Leo Zikovic

Född: 19 november 2004

Ålder: 16 år 212 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 14.12.2019–

Tidigare förening(ar):
IF Kville 16.4.2018–13.12.2019
Ale FK –15.4.2018

Tidigare namn: Leo Carlsson

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Kula (5.0 kg) (2)
19.00
PB  (8) (6) Göteborg/SGöteborg/S5.6.21
18.72
  SävedalenSävedalen12.6.21
 
X18.7218.3618.4617.8718.05
Kula (6.0 kg) (2)
16.39
PB  SävedalenSävedalen9.5.21
 
15.6314.6914.41XX16.39
15.57
  KungälvKungälv29.5.21
 
13.92X15.5715.31XX
Kula (1)
15.02
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
 
X14.4914.9715.02XX

2020

60 m (8)
7.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
7.73i
  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.57i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
7.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
7.66i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
7.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
7.58i
  VäxjöVäxjö18.1.20
7.62i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
200 m (2)
24.39i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
23.91i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
Kula (5.0 kg) (24)
14.21i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
13.83i
  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
13.24i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
 
12.7913.2412.8612.6312.8812.70
14.86i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
15.31i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
15.10i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
 
15.10
14.78i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
 
14.78
15.82i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
 
15.8215.4314.8514.6815.38X
17.36
PB  MölndalMölndal12.5.20
 
15.6515.7317.3616.5715.0316.54
16.90
  KungälvKungälv30.5.20
 
15.7716.9016.3616.2116.1316.52
17.51
PB  Göteborg/SGöteborg/S7.6.20
17.33
  MölndalMölndal9.6.20
 
16.6117.3316.6216.2616.34X
17.36
  MölndalMölndal12.6.20
 
15.6515.7317.3616.5715.0316.54
16.16
  Göteborg/SGöteborg/S21.6.20
 
X16.16XXX15.74
17.59
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
 
16.8117.5917.2316.8915.3216.61
16.64
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
 
14.8515.5515.7816.0216.4216.64
16.87
  KungälvKungälv4.7.20
 
16.0015.0616.53X16.0316.87
16.81
  MölndalMölndal14.7.20
 
16.75X15.5416.8116.2116.74
16.43
  MölndalMölndal18.7.20
 
15.0116.4316.0116.0115.3916.41
17.30
  HässelbyHässelby30.7.20
 
16.98X16.65X17.30X
17.57
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
 
16.0617.53X17.4417.5717.17
18.19
PB  BohusBohus15.8.20
 
17.7118.1917.72X18.1117.54
18.17
  USMNorrköpingUSM, Norrköping22.8.20
 
XX14.7617.9818.1717.21
18.21
PB  (25) (24) BottnarydBottnaryd30.8.20
 
18.2117.8417.1018.0817.8517.82
Kula (1)
14.30
PB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
 
13.9013.5814.2214.3013.8313.78
4x100 m (2)
44.35
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
43.56
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
1000 m stafett (2)
2:02.27
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
2:03.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim

2019

80 m (1)
9.95
PB  LerumLerum1.9.190.0
200 m (1)
25.70i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
300 m (1)
39.63
PB  LerumLerum1.9.19
Kula (4.0 kg) (2)
14.56i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
15.10
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
Diskus (1.0 kg) (1)
33.65
PB  VarbergVarberg17.8.19
Spjut (600 g) (1)
39.63
PB  BoråsBorås1.6.19

2018

Spjut (600 g) (1)
38.38
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat333195.Eventname AS Eventeng, alltat333195.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat333195.Date),'.',MONTH(alltat333195.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat333195.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat333195 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat333195.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat333195.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat333195.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat333195.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat333195.Eventname AS Eventeng, alltat333195.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat333195.Date),'.',MONTH(alltat333195.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat333195.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat333195 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat333195.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat333195.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat333195.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat333195.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat333195.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat333195.Eventname AS Eventeng, alltat333195.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat333195.Date),'.',MONTH(alltat333195.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat333195.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat333195 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat333195.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat333195.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat333195.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat333195.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat333195.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.57
Göteborg/FH14.12.19
80 m
Ute
9.95
Lerum1.9.190.0
200 m
Inne
23.91
Göteborg/FH8.2.20
300 m
Ute
39.63
Lerum1.9.19
Kula
Ute
15.02
Göteborg/S2.6.21

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute
15.10
Trollhättan11.8.19
Inne
14.56
Västerås9.3.19
Kula (5.0 kg)
Ute
19.00
Göteborg/S5.6.21
Inne
15.82
Örebro7.3.20
Kula (6.0 kg)
Ute
16.39
Sävedalen9.5.21
Diskus (1.0 kg)
Ute
33.65
Varberg17.8.19
Spjut (600 g)
Ute
39.63
Borås1.6.19

Kula (5.0 kg)
19.00
1
17
Göteborg/S5.6.21
18.72
1
17
Sävedalen12.6.21
18.21
1
17
Bottnaryd30.8.20
18.19
1
17
Bohus15.8.20
18.17
1
16
USMNorrköping22.8.20
17.59
1
16
Göteborg/S23.6.20
17.57
2
17
Söderhamn8.8.20
17.51
1
17
Göteborg/S7.6.20
17.36
1
17
Mölndal12.5.20
17.36
1
17
Mölndal12.6.20
Visa/dölj alla resultat
17.33
1
17
Mölndal9.6.20
17.30
1
17
Hässelby30.7.20
16.90
1
17
Kungälv30.5.20
16.87
1
17
Kungälv4.7.20
16.81
1
17
Mölndal14.7.20
16.64
1
17
Göteborg/S27.6.20
16.43
1
17
Mölndal18.7.20
16.16
1
16
Göteborg/S21.6.20
15.82i
1
16
IUSMÖrebro7.3.20
15.31i
1
17
Växjö18.1.20
15.10i
1
17
Göteborg/FH2.2.20
14.86i
1
17
Göteborg/FH11.1.20
14.78i
1
17
Göteborg/FH23.2.20
14.21i
1
16
Göteborg/FH30.11.19
13.83i
1
17
Göteborg/FH14.12.19
13.24i
1
17
Göteborg/FH15.12.19
10-bästasnitt: 17.968

Total results in database: 52
By event:
60 m:8
80 m:1
200 m:3
300 m:1
Kula (4.0 kg):2
Kula (5.0 kg):26
Kula (6.0 kg):2
Kula:2
Diskus (1.0 kg):1
Spjut (600 g):2
4x100 m:2
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.57
3-17
Göteborg/FH
14.12
 
7.58
4h3-17
Växjö
18.1
 
7.62
5h1-16
Örebro
8.3
 
7.66
4h1-16
Göteborg/FH
30.11
 
7.66
2h2-17
Göteborg/FH
11.1
 
7.69
5-17
Göteborg/FH
15.12
 
7.69
7-17
Göteborg/FH
11.1
 
7.73
5h2-17
Göteborg/FH
14.12
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9.95
1-15
Lerum
1.9
 0.0
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
25.70
 3h9-15
Västerås
9.3
 
2020
23.91
1rE
Göteborg/FH
8.2
 
24.39
3rB-17
Göteborg/FH
2.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
39.63
1-15
Lerum
1.9
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
14.30
 4
Göteborg/S
6.8
 
2021
15.02
4
Göteborg/S
2.6
 

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
15.10
2-15
Trollhättan
11.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
14.56
2-15
Västerås
9.3
 
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.21
 1-17
Bottnaryd
30.8
 
18.19
1-17
Bohus
15.8
 
18.17
1-16
Norrköping
22.8
 
17.59
1-16
Göteborg/S
23.6
 
17.57
2-17
Söderhamn
8.8
 
17.51
1-17
Göteborg/S
7.6
 
17.36
1-17
Mölndal
12.5
 
17.36
1-17
Mölndal
12.6
 
17.33
1-17
Mölndal
9.6
 
17.30
1-17
Hässelby
30.7
 
16.90
1-17
Kungälv
30.5
 
16.87
1-17
Kungälv
4.7
 
16.81
1-17
Mölndal
14.7
 
16.64
1-17
Göteborg/S
27.6
 
16.43
1-17
Mölndal
18.7
 
16.16
1-16
Göteborg/S
21.6
 
2021
19.00
1-17
Göteborg/S
5.6
 
18.72
1-17
Sävedalen
12.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
15.82
1-16
Örebro
7.3
 
15.31
1-17
Växjö
18.1
 
15.10
1-17
Göteborg/FH
2.2
 
14.86
1-17
Göteborg/FH
11.1
 
14.78
1-17
Göteborg/FH
23.2
 
14.21
1-16
Göteborg/FH
30.11
 
13.83
1-17
Göteborg/FH
14.12
 
13.24
1-17
Göteborg/FH
15.12
 
Kula (6.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16.39
1-19
Sävedalen
9.5
 
15.57
2-19
Kungälv
29.5
 
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
33.65
1-15
Varberg
17.8
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
38.38
 1-14
Göteborg/S
9.6
 
2019
39.63
1-15
Borås
1.6
 

Junior-ungdom
Ute
Kula (4.0 kg)
USM 2019 2
15
15.10
Kula (5.0 kg)
USM 2020 1
16
18.17
4x100 m
USM 2020 2
17
43.56
1
17
h1
44.35
1000 m stafett
USM 2020 6
17
2:03.27
4
17
h1
2:02.27
Inne
60 m
IUSM 2020
5
16
h1
7.62
200 m
IUSM 2019
3
15
h9
25.70
Kula (4.0 kg)
IUSM 2019 2
15
14.56
Kula (5.0 kg)
IUSM 2020 1
16
15.82