Victor Wahlgren

Född: 20 juni 2002

Ålder: 19 år Grattis!

Förening:
 Mölndals AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

600 m (1)
1:21.71
PB  MölndalMölndal22.5.21
800 m (1)
1:51.07
PB  (87) Göteborg/SGöteborg/S2.6.21

2020

800 m (9)
1:58.61i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
2:06.43i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
1:57.68
PB  MölndalMölndal30.5.20
1:57.62
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
1:56.23
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
1:56.01
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:56.79
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:56.94
  NC-jLinköpingNC-j, Linköping23.8.20
1:55.54
PB  Göteborg/SGöteborg/S29.8.20
1500 m (4)
4:16.11i
PB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
4:10.21i
PB  NC-jGöteborg/FHNC-j, Göteborg/FH29.2.20
4:14.47
PB  MölndalMölndal6.6.20
4:01.56
PB  MölndalMölndal8.8.20
2000 m hinder (1)
6:26.95
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
Kula (1)
6.85
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
 
6.836.466.85
Diskus (1)
18.10
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Slägga (1)
13.36
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Spjut (1)
NM
  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Castorama (1)
506
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
6.85   NM   18.10   13.36
4x800 m (1)
7:58.82
SB  NCGöteborg/SNC, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wikell
Victor Wahlgren, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
5:58.99
SB  NCGöteborg/SNC, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
6 km terräng (1)
21:16
  NCVällingbyNC, Vällingby25.10.20

2019

400 m (4)
52.85i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
52.25
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
52.60
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19
53.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19
800 m (3)
1:59.44
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:07.47
  KarlstadKarlstad3.7.19
1:58.20
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (2)
4:35.66
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:16.25
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3x800 m (1)
6:10.84
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK
1000 m stafett (1)
2:06.22
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Felix Ljung, Marcel Schweikart
Simon Wikell, Victor Wahlgren
4 km terräng (1)
13:37
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

300 m (1)
39.54
PB  LerumLerum1.9.18
400 m (2)
54.85i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
52.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.18
800 m (3)
1:59.81
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:05.77
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:05.90
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
1500 m (6)
4:33.30i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.17
4:32.37i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
4:24.94i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
4:27.88i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
4:43.94i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
4:20.25
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
2000 m hinder (3)
6:51.38
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
7:01.10
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
6:52.31
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
3x800 m (1)
5:59.28
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
14:33
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18

2017

800 m (2)
2:08.69
PB  HalmstadHalmstad18.6.17
2:19.48
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
2000 m (1)
6:32.66
SB  (41) Göteborg/UGöteborg/U2.7.17
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:58.67
PB  USMFalunUSM, Falun13.8.17
3x800 m (1)
6:38.04
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
15:47
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (1)
2:17.53
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
2000 m (1)
6:32.36
PB  (31) Göteborg/SGöteborg/S12.6.16
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:24.48
PB  HögbyHögby10.9.16
Tresteg (1)
10.13i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292871.Eventname AS Eventeng, alltat292871.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292871.Date),'.',MONTH(alltat292871.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292871.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292871 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292871.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292871.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292871.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat292871.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292871.Eventname AS Eventeng, alltat292871.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292871.Date),'.',MONTH(alltat292871.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292871.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292871 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292871.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292871.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292871.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292871.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat292871.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292871.Eventname AS Eventeng, alltat292871.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292871.Date),'.',MONTH(alltat292871.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292871.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292871 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292871.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292871.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292871.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292871.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat292871.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

300 m
Ute
39.54
Lerum1.9.18
400 m
Ute
52.25
Göteborg/S9.6.19
Inne
52.85
Växjö23.2.19
600 m
Ute
1:21.71
Mölndal22.5.21
800 m
Ute
1:51.07
Göteborg/S2.6.21
Inne
1:58.61
Göteborg/FH1.2.20
1500 m
Ute
4:01.56
Mölndal8.8.20
Inne
4:10.21
Göteborg/FH29.2.20
2000 m
Ute
6:32.36
Göteborg/S12.6.16
2000 m hinder
Ute
6:26.95
Göteborg/S27.6.20
Tresteg
Inne
10.13
Göteborg/FH27.2.16
Kula
Ute
6.85
Göteborg/S-K25.9.20
Diskus
Ute
18.10
Göteborg/S-K25.9.20
Slägga
Ute
13.36
Göteborg/S-K25.9.20
Castorama
Ute
506
Göteborg/S-K25.9.20

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:58.67
Falun13.8.17
800 m
1:51.07
3
B
Göteborg/S2.6.21
1:55.54
7
B
Göteborg/S29.8.20
1:56.01
6
Göteborg/S18.7.20
1:56.23
1
B
Göteborg/S10.7.20
1:56.79
2
C
Göteborg/S25.7.20
1:56.94
2
19
JSMLinköping23.8.20
1:57.62
2
Göteborg/S14.6.20
1:57.68
1
18
Mölndal30.5.20
1:58.20
4
17
USMGöteborg/S11.8.19
1:58.61i
4
C
Göteborg/FH1.2.20
Visa/dölj alla resultat
1:59.44
3
17
B
VUSGöteborg/U28.6.19
1:59.81
4
H
Karlstad25.7.18
2:05.77
1
16
h2
USMEnskede3.8.18
2:05.90
4
16
USMEnskede4.8.18
2:06.43i
7
Göteborg/FH22.2.20
2:07.47
8
E
Karlstad3.7.19
2:08.69
2
15
Halmstad18.6.17
2:17.53
3
B
Göteborg/U2.7.16
2:19.48
6
15
h2
NC-yFalun11.8.17
10-bästasnitt: 1:56.469
1500 m
4:01.56
4
Mölndal8.8.20
4:10.21i
5
19
h1
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:14.47
2
18
Mölndal6.6.20
4:16.11i
1
19
Malmö/A25.1.20
4:16.25
9
D
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:20.25
1
C
VUSGöteborg/U30.6.18
4:24.94i
3
17
C
Växjö20.1.18
4:27.88i
2
16
h1
NC-yVäxjö3.3.18
4:32.37i
2
17
Göteborg/FH13.1.18
4:33.30i
1
Göteborg/FH2.12.17
Visa/dölj alla resultat
4:35.66
16
17
B
VUSGöteborg/U29.6.19
4:43.94i
9
16
NC-yVäxjö4.3.18
10-bästasnitt: 4:19.734

Total results in database: 63
By event:
300 m:1
400 m:6
600 m:1
800 m:19
1500 m:12
2000 m:2
1500 m hinder (76.2 cm):2
2000 m hinder:4
Tresteg:1
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x800 m:1
3x800 m:4
1000 m stafett:1
4 km terräng:2
6 km terräng:1
km terräng:1
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
39.54
3-17
Lerum
1.9
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
52.77
 3-17
Göteborg/S
3.6
 
2019
52.25
1
Göteborg/S
9.6
 
52.60
3 h2-17
Göteborg/S
9.8
 
53.27
6 -17
Göteborg/S
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
54.85
 1rB-16
Göteborg/FH
3.2
 
2019
52.85
3h1-17
Växjö
23.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:21.71
1
Mölndal
22.5
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:17.53
 3rB
Göteborg/U
2.7
 
2017
2:08.69
 2-15
Halmstad
18.6
 
2:19.48
6h2-15
Falun
11.8
 
2018
1:59.81
 4rH
Karlstad
25.7
 
2:05.77
1 h2-16
Enskede
3.8
 
2:05.90
4 -16
Enskede
4.8
 
2019
1:58.20
 4 -17
Göteborg/S
11.8
 
1:59.44
3rB-17
Göteborg/U
28.6
 
2:07.47
8rE
Karlstad
3.7
 
2020
1:55.54
 7rB
Göteborg/S
29.8
 
1:56.01
6
Göteborg/S
18.7
 
1:56.23
1rB
Göteborg/S
10.7
 
1:56.79
2rC
Göteborg/S
25.7
 
1:56.94
2-19
Linköping
23.8
 
1:57.62
2
Göteborg/S
14.6
 
1:57.68
1-18
Mölndal
30.5
 
2021
1:51.07
3rB
Göteborg/S
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:58.61
4rC
Göteborg/FH
1.2
 
2:06.43
7
Göteborg/FH
22.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:20.25
 1rC
Göteborg/U
30.6
 
2019
4:16.25
 9rD
Göteborg/S
16.8
 
4:35.66
16rB-17
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:01.56
4
Mölndal
8.8
 
4:14.47
2-18
Mölndal
6.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:24.94
 3rC-17
Växjö
20.1
 
4:27.88
2h1-16
Växjö
3.3
 
4:32.37
2-17
Göteborg/FH
13.1
 
4:33.30
1
Göteborg/FH
2.12
 
4:43.94
9-16
Växjö
4.3
 
2020
4:10.21
5h1-19
Göteborg/FH
29.2
 
4:16.11
1-19
Malmö/A
25.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:32.36
3-15
Göteborg/S
12.6
 
2017
6:32.66
 4rB
Göteborg/U
2.7
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:51.38
 12-19
Göteborg/U
29.6
 
6:52.31
4 -17
Malmö/S
19.8
 
7:01.10
6 -16
Enskede
5.8
 
2020
6:26.95
1-19
Göteborg/S
27.6
 
Tresteg
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
10.13
7-14
Göteborg/FH
27.2
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.85
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.10
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
13.36
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
506
8
Göteborg/S-K
25.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:24.48
 5-14
Högby
10.9
 
2017
4:58.67
8-15
Falun
13.8
 
Ute
4x800 m
SM 2020 3
7:58.82

Junior-ungdom
400 m
USM 2019 6
17
53.27
3
17
h2
52.60
800 m
USM 2018 4
16
2:05.90
1
16
h2
2:05.77
USM 2019 4
17
1:58.20
JSM 2020 2
19
1:56.94
2000 m hinder
USM 2018 6
16
7:01.10
1000 m stafett
USM 2019
5
17
h1
2:06.22
3x800 m
USM 2017 3
15
6:38.04
USM 2018 1
17
5:59.28
USM 2019 2
17
6:10.84
JSM 2020 1
19
5:58.99
km terräng
USM 2017 15
15
15:47
4 km terräng
USM 2018 9
16
14:33
USM 2019 6
17
13:37
6 km terräng
JSM 2020 13
19
21:16
Inne
400 m
IUSM 2019
3
17
h1
52.85
1500 m
IJSM 2020
5
19
h1
4:10.21