0



Albin Gezelius

Född: 19 juni 2003

Ålder: 20 år 299 dagar

Förening:
 IFK Mora FIK
Förening:
 IFK Mora FIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

3000 m (1)
8:41.1m i
PB  FalunFalun12.11.23

2023

1500 m (1)
4:07.09
PB  Göteborg/SGöteborg/S1.7.23
3000 m (2)
8:42.00i
PB  SollentunaSollentuna28.1.23
8:35.03
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23
5000 m (1)
DNF
  JSMHelsingborgJSM, Helsingborg13.8.23
5 km väg (1)
Ej kontrollmätt bana:
15:13
  BorlängeBorlänge29.5.23
10 km väg (3)
30:53
PB  SMYstadSM, Ystad23.4.23
32:07
  HässelbyHässelby1.10.23
30:56
  Røyse, NORRøyse, NOR21.10.23
2000 m hinder (1)
5:56.04
PB  JSMHelsingborgJSM, Helsingborg11.8.23
3000 m hinder (3)
9:16.54
SB  Karlsruhe, GERKarlsruhe, GER20.5.23
9:09.74
PB  Göteborg/SGöteborg/S30.6.23
9:06.69
PB  Göteborg/SGöteborg/S16.7.23
10 km terräng (2)
36:02
  MoraMora18.8.23
31:54
  Tilburg, NEDTilburg, NED26.11.23
15 km terräng (1)
50:03
  LidingöLidingö23.9.23

2022

800 m (1)
2:03.37i
PB  VästeråsVästerås26.2.22
1500 m (1)
4:16.59i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
3000 m (1)
8:50.98i
PB  ÖrebroÖrebro20.11.21
5000 m (2)
15:14.98
PB  VästeråsVästerås8.5.22
15:11.21
PB  Stockholm/SStockholm/S21.5.22
10 km väg (3)
32:47
PB  EnhörnaEnhörna18.4.22
34:11
  StockholmStockholm13.8.22
31:35
PB  Oderzo, ITAOderzo, ITA17.9.22
2000 m hinder (1)
6:20.34
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22
3000 m hinder (4)
9:21.75
PB  VallentunaVallentuna18.5.22
9:14.37
PB  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
9:24.47
  Göteborg/SGöteborg/S26.6.22
10:00.53
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
4 km terräng (1)
12:22
  SMVällingbySM, Vällingby22.10.22
6 km terräng (2)
19:09
  JSMVällingbyJSM, Vällingby23.10.22
22:46
  NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR6.11.22
6.2 km terräng (1)
19:17
  Tilburg, NEDTilburg, NED27.11.22
10 km terräng (1)
33:56
  LidingöLidingö24.9.22

2021

1500 m (1)
4:14.23
PB  HuddingeHuddinge12.6.21
3000 m (2)
8:58.40
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
9:01.34
  HuddingeHuddinge11.6.21
5000 m (1)
15:42.08
PB  MoraMora4.9.21
10 km väg (1)
32:50
PB  HässelbyHässelby3.10.21
5.9 km terräng (1)
19:09
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21
6 km terräng (1)
20:45
  NordicCTullingeNordicC, Tullinge7.11.21

2020

1500 m (2)
4:28.51
PB  LudvikaLudvika14.6.20
4:14.27
PB  VästeråsVästerås1.9.20
3000 m (3)
9:19.66
PB  FalunFalun8.7.20
9:09.93
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
9:14.44
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:24.80
PB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
2000 m hinder (1)
6:31.78
PB  SöderhamnSöderhamn8.8.20
4 km terräng (1)
13:43
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20
15 km terräng (1)
36:27
  LidingöLidingö26.9.20

2019

1500 m (1)
4:33.29
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
3000 m (3)
9:51.95
PB  HuddingeHuddinge16.6.19
10:11.65
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
9:34.97
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:44.54
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
2000 m hinder (1)
7:01.73
PB  HuddingeHuddinge14.6.19

2018

2000 m (1)
6:26.83
PB  (21) USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Inne
2:03.37
Västerås26.2.22
1500 m
Ute
4:07.09
Göteborg/S1.7.23
Inne
4:16.59
Skellefteå6.3.22
2000 m
Ute
6:26.83
Enskede3.8.18
3000 m
Ute
8:35.03
Karlstad5.7.23
Inne
8:41.1m
Falun12.11.23
5000 m
Ute
15:11.21
Stockholm/S21.5.22
5 km väg
Ute
16:03+
Hässelby3.10.21
10 km väg
Ute
30:53
Ystad23.4.23
2000 m hinder
Ute
5:56.04
Helsingborg11.8.23
3000 m hinder
Ute
9:06.69
Göteborg/S16.7.23

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:24.80
Linköping22.8.20
3000 m
8:35.03
10
Karlstad5.7.23
8:41.1m i
1
A
Falun12.11.23
8:42.00i
7
B
Sollentuna28.1.23
8:50.98i
2
Örebro20.11.21
8:58.40
8
Stockholm/S22.5.21
9:01.34
6
Huddinge11.6.21
9:09.93
12
C
Hallsberg1.8.20
9:14.44
4
17
USMLinköping23.8.20
9:19.66
1
Falun8.7.20
9:34.97
3
16
USMTrollhättan9.8.19
Visa/dölj alla resultat
9:51.95
-
Huddinge16.6.19
10:11.65
8
17
B
VUSGöteborg/U30.6.19
10-bästasnitt: 9:00.78500000000008

Total results in database: 59
By event:
800 m:1
1500 m:6
2000 m:1
3000 m:12
5000 m:4
5 km väg:2
10 km väg:7
2000 m hinder (83.8 cm):2
2000 m hinder:4
3000 m hinder:7
Terräng lag:1
terräng:12
800 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
2:03.37
6
Västerås
26.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:33.29
 8-16
Trollhättan
10.8
 
2020
4:14.27
 16
Västerås
1.9
 
4:28.51
1-17
Ludvika
14.6
 
2021
4:14.23
 1
Huddinge
12.6
 
2023
4:07.09
5
Göteborg/S
1.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
4:16.59
7-19
Skellefteå
6.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:26.83
3-15
Enskede
3.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9:34.97
 3-16
Trollhättan
9.8
 
9:51.95
Huddinge
16.6
 
10:11.65
8rB-17
Göteborg/U
30.6
 
2020
9:09.93
 12rC
Hallsberg
1.8
 
9:14.44
4-17
Linköping
23.8
 
9:19.66
1
Falun
8.7
 
2021
8:58.40
 8
Stockholm/S
22.5
 
9:01.34
6
Huddinge
11.6
 
2023
8:35.03
10
Karlstad
5.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
8:50.98
 2
Örebro
20.11
 
2023
8:42.00
 7rB
Sollentuna
28.1
 
2024
8:41.1m
1rA
Falun
12.11
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15:42.08
 1
Mora
4.9
 
2022
15:11.21
5rB
Stockholm/S
21.5
 
15:14.98
2
Västerås
8.5
 
5 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16:03+
Hässelby
3.10
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
32:50
 25
Hässelby
3.10
 
2022
31:35
 15-19
Oderzo, ITA
17.9
 
32:47
1
Enhörna
18.4
 
34:11
22
Stockholm
13.8
 
2023
30:53
20
Ystad
23.4
 
30:56
38
Røyse, NOR
21.10
 
32:07
11
Hässelby
1.10
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
7:01.73
 
Huddinge
14.6
 
2020
6:31.78
 4-22
Söderhamn
8.8
 
2022
6:20.34
 1-19
Sollentuna
26.8
 
2023
5:56.04
1-22
Helsingborg
11.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
9:14.37
 1
Göteborg/U
17.6
 
9:21.75
1
Vallentuna
18.5
 
9:24.47
1
Göteborg/S
26.6
 
10:00.53
5-19
Malmö/S
17.7
 
2023
9:06.69
1
Göteborg/S
16.7
 
9:09.74
3
Göteborg/S
30.6
 
9:16.54
8rB
Karlsruhe, GER
20.5
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:44.54
 2-16
Trollhättan
11.8
 
2020
6:24.80
2-17
Linköping
22.8
 

Ute
4 km terräng
SM 2022 30
12:22

Junior-ungdom
1500 m
USM 2019 8
16
4:33.29
2000 m
USM 2018 3
15
6:26.83
3000 m
USM 2019 3
16
9:34.97
USM 2020 4
17
9:14.44
5000 m
JSM 2023
22
DNF
10 km väg
JSM 2023 2
22
30:53
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2019 2
16
6:44.54
USM 2020 2
17
6:24.80
2000 m hinder
JSM 2022 1
19
6:20.34
JSM 2023 1
22
5:56.04
4 km terräng
USM 2020 5
17
13:43
5.9 km terräng
JSM 2021 6
19
19:09
6 km terräng
JSM 2022 3
19
19:09
Inne
1500 m
IJSM 2022 7
19
4:16.59