Gustav Gahne

Född: 5 maj 2001

Ålder: 21 år 98 dagar

Förening:
Hässelby SK
25.6.2018–
Tidigare förening(ar):

AIK 6.1.2017–24.6.2018

Spårvägens FK 14.12.2015–5.1.2017

Täby IS –13.12.2015
Förening:
 Hässelby SK
 25.6.2018–

Tidigare förening(ar):
AIK 6.1.2017–24.6.2018
Spårvägens FK 14.12.2015–5.1.2017
Täby IS –13.12.2015



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

200 m (7)
22.32i
PB  NorrköpingNorrköping6.1.22
22.02
PB  SollentunaSollentuna11.6.22+0.8
22.14
  SödertäljeSödertälje19.6.22-0.1
22.02
=PB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+1.5
22.22
  BollnäsBollnäs3.7.22-1.5
21.92
PB  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22+1.7
22.09
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+1.7
400 m (8)
48.88i
PB  UppsalaUppsala4.2.22
49.24i
  SollentunaSollentuna19.2.22
48.80i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
49.13i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
49.01
SB  SödertäljeSödertälje6.6.22
49.35
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
48.85
SB  FGPSöderhamnFGP, Söderhamn26.7.22
48.86
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22
4x400 m (1)
3:10.95
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
 Sweden
Emil Johansson, Mattias Waernulf
Gustav Gahne, Karl Wållgren

2021

400 m (8)
49.21
PB  SollentunaSollentuna19.5.21
48.45
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
48.32
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
48.13
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
48.36
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
47.96
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
49.01
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
DNS
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
4x400 m (2)
3:08.51
SB  Lag-EM Div 1Cluj-Napoca, ROULag-EM Div 1, Cluj-Napoca, ROU20.6.21
 Sweden
Gustav Gahne, Emil Johansson
Nick Ekelund-Arenander, Anton Sigurdsson
3:10.25
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST11.7.21
 Sweden
Vidar Stenqvist, Gustav Gahne
Carl Bengtström, Rasmus Hugosson

2020

100 m (1)
11.39w
  SollentunaSollentuna14.6.20+2.2
400 m (6)
50.19i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
49.22i
PB  (11)FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
DQi
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
DNFi
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
52.24
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
51.50
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
800 m (1)
DNF
  VästeråsVästerås18.7.20

2019

400 m (1)
50.32
SB  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
800 m (1)
1:58.20
SB  DanderydDanderyd19.5.19
1000 m stafett (1)
DNF
  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 Hässelby SK
Martin Hagberg, Ahmed Bahaa
Carl af Forselles, Gustav Gahne

2018

200 m (1)
23.01
PB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.180.0
400 m (5)
51.96i
SB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala24.2.18
51.26i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
49.69
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18
52.34
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
50.85
  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
800 m (4)
1:58.01
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
2:04.59
  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
1:56.93
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
1:58.88
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
4x100 m (3)
43.03
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
43.17
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
45.18
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
 Hässelby SK
Oliver Gao, Martin Hagberg
Dante Egnér, Gustav Gahne
4x400 m (1)
3:22.72
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
 Sweden
Johan Claeson, Gustav Gahne
Simon Martinsson, Emil Johansson
1000 m stafett (2)
2:02.08
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
1:59.73
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne

2017

300 m (1)
37.57i
PB  SätraSätra11.12.16
400 m (5)
53.13i
PB  UppsalaUppsala16.12.16
52.91i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
51.77i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
51.23
PB  USMFalunUSM, Falun11.8.17
50.14
PB  USMFalunUSM, Falun12.8.17
800 m (4)
2:00.05
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:57.13
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
2:05.33
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
1:59.71
  USMFalunUSM, Falun13.8.17
1500 m (1)
4:29.50i
PB  ÖrebroÖrebro15.1.17
3x800 m (1)
6:13.79
PB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 AIK Friidrott
1000 m stafett (2)
2:03.3m
PB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 AIK Friidrott
Marcus Hagerud, Imran Lernebo
Markus Lantto, Gustav Gahne
2:02.42
PB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 AIK Friidrott
Marcus Hagerud, Imran Lernebo
Markus Lantto, Gustav Gahne

2016

400 m (1)
Ej sanktionerad tävling:
53.76
  Stockholm/SStockholm/S15.9.16
800 m (2)
2:09.72
SB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
2:02.90
PB  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
1000 m (2)
2:48.98i
PB  (79) (20) IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla5.3.16
DNFi
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
1500 m (1)
4:33.39
PB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
DNF
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
3x800 m (1)
6:23.87
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 Spårvägens FK
4 km terräng (1)
14:43
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

300 m (1)
41.93
PB  SollentunaSollentuna7.6.15
800 m (1)
2:08.11
PB  NorrköpingNorrköping16.8.15
1500 m (1)
4:33.60
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.15

2014

800 m (1)
2:15.40
PB  TäbyTäby6.9.14
1500 m (1)
4:38.46
PB  EskilstunaEskilstuna14.9.14

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

200 m
Ute
21.92
Malmö/S17.7.22+1.7
Inne
22.32
Norrköping6.1.22
300 m
Ute
41.93
Sollentuna7.6.15
Inne
37.57
Sätra11.12.16
400 m
Ute
47.96
Linköping21.8.21
Inne
48.80
Växjö25.2.22
800 m
Ute
1:56.93
Huddinge5.8.18
1000 m
Inne
2:48.98
Uddevalla5.3.16
1500 m
Ute
4:33.39
Stockholm/S17.6.16
Inne
4:29.50
Örebro15.1.17
400 m
47.96
1
22
JSMLinköping21.8.21
48.13
3
Halmstad29.6.21
48.32
5
Sollentuna13.6.21
48.36
1
22
h1
JSMLinköping20.8.21
48.45
3
Göteborg/S2.6.21
48.80i
2
h1
ISMVäxjö25.2.22
48.85
6
Söderhamn26.7.22
48.86
6
h2
SMNorrköping5.8.22
48.88i
1
B
Uppsala4.2.22
49.01
3
h1
SMBorås27.8.21
Visa/dölj alla resultat
49.01
3
Södertälje6.6.22
49.13i
5
ISMVäxjö26.2.22
49.21
1
Sollentuna19.5.21
49.22i
4
B
Folksam GPSätra11.2.20
49.24i
2
Sollentuna19.2.22
49.35
5
Club ChUppsala21.6.22
49.69
4
17
VUSGöteborg/U30.6.18
50.14
2
16
NC-yFalun12.8.17
50.19i
1
C
Göteborg/FH1.2.20
50.32
5
h2
SMKarlstad30.8.19
50.85
3
17
USMHuddinge4.8.18
51.23
1
16
h1
NC-yFalun11.8.17
51.26i
3
17
IUSMUppsala25.2.18
51.50
4
Club ChGöteborg/S6.8.20
51.77i
2
16
NC-yUppsala5.3.17
51.96i
1
17
h3
IUSMUppsala24.2.18
52.24
8
Göteborg/S25.7.20
52.34
4
C
Karlstad25.7.18
52.91i
1
16
h4
NC-yUppsala4.3.17
53.13i
2
Uppsala16.12.16
10-bästasnitt: 48.562
800 m
1:56.93
3
17
USMHuddinge5.8.18
1:57.13
5
F
Karlstad25.7.17
1:58.01
8
D
Sollentuna28.6.18
1:58.20
9
Danderyd19.5.19
1:58.88
3
17
vFINTampere, FIN1.9.18
1:59.71
3
16
NC-yFalun13.8.17
2:00.05
5
D
Folksam GPSollentuna29.6.17
2:02.90
5
15
NC-yVellinge6.8.16
2:04.59
3
17
h1
USMHuddinge4.8.18
2:05.33
2
16
h1
NC-yFalun12.8.17
Visa/dölj alla resultat
2:08.11
1
15
Norrköping16.8.15
2:09.72
2
15
h1
NC-yVellinge5.8.16
2:15.40
1
13
Täby6.9.14
10-bästasnitt: 2:00.17299999999997

Total results in database: 81
By event:
100 m:1
200 m:8
300 m:2
400 m:34
800 m:14
1000 m:2
1500 m:4
1500 m hinder (76.2 cm):1
4x100 m:3
4x400 m:4
3x800 m:2
1000 m stafett:5
terräng:1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.39w
 8
Sollentuna
14.6
 +2.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
23.01
 3 r1-17
Malmö/S
19.8
 0.0
2022
21.92
4rB-22
Malmö/S
17.7
 +1.7
22.02
1rB
Sollentuna
11.6
 +0.8
22.02
7
Uppsala
21.6
 +1.5
22.09
4h2
Norrköping
6.8
 +1.7
22.14
2
Södertälje
19.6
-0.1
22.22
1
Bollnäs
3.7
-1.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
22.32
1
Norrköping
6.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
41.93
5rB
Sollentuna
7.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
37.57
1rB
Sätra
11.12
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
50.14
 2-16
Falun
12.8
 
51.23
1h1-16
Falun
11.8
 
2018
49.69
 4-17
Göteborg/U
30.6
 
50.85
3 -17
Huddinge
4.8
 
52.34
4rC
Karlstad
25.7
 
2019
50.32
 5h2
Karlstad
30.8
 
2020
51.50
 4
Göteborg/S
6.8
 
52.24
8
Göteborg/S
25.7
 
2021
47.96
1-22
Linköping
21.8
 
48.13
3
Halmstad
29.6
 
48.32
5
Sollentuna
13.6
 
48.36
1h1-22
Linköping
20.8
 
48.45
3
Göteborg/S
2.6
 
49.01
3h1
Borås
27.8
 
49.21
1
Sollentuna
19.5
 
2022
48.85
 6
Söderhamn
26.7
 
48.86
6h2
Norrköping
5.8
 
49.01
3
Södertälje
6.6
 
49.35
5
Uppsala
21.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
51.77
 2-16
Uppsala
5.3
 
52.91
1h4-16
Uppsala
4.3
 
53.13
2
Uppsala
16.12
 
2018
51.26
 3-17
Uppsala
25.2
 
51.96
1h3-17
Uppsala
24.2
 
2020
49.22
 4rB
Sätra
11.2
 
50.19
1rC
Göteborg/FH
1.2
 
2022
48.80
2h1
Växjö
25.2
 
48.88
1rB
Uppsala
4.2
 
49.13
5
Växjö
26.2
 
49.24
2
Sollentuna
19.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:15.40
 1-13
Täby
6.9
 
2015
2:08.11
 1-15
Norrköping
16.8
 
2016
2:02.90
 5-15
Vellinge
6.8
 
2:09.72
2h1-15
Vellinge
5.8
 
2017
1:57.13
 5rF
Karlstad
25.7
 
1:59.71
3-16
Falun
13.8
 
2:00.05
5rD
Sollentuna
29.6
 
2:05.33
2h1-16
Falun
12.8
 
2018
1:56.93
3-17
Huddinge
5.8
 
1:58.01
8rD
Sollentuna
28.6
 
1:58.88
3-17
Tampere, FIN
1.9
 
2:04.59
3 h1-17
Huddinge
4.8
 
2019
1:58.20
 9
Danderyd
19.5
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:48.98
3h1-15
Uddevalla
5.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
4:38.46
 1-13
Eskilstuna
14.9
 
2015
4:33.60
 4-14
Stockholm/S
1.8
 
2016
4:33.39
3-15
Stockholm/S
17.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:29.50
1-17
Örebro
15.1
 

Ute
200 m
SM 2022
4
h2
22.09
400 m
SM 2019
5
h2
50.32
SM 2021
3
h1
49.01
DNS
SM 2022
6
h2
48.86
Inne
400 m
ISM 2020
h1
DQ
ISM 2022 5
49.13
2
h1
48.80

Junior-ungdom
Ute
400 m
USM 2018 3
17
50.85
JSM 2021 1
22
47.96
800 m
USM 2018 3
17
1:56.93
4x100 m
USM 2018 3
17
43.17
1000 m stafett
USM 2017 2
17
2:02.42
USM 2018 1
17
1:59.73
JSM 2019
22
DNF
3x800 m
USM 2016 1
15
6:23.87
USM 2017 5
17
6:13.79
4 km terräng
USM 2016 12
15
14:43
Inne
400 m
IUSM 2018 3
17
51.26
Ute
400 m
JSM 2021
1
22
h1
48.36
800 m
USM 2018
3
17
h1
2:04.59
4x100 m
USM 2018
3
17
h1
43.03
1000 m stafett
USM 2017
1
17
h1
2:03.3m
USM 2018
1
17
h2
2:02.08
Inne
400 m
IUSM 2018
1
17
h3
51.96
IJSM 2020
19
h4
DNF

Lag-EM och Europacupen
4x400 m
Div 1 2021 4
B
3:08.51

Junior-ungdom
4x400 m
JEM22 2021
6
22
h1
3:10.25