Linn Söderholm

Född: 5 maj 1996

Ålder: 25 år 86 dagar

Förening:
 Sävedalens AIK
 9.5.2010–

Tidigare förening(ar):
IF Rigor –8.5.2010

  •  1 SM‐guld, 2 SM‐silver
  •  1 ISM‐silver, 2 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (4)
4:13.79
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:12.70
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
4:13.42
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
4:15.75
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21
3000 m (1)
9:06.04
PB (62) Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU19.6.21
3000 m hinder (1)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S8.6.21

2020

800 m (2)
2:09.93
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
2:06.94
SB  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
1500 m (7)
4:30.19i
SB  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
4:30.17i
SB  (5)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
4:22.95
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
DNF
  MölndalMölndal8.8.20
4:13.04
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4:10.27
PB (61) BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
3000 m (2)
9:54.18mxi
SB  (12)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
9:16.12
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
5000 m (1)
15:49.69mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
10 000 m (1)
34:22.90mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
3000 m hinder (3)
10:02.41
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
9:50.17
PB (25) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
10:10.14
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20
8 km terräng (1)
27:34
  GöteborgGöteborg14.3.20

2019

800 m (4)
2:13.32
SB  KarlstadKarlstad3.7.19
2:09.84
SB  (8)FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:12.27
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
2:10.77
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
1500 m (7)
4:24.65i
SB  (5)v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
4:25.66i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
4:24.64
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
4:16.72
SB  (4)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
4:23.07
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:22.44
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA11.7.19
4:21.40
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA13.7.19
3000 m (2)
9:37.88+
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
9:26.47
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
5000 m (1)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
3000 m hinder (3)
10:22.58
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
10:03.09
PB  (1)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
10:21.94
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
3x1500 m (1)
13:35.16
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Sävedalens AIK

2018

1500 m (1)
4:21.19i
PB  (4)SätraSätra3.2.18
3000 m (2)
9:31.14i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
9:21.58i
PB  (3)v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18

2017

400 m (1)
57.70
PB  HalmstadHalmstad17.6.17
800 m (7)
2:12.69i
SB  SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH21.1.17
2:12.42i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
2:09.26i
PB  (4)ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
2:09.22
SB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.17
2:07.58
PB  HalmstadHalmstad18.6.17
2:11.16
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
2:05.75
PB  (8)FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1500 m (8)
4:36.88i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
4:31.38i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
4:15.33
PB  (6)Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
4:15.33
=PB  BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR24.6.17
4:24.86
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
4:21.29
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL14.7.17
4:18.88
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL16.7.17
4:35.73
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
5000 m (1)
16:39.27
PB  (10)JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
3000 m hinder (2)
10:17.92
PB  (4)SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
10:31.21
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
4x800 m (1)
8:54.80
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Sävedalens AIK
Lisa Bergdahl, Sara Christiansson
Linn Söderholm, Gaël De Coninck
3x1500 m (1)
13:35.19
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Sävedalens AIK
6 km terräng (1)
23:50
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17
7.5 km terräng (1)
31:28
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
6.28 km terräng (1)
22:24
  EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

800 m (6)
2:14.36i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
2:18.32i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
2:09.77
SB  BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7.16
2:16.89
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
2:11.92
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
2:09.42
SB  (7)NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16
1000 m (1)
2:49.03
PB (54) Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
1500 m (7)
4:35.24i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
4:26.19
PB  NMCJessheim, NORNMC, Jessheim, NOR2.6.16
4:25.39
PB  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN18.6.16
4:24.47
PB  (14)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
4:41.61
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
4:43.42
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
4:30.02
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
2000 m hinder (1)
7:16.93
PB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
4x800 m (1)
9:12.17
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Sävedalens AIK
Sara Holmgren, Sara Christiansson
Lisa Bergdahl, Linn Söderholm
3x800 m (1)
7:35.72
  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Sävedalens AIK
3x1500 m (1)
13:49.35
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Sävedalens AIK

2015

15:31
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.10.15
800 m (11)
2:09.42
PB  Lokeren, BELLokeren, BEL25.5.15
2:08.90
PB  (11)Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala7.6.15
2:08.95
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.15
2:12.56
  JEM19EskilstunaJEM19, Eskilstuna16.7.15
2:13.21
  Göteborg/SGöteborg/S28.7.15
2:13.46
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
2:10.17
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
2:13.43
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15
2:16.72
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
2:12.66
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
2:10.63
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
1000 m (1)
2:50.55
PB (68) (11) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
1500 m (6)
4:43.44i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
4:30.11
SB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL23.5.15
4:29.46
SB  (12)FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4:33.72
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
4:37.01
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
4:36.30
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN30.8.15
3x800 m (1)
7:11.35
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna17.5.15
 Sävedalens AIK

2014

400 m (1)
59.90
SB  LerumLerum18.6.14
800 m (4)
2:12.02i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
2:10.76i
PB  (44) ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
2:10.23
PB  (11)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.14
2:10.29
  BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER6.7.14
1500 m (6)
4:32.86i
PB  (36) (5)XL GalanStockholm/GXL Galan, Stockholm/G6.2.14
4:37.16i
  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
4:28.76
PB  (17)Jessheim, NORJessheim, NOR5.6.14
4:33.99
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
4:30.37
  BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER5.7.14
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
4x800 m (1)
9:40.37
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Sävedalens AIK
Jessica Bengtsson, Malin Strand
Linn Söderholm, Josefin Persson
3x800 m (1)
7:05.63
SB  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Sävedalens AIK
3x1500 m (1)
14:17.75
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 Sävedalens AIK

2013

15:00
  USMFalunUSM, Falun26.10.13
400 m (1)
59.18
PB  Quarteira, PORQuarteira, POR18.5.13
800 m (2)
2:10.42
PB  (15)SollentunaSollentuna8.6.13
2:21.22
  USMVästeråsUSM, Västerås11.8.13
1500 m (4)
4:35.34i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla24.2.13
4:37.87
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR13.6.13
4:33.61
SB  (21)Stockholm/SStockholm/S25.8.13
4:41.93
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S7.9.13
4x800 m (1)
9:27.46
SB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Sävedalens AIK
Josefin Persson, Linn Söderholm
Cornelia Karlsson, Alice Svantesson
3x800 m (1)
6:57.99
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge26.5.13
 Sävedalens AIK

2012

15:06
  USMLinköpingUSM, Linköping28.4.12
400 m (2)
1:00.28
PB  Bærum, NORBærum, NOR17.6.12
59.7m
  SävedalenSävedalen5.9.12
800 m (3)
2:10.74
PB  (78) (11)FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12
2:14.79
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12
2:14.79
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.12
1500 m (3)
4:40.80i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH26.2.12
4:32.10
PB  (17)Göteborg/UGöteborg/U7.7.12
DNF
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
3000 m (1)
10:00.66
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.12
1500 m hinder (1)
4:57.63
PB  HS ChVäxjö/AHS Ch, Växjö/A22.9.12
4x400 m (1)
3:58.75
PB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.12
 Sävedalens AIK
Ebba Svantesson, Linn Söderholm
Alice Svantesson, Matilda Andersson
4x800 m (1)
9:40.46
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Sävedalens AIK
Matilda Andersson, Linn Söderholm
Malin Strand, Jessica Bengtsson
3x800 m (1)
7:09.14
  USMSödertäljeUSM, Södertälje9.9.12
 Sävedalens AIK
4 km terräng (1)
13:54
  ECCCCastellón, ESPECCC, Castellón, ESP5.2.12

2011

14:56
  USMUppsalaUSM, Uppsala16.4.11
800 m (3)
2:10.77
PB  (80) (18)Folksam GPEskilstunaFolksam GP, Eskilstuna18.8.11
2:28.32
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
2:15.92
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
1000 m (4)
2:58.47i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.10
2:57.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.11
3:11.29i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
2:57.74i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
1500 m (1)
4:47.23
PB  Stockholm/SStockholm/S31.7.11
2000 m (2)
6:25.03
PB  SävedalenSävedalen12.6.11
6:30.22
  USMYstadUSM, Ystad28.8.11
1500 m hinder (1)
5:00.09
PB  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
3x800 m (1)
7:03.00
SB  USMVäxjöUSM, Växjö2.6.11
 Sävedalens AIK

2010

800 m (1)
2:17.35
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.10
1000 m (1)
3:02.32
PB  Stockholm/SStockholm/S6.8.10
1500 m (1)
4:48.83
PB  Bærum, NORBærum, NOR13.6.10
2000 m (1)
6:41.77
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.10
1500 m hinder (1)
5:10.42
PB  LerumLerum9.9.10
Stav (1)
2.00i
PB  HalmstadHalmstad6.2.10
3x800 m (1)
7:13.92
SB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje29.5.10
 Sävedalens AIK

2009

800 m (1)
2:28.44
PB  SkaraSkara29.8.09
1500 m (1)
5:00.93
PB  OlofströmOlofström6.9.09

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat78901.Eventname AS Eventeng, alltwat78901.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat78901.Date),'.',MONTH(alltwat78901.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat78901.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat78901 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat78901.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat78901.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat78901.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat78901.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat78901.Eventname AS Eventeng, alltwat78901.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat78901.Date),'.',MONTH(alltwat78901.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat78901.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat78901 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat78901.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat78901.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat78901.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat78901.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat78901.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat78901.Eventname AS Eventeng, alltwat78901.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat78901.Date),'.',MONTH(alltwat78901.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat78901.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat78901 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat78901.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat78901.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat78901.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat78901.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat78901.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
57.70
Halmstad17.6.17
800 m
Ute
2:05.75
Karlstad25.7.1747
Inne
2:09.26
Växjö26.2.17
1000 m
Ute
2:49.03
Göteborg/S15.7.16
Inne
2:57.66
Göteborg/FH6.2.11
1500 m
Ute
4:10.27
Stockholm/S23.8.2016
Inne
4:21.19
Sätra3.2.18
2000 m
Ute
6:25.03
Sävedalen12.6.11
3000 m
Ute
9:06.04
Cluj-Napoca, ROU19.6.21
Inne
9:21.58
Uppsala11.2.18
5000 m
Ute
15:49.69mx
Göteborg/S27.6.2017
10 000 m
Ute
34:22.90mx
Göteborg/S14.6.2046
1500 m hinder
Ute
4:57.63
Växjö/A22.9.12
2000 m hinder
Ute
7:16.93
Hässleholm7.8.16
3000 m hinder
Ute
9:50.17
Göteborg/S29.8.207
Stav
Inne
2.00
Halmstad6.2.10
800 m
2:05.75
8
Karlstad25.7.17
2:06.94
5
SMUppsala16.8.20
2:07.58
1
Halmstad18.6.17
2:08.90
8
Folksam GPUppsala7.6.15
2:08.95
5
VUSGöteborg/U5.7.15
2:09.22
1
Göteborg/S3.6.17
2:09.26i
4
ISMVäxjö26.2.17
2:09.42
2
Lokeren, BEL25.5.15
2:09.42
4
22
NordicCEspoo, FIN21.8.16
2:09.77
2
C
BMCSolihull, GBR9.7.16
Visa/dölj alla resultat
2:09.84
5
Folksam GPVarberg15.7.19
2:09.93
1
h2
SMUppsala15.8.20
2:10.17
4
SMSöderhamn9.8.15
2:10.23
10
BislettOslo, NOR11.6.14
2:10.29
8
19
BauhausMannheim, GER6.7.14
2:10.42
5
Sollentuna8.6.13
2:10.63
4
19
NordicCEspoo, FIN29.8.15
2:10.74
2
B
Folksam GPKarlstad19.7.12
2:10.76i
3
ISMGöteborg/FH23.2.14
2:10.77
5
Folksam GPEskilstuna18.8.11
2:10.77
2
SMKarlstad1.9.19
2:11.16
1
VUSGöteborg/U2.7.17
2:11.92
1
22
JSMHässleholm7.8.16
2:12.02i
3
h2
ISMGöteborg/FH22.2.14
2:12.27
1
h1
SMKarlstad31.8.19
2:12.42i
2
h1
ISMVäxjö25.2.17
2:12.56
8
19
h1
JEM19Eskilstuna16.7.15
2:12.66
2
19
JSMKalmar23.8.15
2:12.69i
3
SMCGöteborg/FH21.1.17
2:13.21
1
Göteborg/S28.7.15
2:13.32
7
Karlstad3.7.19
2:13.43
4
Folksam GPGöteborg/S14.8.15
2:13.46
1
h1
SMSöderhamn8.8.15
2:14.36i
1
h1
ISMMalmö/A27.2.16
2:14.79
1
16
NC-yUpplands Väsby12.8.12
2:14.79
3
17
vFINGöteborg/U2.9.12
2:15.92
1
15
NC-yYstad27.8.11
2:16.72
1
19
h2
JSMKalmar22.8.15
2:16.89
1
22
h2
JSMHässleholm6.8.16
2:17.35
2
Göteborg/U2.7.10
2:18.32i
5
ISMMalmö/A28.2.16
2:21.22
3
17
USMVästerås11.8.13
2:28.32
1
15
h1
NC-yYstad26.8.11
2:28.44
2
13
Skara29.8.09
10-bästasnitt: 2:08.521
1500 m
4:10.27
10
BauhausStockholm/S23.8.20
4:12.70
5
Sollentuna13.6.21
4:13.04
1
Sollentuna10.8.20
4:13.42
3
Karlstad22.6.21
4:13.79
4
Göteborg/S2.6.21
4:15.33
6
Göteborg/S10.6.17
4:15.33
2
BMCWatford, GBR24.6.17
4:15.75
13
BauhausStockholm/S4.7.21
4:16.72
4
Folksam GPSollentuna18.6.19
4:18.88
4
22
JEM22Bydgoszcz, POL16.7.17
Visa/dölj alla resultat
4:21.19i
1
Sätra3.2.18
4:21.29
4
22
h1
JEM22Bydgoszcz, POL14.7.17
4:21.40
9
WUGNapoli, ITA13.7.19
4:22.44
5
h1
WUGNapoli, ITA11.7.19
4:22.95
3
Göteborg/S18.7.20
4:23.07
1
VUSGöteborg/U29.6.19
4:24.47
1
Folksam GPSollentuna28.6.16
4:24.64
3
B
BauhausStockholm/S30.5.19
4:24.65i
4
v3NatBærum, NOR10.2.19
4:24.86
7
Folksam GPSollentuna29.6.17
4:25.39
1
CoAGKøbenhavn, DEN18.6.16
4:25.66i
2
ISMNorrköping17.2.19
4:26.19
1
NMCJessheim, NOR2.6.16
4:28.76
1
Jessheim, NOR5.6.14
4:29.46
12
Folksam GPSollentuna25.6.15
4:30.02
2
22
NordicCEspoo, FIN20.8.16
4:30.11
8
B
IFAMOordegem, BEL23.5.15
4:30.17i
3
ISMVäxjö23.2.20
4:30.19i
4
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
4:30.37
6
19
BauhausMannheim, GER5.7.14
4:31.38i
1
22
IJSMGöteborg/FH19.2.17
4:32.10
2
Göteborg/U7.7.12
4:32.86i
1
XL GalanStockholm/G6.2.14
4:33.61
1
17
Stockholm/S25.8.13
4:33.72
7
SMSöderhamn8.8.15
4:33.99
7
B
Göteborg GPGöteborg/S14.6.14
4:35.24i
1
22
IJSMVäxjö21.2.16
4:35.34i
1
17
IUSMUddevalla24.2.13
4:35.73
2
22
JSMGävle12.8.17
4:36.30
5
19
NordicCEspoo, FIN30.8.15
4:36.88i
1
22
h2
IJSMGöteborg/FH18.2.17
4:37.01
1
19
JSMKalmar22.8.15
4:37.16i
3
19
IJSMSätra16.2.14
4:37.87
19
BislettOslo, NOR13.6.13
4:40.80i
1
16
NC-yGöteborg/FH26.2.12
4:41.61
14
Folksam GPKarlstad27.7.16
4:41.93
1
17
vFINStockholm/S7.9.13
4:43.42
1
22
JSMHässleholm6.8.16
4:43.44i
2
19
IJSMGöteborg/FH1.3.15
4:47.23
1
15
Stockholm/S31.7.11
4:48.83
2
14
Bærum, NOR13.6.10
5:00.93
2
13
Olofström6.9.09
10-bästasnitt: 4:14.523

Total results in database: 167
By event:
400 m:5
800 m:44
1000 m:7
1500 m:56
2000 m:3
3000 m:8
5000 m:3
10 000 m:1
1500 m hinder:3
2000 m hinder:1
3000 m hinder:9
Stav:1
4x400 m:1
4x800 m:5
3x800 m:7
3x1500 m:4
4 km terräng:1
km terräng:6
7.5 km terräng:1
6.28 km terräng:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
1:00.28
 6
Bærum, NOR
17.6
 
2013
59.18
 2
Quarteira, POR
18.5
 
2014
59.90
 3rB
Lerum
18.6
 
2017
57.70
2
Halmstad
17.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
2:28.44
 2-13
Skara
29.8
 
2010
2:17.35
 2
Göteborg/U
2.7
 
2011
2:10.77
 5
Eskilstuna
18.8
 
2:15.92
1-15
Ystad
27.8
 
2:28.32
1h1-15
Ystad
26.8
 
2012
2:10.74
 2rB
Karlstad
19.7
 
2:14.79
1-16
Upplands Väsby
12.8
 
2:14.79
3-17
Göteborg/U
2.9
 
2013
2:10.42
 5
Sollentuna
8.6
 
2:21.22
3-17
Västerås
11.8
 
2014
2:10.23
 10
Oslo, NOR
11.6
 
2:10.29
8-19
Mannheim, GER
6.7
 
2015
2:08.90
 8
Uppsala
7.6
 
2:08.95
5
Göteborg/U
5.7
 
2:09.42
2
Lokeren, BEL
25.5
 
2:10.17
4
Söderhamn
9.8
 
2:10.63
4-19
Espoo, FIN
29.8
 
2:12.56
8h1-19
Eskilstuna
16.7
 
2:12.66
2-19
Kalmar
23.8
 
2:13.21
1
Göteborg/S
28.7
 
2:13.43
4
Göteborg/S
14.8
 
2:13.46
1 h1
Söderhamn
8.8
 
2:16.72
1h2-19
Kalmar
22.8
 
2016
2:09.42
 4-22
Espoo, FIN
21.8
 
2:09.77
2rC
Solihull, GBR
9.7
 
2:11.92
1-22
Hässleholm
7.8
 
2:16.89
1h2-22
Hässleholm
6.8
 
2017
2:05.75
8
Karlstad
25.7
 
2:07.58
1
Halmstad
18.6
 
2:09.22
1
Göteborg/S
3.6
 
2:11.16
1
Göteborg/U
2.7
 
2019
2:09.84
 5
Varberg
15.7
 
2:10.77
2
Karlstad
1.9
 
2:12.27
1h1
Karlstad
31.8
 
2:13.32
7
Karlstad
3.7
 
2020
2:06.94
 5
Uppsala
16.8
 
2:09.93
1h2
Uppsala
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
2:10.76
 3
Göteborg/FH
23.2
 
2:12.02
3h2
Göteborg/FH
22.2
 
2016
2:14.36
 1h1
Malmö/A
27.2
 
2:18.32
5
Malmö/A
28.2
 
2017
2:09.26
4
Växjö
26.2
 
2:12.42
2h1
Växjö
25.2
 
2:12.69
3
Göteborg/FH
21.1
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
3:02.32
 2-14
Stockholm/S
6.8
 
2015
2:50.55
 12
Göteborg/S
5.9
 
2016
2:49.03
7
Göteborg/S
15.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
2:57.66
1-15
Göteborg/FH
6.2
 
2:57.74
1-15
Huddinge
20.2
 
2:58.47
1-15
Göteborg/FH
5.12
 
3:11.29
2h2-15
Huddinge
19.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
5:00.93
 2-13
Olofström
6.9
 
2010
4:48.83
 2-14
Bærum, NOR
13.6
 
2011
4:47.23
 1-15
Stockholm/S
31.7
 
2012
4:32.10
 2
Göteborg/U
7.7
 
2013
4:33.61
 1-17
Stockholm/S
25.8
 
4:37.87
19
Oslo, NOR
13.6
 
4:41.93
1-17
Stockholm/S
7.9
 
2014
4:28.76
 1
Jessheim, NOR
5.6
 
4:30.37
6-19
Mannheim, GER
5.7
 
4:33.99
7rB
Göteborg/S
14.6
 
2015
4:29.46
 12
Sollentuna
25.6
 
4:30.11
8rB
Oordegem, BEL
23.5
 
4:33.72
7
Söderhamn
8.8
 
4:36.30
5-19
Espoo, FIN
30.8
 
4:37.01
1-19
Kalmar
22.8
 
2016
4:24.47
 1
Sollentuna
28.6
 
4:25.39
1
København, DEN
18.6
 
4:26.19
1
Jessheim, NOR
2.6
 
4:30.02
2-22
Espoo, FIN
20.8
 
4:41.61
14
Karlstad
27.7
 
4:43.42
1-22
Hässleholm
6.8
 
2017
4:15.33
 6
Göteborg/S
10.6
 
4:15.33
2
Watford, GBR
24.6
 
4:18.88
4-22
Bydgoszcz, POL
16.7
 
4:21.29
4h1-22
Bydgoszcz, POL
14.7
 
4:24.86
7
Sollentuna
29.6
 
4:35.73
2-22
Gävle
12.8
 
2019
4:16.72
 4
Sollentuna
18.6
 
4:21.40
9
Napoli, ITA
13.7
 
4:22.44
5h1
Napoli, ITA
11.7
 
4:23.07
1
Göteborg/U
29.6
 
4:24.64
3rB
Stockholm/S
30.5
 
2020
4:10.27
10
Stockholm/S
23.8
 
4:13.04
1
Sollentuna
10.8
 
4:22.95
3
Göteborg/S
18.7
 
2021
4:12.70
 5
Sollentuna
13.6
 
4:13.42
3
Karlstad
22.6
 
4:13.79
4
Göteborg/S
2.6
 
4:15.75
13
Stockholm/S
4.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
4:40.80
 1-16
Göteborg/FH
26.2
 
2013
4:35.34
 1-17
Uddevalla
24.2
 
2014
4:32.86
 1
Stockholm/G
6.2
 
4:37.16
3-19
Sätra
16.2
 
2015
4:43.44
 2 -19
Göteborg/FH
1.3
 
2016
4:35.24
 1-22
Växjö
21.2
 
2017
4:31.38
 1-22
Göteborg/FH
19.2
 
4:36.88
1h2-22
Göteborg/FH
18.2
 
2018
4:21.19
1
Sätra
3.2
 
2019
4:24.65
 4
Bærum, NOR
10.2
 
4:25.66
2
Norrköping
17.2
 
2020
4:30.17
 3
Växjö
23.2
 
4:30.19
4
Helsinki, FIN
9.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
6:41.77
 4
Göteborg/U
4.7
 
2011
6:25.03
1-14
Sävedalen
12.6
 
6:30.22
1-15
Ystad
28.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
10:00.66
 4
Göteborg/U
9.7
 
2019
9:26.47
 10
Göteborg/S
16.8
 
9:37.88+
1
Göteborg/S
9.6
 
2020
9:16.12
 2
Karlstad
8.7
 
2021
9:06.04
2
Cluj-Napoca, ROU
19.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9:21.58
2
Uppsala
11.2
 
9:31.14
2
Göteborg/FH
27.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
16:39.27
1-22
Gävle
13.8
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
5:10.42
 1-17
Lerum
9.9
 
2011
5:00.09
 1-15
Ystad
26.8
 
2012
4:57.63
1-17
Växjö/A
22.9
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
7:16.93
1-22
Hässleholm
7.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10:17.92
 2
Helsingborg
26.8
 
10:31.21
5
Stockholm/S
3.9
 
2019
10:03.09
 3
Stockholm/S
24.8
 
10:21.94
1
Karlstad
31.8
 
10:22.58
10
Bydgoszcz, POL
10.8
 
2020
9:50.17
1
Göteborg/S
29.8
 
10:02.41
1
Göteborg/S
25.7
 
10:10.14
1
Tampere, FIN
5.9
 
Stav
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
2.00
1-14
Halmstad
6.2
 
Ute
800 m
SM 2015 4
2:10.17
1
h1
2:13.46
SM 2019 2
2:10.77
1
h1
2:12.27
SM 2020 5
2:06.94
1
h2
2:09.93
1500 m
SM 2015 7
4:33.72
3000 m hinder
SM 2017 2
10:17.92
SM 2019 1
10:21.94
4x400 m
SM 2012 6
3:58.75
4x800 m
SM 2012 3
9:40.46
SM 2013 4
9:27.46
SM 2014 5
9:40.37
SM 2016 3
9:12.17
SM 2017 1
8:54.80
3x1500 m
SM 2014 5
14:17.75
SM 2016 2
13:49.35
SM 2017 1
13:35.19
SM 2019 2
13:35.16
Inne
800 m
ISM 2014 3
2:10.76
3
h2
2:12.02
ISM 2016 5
2:18.32
1
h1
2:14.36
ISM 2017 4
2:09.26
2
h1
2:12.42
1500 m
ISM 2019 2
4:25.66
ISM 2020 3
4:30.17

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2013 3
17
2:21.22
JSM 2015 2
19
2:12.66
1
19
h2
2:16.72
JSM 2016 1
22
2:11.92
1
22
h2
2:16.89
1500 m
JSM 2015 1
19
4:37.01
JSM 2016 1
22
4:43.42
JSM 2017 2
22
4:35.73
5000 m
JSM 2017 1
22
16:39.27
2000 m hinder
JSM 2016 1
22
7:16.93
3x800 m
USM 2010 1
15
7:13.92
USM 2011 1
15
7:03.00
USM 2012 1
17
7:09.14
USM 2013 1
17
6:57.99
JSM 2014 3
19
7:05.63
JSM 2015 2
22
7:11.35
JSM 2016 1
22
7:35.72
km terräng
JSM 2017 2
22
23:50
4 km terräng
USM 2011 1
15
14:56
USM 2012 2
16
15:06
USM 2013 2
17
15:00
JSM 2015 9
19
15:31
Inne
1500 m
IUSM 2013 1
17
4:35.34
IJSM 2014 3
19
4:37.16
IJSM 2015 2
19
4:43.44
IJSM 2016 1
22
4:35.24
IJSM 2017 1
22
4:31.38
1
22
h2
4:36.88

Lag-EM och Europacupen
3000 m
Div 1 2021 2
9:06.04
3000 m hinder
Super L 2019 10
10:22.58

Junior-ungdom
800 m
JEM19 2015 21
8
19
h1
2:12.56
1500 m
JEM22 2017 4
22
4:18.88
4
22
h1
4:21.29
6.28 km terräng
EM 2017 43
22
22:24