0



Ida Staafgård

Född: 15 november 2003

Ålder: 19 år 78 dagar

Förening:
 Malmö AI
Förening:
 Malmö AI
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2023

60 m (2)
7.70i
SB  Malmö/AMalmö/A28.1.23
7.71i
  Malmö/AMalmö/A28.1.23
200 m (1)
24.68i
SB  VäxjöVäxjö20.1.23

2022

60 m (9)
7.84i
SB  VäxjöVäxjö22.1.22
7.85i
  VäxjöVäxjö22.1.22
7.83i
SB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
7.74i
SB  Malmö/AMalmö/A30.1.22
7.73i
SB  Malmö/AMalmö/A12.2.22
7.64i
SB  Malmö/AMalmö/A12.2.22
7.75i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
7.76i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
7.68i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
100 m (9)
12.11
PB  TrelleborgTrelleborg4.6.22-2.2
11.86
PB  HalmstadHalmstad2.7.22+1.2
11.80w
  HalmstadHalmstad2.7.22+3.8
11.91w
  HelsingborgHelsingborg10.7.22+2.9
11.88w
  HelsingborgHelsingborg10.7.22+2.9
11.86
=PB  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+0.7
11.94
  SMNorrköpingSM, Norrköping5.8.22+0.6
12.19
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22-0.1
DNS
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22+0.3
200 m (9)
25.33i
SB  VäxjöVäxjö21.1.22
24.85i
SB  VäxjöVäxjö5.2.22
24.87i
  Malmö/AMalmö/A13.2.22
24.85i
=SB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
24.61
PB  TrelleborgTrelleborg4.6.220.0
24.50w
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22+2.6
24.52w
  HelsingborgHelsingborg9.7.22+2.3
24.95w
  SMNorrköpingSM, Norrköping6.8.22+3.0
24.33
PB  SMNorrköpingSM, Norrköping7.8.22+1.6
4x100 m (5)
45.20
SB  JönköpingJönköping15.5.22
 Malmö AI
Filippa Sivnert, Wilma Rosenquist
Daniella Busk, Ida Staafgård
44.81
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 Malmö AI
Filippa Sivnert, Wilma Rosenquist
Daniella Busk, Ida Staafgård
44.48
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S28.5.22
 Malmö AI
Filippa Sivnert, Wilma Rosenquist
Daniella Busk, Ida Staafgård
47.68
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Malmö AI
Amanda Rönn, Wilma Rosenquist
Ida Staafgård, Erika Wärff
45.45
  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22
 Malmö AI

2021

60 m (3)
7.61i
PB  VäxjöVäxjö13.2.21
7.62i
  VäxjöVäxjö13.2.21
7.68i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
200 m (3)
24.99i
PB  Malmö/AMalmö/A30.1.21
24.65i
PB  (85) VäxjöVäxjö14.2.21
25.10i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21

2020

60 m (5)
7.77i
PB  LundLund11.1.20
7.73i
PB  LundLund11.1.20
DNFi
  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.74i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
7.66i
PB  (73) (18)IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
100 m (6)
12.33w
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+2.5
12.30
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN1.8.20+0.5
12.23
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN1.8.200.0
12.33
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-2.5
12.39
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20+0.3
12.16
PB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20-0.3
200 m (5)
25.29i
PB  VäxjöVäxjö17.1.20
25.23i
PB  (24)Malmö/AMalmö/A9.2.20
25.78
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+1.9
25.22
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20+2.0
24.63
PB  (99) USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20+1.1
4x100 m (2)
47.53
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
47.50
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
Medley relay (2)
2:22.43
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Ida Staafgård
Ella Uddenäs, Milla Svanberg
2:15.18
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Ida Staafgård
Milla Svanberg, Emilia Mandl

2019

60 m (1)
7.91i
PB  Malmö/AMalmö/A9.2.19
100 m (3)
12.70
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-1.1
12.38
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-0.4
12.46
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19-1.5
200 m (3)
25.65
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19+1.4
25.91
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-1.8
25.40
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19+1.0
4x100 m (3)
47.98
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Malmö AI
Joy Thulin, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
48.68
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Malmö AI
Joy Thulin, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
47.27
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
1000 m stafett (2)
2:19.80
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Ida Staafgård
Amanda Sörensson, Milla Svanberg
2:22.82
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Ida Staafgård
Amanda Sörensson, Milla Svanberg

2018

80 m (1)
10.65
PB  YstadYstad22.7.180.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.61
Växjö13.2.21
100 m
Ute
11.86
Halmstad2.7.22+1.2
200 m
Ute
24.33
Norrköping7.8.22+1.6
Inne
24.65
Växjö14.2.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.65
Ystad22.7.180.0
60 m
7.61i
1
B
Växjö13.2.21
7.62i
1
Växjö13.2.21
7.64i
3
19
Malmö/A12.2.22
7.66i
2
17
IUSMGöteborg/FH29.2.20
7.68i
4
h2
ISMMalmö/A20.2.21
7.68i
5
19
IJSMSkellefteå5.3.22
7.70i
1
h3
Malmö/A28.1.23
7.71i
2
A
Malmö/A28.1.23
7.73i
2
Lund11.1.20
7.73i
3
19
h1
Malmö/A12.2.22
Visa/dölj alla resultat
7.74i
2
17
h3
IUSMGöteborg/FH29.2.20
7.74i
4
Malmö/A30.1.22
7.75i
6
h1
ISMVäxjö26.2.22
7.76i
1
19
h1
IJSMSkellefteå5.3.22
7.77i
2
h3
Lund11.1.20
7.83i
4
Malmö/A30.1.22
7.84i
3
h2
Växjö22.1.22
7.85i
8
B
Växjö22.1.22
7.91i
3
17
Malmö/A9.2.19
10-bästasnitt: 7.676
100 m
11.86
1
Halmstad2.7.22+1.2
11.86
2
h2
SMNorrköping5.8.22+0.7
11.94
6
SMNorrköping5.8.22+0.6
12.11
1
Trelleborg4.6.22-2.2
12.16
2
17
USMLinköping22.8.20-0.3
12.19
2
19
h1
JSMSollentuna26.8.22-0.1
12.23
1
C
Hvidovre, DEN1.8.200.0
12.30
3
h3
Hvidovre, DEN1.8.20+0.5
12.33
4
22
Söderhamn8.8.20-2.5
12.38
2
16
s1
USMTrollhättan9.8.19-0.4
Visa/dölj alla resultat
12.39
1
17
h1
USMLinköping22.8.20+0.3
12.46
3
16
USMTrollhättan9.8.19-1.5
12.70
1
16
h1
USMTrollhättan9.8.19-1.1
10-bästasnitt: 12.136
200 m
24.33
6
SMNorrköping7.8.22+1.6
24.61
1
Trelleborg4.6.220.0
24.63
2
17
USMLinköping23.8.20+1.1
24.65i
4
Växjö14.2.21
24.68i
1
C
Växjö20.1.23
24.85i
1
C
Växjö5.2.22
24.85i
3
h3
ISMVäxjö26.2.22
24.87i
1
B
Malmö/A13.2.22
24.99i
1
B
Malmö/A30.1.21
25.10i
3
h2
ISMMalmö/A20.2.21
Visa/dölj alla resultat
25.22
2
17
h2
USMLinköping23.8.20+2.0
25.23i
3
Malmö/A9.2.20
25.29i
1
D
Växjö17.1.20
25.33i
3
C
Växjö21.1.22
25.40
1
17
A
Lag-SMUppsala18.8.19+1.0
25.65
2
16
h1
USMTrollhättan10.8.19+1.4
25.78
1
B
Göteborg/S25.7.20+1.9
25.91
2
16
USMTrollhättan10.8.19-1.8
10-bästasnitt: 24.756
4x100 m
44.48
1
SMGöteborg/S28.5.22
44.81
1
h1
SMGöteborg/S28.5.22
45.20
1
Jönköping15.5.22
45.45
1
Club ChUppsala21.6.22
47.27
1
17
r2
Lag-SMUppsala18.8.19
47.50
1
17
USMGöteborg/S13.9.20
47.53
1
17
h2
USMGöteborg/S13.9.20
47.68
1
22
JSMGöteborg/S29.5.22
47.98
1
17
h1
USMStockholm/S26.5.19
48.68
1
17
USMStockholm/S26.5.19
10-bästasnitt: 46.658

Total results in database: 74
By event:
60 m:20
80 m:1
100 m:18
200 m:21
4x100 m:10
Medley relay:2
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
7.91
 3-17
Malmö/A
9.2
 
2020
7.66
 2-17
Göteborg/FH
29.2
 
7.73
2
Lund
11.1
 
7.74
2h3-17
Göteborg/FH
29.2
 
7.77
2h3
Lund
11.1
 
2021
7.61
1rB
Växjö
13.2
 
7.62
1
Växjö
13.2
 
7.68
4h2
Malmö/A
20.2
 
2022
7.64
 3-19
Malmö/A
12.2
 
7.68
5-19
Skellefteå
5.3
 
7.73
3h1-19
Malmö/A
12.2
 
7.74
4
Malmö/A
30.1
 
7.75
6h1
Växjö
26.2
 
7.76
1h1-19
Skellefteå
5.3
 
7.83
4
Malmö/A
30.1
 
7.84
3h2
Växjö
22.1
 
7.85
8rB
Växjö
22.1
 
2023
7.70
 1h3
Malmö/A
28.1
 
7.71
2rA
Malmö/A
28.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.38
 2s1-16
Trollhättan
9.8
-0.4
12.46
3-16
Trollhättan
9.8
-1.5
12.70
1h1-16
Trollhättan
9.8
-1.1
2020
12.16
 2-17
Linköping
22.8
-0.3
12.23
1rC
Hvidovre, DEN
1.8
 0.0
12.30
3h3
Hvidovre, DEN
1.8
 +0.5
12.33
4-22
Söderhamn
8.8
-2.5
12.39
1h1-17
Linköping
22.8
 +0.3
12.33w
 1rC
Göteborg/S
25.7
 +2.5
2022
11.86
1
Halmstad
2.7
 +1.2
11.86
2h2
Norrköping
5.8
 +0.7
11.94
6
Norrköping
5.8
 +0.6
12.11
1
Trelleborg
4.6
-2.2
12.19
2h1-19
Sollentuna
26.8
-0.1
11.80w
 2-19
Halmstad
2.7
 +3.8
11.88w
 3
Helsingborg
10.7
 +2.9
11.91w
 1h2
Helsingborg
10.7
 +2.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
25.40
 1rA-17
Uppsala
18.8
 +1.0
25.65
2h1-16
Trollhättan
10.8
 +1.4
25.91
2-16
Trollhättan
10.8
-1.8
2020
24.63
 2-17
Linköping
23.8
 +1.1
25.22
2h2-17
Linköping
23.8
 +2.0
25.78
1rB
Göteborg/S
25.7
 +1.9
2022
24.33
6
Norrköping
7.8
 +1.6
24.61
1
Trelleborg
4.6
 0.0
24.50w
 7
Uppsala
21.6
 +2.6
24.52w
 4
Helsingborg
9.7
 +2.3
24.95w
 4h2
Norrköping
6.8
 +3.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
25.23
 3
Malmö/A
9.2
 
25.29
1rD
Växjö
17.1
 
2021
24.65
4
Växjö
14.2
 
24.99
1rB
Malmö/A
30.1
 
25.10
3h2
Malmö/A
20.2
 
2022
24.85
 1rC
Växjö
5.2
 
24.85
3h3
Växjö
26.2
 
24.87
1rB
Malmö/A
13.2
 
25.33
3rC
Växjö
21.1
 
2023
24.68
 1rC
Växjö
20.1
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10.65
2h2
Ystad
22.7
 0.0

Ute
100 m
SM 2022 6
11.94
2
h2
11.86
200 m
SM 2022 6
24.33
4
h2
24.95w
4x100 m
SM 2022 1
44.48
1
h1
44.81
Inne
60 m
ISM 2021
4
h2
7.68
ISM 2022
6
h1
7.75
200 m
ISM 2021
3
h2
25.10
ISM 2022
3
h3
24.85

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2019 3
16
12.46
2
16
s1
12.38
1
16
h1
12.70
USM 2020 2
17
12.16
1
17
h1
12.39
JSM 2022
19
DNS
2
19
h1
12.19
200 m
USM 2019 2
16
25.91
2
16
h1
25.65
USM 2020 2
17
24.63
2
17
h2
25.22
4x100 m
USM 2019 1
17
48.68
1
17
h1
47.98
USM 2020 1
17
47.50
1
17
h2
47.53
JSM 2022 1
22
47.68
Medley relay
USM 2020 1
17
2:15.18
1
17
h2
2:22.43
1000 m stafett
USM 2019 8
17
2:22.82
1
17
h1
2:19.80
Inne
60 m
IUSM 2020 2
17
7.66
2
17
h3
7.74
IJSM 2022 5
19
7.68
1
19
h1
7.76