Alexander Nilsson

Född: 14 april 1995

Ålder: 26 år 190 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

  •  1 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (1)
1:52.53
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
1500 m (12)
3:48.33i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
3:49.48i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
3:52.07i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH24.2.21
3:46.11
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
3:47.51
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3:45.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
3:48.36
  SollentunaSollentuna3.7.21
3:48.98
  Göteborg/SGöteborg/S15.8.21
3:49.26
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
3:55.75
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3000 m (2)
8:08.95i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
8:12.58
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
5000 m (5)
15:32.04
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
DNF
  UddevallaUddevalla6.7.21
14:11.86
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
14:43.57
  SMBoråsSM, Borås29.8.21
10 000 m (2)
29:36.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S1.5.21
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S17.6.21
5 km (1)
14:25
PB  MölnlyckeMölnlycke17.4.21
7.8 km (1)
23:36
  GöteborgGöteborg3.4.21
Kula (1)
6.35
PB  MölndalMölndal3.10.21
Diskus (1)
19.04
PB  MölndalMölndal3.10.21
Slägga (1)
14.07
PB  MölndalMölndal3.10.21
Spjut (1)
27.93
PB  MölndalMölndal3.10.21
Castorama (1)
800
PB  MölndalMölndal3.10.21
4x800 m (1)
7:32.76
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wallenlind
Alexander Nilsson, Victor Wahlgren
4x1500 m (1)
16:11.37
PB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK
Miguel Palm, Sebastian Nilsson
Alexander Nilsson, Simon Wallenlind

2020

1500 m (12)
3:54.53i
SB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
3:54.57i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
3:54.15i
SB  (15)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
3:50.29
SB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
3:48.60
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
DNF
  HuddingeHuddinge11.7.20
3:51.87
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3:51.08
  MölndalMölndal8.8.20
3:54.41
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
3:57.39
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
3:49.99
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
3000 m (3)
8:28.79i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
8:26.65i
PB  (23)FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
8:11.84
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
5000 m (2)
14:48.58
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
15:13.30
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
4x800 m (1)
7:58.82
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wikell
Victor Wahlgren, Alexander Nilsson
4 km terräng (1)
12:12
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20

2019

800 m (1)
1:58.00
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1500 m (7)
3:54.93i
SB  (9)FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
3:52.04
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
3:48.35
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
3:59.95
  KarlstadKarlstad3.7.19
3:48.32
PB  (13)Huizingen, BELHuizingen, BEL24.8.19
3:55.69
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
3:49.48
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
3000 m (4)
8:29.69i
PB  (21)Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.19
8:40.75i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
8:16.54
PB  Joensuu, FINJoensuu, FIN24.7.19
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
5000 m (3)
14:43.59
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.19
14:26.89
PB  (21)MölndalMölndal3.8.19
14:38.40
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19
10 000 m (1)
30:39.84
SB  (21)Göteborg/SGöteborg/S1.5.19
10 km (1)
Höjdskillnad start-mål mer än en promille:
30:25
  Madrid, ESPMadrid, ESP31.12.19
4x800 m (1)
7:46.72
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Michael Rosenqvist, Alexander Nilsson
Johan Lamm, Simon Wallenlind
4 km terräng (1)
12:18
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19

2018

800 m (1)
1:55.62
SB  MölndalMölndal11.8.18
1500 m (6)
3:56.36i
SB  SätraSätra3.2.18
3:56.43i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
3:53.43i
PB  (7)ISMGävleISM, Gävle18.2.18
3:54.56
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
3:51.45
SB  (16)BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR23.6.18
DNF
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
3000 m (3)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
8:49.99
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
5000 m (1)
14:59.72
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
10 000 m (1)
32:30.63
SB  London, GBRLondon, GBR19.5.18
4x800 m (1)
7:46.18
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
Johan Lamm, Miguel Palm
Sebastian Nilsson, Alexander Nilsson
4 km terräng (1)
12:39
  SMEkerumSM, Ekerum27.10.18

2017

800 m (1)
1:52.94
PB  (18)Göteborg/SGöteborg/S18.8.17
1000 m (1)
2:27.48
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.7.17
1500 m (12)
3:54.35i
PB  (10)Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra4.2.17
4:05.97i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
3:59.82i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
4:03.54i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
3:54.51
SB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
3:51.19
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
3:57.83
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
3:50.17
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17
3:48.96
PB  (16)BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR6.7.17
3:57.36
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
3:55.70
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17
3:55.10
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
3000 m (2)
8:25.73
PB  SollentunaSollentuna9.6.17
8:25.30
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
5000 m (1)
14:46.73
PB  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
10 000 m (1)
30:27.70
PB  (13)Göteborg/SGöteborg/S1.5.17
4x800 m (1)
7:48.90
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK
Filip Wadman, Miguel Palm
Johan Lamm, Alexander Nilsson
4x1500 m (1)
16:19.53
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Mölndals AIK
Gabriel Steffensen, Miguel Palm
Alexander Nilsson, Mekonn Kulua
8 km terräng (1)
28:07
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17

2016

800 m (4)
1:55.48
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.16
1:55.22
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16
1:55.10
PB  Orimattila, FINOrimattila, FIN28.7.16
1:55.26
  SMCGöteborg/SSMC, Göteborg/S13.8.16
1500 m (12)
4:04.33i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
4:06.72i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
3:57.91i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
4:00.74i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
3:52.61
PB  (24)Stockholm/SStockholm/S17.6.16
3:53.26
  BoysenOslo, NORBoysen, Oslo, NOR24.6.16
3:53.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16
3:52.93
  BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR9.7.16
4:01.26
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
3:55.62
  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN21.8.16
3:54.83
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16
3:58.12
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
3000 m (2)
8:47.05i
PB  (23)SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH30.1.16
8:32.52
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.7.16
5000 m (1)
15:20.11
SB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.16
10 000 m (1)
31:54.06
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.9.16
4x800 m (1)
7:57.48
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Mölndals AIK
Filip Wadman, Sebastian Nilsson
Alexander Nilsson, Johan Lamm
3x800 m (1)
6:08.19
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Mölndals AIK
4x1500 m (1)
16:43.62
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Mölndals AIK
Miguel Palm, Sebastian Nilsson
Jonathan Weichbrodt, Alexander Nilsson
9 km terräng ()
31:37
  NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR12.11.16
8 km terräng (1)
26:12
  JSMVästeråsJSM, Västerås23.10.16

2015

26:50
  JSMUddevallaJSM, Uddevalla25.10.15
800 m (2)
1:57.47i
PB  (14)Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.15
1:57.61
SB  LerumLerum17.6.15
1500 m (6)
DNFi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
3:54.65
PB  (22)BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR27.6.15
4:14.97
  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
3:57.08
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15
3:58.42
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15
3:57.20
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
3000 m (1)
8:36.22
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.15
5000 m (1)
15:13.76
SB  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
10 km (2)
33:55
PB  SMMalmöSM, Malmö18.4.15
33:55
=PB  JSMMalmöJSM, Malmö18.4.15

2014

20:18
  JSMEskilstunaJSM, Eskilstuna19.10.14
800 m (1)
1:56.62
PB  MölndalMölndal8.5.14
1500 m (7)
4:02.68i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
4:08.22i
  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
3:55.39
PB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.14
DNF
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14
3:55.96
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
4:00.23
  v3NatKristiansand, NORv3Nat, Kristiansand, NOR16.8.14
3:56.42
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
3000 m (1)
9:08.51+
SB  LerumLerum18.6.14
5000 m (2)
14:58.27
PB  LerumLerum18.6.14
15:44.02
  JSMGävleJSM, Gävle8.8.14
3x800 m (1)
5:58.82
PB  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Mölndals AIK

2013

20:14
  JSMFalunJSM, Falun27.10.13
800 m (2)
1:59.67
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
1:58.56
SB  Oslo, NOROslo, NOR17.8.13
1500 m (3)
4:12.46i
SB  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla23.2.13
3:56.95
PB  JönköpingJönköping4.6.13
4:01.26
  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
3000 m (2)
8:52.34
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad23.7.13
8:47.17
SB  Oslo, NOROslo, NOR18.8.13
5000 m (2)
15:32.44
PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.13
DNF
  JSMVästeråsJSM, Västerås9.8.13
10 000 m (1)
32:00.86
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.9.13
3x800 m (1)
6:30.76
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge26.5.13
 Mölndals AIK
6 km terräng (1)
20:17
  EMBeograd, SRBEM, Beograd, SRB8.12.13

2012

400 m (1)
54.68i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.3.12
800 m (1)
1:58.24
PB  Stockholm/SStockholm/S19.8.12
1500 m (3)
4:09.68i
PB  IUSMBollnäsIUSM, Bollnäs26.2.12
4:01.36
PB  Göteborg/UGöteborg/U7.7.12
4:12.34
  USMSollentunaUSM, Sollentuna10.8.12
3000 m (4)
8:42.49
PB  SävedalenSävedalen3.6.12
8:56.21
  FGPKarlstadFGP, Karlstad19.7.12
8:47.90
  USMSollentunaUSM, Sollentuna11.8.12
8:45.48
  (98) (23) vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12
10 000 m (1)
32:11.5m
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.9.12
3x800 m (1)
6:23.30
  USMSödertäljeUSM, Södertälje9.9.12
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
13:30
  USMLinköpingUSM, Linköping28.4.12

2011

13:17
  USMUppsalaUSM, Uppsala16.4.11
800 m (2)
1:58.97
PB  Stockholm/SStockholm/S31.7.11
DNF
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
1500 m (3)
4:24.16i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
4:09.92i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
4:05.61
PB  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
3000 m (2)
8:59.88
PB  Göteborg/UGöteborg/U10.7.11
DNS
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
3000 m hinder (1)
10:23.89
PB  Göteborg/SGöteborg/S29.5.11
3x800 m (1)
6:10.32
SB  USMVäxjöUSM, Växjö3.6.11
 Mölndals AIK

2010

13:53
  USMBoråsUSM, Borås24.4.10
800 m (1)
1:59.72
PB  VästeråsVästerås11.9.10
1000 m (2)
2:46.47i
PB  NorrköpingNorrköping27.2.10
2:43.43i
PB  NorrköpingNorrköping28.2.10
1500 m (1)
4:09.61
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.10
2000 m (2)
5:49.55
PB  USMKilUSM, Kil15.8.10
5:45.66
PB  MölndalMölndal29.8.10
3000 m (1)
9:07.57
PB  VarbergVarberg21.8.10
5000 m (1)
17:14.12
PB  VäxjöVäxjö16.5.10
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:25.64
PB  USMKilUSM, Kil13.8.10
3x800 m (1)
6:06.77
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje30.5.10
 Mölndals AIK

2009

800 m (1)
2:09.78
PB  LerumLerum9.8.09
1500 m (1)
4:26.11
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.09
2000 m (1)
6:09.85
PB  SävedalenSävedalen31.5.09
10 000 m (1)
34:00.0m
PB  Göteborg/SGöteborg/S17.9.09
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:46.66
PB  Göteborg/SGöteborg/S22.8.09
3x800 m (1)
6:45.43
SB  USMKarlstadUSM, Karlstad23.5.09
 Mölndals AIK

2008

2000 m (1)
6:24.40
PB  VarbergVarberg24.8.08

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138493.Eventname AS Eventeng, alltat138493.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138493.Date),'.',MONTH(alltat138493.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138493.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat138493 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138493.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138493.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138493.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat138493.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138493.Eventname AS Eventeng, alltat138493.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138493.Date),'.',MONTH(alltat138493.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138493.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat138493 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138493.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138493.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138493.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat138493.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat138493.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat138493.Eventname AS Eventeng, alltat138493.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat138493.Date),'.',MONTH(alltat138493.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat138493.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat138493 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat138493.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat138493.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat138493.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat138493.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat138493.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Inne
54.68
Göteborg/FH3.3.12
800 m
Ute
1:52.53
Uddevalla6.7.21
Inne
1:57.47
Göteborg/FH31.1.15
1000 m
Ute
2:27.48
Göteborg/S11.7.17
Inne
2:43.43
Norrköping28.2.10
1500 m
Ute
3:45.77
Göteborg/S27.6.21
Inne
3:48.33
Göteborg/FH6.2.21
2000 m
Ute
5:45.66
Mölndal29.8.10
3000 m
Ute
8:11.84
Hallsberg1.8.20
Inne
8:08.95
Sollentuna30.1.21
5000 m
Ute
14:11.86
Hallsberg7.8.21
10 000 m
Ute
29:36.58
Göteborg/S1.5.21
5 km
Ute
14:25
Mölnlycke17.4.21
10 km
Ute
33:55
Malmö18.4.15
3000 m hinder
Ute
10:23.89
Göteborg/S29.5.11
Kula
Ute
6.35
Mölndal3.10.21
Diskus
Ute
19.04
Mölndal3.10.21
Slägga
Ute
14.07
Mölndal3.10.21
Spjut
Ute
27.93
Mölndal3.10.21
Castorama
Ute
800
Mölndal3.10.21

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:25.64
Kil13.8.10
800 m
1:52.53
1
Uddevalla6.7.21
1:52.94
3
Göteborg/S18.8.17
1:55.10
1
Orimattila, FIN28.7.16
1:55.22
2
D
VUSGöteborg/U3.7.16
1:55.26
2
C
SMCGöteborg/S13.8.16
1:55.48
2
Göteborg/S9.6.16
1:55.62
4
B
Mölndal11.8.18
1:56.62
1
Mölndal8.5.14
1:57.47i
1
Göteborg/FH31.1.15
1:57.61
2
Lerum17.6.15
Visa/dölj alla resultat
1:58.00
7
VUSGöteborg/U30.6.19
1:58.24
3
17
Stockholm/S19.8.12
1:58.56
3
C
Oslo, NOR17.8.13
1:58.97
2
16
Stockholm/S31.7.11
1:59.67
6
19
h3
JSMVästerås10.8.13
1:59.72
2
15
Västerås11.9.10
2:09.78
2
15
Lerum9.8.09
10-bästasnitt: 1:55.385
1500 m
3:45.77
1
Göteborg/S27.6.21
3:46.11
7
Göteborg/S2.6.21
3:47.51
8
B
Sollentuna13.6.21
3:48.32
4
B
Huizingen, BEL24.8.19
3:48.33i
1
Göteborg/FH6.2.21
3:48.35
2
B
Folksam GPSollentuna18.6.19
3:48.36
3
A
Sollentuna3.7.21
3:48.60
6
Karlstad8.7.20
3:48.96
6
BoysenOslo, NOR6.7.17
3:48.98
2
Göteborg/S15.8.21
Visa/dölj alla resultat
3:49.26
6
h2
SMBorås27.8.21
3:49.48
6
SMKarlstad31.8.19
3:49.48i
3
h1
ISMMalmö/A20.2.21
3:49.99
4
Göteborg/S29.8.20
3:50.17
2
VUSGöteborg/U1.7.17
3:50.29
3
Göteborg/S23.6.20
3:51.08
1
Mölndal8.8.20
3:51.19
8
BauhausStockholm/S18.6.17
3:51.45
6
D
BMCLoughborough, GBR23.6.18
3:51.87
4
Göteborg/S25.7.20
3:52.04
4
BauhausStockholm/S30.5.19
3:52.07i
5
ISMMalmö/A21.2.21
3:52.61
7
Stockholm/S17.6.16
3:52.93
7
C
BMCSolihull, GBR9.7.16
3:53.26
9
BoysenOslo, NOR24.6.16
3:53.43i
5
ISMGävle18.2.18
3:53.92
10
VUSGöteborg/U2.7.16
3:54.15i
5
ISMVäxjö23.2.20
3:54.35i
1
B
Raka SpåretSätra4.2.17
3:54.41
5
h1
SMUppsala14.8.20
3:54.51
3
Sollentuna/E11.6.17
3:54.53i
8
Malmö/A25.1.20
3:54.56
12
BauhausStockholm/S10.6.18
3:54.57i
5
h1
ISMVäxjö22.2.20
3:54.65
4
G
BMCWatford, GBR27.6.15
3:54.83
4
h1
SMSollentuna26.8.16
3:54.93i
5
Folksam GPSätra4.2.19
3:55.10
9
SMHelsingborg26.8.17
3:55.39
1
Göteborg/S13.6.14
3:55.62
5
22
NordicCEspoo, FIN21.8.16
3:55.69
5
h3
SMKarlstad30.8.19
3:55.70
5
h1
SMHelsingborg25.8.17
3:55.75
6
SMBorås28.8.21
3:55.96
3
19
JSMGävle9.8.14
3:56.36i
5
Sätra3.2.18
3:56.42
7
B
DN GalanStockholm/S21.8.14
3:56.43i
4
h1
ISMGävle17.2.18
3:56.95
7
Jönköping4.6.13
3:57.08
6
h2
SMSöderhamn7.8.15
3:57.20
4
22
JSMKalmar22.8.15
3:57.36
5
22
JSMGävle12.8.17
3:57.39
6
SMUppsala15.8.20
3:57.83
4
C
Folksam GPSollentuna29.6.17
3:57.91i
5
h1
ISMMalmö/A27.2.16
3:58.12
7
SMSollentuna27.8.16
3:58.42
9
B
Folksam GPGöteborg/S14.8.15
3:59.82i
2
22
IJSMGöteborg/FH19.2.17
3:59.95
10
B
Karlstad3.7.19
4:00.23
4
19
v3NatKristiansand, NOR16.8.14
4:00.74i
3
ISMMalmö/A28.2.16
4:01.26
7
19
JSMVästerås10.8.13
4:01.26
4
22
JSMHässleholm6.8.16
4:01.36
7
Göteborg/U7.7.12
4:02.68i
1
19
h1
IJSMSätra15.2.14
4:03.54i
11
ISMVäxjö26.2.17
4:04.33i
3
22
h2
IJSMVäxjö20.2.16
4:05.61
2
16
NC-yYstad27.8.11
4:05.97i
2
22
h1
IJSMGöteborg/FH18.2.17
4:06.72i
3
22
IJSMVäxjö21.2.16
4:08.22i
7
19
IJSMSätra16.2.14
4:09.61
1
15
Stockholm/S7.8.10
4:09.68i
1
17
IUSMBollnäs26.2.12
4:09.92i
2
16
NC-yHuddinge20.2.11
4:12.34
2
17
USMSollentuna10.8.12
4:12.46i
6
19
h1
IJSMUddevalla23.2.13
4:14.97
5
teamNCSundsvall1.7.15
4:24.16i
1
16
h2
NC-yHuddinge19.2.11
4:26.11
4
14
Stockholm/S1.8.09
10-bästasnitt: 3:47.929
3000 m
8:08.95i
1
B
Sollentuna30.1.21
8:11.84
8
Hallsberg1.8.20
8:12.58
6
Karlstad22.6.21
8:16.54
9
Joensuu, FIN24.7.19
8:25.30
6
B
Karlstad25.7.17
8:25.73
4
Sollentuna9.6.17
8:26.65i
3
Folksam GPSätra11.2.20
8:28.79i
2
Göteborg/FH1.2.20
8:29.69i
7
Göteborg/FH28.1.19
8:32.52
1
Göteborg/S15.7.16
Visa/dölj alla resultat
8:36.22
8
Göteborg/S12.6.15
8:40.75i
11
ISMNorrköping16.2.19
8:42.49
2
Sävedalen3.6.12
8:45.48
3
17
vFINGöteborg/U1.9.12
8:47.05i
4
SMCGöteborg/FH30.1.16
8:47.17
1
Oslo, NOR18.8.13
8:47.90
1
17
USMSollentuna11.8.12
8:49.99
8
B
Karlstad25.7.18
8:52.34
8
B
Folksam GPKarlstad23.7.13
8:56.21
5
C
Folksam GPKarlstad19.7.12
8:59.88
4
Göteborg/U10.7.11
9:07.57
1
17
Varberg21.8.10
9:08.51+
6
Lerum18.6.14
10-bästasnitt: 8:21.859
5000 m
14:11.86
7
Hallsberg7.8.21
14:26.89
3
Mölndal3.8.19
14:38.40
8
SMKarlstad1.9.19
14:43.57
17
SMBorås29.8.21
14:43.59
-
Göteborg/S11.5.19
14:46.73
6
22
JSMGävle13.8.17
14:48.58
11
Göteborg/S27.6.20
14:58.27
3
Lerum18.6.14
14:59.72
8
Sollentuna28.6.18
15:13.30
8
B
SMUppsala16.8.20
Visa/dölj alla resultat
15:13.76
4
22
JSMKalmar23.8.15
15:20.11
2
Göteborg/S12.6.16
15:32.04
3
Norrköping29.5.21
15:32.44
1
Göteborg/U28.6.13
15:44.02
7
19
JSMGävle8.8.14
17:14.12
4
Växjö16.5.10
10-bästasnitt: 14:45.091

Total results in database: 208
By event:
400 m:1
800 m:18
1000 m:3
1500 m:85
2000 m:4
3000 m:27
5000 m:19
10 000 m:9
5 km:1
10 km:3
Väg:1
1500 m hinder (76.2 cm):2
3000 m hinder:1
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x800 m:6
3x800 m:7
4x1500 m:3
4 km terräng:3
6 km terräng:1
9 km terräng:1
km terräng:8
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
54.68
4rC
Göteborg/FH
3.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
2:09.78
 2-15
Lerum
9.8
 
2010
1:59.72
 2-15
Västerås
11.9
 
2011
1:58.97
 2-16
Stockholm/S
31.7
 
2012
1:58.24
 3-17
Stockholm/S
19.8
 
2013
1:58.56
 3rC
Oslo, NOR
17.8
 
1:59.67
6h3-19
Västerås
10.8
 
2014
1:56.62
 1
Mölndal
8.5
 
2015
1:57.61
 2
Lerum
17.6
 
2016
1:55.10
 1
Orimattila, FIN
28.7
 
1:55.22
2rD
Göteborg/U
3.7
 
1:55.26
2rC
Göteborg/S
13.8
 
1:55.48
2
Göteborg/S
9.6
 
2017
1:52.94
 3
Göteborg/S
18.8
 
2018
1:55.62
 4rB
Mölndal
11.8
 
2019
1:58.00
 7
Göteborg/U
30.6
 
2021
1:52.53
1
Uddevalla
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
1:57.47
1
Göteborg/FH
31.1
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:27.48
1
Göteborg/S
11.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
2:43.43
5-15
Norrköping
28.2
 
2:46.47
3h1-15
Norrköping
27.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
4:26.11
 4-14
Stockholm/S
1.8
 
2010
4:09.61
 1-15
Stockholm/S
7.8
 
2011
4:05.61
 2-16
Ystad
27.8
 
2012
4:01.36
 7
Göteborg/U
7.7
 
4:12.34
2-17
Sollentuna
10.8
 
2013
3:56.95
 7
Jönköping
4.6
 
4:01.26
7-19
Västerås
10.8
 
2014
3:55.39
 1
Göteborg/S
13.6
 
3:55.96
3-19
Gävle
9.8
 
3:56.42
7rB
Stockholm/S
21.8
 
4:00.23
4-19
Kristiansand, NOR
16.8
 
2015
3:54.65
 4rG
Watford, GBR
27.6
 
3:57.08
6 h2
Söderhamn
7.8
 
3:57.20
4-22
Kalmar
22.8
 
3:58.42
9rB
Göteborg/S
14.8
 
4:14.97
5
Sundsvall
1.7
 
2016
3:52.61
 7
Stockholm/S
17.6
 
3:52.93
7rC
Solihull, GBR
9.7
 
3:53.26
9
Oslo, NOR
24.6
 
3:53.92
10
Göteborg/U
2.7
 
3:54.83
4h1
Sollentuna
26.8
 
3:55.62
5-22
Espoo, FIN
21.8
 
3:58.12
7
Sollentuna
27.8
 
4:01.26
4-22
Hässleholm
6.8
 
2017
3:48.96
 6
Oslo, NOR
6.7
 
3:50.17
2
Göteborg/U
1.7
 
3:51.19
8
Stockholm/S
18.6
 
3:54.51
3
Sollentuna/E
11.6
 
3:55.10
9
Helsingborg
26.8
 
3:55.70
5h1
Helsingborg
25.8
 
3:57.36
5-22
Gävle
12.8
 
3:57.83
4rC
Sollentuna
29.6
 
2018
3:51.45
 6rD
Loughborough, GBR
23.6
 
3:54.56
12
Stockholm/S
10.6
 
2019
3:48.32
 4rB
Huizingen, BEL
24.8
 
3:48.35
2rB
Sollentuna
18.6
 
3:49.48
6
Karlstad
31.8
 
3:52.04
4
Stockholm/S
30.5
 
3:55.69
5h3
Karlstad
30.8
 
3:59.95
10rB
Karlstad
3.7
 
2020
3:48.60
 6
Karlstad
8.7
 
3:49.99
4
Göteborg/S
29.8
 
3:50.29
3
Göteborg/S
23.6
 
3:51.08
1
Mölndal
8.8
 
3:51.87
4
Göteborg/S
25.7
 
3:54.41
5h1
Uppsala
14.8
 
3:57.39
6
Uppsala
15.8
 
2021
3:45.77
1
Göteborg/S
27.6
 
3:46.11
7
Göteborg/S
2.6
 
3:47.51
8rB
Sollentuna
13.6
 
3:48.36
3rA
Sollentuna
3.7
 
3:48.98
2
Göteborg/S
15.8
 
3:49.26
6h2
Borås
27.8
 
3:55.75
6
Borås
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
4:09.92
 2-16
Huddinge
20.2
 
4:24.16
1h2-16
Huddinge
19.2
 
2012
4:09.68
 1-17
Bollnäs
26.2
 
2013
4:12.46
 6h1-19
Uddevalla
23.2
 
2014
4:02.68
 1h1-19
Sätra
15.2
 
4:08.22
7-19
Sätra
16.2
 
2016
3:57.91
 5h1
Malmö/A
27.2
 
4:00.74
3
Malmö/A
28.2
 
4:04.33
3h2-22
Växjö
20.2
 
4:06.72
3-22
Växjö
21.2
 
2017
3:54.35
 1rB
Sätra
4.2
 
3:59.82
2-22
Göteborg/FH
19.2
 
4:03.54
11
Växjö
26.2
 
4:05.97
2h1-22
Göteborg/FH
18.2
 
2018
3:53.43
 5
Gävle
18.2
 
3:56.36
5
Sätra
3.2
 
3:56.43
4h1
Gävle
17.2
 
2019
3:54.93
 5
Sätra
4.2
 
2020
3:54.15
 5
Växjö
23.2
 
3:54.53
8
Malmö/A
25.1
 
3:54.57
5h1
Växjö
22.2
 
2021
3:48.33
1
Göteborg/FH
6.2
 
3:49.48
3h1
Malmö/A
20.2
 
3:52.07
5
Malmö/A
21.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
6:24.40
 1-15
Varberg
24.8
 
2009
6:09.85
 1-14
Sävedalen
31.5
 
2010
5:45.66
1-15
Mölndal
29.8
 
5:49.55
3-15
Kil
15.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
9:07.57
 1-17
Varberg
21.8
 
2011
8:59.88
 4
Göteborg/U
10.7
 
2012
8:42.49
 2
Sävedalen
3.6
 
8:45.48
3-17
Göteborg/U
1.9
 
8:47.90
1-17
Sollentuna
11.8
 
8:56.21
5rC
Karlstad
19.7
 
2013
8:47.17
 1
Oslo, NOR
18.8
 
8:52.34
8rB
Karlstad
23.7
 
2014
9:08.51+
 6
Lerum
18.6
 
2015
8:36.22
 8
Göteborg/S
12.6
 
2016
8:32.52
 1
Göteborg/S
15.7
 
2017
8:25.30
 6rB
Karlstad
25.7
 
8:25.73
4
Sollentuna
9.6
 
2018
8:49.99
 8rB
Karlstad
25.7
 
2019
8:16.54
 9
Joensuu, FIN
24.7
 
2020
8:11.84
8
Hallsberg
1.8
 
2021
8:12.58
 6
Karlstad
22.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
8:47.05
 4
Göteborg/FH
30.1
 
2019
8:29.69
 7
Göteborg/FH
28.1
 
8:40.75
11
Norrköping
16.2
 
2020
8:26.65
 3
Sätra
11.2
 
8:28.79
2
Göteborg/FH
1.2
 
2021
8:08.95
1rB
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
17:14.12
 4
Växjö
16.5
 
2013
15:32.44
 1
Göteborg/U
28.6
 
2014
14:58.27
 3
Lerum
18.6
 
15:44.02
7-19
Gävle
8.8
 
2015
15:13.76
 4-22
Kalmar
23.8
 
2016
15:20.11
 2
Göteborg/S
12.6
 
2017
14:46.73
 6-22
Gävle
13.8
 
2018
14:59.72
 8
Sollentuna
28.6
 
2019
14:26.89
 3
Mölndal
3.8
 
14:38.40
8
Karlstad
1.9
 
14:43.59
Göteborg/S
11.5
 
2020
14:48.58
 11
Göteborg/S
27.6
 
15:13.30
8rB
Uppsala
16.8
 
2021
14:11.86
7
Hallsberg
7.8
 
14:43.57
17
Borås
29.8
 
15:32.04
3
Norrköping
29.5
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
34:00.0m
 5
Göteborg/S
17.9
 
2012
32:11.5m
 1
Göteborg/S
11.9
 
2013
32:00.86
 1
Göteborg/S
10.9
 
2016
31:54.06
 2
Göteborg/S
6.9
 
2017
30:27.70
 1
Göteborg/S
1.5
 
2018
32:30.63
 29rB
London, GBR
19.5
 
2019
30:39.84
 
Göteborg/S
1.5
 
2021
29:36.58
1
Göteborg/S
1.5
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14:25
2rA
Mölnlycke
17.4
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
33:55
52
Malmö
18.4
 
2015
33:55
7-22
Malmö
18.4
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
10:23.89
3
Göteborg/S
29.5
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
6.35
Com
Mölndal
3.10
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
19.04
Com
Mölndal
3.10
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
14.07
Com
Mölndal
3.10
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
27.93
Com
Mölndal
3.10
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
800
6
Mölndal
3.10
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
4:46.66
 3-15
Göteborg/S
22.8
 
2010
4:25.64
1-15
Kil
13.8
 

Ute
1500 m
SM 2014
h2
DNF
SM 2015
6
h2
3:57.08
SM 2016 7
3:58.12
4
h1
3:54.83
SM 2017 9
3:55.10
5
h1
3:55.70
SM 2018
h1
DNF
SM 2019 6
3:49.48
5
h3
3:55.69
SM 2020 6
3:57.39
5
h1
3:54.41
SM 2021 6
3:55.75
6
h2
3:49.26
5000 m
SM 2019 8
14:38.40
SM 2020 20
B
15:13.30
SM 2021 17
14:43.57
10 km
SM 2015 52
33:55
4x800 m
SM 2016 5
7:57.48
SM 2017 5
7:48.90
SM 2018 3
7:46.18
SM 2019 3
7:46.72
SM 2020 3
7:58.82
SM 2021 3
7:32.76
4x1500 m
SM 2016 5
16:43.62
SM 2017 5
16:19.53
SM 2021 4
16:11.37
4 km terräng
SM 2018 19
12:39
SM 2019 15
12:18
SM 2020 8
12:12
Inne
1500 m
ISM 2016 3
4:00.74
5
h1
3:57.91
ISM 2017 11
4:03.54
ISM 2018 5
3:53.43
4
h1
3:56.43
ISM 2020 5
3:54.15
5
h1
3:54.57
ISM 2021 5
3:52.07
3
h1
3:49.48
3000 m
ISM 2019 11
8:40.75

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2013
6
19
h3
1:59.67
1500 m
USM 2012 2
17
4:12.34
JSM 2013 7
19
4:01.26
JSM 2014 3
19
3:55.96
JSM 2015 4
22
3:57.20
JSM 2016 4
22
4:01.26
JSM 2017 5
22
3:57.36
3000 m
USM 2012 1
17
8:47.90
5000 m
JSM 2013
19
DNF
JSM 2014 7
19
15:44.02
JSM 2015 4
22
15:13.76
JSM 2017 6
22
14:46.73
10 km
JSM 2015 7
22
33:55
3x800 m
USM 2009 5
15
6:45.43
USM 2010 3
17
6:06.77
USM 2011 4
17
6:10.32
USM 2012 4
17
6:23.30
JSM 2013 5
19
6:30.76
JSM 2014 5
19
5:58.82
JSM 2016 6
22
6:08.19
km terräng
JSM 2017 7
22
28:07
4 km terräng
USM 2010 4
15
13:53
USM 2011 2
16
13:17
USM 2012 6
17
13:30
6 km terräng
JSM 2013 3
19
20:14
JSM 2014 9
19
20:18
8 km terräng
JSM 2015 8
22
26:50
JSM 2016 4
22
26:12
Inne
1500 m
IUSM 2012 1
17
4:09.68
IJSM 2013
6
19
h1
4:12.46
IJSM 2014 7
19
4:08.22
1
19
h1
4:02.68
IJSM 2015
22
DNF
IJSM 2016 3
22
4:06.72
3
22
h2
4:04.33
IJSM 2017 2
22
3:59.82
2
22
h1
4:05.97

Junior-ungdom
Ute
6 km terräng
EM 2013 99
19
20:17