David Sennung

Född: 24 augusti 1991

Ålder: 30 år 97 dagar

Förening:
 Ullevi FK
 

  •  1 SM‐silver
  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (7)
11.07
SB  Chula Vista, CAChula Vista, CA2.5.21+0.8
10.72w
  Redlands, CARedlands, CA20.5.21+2.7
10.96
SB  SkaraSkara6.6.210.0
11.02
  SkaraSkara6.6.21-0.3
11.03
  MölndalMölndal10.6.21+0.4
11.04
  KungsbackaKungsbacka29.8.21+0.9
11.23
  KungsbackaKungsbacka29.8.21+0.4
200 m (3)
22.05w
  La Mirada, CALa Mirada, CA10.4.21+2.6
22.34
SB  Azusa, CAAzusa, CA15.5.21+1.6
22.17w
  Redlands, CARedlands, CA20.5.21+3.4
Längd (1)
6.45
SB  LerumLerum23.6.21+1.4
 
6.44
+0.9
6.35
+0.5
6.45
+1.4
6.35
0.0
6.40
+1.5
6.42
+0.5

2020

100 m (2)
11.25
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-2.1
11.20
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-0.7
200 m (1)
22.37w
  MölndalMölndal14.6.20+3.1

2019

100 m (6)
10.89
SB  SkaraSkara6.6.19+1.1
10.80
SB  SkaraSkara6.6.19+1.2
10.95
  HalmstadHalmstad15.6.19-0.4
10.88
  HalmstadHalmstad15.6.19+1.5
10.83
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.6
10.94
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.1
200 m (1)
22.12
SB  LerumLerum19.6.190.0

2018

100 m (5)
11.26
SB  Irvine, CAIrvine, CA28.4.18+0.4
10.96
SB  Los Angeles, CALos Angeles, CA12.5.18-0.5
10.96
=SB  Claremont, CAClaremont, CA2.6.18+0.5
10.82w
  Chula Vista, CAChula Vista, CA9.6.18+2.3
10.96
=SB  Chula Vista, CAChula Vista, CA9.6.18+1.1
200 m (2)
22.80
SB  Irvine, CAIrvine, CA28.4.18+0.1
22.72w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18+2.1

2017

60 m (7)
6.93i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.17
6.88i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.17
6.86i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.17
6.85i
SB  (10)Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.17
6.87i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.17
6.94i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
6.94i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
100 m (8)
11.01
SB  LinköpingLinköping25.5.17-2.5
10.69w
  Göteborg/SGöteborg/S3.6.17+2.7
10.74w
  SkaraSkara6.6.17+2.2
10.66
SB  (19)SkaraSkara6.6.17+1.5
10.90
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN10.6.17+1.2
10.81
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN10.6.17+0.7
10.98
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17-1.9
11.14
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17+0.7
200 m (4)
21.56w
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN11.6.17+3.1
21.70
PB  (19)LerumLerum21.6.17+1.7
22.32
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17-1.3
21.99
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17+0.4
4x100 m (1)
40.21
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Ullevi FK
Emil von Barth, Patrik Andersson
David Sennung, Adam Denguir

2016

60 m (8)
7.00i
SB  VäxjöVäxjö23.1.16
6.96i
SB  VäxjöVäxjö23.1.16
6.93i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.92i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.94i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.16
6.92i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.16
6.86i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
6.96i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
100 m (13)
10.71
SB  SkaraSkara6.6.16+0.2
10.88
  SkaraSkara6.6.16+0.2
10.74
  Göteborg/SGöteborg/S9.6.16+1.8
10.68
SB  (20)Göteborg/SGöteborg/S9.6.16+1.3
10.58w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.0
10.63w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+2.2
10.91
  JönköpingJönköping22.6.16-0.8
10.97
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.160.0
10.95
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16-0.7
10.98
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16-1.3
11.05
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16-0.3
10.84w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+3.0
10.75
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.0
200 m (4)
21.78
PB  (17)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16+1.2
22.26w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16+2.1
21.87
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16-0.3
22.33
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+0.8
4x100 m (2)
39.99
=PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Ullevi FK
Emil von Barth, Sulayman Bah
David Sennung, Patrik Andersson
50.98
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
 Ullevi FK
Kevin Fankl, Sulayman Bah
David Sennung, Alexander Lesser

2015

60 m (5)
6.91i
SB  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH7.2.15
6.93i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH7.2.15
6.89i
SB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
6.87i
SB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
6.88i
  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
100 m (15)
10.62w
  SkaraRacetSkaraSkaraRacet, Skara6.6.15+2.5
10.68
SB  (16)SkaraRacetSkaraSkaraRacet, Skara6.6.15+1.3
10.85
  Göteborg/SGöteborg/S12.6.15+0.1
10.72w
  Göteborg/SGöteborg/S12.6.15+2.3
10.85
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.2
10.93
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.5
10.83w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15+2.7
10.78
  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall26.7.15+0.9
10.84
  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall26.7.15-0.5
10.93
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15+0.7
10.86
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-0.5
10.77
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+1.7
10.88
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+0.2
10.81w
  SkaraSkara29.8.15+3.6
10.71w
  SkaraSkara29.8.15+2.5
4x100 m (2)
41.33
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna16.5.15
 Ullevi FK
Jonas Hilmersson, Sulayman Bah
David Sennung, Emil von Barth
39.99
PB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
 Ullevi FK
Emil von Barth, Sulayman Bah
David Sennung, Patrik Andersson

2014

60 m (8)
6.89i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.14
6.79i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.14
6.98i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
6.86i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH15.2.14
6.79i
=PB  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH15.2.14
6.86i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.74i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.82i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
100 m (13)
10.61
SB  (11)SkaraSkara6.6.14+2.0
10.65
  SkaraSkara6.6.14+1.4
10.64
  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.14+1.6
10.65
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14+1.6
10.71
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14+1.8
10.80
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.14-0.7
10.75
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.14-1.3
10.56w
  Oslo, NOROslo, NOR2.7.14+2.3
10.73w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14+2.5
10.65
  WindSprintSundsvallWindSprint, Sundsvall20.7.14+1.5
10.78
  WindSprintSundsvallWindSprint, Sundsvall20.7.14+0.3
10.84w
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14+2.3
10.83
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14+1.0
200 m (3)
21.83
SB  (18)LerumLerum18.6.14+0.6
22.05
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14+0.9
22.01w
  SMUmeåSM, Umeå3.8.14+3.1
4x100 m (3)
41.29
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Ullevi FK
Emil von Barth, David Sennung
Patrik Andersson, Sulayman Bah
40.54
PB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Ullevi FK
Emil von Barth, David Sennung
Patrik Andersson, Sulayman Bah
40.73
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås5.7.14
 Ullevi FK
Emil von Barth, David Sennung
Maximus Fröjd, Sulayman Bah

2013

60 m (7)
6.82i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.13
6.80i
SB  (6)ASVÖWien, AUTASVÖ, Wien, AUT9.2.13
6.95i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
6.89i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
6.95i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
6.91i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
6.89i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
100 m (15)
10.55w
  HyundaiBrandbu, NORHyundai, Brandbu, NOR22.5.13+5.1
10.64
SB  SkaraRacetSkaraSkaraRacet, Skara6.6.13+1.3
10.54
PB  (9)SkaraRacetSkaraSkaraRacet, Skara6.6.13+1.9
10.79
  GSpikeAlphen aan den Rijn, NEDGSpike, Alphen aan den Rijn, NED9.6.13+0.4
10.69
  JönköpingJönköping19.6.13+1.3
10.70
  JönköpingJönköping19.6.13+0.6
10.69
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.13+1.0
10.94
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad6.7.13
10.77
  JEM22Tampere, FINJEM22, Tampere, FIN11.7.13-1.3
10.73
  WindsprintSundsvallWindsprint, Sundsvall28.7.13+1.1
10.67
  WindsprintSundsvallWindsprint, Sundsvall28.7.13+1.1
10.88
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.130.0
10.60w
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13+2.8
10.72w
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13+2.1
10.88
  SMBoråsSM, Borås30.8.13-1.1
200 m (4)
21.83
SB  (18)Alphen aan den Rijn, NEDAlphen aan den Rijn, NED9.6.13+0.5
22.04w
  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+2.2
22.25
  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+0.9
22.10
  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13+2.0
4x100 m (5)
40.95
PB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Ullevi FK
Tobias Carlsson, David Sennung
Martin Astner, Sulayman Bah
42.26
  JSMHuddingeJSM, Huddinge26.5.13
 Ullevi FK
Tobias Carlsson, David Sennung
Martin Astner, Emil Lyrberg
39.95
  JEM22Tampere, FINJEM22, Tampere, FIN14.7.13
 Sweden
David Sennung, Benjamin Olsson
Joel Groth, Jan Wocalewski
39.58
  JEM22Tampere, FINJEM22, Tampere, FIN14.7.13
 Sweden
David Sennung, Benjamin Olsson
Joel Groth, Jan Wocalewski

2012

60 m (7)
6.92i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.1.12
6.91i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.12
6.83i
PB  Malmö/AMalmö/A28.1.12
6.88i
  v2NatSteinkjer, NORv2Nat, Steinkjer, NOR11.2.12
7.06i
  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs26.2.12
6.86i
  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs26.2.12
6.79i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs26.2.12
100 m (10)
10.69
SB  HyundaiOslo, NORHyundai, Oslo, NOR24.5.12+1.2
10.65
SB  (11)SkaraSkara6.6.12+1.5
10.68
  SkaraSkara6.6.12+0.9
10.66
  Leiden, NEDLeiden, NED9.6.12+2.0
10.87
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12-0.5
10.65
=SB  SundsvallSundsvall17.6.12+0.9
10.66
  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S20.6.12-0.5
10.76w
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12+2.6
10.71
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12+1.8
10.76
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.120.0
200 m (2)
21.82
PB  (19)Göteborg/UGöteborg/U8.7.12+0.2
21.87
  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12-1.5
4x100 m (6)
39.68
SB  KurpfalzWeinheim, GERKurpfalz, Weinheim, GER26.5.12
 Sweden
David Sennung, Nil de Oliveira
Tom Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud
39.87
  EMHelsinki, FINEM, Helsinki, FIN30.6.12
 Sweden
David Sennung, Benjamin Olsson
Tom Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud
42.12
  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Ullevi FK
Mattias Abulu, David Sennung
Martin Astner, Niklas Johansson
41.85
  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Ullevi FK
Mattias Abulu, David Sennung
Martin Astner, Niklas Johansson
42.04
  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.12
 Ullevi FK
Mattias Abulu, David Sennung
Erik Lindahl, Maximus Fröjd

2011

60 m (8)
6.87i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.1.11
6.87i
=SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A29.1.11
6.93i
  v2NatTampere, FINv2Nat, Tampere, FIN5.2.11
7.03i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.90i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.91i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.96i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
6.85i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
100 m (17)
10.67w
  SävedalsspSävedalenSävedalssp, Sävedalen12.6.11+3.1
10.61w
  SävedalsspSävedalenSävedalssp, Sävedalen12.6.11+2.9
10.57
PB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11
10.79
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11+0.3
10.67
  SävedalenSävedalen30.6.11+1.1
10.59w
  SävedalenSävedalen30.6.11+2.8
10.73
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U9.7.11-1.9
10.63
  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall31.7.11+1.0
10.61
  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall31.7.11+2.0
10.97
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-0.5
10.67
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-0.5
10.70
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-0.9
10.85w
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11+2.9
10.60w
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11+3.2
10.60
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11+1.9
10.89
  Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal3.9.11-0.7
10.73
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN9.9.11-0.6
200 m (5)
22.06
PB  (19)MölndalMölndal18.6.110.0
21.65w
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11+2.9
22.36
  SMGävleSM, Gävle13.8.11-2.4
22.27
  SMGävleSM, Gävle14.8.11-1.6
22.06w
  SMGävleSM, Gävle14.8.11+2.2
4x100 m (6)
41.99
SB  SMVäxjöSM, Växjö2.6.11
 Ullevi FK
41.75
SB  SMVäxjöSM, Växjö2.6.11
 Ullevi FK
42.03
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna22.6.11
 Ullevi FK
Marcus Persson, David Sennung
Oliver Willskytt, Mattias Abulu
40.45
  JEM22Ostrava, CZEJEM22, Ostrava, CZE17.7.11
 Sweden
David Sennung, Oskar Åberg
Alexander Nordkvist, Tom Kling-Baptiste
40.03
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN9.9.11
 Sweden
David Sennung, Nil de Oliveira
Tom Kling-Baptiste, Odain Rose

2010

60 m (5)
6.99i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
6.96i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
6.86i
=PB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
7.06i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
6.94i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
100 m (7)
10.91
SB  (19)SundsvallSundsvall8.8.10+0.8
11.19
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-0.1
11.20
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-0.9
10.95
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-1.3
11.01
  SMFalunSM, Falun20.8.10-0.8
10.75w
  NMAkureyri, ISLNM, Akureyri, ISL28.8.10+5.2
10.92
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S31.8.10+1.9
200 m (1)
22.27
SB  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S31.8.10+1.9
4x100 m (1)
42.72
SB  SMNorrtäljeSM, Norrtälje29.5.10
 Ullevi FK
David Sennung, Carl Dahllöf
Jonas Hilmersson, Simon Johansson

2009

60 m (6)
6.91i
PB  BoråsBorås18.1.09
7.03i
  SamsungGöteborg/ScSamsung, Göteborg/Sc29.1.09
6.98i
  SamsungGöteborg/ScSamsung, Göteborg/Sc29.1.09
6.93i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.09
6.88i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
6.86i
PB  (56) (6)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
100 m (5)
10.81
SB  (15)VäxjöVäxjö6.6.09+1.7
11.10
  Lag-SMStockholm/SLag-SM, Stockholm/S1.7.09-0.3
11.00
  JEM19Novi Sad, SRBJEM19, Novi Sad, SRB23.7.09-1.5
10.90
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona14.8.09+0.9
10.84
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona14.8.09+1.8
150 m (1)
16.65
PB  LerumLerum9.8.09+0.1
200 m (3)
22.30
SB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09+1.1
22.10w
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09+2.5
22.61
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09+1.1
Längd (3)
6.39i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.09
6.31
SB  SävedalenSävedalen30.5.09+0.8
6.36w
  KungsbackaKungsbacka13.9.09+4.9
Kula (3)
6.96i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
6.88i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
6.86i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
4x100 m (4)
41.66
SB  SMKarlstadSM, Karlstad23.5.09
 Ullevi FK
David Sennung, Simon Johansson
Jonas Hilmersson, Christofer Sandin
41.67
  SMKarlstadSM, Karlstad23.5.09
 Ullevi FK
David Sennung, Simon Johansson
Jonas Hilmersson, Christofer Sandin
50.17
  JSMKarlstadJSM, Karlstad24.5.09
 Ullevi FK
David Sennung, Simon Johansson
Mattias Abulu, Anton E Larsson

2008

100 m (16)
11.09
PB  GöteborgGöteborg27.5.08-1.3
10.96w
  VillstadVillstad31.5.08+2.2
10.79
PB  VillstadVillstad31.5.08+1.7
10.89
  SävedalsspSävedalenSävedalssp, Sävedalen7.6.08+0.7
10.74w
  SävedalsspSävedalenSävedalssp, Sävedalen7.6.08+4.8
11.07
  YmerspBoråsYmersp, Borås14.6.080.0
11.02w
  YmerspBoråsYmersp, Borås14.6.08+2.8
10.94
  LerumLerum19.6.08+0.8
10.95
  LerumLerum19.6.08+0.4
11.02
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.08-1.0
11.04
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.08-1.5
11.01
  BohusspUddevallaBohussp, Uddevalla26.7.08-2.5
10.83
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje8.8.08+0.7
10.78
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje8.8.08+1.9
10.71
PB  (66) (11)vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08+0.5
10.95
  KungsbackaKungsbacka7.9.08+1.2
200 m (2)
22.30
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje9.8.080.0
22.17
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje10.8.08+0.4
Längd (5)
6.07i
SB  IUSMEskilstunaIUSM, Eskilstuna1.3.08
6.52w
  SävedalenSävedalen7.6.08+2.1
6.49
SB  UddevallaUddevalla26.7.08+0.3
6.02
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje8.8.08-2.9
6.48
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje9.8.080.0
4x100 m (5)
42.50
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S24.5.08
 Ullevi FK
David Sennung, Carl Dahllöf
Jonas Hilmersson, Eric Johansson
43.04
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S24.5.08
 Ullevi FK
David Sennung, Carl Dahllöf
Jonas Hilmersson, Eric Johansson
43.95
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S25.5.08
 Ullevi FK
David Sennung, Hampus Andersson
Oliver Willskytt, Mattias Abulu
43.87
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S25.5.08
 Ullevi FK
David Sennung, Hampus Andersson
Oliver Willskytt, Mattias Abulu
41.71
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08
 Sweden
David Sennung, Benjamin Olsson
Filip Lööv, Andreas Andersson

2007

60 m (2)
7.35i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.12.06
7.23i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.3.07
100 m (5)
11.21
PB  SkruvSkruv19.5.07+2.0
11.39w
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07+2.3
11.53w
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07+2.7
11.40
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07
11.41
  Lag-USMVäxjöLag-USM, Växjö1.9.07
200 m (4)
22.92
PB  UddevallaUddevalla29.7.07+1.5
23.61w
  USMStenungsundUSM, Stenungsund25.8.07+4.6
23.59
  USMStenungsundUSM, Stenungsund26.8.07
23.90
  USMStenungsundUSM, Stenungsund26.8.07
Längd (3)
6.16i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.12.06
6.71
PB  VarbergVarberg12.8.07+1.2
6.47
  USMStenungsundUSM, Stenungsund24.8.07+1.6
4x100 m (2)
44.73
  USMHuddingeUSM, Huddinge3.6.07
 Ullevi FK
David Sennung, Stephan Larsson
Hampus Andersson, Filip Isaksson
44.35
  USMHuddingeUSM, Huddinge3.6.07
 Ullevi FK
David Sennung, Stephan Larsson
Hampus Andersson, Filip Isaksson

2006

60 m (3)
7.49i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås5.3.06
7.49i
=PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås5.3.06
7.44i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås5.3.06
100 m (1)
11.56
PB  SävedalenSävedalen3.6.06+1.8
Längd (4)
5.45i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH26.11.05
5.61i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås4.3.06
6.20w
  BoråsBorås11.6.06+2.9
5.86
PB  AngeredAngered26.8.06-1.5

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105161.Eventname AS Eventeng, alltat105161.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105161.Date),'.',MONTH(alltat105161.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105161.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat105161 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105161.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105161.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105161.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat105161.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105161.Eventname AS Eventeng, alltat105161.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105161.Date),'.',MONTH(alltat105161.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105161.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat105161 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105161.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105161.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105161.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat105161.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat105161.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105161.Eventname AS Eventeng, alltat105161.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105161.Date),'.',MONTH(alltat105161.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105161.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat105161 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105161.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105161.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105161.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat105161.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat105161.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.74
Göteborg/FH22.2.14
100 m
Ute
10.54
Skara6.6.13+1.9
150 m
Ute
16.65
Lerum9.8.09+0.1
200 m
Ute
21.70
Lerum21.6.17+1.7
Längd
Ute
6.71
Varberg12.8.07+1.2
Inne
6.39
Göteborg/FH11.1.09
Kula
Inne
6.96
Göteborg/FH8.3.09
60 m
6.74i
2
s2
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.79i
1
22
IJSMBollnäs26.2.12
6.79i
1
Göteborg/FH1.2.14
6.79i
1
RödBlåGöteborg/FH15.2.14
6.80i
3
ASVÖWien, AUT9.2.13
6.82i
4
Göteborg/FH2.2.13
6.82i
4
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.83i
3
Malmö/A28.1.12
6.85i
4
ISMGöteborg/FH26.2.11
6.85i
6
Göteborg/FH4.2.17
Visa/dölj alla resultat
6.86i
2
19
IJSMGöteborg/FH8.3.09
6.86i
2
19
IJSMMalmö/A21.2.10
6.86i
2
22
s1
IJSMBollnäs26.2.12
6.86i
1
h2
RödBlåGöteborg/FH15.2.14
6.86i
1
h4
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.86i
3
h2
ISMMalmö/A27.2.16
6.86i
2
h2
Göteborg/FH4.2.17
6.87i
1
Göteborg/FH16.1.11
6.87i
2
PallasspMalmö/A29.1.11
6.87i
2
s1
ISMSätra21.2.15
6.87i
3
Göteborg/FH12.2.17
6.88i
1
19
s2
IJSMGöteborg/FH8.3.09
6.88i
4
v2NatSteinkjer, NOR11.2.12
6.88i
3
ISMSätra21.2.15
6.88i
4
Malmö/A28.1.17
6.89i
5
ISMNorrköping16.2.13
6.89i
2
22
IJSMUddevalla24.2.13
6.89i
1
h4
Göteborg/FH1.2.14
6.89i
2
h2
ISMSätra21.2.15
6.90i
2
22
s1
IJSMSätra20.2.11
6.91i
1
Borås18.1.09
6.91i
4
22
IJSMSätra20.2.11
6.91i
1
h1
Malmö/A28.1.12
6.91i
1
22
s1
IJSMUddevalla24.2.13
6.91i
1
h1
RödBlåGöteborg/FH7.2.15
6.92i
2
Göteborg/FH14.1.12
6.92i
6
PallasspMalmö/A30.1.16
6.92i
4
Göteborg/FH6.2.16
6.93i
2
Göteborg/FH22.2.09
6.93i
6
v2NatTampere, FIN5.2.11
6.93i
4
RödBlåGöteborg/FH7.2.15
6.93i
2
h2
PallasspMalmö/A30.1.16
6.93i
1
h4
Malmö/A28.1.17
6.94i
5
ISMSätra27.2.10
6.94i
1
h1
Göteborg/FH6.2.16
6.94i
3
h2
ISMVäxjö25.2.17
6.94i
3
h2
ISMVäxjö25.2.17
6.95i
3
h1
ISMNorrköping16.2.13
6.95i
1
22
h2
IJSMUddevalla24.2.13
6.96i
2
19
s1
IJSMMalmö/A21.2.10
6.96i
2
h1
ISMGöteborg/FH26.2.11
6.96i
3
Växjö23.1.16
6.96i
8
ISMMalmö/A27.2.16
6.98i
5
r2
SamsungGöteborg/Sc29.1.09
6.98i
5
v3NatTampere, FIN8.2.14
6.99i
1
19
h5
IJSMMalmö/A21.2.10
7.00i
2
h7
Växjö23.1.16
7.03i
4
h1
SamsungGöteborg/Sc29.1.09
7.03i
1
22
h3
IJSMSätra20.2.11
7.06i
2
h2
ISMSätra27.2.10
7.06i
1
22
h2
IJSMBollnäs26.2.12
7.23i
3
17
Göteborg/FH4.3.07
7.35i
1
16
Göteborg/FH9.12.06
7.44i
5
15
IUSMVästerås5.3.06
7.49i
2
15
s2
IUSMVästerås5.3.06
7.49i
2
15
h1
IUSMVästerås5.3.06
10-bästasnitt: 6.808
100 m
10.54
5
SkaraRacetSkara6.6.13+1.9
10.57
3
teamNCSollentuna22.6.11
10.60
2
22
JSMVellinge26.8.11+1.9
10.61
3
B
Wind SprintSundsvall31.7.11+2.0
10.61
2
h1
Skara6.6.14+2.0
10.63
2
h5
Wind SprintSundsvall31.7.11+1.0
10.64
2
h2
SkaraRacetSkara6.6.13+1.3
10.64
4
B
BislettOslo, NOR11.6.14+1.6
10.65
2
h3
Skara6.6.12+1.5
10.65
1
h4
Sundsvall17.6.12+0.9
Visa/dölj alla resultat
10.65
5
Skara6.6.14+1.4
10.65
4
h2
Folksam GPGöteborg/S13.6.14+1.6
10.65
7
h7
WindSprintSundsvall20.7.14+1.5
10.66
2
B
Leiden, NED9.6.12+2.0
10.66
2
Lag-SMGöteborg/S20.6.12-0.5
10.66
1
D
Skara6.6.17+1.5
10.67
1
h2
Sävedalen30.6.11+1.1
10.67
1
s1
SMGävle12.8.11-0.5
10.67
3
B
WindsprintSundsvall28.7.13+1.1
10.68
2
Skara6.6.12+0.9
10.68
6
SkaraRacetSkara6.6.15+1.3
10.68
2
Göteborg/S9.6.16+1.3
10.69
3
HyundaiOslo, NOR24.5.12+1.2
10.69
2
r1
Jönköping19.6.13+1.3
10.69
2
VUSGöteborg/U29.6.13+1.0
10.70
2
SMGävle12.8.11-0.9
10.70
2
r2
Jönköping19.6.13+0.6
10.71
1
17
vFINHelsinki, FIN30.8.08+0.5
10.71
4
s2
SMStockholm/S24.8.12+1.8
10.71
7
Folksam GPGöteborg/S13.6.14+1.8
10.71
6
h6
Skara6.6.16+0.2
10.73
1
h6
VUSGöteborg/U9.7.11-1.9
10.73
5
vFINHelsinki, FIN9.9.11-0.6
10.73
3
h7
WindsprintSundsvall28.7.13+1.1
10.74
1
h1
Göteborg/S9.6.16+1.8
10.75
7
VUSGöteborg/U28.6.14-1.3
10.75
7
s1
SMSollentuna26.8.16+1.0
10.76
5
SMStockholm/S24.8.120.0
10.77
6
22
h1
JEM22Tampere, FIN11.7.13-1.3
10.77
2
h1
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+1.7
10.78
2
17
USMNorrtälje8.8.08+1.9
10.78
6
B
WindSprintSundsvall20.7.14+0.3
10.78
6
B
Wind SprintSundsvall26.7.15+0.9
10.79
1
Villstad31.5.08+1.7
10.79
3
B
Folksam GPSollentuna28.6.11+0.3
10.79
4
GSpikeAlphen aan den Rijn, NED9.6.13+0.4
10.80
2
h9
VUSGöteborg/U28.6.14-0.7
10.80
3
D
Skara6.6.19+1.2
10.81
3
Växjö6.6.09+1.7
10.81
7
Hvidovre, DEN10.6.17+0.7
10.83
1
17
h2
USMNorrtälje8.8.08+0.7
10.83
6
s2
SMUmeå1.8.14+1.0
10.83
5
h1
SMKarlstad30.8.19+1.6
10.84
3
19
JSMKarlskrona14.8.09+1.8
10.84
5
Wind SprintSundsvall26.7.15-0.5
10.85
1
h4
Göteborg/S12.6.15+0.1
10.85
2
h1
VUSGöteborg/U4.7.15+0.2
10.86
6
s1
SMSöderhamn7.8.15-0.5
10.87
7
Folksam GPGöteborg/S14.6.12-0.5
10.88
2
22
h1
JSMVästerås9.8.130.0
10.88
4
h2
SMBorås30.8.13-1.1
10.88
7
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+0.2
10.88
6
C
Skara6.6.16+0.2
10.88
3
Halmstad15.6.19+1.5
10.89
1
17
h1
SävedalsspSävedalen7.6.08+0.7
10.89
5
Folksam GPMölndal3.9.11-0.7
10.89
3
h11
Skara6.6.19+1.1
10.90
1
19
h2
JSMKarlskrona14.8.09+0.9
10.90
2
h2
Hvidovre, DEN10.6.17+1.2
10.91
3
h3
Sundsvall8.8.10+0.8
10.91
2
Jönköping22.6.16-0.8
10.92
4
teamNCStockholm/S31.8.10+1.9
10.93
2
B
VUSGöteborg/U4.7.15+0.5
10.93
2
h1
SMSöderhamn7.8.15+0.7
10.94
2
h1
Lerum19.6.08+0.8
10.94
3
teamNCHalmstad6.7.13
10.94
6
SMKarlstad30.8.19+1.1
10.95
2
Lerum19.6.08+0.4
10.95
1
Kungsbacka7.9.08+1.2
10.95
3
19
JSMKarlstad13.8.10-1.3
10.95
8
VUSGöteborg/U2.7.16-0.7
10.95
1
h1
Halmstad15.6.19-0.4
10.96
4
C
Los Angeles, CA12.5.18-0.5
10.96
2
C
Claremont, CA2.6.18+0.5
10.96
3
Chula Vista, CA9.6.18+1.1
10.96
2
h7
Skara6.6.210.0
10.97
2
h4
SMGävle12.8.11-0.5
10.97
1
h4
VUSGöteborg/U2.7.160.0
10.98
3
teamNCNorrköping13.7.16-1.3
10.98
6
h1
BauhausStockholm/S18.6.17-1.9
11.00
6
19
h5
JEM19Novi Sad, SRB23.7.09-1.5
11.01
3
BohusspUddevalla26.7.08-2.5
11.01
3
h3
SMFalun20.8.10-0.8
11.01
1
Linköping25.5.17-2.5
11.02
1
17
h6
VUSGöteborg/U28.6.08-1.0
11.02
4
E
Skara6.6.21-0.3
11.03
5
Mölndal10.6.21+0.4
11.04
1
17
VUSGöteborg/U28.6.08-1.5
11.04
3
Kungsbacka29.8.21+0.9
11.05
7
Folksam GPKarlstad27.7.16-0.3
11.07
1
17
h1
YmerspBorås14.6.080.0
11.07
4
h4
Chula Vista, CA2.5.21+0.8
11.09
2
Göteborg27.5.08-1.3
11.10
3
Lag-SMStockholm/S1.7.09-0.3
11.14
8
B
BauhausStockholm/S18.6.17+0.7
11.19
1
19
h4
JSMKarlstad13.8.10-0.1
11.20
2
19
s1
JSMKarlstad13.8.10-0.9
11.20
5
Göteborg/U27.6.20-0.7
11.21
1
17
Skruv19.5.07+2.0
11.23
1
Kungsbacka29.8.21+0.4
11.25
5
B
Göteborg/U27.6.20-2.1
11.26
6
B
Irvine, CA28.4.18+0.4
11.40
3
16
USMStenungsund24.8.07
11.41
2
17
A
Club ChVäxjö1.9.07
11.56
2
15
h1
Sävedalen3.6.06+1.8
10-bästasnitt: 10.614
200 m
21.70
3
Lerum21.6.17+1.7
21.78
3
B
VUSGöteborg/U3.7.16+1.2
21.82
1
h5
Göteborg/U8.7.12+0.2
21.83
1
Alphen aan den Rijn, NED9.6.13+0.5
21.83
2
Lerum18.6.14+0.6
21.87
2
B
Folksam GPKarlstad19.7.12-1.5
21.87
3
h4
SMSollentuna27.8.16-0.3
21.99
7
s2
SMHelsingborg27.8.17+0.4
22.05
4
h4
SMUmeå2.8.14+0.9
22.06
1
Mölndal18.6.110.0
Visa/dölj alla resultat
22.10
5
22
JSMVästerås10.8.13+2.0
22.12
3
Lerum19.6.190.0
22.17
2
17
USMNorrtälje10.8.08+0.4
22.25
3
22
s2
JSMVästerås10.8.13+0.9
22.27
5
teamNCStockholm/S31.8.10+1.9
22.27
4
s1
SMGävle14.8.11-1.6
22.30
1
17
h3
USMNorrtälje9.8.080.0
22.30
2
19
h1
JSMKarlskrona15.8.09+1.1
22.32
4
h2
SMHelsingborg26.8.17-1.3
22.33
6
s2
SMSollentuna27.8.16+0.8
22.34
2
D
Azusa, CA15.5.21+1.6
22.36
2
h4
SMGävle13.8.11-2.4
22.61
6
19
JSMKarlskrona16.8.09+1.1
22.80
6
B
Irvine, CA28.4.18+0.1
22.92
2
Uddevalla29.7.07+1.5
23.59
2
16
h1
USMStenungsund26.8.07
23.90
5
16
USMStenungsund26.8.07
10-bästasnitt: 21.88
Längd
6.71
1
17
Varberg12.8.07+1.2
6.49
2
17
Uddevalla26.7.08+0.3
6.48
5
17
USMNorrtälje9.8.080.0
6.47
6
16
USMStenungsund24.8.07+1.6
6.45
2
Lerum23.6.21+1.4
6.39i
2
19
Göteborg/FH11.1.09
6.31
+
19
Sävedalen30.5.09+0.8
6.16i
1
16
Göteborg/FH9.12.06
6.07i
8
17
IUSMEskilstuna1.3.08
6.02
12
17
Q
USMNorrtälje8.8.08-2.9
Visa/dölj alla resultat
5.86
1
15
Angered26.8.06-1.5
5.61i
14
15
IUSMVästerås4.3.06
5.45i
3
15
Göteborg/FH26.11.05
10-bästasnitt: 6.355
4x100 m
39.58
8
22
JEM22Tampere, FIN14.7.13
39.68
3
KurpfalzWeinheim, GER26.5.12
39.87
6
h1
EMHelsinki, FIN30.6.12
39.95
2
22
h2
JEM22Tampere, FIN14.7.13
39.99
1
Lag-SMSundsvall1.7.15
39.99
1
SMStockholm/S28.5.16
40.03
1
vFINHelsinki, FIN9.9.11
40.21
1
SMMalmö/S27.5.17
40.45
4
22
h2
JEM22Ostrava, CZE17.7.11
40.54
1
SMKil24.5.14
Visa/dölj alla resultat
40.73
1
Lag-SMBorås5.7.14
40.95
3
h1
SMHuddinge25.5.13
41.29
2
h2
SMKil24.5.14
41.33
2
SMSollentuna16.5.15
41.66
4
h2
SMKarlstad23.5.09
41.67
2
SMKarlstad23.5.09
41.71
1
17
vFINHelsinki, FIN30.8.08
41.75
4
SMVäxjö2.6.11
41.85
5
SMSödertälje8.9.12
41.99
1
h2
SMVäxjö2.6.11
42.03
3
Lag-SMSollentuna22.6.11
42.04
2
22
JSMSödertälje9.9.12
42.12
3
h1
SMSödertälje8.9.12
42.26
1
22
JSMHuddinge26.5.13
42.50
4
h2
SMGöteborg/S24.5.08
42.72
3
h1
SMNorrtälje29.5.10
43.04
7
SMGöteborg/S24.5.08
43.87
2
17
USMGöteborg/S25.5.08
43.95
1
17
h2
USMGöteborg/S25.5.08
44.35
1
17
USMHuddinge3.6.07
44.73
1
17
h1
USMHuddinge3.6.07
50.17
4
19
h2
JSMKarlstad24.5.09
50.98
6
Lag-SMNorrköping13.7.16
10-bästasnitt: 40.029

Total results in database: 308
By event:
60 m:66
100 m:145
150 m:1
200 m:39
Längd:16
Kula:3
4x100 m:38
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
7.44
 5-15
Västerås
5.3
 
7.49
2s2-15
Västerås
5.3
 
7.49
2h1-15
Västerås
5.3
 
2007
7.23
 3-17
Göteborg/FH
4.3
 
7.35
1-16
Göteborg/FH
9.12
 
2009
6.86
 2-19
Göteborg/FH
8.3
 
6.88
1s2-19
Göteborg/FH
8.3
 
6.91
1
Borås
18.1
 
6.93
2
Göteborg/FH
22.2
 
6.98
5r2
Göteborg/Sc
29.1
 
7.03
4h1
Göteborg/Sc
29.1
 
2010
6.86
 2-19
Malmö/A
21.2
 
6.94
5
Sätra
27.2
 
6.96
2s1-19
Malmö/A
21.2
 
6.99
1h5-19
Malmö/A
21.2
 
7.06
2h2
Sätra
27.2
 
2011
6.85
 4
Göteborg/FH
26.2
 
6.87
1
Göteborg/FH
16.1
 
6.87
2
Malmö/A
29.1
 
6.90
2s1-22
Sätra
20.2
 
6.91
4-22
Sätra
20.2
 
6.93
6
Tampere, FIN
5.2
 
6.96
2 h1
Göteborg/FH
26.2
 
7.03
1h3-22
Sätra
20.2
 
2012
6.79
 1-22
Bollnäs
26.2
 
6.83
3
Malmö/A
28.1
 
6.86
2s1-22
Bollnäs
26.2
 
6.88
4
Steinkjer, NOR
11.2
 
6.91
1h1
Malmö/A
28.1
 
6.92
2
Göteborg/FH
14.1
 
7.06
1h2-22
Bollnäs
26.2
 
2013
6.80
 3
Wien, AUT
9.2
 
6.82
4
Göteborg/FH
2.2
 
6.89
5
Norrköping
16.2
 
6.89
2-22
Uddevalla
24.2
 
6.91
1s1-22
Uddevalla
24.2
 
6.95
3 h1
Norrköping
16.2
 
6.95
1h2-22
Uddevalla
24.2
 
2014
6.74
2s2
Göteborg/FH
22.2
 
6.79
1
Göteborg/FH
1.2
 
6.79
1
Göteborg/FH
15.2
 
6.82
4
Göteborg/FH
22.2
 
6.86
1h2
Göteborg/FH
15.2
 
6.86
1h4
Göteborg/FH
22.2
 
6.89
1h4
Göteborg/FH
1.2
 
6.98
5
Tampere, FIN
8.2
 
2015
6.87
 2s1
Sätra
21.2
 
6.88
3
Sätra
21.2
 
6.89
2h2
Sätra
21.2
 
6.91
1h1
Göteborg/FH
7.2
 
6.93
4
Göteborg/FH
7.2
 
2016
6.86
 3h2
Malmö/A
27.2
 
6.92
6
Malmö/A
30.1
 
6.92
4
Göteborg/FH
6.2
 
6.93
2h2
Malmö/A
30.1
 
6.94
1h1
Göteborg/FH
6.2
 
6.96
3
Växjö
23.1
 
6.96
8
Malmö/A
27.2
 
7.00
2h7
Växjö
23.1
 
2017
6.85
 6
Göteborg/FH
4.2
 
6.86
2h2
Göteborg/FH
4.2
 
6.87
3
Göteborg/FH
12.2
 
6.88
4
Malmö/A
28.1
 
6.93
1h4
Malmö/A
28.1
 
6.94
3h2
Växjö
25.2
 
6.94
3h2
Växjö
25.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
11.56
 2h1-15
Sävedalen
3.6
 +1.8
2007
11.21
 1-17
Skruv
19.5
 +2.0
11.40
3-16
Stenungsund
24.8
 
11.41
2rA-17
Växjö
1.9
 
11.39w
 2h3-16
Stenungsund
24.8
 +2.3
11.53w
 2s2-16
Stenungsund
24.8
 +2.7
2008
10.71
 1-17
Helsinki, FIN
30.8
 +0.5
10.78
2-17
Norrtälje
8.8
 +1.9
10.79
1
Villstad
31.5
 +1.7
10.83
1h2-17
Norrtälje
8.8
 +0.7
10.89
1h1-17
Sävedalen
7.6
 +0.7
10.94
2h1
Lerum
19.6
 +0.8
10.95
2
Lerum
19.6
 +0.4
10.95
1
Kungsbacka
7.9
 +1.2
11.01
3
Uddevalla
26.7
-2.5
11.02
1h6-17
Göteborg/U
28.6
-1.0
11.04
1-17
Göteborg/U
28.6
-1.5
11.07
1h1-17
Borås
14.6
 0.0
11.09
2
Göteborg
27.5
-1.3
10.74w
 1-17
Sävedalen
7.6
 +4.8
10.96w
 1h1
Villstad
31.5
 +2.2
11.02w
 1-17
Borås
14.6
 +2.8
2009
10.81
 3
Växjö
6.6
 +1.7
10.84
3-19
Karlskrona
14.8
 +1.8
10.90
1h2-19
Karlskrona
14.8
 +0.9
11.00
6h5-19
Novi Sad, SRB
23.7
-1.5
11.10
3
Stockholm/S
1.7
-0.3
2010
10.91
 3h3
Sundsvall
8.8
 +0.8
10.92
4
Stockholm/S
31.8
 +1.9
10.95
3-19
Karlstad
13.8
-1.3
11.01
3h3
Falun
20.8
-0.8
11.19
1h4-19
Karlstad
13.8
-0.1
11.20
2s1-19
Karlstad
13.8
-0.9
10.75w
 3-19
Akureyri, ISL
28.8
 +5.2
2011
10.57
 3
Sollentuna
22.6
 
10.60
2-22
Vellinge
26.8
 +1.9
10.61
3rB
Sundsvall
31.7
 +2.0
10.63
2h5
Sundsvall
31.7
 +1.0
10.67
1h2
Sävedalen
30.6
 +1.1
10.67
1s1
Gävle
12.8
-0.5
10.70
2
Gävle
12.8
-0.9
10.73
1h6
Göteborg/U
9.7
-1.9
10.73
5
Helsinki, FIN
9.9
-0.6
10.79
3rB
Sollentuna
28.6
 +0.3
10.89
5
Mölndal
3.9
-0.7
10.97
2h4
Gävle
12.8
-0.5
10.59w
 1
Sävedalen
30.6
 +2.8
10.60w
 2s1-22
Vellinge
26.8
 +3.2
10.61w
 1
Sävedalen
12.6
 +2.9
10.67w
 1h2
Sävedalen
12.6
 +3.1
10.85w
 2h2-22
Vellinge
26.8
 +2.9
2012
10.65
 2h3
Skara
6.6
 +1.5
10.65
1h4
Sundsvall
17.6
 +0.9
10.66
2rB
Leiden, NED
9.6
 +2.0
10.66
2
Göteborg/S
20.6
-0.5
10.68
2
Skara
6.6
 +0.9
10.69
3
Oslo, NOR
24.5
 +1.2
10.71
4s2
Stockholm/S
24.8
 +1.8
10.76
5
Stockholm/S
24.8
 0.0
10.87
7
Göteborg/S
14.6
-0.5
10.76w
 2h2
Stockholm/S
24.8
 +2.6
2013
10.54
5
Skara
6.6
 +1.9
10.64
2h2
Skara
6.6
 +1.3
10.67
3rB
Sundsvall
28.7
 +1.1
10.69
2r1
Jönköping
19.6
 +1.3
10.69
2
Göteborg/U
29.6
 +1.0
10.70
2r2
Jönköping
19.6
 +0.6
10.73
3h7
Sundsvall
28.7
 +1.1
10.77
6h1-22
Tampere, FIN
11.7
-1.3
10.79
4
Alphen aan den Rijn, NED
9.6
 +0.4
10.88
2h1-22
Västerås
9.8
 0.0
10.88
4 h2
Borås
30.8
-1.1
10.94
3
Halmstad
6.7
 
10.55w
 1
Brandbu, NOR
22.5
 +5.1
10.60w
 4s1-22
Västerås
9.8
 +2.8
10.72w
 3-22
Västerås
9.8
 +2.1
2014
10.61
 2h1
Skara
6.6
 +2.0
10.64
4rB
Oslo, NOR
11.6
 +1.6
10.65
5
Skara
6.6
 +1.4
10.65
4h2
Göteborg/S
13.6
 +1.6
10.65
7h7
Sundsvall
20.7
 +1.5
10.71
7
Göteborg/S
13.6
 +1.8
10.75
7
Göteborg/U
28.6
-1.3
10.78
6rB
Sundsvall
20.7
 +0.3
10.80
2h9
Göteborg/U
28.6
-0.7
10.83
6 s2
Umeå
1.8
 +1.0
10.56w
 1
Oslo, NOR
2.7
 +2.3
10.73w
 1rB
Karlstad
16.7
 +2.5
10.84w
 4 h1
Umeå
1.8
 +2.3
2015
10.68
 6
Skara
6.6
 +1.3
10.77
2h1
Göteborg/S
14.8
 +1.7
10.78
6rB
Sundsvall
26.7
 +0.9
10.84
5
Sundsvall
26.7
-0.5
10.85
1h4
Göteborg/S
12.6
 +0.1
10.85
2h1
Göteborg/U
4.7
 +0.2
10.86
6 s1
Söderhamn
7.8
-0.5
10.88
7
Göteborg/S
14.8
 +0.2
10.93
2rB
Göteborg/U
4.7
 +0.5
10.93
2 h1
Söderhamn
7.8
 +0.7
10.62w
 2h6
Skara
6.6
 +2.5
10.71w
 6rB
Skara
29.8
 +2.5
10.72w
 2
Göteborg/S
12.6
 +2.3
10.81w
 2h1
Skara
29.8
 +3.6
10.83w
 7
Karlstad
22.7
 +2.7
2016
10.68
 2
Göteborg/S
9.6
 +1.3
10.71
6h6
Skara
6.6
 +0.2
10.74
1h1
Göteborg/S
9.6
 +1.8
10.75
7s1
Sollentuna
26.8
 +1.0
10.88
6rC
Skara
6.6
 +0.2
10.91
2
Jönköping
22.6
-0.8
10.95
8
Göteborg/U
2.7
-0.7
10.97
1h4
Göteborg/U
2.7
 0.0
10.98
3
Norrköping
13.7
-1.3
11.05
7
Karlstad
27.7
-0.3
10.58w
 2h1
Skara
19.6
 +3.0
10.63w
 4rB
Skara
19.6
 +2.2
10.84w
 4h3
Sollentuna
26.8
 +3.0
2017
10.66
 1rD
Skara
6.6
 +1.5
10.81
7
Hvidovre, DEN
10.6
 +0.7
10.90
2h2
Hvidovre, DEN
10.6
 +1.2
10.98
6h1
Stockholm/S
18.6
-1.9
11.01
1
Linköping
25.5
-2.5
11.14
8rB
Stockholm/S
18.6
 +0.7
10.69w
 2h2
Göteborg/S
3.6
 +2.7
10.74w
 6h1
Skara
6.6
 +2.2
2018
10.96
 4rC
Los Angeles, CA
12.5
-0.5
10.96
2rC
Claremont, CA
2.6
 +0.5
10.96
3
Chula Vista, CA
9.6
 +1.1
11.26
6rB
Irvine, CA
28.4
 +0.4
10.82w
 3h1
Chula Vista, CA
9.6
 +2.3
2019
10.80
 3rD
Skara
6.6
 +1.2
10.83
5h1
Karlstad
30.8
 +1.6
10.88
3
Halmstad
15.6
 +1.5
10.89
3h11
Skara
6.6
 +1.1
10.94
6
Karlstad
30.8
 +1.1
10.95
1h1
Halmstad
15.6
-0.4
2020
11.20
 5
Göteborg/U
27.6
-0.7
11.25
5rB
Göteborg/U
27.6
-2.1
2021
10.96
 2h7
Skara
6.6
 0.0
11.02
4rE
Skara
6.6
-0.3
11.03
5
Mölndal
10.6
 +0.4
11.04
3
Kungsbacka
29.8
 +0.9
11.07
4h4
Chula Vista, CA
2.5
 +0.8
11.23
1
Kungsbacka
29.8
 +0.4
10.72w
 1rC
Redlands, CA
20.5
 +2.7
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
16.65
3
Lerum
9.8
 +0.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
22.92
 2
Uddevalla
29.7
 +1.5
23.59
2h1-16
Stenungsund
26.8
 
23.90
5-16
Stenungsund
26.8
 
23.61w
 1h3-16
Stenungsund
25.8
 +4.6
2008
22.17
 2-17
Norrtälje
10.8
 +0.4
22.30
1h3-17
Norrtälje
9.8
 0.0
2009
22.30
 2h1-19
Karlskrona
15.8
 +1.1
22.61
6-19
Karlskrona
16.8
 +1.1
22.10w
 3s2-19
Karlskrona
16.8
 +2.5
2010
22.27
 5
Stockholm/S
31.8
 +1.9
2011
22.06
 1
Mölndal
18.6
 0.0
22.27
4s1
Gävle
14.8
-1.6
22.36
2h4
Gävle
13.8
-2.4
21.65w
 4
Sollentuna
22.6
 +2.9
22.06w
 8
Gävle
14.8
 +2.2
2012
21.82
 1h5
Göteborg/U
8.7
 +0.2
21.87
2rB
Karlstad
19.7
-1.5
2013
21.83
 1D
Alphen aan den Rijn, NED
9.6
 +0.5
22.10
5-22
Västerås
10.8
 +2.0
22.25
3s2-22
Västerås
10.8
 +0.9
22.04w
 1h1-22
Västerås
10.8
 +2.2
2014
21.83
 2
Lerum
18.6
 +0.6
22.05
4 h4
Umeå
2.8
 +0.9
22.01w
 7 s1
Umeå
3.8
 +3.1
2016
21.78
 3rB
Göteborg/U
3.7
 +1.2
21.87
3h4
Sollentuna
27.8
-0.3
22.33
6s2
Sollentuna
27.8
 +0.8
22.26w
 6
Karlstad
27.7
 +2.1
2017
21.70
3
Lerum
21.6
 +1.7
21.99
7s2
Helsingborg
27.8
 +0.4
22.32
4h2
Helsingborg
26.8
-1.3
21.56w
 1
Hvidovre, DEN
11.6
 +3.1
2018
22.80
 6rB
Irvine, CA
28.4
 +0.1
22.72w
 1rE
Karlstad
25.7
 +2.1
2019
22.12
 3
Lerum
19.6
 0.0
2020
22.37w
 3rB
Mölndal
14.6
 +3.1
2021
22.34
 2rD
Azusa, CA
15.5
 +1.6
22.05w
 5rB
La Mirada, CA
10.4
 +2.6
22.17w
 6
Redlands, CA
20.5
 +3.4
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
5.86
 1-15
Angered
26.8
-1.5
6.20w
 1-15
Borås
11.6
 +2.9
2007
6.71
1-17
Varberg
12.8
 +1.2
6.47
6-16
Stenungsund
24.8
 +1.6
2008
6.49
 2-17
Uddevalla
26.7
 +0.3
6.48
5-17
Norrtälje
9.8
 0.0
6.02
12q-17
Norrtälje
8.8
-2.9
6.52w
 4-17
Sävedalen
7.6
 +2.1
2009
6.31
 +-19
Sävedalen
30.5
 +0.8
6.36w
 1-17
Kungsbacka
13.9
 +4.9
2021
6.45
 2
Lerum
23.6
 +1.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
5.61
 14-15
Västerås
4.3
 
5.45
3-15
Göteborg/FH
26.11
 
2007
6.16
 1-16
Göteborg/FH
9.12
 
2008
6.07
 8-17
Eskilstuna
1.3
 
2009
6.39
2-19
Göteborg/FH
11.1
 
Kula
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
6.96
1h1-19
Göteborg/FH
8.3
 
6.88
1s2-19
Göteborg/FH
8.3
 
6.86
2-19
Göteborg/FH
8.3
 

Ute
100 m
SM 2010
3
h3
11.01
SM 2011 2
10.70
1
s1
10.67
2
h4
10.97
SM 2012 5
10.76
4
s2
10.71
2
h2
10.76w
SM 2013
4
h2
10.88
SM 2014
6
s2
10.83
4
h1
10.84w
SM 2015
6
s1
10.86
2
h1
10.93
SM 2016
7
s1
10.75
4
h3
10.84w
SM 2019 6
10.94
5
h1
10.83
200 m
SM 2011 8
22.06w
4
s1
22.27
2
h4
22.36
SM 2014
7
s1
22.01w
4
h4
22.05
SM 2016
6
s2
22.33
3
h4
21.87
SM 2017
7
s2
21.99
4
h2
22.32
4x100 m
SM 2008 7
43.04
4
h2
42.50
SM 2009 2
41.67
4
h2
41.66
SM 2010
3
h1
42.72
SM 2011 4
41.75
1
h2
41.99
SM 2012 5
41.85
3
h1
42.12
SM 2013
3
h1
40.95
DQ
SM 2014 1
40.54
2
h2
41.29
SM 2015 2
41.33
SM 2016 1
39.99
SM 2017 1
40.21
Inne
60 m
ISM 2010 5
6.94
2
h2
7.06
ISM 2011 4
6.85
2
h1
6.96
ISM 2013 5
6.89
3
h1
6.95
ISM 2014 4
6.82
2
s2
6.74
1
h4
6.86
ISM 2015 3
6.88
2
s1
6.87
2
h2
6.89
ISM 2016 8
6.96
3
h2
6.86
ISM 2017
3
h2
6.94
3
h2
6.94

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2007 3
16
11.40
2
16
s2
11.53w
2
16
h3
11.39w
USM 2008 2
17
10.78
1
17
h2
10.83
JSM 2009 3
19
10.84
1
19
h2
10.90
JSM 2010 3
19
10.95
2
19
s1
11.20
1
19
h4
11.19
JSM 2011 2
22
10.60
2
22
s1
10.60w
2
22
h2
10.85w
JSM 2013 3
22
10.72w
4
22
s1
10.60w
2
22
h1
10.88
200 m
USM 2007 5
16
23.90
1
16
h3
23.61w
2
16
h1
23.59
USM 2008 2
17
22.17
1
17
h3
22.30
JSM 2009 6
19
22.61
3
19
s2
22.10w
2
19
h1
22.30
JSM 2013 5
22
22.10
3
22
s2
22.25
1
22
h1
22.04w
Längd
USM 2007 6
16
6.47
USM 2008 5
17
6.48
12
17
Q
6.02
4x100 m
USM 2006
17
h1
DNF
USM 2007 1
17
44.35
1
17
h1
44.73
USM 2008 2
17
43.87
1
17
h2
43.95
JSM 2009
4
19
h2
50.17
19
DQ
JSM 2011
22
DNF
JSM 2012 2
22
42.04
JSM 2013 1
22
42.26
Inne
60 m
IUSM 2006 5
15
7.44
2
15
s2
7.49
2
15
h1
7.49
IJSM 2009 2
19
6.86
1
19
s2
6.88
IJSM 2010 2
19
6.86
2
19
s1
6.96
1
19
h5
6.99
IJSM 2011 4
22
6.91
2
22
s1
6.90
1
22
h3
7.03
IJSM 2012 1
22
6.79
2
22
s1
6.86
1
22
h2
7.06
IJSM 2013 2
22
6.89
1
22
s1
6.91
1
22
h2
6.95
Längd
IUSM 2006 14
15
5.61
IUSM 2008 8
17
6.07
Kula
IJSM 2009 2
19
6.86
1
19
s2
6.88
1
19
h1
6.96
Ute
4x100 m
EM 2012 11
6
h1
39.87

Junior-ungdom
100 m
JEM19 2009 32
6
19
h5
11.00
JEM22 2013 19
6
22
h1
10.77
4x100 m
JEM22 2011 9
4
22
h2
40.45
JEM22 2013 8
22
39.58
2
22
h2
39.95