Amanda Olsson

Född: 3 juli 2003

Ålder: 19 år 3 dagar

Förening:
Säffle FIK
Förening:
 Säffle FIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

Spjut (5)
49.00
PB  (47) BålstaBålsta14.5.22
 
46.5244.3045.5242.2545.3749.00
46.14
  SödertäljeSödertälje6.6.22
 
40.0143.4343.8643.6243.1946.14
45.38
  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
 
X43.9044.0842.9640.3545.38
45.53
  BottnarydBottnaryd26.6.22
 
45.3839.3745.3744.2945.5344.43
43.24
  Karlstad/MKarlstad/M2.7.22
 
41.3043.24

2021

Spjut (10)
45.73
PB  TorsbyTorsby23.5.21
 
43.7143.4645.3945.7340.7839.06
46.27
PB  TorsbyTorsby30.5.21
 
44.2946.2740.2845.4043.6542.89
48.62
PB  (81) SödertäljeSödertälje6.6.21
 
46.1245.9048.6241.2648.1147.87
45.84
  ÖrebroÖrebro19.6.21
 
45.8444.9143.5141.9142.0044.84
46.87
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
 
43.8646.8746.2442.1246.3445.81
47.87
  BottnarydBottnaryd11.7.21
 
46.6447.8742.4641.3345.0342.47
45.82
  ArvikaArvika25.7.21
45.41
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
 
44.5345.4140.8442.8438.3745.11
46.00
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
 
44.0744.0146.0045.2144.0441.86
45.66
  Sollentuna/ESollentuna/E12.9.21
 
43.6340.7442.0345.6641.3844.15

2020

Slägga (3.0 kg) (1)
35.86
SB  SäffleSäffle8.7.20
Spjut (500 g) (8)
46.14
PB  kastTorsbykast, Torsby30.5.20
 
46.1445.55
46.19
PB  TorsbyTorsby20.6.20
44.83
  TorsbyTorsby28.6.20
 
38.8242.4542.3743.1044.8340.53
42.13
  TorsbyTorsby5.7.20
46.31
PB  Karlstad/MKarlstad/M25.7.20
 
X46.31XXX39.15
47.83
PB  (48) SöderhamnSöderhamn8.8.20
 
45.82X42.6047.8340.9041.33
46.45
  USMNorrköpingUSM, Norrköping23.8.20
 
45.4644.7246.4544.2745.1045.24
44.90
  KarlstadKarlstad30.8.20

2019

800 m (2)
2:29.00
SB  Göteborg/SGöteborg/S8.6.19
2:30.30
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1500 m (1)
5:06.36
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3000 m (1)
11:22.19
SB  TorsbyTorsby18.5.19
Kula (3.0 kg) (1)
10.00
SB  SunneSunne7.7.19
Diskus (3)
31.77
PB  BoråsBorås2.6.19
27.44
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
32.67
PB  Västerås/ApVästerås/Ap3.8.19
Slägga (3.0 kg) (1)
35.96
PB  SäffleSäffle23.6.19
Slägga (1)
31.41
SB  SäffleSäffle22.9.19
Spjut (500 g) (5)
42.39
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
44.16
PB  Karlstad/MKarlstad/M2.7.19
41.50
  ArvikaArvika28.7.19
45.35
PB  VästeråsVästerås4.8.19
42.33
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
 
36.3836.96X40.9442.33X
Spjut (1)
34.77
PB  SäffleSäffle22.9.19

2018

300 m (1)
5:41.73
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
800 m (1)
2:26.93
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
1500 m (1)
5:02.60i
SB  KarlstadKarlstad17.3.18
2000 m (1)
7:09.80
SB  (46) VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
3000 m (1)
11:50.13
SB  TorsbyTorsby19.5.18
1500 m hinder (1)
5:41.73
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
Kula (3.0 kg) (1)
10.47
PB  ArvikaArvika28.7.18
Diskus (0.75 kg) (2)
32.72
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
 
29.1632.72X
35.94
PB  KilKil1.9.18
Diskus (1)
29.78
PB  SäffleSäffle23.9.18
Slägga (3.0 kg) (1)
35.20
PB  Karlstad/MKarlstad/M21.7.18
Slägga (1)
31.79
PB  SäffleSäffle23.9.18
Spjut (500 g) (2)
38.32
PB  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
 
38.32
41.55
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
Spjut (1)
33.10
PB  SäffleSäffle23.9.18

2017

800 m (1)
2:28.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
1500 m (1)
4:55.96i
PB  ÖrebroÖrebro26.3.17
2000 m (1)
6:53.64
PB  (25) Göteborg/SGöteborg/S11.6.17
3000 m (1)
11:08.47
PB  TorsbyTorsby13.5.17
1500 m hinder (1)
5:42.90
PB  GävleGävle9.9.17
Diskus (0.75 kg) (1)
32.15
PB  KilKil19.8.17
Slägga (3.0 kg) (1)
30.35
PB  Karlstad/MKarlstad/M22.7.17
Spjut (500 g) (1)
35.60
PB  KilKil19.8.17

2016

800 m (1)
2:33.72
PB  SunneSunne9.7.16
1500 m (1)
5:07.43
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
Spjut (500 g) (1)
29.09
PB  KilKil27.8.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

300 m
Ute
5:41.73
Enskede5.8.18
800 m
Ute
2:26.93
Göteborg/S2.6.18
1500 m
Ute
5:06.36
Göteborg/U29.6.19
Inne
4:55.96
Örebro26.3.17
2000 m
Ute
6:53.64
Göteborg/S11.6.17
3000 m
Ute
11:08.47
Torsby13.5.17
1500 m hinder
Ute
5:41.73
Enskede5.8.18
Diskus
Ute
32.67
Västerås/Ap3.8.19
Slägga
Ute
31.79
Säffle23.9.18
Spjut
Ute
49.00
Bålsta14.5.2222

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Ute
10.47
Arvika28.7.18
Diskus (0.75 kg)
Ute
35.94
Kil1.9.18
Slägga (3.0 kg)
Ute
35.96
Säffle23.6.19
Spjut (500 g)
Ute
47.83
Söderhamn8.8.20
Spjut
49.00
1
Bålsta14.5.22
48.62
4
Södertälje6.6.21
47.87
4
Bottnaryd11.7.21
46.87
3
Göteborg/S27.6.21
46.27
1
19
Torsby30.5.21
46.14
2
Södertälje6.6.22
46.00
6
SMBorås27.8.21
45.84
2
Örebro19.6.21
45.82
2
Arvika25.7.21
45.73
1
19
Torsby23.5.21
Visa/dölj alla resultat
45.66
1
Sollentuna/E12.9.21
45.53
2
Bottnaryd26.6.22
45.41
1
19
JSMLinköping20.8.21
45.38
4
19
Göteborg/U17.6.22
43.24
2
Karlstad/M2.7.22
34.77
com
Säffle22.9.19
33.10
com
Säffle23.9.18
10-bästasnitt: 46.816

Spjut (500 g)
47.83
1
17
Söderhamn8.8.20
46.45
1
17
USMNorrköping23.8.20
46.31
1
17
Karlstad/M25.7.20
46.19
1
17
Torsby20.6.20
46.14
1
17
kastTorsby30.5.20
45.35
1
17
Västerås4.8.19
44.90
1
17
Karlstad30.8.20
44.83
1
17
Torsby28.6.20
44.16
-
Karlstad/M2.7.19
42.39
5
17
VUSGöteborg/U28.6.19
Visa/dölj alla resultat
42.33
1
16
USMTrollhättan11.8.19
42.13
1
17
Torsby5.7.20
41.55
2
15
USMEnskede5.8.18
41.50
1
16
Arvika28.7.19
38.32
3
15
Q
USMEnskede4.8.18
35.60
2
14
Kil19.8.17
29.09
2
14
Kil27.8.16
10-bästasnitt: 45.455

Total results in database: 66
By event:
300 m:1
800 m:5
1500 m:4
2000 m:2
3000 m:3
1500 m hinder:2
Kula (3.0 kg):2
Diskus (0.75 kg):3
Diskus:4
Slägga (3.0 kg):4
Slägga:2
Spjut (500 g):17
Spjut:17
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:41.73
5 r1-16
Enskede
5.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:33.72
 3-13
Sunne
9.7
 
2017
2:28.77
 6-14
Göteborg/S
10.6
 
2018
2:26.93
5
Göteborg/S
2.6
 
2019
2:29.00
 6-17
Göteborg/S
8.6
 
2:30.30
5rD-17
Göteborg/U
28.6
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:07.43
 1
Göteborg/U
2.7
 
2019
5:06.36
10rB-17
Göteborg/U
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:55.96
2-17
Örebro
26.3
 
2018
5:02.60
 2
Karlstad
17.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:53.64
3-15
Göteborg/S
11.6
 
2018
7:09.80
 19
Göteborg/U
1.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
11:08.47
2-17
Torsby
13.5
 
2018
11:50.13
 2
Torsby
19.5
 
2019
11:22.19
 1-17
Torsby
18.5
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:42.90
 5-14
Gävle
9.9
 
2018
5:41.73
5rB-15
Enskede
5.8
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
29.78
 Com
Säffle
23.9
 
2019
32.67
6-17
Västerås/Ap
3.8
 
31.77
Borås
2.6
 
27.44
19-17
Göteborg/U
30.6
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
31.79
Com
Säffle
23.9
 
2019
31.41
 Com
Säffle
22.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
33.10
 Com
Säffle
23.9
 
2019
34.77
 Com
Säffle
22.9
 
2021
48.62
 4
Södertälje
6.6
 
47.87
4
Bottnaryd
11.7
 
46.87
3
Göteborg/S
27.6
 
46.27
1-19
Torsby
30.5
 
46.00
6
Borås
27.8
 
45.84
2
Örebro
19.6
 
45.82
2
Arvika
25.7
 
45.73
1-19
Torsby
23.5
 
45.66
1
Sollentuna/E
12.9
 
45.41
1-19
Linköping
20.8
 
2022
49.00
1
Bålsta
14.5
 
46.14
2
Södertälje
6.6
 
45.53
2
Bottnaryd
26.6
 
45.38
4-19
Göteborg/U
17.6
 
43.24
2
Karlstad/M
2.7
 

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.47
4-15
Arvika
28.7
 
2019
10.00
 1-17
Sunne
7.7
 
Diskus (0.75 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
32.15
 1-14
Kil
19.8
 
2018
35.94
1-15
Kil
1.9
 
32.72
9 -15
Enskede
3.8
 
Slägga (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
30.35
 5-15
Karlstad/M
22.7
 
2018
35.20
 3-15
Karlstad/M
21.7
 
2019
35.96
3-17
Säffle
23.6
 
2020
35.86
 2-17
Säffle
8.7
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
29.09
 2-14
Kil
27.8
 
2017
35.60
 2-14
Kil
19.8
 
2018
41.55
 2-15
Enskede
5.8
 
38.32
3 q-15
Enskede
4.8
 
2019
45.35
 1-17
Västerås
4.8
 
44.16
Karlstad/M
2.7
 
42.39
5-17
Göteborg/U
28.6
 
42.33
1-16
Trollhättan
11.8
 
41.50
1-16
Arvika
28.7
 
2020
47.83
1-17
Söderhamn
8.8
 
46.45
1-17
Norrköping
23.8
 
46.31
1-17
Karlstad/M
25.7
 
46.19
1-17
Torsby
20.6
 
46.14
1-17
Torsby
30.5
 
44.90
1-17
Karlstad
30.8
 
44.83
1-17
Torsby
28.6
 
42.13
1-17
Torsby
5.7
 

Ute
Spjut
SM 2021 6
46.00

Junior-ungdom
300 m
USM 2018 12
16
5:41.73
Diskus (0.75 kg)
USM 2018 9
15
32.72
Spjut (500 g)
USM 2018 2
15
41.55
USM 2019 1
16
42.33
USM 2020 1
17
46.45
Spjut
JSM 2021 1
19
45.41
1500 m hinder
USM 2018 5
15
B
5:41.73
Spjut (500 g)
USM 2018
3
15
Q
38.32