William Asker

Född: 16 maj 2004

Ålder: 17 år 162 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 2.5.2019–

Tidigare förening(ar):
IF Kville –1.5.2019

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Höjd (1)
1.84i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.21
 
1.71
O
1.80
O
1.84
XO
1.88
X
1.92
XX
   
Stav (18)
4.72i
PB  UppsalaUppsala16.1.21
 
4.30
O
4.45
O
4.60
O
4.72
O
4.84
XXX
   
4.80i
PB  (83) (13) Göteborg/FHGöteborg/FH23.1.21
 
4.30
O
4.50
O
4.60
O
4.70
XO
4.80
XO
4.90
XXX
  
4.72i
  Malmö/AMalmö/A31.1.21
 
4.30
O
4.44
O
4.58
O
4.72
O
4.86
XXX
   
4.75i
  KalmarKalmar6.2.21
 
4.25
O
4.45
XO
4.62
O
4.75
XO
4.85
XXX
   
4.71i
  VäxjöVäxjö14.2.21
 
4.35
O
4.53
O
4.61
XO
4.71
XO
4.81
XXX
   
4.76i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
 
4.48
O
4.62
O
4.76
XO
4.86
X-
4.96
X-
5.03
X
  
4.70i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.21
 
4.30
XXO
4.50
XO
4.70
XXO
4.85
XXX
    
4.60
SB  SkaraSkara5.6.21
 
4.30
XO
4.60
XXO
4.70
XXX
     
4.82
PB  (25) MölndalMölndal12.6.21
 
4.40
O
4.55
O
4.70
O
4.82
O
4.94
XXX
   
4.55
  Göteborg/UGöteborg/U16.6.21
 
4.40
O
4.55
O
4.70
XXX
     
4.66
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 
4.16
O
4.46
O
4.56
XXO
4.66
XO
4.76
XXX
   
4.60
  TäbyTäby3.7.21
 
4.40
O
4.50
XO
4.60
O
4.70
XXX
    
4.65
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
4.53
  MölndalMölndal7.8.21
 
4.38
XO
4.53
O
4.68
XXX
     
4.56
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
 
4.21
XXO
4.36
O
4.46
XXO
4.51
O
4.56
O
4.70
XXX
  
4.76
  Leuven, BELLeuven, BEL21.8.21
4.42
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
 
4.42
O
4.57
XXX
      
4.64
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
 
4.42
O
4.53
O
4.64
O
4.71
XXX
    
4x100 m (2)
43.71Q
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Örgryte IS
Axel Eenfeldt, William Asker
Marcus Johansson, Alex Apelgrim
43.54
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Örgryte IS
Axel Eenfeldt, William Asker
Marcus Johansson, Alex Apelgrim
1000 m stafett (2)
2:02.51
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Axel Eenfeldt, William Asker
Alex Apelgrim, Albin Hagstedt
2:02.35
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Örgryte IS
Axel Eenfeldt, William Asker
Albin Hagstedt, Alex Apelgrim

2020

Stav (18)
4.20i
PB  Malmö/AMalmö/A12.1.20
 
4.10
O
4.20
XO
4.30
XXX
     
4.20i
=PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4.50i
PB  (50) (25)Malmö/AMalmö/A25.1.20
 
4.10
O
4.30
O
4.40
XO
4.50
XO
4.60
XXX
   
4.30i
  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
4.40i
  Malmö/AMalmö/A8.2.20
 
4.10
O
4.30
XXO
4.40
O
4.50
XXX
    
4.35i
  ÖrebroÖrebro15.2.20
 
4.15
O
4.25
O
4.35
O
4.45
XXX
    
4.41i
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.20
 
4.11
O
4.21
O
4.31
O
4.41
O
4.51
XXX
   
4.30i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
4.23
PB  KarlskronaKarlskrona20.6.20
 
4.03
O
4.13
O
4.23
O
4.33
XXX
    
NH
  MölndalMölndal27.6.20
 
4.18
XXX
       
4.25
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.20
 
4.05
O
4.25
XO
4.45
XXX
     
4.38
PB  KarlskronaKarlskrona12.7.20
 
4.01
O
4.20
O
4.38
XXO
4.52
XXX
    
4.43
PB  TäbyTäby18.7.20
 
4.00
O
4.15
O
4.30
O
4.43
XXO
4.55
XXX
   
4.53
PB  NorrköpingNorrköping1.8.20
 
4.15
O
4.28
XXO
4.41
O
4.53
O
4.64
XXX
   
4.30
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4.60
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna22.8.20
 
4.04
O
4.19
XO
4.40
XO
4.60
XO
4.70
XXX
   
4.62
PB  (48) MölndalMölndal27.8.20
 
4.22
O
4.42
O
4.62
O
4.72
XXX
    
4.55
  Göteborg/SGöteborg/S4.9.20
 
4.20
O
4.40
O
4.55
XXO
4.70
XXX
    
4x100 m (2)
44.35
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
43.56
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
1000 m stafett (2)
2:02.27
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim
2:03.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Leo Zikovic, William Asker
Nils Thorin, Alex Apelgrim

2019

60 m häck (83.8 cm) (2)
8.62i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
DNSi
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
80 m häck (83.8 cm) (1)
11.24
PB  TäbyTäby24.8.19+0.2
Höjd (2)
1.76i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.11.18
1.79
PB  TäbyTäby25.8.19
Stav (6)
3.92i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.12.18
3.86i
  Orléans, FRAOrléans, FRA12.1.19
 
3.66
O
3.86
O
4.06
XXX
     
3.99i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
4.08
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
4.10
PB  HässleholmHässleholm28.7.19
NH
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
 
3.78
XXX
       
Längd (1)
5.88
PB  TäbyTäby24.8.19+0.8
Tresteg (1)
12.60i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
Kula (4.0 kg) (1)
13.61
PB  TäbyTäby25.8.19
Spjut (600 g) (1)
37.04
PB  TäbyTäby24.8.19
4x80 m (1)
38.85
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Örgryte IS
William Asker, Philip Frick
Albin Coster, Anton Matte

2018

80 m (2)
10.12
PB  KungälvKungälv24.6.18-0.7
11.94
  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18-5.9
60 m häck (83.8 cm) (1)
9.41i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
80 m häck (83.8 cm) (1)
11.62
PB  LerumLerum1.9.18+0.1
300 m häck (76.2 cm) (1)
45.87
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
Höjd (4)
1.70i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH19.11.17
1.58i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
1.69i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
1.74
PB  EslövEslöv15.9.18
Stav (5)
3.20i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.17
3.10i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
3.25i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
3.53
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
3.60
PB  EslövEslöv16.9.18
Längd (2)
5.27
PB  LjungbyLjungby27.5.18+1.2
DNS
  USMUddevallaUSM, Uddevalla9.9.18
Tresteg (4)
11.36i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.12.17
11.35i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
11.91i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
12.33
PB  Göteborg/SGöteborg/S3.6.18-0.9
Kula (4.0 kg) (1)
10.56
PB  LjungbyLjungby27.5.18
Diskus (1.0 kg) (2)
33.19
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
33.19
=PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
Spjut (600 g) (1)
28.20
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla8.9.18
Åttakamp (P15) (2)
PB  LjungbyLjungby27.5.18
         
         
DNF
  USMUddevallaUSM, Uddevalla9.9.18
         
         

2017

Höjd (2)
1.63i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.16
1.68
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.17
Stav (1)
2.81
PB  KungsbackaKungsbacka26.8.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292939.Eventname AS Eventeng, alltat292939.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292939.Date),'.',MONTH(alltat292939.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292939.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292939 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292939.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292939.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292939.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat292939.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292939.Eventname AS Eventeng, alltat292939.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292939.Date),'.',MONTH(alltat292939.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292939.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292939 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292939.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292939.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292939.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292939.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat292939.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292939.Eventname AS Eventeng, alltat292939.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292939.Date),'.',MONTH(alltat292939.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292939.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat292939 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292939.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292939.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292939.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292939.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat292939.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

80 m
Ute
10.12
Kungälv24.6.18-0.7
Höjd
Ute
1.79
Täby25.8.19
Inne
1.84
Göteborg/FH27.2.21
Stav
Ute
4.82
Mölndal12.6.21
Inne
4.80
Göteborg/FH23.1.21
Längd
Ute
5.88
Täby24.8.19+0.8
Tresteg
Ute
12.33
Göteborg/S3.6.18-0.9
Inne
12.60
Västerås10.3.19

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute
11.24
Täby24.8.19+0.2
300 m häck (76.2 cm)
Ute
45.87
Göteborg/S2.6.18
Kula (4.0 kg)
Ute
13.61
Täby25.8.19
Diskus (1.0 kg)
Ute
33.19
Uddevalla8.9.18
Spjut (600 g)
Ute
37.04
Täby24.8.19
Åttakamp (P15)
Ute
Ljungby27.5.18
Stav
4.82
2
B
Mölndal12.6.21
4.80i
2
Göteborg/FH23.1.21
4.76i
6
ISMMalmö/A19.2.21
4.76
1
17
Leuven, BEL21.8.21
4.75i
7
Kalmar6.2.21
4.72i
3
B
Uppsala16.1.21
4.72i
4
Malmö/A31.1.21
4.71i
3
Växjö14.2.21
4.70i
2
Göteborg/FH23.2.21
4.66
4
Halmstad29.6.21
Visa/dölj alla resultat
4.65
1
17
VUSGöteborg/U11.7.21
4.64
2
17
vFINStockholm/S4.9.21
4.62
1
Mölndal27.8.20
4.60
1
16
USMSollentuna22.8.20
4.60
4
Skara5.6.21
4.60
7
B
Täby3.7.21
4.56
1
17
USMNorrköping13.8.21
4.55
1
Göteborg/S4.9.20
4.55
3
Göteborg/U16.6.21
4.53
2
B
Norrköping1.8.20
4.53
6
Mölndal7.8.21
4.50i
9
Malmö/A25.1.20
4.43
=4
B
Täby18.7.20
4.42
11
SMBorås28.8.21
4.41i
1
17
Göteborg/FH27.2.20
4.40i
2
Malmö/A8.2.20
4.38
13
Karlskrona12.7.20
4.35i
3
Örebro15.2.20
4.30i
2
17
Göteborg/FH2.2.20
4.30i
1
16
IUSMÖrebro7.3.20
4.30
5
22
Söderhamn8.8.20
4.25
8
B
Göteborg/U4.7.20
4.23
1
Karlskrona20.6.20
4.20i
4
Malmö/A12.1.20
4.20i
1
17
Växjö18.1.20
4.10
1
15
Hässleholm28.7.19
4.08
1
15
VUSGöteborg/U30.6.19
3.99i
1
15
IUSMVästerås10.3.19
3.92i
1
Göteborg/FH16.12.18
3.86i
15
C
Orléans, FRA12.1.19
3.60
1
14
Eslöv16.9.18
3.53
tri
14
USMUddevalla8.9.18
3.25i
2
15
Göteborg/FH4.2.18
3.20i
1
14
Göteborg/FH2.12.17
3.10i
1
14
Göteborg/FH13.1.18
2.81
1
13
Kungsbacka26.8.17
10-bästasnitt: 4.74

Total results in database: 90
By event:
80 m:2
60 m häck (83.8 cm):3
80 m häck (83.8 cm):2
300 m häck (76.2 cm):1
Höjd:9
Stav:48
Längd:3
Tresteg:5
Kula (4.0 kg):2
Diskus (1.0 kg):2
Spjut (600 g):2
Åttakamp (P15):2
4x100 m:4
4x80 m:1
1000 m stafett:4
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.12
3-15
Kungälv
24.6
-0.7
11.94
M-14
Uddevalla
8.9
-5.9
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1.68
 P-13
Göteborg/S
6.6
 
2018
1.74
 1-14
Eslöv
15.9
 
2019
1.79
-15
Täby
25.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1.63
 1-13
Göteborg/FH
4.12
 
2018
1.70
 1-14
Göteborg/FH
19.11
 
1.69
2-14
Göteborg/FH
3.2
 
1.58
1-14
Göteborg/FH
13.1
 
2019
1.76
 1
Göteborg/FH
18.11
 
2021
1.84
5
Göteborg/FH
27.2
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2.81
 1-13
Kungsbacka
26.8
 
2018
3.60
 1-14
Eslöv
16.9
 
3.53
M-14
Uddevalla
8.9
 
2019
4.10
 1-15
Hässleholm
28.7
 
4.08
1-15
Göteborg/U
30.6
 
2020
4.62
 1
Mölndal
27.8
 
4.60
1-16
Sollentuna
22.8
 
4.55
1
Göteborg/S
4.9
 
4.53
2cB
Norrköping
1.8
 
4.43
4=cB
Täby
18.7
 
4.38
13
Karlskrona
12.7
 
4.30
5-22
Söderhamn
8.8
 
4.25
8cB
Göteborg/U
4.7
 
4.23
1
Karlskrona
20.6
 
2021
4.82
2cB
Mölndal
12.6
 
4.76
1-17
Leuven, BEL
21.8
 
4.66
4
Halmstad
29.6
 
4.65
1-17
Göteborg/U
11.7
 
4.64
2-17
Stockholm/S
4.9
 
4.60
4
Skara
5.6
 
4.60
7cB
Täby
3.7
 
4.56
1-17
Norrköping
13.8
 
4.55
3
Göteborg/U
16.6
 
4.53
6
Mölndal
7.8
 
4.42
11
Borås
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3.25
 2-15
Göteborg/FH
4.2
 
3.20
1-14
Göteborg/FH
2.12
 
3.10
1-14
Göteborg/FH
13.1
 
2019
3.99
 1-15
Västerås
10.3
 
3.92
1
Göteborg/FH
16.12
 
3.86
15cC
Orléans, FRA
12.1
 
2020
4.50
 9
Malmö/A
25.1
 
4.41
1-17
Göteborg/FH
27.2
 
4.40
2
Malmö/A
8.2
 
4.35
3
Örebro
15.2
 
4.30
2-17
Göteborg/FH
2.2
 
4.30
1-16
Örebro
7.3
 
4.20
4
Malmö/A
12.1
 
4.20
1-17
Växjö
18.1
 
2021
4.80
2
Göteborg/FH
23.1
 
4.76
6
Malmö/A
19.2
 
4.75
7
Kalmar
6.2
 
4.72
3cB
Uppsala
16.1
 
4.72
4
Malmö/A
31.1
 
4.71
3
Växjö
14.2
 
4.70
2
Göteborg/FH
23.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5.27
 Octt 15
Ljungby
27.5
 +1.2
2019
5.88
-15
Täby
24.8
 +0.8
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
12.33
1-14
Göteborg/S
3.6
-0.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
11.91
 1-15
Göteborg/FH
3.2
 
11.36
3-14
Göteborg/FH
3.12
 
11.35
2-14
Göteborg/FH
13.1
 
2019
12.60
4-15
Västerås
10.3
 

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
11.62
 1-14
Lerum
1.9
 +0.1
2019
11.24
1
Täby
24.8
 +0.2
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
45.87
1-14
Göteborg/S
2.6
 
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.56
 Oct-15
Ljungby
27.5
 
2019
13.61
-15
Täby
25.8
 
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
33.19
M-14
Uddevalla
8.9
 
2018
33.19
Oct-14
Uddevalla
8.9
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
28.20
 M-14
Uddevalla
8.9
 
2019
37.04
-15
Täby
24.8
 
Åttakamp (P15)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1-15
Ljungby
27.5
 

Ute
Stav
SM 2021 11
4.42
Inne
Stav
ISM 2021 6
4.76

Junior-ungdom
Ute
Stav
USM 2019
15
NH
USM 2020 1
16
4.60
USM 2021 1
17
4.56
Diskus (1.0 kg)
USM 2018 Oct
14
33.19
Åttakamp (P15)
USM 2018
14
DNF
4x80 m
USM 2019
5
15
h2
38.85
4x100 m
USM 2020 2
17
43.56
1
17
h1
44.35
USM 2021 2
17
43.54
1
17
h2
43.71Q
1000 m stafett
USM 2020 6
17
2:03.27
4
17
h1
2:02.27
USM 2021 4
17
2:02.35
1
17
h2
2:02.51
Inne
60 m häck (83.8 cm)
IUSM 2019
1
15
h2
8.62
15
DNS
Stav
IUSM 2019 1
15
3.99
IUSM 2020 1
16
4.30
Tresteg
IUSM 2019 4
15
12.60