Ella Uddenäs

Född: 25 augusti 2005

Ålder: 15 år 233 dagar

Förening:
 Malmö AI
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Stav (2)
3.43i
  Malmö/AMalmö/A6.2.21
 
3.33
XO
3.43
O
3.53
XXX
     
3.51i
PB  (70) Malmö/AMalmö/A13.2.21
 
3.35
XO
3.43
O
3.51
O
3.59
XXX
    

2020

60 m (5)
7.87i
PB  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.87i
=PB  Malmö/AMalmö/A8.2.20
7.88i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
7.84i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
7.82i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
80 m (10)
10.34
SB  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-2.0
10.60
  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-2.7
10.18w
  LundLund23.6.20+2.2
10.11w
  LundLund23.6.20+2.7
10.14
PB  KristianstadKristianstad12.7.200.0
9.96w
  KristianstadKristianstad12.7.20+2.2
10.48
  LandskronaLandskrona25.7.20-3.6
10.30
  ÄngelholmÄngelholm9.8.20-2.1
10.22
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20+1.3
10.04
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20+2.0
100 m (2)
12.77
PB  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-3.0
12.87
  Malmö/HeMalmö/He3.6.20-2.3
200 m (4)
25.83i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
26.90i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
DNSi
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
25.72w
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN2.8.20+2.4
300 m (3)
41.29
PB  Malmö/HeMalmö/He17.6.20
42.06
  LandskronaLandskrona25.7.20
41.72
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
800 m (2)
3:10.08
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20
2:49.60
PB  Malmö/HeMalmö/He5.9.20
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
12.84
SB  HelsingborgHelsingborg13.6.20-0.6
12.61w
  Malmö/HeMalmö/He5.9.20+2.1
Stav (14)
3.50i
PB  Malmö/AMalmö/A14.12.19
 
2.90
O
3.10
O
3.20
O
3.30
XO
3.40
XXO
3.50
XO
  
3.05i
  Malmö/AMalmö/A12.1.20
 
3.05
XO
3.25
XXX
      
3.40i
  VäxjöVäxjö19.1.20
3.40i
  Malmö/AMalmö/A25.1.20
 
3.10
O
3.20
O
3.30
XXO
3.40
O
3.50
XXX
   
3.50i
=PB  Malmö/AMalmö/A8.2.20
 
3.10
O
3.30
O
      
3.10i
  KarlskronaKarlskrona15.2.20
3.29i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
3.30
=PB  Malmö/SMalmö/S27.5.20
 
3.00
XO
3.20
O
3.30
O
3.40
XXX
    
3.45
PB  Malmö/SMalmö/S24.6.20
 
3.15
XO
3.25
---
3.35
O
3.45
XXO
    
3.45
=PB  Malmö/SMalmö/S27.6.20
3.42
  Hvidovre, DENHvidovre, DEN2.8.20
 
3.32
O
3.42
O
3.52
XXX
     
3.65
PB  (76) Malmö/SMalmö/S8.8.20
 
3.35
XO
3.45
O
3.55
XO
3.65
O
3.75
XXX
   
3.37
  Malmö/SMalmö/S12.8.20
 
3.37
O
3.47
XXX
      
3.62
  USMSollentunaUSM, Sollentuna23.8.20
 
3.32
O
3.42
O
3.52
O
3.57
XXO
3.62
XO
3.70
XXX
  
Längd (2)
4.39
=PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20+1.1
4.53w
  HelsingborgHelsingborg13.6.20+4.1
 
4.39
+1.1
3.54
+5.0
4.53
+4.1
4.70
=PB  Malmö/HeMalmö/He5.9.20+0.5
4.82w
  Malmö/HeMalmö/He5.9.20+2.9
 
4.70
+0.5
4.53
+2.1
4.82
+2.9
Kula (3.0 kg) (1)
8.10
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20
 
7.11X8.10
Spjut (500 g) (2)
17.51
PB  HelsingborgHelsingborg13.6.20
 
8.0011.8017.51
18.92
PB  Malmö/HeMalmö/He5.9.20
 
18.9213.2414.41
4x100 m (2)
47.53
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
47.50
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
1000 m stafett (1)
2:22.43
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Ida Staafgård
Ella Uddenäs, Milla Svanberg

2019

60 m (1)
8.21i
PB  VäxjöVäxjö19.1.19
80 m (3)
10.39
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.3
10.33
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.1
10.22
PB  KalmarKalmar7.9.190.0
200 m (2)
27.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.12.18
26.59
PB  EslövEslöv18.5.19-2.4
300 m (1)
42.25
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.71
PB  TäbyTäby24.8.19+1.2
Stav (2)
3.00
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3.30
PB  KalmarKalmar8.9.19

2018

60 m (1)
8.30
PB  EslövEslöv15.9.18+0.1
200 m (2)
28.08i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
27.44
PB  København, DENKøbenhavn, DEN19.8.18+0.5
Stav (2)
2.26i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
2.90
PB  EslövEslöv15.9.18

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218876.Eventname AS Eventeng, alltwat218876.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218876.Date),'.',MONTH(alltwat218876.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218876.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218876 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218876.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218876.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218876.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat218876.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218876.Eventname AS Eventeng, alltwat218876.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218876.Date),'.',MONTH(alltwat218876.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218876.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218876 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218876.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218876.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218876.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat218876.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat218876.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat218876.Eventname AS Eventeng, alltwat218876.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat218876.Date),'.',MONTH(alltwat218876.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat218876.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat218876 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat218876.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat218876.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat218876.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat218876.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat218876.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Ute
8.30
Eslöv15.9.18+0.1
Inne
7.82
Örebro7.3.20
100 m
Ute
12.77
Malmö/He3.6.20-3.0
200 m
Ute
26.59
Eslöv18.5.19-2.4
Inne
25.83
Växjö19.1.20
300 m
Ute
41.29
Malmö/He17.6.20
800 m
Ute
2:49.60
Malmö/He5.9.20
Stav
Ute
3.65
Malmö/S8.8.20
Inne
3.51
Malmö/A13.2.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.04
Norrköping30.8.20+2.0
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.71
Täby24.8.19+1.2
Kula (3.0 kg)
Ute
8.10
Helsingborg13.6.20
Spjut (500 g)
Ute
18.92
Malmö/He5.9.20
Stav
3.65
1
Malmö/S8.8.20
3.62
1
15
USMSollentuna23.8.20
3.51i
4
Malmö/A13.2.21
3.50i
1
Malmö/A14.12.19
3.50i
5
Malmö/A8.2.20
3.45
2
Malmö/S24.6.20
3.45
1
Malmö/S27.6.20
3.43i
2
Malmö/A6.2.21
3.42
4
Hvidovre, DEN2.8.20
3.40i
1
17
Växjö19.1.20
Visa/dölj alla resultat
3.40i
16
Malmö/A25.1.20
3.37
1
Malmö/S12.8.20
3.30
1
14
Kalmar8.9.19
3.30
1
17
Malmö/S27.5.20
3.29i
3
15
IUSMÖrebro8.3.20
3.10i
=3
Karlskrona15.2.20
3.05i
1
15
Malmö/A12.1.20
3.00
5
14
VUSGöteborg/U29.6.19
2.90
1
Eslöv15.9.18
2.26i
1
13
Växjö20.1.18
10-bästasnitt: 3.493

80 m
10.04
2
15
USMNorrköping30.8.20+2.0
10.14
2
15
h1
Kristianstad12.7.200.0
10.22
1
14
Kalmar7.9.190.0
10.22
2
15
h1
USMNorrköping30.8.20+1.3
10.30
1
15
Ängelholm9.8.20-2.1
10.33
5
14
VUSGöteborg/U29.6.19+0.1
10.34
6
15
h1
Malmö/He3.6.20-2.0
10.39
1
14
h4
VUSGöteborg/U29.6.19+0.3
10.48
1
15
h1
Landskrona25.7.20-3.6
10.60
8
15
Malmö/He3.6.20-2.7
10-bästasnitt: 10.306

Total results in database: 69
By event:
60 m:7
80 m:13
100 m:2
200 m:8
300 m:4
800 m:2
80 m häck (76.2 cm, 8 m):3
Stav:20
Längd:4
Kula (3.0 kg):1
Spjut (500 g):2
4x100 m:2
1000 m stafett:1
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
8.30
2s2
Eslöv
15.9
 +0.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
8.21
 3h1-14
Växjö
19.1
 
2020
7.82
2-15
Örebro
7.3
 
7.84
1s1-15
Örebro
7.3
 
7.87
1h2-15
Malmö/A
8.2
 
7.87
2-15
Malmö/A
8.2
 
7.88
1h1-15
Örebro
7.3
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.77
4h1-18
Malmö/He
3.6
-3.0
12.87
4-18
Malmö/He
3.6
-2.3
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
27.44
 2-13
København, DEN
19.8
 +0.5
2019
26.59
2rD-15
Eslöv
18.5
-2.4
2020
25.72w
 3rC
Hvidovre, DEN
2.8
 +2.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
28.08
 1rD-13
Växjö
21.1
 
2019
27.03
 1rC
Göteborg/FH
16.12
 
2020
25.83
2-15
Växjö
19.1
 
26.90
1h6-15
Örebro
7.3
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
42.25
 1rB-14
Göteborg/U
30.6
 
2020
41.29
3rB-15
Malmö/He
17.6
 
41.72
4-15
Norrköping
30.8
 
42.06
2-15
Landskrona
25.7
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:49.60
5-15
Malmö/He
5.9
 
3:10.08
9-15
Helsingborg
13.6
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2.90
 1
Eslöv
15.9
 
2019
3.30
 1-14
Kalmar
8.9
 
3.00
5-14
Göteborg/U
29.6
 
2020
3.65
1
Malmö/S
8.8
 
3.62
1-15
Sollentuna
23.8
 
3.45
2
Malmö/S
24.6
 
3.45
1
Malmö/S
27.6
 
3.42
4
Hvidovre, DEN
2.8
 
3.37
1
Malmö/S
12.8
 
3.30
1-17
Malmö/S
27.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2.26
 1-13
Växjö
20.1
 
2020
3.50
 1
Malmö/A
14.12
 
3.50
5
Malmö/A
8.2
 
3.40
1-17
Växjö
19.1
 
3.40
16
Malmö/A
25.1
 
3.29
3-15
Örebro
8.3
 
3.10
3=
Karlskrona
15.2
 
3.05
1-15
Malmö/A
12.1
 
2021
3.51
4
Malmö/A
13.2
 
3.43
2
Malmö/A
6.2
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4.70
--15
Malmö/He
5.9
 +0.5
4.39
--15
Helsingborg
13.6
 +1.1
4.82w
 2-15
Malmö/He
5.9
 +2.9
4.53w
 7-15
Helsingborg
13.6
 +4.1

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.22
 1-14
Kalmar
7.9
 0.0
10.33
5-14
Göteborg/U
29.6
 +0.1
10.39
1h4-14
Göteborg/U
29.6
 +0.3
2020
10.04
2-15
Norrköping
30.8
 +2.0
10.14
2h1-15
Kristianstad
12.7
 0.0
10.22
2h1-15
Norrköping
30.8
 +1.3
10.30
1-15
Ängelholm
9.8
-2.1
10.34
6h1-15
Malmö/He
3.6
-2.0
10.48
1h1-15
Landskrona
25.7
-3.6
10.60
8-15
Malmö/He
3.6
-2.7
9.96w
 1-15
Kristianstad
12.7
 +2.2
10.11w
 2-15
Lund
23.6
 +2.7
10.18w
 1h2-15
Lund
23.6
 +2.2
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.71
2rE-15
Täby
24.8
 +1.2
2020
12.84
 4-15
Helsingborg
13.6
-0.6
12.61w
 2-15
Malmö/He
5.9
 +2.1
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
8.10
6-15
Helsingborg
13.6
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.92
7-15
Malmö/He
5.9
 
17.51
7-15
Helsingborg
13.6
 

Junior-ungdom
Ute
80 m
USM 2020 2
15
10.04
2
15
h1
10.22
300 m
USM 2020 4
15
41.72
Stav
USM 2020 1
15
3.62
4x100 m
USM 2020 1
17
47.50
1
17
h2
47.53
1000 m stafett
USM 2020
1
17
h2
2:22.43
Inne
60 m
IUSM 2020 2
15
7.82
1
15
s1
7.84
1
15
h1
7.88
200 m
IUSM 2020
15
B
DNS
1
15
h6
26.90
Stav
IUSM 2020 3
15
3.29