0

Alexander Nyström

Född: 13 maj 2003

Ålder: 19 år 198 dagar

Förening:
Rehns BK
15.11.2020–
Tidigare förening(ar):

Bollnäs FIK –14.11.2020
Förening:
 Rehns BK
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
Bollnäs FIK –14.11.2020

  •  2 SM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

200 m (3)
22.33
SB  SöderhamnSöderhamn4.6.22-2.7
21.73
PB  BollnäsBollnäs23.7.22+0.1
DNF
  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22-0.5
400 m (16)
48.87i
PB  UppsalaUppsala4.2.22
49.12i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
49.10i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
48.61i
PB  (77) IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
49.00i
  ÅsÅs20.3.22
47.79
SB  DanderydDanderyd21.5.22
47.64
PB  SödertäljeSödertälje6.6.22
47.35
PB  SollentunaSollentuna10.6.22
48.07
  HallsbergHallsberg10.7.22
48.04
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
46.92
PB  (86) FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
47.46
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
47.06
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22
49.70
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22
47.34
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22
47.69
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
800 m (2)
1:50.92
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad3.7.22
1:54.71
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
4x400 m (3)
3:07.82
SB  Tampere, FINTampere, FIN1.6.22
 Sweden
Alexander Nyström, Felix Francois
Mattias Waernulf, Nick Ekelund-Arenander
3:08.17
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
 Sweden
Alexander Nyström, Kasper Kadestål
Mattias Waernulf, Karl Wållgren
3:07.78
SB  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
 Sweden
Alexander Nyström, Mattias Waernulf
Kasper Kadestål, William Trulsson

2021

100 m (1)
11.21
SB  BollnäsBollnäs11.9.21+0.9
200 m (2)
22.13
SB  SundsvallSundsvall11.7.21+2.0
22.16
  BollnäsBollnäs3.8.21+0.5
400 m (7)
49.84
SB  SöderhamnSöderhamn19.6.21
48.45
PB  SollentunaSollentuna3.7.21
48.53
  SollentunaSollentuna8.8.21
49.50
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
47.70
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
48.05
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
47.93
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
800 m (6)
1:52.75
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1:52.43
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:52.13
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1:57.43
  SollentunaSollentuna7.8.21
1:57.80
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
1:54.63
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
4x400 m (1)
DNF
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21
 Sweden
Alexander Nyström, Adam Landén
Markus Moberg, Emil Johansson

2020

800 m (3)
1:59.08
SB  BollnäsBollnäs12.8.20
1:59.26
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1:58.02
SB  BollnäsBollnäs12.9.20

2019

60 m (6)
7.26i
PB  BollnäsBollnäs24.11.18
7.24i
PB  BollnäsBollnäs2.12.18
7.09i
PB  HaparandaHaparanda10.2.19
7.26i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
7.25i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
7.16i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
100 m (4)
Okända vindförhållanden:
11.08
  SöderhamnSöderhamn15.6.19
11.06w
  SöderhamnSöderhamn15.6.19
10.96w
  SundsvallSundsvall28.7.19+2.7
10.93
PB  SundsvallSundsvall28.7.19+0.8
200 m (7)
22.74i
PB  (23)BollnäsBollnäs2.12.18
Okända vindförhållanden:
22.33
  SollentunaSollentuna9.6.19
22.17w
  SöderhamnSöderhamn15.6.19
21.88
PB  (21)SundsvallSundsvall28.7.19-0.8
23.43
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-0.4
23.38
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-2.6
23.01
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-3.0
300 m (1)
35.4m+
  Stockholm/SStockholm/S24.8.19
400 m (11)
50.74i
WYL PB  GävleGävle8.12.18
49.17i
PB  (21) (12)BollnäsBollnäs12.1.19
50.90i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
50.50i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
49.12
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
48.48
PB  (8)Stockholm/SStockholm/S31.7.19
52.10
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
49.67
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
48.78
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
49.28
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
48.65
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
800 m (3)
1:52.59
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:55.48
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1:51.59
PB  (40) (18)KarlstadKarlstad3.7.19
4x400 m (1)
3:16.62
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
 Sweden
Emil Johansson, Alexander Nyström
Markus Moberg, Oskar Edlund

2018

80 m (2)
9.34
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18-0.3
9.19w
  SkellefteåSkellefteå8.9.18+3.1
200 m (1)
23.19
PB  BollnäsBollnäs7.7.18+0.6
300 m (1)
35.82
PB  SkellefteåSkellefteå9.9.18
400 m (1)
51.35
PB  LjusdalLjusdal28.8.18
800 m (6)
2:01.11i
PB  BollnäsBollnäs25.11.17
1:59.93i
PB  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
1:55.29
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18
2:01.50
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:09.91
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:03.68
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
1000 m (2)
2:48.57i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
2:33.02i
PB  (46) (5) IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
300 m häck (76.2 cm) (1)
45.50
SB  SkellefteåSkellefteå8.9.18
Längd (1)
5.77
SB  HudiksvallHudiksvall12.6.18+1.1

2017

80 m (2)
9.52
PB  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17+0.5
9.48w
  GävleGävle15.7.17+2.5
200 m (1)
23.67
PB  BollnäsBollnäs15.8.170.0
300 m (1)
36.74
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
800 m (2)
2:13.34i
PB  BollnäsBollnäs10.12.16
2:01.69
PB  VästeråsVästerås5.8.17
2000 m (1)
6:20.95
PB  (20) JärvsöJärvsö17.9.17
300 m häck (76.2 cm) (1)
44.96
PB  SöderhamnSöderhamn9.9.17
Längd (3)
5.59i
PB  UppsalaUppsala17.12.16
5.78
PB  VästeråsVästerås5.8.17-0.2
5.91w
  SöderhamnSöderhamn10.9.17+3.4

2016

80 m (2)
9.91w
  VästeråsVästerås31.7.16+4.7
10.03
PB  HudiksvallHudiksvall20.8.16+1.2
300 m (1)
40.37
PB  VästeråsVästerås31.7.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.09
Haparanda10.2.19
80 m
Ute
9.34
Sollentuna/E2.6.18-0.3
100 m
Ute
10.93
Sundsvall28.7.19+0.8
200 m
Ute
21.73
Bollnäs23.7.22+0.1
Inne
22.74
Bollnäs2.12.18
300 m
Ute
35.82
Skellefteå9.9.18
400 m
Ute
46.92
Söderhamn26.7.2226
Inne
48.61
Skellefteå6.3.22
800 m
Ute
1:50.92
Karlstad3.7.22
Inne
1:59.93
Gävle17.2.18
1000 m
Inne
2:33.02
Växjö3.3.18
2000 m
Ute
6:20.95
Järvsö17.9.17
Längd
Ute
5.78
Västerås5.8.17-0.2
Inne
5.59
Uppsala17.12.16

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute
44.96
Söderhamn9.9.17
200 m
21.73
1
Bollnäs23.7.22+0.1
21.88
1
C
Sundsvall28.7.19-0.8
22.13
2
A
Sundsvall11.7.21+2.0
22.16
1
Bollnäs3.8.21+0.5
22.33
1
Söderhamn4.6.22-2.7
22.74i
1
17
Bollnäs2.12.18
23.01
1
16
USMTrollhättan10.8.19-3.0
23.19
3
Bollnäs7.7.18+0.6
23.38
1
16
s2
USMTrollhättan10.8.19-2.6
23.43
1
16
h2
USMTrollhättan10.8.19-0.4
Visa/dölj alla resultat
23.67
1
B
Bollnäs15.8.170.0
10-bästasnitt: 22.598
400 m
46.92
3
Söderhamn26.7.22
47.06
3
SMNorrköping6.8.22
47.34
1
19
JSMSollentuna27.8.22
47.35
1
Sollentuna10.6.22
47.46
2
h2
SMNorrköping5.8.22
47.64
1
Södertälje6.6.22
47.69
3
vFINHelsinki, FIN3.9.22
47.70
2
19
JSMLinköping21.8.21
47.79
1
A
Danderyd21.5.22
47.93
3
SMBorås28.8.21
Visa/dölj alla resultat
48.04
2
19
NordicCMalmö/S16.7.22
48.05
2
h2
SMBorås27.8.21
48.07
1
Hallsberg10.7.22
48.45
1
A
Sollentuna3.7.21
48.48
5
Stockholm/S31.7.19
48.53
2
Sollentuna8.8.21
48.61i
2
19
IJSMSkellefteå6.3.22
48.65
4
SMKarlstad31.8.19
48.78
1
17
vFINStockholm/S24.8.19
48.87i
2
Uppsala4.2.22
49.00i
1
A
Ås20.3.22
49.10i
1
19
h3
IJSMSkellefteå5.3.22
49.12
1
17
VUSGöteborg/U29.6.19
49.12i
3
h3
ISMVäxjö25.2.22
49.17i
1
17
Bollnäs12.1.19
49.28
2
h1
SMKarlstad30.8.19
49.50
1
19
h2
JSMLinköping20.8.21
49.67
1
16
USMTrollhättan10.8.19
49.70
1
19
h2
JSMSollentuna26.8.22
49.84
1
Söderhamn19.6.21
50.50i
1
16
r2
IUSMVästerås9.3.19
50.74i
1
17
Gävle8.12.18
50.90i
1
16
h6
IUSMVästerås9.3.19
51.35
1
Ljusdal28.8.18
52.10
1
16
h2
USMTrollhättan10.8.19
10-bästasnitt: 47.488
800 m
1:50.92
2
B
Karlstad3.7.22
1:51.59
2
B
Karlstad3.7.19
1:52.13
3
Göteborg/S27.6.21
1:52.43
6
B
Karlstad22.6.21
1:52.59
1
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:52.75
4
B
Sollentuna13.6.21
1:54.63
2
19
JSMLinköping22.8.21
1:54.71
3
19
NordicCMalmö/S17.7.22
1:55.29
1
B
Sollentuna/E2.6.18
1:55.48
2
17
VUSGöteborg/U28.6.19
Visa/dölj alla resultat
1:57.43
2
Sollentuna7.8.21
1:57.80
3
19
h2
JSMLinköping21.8.21
1:58.02
1
Bollnäs12.9.20
1:59.08
1
Bollnäs12.8.20
1:59.26
1
17
USMLinköping23.8.20
1:59.93i
6
h2
ISMGävle17.2.18
2:01.11i
1
17
Bollnäs25.11.17
2:01.50
7
F
Karlstad25.7.18
2:01.69
1
Västerås5.8.17
2:03.68
1
16
USMEnskede4.8.18
2:09.91
1
15
h2
USMEnskede3.8.18
2:13.34i
1
15
Bollnäs10.12.16
10-bästasnitt: 1:53.252

Total results in database: 106
By event:
60 m:6
80 m:6
100 m:5
200 m:14
300 m:4
400 m:35
800 m:22
1000 m:2
2000 m:1
300 m häck (76.2 cm):2
Längd:4
4x400 m:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
7.09
1-17
Haparanda
10.2
 
7.16
1-16
Västerås
10.3
 
7.24
1-17
Bollnäs
2.12
 
7.25
1s1-16
Västerås
10.3
 
7.26
1
Bollnäs
24.11
 
7.26
1h2-16
Västerås
10.3
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.03
 3-15
Hudiksvall
20.8
 +1.2
9.91w
 3h1-14
Västerås
31.7
 +4.7
2017
9.52
 2-14
Sollentuna/E
10.6
 +0.5
9.48w
 1
Gävle
15.7
 +2.5
2018
9.34
3-15
Sollentuna/E
2.6
-0.3
9.19w
 1h2
Skellefteå
8.9
 +3.1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.93
3rB
Sundsvall
28.7
 +0.8
10.96w
 1h3
Sundsvall
28.7
 +2.7
11.06w
 
Söderhamn
15.6
 
2021
11.21
 2
Bollnäs
11.9
 +0.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
23.67
 1rB
Bollnäs
15.8
 0.0
2018
23.19
 3
Bollnäs
7.7
 +0.6
2019
21.88
 1rC
Sundsvall
28.7
-0.8
23.01
1-16
Trollhättan
10.8
-3.0
23.38
1s2-16
Trollhättan
10.8
-2.6
23.43
1h2-16
Trollhättan
10.8
-0.4
22.17w
 
Söderhamn
15.6
 
2021
22.13
 2rA
Sundsvall
11.7
 +2.0
22.16
1
Bollnäs
3.8
 +0.5
2022
21.73
1
Bollnäs
23.7
 +0.1
22.33
1
Söderhamn
4.6
-2.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
22.74
1-17
Bollnäs
2.12
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
40.37
 3-14
Västerås
31.7
 
2017
36.74
 2
Sollentuna/E
11.6
 
2018
35.82
1-15
Skellefteå
9.9
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
51.35
 1
Ljusdal
28.8
 
2019
48.48
 5
Stockholm/S
31.7
 
48.65
4
Karlstad
31.8
 
48.78
1-17
Stockholm/S
24.8
 
49.12
1-17
Göteborg/U
29.6
 
49.28
2h1
Karlstad
30.8
 
49.67
1-16
Trollhättan
10.8
 
52.10
1h2-16
Trollhättan
10.8
 
2021
47.70
 2-19
Linköping
21.8
 
47.93
3
Borås
28.8
 
48.05
2h2
Borås
27.8
 
48.45
1rA
Sollentuna
3.7
 
48.53
2
Sollentuna
8.8
 
49.50
1h2-19
Linköping
20.8
 
49.84
1
Söderhamn
19.6
 
2022
46.92
3
Söderhamn
26.7
 
47.06
3
Norrköping
6.8
 
47.34
1-19
Sollentuna
27.8
 
47.35
1
Sollentuna
10.6
 
47.46
2h2
Norrköping
5.8
 
47.64
1
Södertälje
6.6
 
47.69
3
Helsinki, FIN
3.9
 
47.79
1rA
Danderyd
21.5
 
48.04
2-19
Malmö/S
16.7
 
48.07
1
Hallsberg
10.7
 
49.70
1h2-19
Sollentuna
26.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
49.17
 1-17
Bollnäs
12.1
 
50.50
1r2-16
Västerås
9.3
 
50.74
1-17
Gävle
8.12
 
50.90
1h6-16
Västerås
9.3
 
2022
48.61
2-19
Skellefteå
6.3
 
48.87
2
Uppsala
4.2
 
49.00
1rA
Ås
20.3
 
49.10
1h3-19
Skellefteå
5.3
 
49.12
3h3
Växjö
25.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:01.69
 1
Västerås
5.8
 
2018
1:55.29
 1rB
Sollentuna/E
2.6
 
2:01.50
7rF
Karlstad
25.7
 
2:03.68
1 -16
Enskede
4.8
 
2:09.91
1 h2-15
Enskede
3.8
 
2019
1:51.59
 2rB
Karlstad
3.7
 
1:52.59
1rC
Sollentuna
18.6
 
1:55.48
2-17
Göteborg/U
28.6
 
2020
1:58.02
 1
Bollnäs
12.9
 
1:59.08
1
Bollnäs
12.8
 
1:59.26
1-17
Linköping
23.8
 
2021
1:52.13
 3
Göteborg/S
27.6
 
1:52.43
6rB
Karlstad
22.6
 
1:52.75
4rB
Sollentuna
13.6
 
1:54.63
2-19
Linköping
22.8
 
1:57.43
2
Sollentuna
7.8
 
1:57.80
3h2-19
Linköping
21.8
 
2022
1:50.92
2rB
Karlstad
3.7
 
1:54.71
3-19
Malmö/S
17.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:13.34
 1-15
Bollnäs
10.12
 
2018
1:59.93
6h2
Gävle
17.2
 
2:01.11
1-17
Bollnäs
25.11
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:33.02
1-15
Växjö
3.3
 
2:48.57
1h2-15
Växjö
3.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:20.95
1-14
Järvsö
17.9
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5.78
4-14
Västerås
5.8
-0.2
5.91w
 1-14
Söderhamn
10.9
 +3.4
2018
5.77
 2-15
Hudiksvall
12.6
 +1.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5.59
3-15
Uppsala
17.12
 

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
44.96
1-14
Söderhamn
9.9
 
2018
45.50
 1-15
Skellefteå
8.9
 

Ute
400 m
SM 2019 4
48.65
2
h1
49.28
SM 2021 3
47.93
2
h2
48.05
SM 2022 3
47.06
2
h2
47.46
Inne
400 m
ISM 2022
3
h3
49.12
800 m
ISM 2018
6
h2
1:59.93

Junior-ungdom
Ute
200 m
USM 2019 1
16
23.01
1
16
s2
23.38
1
16
h2
23.43
400 m
USM 2019 1
16
49.67
1
16
h2
52.10
JSM 2021 2
19
47.70
1
19
h2
49.50
JSM 2022 1
19
47.34
1
19
h2
49.70
800 m
USM 2018 1
16
2:03.68
1
15
h2
2:09.91
USM 2020 1
17
1:59.26
JSM 2021 2
19
1:54.63
3
19
h2
1:57.80
Inne
60 m
IUSM 2019 1
16
7.16
1
16
s1
7.25
1
16
h2
7.26
400 m
IUSM 2019 1
16
r2
50.50
1
16
h6
50.90
IJSM 2022 2
19
48.61
1
19
h3
49.10
1000 m
NC-y 2018 1
15
2:33.02
1
15
h2
2:48.57

Junior-ungdom
Ute
4x400 m
JEM19 2021
-
19
h3
DNF