Kevin Bodén

Född: 16 oktober 2002

Ålder: 19 år 258 dagar

Förening:
KFUM Örebro
30.8.2020–
Tidigare förening(ar):

Motala AIF –29.8.2020
Förening:
 KFUM Örebro
 30.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Motala AIF –29.8.2020



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

400 m (3)
51.03
PB  BoråsBorås4.6.22
51.11
  NorrköpingNorrköping5.6.22
51.10
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
800 m (4)
1:57.93i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
1:55.90
SB  TäbyTäby21.5.22
1:52.65
PB  Göteborg/SGöteborg/S7.6.22
1:53.83
  SollentunaSollentuna12.6.22
1500 m (2)
4:01.64i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
4:26.16
SB  TäbyTäby21.5.22

2021

400 m (3)
51.34
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
51.62
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
51.98
  Stockholm/SStockholm/S12.9.21
800 m (9)
1:53.96
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1:53.35
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:54.56
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1:55.62
  GöteborgGöteborg4.7.21
1:53.88
  HallsbergHallsberg7.8.21
1:58.16
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
1:56.62
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
1:55.67
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
1:57.70
  HallsbergHallsberg18.9.21
1500 m (2)
4:08.14
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
3:57.86
PB  VästeråsVästerås24.7.21
5x60 m mixat (2)
45.60
  HuddingeHuddinge8.9.21
 Hammarby IF
43.35
  HuddingeHuddinge8.9.21
 Hammarby IF
3x800 m (1)
5:52.01
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 KFUM Örebro
1000 m stafett (2)
2:00.76
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 KFUM Örebro
Stefan Franzén, Ludvig Molinder
Henrik Franzén, Kevin Bodén
1:59.68
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 KFUM Örebro
Stefan Franzén, Ludvig Molinder
Kevin Bodén, Henrik Franzén
5.9 km terräng (1)
20:45
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21

2020

60 m (1)
54.28i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
200 m (2)
25.46i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
24.72w
  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+2.1
400 m (5)
53.89i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
54.28i
  UppsalaUppsala7.2.20
53.56i
PB  MotalaMotala9.2.20
53.23i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
52.46
PB  NorrköpingNorrköping27.7.20
800 m (14)
1:59.70i
PB  UppsalaUppsala8.2.20
2:02.16i
  SätraSätra15.2.20
1:59.71i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
1:58.4m
PB  MotalaMotala28.5.20
1:59.51
  NorrköpingNorrköping14.6.20
1:57.82
PB  NorrköpingNorrköping25.6.20
1:56.22
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
1:55.52
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
1:57.05
  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:56.36
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:57.34
  HallsbergHallsberg1.8.20
1:57.82
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
1:55.65
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:57.71
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1000 m (1)
2:36.10
PB  (50) NorrköpingNorrköping25.5.20
1500 m (3)
4:24.47i
SB  VästeråsVästerås19.1.20
4:20.29i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
4:01.56
PB  HuddingeHuddinge26.9.20
6 km terräng (1)
22:21
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20
10 km terräng (1)
38:49
  ÅsbroÅsbro17.10.20

2019

400 m (3)
54.44
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
53.31
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.19
54.89
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19
800 m (5)
1:59.05
PB  MotalaMotala19.5.19
1:59.62
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
2:03.56
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:00.44
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:01.32
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (5)
4:22.46i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
4:27.17i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
4:14.14
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:13.15
PB  HelsingborgHelsingborg6.7.19
4:17.88
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3000 m (1)
9:56.0mi
PB  MotalaMotala6.12.18
4 km terräng (1)
14:41
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

400 m (1)
56.49i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
800 m (2)
2:07.37
SB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:02.64
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.18
1500 m (2)
4:21.16
PB  VästeråsVästerås29.7.18
4:30.23
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
4 km terräng (1)
14:56
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18

2017

800 m (2)
2:10.67
SB  USMFalunUSM, Falun11.8.17
2:05.08
PB  TranåsTranås24.9.17
1000 m (2)
2:49.68i
PB  (42) (16) IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
2:53.80i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
1500 m (2)
4:29.90i
PB  ÖrebroÖrebro26.3.17
4:30.36
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
2000 m (2)
6:13.26
PB  (11) Stockholm/SStockholm/S18.6.17
6:48.69
  USMFalunUSM, Falun11.8.17

2016

800 m (1)
2:09.37
PB  TranåsTranås25.9.16
2000 m (1)
6:16.66
PB  (13) HögbyHögby11.9.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
54.28
Västerås19.1.20
200 m
Inne
25.46
Örebro11.1.20
400 m
Ute
51.03
Borås4.6.22
Inne
53.23
Göteborg/FH29.2.20
800 m
Ute
1:52.65
Göteborg/S7.6.22
Inne
1:57.93
Växjö25.2.22
1000 m
Ute
2:36.10
Norrköping25.5.20
Inne
2:49.68
Uppsala4.3.17
1500 m
Ute
3:57.86
Västerås24.7.21
Inne
4:01.64
Växjö26.2.22
2000 m
Ute
6:13.26
Stockholm/S18.6.17
3000 m
Inne
9:56.0m
Motala6.12.18
400 m
51.03
3
B
Borås4.6.22
51.10
6
B
Göteborg/U18.6.22
51.11
1
Norrköping5.6.22
51.34
7
Göteborg/S2.6.21
51.62
2
C
VUSGöteborg/U10.7.21
51.98
2
Stockholm/S12.9.21
52.46
2
Norrköping27.7.20
53.23i
2
19
h2
IJSMGöteborg/FH29.2.20
53.31
2
19
Helsingborg7.7.19
53.56i
1
h1
Motala9.2.20
Visa/dölj alla resultat
53.89i
2
B
Örebro12.1.20
54.28i
4
D
Uppsala7.2.20
54.44
4
17
D
VUSGöteborg/U29.6.19
54.89
5
17
h1
USMGöteborg/S9.8.19
56.49i
1
17
B
Örebro13.1.18
10-bästasnitt: 52.074
800 m
1:52.65
3
Göteborg/S7.6.22
1:53.35
3
C
Karlstad22.6.21
1:53.83
5
B
Sollentuna12.6.22
1:53.88
5
Hallsberg7.8.21
1:53.96
2
C
Sollentuna13.6.21
1:54.56
5
Göteborg/S27.6.21
1:55.52
6
Göteborg/S10.7.20
1:55.62
4
Göteborg4.7.21
1:55.65
4
C
Sollentuna10.8.20
1:55.67
7
h2
SMBorås28.8.21
Visa/dölj alla resultat
1:55.90
3
Täby21.5.22
1:56.22
5
Göteborg/S27.6.20
1:56.36
6
B
Göteborg/S25.7.20
1:56.62
5
19
JSMLinköping22.8.21
1:57.05
7
Göteborg/S18.7.20
1:57.34
4
B
Hallsberg1.8.20
1:57.70
1
Hallsberg18.9.21
1:57.71
4
19
JSMLinköping23.8.20
1:57.82
1
Norrköping25.6.20
1:57.82
4
22
Söderhamn8.8.20
1:57.93i
7
h1
ISMVäxjö25.2.22
1:58.16
2
19
h1
JSMLinköping21.8.21
1:58.4m
1
18
Motala28.5.20
1:59.05
1
Motala19.5.19
1:59.51
1
Norrköping14.6.20
1:59.62
7
D
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:59.70i
3
B
Uppsala8.2.20
1:59.71i
1
Göteborg/FH22.2.20
2:00.44
3
E
Karlstad3.7.19
2:01.32
6
17
USMGöteborg/S11.8.19
2:02.16i
5
Sätra15.2.20
2:02.64
2
17
Stockholm/S9.9.18
2:03.56
10
17
VUSGöteborg/U28.6.19
2:05.08
2
Tranås24.9.17
2:07.37
6
16
h2
USMEnskede3.8.18
2:09.37
1
15
Tranås25.9.16
2:10.67
4
15
h1
NC-yFalun11.8.17
10-bästasnitt: 1:54.469
1500 m
3:57.86
3
B
Västerås24.7.21
4:01.56
2
Huddinge26.9.20
4:01.64i
9
h1
ISMVäxjö26.2.22
4:08.14
6
VUSGöteborg/U11.7.21
4:13.15
5
Helsingborg6.7.19
4:14.14
4
17
B
VUSGöteborg/U29.6.19
4:17.88
11
D
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:20.29i
6
19
h2
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:21.16
4
17
Västerås29.7.18
4:22.46i
5
17
h2
IUSMVäxjö23.2.19
Visa/dölj alla resultat
4:24.47i
2
19
Västerås19.1.20
4:26.16
5
Täby21.5.22
4:27.17i
7
17
IUSMVäxjö24.2.19
4:29.90i
2
15
Örebro26.3.17
4:30.23
10
16
USMEnskede5.8.18
4:30.36
4
Sollentuna/E11.6.17
10-bästasnitt: 4:11.828

Total results in database: 88
By event:
60 m:1
200 m:2
400 m:15
800 m:37
1000 m:3
1500 m:16
2000 m:3
3000 m:1
5x60 m mixat:2
3x800 m:1
1000 m stafett:2
terräng:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
54.28
2h2-19
Västerås
19.1
 
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
24.72w
 7rC
Göteborg/S
4.7
 +2.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
25.46
2rG
Örebro
11.1
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
53.31
 2-19
Helsingborg
7.7
 
54.44
4rD-17
Göteborg/U
29.6
 
54.89
5 h1-17
Göteborg/S
9.8
 
2020
52.46
 2
Norrköping
27.7
 
2021
51.34
 7
Göteborg/S
2.6
 
51.62
2rC
Göteborg/U
10.7
 
51.98
2
Stockholm/S
12.9
 
2022
51.03
3rB
Borås
4.6
 
51.10
6rB
Göteborg/U
18.6
 
51.11
1
Norrköping
5.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
56.49
 1rB-17
Örebro
13.1
 
2020
53.23
2h2-19
Göteborg/FH
29.2
 
53.56
1h1
Motala
9.2
 
53.89
2rB
Örebro
12.1
 
54.28
4rD
Uppsala
7.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:09.37
 1-15
Tranås
25.9
 
2017
2:05.08
 2
Tranås
24.9
 
2:10.67
4h1-15
Falun
11.8
 
2018
2:02.64
 2-17
Stockholm/S
9.9
 
2:07.37
6 h2-16
Enskede
3.8
 
2019
1:59.05
 1
Motala
19.5
 
1:59.62
7rD
Sollentuna
18.6
 
2:00.44
3rE
Karlstad
3.7
 
2:01.32
6 -17
Göteborg/S
11.8
 
2:03.56
10-17
Göteborg/U
28.6
 
2020
1:55.52
 6
Göteborg/S
10.7
 
1:55.65
4rC
Sollentuna
10.8
 
1:56.22
5
Göteborg/S
27.6
 
1:56.36
6rB
Göteborg/S
25.7
 
1:57.05
7
Göteborg/S
18.7
 
1:57.34
4rB
Hallsberg
1.8
 
1:57.71
4-19
Linköping
23.8
 
1:57.82
1
Norrköping
25.6
 
1:57.82
4-22
Söderhamn
8.8
 
1:58.4m
1-18
Motala
28.5
 
1:59.51
1
Norrköping
14.6
 
2021
1:53.35
 3rC
Karlstad
22.6
 
1:53.88
5
Hallsberg
7.8
 
1:53.96
2rC
Sollentuna
13.6
 
1:54.56
5
Göteborg/S
27.6
 
1:55.62
4
Göteborg
4.7
 
1:55.67
7h2
Borås
28.8
 
1:56.62
5-19
Linköping
22.8
 
1:57.70
1
Hallsberg
18.9
 
1:58.16
2h1-19
Linköping
21.8
 
2022
1:52.65
3
Göteborg/S
7.6
 
1:53.83
5rB
Sollentuna
12.6
 
1:55.90
3
Täby
21.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:59.70
 3rB
Uppsala
8.2
 
1:59.71
1
Göteborg/FH
22.2
 
2:02.16
5
Sätra
15.2
 
2022
1:57.93
7h1
Växjö
25.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:36.10
1-18
Norrköping
25.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:49.68
3h2-15
Uppsala
4.3
 
2:53.80
7-15
Uppsala
5.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4:30.36
 4D
Sollentuna/E
11.6
 
2018
4:21.16
 4-17
Västerås
29.7
 
4:30.23
10 -16
Enskede
5.8
 
2019
4:13.15
 5
Helsingborg
6.7
 
4:14.14
4rB-17
Göteborg/U
29.6
 
4:17.88
11rD
Göteborg/S
16.8
 
2020
4:01.56
 2
Huddinge
26.9
 
2021
3:57.86
3rB
Västerås
24.7
 
4:08.14
6
Göteborg/U
11.7
 
2022
4:26.16
 5
Täby
21.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:29.90
 2-15
Örebro
26.3
 
2019
4:22.46
 5h2-17
Växjö
23.2
 
4:27.17
7-17
Växjö
24.2
 
2020
4:20.29
 6h2-19
Göteborg/FH
29.2
 
4:24.47
2-19
Västerås
19.1
 
2022
4:01.64
9h1
Växjö
26.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:16.66
 2-14
Högby
11.9
 
2017
6:13.26
2-15
Stockholm/S
18.6
 
6:48.69
14-15
Falun
11.8
 
3000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
9:56.0m
1
Motala
6.12
 

Ute
800 m
SM 2021
7
h2
1:55.67
Inne
800 m
ISM 2022
7
h1
1:57.93
1500 m
ISM 2022
9
h1
4:01.64

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2019 6
17
2:01.32
JSM 2020 4
19
1:57.71
JSM 2021 5
19
1:56.62
1500 m
USM 2018 10
16
4:30.23
1000 m stafett
JSM 2021 5
19
1:59.68
3x800 m
JSM 2021 2
19
5:52.01
4 km terräng
USM 2018 15
16
14:56
USM 2019 13
17
14:41
5.9 km terräng
JSM 2021 24
19
20:45
6 km terräng
JSM 2020 28
19
22:21
Inne
1500 m
IUSM 2019 7
17
4:27.17
Ute
400 m
USM 2019
5
17
h1
54.89
800 m
USM 2018
6
16
h2
2:07.37
JSM 2021
2
19
h1
1:58.16
1000 m stafett
JSM 2021
2
19
h2
2:00.76
Inne
400 m
IJSM 2020
2
19
h2
53.23
1500 m
IUSM 2019
5
17
h2
4:22.46
IJSM 2020
6
19
h2
4:20.29