Oliver Löfqvist

Född: 5 maj 1998

Ålder: 22 år 349 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (2)
3:54.41i
PB  SätraSätra6.2.21
3:51.59i
PB  SollentunaSollentuna24.2.21
2000 m (1)
5:33.15+i
PB  SollentunaSollentuna12.3.21
3000 m (3)
8:17.67i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
8:08.37i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21
8:08.64i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
5000 m (1)
DNFi
  SollentunaSollentuna12.3.21
5 km (1)
16:06
PB  JordbroJordbro16.4.21
10 km (1)
29:39
SB  Dresden, GERDresden, GER21.3.21

2020

1500 m (8)
4:13.42i
SB  HuddingeHuddinge26.1.20
4:07.91
SB  SollentunaSollentuna28.6.20
3:56.88
SB  HuddingeHuddinge8.7.20
4:01.21
  HuddingeHuddinge11.7.20
3:58.59
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4:02.43
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
4:01.91
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
3:55.22
SB  VästeråsVästerås1.9.20
3000 m (5)
8:44.27i
SB  SollentunaSollentuna1.2.20
8:44.11i
SB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
8:44.19+
SB  SollentunaSollentuna14.6.20
8:16.4m
PB  Stockholm/SStockholm/S22.6.20
8:15.10
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
5000 m (4)
14:24.37
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
14:24.16
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
14:45.67
  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
15:15.10
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
5 km (1)
DNF
  StockholmStockholm2.7.20
10 km (1)
29:38
PB  SMAnderstorpSM, Anderstorp10.10.20
4x1500 m (1)
16:18.69
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Spårvägens FK
Estifanos Faid, Oliver Löfqvist
Daniel Gleimar, Bienvenue Musore
15 km terräng (1)
47:47
  LidingöLidingö26.9.20

2019

1500 m (1)
4:10.39
SB  VästeråsVästerås4.8.19
3000 m (1)
9:09.91
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.8.19
5000 m (1)
15:15.79
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
10 km (1)
31:56
PB  HöstrusketStockholmHöstrusket, Stockholm2.11.19

2018

3000 m (2)
8:41.54i
SB  HuddingeHuddinge26.1.18
8:31.21i
SB  (22)ISMGävleISM, Gävle17.2.18
10.3 km terräng (1)
31:59
  ECCCMira, PORECCC, Mira, POR4.2.18

2017

800 m (4)
1:53.64
PB  HuddingeHuddinge20.5.17
1:53.10
PB  (21)BMCWatford, GBRBMC, Watford, GBR24.6.17
1:54.68
  VästeråsVästerås5.8.17
1:59.61
  NMUmeåNM, Umeå20.8.17
1500 m (12)
3:56.33i
PB  (13)Raka SpåretSätraRaka Spåret, Sätra4.2.17
3:59.49i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17
3:53.46
PB  Sollentuna/ESollentuna/E11.6.17
3:50.42
PB  (18)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17
3:52.24
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
3:50.67
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17
3:56.15
  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
4:02.02
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
3:57.35
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
3:56.17
  NMUmeåNM, Umeå19.8.17
3:56.61
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17
3:55.55
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
3000 m (3)
8:29.42i
PB  SMCGöteborg/FHSMC, Göteborg/FH21.1.17
8:27.84i
PB  (43) (19)NorrköpingNorrköping28.1.17
8:30.58
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
5000 m (1)
14:56.11
PB  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
6 km terräng (1)
19:20
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
6.3 km terräng (1)
20:20
  Tilburg, NEDTilburg, NED26.11.17
6.28 km terräng (1)
19:48
  EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

800 m (4)
1:56.33
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
1:58.59
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
1:58.62
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:57.72
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm7.8.16
1500 m (1)
4:04.63
PB  Stockholm/SStockholm/S17.6.16
6 km terräng (1)
20:46
  NordicCKristiansand, NORNordicC, Kristiansand, NOR12.11.16
6 km terräng (1)
19:30
  JSMVästeråsJSM, Västerås23.10.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215995.Eventname AS Eventeng, alltat215995.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215995.Date),'.',MONTH(alltat215995.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215995.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat215995 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215995.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215995.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215995.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat215995.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215995.Eventname AS Eventeng, alltat215995.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215995.Date),'.',MONTH(alltat215995.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215995.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat215995 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215995.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215995.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215995.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215995.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat215995.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat215995.Eventname AS Eventeng, alltat215995.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat215995.Date),'.',MONTH(alltat215995.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat215995.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat215995 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat215995.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat215995.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat215995.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat215995.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat215995.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:53.10
Watford, GBR24.6.17
1500 m
Ute
3:50.42
Stockholm/S18.6.17
Inne
3:51.59
Sollentuna24.2.21
2000 m
Inne
5:33.15+
Sollentuna12.3.21
3000 m
Ute
8:15.10
Hallsberg1.8.20
Inne
8:08.37
Sollentuna13.2.21
5000 m
Ute
14:24.16
Göteborg/S25.7.20
5 km
Ute
16:06
Jordbro16.4.21
10 km
Ute
29:38
Anderstorp10.10.20
1500 m
3:50.42
5
B
BauhausStockholm/S18.6.17
3:50.67
4
VUSGöteborg/U1.7.17
3:51.59i
3
Sollentuna24.2.21
3:52.24
8
B
Folksam GPSollentuna29.6.17
3:53.46
2
Sollentuna/E11.6.17
3:54.41i
7
B
Sätra6.2.21
3:55.22
3
Västerås1.9.20
3:55.55
10
SMHelsingborg26.8.17
3:56.15
4
Club ChBorås7.7.17
3:56.17
5
19
NMUmeå19.8.17
Visa/dölj alla resultat
3:56.33i
3
B
Raka SpåretSätra4.2.17
3:56.61
5
h2
SMHelsingborg25.8.17
3:56.88
7
Huddinge8.7.20
3:57.35
2
19
JSMGävle12.8.17
3:58.59
5
Sollentuna10.8.20
3:59.49i
5
ISMVäxjö26.2.17
4:01.21
8
B
Huddinge11.7.20
4:01.91
7
B
Göteborg/S29.8.20
4:02.02
1
19
h2
JSMGävle11.8.17
4:02.43
1
22
JSMLinköping22.8.20
4:04.63
1
Stockholm/S17.6.16
4:07.91
12
Sollentuna28.6.20
4:10.39
1
Västerås4.8.19
4:13.42i
7
Huddinge26.1.20
10-bästasnitt: 3:53.588
3000 m
8:08.37i
1
B
Sollentuna13.2.21
8:08.64i
5
ISMMalmö/A19.2.21
8:15.10
12
Hallsberg1.8.20
8:16.4m
1
Stockholm/S22.6.20
8:17.67i
7
B
Sollentuna30.1.21
8:27.84i
4
Norrköping28.1.17
8:29.42i
7
SMCGöteborg/FH21.1.17
8:30.58
8
B
Karlstad25.7.17
8:31.21i
11
ISMGävle17.2.18
8:41.54i
5
Huddinge26.1.18
Visa/dölj alla resultat
8:44.11i
9
Folksam GPSätra11.2.20
8:44.19+
9
Sollentuna14.6.20
8:44.27i
10
B
Sollentuna1.2.20
9:09.91
3
22
Göteborg/S11.8.19
10-bästasnitt: 8:22.677

Total results in database: 67
By event:
800 m:8
1500 m:24
2000 m:1
3000 m:14
5000 m:7
5 km:2
10 km:3
4x1500 m:1
6 km terräng:2
6.3 km terräng:1
km terräng:1
10.3 km terräng:1
15 km terräng:1
6.28 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:56.33
 3rD
Sollentuna
28.6
 
1:57.72
5-19
Hässleholm
7.8
 
1:58.59
3rF
Karlstad
27.7
 
1:58.62
2h3-19
Hässleholm
6.8
 
2017
1:53.10
7rD
Watford, GBR
24.6
 
1:53.64
3
Huddinge
20.5
 
1:54.68
5
Västerås
5.8
 
1:59.61
8-19
Umeå
20.8
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:04.63
 1
Stockholm/S
17.6
 
2017
3:50.42
5rB
Stockholm/S
18.6
 
3:50.67
4
Göteborg/U
1.7
 
3:52.24
8rB
Sollentuna
29.6
 
3:53.46
2
Sollentuna/E
11.6
 
3:55.55
10
Helsingborg
26.8
 
3:56.15
4
Borås
7.7
 
3:56.17
5-19
Umeå
19.8
 
3:56.61
5h2
Helsingborg
25.8
 
3:57.35
2-19
Gävle
12.8
 
4:02.02
1h2-19
Gävle
11.8
 
2019
4:10.39
 1
Västerås
4.8
 
2020
3:55.22
 3
Västerås
1.9
 
3:56.88
7
Huddinge
8.7
 
3:58.59
5
Sollentuna
10.8
 
4:01.21
8rB
Huddinge
11.7
 
4:01.91
7rB
Göteborg/S
29.8
 
4:02.43
1-22
Linköping
22.8
 
4:07.91
12
Sollentuna
28.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
3:56.33
 3rB
Sätra
4.2
 
3:59.49
5
Växjö
26.2
 
2020
4:13.42
 7
Huddinge
26.1
 
2021
3:51.59
3
Sollentuna
24.2
 
3:54.41
7 rB
Sätra
6.2
 
2000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
5:33.15+
Sollentuna
12.3
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
8:30.58
 8rB
Karlstad
25.7
 
2019
9:09.91
 3-22
Göteborg/S
11.8
 
2020
8:15.10
12
Hallsberg
1.8
 
8:16.4m
1
Stockholm/S
22.6
 
8:44.19+
9
Sollentuna
14.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
8:27.84
 4
Norrköping
28.1
 
8:29.42
7
Göteborg/FH
21.1
 
2018
8:31.21
 11
Gävle
17.2
 
8:41.54
5
Huddinge
26.1
 
2020
8:44.11
 9
Sätra
11.2
 
8:44.27
10rB
Sollentuna
1.2
 
2021
8:08.37
1rB
Sollentuna
13.2
 
8:08.64
5
Malmö/A
19.2
 
8:17.67
7rB
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
14:56.11
 1-19
Gävle
13.8
 
2019
15:15.79
 12 -22
Göteborg/S
11.8
 
2020
14:24.16
9
Göteborg/S
25.7
 
14:24.37
5
Sollentuna
14.6
 
14:45.67
3rB
Uppsala
16.8
 
15:15.10
4-22
Linköping
23.8
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16:06
6
Jordbro
16.4
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
31:56
 9
Stockholm
2.11
 
2020
29:38
14
Anderstorp
10.10
 
2021
29:39
 13
Dresden, GER
21.3
 
Ute
1500 m
SM 2017 10
3:55.55
5
h2
3:56.61
5000 m
SM 2020 15
B
14:45.67
10 km
SM 2020 14
29:38
4x1500 m
SM 2020 5
16:18.69
Inne
1500 m
ISM 2017 5
3:59.49
3000 m
ISM 2018 11
8:31.21
ISM 2021 5
8:08.64

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2016 5
19
1:57.72
2
19
h3
1:58.62
1500 m
JSM 2017 2
19
3:57.35
1
19
h2
4:02.02
JSM 2020 1
22
4:02.43
5000 m
JSM 2017 1
19
14:56.11
JSM 2019 12
22
15:15.79
JSM 2020 4
22
15:15.10
10 km
JSM 2020 2
22
29:38
6 km terräng
JSM 2016 1
19
19:30

Junior-ungdom
Ute
6.28 km terräng
EM 2017 55
19
19:48