Oskar Edlund

Född: 16 november 2002

Ålder: 19 år 232 dagar

Förening:
Täby IS
Förening:
 Täby IS
 

  •  1 SM‐guld


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

600y (1)
Överlång bana - odoserad:
1:10.37i
  Big 12Ames, IABig 12, Ames, IA25.2.22
600 m (1)
1:17.55i
PB (32) Lubbock, TXLubbock, TX29.1.22
400 m häck (5)
DNF
  JonesGainesville, FLJones, Gainesville, FL15.4.22
50.97
SB  Big 12Lubbock, TXBig 12, Lubbock, TX14.5.22
50.60
SB  Big 12Lubbock, TXBig 12, Lubbock, TX15.5.22
51.47
  WestFayetteville, ARWest, Fayetteville, AR25.5.22
51.64
  WestFayetteville, ARWest, Fayetteville, AR27.5.22
4x400 m (1)
Överlång bana - odoserad:
3:08.71i
  Big 12Ames, IABig 12, Ames, IA26.2.22
 Texas Tech
Malik Metivier, Ryan Champlin
Sven Cepuš, Oskar Edlund

2021

400 m häck (8)
51.40
SB  EnskedeEnskede3.7.21
DNF
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
51.00
SB  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST16.7.21
51.32
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST17.7.21
51.15
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST18.7.21
52.77
  JVMNairobi, KENJVM, Nairobi, KEN19.8.21
50.70
SB  (15) JVMNairobi, KENJVM, Nairobi, KEN21.8.21
DQ
  JVMNairobi, KENJVM, Nairobi, KEN22.8.21

2020

60 m (6)
7.15i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
7.22i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
7.15i
=SB  UppsalaUppsala8.2.20
7.14i
=PB  UppsalaUppsala8.2.20
7.16i
  SätraSätra15.2.20
7.14i
=PB  SätraSätra15.2.20
200 m (2)
22.06i
PB  (10)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
22.00w
  SundsvallSundsvall26.7.20+2.7
400 m (1)
47.99i
PB  (32) (4)FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
400 m häck (6)
50.90
PB  TäbyTäby5.8.20
50.99
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
52.26
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
50.15
SJR PB (39) (3) SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
52.23
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
51.08
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
Längd (1)
6.75
PB  ÅkersbergaÅkersberga10.5.200.0
 
6.516.696.626.75
Kula (6.0 kg) (1)
9.87
PB  ÅkersbergaÅkersberga16.5.20
 
8.899.048.149.87
Spjut (1)
30.46
PB  ÅkersbergaÅkersberga24.5.20
 
30.4628.9027.5928.50
4x400 m (1)
3:09.53
SB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
 Sweden
Kasper Kadestål, Emil Johansson
Oskar Edlund, Nick Ekelund-Arenander

2019

60 m (1)
7.14i
PB  HuddingeHuddinge27.1.19
100 m (3)
11.06
PB  SkaraSkara6.6.19+0.1
10.97
PB  SkaraSkara6.6.19+0.3
11.26
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.4
200 m (3)
21.90
PB  (23)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.3
22.09
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.190.0
22.10
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19-0.7
400 m (2)
50.26i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
48.90i
PB  (95) (14) (9)IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
300 m häck (83.8 cm) (5)
37.23
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
38.76
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.19
37.10
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
36.94
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
37.09
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
400 m häck (83.8 cm) (3)
51.49
WYL PB  SollentunaSollentuna8.6.19
52.67
  EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE24.7.19
51.41
PB  (3) (2) EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE26.7.19
Höjd (1)
1.93
PB  SollentunaSollentuna8.9.19
Längd (2)
6.95i
PB  (48) HuddingeHuddinge27.1.19
6.82i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
4x100 m (4)
42.91
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
Oliver Papinski, Ludvig All
Fred Österblom, Oskar Edlund
42.88
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Täby IS
Oliver Papinski, Ludvig All
Fred Österblom, Oskar Edlund
43.60
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Täby IS
William Peiro, Ludvig All
Oskar Edlund, Zion Eriksson
40.81
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
 Sweden
Milo Wahlgren, Oskar Edlund
Emil Johansson, Zion Eriksson
4x400 m (1)
3:16.62
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
 Sweden
Emil Johansson, Alexander Nyström
Markus Moberg, Oskar Edlund
1000 m stafett (2)
2:00.71
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Täby IS
Sebastian Isakson, Oliver Papinski
Oskar Edlund, Fred Österblom
1:58.14
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Täby IS
Oliver Papinski, Fred Österblom
Ludvig All, Oskar Edlund

2018

60 m (2)
7.31i
PB  SätraSätra20.1.18
7.3mi
  SätraSätra20.1.18

2017

200 m (1)
23.91i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.17
800 m (1)
2:04.99
PB  TäbyTäby2.9.17
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) (2)
8.72i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
DQi
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
80 m häck (83.8 cm) (3)
11.72
SB  USMFalunUSM, Falun13.8.17-1.6
DNF
  USMFalunUSM, Falun13.8.17-1.3
11.20
PB  TäbyTäby2.9.17+0.2
300 m häck (76.2 cm) (2)
40.14
SB  USMFalunUSM, Falun11.8.17
38.65
PB  USMFalunUSM, Falun12.8.17
Höjd (1)
1.75
=PB  TäbyTäby3.9.17
Stav (1)
3.11i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.17
Längd (4)
6.27i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
 
6.276.134.926.05XX
6.00
SB  USMFalunUSM, Falun11.8.17-1.0
 
6.00
-1.0
6.01
=SB  USMFalunUSM, Falun12.8.17-0.4
 
6.016.01
-0.4
5.97
-0.7
5.00
-1.1

-1.1
5.93
6.01
SB  USMFalunUSM, Falun12.8.17-0.4
 
6.016.01
-0.4
5.97
-0.7
5.00
-1.1

-1.1
5.93
6.23
PB  TäbyTäby2.9.17+1.3
Kula (4.0 kg) (1)
10.62
PB  NyköpingNyköping3.6.17
3x800 m (1)
6:25.72
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 Täby IS

2016

80 m (1)
9.97
PB  GävleGävle16.7.16+1.7
300 m (1)
38.15
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby21.8.16
800 m (1)
2:11.98
PB  LinköpingLinköping3.9.16
80 m häck (83.8 cm) (1)
11.51
PB  VisbyVisby11.9.16-3.2
300 m häck (76.2 cm) (1)
39.71
PB  VisbyVisby10.9.16
Höjd (1)
1.75
PB  LinköpingLinköping4.9.16
Längd (1)
6.12
PB  VisbyVisby10.9.16+0.7
Diskus (1.0 kg) (1)
31.52
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby21.8.16

2015

Längd (1)
5.57
PB  TäbyTäby13.9.150.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.14
Huddinge27.1.19
80 m
Ute
9.97
Gävle16.7.16+1.7
100 m
Ute
10.97
Skara6.6.19+0.3
200 m
Ute
21.90
Göteborg/U30.6.19-1.3
Inne
22.06
Göteborg/FH1.2.20
300 m
Ute
38.15
Upplands Väsby21.8.16
400 m
Inne
47.99
Sätra11.2.20
600 m
Inne
1:17.55
Lubbock, TX29.1.22
800 m
Ute
2:04.99
Täby2.9.17
400 m häck
Ute
50.15
SJRUppsala16.8.2011
Höjd
Ute
1.93
Sollentuna8.9.19
Stav
Inne
3.11
Örebro15.1.17
Längd
Ute
6.75
Åkersberga10.5.200.0
Inne
6.95
Huddinge27.1.19
Spjut
Ute
30.46
Åkersberga24.5.20

Junior-ungdom
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne
8.72
Uppsala5.3.17
80 m häck (83.8 cm)
Ute
11.20
Täby2.9.17+0.2
300 m häck (76.2 cm)
Ute
38.65
Falun12.8.17
400 m häck (83.8 cm)
Ute
51.41
Baku, AZE26.7.19
Kula (4.0 kg)
Ute
10.62
Nyköping3.6.17
Kula (6.0 kg)
Ute
9.87
Åkersberga16.5.20
Diskus (1.0 kg)
Ute
31.52
Upplands Väsby21.8.16
400 m häck
50.15
1
SMUppsala16.8.20
50.60
5
Big 12Lubbock, TX15.5.22
50.70
1
19
s3
JVMNairobi, KEN21.8.21
50.90
1
Täby5.8.20
50.97
2
h3
Big 12Lubbock, TX14.5.22
50.99
2
Sollentuna10.8.20
51.00
2
19
h1
JEM19Tallinn, EST16.7.21
51.08
4
vFINTampere, FIN6.9.20
51.15
2
19
JEM19Tallinn, EST18.7.21
51.32
2
19
s2
JEM19Tallinn, EST17.7.21
Visa/dölj alla resultat
51.40
1
Enskede3.7.21
51.47
4
h1
WestFayetteville, AR25.5.22
51.64
7
q3
WestFayetteville, AR27.5.22
52.23
1
19
JSMLinköping23.8.20
52.26
1
h2
SMUppsala15.8.20
52.77
1
19
h5
JVMNairobi, KEN19.8.21
10-bästasnitt: 50.886

Total results in database: 90
By event:
60 m:9
80 m:1
100 m:3
200 m:6
300 m:1
400 m:3
600y:1
600 m:1
800 m:2
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m):2
80 m häck (83.8 cm):4
300 m häck (76.2 cm):3
300 m häck (83.8 cm):5
400 m häck (83.8 cm):3
400 m häck:19
Höjd:3
Stav:1
Längd:9
Kula (4.0 kg):1
Kula (6.0 kg):1
Diskus (1.0 kg):1
Spjut:1
4x100 m:4
4x400 m:3
3x800 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
7.31
 1h3-17
Sätra
20.1
 
2019
7.14
1h2-17
Huddinge
27.1
 
2020
7.14
 5rB
Uppsala
8.2
 
7.14
2
Sätra
15.2
 
7.15
3h6
Göteborg/FH
1.2
 
7.15
3h3
Uppsala
8.2
 
7.16
2h3
Sätra
15.2
 
7.22
5rB
Göteborg/FH
1.2
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9.97
6
Gävle
16.7
 +1.7
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.97
2rF
Skara
6.6
 +0.3
11.06
2h8
Skara
6.6
 +0.1
11.26
6rC
Sollentuna
18.6
 +0.4
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
21.90
1-17
Göteborg/U
30.6
-1.3
22.09
1 h1-17
Göteborg/S
10.8
 0.0
22.10
2 -17
Göteborg/S
11.8
-0.7
2020
22.00w
 1rB
Sundsvall
26.7
 +2.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
23.91
 2
Örebro
14.1
 
2020
22.06
1rB
Göteborg/FH
1.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
38.15
1
Upplands Väsby
21.8
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
48.90
 2-17
Växjö
24.2
 
50.26
1h2-17
Växjö
23.2
 
2020
47.99
2rB
Sätra
11.2
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1:17.55
2
Lubbock, TX
29.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:11.98
 1D-15
Linköping
3.9
 
2017
2:04.99
1
Täby
2.9
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
50.15
1
Uppsala
16.8
 
50.90
1
Täby
5.8
 
50.99
2
Sollentuna
10.8
 
51.08
4
Tampere, FIN
6.9
 
52.23
1-19
Linköping
23.8
 
52.26
1h2
Uppsala
15.8
 
2021
50.70
 1s3-19
Nairobi, KEN
21.8
 
51.00
2h1-19
Tallinn, EST
16.7
 
51.15
2-19
Tallinn, EST
18.7
 
51.32
2s2-19
Tallinn, EST
17.7
 
51.40
1
Enskede
3.7
 
52.77
1h5-19
Nairobi, KEN
19.8
 
2022
50.60
 5
Lubbock, TX
15.5
 
50.97
2h3
Lubbock, TX
14.5
 
51.47
4h1
Fayetteville, AR
25.5
 
51.64
7q3
Fayetteville, AR
27.5
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1.75
 6-15
Linköping
4.9
 
2017
1.75
 5-15
Täby
3.9
 
2019
1.93
2
Sollentuna
8.9
 
Stav
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
3.11
2-15
Örebro
15.1
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5.57
 5-15
Täby
13.9
 0.0
2016
6.12
 1-14
Visby
10.9
 +0.7
2017
6.23
 1-15
Täby
2.9
 +1.3
6.01
6-15
Falun
12.8
-0.4
6.00
7q-15
Falun
11.8
-1.0
2020
6.75
1-18
Åkersberga
10.5
 0.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
6.27
 2-15
Uppsala
4.3
 
2019
6.95
1-17
Huddinge
27.1
 
6.82
2-17
Växjö
23.2
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
30.46
3-18
Åkersberga
24.5
 

Junior-ungdom
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
8.72
1h1-15
Uppsala
5.3
 
80 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
11.51
 1-14
Visby
11.9
-3.2
2017
11.20
1
Täby
2.9
 +0.2
11.72
2h2-15
Falun
13.8
-1.6
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
39.71
 1
Visby
10.9
 
2017
38.65
1-15
Falun
12.8
 
40.14
1h1-15
Falun
11.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
36.94
1r1-17
Uppsala
18.8
 
37.09
1-17
Stockholm/S
25.8
 
37.10
1 -17
Göteborg/S
11.8
 
37.23
1-17
Göteborg/U
28.6
 
38.76
1 h2-17
Göteborg/S
10.8
 
400 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
51.41
1-17
Baku, AZE
26.7
 
51.49
1-17
Sollentuna
8.6
 
52.67
1h1-17
Baku, AZE
24.7
 
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.62
1rB
Nyköping
3.6
 
Kula (6.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
9.87
3-18
Åkersberga
16.5
 
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
31.52
4-14
Upplands Väsby
21.8
 

Ute
400 m häck
SM 2020 1
50.15
1
h2
52.26

Junior-ungdom
200 m
USM 2019 2
17
22.10
300 m häck (83.8 cm)
USM 2019 1
17
37.10
400 m häck
JSM 2020 1
19
52.23
4x100 m
USM 2019 1
17
42.88
1000 m stafett
USM 2019 1
17
1:58.14
3x800 m
USM 2017 1
15
6:25.72
Inne
400 m
IUSM 2019 2
17
48.90
Längd
IUSM 2019 2
17
6.82
Ute
200 m
USM 2019
1
17
h1
22.09
300 m häck (83.8 cm)
USM 2019
1
17
h2
38.76
4x100 m
USM 2019
1
17
h1
42.91
1000 m stafett
USM 2019
1
17
h1
2:00.71
Inne
400 m
IUSM 2019
1
17
h2
50.26

Junior-ungdom
Ute
400 m häck (83.8 cm)
EYOF 2019 1
17
51.41
1
17
h1
52.67
400 m häck
JEM19 2021 2
19
51.15
2
19
s2
51.32
2
19
h1
51.00
JVM 2021
1
19
s3
50.70
1
19
h5
52.77
-
19
DQ