0



Marcus Asker

Född: 20 januari 2005

Ålder: 19 år 32 dagar

Förening:
 Malmö AI
Förening:
 Malmö AI
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2023.

2023

800 m (4)
1:59.89
SB  Göteborg/SGöteborg/S2.7.23
1:54.05
PB  FGPMalmö/SFGP, Malmö/S5.8.23
1:57.40
  JSMTäbyJSM, Täby19.8.23
1:57.86
  JSMTäbyJSM, Täby20.8.23
1500 m (3)
4:02.17
SB  Göteborg/SGöteborg/S1.7.23
3:59.29
PB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
4:09.40
  JSMTäbyJSM, Täby19.8.23
2000 m hinder (1)
5:58.09
PB  (31) JSMTäbyJSM, Täby18.8.23
3000 m hinder (2)
9:23.73
PB  Göteborg/SGöteborg/S16.7.23
9:13.91
PB  v3NatOslo, NORv3Nat, Oslo, NOR22.7.23
3x800 m (1)
5:54.33
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje10.9.23
 Malmö AI
1000 m stafett (1)
1:58.19
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.23
 Malmö AI
Edvin Assarsson, Noah Karlberg
Melvin Vala Tefre, Marcus Asker
12 km terräng (1)
43:06
  BaraBara29.10.23

2022

800 m (2)
1:57.88
PB  YstadYstad6.6.22
1:57.52
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge11.9.22
1500 m (6)
4:10.33i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
4:09.59i
PB  Malmö/AMalmö/A12.2.22
4:12.98i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
4:09.19
PB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
4:01.09
PB  Tårnby, DENTårnby, DEN16.8.22
4:03.76
  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22
2000 m hinder (83.8 cm) (6)
6:11.53
PB  EslövEslöv21.5.22
6:00.39
PB  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
5:58.64
PB  (30) UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR5.7.22
5:59.65
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR7.7.22
6:15.60
  USMSollentunaUSM, Sollentuna28.8.22
6:02.85
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
3x800 m (1)
6:01.89
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Malmö AI

2021

800 m (4)
2:02.11
PB  Malmö/HeMalmö/He20.6.21
2:02.24
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
1:59.5m
PB  HöörHöör14.7.21
2:06.51
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
1500 m (1)
4:18.79
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
3000 m (1)
9:23.37
PB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21
5 km väg (1)
16:14
PB  MalmöMalmö13.11.21
3x800 m (1)
6:09.61
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Malmö AI
1000 m stafett (2)
2:06.38
  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Måns Bergström, Noah Karlberg
Morgan Lindstedt, Marcus Asker
2:03.51
  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Måns Bergström, Noah Karlberg
Marcus Asker, Melvin Vala Tefre
3.6 km terräng (1)
11:23
  USMHöganäsUSM, Höganäs23.10.21

2020

300 m (1)
41.97
PB  Malmö/HeMalmö/He17.6.20
800 m (6)
2:09.04
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20
2:04.17
PB  LundLund23.6.20
2:04.58
  Malmö/HeMalmö/He1.7.20
2:04.40
  KristianstadKristianstad11.7.20
2:05.52
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
2:08.72
  Malmö/HeMalmö/He5.9.20
1000 m (4)
2:57.52i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
2:46.50i
PB  Malmö/AMalmö/A9.2.20
2:53.26i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
2:46.48i
PB  (86) (27) IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
2000 m (1)
6:26.19
PB  (33) LandskronaLandskrona25.7.20
1500 m hinder (76.2 cm) (2)
4:48.37
PB  Malmö/HeMalmö/He3.6.20
4:33.33
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
80 m häck (83.8 cm) (2)
13.15
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.200.0
12.78
PB  Malmö/HeMalmö/He5.9.20+1.5
Spjut (600 g) (1)
22.93
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20
 
X22.9320.65
3x800 m (1)
6:41.92
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI

2019

800 m (3)
2:17.42
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
2:11.81
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.19
2:10.05
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2000 m (1)
6:38.34
PB  (41) VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:00.8m
PB  KalmarKalmar7.9.19
3x800 m (1)
6:34.84
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Malmö AI

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

300 m
Ute
41.97
Malmö/He17.6.20
800 m
Ute
1:54.05
Malmö/S5.8.23
1000 m
Inne
2:46.48
Örebro8.3.20
1500 m
Ute
3:59.29
Sollentuna8.7.23
Inne
4:09.59
Malmö/A12.2.22
2000 m
Ute
6:26.19
Landskrona25.7.20
3000 m
Ute
9:23.37
Gävle12.9.21
5 km väg
Ute
16:14
Malmö13.11.21
2000 m hinder
Ute
5:58.09
Täby18.8.23
3000 m hinder
Ute
9:13.91
Oslo, NOR22.7.23

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
5:58.64
Jerusalem, ISR5.7.22
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:33.33
Norrköping30.8.20
80 m häck (83.8 cm)
Ute
12.78
Malmö/He5.9.20+1.5
Spjut (600 g)
Ute
22.93
Helsingborg13.6.20
800 m
1:54.05
10
B
Malmö/S5.8.23
1:57.40
1
19
h2
JSMTäby19.8.23
1:57.52
1
17
Club CHHuddinge11.9.22
1:57.86
2
19
JSMTäby20.8.23
1:57.88
3
Ystad6.6.22
1:59.5m
2
Höör14.7.21
1:59.89
3
19
Göteborg/S2.7.23
2:02.11
3
Malmö/He20.6.21
2:02.24
9
17
VUSGöteborg/U11.7.21
2:04.17
1
17
Lund23.6.20
Visa/dölj alla resultat
2:04.40
2
15
Kristianstad11.7.20
2:04.58
5
Malmö/He1.7.20
2:05.52
2
15
USMNorrköping29.8.20
2:06.51
3
16
USMNorrköping15.8.21
2:08.72
1
15
Malmö/He5.9.20
2:09.04
1
15
Helsingborg13.6.20
2:10.05
7
15
Folksam GPVarberg15.7.19
2:11.81
3
Helsingborg7.7.19
2:17.42
4
14
B
VUSGöteborg/U29.6.19
10-bästasnitt: 1:59.262
1500 m
3:59.29
6
Club CHSollentuna8.7.23
4:01.09
3
Tårnby, DEN16.8.22
4:02.17
3
19
Göteborg/S1.7.23
4:03.76
3
17
USMSollentuna27.8.22
4:09.19
3
17
Göteborg/U18.6.22
4:09.40
2
19
JSMTäby19.8.23
4:09.59i
1
B
Malmö/A12.2.22
4:10.33i
1
Malmö/A30.1.22
4:12.98i
2
17
IUSMSkellefteå6.3.22
4:18.79
4
16
USMNorrköping14.8.21
10-bästasnitt: 4:07.659

Total results in database: 63
By event:
300 m:1
800 m:19
1000 m:4
1500 m:10
2000 m:2
3000 m:1
5 km väg:1
2000 m hinder (83.8 cm):6
1500 m hinder (76.2 cm):3
2000 m hinder:1
3000 m hinder:2
80 m häck (83.8 cm):2
Spjut (600 g):1
3x800 m:5
1000 m stafett:3
terräng:2
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
41.97
5-15
Malmö/He
17.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:10.05
 7-15
Varberg
15.7
 
2:11.81
3
Helsingborg
7.7
 
2:17.42
4rB-14
Göteborg/U
29.6
 
2020
2:04.17
 1-17
Lund
23.6
 
2:04.40
2-15
Kristianstad
11.7
 
2:04.58
5
Malmö/He
1.7
 
2:05.52
2-15
Norrköping
29.8
 
2:08.72
1-15
Malmö/He
5.9
 
2:09.04
1-15
Helsingborg
13.6
 
2021
1:59.5m
 2
Höör
14.7
 
2:02.11
3
Malmö/He
20.6
 
2:02.24
9-17
Göteborg/U
11.7
 
2:06.51
3-16
Norrköping
15.8
 
2022
1:57.52
 1-17
Huddinge
11.9
 
1:57.88
3
Ystad
6.6
 
2023
1:54.05
10rB
Malmö/S
5.8
 
1:57.40
1h2-19
Täby
19.8
 
1:57.86
2-19
Täby
20.8
 
1:59.89
3-19
Göteborg/S
2.7
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:46.48
4-15
Örebro
8.3
 
2:46.50
1-15
Malmö/A
9.2
 
2:53.26
2h2-15
Örebro
7.3
 
2:57.52
4-15
Växjö
18.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
4:18.79
 4-16
Norrköping
14.8
 
2022
4:01.09
 3
Tårnby, DEN
16.8
 
4:03.76
3-17
Sollentuna
27.8
 
4:09.19
3-17
Göteborg/U
18.6
 
2023
3:59.29
6
Sollentuna
8.7
 
4:02.17
3-19
Göteborg/S
1.7
 
4:09.40
2-19
Täby
19.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
4:09.59
1rB
Malmö/A
12.2
 
4:10.33
1
Malmö/A
30.1
 
4:12.98
2-17
Skellefteå
6.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:38.34
 8rC-15
Göteborg/U
30.6
 
2020
6:26.19
1
Landskrona
25.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9:23.37
5-17
Gävle
12.9
 
5 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16:14
1
Malmö
13.11
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
5:58.09
1-19
Täby
18.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
9:13.91
2-19
Oslo, NOR
22.7
 
9:23.73
4
Göteborg/S
16.7
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5:00.8m
 1-14
Kalmar
7.9
 
2020
4:33.33
3-15
Norrköping
30.8
 
4:48.37
1-15
Malmö/He
3.6
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
5:58.64
7h2-17
Jerusalem, ISR
5.7
 
5:59.65
14-17
Jerusalem, ISR
7.7
 
6:00.39
2-17
Göteborg/U
17.6
 
6:02.85
1-17
Helsinki, FIN
3.9
 
6:11.53
1-17
Eslöv
21.5
 
6:15.60
1-17
Sollentuna
28.8
 
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.78
2-15
Malmö/He
5.9
 +1.5
13.15
2rB-15
Helsingborg
13.6
 0.0
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
22.93
7-15
Helsingborg
13.6
 

Ute
800 m
USM 2020 2
15
2:05.52
USM 2021 3
16
2:06.51
JSM 2023 2
19
1:57.86
1
19
h2
1:57.40
1500 m
USM 2021 4
16
4:18.79
USM 2022 3
17
4:03.76
JSM 2023 2
19
4:09.40
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2020 3
15
4:33.33
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2022 1
17
6:15.60
2000 m hinder
JSM 2023 1
19
5:58.09
1000 m stafett
USM 2021 7
17
2:03.51
6
17
h1
2:06.38
JSM 2023 3
19
1:58.19
3x800 m
USM 2019 2
15
6:34.84
USM 2020 4
15
6:41.92
USM 2021 3
17
6:09.61
USM 2022 2
17
6:01.89
JSM 2023 3
19
5:54.33
3.6 km terräng
USM 2021 3
16
11:23
Inne
1000 m
IUSM 2020 4
15
2:46.48
2
15
h2
2:53.26
1500 m
IUSM 2022 2
17
4:12.98

Junior-ungdom
Ute
2000 m hinder (83.8 cm)
UEM 2022 14
17
5:59.65
7
17
h2
5:58.64