Jonas Glans

Född: 26 januari 1991

Ålder: 31 år 196 dagar

Tidigare namn:
Jonas Leanderson –31.10.2020

Förening:
Malmö AI
25.8.2007–
Tidigare förening(ar):

Kyrkhults SK –24.8.2007
Förening:
 Malmö AI
 25.8.2007–

Tidigare förening(ar):
Kyrkhults SK –24.8.2007

  •  2 SM‐guld, 2 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  4 ISM‐guld, 2 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

3000 m (1)
7:47.76
PB (25) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S30.7.22
5000 m (3)
15:01.37
SB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
13:36.10
PB  HallsbergHallsberg10.7.22
13:20.85
PB (93) FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22

2021

5000 m (1)
15:31.08
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
10 km (1)
29:25
SB  SMAnderstorpSM, Anderstorp13.7.21

2020

10 km (1)
28:09
SR PB (22) Dresden, GERDresden, GER8.11.20

2019

1500 m (3)
3:45.33i
PB  (2)Malmö/AMalmö/A26.1.19
3:56.91i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
3:56.56i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
2000 m (1)
5:19.31+i
WL PB  SätraSätra4.2.19
3000 m (4)
7:54.07i
SB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
8:04.43i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
7:51.47i
PB (31) (1)IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR1.3.19
7:59.16i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR2.3.19

2018

1500 m (1)
4:05.2m+i
SB  HuddingeHuddinge26.1.18
2000 m (1)
5:29.98+i
PB  HuddingeHuddinge26.1.18
3000 m (1)
8:02.97i
SB  (1)ISMGävleISM, Gävle17.2.18
10 km (2)
28:41
PB  Valencia, ESPValencia, ESP2.12.18
30:13
  GöteborgGöteborg31.12.18

2017

1500 m (3)
3:45.74i
PB  (3)Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra4.2.17
3:44.98
SB  FBKGHengelo, NEDFBKG, Hengelo, NED11.6.17
3:44.67
SB  (4)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
3000 m (5)
7:53.83i
PB (39) (1)IFAMGent, BELIFAM, Gent, BEL11.2.17
8:15.68i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
7:54.93i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB3.3.17
8:03.91i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB5.3.17
8:34.03+
SB  HelsingborgHelsingborg27.8.17
5000 m (3)
14:06.00
PB  (3)Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
14:11.21
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
15:14.13
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
4x800 m (1)
7:36.30
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Malmö AI
Håkan Runvik, Ali Laaroubi
Jonas Glans, Warsame Doley
4x1500 m (1)
15:37.48
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S28.5.17
 Malmö AI
Emil Tostrup, Warsame Doley
Jonas Glans, Ali Laaroubi
9 km terräng (1)
30:34
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17

2016

1500 m (8)
3:43.46
SB  BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR9.6.16
3:40.81
SB  Nivelles, BELNivelles, BEL18.6.16
3:40.30
SB  Aarhus, DENAarhus, DEN25.6.16
3:36.92
PB (68) (2)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
3:44.09
  EMAmsterdam, NEDEM, Amsterdam, NED7.7.16
3:39.45
  KBC-NachtHeusden, BELKBC-Nacht, Heusden, BEL16.7.16
3:37.78
  RasschaertNinove, BELRasschaert, Ninove, BEL23.7.16
3:57.25
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
3000 m (1)
7:59.86
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
5000 m (2)
14:30.04
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
14:27.14
PB  (10)vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16
4x1500 m (1)
16:10.44
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S29.5.16
 Malmö AI
Adam Abdirezak, Warsame Doley
Anton Danielson, Jonas Glans

2015

4 km terräng (2)
11:33
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15
11:33
  SMUddevallaSM, Uddevalla24.10.15

2014

800 m (1)
1:52.8m
SB  (22)MalmöMalmö15.5.14
1500 m (9)
3:45.75i
PB (96) (2)XL GalanStockholm/GXL Galan, Stockholm/G6.2.14
3:50.78i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
3:39.37
PB  (1)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR11.6.14
3:51.50
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14
3:58.14
  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
3:49.64
  EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI15.8.14
3:45.04
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
3:42.76
  LoisteTampere, FINLoiste, Tampere, FIN24.8.14
3:43.77
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN31.8.14
4x1500 m (1)
15:48.91
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 Malmö AI
Ahmed Tahir, Martin Nilson
Warsame Doley, Jonas Glans
4 km terräng (1)
11:43
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna18.10.14

2013

800 m (1)
1:55.09
SB  København, DENKøbenhavn, DEN1.8.13
1500 m (5)
3:49.16
SB  JSMVästeråsJSM, Västerås11.8.13
3:46.41
SB  (7)DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S22.8.13
3:59.67
  SMBoråsSM, Borås30.8.13
3:47.88
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
3:47.78
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S7.9.13

2011

800 m (2)
1:53.84
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11
1:52.32
SB  (14)Folksam GPEskilstunaFolksam GP, Eskilstuna18.8.11
1500 m (7)
3:46.74
SB  PoksHässleholmPoks, Hässleholm12.6.11
3:49.12
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S29.7.11
3:53.64
  SMGävleSM, Gävle12.8.11
4:01.79
  SMGävleSM, Gävle13.8.11
4:07.92
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
3:46.27
SB  (7)Folksam GPMölndalFolksam GP, Mölndal3.9.11
3:47.08
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN10.9.11
4x1500 m (1)
15:35.06
SB  SMVäxjöSM, Växjö3.6.11
 Malmö AI
Viktor Ekelund, Martin Nilson
Jonas Glans, Rizak Dirshe

2010

800 m (3)
1:51.73
PB  (15)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U4.7.10
1:57.73
  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
1:55.30
  JSMKarlstadJSM, Karlstad15.8.10
1500 m (13)
4:01.53i
SB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A20.2.10
4:02.92i
  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
4:01.14i
SB  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
3:50.99i
PB  ISMSätraISM, Sätra28.2.10
3:47.93
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.10
3:46.59
SB  BMCSolihull, GBRBMC, Solihull, GBR10.7.10
3:47.84
  JVMMoncton, CANJVM, Moncton, CAN20.7.10
3:49.91
  JVMMoncton, CANJVM, Moncton, CAN22.7.10
3:46.97
  MAI-SpMalmö/SMAI-Sp, Malmö/S3.8.10
3:43.65
PB  (28) (4)FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S10.8.10
3:52.59
  SMFalunSM, Falun20.8.10
3:51.31
  SMFalunSM, Falun21.8.10
3:47.71
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN27.8.10
4x800 m (1)
DQ
  SMNorrtäljeSM, Norrtälje29.5.10
 Malmö AI
Viktor Ekelund, Jeppe Thomsen
Jonas Glans, Rizak Dirshe
4x1500 m (1)
15:42.10
SB  SMNorrtäljeSM, Norrtälje30.5.10
 Malmö AI
Jeppe Thomsen, Martin Nilson
Jonas Glans, Rizak Dirshe

2009

800 m (2)
2:00.62
SB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
1:52.01
PB  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona16.8.09
1500 m (11)
4:06.49i
SB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH7.3.09
3:57.40i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH8.3.09
3:49.60
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U27.6.09
3:46.57
PB  (62) (5)FGPKarlskronaFGP, Karlskrona6.7.09
3:52.20
  JEM19Novi Sad, SRBJEM19, Novi Sad, SRB23.7.09
3:54.67
  JEM19Novi Sad, SRBJEM19, Novi Sad, SRB25.7.09
DNF
  SMMalmö/SSM, Malmö/S2.8.09
3:52.43
SB  SMMalmö/SSM, Malmö/S3.8.09
4:05.72
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona14.8.09
3:52.28
  JSMKarlskronaJSM, Karlskrona15.8.09
4:09.88
  NordicCVaasa, FINNordicC, Vaasa, FIN22.8.09
4x1500 m (1)
15:58.23
SB  SMKarlstadSM, Karlstad24.5.09
 Malmö AI
Martin Nilson, Jeppe Thomsen
Jonas Glans, Rizak Dirshe
4 km terräng (2)
11:28
  JSMStockholmJSM, Stockholm26.4.09
11:28
  JSMStockholmJSM, Stockholm26.4.09

2008

800 m (1)
1:54.60
PB  (92) DNG-NatStockholm/SDNG-Nat, Stockholm/S22.7.08
1500 m (6)
4:02.44i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A23.2.08
4:14.09i
  IUSMEskilstunaIUSM, Eskilstuna1.3.08
3:54.17
PB  TelenorKarlskronaTelenor, Karlskrona16.6.08
3:51.09
PB  (21) (12)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.08
4:08.83
  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje9.8.08
4:02.04
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.08
3000 m (1)
8:47.11
SB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje10.8.08
4x1500 m (1)
15:48.10
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S25.5.08
 Malmö AI
Jonas Glans, Robin Leanderson
Johan Wallerstein, Rizak Dirshe
4 km terräng (2)
12:44
  USMVäxjöUSM, Växjö3.5.08
12:44
  USMVäxjöUSM, Växjö4.5.08

2007

800 m (2)
2:01.12i
PB  KarlskronaKarlskrona16.12.06
1:57.50
PB  KarlskronaKarlskrona26.7.07
1500 m (1)
3:58.00
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.9.07
3000 m (1)
8:43.25
PB  Hässleholm/ÖHässleholm/Ö28.7.07
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:07.04
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.07

2006

800 m (1)
2:01.73
PB  HelsingborgHelsingborg2.7.06
1000 m (2)
2:47.03i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås4.3.06
2:41.23i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås5.3.06
1500 m (1)
4:07.18
PB  KarlskronaKarlskrona12.6.06
5000 m (1)
16:23.60
PB  OlofströmOlofström25.5.06
1500 m hinder (76.2 cm) (2)
DNF
  USMNyköpingUSM, Nyköping4.8.06
4:25.12
PB  Stockholm/SStockholm/S15.9.06

2005

800 m (1)
2:05.95
PB  LidköpingLidköping11.9.05
1500 m (1)
4:14.93
PB  EskilstunaEskilstuna19.6.05
2000 m (1)
5:50.41
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.05
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:34.32
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.05

2004

800 m (2)
2:12.43i
PB  KarlskronaKarlskrona14.3.04
2:19.12
PB  HelsingborgHelsingborg11.7.04
1500 m (1)
4:23.12
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.04

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Ute
1:51.73
Göteborg/U4.7.10
Inne
2:01.12
Karlskrona16.12.06
1000 m
Inne
2:41.23
Västerås5.3.06
1500 m
Ute
3:36.92
Sollentuna28.6.166
Inne
3:45.33
Malmö/A26.1.19
2000 m
Ute
5:50.41
Göteborg/U3.7.05
Inne
5:19.31+
Sätra4.2.19
3000 m
Ute
7:47.76
Göteborg/S30.7.22
Inne
7:51.47
Glasgow, GBR1.3.196
5000 m
Ute
13:20.85
Söderhamn26.7.224
10 km
Ute
28:09
SRDresden, GER8.11.20

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:07.04
Göteborg/U29.6.07
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:25.12
Stockholm/S15.9.06
800 m
1:51.73
7
VUSGöteborg/U4.7.10
1:52.01
2
19
JSMKarlskrona16.8.09
1:52.32
10
Folksam GPEskilstuna18.8.11
1:52.8m
1
Malmö15.5.14
1:53.84
5
C
Folksam GPKarlstad2.8.11
1:54.60
3
B
DNG-NatStockholm/S22.7.08
1:55.09
7
B
København, DEN1.8.13
1:55.30
2
19
JSMKarlstad15.8.10
1:57.50
1
Karlskrona26.7.07
1:57.73
1
19
h3
JSMKarlstad14.8.10
Visa/dölj alla resultat
2:00.62
1
19
h1
JSMKarlskrona15.8.09
2:01.12i
1
Karlskrona16.12.06
2:01.73
2
Helsingborg2.7.06
2:05.95
1
C
Lidköping11.9.05
2:12.43i
1
13
Karlskrona14.3.04
2:19.12
7
Helsingborg11.7.04
10-bästasnitt: 1:54.292
1500 m
3:36.92
3
Folksam GPSollentuna28.6.16
3:37.78
1
RasschaertNinove, BEL23.7.16
3:39.37
4
BislettOslo, NOR11.6.14
3:39.45
1
B
KBC-NachtHeusden, BEL16.7.16
3:40.30
1
Aarhus, DEN25.6.16
3:40.81
3
Nivelles, BEL18.6.16
3:42.76
4
LoisteTampere, FIN24.8.14
3:43.46
11
BislettOslo, NOR9.6.16
3:43.65
13
Folksam GPGöteborg/S10.8.10
3:43.77
2
vFINHelsinki, FIN31.8.14
Visa/dölj alla resultat
3:44.09
7
h2
EMAmsterdam, NED7.7.16
3:44.67
3
B
BauhausStockholm/S18.6.17
3:44.98
14
FBKGHengelo, NED11.6.17
3:45.04
2
DN GalanStockholm/S21.8.14
3:45.33i
2
Malmö/A26.1.19
3:45.74i
3
Raka SpåretSätra4.2.17
3:45.75i
1
B
XL GalanStockholm/G6.2.14
3:46.27
2
Folksam GPMölndal3.9.11
3:46.41
11
B
DN GalanStockholm/S22.8.13
3:46.57
4
Folksam GPKarlskrona6.7.09
3:46.59
7
B
BMCSolihull, GBR10.7.10
3:46.74
3
PoksHässleholm12.6.11
3:46.97
2
MAI-SpMalmö/S3.8.10
3:47.08
4
vFINHelsinki, FIN10.9.11
3:47.71
3
vFINHelsinki, FIN27.8.10
3:47.78
3
vFINStockholm/S7.9.13
3:47.84
2
19
h2
JVMMoncton, CAN20.7.10
3:47.88
4
SMBorås31.8.13
3:47.93
1
VUSGöteborg/U3.7.10
3:49.12
2
C
DN GalanStockholm/S29.7.11
3:49.16
2
22
JSMVästerås11.8.13
3:49.60
2
VUSGöteborg/U27.6.09
3:49.64
13
h2
EMZürich, SUI15.8.14
3:49.91
12
19
JVMMoncton, CAN22.7.10
3:50.78i
2
ISMGöteborg/FH23.2.14
3:50.99i
2
ISMSätra28.2.10
3:51.09
4
VUSGöteborg/U28.6.08
3:51.31
3
SMFalun21.8.10
3:51.50
1
h1
SMUmeå1.8.14
3:52.20
4
19
h1
JEM19Novi Sad, SRB23.7.09
3:52.28
1
19
JSMKarlskrona15.8.09
3:52.43
3
h2
SMMalmö/S3.8.09
3:52.59
2
h2
SMFalun20.8.10
3:53.64
1
h2
SMGävle12.8.11
3:54.17
5
B
TelenorKarlskrona16.6.08
3:54.67
5
19
JEM19Novi Sad, SRB25.7.09
3:56.56i
1
ISMNorrköping17.2.19
3:56.91i
2
h1
ISMNorrköping16.2.19
3:57.25
3
vFINTampere, FIN4.9.16
3:57.40i
1
19
IJSMGöteborg/FH8.3.09
3:58.00
1
17
Göteborg/U9.9.07
3:58.14
7
SMUmeå2.8.14
3:59.67
3
h1
SMBorås30.8.13
4:01.14i
2
h2
ISMSätra27.2.10
4:01.53i
2
19
h1
IJSMMalmö/A20.2.10
4:01.79
4
SMGävle13.8.11
4:02.04
1
17
vFINHelsinki, FIN30.8.08
4:02.44i
6
h2
ISMMalmö/A23.2.08
4:02.92i
1
19
IJSMMalmö/A21.2.10
4:05.2m+i
5
Huddinge26.1.18
4:05.72
2
19
h2
JSMKarlskrona14.8.09
4:06.49i
1
19
h2
IJSMGöteborg/FH7.3.09
4:07.18
8
B
Karlskrona12.6.06
4:07.92
3
22
JSMVellinge27.8.11
4:08.83
1
17
USMNorrtälje9.8.08
4:09.88
1
19
NordicCVaasa, FIN22.8.09
4:14.09i
1
17
h1
IUSMEskilstuna1.3.08
4:14.93
2
15
Eskilstuna19.6.05
4:23.12
1
Göteborg/U3.7.04
10-bästasnitt: 3:40.827
3000 m
7:47.76
1
Göteborg/S30.7.22
7:51.47i
6
h1
IEMGlasgow, GBR1.3.19
7:53.83i
1
IFAMGent, BEL11.2.17
7:54.07i
2
Folksam GPSätra4.2.19
7:54.93i
1
h1
IEMBeograd, SRB3.3.17
7:59.16i
5
IEMGlasgow, GBR2.3.19
7:59.86
1
Folksam GPKarlstad27.7.16
8:02.97i
1
ISMGävle17.2.18
8:03.91i
5
IEMBeograd, SRB5.3.17
8:04.43i
1
ISMNorrköping16.2.19
Visa/dölj alla resultat
8:15.68i
1
ISMVäxjö25.2.17
8:34.03+
3
Helsingborg27.8.17
8:43.25
1
Hässleholm/Ö28.7.07
8:47.11
1
17
USMNorrtälje10.8.08
10-bästasnitt: 7:57.239
5000 m
13:20.85
1
Söderhamn26.7.22
13:36.10
1
Hallsberg10.7.22
14:06.00
3
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN24.6.17
14:11.21
2
SMHelsingborg27.8.17
14:27.14
1
vFINTampere, FIN3.9.16
14:30.04
1
SMSollentuna28.8.16
15:01.37
2
Club ChUppsala21.6.22
15:14.13
3
vFINStockholm/S3.9.17
15:31.08
1
Norrköping29.5.21
16:23.60
1
Olofström25.5.06
10-bästasnitt: 14:38.152

Total results in database: 140
By event:
800 m:16
1000 m:2
1500 m:70
2000 m:3
3000 m:14
5000 m:10
10 km:4
2000 m hinder (83.8 cm):1
1500 m hinder (76.2 cm):3
4x800 m:2
4x1500 m:7
terräng:8
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
2:19.12
 7
Helsingborg
11.7
 
2005
2:05.95
 1rC
Lidköping
11.9
 
2006
2:01.73
 2
Helsingborg
2.7
 
2007
1:57.50
 1
Karlskrona
26.7
 
2008
1:54.60
 3rB
Stockholm/S
22.7
 
2009
1:52.01
 2-19
Karlskrona
16.8
 
2:00.62
1h1-19
Karlskrona
15.8
 
2010
1:51.73
7
Göteborg/U
4.7
 
1:55.30
2-19
Karlstad
15.8
 
1:57.73
1h3-19
Karlstad
14.8
 
2011
1:52.32
 10
Eskilstuna
18.8
 
1:53.84
5rC
Karlstad
2.8
 
2013
1:55.09
 7rB
København, DEN
1.8
 
2014
1:52.8m
 1
Malmö
15.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2004
2:12.43
 1-13
Karlskrona
14.3
 
2007
2:01.12
1
Karlskrona
16.12
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
2:41.23
5-15
Västerås
5.3
 
2:47.03
2h3-15
Västerås
4.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
4:23.12
 1
Göteborg/U
3.7
 
2005
4:14.93
 2-15
Eskilstuna
19.6
 
2006
4:07.18
 8rB
Karlskrona
12.6
 
2007
3:58.00
 1-17
Göteborg/U
9.9
 
2008
3:51.09
 4
Göteborg/U
28.6
 
3:54.17
5rB
Karlskrona
16.6
 
4:02.04
1-17
Helsinki, FIN
30.8
 
4:08.83
1-17
Norrtälje
9.8
 
2009
3:46.57
 4
Karlskrona
6.7
 
3:49.60
2
Göteborg/U
27.6
 
3:52.20
4h1-19
Novi Sad, SRB
23.7
 
3:52.28
1-19
Karlskrona
15.8
 
3:52.43
3h2
Malmö/S
3.8
 
3:54.67
5-19
Novi Sad, SRB
25.7
 
4:05.72
2h2-19
Karlskrona
14.8
 
4:09.88
1-19
Vaasa, FIN
22.8
 
2010
3:43.65
 13
Göteborg/S
10.8
 
3:46.59
7rB
Solihull, GBR
10.7
 
3:46.97
2
Malmö/S
3.8
 
3:47.71
3
Helsinki, FIN
27.8
 
3:47.84
2h2-19
Moncton, CAN
20.7
 
3:47.93
1
Göteborg/U
3.7
 
3:49.91
12-19
Moncton, CAN
22.7
 
3:51.31
3
Falun
21.8
 
3:52.59
2h2
Falun
20.8
 
2011
3:46.27
 2
Mölndal
3.9
 
3:46.74
3
Hässleholm
12.6
 
3:47.08
4
Helsinki, FIN
10.9
 
3:49.12
2rC
Stockholm/S
29.7
 
3:53.64
1h2
Gävle
12.8
 
4:01.79
4
Gävle
13.8
 
4:07.92
3-22
Vellinge
27.8
 
2013
3:46.41
 11rB
Stockholm/S
22.8
 
3:47.78
3
Stockholm/S
7.9
 
3:47.88
4
Borås
31.8
 
3:49.16
2-22
Västerås
11.8
 
3:59.67
3 h1
Borås
30.8
 
2014
3:39.37
 4
Oslo, NOR
11.6
 
3:42.76
4
Tampere, FIN
24.8
 
3:43.77
2
Helsinki, FIN
31.8
 
3:45.04
2
Stockholm/S
21.8
 
3:49.64
13h2
Zürich, SUI
15.8
 
3:51.50
1 h1
Umeå
1.8
 
3:58.14
7
Umeå
2.8
 
2016
3:36.92
3
Sollentuna
28.6
 
3:37.78
1
Ninove, BEL
23.7
 
3:39.45
1rB
Heusden, BEL
16.7
 
3:40.30
1
Aarhus, DEN
25.6
 
3:40.81
3
Nivelles, BEL
18.6
 
3:43.46
11
Oslo, NOR
9.6
 
3:44.09
7h2
Amsterdam, NED
7.7
 
3:57.25
3
Tampere, FIN
4.9
 
2017
3:44.67
 3rB
Stockholm/S
18.6
 
3:44.98
14
Hengelo, NED
11.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2008
4:02.44
 6h2
Malmö/A
23.2
 
4:14.09
1h1-17
Eskilstuna
1.3
 
2009
3:57.40
 1-19
Göteborg/FH
8.3
 
4:06.49
1h2-19
Göteborg/FH
7.3
 
2010
3:50.99
 2
Sätra
28.2
 
4:01.14
2h2
Sätra
27.2
 
4:01.53
2h1-19
Malmö/A
20.2
 
4:02.92
1-19
Malmö/A
21.2
 
2014
3:45.75
 1rB
Stockholm/G
6.2
 
3:50.78
2
Göteborg/FH
23.2
 
2017
3:45.74
 3
Sätra
4.2
 
2018
4:05.2m+
 5
Huddinge
26.1
 
2019
3:45.33
2
Malmö/A
26.1
 
3:56.56
1
Norrköping
17.2
 
3:56.91
2h1
Norrköping
16.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
5:50.41
2
Göteborg/U
3.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
5:29.98+
 3
Huddinge
26.1
 
2019
5:19.31+
4
Sätra
4.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
8:43.25
 1
Hässleholm/Ö
28.7
 
2008
8:47.11
 1-17
Norrtälje
10.8
 
2016
7:59.86
 1
Karlstad
27.7
 
2017
8:34.03+
 3
Helsingborg
27.8
 
2022
7:47.76
1
Göteborg/S
30.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
7:53.83
 1
Gent, BEL
11.2
 
7:54.93
1h1
Beograd, SRB
3.3
 
8:03.91
5
Beograd, SRB
5.3
 
8:15.68
1
Växjö
25.2
 
2018
8:02.97
 1
Gävle
17.2
 
2019
7:51.47
6h1
Glasgow, GBR
1.3
 
7:54.07
2
Sätra
4.2
 
7:59.16
5
Glasgow, GBR
2.3
 
8:04.43
1
Norrköping
16.2
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
16:23.60
 1
Olofström
25.5
 
2016
14:27.14
 1
Tampere, FIN
3.9
 
14:30.04
1
Sollentuna
28.8
 
2017
14:06.00
 3
Vaasa, FIN
24.6
 
14:11.21
2
Helsingborg
27.8
 
15:14.13
3
Stockholm/S
3.9
 
2021
15:31.08
 1
Norrköping
29.5
 
2022
13:20.85
1
Söderhamn
26.7
 
13:36.10
1
Hallsberg
10.7
 
15:01.37
2
Uppsala
21.6
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
28:41
 1
Valencia, ESP
2.12
 
30:13
1
Göteborg
31.12
 
2020
28:09
1
Dresden, GER
8.11
 
2021
29:25
 1rA
Anderstorp
13.7
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2005
4:34.32
 4-15
Göteborg/U
1.7
 
2006
4:25.12
1-15
Stockholm/S
15.9
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
6:07.04
1-17
Göteborg/U
29.6
 

Ute
1500 m
SM 2009
3
h2
3:52.43
DNF
SM 2010 3
3:51.31
2
h2
3:52.59
SM 2011 4
4:01.79
1
h2
3:53.64
SM 2013 4
3:47.88
3
h1
3:59.67
SM 2014 7
3:58.14
1
h1
3:51.50
5000 m
SM 2016 1
14:30.04
SM 2017 2
14:11.21
10 km
SM 2021 1
A
29:25
4x800 m
SM 2010
DQ
SM 2017 2
7:36.30
4x1500 m
SM 2008 1
15:48.10
SM 2009 1
15:58.23
SM 2010 1
15:42.10
SM 2011 1
15:35.06
SM 2014 2
15:48.91
SM 2016 3
16:10.44
SM 2017 1
15:37.48
4 km terräng
SM 2014 2
11:43
SM 2015 1
11:33
1
11:33
Inne
1500 m
ISM 2008
6
h2
4:02.44
ISM 2010 2
3:50.99
2
h2
4:01.14
ISM 2014 2
3:50.78
ISM 2019 1
3:56.56
2
h1
3:56.91
3000 m
ISM 2017 1
8:15.68
ISM 2018 1
8:02.97
ISM 2019 1
8:04.43

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2009 2
19
1:52.01
JSM 2010 2
19
1:55.30
1500 m
USM 2008 1
17
4:08.83
JSM 2009 1
19
3:52.28
JSM 2011 3
22
4:07.92
JSM 2013 2
22
3:49.16
3000 m
USM 2008 1
17
8:47.11
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2006
15
DNF
4 km terräng
USM 2008 1
17
12:44
1
17
12:44
JSM 2009 1
19
11:28
1
19
11:28
Inne
1000 m
IUSM 2006 5
15
2:41.23
1500 m
IJSM 2009 1
19
3:57.40
IJSM 2010 1
19
4:02.92
Ute
800 m
JSM 2009
1
19
h1
2:00.62
JSM 2010
1
19
h3
1:57.73
1500 m
JSM 2009
2
19
h2
4:05.72
Inne
1000 m
IUSM 2006
2
15
h3
2:47.03
1500 m
IUSM 2008
1
17
h1
4:14.09
IJSM 2009
1
19
h2
4:06.49
IJSM 2010
2
19
h1
4:01.53
Ute
1500 m
EM 2014 28
13
h2
3:49.64
EM 2016 25
7
h2
3:44.09
Inne
3000 m
IEM 2017 5
8:03.91
1
h1
7:54.93
IEM 2019 5
7:59.16
6
h1
7:51.47

Lag-EM och Europacupen
5000 m
Div 1 2017 3
14:06.00

Junior-ungdom
1500 m
JEM19 2009 5
19
3:54.67
4
19
h1
3:52.20
JVM 2010 12
19
3:49.91
2
19
h2
3:47.84