0



Lisa Lilja

Född: 22 november 1996

Ålder: 27 år 153 dagar

Förening:
 Örgryte IS
3.5.2023–
Tidigare förening(ar):

 Ullevi FK 22.1.2018–2.5.2023

 Malmö AI –21.1.2018
Förening:
 Örgryte IS
 3.5.2023–

Tidigare förening(ar):
Ullevi FK 22.1.2018–2.5.2023
Malmö AI –21.1.2018

  •  3 SM‐guld, 1 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  2 ISM‐guld, 1 ISM‐silver, 1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

200 m (2)
24.17i
SB  ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
24.35i
  ISMKarlstadISM, Karlstad18.2.24
400 m (6)
53.48i
PB  VäxjöVäxjö20.1.24
53.66i
  FGPSätraFGP, Sätra3.2.24
54.01i
  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR11.2.24
54.53i
  ISMKarlstadISM, Karlstad16.2.24
53.83i
  ISMKarlstadISM, Karlstad17.2.24
54.73i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.3.24

2023

60 m (5)
7.54i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.1.23
7.56i
  VäxjöVäxjö21.1.23
7.54i
=PB  VäxjöVäxjö21.1.23
7.63i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.23
7.60i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.23
100 m (2)
12.12
SB  MölndalMölndal19.8.23-1.1
12.28
  MölndalMölndal19.8.23-3.3
200 m (12)
23.50i
PB (97) VäxjöVäxjö20.1.23
23.83i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.23
23.67i
  v3NatKarlstadv3Nat, Karlstad12.2.23
24.06i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
24.12i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.23
23.99w
  HögbyHögby18.5.23+3.2
23.79
SB  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN28.5.23+2.0
23.57
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.23-0.1
23.54
SB  Göteborg/SGöteborg/S2.7.23+1.4
23.75
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23-2.9
24.06
  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23-2.3
24.04
  SMSöderhamnSM, Söderhamn30.7.23-0.6
400 m (9)
55.67
SB  HögbyHögby18.5.23
53.72mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.6.23
53.71
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S18.6.23
53.00
PB  Lag-EM Super LChorzów, POLLag-EM Super L, Chorzów, POL23.6.23
53.18
  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
54.35
  SMSöderhamnSM, Söderhamn28.7.23
52.73
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23
53.47
  FGPMalmö/SFGP, Malmö/S5.8.23
54.11
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.23
4x100 m (2)
47.20
PB  HögbyHögby18.5.23
 Örgryte IS
Jenny Lestander, Lisa Lilja
Emilia Hammarström, Ellen Hansson
46.48
PB  Lag-SMSollentunaLag-SM, Sollentuna8.7.23
 Örgryte IS
Jenny Lestander, Lisa Lilja
Emilia Hammarström, Cajsa Augustsson
4x400 m (1)
3:33.67
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.23
 Sweden
Jonna Claesson, Moa Granat
Josephine Risberg Thoor, Lisa Lilja
4x400 m mixat (1)
3:17.93
SR   Lag-EM Super LChorzów, POLLag-EM Super L, Chorzów, POL25.6.23
 Sweden
Kasper Kadestål, Lisa Lilja
Emil Johansson, Moa Granat

2022

60 m (6)
7.57i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
7.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
7.67i
  VäxjöVäxjö22.1.22
7.69i
  VäxjöVäxjö22.1.22
7.55i
PB  Aarhus, DENAarhus, DEN2.3.22
7.57i
  Aarhus, DENAarhus, DEN2.3.22
100 m (4)
11.61
=PB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+1.5
11.59
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.7.22+0.6
11.71
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+0.9
11.80
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+0.6
200 m (18)
23.81i
SB  VäxjöVäxjö21.1.22
23.51i
PB (77) VäxjöVäxjö5.2.22
23.86i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala13.2.22
23.72i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
23.55i
  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
23.74
SB  Espoo, FINEspoo, FIN8.6.22+1.7
23.84w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22+4.2
23.91
  CoAGKøbenhavn, DENCoAG, København, DEN16.6.22-0.2
23.32w
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+2.6
23.78
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22+0.1
23.30
PB  HalmstadHalmstad3.7.22+2.0
23.19
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.7.22+0.1
23.64
  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22-1.1
23.31
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+0.9
23.14
PB  SMNorrköpingSM, Norrköping7.8.22+1.6
23.20
  EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22+0.5
23.96
  EMMünchen, GEREM, München, GER18.8.22-0.3
23.49
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22-0.7
4x100 m (3)
46.29
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
 Ullevi FK
Helmi Hjortbäck, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Ebba Magnusson
DQ
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.6.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Lisa Lilja, Nora Lindahl
44.08
SB  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
 Sweden
Julia Henriksson, Daniella Busk
Lisa Lilja, Moa Hjelmer
4x400 m (1)
3:35.21
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN4.9.22
 Sweden
Moa Granat, Linnéa Frobe
Lisa Lilja, Hanna Karlsson

2021

60 m (5)
7.61i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
7.59i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.1.21
7.60i
  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
7.57i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
7.61i
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
100 m (3)
11.69
SB  MölndalMölndal7.8.21+1.3
11.64
SB  MölndalMölndal7.8.210.0
11.86
  Malmö/SMalmö/S14.8.21-1.2
150 m (2)
17.52
PB  Göteborg/SGöteborg/S29.5.21+0.2
17.42
PB (3) Göteborg/SGöteborg/S29.5.21+0.4
200 m (15)
24.23i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.1.21
23.60i
PB (68) VäxjöVäxjö24.1.21
23.80i
  VäxjöVäxjö14.2.21
24.31i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
24.54i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A21.2.21
23.81
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21+0.3
23.59
SB  København, DENKøbenhavn, DEN8.6.21+0.9
23.63
  Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU20.6.21-0.4
23.45
PB  Kuortane, FINKuortane, FIN26.6.21+0.5
23.42
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+0.2
23.39
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21-0.4
23.50
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+1.7
23.77
  SMBoråsSM, Borås29.8.21+1.1
24.01
  SMBoråsSM, Borås29.8.21-0.2
23.54
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
4x100 m (2)
45.16
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Ullevi FK
Ebba Magnusson, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Elvira Tanderud
45.27
  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Ullevi FK
Ebba Magnusson, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Elvira Tanderud
4x400 m (2)
3:38.22
SR PB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 Ullevi FK
Alice Svantesson, Lovisa Lindh
Lisa Lilja, Matilda Hellqvist
3:35.58
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
 Sweden
Klara Helander, Lova Perman
Lisa Lilja, Moa Hjelmer

2020

100 m (3)
11.94
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+0.8
11.73w
  SkaraSkara11.7.20+2.9
11.87
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20+1.8
200 m (14)
24.16i
SB  VäxjöVäxjö17.1.20
24.04i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
23.99i
SB  v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
23.73i
SB  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
23.62i
PB (71) (2)ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
23.73
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+1.9
23.89
  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+1.9
23.64
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20+1.2
24.02
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.200.0
23.74
  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20-1.8
23.48
PB (78) SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20+0.3
23.53
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20+1.1
23.91mx
  Göteborg/SGöteborg/S30.8.200.0
23.95
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20-1.3
Stående längd (1)
2.63i
PB  GöteborgGöteborg3.4.20
4x100 m (3)
46.20
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
 Ullevi FK
Ebba Magnusson, Lisa Lilja
Estelle Montler, Matilda Hellqvist
44.51
SB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20
 Sweden
Lisa Lilja, Nikki Anderberg
Daniella Busk, Wilma Rosenquist
46.92
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Ullevi FK
Ide Ileso, Lisa Lilja
Ebba Magnusson, Elin Hallbjörner

2019

100 m (3)
11.6m
  LerumLerum19.6.19-0.3
11.83
PB  MölndalMölndal3.8.19+0.1
11.61
PB  (3)MölndalMölndal3.8.19+0.9
200 m (16)
24.00i
PB  VäxjöVäxjö20.1.19
23.86i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
23.68i
PB (88) (1)v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
24.33i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
23.91i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
23.89
SB  BoråsBorås2.6.19+0.6
23.58
PB  (3)SkaraSkara6.6.19+2.0
23.76
  HalmstadHalmstad16.6.19+0.9
23.58
=PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-0.9
24.01
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA10.7.19-0.2
23.71
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA11.7.19+1.1
23.86
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.2
23.91
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL9.8.19-0.9
23.68
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19+1.4
24.09
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19+1.4
24.20
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19+1.3
400 m (3)
56.43i
PB  (9)VäxjöVäxjö19.1.19
54.25
PB  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
55.35
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S16.8.19
4x100 m (4)
44.87
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Ullevi FK
Claudia Payton, Denise Eriksson
Matilda Hellqvist, Lisa Lilja
50.79
  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
 Ullevi FK
Estelle Montler, Denise Eriksson
Matilda Hellqvist, Lisa Lilja
44.51
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
 Sweden
Lisa Lilja, Linnea Killander
Daniella Busk, Marie Kimumba
44.58
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
 Sweden
Lisa Lilja, Linnea Killander
Daniella Busk, Matilda Hellqvist
4x400 m (2)
3:44.74
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Ullevi FK
Denise Eriksson, Lisa Lilja
Johanna Holmén Svensson, Matilda Hellqvist
3:35.97
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
 Sweden
Marie Kimumba, Linnea Killander
Lisa Lilja, Moa Hjelmer

2018

60 m (4)
7.73i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
7.75i
  Malmö/AMalmö/A27.1.18
7.69i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
7.61i
PB  (14)IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
100 m (4)
11.92
PB  (17)FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18-0.3
12.16
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18-2.2
11.98
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18-1.3
12.06
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.180.0
200 m (17)
24.55i
PB  (7)VäxjöVäxjö21.1.18
24.74i
  Malmö/AMalmö/A28.1.18
24.79i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
DQi
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
24.33
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.18-0.4
24.44
  SkaraSkara6.6.18-1.1
23.90
PB  HalmstadHalmstad17.6.18+1.5
24.14w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18+2.7
23.92w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+3.2
24.02w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18+2.7
24.73
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18-2.9
24.48
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18-1.2
24.48
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18-1.2
24.07
  NMGävleNM, Gävle12.8.18+1.0
23.67
PB  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18+1.1
23.66
PB  (2)SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18+1.9
23.93
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18-0.3
400 m (2)
58.16i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
57.15i
PB  (12)IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4x100 m (5)
46.66
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Ullevi FK
Claudia Payton, Lisa Lilja
Estelle Montler, Johanna Holmén Svensson
46.01
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
 Sweden
Ebba Svantesson, Lisa Lilja
Jessica Östlund, Emma Jansson
45.32
PB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
 Ullevi FK
Claudia Payton, Lisa Lilja
Matilda Hellqvist, Johanna Holmén Svensson
46.00
  NMGävleNM, Gävle11.8.18
 Sweden
Tess Hertz Saebbö, Lisa Lilja
Emelie Rantzow, Emma Jansson
44.70
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN31.8.18
 Sweden
Hanna Adriansson Nordberg, Daniella Busk
Claudia Payton, Lisa Lilja
4x400 m (1)
3:40.92
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S27.5.18
 Ullevi FK
Åsa Söderlund, Johanna Holmén Svensson
Lisa Lilja, Matilda Hellqvist
3x400 m (1)
2:54.96
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S26.5.18
 Ullevi FK

2017

60 m (1)
7.83i
SB  Tiffin, OHTiffin, OH11.2.17
100 m (8)
12.32
SB  Tampa, FLTampa, FL18.3.17+0.7
12.54
  Jacksonville, FLJacksonville, FL24.3.17-0.8
12.10w
  Daytona Beach, FLDaytona Beach, FL31.3.17+3.4
12.30
SB  NAIAGulf Shores, ALNAIA, Gulf Shores, AL26.5.17+1.1
12.38
  København, DENKøbenhavn, DEN20.6.17+1.9
12.35
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.5
12.20w
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+3.5
12.22
SB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17+1.4
200 m (6)
25.58
SB  Daytona Beach, FLDaytona Beach, FL31.3.17-3.1
24.76w
  Daytona Beach, FLDaytona Beach, FL1.4.17+2.8
25.14
SB  NAIAGulf Shores, ALNAIA, Gulf Shores, AL25.5.17-1.3
25.21
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17+1.9
24.87
SB  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17+2.0
25.14
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17+0.2

2016

60 m (2)
7.91i
SB  Malmö/AMalmö/A13.2.16
7.96i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
100 m (5)
12.13w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.4
12.05w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.6
12.26
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.16-1.1
12.36
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16+0.9
12.28
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16+1.3
200 m (4)
24.84
PB  TrelleborgTrelleborg4.6.16+1.7
25.14w
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16+3.4
25.19
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16+1.4
24.52
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16-0.2
4x100 m (1)
46.97
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Malmö AI
Elin Nossmy, Adriana Janic
Frida Grindheim, Lisa Lilja

2015

60 m (2)
7.89i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH28.2.15
7.76i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH28.2.15
100 m (5)
12.31
PB  LaxaspHalmstadLaxasp, Halmstad27.6.15+0.9
12.18
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+0.3
12.15
PB  (25)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.15+1.0
12.50
  JSMKalmarJSM, Kalmar21.8.15-0.6
12.61
  JSMKalmarJSM, Kalmar21.8.15-0.8
200 m (4)
25.13i
PB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
25.30i
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
26.05
PB  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15-0.6
26.16
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15-1.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.54
Göteborg/FH14.1.23
100 m
Ute
11.59
Göteborg/S23.7.22+0.623
150 m
Ute
17.42
Göteborg/S29.5.21+0.4
200 m
Ute
23.14
Norrköping7.8.22+1.65
Inne
23.50
Växjö20.1.236
400 m
Ute
52.73
Söderhamn29.7.238
Inne
53.48
Växjö20.1.248
60 m
7.54i
3
Göteborg/FH14.1.23
7.54i
2
A
Växjö21.1.23
7.55i
4
h1
Aarhus, DEN2.3.22
7.56i
1
h8
Växjö21.1.23
7.57i
3
Göteborg/FH6.2.21
7.57i
2
h2
Göteborg/FH15.1.22
7.57i
2
B
Aarhus, DEN2.3.22
7.59i
2
Göteborg/FH10.1.21
7.60i
3
Göteborg/FH17.1.21
7.60i
1
Göteborg/FH4.2.23
Visa/dölj alla resultat
7.61i
2
22
IJSMUppsala24.2.18
7.61i
2
Göteborg/FH10.1.21
7.61i
5
Göteborg/FH6.2.21
7.63i
1
h4
Göteborg/FH4.2.23
7.67i
4
h1
Växjö22.1.22
7.69i
3
22
h2
IJSMUppsala24.2.18
7.69i
3
Göteborg/FH15.1.22
7.69i
=3
B
Växjö22.1.22
7.73i
3
h2
Malmö/A27.1.18
7.75i
7
Malmö/A27.1.18
7.76i
3
19
IJSMGöteborg/FH28.2.15
7.83i
2
Tiffin, OH11.2.17
7.89i
2
19
h1
IJSMGöteborg/FH28.2.15
7.91i
3
h1
Malmö/A13.2.16
7.96i
5
22
h2
IJSMVäxjö20.2.16
10-bästasnitt: 7.569
100 m
11.59
1
Göteborg/S23.7.22+0.6
11.61
1
Mölndal3.8.19+0.9
11.61
1
Club ChUppsala21.6.22+1.5
11.64
3
Mölndal7.8.210.0
11.69
1
B
Mölndal7.8.21+1.3
11.71
1
h1
SMNorrköping5.8.22+0.9
11.80
4
SMNorrköping5.8.22+0.6
11.83
1
h3
Mölndal3.8.19+0.1
11.86
2
Malmö/S14.8.21-1.2
11.87
4
Göteborg/S29.8.20+1.8
Visa/dölj alla resultat
11.92
2
B
Karlstad25.7.18-0.3
11.94
3
Göteborg/U27.6.20+0.8
11.98
3
22
JSMHuddinge3.8.18-1.3
12.06
8
Göteborg/S18.8.180.0
12.12
3
Mölndal19.8.23-1.1
12.15
4
19
VUSGöteborg/U4.7.15+1.0
12.16
2
22
h1
JSMHuddinge3.8.18-2.2
12.18
1
19
h5
VUSGöteborg/U4.7.15+0.3
12.22
4
22
JSMGävle11.8.17+1.4
12.26
3
B
VUSGöteborg/U2.7.16-1.1
12.28
6
22
JSMHässleholm6.8.16+1.3
12.28
3
Mölndal19.8.23-3.3
12.30
5
h1
NAIAGulf Shores, AL26.5.17+1.1
12.31
1
19
LaxaspHalmstad27.6.15+0.9
12.32
1
C
Tampa, FL18.3.17+0.7
12.35
4
h3
VUSGöteborg/U1.7.17+1.5
12.36
3
22
h1
JSMHässleholm6.8.16+0.9
12.38
7
h1
København, DEN20.6.17+1.9
12.50
1
19
h3
JSMKalmar21.8.15-0.6
12.54
5
D
Jacksonville, FL24.3.17-0.8
12.61
4
19
JSMKalmar21.8.15-0.8
10-bästasnitt: 11.721
200 m
23.14
1
SMNorrköping7.8.22+1.6
23.19
1
Göteborg/S23.7.22+0.1
23.20
4
h3
EMMünchen, GER18.8.22+0.5
23.30
1
Halmstad3.7.22+2.0
23.31
1
h1
SMNorrköping6.8.22+0.9
23.39
7
BauhausStockholm/S4.7.21-0.4
23.42
1
Halmstad29.6.21+0.2
23.45
2
Kuortane, FIN26.6.21+0.5
23.48
1
h1
SMUppsala15.8.20+0.3
23.49
2
vFINHelsinki, FIN4.9.22-0.7
Visa/dölj alla resultat
23.50
1
VUSGöteborg/U10.7.21+1.7
23.50i
2
A
Växjö20.1.23
23.51i
1
Växjö5.2.22
23.53
2
SMUppsala16.8.20+1.1
23.54
2
vFINStockholm/S5.9.21
23.54
1
Göteborg/S2.7.23+1.4
23.55i
1
ISMVäxjö27.2.22
23.57
2
Göteborg/S11.6.23-0.1
23.58
1
Skara6.6.19+2.0
23.58
1
VUSGöteborg/U30.6.19-0.9
23.59
2
København, DEN8.6.21+0.9
23.60i
1
Växjö24.1.21
23.62i
2
ISMVäxjö23.2.20
23.63
4
Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROU20.6.21-0.4
23.64
1
Karlstad8.7.20+1.2
23.64
1
Söderhamn26.7.22-1.1
23.66
1
SMEskilstuna26.8.18+1.9
23.67
1
h3
SMEskilstuna25.8.18+1.1
23.67i
3
B
v3NatKarlstad12.2.23
23.68i
2
v3NatBærum, NOR10.2.19
23.68
3
vFINStockholm/S25.8.19+1.4
23.71
4
s3
WUGNapoli, ITA11.7.19+1.1
23.72i
1
h4
ISMVäxjö26.2.22
23.73i
1
h3
ISMVäxjö22.2.20
23.73
1
Göteborg/U27.6.20+1.9
23.74
1
Club ChGöteborg/S6.8.20-1.8
23.74
3
Espoo, FIN8.6.22+1.7
23.75
2
Club CHSollentuna8.7.23-2.9
23.76
1
Halmstad16.6.19+0.9
23.77
1
h2
SMBorås29.8.21+1.1
23.78
8
BauhausStockholm/S30.6.22+0.1
23.79
3
NordicCKøbenhavn, DEN28.5.23+2.0
23.80i
1
Växjö14.2.21
23.81
5
Göteborg/S2.6.21+0.3
23.81i
1
Växjö21.1.22
23.83i
1
Göteborg/FH2.2.23
23.86i
2
Göteborg/FH2.2.19
23.86
3
Folksam GPVarberg15.7.19+1.2
23.86i
2
v3NatUppsala13.2.22
23.89
2
Borås2.6.19+0.6
23.89
2
Göteborg/S4.7.20+1.9
23.90
1
Halmstad17.6.18+1.5
23.91i
1
ISMNorrköping17.2.19
23.91
5
h2
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL9.8.19-0.9
23.91mxMX
7
B
Göteborg/S30.8.200.0
23.91
3
CoAGKøbenhavn, DEN16.6.22-0.2
23.93
2
vFINTampere, FIN1.9.18-0.3
23.95
2
vFINTampere, FIN6.9.20-1.3
23.96
8
s1
EMMünchen, GER18.8.22-0.3
23.99i
1
r1
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
24.00i
1
Växjö20.1.19
24.01
2
h2
WUGNapoli, ITA10.7.19-0.2
24.01
4
SMBorås29.8.21-0.2
24.02
1
Göteborg/S25.7.200.0
24.04i
2
Göteborg/FH1.2.20
24.04
3
SMSöderhamn30.7.23-0.6
24.06i
1
h2
ISMMalmö/A18.2.23
24.06
1
h1
SMSöderhamn29.7.23-2.3
24.07
2
22
NMGävle12.8.18+1.0
24.09
1
h2
SMKarlstad31.8.19+1.4
24.12i
3
A
ISMMalmö/A19.2.23
24.16i
1
Växjö17.1.20
24.17i
1
h1
ISMKarlstad17.2.24
24.20
2
s1
SMKarlstad1.9.19+1.3
24.23i
2
Göteborg/FH17.1.21
24.31i
1
h4
ISMMalmö/A20.2.21
24.33
1
Göteborg/S3.6.18-0.4
24.33i
1
h6
ISMNorrköping17.2.19
24.35i
5
ISMKarlstad18.2.24
24.44
2
Skara6.6.18-1.1
24.48
1
22
JSMHuddinge4.8.18-1.2
24.48
1
22
JSMHuddinge5.8.18-1.2
24.52
4
h2
SMSollentuna27.8.16-0.2
24.54i
4
ISMMalmö/A21.2.21
24.55i
1
D
Växjö21.1.18
24.73
1
22
h1
JSMHuddinge4.8.18-2.9
24.74i
2
B
Malmö/A28.1.18
24.79i
2
B
Göteborg/FH3.2.18
24.84
2
Trelleborg4.6.16+1.7
24.87
2
22
h1
JSMGävle12.8.17+2.0
25.13i
1
h2
ISMSätra21.2.15
25.14
5
h4
NAIAGulf Shores, AL25.5.17-1.3
25.14
4
22
JSMGävle13.8.17+0.2
25.19
3
22
JSMHässleholm7.8.16+1.4
25.21
7
B
VUSGöteborg/U2.7.17+1.9
25.30i
4
ISMSätra22.2.15
25.58
2
h1
Daytona Beach, FL31.3.17-3.1
26.05
2
19
h3
JSMKalmar22.8.15-0.6
26.16
6
19
JSMKalmar23.8.15-1.0
10-bästasnitt: 23.337
400 m
52.73
1
SMSöderhamn29.7.23
53.00
5
B
Lag-EM Super LChorzów, POL23.6.23
53.18
1
Club CHSollentuna8.7.23
53.47
5
Malmö/S5.8.23
53.48i
1
A
Växjö20.1.24
53.66i
3
Sätra3.2.24
53.71
3
Göteborg/S18.6.23
53.72mxMX
3
Göteborg/S10.6.23
53.83i
3
ISMKarlstad17.2.24
54.01i
1
v3NatBærum, NOR11.2.24
Visa/dölj alla resultat
54.11
2
vFINStockholm/S2.9.23
54.25
3
Lag-SMMalmö/S26.6.19
54.35
1
h1
SMSöderhamn28.7.23
54.53i
1
h2
ISMKarlstad16.2.24
54.73i
1
Göteborg/FH2.3.24
55.35
8
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
55.67
1
Högby18.5.23
56.43i
2
Växjö19.1.19
57.15i
3
22
IJSMUppsala25.2.18
58.16i
1
22
h1
IJSMUppsala24.2.18
10-bästasnitt: 53.479
4x100 m
44.08
1
Söderhamn26.7.22
44.51
6
B
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
44.51
2
vFINTampere, FIN5.9.20
44.58
2
vFINStockholm/S24.8.19
44.70
1
vFINTampere, FIN31.8.18
44.87
1
SMStockholm/S25.5.19
45.16
1
Halmstad29.6.21
45.27
2
SMHuddinge31.7.21
45.32
1
Lag-SMHelsingborg6.7.18
46.00
1
22
NMGävle11.8.18
Visa/dölj alla resultat
46.01
3
Sollentuna28.6.18
46.20
1
Club ChGöteborg/S6.8.20
46.29
3
Club ChUppsala21.6.22
46.48
3
Club CHSollentuna8.7.23
46.66
3
SMGöteborg/S26.5.18
46.92
2
SMGöteborg/S12.9.20
46.97
1
22
JSMStockholm/S29.5.16
47.20
2
Högby18.5.23
50.79
6
Lag-SMMalmö/S26.6.19
10-bästasnitt: 44.9

Total results in database: 222
By event:
60 m:25
100 m:37
150 m:2
200 m:108
400 m:20
Stående längd:1
4x100 m:20
4x400 m:7
4x400 m Mixed relay:1
3x400 m:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
7.76
 3 -19
Göteborg/FH
28.2
 
7.89
2 h1-19
Göteborg/FH
28.2
 
2016
7.91
 3h1
Malmö/A
13.2
 
7.96
5h2-22
Växjö
20.2
 
2017
7.83
 2
Tiffin, OH
11.2
 
2018
7.61
 2-22
Uppsala
24.2
 
7.69
3h2-22
Uppsala
24.2
 
7.73
3h2
Malmö/A
27.1
 
7.75
7
Malmö/A
27.1
 
2021
7.57
 3
Göteborg/FH
6.2
 
7.59
2
Göteborg/FH
10.1
 
7.60
3
Göteborg/FH
17.1
 
7.61
2
Göteborg/FH
10.1
 
7.61
5
Göteborg/FH
6.2
 
2022
7.55
 4h1
Aarhus, DEN
2.3
 
7.57
2h2
Göteborg/FH
15.1
 
7.57
2rB
Aarhus, DEN
2.3
 
7.67
4h1
Växjö
22.1
 
7.69
3
Göteborg/FH
15.1
 
7.69
3=rB
Växjö
22.1
 
2023
7.54
3
Göteborg/FH
14.1
 
7.54
2rA
Växjö
21.1
 
7.56
1h8
Växjö
21.1
 
7.60
1
Göteborg/FH
4.2
 
7.63
1h4
Göteborg/FH
4.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
12.15
 4-19
Göteborg/U
4.7
 +1.0
12.18
1h5-19
Göteborg/U
4.7
 +0.3
12.31
1-19
Halmstad
27.6
 +0.9
12.50
1h3-19
Kalmar
21.8
-0.6
12.61
4-19
Kalmar
21.8
-0.8
2016
12.26
 3rB
Göteborg/U
2.7
-1.1
12.28
6-22
Hässleholm
6.8
 +1.3
12.36
3h1-22
Hässleholm
6.8
 +0.9
12.05w
 2rB
Skara
19.6
 +3.6
12.13w
 3h3
Skara
19.6
 +3.4
2017
12.22
 4-22
Gävle
11.8
 +1.4
12.30
5h1
Gulf Shores, AL
26.5
 +1.1
12.32
1rC
Tampa, FL
18.3
 +0.7
12.35
4h3
Göteborg/U
1.7
 +1.5
12.38
7h1
København, DEN
20.6
 +1.9
12.54
5rD
Jacksonville, FL
24.3
-0.8
12.10w
 1h3
Daytona Beach, FL
31.3
 +3.4
12.20w
 3h1-22
Gävle
11.8
 +3.5
2018
11.92
 2rB
Karlstad
25.7
-0.3
11.98
3-22
Huddinge
3.8
-1.3
12.06
8
Göteborg/S
18.8
 0.0
12.16
2h1-22
Huddinge
3.8
-2.2
2019
11.61
 1
Mölndal
3.8
 +0.9
11.83
1 h3
Mölndal
3.8
 +0.1
2020
11.87
 4
Göteborg/S
29.8
 +1.8
11.94
3
Göteborg/U
27.6
 +0.8
11.73w
 4
Skara
11.7
 +2.9
2021
11.64
 3
Mölndal
7.8
 0.0
11.69
1rB
Mölndal
7.8
 +1.3
11.86
2
Malmö/S
14.8
-1.2
2022
11.59
1
Göteborg/S
23.7
 +0.6
11.61
1
Uppsala
21.6
 +1.5
11.71
1h1
Norrköping
5.8
 +0.9
11.80
4
Norrköping
5.8
 +0.6
2023
12.12
 3
Mölndal
19.8
-1.1
12.28
3
Mölndal
19.8
-3.3
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
17.42
2
Göteborg/S
29.5
 +0.4
17.52
1rA
Göteborg/S
29.5
 +0.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
26.05
 2h3-19
Kalmar
22.8
-0.6
26.16
6-19
Kalmar
23.8
-1.0
2016
24.52
 4h2
Sollentuna
27.8
-0.2
24.84
2
Trelleborg
4.6
 +1.7
25.19
3-22
Hässleholm
7.8
 +1.4
25.14w
 2h1-22
Hässleholm
6.8
 +3.4
2017
24.87
 2h1-22
Gävle
12.8
 +2.0
25.14
5h4
Gulf Shores, AL
25.5
-1.3
25.14
4-22
Gävle
13.8
 +0.2
25.21
7rB
Göteborg/U
2.7
 +1.9
25.58
2h1
Daytona Beach, FL
31.3
-3.1
24.76w
 2rB
Daytona Beach, FL
1.4
 +2.8
2018
23.66
 1
Eskilstuna
26.8
 +1.9
23.67
1h3
Eskilstuna
25.8
 +1.1
23.90
1
Halmstad
17.6
 +1.5
23.93
2
Tampere, FIN
1.9
-0.3
24.07
2-22
Gävle
12.8
 +1.0
24.33
1
Göteborg/S
3.6
-0.4
24.44
2
Skara
6.6
-1.1
24.48
1 -22
Huddinge
4.8
-1.2
24.48
1-22
Huddinge
5.8
-1.2
24.73
1h1-22
Huddinge
4.8
-2.9
23.92w
 5
Göteborg/U
1.7
 +3.2
24.02w
 1
Helsingborg
6.7
 +2.7
24.14w
 8
Sollentuna
28.6
 +2.7
2019
23.58
 1
Skara
6.6
 +2.0
23.58
1
Göteborg/U
30.6
-0.9
23.68
3
Stockholm/S
25.8
 +1.4
23.71
4s3
Napoli, ITA
11.7
 +1.1
23.76
1
Halmstad
16.6
 +0.9
23.86
3
Varberg
15.7
 +1.2
23.89
2
Borås
2.6
 +0.6
23.91
5h2
Bydgoszcz, POL
9.8
-0.9
24.01
2h2
Napoli, ITA
10.7
-0.2
24.09
1h2
Karlstad
31.8
 +1.4
24.20
2s1
Karlstad
1.9
 +1.3
2020
23.48
 1h1
Uppsala
15.8
 +0.3
23.53
2
Uppsala
16.8
 +1.1
23.64
1
Karlstad
8.7
 +1.2
23.73
1
Göteborg/U
27.6
 +1.9
23.74
1
Göteborg/S
6.8
-1.8
23.89
2
Göteborg/S
4.7
 +1.9
23.95
2
Tampere, FIN
6.9
-1.3
24.02
1
Göteborg/S
25.7
 0.0
2021
23.39
 7
Stockholm/S
4.7
-0.4
23.42
1
Halmstad
29.6
 +0.2
23.45
2
Kuortane, FIN
26.6
 +0.5
23.50
1
Göteborg/U
10.7
 +1.7
23.54
2
Stockholm/S
5.9
 
23.59
2
København, DEN
8.6
 +0.9
23.63
4
Cluj-Napoca, ROU
20.6
-0.4
23.77
1h2
Borås
29.8
 +1.1
23.81
5
Göteborg/S
2.6
 +0.3
24.01
4
Borås
29.8
-0.2
2022
23.14
1
Norrköping
7.8
 +1.6
23.19
1
Göteborg/S
23.7
 +0.1
23.20
4h3
München, GER
18.8
 +0.5
23.30
1
Halmstad
3.7
 +2.0
23.31
1h1
Norrköping
6.8
 +0.9
23.49
2
Helsinki, FIN
4.9
-0.7
23.64
1
Söderhamn
26.7
-1.1
23.74
3
Espoo, FIN
8.6
 +1.7
23.78
8
Stockholm/S
30.6
 +0.1
23.91
3
København, DEN
16.6
-0.2
23.96
8s1
München, GER
18.8
-0.3
23.32w
 1
Uppsala
21.6
 +2.6
23.84w
 4
Sollentuna
12.6
 +4.2
2023
23.54
 1
Göteborg/S
2.7
 +1.4
23.57
2
Göteborg/S
11.6
-0.1
23.75
2
Sollentuna
8.7
-2.9
23.79
3
København, DEN
28.5
 +2.0
24.04
3
Söderhamn
30.7
-0.6
24.06
1h1
Söderhamn
29.7
-2.3
23.99w
 1
Högby
18.5
 +3.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
25.13
 1h2
Sätra
21.2
 
25.30
4
Sätra
22.2
 
2018
24.55
 1rD
Växjö
21.1
 
24.74
2rB
Malmö/A
28.1
 
24.79
2rB
Göteborg/FH
3.2
 
2019
23.68
 2
Bærum, NOR
10.2
 
23.86
2
Göteborg/FH
2.2
 
23.91
1
Norrköping
17.2
 
24.00
1
Växjö
20.1
 
24.33
1h6
Norrköping
17.2
 
2020
23.62
 2
Växjö
23.2
 
23.73
1h3
Växjö
22.2
 
23.99
1r1
Helsinki, FIN
9.2
 
24.04
2
Göteborg/FH
1.2
 
24.16
1
Växjö
17.1
 
2021
23.60
 1
Växjö
24.1
 
23.80
1
Växjö
14.2
 
24.23
2
Göteborg/FH
17.1
 
24.31
1h4
Malmö/A
20.2
 
24.54
4
Malmö/A
21.2
 
2022
23.51
 1
Växjö
5.2
 
23.55
1
Växjö
27.2
 
23.72
1h4
Växjö
26.2
 
23.81
1
Växjö
21.1
 
23.86
2
Uppsala
13.2
 
2023
23.50
2rA
Växjö
20.1
 
23.67
3rB
Karlstad
12.2
 
23.83
1
Göteborg/FH
2.2
 
24.06
1h2
Malmö/A
18.2
 
24.12
3rA
Malmö/A
19.2
 
2024
24.17
 1h1
Karlstad
17.2
 
24.35
5
Karlstad
18.2
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
54.25
 3
Malmö/S
26.6
 
55.35
8
Göteborg/S
16.8
 
2023
52.73
1
Söderhamn
29.7
 
53.00
5rB
Chorzów, POL
23.6
 
53.18
1
Sollentuna
8.7
 
53.47
5
Malmö/S
5.8
 
53.71
3
Göteborg/S
18.6
 
54.11
2
Stockholm/S
2.9
 
54.35
1h1
Söderhamn
28.7
 
55.67
1
Högby
18.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
57.15
 3-22
Uppsala
25.2
 
58.16
1h1-22
Uppsala
24.2
 
2019
56.43
 2
Växjö
19.1
 
2024
53.48
1rA
Växjö
20.1
 
53.66
3
Sätra
3.2
 
53.83
3
Karlstad
17.2
 
54.01
1
Bærum, NOR
11.2
 
54.53
1h2
Karlstad
16.2
 
54.73
1
Göteborg/FH
2.3
 

Ute
100 m
SM 2022 4
11.80
1
h1
11.71
200 m
SM 2016
4
h2
24.52
SM 2018 1
23.66
1
h3
23.67
SM 2019
2
s1
24.20
1
h2
24.09
SM 2020 2
23.53
1
h1
23.48
SM 2021 4
24.01
1
h2
23.77
SM 2022 1
23.14
1
h1
23.31
SM 2023 3
24.04
1
h1
24.06
400 m
SM 2023 1
52.73
1
h1
54.35
4x100 m
SM 2018 3
46.66
SM 2019 1
44.87
SM 2020 2
46.92
SM 2021 2
45.27
4x400 m
SM 2018 1
3:40.92
SM 2019 1
3:44.74
SM 2021 1
3:38.22
Inne
200 m
ISM 2015 4
25.30
1
h2
25.13
ISM 2018
h2
DQ
ISM 2019 1
23.91
1
h6
24.33
ISM 2020 2
23.62
1
h3
23.73
ISM 2021 4
24.54
1
h4
24.31
ISM 2022 1
23.55
1
h4
23.72
ISM 2023 3
A
24.12
1
h2
24.06
ISM 2024 5
24.35
1
h1
24.17
400 m
ISM 2024 3
53.83
1
h2
54.53

Junior-ungdom
Ute
100 m
JSM 2015 4
19
12.61
1
19
h3
12.50
JSM 2016 6
22
12.28
3
22
h1
12.36
JSM 2017 4
22
12.22
3
22
h1
12.20w
JSM 2018 3
22
11.98
2
22
h1
12.16
200 m
JSM 2015 6
19
26.16
2
19
h3
26.05
JSM 2016 3
22
25.19
2
22
h1
25.14w
JSM 2017 4
22
25.14
2
22
h1
24.87
JSM 2018 1
22
24.48
1
22
24.48
1
22
h1
24.73
4x100 m
JSM 2016 1
22
46.97
3x400 m
JSM 2018 2
22
2:54.96
Inne
60 m
IJSM 2015 3
19
7.76
2
19
h1
7.89
IJSM 2016
5
22
h2
7.96
IJSM 2018 2
22
7.61
3
22
h2
7.69
400 m
IJSM 2018 3
22
57.15
1
22
h1
58.16
Ute
200 m
EM 2022 23
8
s1
23.96
4
h3
23.20

Lag-EM och Europacupen
Super L 2019 11
23.91
Div 1 2021 4
23.63
400 m
Super L 2023 5
B
53.00
4x100 m
Super L 2019 12
44.51
4x400 m
Super L 2019 11
3:35.97