Saga Provci

Född: 20 oktober 2004

Ålder: 16 år 234 dagar

Förening:
 IFK Göteborg
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (5)
2:10.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
2:09.90i
PB  (46) (11) Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
2:13.24i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.21
2:11.45
PB  (74) MölndalMölndal1.6.21
1500 m (5)
4:37.52i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.1.21
4:32.71i
PB  VäxjöVäxjö23.1.21
4:27.41i
PB  (24) (4) Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
4:31.37i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
4:30.78
PB  (35) Göteborg/SGöteborg/S2.6.21
3000 m (2)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.2.21
9:55.02i
PB  (62) (17) Göteborg/FHGöteborg/FH4.3.21
3000 m hinder (3)
10:44.09
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.5.21
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S27.5.21
10:37.35
PB  (19) (3) Göteborg/SGöteborg/S8.6.21

2020

400 m (4)
1:01.97i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
1:01.51i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
1:02.61i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
1:00.87i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
800 m (9)
2:18.73i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
2:18.10i
PB  (18)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
2:13.61
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:14.91
  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
2:14.40
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:12.66
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
2:15.69
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
2:14.45mx
  Göteborg/SGöteborg/S20.8.20
2:12.59
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
1500 m (13)
4:51.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:51.90i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
4:50.62i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4:48.51i
PB  (25)Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
4:50.28i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
5:03.10i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
4:48.68i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
4:53.64
PB  MölndalMölndal6.6.20
4:42.90
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.6.20
4:44.72
  Göteborg/SGöteborg/S9.7.20
4:39.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
4:32.27
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
4:38.22
  Göteborg/SGöteborg/S3.9.20
1500 m hinder (2)
5:16.07mx
SB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.20
5:04.32
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
Längd (1)
4.86i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
Kula (1)
5.69
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Diskus (1)
15.07
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Slägga (1)
13.24
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Spjut (1)
13.64
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Castorama (1)
922
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
5.69   13.64   15.07   13.24
4x800 m (1)
9:10.60
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Göteborg
Alva Thunberg, Nicole Tiourine
Madeleine Björlin-Delmar, Saga Provci
3x1500 m (1)
14:18.85
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Göteborg
Saga Provci, Nicole Tiourine
Madeleine Björlin-Delmar,,
1000 m stafett (2)
2:19.88
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Göteborg
Filippa Palmås, Ida Kühnel Pappila
Elin Pettersson, Saga Provci
2:18.28
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Göteborg
Filippa Palmås, Ida Kühnel Pappila
Elin Pettersson, Saga Provci
4 km terräng (1)
15:22
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

800 m (6)
2:18.43
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:18.92
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:17.15
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:20.41
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:17.36
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:18.51
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1000 m (2)
3:07.39i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
3:05.67i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
2000 m (3)
6:38.58
PB  (17) BoråsBorås2.6.19
6:43.37
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
6:48.05
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
5000 m (1)
18:47.12
PB  LjungbyLjungby1.6.19
1500 m hinder (2)
5:12.93
PB  Göteborg/SGöteborg/S24.7.19
5:23.28
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
3x800 m (1)
7:22.30
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IFK Göteborg
4 km terräng (1)
15:58
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

200 m (3)
30.57i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
29.75i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
29.80i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
800 m (1)
2:23.53
PB  EslövEslöv26.5.18
1000 m (5)
3:11.89i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
3:11.09i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
3:08.93i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
3:10.40i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
3:08.48i
PB  VarbergVarberg11.3.18
1500 m (1)
5:24.50
SB  OskarshamnOskarshamn19.8.18
2000 m (1)
6:57.71
PB  (31) EslövEslöv16.9.18
3000 m (1)
11:34.40
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.18
1500 m hinder (1)
5:39.88
PB  EslövEslöv15.9.18
Längd (1)
3.69i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18

2017

800 m (1)
2:33.07i
PB  VäxjöVäxjö19.3.17
1500 m (1)
5:11.17
PB  UddevallaUddevalla10.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217339.Eventname AS Eventeng, alltwat217339.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217339.Date),'.',MONTH(alltwat217339.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217339.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217339 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217339.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217339.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217339.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat217339.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217339.Eventname AS Eventeng, alltwat217339.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217339.Date),'.',MONTH(alltwat217339.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217339.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217339 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217339.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217339.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217339.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217339.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat217339.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217339.Eventname AS Eventeng, alltwat217339.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217339.Date),'.',MONTH(alltwat217339.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217339.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217339 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217339.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217339.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217339.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217339.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat217339.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Inne
29.75
Växjö21.1.18
400 m
Inne
1:00.87
Göteborg/FH22.2.20
800 m
Ute
2:11.45
Mölndal1.6.21
Inne
2:09.90
Göteborg/FH6.2.21
1000 m
Inne
3:05.67
Västerås9.3.19
1500 m
Ute
4:30.78
Göteborg/S2.6.21
Inne
4:27.41
Göteborg/FH13.2.21
2000 m
Ute
6:38.58
Borås2.6.19
3000 m
Ute
11:34.40
Kungsbacka25.8.18
Inne
9:55.02
Göteborg/FH4.3.21
5000 m
Ute
18:47.12
Ljungby1.6.19
1500 m hinder
Ute
5:04.32
Norrköping30.8.20
3000 m hinder
Ute
10:37.35
Göteborg/S8.6.2134
Längd
Inne
4.86
Göteborg/FH14.12.19
Kula
Ute
5.69
Göteborg/S-K21.9.20
Diskus
Ute
15.07
Göteborg/S-K21.9.20
Slägga
Ute
13.24
Göteborg/S-K21.9.20
Spjut
Ute
13.64
Göteborg/S-K21.9.20
Castorama
Ute
922
Göteborg/S-K21.9.20
800 m
2:09.90i
3
Göteborg/FH6.2.21
2:10.71i
3
Göteborg/FH28.1.21
2:11.45
1
Mölndal1.6.21
2:12.59
1
16
USMNorrköping29.8.20
2:12.66
5
Hallsberg1.8.20
2:13.24i
4
h1
ISMMalmö/A19.2.21
2:13.61
1
B
Göteborg/S27.6.20
2:14.40
3
B
Göteborg/S25.7.20
2:14.91
6
Göteborg/S10.7.20
2:15.69
4
22
Söderhamn8.8.20
Visa/dölj alla resultat
2:17.15
3
15
Folksam GPVarberg15.7.19
2:17.36
3
15
USMTrollhättan9.8.19
2:18.10i
5
Göteborg/FH1.2.20
2:18.43
2
15
VUSGöteborg/U28.6.19
2:18.51
6
C
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
2:18.73i
5
Växjö19.1.20
2:18.92
2
D
Karlstad3.7.19
2:20.41
1
15
h1
USMTrollhättan9.8.19
2:23.53
1
Eslöv26.5.18
2:33.07i
4
13
Växjö19.3.17
10-bästasnitt: 2:12.916
1500 m
4:27.41i
3
Göteborg/FH13.2.21
4:30.78
10
Göteborg/S2.6.21
4:31.37i
10
ISMMalmö/A21.2.21
4:32.27
1
16
USMNorrköping30.8.20
4:32.71i
4
Växjö23.1.21
4:37.52i
3
Göteborg/FH18.1.21
4:38.22
2
Göteborg/S3.9.20
4:39.77
2
B
Göteborg/S18.7.20
4:42.90
4
Göteborg/S15.6.20
4:44.72
2
Göteborg/S9.7.20
Visa/dölj alla resultat
4:48.51i
5
17
Göteborg/FH2.2.20
4:48.68i
3
16
IUSMÖrebro8.3.20
4:50.28i
4
17
Göteborg/FH23.2.20
4:50.62i
1
17
Växjö18.1.20
4:51.10i
2
16
Göteborg/FH30.11.19
4:51.90i
1
17
Göteborg/FH11.1.20
4:53.64
2
18
Mölndal6.6.20
5:03.10i
2
16
h1
IUSMÖrebro7.3.20
5:11.17
5
Uddevalla10.9.17
5:24.50
2
Oskarshamn19.8.18
10-bästasnitt: 4:35.767

Total results in database: 86
By event:
200 m:3
400 m:4
800 m:22
1000 m:7
1500 m:20
2000 m:4
3000 m:3
5000 m:1
1500 m hinder:5
3000 m hinder:3
Längd:2
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x800 m:1
3x800 m:1
3x1500 m:1
1000 m stafett:2
4 km terräng:2
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
29.75
4rC-14
Växjö
21.1
 
29.80
2rF-14
Göteborg/FH
3.2
 
30.57
2rD-14
Göteborg/FH
13.1
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:00.87
1rC-17
Göteborg/FH
22.2
 
1:01.51
1-17
Göteborg/FH
15.12
 
1:01.97
1rD-16
Göteborg/FH
30.11
 
1:02.61
1rB-17
Göteborg/FH
11.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:23.53
 1
Eslöv
26.5
 
2019
2:17.15
 3-15
Varberg
15.7
 
2:17.36
3-15
Trollhättan
9.8
 
2:18.43
2-15
Göteborg/U
28.6
 
2:18.51
6rC
Göteborg/S
16.8
 
2:18.92
2rD
Karlstad
3.7
 
2:20.41
1h1-15
Trollhättan
9.8
 
2020
2:12.59
 1-16
Norrköping
29.8
 
2:12.66
5
Hallsberg
1.8
 
2:13.61
1rB
Göteborg/S
27.6
 
2:14.40
3rB
Göteborg/S
25.7
 
2:14.91
6
Göteborg/S
10.7
 
2:15.69
4-22
Söderhamn
8.8
 
2021
2:11.45
1-
Mölndal
1.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:33.07
 4-13
Växjö
19.3
 
2020
2:18.10
 5
Göteborg/FH
1.2
 
2:18.73
5
Växjö
19.1
 
2021
2:09.90
3
Göteborg/FH
6.2
 
2:10.71
3-
Göteborg/FH
28.1
 
2:13.24
4h1
Malmö/A
19.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3:08.48
 2
Varberg
11.3
 
3:08.93
5-15
Göteborg/FH
27.1
 
3:10.40
1-14
Göteborg/FH
4.2
 
3:11.09
2-14
Växjö
20.1
 
3:11.89
1-14
Göteborg/FH
13.1
 
2019
3:05.67
6-15
Västerås
9.3
 
3:07.39
3h3-15
Västerås
9.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:11.17
 5
Uddevalla
10.9
 
2018
5:24.50
 2
Oskarshamn
19.8
 
2020
4:32.27
 1-16
Norrköping
30.8
 
4:38.22
2
Göteborg/S
3.9
 
4:39.77
2rB
Göteborg/S
18.7
 
4:42.90
4
Göteborg/S
15.6
 
4:44.72
2
Göteborg/S
9.7
 
4:53.64
2-18
Mölndal
6.6
 
2021
4:30.78
10
Göteborg/S
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4:48.51
 5-17
Göteborg/FH
2.2
 
4:48.68
3-16
Örebro
8.3
 
4:50.28
4-17
Göteborg/FH
23.2
 
4:50.62
1-17
Växjö
18.1
 
4:51.10
2-16
Göteborg/FH
30.11
 
4:51.90
1-17
Göteborg/FH
11.1
 
5:03.10
2h1-16
Örebro
7.3
 
2021
4:27.41
3
Göteborg/FH
13.2
 
4:31.37
10
Malmö/A
21.2
 
4:32.71
4
Växjö
23.1
 
4:37.52
3
Göteborg/FH
18.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:57.71
 5
Eslöv
16.9
 
2019
6:38.58
2-15
Borås
2.6
 
6:43.37
10-15
Göteborg/U
30.6
 
6:48.05
5-15
Trollhättan
9.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
11:34.40
5-15
Kungsbacka
25.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
9:55.02
4
Göteborg/FH
4.3
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
18:47.12
1
Ljungby
1.6
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:39.88
 5
Eslöv
15.9
 
2019
5:12.93
 1
Göteborg/S
24.7
 
5:23.28
3-15
Trollhättan
11.8
 
2020
5:04.32
3-16
Norrköping
30.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:37.35
4
Göteborg/S
8.6
 
10:44.09
1-19
Göteborg/S
15.5
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3.69
 36-14
Växjö
21.1
 
2020
4.86
4-17
Göteborg/FH
14.12
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5.69
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
15.07
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
13.24
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
13.64
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
922
5
Göteborg/S-K
21.9
 
Ute
4x800 m
SM 2020 3
9:10.60
3x1500 m
SM 2020 2
14:18.85
Inne
800 m
ISM 2021
4
h1
2:13.24
1500 m
ISM 2021 10
4:31.37

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2019 3
15
2:17.36
1
15
h1
2:20.41
USM 2020 1
16
2:12.59
1500 m
USM 2020 1
16
4:32.27
2000 m
USM 2019 5
15
6:48.05
1500 m hinder
USM 2019 3
15
5:23.28
USM 2020 3
16
5:04.32
1000 m stafett
USM 2020 3
17
2:18.28
2
17
h1
2:19.88
3x800 m
USM 2019 2
15
7:22.30
4 km terräng
USM 2019 5
15
15:58
USM 2020 2
16
15:22
Inne
1000 m
IUSM 2019 6
15
3:05.67
3
15
h3
3:07.39
1500 m
IUSM 2020 3
16
4:48.68
2
16
h1
5:03.10