0



Emilia Lillemo

Född: 5 januari 2000

Ålder: 24 år 99 dagar

Tidigare namn:
Emilia Bentayeb –31.12.2017

Förening:
 Täby IS
Förening:
 Täby IS
 

  •  1 SM‐guld, 5 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  1 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

1500 m (1)
4:23.05i
SB  FGPSätraFGP, Sätra3.2.24
3000 m (3)
Ej godkända skor:
DNFi
  SollentunaSollentuna27.1.24
9:05.59i
PB  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
9:14.74i
  ISMKarlstadISM, Karlstad16.2.24
10 km väg (2)
34:29
SB  Valencia, ESPValencia, ESP14.1.24
33:19
PB  StockholmStockholm23.3.24

2023

800 m (2)
2:15.09
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna11.6.23
DNF
  NorrtäljeNorrtälje21.6.23
1500 m (2)
4:28.35
SB  Jessheim, NORJessheim, NOR12.8.23
4:21.56
PB  UppsalaUppsala27.8.23
3000 m (1)
DNFi
  v3NatKarlstadv3Nat, Karlstad12.2.23
5000 m (2)
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna11.6.23
16:14.17
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn30.7.23
10 km väg (2)
34:52
SB  StockholmStockholm25.3.23
33:59
PB  SMYstadSM, Ystad23.4.23
3000 m hinder (5)
11:14.44
SB  SollentunaSollentuna18.5.23
10:08.02
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S18.6.23
10:01.62
SB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
9:44.29
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn28.7.23
9:33.25
PB (50) vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.23
4x800 m (1)
9:03.75
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.23
 Täby IS
Greta Graziani, Lovisa Linde
Elsa Lennartsson, Emilia Lillemo
4 km terräng (1)
13:32
  SMHalmstadSM, Halmstad21.10.23
9 km terräng (1)
32:59
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL5.11.23
10 km terräng (1)
35:49
  SMHalmstadSM, Halmstad22.10.23

2022

800 m (1)
2:12.20i
PB  SollentunaSollentuna2.2.22
1500 m (1)
4:22.17i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
3000 m (2)
9:17.83mxi
PB  SollentunaSollentuna29.1.22
9:24.85i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
10 km väg (1)
34:34
PB  StockholmStockholm5.11.22
2000 m hinder (1)
6:22.99
PB (23) TäbyTäby14.5.22
3000 m hinder (6)
10:06.46
SB  TäbyTäby21.5.22
9:53.61
SB  Manchester, GBRManchester, GBR3.6.22
9:53.75
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
9:46.97
PB (100) BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22
9:48.45
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
10:09.18
  EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22
6 km terräng (1)
21:23
  EMVenaria Reale, ITAEM, Venaria Reale, ITA11.12.22

2021

800 m (1)
2:12.97
PB  EnskedeEnskede5.6.21
1500 m (1)
4:27.29
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3000 m (1)
9:41.64
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
2000 m hinder (1)
6:23.35
PB (15) JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (6)
10:27.65
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
10:08.33
PB  Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
10:12.70
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21
10:26.34
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST10.7.21
9:49.36
PB  SMBoråsSM, Borås28.8.21
9:54.24
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
3.64 km terräng (1)
12:00
  SMHöganäsSM, Höganäs23.10.21
6 km terräng (1)
22:11
  EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21
7.9 km terräng (1)
27:36
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21
9 km terräng (1)
36:29
  NordicCTullingeNordicC, Tullinge7.11.21

2020

800 m (1)
2:16.47
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1500 m (3)
4:34.03mx
PB  TäbyTäby5.8.20
4:37.69
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:36.26
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
10 km väg (1)
37:16
PB  StockholmStockholm4.4.20
2000 m hinder (2)
6:47.84
SB (39) SöderhamnSöderhamn8.8.20
6:58.46
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (1)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20

2019

1500 m (5)
4:37.41i
PB  (18)IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
4:37.77
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
4:43.14
  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19
4:34.13
PB  (21)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
4:34.70
  VästeråsVästerås4.8.19
3000 m (4)
9:55.61i
PB  (80) (15)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
9:50.51
PB  SollentunaSollentuna7.6.19
9:49.84
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
10:08.40
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
5000 m (1)
DNF
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2000 m hinder (1)
6:37.30
PB (26) (6) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
3000 m hinder (4)
10:26.74
SB  HuddingeHuddinge2.6.19
10:22.90
PB  JEM19BoråsJEM19, Borås20.7.19
10:21.09
PB  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
10:16.56
PB  (18) (3)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
3x800 m (1)
7:13.04
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
4 km terräng (1)
14:30
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
4.5 km terräng (1)
16:02
  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19

2018

1500 m (5)
4:50.60i
PB  SätraSätra3.2.18
4:47.79i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:39.01
PB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18
4:43.17
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
4:42.25
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (3)
9:59.18
PB  SollentunaSollentuna1.6.18
9:56.28
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
10:01.36
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
1500 m hinder (1)
4:59.76
PB  SätraSätra20.5.18
2000 m hinder (2)
6:51.68
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
6:47.54
PB (55) (31) JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
3000 m hinder (2)
10:26.51
PB  (56) (6)NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN12.8.18
10:27.47
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4x800 m (1)
8:54.78
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Täby IS
Emilia Lillemo, Ida Holm
Greta Graziani, Lovisa Linde
4 km terräng (1)
14:41
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18
4.5 km terräng (1)
17:26
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Ute
2:12.97
Enskede5.6.21
Inne
2:12.20
Sollentuna2.2.22
1500 m
Ute
4:21.56
Uppsala27.8.23
Inne
4:22.17
Sollentuna19.2.22
3000 m
Ute
9:41.64
Stockholm/S22.5.21
Inne
9:05.59
Bærum, NOR11.2.24
5000 m
Ute
16:14.17
Söderhamn30.7.2338
10 km väg
Ute
33:19
Stockholm23.3.24
1500 m hinder
Ute
4:59.76
Sätra20.5.18
2000 m hinder
Ute
6:22.99
Täby14.5.22
3000 m hinder
Ute
9:33.25
Stockholm/S3.9.232
1500 m
4:21.56
1
Uppsala27.8.23
4:22.17i
1
Sollentuna19.2.22
4:23.05i
7
Sätra3.2.24
4:27.29
2
B
Sollentuna13.6.21
4:28.35
7
Jessheim, NOR12.8.23
4:34.03mxMX
7
Täby5.8.20
4:34.13
13
Folksam GPSollentuna18.6.19
4:34.70
3
Västerås4.8.19
4:36.26
1
22
JSMLinköping22.8.20
4:37.41i
3
19
IJSMVäxjö24.2.19
Visa/dölj alla resultat
4:37.69
5
h1
SMUppsala14.8.20
4:37.77
13
BauhausStockholm/S30.5.19
4:39.01
1
Huddinge/J17.6.18
4:42.25
7
Göteborg/S18.8.18
4:43.14
2
Sollentuna/E8.6.19
4:43.17
1
19
VUSGöteborg/U30.6.18
4:47.79i
7
19
IJSMUppsala25.2.18
4:50.60i
6
B
Sätra3.2.18
10-bästasnitt: 4:29.895
3000 m
9:05.59i
2
v3NatBærum, NOR11.2.24
9:14.74i
2
ISMKarlstad16.2.24
9:17.83mxiMX
4
D
Sollentuna29.1.22
9:24.85i
4
ISMVäxjö25.2.22
9:41.64
4
Stockholm/S22.5.21
9:49.84
6
VUSGöteborg/U28.6.19
9:50.51
3
Sollentuna7.6.19
9:55.61i
10
ISMNorrköping16.2.19
9:56.28
5
VUSGöteborg/U29.6.18
9:59.18
1
Sollentuna1.6.18
Visa/dölj alla resultat
10:01.36
1
19
JSMHuddinge3.8.18
10:08.40
3
19
JSMGöteborg/S9.8.19
10-bästasnitt: 9:37.607
3000 m hinder
9:33.25
1
vFINStockholm/S3.9.23
9:44.29
1
SMSöderhamn28.7.23
9:46.97
10
BauhausStockholm/S30.6.22
9:48.45
2
SMNorrköping5.8.22
9:49.36
2
SMBorås28.8.21
9:53.61
7
Manchester, GBR3.6.22
9:53.75
1
Club ChUppsala21.6.22
9:54.24
1
vFINStockholm/S4.9.21
10:01.62
1
Club CHSollentuna8.7.23
10:06.46
1
Täby21.5.22
Visa/dölj alla resultat
10:08.02
5
Göteborg/S18.6.23
10:08.33
2
Göteborg/S8.6.21
10:09.18
13
h2
EMMünchen, GER18.8.22
10:12.70
6
22
h1
JEM22Tallinn, EST8.7.21
10:16.56
4
vFINStockholm/S24.8.19
10:21.09
1
19
V3NatKristiansand, NOR18.8.19
10:22.90
4
19
JEM19Borås20.7.19
10:26.34
13
22
JEM22Tallinn, EST10.7.21
10:26.51
2
19
NMHvidovre, DEN12.8.18
10:26.74
1
Huddinge2.6.19
10:27.47
5
SMEskilstuna25.8.18
10:27.65
1
Huddinge29.5.21
11:14.44
1
Sollentuna18.5.23
10-bästasnitt: 9:51.2

Total results in database: 94
By event:
800 m:5
1500 m:18
3000 m:14
5000 m:3
10 km väg:6
1500 m hinder:1
2000 m hinder:7
3000 m hinder:24
4x800 m:2
3x800 m:1
Terräng lag:1
terräng:12
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:16.47
 6rB
Göteborg/S
25.7
 
2021
2:12.97
1
Enskede
5.6
 
2023
2:15.09
 5rC
Sollentuna
11.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
2:12.20
2
Sollentuna
2.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:39.01
 1
Huddinge/J
17.6
 
4:42.25
7
Göteborg/S
18.8
 
4:43.17
1-19
Göteborg/U
30.6
 
2019
4:34.13
 13
Sollentuna
18.6
 
4:34.70
3
Västerås
4.8
 
4:37.77
13
Stockholm/S
30.5
 
4:43.14
2
Sollentuna/E
8.6
 
2020
4:36.26
 1-22
Linköping
22.8
 
4:37.69
5h1
Uppsala
14.8
 
2021
4:27.29
 2rB
Sollentuna
13.6
 
2023
4:21.56
1
Uppsala
27.8
 
4:28.35
7
Jessheim, NOR
12.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:47.79
 7-19
Uppsala
25.2
 
4:50.60
6rB
Sätra
3.2
 
2019
4:37.41
 3-19
Växjö
24.2
 
2022
4:22.17
1
Sollentuna
19.2
 
2024
4:23.05
 7
Sätra
3.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
9:56.28
 5
Göteborg/U
29.6
 
9:59.18
1
Sollentuna
1.6
 
10:01.36
1-19
Huddinge
3.8
 
2019
9:49.84
 6
Göteborg/U
28.6
 
9:50.51
3
Sollentuna
7.6
 
10:08.40
3 -19
Göteborg/S
9.8
 
2021
9:41.64
4
Stockholm/S
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9:55.61
 10
Norrköping
16.2
 
2022
9:24.85
 4
Växjö
25.2
 
2024
9:05.59
2
Bærum, NOR
11.2
 
9:14.74
2
Karlstad
16.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
16:14.17
3
Söderhamn
30.7
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
37:16
 4
Stockholm
4.4
 
2022
34:34
 1
Stockholm
5.11
 
2023
33:59
 2
Ystad
23.4
 
34:52
1
Stockholm
25.3
 
2024
33:19
1
Stockholm
23.3
 
34:29
47
Valencia, ESP
14.1
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:59.76
1
Sätra
20.5
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:47.54
 1-19
Huddinge
5.8
 
6:51.68
1
Sollentuna/E
3.6
 
2019
6:37.30
 1 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
6:47.84
 1-22
Söderhamn
8.8
 
6:58.46
2-22
Linköping
22.8
 
2021
6:23.35
 1-22
Linköping
20.8
 
2022
6:22.99
1
Täby
14.5
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10:26.51
 2-19
Hvidovre, DEN
12.8
 
10:27.47
5
Eskilstuna
25.8
 
2019
10:16.56
 4
Stockholm/S
24.8
 
10:21.09
1-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
10:22.90
4-19
Borås
20.7
 
10:26.74
1
Huddinge
2.6
 
2021
9:49.36
 2
Borås
28.8
 
9:54.24
1
Stockholm/S
4.9
 
10:08.33
2
Göteborg/S
8.6
 
10:12.70
6h1-22
Tallinn, EST
8.7
 
10:26.34
13-22
Tallinn, EST
10.7
 
10:27.65
1
Huddinge
29.5
 
2022
9:46.97
 10
Stockholm/S
30.6
 
9:48.45
2
Norrköping
5.8
 
9:53.61
7
Manchester, GBR
3.6
 
9:53.75
1
Uppsala
21.6
 
10:06.46
1
Täby
21.5
 
10:09.18
13h2
München, GER
18.8
 
2023
9:33.25
1
Stockholm/S
3.9
 
9:44.29
1
Söderhamn
28.7
 
10:01.62
1
Sollentuna
8.7
 
10:08.02
5
Göteborg/S
18.6
 
11:14.44
1
Sollentuna
18.5
 

Ute
1500 m
SM 2020
5
h1
4:37.69
5000 m
SM 2023 3
16:14.17
10 km väg
SM 2023 2
33:59
3000 m hinder
SM 2018 5
10:27.47
SM 2021 2
9:49.36
SM 2022 2
9:48.45
SM 2023 1
9:44.29
4x800 m
SM 2018 2
8:54.78
SM 2023 6
9:03.75
3.64 km terräng
SM 2021 4
12:00
4 km terräng
SM 2023 2
13:32
10 km terräng
SM 2023 2
35:49
Inne
3000 m
ISM 2019 10
9:55.61
ISM 2022 4
9:24.85
ISM 2024 2
9:14.74

Junior-ungdom
Ute
1500 m
JSM 2020 1
22
4:36.26
3000 m
JSM 2018 1
19
10:01.36
JSM 2019 3
19
10:08.40
2000 m hinder
JSM 2018 1
19
6:47.54
JSM 2019 1
19
6:37.30
JSM 2020 2
22
6:58.46
JSM 2021 1
22
6:23.35
3x800 m
JSM 2019 1
22
7:13.04
4 km terräng
JSM 2018 1
19
14:41
JSM 2019 1
19
14:30
7.9 km terräng
JSM 2021 1
22
27:36
Inne
1500 m
IJSM 2018 7
19
4:47.79
IJSM 2019 3
19
4:37.41
Ute
3000 m hinder
EM 2022 27
13
h2
10:09.18

Junior-ungdom
3000 m hinder
JEM19 2019 4
19
10:22.90
JEM22 2021 13
22
10:26.34
6
22
h1
10:12.70
terräng
EM 2021 35
22
22:11
EM 2022 21
22
21:23