Andreas Almgren

Född: 12 juni 1995

Ålder: 26 år 132 dagar

Förening:
 Turebergs FK
 

  •  4 SM‐guld, 2 SM‐silver
  •  1 ISM‐guld, 1 ISM‐silver, 1 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

3000 m (2)
7:41.6mi
SIR PB (11) SollentunaSollentuna30.1.21
7:41.72
SR PB (43) Lahti, FINLahti, FIN19.8.21
5000 m (2)
14:01.91
PB  SMBoråsSM, Borås29.8.21
13:29.26
PB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21

2020

1000 m (1)
2:32.9m+
SB  SollentunaSollentuna10.8.20
1500 m (6)
3:40.58
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
3:41.01
  FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
3:42.31
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3:48.1m+
  SollentunaSollentuna10.8.20
3:51.21
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
3:54.45
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1 mile (1)
4:04.6m+
PB (60) SollentunaSollentuna10.8.20
2000 m (1)
5:00.23
PB (14) FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
3000 m (1)
7:48.34i
SIR PB (37) (1)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20

2019

800 m (4)
1:53.05
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
1:48.57
SB  LudvikaLudvika6.6.19
1:48.55
SB  (4)Naimette-Xhovémont, BELNaimette-Xhovémont, BEL17.7.19
1:52.45
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
1000 m (1)
2:21.23
PB (13) FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1500 m (8)
3:44.07
PB  JordanStanford, CAJordan, Stanford, CA2.5.19
3:40.18
PB  Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER18.5.19
3:39.68
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
3:39.67
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
3:49.53
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
3:38.99
PB  (2)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3:43.81
  Schifflange, LUXSchifflange, LUX18.8.19
3:41.20
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
4x400 m (1)
3:12.13
SB  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL11.8.19
 Sweden
Anton Sigurdsson, Nick Ekelund-Arenander
Emmanuel Dawlson, Andreas Almgren

2018

400 m (1)
53.02+i
SB  SätraSätra3.2.18
800 m (11)
1:50.09i
SB  SätraSätra3.2.18
1:48.04i
SB (66) (2)v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
1:53.43i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
1:50.76i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
1:52.67
SB  Sotteville-lès-Rouen, FRASotteville-lès-Rouen, FRA17.7.18
1:49.05
SB  Heusden, BELHeusden, BEL21.7.18
1:50.74
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:51.14
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1:48.36
SB  (5)Trond Mohn GamesBergen, NORTrond Mohn Games, Bergen, NOR22.8.18
1:53.31
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
1:50.40
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
1500 m (1)
DNFi
  SätraSätra3.2.18

2017

800 m (6)
1:50.01
SB  (8)Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
1:50.23
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
1:51.01
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:52.38
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
1:51.53
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
1:51.55
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
1500 m (5)
4:00.38
SB  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
3:53.41
SB  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
3:54.91
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17
3:48.15
PB  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
3:45.56
PB  (7)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
4x1500 m (1)
DQ
  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Turebergs FK
Amanuel Gergis, Napoleon Solomon
Andreas Almgren, Daniel Lundgren

2016

800 m (2)
1:49.13
SB  Nijmegen, NEDNijmegen, NED18.5.16
1:47.90
SB  (4)FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED22.5.16
4x800 m (1)
7:27.65
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Turebergs FK
Tim Sundström, Martin Hammar
Johan Eriksson, Andreas Almgren

2015

400 m (2)
49.04i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH28.2.15
48.38i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
800 m (17)
1:48.76i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra31.1.15
1:48.39i
PB  v4NatBærum, NORv4Nat, Bærum, NOR14.2.15
1:46.56i
PB (8) (1)XL-GalanStockholm/GXL-Galan, Stockholm/G19.2.15
1:46.88i
  Sainsbury'sBirmingham, GBRSainsbury's, Birmingham, GBR21.2.15
1:50.61i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE6.3.15
1:47.24i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE7.3.15
1:47.78i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE8.3.15
1:45.59
PB (55) (1)FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
1:46.12
  ArcobalenoBoissano, ITAArcobaleno, Boissano, ITA1.7.15
1:45.88
  Naimette-Xhovémont, BELNaimette-Xhovémont, BEL15.7.15
1:47.02
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL18.7.15
1:46.04
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
1:45.99
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
1:52.08
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:48.06
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
1:48.06
  VMBeijing, CHNVM, Beijing, CHN22.8.15
1:51.53
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15

2014

400 m (1)
48.43
SB  (10)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.14
600 m (1)
1:19.7m+
PB  SollentunaSollentuna26.6.14
800 m (13)
1:49.20
PB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E6.6.14
1:48.46
PB  Göteborg GPGöteborg/SGöteborg GP, Göteborg/S14.6.14
1:46.99
SJR PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna26.6.14
1:49.45
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
1:50.27
  JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR25.7.14
1:48.87
  JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR26.7.14
1:45.65
SJR PB (43) (4) (1)JVMEugene, ORJVM, Eugene, OR27.7.14
1:54.00
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
1:50.24
  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
1:48.22
  EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI12.8.14
1:47.55
  EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI13.8.14
1:47.54
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
1:48.12
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14
1500 m (1)
3:50.53
PB  (12)SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna7.6.14
4x800 m (1)
7:36.61
SB  SMKilSM, Kil24.5.14
 Turebergs FK
Erik Smedhs, Anton Asplund
Johan Eriksson, Andreas Almgren
3x800 m (1)
5:50.18
SB  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Turebergs FK

2013

200 m (1)
23.40i
PB  (23)EskilstunaEskilstuna2.2.13
600 m (1)
1:22.0m+i
PB  SätraSätra3.2.13
800 m (11)
1:51.26i
PB  Råka SpåretSätraRåka Spåret, Sätra3.2.13
1:51.46i
  SätraSätra10.2.13
1:55.62i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
1:52.16i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.13
1:51.14i
PB  (26) (5)XL-GalanStockholm/GXL-Galan, Stockholm/G21.2.13
1:57.46
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås10.8.13
1:52.39
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13
1:50.86
SB  NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN17.8.13
1:56.49
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
1:49.72
PB  SMBoråsSM, Borås1.9.13
1:49.46
PB  (65) (7)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
1500 m (3)
4:05.29i
SB  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla23.2.13
4:04.68i
SB  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
3:53.84
PB  (22)Stockholm/SStockholm/S22.8.13
4x400 m (1)
3:14.87
  NMEspoo, FINNM, Espoo, FIN18.8.13
 Sweden
Carl Sjöstedt, Alex Torgersson
Andreas Almgren, Fredrick Ekholm

2012

400 m (3)
48.75
SB  (39) FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12
48.81
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12
48.58
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
800 m (7)
1:53.98
SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12
1:54.73
  Lag-USMTäbyLag-USM, Täby30.6.12
1:51.57
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.12
1:53.54
  USMSollentunaUSM, Sollentuna11.8.12
1:50.45
PB  (15) (10)DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S17.8.12
1:55.28
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
1:54.79
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U2.9.12
4x400 m (1)
3:16.24
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.12
 Turebergs FK
Johan Eriksson, Klas Persson
Andreas Almgren, Anton Asplund
4x800 m (1)
7:44.62
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje8.9.12
 Turebergs FK
Erik Widing, Klas Persson
Andreas Almgren, Anton Asplund
3x800 m (1)
5:54.87
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.12
 Turebergs FK

2011

100 m (1)
11.65
PB  SollentunaSollentuna9.8.11+0.4
200 m (1)
22.88
PB  SollentunaSollentuna9.8.11+0.1
400 m (6)
50.37i
PB  (10)SätraSätra11.12.10
48.87
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11
49.03
  SMGävleSM, Gävle12.8.11
48.33
PB  SMGävleSM, Gävle13.8.11
51.63
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
48.94
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
600 m (1)
1:23.30
PB  SätraSätra29.5.11
800 m (8)
1:55.47i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
1:51.79
PB  (12)SollentunaSollentuna21.5.11
1:52.25
  (52) Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S11.6.11
1:52.46
  UVMVilleneuve d'Ascq, FRAUVM, Villeneuve d'Ascq, FRA6.7.11
1:52.26
  UVMVilleneuve d'Ascq, FRAUVM, Villeneuve d'Ascq, FRA7.7.11
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11
2:00.72
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
1:57.10
  USMYstadUSM, Ystad28.8.11
1500 m (2)
4:25.23i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
4:04.46i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
4x400 m (1)
3:13.63
SB  SMVäxjöSM, Växjö3.6.11
 Turebergs FK
4x800 m (1)
7:42.45
SB  SMVäxjöSM, Växjö2.6.11
 Turebergs FK

2010

200 m (1)
23.89i
PB  EskilstunaEskilstuna6.2.10
300 m (1)
36.33
PB  Stockholm/SStockholm/S8.8.10
800 m (3)
2:03.36
SB  USMKilUSM, Kil13.8.10
1:58.11
PB  USMKilUSM, Kil14.8.10
1:55.99
PB  VästeråsVästerås11.9.10
1000 m (2)
2:46.91i
PB  NorrköpingNorrköping27.2.10
2:35.40i
PB  NorrköpingNorrköping28.2.10
2000 m (1)
5:44.47
PB  USMKilUSM, Kil15.8.10
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
15.13
PB  UppsalaUppsala29.8.10+0.3
300 m häck (76.2 cm) (1)
40.47
PB  Stockholm/SStockholm/S7.8.10
Längd (1)
6.07
PB  VästeråsVästerås10.9.10-0.3
3x800 m (1)
6:01.82
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje30.5.10
 Turebergs FK

2009

100 m (1)
12.30
PB  SollentunaSollentuna6.6.09+1.2
300 m (1)
36.83
PB  UppsalaUppsala13.9.09
800 m (1)
1:59.83
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.8.09
2000 m (1)
5:50.92
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.09
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
15.96
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.8.09-2.8
300 m häck (76.2 cm) (1)
41.52
PB  Huddinge/JHuddinge/J8.8.09
Längd (1)
5.95
PB  UppsalaUppsala12.9.09-0.4
Tresteg (1)
12.14
PB  UppsalaUppsala13.9.09-1.0

2008

800 m (1)
2:07.30
PB  Stockholm/SStockholm/S13.8.08
1500 m (1)
4:32.37
PB  EnskedeEnskede24.8.08
2000 m (1)
6:16.57
PB  Stockholm/SStockholm/S24.7.08

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat130801.Eventname AS Eventeng, alltat130801.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat130801.Date),'.',MONTH(alltat130801.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat130801.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat130801 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat130801.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat130801.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat130801.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat130801.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat130801.Eventname AS Eventeng, alltat130801.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat130801.Date),'.',MONTH(alltat130801.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat130801.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat130801 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat130801.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat130801.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat130801.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat130801.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat130801.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat130801.Eventname AS Eventeng, alltat130801.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat130801.Date),'.',MONTH(alltat130801.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat130801.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat130801 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat130801.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat130801.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat130801.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat130801.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat130801.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

100 m
Ute
11.65
Sollentuna9.8.11+0.4
200 m
Ute
22.88
Sollentuna9.8.11+0.1
Inne
23.40
Eskilstuna2.2.13
300 m
Ute
36.33
Stockholm/S8.8.10
400 m
Ute
48.33
Gävle13.8.11
Inne
48.38
Göteborg/FH1.3.15
600 m
Ute
1:19.7m+
Sollentuna26.6.14
Inne
1:22.0m+
Sätra3.2.13
800 m
Ute
1:45.59
Sollentuna25.6.153
Inne
1:46.56
Stockholm/G19.2.153
1000 m
Ute
2:21.23
Varberg15.7.19
Inne
2:35.40
Norrköping28.2.10
1500 m
Ute
3:38.99
Göteborg/S16.8.1914
Inne
4:04.46
Huddinge20.2.11
1 mile
Ute
4:04.6m+
Sollentuna10.8.20
2000 m
Ute
5:00.23
Sollentuna10.8.20
3000 m
Ute
7:41.72
SRLahti, FIN19.8.21
Inne
7:41.6m
SRSollentuna30.1.211
5000 m
Ute
13:29.26
Stockholm/S4.9.218
Längd
Ute
6.07
Västerås10.9.10-0.3
Tresteg
Ute
12.14
Uppsala13.9.09-1.0

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute
40.47
Stockholm/S7.8.10
400 m
48.33
5
SMGävle13.8.11
48.38i
2
22
IJSMGöteborg/FH1.3.15
48.43
1
B
VUSGöteborg/U28.6.14
48.58
5
SMStockholm/S25.8.12
48.75
1
B
Folksam GPSollentuna5.7.12
48.81
2
h3
SMStockholm/S24.8.12
48.87
3
B
Folksam GPSollentuna28.6.11
48.94
1
16
NC-yYstad27.8.11
49.03
3
h2
SMGävle12.8.11
49.04i
1
22
h1
IJSMGöteborg/FH28.2.15
Visa/dölj alla resultat
50.37i
2
Sätra11.12.10
51.63
1
16
h1
NC-yYstad26.8.11
53.02+i
2
Sätra3.2.18
10-bästasnitt: 48.716
800 m
1:45.59
1
Folksam GPSollentuna25.6.15
1:45.65
3
19
JVMEugene, OR27.7.14
1:45.88
2
Naimette-Xhovémont, BEL15.7.15
1:45.99
4
BauhausStockholm/S30.7.15
1:46.04
2
Folksam GPKarlstad22.7.15
1:46.12
1
ArcobalenoBoissano, ITA1.7.15
1:46.56i
6
XL-GalanStockholm/G19.2.15
1:46.88i
4
Sainsbury'sBirmingham, GBR21.2.15
1:46.99
6
Folksam GPSollentuna26.6.14
1:47.02
5
KBC-NachtHeusden, BEL18.7.15
Visa/dölj alla resultat
1:47.24i
1
s2
IEMPraha, CZE7.3.15
1:47.54
7
DN GalanStockholm/S21.8.14
1:47.55
6
s1
EMZürich, SUI13.8.14
1:47.78i
4
IEMPraha, CZE8.3.15
1:47.90
8
FBKGHengelo, NED22.5.16
1:48.04i
1
v3NatUppsala11.2.18
1:48.06
1
SMSöderhamn9.8.15
1:48.06
6
h5
VMBeijing, CHN22.8.15
1:48.12
2
vFINHelsinki, FIN30.8.14
1:48.22
3
h3
EMZürich, SUI12.8.14
1:48.36
6
Trond Mohn GameBergen, NOR22.8.18
1:48.39i
1
v4NatBærum, NOR14.2.15
1:48.46
9
Göteborg GPGöteborg/S14.6.14
1:48.55
8
Naimette-Xhovémont, BEL17.7.19
1:48.57
4
Ludvika6.6.19
1:48.76i
1
Raka SpåretSätra31.1.15
1:48.87
2
19
s2
JVMEugene, OR26.7.14
1:49.05
7
B
Heusden, BEL21.7.18
1:49.13
6
Nijmegen, NED18.5.16
1:49.20
1
SAYOSollentuna/E6.6.14
1:49.45
5
Folksam GPKarlstad16.7.14
1:49.46
3
vFINStockholm/S8.9.13
1:49.72
4
SMBorås1.9.13
1:50.01
7
Göteborg/S10.6.17
1:50.09i
1
Sätra3.2.18
1:50.23
8
BauhausStockholm/S18.6.17
1:50.24
1
SMUmeå3.8.14
1:50.27
1
19
h2
JVMEugene, OR25.7.14
1:50.40
4
SMEskilstuna26.8.18
1:50.45
2
C
DN GalanStockholm/S17.8.12
1:50.61i
2
h7
IEMPraha, CZE6.3.15
1:50.74
8
Karlstad25.7.18
1:50.76i
2
ISMGävle18.2.18
1:50.86
2
19
NMEspoo, FIN17.8.13
1:51.01
8
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:51.14i
7
B
XL-GalanStockholm/G21.2.13
1:51.14
9
Göteborg/S18.8.18
1:51.26i
2
Råka SpåretSätra3.2.13
1:51.46i
1
Sätra10.2.13
1:51.53
1
vFINStockholm/S13.9.15
1:51.53
2
SMHelsingborg27.8.17
1:51.55
5
vFINStockholm/S3.9.17
1:51.57
2
Stockholm/S7.8.12
1:51.79
2
Sollentuna21.5.11
1:52.08
1
h2
SMSöderhamn8.8.15
1:52.16i
3
ISMNorrköping17.2.13
1:52.25
8
B
Folksam GPGöteborg/S11.6.11
1:52.26
6
17
s2
UVMVilleneuve d'Ascq, FRA7.7.11
1:52.38
2
h1
SMHelsingborg26.8.17
1:52.39
1
19
JSMVästerås11.8.13
1:52.45
6
vFINStockholm/S24.8.19
1:52.46
4
17
h5
UVMVilleneuve d'Ascq, FRA6.7.11
1:52.67
4
Sotteville-lès-Rouen, FRA17.7.18
1:53.05
7
BauhausStockholm/S30.5.19
1:53.31
1
h3
SMEskilstuna25.8.18
1:53.43i
1
h2
ISMGävle17.2.18
1:53.54
1
17
USMSollentuna11.8.12
1:53.98
8
C
Folksam GPGöteborg/S14.6.12
1:54.00
1
h1
SMUmeå2.8.14
1:54.73
1
17
teamNCTäby30.6.12
1:54.79
1
17
vFINGöteborg/U2.9.12
1:55.28
4
h2
SMStockholm/S25.8.12
1:55.47i
4
h3
ISMGöteborg/FH26.2.11
1:55.62i
2
h1
ISMNorrköping16.2.13
1:55.99
1
15
Västerås11.9.10
1:56.49
2
h1
SMBorås31.8.13
1:57.10
1
16
NC-yYstad28.8.11
1:57.46
1
19
h2
JSMVästerås10.8.13
1:58.11
1
15
NC-yKil14.8.10
1:59.83
1
Göteborg/U29.8.09
2:00.72
2
16
h1
NC-yYstad27.8.11
2:03.36
1
15
h1
NC-yKil13.8.10
2:07.30
1
15
Stockholm/S13.8.08
10-bästasnitt: 1:46.272
1500 m
3:38.99
8
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
3:39.67
4
Karlstad3.7.19
3:39.68
1
Folksam GPSollentuna18.6.19
3:40.18
3
Karlsruhe, GER18.5.19
3:40.58
1
Sollentuna14.6.20
3:41.01
3
Karlstad8.7.20
3:41.20
1
vFINStockholm/S25.8.19
3:42.31
1
Göteborg/S25.7.20
3:43.81
5
Schifflange, LUX18.8.19
3:44.07
1
C
JordanStanford, CA2.5.19
Visa/dölj alla resultat
3:45.56
1
vFINStockholm/S2.9.17
3:48.1m+
-
Sollentuna10.8.20
3:48.15
1
SMHelsingborg26.8.17
3:49.53
4
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
3:50.53
2
SAYOSollentuna7.6.14
3:51.21
2
h2
SMUppsala14.8.20
3:53.41
1
22
JSMGävle12.8.17
3:53.84
6
C
Stockholm/S22.8.13
3:54.45
2
SMUppsala15.8.20
3:54.91
1
h1
SMHelsingborg25.8.17
4:00.38
3
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN24.6.17
4:04.46i
1
16
NC-yHuddinge20.2.11
4:04.68i
1
19
IJSMUddevalla24.2.13
4:05.29i
1
19
h2
IJSMUddevalla23.2.13
4:25.23i
1
16
h1
NC-yHuddinge19.2.11
4:32.37
1
13
Enskede24.8.08
10-bästasnitt: 3:41.15

Total results in database: 167
By event:
100 m:2
200 m:3
300 m:2
400 m:13
600 m:3
800 m:84
1000 m:4
1500 m:27
1 mile:1
2000 m:4
3000 m:3
5000 m:2
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m):2
300 m häck (76.2 cm):2
Längd:2
Tresteg:1
4x400 m:4
4x800 m:4
3x800 m:3
4x1500 m:1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
12.30
 3-14
Sollentuna
6.6
 +1.2
2011
11.65
7
Sollentuna
9.8
 +0.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
22.88
4
Sollentuna
9.8
 +0.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
23.89
 1-15
Eskilstuna
6.2
 
2013
23.40
2
Eskilstuna
2.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
36.83
 1
Uppsala
13.9
 
2010
36.33
2
Stockholm/S
8.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
48.33
5
Gävle
13.8
 
48.87
3rB
Sollentuna
28.6
 
48.94
1-16
Ystad
27.8
 
49.03
3h2
Gävle
12.8
 
51.63
1h1-16
Ystad
26.8
 
2012
48.58
 5
Stockholm/S
25.8
 
48.75
1rB
Sollentuna
5.7
 
48.81
2h3
Stockholm/S
24.8
 
2014
48.43
 1rB
Göteborg/U
28.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
50.37
 2
Sätra
11.12
 
2015
48.38
2 -22
Göteborg/FH
1.3
 
49.04
1 h1-22
Göteborg/FH
28.2
 
2018
53.02+
 2
Sätra
3.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
1:23.30
 1
Sätra
29.5
 
2014
1:19.7m+
Sollentuna
26.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
1:22.0m+
3
Sätra
3.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
2:07.30
 1-15
Stockholm/S
13.8
 
2009
1:59.83
 1hX-15
Göteborg/U
29.8
 
2010
1:55.99
 1-15
Västerås
11.9
 
1:58.11
1-15
Kil
14.8
 
2:03.36
1h1-15
Kil
13.8
 
2011
1:51.79
 2
Sollentuna
21.5
 
1:52.25
8rB
Göteborg/S
11.6
 
1:52.26
6s2-17
Villeneuve d'Ascq, FRA
7.7
 
1:52.46
4h5-17
Villeneuve d'Ascq, FRA
6.7
 
1:57.10
1-16
Ystad
28.8
 
2:00.72
2h1-16
Ystad
27.8
 
2012
1:50.45
 2rC
Stockholm/S
17.8
 
1:51.57
2
Stockholm/S
7.8
 
1:53.54
1-17
Sollentuna
11.8
 
1:53.98
8rC
Göteborg/S
14.6
 
1:54.73
1-17
Täby
30.6
 
1:54.79
1-17
Göteborg/U
2.9
 
1:55.28
4h2
Stockholm/S
25.8
 
2013
1:49.46
 3
Stockholm/S
8.9
 
1:49.72
4
Borås
1.9
 
1:50.86
2-19
Espoo, FIN
17.8
 
1:52.39
1-19
Västerås
11.8
 
1:56.49
2 h1
Borås
31.8
 
1:57.46
1h2-19
Västerås
10.8
 
2014
1:45.65
 3-19
Eugene, OR
27.7
 
1:46.99
6
Sollentuna
26.6
 
1:47.54
7
Stockholm/S
21.8
 
1:47.55
6s1
Zürich, SUI
13.8
 
1:48.12
2
Helsinki, FIN
30.8
 
1:48.22
3h3
Zürich, SUI
12.8
 
1:48.46
9
Göteborg/S
14.6
 
1:48.87
2s2-19
Eugene, OR
26.7
 
1:49.20
1
Sollentuna/E
6.6
 
1:49.45
5
Karlstad
16.7
 
1:50.24
1
Umeå
3.8
 
1:50.27
1h2-19
Eugene, OR
25.7
 
1:54.00
1 h1
Umeå
2.8
 
2015
1:45.59
1
Sollentuna
25.6
 
1:45.88
2
Naimette-Xhovémont, BEL
15.7
 
1:45.99
4
Stockholm/S
30.7
 
1:46.04
2
Karlstad
22.7
 
1:46.12
1
Boissano, ITA
1.7
 
1:47.02
5
Heusden, BEL
18.7
 
1:48.06
1
Söderhamn
9.8
 
1:48.06
6h5
Beijing, CHN
22.8
 
1:51.53
1
Stockholm/S
13.9
 
1:52.08
1 h2
Söderhamn
8.8
 
2016
1:47.90
 8
Hengelo, NED
22.5
 
1:49.13
6
Nijmegen, NED
18.5
 
2017
1:50.01
 7
Göteborg/S
10.6
 
1:50.23
8
Stockholm/S
18.6
 
1:51.01
8
Sollentuna
29.6
 
1:51.53
2
Helsingborg
27.8
 
1:51.55
5
Stockholm/S
3.9
 
1:52.38
2h1
Helsingborg
26.8
 
2018
1:48.36
 6
Bergen, NOR
22.8
 
1:49.05
7rB
Heusden, BEL
21.7
 
1:50.40
4
Eskilstuna
26.8
 
1:50.74
8
Karlstad
25.7
 
1:51.14
9
Göteborg/S
18.8
 
1:52.67
4
Sotteville-lès-Rouen, FRA
17.7
 
1:53.31
1h3
Eskilstuna
25.8
 
2019
1:48.55
 8
Naimette-Xhovémont, BEL
17.7
 
1:48.57
4
Ludvika
6.6
 
1:52.45
6
Stockholm/S
24.8
 
1:53.05
7
Stockholm/S
30.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
1:55.47
 4 h3
Göteborg/FH
26.2
 
2013
1:51.14
 7rB
Stockholm/G
21.2
 
1:51.26
2
Sätra
3.2
 
1:51.46
1
Sätra
10.2
 
1:52.16
3
Norrköping
17.2
 
1:55.62
2 h1
Norrköping
16.2
 
2015
1:46.56
6
Stockholm/G
19.2
 
1:46.88
4
Birmingham, GBR
21.2
 
1:47.24
1s2
Praha, CZE
7.3
 
1:47.78
4
Praha, CZE
8.3
 
1:48.39
1
Bærum, NOR
14.2
 
1:48.76
1
Sätra
31.1
 
1:50.61
2h7
Praha, CZE
6.3
 
2018
1:48.04
 1
Uppsala
11.2
 
1:50.09
1
Sätra
3.2
 
1:50.76
2
Gävle
18.2
 
1:53.43
1h2
Gävle
17.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:21.23
4
Varberg
15.7
 
2020
2:32.9m+
 
Sollentuna
10.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
2:35.40
1-15
Norrköping
28.2
 
2:46.91
1h3-15
Norrköping
27.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
4:32.37
 1-13
Enskede
24.8
 
2013
3:53.84
 6rC
Stockholm/S
22.8
 
2014
3:50.53
 2
Sollentuna
7.6
 
2017
3:45.56
 1
Stockholm/S
2.9
 
3:48.15
1
Helsingborg
26.8
 
3:53.41
1-22
Gävle
12.8
 
3:54.91
1h1
Helsingborg
25.8
 
4:00.38
3
Vaasa, FIN
24.6
 
2019
3:38.99
8
Göteborg/S
16.8
 
3:39.67
4
Karlstad
3.7
 
3:39.68
1
Sollentuna
18.6
 
3:40.18
3
Karlsruhe, GER
18.5
 
3:41.20
1
Stockholm/S
25.8
 
3:43.81
5
Schifflange, LUX
18.8
 
3:44.07
1rC
Stanford, CA
2.5
 
3:49.53
4
Bydgoszcz, POL
10.8
 
2020
3:40.58
 1
Sollentuna
14.6
 
3:41.01
3
Karlstad
8.7
 
3:42.31
1
Göteborg/S
25.7
 
3:48.1m+
Sollentuna
10.8
 
3:51.21
2h2
Uppsala
14.8
 
3:54.45
2
Uppsala
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
4:04.46
1-16
Huddinge
20.2
 
4:25.23
1h1-16
Huddinge
19.2
 
2013
4:04.68
 1-19
Uddevalla
24.2
 
4:05.29
1h2-19
Uddevalla
23.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:04.6m+
Sollentuna
10.8
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
6:16.57
 1-13
Stockholm/S
24.7
 
2009
5:50.92
 3
Stockholm/S
25.8
 
2010
5:44.47
 1-15
Kil
15.8
 
2020
5:00.23
2
Sollentuna
10.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
7:41.72
2
Lahti, FIN
19.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7:48.34
 1
Växjö
22.2
 
2021
7:41.6m
1
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
13:29.26
1
Stockholm/S
4.9
 
14:01.91
1
Borås
29.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
5.95
 1-14
Uppsala
12.9
-0.4
2010
6.07
2-15
Västerås
10.9
-0.3
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
12.14
1-14
Uppsala
13.9
-1.0

Junior-ungdom
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2009
41.52
 2-15
Huddinge/J
8.8
 
2010
40.47
2-15
Stockholm/S
7.8
 

Ute
400 m
SM 2011 5
48.33
3
h2
49.03
SM 2012 5
48.58
2
h3
48.81
800 m
SM 2012
4
h2
1:55.28
SM 2013 4
1:49.72
2
h1
1:56.49
SM 2014 1
1:50.24
1
h1
1:54.00
SM 2015 1
1:48.06
1
h2
1:52.08
SM 2017 2
1:51.53
2
h1
1:52.38
SM 2018 4
1:50.40
1
h3
1:53.31
1500 m
SM 2017 1
3:48.15
1
h1
3:54.91
SM 2020 2
3:54.45
2
h2
3:51.21
5000 m
SM 2021 1
14:01.91
4x400 m
SM 2011 3
3:13.63
SM 2012 3
3:16.24
4x800 m
SM 2011 5
7:42.45
SM 2012 1
7:44.62
SM 2014 3
7:36.61
SM 2016 2
7:27.65
4x1500 m
SM 2017
DQ
Inne
800 m
ISM 2011
4
h3
1:55.47
ISM 2013 3
1:52.16
2
h1
1:55.62
ISM 2018 2
1:50.76
1
h2
1:53.43
3000 m
ISM 2020 1
7:48.34

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2012 1
17
1:53.54
JSM 2013 1
19
1:52.39
1
19
h2
1:57.46
1500 m
JSM 2017 1
22
3:53.41
3x800 m
USM 2010 1
17
6:01.82
JSM 2012 1
22
5:54.87
JSM 2014 1
22
5:50.18
Inne
400 m
IJSM 2015 2
22
48.38
1
22
h1
49.04
1500 m
IJSM 2013 1
19
4:04.68
1
19
h2
4:05.29
Ute
800 m
EM 2014 10
6
s1
1:47.55
3
h3
1:48.22
VM 2015 28
6
h5
1:48.06
Inne
800 m
IEM 2015 4
1:47.78
1
s2
1:47.24
2
h7
1:50.61

Lag-EM och Europacupen
1500 m
Div 1 2017 3
4:00.38
Super L 2019 4
3:49.53
4x400 m
Super L 2019 10
3:12.13

Junior-ungdom
800 m
UVM 2011 19
6
17
s2
1:52.26
4
17
h5
1:52.46
JVM 2014 3
19
1:45.65
2
19
s2
1:48.87
1
19
h2
1:50.27