Lova Perman

Född: 24 april 2003

Ålder: 18 år 177 dagar

Förening:
 IF Göta Karlstad
 

  •  1 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

200 m (2)
25.32
SB  KarlstadKarlstad29.5.21+0.5
25.16
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21-1.1
400 m (12)
55.15
SB  KarlstadKarlstad30.5.21
54.61
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
54.95
  SödertäljeSödertälje6.6.21
54.74
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
55.04
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
54.70
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
55.31
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
58.71
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
54.73
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
55.49
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
54.22
PB  (86) SMBoråsSM, Borås28.8.21
55.04
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
800 m (7)
2:11.34i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
2:09.88i
PB  (45) ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
2:06.69
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
2:22.17
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
2:07.77
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
2:09.31
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
2:06.12
PB  (50) SMBoråsSM, Borås29.8.21
4x400 m (4)
3:35.77
SB  Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU20.6.210.0
 Sweden
Lova Perman, Moa Hjelmer
Vendela Rydbäck, Linnea Killander
3:43.10
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21
 Sweden
Tuvalisa Rosenquist, Hanna Karlsson
Ebba Åhman, Lova Perman
3:40.42
SB  SMHuddingeSM, Huddinge1.8.21
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Lova Perman
Hanna Karlsson, Minna Svärd
3:35.58
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
 Sweden
Klara Helander, Lova Perman
Lisa Lilja, Moa Hjelmer
4x800 m (1)
8:50.85
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman

2020

60 m (2)
8.23i
SB  KarlstadKarlstad19.12.19
8.39i
  KarlstadKarlstad19.12.19
200 m (3)
25.40
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.20+0.5
24.92
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20+2.0
24.66
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20+1.1
400 m (13)
57.27i
PB  Bærum, NORBærum, NOR8.2.20
57.54i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
58.13i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
56.76i
PB  (51) (12)IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
55.73
PB  KarlstadKarlstad14.6.20
56.09mx
  VästeråsVästerås17.6.20
55.20
PB  EskilstunaEskilstuna28.6.20
54.84
PB  (72) (24) FGPKarlstadFGP, Karlstad8.7.20
55.53
  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
55.64
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
55.79
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
54.89
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
55.36
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
800 m (2)
2:17.97
SB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
2:10.91mx
PB  KarlstadKarlstad5.9.20
4x400 m (1)
3:47.79
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Hanna Karlsson
Lathifa Afrah, Lova Perman
4x800 m (1)
9:10.34
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 IF Göta Karlstad
Lovisa Ellström, Olivia Weslien
Wilma Karlsson, Lova Perman

2019

60 m (1)
8.11i
PB  KarlstadKarlstad9.2.19
100 m (1)
13.35
PB  SunneSunne7.7.19-3.9
200 m (3)
Okända vindförhållanden:
26.84
  HuddingeHuddinge16.6.19
25.90
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19+1.4
26.08
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-1.8
300 m (1)
41.4m+
  Stockholm/SStockholm/S24.8.19
400 m (11)
57.89i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
58.13i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
57.68i
PB  (19)IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
57.77
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
59.11
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
59.06
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
57.48
PB  VästeråsVästerås4.8.19
58.53
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
57.62
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
56.86
PB  (17)vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
58.31
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
800 m (2)
DNF
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:16.86
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
Tresteg (1)
10.41
PB  KilKil8.9.190.0
4x100 m (2)
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IF Göta Karlstad
Hanna Karlsson, Maria Grenegård
Eneida Grenegård, Lova Perman
54.50
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 IF Göta Karlstad
Hanna Karlsson, Maria Grenegård
Felicia Eriksson, Lova Perman
4x400 m (1)
3:49.16
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
 Sweden
Ebba Åhman, Lova Perman
Elin Pettersson, Ebba Gustafsson
3x800 m (1)
7:40.32
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IF Göta Karlstad
1000 m stafett (2)
2:21.41
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IF Göta Karlstad
Maria Grenegård, Elina Andersson
Hanna Karlsson, Lova Perman
2:21.47
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IF Göta Karlstad
Elina Andersson, Maria Grenegård
Hanna Karlsson, Lova Perman

2018

300 m (1)
5:48.01
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
400 m (1)
1:00.02
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.18
800 m (4)
2:20.99
PB  KarlstadKarlstad19.5.18
2:24.04
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
2:24.03
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
NT
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
1000 m (2)
3:13.75i
SB  UddevallaUddevalla13.1.18
3:16.29i
  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
1500 m (2)
4:59.80i
PB  KarlstadKarlstad17.3.18
5:11.39
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
3000 m (1)
11:54.17
SB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
1500 m hinder (1)
5:48.01
SB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
4x80 m (1)
7:44.28
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 IF Göta Karlstad

2017

800 m (1)
2:22.64
PB  Brest, BLRBrest, BLR8.7.17
1000 m (2)
3:08.13i
PB  KarlstadKarlstad17.12.16
3:02.58i
PB  UppsalaUppsala19.3.17
1500 m (1)
4:59.02
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
2000 m (1)
7:00.91
PB  (34) BoråsBorås4.6.17
3000 m (1)
11:07.98
PB  TorsbyTorsby13.5.17
1500 m hinder (1)
5:42.76
PB  GävleGävle9.9.17

2016

800 m (1)
2:24.36
PB  Karlstad/MKarlstad/M13.8.16
1500 m (1)
5:02.57
PB  ArvikaArvika21.7.16
5000 m (1)
19:42.85
PB  KarlstadKarlstad31.5.16

2015

800 m (1)
2:29.46
PB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217553.Eventname AS Eventeng, alltwat217553.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217553.Date),'.',MONTH(alltwat217553.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217553.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217553 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217553.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217553.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217553.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat217553.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217553.Eventname AS Eventeng, alltwat217553.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217553.Date),'.',MONTH(alltwat217553.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217553.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217553 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217553.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217553.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217553.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217553.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat217553.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217553.Eventname AS Eventeng, alltwat217553.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217553.Date),'.',MONTH(alltwat217553.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217553.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217553 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217553.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217553.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217553.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217553.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat217553.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.11
Karlstad9.2.19
100 m
Ute
13.35
Sunne7.7.19-3.9
200 m
Ute
24.66
Linköping23.8.20+1.1
300 m
Ute
5:48.01
Enskede5.8.18
400 m
Ute
54.22
Borås28.8.2146
Inne
56.76
Göteborg/FH1.3.20
800 m
Ute
2:06.12
Borås29.8.21
Inne
2:09.88
Malmö/A20.2.21
1000 m
Inne
3:02.58
Uppsala19.3.17
1500 m
Ute
4:59.02
Sollentuna/E11.6.17
Inne
4:59.80
Karlstad17.3.18
2000 m
Ute
7:00.91
Borås4.6.17
3000 m
Ute
11:07.98
Torsby13.5.17
5000 m
Ute
19:42.85
Karlstad31.5.16
1500 m hinder
Ute
5:42.76
Gävle9.9.17
Tresteg
Ute
10.41
Kil8.9.190.0
400 m
54.22
3
SMBorås28.8.21
54.61
1
Göteborg/S2.6.21
54.70
3
19
h3
JEM19Tallinn, EST15.7.21
54.73
1
19
JSMLinköping21.8.21
54.74
8
Sollentuna13.6.21
54.84
1
Karlstad8.7.20
54.89
4
SMUppsala15.8.20
54.95
2
A
Södertälje6.6.21
55.04
4
Halmstad29.6.21
55.04
6
vFINStockholm/S4.9.21
Visa/dölj alla resultat
55.15
1
Karlstad30.5.21
55.20
1
Eskilstuna28.6.20
55.31
7
19
s1
JEM19Tallinn, EST15.7.21
55.36
1
17
USMLinköping22.8.20
55.49
1
h2
SMBorås27.8.21
55.53
2
Club ChGöteborg/S6.8.20
55.64
1
22
Söderhamn8.8.20
55.73
1
Karlstad14.6.20
55.79
3
h2
SMUppsala14.8.20
56.76i
1
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
56.86
2
17
vFINStockholm/S24.8.19
57.27i
4
Bærum, NOR8.2.20
57.48
-
Västerås4.8.19
57.54i
3
B
Folksam GPSätra11.2.20
57.62
1
16
USMTrollhättan9.8.19
57.68i
1
16
r2
IUSMVästerås9.3.19
57.77
6
B
Folksam GPSollentuna18.6.19
57.89i
3
h2
ISMNorrköping16.2.19
58.13i
1
16
h5
IUSMVästerås9.3.19
58.13i
1
17
h2
IUSMGöteborg/FH29.2.20
58.31
4
h1
SMKarlstad30.8.19
58.53
1
16
h1
USMTrollhättan9.8.19
58.71
1
19
h2
JSMLinköping20.8.21
59.06
9
17
VUSGöteborg/U29.6.19
59.11
6
Lag-SMHelsingborg26.6.19
1:00.02
1
Kungsbacka25.8.18
10-bästasnitt: 54.776
800 m
2:06.12
4
SMBorås29.8.21
2:06.69
1
Hallsberg7.8.21
2:07.77
1
19
JSMLinköping22.8.21
2:09.31
3
h1
SMBorås28.8.21
2:09.88i
5
ISMMalmö/A20.2.21
2:11.34i
3
h1
ISMMalmö/A19.2.21
2:16.86
1
17
Lag-SMUppsala18.8.19
2:17.97
1
17
B
USMLinköping23.8.20
2:20.99
3
Karlstad19.5.18
2:22.17
1
19
h1
JSMLinköping21.8.21
Visa/dölj alla resultat
2:22.64
5
15
Brest, BLR8.7.17
2:24.03
3
15
h2
USMEnskede3.8.18
2:24.04
6
F
Karlstad25.7.18
2:24.36
2
Karlstad/M13.8.16
2:29.46
6
teamNCSundsvall1.7.15
10-bästasnitt: 2:12.91

Total results in database: 98
By event:
60 m:3
100 m:1
200 m:8
300 m:2
400 m:37
800 m:18
1000 m:4
1500 m:4
2000 m:1
3000 m:2
5000 m:1
1500 m hinder:2
Tresteg:1
4x100 m:2
4x80 m:1
4x400 m:6
4x800 m:2
3x800 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8.11
5
Karlstad
9.2
 
2020
8.23
 3h1
Karlstad
19.12
 
8.39
4
Karlstad
19.12
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
13.35
1
Sunne
7.7
-3.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
25.90
 3h1-16
Trollhättan
10.8
 +1.4
26.08
3-16
Trollhättan
10.8
-1.8
2020
24.66
3-17
Linköping
23.8
 +1.1
24.92
1h2-17
Linköping
23.8
 +2.0
25.40
2
Eskilstuna
27.6
 +0.5
2021
25.16
 1rB
Karlstad
22.6
-1.1
25.32
1
Karlstad
29.5
 +0.5
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:48.01
10 r2-16
Enskede
5.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:00.02
 1
Kungsbacka
25.8
 
2019
56.86
 2-17
Stockholm/S
24.8
 
57.48
Västerås
4.8
 
57.62
1-16
Trollhättan
9.8
 
57.77
6rB
Sollentuna
18.6
 
58.31
4h1
Karlstad
30.8
 
58.53
1h1-16
Trollhättan
9.8
 
59.06
9-17
Göteborg/U
29.6
 
59.11
6
Helsingborg
26.6
 
2020
54.84
 1
Karlstad
8.7
 
54.89
4
Uppsala
15.8
 
55.20
1
Eskilstuna
28.6
 
55.36
1-17
Linköping
22.8
 
55.53
2
Göteborg/S
6.8
 
55.64
1-22
Söderhamn
8.8
 
55.73
1
Karlstad
14.6
 
55.79
3h2
Uppsala
14.8
 
2021
54.22
3
Borås
28.8
 
54.61
1
Göteborg/S
2.6
 
54.70
3h3-19
Tallinn, EST
15.7
 
54.73
1-19
Linköping
21.8
 
54.74
8
Sollentuna
13.6
 
54.95
2rA
Södertälje
6.6
 
55.04
4
Halmstad
29.6
 
55.04
6
Stockholm/S
4.9
 
55.15
1
Karlstad
30.5
 
55.31
7s1-19
Tallinn, EST
15.7
 
55.49
1h2
Borås
27.8
 
58.71
1h2-19
Linköping
20.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
57.68
 1r2-16
Västerås
9.3
 
57.89
3h2
Norrköping
16.2
 
58.13
1h5-16
Västerås
9.3
 
2020
56.76
1-17
Göteborg/FH
1.3
 
57.27
4
Bærum, NOR
8.2
 
57.54
3rB
Sätra
11.2
 
58.13
1h2-17
Göteborg/FH
29.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:29.46
 6
Sundsvall
1.7
 
2016
2:24.36
 2
Karlstad/M
13.8
 
2017
2:22.64
 5-15
Brest, BLR
8.7
 
2018
2:20.99
 3
Karlstad
19.5
 
2:24.03
3 h2-15
Enskede
3.8
 
2:24.04
6rF
Karlstad
25.7
 
NT
2 -15
Enskede
4.8
 
2019
2:16.86
 1-17
Uppsala
18.8
 
2020
2:17.97
 1rB-17
Linköping
23.8
 
2021
2:06.12
4
Borås
29.8
 
2:06.69
1
Hallsberg
7.8
 
2:07.77
1-19
Linköping
22.8
 
2:09.31
3h1
Borås
28.8
 
2:22.17
1h1-19
Linköping
21.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
2:09.88
5
Malmö/A
20.2
 
2:11.34
3h1
Malmö/A
19.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
3:02.58
1-14
Uppsala
19.3
 
3:08.13
2rC
Karlstad
17.12
 
2018
3:13.75
 6-15
Uddevalla
13.1
 
3:16.29
9-15
Göteborg/FH
27.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:02.57
 1-13
Arvika
21.7
 
2017
4:59.02
1rC
Sollentuna/E
11.6
 
2018
5:11.39
 5
Helsingborg
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:59.80
1
Karlstad
17.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7:00.91
3-15
Borås
4.6
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
11:07.98
1-17
Torsby
13.5
 
2018
11:54.17
 7 -17
Malmö/S
19.8
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
19:42.85
1rB
Karlstad
31.5
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:42.76
4-14
Gävle
9.9
 
2018
5:48.01
 10-15
Enskede
5.8
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.41
4
Kil
8.9
 0.0

Ute
400 m
SM 2019
4
h1
58.31
SM 2020 4
54.89
3
h2
55.79
SM 2021 3
54.22
1
h2
55.49
800 m
SM 2021 4
2:06.12
3
h1
2:09.31
4x400 m
SM 2020 1
3:47.79
SM 2021 2
3:40.42
4x800 m
SM 2020 2
9:10.34
SM 2021 2
8:50.85
Inne
400 m
ISM 2019
3
h2
57.89
800 m
ISM 2021 5
2:09.88
3
h1
2:11.34

Junior-ungdom
Ute
200 m
USM 2019 3
16
26.08
3
16
h1
25.90
USM 2020 3
17
24.66
1
17
h2
24.92
300 m
USM 2018 16
16
5:48.01
400 m
USM 2019 1
16
57.62
1
16
h1
58.53
USM 2020 1
17
55.36
JSM 2021 1
19
54.73
1
19
h2
58.71
800 m
USM 2018 2
15
NT
3
15
h2
2:24.03
USM 2020 4
17
2:17.97
JSM 2021 1
19
2:07.77
1
19
h1
2:22.17
1500 m hinder
USM 2018 10
15
5:48.01
4x80 m
USM 2018
9
15
h3
7:44.28
4x100 m
USM 2019
17
h1
DQ
1000 m stafett
USM 2019 7
17
2:21.47
3
17
h3
2:21.41
3x800 m
USM 2019 6
17
7:40.32
Inne
400 m
IUSM 2019 1
16
r2
57.68
1
16
h5
58.13
IUSM 2020 1
17
56.76
1
17
h2
58.13

Lag-EM och Europacupen
4x400 m
Div 1 2021 3
B
3:35.77

Junior-ungdom
400 m
JEM19 2021
7
19
s1
55.31
3
19
h3
54.70
4x400 m
JEM19 2021
5
19
h1
3:43.10