Förening:
Västerås FK

Henrik Silva Skoog

Född: 14 juni 2004

Ålder: 17 år 347 dagar

Förening:
 Västerås FK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (1)
7.94i
SB  VästeråsVästerås31.10.21
100 m (2)
11.20
SB  VästeråsVästerås8.5.22+1.8
11.08w
  TäbyTäby21.5.22+2.2
Höjd (1)
1.65
SB  TäbyTäby21.5.22
 
1.50
O
1.65
O
1.82
-XXX
     
Längd (1)
6.16
SB  VästeråsVästerås8.5.22+0.7
 
X
-1.8
6.15
-0.1
6.13
-0.1
X
-0.5
X
+1.4
6.16
+0.7
Kula (6.0 kg) (1)
11.58i
PB  VästeråsVästerås31.10.21
 
10.8111.1511.58
4x100 m (1)
45.80
SB  TäbyTäby21.5.22
 Västerås FK
Patric Hjort, Henrik Silva Skoog
Lucas Ulegård, Mattias Waernulf

2021

60 m (1)
7.19
PB  EskilstunaEskilstuna22.7.21+0.9
100 m (8)
11.47
SB  VästeråsVästerås27.5.21+0.9
11.38
PB  HuddingeHuddinge11.6.21-0.2
11.19
PB  EskilstunaEskilstuna27.6.21+1.8
11.27
  EskilstunaEskilstuna22.7.21+1.4
11.05w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+3.4
11.09
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+0.7
11.08
PB  Stockholm/SStockholm/S12.9.21-0.5
11.07
PB  Stockholm/SStockholm/S12.9.21+0.8
200 m (1)
23.04
PB  VästeråsVästerås7.8.21-0.4
Höjd (1)
1.74
=PB  VästeråsVästerås16.6.21
 
1.54
O
1.58
O
1.62
O
1.66
O
1.70
XXO
1.74
XO
1.78
XXX
 
Längd (6)
6.36
SB  VästeråsVästerås27.5.21-1.4
 
6.33
+0.8
4.78
-0.7
6.36
-1.4
6.26
+0.8
6.26
0.0
6.61
PB  HuddingeHuddinge13.6.21+1.7
 
6.20
-0.1
6.44
+0.9
6.61
+1.7
6.45
+0.9
X
+2.2
6.42
  VästeråsVästerås22.6.21+0.6
 
5.79
+0.6
6.07
+1.0
6.17
+2.0
6.42
+0.6
6.13
+1.3
X
6.15
  EskilstunaEskilstuna1.7.21+1.4
6.20w
  EskilstunaEskilstuna1.7.21+3.1
 
6.20
+3.1
5.40
+1.6
5.03
+3.3
6.15
+1.4
6.02
+2.4
6.15
+2.9
6.43
  VästeråsVästerås8.8.21+1.3
 
6.27
+2.2
6.29
-0.5
6.43
+1.3
6.17
+0.3
6.42
0.0
6.26
+1.9
6.25
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.5
6.42w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+4.4
 
6.42
+4.4
6.25
+1.5
6.25
+3.5
X
+2.5
X
+2.5
6.33
+3.3
Kula (1)
9.89
PB  Västerås/ApVästerås/Ap18.9.21
Diskus (1)
25.97
PB  Västerås/ApVästerås/Ap18.9.21
Slägga (1)
21.04
PB  Västerås/ApVästerås/Ap18.9.21
Spjut (1)
37.36
PB  Västerås/ApVästerås/Ap18.9.21
Castorama (1)
1.595
PB  Västerås/ApVästerås/Ap18.9.21
9.89   37.36   25.97   21.04
4x100 m (1)
43.96
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
 Västerås FK
Tim Singmandeewised, Patric Hjort
Lucas Ulegård, Henrik Silva Skoog
1000 m stafett (2)
1:57.97
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Västerås FK
Henrik Silva Skoog, Lucas Ulegård
Oliver Smidskog, Mattias Waernulf
1:57.86
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Västerås FK
Henrik Silva Skoog, Lucas Ulegård
Oliver Smidskog, Mattias Waernulf

2020

60 m (11)
7.72i
WL WU20L WU18L PB  VästeråsVästerås13.10.19
7.54i
PB  VästeråsVästerås30.11.19
7.50i
PB  ÖrebroÖrebro8.12.19
7.50i
=PB  EskilstunaEskilstuna6.1.20
7.42i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.20
7.46i
  ÖrebroÖrebro12.1.20
7.48i
  UppsalaUppsala7.2.20
DNFi
  UppsalaUppsala7.2.20
7.54i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.50i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
7.45
PB  VästeråsVästerås6.5.20+1.3
100 m (4)
11.75
PB  VästeråsVästerås3.6.20-0.9
11.62
PB  VästeråsVästerås1.8.20+0.7
11.48
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20+1.2
11.40
PB  Stockholm/SStockholm/S6.9.20+1.1
200 m (1)
24.07
PB  VästeråsVästerås20.5.20-0.9
Höjd (5)
1.56i
PB  VästeråsVästerås13.10.19
1.69i
PB  EskilstunaEskilstuna6.1.20
1.69i
=PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
1.67
PB  VästeråsVästerås27.5.20
1.74
PB  Stockholm/SStockholm/S6.9.20
Stav (1)
2.75
PB  VästeråsVästerås26.8.20
Längd (14)
5.84i
=WL WU20L =WU18L =PB  VästeråsVästerås9.11.19
5.84i
WL WU20L WU18L PB  VästeråsVästerås9.11.19
6.09i
PB  VästeråsVästerås30.11.19
 
5.916.036.095.965.94
5.88i
  EskilstunaEskilstuna6.1.20
5.06i
  ÖrebroÖrebro12.1.20
6.28i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
5.82i
  UppsalaUppsala8.2.20
5.96i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
 
5.945.955.96
6.08
PB  VästeråsVästerås6.5.200.0
6.02
  VästeråsVästerås20.7.20+1.9
 
6.02
+1.9
4.82
+1.6
XX4.54
+3.1
5.50
+2.7
6.56
PB  VästeråsVästerås1.8.20+0.6
 
6.24
+1.2
6.39
+2.0
6.56
+0.6
X
+2.0
6.53
  USMSollentunaUSM, Sollentuna22.8.20+1.0
6.64w
  USMSollentunaUSM, Sollentuna22.8.20+3.8
 
X
+3.2
6.49
+2.3
6.48
+2.1
6.53
+1.0
3.91
+1.8
6.64
+3.8
6.40
  VästeråsVästerås26.8.20+0.6
 
6.40
+0.6
X6.38
+0.1
5.29
+0.3
XX
6.07
  Stockholm/SStockholm/S6.9.20-0.9
 
X
0.0
X
-0.6
4.79
+1.1
4.12
-1.3
6.07
-0.9
X
0.0
Tresteg (5)
11.92i
PB  ÖrebroÖrebro8.12.19
 
11.26X11.9211.78X
11.76i
  ÖrebroÖrebro12.1.20
11.77i
  UppsalaUppsala7.2.20
12.50
PB  VästeråsVästerås17.6.20+0.3
12.56
PB  USMSollentunaUSM, Sollentuna23.8.20+0.9
 
X
-0.4
12.24
+2.0
12.56
+0.9
Kula (5.0 kg) (1)
9.12i
WU18L PB  VästeråsVästerås13.10.19

2019

80 m (1)
9.88
PB  UppsalaUppsala16.8.19+0.9
Längd (3)
5.22i
PB  EskilstunaEskilstuna24.11.18
5.22i
=PB  EskilstunaEskilstuna24.11.18
5.57
PB  BålstaBålsta6.6.190.0
Tresteg (3)
10.37i
PB  VästeråsVästerås7.3.19
11.32i
PB  VästeråsVästerås6.4.19
10.92
PB  KöpingKöping8.6.19+1.9
Kula (4.0 kg) (1)
10.61
PB  TäbyTäby25.8.19
4x80 m (2)
38.18
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Västerås FK
Lukas Söderlund, Gabriel Dag
Melker Andersson, Henrik Silva Skoog
37.56
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Västerås FK
Lukas Söderlund, Gabriel Dag
Melker Andersson, Henrik Silva Skoog

2018

Diskus (1.0 kg) (1)
25.07
PB  TrollbäckenTrollbäcken15.9.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
7.19
Eskilstuna22.7.21+0.9
Inne
7.42
Örebro12.1.20
80 m
Ute
9.88
Uppsala16.8.19+0.9
100 m
Ute
11.07
Stockholm/S12.9.21+0.8
200 m
Ute
23.04
Västerås7.8.21-0.4
Höjd
Ute
1.74
Stockholm/S6.9.20
Inne
1.69
Eskilstuna6.1.20
Stav
Ute
2.75
Västerås26.8.20
Längd
Ute
6.61
Huddinge13.6.21+1.7
Inne
6.28
Västerås19.1.20
Tresteg
Ute
12.56
Sollentuna23.8.20+0.9
Inne
11.92
Örebro8.12.19
Kula
Ute
9.89
Västerås/Ap18.9.21
Diskus
Ute
25.97
Västerås/Ap18.9.21
Slägga
Ute
21.04
Västerås/Ap18.9.21
Spjut
Ute
37.36
Västerås/Ap18.9.21
Castorama
Ute
1.595
Västerås/Ap18.9.21

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute
10.61
Täby25.8.19
Kula (5.0 kg)
Inne
9.12
Västerås13.10.19
Kula (6.0 kg)
Inne
11.58
Västerås31.10.21
Diskus (1.0 kg)
Ute
25.07
Trollbäcken15.9.18
60 m
7.19
1
Eskilstuna22.7.21+0.9
7.42i
3
17
h3
Örebro12.1.20
7.45
-
13
Västerås6.5.20+1.3
7.46i
4
17
Örebro12.1.20
7.48i
2
17
h2
Uppsala7.2.20
7.50i
2
17
Örebro8.12.19
7.50i
1
17
Eskilstuna6.1.20
7.50i
4
16
s2
IUSMÖrebro8.3.20
7.54i
1
r1
Västerås30.11.19
7.54i
3
16
h3
IUSMÖrebro8.3.20
Visa/dölj alla resultat
7.72i
1
Västerås13.10.19
7.94i
4
19
Västerås31.10.21
10-bästasnitt: 7.458
100 m
11.07
1
17
Stockholm/S12.9.21+0.8
11.08
1
17
h1
Stockholm/S12.9.21-0.5
11.09
4
17
USMNorrköping13.8.21+0.7
11.19
2
17
Eskilstuna27.6.21+1.8
11.20
1
Västerås8.5.22+1.8
11.27
2
h2
Eskilstuna22.7.21+1.4
11.38
1
17
h1
Huddinge11.6.21-0.2
11.40
1
17
Stockholm/S6.9.20+1.1
11.47
1
Västerås27.5.21+0.9
11.48
6
16
h1
USMNorrköping30.8.20+1.2
Visa/dölj alla resultat
11.62
1
17
Västerås1.8.20+0.7
11.75
3
18
Västerås3.6.20-0.9
10-bästasnitt: 11.263
Längd
6.61
2
17
Huddinge13.6.21+1.7
6.56
2
17
Västerås1.8.20+0.6
6.53
+
16
USMSollentuna22.8.20+1.0
6.43
1
17
Västerås8.8.21+1.3
6.42
1
Västerås22.6.21+0.6
6.40
2
Västerås26.8.20+0.6
6.36
1
Västerås27.5.21-1.4
6.28i
3
17
Västerås19.1.20
6.25
+
17
USMNorrköping14.8.21+1.5
6.16
2
Västerås8.5.22+0.7
Visa/dölj alla resultat
6.15
+
Eskilstuna1.7.21+1.4
6.09i
1
Västerås30.11.19
6.08
1
16
Västerås6.5.200.0
6.07
2
17
Stockholm/S6.9.20-0.9
6.02
3
17
Västerås20.7.20+1.9
5.96i
10
16
IUSMÖrebro7.3.20
5.88i
1
17
Eskilstuna6.1.20
5.84i
1
Västerås9.11.19
5.84i
1
Västerås9.11.19
5.82i
7
17
Uppsala8.2.20
5.57
8
15
Bålsta6.6.190.0
5.22i
3
Eskilstuna24.11.18
5.22i
3
15
Eskilstuna24.11.18
5.06i
15
17
Örebro12.1.20
10-bästasnitt: 6.4

Total results in database: 88
By event:
60 m:13
80 m:1
100 m:14
200 m:2
Höjd:7
Stav:1
Längd:27
Tresteg:8
Kula (4.0 kg):1
Kula (5.0 kg):1
Kula (6.0 kg):1
Kula:1
Diskus (1.0 kg):1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
4x100 m:2
4x80 m:2
1000 m stafett:2
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7.45
 -13
Västerås
6.5
 +1.3
2021
7.19
1
Eskilstuna
22.7
 +0.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.42
3h3-17
Örebro
12.1
 
7.46
4-17
Örebro
12.1
 
7.48
2h2-17
Uppsala
7.2
 
7.50
2-17
Örebro
8.12
 
7.50
1-17
Eskilstuna
6.1
 
7.50
4s2-16
Örebro
8.3
 
7.54
1r1
Västerås
30.11
 
7.54
3h3-16
Örebro
8.3
 
7.72
1
Västerås
13.10
 
2022
7.94
 4-19
Västerås
31.10
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
9.88
4-15
Uppsala
16.8
 +0.9
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.40
 1-17
Stockholm/S
6.9
 +1.1
11.48
6h1-16
Norrköping
30.8
 +1.2
11.62
1-17
Västerås
1.8
 +0.7
11.75
3-18
Västerås
3.6
-0.9
2021
11.07
1-17
Stockholm/S
12.9
 +0.8
11.08
1h1-17
Stockholm/S
12.9
-0.5
11.09
4-17
Norrköping
13.8
 +0.7
11.19
2-17
Eskilstuna
27.6
 +1.8
11.27
2h2
Eskilstuna
22.7
 +1.4
11.38
1h1-17
Huddinge
11.6
-0.2
11.47
1-
Västerås
27.5
 +0.9
11.05w
 2h2-17
Norrköping
13.8
 +3.4
2022
11.20
 1
Västerås
8.5
 +1.8
11.08w
 2
Täby
21.5
 +2.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
24.07
 2-18
Västerås
20.5
-0.9
2021
23.04
1-17
Västerås
7.8
-0.4
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1.74
2-17
Stockholm/S
6.9
 
1.67
2-16
Västerås
27.5
 
2021
1.74
 3
Västerås
16.6
 
2022
1.65
 6
Täby
21.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1.69
2-17
Eskilstuna
6.1
 
1.69
4-17
Örebro
11.1
 
1.56
3
Västerås
13.10
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2.75
4
Västerås
26.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5.57
 8-15
Bålsta
6.6
 0.0
2020
6.56
 2-17
Västerås
1.8
 +0.6
6.53
--16
Sollentuna
22.8
 +1.0
6.40
2
Västerås
26.8
 +0.6
6.08
1-16
Västerås
6.5
 0.0
6.07
2-17
Stockholm/S
6.9
-0.9
6.02
3-17
Västerås
20.7
 +1.9
6.64w
 4-16
Sollentuna
22.8
 +3.8
2021
6.61
2-17
Huddinge
13.6
 +1.7
6.43
1-17
Västerås
8.8
 +1.3
6.42
1
Västerås
22.6
 +0.6
6.36
1-
Västerås
27.5
-1.4
6.25
--17
Norrköping
14.8
 +1.5
6.15
-
Eskilstuna
1.7
 +1.4
6.42w
 8-17
Norrköping
14.8
 +4.4
6.20w
 2
Eskilstuna
1.7
 +3.1
2022
6.16
 2
Västerås
8.5
 +0.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5.22
3
Eskilstuna
24.11
 
2019
5.22
 3-15
Eskilstuna
24.11
 
2020
6.28
3-17
Västerås
19.1
 
6.09
1
Västerås
30.11
 
5.96
10-16
Örebro
7.3
 
5.88
1-17
Eskilstuna
6.1
 
5.84
1
Västerås
9.11
 
5.84
1
Västerås
9.11
 
5.82
7-17
Uppsala
8.2
 
5.06
15-17
Örebro
12.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.92
 3-15
Köping
8.6
 +1.9
2020
12.56
9-16
Sollentuna
23.8
 +0.9
12.50
1
Västerås
17.6
 +0.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
11.32
 1-15
Västerås
6.4
 
10.37
3
Västerås
7.3
 
2020
11.92
3-17
Örebro
8.12
 
11.77
5-17
Uppsala
7.2
 
11.76
5
Örebro
12.1
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9.89
Com
Västerås/Ap
18.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
25.97
Com
Västerås/Ap
18.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.04
Com
Västerås/Ap
18.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
37.36
Com
Västerås/Ap
18.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1.595
3
Västerås/Ap
18.9
 

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.61
-15
Täby
25.8
 
Kula (5.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
9.12
1
Västerås
13.10
 
Kula (6.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
11.58
1-19
Västerås
31.10
 
Diskus (1.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
25.07
10-14
Trollbäcken
15.9
 

Ute
100 m
USM 2021 4
17
11.09
Längd
USM 2020 4
16
6.64w
USM 2021 8
17
6.42w
Tresteg
USM 2020 9
16
12.56
4x80 m
USM 2019 7
15
37.56
1000 m stafett
JSM 2021 3
19
1:57.86
Inne
Längd
IUSM 2020 11
16
5.96
Ute
100 m
USM 2020
6
16
h1
11.48
USM 2021
2
17
h2
11.05w
4x80 m
USM 2019
4
15
h2
38.18
1000 m stafett
JSM 2021
1
19
h1
1:57.97
Inne
60 m
IUSM 2020
4
16
s2
7.50
3
16
h3
7.54