0



Markus Brodin

Född: 4 september 2004

Ålder: 19 år 232 dagar

Förening:
 Danderyds SK
Förening:
 Danderyds SK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

600y (3)
1:11.26i
PB  Lubbock, TXLubbock, TX13.1.24
1:10.78i
PB  Lubbock, TXLubbock, TX20.1.24
1:10.54i
PB (29) Lubbock, TXLubbock, TX10.2.24
800 m (4)
1:52.23i
PB  Manhattan, KSManhattan, KS3.2.24
1:52.59
PB  Lubbock, TXLubbock, TX23.3.24
1:53.09
  Gainesville, FLGainesville, FL13.4.24
1:56.70
  Waco, TXWaco, TX20.4.24
4x400 m (1)
3:12.45i
  Lubbock, TXLubbock, TX13.1.24
 Texas Tech
Bradley Peralta, Antoine Andrews
Don'drea Swint, Markus Brodin

2023

400 m (8)
48.69i
PB  VäxjöVäxjö21.1.23
49.39i
  FGPSätraFGP, Sätra29.1.23
49.05i
  IJSMKarlstadIJSM, Karlstad25.2.23
48.60i
PB  IJSMKarlstadIJSM, Karlstad26.2.23
48.74
PB  SödertäljeSödertälje6.6.23
48.35
PB  SollentunaSollentuna11.6.23
48.01
PB  Mannheim, GERMannheim, GER24.6.23
49.56
  KalmarKalmar8.7.23
800 m (4)
1:55.96i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A17.2.23
1:52.83i
PB  (64) ISMMalmö/AISM, Malmö/A18.2.23
1:54.07
PB  SollentunaSollentuna10.6.23
1:54.29
  Mannheim, GERMannheim, GER25.6.23

2022

400 m (11)
51.00i
PB  HuddingeHuddinge29.1.22
52.36i
  UppsalaUppsala4.2.22
50.40i
PB  SollentunaSollentuna19.2.22
50.63i
  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå5.3.22
49.85i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
49.46
PB  SödertäljeSödertälje6.6.22
49.40
PB  SollentunaSollentuna10.6.22
49.56
  Göteborg/UGöteborg/U18.6.22
49.74
  UppsalaUppsala14.8.22
49.85
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna26.8.22
48.86
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22
800 m (11)
1:57.70i
PB  UppsalaUppsala5.2.22
1:57.68
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna12.6.22
1:57.50
PB  Göteborg/UGöteborg/U19.6.22
1:57.61
  EskilstunaEskilstuna26.6.22
1:54.99
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S30.7.22
1:55.14
  ÅkersbergaÅkersberga9.8.22
1:56.21
  UppsalaUppsala13.8.22
1:56.32
  LidingöLidingö21.8.22
1:57.31
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22
1:55.34
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna28.8.22
1:55.67
  Stockholm/SStockholm/S4.9.22
4x400 m (1)
3:17.39
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
 Sweden
Alexander Pilgrim, Olle Billgren
Markus Brodin, Noah Bucht Wesslén
3x800 m (1)
5:54.11
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Danderyds SK
1000 m stafett (2)
1:58.51
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Markus Brodin
Viktor Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
1:58.02
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Danderyds SK
Erik Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Markus Brodin

2021

100 m (1)
11.87
PB  HögbyHögby17.7.21+0.7
200 m (1)
23.63
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21+0.3
400 m (6)
51.20
PB  DanderydDanderyd15.5.21
50.98
PB  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
51.04
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
50.95
PB  TäbyTäby16.6.21
51.53
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
51.27
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
800 m (6)
2:02.47
PB  EnskedeEnskede5.6.21
1:57.99
PB  DanderydDanderyd20.6.21
1:58.84
  EskilstunaEskilstuna27.6.21
1:59.03
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
1:59.02
  HögbyHögby17.7.21
2:04.83
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
4x100 m (1)
43.58
PB  DanderydDanderyd19.6.21
 Danderyds SK
Markus Brodin, Viktor Skoglund
Lucas Törnström, Victor Törnström
3x800 m (1)
6:00.05
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Danderyds SK
1000 m stafett (1)
1:59.75
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 Danderyds SK
Victor Törnström, Lucas Törnström
Alexander Davidsson Eriksson, Markus Brodin

2020

60 m (2)
7.47i
PB  GävleGävle7.12.19
8.15i
  GävleGävle7.12.19
400 m (2)
58.23i
PB  UppsalaUppsala7.2.20
52.96
PB  HuddingeHuddinge26.9.20
800 m (1)
2:05.29
PB  HuddingeHuddinge27.9.20
4x100 m (1)
44.94
PB  DanderydDanderyd3.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Erik Skoglund
3x800 m (1)
6:30.60
  HuddingeHuddinge16.9.20
 Danderyds SK
1000 m stafett (2)
2:01.55
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Erik Skoglund
Viktor Skoglund, Alexander Davidsson Eriksson
2:00.43
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Danderyds SK
Markus Brodin, Alexander Davidsson Eriksson
Viktor Skoglund, Erik Skoglund
4 km terräng (1)
15:49
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.47
Gävle7.12.19
100 m
Ute
11.87
Högby17.7.21+0.7
200 m
Ute
23.63
Göteborg/U10.7.21+0.3
400 m
Ute
48.01
Mannheim, GER24.6.23
Inne
48.60
Karlstad26.2.23
800 m
Ute
1:52.59
Lubbock, TX23.3.24
Inne
1:52.23
Manhattan, KS3.2.24
400 m
48.01
4
19
B
Mannheim, GER24.6.23
48.35
4
Sollentuna11.6.23
48.60i
1
19
IJSMKarlstad26.2.23
48.69i
5
A
Växjö21.1.23
48.74
5
Södertälje6.6.23
48.86
3
19
JSMSollentuna27.8.22
49.05i
1
19
h1
IJSMKarlstad25.2.23
49.39i
1
C
Sätra29.1.23
49.40
5
Sollentuna10.6.22
49.46
4
Södertälje6.6.22
Visa/dölj alla resultat
49.56
2
19
Göteborg/U18.6.22
49.56
1
Kalmar8.7.23
49.74
2
Uppsala14.8.22
49.85i
4
19
IJSMSkellefteå6.3.22
49.85
2
19
h2
JSMSollentuna26.8.22
50.40i
2
B
Sollentuna19.2.22
50.63i
1
19
h1
IJSMSkellefteå5.3.22
50.95
5
Täby16.6.21
50.98
4
Stockholm/S22.5.21
51.00i
2
Huddinge29.1.22
51.04
6
B
Sollentuna13.6.21
51.20
2
17
Danderyd15.5.21
51.27
4
17
USMNorrköping14.8.21
51.53
2
17
h2
USMNorrköping13.8.21
52.36i
3
C
Uppsala4.2.22
52.96
2
16
Huddinge26.9.20
58.23i
2
17
D
Uppsala7.2.20
10-bästasnitt: 48.855
800 m
1:52.23i
1
B
Manhattan, KS3.2.24
1:52.59
2
B
Lubbock, TX23.3.24
1:52.83i
5
ISMMalmö/A18.2.23
1:53.09
4
G
Gainesville, FL13.4.24
1:54.07
2
Sollentuna10.6.23
1:54.29
6
19
Mannheim, GER25.6.23
1:54.99
1
C
Göteborg/S30.7.22
1:55.14
2
Åkersberga9.8.22
1:55.34
4
19
JSMSollentuna28.8.22
1:55.67
1
Stockholm/S4.9.22
Visa/dölj alla resultat
1:55.96i
3
h3
ISMMalmö/A17.2.23
1:56.21
2
Uppsala13.8.22
1:56.32
3
Lidingö21.8.22
1:56.70
2
C
Waco, TX20.4.24
1:57.31
4
19
h1
JSMSollentuna27.8.22
1:57.50
5
19
Göteborg/U19.6.22
1:57.61
2
Eskilstuna26.6.22
1:57.68
5
C
Sollentuna12.6.22
1:57.70i
2
Uppsala5.2.22
1:57.99
4
17
Danderyd20.6.21
1:58.84
3
Eskilstuna27.6.21
1:59.02
2
Högby17.7.21
1:59.03
4
17
VUSGöteborg/U11.7.21
2:02.47
2
Enskede5.6.21
2:04.83
4
17
h1
USMNorrköping14.8.21
2:05.29
4
Huddinge27.9.20
10-bästasnitt: 1:54.024

Total results in database: 73
By event:
60 m:2
100 m:1
200 m:1
400 m:27
600y:3
800 m:26
4x100 m:2
4x400 m:2
3x800 m:3
1000 m stafett:5
terräng:1
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
7.47
1h1-17
Gävle
7.12
 
8.15
5-17
Gävle
7.12
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11.87
5-17
Högby
17.7
 +0.7
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
23.63
1rD-17
Göteborg/U
10.7
 +0.3
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
52.96
 2-16
Huddinge
26.9
 
2021
50.95
 5
Täby
16.6
 
50.98
4
Stockholm/S
22.5
 
51.04
6rB
Sollentuna
13.6
 
51.20
2-17
Danderyd
15.5
 
51.27
4-17
Norrköping
14.8
 
51.53
2h2-17
Norrköping
13.8
 
2022
48.86
 3-19
Sollentuna
27.8
 
49.40
5
Sollentuna
10.6
 
49.46
4
Södertälje
6.6
 
49.56
2-19
Göteborg/U
18.6
 
49.74
2
Uppsala
14.8
 
49.85
2h2-19
Sollentuna
26.8
 
2023
48.01
4rB-19
Mannheim, GER
24.6
 
48.35
4
Sollentuna
11.6
 
48.74
5
Södertälje
6.6
 
49.56
1
Kalmar
8.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
58.23
 2rD-17
Uppsala
7.2
 
2022
49.85
 4-19
Skellefteå
6.3
 
50.40
2rB
Sollentuna
19.2
 
50.63
1h1-19
Skellefteå
5.3
 
51.00
2
Huddinge
29.1
 
52.36
3rC
Uppsala
4.2
 
2023
48.60
1-19
Karlstad
26.2
 
48.69
5rA
Växjö
21.1
 
49.05
1h1-19
Karlstad
25.2
 
49.39
1rC
Sätra
29.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:05.29
 4
Huddinge
27.9
 
2021
1:57.99
 4-17
Danderyd
20.6
 
1:58.84
3
Eskilstuna
27.6
 
1:59.02
2
Högby
17.7
 
1:59.03
4-17
Göteborg/U
11.7
 
2:02.47
2
Enskede
5.6
 
2:04.83
4h1-17
Norrköping
14.8
 
2022
1:54.99
 1rC
Göteborg/S
30.7
 
1:55.14
2
Åkersberga
9.8
 
1:55.34
4-19
Sollentuna
28.8
 
1:55.67
1
Stockholm/S
4.9
 
1:56.21
2
Uppsala
13.8
 
1:56.32
3
Lidingö
21.8
 
1:57.31
4h1-19
Sollentuna
27.8
 
1:57.50
5-19
Göteborg/U
19.6
 
1:57.61
2
Eskilstuna
26.6
 
1:57.68
5rC
Sollentuna
12.6
 
2023
1:54.07
 2
Sollentuna
10.6
 
1:54.29
6-19
Mannheim, GER
25.6
 
2024
1:52.59
2rB
Lubbock, TX
23.3
 
1:53.09
4rG
Gainesville, FL
13.4
 
1:56.70
2rC
Waco, TX
20.4
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1:57.70
 2
Uppsala
5.2
 
2023
1:52.83
 5
Malmö/A
18.2
 
1:55.96
3h3
Malmö/A
17.2
 
2024
1:52.23
1rB
Manhattan, KS
3.2
 

Inne
800 m
ISM 2023 5
1:52.83
3
h3
1:55.96

Junior-ungdom
Ute
400 m
USM 2021 4
17
51.27
2
17
h2
51.53
JSM 2022 3
19
48.86
2
19
h2
49.85
800 m
USM 2021
4
17
h1
2:04.83
JSM 2022 4
19
1:55.34
4
19
h1
1:57.31
1000 m stafett
USM 2020 2
17
2:00.43
2
17
h1
2:01.55
USM 2021
1
17
h1
1:59.75
JSM 2022 3
19
1:58.02
1
19
h1
1:58.51
3x800 m
USM 2021 1
17
6:00.05
JSM 2022 1
19
5:54.11
4 km terräng
USM 2020 24
16
15:49
Inne
400 m
IJSM 2022 4
19
49.85
1
19
h1
50.63
IJSM 2023 1
19
48.60
1
19
h1
49.05