Sharmarke Ahmed

Född: 11 augusti 2002

Ålder: 18 år 270 dagar

Förening:
 Hälle IF
 

Tidigare nationalitet: SOM -> 21 feb 2020

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (4)
3:52.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
3:50.5mi
PB  (14) Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
3:51.92i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.21
3000 m (1)
8:26.5mi
PB  (30) UddevallaUddevalla30.1.21
7.8 km (1)
24:56
  GöteborgGöteborg3.4.21

2020

800 m (3)
1:57.65
SB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
1:56.23
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:56.75
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1500 m (11)
4:02.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
4:00.04i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
4:06.54i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
3:58.34i
PB  (22)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
3:58.70
SB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
3:52.65
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
3:51.57
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3:56.94
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
3:54.25
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:03.93
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
4:01.67
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m (2)
DNFi
  UddevallaUddevalla4.1.20
8:48.43i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
5000 m (2)
14:59.21
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
15:24.93
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
5 km (1)
DNF
  MölnlyckeMölnlycke19.12.20
10 km (1)
31:12
PB  (54) SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
4x1500 m (1)
15:46.14
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Hälle IF
Sharmarke Ahmed, Anders Grahl
Samuel Fitsumbrhan, Arvid Örn
6 km terräng (1)
19:54
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20
15 km terräng (1)
32:58
  LidingöLidingö26.9.20

2019

800 m (3)
1:58.54
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1:56.75
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1:56.14
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (7)
4:20.47i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
4:17.93i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
4:02.81
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3:58.72
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
4:04.68
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19
3:57.13
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3:57.20
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
3000 m (3)
9:04.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.19
9:09.09
SB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
9:11.53
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19
4 km terräng (1)
12:59
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19
10 km terräng (1)
34:26
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19

2018

800 m (2)
2:03.84i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.18
2:00.25
PB  MölndalMölndal11.8.18
1500 m (6)
4:24.21i
PB  UddevallaUddevalla13.1.18
4:34.19i
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
4:23.84i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
4:26.62i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
4:07.80
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
4:06.96
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (2)
9:08.31
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
9:12.26
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:43.53
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
4 km terräng (1)
13:29
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18
10 km terräng (1)
34:46
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18

2017

800 m (1)
2:13.01
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.17
4 km terräng (1)
14:16
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293124.Eventname AS Eventeng, alltat293124.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293124.Date),'.',MONTH(alltat293124.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293124.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat293124 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293124.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293124.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293124.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat293124.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293124.Eventname AS Eventeng, alltat293124.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293124.Date),'.',MONTH(alltat293124.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293124.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat293124 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293124.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293124.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293124.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat293124.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat293124.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat293124.Eventname AS Eventeng, alltat293124.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat293124.Date),'.',MONTH(alltat293124.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat293124.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat293124 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat293124.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat293124.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat293124.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat293124.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat293124.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:56.14
Göteborg/S11.8.19
Inne
2:03.84
Göteborg/FH24.2.18
1500 m
Ute
3:51.57
Göteborg/S25.7.20
Inne
3:50.5m
Göteborg/FH13.2.21
3000 m
Ute
9:08.31
Karlstad25.7.18
Inne
8:26.5m
Uddevalla30.1.21
5000 m
Ute
14:59.21
Göteborg/S27.6.20
10 km
Ute
31:12
Anderstorp10.10.20

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:43.53
Enskede5.8.18
1500 m
3:50.5mi
5
Göteborg/FH13.2.21
3:51.57
3
Göteborg/S25.7.20
3:51.92i
7
h2
ISMMalmö/A20.2.21
3:52.03i
4
Göteborg/FH6.2.21
3:52.65
4
B
Huddinge11.7.20
3:54.25
6
h2
SMUppsala14.8.20
3:56.94
3
22
Söderhamn8.8.20
3:57.13
2
C
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
3:57.20
6
h3
SMKarlstad30.8.19
3:58.34i
4
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
Visa/dölj alla resultat
3:58.70
8
Göteborg/S23.6.20
3:58.72
1
D
Karlstad3.7.19
4:00.04i
6
h1
ISMVäxjö22.2.20
4:01.67
3
19
JSMLinköping22.8.20
4:02.71i
4
B
Göteborg/FH8.2.20
4:02.81
3
17
VUSGöteborg/U29.6.19
4:03.93
11
SMUppsala15.8.20
4:04.68
1
17
USMGöteborg/S10.8.19
4:06.54i
3
19
h3
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:06.96
8
Göteborg/S18.8.18
4:07.80
1
16
USMEnskede5.8.18
4:17.93i
1
17
IUSMVäxjö24.2.19
4:20.47i
1
17
h2
IUSMVäxjö23.2.19
4:23.84i
1
16
h2
NC-yVäxjö3.3.18
4:24.21i
3
17
Uddevalla13.1.18
4:26.62i
4
16
NC-yVäxjö4.3.18
4:34.19i
1
17
Göteborg/FH27.1.18
10-bästasnitt: 3:54.253

Total results in database: 59
By event:
800 m:9
1500 m:28
3000 m:8
5000 m:2
5 km:1
10 km:1
Väg:1
2000 m hinder (83.8 cm):1
4x1500 m:1
4 km terräng:2
6 km terräng:1
10 km terräng:2
km terräng:1
15 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:13.01
 1rB
Göteborg/S
18.8
 
2018
2:00.25
 2rC
Mölndal
11.8
 
2019
1:56.14
2 -17
Göteborg/S
11.8
 
1:56.75
1rB
Varberg
15.7
 
1:58.54
1rB-17
Göteborg/U
28.6
 
2020
1:56.23
 2rB
Göteborg/S
18.7
 
1:56.75
3rC
Göteborg/S
29.8
 
1:57.65
3
Göteborg/S
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:03.84
3
Göteborg/FH
24.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:06.96
 8
Göteborg/S
18.8
 
4:07.80
1 -16
Enskede
5.8
 
2019
3:57.13
 2rC
Göteborg/S
16.8
 
3:57.20
6h3
Karlstad
30.8
 
3:58.72
1rD
Karlstad
3.7
 
4:02.81
3-17
Göteborg/U
29.6
 
4:04.68
1 -17
Göteborg/S
10.8
 
2020
3:51.57
3
Göteborg/S
25.7
 
3:52.65
4rB
Huddinge
11.7
 
3:54.25
6h2
Uppsala
14.8
 
3:56.94
3-22
Söderhamn
8.8
 
3:58.70
8
Göteborg/S
23.6
 
4:01.67
3-19
Linköping
22.8
 
4:03.93
11
Uppsala
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:23.84
 1h2-16
Växjö
3.3
 
4:24.21
3-17
Uddevalla
13.1
 
4:26.62
4-16
Växjö
4.3
 
4:34.19
1-17
Göteborg/FH
27.1
 
2019
4:17.93
 1-17
Växjö
24.2
 
4:20.47
1h2-17
Växjö
23.2
 
2020
3:58.34
 4-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:00.04
6h1
Växjö
22.2
 
4:02.71
4rB
Göteborg/FH
8.2
 
4:06.54
3h3-19
Göteborg/FH
29.2
 
2021
3:50.5m
5
Göteborg/FH
13.2
 
3:51.92
7h2
Malmö/A
20.2
 
3:52.03
4
Göteborg/FH
6.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
9:08.31
14rC
Karlstad
25.7
 
9:12.26
2 -16
Enskede
3.8
 
2019
9:09.09
 9
Göteborg/S
9.6
 
9:11.53
1 -17
Göteborg/S
9.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9:04.03
 5rB
Göteborg/FH
28.1
 
2020
8:48.43
 4
Göteborg/FH
1.2
 
2021
8:26.5m
3
Uddevalla
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
14:59.21
12
Göteborg/S
27.6
 
15:24.93
2-19
Linköping
23.8
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
31:12
35
Anderstorp
10.10
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:43.53
2-16
Enskede
5.8
 
Ute
1500 m
SM 2019
6
h3
3:57.20
SM 2020 11
4:03.93
6
h2
3:54.25
10 km
SM 2020 35
31:12
4x1500 m
SM 2020 4
15:46.14
Inne
1500 m
ISM 2020
6
h1
4:00.04
ISM 2021
7
h2
3:51.92

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2019 2
17
1:56.14
1500 m
USM 2018 1
16
4:07.80
USM 2019 1
17
4:04.68
JSM 2020 3
19
4:01.67
3000 m
USM 2018 2
16
9:12.26
USM 2019 1
17
9:11.53
5000 m
JSM 2020 2
19
15:24.93
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2018 2
16
6:43.53
km terräng
USM 2017 2
15
14:16
4 km terräng
USM 2018 1
16
13:29
USM 2019 1
17
12:59
6 km terräng
JSM 2020 1
19
19:54
Inne
1500 m
IUSM 2019 1
17
4:17.93
1
17
h2
4:20.47
IJSM 2020 4
19
3:58.34
3
19
h3
4:06.54