0



Nelly Elned

Född: 8 april 2006

Ålder: 16 år 299 dagar

Förening:
 Hälle IF
Förening:
 Hälle IF
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

200 m (2)
26.02i
PB  UddevallaUddevalla27.12.22
25.77i
PB  Bærum, NORBærum, NOR14.1.23
400 m (2)
56.37i
PB  (60) (12) VäxjöVäxjö21.1.23
56.45i
  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23
600 m (1)
1:33.75i
WL WU20L WU18L PB  UddevallaUddevalla27.11.22

2022

60 m (1)
8.35i
PB  UddevallaUddevalla8.1.22
100 m (1)
12.89
PB  TanumTanum5.8.22+1.6
200 m (6)
26.6mi
  UddevallaUddevalla9.1.22
26.61i
PB  UddevallaUddevalla15.1.22
26.73mxi
  UddevallaUddevalla2.3.22
26.60w
  SkaraSkara6.6.22+2.1
26.52
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala27.8.22+0.7
27.62
  USMUppsalaUSM, Uppsala28.8.22-1.8
300 m (2)
41.74i
PB  UddevallaUddevalla18.12.21
40.93
PB  TanumTanum5.8.22
400 m (10)
58.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.21
57.55i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
DNFi
  UddevallaUddevalla1.3.22
59.63i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH12.3.22
57.66i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH13.3.22
57.32
PB  BoråsBorås4.6.22
57.22
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
58.33
  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
58.39
  USMUppsalaUSM, Uppsala26.8.22
57.72
  USMUppsalaUSM, Uppsala27.8.22
1000 m (1)
DNF
  TanumTanum5.8.22
300 m häck (1)
45.91
PB  VarbergVarberg14.8.22
4x100 m (1)
50.98
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Hälle IF
Tilde Dahlberg, Adela Riquelme
Leonor Riquelme, Nelly Elned
4x200 m (1)
1:49.69i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.21
 Hälle IF
Embla Riquelme, Leonor Riquelme
Tilde Dahlberg, Nelly Elned
1000 m stafett (2)
2:18.29
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Hälle IF
Tilde Dahlberg, Adela Riquelme
Ellen Schoug, Nelly Elned
2:15.65
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Hälle IF
Adela Riquelme, Tilde Dahlberg
Ellen Schoug, Nelly Elned

2021

200 m (1)
27.00
PB  VarbergVarberg8.8.21-1.3
300 m (4)
42.14
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
41.05
PB  UddevallaUddevalla9.8.21
41.35
  USMLinköpingUSM, Linköping21.8.21
41.45
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.21
400 m (5)
1:01.49
SB  UddevallaUddevalla27.5.21
1:01.08
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
1:00.49
SB  EnskedeEnskede3.7.21
1:00.15
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
58.32
PB  TanumTanum24.7.21
600 m (1)
1:40.99
SB  FärgelandaFärgelanda12.6.21
800 m (1)
2:27.52
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21

2020

60 m (2)
8.75i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
8.80i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
80 m (1)
11.37
PB  ÄngelholmÄngelholm6.9.20+0.7
200 m (3)
28.32i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
27.39
PB  UddevallaUddevalla21.5.20+1.7
28.23
  UddevallaUddevalla26.7.20-0.7
300 m (1)
43.71
PB  FärgelandaFärgelanda23.6.20
400 m (1)
1:00.28
PB  UddevallaUddevalla30.6.20
800 m (5)
2:20.51
PB  MölndalMölndal30.5.20
2:21.19
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:19.12
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
2:18.07
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:19.23mx
  TrollhättanTrollhättan19.9.20
1000 m (3)
3:13.01i
PB  Malmö/AMalmö/A25.1.20
3:08.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
3:06.06
PB  KungshamnKungshamn8.7.20
1500 m (1)
5:25.88
SB  MölndalMölndal6.6.20

2019

300 m (1)
44.72
PB  VarbergVarberg17.8.19
400 m (1)
1:02.08
PB  UddevallaUddevalla26.7.19
600 m (2)
1:38.83
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1:38.83
=PB  Göteborg/UGöteborg/U28.6.19
800 m (2)
2:29.36i
PB  KarlstadKarlstad15.12.18
2:20.97
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.19
1500 m (2)
5:09.84
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
5:06.59
PB  KalmarKalmar8.9.19

2018

600 m (1)
1:44.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
800 m (2)
2:32.35i
PB  UddevallaUddevalla25.11.17
2:31.45i
PB  UddevallaUddevalla13.1.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
8.35
Uddevalla8.1.22
100 m
Ute
12.89
Tanum5.8.22+1.6
200 m
Ute
26.52
Uppsala27.8.22+0.7
Inne
25.77
Bærum, NOR14.1.23
300 m
Ute
40.93
Tanum5.8.22
Inne
41.74
Uddevalla18.12.21
400 m
Ute
57.22
Sollentuna12.6.22
Inne
56.37
Växjö21.1.23
600 m
Ute
1:38.83
Göteborg/U28.6.19
Inne
1:33.75
Uddevalla27.11.22
800 m
Ute
2:18.07
Göteborg/S25.7.20
Inne
2:29.36
Karlstad15.12.18
1000 m
Ute
3:06.06
Kungshamn8.7.20
Inne
3:08.31
Göteborg/FH2.2.20
1500 m
Ute
5:06.59
Kalmar8.9.19
300 m häck
Ute
45.91
Varberg14.8.22

Junior-ungdom
80 m
Ute
11.37
Ängelholm6.9.20+0.7
400 m
56.37i
1
C
Växjö21.1.23
56.45i
4
Sätra29.1.23
57.22
2
C
Sollentuna12.6.22
57.32
4
17
Borås4.6.22
57.55i
2
C
Växjö22.1.22
57.66i
1
16
IUSMGöteborg/FH13.3.22
57.72
2
16
USMUppsala27.8.22
58.15i
1
16
Göteborg/FH4.12.21
58.32
1
Tanum24.7.21
58.33
4
C
Karlstad3.7.22
Visa/dölj alla resultat
58.39
1
16
h1
USMUppsala26.8.22
59.63i
1
16
h6
IUSMGöteborg/FH12.3.22
1:00.15
2
Uddevalla6.7.21
1:00.28
1
Uddevalla30.6.20
1:00.49
3
Enskede3.7.21
1:01.08
7
Göteborg/S2.6.21
1:01.49
2
19
Uddevalla27.5.21
1:02.08
3
Uddevalla26.7.19
10-bästasnitt: 57.509

Total results in database: 71
By event:
60 m:3
80 m:1
100 m:1
200 m:12
300 m:8
400 m:19
600 m:5
800 m:10
1000 m:4
1500 m:3
300 m häck:1
4x100 m:1
4x200 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
8.75
 2h7-14
Göteborg/FH
1.12
 
8.80
6rB-14
Göteborg/FH
1.12
 
2022
8.35
1rB
Uddevalla
8.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
12.89
2
Tanum
5.8
 +1.6
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
27.39
 2-14
Uddevalla
21.5
 +1.7
28.23
6rB
Uddevalla
26.7
-0.7
2021
27.00
 1-17
Varberg
8.8
-1.3
2022
26.52
2h2-16
Uppsala
27.8
 +0.7
27.62
6s1-16
Uppsala
28.8
-1.8
26.60w
 3rD
Skara
6.6
 +2.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
28.32
 3-14
Göteborg/FH
1.12
 
2022
26.61
 1rC-17
Uddevalla
15.1
 
2023
25.77
1rB-17
Bærum, NOR
14.1
 
26.02
1
Uddevalla
27.12
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
44.72
 1
Varberg
17.8
 
2020
43.71
 1rB
Färgelanda
23.6
 
2021
41.05
 1
Uddevalla
9.8
 
41.35
1h4-15
Linköping
21.8
 
41.45
2-15
Linköping
22.8
 
42.14
6-15
Göteborg/U
11.7
 
2022
40.93
1
Tanum
5.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
41.74
1
Uddevalla
18.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:02.08
 3
Uddevalla
26.7
 
2020
1:00.28
 1
Uddevalla
30.6
 
2021
58.32
 1
Tanum
24.7
 
1:00.15
2
Uddevalla
6.7
 
1:00.49
3
Enskede
3.7
 
1:01.08
7
Göteborg/S
2.6
 
1:01.49
2-19
Uddevalla
27.5
 
2022
57.22
2rC
Sollentuna
12.6
 
57.32
4-17
Borås
4.6
 
57.72
2-16
Uppsala
27.8
 
58.33
4rC
Karlstad
3.7
 
58.39
1h1-16
Uppsala
26.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
57.55
 2rC
Växjö
22.1
 
57.66
1-16
Göteborg/FH
13.3
 
58.15
1-16
Göteborg/FH
4.12
 
59.63
1h6-16
Göteborg/FH
12.3
 
2023
56.37
1rC
Växjö
21.1
 
56.45
4
Sätra
29.1
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:38.83
3
Göteborg/U
28.6
 
2019
1:38.83
3-13
Göteborg/U
28.6
 
2021
1:40.99
 4
Färgelanda
12.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:44.71
 1-12
Göteborg/FH
4.2
 
2023
1:33.75
1
Uddevalla
27.11
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:20.97
 2-15
Kungsbacka
25.8
 
2020
2:18.07
5rC
Göteborg/S
25.7
 
2:19.12
2-15
Göteborg/S
18.7
 
2:20.51
2-15
Mölndal
30.5
 
2:21.19
4rC
Göteborg/S
27.6
 
2021
2:27.52
 8rB
Göteborg/S
27.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:31.45
 2-13
Uddevalla
13.1
 
2:32.35
3
Uddevalla
25.11
 
2019
2:29.36
2rB
Karlstad
15.12
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
3:06.06
2
Kungshamn
8.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3:08.31
2-14
Göteborg/FH
2.2
 
3:13.01
2-15
Malmö/A
25.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5:06.59
1-13
Kalmar
8.9
 
5:09.84
9-13
Göteborg/U
29.6
 
2020
5:25.88
 6-18
Mölndal
6.6
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
45.91
2-17
Varberg
14.8
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.37
4-15
Ängelholm
6.9
 +0.7

Ute
200 m
USM 2022
6
16
s1
27.62
2
16
h2
26.52
300 m
USM 2021 2
15
41.45
1
15
h4
41.35
400 m
USM 2022 2
16
57.72
1
16
h1
58.39
4x100 m
USM 2022
3
17
h1
50.98
1000 m stafett
USM 2022 1
17
2:15.65
2
17
h1
2:18.29
Inne
400 m
IUSM 2022 1
16
57.66
1
16
h6
59.63