Hanna Palmqvist

Född: 20 januari 1996

Ålder: 25 år 148 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

  •  4 SM‐guld

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (3)
11.94
SB  MölndalMölndal22.5.21+1.7
12.12
  SkaraSkara6.6.21-0.1
12.07
  SkaraSkara6.6.21-1.2
400 m häck (2)
58.79
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
59.08
  MölndalMölndal10.6.21
4x100 m (1)
46.95
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
 Mölndals AIK
Ella Borg, Hanna Palmqvist
Ebba Gustafsson, Filippa Rodrigues

2020

100 m (3)
11.88w
  MölndalMölndal14.6.20+2.1
12.08
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20+0.8
12.12
SB  Göteborg/UGöteborg/U27.6.20-0.4
200 m (1)
24.59w
  MölndalMölndal14.6.20+2.9
400 m häck (8)
57.70
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
57.85
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
57.95
  MölndalMölndal8.8.20
59.31
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
57.33
SB (44) SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
58.56
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S23.8.20
58.03
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
58.10
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
4x400 m (1)
3:39.14
SB  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN6.9.20
 Sweden
Klara Helander, Hanna Palmqvist
Lovisa Linde, Sandra Knezevic

2019

60 m (4)
7.70i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
7.70i
=SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
7.68i
SB  (21)Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.19
7.70i
  Göteborg/FHGöteborg/FH9.2.19
100 m (3)
11.7m
  LerumLerum19.6.19-0.3
12.09
SB  Nivelles, BELNivelles, BEL22.6.19+1.4
11.75
PB  (6)Nivelles, BELNivelles, BEL22.6.19+1.5
200 m (3)
24.18
PB  (7)NorrköpingNorrköping2.6.19+1.4
24.33
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+1.1
24.88
  WUGNapoli, ITAWUG, Napoli, ITA10.7.190.0
400 m häck (9)
58.71
SB  Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
59.41
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
57.91
PB  BislettGOslo, NORBislettG, Oslo, NOR13.6.19
57.31
PB  (1)Lokeren, BELLokeren, BEL23.6.19
58.38
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL9.8.19
59.05
  Lag-EM Super LBydgoszcz, POLLag-EM Super L, Bydgoszcz, POL10.8.19
58.29
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
59.64
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
58.75
  SMKarlstadSM, Karlstad1.9.19

2018

60 m (5)
7.74i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
7.73i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
7.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.63i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
7.62i
PB  (17)Göteborg/FHGöteborg/FH10.2.18
100 m (1)
12.04
PB  (20)LerumLerum20.6.18+0.5
200 m (3)
24.90
SB  LinköpingLinköping6.6.18-3.8
24.99
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18-0.1
24.64
SB  (20)MölndalMölndal19.7.18+1.6
400 m häck (6)
58.41
SB  Oordegem, BELOordegem, BEL2.6.18
57.92
PB  (2)Leiden, NEDLeiden, NED9.6.18
58.29
  Nivelles, BELNivelles, BEL23.6.18
58.05
  Lokeren, BELLokeren, BEL24.6.18
58.06
  Oslo, NOROslo, NOR5.7.18
58.16
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
4x100 m (2)
47.62
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK
Hanna Palmqvist, Elvira Erixon
Emilia Hammarström, Filippa Rodrigues
48.77
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
 Mölndals AIK
Hanna Palmqvist, Filippa Rodrigues
Josefin Stridh, Alva Larsson

2017

100 m (4)
12.23
PB  MölndalMölndal29.7.17-2.0
12.25
  MölndalMölndal29.7.17-0.5
12.20
PB  MölndalMölndal4.8.17+0.2
12.11
PB  (22)MölndalMölndal4.8.17-0.1
200 m (5)
24.87
SB  SkaraSkara6.6.17-0.2
24.56
PB  (17)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17+1.9
24.93
  MölndalMölndal4.8.17+0.5
24.66
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17+2.0
24.70
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17+0.2
100 m häck (1)
14.93
SB  LinköpingLinköping25.5.17-2.8
400 m häck (9)
59.58
SB  LinköpingLinköping25.5.17
58.62
PB  Sollentuna/ESollentuna/E10.6.17
58.34
PB  (2)BislettOslo, NORBislett, Oslo, NOR15.6.17
59.70
  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN23.6.17
58.80
  Lag-EM Div 1Vaasa, FINLag-EM Div 1, Vaasa, FIN24.6.17
58.98
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL14.7.17
58.75
  JEM22Bydgoszcz, POLJEM22, Bydgoszcz, POL15.7.17
58.68
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
59.05
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17
3x400 m (1)
2:52.23
PB  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK

2016

100 m (1)
12.28
PB  LerumLerum22.6.16-0.4
200 m (2)
25.08
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.16+0.8
24.70
PB  (18)Göteborg/SGöteborg/S16.8.16-0.3
60 m häck (9)
8.72i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
8.72i
=SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A31.1.16
8.63i
PB  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra6.2.16
8.71i
  Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra6.2.16
8.53i
PB  (6)Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.16
8.63i
  Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.16
8.65i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
8.65i
  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
8.64i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A28.2.16
100 m häck (10)
14.34
SB  SkararacetSkaraSkararacet, Skara6.6.16+0.6
14.25
SB  SkararacetSkaraSkararacet, Skara6.6.16+0.8
14.37
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16-1.0
14.01
SB  Göteborg/SGöteborg/S15.7.160.0
14.02
  MölndalMölndal23.7.16-0.8
13.90
SB  (9)MölndalMölndal23.7.16+1.6
14.03
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.160.0
13.91
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16+1.9
14.00
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+1.1
13.94
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16+0.4
400 m häck (9)
1:01.97
SB  LinköpingLinköping14.5.16
1:01.14
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.16
1:00.45
SB  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
1:06.40
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:00.14
SB  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
59.66
SB  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN20.8.16
1:02.84
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
59.07
PB  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
58.94
PB  (4)vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
4x100 m (2)
48.13
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Mölndals AIK
Louise Liljeblad, Hanna Palmqvist
Emilia Hammarström, Elvira Erixon
49.04
  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Mölndals AIK
Hanna Palmqvist, Emilia Hammarström
Elvira Erixon, Dellie Carlson
3x400 m (1)
3:01.19
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S28.5.16
 Mölndals AIK

2015

200 m (2)
25.20
PB  Göteborg/SGöteborg/S28.7.15+1.9
25.41
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+0.1
60 m häck (3)
8.87i
SB  (22)Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.15
8.91i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
8.99i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.15
100 m häck (10)
14.23
PB  PeugeotSint-Niklaas, BELPeugeot, Sint-Niklaas, BEL4.7.15+1.1
14.18
PB  ÖSPHelsingborgÖSP, Helsingborg11.7.15+1.1
14.38
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15-1.5
14.24
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15-3.1
13.96
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+0.6
14.02
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.8.15+0.1
14.46
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15-1.7
14.15
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15-1.5
13.90
PB  NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN30.8.15+1.8
13.88
PB  (99) (8)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15+1.4
400 m häck (8)
1:03.18
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.15
1:01.66
PB  PeugeotSint-Niklaas, BELPeugeot, Sint-Niklaas, BEL4.7.15
1:01.63
PB  HässleholmHässleholm24.7.15
1:03.78
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:04.53
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
1:01.14
PB  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15
59.28
PB  (59) (5)NordicCEspoo, FINNordicC, Espoo, FIN29.8.15
1:00.72
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
4x100 m (1)
50.21
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna17.5.15
 Mölndals AIK
Louise Liljeblad, Martina Winberg
Fanny Sandberg, Hanna Palmqvist
1000 m stafett (1)
2:19.18
SB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna16.5.15
 Mölndals AIK
Louise Liljeblad, Martina Winberg
Elin Brink, Hanna Palmqvist

2014

60 m (2)
7.89i
PB  VäxjöVäxjö18.1.14
8.05i
  IJSMSätraIJSM, Sätra16.2.14
200 m (1)
25.63i
PB  (19)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.14
60 m häck (3)
8.73i
PB  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
8.80i
  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
8.71i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH23.2.14
400 m häck (1)
1:03.00
=PB  (16)København, DENKøbenhavn, DEN6.8.14

2013

100 m (1)
12.63
SB  Oslo, NOROslo, NOR16.8.13+1.5
150 m (1)
18.7m
  LerumLerum1.9.13+1.0
200 m (1)
26.03
PB  Oslo, NOROslo, NOR17.8.13+1.5
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
14.39
PB  USMVästeråsUSM, Västerås10.8.130.0
14.47
  USMVästeråsUSM, Västerås10.8.13+1.1
100 m häck (1)
15.09
PB  MölndalMölndal3.8.13+0.6
300 m häck (3)
47.67
SB  USMVästeråsUSM, Västerås10.8.13
44.39
SB  USMVästeråsUSM, Västerås11.8.13
43.7m
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S7.9.13
400 m häck (1)
1:03.00
PB  (12)HelsingborgHelsingborg24.8.13
Stav (1)
2.03
PB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S16.6.13
Kula (3.0 kg) (1)
8.81
PB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S16.6.13

2012

60 m (2)
7.98i
PB  Malmö/AMalmö/A28.1.12
8.05i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH26.2.12
100 m (2)
12.89
SB  Göteborg/UGöteborg/U7.7.12-0.5
12.68w
  HalmstadHalmstad14.7.12+2.5
200 m (1)
26.37
PB  HalmstadHalmstad15.7.12+1.2
400 m (2)
1:02.26i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.12.11
59.60i
PB  (21)Göteborg/FHGöteborg/FH11.2.12
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (2)
8.83i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
8.74i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (3)
15.09
PB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12+1.1
14.70
PB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12
14.55
PB  Stockholm/SStockholm/S18.8.12+1.9
100 m häck (1)
15.27
PB  UddevallaUddevalla9.6.120.0
300 m häck (2)
DQ
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
44.19
PB  Stockholm/SStockholm/S19.8.12
Höjd (2)
1.61i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.3.12
1.57
PB  UddevallaUddevalla29.7.12
Stav (1)
2.00
PB  UddevallaUddevalla9.6.12
Längd (4)
5.33i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.12
5.47w
  SävedalenSävedalen3.6.12+2.6
5.15
SB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby10.8.12+2.0
5.27
SB  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.120.0
Femkamp (F17) (1)
3.541
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH10.3.12
1000 m stafett (1)
2:26.69
SB  USMSödertäljeUSM, Södertälje8.9.12
 Mölndals AIK
Jenny Holm, Anna Dahlsjö
Elvira Erixon, Hanna Palmqvist

2011

60 m (3)
8.16i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
8.24i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
8.02i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.3.11
100 m (1)
12.60
PB  KungsbackaKungsbacka10.9.110.0
200 m (5)
26.76i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
26.63i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
26.73i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
26.20i
PB  (19)Göteborg/FHGöteborg/FH6.3.11
26.50
PB  MölndalMölndal18.6.110.0
300 m (2)
42.31
PB  SävedalenSävedalen12.6.11
45.63
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
60 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
9.26i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
9.36i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
300 m häck (2)
46.65
PB  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
45.63
PB  YstadYstad27.8.11
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (3)
11.80
PB  UddevallaUddevalla16.7.11+0.5
11.97
  USMYstadUSM, Ystad28.8.11+0.7
11.78w
  USMYstadUSM, Ystad28.8.11+2.3
Höjd (1)
1.54
PB  VarbergVarberg17.9.11
Längd (5)
5.12i
PB  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge19.2.11
4.83i
  IUSMHuddingeIUSM, Huddinge20.2.11
5.38
PB  SävedalenSävedalen11.6.11+1.6
5.02
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11+1.7
5.03
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11+0.6
Femkamp (F17) (1)
3.099
PB  IUSMNorrköpingIUSM, Norrköping12.2.11
9.39   1.42   8.16   5.06   1:43.18
 (1)
3.555
PB  VarbergVarberg18.9.11
Sexkamp (F15) (1)
3.554
PB  USMFalunUSM, Falun7.8.11
      
      
4x100 m (2)
51.31
SB  USMVäxjöUSM, Växjö3.6.11
 Mölndals AIK
51.29
SB  USMVäxjöUSM, Växjö3.6.11
 Mölndals AIK
3x800 m (1)
7:36.63
SB  USMVäxjöUSM, Växjö2.6.11
 Mölndals AIK

2010

100 m (1)
12.93
PB  BoråsBorås13.6.10+1.6
200 m (1)
27.25i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.2.10
300 m (1)
43.88
PB  MölndalMölndal29.8.10
300 m häck (1)
47.10
PB  KungsbackaKungsbacka12.9.10
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.59
PB  MölndalMölndal29.8.10+0.4
Längd (1)
5.10
PB  EksjöEksjö4.9.10+0.2
 (1)
3.492
PB  VarbergVarberg19.9.10
1000 m stafett (1)
52.28
PB  USMNorrtäljeUSM, Norrtälje29.5.10
 Mölndals AIK
Robyn Nicole Mellin Godor, Nathalie Fast Ekström
Emelie Larsson, Hanna Palmqvist

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat127298.Eventname AS Eventeng, alltwat127298.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat127298.Date),'.',MONTH(alltwat127298.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat127298.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat127298 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat127298.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat127298.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat127298.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat127298.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat127298.Eventname AS Eventeng, alltwat127298.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat127298.Date),'.',MONTH(alltwat127298.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat127298.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat127298 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat127298.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat127298.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat127298.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat127298.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat127298.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat127298.Eventname AS Eventeng, alltwat127298.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat127298.Date),'.',MONTH(alltwat127298.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat127298.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat127298 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat127298.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat127298.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat127298.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat127298.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat127298.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.62
Göteborg/FH10.2.18
100 m
Ute
11.75
Nivelles, BEL22.6.19+1.545
200 m
Ute
24.18
Norrköping2.6.19+1.4
Inne
25.63
Göteborg/FH1.2.14
300 m
Ute
42.31
Sävedalen12.6.11
400 m
Inne
59.60
Göteborg/FH11.2.12
60 m häck
Inne
8.53
Göteborg/FH14.2.16
100 m häck
Ute
13.88
Göteborg/S5.9.15+1.4
300 m häck
Ute
44.19
Stockholm/S19.8.12
400 m häck
Ute
57.31
Lokeren, BEL23.6.1915
Höjd
Ute
1.57
Uddevalla29.7.12
Inne
1.61
Göteborg/FH4.3.12
Stav
Ute
2.03
Malmö/S16.6.13
Längd
Ute
5.38
Sävedalen11.6.11+1.6
Inne
5.33
Göteborg/FH25.2.12

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne
9.26
Huddinge20.2.11
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne
8.74
Göteborg/FH25.2.12
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
14.39
Västerås10.8.130.0
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
11.80
Uddevalla16.7.11+0.5
Kula (3.0 kg)
Ute
8.81
Malmö/S16.6.13
Femkamp (F17)
Inne
3.541
Göteborg/FH10.3.12
60 m
7.62i
1
Göteborg/FH10.2.18
7.63i
2
Göteborg/FH3.2.18
7.66i
1
h5
Göteborg/FH3.2.18
7.68i
1
h2
Göteborg/FH9.2.19
7.70i
2
h3
Göteborg/FH2.2.19
7.70i
4
Göteborg/FH2.2.19
7.70i
1
Göteborg/FH9.2.19
7.73i
1
B
Malmö/A27.1.18
7.74i
3
h1
Malmö/A27.1.18
7.89i
2
h2
Växjö18.1.14
Visa/dölj alla resultat
7.98i
3
16
Malmö/A28.1.12
8.02i
1
15
Göteborg/FH5.3.11
8.05i
4
16
h3
NC-yGöteborg/FH26.2.12
8.05i
5
19
h1
IJSMSätra16.2.14
8.16i
4
15
h2
NC-yHuddinge19.2.11
8.24i
6
15
s2
NC-yHuddinge19.2.11
10-bästasnitt: 7.705
100 m
11.75
1
B
Nivelles, BEL22.6.19+1.5
11.94
1
Mölndal22.5.21+1.7
12.04
2
Lerum20.6.18+0.5
12.07
2
B
Skara6.6.21-1.2
12.08
5
Göteborg/U27.6.20+0.8
12.09
4
h2
Nivelles, BEL22.6.19+1.4
12.11
1
Mölndal4.8.17-0.1
12.12
2
Göteborg/U27.6.20-0.4
12.12
6
h4
Skara6.6.21-0.1
12.20
1
h1
Mölndal4.8.17+0.2
Visa/dölj alla resultat
12.23
1
h2
Mölndal29.7.17-2.0
12.25
1
Mölndal29.7.17-0.5
12.28
1
Lerum22.6.16-0.4
12.60
1
15
Kungsbacka10.9.110.0
12.63
2
17
Oslo, NOR16.8.13+1.5
12.89
4
16
h4
Göteborg/U7.7.12-0.5
12.93
2
14
h2
Borås13.6.10+1.6
10-bästasnitt: 12.052
200 m
24.18
1
Norrköping2.6.19+1.4
24.33
3
B
VUSGöteborg/U30.6.19+1.1
24.56
4
B
VUSGöteborg/U2.7.17+1.9
24.64
2
Mölndal19.7.18+1.6
24.66
1
22
h1
JSMGävle12.8.17+2.0
24.70
2
Göteborg/S16.8.16-0.3
24.70
2
22
JSMGävle13.8.17+0.2
24.87
2
B
Skara6.6.17-0.2
24.88
5
h1
WUGNapoli, ITA10.7.190.0
24.90
1
Linköping6.6.18-3.8
Visa/dölj alla resultat
24.93
2
Mölndal4.8.17+0.5
24.99
5
B
VUSGöteborg/U1.7.18-0.1
25.08
4
h2
VUSGöteborg/U3.7.16+0.8
25.20
1
Göteborg/S28.7.15+1.9
25.41
2
B
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+0.1
25.63i
3
Göteborg/FH1.2.14
26.03
3
17
Oslo, NOR17.8.13+1.5
26.20i
1
Göteborg/FH6.3.11
26.37
2
17
Halmstad15.7.12+1.2
26.50
1
B
Mölndal18.6.110.0
26.63i
2
15
s3
NC-yHuddinge20.2.11
26.73i
4
15
NC-yHuddinge20.2.11
26.76i
1
15
h5
NC-yHuddinge19.2.11
27.25i
1
Göteborg/FH14.2.10
10-bästasnitt: 24.642
60 m häck
8.53i
2
B
Göteborg/FH14.2.16
8.63i
3
h1
Raka SpåretSätra6.2.16
8.63i
2
Göteborg/FH14.2.16
8.64i
3
h2
ISMMalmö/A28.2.16
8.65i
2
22
h1
IJSMVäxjö21.2.16
8.65i
5
22
IJSMVäxjö21.2.16
8.71i
4
h2
ISMGöteborg/FH23.2.14
8.71i
6
Raka SpåretSätra6.2.16
8.72i
2
h3
PallasspMalmö/A31.1.16
8.72i
6
PallasspMalmö/A31.1.16
Visa/dölj alla resultat
8.73i
3
19
h1
IJSMSätra15.2.14
8.80i
6
19
IJSMSätra15.2.14
8.87i
8
Göteborg/FH31.1.15
8.91i
3
19
h2
IJSMGöteborg/FH1.3.15
8.99i
6
19
IJSMGöteborg/FH1.3.15
10-bästasnitt: 8.659
100 m häck
13.88
4
Folksam GPGöteborg/S5.9.15+1.4
13.90
2
19
NordicCEspoo, FIN30.8.15+1.8
13.90
2
Mölndal23.7.16+1.6
13.91
3
22
JSMHässleholm7.8.16+1.9
13.94
7
SMSollentuna27.8.16+0.4
13.96
4
r1
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+0.6
14.00
4
h1
SMSollentuna27.8.16+1.1
14.01
5
Göteborg/S15.7.160.0
14.02
2
r2
Folksam GPGöteborg/S14.8.15+0.1
14.02
2
h1
Mölndal23.7.16-0.8
Visa/dölj alla resultat
14.03
6
Folksam GPKarlstad27.7.160.0
14.15
2
19
JSMKalmar23.8.15-1.5
14.18
1
19
ÖSPHelsingborg11.7.15+1.1
14.23
1
PeugeotSint-Niklaas, BEL4.7.15+1.1
14.24
5
SMSöderhamn8.8.15-3.1
14.25
2
C
SkararacetSkara6.6.16+0.8
14.34
4
h3
SkararacetSkara6.6.16+0.6
14.37
2
teamNCNorrköping13.7.16-1.0
14.38
3
h1
SMSöderhamn8.8.15-1.5
14.46
1
19
h1
JSMKalmar23.8.15-1.7
14.93
1
Linköping25.5.17-2.8
15.09
2
B
Mölndal3.8.13+0.6
15.27
1
Uddevalla9.6.120.0
10-bästasnitt: 13.954
400 m häck
57.31
1
Lokeren, BEL23.6.19
57.33
1
SMUppsala16.8.20
57.70
1
Göteborg/S18.7.20
57.85
1
Göteborg/S25.7.20
57.91
1
B
BislettGOslo, NOR13.6.19
57.92
2
Leiden, NED9.6.18
57.95
1
Mölndal8.8.20
58.03
4
Göteborg/S29.8.20
58.05
2
Lokeren, BEL24.6.18
58.06
2
Oslo, NOR5.7.18
Visa/dölj alla resultat
58.10
2
vFINTampere, FIN6.9.20
58.16
2
Lag-SMHelsingborg6.7.18
58.29
2
Nivelles, BEL23.6.18
58.29
1
vFINStockholm/S25.8.19
58.34
1
BislettOslo, NOR15.6.17
58.38
5
h1
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL9.8.19
58.41
6
Oordegem, BEL2.6.18
58.56
8
BauhausStockholm/S23.8.20
58.62
1
Sollentuna/E10.6.17
58.68
1
SMHelsingborg27.8.17
58.71
5
B
Oordegem, BEL25.5.19
58.75
7
22
s1
JEM22Bydgoszcz, POL15.7.17
58.75
1
SMKarlstad1.9.19
58.79
1
Norrköping29.5.21
58.80
6
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN24.6.17
58.94
5
vFINTampere, FIN4.9.16
58.98
5
22
h3
JEM22Bydgoszcz, POL14.7.17
59.05
5
vFINStockholm/S3.9.17
59.05
8
Lag-EM Super LBydgoszcz, POL10.8.19
59.07
1
SMSollentuna28.8.16
59.08
2
Mölndal10.6.21
59.28
2
19
NordicCEspoo, FIN29.8.15
59.31
1
h1
SMUppsala15.8.20
59.41
3
BauhausStockholm/S30.5.19
59.58
1
Linköping25.5.17
59.64
1
h2
SMKarlstad31.8.19
59.66
4
22
NordicCEspoo, FIN20.8.16
59.70
3
h2
Lag-EM Div 1Vaasa, FIN23.6.17
1:00.14
1
22
h3
JSMHässleholm6.8.16
1:00.45
2
teamNCNorrköping13.7.16
1:00.72
6
vFINStockholm/S13.9.15
1:01.14
1
19
JSMKalmar23.8.15
1:01.14
2
B
VUSGöteborg/U1.7.16
1:01.63
1
Hässleholm24.7.15
1:01.66
6
PeugeotSint-Niklaas, BEL4.7.15
1:01.97
1
Linköping14.5.16
1:02.84
1
h2
SMSollentuna27.8.16
1:03.00
1
Helsingborg24.8.13
1:03.00
3
B
København, DEN6.8.14
1:03.18
7
VUSGöteborg/U3.7.15
1:03.78
5
h1
SMSöderhamn8.8.15
1:04.53
1
19
h1
JSMKalmar22.8.15
1:06.40
2
22
h2
JSMHässleholm6.8.16
10-bästasnitt: 57.811

Total results in database: 215
By event:
60 m:16
100 m:20
150 m:1
200 m:25
300 m:3
400 m:2
60 m häck (76.2 cm, 8 m):2
60 m häck:15
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m):2
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):5
100 m häck:23
300 m häck:8
400 m häck:53
80 m häck (76.2 cm, 8 m):4
Höjd:3
Stav:2
Längd:10
Kula (3.0 kg):1
Femkamp (F17):1
:2
Femkamp (F17):1
Sexkamp (F15):1
4x100 m:8
4x400 m:1
3x400 m:2
3x800 m:1
1000 m stafett:3
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
8.02
 1-15
Göteborg/FH
5.3
 
8.16
4h2-15
Huddinge
19.2
 
8.24
6s2-15
Huddinge
19.2
 
2012
7.98
 3-16
Malmö/A
28.1
 
8.05
4h3-16
Göteborg/FH
26.2
 
2014
7.89
 2h2
Växjö
18.1
 
8.05
5h1-19
Sätra
16.2
 
2018
7.62
1
Göteborg/FH
10.2
 
7.63
2
Göteborg/FH
3.2
 
7.66
1h5
Göteborg/FH
3.2
 
7.73
1rB
Malmö/A
27.1
 
7.74
3h1
Malmö/A
27.1
 
2019
7.68
 1 h2
Göteborg/FH
9.2
 
7.70
4
Göteborg/FH
2.2
 
7.70
2h3
Göteborg/FH
2.2
 
7.70
1
Göteborg/FH
9.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
12.93
 2h2-14
Borås
13.6
 +1.6
2011
12.60
 1-15
Kungsbacka
10.9
 0.0
2012
12.89
 4h4-16
Göteborg/U
7.7
-0.5
12.68w
 2h2-17
Halmstad
14.7
 +2.5
2013
12.63
 2-17
Oslo, NOR
16.8
 +1.5
2016
12.28
 1
Lerum
22.6
-0.4
2017
12.11
 1
Mölndal
4.8
-0.1
12.20
1h1
Mölndal
4.8
 +0.2
12.23
1h2
Mölndal
29.7
-2.0
12.25
1
Mölndal
29.7
-0.5
2018
12.04
 2
Lerum
20.6
 +0.5
2019
11.75
1rB
Nivelles, BEL
22.6
 +1.5
12.09
4h2
Nivelles, BEL
22.6
 +1.4
2020
12.08
 5
Göteborg/U
27.6
 +0.8
12.12
2
Göteborg/U
27.6
-0.4
11.88w
 3
Mölndal
14.6
 +2.1
2021
11.94
 1
Mölndal
22.5
 +1.7
12.07
2rB
Skara
6.6
-1.2
12.12
6h4
Skara
6.6
-0.1
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
26.50
 1rB
Mölndal
18.6
 0.0
2012
26.37
 2-17
Halmstad
15.7
 +1.2
2013
26.03
 3-17
Oslo, NOR
17.8
 +1.5
2015
25.20
 1
Göteborg/S
28.7
 +1.9
25.41
2rB
Göteborg/S
14.8
 +0.1
2016
24.70
 2
Göteborg/S
16.8
-0.3
25.08
4h2
Göteborg/U
3.7
 +0.8
2017
24.56
 4rB
Göteborg/U
2.7
 +1.9
24.66
1h1-22
Gävle
12.8
 +2.0
24.70
2-22
Gävle
13.8
 +0.2
24.87
2rB
Skara
6.6
-0.2
24.93
2
Mölndal
4.8
 +0.5
2018
24.64
 2
Mölndal
19.7
 +1.6
24.90
1
Linköping
6.6
-3.8
24.99
5rB
Göteborg/U
1.7
-0.1
2019
24.18
1
Norrköping
2.6
 +1.4
24.33
3rB
Göteborg/U
30.6
 +1.1
24.88
5h1
Napoli, ITA
10.7
 0.0
2020
24.59w
 2
Mölndal
14.6
 +2.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2010
27.25
 1
Göteborg/FH
14.2
 
2011
26.20
 1
Göteborg/FH
6.3
 
26.63
2s3-15
Huddinge
20.2
 
26.73
4-15
Huddinge
20.2
 
26.76
1h5-15
Huddinge
19.2
 
2014
25.63
3
Göteborg/FH
1.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
43.88
 1
Mölndal
29.8
 
2011
42.31
2
Sävedalen
12.6
 
45.63
3-15
Ystad
27.8
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
59.60
1
Göteborg/FH
11.2
 
1:02.26
2rC-16
Göteborg/FH
3.12
 
60 m häck
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
8.71
 4h2
Göteborg/FH
23.2
 
8.73
3h1-19
Sätra
15.2
 
8.80
6-19
Sätra
15.2
 
2015
8.87
 8
Göteborg/FH
31.1
 
8.91
3 h2-19
Göteborg/FH
1.3
 
8.99
6 -19
Göteborg/FH
1.3
 
2016
8.53
2rB
Göteborg/FH
14.2
 
8.63
3h1
Sätra
6.2
 
8.63
2
Göteborg/FH
14.2
 
8.64
3h2
Malmö/A
28.2
 
8.65
5-22
Växjö
21.2
 
8.65
2h1-22
Växjö
21.2
 
8.71
6
Sätra
6.2
 
8.72
2h3
Malmö/A
31.1
 
8.72
6
Malmö/A
31.1
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
15.27
 1
Uddevalla
9.6
 0.0
2013
15.09
 2rB
Mölndal
3.8
 +0.6
2015
13.88
4
Göteborg/S
5.9
 +1.4
13.90
2-19
Espoo, FIN
30.8
 +1.8
13.96
4r1
Göteborg/S
14.8
 +0.6
14.02
2r2
Göteborg/S
14.8
 +0.1
14.15
2-19
Kalmar
23.8
-1.5
14.18
1-19
Helsingborg
11.7
 +1.1
14.23
1
Sint-Niklaas, BEL
4.7
 +1.1
14.24
5
Söderhamn
8.8
-3.1
14.38
3 h1
Söderhamn
8.8
-1.5
14.46
1h1-19
Kalmar
23.8
-1.7
2016
13.90
 2
Mölndal
23.7
 +1.6
13.91
3-22
Hässleholm
7.8
 +1.9
13.94
7
Sollentuna
27.8
 +0.4
14.00
4h1
Sollentuna
27.8
 +1.1
14.01
5
Göteborg/S
15.7
 0.0
14.02
2h1
Mölndal
23.7
-0.8
14.03
6
Karlstad
27.7
 0.0
14.25
2rC
Skara
6.6
 +0.8
14.34
4h3
Skara
6.6
 +0.6
14.37
2
Norrköping
13.7
-1.0
2017
14.93
 1
Linköping
25.5
-2.8
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
47.10
 3-15
Kungsbacka
12.9
 
2011
45.63
 3-15
Ystad
27.8
 
46.65
2h1-15
Ystad
26.8
 
2012
44.19
1
Stockholm/S
19.8
 
2013
44.39
 1-17
Västerås
11.8
 
47.67
2h1-17
Västerås
10.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
1:03.00
 1
Helsingborg
24.8
 
2014
1:03.00
 3rB
København, DEN
6.8
 
2015
59.28
 2-19
Espoo, FIN
29.8
 
1:00.72
6
Stockholm/S
13.9
 
1:01.14
1-19
Kalmar
23.8
 
1:01.63
1
Hässleholm
24.7
 
1:01.66
6
Sint-Niklaas, BEL
4.7
 
1:03.18
7
Göteborg/U
3.7
 
1:03.78
5 h1
Söderhamn
8.8
 
1:04.53
1h1-19
Kalmar
22.8
 
2016
58.94
 5
Tampere, FIN
4.9
 
59.07
1
Sollentuna
28.8
 
59.66
4-22
Espoo, FIN
20.8
 
1:00.14
1h3-22
Hässleholm
6.8
 
1:00.45
2
Norrköping
13.7
 
1:01.14
2rB
Göteborg/U
1.7
 
1:01.97
1
Linköping
14.5
 
1:02.84
1h2
Sollentuna
27.8
 
1:06.40
2h2-22
Hässleholm
6.8
 
2017
58.34
 1
Oslo, NOR
15.6
 
58.62
1
Sollentuna/E
10.6
 
58.68
1
Helsingborg
27.8
 
58.75
7s1-22
Bydgoszcz, POL
15.7
 
58.80
6
Vaasa, FIN
24.6
 
58.98
5h3-22
Bydgoszcz, POL
14.7
 
59.05
5
Stockholm/S
3.9
 
59.58
1
Linköping
25.5
 
59.70
3h2
Vaasa, FIN
23.6
 
2018
57.92
 2
Leiden, NED
9.6
 
58.05
2
Lokeren, BEL
24.6
 
58.06
2
Oslo, NOR
5.7
 
58.16
2
Helsingborg
6.7
 
58.29
2
Nivelles, BEL
23.6
 
58.41
6
Oordegem, BEL
2.6
 
2019
57.31
1
Lokeren, BEL
23.6
 
57.91
1rB
Oslo, NOR
13.6
 
58.29
1
Stockholm/S
25.8
 
58.38
5h1
Bydgoszcz, POL
9.8
 
58.71
5rB
Oordegem, BEL
25.5
 
58.75
1
Karlstad
1.9
 
59.05
8
Bydgoszcz, POL
10.8
 
59.41
3
Stockholm/S
30.5
 
59.64
1h2
Karlstad
31.8
 
2020
57.33
 1
Uppsala
16.8
 
57.70
1
Göteborg/S
18.7
 
57.85
1
Göteborg/S
25.7
 
57.95
1
Mölndal
8.8
 
58.03
4
Göteborg/S
29.8
 
58.10
2
Tampere, FIN
6.9
 
58.56
8
Stockholm/S
23.8
 
59.31
1h1
Uppsala
15.8
 
2021
58.79
 1
Norrköping
29.5
 
59.08
2
Mölndal
10.6
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
1.54
 h
Varberg
17.9
 
2012
1.57
4-17
Uddevalla
29.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
1.61
1-17
Göteborg/FH
4.3
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
2.00
 6
Uddevalla
9.6
 
2013
2.03
9=-17
Malmö/S
16.6
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
5.10
 3-14
Eksjö
4.9
 +0.2
2011
5.38
1-15
Sävedalen
11.6
 +1.6
5.03
8q-15
Ystad
27.8
 +0.6
5.02
8q-15
Ystad
26.8
 +1.7
2012
5.27
 8-16
Upplands Väsby
11.8
 0.0
5.15
11q-16
Upplands Väsby
10.8
 +2.0
5.47w
 1-17
Sävedalen
3.6
 +2.6
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
5.12
 11q-15
Huddinge
19.2
 
4.83
12-15
Huddinge
20.2
 
2012
5.33
6-16
Göteborg/FH
25.2
 

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
9.26
2h1-15
Huddinge
20.2
 
9.36
6-15
Huddinge
20.2
 
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
8.74
3-16
Göteborg/FH
25.2
 
8.83
2h1-16
Göteborg/FH
25.2
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
12.59
 1-14
Mölndal
29.8
 +0.4
2011
11.80
ot 15
Uddevalla
16.7
 +0.5
11.97
1h3-15
Ystad
28.8
 +0.7
11.78w
 1-15
Ystad
28.8
 +2.3
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
14.55
 3-16
Stockholm/S
18.8
 +1.9
14.70
4-16
Upplands Väsby
12.8
 
15.09
4h1-16
Upplands Väsby
12.8
 +1.1
2013
14.39
2h1-17
Västerås
10.8
 0.0
14.47
4-17
Västerås
10.8
 +1.1
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
8.81
9 -17
Malmö/S
16.6
 
Femkamp (F17)
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
3.541
3 -16
Göteborg/FH
10.3
 
Ute
100 m häck
SM 2015 5
14.24
3
h1
14.38
SM 2016 7
13.94
4
h1
14.00
400 m häck
SM 2015
5
h1
1:03.78
SM 2016 1
59.07
1
h2
1:02.84
SM 2017 1
58.68
SM 2019 1
58.75
1
h2
59.64
SM 2020 1
57.33
1
h1
59.31
4x100 m
SM 2016 5
48.13
Inne
60 m häck
ISM 2014
4
h2
8.71
ISM 2016
3
h2
8.64

Junior-ungdom
Ute
200 m
JSM 2017 2
22
24.70
1
22
h1
24.66
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
USM 2013 4
17
14.47
2
17
h1
14.39
100 m häck
JSM 2015 2
19
14.15
1
19
h1
14.46
JSM 2016 3
22
13.91
300 m häck
USM 2013 1
17
44.39
2
17
h1
47.67
400 m häck
JSM 2015 1
19
1:01.14
1
19
h1
1:04.53
JSM 2016
1
22
h3
1:00.14
2
22
h2
1:06.40
Sexkamp (F15)
USM 2011 3
15
3.554
4x100 m
USM 2011 5
15
51.29
2
15
h2
51.31
JSM 2015 5
19
50.21
JSM 2016 5
22
49.04
JSM 2018 1
22
47.62
1000 m stafett
USM 2010
5
15
h4
52.28
USM 2012
5
17
h2
2:26.69
JSM 2015 4
19
2:19.18
3x400 m
JSM 2016 4
22
3:01.19
JSM 2017 2
22
2:52.23
3x800 m
USM 2011 6
15
7:36.63
Inne
60 m
IJSM 2014
5
19
h1
8.05
60 m häck
IJSM 2014 6
19
8.80
3
19
h1
8.73
IJSM 2015 6
19
8.99
3
19
h2
8.91
IJSM 2016 5
22
8.65
2
22
h1
8.65
Femkamp (F17)
IUSM 2011 8
15
3.099
Femkamp (F17)
IUSM 2012 3
16
3.541

Lag-EM och Europacupen
400 m häck
Div 1 2017 6
58.80
3
h2
59.70
Super L 2019 8
59.05
5
h1
58.38

Junior-ungdom
400 m häck
JEM22 2017 15
7
22
s1
58.75
5
22
h3
58.98