Milo Wahlgren

Född: 29 april 2002

Ålder: 20 år 68 dagar

Förening:
Täby IS
15.11.2020–
Tidigare förening(ar):

AIK 25.5.2017–14.11.2020

Bromma IF –24.5.2017
Förening:
 Täby IS
 15.11.2020–

Tidigare förening(ar):
AIK 25.5.2017–14.11.2020
Bromma IF –24.5.2017



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (6)
6.92i
SB  SollentunaSollentuna2.2.22
6.92i
=SB  SollentunaSollentuna2.2.22
6.96i
  SätraSätra13.2.22
6.94i
  SätraSätra13.2.22
6.93i
  SätraSätra19.2.22
6.90i
SB  SätraSätra19.2.22
100 m (5)
10.92
SB  BoråsBorås4.6.22-1.5
10.58w
  SkaraSkara6.6.22+2.2
10.77
SB  SkaraSkara6.6.22-0.8
10.68
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22+0.8
10.63
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22+1.2
200 m (1)
22.42
SB  TäbyTäby21.5.22+0.6
4x100 m (1)
42.77
PB  TäbyTäby21.5.22
 Täby IS
Milo Wahlgren, Adam Danielsson
Rickard Willman, Ludvig All

2021

60 m (5)
6.96i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
7.08i
  VäxjöVäxjö23.1.21
6.95i
SB  SätraSätra6.2.21
6.95i
=SB  SätraSätra6.2.21
7.01i
  SollentunaSollentuna13.2.21
100 m (5)
10.77w
  Stockholm/SStockholm/S22.5.21+3.1
11.27
SB  BoråsBorås29.5.21-1.4
DNF
  SkaraSkara6.6.210.0
11.06
SB  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21+0.8
DNS
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21+0.2
Höjd (1)
NHi
  SollentunaSollentuna13.2.21
 
1.68
XXX
       

2020

 (2)
4.08i
SB  SätraSätra15.12.19
4.08i
=SB  SätraSätra15.12.19
60 m (11)
6.98i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
6.95i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
7.01i
  SätraSätra18.1.20
6.94i
SB  SätraSätra18.1.20
6.96i
  UppsalaUppsala8.2.20
6.96i
  UppsalaUppsala8.2.20
6.88i
SB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.92i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.94i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
6.92i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
6.82i
PB  (75) (8)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
100 m (7)
11.19
SB  TrollbäckenTrollbäcken27.6.20-0.6
10.75w
  SkaraSkara11.7.20+2.6
10.96w
  SkaraSkara11.7.20+2.2
11.04
SB  VästeråsVästerås1.8.20+1.1
11.26
  VästeråsVästerås1.8.200.0
10.90
SB  SollentunaSollentuna8.8.20+1.8
10.97
  TäbyTäby16.8.20+0.2

2019

 (1)
i
=PB  SätraSätra16.12.18
60 m (6)
6.99i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.19
6.99i
=PB  ÖrebroÖrebro13.1.19
7.02i
  SätraSätra19.1.19
6.96i
PB  SätraSätra9.2.19
6.93i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
6.86i
PB  (15) (11)IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
100 m (10)
10.93
PB  SkaraSkara6.6.19+0.1
10.72w
  SkaraSkara6.6.19+2.1
10.91w
  SollentunaSollentuna8.6.19+3.2
10.89
PB  SollentunaSollentuna8.6.19+1.8
10.94
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.9
11.10
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+2.0
10.73
PB  (99) (17)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.9
11.02
  Stockholm/SStockholm/S31.7.19-0.3
11.04
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19+1.2
10.83
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19+0.4
200 m (4)
21.92
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.3
22.14
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S10.8.190.0
22.37
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19-0.7
21.98
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19+0.3
Längd (1)
6.33
=PB  SollentunaSollentuna8.9.19+0.4
4x100 m (4)
43.89
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Albin Wägmark, Imran Lernebo
40.45
  JEM19BoråsJEM19, Borås21.7.19
 Sweden
Milo Wahlgren, Vidar Stenqvist
Oliwer Danielsson, Omar Chaaban
41.57
  JEM19BoråsJEM19, Borås21.7.19
 Sweden
Viktor Thor, Omar Chaaban
Milo Wahlgren, Vidar Stenqvist
40.81
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
 Sweden
Milo Wahlgren, Oskar Edlund
Emil Johansson, Zion Eriksson

2018

 (1)
i
PB  SätraSätra9.12.17
60 m (8)
7.31i
PB  SollentunaSollentuna15.12.17
7.33i
  ÖrebroÖrebro14.1.18
7.28i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
7.34i
  SätraSätra20.1.18
7.35i
  SätraSätra20.1.18
7.22i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
7.12i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
7.16i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
100 m (4)
11.11
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.18+1.2
11.10w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+2.7
11.03w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+3.0
10.97w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+2.4
200 m (6)
23.90i
PB  ÖrebroÖrebro13.1.18
22.46w
  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18+2.8
22.75
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18+1.9
Okända vindförhållanden:
22.88
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
22.75
=PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18+1.6
DNF
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18-0.2
Längd (1)
6.33
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.18+1.7
4x100 m (2)
43.03
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
43.17
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
1000 m stafett (2)
2:02.08
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne
1:59.73
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 AIK Friidrott
Milo Wahlgren, Marcus Hagerud
Markus Lantto, Gustav Gahne

2017

60 m (4)
7.55i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla11.2.17
7.43i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
7.39i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
7.35i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
80 m (3)
9.29
PB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17+1.2
9.46
  USMFalunUSM, Falun11.8.17+0.1
9.52
  USMFalunUSM, Falun11.8.17-1.4
100 m (1)
12.13
PB  SätraSätra6.6.17-2.8
200 m (1)
DQi
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala4.3.17
600 m (1)
1:36.32i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla12.2.17
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m) (1)
9.32i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla12.2.17
Höjd (1)
1.49i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla12.2.17
Stav (1)
2.73i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla11.2.17
Längd (4)
5.33i
PB  SätraSätra19.11.16
5.55i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla11.2.17
5.72i
PB  SätraSätra18.2.17
Ej sanktionerad tävling:
5.54
  SpångaSpånga14.5.17-1.2
Kula (4.0 kg) (1)
8.11i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla12.2.17
Sjukamp (P15) (1)
3.523
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla12.2.17
7.55   2.73   5.55   9.32
1.49   8.11   1:36.32

2016

80 m (1)
10.23
PB  Upplands VäsbyUpplands Väsby20.8.16-1.6
Stav (1)
2.40i
PB  NorrköpingNorrköping6.1.16
4x80 m (1)
39.06
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 Bromma IF
Cédric Corman, Arthur Abrahamsson
Fredrik Söderström, Milo Wahlgren

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
6.82
Göteborg/FH1.3.20
80 m
Ute
9.29
Göteborg/U1.7.17+1.2
100 m
Ute
10.63
Sollentuna12.6.22+1.2
200 m
Ute
21.92
Göteborg/U30.6.19-1.3
Inne
23.90
Örebro13.1.18
600 m
Inne
1:36.32
Uddevalla12.2.17
Höjd
Inne
1.49
Uddevalla12.2.17
Stav
Inne
2.73
Uddevalla11.2.17
Längd
Ute
6.33
Stockholm/S9.9.18+1.7
Inne
5.72
Sätra18.2.17

Junior-ungdom
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne
9.32
Uddevalla12.2.17
Kula (4.0 kg)
Inne
8.11
Uddevalla12.2.17
Sjukamp (P15)
Inne
3.523
Uddevalla12.2.17
60 m
6.82i
2
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.86i
1
17
IUSMVäxjö24.2.19
6.88i
3
h1
Folksam GPSätra11.2.20
6.90i
4
Sätra19.2.22
6.92i
7
Folksam GPSätra11.2.20
6.92i
1
19
s3
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.92i
3
h1
Sollentuna2.2.22
6.92i
3
Sollentuna2.2.22
6.93i
1
17
h3
IUSMVäxjö24.2.19
6.93i
2
h2
Sätra19.2.22
Visa/dölj alla resultat
6.94i
2
Sätra18.1.20
6.94i
1
19
h3
IJSMGöteborg/FH1.3.20
6.94i
2
Sätra13.2.22
6.95i
1
Örebro12.1.20
6.95i
4
h2
Sätra6.2.21
6.95i
7
Sätra6.2.21
6.96i
1
17
Sätra9.2.19
6.96i
1
h1
Uppsala8.2.20
6.96i
4
Uppsala8.2.20
6.96i
4
h1
Växjö23.1.21
6.96i
1
C
Sätra13.2.22
6.98i
1
h4
Örebro12.1.20
6.99i
1
17
h1
Örebro13.1.19
6.99i
1
17
Örebro13.1.19
7.01i
1
h2
Sätra18.1.20
7.01i
4
Sollentuna13.2.21
7.02i
1
17
Sätra19.1.19
7.08i
7
Växjö23.1.21
7.12i
2
16
s2
NC-yVäxjö4.3.18
7.16i
3
16
NC-yVäxjö4.3.18
7.22i
1
16
h2
NC-yVäxjö4.3.18
7.28i
2
17
Örebro14.1.18
7.31i
3
Sollentuna15.12.17
7.33i
1
17
h2
Örebro14.1.18
7.34i
2
17
h3
Sätra20.1.18
7.35i
2
15
NC-yUppsala4.3.17
7.35i
6
17
Sätra20.1.18
7.39i
2
15
s1
NC-yUppsala4.3.17
7.43i
1
15
h4
NC-yUppsala4.3.17
7.55i
hep
15
IUSMUddevalla11.2.17
10-bästasnitt: 6.9
100 m
10.63
7
Sollentuna12.6.22+1.2
10.68
3
B
Sollentuna12.6.22+0.8
10.73
2
17
VUSGöteborg/U29.6.19+1.9
10.77
5
Skara6.6.22-0.8
10.83
3
17
USMGöteborg/S9.8.19+0.4
10.89
1
17
Sollentuna8.6.19+1.8
10.90
2
19
Sollentuna8.8.20+1.8
10.92
1
Borås4.6.22-1.5
10.93
1
h8
Skara6.6.19+0.1
10.94
6
B
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.9
Visa/dölj alla resultat
10.97
2
Täby16.8.20+0.2
11.02
2
Stockholm/S31.7.19-0.3
11.04
1
17
h1
USMGöteborg/S9.8.19+1.2
11.04
1
h1
Västerås1.8.20+1.1
11.06
4
19
h3
JSMLinköping20.8.21+0.8
11.10
1
17
h5
VUSGöteborg/U29.6.19+2.0
11.11
4
16
VUSGöteborg/U30.6.18+1.2
11.19
5
Trollbäcken27.6.20-0.6
11.26
3
Västerås1.8.200.0
11.27
2
Borås29.5.21-1.4
12.13
1
15
Sätra6.6.17-2.8
10-bästasnitt: 10.822

Total results in database: 116
By event:
:4
60 m:40
80 m:4
100 m:32
200 m:12
600 m:1
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m):1
Höjd:2
Stav:2
Längd:6
Kula (4.0 kg):1
Sjukamp (P15):1
4x100 m:7
4x80 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
7.35
 2-15
Uppsala
4.3
 
7.39
2s1-15
Uppsala
4.3
 
7.43
1h4-15
Uppsala
4.3
 
7.55
H-15
Uddevalla
11.2
 
2018
7.12
 2s2-16
Växjö
4.3
 
7.16
3-16
Växjö
4.3
 
7.22
1h2-16
Växjö
4.3
 
7.28
2-17
Örebro
14.1
 
7.31
3
Sollentuna
15.12
 
7.33
1h2-17
Örebro
14.1
 
7.34
2h3-17
Sätra
20.1
 
7.35
6-17
Sätra
20.1
 
2019
6.86
 1-17
Växjö
24.2
 
6.93
1h3-17
Växjö
24.2
 
6.96
1-17
Sätra
9.2
 
6.99
1-17
Örebro
13.1
 
6.99
1h1-17
Örebro
13.1
 
7.02
1-17
Sätra
19.1
 
2020
6.82
2-19
Göteborg/FH
1.3
 
6.88
3h1
Sätra
11.2
 
6.92
7
Sätra
11.2
 
6.92
1s3-19
Göteborg/FH
1.3
 
6.94
2
Sätra
18.1
 
6.94
1h3-19
Göteborg/FH
1.3
 
6.95
1
Örebro
12.1
 
6.96
4
Uppsala
8.2
 
6.96
1h1
Uppsala
8.2
 
6.98
1h4
Örebro
12.1
 
7.01
1h2
Sätra
18.1
 
2021
6.95
7
Sätra
6.2
 
2021
6.95
 4h2
Sätra
6.2
 
6.96
4h1
Växjö
23.1
 
7.01
4
Sollentuna
13.2
 
7.08
7
Växjö
23.1
 
2022
6.90
 4
Sätra
19.2
 
6.92
3
Sollentuna
2.2
 
6.92
3h1
Sollentuna
2.2
 
6.93
2h2
Sätra
19.2
 
6.94
2
Sätra
13.2
 
6.96
1rC
Sätra
13.2
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10.23
 2h2-14
Upplands Väsby
20.8
-1.6
2017
9.29
3
Göteborg/U
1.7
 +1.2
9.46
2h2-15
Falun
11.8
 +0.1
9.52
4-15
Falun
11.8
-1.4
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
12.13
 1-15
Sätra
6.6
-2.8
2018
11.11
 4-16
Göteborg/U
30.6
 +1.2
10.97w
 4-16
Enskede
3.8
 +2.4
11.03w
 3s1-16
Enskede
3.8
 +3.0
11.10w
 1h3-16
Enskede
3.8
 +2.7
2019
10.73
 2-17
Göteborg/U
29.6
 +1.9
10.83
3 -17
Göteborg/S
9.8
 +0.4
10.89
1-17
Sollentuna
8.6
 +1.8
10.93
1h8
Skara
6.6
 +0.1
10.94
6rB
Sollentuna
18.6
 +0.9
11.02
2
Stockholm/S
31.7
-0.3
11.04
1 h1-17
Göteborg/S
9.8
 +1.2
11.10
1h5-17
Göteborg/U
29.6
 +2.0
10.72w
 1rE
Skara
6.6
 +2.1
10.91w
 1h4-17
Sollentuna
8.6
 +3.2
2020
10.90
 2-19
Sollentuna
8.8
 +1.8
10.97
2
Täby
16.8
 +0.2
11.04
1h1
Västerås
1.8
 +1.1
11.19
5
Trollbäcken
27.6
-0.6
11.26
3
Västerås
1.8
 0.0
10.75w
 1rB
Skara
11.7
 +2.6
10.96w
 5rB
Skara
11.7
 +2.2
2021
11.06
 4h3-19
Linköping
20.8
 +0.8
11.27
2
Borås
29.5
-1.4
10.77w
 2
Stockholm/S
22.5
 +3.1
2022
10.63
7
Sollentuna
12.6
 +1.2
10.68
3rB
Sollentuna
12.6
 +0.8
10.77
5
Skara
6.6
-0.8
10.92
1
Borås
4.6
-1.5
10.58w
 1h9
Skara
6.6
 +2.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
22.75
 4-16
Göteborg/U
1.7
 +1.9
22.75
3 s2-16
Enskede
5.8
 +1.6
22.46w
 1-16
Huddinge/J
17.6
 +2.8
2019
21.92
2-17
Göteborg/U
30.6
-1.3
21.98
2-17
Stockholm/S
25.8
 +0.3
22.14
2 h1-17
Göteborg/S
10.8
 0.0
22.37
3 -17
Göteborg/S
11.8
-0.7
2022
22.42
 1
Täby
21.5
 +0.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
23.90
3rC
Örebro
13.1
 
600 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1:36.32
H-15
Uddevalla
12.2
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1.49
H-15
Uddevalla
12.2
 
Stav
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2.40
 6-15
Norrköping
6.1
 
2017
2.73
H-15
Uddevalla
11.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6.33
2-17
Stockholm/S
9.9
 +1.7
2019
6.33
 1rB
Sollentuna
8.9
 +0.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
5.72
4-15
Sätra
18.2
 
5.55
H-15
Uddevalla
11.2
 
5.33
1-15
Sätra
19.11
 

Junior-ungdom
60 m häck (83.8 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
9.32
H-15
Uddevalla
12.2
 
Kula (4.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
8.11
H-15
Uddevalla
12.2
 
Sjukamp (P15)
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
3.523
6-15
Uddevalla
12.2
 

Ute
100 m
USM 2018 4
16
10.97w
USM 2019 3
17
10.83
JSM 2021
19
DNS
200 m
USM 2018
16
DNF
USM 2019 3
17
22.37
4x100 m
USM 2018 3
17
43.17
JSM 2019 2
19
43.89
1000 m stafett
USM 2018 1
17
1:59.73
Inne
60 m
IUSM 2019 1
17
6.86
IJSM 2020 2
19
6.82
Sjukamp (P15)
IUSM 2017 6
15
3.523
Ute
100 m
USM 2018
3
16
s1
11.03w
1
16
h3
11.10w
USM 2019
1
17
h1
11.04
JSM 2021
4
19
h3
11.06
200 m
USM 2018
3
16
s2
22.75
1
16
h1
22.88
USM 2019
2
17
h1
22.14
4x80 m
USM 2016
4
15
h1
39.06
4x100 m
USM 2018
3
17
h1
43.03
1000 m stafett
USM 2018
1
17
h2
2:02.08
Inne
60 m
IUSM 2019
1
17
h3
6.93
IJSM 2020
1
19
s3
6.92
1
19
h3
6.94

Junior-ungdom
Ute
4x100 m
JEM19 2019 6
19
41.57
3
19
h1
40.45