Fredrik Johansson

Född: 20 februari 1986

Ålder: 35 år 53 dagar

Förening:
 IK Akele
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
IFK Växjö –14.11.2020

  •  5 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

3000 m (1)
8:18.23i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21

2020

1500 m (2)
4:01.51
SB  VäxjöVäxjö8.7.20
3:55.92
SB  HuddingeHuddinge11.7.20
3000 m (2)
8:16.55
SB  HallsbergHallsberg1.8.20
8:48.07+
  Stockholm/SStockholm/S25.8.20
5000 m (2)
14:58.55
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
14:33.68
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.20
10 000 m (2)
31:21.32
SB  Stockholm/SStockholm/S23.6.20
DNF
  LinköpingLinköping17.9.20
3000 m hinder (1)
9:12.60
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
4 km terräng (1)
12:27
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20

2019

1500 m (1)
4:00.64
SB  Stockholm/SStockholm/S20.8.19
3000 m (1)
8:23.95
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
5000 m (1)
15:00.35
SB  BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR10.8.19
3000 m hinder (1)
9:06.46
SB  (11)SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
4 km terräng (1)
12:51
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19

2018

1500 m (2)
3:57.39
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
3:57.07
SB  Kortrijk, BELKortrijk, BEL14.7.18
2000 m (1)
5:38.16+i
PB  SätraSätra3.2.18
3000 m (2)
8:34.75i
SB  SätraSätra3.2.18
8:31.76i
SB  (23)ISMGävleISM, Gävle17.2.18

2017

1500 m (1)
4:04.6mi
SB  (23)LinköpingLinköping16.2.17
3000 m (2)
8:40.41i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
8:22.66
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
5000 m (1)
15:58.67
SB  LinköpingLinköping25.5.17
10 000 m (1)
31:18.26
PB  (23)Hvidovre, DENHvidovre, DEN20.5.17
3000 m hinder (1)
9:26.19
SB  (13)SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17

2016

3000 m (2)
8:31.72
SB  Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
8:31.72
=SB  Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
3000 m hinder (1)
9:09.83
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16

2015

5000 m (1)
16:20.02
SB  MotalaMotala30.5.15

2014

3000 m (1)
8:28.19i
SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14

2013

12:41
  SMFalunSM, Falun26.10.13
1500 m (2)
4:03.14i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
3:54.00
SB  (24)Stockholm/SStockholm/S22.8.13
3000 m (2)
DNFi
  v2NatVäxjöv2Nat, Växjö9.2.13
8:25.41
SB  MölndalMölndal3.8.13
5000 m (1)
14:35.11
PB  (10)FGPSollentunaFGP, Sollentuna27.6.13
3000 m hinder (5)
9:02.91
SB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala16.6.13
9:00.36
SB  (5)WUGKazan, RUSWUG, Kazan, RUS8.7.13
9:03.51
  WUGKazan, RUSWUG, Kazan, RUS11.7.13
9:14.08
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
9:20.56
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S7.9.13
4 km terräng (1)
12:41
  SMFalunSM, Falun26.10.13
12 km terräng (1)
41:09
  SMFalunSM, Falun27.10.13

2012

12:08
  SMLinköpingSM, Linköping28.4.12
38:45
  SMLinköpingSM, Linköping29.4.12
800 m (1)
1:58.67
SB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala28.7.12
1500 m (2)
4:21.84
SB  Folksam GPHässleholmFolksam GP, Hässleholm6.6.12
3:54.99
SB  (20)Stockholm/SStockholm/S17.8.12
3000 m (2)
8:26.97i
SB  ISMÖrebroISM, Örebro18.2.12
8:27.48
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12
5000 m (1)
14:46.97
SB  SollentunaSollentuna5.7.12
3000 m hinder (5)
9:30.19
SB  LerumLerum20.5.12
9:10.99
SB  Watford, GBRWatford, GBR9.6.12
9:18.72
  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal4.8.12
8:57.28
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
9:00.97
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12

2011

1500 m (2)
3:50.52
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U9.7.11
3:50.09
PB  (16)DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S29.7.11
3000 m (2)
8:21.04i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
8:10.81
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11
5000 m (1)
14:43.38
SB  (19)Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal3.9.11
3000 m hinder (2)
8:51.79
SB  SMGävleSM, Gävle13.8.11
8:56.75
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN10.9.11

2010

800 m (1)
1:57.26
PB  VästeråsVästerås30.7.10
1500 m (2)
3:50.76
PB  (15)FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S10.8.10
4:23.66
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S31.8.10
3000 m (4)
8:28.26i
PB  LinköpingLinköping5.2.10
8:27.81i
PB  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
8:14.15
PB  MAI-SpMalmö/SMAI-Sp, Malmö/S3.8.10
8:23.62
  NorrköpingNorrköping2.10.10
5000 m (1)
14:54.18
SB  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL10.7.10
3000 m hinder (2)
8:50.30
PB  SMFalunSM, Falun21.8.10
9:09.50
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S31.8.10
30 km terräng (1)
1:48:25
  LidingöloppetStockholmLidingöloppet, Stockholm25.9.10

2009

11:50
  SMStockholmSM, Stockholm25.4.09
800 m (1)
1:57.53
SB  HalmstadHalmstad19.7.09
1500 m (2)
3:53.20i
PB  (9)Lidingö/BLidingö/B14.2.09
3:54.29
SB  KarlskronaKarlskrona6.7.09
3000 m (2)
8:33.18i
SB  (15)NorrköpingNorrköping1.2.09
9:07.38+
SB  Stockholm/SStockholm/S1.7.09
5000 m (2)
14:42.35
SB  (22)Göteborg/SGöteborg/S9.6.09
15:02.18
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S1.7.09
3000 m hinder (2)
8:57.45
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S2.8.09
9:09.45
  Göteborg/SGöteborg/S22.8.09
4 km terräng (1)
11:50
  SMStockholmSM, Stockholm25.4.09

2008

19:51
  JSMVäxjöJSM, Växjö4.5.08
800 m (1)
1:58.47
SB  VäxjöVäxjö7.6.08
1500 m (6)
3:57.69
SB  TelenorKarlskronaTelenor, Karlskrona16.6.08
3:53.94
PB  (22)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.08
4:32.92
  Göteborg/SGöteborg/S2.7.08
3:55.13
  SävedalenSävedalen15.7.08
3:54.84
  LaxaspHalmstadLaxasp, Halmstad19.7.08
3:57.64
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
3000 m (3)
8:31.87i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A23.2.08
8:47.82
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S24.6.08
8:49.64
  Århus, DENÅrhus, DEN4.9.08
5000 m (3)
14:38.22
PB  (15)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U27.6.08
15:09.68
  Folksam GPSollentunaFolksam GP, Sollentuna8.7.08
15:10.96
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje10.8.08
2000 m hinder (1)
6:04.74
SB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje8.8.08
3000 m hinder (4)
9:22.23
SB  EksjöEksjö6.7.08
9:04.33
PB  SMVästeråsSM, Västerås2.8.08
9:15.96
  SävedalenSävedalen23.8.08
9:06.78
  NMTampere, FINNM, Tampere, FIN7.9.08
6 km terräng (1)
19:51
  JSMVäxjöJSM, Växjö4.5.08

2007

800 m (1)
1:57.79
SB  SävedalenSävedalen7.7.07
1500 m (1)
3:54.61
PB  SävedalenSävedalen24.7.07
1 mile (2)
4:22.46i
PB  Gainesville, FLGainesville, FL27.1.07
Överlång bana - odoserad:
4:23.64
  Johnson City, TNJohnson City, TN17.2.07
3000 m (2)
8:40.76i
PB  (19)Gainesville, FLGainesville, FL13.1.07
Överlång bana - odoserad:
8:39.46
  Johnson City, TNJohnson City, TN16.2.07
5000 m (2)
15:12.48
PB  Gainesville, FLGainesville, FL7.4.07
15:34.59
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla26.8.07
2000 m hinder (1)
5:52.34
SB  JSMUddevallaJSM, Uddevalla24.8.07
3000 m hinder (2)
9:20.03
PB  Stockholm/SStockholm/S14.6.07
9:13.00
PB  SMEskilstunaSM, Eskilstuna11.8.07

2006

800 m (1)
1:57.41
PB  SävedalenSävedalen29.6.06
1500 m (3)
4:07.86i
PB  IJSMVästeråsIJSM, Västerås4.3.06
4:11.69
SB  Lag-SMKarlstadLag-SM, Karlstad21.6.06
3:58.59
PB  HalmstadHalmstad22.7.06
3000 m (1)
8:28.17
PB  SollentunaSollentuna26.5.06
5000 m (2)
15:23.86
PB  Göteborg/UGöteborg/U7.7.06
15:26.28
  JSMHuddingeJSM, Huddinge6.8.06
2000 m hinder (1)
5:52.04
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.06
3000 m hinder (1)
9:30.12
SB  Lag-SMKarlstadLag-SM, Karlstad21.6.06

2005

12:57
  JSMBödaJSM, Böda1.5.05
800 m (1)
2:00.03
PB  KarlskronaKarlskrona7.8.05
1500 m (2)
4:06.65
PB  Lag-SMKarlstadLag-SM, Karlstad22.6.05
4:01.29
PB  HalmstadHalmstad16.7.05
3000 m (1)
9:26.26
SB  Lag-SMKarlstadLag-SM, Karlstad22.6.05
5000 m (1)
15:25.95
PB  JSMSöderhamnJSM, Söderhamn14.8.05
2000 m hinder (1)
6:05.64
PB  JSMSöderhamnJSM, Söderhamn12.8.05
3000 m hinder (1)
9:25.75
PB  (10)Kristiansand, NORKristiansand, NOR27.8.05

2004

13:39
  ÖrebroÖrebro2.5.04
800 m (1)
2:03.12
PB  KarlskronaKarlskrona25.7.04
1500 m (1)
4:08.49
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.04
3000 m (1)
9:01.37
PB  GävleGävle19.9.04
5000 m (2)
15:44.38
PB  HelsingborgHelsingborg9.7.04
15:51.17
  JSMKvarnsvedenJSM, Kvarnsveden15.8.04
2000 m hinder (1)
6:07.38
PB  GävleGävle18.9.04
3000 m hinder (1)
9:56.35
PB  (25)VäxjöVäxjö11.9.04

2003

13:42
  USMUddevallaUSM, Uddevalla3.5.03
800 m (1)
2:05.98
PB  VäxjöVäxjö24.5.03
1500 m (1)
4:10.65
PB  Stockholm/SStockholm/S12.9.03
3000 m (2)
9:04.70
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge23.8.03
9:02.43
PB  Stockholm/SStockholm/S14.9.03
5000 m (1)
16:51.63
PB  VillstadVillstad11.5.03
2000 m hinder (1)
6:30.23
PB  Malmö/HeMalmö/He16.8.03
3000 m hinder (1)
10:42.67
PB  NässjöNässjö24.5.03

2002

1500 m (1)
4:19.96
PB  Stockholm/SStockholm/S13.9.02
3000 m (1)
9:18.06
PB  Stockholm/SStockholm/S15.9.02
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:38.26
PB  Stockholm/SStockholm/S14.9.02

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat84046.Eventname AS Eventeng, alltat84046.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat84046.Date),'.',MONTH(alltat84046.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat84046.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat84046 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat84046.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat84046.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat84046.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat84046.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat84046.Eventname AS Eventeng, alltat84046.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat84046.Date),'.',MONTH(alltat84046.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat84046.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat84046 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat84046.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat84046.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat84046.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat84046.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat84046.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat84046.Eventname AS Eventeng, alltat84046.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat84046.Date),'.',MONTH(alltat84046.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat84046.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat84046 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat84046.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat84046.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat84046.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat84046.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat84046.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:57.26
Västerås30.7.10
1500 m
Ute
3:50.09
Stockholm/S29.7.11
Inne
3:53.20
Lidingö/B14.2.09
1 mile
Inne
4:22.46
Gainesville, FL27.1.07
2000 m
Inne
5:38.16+
Sätra3.2.18
3000 m
Ute
8:10.81
Karlstad2.8.11
Inne
8:18.23
Sollentuna13.2.21
5000 m
Ute
14:33.68
Stockholm/S25.8.20
10 000 m
Ute
31:18.26
Hvidovre, DEN20.5.17
2000 m hinder
Ute
5:52.04
Huddinge4.8.06
3000 m hinder
Ute
8:50.30
Falun21.8.10

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:38.26
Stockholm/S14.9.02
1500 m
3:50.09
5
C
DN GalanStockholm/S29.7.11
3:50.52
9
VUSGöteborg/U9.7.11
3:50.76
7
B
Folksam GPGöteborg/S10.8.10
3:53.20i
4
Lidingö/B14.2.09
3:53.94
11
VUSGöteborg/U28.6.08
3:54.00
7
C
Stockholm/S22.8.13
3:54.29
9
Karlskrona6.7.09
3:54.61
5
Sävedalen24.7.07
3:54.84
1
LaxaspHalmstad19.7.08
3:54.99
1
Stockholm/S17.8.12
Visa/dölj alla resultat
3:55.13
1
Sävedalen15.7.08
3:55.92
6
B
Huddinge11.7.20
3:57.07
6
D
Kortrijk, BEL14.7.18
3:57.39
6
VUSGöteborg/U30.6.18
3:57.64
3
22
JSMNorrtälje9.8.08
3:57.69
7
B
TelenorKarlskrona16.6.08
3:58.59
1
Halmstad22.7.06
4:00.64
8
Stockholm/S20.8.19
4:01.29
2
Halmstad16.7.05
4:01.51
3
Växjö8.7.20
4:03.14i
6
ISMNorrköping17.2.13
4:04.6mi
1
Linköping16.2.17
4:06.65
5
Lag-SMKarlstad22.6.05
4:07.86i
4
22
IJSMVästerås4.3.06
4:08.49
1
19
Göteborg/U3.7.04
4:10.65
5
17
Stockholm/S12.9.03
4:11.69
6
Club ChKarlstad21.6.06
4:19.96
1
Stockholm/S13.9.02
4:21.84
12
Folksam GPHässleholm6.6.12
4:23.66
3
teamNCStockholm/S31.8.10
4:32.92
4
Club ChGöteborg/S2.7.08
10-bästasnitt: 3:53.124
3000 m
8:10.81
9
Folksam GPKarlstad2.8.11
8:14.15
6
MAI-SpMalmö/S3.8.10
8:16.55
13
Hallsberg1.8.20
8:18.23i
7
B
Sollentuna13.2.21
8:21.04i
6
ISMGöteborg/FH26.2.11
8:22.66
5
B
Karlstad25.7.17
8:23.62
4
Norrköping2.10.10
8:23.95
8
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
8:25.41
5
Mölndal3.8.13
8:26.97i
5
ISMÖrebro18.2.12
Visa/dölj alla resultat
8:27.48
7
B
Folksam GPKarlstad19.7.12
8:27.81i
7
ISMSätra27.2.10
8:28.17
4
Sollentuna26.5.06
8:28.19i
9
ISMGöteborg/FH22.2.14
8:28.26i
2
Linköping5.2.10
8:31.72
10
Göteborg/S15.7.16
8:31.72
1
Göteborg/S15.7.16
8:31.76i
2
B
ISMGävle17.2.18
8:31.87i
6
ISMMalmö/A23.2.08
8:33.18i
1
Norrköping1.2.09
8:34.75i
9
Sätra3.2.18
8:40.41i
9
B
ISMVäxjö25.2.17
8:40.76i
2
Gainesville, FL13.1.07
8:47.82
13
B
Folksam GPGöteborg/S24.6.08
8:48.07+
-
Stockholm/S25.8.20
8:49.64
1
Århus, DEN4.9.08
9:01.37
4
18
Gävle19.9.04
9:02.43
2
17
Stockholm/S14.9.03
9:04.70
3
17
TeamNC-yHuddinge23.8.03
9:07.38+
3
Stockholm/S1.7.09
9:18.06
6
16
Stockholm/S15.9.02
9:26.26
3
Lag-SMKarlstad22.6.05
10-bästasnitt: 8:20.339
5000 m
14:33.68
6
Stockholm/S25.8.20
14:35.11
11
Folksam GPSollentuna27.6.13
14:38.22
3
VUSGöteborg/U27.6.08
14:42.35
1
B
Göteborg/S9.6.09
14:43.38
5
Folksam GPMölndal3.9.11
14:46.97
3
B
Sollentuna5.7.12
14:54.18
17
C
KBC-NachtHeusden, BEL10.7.10
14:58.55
3
Club ChGöteborg/S6.8.20
15:00.35
1
B
BMCStretford, GBR10.8.19
15:02.18
5
teamNCStockholm/S1.7.09
Visa/dölj alla resultat
15:09.68
18
Folksam GPSollentuna8.7.08
15:10.96
1
22
JSMNorrtälje10.8.08
15:12.48
1
Gainesville, FL7.4.07
15:23.86
1
B
Göteborg/U7.7.06
15:25.95
2
19
JSMSöderhamn14.8.05
15:26.28
1
22
JSMHuddinge6.8.06
15:34.59
3
22
JSMUddevalla26.8.07
15:44.38
1
Helsingborg9.7.04
15:51.17
8
19
JSMKvarnsveden15.8.04
15:58.67
2
Linköping25.5.17
16:20.02
3
Motala30.5.15
16:51.63
3
Villstad11.5.03
10-bästasnitt: 14:47.497
3000 m hinder
8:50.30
3
SMFalun21.8.10
8:51.79
3
SMGävle13.8.11
8:56.75
4
vFINHelsinki, FIN10.9.11
8:57.28
3
SMStockholm/S25.8.12
8:57.45
3
SMMalmö/S2.8.09
9:00.36
6
h1
WUGKazan, RUS8.7.13
9:00.97
5
vFINGöteborg/U1.9.12
9:02.91
4
Folksam GPUppsala16.6.13
9:03.51
10
WUGKazan, RUS11.7.13
9:04.33
3
SMVästerås2.8.08
Visa/dölj alla resultat
9:06.46
7
SMKarlstad31.8.19
9:06.78
2
22
NMTampere, FIN7.9.08
9:09.45
4
Göteborg/S22.8.09
9:09.50
1
teamNCStockholm/S31.8.10
9:09.83
6
SMSollentuna27.8.16
9:10.99
1
Watford, GBR9.6.12
9:12.60
7
SMUppsala15.8.20
9:13.00
7
SMEskilstuna11.8.07
9:14.08
5
SMBorås31.8.13
9:15.96
2
Sävedalen23.8.08
9:18.72
2
Folksam GPMölndal4.8.12
9:20.03
3
Club ChStockholm/S14.6.07
9:20.56
4
vFINStockholm/S7.9.13
9:22.23
1
Eksjö6.7.08
9:25.75
3
Kristiansand, NOR27.8.05
9:26.19
6
SMHelsingborg26.8.17
9:30.12
5
Club ChKarlstad21.6.06
9:30.19
1
Lerum20.5.12
9:56.35
1
Växjö11.9.04
10:42.67
1
Nässjö24.5.03
10-bästasnitt: 8:58.565

Total results in database: 154
By event:
800 m:9
1500 m:31
1 mile:2
2000 m:1
3000 m:34
5000 m:22
10 000 m:3
2000 m hinder (83.8 cm):1
2000 m hinder:6
3000 m hinder:30
4 km terräng:4
6 km terräng:1
12 km terräng:1
km terräng:8
30 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
2:05.98
 2-17
Växjö
24.5
 
2004
2:03.12
 1-19
Karlskrona
25.7
 
2005
2:00.03
 6
Karlskrona
7.8
 
2006
1:57.41
 6
Sävedalen
29.6
 
2007
1:57.79
 7
Sävedalen
7.7
 
2008
1:58.47
 1
Växjö
7.6
 
2009
1:57.53
 5
Halmstad
19.7
 
2010
1:57.26
1rB
Västerås
30.7
 
2012
1:58.67
 5rB
Uppsala
28.7
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2002
4:19.96
 1
Stockholm/S
13.9
 
2003
4:10.65
 5-17
Stockholm/S
12.9
 
2004
4:08.49
 1-19
Göteborg/U
3.7
 
2005
4:01.29
 2
Halmstad
16.7
 
4:06.65
5
Karlstad
22.6
 
2006
3:58.59
 1
Halmstad
22.7
 
4:11.69
6
Karlstad
21.6
 
2007
3:54.61
 5
Sävedalen
24.7
 
2008
3:53.94
 11
Göteborg/U
28.6
 
3:54.84
1
Halmstad
19.7
 
3:55.13
1
Sävedalen
15.7
 
3:57.64
3-22
Norrtälje
9.8
 
3:57.69
7rB
Karlskrona
16.6
 
4:32.92
4
Göteborg/S
2.7
 
2009
3:54.29
 9
Karlskrona
6.7
 
2010
3:50.76
 7rB
Göteborg/S
10.8
 
4:23.66
3
Stockholm/S
31.8
 
2011
3:50.09
5rC
Stockholm/S
29.7
 
3:50.52
9
Göteborg/U
9.7
 
2012
3:54.99
 1
Stockholm/S
17.8
 
4:21.84
12
Hässleholm
6.6
 
2013
3:54.00
 7rC
Stockholm/S
22.8
 
2018
3:57.07
 6rD
Kortrijk, BEL
14.7
 
3:57.39
6
Göteborg/U
30.6
 
2019
4:00.64
 8
Stockholm/S
20.8
 
2020
3:55.92
 6rB
Huddinge
11.7
 
4:01.51
3
Växjö
8.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
4:07.86
 4-22
Västerås
4.3
 
2009
3:53.20
4
Lidingö/B
14.2
 
2013
4:03.14
 6
Norrköping
17.2
 
2017
4:04.6m
 1
Linköping
16.2
 
1 mile
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
4:22.46
1
Gainesville, FL
27.1
 
2000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
5:38.16+
9
Sätra
3.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2002
9:18.06
 6-16
Stockholm/S
15.9
 
2003
9:02.43
 2-17
Stockholm/S
14.9
 
9:04.70
3-17
Huddinge
23.8
 
2004
9:01.37
 4-18
Gävle
19.9
 
2005
9:26.26
 3
Karlstad
22.6
 
2006
8:28.17
 4
Sollentuna
26.5
 
2008
8:47.82
 13rB
Göteborg/S
24.6
 
8:49.64
1
Århus, DEN
4.9
 
2009
9:07.38+
 3
Stockholm/S
1.7
 
2010
8:14.15
 6
Malmö/S
3.8
 
8:23.62
4
Norrköping
2.10
 
2011
8:10.81
9
Karlstad
2.8
 
2012
8:27.48
 7rB
Karlstad
19.7
 
2013
8:25.41
 5
Mölndal
3.8
 
2016
8:31.72
 10
Göteborg/S
15.7
 
8:31.72
1
Göteborg/S
15.7
 
2017
8:22.66
 5rB
Karlstad
25.7
 
2019
8:23.95
 8
Göteborg/S
16.8
 
2020
8:16.55
 13
Hallsberg
1.8
 
8:48.07+
Stockholm/S
25.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
8:40.76
 2
Gainesville, FL
13.1
 
2008
8:31.87
 6
Malmö/A
23.2
 
2009
8:33.18
 1
Norrköping
1.2
 
2010
8:27.81
 7
Sätra
27.2
 
8:28.26
2
Linköping
5.2
 
2011
8:21.04
 6
Göteborg/FH
26.2
 
2012
8:26.97
 5
Örebro
18.2
 
2014
8:28.19
 9
Göteborg/FH
22.2
 
2017
8:40.41
 9rB
Växjö
25.2
 
2018
8:31.76
 2rB
Gävle
17.2
 
8:34.75
9
Sätra
3.2
 
2021
8:18.23
7rB
Sollentuna
13.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
16:51.63
 3
Villstad
11.5
 
2004
15:44.38
 1
Helsingborg
9.7
 
15:51.17
8-19
Kvarnsveden
15.8
 
2005
15:25.95
 2-19
Söderhamn
14.8
 
2006
15:23.86
 1rB
Göteborg/U
7.7
 
15:26.28
1-22
Huddinge
6.8
 
2007
15:12.48
 1
Gainesville, FL
7.4
 
15:34.59
3-22
Uddevalla
26.8
 
2008
14:38.22
 3
Göteborg/U
27.6
 
15:09.68
18
Sollentuna
8.7
 
15:10.96
1-22
Norrtälje
10.8
 
2009
14:42.35
 1rB
Göteborg/S
9.6
 
15:02.18
5
Stockholm/S
1.7
 
2010
14:54.18
 17rC
Heusden, BEL
10.7
 
2011
14:43.38
 5
Mölndal
3.9
 
2012
14:46.97
 3rB
Sollentuna
5.7
 
2013
14:35.11
 11
Sollentuna
27.6
 
2015
16:20.02
 3
Motala
30.5
 
2017
15:58.67
 2
Linköping
25.5
 
2019
15:00.35
 1rB
Stretford, GBR
10.8
 
2020
14:33.68
6
Stockholm/S
25.8
 
14:58.55
3
Göteborg/S
6.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
31:18.26
8
Hvidovre, DEN
20.5
 
2020
31:21.32
 11rB
Stockholm/S
23.6
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
6:30.23
 5-17
Malmö/He
16.8
 
2004
6:07.38
 1-18
Gävle
18.9
 
2005
6:05.64
 2-19
Söderhamn
12.8
 
2006
5:52.04
1-22
Huddinge
4.8
 
2007
5:52.34
 2-22
Uddevalla
24.8
 
2008
6:04.74
 1-22
Norrtälje
8.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2003
10:42.67
 1
Nässjö
24.5
 
2004
9:56.35
 1
Växjö
11.9
 
2005
9:25.75
 3
Kristiansand, NOR
27.8
 
2006
9:30.12
 5
Karlstad
21.6
 
2007
9:13.00
 7
Eskilstuna
11.8
 
9:20.03
3
Stockholm/S
14.6
 
2008
9:04.33
 3
Västerås
2.8
 
9:06.78
2-22
Tampere, FIN
7.9
 
9:15.96
2
Sävedalen
23.8
 
9:22.23
1
Eksjö
6.7
 
2009
8:57.45
 3
Malmö/S
2.8
 
9:09.45
4
Göteborg/S
22.8
 
2010
8:50.30
3
Falun
21.8
 
9:09.50
1
Stockholm/S
31.8
 
2011
8:51.79
 3
Gävle
13.8
 
8:56.75
4
Helsinki, FIN
10.9
 
2012
8:57.28
 3
Stockholm/S
25.8
 
9:00.97
5
Göteborg/U
1.9
 
9:10.99
1
Watford, GBR
9.6
 
9:18.72
2
Mölndal
4.8
 
9:30.19
1
Lerum
20.5
 
2013
9:00.36
 6h1
Kazan, RUS
8.7
 
9:02.91
4
Uppsala
16.6
 
9:03.51
10
Kazan, RUS
11.7
 
9:14.08
5
Borås
31.8
 
9:20.56
4
Stockholm/S
7.9
 
2016
9:09.83
 6
Sollentuna
27.8
 
2017
9:26.19
 6
Helsingborg
26.8
 
2019
9:06.46
 7
Karlstad
31.8
 
2020
9:12.60
 7
Uppsala
15.8
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2002
6:38.26
5-16
Stockholm/S
14.9
 
Ute
3000 m hinder
SM 2007 7
9:13.00
SM 2008 3
9:04.33
SM 2009 3
8:57.45
SM 2010 3
8:50.30
SM 2011 3
8:51.79
SM 2012 3
8:57.28
SM 2013 5
9:14.08
SM 2016 6
9:09.83
SM 2017 6
9:26.19
SM 2019 7
9:06.46
SM 2020 7
9:12.60
4 km terräng
SM 2009 19
11:50
19
11:50
SM 2012 11
12:08
SM 2013 10
12:41
10
12:41
SM 2019 26
12:51
SM 2020 24
12:27
12 km terräng
SM 2012 12
38:45
SM 2013 13
41:09
Inne
1500 m
ISM 2013 6
4:03.14
3000 m
ISM 2008 6
8:31.87
ISM 2010 7
8:27.81
ISM 2011 6
8:21.04
ISM 2012 5
8:26.97
ISM 2014 10
8:28.19
ISM 2017 9
B
8:40.41
ISM 2018 2
B
8:31.76

Junior-ungdom
Ute
1500 m
JSM 2008 3
22
3:57.64
5000 m
JSM 2004 8
19
15:51.17
JSM 2005 2
19
15:25.95
JSM 2006 1
22
15:26.28
JSM 2007 3
22
15:34.59
JSM 2008 1
22
15:10.96
2000 m hinder
JSM 2005 2
19
6:05.64
JSM 2006 1
22
5:52.04
JSM 2007 2
22
5:52.34
JSM 2008 1
22
6:04.74
4 km terräng
USM 2003 5
17
13:42
JSM 2005 5
19
12:57
6 km terräng
JSM 2008 6
22
19:51
6
22
19:51
Inne
1500 m
IJSM 2006 4
22
4:07.86