Emilia Sjöstrand

Född: 16 mars 2002

Ålder: 19 år 267 dagar

Förening:
 Hellas FK
 19.6.2020–

Tidigare förening(ar):
AIK 27.7.2017–18.6.2020
Tyresö FK –26.7.2017



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

Tresteg (1)
11.40i
  ÖrebroÖrebro27.11.21
 
X11.1611.4011.3711.09

2021

Längd (4)
4.94
SB  DanderydDanderyd20.6.21-1.0
 
4.94
-1.0
X
0.0
X
0.0
4.92
-1.1
X
0.0
X
0.0
5.17
SB  SollentunaSollentuna8.8.21-1.6
 
5.17
-1.6
X
-0.5
5.01
-1.0
X
-0.6
X
-1.8
4.91
-1.1
5.31
SB  HuddingeHuddinge10.8.21+0.3
 
5.20
+0.2
X
+0.7
5.20
+0.6
5.03
+0.2
3.90
+0.2
5.31
+0.3
4.98
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.210.0
5.17w
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21+2.3
 
X
+0.2
5.17
+2.3
4.98
0.0
Tresteg (2)
11.53i
SB  UppsalaUppsala17.1.21
 
11.2411.3311.1111.53XX
12.04
=SB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21+1.2
12.08w
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21+2.4
 
12.04
+1.2
11.80
+1.2
11.97
+1.5
12.01
+1.5
12.08
+2.4
Kula (1)
9.09
PB  SödertäljeSödertälje19.9.21
 
8.619.098.927.39
Diskus (1)
20.31
PB  SödertäljeSödertälje19.9.21
Slägga (1)
16.38
PB  SödertäljeSödertälje19.9.21
Spjut (1)
26.03
PB  SödertäljeSödertälje19.9.21
Castorama (1)
1.692
PB  SödertäljeSödertälje19.9.21
9.09   26.03   20.31   16.38

2020

60 m (4)
8.14i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
8.10i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
8.22i
  UppsalaUppsala8.2.20
8.22i
  SätraSätra15.2.20
Längd (4)
5.54i
=PB  SätraSätra18.1.20
 
X5.435.545.13X5.25
5.13i
  UppsalaUppsala8.2.20
5.65i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
 
X5.345.58XX5.65
5.08
SB  BjörknäsBjörknäs23.5.20+0.4
 
5.08
+0.4
4.84
+0.2
4.85
0.0
4.90
+1.0
4.81
-1.2
5.01
-0.7
Tresteg (8)
11.62i
SB  UppsalaUppsala7.2.20
11.77i
SB  SätraSätra15.2.20
11.95i
SB  (16)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
 
11.0411.73X11.6111.7811.95
11.48
SB  BjörknäsBjörknäs16.5.20+1.0
 
11.03
+2.0
X10.93
+2.1
11.35
+5.8
11.39
+2.6
11.48
+1.0
11.75
SB  HuddingeHuddinge21.6.20+1.2
 
11.0211.3511.75XX
11.95
SB  EskilstunaEskilstuna16.7.20+1.7
 
11.76
+0.7
11.54
-0.2
11.54
+1.2
11.95
+1.7
11.53
0.0
11.60
  NorrköpingNorrköping19.7.20+1.1
11.66w
  NorrköpingNorrköping19.7.20+3.4
 
10.29
+0.8
X
+0.6
11.66
+3.4
11.47
+1.1
11.60
+1.1
11.53
+1.0
11.59
  JSMKristinehamnJSM, Kristinehamn29.8.20+0.9
12.11w
  JSMKristinehamnJSM, Kristinehamn29.8.20+2.9
 
11.97
+2.7
11.87
+3.3
12.11
+2.9
12.08
+2.7
12.00
+3.0
11.59
+0.9

2019

60 m (1)
8.18i
PB  SätraSätra9.2.19
100 m (1)
12.83
PB  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19+1.8
Längd (6)
5.54i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
5.58
PB  Sollentuna/ESollentuna/E8.6.19+2.0
5.41
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.190.0
5.33
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.3
5.25
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19-0.5
5.34
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19+1.4
Tresteg (6)
12.23i
PB  (42) (13)IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
11.99w
  SollentunaSollentuna7.6.19+2.2
12.17
PB  (16)HuddingeHuddinge14.6.19+0.3
11.99
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19-0.3
11.85w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+2.2
12.09
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.190.0
4x100 m (2)
49.71
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 AIK Friidrott
Ella Sjöblom, Emilia Sjöstrand
Agnes Ekman, Hanna Enlund
49.05
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 AIK Friidrott
Ella Sjöblom, Emilia Sjöstrand
Agnes Ekman, Hanna Enlund

2018

60 m (1)
8.25i
PB  SätraSätra10.2.18
200 m (1)
26.80
PB  TrollbäckenTrollbäcken6.6.18-0.8
Längd (5)
5.39i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
5.23i
  SätraSätra20.1.18
5.16i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
 
5.164.47X
5.17
SB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18-0.3
5.07
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18+1.2
 
4.74
-0.5
5.07
+1.2
4.75
+1.8
Tresteg (4)
11.59i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
11.63i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
 
11.18XXXX11.63
11.76
PB  (24)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+0.4
Okända vindförhållanden:
11.25
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
 
10.90
+0.1
11.15
+0.6
11.25
+2.4
X
+1.5
11.22
+1.7
Kula (3.0 kg) (1)
10.68i
PB  SollentunaSollentuna11.3.18
Spjut (500 g) (1)
31.21
SB  TrollbäckenTrollbäcken6.6.18
4x100 m (2)
50.04
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Hanna Enlund, Selma Nilsson
Emilia Sjöstrand, Agnes Ekman
49.22
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Hanna Enlund, Selma Nilsson
Emilia Sjöstrand, Agnes Ekman
1000 m stafett (2)
2:19.54
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Selma Nilsson, Emilia Sjöstrand
Agnes Ekman, Hanna Enlund
2:19.61
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Selma Nilsson, Emilia Sjöstrand
Agnes Ekman, Hanna Enlund

2017

60 m (1)
8.30i
PB  UppsalaUppsala20.11.16
80 m (1)
10.81w
  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17+2.8
Längd (1)
5.19
PB  USMFalunUSM, Falun11.8.170.0
 
X4.94
-0.1
5.19
Tresteg (1)
11.16
=SB  USMFalunUSM, Falun13.8.17-1.2
 
11.16
-1.6
X
-0.7
X
-1.7
X
-0.5
10.4011.16
-1.2
Kula (3.0 kg) (1)
10.49i
PB  UppsalaUppsala20.11.16
Diskus (0.75 kg) (1)
28.33
PB  Sätra/KSätra/K6.5.17
Spjut (500 g) (2)
33.71
PB  Sätra/KSätra/K6.5.17
29.42
  USMFalunUSM, Falun13.8.17
 
29.4228.4927.85

2016

80 m (1)
10.71w
  VästeråsVästerås31.7.16+3.5
Längd (2)
5.06i
PB  SätraSätra13.12.15
5.16
PB  TrollbäckenTrollbäcken6.6.16+0.4
Tresteg (1)
11.51
PB  VisbyVisby10.9.16-0.3
Diskus (0.75 kg) (1)
27.62
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby21.8.16
Spjut (500 g) (1)
30.79
PB  VästeråsVästerås31.7.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218037.Eventname AS Eventeng, alltwat218037.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218037.Date),'.',MONTH(alltwat218037.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218037.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218037 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218037.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218037.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218037.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat218037.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218037.Eventname AS Eventeng, alltwat218037.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218037.Date),'.',MONTH(alltwat218037.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218037.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218037 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218037.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218037.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218037.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat218037.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat218037.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218037.Eventname AS Eventeng, alltwat218037.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218037.Date),'.',MONTH(alltwat218037.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218037.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218037 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218037.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218037.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218037.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat218037.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat218037.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.10
Örebro12.1.20
100 m
Ute
12.83
Sollentuna/E8.6.19+1.8
200 m
Ute
26.80
Trollbäcken6.6.18-0.8
Längd
Ute
5.58
Sollentuna/E8.6.19+2.0
Inne
5.65
Göteborg/FH1.3.20
Tresteg
Ute
12.17
Huddinge14.6.19+0.3
Inne
12.23
Växjö23.2.19
Kula
Ute
9.09
Södertälje19.9.21
Diskus
Ute
20.31
Södertälje19.9.21
Slägga
Ute
16.38
Södertälje19.9.21
Spjut
Ute
26.03
Södertälje19.9.21
Castorama
Ute
1.692
Södertälje19.9.21

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Inne
10.68
Sollentuna11.3.18
Diskus (0.75 kg)
Ute
28.33
Sätra/K6.5.17
Spjut (500 g)
Ute
33.71
Sätra/K6.5.17
Längd
5.65i
5
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
5.58
3
17
Sollentuna/E8.6.19+2.0
5.54i
3
17
IUSMVäxjö24.2.19
5.54i
4
Sätra18.1.20
5.41
1
17
QB
VUSGöteborg/U28.6.190.0
5.39i
2
17
Örebro13.1.18
5.34
7
17
USMGöteborg/S11.8.19+1.4
5.33
7
17
VUSGöteborg/U29.6.19+0.3
5.31
2
Huddinge10.8.21+0.3
5.25
8
17
Q
USMGöteborg/S10.8.19-0.5
Visa/dölj alla resultat
5.23i
6
Sätra20.1.18
5.19
13
15
Q
NC-yFalun11.8.170.0
5.17
8
16
Q
USMEnskede3.8.18-0.3
5.17
4
19
Sollentuna8.8.21-1.6
5.16
2
Trollbäcken6.6.16+0.4
5.16i
10
16
NC-yVäxjö4.3.18
5.13i
10
Uppsala8.2.20
5.08
1
18
Björknäs23.5.20+0.4
5.07
7
16
USMEnskede4.8.18+1.2
5.06i
1
14
Sätra13.12.15
4.98
+
19
Q
JSMLinköping20.8.210.0
4.94
6
Danderyd20.6.21-1.0
10-bästasnitt: 5.434
Tresteg
12.23i
2
17
IUSMVäxjö23.2.19
12.17
1
Huddinge14.6.19+0.3
12.09
3
17
USMGöteborg/S9.8.190.0
12.04
+
19
JSMLinköping22.8.21+1.2
11.99
7
Folksam GPSollentuna18.6.19-0.3
11.95i
4
19
IJSMGöteborg/FH29.2.20
11.95
1
Eskilstuna16.7.20+1.7
11.77i
2
Sätra15.2.20
11.76
3
VUSGöteborg/U1.7.18+0.4
11.75
1
19
Huddinge21.6.20+1.2
Visa/dölj alla resultat
11.63i
3
16
NC-yVäxjö3.3.18
11.62i
3
Uppsala7.2.20
11.60
+
22
Norrköping19.7.20+1.1
11.59i
3
Örebro14.1.18
11.59
+
19
JSMKristinehamn29.8.20+0.9
11.53i
3
Uppsala17.1.21
11.51
1
14
Visby10.9.16-0.3
11.48
1
18
Björknäs16.5.20+1.0
11.40i
2
Örebro27.11.21
11.16
4
15
NC-yFalun13.8.17-1.2
10-bästasnitt: 11.97

Total results in database: 79
By event:
60 m:7
80 m:2
100 m:1
200 m:1
Längd:23
Tresteg:26
Kula (3.0 kg):2
Kula:1
Diskus (0.75 kg):2
Diskus:1
Slägga:1
Spjut (500 g):4
Spjut:1
Castorama:1
4x100 m:4
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
8.30
 1h2-15
Uppsala
20.11
 
2018
8.25
 1rB
Sätra
10.2
 
2019
8.18
 3h1-17
Sätra
9.2
 
2020
8.10
2rB
Örebro
12.1
 
8.14
4h1
Örebro
12.1
 
8.22
6h1
Uppsala
8.2
 
8.22
4h3
Sätra
15.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.83
3h3-17
Sollentuna/E
8.6
 +1.8
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
26.80
1
Trollbäcken
6.6
-0.8
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5.16
 2
Trollbäcken
6.6
 +0.4
2017
5.19
 13q-15
Falun
11.8
 0.0
2018
5.17
 8Q-16
Enskede
3.8
-0.3
5.07
7 -16
Enskede
4.8
 +1.2
2019
5.58
3-17
Sollentuna/E
8.6
 +2.0
5.41
1qB-17
Göteborg/U
28.6
 0.0
5.34
7 -17
Göteborg/S
11.8
 +1.4
5.33
7-17
Göteborg/U
29.6
 +0.3
5.25
8 Q-17
Göteborg/S
10.8
-0.5
2020
5.08
 1-18
Björknäs
23.5
 +0.4
2021
5.31
 2
Huddinge
10.8
 +0.3
5.17
4-19
Sollentuna
8.8
-1.6
4.98
-q-19
Linköping
20.8
 0.0
4.94
6
Danderyd
20.6
-1.0
5.17w
 14q-19
Linköping
20.8
 +2.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
5.06
 1-14
Sätra
13.12
 
2018
5.39
 2-17
Örebro
13.1
 
5.23
6
Sätra
20.1
 
5.16
10-16
Växjö
4.3
 
2019
5.54
 3-17
Växjö
24.2
 
2020
5.65
5-19
Göteborg/FH
1.3
 
5.54
4
Sätra
18.1
 
5.13
10
Uppsala
8.2
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
11.51
 1-14
Visby
10.9
-0.3
2017
11.16
 4-15
Falun
13.8
-1.2
2018
11.76
 3
Göteborg/U
1.7
 +0.4
2019
12.17
1
Huddinge
14.6
 +0.3
12.09
3 -17
Göteborg/S
9.8
 0.0
11.99
7
Sollentuna
18.6
-0.3
11.99w
 4
Sollentuna
7.6
 +2.2
11.85w
 5-17
Göteborg/U
30.6
 +2.2
2020
11.95
 1
Eskilstuna
16.7
 +1.7
11.75
1-19
Huddinge
21.6
 +1.2
11.60
--22
Norrköping
19.7
 +1.1
11.59
--19
Kristinehamn
29.8
 +0.9
11.48
1-18
Björknäs
16.5
 +1.0
12.11w
 2-19
Kristinehamn
29.8
 +2.9
11.66w
 2-22
Norrköping
19.7
 +3.4
2021
12.04
 --19
Linköping
22.8
 +1.2
12.08w
 3-19
Linköping
22.8
 +2.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
11.63
 3-16
Växjö
3.3
 
11.59
3
Örebro
14.1
 
2019
12.23
2-17
Växjö
23.2
 
2020
11.95
 4-19
Göteborg/FH
29.2
 
11.77
2
Sätra
15.2
 
11.62
3
Uppsala
7.2
 
2021
11.53
 3
Uppsala
17.1
 
2022
11.40
 2
Örebro
27.11
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9.09
Com
Södertälje
19.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
20.31
Com
Södertälje
19.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16.38
Com
Södertälje
19.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
26.03
Com
Södertälje
19.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1.692
1
Södertälje
19.9
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.71w
 2-14
Västerås
31.7
 +3.5
2017
10.81w
 5h4-15
Göteborg/U
1.7
 +2.8
Kula (3.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
10.49
 2-15
Uppsala
20.11
 
2018
10.68
3-17
Sollentuna
11.3
 
Diskus (0.75 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
27.62
 1-14
Upplands Väsby
21.8
 
2017
28.33
2-15
Sätra/K
6.5
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
30.79
 2-15
Västerås
31.7
 
2017
33.71
2-15
Sätra/K
6.5
 
29.42
11-15
Falun
13.8
 
2018
31.21
 2-17
Trollbäcken
6.6
 


Junior-ungdom
Ute
Längd
USM 2018 7
16
5.07
8
16
Q
5.17
USM 2019 7
17
5.34
8
17
Q
5.25
JSM 2021
14
19
Q
5.17w
Tresteg
USM 2018 4
16
11.25
USM 2019 3
17
12.09
JSM 2020 2
19
12.11w
JSM 2021 3
19
12.08w
4x100 m
USM 2018 4
17
49.22
1
17
h1
50.04
JSM 2019 3
19
49.05
2
19
h2
49.71
1000 m stafett
USM 2018 3
17
2:19.61
2
17
h1
2:19.54
Inne
Längd
IUSM 2019 3
17
5.54
IJSM 2020 5
19
5.65
Tresteg
IUSM 2019 2
17
12.23
IJSM 2020 4
19
11.95