Samuel Berhane

Född: 27 september 2005

Ålder: 16 år 364 dagar

Förening:
Hässelby SK
Förening:
 Hässelby SK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

200 m (1)
25.88i
PB  SollentunaSollentuna2.2.22
400 m (1)
54.60
PB  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
800 m (4)
2:02.36i
PB  SollentunaSollentuna2.2.22
1:57.32i
PB  UppsalaUppsala5.2.22
1:58.48
PB  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
2:02.50
  UppsalaUppsala13.8.22
1500 m (11)
4:08.21i
PB  SollentunaSollentuna19.1.22
4:13.95i
  UppsalaUppsala6.2.22
4:02.45i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
4:10.17i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
4:05.86
PB  BMCLoughborough, GBRBMC, Loughborough, GBR18.5.22
4:02.90
PB  BMCMilton Keynes, GBRBMC, Milton Keynes, GBR4.6.22
3:54.90
PB  (78) FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
4:05.36
  UEMJerusalem, ISRUEM, Jerusalem, ISR4.7.22
4:02.12
  VästeråsVästerås31.7.22
4:02.78
  USMSollentunaUSM, Sollentuna27.8.22
4:39.18
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
3000 m (4)
8:52.38i
PB  SollentunaSollentuna29.1.22
8:46.16
PB  SollentunaSollentuna10.6.22
8:39.45
PB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22
8:51.97
  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.22
10 km väg (1)
32:05
PB  Oderzo, ITAOderzo, ITA17.9.22
2000 m hinder (83.8 cm) (3)
6:04.45
PB  VästeråsVästerås8.5.22
6:08.16
  UppsalaUppsala14.8.22
6:02.25
PB  (39) Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge11.9.22
3x800 m (1)
6:01.71
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Hässelby SK
1000 m stafett (1)
2:03.88
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S28.5.22
 Hässelby SK
Elliot Hultell, Mindor Bergler
Samuel Berhane, Erik Larripa Taxell

2021

400 m (2)
55.28
PB  SollentunaSollentuna3.7.21
54.66
PB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21
800 m (7)
2:02.91
PB  DanderydDanderyd15.5.21
2:04.65
  HässelbyHässelby29.5.21
2:04.17
  HuddingeHuddinge13.6.21
2:09.29
  DanderydDanderyd20.6.21
2:00.89
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
2:00.56
PB  SollentunaSollentuna7.8.21
2:08.06
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
1500 m (5)
4:15.93
PB  HuddingeHuddinge12.6.21
4:08.98
PB  VästeråsVästerås24.7.21
4:17.77
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
4:10.51
  TäbyTäby22.8.21
4:09.50
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
3000 m (2)
9:31.32
PB  HässelbyHässelby29.5.21
9:00.97
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
3x800 m (1)
6:23.85
  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Hässelby SK
3.6 km terräng (1)
11:45
  USMHöganäsUSM, Höganäs23.10.21

2020

200 m (1)
27.00i
PB  SollentunaSollentuna22.1.20
400 m (3)
1:00.50i
PB  SollentunaSollentuna18.12.19
57.24i
PB  SollentunaSollentuna4.3.20
58.21
PB  SollentunaSollentuna5.7.20
800 m (12)
2:13.28i
PB  SollentunaSollentuna1.12.19
2:15.76i
  SollentunaSollentuna22.1.20
2:06.5m
PB  HässelbyHässelby9.5.20
2:10.4m
  HässelbyHässelby7.6.20
2:06.6m
  Stockholm/SStockholm/S22.6.20
2:04.95
PB  SollentunaSollentuna28.6.20
2:08.15
  VästeråsVästerås1.8.20
2:03.45
PB  SollentunaSollentuna9.8.20
2:05.17
  TäbyTäby15.8.20
2:35.10
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
2:07.49
  HässelbyHässelby5.9.20
2:05.85
  HuddingeHuddinge27.9.20
1000 m (8)
2:54.05i
PB  SätraSätra15.12.19
3:00.78i
  NorrköpingNorrköping6.1.20
2:55.22i
  SätraSätra18.1.20
2:56.78i
  HuddingeHuddinge25.1.20
2:53.48i
PB  SätraSätra2.2.20
2:54.24i
  SätraSätra16.2.20
2:52.62i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
2:45.94i
PB  (76) (21) IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
1500 m (5)
4:32.41i
PB  SollentunaSollentuna18.12.19
4:22.5m
PB  HässelbyHässelby17.5.20
4:22.7m
  HässelbyHässelby14.6.20
4:22.39
PB  SollentunaSollentuna5.7.20
4:22.27
PB  HuddingeHuddinge11.7.20
2000 m (2)
5:59.12
PB  TäbyTäby5.8.20
5:52.14
PB  (5) USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
4 km (1)
15:05
  SollentunaSollentuna10.10.20
3x800 m (2)
6:38.92
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Hässelby SK
6:55.81
  HuddingeHuddinge16.9.20
 Hässelby SK
4 km terräng (1)
13:41
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

800 m (1)
2:14.45
PB  VästeråsVästerås14.9.19
2000 m (1)
6:26.71
PB  (29) VästeråsVästerås15.9.19

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

200 m
Inne
25.88
Sollentuna2.2.22
400 m
Ute
54.60
Göteborg/U18.6.22
Inne
57.24
Sollentuna4.3.20
800 m
Ute
1:58.48
Göteborg/U17.6.22
Inne
1:57.32
Uppsala5.2.22
1000 m
Inne
2:45.94
Örebro8.3.20
1500 m
Ute
3:54.90
Sollentuna12.6.22
Inne
4:02.45
Sollentuna19.2.22
2000 m
Ute
5:52.14
Norrköping29.8.20
3000 m
Ute
8:39.45
Göteborg/U19.6.22
Inne
8:52.38
Sollentuna29.1.22
10 km väg
Ute
32:05
Oderzo, ITA17.9.22

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:02.25
Huddinge11.9.22
800 m
1:57.32i
1
Uppsala5.2.22
1:58.48
5
17
Göteborg/U17.6.22
2:00.56
4
Sollentuna7.8.21
2:00.89
6
17
VUSGöteborg/U11.7.21
2:02.36i
4
Sollentuna2.2.22
2:02.50
5
Uppsala13.8.22
2:02.91
3
19
Danderyd15.5.21
2:03.45
4
17
Sollentuna9.8.20
2:04.17
4
Huddinge13.6.21
2:04.65
7
A
Hässelby29.5.21
Visa/dölj alla resultat
2:04.95
3
Sollentuna28.6.20
2:05.17
6
17
Täby15.8.20
2:05.85
1
15
Huddinge27.9.20
2:06.5m
1
Hässelby9.5.20
2:06.6m
2
19
Stockholm/S22.6.20
2:07.49
1
15
Hässelby5.9.20
2:08.06
4
16
USMNorrköping15.8.21
2:08.15
1
17
Västerås1.8.20
2:09.29
8
17
Danderyd20.6.21
2:10.4m
1
15
Hässelby7.6.20
2:13.28i
1
15
Sollentuna1.12.19
2:14.45
3
Västerås14.9.19
2:15.76i
2
Sollentuna22.1.20
2:35.10
5
15
USMNorrköping29.8.20
10-bästasnitt: 2:01.729
1500 m
3:54.90
6
C
Sollentuna12.6.22
4:02.12
1
17
Västerås31.7.22
4:02.45i
1
B
Sollentuna19.2.22
4:02.78
2
17
USMSollentuna27.8.22
4:02.90
3
B
BMCMilton Keynes, GBR4.6.22
4:05.36
11
17
h1
UEMJerusalem, ISR4.7.22
4:05.86
7
BMCLoughborough, GBR18.5.22
4:08.21i
2
Sollentuna19.1.22
4:08.98
2
C
Västerås24.7.21
4:09.50
3
17
vFINStockholm/S5.9.21
Visa/dölj alla resultat
4:10.17i
1
17
IUSMSkellefteå6.3.22
4:10.51
2
17
Täby22.8.21
4:13.95i
1
17
Uppsala6.2.22
4:15.93
2
Huddinge12.6.21
4:17.77
3
16
USMNorrköping14.8.21
4:22.27
6
C
Huddinge11.7.20
4:22.39
4
Sollentuna5.7.20
4:22.5m
3
Hässelby17.5.20
4:22.7m
3
Hässelby14.6.20
4:32.41i
1
Sollentuna18.12.19
4:39.18
3
17
vFINHelsinki, FIN3.9.22
10-bästasnitt: 4:04.306

Total results in database: 83
By event:
200 m:2
400 m:6
800 m:24
1000 m:8
1500 m:21
2000 m:3
3000 m:6
10 km väg:1
Väg:1
2000 m hinder (83.8 cm):3
3x800 m:4
1000 m stafett:1
Terräng lag:1
terräng:2
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
27.00
 1 rH
Sollentuna
22.1
 
2022
25.88
2rD
Sollentuna
2.2
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
58.21
 2rC
Sollentuna
5.7
 
2021
54.66
 3-17
Gävle
12.9
 
55.28
6rB
Sollentuna
3.7
 
2022
54.60
5rC-17
Göteborg/U
18.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
57.24
1rB
Sollentuna
4.3
 
1:00.50
1rE
Sollentuna
18.12
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:14.45
 3
Västerås
14.9
 
2020
2:03.45
 4-17
Sollentuna
9.8
 
2:04.95
3
Sollentuna
28.6
 
2:05.17
6-17
Täby
15.8
 
2:05.85
1-15
Huddinge
27.9
 
2:06.5m
1
Hässelby
9.5
 
2:06.6m
2-19
Stockholm/S
22.6
 
2:07.49
1-15
Hässelby
5.9
 
2:08.15
1-17
Västerås
1.8
 
2:10.4m
1-15
Hässelby
7.6
 
2:35.10
5-15
Norrköping
29.8
 
2021
2:00.56
 4
Sollentuna
7.8
 
2:00.89
6-17
Göteborg/U
11.7
 
2:02.91
3-19
Danderyd
15.5
 
2:04.17
4
Huddinge
13.6
 
2:04.65
7rA
Hässelby
29.5
 
2:08.06
4-16
Norrköping
15.8
 
2:09.29
8-17
Danderyd
20.6
 
2022
1:58.48
5-17
Göteborg/U
17.6
 
2:02.50
5
Uppsala
13.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:13.28
 1-15
Sollentuna
1.12
 
2:15.76
2
Sollentuna
22.1
 
2022
1:57.32
1
Uppsala
5.2
 
2:02.36
4
Sollentuna
2.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:45.94
3-15
Örebro
8.3
 
2:52.62
1h2-15
Örebro
7.3
 
2:53.48
1-15
Sätra
2.2
 
2:54.05
2-15
Sätra
15.12
 
2:54.24
1-15
Sätra
16.2
 
2:55.22
1-15
Sätra
18.1
 
2:56.78
1-15
Huddinge
25.1
 
3:00.78
1-15
Norrköping
6.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:22.27
 6rC
Huddinge
11.7
 
4:22.39
4
Sollentuna
5.7
 
4:22.5m
3
Hässelby
17.5
 
4:22.7m
3
Hässelby
14.6
 
2021
4:08.98
 2rC
Västerås
24.7
 
4:09.50
3-17
Stockholm/S
5.9
 
4:10.51
2-17
Täby
22.8
 
4:15.93
2
Huddinge
12.6
 
4:17.77
3-16
Norrköping
14.8
 
2022
3:54.90
6rC
Sollentuna
12.6
 
4:02.12
1-17
Västerås
31.7
 
4:02.78
2-17
Sollentuna
27.8
 
4:02.90
3rB
Milton Keynes, GBR
4.6
 
4:05.36
11h1-17
Jerusalem, ISR
4.7
 
4:05.86
7
Loughborough, GBR
18.5
 
4:39.18
3-17
Helsinki, FIN
3.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4:32.41
 1
Sollentuna
18.12
 
2022
4:02.45
1rB
Sollentuna
19.2
 
4:08.21
2
Sollentuna
19.1
 
4:10.17
1-17
Skellefteå
6.3
 
4:13.95
1-17
Uppsala
6.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:26.71
 1-14
Västerås
15.9
 
2020
5:52.14
2-15
Norrköping
29.8
 
5:59.12
1-15
Täby
5.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9:00.97
 3-16
Norrköping
15.8
 
9:31.32
5rA
Hässelby
29.5
 
2022
8:39.45
4-17
Göteborg/U
19.6
 
8:46.16
3
Sollentuna
10.6
 
8:51.97
1-17
Sollentuna
26.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
8:52.38
3rC
Sollentuna
29.1
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
32:05
20-19
Oderzo, ITA
17.9
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
6:02.25
1-17
Huddinge
11.9
 
6:04.45
1-17
Västerås
8.5
 
6:08.16
1-17
Uppsala
14.8
 

Ute
800 m
USM 2020 5
15
2:35.10
USM 2021 4
16
2:08.06
1500 m
USM 2021 3
16
4:17.77
USM 2022 2
17
4:02.78
2000 m
USM 2020 2
15
5:52.14
3000 m
USM 2021 3
16
9:00.97
USM 2022 1
17
8:51.97
1000 m stafett
USM 2022 6
17
2:03.88
3x800 m
USM 2020 3
15
6:38.92
USM 2021 6
17
6:23.85
USM 2022 1
17
6:01.71
3.6 km terräng
USM 2021 9
16
11:45
4 km terräng
USM 2020 4
15
13:41
Terräng lag
USM 2021 3
17
43.00
Inne
1000 m
IUSM 2020 3
15
2:45.94
1
15
h2
2:52.62
1500 m
IUSM 2022 1
17
4:10.17

Junior-ungdom
Ute
1500 m
UEM 2022 20
11
17
h1
4:05.36