Lovisa Lindh

Född: 9 juli 1991

Ålder: 30 år 109 dagar

Förening:
 Ullevi FK
 15.11.2008–

Tidigare förening(ar):
Kongahälla AIK –14.11.2008

  •  EM‐brons 800 m 2016
  •  4 SM‐guld, 1 SM‐silver, 2 SM‐brons
  •  5 ISM‐guld, 1 ISM‐silver, 1 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

600 m (3)
DQi
  Magglingen, SUIMagglingen, SUI30.1.21
1:27.04
PB (6) Langenthal, SUILangenthal, SUI13.5.21
1:27.57
SB  Fana, NORFana, NOR18.9.21
800 m (22)
2:02.57i
SB (42) Metz, FRAMetz, FRA6.2.21
2:04.60i
  Liévin, FRALiévin, FRA9.2.21
2:10.08i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
2:03.77i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
2:05.78i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL5.3.21
2:04.12i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL6.3.21
2:01.10
SB  Ostrava, CZEOstrava, CZE19.5.21
2:02.46
  Rehlingen, GERRehlingen, GER23.5.21
1:59.87
SB  Montreuil, FRAMontreuil, FRA1.6.21
2:03.70
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN7.6.21
2:01.00
  Genève, SUIGenève, SUI12.6.21
2:01.39
  SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI29.6.21
1:59.81
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR1.7.21
1:59.76
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21
2:03.92
  Bern, SUIBern, SUI21.8.21
2:01.52
  AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI26.8.21
2:08.92
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
2:05.00
  SMBoråsSM, Borås29.8.21
1:59.49
SB (37) VDBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL3.9.21
2:03.26
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
2:00.84
  WKZürich, SUIWK, Zürich, SUI9.9.21
1:59.94
  Bellinzona, SUIBellinzona, SUI14.9.21
1500 m (1)
4:12.99
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.8.21
4x400 m (1)
3:38.22
SR PB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Ullevi FK
Alice Svantesson, Lovisa Lindh
Lisa Lilja, Matilda Hellqvist

2020

800 m (8)
2:07.14
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
2:07.33
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:03.24
SB (86) FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
2:09.81
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
2:04.89
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
2:04.98
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
2:03.53
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
2:04.14
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
1500 m (1)
4:34.31
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20

2019

400 m (2)
59.6m+
  Oslo, NOROslo, NOR13.6.19
59.93+
SB  SollentunaSollentuna18.6.19
800 m (17)
2:02.70i
SB (31) (1)Metz, FRAMetz, FRA10.2.19
2:04.85i
  Eaubonne, FRAEaubonne, FRA12.2.19
2:11.22i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
2:10.96i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
2:03.38i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR1.3.19
2:04.54i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR2.3.19
2:02.95
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
2:03.92
  Leiden, NEDLeiden, NED8.6.19
2:03.08
  BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
2:01.79
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2:03.60
  AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI5.7.19
2:01.67
SB  SpitzenLuzern, SUISpitzen, Luzern, SUI9.7.19
2:00.72
SB (43) (1)FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:03.32
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
2:04.24
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
2:06.97
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
2:03.72
  VMDoha, QATVM, Doha, QAT27.9.19
1500 m (1)
4:41.20
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19

2018

400 m (1)
59.7m+
  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR7.6.18
800 m (9)
2:02.49
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR7.6.18
2:02.81
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
2:03.87
  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
2:04.18
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
2:04.28
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER7.8.18
2:03.25
  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER8.8.18
2:02.36
SB  EMBerlin, GEREM, Berlin, GER10.8.18
2:01.85
SB  (2)Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
2:03.79
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
1500 m (3)
4:21.21
SB  Montbéliard, FRAMontbéliard, FRA1.6.18
4:15.08
SB  (7)SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4:48.32
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
4 km terräng (1)
14:39
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

400 m (1)
57.4m+
  Lausanne, SUILausanne, SUI6.7.17
800 m (13)
Överlång bana - odoserad:
2:03.12i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
2:01.69i
PB  Birmingham, GBRBirmingham, GBR18.2.17
2:12.15i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
2:04.35i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
2:03.47i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB3.3.17
2:03.26i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB4.3.17
2:01.37i
PB (14) (1)IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB5.3.17
1:59.23
PB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR15.6.17
1:59.41
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
2:02.36
  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
1:58.77
SR PB (16) (1)AthletissimaLausanne, SUIAthletissima, Lausanne, SUI6.7.17
2:01.90
  Bellinzona, SUIBellinzona, SUI18.7.17
DNS
  VMLondon, GBRVM, London, GBR10.8.17
1000 m (1)
2:35.15
SR PB (1) Göteborg/SGöteborg/S11.7.17
1500 m (2)
Överlång bana - odoserad:
DNFi
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
4:09.03
PB (98) (3)Florø, NORFlorø, NOR10.6.17
4x400 m (1)
3:37.20
SB  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN25.6.17
 Sweden
Ebba Svantesson, Matilda Hellqvist
Sofia Johnsson, Lovisa Lindh

2016

400 m (4)
55.59i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
55.84i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
58.2m+
  Rio de Janeiro, BRARio de Janeiro, BRA18.8.16
1:00.23+
SB  SollentunaSollentuna28.8.16
800 m (15)
2:03.20i
PB  SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH30.1.16
2:02.33i
PB (21) (1)v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
2:03.44i
  IVMPortland, ORIVM, Portland, OR19.3.16
2:02.87
SB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL28.5.16
2:03.44
  IberoamHuelva, ESPIberoam, Huelva, ESP3.6.16
2:00.51
PB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16
2:00.81
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16
2:01.77
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED6.7.16
2:00.66
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7.16
2:00.37
PB  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED9.7.16
2:00.04
PB  OSRio de Janeiro, BRAOS, Rio de Janeiro, BRA17.8.16
1:59.41
PB (21) (1)OSRio de Janeiro, BRAOS, Rio de Janeiro, BRA18.8.16
2:10.70
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
2:01.25
  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
2:03.43
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
1000 m (1)
2:36.04
WL SR PB (5) Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
1500 m (4)
DNFi
  v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
4:14.10
PB  (5)Nijmegen, NEDNijmegen, NED18.5.16
5:00.42
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
4:16.94
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
4 km terräng (1)
13:56
  SMVästeråsSM, Västerås22.10.16

2015

14:17
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
800 m (11)
2:06.68i
SB  CopernicusToruń, POLCopernicus, Toruń, POL3.2.15
2:05.85i
PB  (2)v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
2:12.62i
  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
2:14.44i
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
2:05.61
SB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala7.6.15
2:04.16
SB  EAFBydgoszcz, POLEAF, Bydgoszcz, POL14.6.15
2:04.14
SB  Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS20.6.15
2:05.04
  CitySCork, IRLCityS, Cork, IRL7.7.15
2:02.13
SB  (2)KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL18.7.15
2:04.04
  Cles, ITACles, ITA28.8.15
2:05.19
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15
1000 m (1)
2:40.17
PB (19) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
1500 m (1)
4:29.79
SB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
4x400 m (3)
3:48.40
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 Ullevi FK
Johanna Holmén Svensson, Estelle Montler
Lovisa Lindh, Matilda Hellqvist
3:35.80
SB  Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS21.6.15
 Sweden
Lisa Duffy, Josefin Magnusson
Lovisa Lindh, Elise Malmberg
DQ
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
 Sweden
Lisa Duffy, Josefin Magnusson
Matilda Hellqvist, Lovisa Lindh
4 km terräng (1)
14:17
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15

2014

800 m (12)
2:09.81
SB  Oslo, NOROslo, NOR22.5.14
2:04.60
SB  IFAMOordegem, BELIFAM, Oordegem, BEL31.5.14
2:04.89
  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.14
2:05.04
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14
2:04.19
SB  Lag-EM Super LBraunschweig, GERLag-EM Super L, Braunschweig, GER21.6.14
2:02.74
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.14
2:10.46
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
2:03.84
  MortonGDublin, IRLMortonG, Dublin, IRL11.7.14
2:07.19
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL19.7.14
2:01.73
PB (76) (1)EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8.14
2:02.60
  EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI14.8.14
2:08.45
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14
1500 m (3)
DNF
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
4:26.70
SB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
4:19.85
SB  (7)vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN31.8.14
4x400 m (1)
3:38.21
SB  Lag-EM Super LBraunschweig, GERLag-EM Super L, Braunschweig, GER22.6.14
 Sweden
Elin Moraiti, Josefin Magnusson
Lovisa Lindh, Sofia Hellberg-Jonsén

2013

400 m (1)
55.15
PB  (7)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.13
800 m (10)
2:06.53i
PB  BWGVäxjöBWG, Växjö20.1.13
2:05.91i
PB (95) (1)v2NatVäxjöv2Nat, Växjö9.2.13
2:06.11i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
2:05.34
PB  GSpikeAlphen aan den Rijn, NEDGSpike, Alphen aan den Rijn, NED9.6.13
2:04.50
PB  GlobalNijmegen, NEDGlobal, Nijmegen, NED12.6.13
2:05.07
  Lag-EM Div 1Dublin, IRLLag-EM Div 1, Dublin, IRL22.6.13
2:06.76
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.13
2:03.51
PB  (2)JEM22Tampere, FINJEM22, Tampere, FIN11.7.13
2:08.99
  JEM22Tampere, FINJEM22, Tampere, FIN12.7.13
2:09.49
  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13
1500 m (5)
4:32.87i
SB  (10)XL-GalanStockholm/GXL-Galan, Stockholm/G21.2.13
4:22.54
SB  BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR1.6.13
4:21.56
SB  (9)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S15.6.13
4:32.73
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad6.7.13
4:36.95
  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
3x400 m (1)
2:57.97
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge25.5.13
 Ullevi FK

2012

14:22
  JSMLinköpingJSM, Linköping29.4.12
100 m (1)
57.32
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12
400 m (3)
57.40i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs25.2.12
59.27
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S20.6.12
56.51
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna11.8.12
800 m (10)
2:12.14i
SB  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
2:08.42i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro19.2.12
2:11.61
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S20.6.12
2:08.83
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U8.7.12
2:14.97
  Nordic/BalticJessheim, NORNordic/Baltic, Jessheim, NOR22.7.12
2:05.77
PB  (3)MortonGDublin, IRLMortonG, Dublin, IRL25.7.12
2:07.42
  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal4.8.12
2:12.72
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna11.8.12
2:08.28
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.8.12
2:08.24
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12
1000 m (1)
2:45.43
PB (27) HyundaiOslo, NORHyundai, Oslo, NOR24.5.12
1500 m (6)
4:26.15i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs26.2.12
4:27.95
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12
4:24.88
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12
4:38.53
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12
4:23.07
PB  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S17.8.12
4:19.57
PB  (4)vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.12

2011

200 m (1)
26.36w
  Fort Worth, TXFort Worth, TX18.3.11+2.1
400 m (2)
58.09
SB  Arlington, TXArlington, TX2.4.11
59.36
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11
600y (2)
1:28.02i
PB  Lubbock, TXLubbock, TX14.1.11
1:26.59i
PB  Norman, OKNorman, OK22.1.11
800 m (13)
2:11.26i
SB  (7)Conf USAHouston, TXConf USA, Houston, TX26.2.11
2:09.24
SB  Stan InvStanford, CAStan Inv, Stanford, CA26.3.11
2:08.57
SB  MSRWalnut, CAMSR, Walnut, CA15.4.11
2:08.50
SB  Conf USAHouston, TXConf USA, Houston, TX15.5.11
2:09.36
  West PrelimEugene, ORWest Prelim, Eugene, OR26.5.11
2:16.24
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11
2:08.82
  BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR23.7.11
2:10.47
  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11
2:12.04
  SMGävleSM, Gävle13.8.11
2:10.30
  SMGävleSM, Gävle14.8.11
2:10.57
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11
2:10.58
  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal3.9.11
2:07.68
SB  (5)vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN9.9.11
1500 m (1)
4:30.69
SB  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
1 mile (1)
5:20.32i
PB  Lubbock, TXLubbock, TX15.1.11

2010

300 m (1)
41.33
PB  LerumLerum8.8.10
400 m (2)
57.86
SB  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10
58.81
  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
800 m (8)
2:15.50i
SB  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
2:10.94i
SB  ISMSätraISM, Sätra28.2.10
2:10.29
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna1.7.10
2:07.28
SB  (63) (3)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER4.7.10
2:10.51
  JVMMoncton, CANJVM, Moncton, CAN20.7.10
2:11.40
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S10.8.10
2:18.70
  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
2:13.88
  JSMKarlstadJSM, Karlstad15.8.10
1500 m (2)
4:53.92i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A20.2.10
4:43.27i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
4x800 m (1)
9:11.53
PB  SMNorrtäljeSM, Norrtälje29.5.10
 Ullevi FK
Hanna Nilsson, Charlotta Fougberg
Maria Larsson, Lovisa Lindh
3x1500 m (1)
14:01.46
PB  SMNorrtäljeSM, Norrtälje30.5.10
 Ullevi FK

2009

14:13
  JSMStockholmJSM, Stockholm26.4.09
100 m (1)
12.95
PB  VästeråsVästerås11.9.09+1.0
200 m (2)
25.61
PB  SävedalenSävedalen31.5.09+1.7
56.97
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09
400 m (2)
57.18
SB  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S1.7.09
56.20
PB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
800 m (11)
2:09.26i
PB  (26) (6)Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.09
2:09.84i
  ISMBollnäsISM, Bollnäs1.3.09
2:08.37
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S9.6.09
2:06.37
PB  (51) (3)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER14.6.09
2:10.49
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S1.7.09
2:07.57
  JEM19Novi Sad, SRBJEM19, Novi Sad, SRB23.7.09
NT
  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
2:20.83
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
2:07.27
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09
2:09.30
  NordicCVaasa, FINNordicC, Vaasa, FIN22.8.09
2:08.14
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U29.8.09
1000 m (1)
2:47.47
PB  LerumLerum9.8.09
1500 m (3)
4:43.39i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
4:34.57i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
4:28.03
PB  (9)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER13.6.09
3x1500 m (1)
14:13.23
PB  SMKarlstadSM, Karlstad24.5.09
 Ullevi FK

2008

200 m (1)
26.14
PB  LerumLerum21.9.08-0.3
400 m (3)
57.36
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.08
58.87
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje8.8.08
56.84
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje9.8.08
800 m (6)
2:10.24
PB  (74) (13)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.08
2:10.91
  SMVästeråsSM, Västerås1.8.08
2:16.23
  SMVästeråsSM, Västerås2.8.08
2:20.31
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje9.8.08
2:15.01
  NC-jNorrtäljeNC-j, Norrtälje10.8.08
2:12.96
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08
1000 m (1)
2:54.68
PB  LerumLerum17.8.08
1500 m (2)
4:38.40i
PB  IUSMEskilstunaIUSM, Eskilstuna2.3.08
4:43.59
SB  SävedalenSävedalen23.8.08
Längd (1)
5.04i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.08
Tresteg (1)
11.90i
PB  (15)Malmö/AMalmö/A26.1.08
4x400 m (1)
3:46.86
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08
 Sweden
Elin Moraiti, Lovisa Lindh
Rebecca Moyo, Vendela Mindelöf

2007

100 m (1)
13.02
PB  TrollhättanTrollhättan16.6.07+0.8
200 m (2)
26.35
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.07+1.0
26.35
=PB  NyköpingNyköping4.8.07+1.0
400 m (4)
57.04
PB  (24)Göteborg/UGöteborg/U30.6.07
58.97
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07
59.31
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07
57.53
  USMStenungsundUSM, Stenungsund25.8.07
800 m (4)
2:10.80
PB  (98) (16)Göteborg/UGöteborg/U1.7.07
2:19.47
  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.07
2:28.74
  USMStenungsundUSM, Stenungsund25.8.07
2:18.11
  USMStenungsundUSM, Stenungsund26.8.07
1000 m (1)
2:58.52
PB  LerumLerum19.8.07
1500 m (2)
4:47.59i
PB  (16)Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.07
4:52.72
SB  HalmstadHalmstad14.7.07
1500 m hinder (1)
5:22.88
PB  KarlskronaKarlskrona26.5.07
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
15.98
PB  HalmstadHalmstad15.7.07+0.9
16.13
  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.07
100 m häck (1)
16.13
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.07+0.2
300 m häck (1)
45.29
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.07
400 m häck (1)
1:04.00
PB  (15)SävedalenSävedalen18.8.07
Höjd (2)
1.52
PB  KungälvKungälv24.6.07
1.49
  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.07
Längd (3)
5.25w
  HelsingborgHelsingborg8.7.07+3.6
5.19
=PB  NyköpingNyköping5.8.07+0.6
5.19
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.07+0.6
Tresteg (2)
11.19
SB  USMStenungsundUSM, Stenungsund26.8.07+1.3
11.42w
  USMStenungsundUSM, Stenungsund26.8.07+2.5
12.02
PB  (19)GävleGävle14.9.07+0.4
Kula (3.0 kg) (1)
7.30
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.07
Spjut (500 g) (1)
21.43
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.07
Sjukamp (1)
3.136
PB  NyköpingNyköping5.8.07
         
      
Sjukamp (F17) (1)
4.666
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.07
16.13   1.49   7.30   26.35
5.19   21.43   2:19.47
 (1)
3.387
PB  IUSMBollnäsIUSM, Bollnäs11.2.07
3x800 m (1)
7:08.18
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge2.6.07
 Kongahälla AIK
1000 m stafett (2)
2:19.57
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge2.6.07
 Kongahälla AIK
Marie Wall, Angelica Adolfsson
Mary Alenbratt, Lovisa Lindh
2:18.85
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge2.6.07
 Kongahälla AIK
Marie Wall, Angelica Adolfsson
Mary Alenbratt, Lovisa Lindh

2006

300 m (1)
42.49
PB  AngeredAngered26.8.06
400 m (1)
59.28
PB  UddevallaUddevalla30.7.06
800 m (3)
2:15.09
PB  Göteborg/UGöteborg/U7.7.06
2:23.20
  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.06
2:17.73
  USMNyköpingUSM, Nyköping6.8.06
1000 m (2)
3:08.18i
SB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås4.3.06
3:02.59i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås5.3.06
1500 m (1)
4:41.90
PB  SävedalenSävedalen25.7.06
2000 m (2)
6:35.34
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.06
6:42.54
  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.06
400 m häck (1)
1:04.6m
  StenungsundStenungsund20.8.06
Höjd (1)
1.50
PB  TrollhättanTrollhättan17.6.06
Längd (1)
5.11
PB  HelsingborgHelsingborg1.7.06+1.3
Tresteg (3)
11.14i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås3.3.06
11.26w
  MotalaMotala25.5.06+2.9
11.20
PB  HalmstadHalmstad23.7.060.0
3x800 m (1)
7:20.66
SB  USMUppsalaUSM, Uppsala9.6.06
 Kongahälla AIK

2005

300 m (1)
42.94
PB  HalmstadHalmstad17.7.05
800 m (1)
2:19.74
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.05
1000 m (1)
3:06.23i
PB  Malmö/AMalmö/A13.3.05
2000 m (1)
6:45.70
PB  LidköpingLidköping10.9.05
400 m häck (1)
1:09.39
PB  BoråsBorås24.9.05
Tresteg (1)
10.74
PB  LidköpingLidköping10.9.05-0.8
3x800 m (1)
7:04.62
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna4.9.05
 Kongahälla AIK

2004

1500 m (1)
5:20.12
PB  HalmstadHalmstad29.8.04

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat55960.Eventname AS Eventeng, alltwat55960.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat55960.Date),'.',MONTH(alltwat55960.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat55960.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat55960 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat55960.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat55960.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat55960.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat55960.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat55960.Eventname AS Eventeng, alltwat55960.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat55960.Date),'.',MONTH(alltwat55960.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat55960.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat55960 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat55960.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat55960.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat55960.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat55960.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat55960.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat55960.Eventname AS Eventeng, alltwat55960.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat55960.Date),'.',MONTH(alltwat55960.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat55960.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat55960 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat55960.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat55960.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat55960.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat55960.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat55960.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

100 m
Ute
12.95
Västerås11.9.09+1.0
200 m
Ute
25.61
Sävedalen31.5.09+1.7
300 m
Ute
41.33
Lerum8.8.10
400 m
Ute
55.15
Göteborg/U29.6.13
Inne
55.59
Malmö/A27.2.16
600 m
Ute
1:27.04
Langenthal, SUI13.5.21
800 m
Ute
1:58.77
SRLausanne, SUI6.7.171
Inne
2:01.37
Beograd, SRB5.3.173
1000 m
Ute
2:35.15
SRGöteborg/S11.7.17
Inne
3:02.59
Västerås5.3.06
1500 m
Ute
4:09.03
Florø, NOR10.6.1711
Inne
4:26.15
Bollnäs26.2.12
1 mile
Inne
5:20.32
Lubbock, TX15.1.11
2000 m
Ute
6:35.34
Göteborg/U9.7.06
1500 m hinder
Ute
5:22.88
Karlskrona26.5.07
100 m häck
Ute
16.13
Nyköping4.8.07+0.2
300 m häck
Ute
45.29
Göteborg/U29.6.07
400 m häck
Ute
1:04.00
Sävedalen18.8.07
Höjd
Ute
1.52
Kungälv24.6.07
Längd
Ute
5.19
Nyköping5.8.07+0.6
Inne
5.04
Malmö/A27.1.08
Tresteg
Ute
12.02
Gävle14.9.07+0.4
Inne
11.90
Malmö/A26.1.08
Sjukamp
Ute
3.136
Nyköping5.8.07

Junior-ungdom
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
15.98
Halmstad15.7.07+0.9
Kula (3.0 kg)
Ute
7.30
Nyköping4.8.07
Spjut (500 g)
Ute
21.43
Nyköping5.8.07
Sjukamp (F17)
Ute
4.666
Nyköping5.8.07
400 m
55.15
2
B
VUSGöteborg/U29.6.13
55.59i
1
h2
ISMMalmö/A27.2.16
55.84i
4
ISMMalmö/A28.2.16
56.20
3
19
JSMKarlskrona15.8.09
56.51
4
22
JSMSollentuna11.8.12
56.84
2
17
USMNorrtälje9.8.08
57.04
3
Göteborg/U30.6.07
57.18
4
teamNCStockholm/S1.7.09
57.36
1
17
VUSGöteborg/U28.6.08
57.40i
2
22
h1
IJSMBollnäs25.2.12
Visa/dölj alla resultat
57.53
1
16
USMStenungsund25.8.07
57.86
2
19
h3
JSMKarlstad13.8.10
58.09
3
C
Arlington, TX2.4.11
58.81
4
19
JSMKarlstad14.8.10
58.87
2
17
h2
USMNorrtälje8.8.08
58.97
1
16
h3
USMStenungsund24.8.07
59.27
3
Lag-SMGöteborg/S20.6.12
59.28
1
Uddevalla30.7.06
59.31
1
16
s2
USMStenungsund24.8.07
59.36
5
teamNCSollentuna22.6.11
59.93+
2
Sollentuna18.6.19
1:00.23+
1
Sollentuna28.8.16
10-bästasnitt: 56.511
800 m
1:58.77
6
AthletissimaLausanne, SUI6.7.17
1:59.23
4
BislettOslo, NOR15.6.17
1:59.41
4
s2
OSRio de Janeiro, BRA18.8.16
1:59.41
2
BauhausStockholm/S18.6.17
1:59.49
6
VDBruxelles, BEL3.9.21
1:59.76
6
BauhausStockholm/S4.7.21
1:59.81
5
BislettOslo, NOR1.7.21
1:59.87
3
Montreuil, FRA1.6.21
1:59.94
3
Bellinzona, SUI14.9.21
2:00.04
2
h8
OSRio de Janeiro, BRA17.8.16
Visa/dölj alla resultat
2:00.37
3
EMAmsterdam, NED9.7.16
2:00.51
1
BislettOslo, NOR9.6.16
2:00.66
3
s2
EMAmsterdam, NED7.7.16
2:00.72
2
Folksam GPVarberg15.7.19
2:00.81
1
BauhausStockholm/S16.6.16
2:00.84
9
WKZürich, SUI9.9.21
2:01.00
4
Genève, SUI12.6.21
2:01.10
3
Ostrava, CZE19.5.21
2:01.25
1
SMSollentuna28.8.16
2:01.37i
4
IEMBeograd, SRB5.3.17
2:01.39
4
SpitzenLuzern, SUI29.6.21
2:01.52
5
AthletissimaLausanne, SUI26.8.21
2:01.67
3
SpitzenLuzern, SUI9.7.19
2:01.69i
2
Birmingham, GBR18.2.17
2:01.73
3
h1
EMZürich, SUI13.8.14
2:01.77
2
h1
EMAmsterdam, NED6.7.16
2:01.79
1
Folksam GPSollentuna18.6.19
2:01.85
2
Göteborg/S18.8.18
2:01.90
7
Bellinzona, SUI18.7.17
2:02.13
5
KBC-NachtHeusden, BEL18.7.15
2:02.33i
3
v3NatVäxjö13.2.16
2:02.36
1
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN24.6.17
2:02.36
9
EMBerlin, GER10.8.18
2:02.46
1
Rehlingen, GER23.5.21
2:02.49
10
BislettOslo, NOR7.6.18
2:02.57i
4
Metz, FRA6.2.21
2:02.60
6
s2
EMZürich, SUI14.8.14
2:02.70i
1
Metz, FRA10.2.19
2:02.74
1
VUSGöteborg/U29.6.14
2:02.81
7
BauhausStockholm/S10.6.18
2:02.87
7
IFAMOordegem, BEL28.5.16
2:02.95
5
BauhausStockholm/S30.5.19
2:03.08
5
BislettGOslo, NOR13.6.19
2:03.20i
2
SMCGöteborg/FH30.1.16
2:03.24
4
Sollentuna10.8.20
2:03.25
5
s1
EMBerlin, GER8.8.18
2:03.26i
3
s2
IEMBeograd, SRB4.3.17
2:03.26
1
vFINStockholm/S4.9.21
2:03.32
10
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
2:03.38i
2
h2
IEMGlasgow, GBR1.3.19
2:03.43
1
vFINTampere, FIN4.9.16
2:03.44i
3
h2
IVMPortland, OR19.3.16
2:03.44
7
IberoamHuelva, ESP3.6.16
2:03.47i
2
h2
IEMBeograd, SRB3.3.17
2:03.51
4
22
h3
JEM22Tampere, FIN11.7.13
2:03.53
5
Göteborg/S29.8.20
2:03.60
6
AthletissimaLausanne, SUI5.7.19
2:03.70
6
PNGTurku, FIN7.6.21
2:03.72
6
h5
VMDoha, QAT27.9.19
2:03.77i
1
ISMMalmö/A20.2.21
2:03.79
3
vFINTampere, FIN1.9.18
2:03.84
7
MortonGDublin, IRL11.7.14
2:03.87
1
BMCLoughborough, GBR23.6.18
2:03.92
1
Leiden, NED8.6.19
2:03.92
9
Bern, SUI21.8.21
2:04.04
3
Cles, ITA28.8.15
2:04.12i
4
s2
IEMToruń, POL6.3.21
2:04.14
9
Lag-EM Super LCheboksary, RUS20.6.15
2:04.14
2
vFINTampere, FIN6.9.20
2:04.16
6
EAFBydgoszcz, POL14.6.15
2:04.18
5
Sollentuna28.6.18
2:04.19
9
Lag-EM Super LBraunschweig, GER21.6.14
2:04.24
5
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
2:04.28
3
h3
EMBerlin, GER7.8.18
2:04.35i
1
ISMVäxjö26.2.17
2:04.50
2
GlobalNijmegen, NED12.6.13
2:04.54i
6
s2
IEMGlasgow, GBR2.3.19
2:04.60
7
IFAMOordegem, BEL31.5.14
2:04.60i
4
B
Liévin, FRA9.2.21
2:04.85i
4
Eaubonne, FRA12.2.19
2:04.89
4
BislettOslo, NOR11.6.14
2:04.89
1
SMUppsala16.8.20
2:04.98
8
BauhausStockholm/S23.8.20
2:05.00
1
SMBorås29.8.21
2:05.04
1
Folksam GPGöteborg/S13.6.14
2:05.04
4
CitySCork, IRL7.7.15
2:05.07
6
Lag-EM Div 1Dublin, IRL22.6.13
2:05.19
1
vFINStockholm/S12.9.15
2:05.34
1
GSpikeAlphen aan den Rijn, NED9.6.13
2:05.61
5
Folksam GPUppsala7.6.15
2:05.77
8
MortonGDublin, IRL25.7.12
2:05.78i
2
h1
IEMToruń, POL5.3.21
2:05.85i
4
v4NatBærum, NOR14.2.15
2:05.91i
1
v2NatVäxjö9.2.13
2:06.11i
1
ISMNorrköping17.2.13
2:06.37
2
19
r2
BauhausMannheim, GER14.6.09
2:06.53i
1
BWGVäxjö20.1.13
2:06.68i
8
CopernicusToruń, POL3.2.15
2:06.76
1
VUSGöteborg/U30.6.13
2:06.97
4
vFINStockholm/S25.8.19
2:07.14
5
Karlstad8.7.20
2:07.19
14
B
KBC-NachtHeusden, BEL19.7.14
2:07.27
2
19
JSMKarlskrona16.8.09
2:07.28
1
19
B
BauhausMannheim, GER4.7.10
2:07.33
3
Göteborg/S25.7.20
2:07.42
2
Folksam GPMölndal4.8.12
2:07.57
4
19
h3
JEM19Novi Sad, SRB23.7.09
2:07.68
3
vFINHelsinki, FIN9.9.11
2:08.14
4
vFINGöteborg/U29.8.09
2:08.24
1
vFINGöteborg/U1.9.12
2:08.28
1
SMStockholm/S26.8.12
2:08.37
3
Folksam GPGöteborg/S9.6.09
2:08.42i
3
ISMÖrebro19.2.12
2:08.45
2
vFINHelsinki, FIN30.8.14
2:08.50
1
Conf USAHouston, TX15.5.11
2:08.57
5
C
MSRWalnut, CA15.4.11
2:08.82
4
C
BMCStretford, GBR23.7.11
2:08.83
2
VUSGöteborg/U8.7.12
2:08.92
1
h1
SMBorås28.8.21
2:08.99
7
22
JEM22Tampere, FIN12.7.13
2:09.24
6
Stan InvStanford, CA26.3.11
2:09.26i
1
Göteborg/FH14.2.09
2:09.30
1
19
NordicCVaasa, FIN22.8.09
2:09.36
6
h5
West PrelimEugene, OR26.5.11
2:09.49
1
22
JSMVästerås11.8.13
2:09.81
6
Oslo, NOR22.5.14
2:09.81
1
h3
SMUppsala15.8.20
2:09.84i
1
ISMBollnäs1.3.09
2:10.08i
1
h1
ISMMalmö/A19.2.21
2:10.24
2
17
VUSGöteborg/U29.6.08
2:10.29
1
Sollentuna GPSollentuna1.7.10
2:10.30
3
SMGävle14.8.11
2:10.46
1
teamNCBorås5.7.14
2:10.47
1
B
Folksam GPKarlstad2.8.11
2:10.49
1
teamNCStockholm/S1.7.09
2:10.51
7
19
h2
JVMMoncton, CAN20.7.10
2:10.57
1
22
JSMVellinge28.8.11
2:10.58
3
Folksam GPMölndal3.9.11
2:10.70
1
h2
SMSollentuna27.8.16
2:10.80
1
Göteborg/U1.7.07
2:10.91
3
h1
SMVästerås1.8.08
2:10.94i
2
ISMSätra28.2.10
2:10.96i
1
ISMNorrköping17.2.19
2:11.22i
1
h2
ISMNorrköping16.2.19
2:11.26i
1
Conf USAHouston, TX26.2.11
2:11.40
10
Folksam GPGöteborg/S10.8.10
2:11.61
2
Lag-SMGöteborg/S20.6.12
2:12.04
2
h1
SMGävle13.8.11
2:12.14i
2
h2
ISMÖrebro18.2.12
2:12.15i
1
h1
ISMVäxjö25.2.17
2:12.62i
1
h2
ISMSätra21.2.15
2:12.72
1
22
JSMSollentuna11.8.12
2:12.96
2
17
vFINHelsinki, FIN30.8.08
2:13.88
2
19
JSMKarlstad15.8.10
2:14.44i
5
ISMSätra22.2.15
2:14.97
2
22
Nordic/BalticJessheim, NOR22.7.12
2:15.01
1
SMNorrtälje10.8.08
2:15.09
1
Göteborg/U7.7.06
2:15.50i
1
h2
ISMSätra27.2.10
2:16.23
6
SMVästerås2.8.08
2:16.24
2
teamNCSollentuna22.6.11
2:17.73
1
15
USMNyköping6.8.06
2:18.11
1
16
USMStenungsund26.8.07
2:18.70
1
19
h1
JSMKarlstad14.8.10
2:19.47
hep
16
USMNyköping5.8.07
2:19.74
1
Göteborg/U1.7.05
2:20.31
1
17
h2
USMNorrtälje9.8.08
2:20.83
1
19
h2
JSMKarlskrona15.8.09
2:23.20
1
15
h1
USMNyköping5.8.06
2:28.74
1
16
h1
USMStenungsund25.8.07
10-bästasnitt: 1:59.573
1000 m
2:35.15
1
Göteborg/S11.7.17
2:36.04
1
Göteborg/S15.7.16
2:40.17
3
Folksam GPGöteborg/S5.9.15
2:45.43
5
HyundaiOslo, NOR24.5.12
2:47.47
1
Lerum9.8.09
2:54.68
1
Lerum17.8.08
2:58.52
1
Lerum19.8.07
3:02.59i
1
15
IUSMVästerås5.3.06
3:06.23i
3
14
Malmö/A13.3.05
3:08.18i
1
15
h3
IUSMVästerås4.3.06
10-bästasnitt: 2:51.446
1500 m
4:09.03
1
Florø, NOR10.6.17
4:12.99
2
Göteborg/S11.8.21
4:14.10
1
Nijmegen, NED18.5.16
4:15.08
2
SMEskilstuna25.8.18
4:16.94
1
vFINTampere, FIN3.9.16
4:19.57
3
vFINGöteborg/U2.9.12
4:19.85
4
vFINHelsinki, FIN31.8.14
4:21.21
14
Montbéliard, FRA1.6.18
4:21.56
9
Folksam GPGöteborg/S15.6.13
4:22.54
9
BMCManchester, GBR1.6.13
Visa/dölj alla resultat
4:23.07
1
DN GalanStockholm/S17.8.12
4:24.88
12
Folksam GPSollentuna5.7.12
4:26.15i
1
22
IJSMBollnäs26.2.12
4:26.70
1
teamNCBorås5.7.14
4:27.95
6
Folksam GPGöteborg/S14.6.12
4:28.03
6
19
BauhausMannheim, GER13.6.09
4:29.79
1
teamNCSundsvall1.7.15
4:30.69
2
22
JSMVellinge27.8.11
4:32.73
1
teamNCHalmstad6.7.13
4:32.87i
11
XL-GalanStockholm/G21.2.13
4:34.31
1
Club ChGöteborg/S6.8.20
4:34.57i
1
19
IJSMGöteborg/FH8.3.09
4:36.95
1
22
JSMVästerås10.8.13
4:38.40i
1
17
IUSMEskilstuna2.3.08
4:38.53
1
22
JSMSollentuna10.8.12
4:41.20
1
Lag-SMHelsingborg26.6.19
4:41.90
1
Sävedalen25.7.06
4:43.27i
1
19
IJSMMalmö/A21.2.10
4:43.39i
2
19
h1
IJSMGöteborg/FH7.3.09
4:43.59
4
Sävedalen23.8.08
4:47.59i
1
Göteborg/FH13.1.07
4:48.32
1
vFINTampere, FIN31.8.18
4:52.72
3
Halmstad14.7.07
4:53.92i
1
19
h1
IJSMMalmö/A20.2.10
5:00.42
1
teamNCNorrköping13.7.16
5:20.12
4
Halmstad29.8.04
10-bästasnitt: 4:17.287

Total results in database: 320
By event:
100 m:3
200 m:6
300 m:3
400 m:26
600y:2
600 m:3
800 m:173
1000 m:10
1500 m:39
1 mile:1
2000 m:3
1500 m hinder:1
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):2
100 m häck:1
300 m häck:1
400 m häck:3
Höjd:3
Längd:5
Tresteg:8
Kula (3.0 kg):1
Spjut (500 g):1
Sjukamp:1
Sjukamp (F17):1
:1
4x400 m:7
3x400 m:1
4x800 m:1
3x800 m:3
3x1500 m:2
1000 m stafett:2
4 km terräng:2
km terräng:4
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
13.02
 2
Trollhättan
16.6
 +0.8
2009
12.95
5h1-18
Västerås
11.9
 +1.0
2012
57.32
 3h1-22
Sollentuna
10.8
 
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
26.35
H-16
Nyköping
4.8
 +1.0
2007
26.35
 H-16
Nyköping
4.8
 +1.0
2008
26.14
 1-17
Lerum
21.9
-0.3
2009
25.61
2-19
Sävedalen
31.5
 +1.7
56.97
2h2-19
Karlskrona
16.8
 
2011
26.36w
 6rE
Fort Worth, TX
18.3
 +2.1
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
42.94
 3
Halmstad
17.7
 
2006
42.49
 1-15
Angered
26.8
 
2010
41.33
1
Lerum
8.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
59.28
 1
Uddevalla
30.7
 
2007
57.04
 3
Göteborg/U
30.6
 
57.53
1-16
Stenungsund
25.8
 
58.97
1h3-16
Stenungsund
24.8
 
59.31
1s2-16
Stenungsund
24.8
 
2008
56.84
 2-17
Norrtälje
9.8
 
57.36
1-17
Göteborg/U
28.6
 
58.87
2h2-17
Norrtälje
8.8
 
2009
56.20
 3-19
Karlskrona
15.8
 
57.18
4
Stockholm/S
1.7
 
2010
57.86
 2h3-19
Karlstad
13.8
 
58.81
4-19
Karlstad
14.8
 
2011
58.09
 3rC
Arlington, TX
2.4
 
59.36
5
Sollentuna
22.6
 
2012
56.51
 4-22
Sollentuna
11.8
 
59.27
3
Göteborg/S
20.6
 
2013
55.15
2rB
Göteborg/U
29.6
 
2016
1:00.23+
 1
Sollentuna
28.8
 
2019
59.93+
 2
Sollentuna
18.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
57.40
 2h1-22
Bollnäs
25.2
 
2016
55.59
1h2
Malmö/A
27.2
 
55.84
4
Malmö/A
28.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:27.04
2
Langenthal, SUI
13.5
 
1:27.57
2
Bergen, NOR
18.9
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
2:19.74
 1
Göteborg/U
1.7
 
2006
2:15.09
 1
Göteborg/U
7.7
 
2:17.73
1-15
Nyköping
6.8
 
2:23.20
1h1-15
Nyköping
5.8
 
2007
2:10.80
 1
Göteborg/U
1.7
 
2:18.11
1-16
Stenungsund
26.8
 
2:19.47
H-16
Nyköping
5.8
 
2:28.74
1h1-16
Stenungsund
25.8
 
2008
2:10.24
 2-17
Göteborg/U
29.6
 
2:10.91
3h1
Västerås
1.8
 
2:12.96
2-17
Helsinki, FIN
30.8
 
2:15.01
1-§17
Norrtälje
10.8
 
2:16.23
6
Västerås
2.8
 
2:20.31
1h2-17
Norrtälje
9.8
 
2009
2:06.37
 2r2-19
Mannheim, GER
14.6
 
2:07.27
2-19
Karlskrona
16.8
 
2:07.57
4h3-19
Novi Sad, SRB
23.7
 
2:08.14
4
Göteborg/U
29.8
 
2:08.37
3
Göteborg/S
9.6
 
2:09.30
1-19
Vaasa, FIN
22.8
 
2:10.49
1
Stockholm/S
1.7
 
2:20.83
1h2-19
Karlskrona
15.8
 
NT
3
Malmö/S
3.8
 
2010
2:07.28
 1rB-19
Mannheim, GER
4.7
 
2:10.29
1
Sollentuna
1.7
 
2:10.51
7h2-19
Moncton, CAN
20.7
 
2:11.40
10
Göteborg/S
10.8
 
2:13.88
2-19
Karlstad
15.8
 
2:18.70
1h1-19
Karlstad
14.8
 
2011
2:07.68
 3
Helsinki, FIN
9.9
 
2:08.50
1
Houston, TX
15.5
 
2:08.57
5rC
Walnut, CA
15.4
 
2:08.82
4rC
Stretford, GBR
23.7
 
2:09.24
6
Stanford, CA
26.3
 
2:09.36
6h5
Eugene, OR
26.5
 
2:10.30
3
Gävle
14.8
 
2:10.47
1rB
Karlstad
2.8
 
2:10.57
1-22
Vellinge
28.8
 
2:10.58
3
Mölndal
3.9
 
2:12.04
2h1
Gävle
13.8
 
2:16.24
2
Sollentuna
22.6
 
2012
2:05.77
 8
Dublin, IRL
25.7
 
2:07.42
2
Mölndal
4.8
 
2:08.24
1
Göteborg/U
1.9
 
2:08.28
1
Stockholm/S
26.8
 
2:08.83
2
Göteborg/U
8.7
 
2:11.61
2
Göteborg/S
20.6
 
2:12.72
1-22
Sollentuna
11.8
 
2:14.97
2-22
Jessheim, NOR
22.7
 
2013
2:03.51
 4h3-22
Tampere, FIN
11.7
 
2:04.50
2
Nijmegen, NED
12.6
 
2:05.07
6
Dublin, IRL
22.6
 
2:05.34
1
Alphen aan den Rijn, NED
9.6
 
2:06.76
1
Göteborg/U
30.6
 
2:08.99
7-22
Tampere, FIN
12.7
 
2:09.49
1-22
Västerås
11.8
 
2014
2:01.73
 3h1
Zürich, SUI
13.8
 
2:02.60
6s2
Zürich, SUI
14.8
 
2:02.74
1
Göteborg/U
29.6
 
2:03.84
7
Dublin, IRL
11.7
 
2:04.19
9
Braunschweig, GER
21.6
 
2:04.60
7
Oordegem, BEL
31.5
 
2:04.89
4
Oslo, NOR
11.6
 
2:05.04
1
Göteborg/S
13.6
 
2:07.19
14rB
Heusden, BEL
19.7
 
2:08.45
2
Helsinki, FIN
30.8
 
2:09.81
6
Oslo, NOR
22.5
 
2:10.46
1
Borås
5.7
 
2015
2:02.13
 5
Heusden, BEL
18.7
 
2:04.04
3
Cles, ITA
28.8
 
2:04.14
9
Cheboksary, RUS
20.6
 
2:04.16
6
Bydgoszcz, POL
14.6
 
2:05.04
4
Cork, IRL
7.7
 
2:05.19
1
Stockholm/S
12.9
 
2:05.61
5
Uppsala
7.6
 
2016
1:59.41
 4s2
Rio de Janeiro, BRA
18.8
 
2:00.04
2h8
Rio de Janeiro, BRA
17.8
 
2:00.37
3
Amsterdam, NED
9.7
 
2:00.51
1
Oslo, NOR
9.6
 
2:00.66
3s2
Amsterdam, NED
7.7
 
2:00.81
1
Stockholm/S
16.6
 
2:01.25
1
Sollentuna
28.8
 
2:01.77
2h1
Amsterdam, NED
6.7
 
2:02.87
7
Oordegem, BEL
28.5
 
2:03.43
1
Tampere, FIN
4.9
 
2:03.44
7
Huelva, ESP
3.6
 
2:10.70
1h2
Sollentuna
27.8
 
2017
1:58.77
6
Lausanne, SUI
6.7
 
1:59.23
4
Oslo, NOR
15.6
 
1:59.41
2
Stockholm/S
18.6
 
2:01.90
7
Bellinzona, SUI
18.7
 
2:02.36
1
Vaasa, FIN
24.6
 
2018
2:01.85
 2
Göteborg/S
18.8
 
2:02.36
9
Berlin, GER
10.8
 
2:02.49
10
Oslo, NOR
7.6
 
2:02.81
7
Stockholm/S
10.6
 
2:03.25
5s1
Berlin, GER
8.8
 
2:03.79
3
Tampere, FIN
1.9
 
2:03.87
1
Loughborough, GBR
23.6
 
2:04.18
5
Sollentuna
28.6
 
2:04.28
3h3
Berlin, GER
7.8
 
2019
2:00.72
 2
Varberg
15.7
 
2:01.67
3
Luzern, SUI
9.7
 
2:01.79
1
Sollentuna
18.6
 
2:02.95
5
Stockholm/S
30.5
 
2:03.08
5
Oslo, NOR
13.6
 
2:03.32
10
Bydgoszcz, POL
10.8
 
2:03.60
6
Lausanne, SUI
5.7
 
2:03.72
6h5
Doha, QAT
27.9
 
2:03.92
1
Leiden, NED
8.6
 
2:04.24
5
Göteborg/S
16.8
 
2:06.97
4
Stockholm/S
25.8
 
2020
2:03.24
 4
Sollentuna
10.8
 
2:03.53
5
Göteborg/S
29.8
 
2:04.14
2
Tampere, FIN
6.9
 
2:04.89
1
Uppsala
16.8
 
2:04.98
8
Stockholm/S
23.8
 
2:07.14
5
Karlstad
8.7
 
2:07.33
3
Göteborg/S
25.7
 
2:09.81
1h3
Uppsala
15.8
 
2021
1:59.49
 6
Bruxelles, BEL
3.9
 
1:59.76
6
Stockholm/S
4.7
 
1:59.81
5
Oslo, NOR
1.7
 
1:59.87
3
Montreuil, FRA
1.6
 
1:59.94
3
Bellinzona, SUI
14.9
 
2:00.84
9
Zürich, SUI
9.9
 
2:01.00
4
Genève, SUI
12.6
 
2:01.10
3
Ostrava, CZE
19.5
 
2:01.39
4
Luzern, SUI
29.6
 
2:01.52
5
Lausanne, SUI
26.8
 
2:02.46
1
Rehlingen, GER
23.5
 
2:03.26
1
Stockholm/S
4.9
 
2:03.70
6
Turku, FIN
7.6
 
2:03.92
9
Bern, SUI
21.8
 
2:05.00
1
Borås
29.8
 
2:08.92
1h1
Borås
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
2:09.26
 1
Göteborg/FH
14.2
 
2:09.84
1
Bollnäs
1.3
 
2010
2:10.94
 2
Sätra
28.2
 
2:15.50
1h2
Sätra
27.2
 
2011
2:11.26
 1
Houston, TX
26.2
 
2012
2:08.42
 3
Örebro
19.2
 
2:12.14
2 h2
Örebro
18.2
 
2013
2:05.91
 1
Växjö
9.2
 
2:06.11
1
Norrköping
17.2
 
2:06.53
1
Växjö
20.1
 
2015
2:05.85
 4
Bærum, NOR
14.2
 
2:06.68
8
Toruń, POL
3.2
 
2:12.62
1h2
Sätra
21.2
 
2:14.44
5
Sätra
22.2
 
2016
2:02.33
 3
Växjö
13.2
 
2:03.20
2
Göteborg/FH
30.1
 
2:03.44
3h2
Portland, OR
19.3
 
2017
2:01.37
4
Beograd, SRB
5.3
 
2:01.69
2
Birmingham, GBR
18.2
 
2:03.26
3s2
Beograd, SRB
4.3
 
2:03.47
2h2
Beograd, SRB
3.3
 
2:04.35
1
Växjö
26.2
 
2:12.15
1h1
Växjö
25.2
 
2019
2:02.70
 1
Metz, FRA
10.2
 
2:03.38
2h2
Glasgow, GBR
1.3
 
2:04.54
6s2
Glasgow, GBR
2.3
 
2:04.85
4
Eaubonne, FRA
12.2
 
2:10.96
1
Norrköping
17.2
 
2:11.22
1h2
Norrköping
16.2
 
2021
2:02.57
 4
Metz, FRA
6.2
 
2:03.77
1
Malmö/A
20.2
 
2:04.12
4s2
Toruń, POL
6.3
 
2:04.60
4rB
Liévin, FRA
9.2
 
2:05.78
2h1
Toruń, POL
5.3
 
2:10.08
1h1
Malmö/A
19.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
2:58.52
 1
Lerum
19.8
 
2008
2:54.68
 1
Lerum
17.8
 
2009
2:47.47
 1
Lerum
9.8
 
2012
2:45.43
 5
Oslo, NOR
24.5
 
2015
2:40.17
 3
Göteborg/S
5.9
 
2016
2:36.04
 1
Göteborg/S
15.7
 
2017
2:35.15
1
Göteborg/S
11.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2005
3:06.23
 3-14
Malmö/A
13.3
 
2006
3:02.59
1-15
Västerås
5.3
 
3:08.18
1h3-15
Västerås
4.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
5:20.12
 4
Halmstad
29.8
 
2006
4:41.90
 1
Sävedalen
25.7
 
2007
4:52.72
 3
Halmstad
14.7
 
2008
4:43.59
 4
Sävedalen
23.8
 
2009
4:28.03
 6-19
Mannheim, GER
13.6
 
2011
4:30.69
 2-22
Vellinge
27.8
 
2012
4:19.57
 3
Göteborg/U
2.9
 
4:23.07
1
Stockholm/S
17.8
 
4:24.88
12
Sollentuna
5.7
 
4:27.95
6
Göteborg/S
14.6
 
4:38.53
1-22
Sollentuna
10.8
 
2013
4:21.56
 9
Göteborg/S
15.6
 
4:22.54
9
Manchester, GBR
1.6
 
4:32.73
1
Halmstad
6.7
 
4:36.95
1-22
Västerås
10.8
 
2014
4:19.85
 4
Helsinki, FIN
31.8
 
4:26.70
1
Borås
5.7
 
2015
4:29.79
 1
Sundsvall
1.7
 
2016
4:14.10
 1
Nijmegen, NED
18.5
 
4:16.94
1
Tampere, FIN
3.9
 
5:00.42
1
Norrköping
13.7
 
2017
4:09.03
1
Florø, NOR
10.6
 
2018
4:15.08
 2
Eskilstuna
25.8
 
4:21.21
14
Montbéliard, FRA
1.6
 
4:48.32
1
Tampere, FIN
31.8
 
2019
4:41.20
 1
Helsingborg
26.6
 
2020
4:34.31
 1
Göteborg/S
6.8
 
2021
4:12.99
 2
Göteborg/S
11.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
4:47.59
 1
Göteborg/FH
13.1
 
2008
4:38.40
 1-17
Eskilstuna
2.3
 
2009
4:34.57
 1-19
Göteborg/FH
8.3
 
4:43.39
2h1-19
Göteborg/FH
7.3
 
2010
4:43.27
 1-19
Malmö/A
21.2
 
4:53.92
1h1-19
Malmö/A
20.2
 
2012
4:26.15
1-22
Bollnäs
26.2
 
2013
4:32.87
 11
Stockholm/G
21.2
 
1 mile
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
5:20.32
3
Lubbock, TX
15.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
6:45.70
 1-14
Lidköping
10.9
 
2006
6:35.34
1
Göteborg/U
9.7
 
6:42.54
1-15
Nyköping
5.8
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
5:22.88
1
Karlskrona
26.5
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
16.13
H-16
Nyköping
4.8
 +0.2
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
45.29
5
Göteborg/U
29.6
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
1:09.39
 3
Borås
24.9
 
2007
1:04.00
1
Sävedalen
18.8
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
1.50
 2-15
Trollhättan
17.6
 
2007
1.52
4-17
Kungälv
24.6
 
1.49
H-16
Nyköping
4.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
5.11
 3-15
Helsingborg
1.7
 +1.3
2007
5.19
H-16
Nyköping
5.8
 +0.6
5.19
H-16
Nyköping
5.8
 +0.6
5.25w
 6-17
Helsingborg
8.7
 +3.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
5.04
2-17
Malmö/A
27.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
10.74
 6-14
Lidköping
10.9
-0.8
2006
11.20
 1-15
Halmstad
23.7
 0.0
11.26w
 1
Motala
25.5
 +2.9
2007
12.02
1-16
Gävle
14.9
 +0.4
11.19
--16
Stenungsund
26.8
 +1.3
11.42w
 2-16
Stenungsund
26.8
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
11.14
 4-15
Västerås
3.3
 
2008
11.90
1-17
Malmö/A
26.1
 
Sjukamp
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
3.136
6-16
Nyköping
5.8
 

Junior-ungdom
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
15.98
4-17
Halmstad
15.7
 +0.9
16.13
H-16
Nyköping
4.8
 
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
7.30
H-16
Nyköping
4.8
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
21.43
H-16
Nyköping
5.8
 
Sjukamp (F17)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
4.666
6-16
Nyköping
5.8
 

Ute
800 m
SM 2008 6
2:16.23
3
h1
2:10.91
SM 2009 3
NT
SM 2011 3
2:10.30
2
h1
2:12.04
SM 2012 1
2:08.28
SM 2016 1
2:01.25
1
h2
2:10.70
SM 2020 1
2:04.89
1
h3
2:09.81
SM 2021 1
2:05.00
1
h1
2:08.92
1500 m
SM 2018 2
4:15.08
4x400 m
SM 2015 3
3:48.40
SM 2021 1
3:38.22
4x800 m
SM 2010 2
9:11.53
3x1500 m
SM 2009 3
14:13.23
SM 2010 2
14:01.46
4 km terräng
SM 2015 8
14:17
8
14:17
SM 2016 7
13:56
SM 2018 13
14:39
Inne
400 m
ISM 2016 4
55.84
1
h2
55.59
800 m
ISM 2009 1
2:09.84
ISM 2010 2
2:10.94
1
h2
2:15.50
ISM 2012 3
2:08.42
2
h2
2:12.14
ISM 2013 1
2:06.11
ISM 2015 5
2:14.44
1
h2
2:12.62
ISM 2017 1
2:04.35
1
h1
2:12.15
ISM 2019 1
2:10.96
1
h2
2:11.22
ISM 2021 1
2:03.77
1
h1
2:10.08

Junior-ungdom
Ute
100 m
JSM 2012
3
22
h1
57.32
200 m
JSM 2009
2
19
h2
56.97
400 m
USM 2007 1
16
57.53
1
16
s2
59.31
1
16
h3
58.97
USM 2008 2
17
56.84
2
17
h2
58.87
JSM 2009 3
19
56.20
JSM 2010 4
19
58.81
2
19
h3
57.86
JSM 2012 4
22
56.51
800 m
USM 2006 1
15
2:17.73
1
15
h1
2:23.20
USM 2007 1
16
2:18.11
1
16
h1
2:28.74
USM 2008 1
2:15.01
1
17
h2
2:20.31
JSM 2009 2
19
2:07.27
1
19
h2
2:20.83
JSM 2010 2
19
2:13.88
1
19
h1
2:18.70
JSM 2011 1
22
2:10.57
JSM 2012 1
22
2:12.72
JSM 2013 1
22
2:09.49
1500 m
JSM 2011 2
22
4:30.69
JSM 2012 1
22
4:38.53
JSM 2013 1
22
4:36.95
2000 m
USM 2006 1
15
6:42.54
Tresteg
USM 2007 2
16
11.42w
Sjukamp (F17)
USM 2007 6
16
4.666
1000 m stafett
USM 2007 1
17
2:18.85
1
17
h2
2:19.57
3x400 m
JSM 2013 2
22
2:57.97
3x800 m
USM 2005 1
15
7:04.62
USM 2006 4
15
7:20.66
USM 2007 3
17
7:08.18
4 km terräng
JSM 2009 4
19
14:13
6 km terräng
JSM 2012 3
22
14:22
Inne
400 m
IJSM 2012
2
22
h1
57.40
1000 m
IUSM 2006 1
15
3:02.59
1
15
h3
3:08.18
1500 m
IUSM 2008 1
17
4:38.40
IJSM 2009 1
19
4:34.57
2
19
h1
4:43.39
IJSM 2010 1
19
4:43.27
1
19
h1
4:53.92
IJSM 2012 1
22
4:26.15
Tresteg
IUSM 2006 4
15
11.14
IUSM 2007 5
16
3.387
Ute
800 m
EM 2014 12
6
s2
2:02.60
3
h1
2:01.73
EM 2016 3
2:00.37
3
s2
2:00.66
2
h1
2:01.77
OS 2016 10
4
s2
1:59.41
2
h8
2:00.04
VM 2017
-
h1
DNS
EM 2018 9
2:02.36
5
s1
2:03.25
3
h3
2:04.28
VM 2019 33
6
h5
2:03.72
Inne
800 m
IVM 2016 9
3
h2
2:03.44
IEM 2017 4
2:01.37
3
s2
2:03.26
2
h2
2:03.47
IEM 2019 12
6
s2
2:04.54
2
h2
2:03.38
IEM 2021
4
s2
2:04.12
2
h1
2:05.78

Lag-EM och Europacupen
800 m
Div 1 2013 6
2:05.07
Super L 2014 9
2:04.19
Super L 2015 9
2:04.14
Div 1 2017 1
2:02.36
Super L 2019 10
2:03.32
4x400 m
Super L 2014 10
3:38.21
Super L 2015 10
3:35.80
Div 1 2017 5
3:37.20

Junior-ungdom
800 m
JEM19 2009 10
4
19
h3
2:07.57
JVM 2010 33
7
19
h2
2:10.51
JEM22 2013 7
22
2:08.99
4
22
h3
2:03.51