
Göteborg/S8.6.21
10:12.70
6
22
h1
JEM22Tallinn, EST8.7.21
10:16.56
4
vFINStockholm/S24.8.19
10:21.09
1
19
V3NatKristiansand, NOR18.8.19
10:22.90
4
19
JEM19Borås20.7.19
10:26.34
13
22
JEM22Tallinn, EST10.7.21
10:26.51
2
19
NMHvidovre, DEN12.8.18
10:26.74
1
Huddinge2.6.19
Visa/dölj alla resultat
10:27.47
5
SMEskilstuna25.8.18
10:27.65
1
Huddinge29.5.21
10-bästasnitt: 10:14.477

Total results in database: 52
By event:
800 m:2
1500 m:14
3000 m:8
5000 m:1
10 km:1
1500 m hinder:1
2000 m hinder:6
3000 m hinder:13
4x800 m:1
3x800 m:1
4 km terräng:2
4.5 km terräng:2
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:16.47
 6rB
Göteborg/S
25.7
 
2021
2:12.97
1
Enskede
5.6
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:39.01
 1
Huddinge/J
17.6
 
4:42.25
7
Göteborg/S
18.8
 
4:43.17
1-19
Göteborg/U
30.6
 
2019
4:34.13
 13
Sollentuna
18.6
 
4:34.70
3
Västerås
4.8
 
4:37.77
13
Stockholm/S
30.5
 
4:43.14
2
Sollentuna/E
8.6
 
2020
4:36.26
 1-22
Linköping
22.8
 
4:37.69
5h1
Uppsala
14.8
 
2021
4:27.29
2rB
Sollentuna
13.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:47.79
 7-19
Uppsala
25.2
 
4:50.60
6rB
Sätra
3.2
 
2019
4:37.41
3-19
Växjö
24.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
9:56.28
 5
Göteborg/U
29.6
 
9:59.18
1
Sollentuna
1.6
 
10:01.36
1-19
Huddinge
3.8
 
2019
9:49.84
 6
Göteborg/U
28.6
 
9:50.51
3
Sollentuna
7.6
 
10:08.40
3 -19
Göteborg/S
9.8
 
2021
9:41.64
4
Stockholm/S
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9:55.61
10
Norrköping
16.2
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
37:16
4
Stockholm
4.4
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:59.76
1
Sätra
20.5
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:47.54
 1-19
Huddinge
5.8
 
6:51.68
1
Sollentuna/E
3.6
 
2019
6:37.30
 1 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
6:47.84
 1-22
Söderhamn
8.8
 
6:58.46
2-22
Linköping
22.8
 
2021
6:23.35
1-22
Linköping
20.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10:26.51
 2-19
Hvidovre, DEN
12.8
 
10:27.47
5
Eskilstuna
25.8
 
2019
10:16.56
 4
Stockholm/S
24.8
 
10:21.09
1-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
10:22.90
4-19
Borås
20.7
 
10:26.74
1
Huddinge
2.6
 
2021
9:49.36
2
Borås
28.8
 
9:54.24
1
Stockholm/S
4.9
 
10:08.33
2
Göteborg/S
8.6
 
10:12.70
6h1-22
Tallinn, EST
8.7
 
10:26.34
13-22
Tallinn, EST
10.7
 
10:27.65
1
Huddinge
29.5
 

Ute
1500 m
SM 2020
5
h1
4:37.69
3000 m hinder
SM 2018 5
10:27.47
SM 2021 2
9:49.36
4x800 m
SM 2018 2
8:54.78
Inne
3000 m
ISM 2019 10
9:55.61

Junior-ungdom
Ute
1500 m
JSM 2020 1
22
4:36.26
3000 m
JSM 2018 1
19
10:01.36
JSM 2019 3
19
10:08.40
2000 m hinder
JSM 2018 1
19
6:47.54
JSM 2019 1
19
6:37.30
JSM 2020 2
22
6:58.46
JSM 2021 1
22
6:23.35
3x800 m
JSM 2019 1
22
7:13.04
4 km terräng
JSM 2018 1
19
14:41
JSM 2019 1
19
14:30
Inne
1500 m
IJSM 2018 7
19
4:47.79
IJSM 2019 3
19
4:37.41

Junior-ungdom
Ute
3000 m hinder
JEM19 2019 4
19
10:22.90
JEM22 2021 13
22
10:26.34
6
22
h1
10:12.70