0



Julia Henriksson

Född: 11 juli 2000

Ålder: 23 år 231 dagar

Förening:
 Malmö AI
15.11.2022–
Tidigare förening(ar):

 IFK Helsingborg –14.11.2022
Förening:
 Malmö AI
 15.11.2022–

Tidigare förening(ar):
IFK Helsingborg –14.11.2022

  •  3 SM‐guld, 1 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  3 ISM‐guld, 3 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

60 m (8)
7.34i
SB  Malmö/AMalmö/A7.1.24
7.31i
SB  Malmö/AMalmö/A7.1.24
7.42i
  VäxjöVäxjö20.1.24
7.38i
  VäxjöVäxjö20.1.24
7.24i
PB  FGPSätraFGP, Sätra3.2.24
7.26i
  FGPSätraFGP, Sätra3.2.24
7.29i
  ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
7.22i
PB (51) ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
200 m (4)
23.16i
PB  VäxjöVäxjö19.1.24
23.06i
SIR PB  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
23.15i
  ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
23.03i
SIR PB (34) ISMKarlstadISM, Karlstad18.2.24

2023

60 m (10)
7.45i
SB  VäxjöVäxjö21.1.23
7.39i
SB  VäxjöVäxjö21.1.23
7.34i
PB  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23
7.32i
PB  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23
7.34i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.23
7.35i
  v3NatKarlstadv3Nat, Karlstad12.2.23
7.30i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
7.33i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
7.33i
  IEMIstanbul, TURIEM, Istanbul, TUR3.3.23
7.34i
  IEMIstanbul, TURIEM, Istanbul, TUR3.3.23
100 m (10)
11.64
SB  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN27.5.23-1.2
11.56
SB  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN27.5.23+0.8
11.43
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna11.6.23+1.7
11.51w
  LundLund21.6.23+3.7
11.51w
  LundLund21.6.23+2.8
11.52
  Lag-EM Super LChorzów, POLLag-EM Super L, Chorzów, POL23.6.23+0.1
11.68
  SMSöderhamnSM, Söderhamn28.7.23-0.6
11.43
=SB  SMSöderhamnSM, Söderhamn28.7.23+0.2
11.38w
  FGPMalmö/SFGP, Malmö/S5.8.23+2.5
11.74
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.23+0.3
200 m (16)
23.32i
PB  VäxjöVäxjö20.1.23
23.60i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.23
23.26i
PB (49) v3NatKarlstadv3Nat, Karlstad12.2.23
23.62i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
23.50i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.23
23.32
SB  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN28.5.23+2.0
23.62
  København, DENKøbenhavn, DEN7.6.23-1.5
23.71
  SollentunaSollentuna10.6.23+1.0
23.22
SB  Lag-EM Super LChorzów, POLLag-EM Super L, Chorzów, POL25.6.23-0.3
23.37
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S2.7.23-0.6
23.31
  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23+0.9
23.63
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23-2.9
23.90
  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23-0.1
23.50
  SMSöderhamnSM, Söderhamn30.7.23-0.6
23.55
  VMBudapest, HUNVM, Budapest, HUN23.8.23-0.4
23.54
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.23+1.9
300 m (1)
37.94
PB (43) Fana, NORFana, NOR3.6.23
4x100 m (6)
45.83
SB  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN28.5.23
 Sweden
Filippa Sivnert, Julia Henriksson
Nora Lindahl, Wilma Svenson
DQ
  Lag-EM Super LChorzów, POLLag-EM Super L, Chorzów, POL24.6.23
 Sweden
Elvira Tanderud, Nora Lindahl
Julia Henriksson, Filippa Sivnert
DNF
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S2.7.23
 Sweden
Wilma Svenson, Nora Lindahl
Filippa Sivnert, Julia Henriksson
45.74
SB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
 Malmö AI
Filippa Sivnert, Ida Staafgård
Julia Henriksson, Johanna Carlsson
44.56
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.23
 Sweden
Ida Staafgård, Nora Lindahl
Julia Henriksson, Filippa Sivnert
45.79
  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.23
 Malmö AI
Filippa Sivnert, Ida Staafgård
Julia Henriksson, Johanna Carlsson
4x400 m (1)
3:46.11
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje10.9.23
 Malmö AI
Johanna Carlsson, Emilia Mandl
Maria Freij, Julia Henriksson

2022

60 m (9)
7.45i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
7.43i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
7.45i
  Malmö/AMalmö/A30.1.22
7.44i
  Malmö/AMalmö/A30.1.22
7.44i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala13.2.22
7.39i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
7.37i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
7.47i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
7.41i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
100 m (15)
11.33w
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN28.5.22+3.1
11.82
SB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN28.5.22+0.7
11.48
SB  SkaraSkara6.6.22+1.2
11.41
SB  SkaraSkara6.6.22+1.8
11.58
  Genève, SUIGenève, SUI11.6.22+1.0
11.62
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22+1.6
11.41w
  HelsingborgHelsingborg10.7.22+3.0
11.44w
  HelsingborgHelsingborg10.7.22+2.9
11.34w
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22+3.2
11.61
  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22+0.3
11.43
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+1.0
11.55
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+0.6
11.73
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22-0.8
11.54
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22-0.1
11.52
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22-0.6
200 m (17)
23.86i
PB  VäxjöVäxjö21.1.22
23.56i
PB (84) VäxjöVäxjö5.2.22
23.76i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
23.63i
  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
23.63w
  LerumLerum15.5.22+2.6
23.93
SB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN28.5.22-1.0
23.51
PB  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN16.6.22-0.2
23.51w
  Kuortane, FINKuortane, FIN18.6.22+2.2
23.57
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22+0.1
23.65w
  HelsingborgHelsingborg9.7.22+2.3
23.32
PB  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22+1.5
23.55w
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+3.0
23.44
  SMNorrköpingSM, Norrköping7.8.22+1.6
23.62
  EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22+0.9
24.00
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22-0.3
24.11
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna28.8.22-2.1
23.15
PB  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22-0.7
400 m (2)
59.08i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
56.19i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
4x100 m (8)
55.28
SB  LerumLerum15.5.22
 IFK Helsingborg
Juni Palm, Julia Henriksson
Johanna Carlsson, Tilda Lilja
44.83
SB  Genève, SUIGenève, SUI11.6.22
 Sweden
Emilia Franzén, Elvira Tanderud
Julia Henriksson, Nora Lindahl
DQ
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Lisa Lilja, Nora Lindahl
46.46
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
 Sweden
Alva von Gerber, Cajsa Augustsson
Julia Henriksson, Filippa Sivnert
46.46
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
 Sweden
Alva von Gerber, Cajsa Augustsson
Julia Henriksson, Filippa Sivnert
44.08
SB  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Lisa Lilja, Moa Hjelmer
44.10
  EMMünchen, GEREM, München, GER19.8.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Filippa Sivnert, Elvira Tanderud
44.42
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Filippa Sivnert, Moa Hjelmer

2021

60 m (8)
7.60i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
7.59i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
7.56i
SB  Malmö/AMalmö/A30.1.21
7.56i
=SB  Malmö/AMalmö/A30.1.21
7.53i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
7.61i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
7.49i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
7.46i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
100 m (15)
11.86
SB  Malmö/SMalmö/S29.5.21+1.4
11.56w
  Malmö/SMalmö/S29.5.21+3.3
11.73
PB  SkaraSkara6.6.21-0.1
11.64
PB  SkaraSkara6.6.21-0.2
11.71
  MölndalMölndal10.6.210.0
11.66
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21-1.3
11.63
PB  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21+0.1
11.56
PB  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST8.7.21+0.3
11.53
PB  MölndalMölndal7.8.210.0
11.37
PB  MölndalMölndal7.8.210.0
11.83
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21-0.5
11.89
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21-1.5
11.88
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-0.9
11.69
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-0.2
11.67
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21-1.5
200 m (11)
24.03i
PB  VäxjöVäxjö24.1.21
24.25i
  Malmö/AMalmö/A30.1.21
24.23i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
24.58i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
DNSi
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
23.91
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21-1.1
23.90
PB  MölndalMölndal10.6.210.0
23.87
PB  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST9.7.21+0.6
23.55
PB  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST10.7.21-0.7
24.16
  SMBoråsSM, Borås29.8.21+0.1
23.94
  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.2
4x100 m (4)
43.92
SB  Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU19.6.21
 Sweden
Claudia Payton, Wilma Rosenquist
Julia Henriksson, Nikki Anderberg
44.51
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST11.7.21
 Sweden
Julia Wennersten, Wilma Rosenquist
Filippa Sivnert, Julia Henriksson
DNF
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST11.7.21
 Sweden
Julia Wennersten, Wilma Rosenquist
Filippa Sivnert, Julia Henriksson
43.64
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
 Sweden
Elvira Tanderud, Wilma Rosenquist
Daniella Busk, Julia Henriksson

2020

60 m (7)
7.65i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
7.65i
=PB  VäxjöVäxjö18.1.20
7.58i
PB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
7.65i
  Malmö/AMalmö/A25.1.20
7.63i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
7.48i
PB  (6)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
7.51i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
100 m (7)
12.64
SB  LandskronaLandskrona25.7.20-4.6
12.08
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN1.8.20+2.0
12.14
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-2.5
11.95
PB  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+1.9
11.96
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+1.5
11.87w
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+2.6
11.80
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+1.6
200 m (12)
24.65i
PB  VäxjöVäxjö17.1.20
24.48i
PB  Malmö/AMalmö/A26.1.20
24.44i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
24.41i
PB  (7)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
25.86
SB  LandskronaLandskrona25.7.20-3.0
24.62w
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN2.8.20+3.2
25.36
PB  Malmö/HeMalmö/He5.8.20+0.5
24.40
PB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20+0.3
24.70
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20+1.1
25.18
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20-0.5
23.87w
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+3.3
24.51
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20-1.3

2019

100 m (8)
12.61
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.1
12.62
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.5
12.27
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.19+1.7
12.37
  HässleholmHässleholm28.7.190.0
12.29
  HässleholmHässleholm28.7.19+1.7
12.30
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19-1.2
11.96w
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19+2.1
12.32
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19-1.4
200 m (1)
25.82
PB  HelsingborgHelsingborg6.7.19+1.5
4x100 m (1)
47.63
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
 Sweden
Julia Henriksson, Wilma Rosenquist
Filippa Sivnert, Gabriella Holmström

2018

60 m (2)
8.10i
SB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
8.18i
  Malmö/AMalmö/A27.1.18
100 m (1)
12.94
SB  HelsingborgHelsingborg8.7.18+1.8

2015

60 m (4)
8.04i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH7.12.14
7.98i
PB  Malmö/AMalmö/A24.1.15
8.09i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
8.18i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
80 m (1)
10.41
SB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.15+1.8
100 m (1)
12.91
PB  Tårnby, DENTårnby, DEN2.5.15+1.9
200 m (2)
26.16i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.12.14
26.85i
  Malmö/AMalmö/A24.1.15
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
13.07
SB  LundLund31.5.15+1.5
Längd (1)
4.83w
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15+4.2
 
4.33
+3.7
4.70
+3.0
4.83
+4.2
4.53
+3.5
4x100 m (1)
50.49
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 IFK Helsingborg
Wilma Nordkvist, Moa Mattisson
Olivia Kempi, Julia Henriksson

2014

60 m (1)
8.23i
PB  Malmö/AMalmö/A7.12.13
80 m (1)
10.12
PB  UddevallaUddevalla13.9.14-1.0
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.54
PB  HässleholmHässleholm26.7.140.0
Längd (2)
5.28
PB  HelsingborgHelsingborg5.7.14+1.3
5.36w
  ÄngelholmÄngelholm24.8.14+3.3

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.22
Karlstad17.2.243
100 m
Ute
11.37
Mölndal7.8.210.05
200 m
Ute
23.15
Helsinki, FIN4.9.22-0.76
Inne
23.03
SRKarlstad18.2.241
300 m
Ute
37.94
Fana, NOR3.6.23
400 m
Inne
56.19
Skellefteå6.3.22
Längd
Ute
5.28
Helsingborg5.7.14+1.3

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.12
Uddevalla13.9.14-1.0
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.54
Hässleholm26.7.140.0
60 m
7.22i
1
ISMKarlstad17.2.24
7.24i
1
h1
Sätra3.2.24
7.26i
1
Sätra3.2.24
7.29i
1
h1
ISMKarlstad17.2.24
7.30i
1
h2
ISMMalmö/A18.2.23
7.31i
1
A
Malmö/A7.1.24
7.32i
2
Sätra29.1.23
7.33i
1
ISMMalmö/A18.2.23
7.33i
5
h1
IEMIstanbul, TUR3.3.23
7.34i
1
h2
Sätra29.1.23
Visa/dölj alla resultat
7.34i
1
Göteborg/FH2.2.23
7.34i
7
s3
IEMIstanbul, TUR3.3.23
7.34i
1
h1
Malmö/A7.1.24
7.35i
1
v3NatKarlstad12.2.23
7.37i
2
ISMVäxjö26.2.22
7.38i
1
A
Växjö20.1.24
7.39i
1
h1
ISMVäxjö26.2.22
7.39i
1
A
Växjö21.1.23
7.41i
1
22
IJSMSkellefteå5.3.22
7.42i
1
h1
Växjö20.1.24
7.43i
2
Växjö22.1.22
7.44i
1
Malmö/A30.1.22
7.44i
5
v3NatUppsala13.2.22
7.45i
1
h1
Växjö22.1.22
7.45i
1
Malmö/A30.1.22
7.45i
1
h1
Växjö21.1.23
7.46i
2
ISMMalmö/A20.2.21
7.47i
1
22
h1
IJSMSkellefteå5.3.22
7.48i
1
22
h2
IJSMGöteborg/FH29.2.20
7.49i
3
h2
ISMMalmö/A20.2.21
7.51i
2
22
IJSMGöteborg/FH29.2.20
7.53i
3
Göteborg/FH6.2.21
7.56i
2
Malmö/A30.1.21
7.56i
2
Malmö/A30.1.21
7.58i
1
h3
Malmö/A25.1.20
7.59i
3
Växjö23.1.21
7.60i
2
h2
Växjö23.1.21
7.61i
5
Göteborg/FH6.2.21
7.63i
3
h2
ISMVäxjö22.2.20
7.65i
1
h9
Växjö18.1.20
7.65i
3
Växjö18.1.20
7.65i
5
Malmö/A25.1.20
7.98i
2
15
h2
Malmö/A24.1.15
8.04i
1
15
h2
Göteborg/FH7.12.14
8.09i
2
15
h2
NC-yÖrebro7.3.15
8.10i
4
19
h1
Malmö/A27.1.18
8.18i
6
15
s2
NC-yÖrebro7.3.15
8.18i
3
19
Malmö/A27.1.18
8.23i
1
13
Malmö/A7.12.13
10-bästasnitt: 7.294
100 m
11.37
1
Mölndal7.8.210.0
11.41
1
Skara6.6.22+1.8
11.43
1
h3
SMNorrköping5.8.22+1.0
11.43
3
Sollentuna11.6.23+1.7
11.43
1
SMSöderhamn28.7.23+0.2
11.48
1
h8
Skara6.6.22+1.2
11.52
1
vFINHelsinki, FIN3.9.22-0.6
11.52
6
B
Lag-EM Super LChorzów, POL23.6.23+0.1
11.53
1
Mölndal7.8.210.0
11.54
1
22
JSMSollentuna26.8.22-0.1
Visa/dölj alla resultat
11.55
1
SMNorrköping5.8.22+0.6
11.56
5
22
s3
JEM22Tallinn, EST8.7.21+0.3
11.56
2
NordicCKøbenhavn, DEN27.5.23+0.8
11.58
6
B
Genève, SUI11.6.22+1.0
11.61
3
Söderhamn26.7.22+0.3
11.62
2
Karlstad3.7.22+1.6
11.63
3
22
h2
JEM22Tallinn, EST8.7.21+0.1
11.64
1
A
Skara6.6.21-0.2
11.64
1
h2
NordicCKøbenhavn, DEN27.5.23-1.2
11.66
5
BauhausStockholm/S4.7.21-1.3
11.67
2
vFINStockholm/S4.9.21-1.5
11.68
1
h3
SMSöderhamn28.7.23-0.6
11.69
4
SMBorås27.8.21-0.2
11.71
1
Mölndal10.6.210.0
11.73
1
h4
Skara6.6.21-0.1
11.73
1
22
h1
JSMSollentuna26.8.22-0.8
11.74
1
vFINStockholm/S2.9.23+0.3
11.80
1
22
JSMLinköping22.8.20+1.6
11.82
1
Hvidovre, DEN28.5.22+0.7
11.83
1
22
h2
JSMLinköping20.8.21-0.5
11.86
2
h1
Malmö/S29.5.21+1.4
11.88
3
h1
SMBorås27.8.21-0.9
11.89
2
22
JSMLinköping20.8.21-1.5
11.95
4
h2
SMUppsala14.8.20+1.9
11.96
6
SMUppsala14.8.20+1.5
12.08
1
B
Hvidovre, DEN1.8.20+2.0
12.14
1
22
Söderhamn8.8.20-2.5
12.27
1
19
Helsingborg7.7.19+1.7
12.29
1
Hässleholm28.7.19+1.7
12.30
2
19
h1
JSMGöteborg/S9.8.19-1.2
12.32
6
19
V3NatKristiansand, NOR17.8.19-1.4
12.37
1
h2
Hässleholm28.7.190.0
12.61
2
19
h3
VUSGöteborg/U29.6.19+1.1
12.62
7
19
B
VUSGöteborg/U29.6.19+0.5
12.64
1
Landskrona25.7.20-4.6
12.91
4
15
Tårnby, DEN2.5.15+1.9
12.94
2
19
h2
Helsingborg8.7.18+1.8
10-bästasnitt: 11.466
200 m
23.03i
1
ISMKarlstad18.2.24
23.06i
1
v3NatBærum, NOR11.2.24
23.15
1
vFINHelsinki, FIN4.9.22-0.7
23.15i
1
h3
ISMKarlstad17.2.24
23.16i
1
A
Växjö19.1.24
23.22
2
B
Lag-EM Super LChorzów, POL25.6.23-0.3
23.26i
1
v3NatKarlstad12.2.23
23.31
1
Karlstad5.7.23+0.9
23.32
1
22
NordicCMalmö/S17.7.22+1.5
23.32i
1
A
Växjö20.1.23
Visa/dölj alla resultat
23.32
1
NordicCKøbenhavn, DEN28.5.23+2.0
23.37
7
BauhausStockholm/S2.7.23-0.6
23.44
2
SMNorrköping7.8.22+1.6
23.50i
1
A
ISMMalmö/A19.2.23
23.50
1
SMSöderhamn30.7.23-0.6
23.51
2
CoAGKøbenhavn, DEN16.6.22-0.2
23.54
1
vFINStockholm/S3.9.23+1.9
23.55
4
22
s3
JEM22Tallinn, EST10.7.21-0.7
23.55
6
h4
VMBudapest, HUN23.8.23-0.4
23.56i
2
Växjö5.2.22
23.57
7
BauhausStockholm/S30.6.22+0.1
23.60i
1
B
Göteborg/FH2.2.23
23.62
6
h2
EMMünchen, GER18.8.22+0.9
23.62i
1
h4
ISMMalmö/A18.2.23
23.62
4
København, DEN7.6.23-1.5
23.63i
2
ISMVäxjö27.2.22
23.63
1
Club CHSollentuna8.7.23-2.9
23.71
1
Sollentuna10.6.23+1.0
23.76i
1
h3
ISMVäxjö26.2.22
23.86i
1
B
Växjö21.1.22
23.87
4
22
h5
JEM22Tallinn, EST9.7.21+0.6
23.90
1
Mölndal10.6.210.0
23.90
1
h2
SMSöderhamn29.7.23-0.1
23.91
1
B
Göteborg/S2.6.21-1.1
23.93
1
B
Hvidovre, DEN28.5.22-1.0
23.94
3
SMBorås29.8.21-0.2
24.00
1
22
h2
JSMSollentuna27.8.22-0.3
24.03i
1
B
Växjö24.1.21
24.11
1
22
JSMSollentuna28.8.22-2.1
24.16
1
h1
SMBorås29.8.21+0.1
24.23i
2
Göteborg/FH6.2.21
24.25i
1
Malmö/A30.1.21
24.40
4
h1
SMUppsala15.8.20+0.3
24.41i
2
h4
ISMVäxjö22.2.20
24.44i
1
B
Göteborg/FH1.2.20
24.48i
1
B
Malmö/A26.1.20
24.51
6
vFINTampere, FIN6.9.20-1.3
24.58i
1
h1
ISMMalmö/A20.2.21
24.65i
1
F
Växjö17.1.20
24.70
7
SMUppsala16.8.20+1.1
25.18
2
22
h2
JSMLinköping23.8.20-0.5
25.36
3
Malmö/He5.8.20+0.5
25.82
1
Helsingborg6.7.19+1.5
25.86
1
Landskrona25.7.20-3.0
26.16i
1
B
Göteborg/FH6.12.14
26.85i
3
Malmö/A24.1.15
10-bästasnitt: 23.198
4x100 m
43.64
1
vFINStockholm/S4.9.21
43.92
1
B
Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROU19.6.21
44.08
1
Söderhamn26.7.22
44.10
5
h1
EMMünchen, GER19.8.22
44.42
2
vFINHelsinki, FIN3.9.22
44.51
4
22
h2
JEM22Tallinn, EST11.7.21
44.56
2
vFINStockholm/S2.9.23
44.83
1
r1
Genève, SUI11.6.22
45.74
1
Club CHSollentuna8.7.23
45.79
1
SMSödertälje9.9.23
Visa/dölj alla resultat
45.83
2
NordicCKøbenhavn, DEN28.5.23
46.46
2
22
NordicCMalmö/S16.7.22
46.46
3
19
NordicCMalmö/S16.7.22
47.63
5
19
V3NatKristiansand, NOR17.8.19
50.49
1
17
r3
Lag-SMEnskede29.8.15
55.28
4
Lerum15.5.22
10-bästasnitt: 44.559

Total results in database: 200
By event:
60 m:49
80 m:2
100 m:57
200 m:63
300 m:1
400 m:2
80 m häck (76.2 cm, 8 m):2
Längd:3
4x100 m:20
4x400 m:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
8.23
 1-13
Malmö/A
7.12
 
2015
7.98
 2h2-15
Malmö/A
24.1
 
8.04
1h2-15
Göteborg/FH
7.12
 
8.09
2h2-15
Örebro
7.3
 
8.18
6s2-15
Örebro
7.3
 
2018
8.10
 4h1-19
Malmö/A
27.1
 
8.18
3-19
Malmö/A
27.1
 
2020
7.48
 1h2-22
Göteborg/FH
29.2
 
7.51
2-22
Göteborg/FH
29.2
 
7.58
1h3
Malmö/A
25.1
 
7.63
3h2
Växjö
22.2
 
7.65
3
Växjö
18.1
 
7.65
1h9
Växjö
18.1
 
7.65
5
Malmö/A
25.1
 
2021
7.46
 2
Malmö/A
20.2
 
7.49
3h2
Malmö/A
20.2
 
7.53
3
Göteborg/FH
6.2
 
7.56
2
Malmö/A
30.1
 
7.56
2
Malmö/A
30.1
 
7.59
3
Växjö
23.1
 
7.60
2h2
Växjö
23.1
 
7.61
5
Göteborg/FH
6.2
 
2022
7.37
 2
Växjö
26.2
 
7.39
1h1
Växjö
26.2
 
7.41
1-22
Skellefteå
5.3
 
7.43
2
Växjö
22.1
 
7.44
1
Malmö/A
30.1
 
7.44
5
Uppsala
13.2
 
7.45
1h1
Växjö
22.1
 
7.45
1
Malmö/A
30.1
 
7.47
1h1-22
Skellefteå
5.3
 
2023
7.30
 1h2
Malmö/A
18.2
 
7.32
2
Sätra
29.1
 
7.33
1
Malmö/A
18.2
 
7.33
5h1
Istanbul, TUR
3.3
 
7.34
1h2
Sätra
29.1
 
7.34
1
Göteborg/FH
2.2
 
7.34
7s3
Istanbul, TUR
3.3
 
7.35
1
Karlstad
12.2
 
7.39
1rA
Växjö
21.1
 
7.45
1h1
Växjö
21.1
 
2024
7.22
1
Karlstad
17.2
 
7.24
1h1
Sätra
3.2
 
7.26
1
Sätra
3.2
 
7.29
1h1
Karlstad
17.2
 
7.31
1rA
Malmö/A
7.1
 
7.34
1h1
Malmö/A
7.1
 
7.38
1rA
Växjö
20.1
 
7.42
1h1
Växjö
20.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
12.91
 4-15
Tårnby, DEN
2.5
 +1.9
2018
12.94
 2h2-19
Helsingborg
8.7
 +1.8
2019
12.27
 1-19
Helsingborg
7.7
 +1.7
12.29
1
Hässleholm
28.7
 +1.7
12.30
2 h1-19
Göteborg/S
9.8
-1.2
12.32
6-19
Kristiansand, NOR
17.8
-1.4
12.37
1h2
Hässleholm
28.7
 0.0
12.61
2h3-19
Göteborg/U
29.6
 +1.1
12.62
7rB-19
Göteborg/U
29.6
 +0.5
11.96w
 2 -19
Göteborg/S
9.8
 +2.1
2020
11.80
 1-22
Linköping
22.8
 +1.6
11.95
4h2
Uppsala
14.8
 +1.9
11.96
6
Uppsala
14.8
 +1.5
12.08
1rB
Hvidovre, DEN
1.8
 +2.0
12.14
1-22
Söderhamn
8.8
-2.5
12.64
1
Landskrona
25.7
-4.6
11.87w
 1h2-22
Linköping
22.8
 +2.6
2021
11.37
1
Mölndal
7.8
 0.0
11.53
1
Mölndal
7.8
 0.0
11.56
5s3-22
Tallinn, EST
8.7
 +0.3
11.63
3h2-22
Tallinn, EST
8.7
 +0.1
11.64
1rA
Skara
6.6
-0.2
11.66
5
Stockholm/S
4.7
-1.3
11.67
2
Stockholm/S
4.9
-1.5
11.69
4
Borås
27.8
-0.2
11.71
1
Mölndal
10.6
 0.0
11.73
1h4
Skara
6.6
-0.1
11.83
1h2-22
Linköping
20.8
-0.5
11.86
2h1
Malmö/S
29.5
 +1.4
11.88
3h1
Borås
27.8
-0.9
11.89
2-22
Linköping
20.8
-1.5
11.56w
 1
Malmö/S
29.5
 +3.3
2022
11.41
 1
Skara
6.6
 +1.8
11.43
1h3
Norrköping
5.8
 +1.0
11.48
1h8
Skara
6.6
 +1.2
11.52
1
Helsinki, FIN
3.9
-0.6
11.54
1-22
Sollentuna
26.8
-0.1
11.55
1
Norrköping
5.8
 +0.6
11.58
6rB
Genève, SUI
11.6
 +1.0
11.61
3
Söderhamn
26.7
 +0.3
11.62
2
Karlstad
3.7
 +1.6
11.73
1h1-22
Sollentuna
26.8
-0.8
11.82
1
Hvidovre, DEN
28.5
 +0.7
11.33w
 1h1
Hvidovre, DEN
28.5
 +3.1
11.34w
 1-22
Malmö/S
16.7
 +3.2
11.41w
 1h1
Helsingborg
10.7
 +3.0
11.44w
 1
Helsingborg
10.7
 +2.9
2023
11.43
 3
Sollentuna
11.6
 +1.7
11.43
1
Söderhamn
28.7
 +0.2
11.52
6rB
Chorzów, POL
23.6
 +0.1
11.56
2
København, DEN
27.5
 +0.8
11.64
1h2
København, DEN
27.5
-1.2
11.68
1h3
Söderhamn
28.7
-0.6
11.74
1
Stockholm/S
2.9
 +0.3
11.38w
 1
Malmö/S
5.8
 +2.5
11.51w
 1h2
Lund
21.6
 +3.7
11.51w
 1
Lund
21.6
 +2.8
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
25.82
 1
Helsingborg
6.7
 +1.5
2020
24.40
 4h1
Uppsala
15.8
 +0.3
24.51
6
Tampere, FIN
6.9
-1.3
24.70
7
Uppsala
16.8
 +1.1
25.18
2h2-22
Linköping
23.8
-0.5
25.36
3
Malmö/He
5.8
 +0.5
25.86
1
Landskrona
25.7
-3.0
23.87w
 1-22
Linköping
23.8
 +3.3
24.62w
 6
Hvidovre, DEN
2.8
 +3.2
2021
23.55
 4s3-22
Tallinn, EST
10.7
-0.7
23.87
4h5-22
Tallinn, EST
9.7
 +0.6
23.90
1
Mölndal
10.6
 0.0
23.91
1rB
Göteborg/S
2.6
-1.1
23.94
3
Borås
29.8
-0.2
24.16
1h1
Borås
29.8
 +0.1
2022
23.15
1
Helsinki, FIN
4.9
-0.7
23.32
1-22
Malmö/S
17.7
 +1.5
23.44
2
Norrköping
7.8
 +1.6
23.51
2
København, DEN
16.6
-0.2
23.57
7
Stockholm/S
30.6
 +0.1
23.62
6h2
München, GER
18.8
 +0.9
23.93
1rB
Hvidovre, DEN
28.5
-1.0
24.00
1h2-22
Sollentuna
27.8
-0.3
24.11
1-22
Sollentuna
28.8
-2.1
23.51w
 1
Kuortane, FIN
18.6
 +2.2
23.55w
 1h2
Norrköping
6.8
 +3.0
23.63w
 1
Lerum
15.5
 +2.6
23.65w
 1
Helsingborg
9.7
 +2.3
2023
23.22
 2rB
Chorzów, POL
25.6
-0.3
23.31
1
Karlstad
5.7
 +0.9
23.32
1
København, DEN
28.5
 +2.0
23.37
7
Stockholm/S
2.7
-0.6
23.50
1
Söderhamn
30.7
-0.6
23.54
1
Stockholm/S
3.9
 +1.9
23.55
6h4
Budapest, HUN
23.8
-0.4
23.62
4
København, DEN
7.6
-1.5
23.63
1
Sollentuna
8.7
-2.9
23.71
1
Sollentuna
10.6
 +1.0
23.90
1h2
Söderhamn
29.7
-0.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
26.16
 1rB
Göteborg/FH
6.12
 
26.85
3
Malmö/A
24.1
 
2020
24.41
 2h4
Växjö
22.2
 
24.44
1rB
Göteborg/FH
1.2
 
24.48
1rB
Malmö/A
26.1
 
24.65
1rF
Växjö
17.1
 
2021
24.03
 1rB
Växjö
24.1
 
24.23
2
Göteborg/FH
6.2
 
24.25
1
Malmö/A
30.1
 
24.58
1h1
Malmö/A
20.2
 
2022
23.56
 2
Växjö
5.2
 
23.63
2
Växjö
27.2
 
23.76
1h3
Växjö
26.2
 
23.86
1rB
Växjö
21.1
 
2023
23.26
 1
Karlstad
12.2
 
23.32
1rA
Växjö
20.1
 
23.50
1rA
Malmö/A
19.2
 
23.60
1rB
Göteborg/FH
2.2
 
23.62
1h4
Malmö/A
18.2
 
2024
23.03
1
Karlstad
18.2
 
23.06
1
Bærum, NOR
11.2
 
23.15
1h3
Karlstad
17.2
 
23.16
1rA
Växjö
19.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
37.94
5
Fana, NOR
3.6
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
56.19
1-22
Skellefteå
6.3
 
59.08
1h2-22
Skellefteå
5.3
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
5.28
1-14
Helsingborg
5.7
 +1.3
5.36w
 1-14
Ängelholm
24.8
 +3.3
2015
4.83w
 12 -17
Enskede
29.8
 +4.2

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
10.12
1h3-14
Uddevalla
13.9
-1.0
2015
10.41
 1h10-15
Göteborg/U
4.7
 +1.8
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
12.54
1-14
Hässleholm
26.7
 0.0
2015
13.07
 1rC
Lund
31.5
 +1.5

Ute
100 m
SM 2020 6
11.96
4
h2
11.95
SM 2021 4
11.69
3
h1
11.88
SM 2022 1
11.55
1
h3
11.43
SM 2023 1
11.43
1
h3
11.68
200 m
SM 2020 7
24.70
4
h1
24.40
SM 2021 3
23.94
1
h1
24.16
SM 2022 2
23.44
1
h2
23.55w
SM 2023 1
23.50
1
h2
23.90
4x100 m
SM 2023 1
45.79
4x400 m
SM 2023 1
3:46.11
Inne
60 m
ISM 2020
3
h2
7.63
ISM 2021 2
7.46
3
h2
7.49
ISM 2022 2
7.37
1
h1
7.39
ISM 2023 1
7.33
1
h2
7.30
ISM 2024 1
7.22
1
h1
7.29
200 m
ISM 2020
2
h4
24.41
ISM 2021
B
DNS
1
h1
24.58
ISM 2022 2
23.63
1
h3
23.76
ISM 2023 1
A
23.50
1
h4
23.62
ISM 2024 1
23.03
1
h3
23.15

Junior-ungdom
Ute
100 m
JSM 2019 2
19
11.96w
2
19
h1
12.30
JSM 2020 1
22
11.80
1
22
h2
11.87w
JSM 2021 2
22
11.89
1
22
h2
11.83
JSM 2022 1
22
11.54
1
22
h1
11.73
200 m
JSM 2020 1
22
23.87w
2
22
h2
25.18
JSM 2022 1
22
24.11
1
22
h2
24.00
Inne
60 m
NC-y 2015
6
15
s2
8.18
2
15
h2
8.09
IJSM 2020 2
22
7.51
1
22
h2
7.48
IJSM 2022 1
22
7.41
1
22
h1
7.47
400 m
IJSM 2022 1
22
56.19
1
22
h2
59.08
Ute
200 m
EM 2022 27
6
h2
23.62
VM 2023 40
6
h4
23.55
4x100 m
EM 2022 9
5
h1
44.10
Inne
60 m
IEM 2023 17
7
s3
7.34
5
h1
7.33

Lag-EM och Europacupen
100 m
Super L 2023 6
B
11.52
200 m
Super L 2023 2
B
23.22
4x100 m
Div 1 2021 1
B
43.92
Super L 2023 -
B
DQ

Junior-ungdom
100 m
JEM22 2021 14
5
22
s3
11.56
3
22
h2
11.63
200 m
JEM22 2021 9
4
22
s3
23.55
4
22
h5
23.87
4x100 m
JEM22 2021 -
22
DNF
4
22
h2
44.51