Olof Silvander

Född: 26 november 1999

Ålder: 21 år 297 dagar

Förening:
 IFK Lidingö
 23.1.2015–

Tidigare förening(ar):
Danderyds SK –22.1.2015

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (2)
1:53.49
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
1:52.77
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
1500 m (3)
3:48.70i
PB  SätraSätra6.2.21
3:47.56
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
3:51.14
  VästeråsVästerås24.7.21
3000 m (3)
8:20.05i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
8:12.37i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
8:17.22
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
2000 m hinder (1)
5:49.40
PB (63) JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (5)
9:02.10
PB  VästeråsVästerås16.5.21
9:04.89
  Oordegem, BELOordegem, BEL29.5.21
8:58.12
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
DNF
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST9.7.21
9:08.33
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3x800 m (1)
5:56.00
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 IFK Lidingö

2020

1500 m (5)
3:54.74
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
3:56.38
  HuddingeHuddinge8.7.20
3:52.04
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
3:52.84
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
DNF
  HuddingeHuddinge26.9.20
3000 m (4)
8:39.99i
PB  SollentunaSollentuna1.2.20
8:44.21i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
8:51.15+
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
8:32.5m
PB  Stockholm/SStockholm/S22.6.20
5000 m (1)
14:58.47
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
2000 m hinder (1)
6:08.03
SB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (2)
9:32.35
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
9:05.4m
PB  DanderydDanderyd11.9.20
8 km terräng (1)
26:49
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (1)
1:57.93
PB  DanderydDanderyd19.5.19
1500 m (7)
4:02.17i
PB  (24)FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
4:01.90
SB  Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
3:58.37
PB  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR15.6.19
4:00.74
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3:55.68
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
4:00.70
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
3:54.60
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3000 m (1)
8:58.57i
PB  HuddingeHuddinge25.1.19
2000 m hinder (1)
5:58.21
PB (96) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder (3)
9:31.32
PB  (14)HuddingeHuddinge2.6.19
9:35.95
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
9:33.16
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
8 km terräng (1)
27:08
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19

2018

800 m (1)
1:58.23
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
1500 m (4)
4:12.58i
PB  SätraSätra3.2.18
4:00.13
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
4:00.43
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
4:09.36
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (1)
9:05.68
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
5000 m (1)
15:43.20
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
2000 m hinder (1)
6:11.77
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3000 m hinder (1)
9:53.39
PB  (18)NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN12.8.18
3x800 m (1)
6:00.43
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 IFK Lidingö
6 km terräng (1)
20:23
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18

2017

800 m (3)
1:59.05
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1:59.58
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
2:00.04
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
1500 m (1)
4:11.03
PB  Huddinge/JHuddinge/J21.5.17
2000 m hinder (1)
6:13.57
PB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
3000 m hinder (2)
9:55.32
PB  (19)GävleGävle14.7.17
10:13.15
  NMUmeåNM, Umeå19.8.17
400 m häck (1)
1:00.72
PB  NynäshamnNynäshamn2.9.17

2016

800 m (3)
2:02.70
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
2:07.03
  USMHässleholmUSM, Hässleholm6.8.16
2:04.32
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
1500 m (1)
4:27.65
SB  Sollentuna/ESollentuna/E5.6.16
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:24.85
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.16
6:24.34
PB  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16
2000 m hinder (1)
6:34.48
PB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
3x800 m (1)
6:35.30
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 IFK Lidingö
4 km terräng (1)
13:42
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

800 m (1)
2:09.63i
PB  HuddingeHuddinge18.1.15
1500 m (3)
4:21.94i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
4:24.00i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
4:24.11
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.15
3000 m (1)
9:40.97
PB  Göteborg/UGöteborg/U5.7.15
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:40.78
PB  HuddingeHuddinge12.6.15
DNF
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
3x800 m (1)
6:10.44
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 IFK Lidingö

2014

14:33
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
1000 m (1)
2:54.75i
PB  (71) (32) IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
1500 m (1)
4:36.09
PB  Stockholm/SStockholm/S24.8.14
2000 m (1)
6:09.47
PB  (11) USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:47.97
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
3x800 m (1)
6:41.4m
PB  USMKilUSM, Kil24.5.14
 Danderyds SK

2013

800 m (1)
2:16.94
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.13
2000 m (1)
6:35.46
PB  GlanshammarGlanshammar15.9.13
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:54.96
PB  GlanshammarGlanshammar14.9.13

2012

2000 m (1)
6:59.26
PB  Stockholm/SStockholm/S19.8.12

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat217928.Eventname AS Eventeng, alltat217928.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat217928.Date),'.',MONTH(alltat217928.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat217928.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat217928 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat217928.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat217928.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat217928.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat217928.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat217928.Eventname AS Eventeng, alltat217928.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat217928.Date),'.',MONTH(alltat217928.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat217928.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat217928 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat217928.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat217928.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat217928.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat217928.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat217928.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat217928.Eventname AS Eventeng, alltat217928.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat217928.Date),'.',MONTH(alltat217928.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat217928.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat217928 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat217928.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat217928.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat217928.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat217928.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat217928.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:52.77
Linköping22.8.21
Inne
2:09.63
Huddinge18.1.15
1000 m
Inne
2:54.75
Växjö8.3.14
1500 m
Ute
3:47.56
Göteborg/S2.6.21
Inne
3:48.70
Sätra6.2.21
2000 m
Ute
6:09.47
Söderhamn10.8.14
3000 m
Ute
8:17.22
Stockholm/S22.5.21
Inne
8:12.37
Sollentuna13.2.21
5000 m
Ute
14:58.47
Sollentuna14.6.20
2000 m hinder
Ute
5:49.40
Linköping20.8.21
3000 m hinder
Ute
8:58.12
Sollentuna13.6.21
400 m häck
Ute
1:00.72
Nynäshamn2.9.17

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:24.34
Hässleholm5.8.16
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:47.97
Söderhamn10.8.14
800 m
1:52.77
3
22
JSMLinköping22.8.21
1:53.49
3
Hallsberg7.8.21
1:57.93
8
Danderyd19.5.19
1:58.23
4
B
VUSGöteborg/U1.7.18
1:59.05
1
Karlstad25.7.17
1:59.58
4
19
h2
JSMGävle12.8.17
2:00.04
8
19
JSMGävle13.8.17
2:02.70
8
Göteborg/U3.7.16
2:04.32
8
17
Lag-SMHuddinge20.8.16
2:07.03
4
17
h1
USMHässleholm6.8.16
Visa/dölj alla resultat
2:09.63i
2
16
Huddinge18.1.15
2:16.94
8
14
Stockholm/S25.8.13
10-bästasnitt: 1:59.514
1500 m
3:47.56
8
Göteborg/S2.6.21
3:48.70i
2
B
Sätra6.2.21
3:51.14
7
Västerås24.7.21
3:52.04
2
B
Huddinge11.7.20
3:52.84
7
Göteborg/S29.8.20
3:54.60
13
B
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
3:54.74
7
Sollentuna28.6.20
3:55.68
5
C
Karlstad3.7.19
3:56.38
6
Huddinge8.7.20
3:58.37
6
E
BMCLoughborough, GBR15.6.19
Visa/dölj alla resultat
4:00.13
4
B
BauhausStockholm/S10.6.18
4:00.43
9
C
Sollentuna28.6.18
4:00.70
6
22
JSMGöteborg/S10.8.19
4:00.74
8
VUSGöteborg/U29.6.19
4:01.90
10
I
Oordegem, BEL25.5.19
4:02.17i
6
B
Folksam GPSätra4.2.19
4:09.36
10
Göteborg/S18.8.18
4:11.03
1
B
Huddinge/J21.5.17
4:12.58i
2
C
Sätra3.2.18
4:21.94i
4
16
h1
NC-yÖrebro7.3.15
4:24.00i
7
16
NC-yÖrebro7.3.15
4:24.11
4
16
Stockholm/S1.8.15
4:27.65
6
C
Sollentuna/E5.6.16
4:36.09
1
Stockholm/S24.8.14
10-bästasnitt: 3:53.205
3000 m
8:12.37i
3
B
Sollentuna13.2.21
8:17.22
10
A
Stockholm/S22.5.21
8:20.05i
9
B
Sollentuna30.1.21
8:32.5m
6
Stockholm/S22.6.20
8:39.99i
8
B
Sollentuna1.2.20
8:44.21i
10
Folksam GPSätra11.2.20
8:51.15+
17
Sollentuna14.6.20
8:58.57i
5
B
Huddinge25.1.19
9:05.68
11
C
Karlstad25.7.18
9:40.97
1
Göteborg/U5.7.15
10-bästasnitt: 8:44.271
3000 m hinder
8:58.12
3
Sollentuna13.6.21
9:02.10
2
Västerås16.5.21
9:04.89
15
Oordegem, BEL29.5.21
9:05.4m
1
Danderyd11.9.20
9:08.33
5
SMBorås28.8.21
9:31.32
1
Huddinge2.6.19
9:32.35
9
SMUppsala15.8.20
9:33.16
8
SMKarlstad31.8.19
9:35.95
15
Folksam GPSollentuna18.6.19
9:53.39
5
19
NMHvidovre, DEN12.8.18
Visa/dölj alla resultat
9:55.32
1
Gävle14.7.17
10:13.15
7
19
NMUmeå19.8.17
10-bästasnitt: 9:20.501

Total results in database: 90
By event:
800 m:12
1000 m:1
1500 m:25
2000 m:3
3000 m:10
5000 m:2
2000 m hinder (83.8 cm):4
1500 m hinder (76.2 cm):2
2000 m hinder:6
3000 m hinder:13
400 m häck:1
3x800 m:5
Terräng lagresultat:1
6 km terräng:1
8 km terräng:2
km terräng:2
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
2:16.94
 8-14
Stockholm/S
25.8
 
2016
2:02.70
 8F
Göteborg/U
3.7
 
2:04.32
8 -17
Huddinge
20.8
 
2:07.03
4h1-17
Hässleholm
6.8
 
2017
1:59.05
 1G
Karlstad
25.7
 
1:59.58
4h2-19
Gävle
12.8
 
2:00.04
8-19
Gävle
13.8
 
2018
1:58.23
 4rB
Göteborg/U
1.7
 
2019
1:57.93
 8
Danderyd
19.5
 
2021
1:52.77
3-22
Linköping
22.8
 
1:53.49
3
Hallsberg
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
2:09.63
2-16
Huddinge
18.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:54.75
3h2-15
Växjö
8.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
4:36.09
 1
Stockholm/S
24.8
 
2015
4:24.11
 4-16
Stockholm/S
1.8
 
2016
4:27.65
 6rC
Sollentuna/E
5.6
 
2017
4:11.03
 1rB
Huddinge/J
21.5
 
2018
4:00.13
 4rB
Stockholm/S
10.6
 
4:00.43
9rC
Sollentuna
28.6
 
4:09.36
10
Göteborg/S
18.8
 
2019
3:54.60
 13rB
Göteborg/S
16.8
 
3:55.68
5rC
Karlstad
3.7
 
3:58.37
6rE
Loughborough, GBR
15.6
 
4:00.70
6 -22
Göteborg/S
10.8
 
4:00.74
8
Göteborg/U
29.6
 
4:01.90
10rI
Oordegem, BEL
25.5
 
2020
3:52.04
 2rB
Huddinge
11.7
 
3:52.84
7
Göteborg/S
29.8
 
3:54.74
7
Sollentuna
28.6
 
3:56.38
6
Huddinge
8.7
 
2021
3:47.56
8
Göteborg/S
2.6
 
3:51.14
7
Västerås
24.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
4:21.94
 4h1-16
Örebro
7.3
 
4:24.00
7-16
Örebro
7.3
 
2018
4:12.58
 2rC
Sätra
3.2
 
2019
4:02.17
 6rB
Sätra
4.2
 
2021
3:48.70
2 rB
Sätra
6.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
6:59.26
 4-13
Stockholm/S
19.8
 
2013
6:35.46
 4-14
Glanshammar
15.9
 
2014
6:09.47
3-15
Söderhamn
10.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
9:40.97
 1
Göteborg/U
5.7
 
2018
9:05.68
 11rC
Karlstad
25.7
 
2020
8:32.5m
 6
Stockholm/S
22.6
 
8:51.15+
17
Sollentuna
14.6
 
2021
8:17.22
10rA
Stockholm/S
22.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8:58.57
 5rB
Huddinge
25.1
 
2020
8:39.99
 8rB
Sollentuna
1.2
 
8:44.21
10
Sätra
11.2
 
2021
8:12.37
3rB
Sollentuna
13.2
 
8:20.05
9rB
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
15:43.20
 6-19
Huddinge
5.8
 
2020
14:58.47
17
Sollentuna
14.6
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:34.48
 4-17
Tampere, FIN
3.9
 
2017
6:13.57
 4-19
Gävle
11.8
 
2018
6:11.77
 3-19
Huddinge
3.8
 
2019
5:58.21
 5 -22
Göteborg/S
9.8
 
2020
6:08.03
 4-22
Linköping
22.8
 
2021
5:49.40
2-22
Linköping
20.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
9:55.32
 1
Gävle
14.7
 
10:13.15
7-19
Umeå
19.8
 
2018
9:53.39
 5-19
Hvidovre, DEN
12.8
 
2019
9:31.32
 1
Huddinge
2.6
 
9:33.16
8
Karlstad
31.8
 
9:35.95
15
Sollentuna
18.6
 
2020
9:05.4m
 1
Danderyd
11.9
 
9:32.35
9
Uppsala
15.8
 
2021
8:58.12
3
Sollentuna
13.6
 
9:02.10
2
Västerås
16.5
 
9:04.89
15
Oordegem, BEL
29.5
 
9:08.33
5
Borås
28.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:00.72
1
Nynäshamn
2.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
4:54.96
 4-14
Glanshammar
14.9
 
2014
4:47.97
4-15
Söderhamn
10.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:40.78
 1-16
Huddinge
12.6
 
2016
6:24.34
2-17
Hässleholm
5.8
 
6:24.85
5-17
Göteborg/U
1.7
 

Ute
3000 m hinder
SM 2019 8
9:33.16
SM 2020 9
9:32.35
SM 2021 5
9:08.33

Junior-ungdom
800 m
USM 2016
4
17
h1
2:07.03
JSM 2017 8
19
2:00.04
4
19
h2
1:59.58
JSM 2021 3
22
1:52.77
1500 m
JSM 2019 6
22
4:00.70
5000 m
JSM 2018 6
19
15:43.20
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2016 2
17
6:24.34
2000 m hinder
JSM 2017 4
19
6:13.57
JSM 2018 3
19
6:11.77
JSM 2019 5
22
5:58.21
JSM 2020 4
22
6:08.03
JSM 2021 2
22
5:49.40
3x800 m
USM 2014 4
15
6:41.4m
USM 2015 4
17
6:10.44
USM 2016 6
17
6:35.30
JSM 2018 2
22
6:00.43
JSM 2021 2
22
5:56.00
Terräng lagresultat
JSM 2020 2
22
4 km terräng
USM 2014 13
15
14:33
USM 2016 18
17
13:42
6 km terräng
JSM 2018 12
19
20:23
8 km terräng
JSM 2019 17
22
27:08
JSM 2020 12
22
26:49

Junior-ungdom
Ute
3000 m hinder
JEM22 2021
-
22
h3
DNF