Emil Millán de la Oliva

Född: 24 juli 2001

Ålder: 19 år 266 dagar

Förening:
 Eskilstuna FI
 

  •  1 SM‐guld, 2 SM‐silver, 3 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2020

800 m (2)
1:58.57i
PB  NorrköpingNorrköping6.1.20
DNF
  NorrköpingNorrköping25.6.20
1500 m (2)
4:09.04i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
3:53.46i
PB  (25) (13)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
3000 m (3)
8:30.35i
SB  ÖrebroÖrebro11.1.20
8:09.43i
PB  (5) (9)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
8:23.70+
SB  (48) SollentunaSollentuna14.6.20
5000 m (4)
14:04.16
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
14:01.33
SB  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
13:56.57
SJR PB  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
13:29.59
SJR PB (78) (11) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
10 000 m (4)
29:19.03
SJR PB  Stockholm/SStockholm/S23.6.20
29:49.05
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
29:10.22
SJR PB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
28:23.21
SJR PB  (11) GSpikeLeiden, NEDGSpike, Leiden, NED19.9.20
1 timme (1)
20.128
SR PB  VDBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL4.9.20
20 000 m (1)
59:41.32+
PB  VDBruxelles, BELVD, Bruxelles, BEL4.9.20
10 km (1)
29:42
PB  (12) StockholmStockholm4.4.20
Halvmaraton (1)
1:02:53
PB  (12) VMGdynia, POLVM, Gdynia, POL17.10.20
4 km terräng (1)
12:02
  SMVällingbySM, Vällingby24.10.20
10 km terräng (1)
31:22
  SMVällingbySM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (2)
1:57.24
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
1:56.12
PB  NorrköpingNorrköping31.7.19
1500 m (5)
3:58.33i
PB  (15)FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
4:08.06i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
3:59.31i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
3:58.92
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3:53.96
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
3000 m (3)
8:26.84i
PB  (40) (17)Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.19
8:27.28i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
8:22.87
PB  (88) SollentunaSollentuna7.6.19
5000 m (6)
14:39.72
PB  FalunFalun18.5.19
14:08.76
PB  Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
14:24.88
  JEM19BoråsJEM19, Borås21.7.19
14:45.19
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
14:22.17
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
13:57.64
SJR PB  (40) (6)Stockholm/SStockholm/S20.8.19
10 000 m (1)
29:27.53
SJR PB  (20) (4)SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
10 km (1)
31:03
PB  (63) Oderzo, ITAOderzo, ITA1.5.19
4 km terräng (1)
11:45
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19
6 km terräng (1)
18:29
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
6.3 km terräng (1)
19:41
  EMLisboa, POREM, Lisboa, POR8.12.19
15 km terräng (1)
47:07
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19

2018

800 m (2)
2:04.54
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
1:59.23
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
1500 m (4)
4:03.52i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
3:59.76i
PB  (18)IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
3:59.76i
=PB  (18)IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
4:00.67
PB  NorrköpingNorrköping18.7.18
3000 m (6)
8:37.30i
PB  (85) (13) Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
8:38.22i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
8:29.47
PB  (37) SollentunaSollentuna1.6.18
8:31.94
  UEMGyőr, HUNUEM, Győr, HUN5.7.18
8:44.67
  USMHuddingeUSM, Huddinge3.8.18
8:48.80
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
5000 m (1)
14:52.01
PB  (19)SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:08.50
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:06.48
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
2000 m hinder (1)
6:13.83
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
4 km terräng (1)
12:23
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18
6 km terräng (1)
20:02
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18
10 km terräng (1)
32:41
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18
12 km terräng (1)
38:32
  SMEkerumSM, Ekerum28.10.18
6.3 km terräng (2)
19:22
  WarandeloopTilburg, NEDWarandeloop, Tilburg, NED25.11.18
19:29
  EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18

2017

1500 m (3)
4:12.10
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala5.3.17
4:07.57
PB  VästeråsVästerås6.8.17
4:09.53
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
3000 m (4)
8:52.34
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
8:46.60
PB  USMFalunUSM, Falun11.8.17
8:39.79
=PB  (100) vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
8:39.79
PB  Stockholm/SStockholm/S2.9.17
6 km terräng (1)
20:20
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
6.3 km terräng (1)
21:12
  Tilburg, NEDTilburg, NED26.11.17

2016

1500 m (1)
4:31.32
SB  HelsingborgHelsingborg9.7.16
2000 m (1)
5:50.59
PB  (4) USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
4 km terräng (1)
13:11
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

1500 m (1)
4:26.07
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.15
2000 m (1)
5:57.82
PB  (7) LidköpingLidköping6.9.15

2014

2000 m (1)
6:30.03
PB  (27) Stockholm/SStockholm/S24.8.14

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat323173.Eventname AS Eventeng, alltat323173.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat323173.Date),'.',MONTH(alltat323173.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat323173.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat323173 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat323173.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat323173.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat323173.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat323173.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat323173.Eventname AS Eventeng, alltat323173.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat323173.Date),'.',MONTH(alltat323173.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat323173.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat323173 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat323173.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat323173.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat323173.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat323173.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat323173.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat323173.Eventname AS Eventeng, alltat323173.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat323173.Date),'.',MONTH(alltat323173.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat323173.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat323173 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat323173.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat323173.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat323173.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat323173.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat323173.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:56.12
Norrköping31.7.19
Inne
1:58.57
Norrköping6.1.20
1500 m
Ute
3:53.96
Göteborg/S10.8.19
Inne
3:53.46
Göteborg/FH1.3.20
2000 m
Ute
5:50.59
Vellinge5.8.16
3000 m
Ute
8:22.87
Sollentuna7.6.19
Inne
8:09.43
Växjö22.2.20
5000 m
Ute
13:29.59
SJRGöteborg/S29.8.208
10 000 m
Ute
28:23.21
SJRLeiden, NED19.9.206
1 timme
Ute
20.128
SR SJRBruxelles, BEL4.9.20
20 000 m
Ute
59:41.32+
Bruxelles, BEL4.9.20
10 km
Ute
29:42
Stockholm4.4.20
Halvmaraton
Ute
1:02:53
Gdynia, POL17.10.20

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:08.50
Huddinge5.8.18
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:06.48
Huddinge4.8.18
1500 m
3:53.46i
2
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
3:53.96
2
19
JSMGöteborg/S10.8.19
3:58.33i
1
B
Folksam GPSätra4.2.19
3:58.92
1
19
VUSGöteborg/U29.6.19
3:59.31i
2
19
IJSMVäxjö24.2.19
3:59.76i
2
17
IUSMUppsala25.2.18
3:59.76i
2
17
IUSMUppsala25.2.18
4:00.67
1
Norrköping18.7.18
4:03.52i
2
Örebro14.1.18
4:07.57
6
Västerås6.8.17
Visa/dölj alla resultat
4:08.06i
1
19
h1
IJSMVäxjö23.2.19
4:09.04i
2
19
h1
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:09.53
2
16
NC-yFalun12.8.17
4:12.10
4
16
NC-yUppsala5.3.17
4:26.07
2
14
Stockholm/S1.8.15
4:31.32
3
B
Helsingborg9.7.16
10-bästasnitt: 3:59.526
3000 m
8:09.43i
5
ISMVäxjö22.2.20
8:22.87
2
Sollentuna7.6.19
8:23.70+
2
Sollentuna14.6.20
8:26.84i
4
Göteborg/FH28.1.19
8:27.28i
7
ISMNorrköping16.2.19
8:29.47
3
Sollentuna1.6.18
8:30.35i
1
Örebro11.1.20
8:31.94
7
17
UEMGyőr, HUN5.7.18
8:37.30i
4
Göteborg/FH27.1.18
8:38.22i
3
B
ISMGävle17.2.18
Visa/dölj alla resultat
8:39.79
2
17
vFINStockholm/S2.9.17
8:39.79
2
17
Stockholm/S2.9.17
8:44.67
2
17
USMHuddinge3.8.18
8:46.60
1
16
NC-yFalun11.8.17
8:48.80
2
17
vFINTampere, FIN1.9.18
8:52.34
6
17
VUSGöteborg/U2.7.17
10-bästasnitt: 8:27.74
5000 m
13:29.59
7
Göteborg/S29.8.20
13:56.57
1
19
JSMLinköping23.8.20
13:57.64
1
Stockholm/S20.8.19
14:01.33
3
SMUppsala16.8.20
14:04.16
3
Sollentuna14.6.20
14:08.76
5
D
Oordegem, BEL25.5.19
14:22.17
4
19
V3NatKristiansand, NOR18.8.19
14:24.88
8
19
JEM19Borås21.7.19
14:39.72
1
Falun18.5.19
14:45.19
2
19
JSMGöteborg/S11.8.19
Visa/dölj alla resultat
14:52.01
8
SMEskilstuna26.8.18
10-bästasnitt: 14:11.001

Total results in database: 82
By event:
800 m:6
1500 m:16
2000 m:3
3000 m:16
5000 m:11
10 000 m:5
1 timme:1
20 000 m:1
10 km:2
Halvmaraton:1
2000 m hinder (83.8 cm):1
1500 m hinder (76.2 cm):1
2000 m hinder:1
Terräng lagresultat:1
Terräng Lång lagresultat:1
4 km terräng:3
6 km terräng:3
10 km terräng:2
12 km terräng:1
6.3 km terräng:4
km terräng:1
15 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:59.23
 6-17
Huddinge
5.8
 
2:04.54
2 h1-17
Huddinge
4.8
 
2019
1:56.12
2
Norrköping
31.7
 
1:57.24
1rC
Göteborg/U
30.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:58.57
2h3
Norrköping
6.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
4:26.07
 2-14
Stockholm/S
1.8
 
2016
4:31.32
 3rB
Helsingborg
9.7
 
2017
4:07.57
 6
Västerås
6.8
 
4:09.53
2-16
Falun
12.8
 
4:12.10
4-16
Uppsala
5.3
 
2018
4:00.67
 1
Norrköping
18.7
 
2019
3:53.96
2 -19
Göteborg/S
10.8
 
3:58.92
1-19
Göteborg/U
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3:59.76
 2-17
Uppsala
25.2
 
3:59.76
2-17
Uppsala
25.2
 
4:03.52
2
Örebro
14.1
 
2019
3:58.33
 1rB
Sätra
4.2
 
3:59.31
2-19
Växjö
24.2
 
4:08.06
1h1-19
Växjö
23.2
 
2020
3:53.46
2-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:09.04
2h1-19
Göteborg/FH
29.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:30.03
 2-13
Stockholm/S
24.8
 
2015
5:57.82
 2-14
Lidköping
6.9
 
2016
5:50.59
3-15
Vellinge
5.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
8:39.79
2-17
Stockholm/S
2.9
 
2017
8:39.79
 2-17
Stockholm/S
2.9
 
8:46.60
1-16
Falun
11.8
 
8:52.34
6-17
Göteborg/U
2.7
 
2018
8:29.47
 3
Sollentuna
1.6
 
8:31.94
7-17
Győr, HUN
5.7
 
8:44.67
2-17
Huddinge
3.8
 
8:48.80
2-17
Tampere, FIN
1.9
 
2019
8:22.87
2
Sollentuna
7.6
 
2020
8:23.70+
 2
Sollentuna
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:37.30
 4
Göteborg/FH
27.1
 
8:38.22
3rB
Gävle
17.2
 
2019
8:26.84
 4
Göteborg/FH
28.1
 
8:27.28
7
Norrköping
16.2
 
2020
8:09.43
5
Växjö
22.2
 
8:30.35
1
Örebro
11.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
14:52.01
 8
Eskilstuna
26.8
 
2019
13:57.64
 1
Stockholm/S
20.8
 
14:08.76
5rD
Oordegem, BEL
25.5
 
14:22.17
4-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
14:24.88
8-19
Borås
21.7
 
14:39.72
1
Falun
18.5
 
14:45.19
2 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
13:29.59
7
Göteborg/S
29.8
 
13:56.57
1-19
Linköping
23.8
 
14:01.33
3
Uppsala
16.8
 
14:04.16
3
Sollentuna
14.6
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
29:27.53
 3
Karlstad
30.8
 
2020
28:23.21
4
Leiden, NED
19.9
 
29:10.22
1
Tampere, FIN
6.9
 
29:19.03
6
Stockholm/S
23.6
 
29:49.05
1
Uppsala
14.8
 
20 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
59:41.32+
3
Bruxelles, BEL
4.9
 
1 timme
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
20.128
3
Bruxelles, BEL
4.9
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
31:03
 1-19
Oderzo, ITA
1.5
 
2020
29:42
3
Stockholm
4.4
 
Halvmaraton
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1:02:53
55
Gdynia, POL
17.10
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:13.83
3-17
Tampere, FIN
1.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:06.48
3 -17
Huddinge
4.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:08.50
2-17
Huddinge
5.8
 
Ute
5000 m
SM 2018 8
14:52.01
SM 2020 3
14:01.33
10 000 m
SM 2019 3
29:27.53
SM 2020 1
29:49.05
Terräng lagresultat
SM 2020 3
Terräng Lång lagresultat
SM 2020 3
4 km terräng
SM 2019 2
11:45
SM 2020 2
12:02
10 km terräng
SM 2020 3
31:22
12 km terräng
SM 2018 7
38:32
Inne
3000 m
ISM 2018 3
B
8:38.22
ISM 2019 7
8:27.28
ISM 2020 5
8:09.43

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2018 6
17
1:59.23
2
17
h1
2:04.54
1500 m
JSM 2019 2
19
3:53.96
3000 m
USM 2018 2
17
8:44.67
5000 m
JSM 2019 2
19
14:45.19
JSM 2020 1
19
13:56.57
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 3
17
4:06.48
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2018 2
17
6:08.50
4 km terräng
USM 2016 1
15
13:11
USM 2018 1
17
12:23
6 km terräng
JSM 2019 1
19
18:29
Inne
1500 m
IUSM 2018 2
17
3:59.76
2
17
3:59.76
IJSM 2019 2
19
3:59.31
1
19
h1
4:08.06
IJSM 2020 2
19
3:53.46
2
19
h1
4:09.04
Ute
Halvmaraton
VM 2020 55
1:02:53

Junior-ungdom
3000 m
UEM 2018 7
17
8:31.94
5000 m
JEM19 2019 8
19
14:24.88
6.3 km terräng
EM 2018 55
19
19:29
EM 2019 37
19
19:41