Simon Sharapo

Född: 30 juli 2001

Ålder: 20 år 337 dagar

Förening:
KFUM Örebro
Förening:
 KFUM Örebro
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (8)
7.11i
SB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.04i
SB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.00i
SB  KarlstadKarlstad29.1.22
7.05i
  KarlstadKarlstad29.1.22
7.06i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
7.09i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
6.99i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
7.07i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
100 m (7)
11.03
  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA7.5.22-0.2
10.96
SB  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA7.5.220.0
11.09
  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA8.5.22-1.4
11.00
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22+1.2
10.99
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22-1.2
10.78w
  EskilstunaEskilstuna26.6.22+2.8
NTw
  EskilstunaEskilstuna26.6.22+2.4
200 m (5)
22.50
  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA12.5.22-1.0
22.30
SB  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA12.5.22-0.2
22.15
SB  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA13.5.22+0.2
22.13
SB  Caxias do Sul, BRACaxias do Sul, BRA13.5.22+0.1
22.24
  SkaraSkara6.6.22+1.6
4x100 m (1)
43.29
SB  TäbyTäby21.5.22
 KFUM Örebro
Amir Musa, Simon Sharapo
Linus Strand, Ludvig Molinder

2021

60 m (1)
6.98i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
100 m (8)
11.02
SB  HuddingeHuddinge29.5.21-2.1
10.84
SB  SkaraSkara6.6.21-0.1
10.89
  SkaraSkara6.6.21-1.0
11.75
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+0.4
11.19
  VästeråsVästerås8.8.210.0
11.48
  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL23.8.21-1.4
10.92w
  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL24.8.21+3.2
11.19
  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL24.8.21+1.6
200 m (3)
22.68
SB  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL25.8.21+1.2
22.70
  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL26.8.21+1.6
22.74
  WC-DeafLublin, POLWC-Deaf, Lublin, POL27.8.21-0.1
4x100 m (1)
42.34
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
 KFUM Örebro
Stefan Franzén, Ludvig Molinder
Simon Sharapo, Linus Strand

2020

60 m (3)
7.17i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
7.16i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
7.17i
  UppsalaUppsala8.2.20
100 m (7)
11.01
SB  EskilstunaEskilstuna28.6.20-0.1
10.76w
  SkaraSkara11.7.20+2.6
10.84
PB  SkaraSkara11.7.20+1.4
10.68w
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+3.2
10.78w
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+2.2
10.95
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+1.2
10.83
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+1.9
200 m (8)
22.81i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
22.20
PB  GlanshammarGlanshammar17.6.200.0
22.03
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.200.0
22.16
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+0.1
22.33
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-0.7
21.79
PB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20+0.7
22.24
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+1.7
21.63
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+0.6

2019

60 m (3)
7.15i
PB  SätraSätra9.2.19
7.22i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
7.22i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
100 m (7)
Okända vindförhållanden:
11.16
  SkaraSkara6.6.19
11.14w
  KarlstadKarlstad3.7.19+3.5
11.44
SB  Bochum-Wattenscheid, GERBochum-Wattenscheid, GER22.7.19-0.9
11.22
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.190.0
11.05
SB  UppsalaUppsala16.8.19+0.9
Okända vindförhållanden:
10.92
  UppsalaUppsala16.8.19
10.94
PB  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+0.1
200 m (7)
Okända vindförhållanden:
22.66
  SkaraSkara6.6.19
22.83
SB  KarlstadKarlstad3.7.19+1.8
22.77
SB  Bochum-Wattenscheid, GERBochum-Wattenscheid, GER25.7.19-0.1
22.57
SB  Bochum-Wattenscheid, GERBochum-Wattenscheid, GER26.7.19-0.5
22.70
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19-2.7
22.63
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19-1.6
22.32
PB  SkaraSkara24.8.19+0.5
Längd (1)
6.28i
SB  Tallinn, ESTTallinn, EST14.3.19
1000 m stafett (1)
1:59.90
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Simon Sharapo
Rasmus Hugosson, Gustav Karlsson

2018

60 m (4)
7.34i
PB  ÖrebroÖrebro18.11.17
7.44i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
7.47i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
7.59i
  VästeråsVästerås28.1.18
100 m (4)
11.37
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge3.8.18-2.3
11.40
  USMHuddingeUSM, Huddinge3.8.18-1.6
11.04
PB  SkaraSkara19.8.18+1.1
11.08
  SkaraSkara19.8.18+1.0
200 m (3)
22.76w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18+2.1
22.87
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.180.0
22.55
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18+0.3
Höjd (1)
1.73i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
Längd (3)
6.30i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
6.16
PB  Sofia, BULSofia, BUL30.6.18+1.0
6.19w
  Sofia, BULSofia, BUL30.6.18+2.5
4x100 m (2)
43.01
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Amir Musa
Simon Sharapo, Rasmus Hugosson
44.08
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Amir Musa
Simon Sharapo, Rasmus Hugosson
1000 m stafett (1)
2:06.87
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Amir Musa
Simon Sharapo, Linus Strand

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
6.98
Malmö/A20.2.21
100 m
Ute
10.83
Linköping22.8.20+1.9
200 m
Ute
21.63
Linköping23.8.20+0.6
Inne
22.81
Örebro11.1.20
Höjd
Inne
1.73
Örebro13.1.18
Längd
Ute
6.16
Sofia, BUL30.6.18+1.0
Inne
6.30
Örebro14.1.18
60 m
6.98i
6
h1
ISMMalmö/A20.2.21
6.99i
6
h3
ISMVäxjö26.2.22
7.00i
3
h2
Karlstad29.1.22
7.04i
5
Örebro16.1.22
7.05i
3
Karlstad29.1.22
7.06i
3
h2
Göteborg/FH12.2.22
7.07i
4
22
h1
IJSMSkellefteå6.3.22
7.09i
8
Göteborg/FH12.2.22
7.11i
2
h3
Örebro16.1.22
7.15i
1
h6
Sätra9.2.19
Visa/dölj alla resultat
7.16i
6
Örebro12.1.20
7.17i
2
h2
Örebro12.1.20
7.17i
4
h3
Uppsala8.2.20
7.22i
7
19
s1
IJSMVäxjö24.2.19
7.22i
4
19
h1
IJSMVäxjö24.2.19
7.34i
2
Örebro18.11.17
7.44i
3
17
h3
Örebro14.1.18
7.47i
7
17
Örebro14.1.18
7.59i
4
h2
Västerås28.1.18
10-bästasnitt: 7.054
100 m
10.83
5
19
JSMLinköping22.8.20+1.9
10.84
2
Skara11.7.20+1.4
10.84
2
h8
Skara6.6.21-0.1
10.89
4
C
Skara6.6.21-1.0
10.94
4
h2
SMKarlstad30.8.19+0.1
10.95
5
19
h1
JSMLinköping22.8.20+1.2
10.96
3
h2
Caxias do Sul, BRA7.5.220.0
10.99
6
Göteborg/U18.6.22-1.2
11.00
3
h4
Göteborg/U18.6.22+1.2
11.01
2
Eskilstuna28.6.20-0.1
Visa/dölj alla resultat
11.02
2
Huddinge29.5.21-2.1
11.03
2
p9
Caxias do Sul, BRA7.5.22-0.2
11.04
1
17
r1
Skara19.8.18+1.1
11.05
2
h1
Uppsala16.8.19+0.9
11.08
1
17
r2
Skara19.8.18+1.0
11.09
6
s2
Caxias do Sul, BRA8.5.22-1.4
11.19
1
h1
Västerås8.8.210.0
11.19
7
WC-DeafLublin, POL24.8.21+1.6
11.22
1
19
h2
JSMGöteborg/S9.8.190.0
11.37
2
17
h3
USMHuddinge3.8.18-2.3
11.40
6
17
USMHuddinge3.8.18-1.6
11.44
4
h3
Bochum-Wattenscheid, GER22.7.19-0.9
11.48
2
h6
WC-DeafLublin, POL23.8.21-1.4
11.75
8
B
Sollentuna13.6.21+0.4
10-bästasnitt: 10.925
200 m
21.63
2
19
JSMLinköping23.8.20+0.6
21.79
5
h1
SMUppsala15.8.20+0.7
22.03
2
Eskilstuna27.6.200.0
22.13
5
Caxias do Sul, BRA13.5.22+0.1
22.15
2
s2
Caxias do Sul, BRA13.5.22+0.2
22.16
5
Göteborg/S25.7.20+0.1
22.20
2
Glanshammar17.6.200.0
22.24
1
19
h1
JSMLinköping23.8.20+1.7
22.24
5
Skara6.6.22+1.6
22.30
2
h4
Caxias do Sul, BRA12.5.22-0.2
Visa/dölj alla resultat
22.32
1
C
Skara24.8.19+0.5
22.33
4
22
Söderhamn8.8.20-0.7
22.50
2
p4
Caxias do Sul, BRA12.5.22-1.0
22.55
5
17
USMHuddinge5.8.18+0.3
22.57
6
Bochum-Wattenscheid, GER26.7.19-0.5
22.63
4
19
JSMGöteborg/S11.8.19-1.6
22.68
1
h2
WC-DeafLublin, POL25.8.21+1.2
22.70
1
19
h2
JSMGöteborg/S10.8.19-2.7
22.70
3
s1
WC-DeafLublin, POL26.8.21+1.6
22.74
8
WC-DeafLublin, POL27.8.21-0.1
22.77
1
h4
Bochum-Wattenscheid, GER25.7.19-0.1
22.81i
1
B
Örebro11.1.20
22.83
4
B
Karlstad3.7.19+1.8
22.87
2
17
h1
USMHuddinge4.8.180.0
10-bästasnitt: 22.087

Total results in database: 89
By event:
60 m:19
100 m:33
200 m:26
Höjd:1
Längd:4
4x100 m:4
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
7.34
 2
Örebro
18.11
 
7.44
3h3-17
Örebro
14.1
 
7.47
7-17
Örebro
14.1
 
7.59
4h2
Västerås
28.1
 
2019
7.15
 1h6
Sätra
9.2
 
7.22
7s1-19
Växjö
24.2
 
7.22
4h1-19
Växjö
24.2
 
2020
7.16
 6
Örebro
12.1
 
7.17
2h2
Örebro
12.1
 
7.17
4h3
Uppsala
8.2
 
2021
6.98
6h1
Malmö/A
20.2
 
2022
6.99
 6h3
Växjö
26.2
 
7.00
3h2
Karlstad
29.1
 
7.04
5
Örebro
16.1
 
7.05
3
Karlstad
29.1
 
7.06
3h2
Göteborg/FH
12.2
 
7.07
4h1-22
Skellefteå
6.3
 
7.09
8
Göteborg/FH
12.2
 
7.11
2h3
Örebro
16.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
11.04
 1r1-17
Skara
19.8
 +1.1
11.08
1r2-17
Skara
19.8
 +1.0
11.37
2 h3-17
Huddinge
3.8
-2.3
11.40
6 -17
Huddinge
3.8
-1.6
2019
10.94
 4h2
Karlstad
30.8
 +0.1
11.05
2h1
Uppsala
16.8
 +0.9
11.22
1 h2-19
Göteborg/S
9.8
 0.0
11.44
4h3
Bochum-Wattenscheid, GER
22.7
-0.9
11.14w
 3rC
Karlstad
3.7
 +3.5
2020
10.83
5-19
Linköping
22.8
 +1.9
10.84
2
Skara
11.7
 +1.4
10.95
5h1-19
Linköping
22.8
 +1.2
11.01
2
Eskilstuna
28.6
-0.1
10.68w
 4
Göteborg/S
25.7
 +3.2
10.76w
 2rB
Skara
11.7
 +2.6
10.78w
 5h1
Uppsala
14.8
 +2.2
2021
10.84
 2h8
Skara
6.6
-0.1
10.89
4rC
Skara
6.6
-1.0
11.02
2
Huddinge
29.5
-2.1
11.19
1h1
Västerås
8.8
 0.0
11.19
7
Lublin, POL
24.8
 +1.6
11.48
2h6
Lublin, POL
23.8
-1.4
11.75
8rB
Sollentuna
13.6
 +0.4
10.92w
 4s2
Lublin, POL
24.8
 +3.2
2022
10.96
 3 h2
Caxias do Sul, BRA
7.5
 0.0
10.99
6
Göteborg/U
18.6
-1.2
11.00
3h4
Göteborg/U
18.6
 +1.2
11.03
2 p9
Caxias do Sul, BRA
7.5
-0.2
11.09
6 s2
Caxias do Sul, BRA
8.5
-1.4
10.78w
 1h2
Eskilstuna
26.6
 +2.8
NTw
 2
Eskilstuna
26.6
 +2.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
22.55
 5-17
Huddinge
5.8
 +0.3
22.87
2 h1-17
Huddinge
4.8
 0.0
22.76w
 2rE
Karlstad
25.7
 +2.1
2019
22.32
 1rC
Skara
24.8
 +0.5
22.57
6
Bochum-Wattenscheid, GER
26.7
-0.5
22.63
4 -19
Göteborg/S
11.8
-1.6
22.70
1 h2-19
Göteborg/S
10.8
-2.7
22.77
1h4
Bochum-Wattenscheid, GER
25.7
-0.1
22.83
4rB
Karlstad
3.7
 +1.8
2020
21.63
2-19
Linköping
23.8
 +0.6
21.79
5h1
Uppsala
15.8
 +0.7
22.03
2
Eskilstuna
27.6
 0.0
22.16
5
Göteborg/S
25.7
 +0.1
22.20
2
Glanshammar
17.6
 0.0
22.24
1h1-19
Linköping
23.8
 +1.7
22.33
4-22
Söderhamn
8.8
-0.7
2021
22.68
 1h2
Lublin, POL
25.8
 +1.2
22.70
3s1
Lublin, POL
26.8
 +1.6
22.74
8
Lublin, POL
27.8
-0.1
2022
22.13
 5
Caxias do Sul, BRA
13.5
 +0.1
22.15
2 s2
Caxias do Sul, BRA
13.5
 +0.2
22.24
5
Skara
6.6
 +1.6
22.30
2 h4
Caxias do Sul, BRA
12.5
-0.2
22.50
2 p4
Caxias do Sul, BRA
12.5
-1.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
22.81
1rB
Örebro
11.1
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1.73
4-17
Örebro
13.1
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6.16
+-17
Sofia, BUL
30.6
 +1.0
6.19w
 3-17
Sofia, BUL
30.6
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
6.30
3-17
Örebro
14.1
 
2019
6.28
 7
Tallinn, EST
14.3
 

Ute
100 m
SM 2019
4
h2
10.94
SM 2020
5
h1
10.78w
200 m
SM 2020
5
h1
21.79
Inne
60 m
ISM 2021
6
h1
6.98
ISM 2022
6
h3
6.99

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2018 6
17
11.40
JSM 2020 5
19
10.83
200 m
USM 2018 5
17
22.55
JSM 2019 4
19
22.63
JSM 2020 2
19
21.63
4x100 m
USM 2018 5
17
44.08
1000 m stafett
JSM 2019 3
22
1:59.90
100 m
USM 2018
2
17
h3
11.37
JSM 2019
1
19
h2
11.22
JSM 2020
5
19
h1
10.95
200 m
USM 2018
2
17
h1
22.87
JSM 2019
1
19
h2
22.70
JSM 2020
1
19
h1
22.24
4x100 m
USM 2018
2
17
h1
43.01
1000 m stafett
USM 2018
7
17
h1
2:06.87
Inne
60 m
IJSM 2019
7
19
s1
7.22
4
19
h1
7.22
IJSM 2022
4
22
h1
7.07