Zion Eriksson

Född: 6 januari 2002

Ålder: 19 år 100 dagar

Förening:
 Täby IS
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (1)
9.34i
SB  SätraSätra6.2.21

2020

60 m (10)
6.91i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
8.07i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.89i
SB  (16)Bærum, NORBærum, NOR8.2.20
6.97i
  Bærum, NORBærum, NOR8.2.20
6.91i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.89i
=SB  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.95i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.99i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
6.91i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
9.56i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
100 m (8)
10.58
SB  SundsvallSundsvall26.7.20+1.7
10.66
  SundsvallSundsvall26.7.20+0.8
10.76
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-2.3
10.62
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20+0.5
10.71
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20-0.5
10.71
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+1.2
10.65
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20+1.9
10.67
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20+0.5
200 m (5)
21.56
PB  EskilstunaEskilstuna30.7.20+1.7
21.57
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20-0.3
21.79
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20-1.9
22.02
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20-0.7
21.28
PB  (85) JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+0.6
4x100 m (1)
40.44
SB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN5.9.20
 Sweden
Thomas Jones, Zion Eriksson
Erik Annerfalk, Anders Pihlblad

2019

60 m (7)
7.00i
SB  KarlstadKarlstad26.1.19
6.95i
PB  KarlstadKarlstad26.1.19
6.94i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
6.94i
=PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.94i
=PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.88i
PB  (22) (13)IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
6.94i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
100 m (12)
10.85
SB  HuddingeHuddinge14.6.19-0.2
10.80
PB  HuddingeHuddinge14.6.19-1.3
10.83
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.4
10.79
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.6
10.64
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.9
10.62
PB  EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE22.7.19+1.4
10.59
PB  EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE23.7.19+1.7
11.34
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19-0.2
10.52
PB  (18) (6)USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19+0.4
10.64
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19+1.0
10.59
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19-0.7
10.66
  SollentunaSollentuna8.9.19+0.9
200 m (1)
21.87
PB  (20)SkaraSkara6.6.19+1.9
Längd (1)
6.44
SB  SollentunaSollentuna8.9.19+0.2
Spjut (1)
35.57
PB  FalunFalun4.9.19
4x100 m (2)
43.60
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Täby IS
Ionut Daniel Dinu, Ludvig All
Oskar Edlund, Zion Eriksson
40.81
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
 Sweden
Milo Wahlgren, Oskar Edlund
Emil Johansson, Zion Eriksson

2018

60 m (9)
7.17i
PB  SätraSätra20.1.18
7.14i
PB  SätraSätra20.1.18
7.22i
  VästeråsVästerås28.1.18
7.17i
  VästeråsVästerås28.1.18
7.19i
  SätraSätra3.2.18
7.13i
PB  SätraSätra3.2.18
7.01i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
6.99i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
6.96i
PB  (37) (20)IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
100 m (12)
11.12
PB  TäbyTäby20.5.18-0.5
10.93
PB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18+1.1
10.91w
  SkaraSkara6.6.18+2.3
10.91
PB  HuddingeHuddinge15.6.18+1.0
11.04
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.180.0
10.87
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18+1.2
10.94
  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8
10.82
PB  (25)SundsvallSundsvall28.7.18+1.5
11.24w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+2.5
11.01
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+1.3
10.78w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+2.4
10.88
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18+0.3
200 m (10)
22.83i
PB  SätraSätra21.1.18
22.72i
PB  SätraSätra3.2.18
22.01
PB  SkaraSkara6.6.18+0.1
22.02
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+1.9
22.10
  SundsvallSundsvall28.7.18+0.8
Okända vindförhållanden:
23.66
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
21.76w
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18+2.6
22.08
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18-0.2
21.60w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18+2.1
21.89w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18+2.7
Längd (1)
6.61
PB  HuddingeHuddinge16.6.18+0.5
4x100 m (1)
41.36
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
 Sweden
Sidney Léger, Oliwer Danielsson
Gabriel Gunnarsson, Zion Eriksson

2017

60 m (3)
7.45
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
7.31
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
7.32
  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
200 m (3)
23.35i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.17
24.16
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
23.68
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala5.3.17

2016

80 m (1)
9.51
PB  VisbyVisby10.9.16+1.4
300 m (1)
37.57
PB  VisbyVisby11.9.16
80 m häck (83.8 cm) (1)
12.10
PB  LinköpingLinköping3.9.16-0.6
Diskus (1.0 kg) (1)
34.07
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby21.8.16
Spjut (600 g) (1)
35.51
PB  Stockholm/SStockholm/S19.6.16

2015

Höjd (3)
1.66i
PB  VästeråsVästerås15.11.14
1.69i
PB  SätraSätra25.1.15
1.67
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296826.Eventname AS Eventeng, alltat296826.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296826.Date),'.',MONTH(alltat296826.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296826.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296826 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296826.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296826.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296826.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat296826.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296826.Eventname AS Eventeng, alltat296826.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296826.Date),'.',MONTH(alltat296826.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296826.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296826 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296826.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296826.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296826.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296826.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat296826.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296826.Eventname AS Eventeng, alltat296826.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296826.Date),'.',MONTH(alltat296826.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296826.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296826 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296826.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296826.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296826.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296826.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat296826.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Ute
7.31
Uppsala4.3.17
Inne
6.88
Växjö24.2.19
80 m
Ute
9.51
Visby10.9.16+1.4
100 m
Ute
10.52
Göteborg/S9.8.19+0.4
200 m
Ute
21.28
Linköping23.8.20+0.6
Inne
22.72
Sätra3.2.18
300 m
Ute
37.57
Visby11.9.16
Höjd
Ute
1.67
Göteborg/U3.7.15
Inne
1.69
Sätra25.1.15
Längd
Ute
6.61
Huddinge16.6.18+0.5
Spjut
Ute
35.57
Falun4.9.19

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute
12.10
Linköping3.9.16-0.6
Diskus (1.0 kg)
Ute
34.07
Upplands Väsby21.8.16
Spjut (600 g)
Ute
35.51
Stockholm/S19.6.16
60 m
6.88i
1
17
h1
IUSMVäxjö24.2.19
6.89i
1
19
h1
Bærum, NOR8.2.20
6.89i
5
s1
ISMVäxjö22.2.20
6.91i
1
h5
Göteborg/FH1.2.20
6.91i
2
h2
ISMVäxjö22.2.20
6.91i
1
19
s2
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.94i
5
h2
Folksam GPSätra4.2.19
6.94i
6
s2
ISMNorrköping16.2.19
6.94i
3
h2
ISMNorrköping16.2.19
6.94i
3
17
IUSMVäxjö24.2.19
Visa/dölj alla resultat
6.95i
1
17
Karlstad26.1.19
6.95i
8
ISMVäxjö22.2.20
6.96i
1
16
NC-yVäxjö4.3.18
6.97i
1
17
Bærum, NOR8.2.20
6.99i
1
16
s2
NC-yVäxjö4.3.18
6.99i
1
19
h1
IJSMGöteborg/FH1.3.20
7.00i
1
17
h1
Karlstad26.1.19
7.01i
1
16
h4
NC-yVäxjö4.3.18
7.13i
5
Sätra3.2.18
7.14i
1
17
Sätra20.1.18
7.17i
1
17
h4
Sätra20.1.18
7.17i
1
16
h
Västerås28.1.18
7.19i
2
h3
Sätra3.2.18
7.22i
1
16
h2
Västerås28.1.18
7.31
1
15
s2
NC-yUppsala4.3.17
7.32
1
15
NC-yUppsala4.3.17
7.45
1
15
h3
NC-yUppsala4.3.17
8.07i
7
Göteborg/FH1.2.20
9.34i
6
h1
Sätra6.2.21
9.56i
8
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
10-bästasnitt: 6.915
100 m
10.52
1
17
USMGöteborg/S9.8.19+0.4
10.58
1
h4
Sundsvall26.7.20+1.7
10.59
5
17
EYOFBaku, AZE23.7.19+1.7
10.59
1
17
vFINStockholm/S24.8.19-0.7
10.62
2
17
h2
EYOFBaku, AZE22.7.19+1.4
10.62
1
h3
SMUppsala14.8.20+0.5
10.64
1
17
VUSGöteborg/U29.6.19+1.9
10.64
1
17
TeamCh-jUppsala18.8.19+1.0
10.65
3
19
JSMLinköping22.8.20+1.9
10.66
1
Sollentuna8.9.19+0.9
Visa/dölj alla resultat
10.66
3
Sundsvall26.7.20+0.8
10.67
6
vFINTampere, FIN5.9.20+0.5
10.71
4
SMUppsala14.8.20-0.5
10.71
1
19
h1
JSMLinköping22.8.20+1.2
10.76
1
22
Söderhamn8.8.20-2.3
10.79
1
17
h6
VUSGöteborg/U29.6.19+1.6
10.80
1
17
Huddinge14.6.19-1.3
10.82
1
B
Sundsvall28.7.18+1.5
10.83
1
C
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.4
10.85
1
17
h2
Huddinge14.6.19-0.2
10.87
2
16
VUSGöteborg/U30.6.18+1.2
10.88
1
17
vFINTampere, FIN1.9.18+0.3
10.91
1
16
Huddinge15.6.18+1.0
10.93
1
17
Sollentuna/E2.6.18+1.1
10.94
2
h3
Sundsvall28.7.18+0.8
11.01
2
16
s2
USMEnskede3.8.18+1.3
11.04
1
16
h1
VUSGöteborg/U30.6.180.0
11.12
1
17
Täby20.5.18-0.5
11.34
1
17
h3
USMGöteborg/S9.8.19-0.2
10-bästasnitt: 10.611
200 m
21.28
1
19
JSMLinköping23.8.20+0.6
21.56
1
h1
Eskilstuna30.7.20+1.7
21.57
1
B
Sollentuna10.8.20-0.3
21.79
3
h2
SMUppsala15.8.20-1.9
21.87
1
C
Skara6.6.19+1.9
22.01
2
r4
Skara6.6.18+0.1
22.02
1
16
VUSGöteborg/U1.7.18+1.9
22.02
1
19
h2
JSMLinköping23.8.20-0.7
22.08
2
16
USMEnskede5.8.18-0.2
22.10
4
B
Sundsvall28.7.18+0.8
Visa/dölj alla resultat
22.72i
3
B
Sätra3.2.18
22.83i
2
17
Sätra21.1.18
23.35i
1
Örebro14.1.17
23.68
1
15
NC-yUppsala5.3.17
24.16
1
15
h8
NC-yUppsala4.3.17
10-bästasnitt: 21.83

Total results in database: 96
By event:
60 m:30
80 m:1
100 m:32
200 m:19
300 m:1
80 m häck (83.8 cm):1
Höjd:3
Längd:2
Diskus (1.0 kg):1
Spjut (600 g):1
Spjut:1
4x100 m:4
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7.31
1s2-15
Uppsala
4.3
 
7.32
1-15
Uppsala
4.3
 
7.45
1h3-15
Uppsala
4.3
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
6.96
 1-16
Växjö
4.3
 
6.99
1s2-16
Växjö
4.3
 
7.01
1h4-16
Växjö
4.3
 
7.13
5
Sätra
3.2
 
7.14
1-17
Sätra
20.1
 
7.17
1h4-17
Sätra
20.1
 
7.17
1h-16
Västerås
28.1
 
7.19
2h3
Sätra
3.2
 
7.22
1h2-16
Västerås
28.1
 
2019
6.88
1h1-17
Växjö
24.2
 
6.94
5h2
Sätra
4.2
 
6.94
3h2
Norrköping
16.2
 
6.94
6s2
Norrköping
16.2
 
6.94
3-17
Växjö
24.2
 
6.95
1-17
Karlstad
26.1
 
7.00
1h1-17
Karlstad
26.1
 
2020
6.89
 1h1-19
Bærum, NOR
8.2
 
6.89
5s1
Växjö
22.2
 
6.91
1h5
Göteborg/FH
1.2
 
6.91
2h2
Växjö
22.2
 
6.91
1s2-19
Göteborg/FH
1.3
 
6.95
8
Växjö
22.2
 
6.97
1-17
Bærum, NOR
8.2
 
6.99
1h1-19
Göteborg/FH
1.3
 
8.07
7
Göteborg/FH
1.2
 
9.56
8-19
Göteborg/FH
1.3
 
2021
9.34
 6h1
Sätra
6.2
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9.51
2-14
Visby
10.9
 +1.4
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.82
 1rB
Sundsvall
28.7
 +1.5
10.87
2-16
Göteborg/U
30.6
 +1.2
10.88
1-17
Tampere, FIN
1.9
 +0.3
10.91
1-16
Huddinge
15.6
 +1.0
10.93
1-17
Sollentuna/E
2.6
 +1.1
10.94
2h3
Sundsvall
28.7
 +0.8
11.01
2s2-16
Enskede
3.8
 +1.3
11.04
1h1-16
Göteborg/U
30.6
 0.0
11.12
1-17
Täby
20.5
-0.5
10.78w
 1-16
Enskede
3.8
 +2.4
10.91w
 3h7
Skara
6.6
 +2.3
11.24w
 1 h4-16
Enskede
3.8
 +2.5
2019
10.52
1 -17
Göteborg/S
9.8
 +0.4
10.59
5-17
Baku, AZE
23.7
 +1.7
10.59
1-17
Stockholm/S
24.8
-0.7
10.62
2h2-17
Baku, AZE
22.7
 +1.4
10.64
1-17
Göteborg/U
29.6
 +1.9
10.64
1-17
Uppsala
18.8
 +1.0
10.66
1
Sollentuna
8.9
 +0.9
10.79
1h6-17
Göteborg/U
29.6
 +1.6
10.80
1-17
Huddinge
14.6
-1.3
10.83
1rC
Sollentuna
18.6
 +0.4
10.85
1h2-17
Huddinge
14.6
-0.2
11.34
1 h3-17
Göteborg/S
9.8
-0.2
2020
10.58
 1h4
Sundsvall
26.7
 +1.7
10.62
1h3
Uppsala
14.8
 +0.5
10.65
3-19
Linköping
22.8
 +1.9
10.66
3
Sundsvall
26.7
 +0.8
10.67
6
Tampere, FIN
5.9
 +0.5
10.71
4
Uppsala
14.8
-0.5
10.71
1h1-19
Linköping
22.8
 +1.2
10.76
1-22
Söderhamn
8.8
-2.3
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
23.68
 1-15
Uppsala
5.3
 
24.16
1h8-15
Uppsala
4.3
 
2018
22.01
 2r4
Skara
6.6
 +0.1
22.02
1-16
Göteborg/U
1.7
 +1.9
22.08
2-16
Enskede
5.8
-0.2
22.10
4rB
Sundsvall
28.7
 +0.8
21.60w
 4h1
Eskilstuna
25.8
 +2.1
21.76w
 1s1-16
Enskede
5.8
 +2.6
21.89w
 6s2
Eskilstuna
26.8
 +2.7
2019
21.87
 1rC
Skara
6.6
 +1.9
2020
21.28
1-19
Linköping
23.8
 +0.6
21.56
1h1
Eskilstuna
30.7
 +1.7
21.57
1rB
Sollentuna
10.8
-0.3
21.79
3h2
Uppsala
15.8
-1.9
22.02
1h2-19
Linköping
23.8
-0.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
23.35
 1
Örebro
14.1
 
2018
22.72
3rB
Sätra
3.2
 
22.83
2-17
Sätra
21.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
37.57
2
Visby
11.9
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
1.67
2-13
Göteborg/U
3.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
1.69
1-13
Sätra
25.1
 
1.66
1-13
Västerås
15.11
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6.61
1-16
Huddinge
16.6
 +0.5
2019
6.44
 2
Sollentuna
8.9
 +0.2
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
35.57
Com
Falun
4.9
 

Junior-ungdom
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
12.10
1rC
Linköping
3.9
-0.6
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
34.07
2-14
Upplands Väsby
21.8
 
Spjut (600 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
35.51
4-14
Stockholm/S
19.6
 
Ute
100 m
SM 2020 4
10.71
1
h3
10.62
200 m
SM 2018
6
s2
21.89w
4
h1
21.60w
SM 2020
3
h2
21.79
Inne
60 m
ISM 2019
6
s2
6.94
3
h2
6.94
ISM 2020 8
6.95
5
s1
6.89
2
h2
6.91

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2018 1
16
10.78w
2
16
s2
11.01
1
16
h4
11.24w
USM 2019 1
17
10.52
1
17
h3
11.34
JSM 2020 3
19
10.65
1
19
h1
10.71
200 m
USM 2018 2
16
22.08
1
16
s1
21.76w
1
16
h3
23.66
JSM 2020 1
19
21.28
1
19
h2
22.02
Inne
60 m
IUSM 2019 3
17
6.94
1
17
h1
6.88
IJSM 2020 8
19
9.56
1
19
s2
6.91
1
19
h1
6.99

Junior-ungdom
Ute
100 m
EYOF 2019 5
17
10.59
2
17
h2
10.62