Tim Sundström

Född: 27 juni 1989

Ålder: 31 år 292 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 17.6.2019–

Tidigare förening(ar):
Turebergs FK 6.12.2015–16.6.2019
KFUM Örebro –5.12.2015

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

3000 m (2)
DNFi
  SollentunaSollentuna30.1.21
DNFi
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21

2020

3000 m (4)
8:24.02i
PB  SollentunaSollentuna1.2.20
8:27.44i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
8:23.00i
PB  (20)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
DNF
  HallsbergHallsberg1.8.20
5000 m (1)
DNF
  VästeråsVästerås17.6.20
10 000 m (1)
32:19.16
PB  HallsbergHallsberg22.8.20

2019

1500 m (1)
3:59.95i
SB  (21)ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
1 mile (1)
4:22.98i
PB  ÖrebroÖrebro31.1.19
5000 m (2)
14:43.62
PB  Stockholm/SStockholm/S20.8.19
DNF
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
10 km (1)
32:15
PB  StockholmStockholm17.8.19

2018

1500 m (3)
3:57.38i
SB  SätraSätra3.2.18
3:58.10i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
3:54.01i
SB  (10)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
3000 m (1)
DNFi
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
4 km terräng (1)
12:58
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

1500 m (1)
4:04.43
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17

2016

800 m (2)
1:54.45
SB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E4.6.16
1:53.35
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
1500 m (9)
3:47.87
SB  NMCJessheim, NORNMC, Jessheim, NOR2.6.16
3:49.43
  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
3:45.16
PB  (9)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
3:47.06
  Kortrijk, BELKortrijk, BEL9.7.16
3:48.55
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL16.7.16
3:50.58
  FlandersHuizingen, BELFlanders, Huizingen, BEL6.8.16
3:49.11
  Stockholm/SStockholm/S18.8.16
3:54.25
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16
3:55.21
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16

2015

800 m (3)
1:52.58
PB  (22)ArcobalenoBoissano, ITAArcobaleno, Boissano, ITA1.7.15
1:53.62
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
1:55.21
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1500 m (13)
3:49.13i
PB  (5)Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra31.1.15
3:51.41i
  JIGJyväskylä, FINJIG, Jyväskylä, FIN7.2.15
DNFi
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
3:47.18
PB  BMCManchester, GBRBMC, Manchester, GBR30.5.15
3:48.77
  LoisteLahti, FINLoiste, Lahti, FIN14.6.15
3:48.39
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
3:49.82
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15
3:46.75
PB  (8)KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL18.7.15
3:50.49
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
3:50.35
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15
3:51.62
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
3:48.69
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15
3:49.97
  FlandersMerksem, BELFlanders, Merksem, BEL22.8.15

2014

12:24
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (4)
1:53.35
PB  (23)Sollentuna/ESollentuna/E6.6.14
1:54.59
  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
1:55.76
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
DNF
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
1500 m (6)
3:58.85i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
3:50.71
PB  (14)BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR12.7.14
3:51.27
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL19.7.14
3:51.86
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14
3:57.92
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
3:52.67
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14

2013

800 m (4)
1:57.83i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
1:55.81
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S15.6.13
1:55.37
SB  Castellón, ESPCastellón, ESP26.6.13
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad23.7.13
1500 m (1)
4:02.10
SB  JönköpingJönköping4.6.13

2012

800 m (6)
1:58.35i
PB  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
1:54.79
SB  SollentunaSollentuna9.6.12
1:54.82
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12
1:55.46
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12
1:57.10
  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12
1:55.61
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12

2011

400 m (1)
52.57
PB  UddevallaUddevalla24.7.11
800 m (6)
1:59.11i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
1:55.20
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S11.6.11
1:58.55
  SMGävleSM, Gävle13.8.11
1:59.94
  Folksam GPEskilstunaFolksam GP, Eskilstuna18.8.11
1:59.67
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
DNS
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11
1500 m (1)
4:13.06
SB  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11

2010

800 m (4)
1:55.88
SB  SävedalenSävedalen6.6.10
2:00.08
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S10.8.10
1:56.22
  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
1:59.66
  SMFalunSM, Falun21.8.10
1000 m (1)
2:34.9mi
PB  ÖrebroÖrebro29.11.09
1500 m (4)
4:05.53i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A20.2.10
4:14.28i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
3:58.25
SB  EskilstunaEskilstuna8.6.10
4:01.17
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10
3000 m (2)
8:52.9mi
PB  ÖrebroÖrebro28.3.10
9:25.32
PB  GlanshammarGlanshammar27.7.10

2009

800 m (4)
1:55.47
SB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.09
1:57.97
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.09
1:58.57
  SMMalmö/SSM, Malmö/S2.8.09
DNS
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
1500 m (3)
DNFi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
4:02.98
SB  SollentunaSollentuna7.6.09
4:15.13
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona14.8.09
1 mile (1)
4:26.40
PB  Huddinge/JHuddinge/J8.8.09

2008

800 m (3)
2:00.12i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A23.2.08
1:54.26
PB  ÖrebroÖrebro1.6.08
1:54.29
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.08
1500 m (4)
4:05.42i
PB  IJSMEskilstunaIJSM, Eskilstuna1.3.08
3:56.40
PB  SollentunaSollentuna8.6.08
4:03.73
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje8.8.08
4:00.24
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
4x100 m (1)
DQ
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08
Ville-Pekka Kokko, Frans Kapilo
Juuso Malila, Ise Iduozee

2007

200 m (1)
23.86
PB  GlanshammarGlanshammar19.6.07+0.4
400 m (1)
54.01i
PB  IJSMNyköpingIJSM, Nyköping17.2.07
800 m (2)
1:56.13
PB  HalmstadHalmstad13.7.07
1:57.95
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.8.07
1500 m (4)
4:00.85
PB  Göteborg/UGöteborg/U30.6.07
4:09.62
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna11.8.07
4:07.56
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla24.8.07
DNS
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.8.07

2006

300 m (1)
39.09
PB  HallsbergHallsberg23.9.06
400 m (1)
53.44
PB  GlanshammarGlanshammar26.8.06
800 m (1)
1:58.67
PB  Stockholm/SStockholm/S17.9.06
1500 m (4)
4:20.50i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås3.3.06
4:06.30
PB  Göteborg/UGöteborg/U8.7.06
4:13.92
  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.06
4:11.31
  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.06
Tiokamp (P17) (1)
5.529
PB  HallsbergHallsberg24.9.06
            
            

2005

800 m (2)
2:06.28
PB  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall13.8.05
2:05.38
PB  KarlstadKarlstad27.8.05
1500 m (2)
4:22.80
PB  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall12.8.05
4:15.52
PB  GävleGävle9.9.05

2004

DNF
  ÖrebroÖrebro1.5.04
800 m (2)
2:11.73
PB  USMFalunUSM, Falun14.8.04
2:10.41
PB  GävleGävle17.9.04
1500 m (1)
4:32.90
PB  ÖsthammarÖsthammar6.6.04
2000 m (2)
6:17.60
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.04
6:21.26
  USMFalunUSM, Falun13.8.04

2003

800 m (1)
2:18.27
PB  EskilstunaEskilstuna20.9.03
2000 m (1)
6:31.46
PB  EskilstunaEskilstuna21.9.03

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat110805.Eventname AS Eventeng, alltat110805.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat110805.Date),'.',MONTH(alltat110805.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat110805.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat110805 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat110805.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat110805.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat110805.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat110805.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat110805.Eventname AS Eventeng, alltat110805.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat110805.Date),'.',MONTH(alltat110805.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat110805.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat110805 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat110805.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat110805.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat110805.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat110805.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat110805.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat110805.Eventname AS Eventeng, alltat110805.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat110805.Date),'.',MONTH(alltat110805.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat110805.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat110805 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat110805.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat110805.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat110805.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat110805.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat110805.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
23.86
Glanshammar19.6.07+0.4
300 m
Ute
39.09
Hallsberg23.9.06
400 m
Ute
52.57
Uddevalla24.7.11
Inne
54.01
Nyköping17.2.07
800 m
Ute
1:52.58
Boissano, ITA1.7.15
Inne
1:57.83
Norrköping16.2.13
1000 m
Inne
2:34.9m
Örebro29.11.09
1500 m
Ute
3:45.16
Sollentuna28.6.16
Inne
3:49.13
Sätra31.1.15
1 mile
Ute
4:26.40
Huddinge/J8.8.09
Inne
4:22.98
Örebro31.1.19
2000 m
Ute
6:17.60
Göteborg/U4.7.04
3000 m
Ute
9:25.32
Glanshammar27.7.10
Inne
8:23.00
Växjö22.2.20
5000 m
Ute
14:43.62
Stockholm/S20.8.19
10 000 m
Ute
32:19.16
Hallsberg22.8.20
10 km
Ute
32:15
Stockholm17.8.19
800 m
1:52.58
6
ArcobalenoBoissano, ITA1.7.15
1:53.35
8
Sollentuna/E6.6.14
1:53.35
2
D
Folksam GPKarlstad27.7.16
1:53.62
2
C
Folksam GPKarlstad22.7.15
1:54.26
1
Örebro1.6.08
1:54.29
4
19
r1
VUSGöteborg/U29.6.08
1:54.45
5
SAYOSollentuna/E4.6.16
1:54.59
6
C
Göteborg GPGöteborg/S14.6.14
1:54.79
5
Sollentuna9.6.12
1:54.82
11
C
Folksam GPGöteborg/S14.6.12
Visa/dölj alla resultat
1:55.20
3
D
Folksam GPGöteborg/S11.6.11
1:55.21
5
h3
SMSöderhamn8.8.15
1:55.37
2
Castellón, ESP26.6.13
1:55.46
8
C
Folksam GPSollentuna5.7.12
1:55.47
5
C
Göteborg/S9.6.09
1:55.61
5
h2
SMStockholm/S25.8.12
1:55.76
5
B
Folksam GPKarlstad16.7.14
1:55.81
6
D
Folksam GPGöteborg/S15.6.13
1:55.88
4
B
Sävedalen6.6.10
1:56.13
3
Halmstad13.7.07
1:56.22
4
22
h1
JSMKarlstad14.8.10
1:57.10
7
C
Folksam GPKarlstad19.7.12
1:57.83i
5
h2
ISMNorrköping16.2.13
1:57.95
4
19
h2
JSMUddevalla25.8.07
1:57.97
9
C
Folksam GPSollentuna25.6.09
1:58.35i
4
h1
ISMÖrebro18.2.12
1:58.55
6
h2
SMGävle13.8.11
1:58.57
9
h2
SMMalmö/S2.8.09
1:58.67
5
17
Stockholm/S17.9.06
1:59.11i
5
h1
ISMGöteborg/FH26.2.11
1:59.66
8
h2
SMFalun21.8.10
1:59.67
4
22
h2
JSMVellinge27.8.11
1:59.94
9
B
Folksam GPEskilstuna18.8.11
2:00.08
11
D
Folksam GPGöteborg/S10.8.10
2:00.12i
6
h3
ISMMalmö/A23.2.08
2:05.38
3
17
Karlstad27.8.05
2:06.28
7
17
h1
NC-yHudiksvall13.8.05
2:10.41
6
15
h2
Gävle17.9.04
2:11.73
4
15
h2
NC-yFalun14.8.04
2:18.27
4
B
Eskilstuna20.9.03
10-bästasnitt: 1:54.01
1500 m
3:45.16
11
Folksam GPSollentuna28.6.16
3:46.75
6
B
KBC-NachtHeusden, BEL18.7.15
3:47.06
5
C
Kortrijk, BEL9.7.16
3:47.18
4
B
BMCManchester, GBR30.5.15
3:47.87
11
NMCJessheim, NOR2.6.16
3:48.39
5
B
Folksam GPSollentuna25.6.15
3:48.55
7
C
KBC-NachtHeusden, BEL16.7.16
3:48.69
11
Folksam GPGöteborg/S14.8.15
3:48.77
2
LoisteLahti, FIN14.6.15
3:49.11
4
Stockholm/S18.8.16
Visa/dölj alla resultat
3:49.13i
5
Raka SpåretSätra31.1.15
3:49.43
1
Stockholm/S17.6.16
3:49.82
4
VUSGöteborg/U4.7.15
3:49.97
4
B
FlandersMerksem, BEL22.8.15
3:50.35
4
h1
SMSöderhamn7.8.15
3:50.49
11
BauhausStockholm/S30.7.15
3:50.58
12
FlandersHuizingen, BEL6.8.16
3:50.71
1
D
BMCStretford, GBR12.7.14
3:51.27
1
D
KBC-NachtHeusden, BEL19.7.14
3:51.41i
5
JIGJyväskylä, FIN7.2.15
3:51.62
5
SMSöderhamn8.8.15
3:51.86
5
h2
SMUmeå1.8.14
3:52.67
2
B
DN GalanStockholm/S21.8.14
3:54.01i
8
ISMGävle18.2.18
3:54.25
2
h1
SMSollentuna26.8.16
3:55.21
5
SMSollentuna27.8.16
3:56.40
5
Sollentuna8.6.08
3:57.38i
8
Sätra3.2.18
3:57.92
5
SMUmeå2.8.14
3:58.10i
4
h2
ISMGävle17.2.18
3:58.25
1
Eskilstuna8.6.10
3:58.85i
8
ISMGöteborg/FH23.2.14
3:59.95i
6
h2
ISMNorrköping16.2.19
4:00.24
4
19
JSMNorrtälje9.8.08
4:00.85
2
Göteborg/U30.6.07
4:01.17
6
22
h2
JSMKarlstad13.8.10
4:02.10
1
Jönköping4.6.13
4:02.98
7
Sollentuna7.6.09
4:03.73
3
19
h2
JSMNorrtälje8.8.08
4:04.43
14
B
Folksam GPSollentuna29.6.17
4:05.42i
3
19
h2
IJSMEskilstuna1.3.08
4:05.53i
5
22
h1
IJSMMalmö/A20.2.10
4:06.30
3
Göteborg/U8.7.06
4:07.56
6
19
h1
JSMUddevalla24.8.07
4:09.62
9
h3
SMEskilstuna11.8.07
4:11.31
6
17
USMNyköping5.8.06
4:13.06
7
22
JSMVellinge27.8.11
4:13.92
4
17
h2
USMNyköping4.8.06
4:14.28i
7
h2
ISMSätra27.2.10
4:15.13
6
22
h2
JSMKarlskrona14.8.09
4:15.52
7
16
Gävle9.9.05
4:20.50i
3
17
h1
IUSMVästerås3.3.06
4:22.80
6
17
h2
NC-yHudiksvall12.8.05
4:32.90
6
Östhammar6.6.04
10-bästasnitt: 3:47.753

Total results in database: 131
By event:
200 m:1
300 m:1
400 m:3
800 m:44
1000 m:1
1500 m:57
1 mile:2
2000 m:3
3000 m:9
5000 m:3
10 000 m:1
10 km:1
Tiokamp (P17):1
4x100 m:1
4 km terräng:1
km terräng:2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
23.86
5
Glanshammar
19.6
 +0.4
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
39.09
D
Hallsberg
23.9
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
53.44
 1-17
Glanshammar
26.8
 
2011
52.57
1
Uddevalla
24.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
54.01
4h2-19
Nyköping
17.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
2:18.27
 4rB
Eskilstuna
20.9
 
2004
2:10.41
 6h2-15
Gävle
17.9
 
2:11.73
4h2-15
Falun
14.8
 
2005
2:05.38
 3-17
Karlstad
27.8
 
2:06.28
7h1-17
Hudiksvall
13.8
 
2006
1:58.67
 5-17
Stockholm/S
17.9
 
2007
1:56.13
 3
Halmstad
13.7
 
1:57.95
4h2-19
Uddevalla
25.8
 
2008
1:54.26
 1
Örebro
1.6
 
1:54.29
4r1-19
Göteborg/U
29.6
 
2009
1:55.47
 5rC
Göteborg/S
9.6
 
1:57.97
9rC
Sollentuna
25.6
 
1:58.57
9h2
Malmö/S
2.8
 
2010
1:55.88
 4rB
Sävedalen
6.6
 
1:56.22
4h1-22
Karlstad
14.8
 
1:59.66
8h2
Falun
21.8
 
2:00.08
11rD
Göteborg/S
10.8
 
2011
1:55.20
 3rD
Göteborg/S
11.6
 
1:58.55
6h2
Gävle
13.8
 
1:59.67
4h2-22
Vellinge
27.8
 
1:59.94
9rB
Eskilstuna
18.8
 
2012
1:54.79
 5
Sollentuna
9.6
 
1:54.82
11rC
Göteborg/S
14.6
 
1:55.46
8rC
Sollentuna
5.7
 
1:55.61
5h2
Stockholm/S
25.8
 
1:57.10
7rC
Karlstad
19.7
 
2013
1:55.37
 2
Castellón, ESP
26.6
 
1:55.81
6rD
Göteborg/S
15.6
 
2014
1:53.35
 8
Sollentuna/E
6.6
 
1:54.59
6rC
Göteborg/S
14.6
 
1:55.76
5rB
Karlstad
16.7
 
2015
1:52.58
6
Boissano, ITA
1.7
 
1:53.62
2rC
Karlstad
22.7
 
1:55.21
5 h3
Söderhamn
8.8
 
2016
1:53.35
 2rD
Karlstad
27.7
 
1:54.45
5
Sollentuna/E
4.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
2:00.12
 6h3
Malmö/A
23.2
 
2011
1:59.11
 5 h1
Göteborg/FH
26.2
 
2012
1:58.35
 4 h1
Örebro
18.2
 
2013
1:57.83
5 h2
Norrköping
16.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
2:34.9m
1
Örebro
29.11
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
4:32.90
 6
Östhammar
6.6
 
2005
4:15.52
 7-16
Gävle
9.9
 
4:22.80
6h2-17
Hudiksvall
12.8
 
2006
4:06.30
 3
Göteborg/U
8.7
 
4:11.31
6-17
Nyköping
5.8
 
4:13.92
4h2-17
Nyköping
4.8
 
2007
4:00.85
 2
Göteborg/U
30.6
 
4:07.56
6h1-19
Uddevalla
24.8
 
4:09.62
9h3
Eskilstuna
11.8
 
2008
3:56.40
 5
Sollentuna
8.6
 
4:00.24
4-19
Norrtälje
9.8
 
4:03.73
3h2-19
Norrtälje
8.8
 
2009
4:02.98
 7
Sollentuna
7.6
 
4:15.13
6h2-22
Karlskrona
14.8
 
2010
3:58.25
 1
Eskilstuna
8.6
 
4:01.17
6h2-22
Karlstad
13.8
 
2011
4:13.06
 7-22
Vellinge
27.8
 
2013
4:02.10
 1
Jönköping
4.6
 
2014
3:50.71
 1rD
Stretford, GBR
12.7
 
3:51.27
1rD
Heusden, BEL
19.7
 
3:51.86
5 h2
Umeå
1.8
 
3:52.67
2rB
Stockholm/S
21.8
 
3:57.92
5
Umeå
2.8
 
2015
3:46.75
 6rB
Heusden, BEL
18.7
 
3:47.18
4rB
Manchester, GBR
30.5
 
3:48.39
5rB
Sollentuna
25.6
 
3:48.69
11
Göteborg/S
14.8
 
3:48.77
2
Lahti, FIN
14.6
 
3:49.82
4
Göteborg/U
4.7
 
3:49.97
4rB
Merksem, BEL
22.8
 
3:50.35
4 h1
Söderhamn
7.8
 
3:50.49
11
Stockholm/S
30.7
 
3:51.62
5
Söderhamn
8.8
 
2016
3:45.16
11
Sollentuna
28.6
 
3:47.06
5rC
Kortrijk, BEL
9.7
 
3:47.87
11
Jessheim, NOR
2.6
 
3:48.55
7rC
Heusden, BEL
16.7
 
3:49.11
4
Stockholm/S
18.8
 
3:49.43
1
Stockholm/S
17.6
 
3:50.58
12
Huizingen, BEL
6.8
 
3:54.25
2h1
Sollentuna
26.8
 
3:55.21
5
Sollentuna
27.8
 
2017
4:04.43
 14rB
Sollentuna
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
4:20.50
 3h1-17
Västerås
3.3
 
2008
4:05.42
 3h2-19
Eskilstuna
1.3
 
2010
4:05.53
 5h1-22
Malmö/A
20.2
 
4:14.28
7h2
Sätra
27.2
 
2014
3:58.85
 8
Göteborg/FH
23.2
 
2015
3:49.13
5
Sätra
31.1
 
3:51.41
5
Jyväskylä, FIN
7.2
 
2018
3:54.01
 8
Gävle
18.2
 
3:57.38
8
Sätra
3.2
 
3:58.10
4h2
Gävle
17.2
 
2019
3:59.95
 6h2
Norrköping
16.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
4:26.40
2
Huddinge/J
8.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:22.98
1
Örebro
31.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
6:31.46
 9-14
Eskilstuna
21.9
 
2004
6:17.60
1
Göteborg/U
4.7
 
6:21.26
11-15
Falun
13.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
9:25.32
1
Glanshammar
27.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
8:52.9m
 2
Örebro
28.3
 
2020
8:23.00
1rB
Växjö
22.2
 
8:24.02
12
Sollentuna
1.2
 
8:27.44
4
Sätra
11.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
14:43.62
10
Stockholm/S
20.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
32:19.16
1
Hallsberg
22.8
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
32:15
6
Stockholm
17.8
 
Ute
800 m
SM 2009
9
h2
1:58.57
SM 2010
8
h2
1:59.66
SM 2011
6
h2
1:58.55
SM 2012
5
h2
1:55.61
SM 2014
h1
DNF
SM 2015
5
h3
1:55.21
1500 m
SM 2007
9
h3
4:09.62
SM 2014 5
3:57.92
5
h2
3:51.86
SM 2015 5
3:51.62
4
h1
3:50.35
SM 2016 5
3:55.21
2
h1
3:54.25
5000 m
SM 2019
B
DNF
4 km terräng
SM 2014 13
12:24
SM 2018 32
12:58
Inne
800 m
ISM 2008
6
h3
2:00.12
ISM 2011
5
h1
1:59.11
ISM 2012
4
h1
1:58.35
ISM 2013
5
h2
1:57.83
1500 m
ISM 2010
7
h2
4:14.28
ISM 2014 8
3:58.85
ISM 2015
DNF
ISM 2018 8
3:54.01
4
h2
3:58.10
ISM 2019
6
h2
3:59.95
3000 m
ISM 2020 1
B
8:23.00
ISM 2021
C
DNF

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2007
4
19
h2
1:57.95
JSM 2009
22
h2
DNS
JSM 2010
4
22
h1
1:56.22
JSM 2011
4
22
h2
1:59.67
22
DNS
1500 m
USM 2006 6
17
4:11.31
4
17
h2
4:13.92
JSM 2007
6
19
h1
4:07.56
19
DNS
JSM 2008 4
19
4:00.24
3
19
h2
4:03.73
JSM 2009
6
22
h2
4:15.13
JSM 2010
6
22
h2
4:01.17
JSM 2011 7
22
4:13.06
Inne
400 m
IJSM 2007
4
19
h2
54.01
1500 m
IUSM 2006
3
17
h1
4:20.50
IJSM 2008
3
19
h2
4:05.42
IJSM 2009
22
h3
DNF
IJSM 2010
5
22
h1
4:05.53