0



Lion Martinez

Född: 26 januari 1978

Ålder: 45 år 8 dagar

Tidigare namn:
Lenny Martinez –31.12.2013

Förening:
 Upsala IF
15.11.2020–
Tidigare förening(ar):

 AIK 17.1.2020–14.11.2020

 Spårvägens FK 4.7.2016–16.1.2020

 Huddinge AIS 1.12.1994–3.7.2016

 IF Linden –30.11.1994
Förening:
 Upsala IF
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
AIK 17.1.2020–14.11.2020
Spårvägens FK 4.7.2016–16.1.2020
Huddinge AIS 1.12.1994–3.7.2016
IF Linden –30.11.1994

  •  1 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

60 m (6)
6.93i
NR45 SB  ÖrebroÖrebro15.1.23
7.00i
  ÖrebroÖrebro15.1.23
7.01i
  VäxjöVäxjö21.1.23
7.01i
  VäxjöVäxjö21.1.23
6.93i
=NR45 =SB  UppsalaUppsala28.1.23
6.92i
NR45 SB  UppsalaUppsala28.1.23
200 m (1)
22.45i
NR45 SB  VäxjöVäxjö20.1.23

2022

60 m (11)
7.21i
SB  IVSMVästeråsIVSM, Västerås13.11.21
7.14i
SB  IVSMVästeråsIVSM, Västerås13.11.21
7.09i
SB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.05i
SB  ÖrebroÖrebro16.1.22
7.03i
SB  SollentunaSollentuna19.1.22
7.01i
SB  SollentunaSollentuna19.1.22
6.98i
SB  VäxjöVäxjö22.1.22
7.00i
  VäxjöVäxjö22.1.22
DQi
  VäxjöVäxjö5.2.22
7.05i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
7.03i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
100 m (14)
10.88
SB  SödertäljeSödertälje6.6.22+1.6
Okända vindförhållanden:
10.66
  SödertäljeSödertälje6.6.22
11.00
  SödertäljeSödertälje19.6.22-0.8
10.90
  SödertäljeSödertälje19.6.22+0.6
11.20
  VVMTampere, FINVVM, Tampere, FIN29.6.22+1.9
10.88
=SB  VVMTampere, FINVVM, Tampere, FIN30.6.22+0.4
10.65w
  VVMTampere, FINVVM, Tampere, FIN30.6.22+2.9
10.89w
  VästeråsVästerås31.7.22+2.7
10.90
  VästeråsVästerås31.7.22+1.4
10.99
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+1.4
10.91
  Regensdorf, SUIRegensdorf, SUI13.8.22-0.5
10.78
=NR40 SB  Regensdorf, SUIRegensdorf, SUI13.8.22+0.5
10.94
  SkaraSkara21.8.22+1.1
10.78w
  SkaraSkara21.8.22+2.5
200 m (4)
22.68i
SB  UppsalaUppsala27.1.22
22.58i
SB  VäxjöVäxjö5.2.22
22.85i
  UppsalaUppsala6.2.22
22.64i
  Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.22
Kula (1)
9.05
PB  VSMKalmarVSM, Kalmar26.8.22
 
8.657.818.038.569.058.94
Spjut (1)
26.65
PB  VSMKalmarVSM, Kalmar27.8.22
 
X26.65X25.3626.38X
4x100 m (1)
DQ
  VSMGöteborg/SVSM, Göteborg/S28.5.22
 Upsala IF
Julian Gabert, Lion Martinez
Peder Berge, Benny Lundström
1000 m stafett (1)
2:06.57
SB  VSMKalmarVSM, Kalmar27.8.22
 Upsala IF
Peder Berge, Julian Gabert
Henrik Åkeblom, Lion Martinez

2021

100 m (17)
11.10
  SödertäljeSödertälje6.6.21+0.1
11.07
SB  SödertäljeSödertälje6.6.21+0.8
11.20
  HuddingeHuddinge11.6.21+1.3
11.20
  HuddingeHuddinge11.6.210.0
11.01
SB  EskilstunaEskilstuna27.6.21+2.0
11.02w
  EskilstunaEskilstuna27.6.21+2.1
11.16
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+1.3
11.20
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.7
10.98
SB  MölndalMölndal7.8.21+0.4
11.05
  MölndalMölndal7.8.210.0
10.96w
  HuddingeHuddinge10.8.21+2.3
11.09
  SätraSätra14.8.21+0.4
10.91w
  SätraSätra14.8.21+3.0
10.96w
  VSMHögbyVSM, Högby20.8.21+3.9
11.25
  SMBoråsSM, Borås27.8.21-3.4
11.18
  UppsalaUppsala4.9.21+1.1
11.02
  UppsalaUppsala5.9.21+1.7
200 m (4)
22.52w
  SätraSätra15.8.21+2.6
22.86
SB  VSMHögbyVSM, Högby21.8.21-0.6
22.59
SB  SMBoråsSM, Borås29.8.21+0.3
22.96
  UppsalaUppsala4.9.21-2.8
Kula (1)
NM
  VSMHögbyVSM, Högby21.8.21
 
XXXXXX
4x100 m (1)
DQ
  VSMHuddingeVSM, Huddinge31.7.21
 Upsala IF
Peder Berge, Henrik Åkeblom
Lion Martinez, Julian Gabert
1000 m stafett (1)
DQ
  NC-vetHögbyNC-vet, Högby21.8.21
 Upsala IF
Peder Berge, Benny Lundström
Lion Martinez, Julian Gabert

2020

60 m (10)
6.99i
SB  SollentunaSollentuna18.12.19
7.01i
  SollentunaSollentuna18.12.19
6.99i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
6.99i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
7.00i
  UppsalaUppsala8.2.20
7.01i
  UppsalaUppsala8.2.20
7.03i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
7.02i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
7.08i
  SätraSätra15.2.20
7.04i
  SätraSätra15.2.20
80 m (1)
9.14
PB  SollentunaSollentuna5.7.20+1.6
100 m (4)
11.03
SB  UppsalaUppsala24.6.20+1.2
11.17
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-1.5
11.30
  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-0.7
11.07w
  SollentunaSollentuna5.7.20+2.8
200 m (1)
23.11
SB  EskilstunaEskilstuna16.7.20+1.2

2019

60 m (8)
7.15i
SB  StockholmStockholm16.1.19
7.14i
SB  StockholmStockholm16.1.19
7.01i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
7.02i
  Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.19
7.00i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.19
7.20i
  VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL25.3.19
6.92i
NR40 SB  (19)VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL26.3.19
6.94i
  VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL27.3.19
100 m (12)
10.78
NR40 SB  (21)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19+1.4
10.97
  HuddingeHuddinge15.6.19+0.2
10.79
  Nivelles, BELNivelles, BEL22.6.19+0.7
10.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-1.0
DQ
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.5
10.99
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-1.1
11.01w
  HuddingeHuddinge21.7.19+2.1
10.99
  HuddingeHuddinge21.7.19+0.1
10.84
  SundsvallSundsvall28.7.19+0.3
10.85
  SundsvallSundsvall28.7.19+0.8
10.94w
  Stockholm/SStockholm/S20.8.19+2.2
10.92
  Stockholm/SStockholm/S20.8.19+1.9
200 m (7)
22.77i
SB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
23.17i
  VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL28.3.19
22.41i
SB  (15)VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL29.3.19
22.47i
  VVMToruń, POLVVM, Toruń, POL29.3.19
22.42
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.1
22.13
SB  SundsvallSundsvall28.7.19+1.1
22.03
SB  SkaraSkara24.8.19+1.9
4x200 m (2)
1:31.67i
NR35 SB  ÖrebroÖrebro12.1.19
 Spårvägens FK
Carl Armfelt, Lion Martinez
Klas Skarin, Mattias Sunneborn
1:31.27i
NR40 SB  VästeråsVästerås20.1.19
 Sweden
Lion Martinez, Anders Logg
Klas Skarin, Mattias Sunneborn

2018

60 m (9)
7.00i
SB  SollentunaSollentuna15.12.17
7.13i
  VästeråsVästerås28.1.18
7.10i
  VästeråsVästerås28.1.18
7.12i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.04i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.07i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
6.99i
SB  (22)Madrid, ESPMadrid, ESP20.3.18
7.03i
  Madrid, ESPMadrid, ESP21.3.18
6.96
PB  LidingöLidingö30.5.18+0.9
100 m (11)
10.90
SB  LidingöLidingö30.5.18+1.4
10.98
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18-0.3
10.88w
  HuddingeHuddinge16.6.18+2.4
10.99
  HuddingeHuddinge16.6.18-0.3
11.06w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18+2.6
10.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.180.0
11.04
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18-0.4
10.90w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18+2.1
11.13
  SkaraSkara19.8.18+0.9
11.14
  SkaraSkara19.8.18-0.6
10.95
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18+1.3
150 m (1)
16.42
PB  LidingöLidingö30.5.180.0
200 m (5)
22.66i
SB  VästeråsVästerås28.1.18
22.49i
SB  (22)Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
22.68i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
22.29
SB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18+1.2
22.46w
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18+2.1
4x100 m (2)
43.84
NR40 SB  SätraSätra20.5.18
 Spårvägens FK
Lion Martinez, Klas Skarin
Magnus Nilsson, Mattias Sunneborn
DQ
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Lion Martinez, Fritz Ekane
Erik Thorstensson, Dennis Leal

2017

60 m (1)
7.13
PB  LidingöLidingö14.6.17-1.4
100 m (7)
11.06
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17-1.2
10.89
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.2
10.80w
  GävleGävle14.7.17+2.5
10.93
  GävleGävle14.7.17-0.3
10.94
  VEMAarhus, DENVEM, Aarhus, DEN28.7.17+1.5
11.28
  VEMAarhus, DENVEM, Aarhus, DEN29.7.17-2.9
10.95
  SkaraSkara3.9.17-0.8
150 m (1)
16.76
PB  EnskedeEnskede8.8.17-3.3
200 m (1)
22.44
SB  MärstaMärsta19.8.170.0
4x100 m (1)
45.15
NR35   EskilstunaEskilstuna17.6.17
 Spårvägens FK
Thomas Jönsson, Mårten Skogman
Mattias Sunneborn, Lion Martinez
4x200 m (1)
1:29.62i
NR35 SB  Malmö/AMalmö/A28.1.17
 Sweden
Lion Martinez, Mattias Sunneborn
Philip Nossmy, Johan Wissman

2016

100 m (4)
10.99w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+3.0
11.10
SB  SollentunaSollentuna26.8.16+0.9
10.94
SB  SkaraSkara3.9.16+2.0
10.86
SB  Perth, AUSPerth, AUS28.10.16+1.4

2015

60 m (1)
7.07i
SB  SätraSätra31.1.15
100 m (2)
10.91w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+3.1
11.04
SB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.15+1.1
200 m (1)
22.43
SB  Göteborg/UGöteborg/U5.7.15+1.4
4x100 m (1)
42.82
NR35   HuddingeHuddinge13.6.15
 Sweden
Robert Kronberg, Lion Martinez
Lasse Ohtamaa, Mattias Sunneborn
1000 m stafett (2)
2:00.05
NR35 SB  HuddingeHuddinge13.6.15
 Sweden
Robert Kronberg, Lion Martinez
Lasse Ohtamaa, Mattias Sunneborn
2:01.82
NR40   VästeråsVästerås2.8.15
 Sweden
Robert Kronberg, Lion Martinez
Mattias Sunneborn, Anders Logg

2014

100 m (2)
11.43w
  HuddingeHuddinge25.7.14+2.9
11.65
SB  VästeråsVästerås3.8.14-0.6

2005

100 m (1)
11.53
SB  Stockholm/KStockholm/K15.5.05-1.7

2004

60 m (3)
6.90i
SB  SätraSätra24.1.04
6.87i
SB  RödblåGöteborg/FHRödblå, Göteborg/FH7.2.04
6.84i
SB  (6)RödblåGöteborg/FHRödblå, Göteborg/FH7.2.04
100 m (1)
10.91
SB  (19)GävleGävle16.7.040.0
200 m (6)
21.73i
SB  RödblåGöteborg/FHRödblå, Göteborg/FH7.2.04
22.00i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH21.2.04
21.78i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.04
21.65i
PB  (2)ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.04
21.80w
  SGPSollentunaSGP, Sollentuna8.7.04+2.9
21.86
SB  (15)DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S27.7.04+0.4
Längd (1)
6.13i
PB  NyköpingNyköping3.1.04

2003

60 m (7)
6.91i
SB  SätraSätra19.1.03
6.89i
SB  SätraSätra19.1.03
6.88i
SB  PallasMalmö/APallas, Malmö/A25.1.03
6.87i
SB  (8)PallasMalmö/APallas, Malmö/A25.1.03
6.88i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH8.2.03
6.87i
=SB  SätraSätra15.2.03
6.95i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G18.2.03
100 m (4)
10.68w
  HuddingeHuddinge25.5.03+2.1
10.74
SB  (11)EskilstunaEskilstuna14.6.03+0.6
10.64w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.03+2.2
10.68w
  ÖresHelsingborgÖres, Helsingborg13.7.03+4.0
200 m (6)
21.78i
PB  PallasMalmö/APallas, Malmö/A26.1.03
21.69i
PB  (5)RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH8.2.03
22.00i
  ISMSätraISM, Sätra1.3.03
DNSi
  ISMSätraISM, Sätra2.3.03
21.60
SB  HuddingeHuddinge25.5.03+1.3
21.53
SB  (8)EskilstunaEskilstuna15.6.03+1.1

2002

60 m (6)
6.84i
  SätraSätra19.1.02
6.78i
  (4)SätraSätra3.2.02
6.81i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G6.2.02
6.80i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G6.2.02
6.80i
  RödBlåGöteborg/FHRödBlå, Göteborg/FH9.2.02
6.88i
  Malmö/AMalmö/A16.2.02
100 m (3)
10.71
  SayoSollentunaSayo, Sollentuna2.6.02-0.3
10.58
  (6)SayoSollentunaSayo, Sollentuna2.6.02+0.8
10.67
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S16.7.02-0.1
200 m (2)
21.92i
PB  (8)Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.02
22.23
  EnskedeEnskede25.5.02-1.9
4x100 m (1)
39.99
  EMMünchen, GEREM, München, GER10.8.02
 Sweden
Peter Häggström, Lion Martinez
Patrik Lövgren, Johan Engberg

2001

60 m (7)
6.80i
  Malmö/AMalmö/A20.1.01
6.83i
  SätraSätra27.1.01
6.82i
  SätraSätra27.1.01
6.84i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.01
6.79i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G15.2.01
6.78i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH17.2.01
6.74i
  (3)v2NatUmeåv2Nat, Umeå24.2.01
100 m (3)
10.79
  SollentunaSollentuna3.6.01-0.8
10.73
  (11)Kuortane, FINKuortane, FIN17.6.01-0.3
10.54w
  GävleGävle24.6.01+3.4

2000

60 m (1)
6.98i
  SundsvallSundsvall29.1.00
100 m (1)
10.71
  (14)SollentunaSollentuna11.6.00+1.6

1999

60 m (1)
6.69i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.99
100 m (6)
10.76
  ECup Div 1Lahti, FINECup Div 1, Lahti, FIN5.6.99-0.6
10.37w
  Kuortane, FINKuortane, FIN26.6.99+2.8
10.46
PB  LudvikaLudvika29.6.99+0.7
10.64
  JEM22Göteborg/UJEM22, Göteborg/U29.7.99-1.8
10.45
PB  SMMalmö/HeSM, Malmö/He6.8.99+1.1
10.56
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U4.9.99+1.7
200 m (1)
21.48
PB  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U5.9.99+1.2
4x100 m (3)
39.76
  JEM22GöteborgJEM22, Göteborg1.8.99
 Sweden
Niclas Broström, Lion Martinez
Mikael Ahl, Christofer Ohlsson
39.93
  JEM22GöteborgJEM22, Göteborg1.8.99
 Sweden
Niclas Broström, Lion Martinez
Mikael Ahl, Christofer Ohlsson
39.74
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U4.9.99
 Sweden
Patrik Lövgren, Matias Ghansah
Lion Martinez, Mikael Ahl

1998

60 m (1)
6.85i
PB  IJSMBollnäsIJSM, Bollnäs8.2.98
100 m (4)
10.55
PB  SayoSollentunaSayo, Sollentuna31.5.98+1.8
10.76
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN1.7.98+1.0
10.49w
  VästeråsVästerås9.8.98+2.4
10.66
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN28.8.98-0.9

1997

100 m (1)
10.82
PB  BjörknäsBjörknäs11.6.97
4x100 m (2)
40.53
  JEM19Ljubljana, SLOJEM19, Ljubljana, SLO27.7.97
 Sweden
Lion Martinez, Christofer Ohlsson
Mikael Ahl, Alexander Lakhanpal
DNF
  JEM19Ljubljana, SLOJEM19, Ljubljana, SLO27.7.97
 Sweden
Lion Martinez, Christofer Ohlsson
Mikael Ahl, Alexander Lakhanpal

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
6.96
Lidingö30.5.18+0.9
Inne
6.69
Malmö/A30.1.99
80 m
Ute
9.14
Sollentuna5.7.20+1.6
100 m
Ute
10.45
Malmö/He6.8.99+1.134
150 m
Ute
16.42
Lidingö30.5.180.0
200 m
Ute
21.48
Göteborg/U5.9.99+1.2
Inne
21.65
Göteborg/FH22.2.04
Längd
Inne
6.13
Nyköping3.1.04
Kula
Ute
9.05
Kalmar26.8.22
Spjut
Ute
26.65
Kalmar27.8.22
60 m
6.69i
1
Malmö/A30.1.99
6.74i
1
v2NatUmeå24.2.01
6.78i
1
s2
ISMGöteborg/FH17.2.01
6.78i
1
Sätra3.2.02
6.79i
4
h2
GlobenStockholm/G15.2.01
6.80i
1
Malmö/A20.1.01
6.80i
3
h5
GlobenStockholm/G6.2.02
6.80i
2
RödBlåGöteborg/FH9.2.02
6.81i
6
h2
GlobenStockholm/G6.2.02
6.82i
1
Sätra27.1.01
Visa/dölj alla resultat
6.83i
1
h3
Sätra27.1.01
6.84i
2
h4
Göteborg/FH3.2.01
6.84i
1
Sätra19.1.02
6.84i
2
RödblåGöteborg/FH7.2.04
6.85i
3
22
IJSMBollnäs8.2.98
6.87i
4
PallasMalmö/A25.1.03
6.87i
1
Sätra15.2.03
6.87i
1
h3
RödblåGöteborg/FH7.2.04
6.88i
1
h2
Malmö/A16.2.02
6.88i
1
h6
PallasMalmö/A25.1.03
6.88i
1
h6
RödBlåGöteborg/FH8.2.03
6.89i
1
Sätra19.1.03
6.90i
1
Sätra24.1.04
6.91i
1
h2
Sätra19.1.03
6.92i
1
40
h3
VVMToruń, POL26.3.19
6.92i
1
Uppsala28.1.23
6.93i
2
h2
Örebro15.1.23
6.93i
1
h2
Uppsala28.1.23
6.94i
2
40
VVMToruń, POL27.3.19
6.95i
5
h1
GlobenStockholm/G18.2.03
6.96
1
Lidingö30.5.18+0.9
6.98i
1
Sundsvall29.1.00
6.98i
1
h5
Växjö22.1.22
6.99i
1
40
s1
Madrid, ESP20.3.18
6.99i
1
h1
Sollentuna18.12.19
6.99i
2
B
Göteborg/FH1.2.20
6.99i
2
h2
Göteborg/FH1.2.20
7.00i
1
Sollentuna15.12.17
7.00i
3
Göteborg/FH9.2.19
7.00i
1
h3
Uppsala8.2.20
7.00i
5
B
Växjö22.1.22
7.00i
5
Örebro15.1.23
7.01i
3
B
Göteborg/FH2.2.19
7.01i
1
Sollentuna18.12.19
7.01i
6
Uppsala8.2.20
7.01i
1
Sollentuna19.1.22
7.01i
5
B
Växjö21.1.23
7.01i
4
h4
Växjö21.1.23
7.02i
1
h4
Göteborg/FH9.2.19
7.02i
6
h1
Folksam GPSätra11.2.20
7.03i
2
Madrid, ESP21.3.18
7.03i
4
p1
Folksam GPSätra11.2.20
7.03i
1
h1
Sollentuna19.1.22
7.03i
6
Göteborg/FH12.2.22
7.04i
2
B
Göteborg/FH3.2.18
7.04i
3
B
Sätra15.2.20
7.05i
6
Örebro16.1.22
7.05i
3
h1
Göteborg/FH12.2.22
7.07i
2
h4
Sätra31.1.15
7.07i
5
h1
ISMGävle17.2.18
7.08i
1
h5
Sätra15.2.20
7.09i
2
h1
Örebro16.1.22
7.10i
1
Västerås28.1.18
7.12i
1
h5
Göteborg/FH3.2.18
7.13
1
Lidingö14.6.17-1.4
7.13i
1
h2
Västerås28.1.18
7.14i
1
Stockholm16.1.19
7.14i
1
35
VSMVästerås13.11.21
7.15i
3
h1
Stockholm16.1.19
7.20i
1
40
h4
VVMToruń, POL25.3.19
7.21i
1
40
VSMVästerås13.11.21
10-bästasnitt: 6.781
100 m
10.45
1
h1
SMMalmö/He6.8.99+1.1
10.46
2
Ludvika29.6.99+0.7
10.55
2
SayoSollentuna31.5.98+1.8
10.56
3
vFINGöteborg/U4.9.99+1.7
10.58
2
SayoSollentuna2.6.02+0.8
10.64
4
22
h1
JEM22Göteborg/U29.7.99-1.8
10.66
4
vFINHelsinki, FIN28.8.98-0.9
10.67
7
h1
DN GalanStockholm/S16.7.02-0.1
10.71
2
Sollentuna11.6.00+1.6
10.71
1
h3
SayoSollentuna2.6.02-0.3
Visa/dölj alla resultat
10.73
7
Kuortane, FIN17.6.01-0.3
10.74
1
Eskilstuna14.6.03+0.6
10.76
7
PNGTurku, FIN1.7.98+1.0
10.76
5
ECup Div 1Lahti, FIN5.6.99-0.6
10.78
4
B
BauhausStockholm/S30.5.19+1.4
10.78
4
Regensdorf, SUI13.8.22+0.5
10.79
1
h1
Sollentuna3.6.01-0.8
10.79
1
h2
Nivelles, BEL22.6.19+0.7
10.82
-
Björknäs11.6.97
10.84
3
h5
Sundsvall28.7.19+0.3
10.85
1
B
Sundsvall28.7.19+0.8
10.86
1
Perth, AUS28.10.16+1.4
10.88
2
A
Södertälje6.6.22+1.6
10.88
1
40
s1
VVMTampere, FIN30.6.22+0.4
10.89
3
h2
VUSGöteborg/U1.7.17+1.2
10.90
1
B
Lidingö30.5.18+1.4
10.90
1
Södertälje19.6.22+0.6
10.90
2
Västerås31.7.22+1.4
10.91
1
Gävle16.7.040.0
10.91
3
Regensdorf, SUI13.8.22-0.5
10.92
3
h5
VUSGöteborg/U30.6.180.0
10.92
1
h3
VUSGöteborg/U29.6.19-1.0
10.92
2
Stockholm/S20.8.19+1.9
10.93
3
Gävle14.7.17-0.3
10.94
3
B
Skara3.9.16+2.0
10.94
1
35
h1
VEMAarhus, DEN28.7.17+1.5
10.94
2
h3
Skara21.8.22+1.1
10.95
3
Skara3.9.17-0.8
10.95
6
h3
SMEskilstuna24.8.18+1.3
10.97
1
h3
Huddinge15.6.19+0.2
10.98
3
BauhausStockholm/S10.6.18-0.3
10.98
1
B
Mölndal7.8.21+0.4
10.99
2
Huddinge16.6.18-0.3
10.99
2
19
h1
VUSGöteborg/U29.6.19-1.1
10.99
2
Huddinge21.7.19+0.1
10.99
7
h1
SMNorrköping5.8.22+1.4
11.00
1
Södertälje19.6.22-0.8
11.01
2
Eskilstuna27.6.21+2.0
11.02
1
Uppsala5.9.21+1.7
11.03
3
Uppsala24.6.20+1.2
11.04
4
h6
Göteborg/U4.7.15+1.1
11.04
3
B
VUSGöteborg/U30.6.18-0.4
11.05
3
B
Mölndal7.8.210.0
11.06
7
B
Folksam GPSollentuna29.6.17-1.2
11.07
3
Södertälje6.6.21+0.8
11.09
1
40
Sätra14.8.21+0.4
11.10
1
35
Sollentuna26.8.16+0.9
11.10
4
Södertälje6.6.21+0.1
11.13
2
h2
Skara19.8.18+0.9
11.14
6
Skara19.8.18-0.6
11.16
2
h3
VUSGöteborg/U10.7.21+1.3
11.17
7
Göteborg/U27.6.20-1.5
11.18
1
40
Uppsala4.9.21+1.1
11.20
1
h1
Huddinge11.6.21+1.3
11.20
1
Huddinge11.6.210.0
11.20
6
VUSGöteborg/U10.7.21+0.7
11.20
1
40
h1
VVMTampere, FIN29.6.22+1.9
11.25
4
h1
SMBorås27.8.21-3.4
11.28
4
35
VEMAarhus, DEN29.7.17-2.9
11.30
6
Göteborg/U27.6.20-0.7
11.53
1
Stockholm/K15.5.05-1.7
11.65
3
h1
Västerås3.8.14-0.6
10-bästasnitt: 10.599
200 m
21.48
6
vFINGöteborg/U5.9.99+1.2
21.53
2
Eskilstuna15.6.03+1.1
21.60
1
Huddinge25.5.03+1.3
21.65i
2
ISMGöteborg/FH22.2.04
21.69i
2
r1
RödBlåGöteborg/FH8.2.03
21.73i
1
RödblåGöteborg/FH7.2.04
21.78i
1
E
PallasMalmö/A26.1.03
21.78i
1
s2
ISMGöteborg/FH22.2.04
21.86
3
DN GalanStockholm/S27.7.04+0.4
21.92i
2
Göteborg/FH9.2.02
Visa/dölj alla resultat
22.00i
1
h2
ISMSätra1.3.03
22.00i
1
h4
ISMGöteborg/FH21.2.04
22.03
2
B
Skara24.8.19+1.9
22.13
2
F
Sundsvall28.7.19+1.1
22.23
1
Enskede25.5.02-1.9
22.29
1
B
Huddinge/J17.6.18+1.2
22.41i
2
40
h1
VVMToruń, POL29.3.19
22.42
2
D
VUSGöteborg/U30.6.19-1.1
22.43
2
Göteborg/U5.7.15+1.4
22.44
1
Märsta19.8.170.0
22.45i
2
H
Växjö20.1.23
22.47i
1
40
VVMToruń, POL29.3.19
22.49i
1
D
Göteborg/FH3.2.18
22.58i
1
C
Växjö5.2.22
22.59
8
h3
SMBorås29.8.21+0.3
22.64i
2
Göteborg/FH12.2.22
22.66i
1
r3
Västerås28.1.18
22.68i
5
h2
ISMGävle18.2.18
22.68i
2
B
Uppsala27.1.22
22.77i
3
h4
ISMNorrköping17.2.19
22.85i
1
B
Uppsala6.2.22
22.86
1
40
VSMHögby21.8.21-0.6
22.96
1
Uppsala4.9.21-2.8
23.11
3
h2
Eskilstuna16.7.20+1.2
23.17i
1
40
h5
VVMToruń, POL28.3.19
10-bästasnitt: 21.702

Total results in database: 234
By event:
60 m:72
80 m:1
100 m:97
150 m:2
200 m:39
Längd:1
Kula:2
Spjut:1
4x100 m:12
4x200 m:3
1000 m stafett:4
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7.13
 1
Lidingö
14.6
-1.4
2018
6.96
1
Lidingö
30.5
 +0.9
Inne Visa/dölj alla resultat
1998
6.85
 3-22
Bollnäs
8.2
 
1999
6.69
1
Malmö/A
30.1
 
2000
6.98
 1
Sundsvall
29.1
 
2001
6.74
 1
Umeå
24.2
 
6.78
1s2
Göteborg/FH
17.2
 
6.79
4h2
Stockholm/G
15.2
 
6.80
1
Malmö/A
20.1
 
6.82
1
Sätra
27.1
 
6.83
1h3
Sätra
27.1
 
6.84
2h4
Göteborg/FH
3.2
 
2002
6.78
 1
Sätra
3.2
 
6.80
3h5
Stockholm/G
6.2
 
6.80
2
Göteborg/FH
9.2
 
6.81
6h2
Stockholm/G
6.2
 
6.84
1
Sätra
19.1
 
6.88
1h2
Malmö/A
16.2
 
2003
6.87
 4
Malmö/A
25.1
 
6.87
1
Sätra
15.2
 
6.88
1h6
Malmö/A
25.1
 
6.88
1h6
Göteborg/FH
8.2
 
6.89
1
Sätra
19.1
 
6.91
1h2
Sätra
19.1
 
6.95
5h1
Stockholm/G
18.2
 
2004
6.84
 2
Göteborg/FH
7.2
 
6.87
1h3
Göteborg/FH
7.2
 
6.90
1
Sätra
24.1
 
2015
7.07
 2h4
Sätra
31.1
 
2018
6.99
 1s1-40
Madrid, ESP
20.3
 
7.00
1
Sollentuna
15.12
 
7.03
2
Madrid, ESP
21.3
 
7.04
2rB
Göteborg/FH
3.2
 
7.07
5h1
Gävle
17.2
 
7.10
1
Västerås
28.1
 
7.12
1h5
Göteborg/FH
3.2
 
7.13
1h2
Västerås
28.1
 
2019
6.92
 1h3-40
Toruń, POL
26.3
 
6.94
2-40
Toruń, POL
27.3
 
7.00
3
Göteborg/FH
9.2
 
7.01
3rB
Göteborg/FH
2.2
 
7.02
1 h4
Göteborg/FH
9.2
 
7.14
1
Stockholm
16.1
 
7.15
3 h1
Stockholm
16.1
 
7.20
1h4-40
Toruń, POL
25.3
 
2020
6.99
 1h1
Sollentuna
18.12
 
6.99
2rB
Göteborg/FH
1.2
 
6.99
2h2
Göteborg/FH
1.2
 
7.00
1h3
Uppsala
8.2
 
7.01
1
Sollentuna
18.12
 
7.01
6
Uppsala
8.2
 
7.02
6h1
Sätra
11.2
 
7.03
4p1
Sätra
11.2
 
7.04
3rB
Sätra
15.2
 
7.08
1h5
Sätra
15.2
 
2022
6.98
 1h5
Växjö
22.1
 
7.00
5rB
Växjö
22.1
 
7.01
1
Sollentuna
19.1
 
7.03
1h1
Sollentuna
19.1
 
7.03
6
Göteborg/FH
12.2
 
7.05
6
Örebro
16.1
 
7.05
3h1
Göteborg/FH
12.2
 
7.09
2h1
Örebro
16.1
 
7.14
1-35
Västerås
13.11
 
7.21
1-40
Västerås
13.11
 
2023
6.92
 1
Uppsala
28.1
 
6.93
2h2
Örebro
15.1
 
6.93
1h2
Uppsala
28.1
 
7.00
5
Örebro
15.1
 
7.01
5rB
Växjö
21.1
 
7.01
4h4
Växjö
21.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
9.14
2
Sollentuna
5.7
 +1.6
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
1997
10.82
 
Björknäs
11.6
 
1998
10.55
 2
Sollentuna
31.5
 +1.8
10.66
4
Helsinki, FIN
28.8
-0.9
10.76
7
Turku, FIN
1.7
 +1.0
10.49w
 1-22
Västerås
9.8
 +2.4
1999
10.45
1h1
Malmö/He
6.8
 +1.1
10.46
2
Ludvika
29.6
 +0.7
10.56
3
Göteborg/U
4.9
 +1.7
10.64
4h1-22
Göteborg/U
29.7
-1.8
10.76
5
Lahti, FIN
5.6
-0.6
10.37w
 2
Kuortane, FIN
26.6
 +2.8
2000
10.71
 2
Sollentuna
11.6
 +1.6
2001
10.73
 7
Kuortane, FIN
17.6
-0.3
10.79
1h1
Sollentuna
3.6
-0.8
10.54w
 1
Gävle
24.6
 +3.4
2002
10.58
 2
Sollentuna
2.6
 +0.8
10.67
7h1
Stockholm/S
16.7
-0.1
10.71
1h3
Sollentuna
2.6
-0.3
2003
10.74
 1
Eskilstuna
14.6
 +0.6
10.64w
 1h5
Göteborg/U
5.7
 +2.2
10.68w
 1
Huddinge
25.5
 +2.1
10.68w
 2h5
Helsingborg
13.7
 +4.0
2004
10.91
 1
Gävle
16.7
 0.0
2005
11.53
 1
Stockholm/K
15.5
-1.7
2014
11.65
 3h1
Västerås
3.8
-0.6
11.43w
 135
Huddinge
25.7
 +2.9
2015
11.04
 4h6
Göteborg/U
4.7
 +1.1
10.91w
 1rE
Sollentuna
25.6
 +3.1
2016
10.86
 135 h1
Perth, AUS
28.10
 +1.4
10.94
3rB
Skara
3.9
 +2.0
11.10
1-35
Sollentuna
26.8
 +0.9
10.99w
 7h3
Sollentuna
26.8
 +3.0
2017
10.89
 3h2
Göteborg/U
1.7
 +1.2
10.93
3
Gävle
14.7
-0.3
10.94
1h1-35
Aarhus, DEN
28.7
 +1.5
10.95
3
Skara
3.9
-0.8
11.06
7rB
Sollentuna
29.6
-1.2
11.28
4-35
Aarhus, DEN
29.7
-2.9
10.80w
 1h1
Gävle
14.7
 +2.5
2018
10.90
 1rB
Lidingö
30.5
 +1.4
10.92
3h5
Göteborg/U
30.6
 0.0
10.95
6h3
Eskilstuna
24.8
 +1.3
10.98
3
Stockholm/S
10.6
-0.3
10.99
2
Huddinge
16.6
-0.3
11.04
3rB
Göteborg/U
30.6
-0.4
11.13
2h2
Skara
19.8
 +0.9
11.14
6
Skara
19.8
-0.6
10.88w
 1h1
Huddinge
16.6
 +2.4
10.90w
 2h5-19
Göteborg/U
30.6
 +2.1
11.06w
 4rB
Sollentuna
28.6
 +2.6
2019
10.78
 4rB
Stockholm/S
30.5
 +1.4
10.79
1h2
Nivelles, BEL
22.6
 +0.7
10.84
3h5
Sundsvall
28.7
 +0.3
10.85
1rB
Sundsvall
28.7
 +0.8
10.92
1h3
Göteborg/U
29.6
-1.0
10.92
2
Stockholm/S
20.8
 +1.9
10.97
1h3
Huddinge
15.6
 +0.2
10.99
2h1-19
Göteborg/U
29.6
-1.1
10.99
2
Huddinge
21.7
 +0.1
10.94w
 2h3
Stockholm/S
20.8
 +2.2
11.01w
 2h1
Huddinge
21.7
 +2.1
2020
11.03
 3
Uppsala
24.6
 +1.2
11.17
7
Göteborg/U
27.6
-1.5
11.30
6
Göteborg/U
27.6
-0.7
11.07w
 3
Sollentuna
5.7
 +2.8
2021
10.98
 1rB
Mölndal
7.8
 +0.4
11.01
2
Eskilstuna
27.6
 +2.0
11.02
1
Uppsala
5.9
 +1.7
11.05
3rB
Mölndal
7.8
 0.0
11.07
3
Södertälje
6.6
 +0.8
11.09
1-40
Sätra
14.8
 +0.4
11.10
4
Södertälje
6.6
 +0.1
11.16
2h3
Göteborg/U
10.7
 +1.3
11.18
1-40
Uppsala
4.9
 +1.1
11.20
1h1
Huddinge
11.6
 +1.3
11.20
1
Huddinge
11.6
 0.0
11.20
6
Göteborg/U
10.7
 +0.7
11.25
4h1
Borås
27.8
-3.4
10.91w
 1
Sätra
14.8
 +3.0
10.96w
 1
Huddinge
10.8
 +2.3
10.96w
 1-40
Högby
20.8
 +3.9
11.02w
 2
Eskilstuna
27.6
 +2.1
2022
10.78
 4
Regensdorf, SUI
13.8
 +0.5
10.88
2rA
Södertälje
6.6
 +1.6
10.88
1s1-40
Tampere, FIN
30.6
 +0.4
10.90
1
Södertälje
19.6
 +0.6
10.90
2
Västerås
31.7
 +1.4
10.91
3
Regensdorf, SUI
13.8
-0.5
10.94
2h3
Skara
21.8
 +1.1
10.99
7h1
Norrköping
5.8
 +1.4
11.00
1
Södertälje
19.6
-0.8
11.20
1h1-40
Tampere, FIN
29.6
 +1.9
10.65w
 1-40
Tampere, FIN
30.6
 +2.9
10.78w
 4
Skara
21.8
 +2.5
10.89w
 2h2
Västerås
31.7
 +2.7
150 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
16.76
 1
Enskede
8.8
-3.3
2018
16.42
1rB
Lidingö
30.5
 0.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
1999
21.48
6
Göteborg/U
5.9
 +1.2
2002
22.23
 1
Enskede
25.5
-1.9
2003
21.53
 2
Eskilstuna
15.6
 +1.1
21.60
1
Huddinge
25.5
 +1.3
2004
21.86
 3
Stockholm/S
27.7
 +0.4
21.80w
 2rB
Sollentuna
8.7
 +2.9
2015
22.43
 2F
Göteborg/U
5.7
 +1.4
2017
22.44
 135 A
Märsta
19.8
 0.0
2018
22.29
 1rB
Huddinge/J
17.6
 +1.2
22.46w
 6h1
Eskilstuna
25.8
 +2.1
2019
22.03
 2rB
Skara
24.8
 +1.9
22.13
2rF
Sundsvall
28.7
 +1.1
22.42
2rD
Göteborg/U
30.6
-1.1
2020
23.11
 3h2
Eskilstuna
16.7
 +1.2
2021
22.59
 8h3
Borås
29.8
 +0.3
22.86
1-40
Högby
21.8
-0.6
22.96
1
Uppsala
4.9
-2.8
22.52w
 1-40
Sätra
15.8
 +2.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2002
21.92
 2
Göteborg/FH
9.2
 
2003
21.69
 2r1
Göteborg/FH
8.2
 
21.78
1rE
Malmö/A
26.1
 
22.00
1h2
Sätra
1.3
 
2004
21.65
2
Göteborg/FH
22.2
 
21.73
1
Göteborg/FH
7.2
 
21.78
1s2
Göteborg/FH
22.2
 
22.00
1h4
Göteborg/FH
21.2
 
2018
22.49
 1rD
Göteborg/FH
3.2
 
22.66
1r3
Västerås
28.1
 
22.68
5h2
Gävle
18.2
 
2019
22.41
 2h1-40
Toruń, POL
29.3
 
22.47
1-40
Toruń, POL
29.3
 
22.77
3h4
Norrköping
17.2
 
23.17
1h5-40
Toruń, POL
28.3
 
2022
22.58
 1rC
Växjö
5.2
 
22.64
2
Göteborg/FH
12.2
 
22.68
2rB
Uppsala
27.1
 
22.85
1rB
Uppsala
6.2
 
2023
22.45
 2rH
Växjö
20.1
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2004
6.13
1
Nyköping
3.1
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
9.05
5-40
Kalmar
26.8
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
26.65
3-40
Kalmar
27.8
 

Ute
100 m
SM 1999
1
h1
10.45
SM 2016
7
h3
10.99w
SM 2018
6
h3
10.95
SM 2021
4
h1
11.25
SM 2022
7
h1
10.99
200 m
SM 2018
6
h1
22.46w
SM 2021
8
h3
22.59
4x100 m
SM 2018
h1
DQ
Inne
60 m
ISM 2001
1
s2
6.78
ISM 2018
5
h1
7.07
200 m
ISM 2003
s2
DNS
1
h2
22.00
ISM 2004 2
21.65
1
s2
21.78
1
h4
22.00
ISM 2018
5
h2
22.68
ISM 2019
3
h4
22.77

Junior-ungdom
60 m
IJSM 1998 3
22
6.85
Ute
4x100 m
EM 2002 12
8
h1
39.99

Lag-EM och Europacupen
100 m
ECup Div 1 1999 5
10.76

Junior-ungdom
100 m
JEM22 1999 26
4
22
h1
10.64
4x100 m
JEM19 1997 -
19
DNF
3
19
h2
40.53
JEM22 1999 7
22
39.93
1
22
h1
39.76