Lowa Branth

Född: 14 mars 2005

Ålder: 17 år 199 dagar

Förening:
Upsala IF
25.6.2020–
Tidigare förening(ar):

Gottsunda IF –24.6.2020
Förening:
 Upsala IF
 25.6.2020–

Tidigare förening(ar):
Gottsunda IF –24.6.2020



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

400 m (2)
1:00.96i
PB  UppsalaUppsala4.2.22
1:00.57i
PB  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå5.3.22
800 m (6)
2:20.40i
PB  UppsalaUppsala5.2.22
2:17.15i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
2:17.80
SB  TäbyTäby15.5.22
2:19.02
  SollentunaSollentuna11.6.22
2:19.28
  HallsbergHallsberg10.7.22
DNF
  UppsalaUppsala13.8.22
1500 m (5)
4:43.07i
PB  VästeråsVästerås23.1.22
4:44.88i
  UppsalaUppsala27.1.22
4:45.43i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22
5:04.20
SB  SollentunaSollentuna12.6.22
DNF
  VästeråsVästerås16.8.22
3000 m (1)
10:35.82
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna26.8.22
1500 m hinder (2)
5:08.07
SB  UppsalaUppsala14.8.22
5:05.22
SB  USMSollentunaUSM, Sollentuna28.8.22
2000 m hinder (5)
7:06.13
PB  TäbyTäby14.5.22
7:03.49
PB  VallentunaVallentuna18.5.22
DNF
  UppsalaUppsala8.6.22
DNF
  Göteborg/UGöteborg/U17.6.22
6:59.12
PB  (76) (36) vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN3.9.22
3000 m hinder (2)
11:20.21
SB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
10:56.82
SB  (87) (12) SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
4x400 m (1)
3:48.57
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S29.5.22
 Upsala IF
Gabriella Holmström, Lowa Branth
Ebba Svantesson, Klara Helander
3x800 m (1)
6:56.39
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S29.5.22
 Upsala IF

2021

800 m (3)
2:14.49
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
2:18.75
  ÖsthammarÖsthammar29.5.21
2:20.05
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
1500 m (8)
4:49.3m
SB  ÖsthammarÖsthammar6.6.21
4:47.09
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
4:46.59
PB  UppsalaUppsala20.6.21
4:59.35
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
DNF
  SollentunaSollentuna3.7.21
4:42.19
PB  VästeråsVästerås8.8.21
4:47.80
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
4:43.47
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
3000 m (2)
10:16.25+
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
DNF
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
5000 m (1)
26:18.70
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1500 m hinder (4)
5:00.01
SB  GävleGävle2.8.21
5:02.95
  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
4:59.98
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
4:59.03
SB  Lag-USMGävleLag-USM, Gävle12.9.21
3000 m hinder (3)
10:45.95
PB  (67) (21) Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
10:47.63
  GöteborgGöteborg4.7.21
11:12.64
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
4x800 m (1)
9:18.67
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Upsala IF
Filippa Hägglund, Felicia Jansson
Alva Malmsten Nilsson, Lowa Branth
3x800 m (1)
6:55.71
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Upsala IF
3.64 km terräng (1)
12:54
  USMHöganäsUSM, Höganäs23.10.21
4 km terräng (1)
15:08
  RimboRimbo2.10.21
10 km terräng (1)
39:35
  LidingöLidingö26.9.21

2020

15:44
  RimboRimbo4.10.20
800 m (4)
2:24.29
PB  UppsalaUppsala24.6.20
2:20.34
PB  GävleGävle2.7.20
2:21.98
  UppsalaUppsala22.8.20
2:25.77
  UppsalaUppsala5.9.20
1000 m (7)
3:13.67i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
3:10.11i
SB  SätraSätra18.1.20
3:06.45i
PB  UppsalaUppsala25.1.20
3:05.71i
PB  ÖrebroÖrebro29.2.20
3:05.71i
=PB  ÖrebroÖrebro29.2.20
3:03.04i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
3:07.38i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
1500 m (6)
4:49.39i
PB  UppsalaUppsala9.2.20
4:57.30
PB  GävleGävle25.6.20
4:52.33
PB  VästeråsVästerås2.8.20
4:50.70
PB  SollentunaSollentuna8.8.20
4:47.05
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4:56.34
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
2000 m (5)
6:45.34
PB  ÖsthammarÖsthammar18.7.20
6:42.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
6:52.46
  TäbyTäby5.8.20
6:45.51
  UppsalaUppsala22.8.20
6:33.74
PB  (10) USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
3000 m (1)
10:18.93
PB  UppsalaUppsala8.7.20
1500 m hinder (4)
5:04.26
PB  GävleGävle7.7.20
5:03.71
PB  UppsalaUppsala15.7.20
5:02.51
PB  UppsalaUppsala23.8.20
4:58.19
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
3x800 m (1)
7:12.69
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Upsala IF
Elsa Hedin, Clara Knutsson, Lowa Branth,
4 km terräng (1)
14:40
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

800 m (2)
2:27.21
PB  VästeråsVästerås14.9.19
2:27.21
=PB  VästeråsVästerås14.9.19
1000 m (2)
3:08.37i
PB  ÖrebroÖrebro16.3.19
3:08.37i
=PB  ÖrebroÖrebro16.3.19
2000 m (2)
6:56.89
PB  (30) VästeråsVästerås15.9.19
6:56.89
=PB  VästeråsVästerås15.9.19

2018

1500 m (1)
5:03.06
PB  TrollbäckenTrollbäcken16.9.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Inne
1:00.57
Skellefteå5.3.22
800 m
Ute
2:14.49
Stockholm/S22.5.21
Inne
2:17.15
Sollentuna19.2.22
1000 m
Inne
3:03.04
Örebro7.3.20
1500 m
Ute
4:42.19
Västerås8.8.21
Inne
4:43.07
Västerås23.1.22
2000 m
Ute
6:33.74
Norrköping29.8.20
3000 m
Ute
10:16.25+
Göteborg/S27.6.21
5000 m
Ute
26:18.70
Göteborg/S27.6.21
1500 m hinder
Ute
4:58.19
Norrköping30.8.20
2000 m hinder
Ute
6:59.12
Helsinki, FIN3.9.22
3000 m hinder
Ute
10:45.95
Göteborg/S8.6.2144
800 m
2:14.49
6
Stockholm/S22.5.21
2:17.15i
1
B
Sollentuna19.2.22
2:17.80
3
Täby15.5.22
2:18.75
2
19
Östhammar29.5.21
2:19.02
3
17
Sollentuna11.6.22
2:19.28
4
B
Hallsberg10.7.22
2:20.05
4
Halmstad29.6.21
2:20.34
3
Gävle2.7.20
2:20.40i
4
Uppsala5.2.22
2:21.98
1
15
Uppsala22.8.20
Visa/dölj alla resultat
2:24.29
1
15
Uppsala24.6.20
2:25.77
1
15
Uppsala5.9.20
2:27.21
6
Västerås14.9.19
2:27.21
6
14
Västerås14.9.19
10-bästasnitt: 2:18.926
1500 m
4:42.19
3
Västerås8.8.21
4:43.07i
1
17
Västerås23.1.22
4:43.47
6
16
USMNorrköping14.8.21
4:44.88i
2
Uppsala27.1.22
4:45.43i
5
17
IUSMSkellefteå6.3.22
4:46.59
3
A
Uppsala20.6.21
4:47.05
6
B
Sollentuna10.8.20
4:47.09
15
B
Sollentuna13.6.21
4:47.80
1
16
h1
USMNorrköping13.8.21
4:49.3m
2
19
Östhammar6.6.21
Visa/dölj alla resultat
4:49.39i
2
17
Uppsala9.2.20
4:50.70
1
Sollentuna8.8.20
4:52.33
5
Västerås2.8.20
4:56.34
9
h2
SMUppsala14.8.20
4:57.30
3
Gävle25.6.20
4:59.35
6
Halmstad29.6.21
5:03.06
1
Trollbäcken16.9.18
5:04.20
6
17
Sollentuna12.6.22
10-bästasnitt: 4:45.687

1500 m hinder
4:58.19
3
15
USMNorrköping30.8.20
4:59.03
1
17
Lag-SMGävle12.9.21
4:59.98
2
17
vFINStockholm/S4.9.21
5:00.01
1
17
Gävle2.8.21
5:02.51
1
15
Uppsala23.8.20
5:02.95
3
16
USMNorrköping15.8.21
5:03.71
1
15
Uppsala15.7.20
5:04.26
2
17
Gävle7.7.20
5:05.22
2
17
USMSollentuna28.8.22
5:08.07
1
17
Uppsala14.8.22
10-bästasnitt: 5:02.3930000000001

Total results in database: 90
By event:
400 m:2
800 m:15
1000 m:9
1500 m:20
2000 m:7
3000 m:4
5000 m:1
1500 m hinder:10
2000 m hinder:5
3000 m hinder:5
4x400 m:1
4x800 m:1
3x800 m:3
Terräng lag:2
terräng:5
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1:00.57
2h2-17
Skellefteå
5.3
 
1:00.96
1rD-17
Uppsala
4.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:27.21
 6-14
Västerås
14.9
 
2:27.21
6
Västerås
14.9
 
2020
2:20.34
 3
Gävle
2.7
 
2:21.98
1-15
Uppsala
22.8
 
2:24.29
1-15
Uppsala
24.6
 
2:25.77
1-15
Uppsala
5.9
 
2021
2:14.49
6
Stockholm/S
22.5
 
2:18.75
2-19
Östhammar
29.5
 
2:20.05
4
Halmstad
29.6
 
2022
2:17.80
 3
Täby
15.5
 
2:19.02
3-17
Sollentuna
11.6
 
2:19.28
4rB
Hallsberg
10.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
2:17.15
1rB
Sollentuna
19.2
 
2:20.40
4
Uppsala
5.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
3:08.37
 1-14
Örebro
16.3
 
3:08.37
1
Örebro
16.3
 
2020
3:03.04
4h2-15
Örebro
7.3
 
3:05.71
2h2-15
Örebro
29.2
 
3:05.71
2-15
Örebro
29.2
 
3:06.45
1-15
Uppsala
25.1
 
3:07.38
7-15
Örebro
8.3
 
3:10.11
2-15
Sätra
18.1
 
3:13.67
3-15
Örebro
12.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:03.06
 1
Trollbäcken
16.9
 
2020
4:47.05
 6rB
Sollentuna
10.8
 
4:50.70
1
Sollentuna
8.8
 
4:52.33
5
Västerås
2.8
 
4:56.34
9h2
Uppsala
14.8
 
4:57.30
3
Gävle
25.6
 
2021
4:42.19
3
Västerås
8.8
 
4:43.47
6-16
Norrköping
14.8
 
4:46.59
3rA
Uppsala
20.6
 
4:47.09
15rB
Sollentuna
13.6
 
4:47.80
1h1-16
Norrköping
13.8
 
4:49.3m
2-19
Östhammar
6.6
 
4:59.35
6
Halmstad
29.6
 
2022
5:04.20
 6-17
Sollentuna
12.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
4:49.39
 2-17
Uppsala
9.2
 
2022
4:43.07
1-17
Västerås
23.1
 
4:44.88
2
Uppsala
27.1
 
4:45.43
5-17
Skellefteå
6.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:56.89
 1-14
Västerås
15.9
 
6:56.89
1-14
Västerås
15.9
 
2020
6:33.74
3-15
Norrköping
29.8
 
6:42.20
3-15
Göteborg/S
25.7
 
6:45.34
1-15
Östhammar
18.7
 
6:45.51
1-15
Uppsala
22.8
 
6:52.46
1-15
Täby
5.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
10:18.93
 3
Uppsala
8.7
 
2021
10:16.25+
Göteborg/S
27.6
 
2022
10:35.82
 7-17
Sollentuna
26.8
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
26:18.70
5
Göteborg/S
27.6
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:58.19
3-15
Norrköping
30.8
 
5:02.51
1-15
Uppsala
23.8
 
5:03.71
1-15
Uppsala
15.7
 
5:04.26
2-17
Gävle
7.7
 
2021
4:59.03
 1-17
Gävle
12.9
 
4:59.98
2-17
Stockholm/S
4.9
 
5:00.01
1-17
Gävle
2.8
 
5:02.95
3-16
Norrköping
15.8
 
2022
5:05.22
 2-17
Sollentuna
28.8
 
5:08.07
1-17
Uppsala
14.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
6:59.12
1-17
Helsinki, FIN
3.9
 
7:03.49
1-19
Vallentuna
18.5
 
7:06.13
2
Täby
14.5
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:45.95
5
Göteborg/S
8.6
 
10:47.63
1
Göteborg
4.7
 
11:12.64
14h1-19
Tallinn, EST
15.7
 
2022
10:56.82
 7
Norrköping
5.8
 
11:20.21
4
Uppsala
21.6
 

Ute
1500 m
SM 2020
9
h2
4:56.34
3000 m hinder
SM 2022 7
10:56.82
4x400 m
SM 2022 4
3:48.57
4x800 m
SM 2021 8
9:18.67

Junior-ungdom
1500 m
USM 2021 6
16
4:43.47
1
16
h1
4:47.80
2000 m
USM 2020 3
15
6:33.74
3000 m
USM 2021
16
DNF
USM 2022 7
17
10:35.82
1500 m hinder
USM 2020 3
15
4:58.19
USM 2021 3
16
5:02.95
USM 2022 2
17
5:05.22
3x800 m
USM 2020 3
15
7:12.69
USM 2021 4
17
6:55.71
USM 2022 2
17
6:56.39
3.64 km terräng
USM 2021 4
16
12:54
4 km terräng
USM 2020 2
15
14:40
Terräng lag
USM 2020 1
15
USM 2021 1
17
21.00
Inne
400 m
IUSM 2022
2
17
h2
1:00.57
1000 m
IUSM 2020 7
15
3:07.38
4
15
h2
3:03.04
1500 m
IUSM 2022 5
17
4:45.43

Junior-ungdom
Ute
3000 m hinder
JEM19 2021 25
14
19
h1
11:12.64