0
Född: 7 mars 1986
Ålder: 38 år 50 dagar
Tidigare förening(ar):
Örgryte IS 23.7.2016–14.11.2017
IFK Umeå –22.7.2016
Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
DNFi | - C | Sollentuna | Sollentuna | 27.1.24 | |||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:23:59 | SB | 60 | Berlin, GER | Berlin, GER | 7.4.24 | ||
9.13 km terräng (1) | |||||||
36:01 | 43 | Albufeira, POR | Albufeira, POR | 25.2.24 | |||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
9:54.83i | PB | 8 | Sollentuna | Sollentuna | 28.1.23 | ||
5000 m (1) | |||||||
17:23.34mx | SB | 5 | Skellefteå | Skellefteå | 6.8.23 | ||
10 000 m (1) | |||||||
DNF | - A | Umeå | Umeå | 11.9.23 | |||
10 km väg (2) | |||||||
36:02 | PB | 14 | SM | Ystad | SM, Ystad | 23.4.23 | |
37:26 | 2 | Stöcksjö | Stöcksjö | 12.8.23 | |||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:16:57 | PB | 38 | Berlin, GER | Berlin, GER | 2.4.23 | ||
6 km (1) | |||||||
21:26 | 2 | Ystad | Ystad | 4.7.23 | |||
8 km (1) | |||||||
29:58 | 2 | Gamleby | Gamleby | 7.7.23 | |||
10.5 km (1) | |||||||
39:46 | 2 | Rödå | Rödå | 22.7.23 | |||
12.6 km (1) | |||||||
49:01 | 1 | Hörby | Hörby | 5.7.23 | |||
Maraton (1) | |||||||
2:44:36 | PB | 101 | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 3.12.23 | ||
4 km terräng (1) | |||||||
16:06 | 3 | Stockholm | Stockholm | 14.10.23 | |||
10 km terräng (1) | |||||||
37:44 | 9 | SM | Halmstad | SM, Halmstad | 22.10.23 | ||
30 km terräng (1) | |||||||
2:05:32 | 12 | Lidingö | Lidingö | 23.9.23 | |||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:50.5m mx + | SB | - D | Stockholm/S | Stockholm/S | 17.5.22 | ||
5000 m (1) | |||||||
18:02.1m mx + | SB | - D | Stockholm/S | Stockholm/S | 17.5.22 | ||
10 000 m (1) | |||||||
DNF | - D | Stockholm/S | Stockholm/S | 17.5.22 | |||
10 km väg (2) | |||||||
36:13 | PB | 2 | Umeå | Umeå | 4.9.22 | ||
36:40 | 10 | Hässelby | Hässelby | 9.10.22 | |||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:19:34 | SB | 20 | Barcelona, ESP | Barcelona, ESP | 3.4.22 | ||
Maraton (2) | |||||||
DNF | - | Sevilla, ESP | Sevilla, ESP | 20.2.22 | |||
3:29:11 | SB | - | Valencia, ESP | Valencia, ESP | 4.12.22 | ||
10 000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
39:32.7m mx | SB | 14 B | Uppsala | Uppsala | 13.10.21 | ||
10 km väg (2) | |||||||
40:55 | SB | 9 | Umeå | Umeå | 5.9.21 | ||
41:13 | 12 | Stockholm | Stockholm | 16.10.21 | |||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
9:54.56 | PB | 4 | Hallsberg | Hallsberg | 1.8.20 | ||
5000 m (1) | |||||||
16:55.4m mx | PB | 13 A | Stockholm/S | Stockholm/S | 16.6.20 | ||
10 000 m (4) | |||||||
37:12.7m+mx | SB | - A | Stockholm/S | Stockholm/S | 5.4.20 | ||
DNF | - D | Stockholm/S | Stockholm/S | 23.6.20 | |||
35:24.72mx | PB | 25 A | Stockholm/S | Stockholm/S | 30.6.20 | ||
DNF | - | SM | Uppsala | SM, Uppsala | 14.8.20 | ||
1 timme (1) | |||||||
16.172 | PB | - A | Stockholm/S | Stockholm/S | 5.4.20 | ||
10 km väg (1) | |||||||
36:18 | PB | 3 | Umeå | Umeå | 21.7.20 | ||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:17:46 | PB | 1 | Stockholm/S | Stockholm/S | 5.4.20 | ||
4 km terräng (1) | |||||||
15:00 | 22 | SM | Vällingby | SM, Vällingby | 24.10.20 | ||
10 km terräng (1) | |||||||
40:00 | 28 | SM | Vällingby | SM, Vällingby | 25.10.20 | ||
15 km terräng (1) | |||||||
DNF | - | Lidingö | Lidingö | 26.9.20 | |||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:40.72+ | SB | 1 A | Stockholm/S | Stockholm/S | 14.9.19 | ||
5000 m (1) | |||||||
17:47.63 | PB | 2 D | Stockholm/S | Stockholm/S | 20.8.19 | ||
10 000 m (2) | |||||||
36:54.76 | PB | 2 | Vallentuna | Vallentuna | 15.5.19 | ||
36:39.6m | PB (14) | 1 B | Uppsala | Uppsala | 22.10.19 | ||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:24:03+ | SB | - | Verona, ITA | Verona, ITA | 17.11.19 | ||
Maraton (1) | |||||||
2:49:12 | PB (15) | 2 | Verona, ITA | Verona, ITA | 17.11.19 | ||
10 km terräng (1) | |||||||
38:32 | 9 | SM | Umeå | SM, Umeå | 13.10.19 | ||
15 km terräng (1) | |||||||
1:01:12 | 8 | Lidingöloppet | Lidingö | Lidingöloppet, Lidingö | 28.9.19 | ||
1500 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
5:07.0m+i | PB | 3 | Huddinge | Huddinge | 26.1.18 | ||
2000 m (1) | |||||||
6:51.67+i | PB | 3 | Huddinge | Huddinge | 26.1.18 | ||
3000 m (2) | |||||||
10:24.35i | PB | 3 | Huddinge | Huddinge | 26.1.18 | ||
10:24.25mxi | PB (24) | 2 B | Sätra | Sätra | 9.2.18 | ||
10 km väg (1) | |||||||
39:49 | PB | 25 | SM | Stockholm | SM, Stockholm | 14.6.18 | |
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:56.25+ | SB | 1 C | Stockholm/S | Stockholm/S | 22.8.17 | ||
5000 m (1) | |||||||
18:10.72 | PB | 1 C | Stockholm/S | Stockholm/S | 22.8.17 | ||
Halvmaraton (1) | |||||||
1:22:59 | PB | 8 | San Sebastián, ESP | San Sebastián, ESP | 26.11.17 | ||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:49.39+ | SB | 4 | Stockholm/S | Stockholm/S | 17.9.16 | ||
5000 m (1) | |||||||
18:17.10 | PB | 4 | Stockholm/S | Stockholm/S | 17.9.16 | ||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:29.3m | PB | 1 B | Umeå | Umeå | 10.8.15 | ||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
10:57.6mi | PB | 1 B | Umeå | Umeå | 16.12.13 | ||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
11:01.3m | PB | 1 | Umeå | Umeå | 24.6.13 | ||
10 000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
41:00.8m | PB | 2 | Umeå | Umeå | 27.9.12 | ||
3000 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
11:36.77i | SB | 3 | Umeå | Umeå | 30.1.11 | ||
1500 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
5:11.97i | PB | 1 | Umeå | Umeå | 17.1.07 | ||
3000 m (1) | |||||||
11:05.7mi | PB (23) | 4 | Umeå | Umeå | 13.1.07 | ||
300 m häck (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
49.92 | SB | 6 19 | Sollentuna | Sollentuna | 28.5.05 | ||
400 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:02.45 | SB | 3 | Sollefteå | Sollefteå | 19.6.04 | ||
300 m häck (1) | |||||||
47.99 | SB | 1 19 | Karlskrona | Karlskrona | 24.7.04 | ||
400 m häck (1) | |||||||
1:07.43 | SB | 2 | Piteå | Piteå | 10.7.04 | ||
Spjut (1) | |||||||
27.42 | SB | 5 | Piteå | Piteå | 10.7.04 | ||
400 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:00.66 | PB | 2 17 | Sollefteå | Sollefteå | 28.6.03 | ||
800 m (1) | |||||||
2:21.47 | PB | 3 17 | Stockholm/S | Stockholm/S | 13.9.03 | ||
300 m häck (1) | |||||||
46.26 | PB | 1 17 | Gävle | Gävle | 20.7.03 | ||
400 m häck (2) | |||||||
1:06.78 | PB (23) | 2 | Sollefteå | Sollefteå | 29.6.03 | ||
1:06.2m | 2 | Pudasjärvi, FIN | Pudasjärvi, FIN | 12.7.03 | |||
Stav (1) | |||||||
2.60i | PB | 3 | Umeå | Umeå | 18.1.03 | ||
Längd (1) | |||||||
5.00i | SB | 2 | Umeå | Umeå | 18.1.03 | ||
Diskus (1) | |||||||
34.62 | SB | 4 17 | Malmö/He | Malmö/He | 16.8.03 | ||
Spjut (1) | |||||||
28.35 | PB | 1 17 | Vännäs | Vännäs | 25.6.03 | ||
400 m (2) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:01.30i | PB | 3 B | Umeå | Umeå | 16.1.02 | ||
1:01.37 | PB | 3 22 B | Gävle | Gävle | 19.7.02 | ||
300 m häck (1) | |||||||
47.13 | PB | 4 17 | Gävle | Gävle | 21.7.02 | ||
Längd (2) | |||||||
5.10i | PB | 3 | Umeå | Umeå | 12.1.02 | ||
5.04 | PB | 5 | Narvik, NOR | Narvik, NOR | 13.7.02 | +0.2 | |
Diskus (1) | |||||||
31.52 | 2 17 | Vännäs | Vännäs | 14.8.02 | |||
400 m (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1:02.97 | PB | 1 | Umeå | Umeå | 28.6.01 | ||
300 m häck (1) | |||||||
47.70 | PB | 2 15 | Västerås/S | Västerås/S | 4.8.01 | ||
Längd (1) | |||||||
5.17 nwi | 1 16 | Vännäs | Vännäs | 15.8.01 | |||
Diskus (1) | |||||||
34.68 | PB | 3 16 | Gävle | Gävle | 21.7.01 | ||
Stav (1) | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2.10 | PB | 2 14 | Gävle | Gävle | 13.7.00 | ||
Diskus (1) | |||||||
31.46 | PB | 1 16 | Gävle | Gävle | 22.7.00 | ||
Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken
400 m | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Ute | 1:00.66 | Sollefteå | 28.6.03 | |||
Inne | 1:01.30 | Umeå | 16.1.02 | |||
800 m | ||||||
Ute | 2:21.47 | Stockholm/S | 13.9.03 | |||
1500 m | ||||||
Inne | 5:07.0m+ | Huddinge | 26.1.18 | |||
2000 m | ||||||
Inne | 6:51.67+ | Huddinge | 26.1.18 | |||
3000 m | ||||||
Ute | 9:54.56 | Hallsberg | 1.8.20 | |||
Inne | 9:54.83 | Sollentuna | 28.1.23 | |||
5000 m | ||||||
Ute | 16:55.4m mx | Stockholm/S | 16.6.20 | |||
10 000 m | ||||||
Ute | 35:24.72mx | Stockholm/S | 30.6.20 | |||
1 timme | ||||||
Ute | 16.172 | Stockholm/S | 5.4.20 | |||
10 km väg | ||||||
Ute | 36:02 | Ystad | 23.4.23 | |||
Halvmaraton | ||||||
Ute | 1:16:57 | Berlin, GER | 2.4.23 | |||
Maraton | ||||||
Ute | 2:44:36 | Valencia, ESP | 3.12.23 | |||
300 m häck | ||||||
Ute | 46.26 | Gävle | 20.7.03 | |||
400 m häck | ||||||
Ute | 1:06.78 | Sollefteå | 29.6.03 | |||
Stav | ||||||
Ute | 2.10 | Gävle | 13.7.00 | |||
Inne | 2.60 | Umeå | 18.1.03 | |||
Längd | ||||||
Ute | 5.04 | Narvik, NOR | 13.7.02 | +0.2 | ||
Inne | 5.10 | Umeå | 12.1.02 | |||
Diskus | ||||||
Ute | 34.68 | Gävle | 21.7.01 | |||
Spjut | ||||||
Ute | 28.35 | Vännäs | 25.6.03 |
3000 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
9:54.56 | 4 | Hallsberg | 1.8.20 | ||||
9:54.83i | 8 | Sollentuna | 28.1.23 | ||||
10:24.25mxiMX | 2 | B | Sätra | 9.2.18 | |||
10:24.35i | 3 | Huddinge | 26.1.18 | ||||
10:29.3m | 1 | B | Umeå | 10.8.15 | |||
10:40.72+ | 1 | Stockholm/S | 14.9.19 | ||||
10:49.39+ | 4 | Stockholm/S | 17.9.16 | ||||
10:50.5m mx +MX | - | D | Stockholm/S | 17.5.22 | |||
10:56.25+ | 1 | C | Stockholm/S | 22.8.17 | |||
10:57.6mi | 1 | B | Umeå | 16.12.13 | |||
Visa/dölj alla resultat | |||||||
11:01.3m | 1 | Umeå | 24.6.13 | ||||
11:05.7mi | 4 | Umeå | 13.1.07 | ||||
11:36.77i | 3 | Umeå | 30.1.11 | ||||
10-bästasnitt: 10:32.175 |
400 m: | 5 |
800 m: | 1 |
1500 m: | 2 |
2000 m: | 1 |
3000 m: | 14 |
5000 m: | 6 |
10 000 m: | 10 |
1 timme: | 1 |
10 km väg: | 8 |
Halvmaraton: | 6 |
Väg: | 4 |
Maraton: | 4 |
300 m häck: | 5 |
400 m häck: | 3 |
Stav: | 2 |
Längd: | 4 |
Diskus: | 4 |
Spjut: | 2 |
Terräng lång lag: | 2 |
terräng: | 9 |
400 m | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2001 | 1:02.97 | 1 | Umeå 28.6 | ||||
2002 | 1:01.37 | 3rB-22 | Gävle 19.7 | ||||
2003 | 1:00.66 | 2-17 | Sollefteå 28.6 | ||||
2004 | 1:02.45 | 3 | Sollefteå 19.6 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2002 | 1:01.30 | 3rB | Umeå 16.1 | ||||
800 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2003 | 2:21.47 | 3-17 | Stockholm/S 13.9 | ||||
1500 m | |||||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2007 | 5:11.97 | 1 | Umeå 17.1 | ||||
2018 | 5:07.0m+ | 3 | Huddinge 26.1 | ||||
2000 m | |||||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 6:51.67+ | 3 | Huddinge 26.1 | ||||
3000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2013 | 11:01.3m | 1 | Umeå 24.6 | ||||
2015 | 10:29.3m | 1rB | Umeå 10.8 | ||||
2016 | 10:49.39+ | 4 | Stockholm/S 17.9 | ||||
2017 | 10:56.25+ | 1rC | Stockholm/S 22.8 | ||||
2019 | 10:40.72+ | 1 | Stockholm/S 14.9 | ||||
2020 | 9:54.56 | 4 | Hallsberg 1.8 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2007 | 11:05.7m | 4 | Umeå 13.1 | ||||
2011 | 11:36.77 | 3 | Umeå 30.1 | ||||
2014 | 10:57.6m | 1rB | Umeå 16.12 | ||||
2018 | 10:24.35 | 3 | Huddinge 26.1 | ||||
2023 | 9:54.83 | 8 | Sollentuna 28.1 | ||||
5000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2016 | 18:17.10 | 4 | Stockholm/S 17.9 | ||||
2017 | 18:10.72 | 1rC | Stockholm/S 22.8 | ||||
2019 | 17:47.63 | 2rD | Stockholm/S 20.8 | ||||
10 000 m | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2012 | 41:00.8m | 2 | Umeå 27.9 | ||||
2019 | 36:39.6m | 1rB | Uppsala 22.10 | ||||
2019 | 36:54.76 | 2 | Vallentuna 15.5 | ||||
10 km väg | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2018 | 39:49 | 25 | Stockholm 14.6 | ||||
2020 | 36:18 | 3 | Umeå 21.7 | ||||
2021 | 40:55 | 9 | Umeå 5.9 | ||||
2021 | 41:13 | 12 | Stockholm 16.10 | ||||
2022 | 36:13 | 2 | Umeå 4.9 | ||||
2022 | 36:40 | 10 | Hässelby 9.10 | ||||
2023 | 36:02 | 14 | Ystad 23.4 | ||||
2023 | 37:26 | 2 | Stöcksjö 12.8 | ||||
Halvmaraton | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2017 | 1:22:59 | 8 | San Sebastián, ESP 26.11 | ||||
2019 | 1:24:03+ | Verona, ITA 17.11 | |||||
2020 | 1:17:46 | 1 | Stockholm/S 5.4 | ||||
2022 | 1:19:34 | 20 | Barcelona, ESP 3.4 | ||||
2023 | 1:16:57 | 38 | Berlin, GER 2.4 | ||||
2024 | 1:23:59 | 60 | Berlin, GER 7.4 | ||||
Maraton | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2019 | 2:49:12 | 2 | Verona, ITA 17.11 | ||||
2022 | 3:29:11 | Valencia, ESP 4.12 | |||||
2023 | 2:44:36 | 101 | Valencia, ESP 3.12 | ||||
300 m häck | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2001 | 47.70 | 2-15 | Västerås/S 4.8 | ||||
2002 | 47.13 | 4-17 | Gävle 21.7 | ||||
2003 | 46.26 | 1-17 | Gävle 20.7 | ||||
2004 | 47.99 | 1-19 | Karlskrona 24.7 | ||||
2005 | 49.92 | 6-19 | Sollentuna 28.5 | ||||
400 m häck | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2003 | 1:06.78 | 2 | Sollefteå 29.6 | ||||
2004 | 1:07.43 | 2 | Piteå 10.7 | ||||
Stav | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2000 | 2.10 | 2-14 | Gävle 13.7 | ||||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2003 | 2.60 | 3 | Umeå 18.1 | ||||
Längd | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2002 | 5.04 | 5 | Narvik, NOR 13.7 | +0.2 | |||
Inne Visa/dölj alla resultat | |||||||
2002 | 5.10 | 3 | Umeå 12.1 | ||||
2003 | 5.00 | 2 | Umeå 18.1 | ||||
Diskus | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2000 | 31.46 | 1-16 | Gävle 22.7 | ||||
2001 | 34.68 | 3-16 | Gävle 21.7 | ||||
2002 | 31.52 | 2-17 | Vännäs 14.8 | ||||
2003 | 34.62 | 4-17 | Malmö/He 16.8 | ||||
Spjut | |||||||
Ute Visa/dölj alla resultat | |||||||
2003 | 28.35 | 1-17 | Vännäs 25.6 | ||||
2004 | 27.42 | 5 | Piteå 10.7 |
Ute | ||||
---|---|---|---|---|
10 000 m | ||||
SM | 2020 | DNF |
||
10 km väg | ||||
SM | 2018 | 25 | 39:49 |
|
4 km terräng | ||||
SM | 2020 | 22 | 15:00 |
|
10 km terräng | ||||
SM | 2019 | 9 | 38:32 |
|
SM | 2020 | 28 | 40:00 |
|
SM | 2023 | 9 | 37:44 |
|
Terräng lång lag | ||||
SM | 2020 | 7 | ||
SM | 2023 | 3 | 45 |
|
Veteraner | ||||
10 km väg | ||||
VSM | 2023 | 1 | 35 | 36:02 |